Об утверждении Правил перевозок грузов автомобильным транспортом
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 декабря 2004 года № 478-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 февраля 2005 года № 3442. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 6 августа 2011 года № 496
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2011 № 496.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила перевозок грузов автомобильным транспортом.
2. Управлению автомобильного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Маханов Ш.К.) обеспечить представление настоящего приказа для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Кошанова Е.Ж.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан и вводится в действие с момента официального опубликования.
Министр
СОГЛАСОВАН
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
14 января 2005 года
СОГЛАСОВАН
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
30 декабря 2004 года
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 22 декабря 2004 года
N 478-I
Правила перевозок грузов
автомобильным транспортом
Настоящие Правила перевозок грузов автомобильным транспортом (далее - Правила)  регулируют порядок организации и осуществления автомобильных перевозок грузов.
Правила действуют на всей территории Республики Казахстан и являются обязательными для всех физических и юридических лиц, независимо от форм собственности.
Раздел 1. Общие положения перевозок грузов
автомобильным транспортом
Глава 1. Основные понятия,
используемые в Правилах
1. Автомобильные перевозки грузов - перевозки грузов, осуществляемые грузовыми автотранспортными средствами по автомобильным дорогам.
2. Автомобильный прицеп (далее - прицеп) - автотранспортное средство, не оборудованное двигателем и предназначенное для движения в составе с грузовым автомобилем или седельным тягачом. Термин распространяется на полуприцепы и прицепы-роспуски.
3. Автопоезд - комбинированное автотранспортное средство, состоящее из грузового автомобиля и прицепа (прицепной автопоезд), седельного тягача и полуприцепа (седельный автопоезд).

Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 22 желтоқсандағы N 478-І Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 15 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 3442. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 тамыздағы № 496 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011.08.06 № 496 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Автомобиль көлігі басқармасы (Ш.Қ.Маханов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар вице-министрі Е.Ж.Қошановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған сәтінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ауылшаруашылығы министрі
2004 жылғы 30 желтоқсан
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2004 жылғы 31 наурыз
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2005 жылғы 14 қаңтар
Қазақстан Республикасы Көлік
және коммуникациялар министрінің
2004 жылғы 22 желтоқсандағы
N 478-І бұйрығымен бекітілген
Автомобиль көлігімен жүктерді
тасымалдау ережесі
Осы Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау ережесі (бұдан әрі - Ереже) жүктерді автомобильмен тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін реттейді.
Ереже Қазақстан Республикасының барлық аумағында қолданылады және барлық жеке және заңды тұлғалар үшін меншік нысандарына қарамастан міндетті болып табылады.
1-бөлім. Автомобиль көлігімен жүктерді
тасымалдаудың жалпы ережелері 1-тарау. Ережеде пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Жүктердің автомобиль тасымалдары - автомобиль жолдары бойынша жүк автокөлік құралдарымен жүзеге асырылатын жүктер тасымалдары.
2. Автомобиль тіркемесі (бұдан әрі - тіркеме) - қозғалтқышпен жабдықталмаған және жүк автомобилімен немесе ершікті тартқышпен құрамдағы қозғалысқа арналған автокөлік құралы. Термин жартылай тіркемелер мен ұзартылма тіркемелерге қолданылады.
3. Автопоезд - жүк автомобилі мен тіркемеден (тіркемелі автопоезд), ершікті тартқыш пен жартылай тіркемеден (ершікті автопоезд) тұратын аралас автокөлік құралы.

4. Грузовой автомобиль - автотранспортное средство с механическим приводом, предназначенное для перевозки грузов по автомобильным дорогам.
5. Грузовое автотранспортное средство (далее - автотранспортное средство) - единица подвижного состава грузового автомобильного транспорта, включающего грузовые автомобили, автомобильные прицепы, полуприцепы к седельным тягачам, а также специализированные автомобили (предназначенные для перевозки определенных видов грузов).
6. Седельный тягач - автотранспортное средство, снабженное собственным двигателем и предназначенное исключительно или преимущественно для буксировки прицепа или полуприцепа.
7. Скоропортящийся груз - груз, имеющий ограниченный срок годности и требующий особых условий перевозки и хранения.
Глава 2.
Порядок заключения, изменения и расторжения
договоров автомобильной перевозки груза
8. Перевозчики осуществляют перевозки грузов и выполняют дополнительные услуги, связанные с перевозками, на основании заключенных договоров.
По договору автомобильной перевозки груза перевозчик обязуется в сохранности доставить вверенный ему грузоотправителем груз в пункт назначения с соблюдением условий его перевозки и выдать его уполномоченному на получение груза лицу (грузополучателю), а грузоотправитель обязуется уплатить за автомобильную перевозку груза плату согласно договору или тарифу. Договор перевозки груза оформляется составлением товарно-транспортной накладной по форме, согласно приложению 1.
9. Договор автомобильной перевозки груза заключается между перевозчиком и грузоотправителем в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "Об автомобильном транспорте", а также настоящими Правилами.
10. Одна из сторон договора автомобильной перевозки груза может обратиться к другой стороне с предложением об изменении или расторжении договора, с указанием причин, послуживших основанием для такого обращения. Адресат, получивший предложение об изменении или расторжении договора должен в десятидневный срок рассмотреть поступившее предложение и направить извещение о принятии предложения, либо о его отклонении.
При достижении сторонами согласия об изменении условий договора или его расторжении, соглашение об изменении или расторжении договора совершается в той же форме, что и договор.
Глава 3.
Порядок приема грузов к перевозке
11. Прием грузов от грузоотправителя осуществляется перевозчиком на основании товарно-транспортной накладной и сопроводительных документов на груз. Грузоотправитель до прибытия грузового автомобиля под погрузку должен подготовить груз к перевозке (поместить в тару, упаковать, сгруппировать по грузополучателям), подготовить товарно-транспортную накладную и сопроводительные документы, а в случае необходимости - пропуски на право проезда к месту погрузки грузов.

4. Жүк автомобилі - автомобиль жолдары бойынша жүктерді тасымалдауға арналған механикалық жетекті автокөлік құралы.
5. Жүк автокөлік құралы (бұдан әрі - автокөлік құралы) - жүк автомобильдерін, автомобиль тіркемелерін, ершікті тартқыштарға тіркемелерді, сондай-ақ мамандандырылған автомобильдерді (жүктердің белгілі бір түрлерін тасымалдауға арналған) қамтитын жүк автомобиль көлігі жылжымалы құрамының бірлігі.
6. Ершікті тартқыш - жеке қозғалтқышпен жабдықталған және тек қана немесе көбіне тіркеме мен жартылай тіркемені тіркеп сүйреуге арналған автокөлік құралы.
7. Тез бүлінетін жүк - шектеулі жарамдылық мерзімі бар және тасымалдау мен сақтаудың ерекше жағдайларын қажет ететін жүк.
2-тарау. Жүктің автомобиль тасымалы шарттарын
жасасу, өзгерту және бұзу тәртібі
8. Тасымалдаушылар жасалған шарттардың негізінде жүктерді тасымалдауды жүзеге асырады және тасымалдауға қатысты қосымша қызметтерді орындайды.
Жүкті автомобильмен тасымалдау шарты бойынша тасымалдаушы өзіне жүк жөнелтуші сеніп тапсырған жүкті, оны тасымалдау шарттарын сақтай отырып, межелі пунктіне жеткізуге және оны жүкті алуға уәкілетті тұлғаға (жүк алушыға) беруге міндеттенеді, ал жүк жөнелтуші шартқа немесе тарифке сәйкес автомобильмен жүкті тасымалдағаны үшін ақы төлеуге міндеттенеді. Жүкті тасымалдау шарты 1-қосымшаға сәйкес тауар-көлік жүкқұжатын жасау арқылы ресімделеді.
9. Жүкті автомобиль көлігімен тасымалдауға арналған шарт тасымалдаушы мен жүк жөнелтушінің арасында Қазақстан Республикасының Азаматтық  кодексіне , "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына , сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жасалады.
10. Жүкті автомобиль көлігімен тасымалдау шартты тараптарының бірі екінші тарапқа шартты өзгерту немесе бұзу туралы ұсыныспен, осындай өтініш үшін негіз болатын себептерді көрсету арқылы хабарласуы мүмкін. Шартты өзгерту немесе бұзу туралы ұсыныс алған адресат келіп түскен ұсынысты онкүндік мерзімде қарауы және ұсыныстың қабылданғаны туралы, не оның қабылданбағаны туралы хабарлама жіберуі тиіс.
Тараптар шарттың талаптарын өзгерту туралы немесе оны бұзу туралы келісімге қол жеткізген кезде, шартты өзгерту немесе бұзу туралы келісім де шарттың нысанында жасалады.
3-тарау. Жүктерді тасымалдауға қабылдау тәртібі
11. Жүктерді жүк жөнелтушіден қабылдауды тасымалдаушы тауар-көлік жүкқұжаты мен жүкке ілеспе құжаттардың негізінде жүзеге асырады. Жүк жөнелтуші автомобиль тиелуге келгенге дейін жүкті тасымалдауға дайындауы (ыдысқа салу, буып-түю, жүк жөнелтушілер бойынша топтау), тауар-көлік жүкқұжаты мен ілеспе құжаттарды, ал қажет жағдайда, жүктер тиелетін орынға өту құқығына арналған рұқсат қағазын дайындауы тиіс.

12. Груз сдается грузоотправителем к перевозке в упакованном, затаренном, опломбированном, промаркированном виде с указанием количества, точного веса (объема).
13. Упаковка сдаваемого к перевозке груза не должна иметь нарушений целостности или следов повреждения груза (подтеки, разрывы, вмятины и так далее).
14. Грузы, нуждающиеся в таре для предохранения их от утраты, недостачи, порчи и повреждения при перевозке, должны предъявляться к перевозке в исправной таре, соответствующей государственным стандартам или техническим условиям, обеспечивающей их полную сохранность.
В случае, если при наружном осмотре тары или упаковки предъявленного к перевозке груза будут замечены недостатки, которые вызывают опасения за сохранность груза, то грузоотправитель по требованию перевозчика устраняет замеченные недостатки, в случае бездействия грузоотправителя во всех экземплярах товарно-транспортной накладной делается соответствующая отметка. Причиненный вред (недостача, порча и повреждение груза при перевозке), вызванный причинами, указанными в товарно-транспортной накладной, перевозчиком не возмещается.
15. К перевозке не допускаются грузы, не оформленные для перевозки автотранспортными средствами в соответствии с требованиями настоящих Правил.
16. В случаях, когда груз перевозится в сопровождении экспедитора грузоотправителя (грузополучателя), последний в товарно-транспортной накладной производит отметку о том, что груз следует в сопровождении экспедитора грузоотправителя (грузополучателя), а также указывает его фамилию, имя и отчество.
17. При приеме груза к перевозке экспедитор или водитель-экспедитор предъявляет грузоотправителю документ, удостоверяющий личность и путевой лист, заверенный перевозчиком.
18. Въезд автотранспортных средств и находящихся в нем лиц на территорию грузоотправителя и грузополучателя осуществляется по путевому листу, если для этого не требуется оформление специального пропуска.
19. При сдаче грузоотправителем и приеме перевозчиком грузов, перевозимых навалом, насыпью, наливом и в контейнерах, должен быть определен и указан в товарно-транспортной накладной вес этих грузов.
Тарные и штучные грузы принимаются к перевозке с указанием в товарно-транспортной накладной веса груза и количества грузовых мест. Вес тарных и штучных грузов определяется грузоотправителем до предъявления их к перевозке и указывается на грузовых местах. Общий вес груза определяется взвешиванием на весах или подсчетом веса на грузовых местах по трафарету или стандарту. Для отдельных грузов вес может определяться по соглашению сторон расчетным путем, по обмеру, объемному весу или условно.
Запись в товарно-транспортной накладной о весе груза с указанием способа его определения производится грузоотправителем.

12. Жүкті жүк жөнелтуші буылып-түйілген, ыдысқа салынған, пломбаланған, таңбаланған түрде, санын, тура салмағын (көлемін) көрсетіп тапсырады.
13. Тасымалдауға тапсырылатын жүктің орамасында бүтіндігін бұзушылықтар немесе жүктің зақымдалған іздері (аққан, жыртылған, майысқан жерлер және тағы басқа) болмауы тиіс.
14. Ыдысты қажет ететін жүктер, оларды тасымалдау кезінде жоғалудан, жетіспеуден, бұзылудан және зақымдалудан сақтау үшін тасымалдауға мемлекеттік стандарттарға немесе техникалық шарттарға сәйкес келетін, олардың толық сақталуын қамтамасыз ететін жарамды ыдыспен ұсынылуы тиіс.
Егер тасымалдауға ұсынылатын жүктің ыдысын немесе орамасын сырттай тексеру кезінде жүктің сақталуы үшін қауіп туғызатын кемшіліктер байқалатын болса, онда жүк жөнелтуші тасымалдаушының талап етуі бойынша байқалған кемшіліктерді жояды, жүк жөнелтуші әрекет жасамаған жағдайда тауар-көлік жүкқұжатының барлық даналарына тиісті белгі жасалады. Тауар-көлік жүкқұжатында көрсетілген себептерден туындаған келтірілген зиянды (тасымалдау кезінде жүктің жетіспеуі, бұзылуы және зақымдалуы) тасымалдаушы өтемейді.
15. Автокөлік құралдарымен тасымалдау үшін ресімделмеген жүктер осы Ереженің талаптарына сәйкес тасымалдауға жіберілмейді.
16. Жүк жүк жөнелтуші (жүк алушы) экспедиторының алып баруымен тасымалданатын жағдайларда, соңғысы жүкті жүк жөнелтушінің (жүк алушының) экспедиторы алып бара жатқаны туралы тауар-көлік жүкқұжатында белгі жасайды, сондай-ақ оның тегін, атын және әкесінің атын көрсетеді.
17. Жүкті тасымалдауға қабылдау кезінде экспедитор немесе экспедитор-жүргізуші жүк жөнелтушіге жеке басын куәландыратын құжат пен тасымалдаушы растаған жолдама парақты көрсетеді.
18. Автокөлік құралдары мен олардың ішіндегі тұлғалардың жүк жөнелтуші мен жүк алушының аумағына кіруі, егер бұл үшін арнайы рұқсатнама ресімдеу қажет болмаса, жолдама парақ бойынша жүзеге асырылады.
19. Үйіп, бос, құйып және контейнерлермен тасымалданатын жүктерді жүк жөнелтуші тапсырған және тасымалдаушы қабылдаған кезде бұл жүктердің салмағы анықталуы және тауар-көлік жүкқұжатында көрсетілуі тиіс.
Ыдысты және майда даралы жүктер тасымалдауға тауар-көлік жүкқұжатында жүктің салмағы мен жүк орындарының санын көрсету арқылы қабылданады. Ыдысты және майда даралы жүктердің салмағын жүк жөнелтуші оларды тасымалдауға бергенге дейін белгілейді және жүк орындарында көрсетеді. Жүктің жалпы салмағы таразымен өлшеу немесе жүк орындарында трафарет немесе стандарт бойынша салмақты есептеу арқылы белгіленеді. Жекелеген жүктер үшін салмақ тараптардың келісімі бойынша есептеу арқылы, өлшеу, көлемдік салмағы бойынша немесе шартты түрде белгіленуі мүмкін. Жүктің салмағы туралы, оны белгілеу тәсілі көрсетілген тауар-көлік жүкқұжатындағы жазуды жүк жөнелтуші жазады.

20. Определение веса груза производится совместно грузоотправителем и перевозчиком техническими средствами грузоотправителя, а на грузовых терминалах - совместно грузоотправителем и работниками грузового терминала, с использованием технических средств грузового терминала.
При сдаче грузов в крытые автотранспортные средства, а также в их отдельные секции, контейнеры и цистерны, опломбированные грузоотправителем, определение веса груза производится грузоотправителем.
21. Перевозчик при отсутствии следов вскрытия тары или упаковки принимает у грузоотправителя грузы, имеющие маркированный вес нетто или брутто, согласно весу, указанному на маркировке.
Если предъявляются грузовые места одного стандартного размера в адрес одного грузополучателя, указание веса на каждом грузовом месте необязательно, за исключением случаев, когда государственными стандартами предусмотрено указание веса брутто и нетто на стандартных местах. В этом случае в товарно-транспортной накладной в графе "Способ определения веса" указывается "по стандарту".
22. Количество грузов нетоварного характера определяется по актам замера или актам взвешивания, составленным грузоотправителем (грузополучателем) совместно с перевозчиком. При перевозке грунта определение его количества может производиться геодезическим замером.
Акт взвешивания составляется на основании контрольного взвешивания 5-10 автотранспортных средств, после чего определяется средний вес груза в одном автотранспортном средстве соответствующей марки.
При определении количества груза геодезическим замером общий вес груза устанавливается путем умножения объемных показателей геодезического замера на объемный вес груза, определяемый лабораторным методом.
При изменении характера груза или других условий перевозок по требованию перевозчика, грузоотправителя или грузополучателя производится новое контрольное взвешивание или определение объемного веса груза.
Перевозчик во всех случаях может требовать дополнительной проверки количества или веса перевозимого груза нетоварного характера. Результаты проверки должны быть занесены в товарно-транспортную накладную.
23. Не принимаются к перевозке крупногабаритные и тяжеловесные грузы, за исключением неделимых крупногабаритных и тяжеловесных грузов.
24. Вред, причиненный автотранспортным средствам и грузам из-за перегруза автотранспортных средств, неправильной внутренней упаковки грузов (бой, поломка, деформация, течь и так далее), а также применения тары и упаковки, не соответствующих свойствам груза, его весу или установленным государственными стандартами и техническими условиями требованиям, возмещается грузоотправителем.

20. Жүктің салмағын белгілеуді жүк жөнелтуші мен тасымалдаушы бірлесіп жүк жөнелтушінің техникалық құралдарымен, ал жүк терминалдарында - жүк жөнелтуші мен жүк терминалының қызметкерлері бірлесіп жүк терминалының техникалық құралдарын пайдаланып жүргізеді.
Жүктерді жабық автокөлік құралдарына, сондай-ақ олардың жүк жөнелтуші пломбалаған жеке секцияларына, контейнерлерге және цистерналарға тапсыру кезінде жүктің салмағын белгілеуді жүк жөнелтуші жүргізеді.
21. Ыдыстың немесе ораманың ашылған іздері болмаған кезде, тасымалдаушы жүк жөнелтушіден таңбаланған нетто немесе брутто салмағы бар жүктерді таңбасында көрсетілген салмаққа сәйкес қабылдайды.
Егер бір стандартты өлшемі бар жүк орындары бір жүк алушының атына берілетін болса, мемлекеттік стандарттарда көзделген стандартты орындарда салмақты, бруттоны және неттоны көрсету жағдайларын қоспағанда, әрбір жүк орнында салмақты көрсету міндетті түрде емес. Бұл жағдайда тауар-көлік жүкқұжатындағы "Салмақты анықтау тәсілі" деген бағанада "стандарт бойынша" деп көрсетіледі.
22. Тауар сипаты жоқ жүктердің саны жүк жөнелтуші (жүк алушы) тасымалдаушымен бірге жасаған өлшеу актілері немесе таразыға тарту актілері бойынша белгіленеді. Топырақты тасымалдау кезінде оның мөлшерін белгілеу геодезиялық өлшеу арқылы жүргізілуі мүмкін.
Таразыға тарту актісі 5-10 автокөлік құралдарының бақылау өлшенуі негізінде жасалады, содан кейін тиісті маркалы бір автокөлік құралындағы жүктің орташа салмағы белгіленеді.
Жүктің мөлшерін геодезиялық өлшеу арқылы белгілеу кезінде жүктің жалпы салмағы геодезиялық өлшеудің көлемдік көрсеткіштерін зертханалық әдіспен анықталған жүктің жалпы салмағына көбейту арқылы белгіленеді.
Жүктің сипаты өзгерген немесе басқа тасымалдау жағдайлары кезінде жүк жөнелтушінің немесе жүк алушының, тасымалдаушысының талабы бойынша жүктің жаңа бақылау өлшенуі немесе көлемдік салмағын белгілеу жүргізіледі.
Тасымалдаушы барлық жағдайларда тасымалданатын тауар сипаты жоқ жүктердің мөлшерін немесе салмағын қосымша тексеруді талап етуі мүмкін. Тексеру нәтижелері тауар-көлік жүкқұжатына жазылуы тиіс.
23. Ірі көлемді және ауыр салмақты жүктер, бөлінбейтін ірі көлемді және ауыр салмақты жүктерді қоспағанда, тасымалдауға қабылданбайды.
24. Автокөлік құралын асырып тиеу, жүктердің ішкі орамасының дұрыс еместігі, сондай-ақ жүктің қасиетіне, оның салмағына немесе белгіленген мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес келмейтін ыдысты және ораманы қолдану салдарынан келтірілген зиянды (шағылу, сыну, майысу, ағу және тағы басқа) жүк жөнелтуші өтейді.

Глава 4.
Порядок маркировки грузов
25. При сдаче грузов в таре или упаковке и штучных грузов мелкими отправками каждое грузовое место должно быть заблаговременно промаркировано грузоотправителем в соответствии с государственными стандартами.
26. В маркировке должны быть указаны:
1) полное или сокращенное наименование грузополучателя;
2) место и пункт назначения;
3) вес грузовой единицы (брутто и нетто).
27. Данные, приведенные в товарно-транспортной накладной и сопроводительных документах, должны полностью соответствовать маркировке.
28. При сдаче груза, который требует особого обращения при перевозке и погрузочно-разгрузочных работах, грузоотправитель должен нанести на всех багажных местах специальную маркировку: "ВЕРХ", "СТЕКЛО", "ОСТОРОЖНО", "НЕ КАНТОВАТЬ", "БОИТСЯ ХОЛОДА"; обозначение мест, в которых упакованы документы на груз, специальной маркировкой: "ДОКУМЕНТЫ".
29. Знаки специального маркирования указаны в приложении 2 к настоящим Правилам.
30. Маркировка производится одним из следующих способов:
1) непосредственно нанесением знаков на грузовые места;
2) с помощью ярлыков.
Маркировка может производиться на таре или грузе окраской по шаблону, штамповкой или клеймением.
31. Маркировка должна производиться на упаковке условными обозначениями (знаками), выраженными надписью, буквами, цифрами или рисунками (символами). Цвет маркировки должен быть контрастным по отношению к цвету тары или груза.
Маркировка мест груза должна быть четкой, ясной и надежной.
Маркировка должна производиться нестирающейся и неотслаивающейся, светостойкой краской, хорошо удерживающейся на любой поверхности и несмывающейся водой.
32. Маркировочные ярлыки могут быть изготовлены из бумаги, картона, ткани, фанеры, металла, пластмассы. Поверхность ярлыков должна быть устойчивой к воздействию климатических условий.
33. Маркировка на ярлыки должна быть нанесена одним из нижеследующих способов:
1) типографским;
2) печатанием на машинке;
3) штемпелеванием по трафарету;
4) продавливанием.
34. Ярлыки из бумаги и картона должны быть прикреплены к таре клеем.
Ярлыки из ткани должны быть пришиты.
Ярлыки из фанеры, металла, пластмассы должны быть прикреплены болтами, шурупами, гвоздями.
Прибивание ярлыков к фанерным, картонным и бумажным ящикам не допускается.
Допускается прикрепление ярлыков проволокой к грузам, когда другой способ прикрепления невозможен.
При перевозке таких грузов, как металлические прутки, трубы, громоздкий или с длинными рукоятками инструмент и так далее, в адрес нескольких грузополучателей допускается нанесение маркировки путем окраски концов масляной краской, по которой можно легко определить принадлежность их к одной партии.

4-тарау. Жүктерді таңбалау тәртібі
25. Жүктерді ыдыспен немесе орамамен және майда даралы жүктерді ұсақ жөнелтімдермен тапсыру кезінде жүк жөнелтуші әрбір жүк орнын мемлекеттік стандарттарға сәйкес алдын ала таңбалауы тиіс.
26. Таңбада:
жүк алушының толық немесе қысқартылған атауы;
бару орны мен пункті;
жүк бірлігінің салмағы (брутто және нетто) көрсетілуі тиіс.
27. Тауар-көлік жүкқұжаты мен ілеспе құжаттарда келтірілген деректер таңбаға толығымен сәйкес келуі тиіс.
28. Тасымалдау және тиеу-түсіру жұмыстары кезінде ерекше көңіл бөлуді қажет ететін жүкті тапсыру кезінде жүк жөнелтуші барлық багаж орындарына: "ҮСТІ", "ШЫНЫ", "АБАЙЛАҢЫЗ", "ТӨҢКЕРІЛМЕСІН", "СУЫҚҚА ТӨЗІМСІЗ" деген арнайы таңба қоюы; жүкке арналған құжаттар буылып-түйілген орындарды "ҚҰЖАТТАР" деген арнайы таңбамен белгілеуі тиіс.
29. Арнайы таңбалау белгілері осы Ережеге 2-қосымшада көрсетілген.
30. Таңбалау мынадай тәсілдердің бірімен:
1) жүк орындарына белгілерді тікелей қою арқылы;
2) жапсырмалардың көмегімен жүргізіледі.
Таңбалау ыдыста немесе жүкте шаблон бойынша бояумен, штампылаумен немесе таңба соғумен жүргізілуі мүмкін.
31. Таңбалау орамада шартты белгілермен (таңбалармен), айқын жазумен, әріптермен, сандармен немесе суреттермен (нышандармен) жасалуы тиіс. Таңбаның түсі ыдыстың немесе жүктің түсіне қарама-қарсы болуы тиіс.
Жүк орындарының таңбасы анық, түсінікті және берік болуы тиіс.
Таңба өшірілмейтін және қабыршақтанбайтын, күн сәулесіне төзімді, кез келген бетте жақсы ұсталатын және сумен шайылмайтын бояумен жасалуы тиіс.
32. Таңбалық жапсырмалар қағаздан, қатырмадан, матадан, фанерадан, металдан, пластмассадан жасалуы мүмкін. Жапсырмалардың беті ауа-райы жағдайларының әсеріне шыдамды болуы тиіс.
33. Жапсырмаларға таңба төмендегідей тәсілдердің бірімен қойылуы тиіс:
1) типографиялық;
2) машинкамен басу;
3) трафарет бойынша штемпельдеу;
4) жаншу.
34. Қағаздан және қатырмадан жасалған жапсырмалар ыдысқа желіммен бекітілуі тиіс.
Матадан жасалған жапсырмалар тігілуі тиіс.
Фанерадан, металдан, пластмассадан жасалған жапсырмалар бұрандармен, бұрандашегелермен, шегелермен бекітілуі тиіс.
Жапсырмаларды фанера, қатырма және қағаз жәшіктерге қағуға рұқсат етілмейді.
Жапсырмаларды жүктерге сыммен бекітуге, басқа бекіту тәсілі мүмкін болмағанда рұқсат етіледі.
Металл шыбықтар, құбырлар, қолайсыз немесе ұзын саптары бар сайман және тағы басқа сияқты жүктерді бірнеше жүк алушының атына тасымалдау кезінде, майлы бояумен шеттерін бояу арқылы таңба жасауға рұқсат етіледі, ол бойынша олардың бір партияға жататынын оңай анықтауға болады.

35. Маркировка наносится:
1) на ящиках - на одной из боковых сторон;
2) на мешках и тюках - на одной из широких сторон.
Специальная маркировка наносится на двух смежных сторонах, (согласно приложению 3).
36. При невозможности нанести маркировку полностью на боковых или торцевых сторонах, на малогабаритных ящиках высотой 200 миллиметров (далее - мм) и менее допускается маркировка на смежных стенках тары (в том числе на крышке).
37. Специальная маркировка должна наноситься в верхнем углу от основной маркировки, за исключением знаков: "СТРОПИТЬ ЗДЕСЬ" и "ЦЕНТР ТЯЖЕСТИ", которые следует наносить в обозначаемых ими местах.
38. При перевозке однородных грузов в адрес одного грузополучателя допускается нанесение маркировки не на всех грузовых местах, но не менее, чем на четырех. В этих случаях замаркированные места укладываются:
1) в фургонах - у двери маркировкой наружу;
2) на открытом автотранспортном средстве - в верхнем ярусе погрузки по два места у каждого продольного борта кузова маркировкой наружу.
39. При перевозке грузов навалом, насыпью и наливом маркировка не производится.
Глава 5.
Порядок пломбирования грузов
40. Загруженные крытые грузовые автомобили, прицепы, отдельные секции автотранспортных средств, контейнеры и цистерны с назначением одному грузополучателю должны быть грузоотправителем опломбированы, а находящиеся в ящиках, коробках и другой таре мелкоштучные товары при перевозке в неопломбированном автотранспортном средстве или контейнерах - опломбированы или обандеролены.
41. При пломбировании груза в товарно-транспортной накладной производится отметка с указанием содержания пломбы.
42. Для обеспечения сохранности груза, перевозимого по нескольким адресам, внутри кузова-фургона перевозчик может устанавливать перегородки, позволяющие разделять кузов на отдельные пломбируемые секции.
43. Водитель присутствует при погрузке и опломбировании грузового отсека автотранспортного средства и не принимает участие в перевесах и пересчетах грузов, прибывших в исправных автотранспортных средствах, отдельных секциях грузового автомобиля, контейнерах и цистернах с неповрежденными пломбами грузоотправителя, а также в исправной обандероленной таре, которые выдаются грузополучателю без проверки веса и состояния груза и количества грузовых мест.
44. Пломбы грузоотправителя должны иметь сокращенное наименование грузоотправителя и контрольные знаки (торговые знаки или номера тисков).
При пломбировании перевозчиком, пломбы должны иметь наименование перевозчика и номер тисков.
45. Пломбы, навешиваемые на автотранспортное средство (фургоны, цистерны и так далее), контейнеры, секции автотранспортного средства, отдельные грузовые места не должны допускать возможности доступа к грузам и снятия пломб без нарушения их целости.

35. Таңба:
1) жәшіктерде - бүйір жақтарының біріне;
2) қаптар мен теңдерде - кең жақтарының біріне жасалады.
Арнайы таңба екі шектес жаққа жасалады (3-қосымшаға сәйкес).
36. Таңбаны бүйір немесе тік жақтарына қою мүмкін болмаған кезде, биіктігі 200 мм және одан аз шағын көлемді жәшіктерде ыдыстың шектес қабырғаларына (оның ішінде қақпағына) таңба жасауға рұқсат етіледі.
37. Арнайы таңба, олар белгіленуі тиіс "ОСЫ ЖЕРДЕН СТРОПТАЛСЫН" және "АУЫРЛЫҚ ЦЕНТРІ" деген белгілерді қоспағанда, негізгі таңбаның жоғарғы бұрышына қойылады.
38. Біртекті жүктерді бір жүк алушының атына тасымалдау кезінде барлық жүк орындарына емес, бірақ ең кемі төрт орынға таңба жасауға рұқсат етіледі. Бұл жағдайларда таңбаланған орындар:
1) фургондарда - есіктің жанында таңбасын сыртына қаратып;
2) ашық автокөлік құралында - тиелген жүктің жоғарғы қабатында шанақтың әрбір бойлық ернеуінің жанында екі орыннан таңбасын сыртына қаратып жиналады.
39. Жүктерді үйіп, бос және құйып тасымалдау кезінде таңбалау жүргізілмейді.
5-тарау. Жүктерді пломбалау тәртібі
40. Бір жүк алушыға баратын тиелген жабық жүк автомобильдерін, тіркемелерді, автокөлік құралдарының жеке секцияларын, контейнерлерді және цистерналарды жүк жөнелтуші пломбалауы тиіс, ал жәшіктердегі, қораптардағы және басқа ыдыстағы майда даралы тауарларды пломбаланбаған автокөлік құралымен немесе контейнерлермен тасымалдау кезінде пломбалануы немесе бандерольденуі тиіс.
41. Жүкті пломбалау кезінде тауар-көлік жүкқұжатында пломбаның бар екенін көрсетіп белгі жасалады.
42. Бірнеше мекен-жай бойынша тасымалданатын жүктің сақталуын қамтамасыз ету үшін фургон-шанақтың ішіне тасымалдаушы шанақты жеке пломбаланатын секцияларға бөлуге мүмкіндік беретін қоршаулар орнатуы мүмкін.
43. Жүргізуші автокөлік құралдардың жүк бөлігін тиеу және пломбалау кезінде болады да, жарамды автокөлік құралдарда, жүк автомобильдің жеке секцияларында, контейнерлерде және цистерналарда жүк жөнелтушінің зақымдалмаған пломбаларымен келген, сондай-ақ жүк алушыға жүктің салмағы мен жай-күйі және жүк орындарының саны тексерілмей берілетін жарамды бандерольденген ыдыстағы жүктерді қайта өлшеу мен қайта санауға қатыспайды.
44. Жүк жөнелтушінің пломбаларында жүк жөнелтушінің қысқартылған атауы және бақылау белгілері (сауда белгілері немесе қысқыштың нөмірлері) болуы тиіс.
Тасымалдаушы пломбалаған кезде, пломбаларда тасымалдаушының атауы және қысқыштардың нөмірі болуы тиіс.
45. Автокөлік құралына (фургондарға, цистерналарға және тағы басқа) контейнерлерге, автокөлік құралдың секцияларына, жеке жүк орындарына ілінетін пломбалар жүктерге тиісуге және олардың бүтіндігін бұзбай пломбаларды алуға мүмкіндік бермеуі тиіс.

46. Пломбы навешиваются:
1) у фургонов или секций автотранспортного средства - на всех дверях по одной пломбе;
2) у контейнеров - на дверях по одной пломбе;
3) у цистерн - на крышке люка и сливного отверстия по одной пломбе;
4) у грузового места - от одной до четырех пломб в точках стыкования окантовочных полос или других увязочных материалов.
47. Пломбирование кузова автотранспортного средства, укрытого брезентом, производится только в случае, если соединение брезента с кузовом обеспечивает невозможность доступа к грузу. Пломбы навешиваются на соединительный материал в нескольких местах стыкования последнего с кузовом автотранспортного средства.
Перед пломбированием автотранспортных средств - фургонов (контейнеров) обе дверные накладки должны быть скреплены закрутками из отожженной проволоки диаметром не менее 2 мм и длиной 250-260 мм.
Закручивание проволоки должно производиться специальной металлической пластинкой с двумя отверстиями диаметром 6-10 мм и расстоянием между ними 35 мм.
Скрепление дверных накладок проволочными закрутками осуществляет грузоотправитель, производящий погрузку груза.
48. Для пломбирования могут применяться свинцовые или полиэтиленовые пломбы с камерой или с двумя параллельными каналами отверстий, а также термически обработанная (отожженная) проволока диаметром 0,6 мм.
49. Пломбы должны быть навешены на проволоку, предварительно скрученную в две нити. Скручивание проволоки производится из расчета четырех витков на 10 мм длины.
Схемы способов навешивания пломб приведены в приложении 4.
Навешивание пломб с двумя параллельными каналами отверстий должно производиться в следующем порядке. В каждую из пломб продевается один конец отрезка пломбировочной проволоки.
Свободный длинный конец проволоки пропускается в два оборота сквозь ушко дверной накладки двери фургона (контейнера), а затем через одно и второе отверстия пломбы. После этого пломба зажимается тисками.
При навешивании свинцовых пломб с камерой концы проволоки пропускаются через входные отверстия пломбы, скручиваются в 2-3 витка, и витки втягиваются в камеру пломбы с последующим зажимом их тисками.
При навешивании полиэтиленовых пломб с камерой концы проволоки пропускаются через входные отверстия пломбы, затем эти концы скручиваются между собой двумя витками, один конец проволоки закручивается вокруг второго, а затем второй - вокруг первого в последовательном порядке, указанном в приложении 4.
После этого образовавшийся узел втягивается до отказа в камеру, и пломба зажимается пломбировочными тисками.

46. Пломбалар:
1) фургондарда немесе автокөлік құралдың секцияларында - барлық есіктерге бір пломбадан;
2) контейнерлерде - есіктерге бір пломбадан;
3) цистерналарда - люктің қақпағы мен құйып алу саңылауына бір пломбадан;
4) жүк орнында - бірден төрт пломбаға дейін жиектеу жолақтарының немесе басқа байлау материалдарының түйіскен нүктелеріне ілінеді.
47. Брезентпен жабылған автокөлік құралының шанағын пломбалау, брезенттің шанақпен біріккен жері жүкке тиісудің мүмкін еместігін қамтамасыз еткен жағдайда ғана жүргізілуі мүмкін. Пломбалар біріктіргіш материалдың шеттерінде автокөлік құралының шанағымен түйіскен бірнеше жерге ілінеді.
Автокөлік құралдарды - фургондарды (контейнерлерді) пломбалау алдында екі есік жапсырмасы диаметрі кемінде 2 мм және ұзындығы 250-260 мм күйдірілген сым бұраулармен бекітілуі тиіс.
Сымды бұрау диаметрі 6-10 мм және олардың аралығы 35 мм екі саңылаулы арнайы металл пластинкамен жүргізілуі тиіс.
Сым бұраулармен есік жапсырмаларын бекітуді, жүк тиеуді жүргізетін жүк жөнелтуші жүзеге асырады.
48. Пломбалау үшін екі қатарлас арналы саңылаулары бар камералы қорғасын немесе полиэтилен пломбалар, сондай-ақ термиялық өңделген (күйдірілген) диаметрі 0,6 мм сым қолданылуы мүмкін.
49. Пломбалар алдын ала екі жіпке бұралған сымға ілінуі тиіс. Сымды бұрау 10 мм ұзындыққа төрт орам келетін есеппен жүргізіледі.
Пломбаларды ілу тәсілдерінің схемалары 4-қосымшада келтірілген.
Екі қатарлас арналы саңылаулары бар пломбаларды ілу мынадай тәртіппен жүргізілуі тиіс. Пломбалардың әрқайсысына пломбалау сымының бір ұшы өткізіледі.
Сымның ұзын бос ұшы фургонның (контейнердің) есігіндегі есік жапсырмасының көзінен екі айналып, ал сонан кейін пломбаның бір және екінші саңылау арқылы өткізіледі. Осыдан кейін пломба қысқышпен қысылады.
Камералы қорғасын пломбаларды ілу кезінде сымның ұштары пломбаның кіру саңылаулары арқылы өткізіледі, 2-3 орамға бұралады және орамдар камераға тартылып, қысқышпен қысылады.
Камералы полиэтилен пломбаларды ілу кезінде сымның ұштары пломбаның кіру саңылаулары арқылы өткізіледі, содан кейін осы ұштар өз арасында екі ораммен бұралады, сымның бір ұшы екіншісін айнала, ал содан кейін екіншісі - осы Ережеге 4-қосымшада көрсетілген жүйелі тәртіппен біріншісін айнала бұралады.
Осыдан кейін жасалған түйін камераға әбден тартылады және пломба пломбалау қысқышымен қысылады.

50. Диаметр петли, образуемой при пломбировании между ушками дверной накладки (крышки колпака цистерны) и пломбой, должен быть не более 25 мм.
Пломбы сжимаются тисками так, чтобы оттиски с обеих сторон получались четкими и ясными, а проволоку нельзя было вытащить из пломбы. После сжатия тисками каждая пломба должна быть тщательно осмотрена и в случае обнаружения дефекта (неясность цифр знака тисков, срез знаков и так далее) заменяется другой.
51. Контрольные знаки пломб должны иметь буквенные и цифровые обозначения, нумерация которых производится в последовательном порядке от 001 до 999.
52. Перевозка с неясными оттисками установленных знаков на пломбах, а также с неправильно навешенными пломбами не допускается.
53. Материалы, которыми произведено обандероливание (бумажная лента, тесьма и так далее), должны представлять собой единое целое (без узлов и наращивания) и скрепляться в местах соединений отличительным знаком изготовителя или грузоотправителя (печатью или штампом).
54. Обандероливание должно быть произведено так, чтобы без разрыва материала, которым оно произведено, доступ к грузу был невозможен.
Глава 6. Погрузка и разгрузка грузов.
Требования к пунктам погрузки и разгрузки грузов
55. Погрузка грузов на автотранспортное средство, закрепление, укрытие и увязка грузов производятся грузоотправителем, а разгрузка грузов, снятие креплений и покрытий - грузополучателем, если иное не предусмотрено договором.
56. Грузоотправитель и грузополучатель производят соответственно закрытие и открытие бортов автотранспортного средства и люков цистерн, опускание и выемку шлангов из люков цистерн, привинчивание и отвинчивание шлангов.
В случаях, когда на контрольно-пропускных пунктах грузоотправителя (грузополучателя) производится осмотр груза со снятием брезента и укрытием грузов после осмотра, открытием и закрытием люков цистерн и тому подобное, указанные операции выполняются силами грузоотправителя (грузополучателя).
57. При погрузочно-разгрузочных работах перевозчик контролирует укладку и крепление груза в целях соблюдения установленных норм загрузки автотранспортного средства, обеспечения безопасности выполнения автомобильной перевозки и сохранности груза.
58. В случае, если условиями договора предусмотрено что погрузочно-разгрузочные работы осуществляются перевозчиком, последний должен обеспечить контроль за соблюдением работниками правил охраны труда и техники безопасности на автомобильном транспорте при производстве погрузочно-разгрузочных работ, а также принять меры по предупреждению несчастных случаев, которые могут произойти в результате невыполнения норм, указанных в настоящем пункте.

50. Пломбалау кезінде есік жапсырмасының (цистерна қалпағының қақпағы) көзі мен пломбаның арасында пайда болған ілгек 25 мм аспауы тиіс.
Пломбалар бедері екі жағынан анық және айқын шығатындай, ал сымды пломбадан суыруға болмайтындай етіп қысылады. Қысқышпен қысылғаннан кейін әрбір пломба мұқият тексерілуі тиіс және ақау табылған жағдайда (қысқыш таңбалары сандарының анық еместігі, таңбалардың кесілуі және тағы басқа) басқасымен ауыстырылады.
51. Пломбалардың бақылау таңбаларында нөмірленуі 001-ден 999-ға дейін жүйелі тәртіппен жүргізілетін әріптік және сандық белгілері болуы тиіс.
52. Пломбалардағы көмескі бедерлі қойылған таңбалармен, сондай-ақ дұрыс ілінбеген пломбалармен тасымалдауға рұқсат етілмейді.
53. Бандерольдеу жасалған материалдар (қағаз таспа, бау және тағы басқа) біртұтас (түйіндерсіз және жалғамасыз) және біріктірілген жерлерде жасаушының немесе жүк жөнелтушінің айыру белгісімен (мөрмен немесе штампымен) бекітілуі тиіс.
54. Бандерольдеу, ол жасалған материалды жыртпай жүкке тиісу мүмкін болмайтындай етіп жасалуы тиіс.
6-тарау. Жүктерді тиеу және түсіру.
Жүктерді тиеу және түсіру пункттеріне
қойылатын талаптар
55. Егер шартта өзгеше көрсетілмесе, жүктерді автокөлік құралына тиеуді, жүктерді бекітуді, жабуды және байлауды - жүк жөнелтуші, ал жүктерді түсіруді, бекіткіштер мен жапқыштарды алуды жүк алушы жүргізуі тиіс.
56. Жүк жөнелтуші мен жүк алушы тиісінше автокөлік құралының ернеулерін және цистерналардың люктерін ашу мен жабуды, цистерналардың люктеріне шлангаларды салу мен алуды, шлангаларды бұрау мен ағытуды жүргізеді.
Жүк жөнелтушінің (жүк алушының) бақылау-өткізу пункттерінде брезентті алып жүкті тексеру және тексеруден кейін жүктерді жабу, цистерналардың люктерін ашу және жабу және тағы басқа жүргізілген жағдайларда, көрсетілген операциялар жүк жөнелтушінің (жүк алушының) күшімен орындалады.
57. Түсіру-тиеу жұмыстары кезінде тасымалдаушы   автокөлік құралына тиеудің белгіленген нормаларын сақтау, автомобильмен тасымалдауды орындау қауіпсіздігін және жүктің сақталуын қамтамасыз ету мақсаттарында жүктің салынуы мен бекітілуін бақылайды.
58. Егер шарттың талаптарында тиеу-түсіру жұмыстарын тасымалдаушы жүзеге асыратыны көзделген болса, соңғысы тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде қызметкерлердің автомобиль көлігінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережесін сақтауын бақылауды, сондай-ақ осы тармақта көрсетілген ережелерді орындамау нәтижесіндегі жазатайым оқиғаларды болдырмау шараларының қабылдануын қамтамасыз етуі тиіс.

59. Пункты погрузки и разгрузки грузов должны отвечать следующим требованиям:
1) иметь штатное и вспомогательное оборудование для производства погрузочно-разгрузочных и вспомогательных работ, соответствующее государственным стандартам Республики Казахстан;
2) обеспечивать соблюдение противопожарных, санитарно-эпидемиологических и экологических нормативов;
3) обеспечивать сохранность груза и безопасность работающих при выполнении погрузочно-разгрузочных работ;
4) иметь подъездные пути, обеспечивающие свободный и безопасный проезд автотранспортных средств к месту погрузки (разгрузки) при любых погодных условиях;
5) освещение в вечернее и ночное время суток должно соответствовать строительным нормам и правилам Республики Казахстан и отвечать установленным требованиям для обеспечения безопасности выполнения погрузочно-разгрузочных работ;
6) количество и оснащенность постов погрузки (разгрузки) средствами механизации должны соответствовать виду и объему перерабатываемого груза и обеспечивать простой автотранспортных средств под погрузкой (разгрузкой) в пределах нормативного времени;
7) иметь отдельное помещение для обеспечения качественного и своевременного оформления необходимых документов;
8) иметь телефонную и другие виды связи;
9) иметь контрольно-пропускные пункты, лаборатории, весовое и другое оборудование, позволяющее определить качество и массу отправляемого и поступающего груза, а также специальные места для производства работ по очистке, промывке и дезинфекции кузовов автотранспортных средств после выгрузки грузов.
60. При осуществлении погрузочных работ груз размещается таким образом, чтобы его вес распределялся равномерно по всей длине кузова автотранспортного средства без превышения допустимых весовых и габаритных параметров.
При погрузке сыпучих грузов, перевозимых навалом, поверхность груза не должна выступать за верхние края бортов автотранспортного средства в целях предотвращения высыпания груза при движении. Перевозчик совместно с грузоотправителем обеспечивают укрытие сыпучих грузов пологами.
61. Штучные грузы, перевозимые без тары (металлические прутки, трубы и так далее), прием и погрузка которых невозможны без значительной потери времени, должны быть грузоотправителем объединены в более крупные погрузочные единицы путем связки в пучки или мотки проволокой в трех-пяти местах. Прочность увязки должна быть такой, чтобы обеспечить возможность подъема крюком крана за любую проволочную обвязку.
62. Тяжелые грузы без тары должны иметь специальные приспособления для застропки: выступы, рамы, петли, проушины и другое.

59. Жүктерді тиеу және түсіру пункттері мынадай негізгі талаптарға жауап беруі тиіс:
1) тиеу-түсіру және қосымша жұыстарды жүргізуге арналған Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттарына сәйкес келетін штаттағы және қосымша жабдықтың болуы;
2) өртке қарсы, санитарлық-гигиеналық және экологиялық нормативтердің сақталуын қамтамасыз ету;
3) тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде жүктің сақталуын және жұмыс істеушілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
4) кез келген ауа-райы жағдайларында автокөлік құралдарының тиеу (түсіру) орнына еркін және қауіпсіз өтуін қамтамасыз ететін кіріс жолдарының болуы;
5) тәуліктің кешкі және түнгі уақытында жарықтандыру мемлекеттік стандарттарға сәйкес келуі және тиеу-түсіру жұмыстарын орындау қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған талаптарға жауап беруі тиіс;
6) механизация құралдарымен тиеу (түсіру) посттарының саны мен жабдықталуы қайта өңделетін жүктің түрі мен көлеміне сәйкес келуі және автокөлік құралдарының тиелу (түсірілу) үшін нормативтік уақыт шегінде тұруын қамтамасыз етуі тиіс;
7) қажетті құжаттардың сапалы және уақтылы ресімделуі мен өңделуін қамтамасыз етуге арналған жеке үй-жайдың болуы;
8) телефон және басқа байланыс түрлерінің болуы;
9) бақылау-өткізу пункттері, зертханалары, жөнелтілетін және келіп түсетін жүктің сапасы мен массасын анықтауға мүмкіндік беретін таразыға тарту және басқа жабдығы, сондай-ақ автокөлік құралдарының шанақтарын тез бүлінетін жүктерді түсіргеннен кейін тазарту, жуу және дезинфекциялау бойынша жұмыстар жүргізуге арналған арнайы орындарының болуы.
60. Тиеу жұмыстарын жүзеге асыру кезінде жүкті, оның салмағы автокөлік құралы шанағының барлық ұзындығы бойынша біркелкі бөлінетіндей етіп, рұқсат етілген салмақтық және көлемдік параметрлерден асырмай орналастыруы тиіс.
Үйіп тасымалданатын сусымалы жүктерді тиеу кезінде жүктің беті, жүктің қозғалыс кезінде шашылуын болдырмау мақсатында автокөлік құралы ернеулерінің жоғарғы шеттерінен шықпауы тиіс. Тасымалдаушы жүк жөнелтушімен бірге сусымалы жүктердің бүркемелермен жабылуын қамтамасыз етеді.
61. Қабылдануы мен тиелуі уақыт шығынынсыз мүмкін емес ыдыссыз тасымалданатын майда даралы жүктерді (металл шыбықтар, құбырлар және тағы басқа) жүк жөнелтуші сыммен үш-бес жерден бумаларға немесе орамдарға байлап ірілеу тиеу бірліктеріне біріктіруі тиіс. Буу беріктігі шығыранның ілгегімен кез келген сым байламын көтеру мүмкіндігін қамтамасыз ететіндей болуы тиіс.
62. Ыдыссыз ауыр жүктерде іліп алу үшін арнайы тетіктері: шығыңқы жерлер, рамалар, ілгектер, сырғалық саңылаулар және басқалар болуы тиіс.

63. При перевозке на поддонах отдельные грузовые места укладываются на них таким образом, чтобы можно было проверить количество без нарушения их положения на поддоне и крепления (за исключением ящичных закрытых поддонов, перевозимых за пломбами грузоотправителя).
64. Грузы должны быть уложены в автотранспортном средстве и надежно закреплены так, чтобы не было сдвига, падения, давления на двери, потертости или повреждения груза при перевозке, а также обеспечивалась сохранность автотранспортных средств при погрузке, разгрузке и в пути следования.
Крепление грузов гвоздями, скобками и другими средствами, повреждающими автотранспортное средство не допускается.
65. Необходимые для погрузки и перевозки приспособления, вспомогательные материалы (козлы, стойки, лотки, проволока, щитовые ограждения и так далее), а также средства, необходимые для утепления грузов (одеяла, маты и так далее) должны предоставляться и устанавливаться грузоотправителем, а сниматься - грузополучателем.
66. Дополнительное оборудование и оснащение автотранспортных средств для перевозки определенного груза может производиться грузоотправителем только по согласованию с перевозчиком, а в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, с органами дорожной полиции.
67. Все приспособления, принадлежащие грузоотправителю, выдаются перевозчиком грузополучателю вместе с грузом или возвращаются грузоотправителю в соответствии с его указанием в товарно-транспортной накладной.
68. Перевозчик в пунктах погрузки проверяет соответствие укладки и крепления груза на автотранспортное средство требованиям безопасности дорожного движения и обеспечения сохранности автотранспортного средства, а также сообщает грузоотправителю о замеченных недостатках в укладке и креплении груза, угрожающих его сохранности. Грузоотправитель по требованию перевозчика устраняет обнаруженные недостатки в укладке и креплении груза.
69. Грузоотправитель и грузополучатель обеспечивают контроль за соблюдением техники безопасности при производстве погрузочно-разгрузочных работ.
70. Сроки погрузки грузов на автотранспортное средство и разгрузки грузов, а также сроки выполнения дополнительных операций, связанных с погрузкой и разгрузкой грузов, устанавливаются договором.
71. Время прибытия автотранспортного средства под погрузку исчисляется с момента предъявления водителем путевого листа в пункте погрузки, а время прибытия под разгрузку - с момента предъявления водителем товарно-транспортной накладной в пункте разгрузки.
72. При наличии в пунктах погрузки и разгрузки (кроме станций железных дорог) въездных ворот, или контрольно-пропускных пунктов, или лабораторий по анализу грузов время прибытия автотранспортного средства под погрузку или разгрузку исчисляется с момента предъявления водителем путевого листа или товарно-транспортной накладной грузоотправителю или грузополучателю у въездных ворот, или на контрольно-пропускном пункте, или в лаборатории.

63. Тегендерде тасымалдау кезінде жеке жүк орындары (жүк жөнелтушінің пломбасымен тасымалданатын жәшікті жабық тегендерді қоспағанда), олардың тегендегі күйін және бекітілуін бұзбай санын тексеру мүмкін болатындай жиналады.
64. Жүктер автокөлік құралында жылжып кету, құлау, есіктерге қысым түсіру, тасымалдау кезінде жүктің қажалуы немесе зақымдалуы болмайтындай етіп, сондай-ақ тиеу, түсіру кезінде және жол үстінде автокөлік құралдарының сақталуын қамтамасыз ететіндей жиналуы және мықты бекітілуі тиіс.
Жүктерді шегелермен, қаусырмалармен және автокөлік құралын зақымдайтын басқа құралдармен бекітуге рұқсат етілмейді.
65. Тиеу және тасымалдау үшін қажетті құрал-жабдықтарды, қосалқы материалдарды (сандалдар, тіреулер, науалар, сым, қалқанды қоршаулар және тағы басқалар), сондай-ақ жүктерді жылы ұстау үшін қажетті құралдарды (көрпелер, төсемелер және тағы басқалар) жүк жөнелтуші беруі және қоюы, ал жүк алушы алуы тиіс.
66. Белгілі бір жүкті тасымалдауға арналған автокөлік құралдарды қосымша жабдықтауды және жарақтандыруды жүк жөнелтуші тасымалдаушымен, ал Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда, жол полициясы органдарымен келісім бойынша ғана жүргізуі мүмкін.
67. Жүк жөнелтушіге тиесілі барлық құрал-жабдықтарды тасымалдаушы жүк алушыға жүкпен бірге береді немесе жүк жөнелтушіге оның тауар-көлік жүкқұжатында көрсетуіне сәйкес қайтарады.
68. Тасымалдаушы тиеу пункттерінде жүктің автокөлік құралдарына салынуы мен бекітілуінің жол қозғалысы қауіпсіздігі және автокөлік құралының сақталуын қамтамасыз ету талаптарына сәйкес келуін тексереді, сондай-ақ жүк жөнелтушіге жүктің жиналуы мен бекітілуіндегі байқалған оның сақталуына қауіп төндіретін жетіспеушіліктер туралы хабарлайды. Жүк жөнелтуші тасымалдаушының талап етуі бойынша жүктің салынуы мен бекітілуінен табылған кемшіліктерді жоюы тиіс.
69. Жүк жөнелтуші мен жүк алушы тиеу-түсіру жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасының сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді.
70. Жүктерді автокөлік құралына тиеу және жүктерді түсіру мерзімдері, сондай-ақ жүктерді тиеумен және түсірумен байланысты қосымша операцияларды орындау мерзімдері шартта белгіленеді.
71. Автокөлік құралдардың тиелуге келген уақыты жүргізуші жолдама парақты тиеу пунктінде көрсеткен сәттен бастап, ал түсірілуге келген уақыты жүргізуші тауар-көлік жүкқұжатын түсіру пунктінде көрсеткен сәттен бастап есептеледі.
72. Тиеу және түсіру пункттерінде (темір жол станцияларынан басқа) кіру қақпалары немесе бақылау-өткізу пункттері немесе жүктерді талдау бойынша зертханалар болған кезде автокөлік құралдың тиелуге немесе түсірілуге келген уақыты жүргізуші жүк жөнелтушіге немесе жүк алушыға жолдама парақты немесе тауар-көлік жүкқұжатын кіру қақпаларының жанында немесе бақылау-өткізу пунктінде немесе зертханада көрсеткен сәтінен бастап есептеледі.

73. Погрузка и разгрузка считаются законченными после вручения водителю оформленных надлежащим образом товарно-транспортной накладной и путевого листа, а также иных необходимых документов на погруженный или выгруженный груз.
74. Время пробега автотранспортного средства от ворот или контрольно-пропускного пункта к месту погрузки или разгрузки и обратно исключается при исчислении времени нахождения автотранспортного средства под погрузкой или разгрузкой.
75. В случае прибытия автотранспортных средств под погрузку ранее согласованного времени автотранспортные средства считаются прибывшими под погрузку в согласованное время, если грузоотправитель примет их под погрузку с момента фактического прибытия.
76. Грузоотправитель (грузополучатель) отмечает в товарно-транспортной накладной и (или) путевом листе время прибытия (убытия) автотранспортного средства в (из) пункт погрузки (разгрузки).
Глава 7. Оформление перевозочных документов
77. Перевозка грузов должна оформляться товарно-транспортными накладными, а в случаях перевозки некоторых видов грузов, перевозимых насыпью (навалом) может оформляться актом замера или актом взвешивания.
Использование автотранспортных средств с оплатой по повременному тарифу (оплата работы автотранспортного средства производится из почасового расчета в течение одного рабочего дня (смены) оформляется записями в путевом листе по форме N 4-п (приложение 5) с указанием пробега и времени нахождения автотранспортного средства в распоряжении грузоотправителя (грузополучателя) за вычетом времени обеденного перерыва водителя.
Использование автотранспортных средств с оплатой их работы по сдельному тарифу (оплата работы автотранспортного средства производится за перевезенные тонны) оформляется записями грузоотправителя (грузополучателя) в путевом листе по форме N 4-с (приложение 6).
Порядок оформления путевых листов по сдельному и повременному тарифам приведен в пунктах 86 - 88 настоящих Правил.
78. Грузоотправитель представляет перевозчику на предъявленный к перевозке груз товарно-транспортную накладную, составляемую в четырех экземплярах, которая является основным перевозочным документом и по которой производится списание этого груза грузоотправителем и оприходование его грузополучателем.
79. Заполнение товарно-транспортной накладной осуществляется в порядке, установленном пунктами 80-84 настоящих Правил.
80. Товарно-транспортная накладная на автомобильную перевозку грузов составляется грузоотправителем на имя каждого грузополучателя в четырех экземплярах с заполнением следующих реквизитов: наименование грузополучателя, наименование груза, количество, вес перевозимого груза, способ определения веса (взвешивание, по трафарету, стандарту, обмеру), род упаковки, способ погрузки и разгрузки, время подачи автотранспортного средства под погрузку и время окончания погрузки, время простоя.
Вред, возникший вследствие неправильности, неточности или неполноты сведений, указанных в товарно-транспортной накладной возмещается грузоотправителем (грузополучателем).

73. Жүргізушіге тиісті түрде ресімделген тауар-көлік жүкқұжаты мен жолдама парақ, сондай-ақ тиелген немесе түсірілген жүкке арналған өзге де қажетті құжаттар тапсырылғаннан кейін тиеу және түсіру аяқталды деп есептеледі.
74. Автокөлік құралдың қақпалардан немесе бақылау-өткізу пунктінен тиеу немесе түсіру орнына және керісінше жүрген уақыты автокөлік құралдың тиеліп немесе түсіріліп тұрған уақытын есептеу кезінде шегеріледі.
75. Автокөлік құралдары тиелуге келісілген уақыттан бұрын келген жағдайда, егер жүк жөнелтуші оларды тиеуге нақты келген сәтінен бастап қабылдамаса, автокөлік құралдары тиелуге келісілген уақытта келді деп есептеледі.
76. Жүк жөнелтуші (жүк алушы) тауар-көлік жүкқұжатында және немесе жолдама парақта автокөлік құралының тиеу (түсіру) пунктіне (нен) келген (кеткен) уақытын белгілейді.
7-тарау. Тасымал құжаттарын ресімдеу
77. Жүктерді тасымалдау тауар-көлік жүкқұжатымен ресімделуі тиіс, ал үйіп (бос) тасымалданатын жүктердің кейбір түрлерін тасымалдаған жағдайларда, өлшеу актісімен немесе таразыға тарту актісімен ресімделуі мүмкін.
Автокөлік құралдарды уақыттық тариф бойынша төлеу арқылы пайдалану (автокөлік құралының жұмысына ақы төлеу бір жұмыс күні (ауысым) ішіндегі сағаттық есеппен жасалады) автокөлік құралдың жүрісін және жүк жөнелтушінің (жүк алушының) қарамағында болған уақытын, жүргізушінің түскі үзіліс уақытын шегеріп жолдама парақта N 4-п нысаны бойынша жазумен ресімделеді (5-қосымша).
Автокөлік құралдарды, олардың жұмысын кесімді тариф бойынша төлеу арқылы пайдалану (автокөлік құралының жұмысына ақы төлеу тасымалданған тонналар үшін жасалады) жүк жөнелтушінің (жүк алушының) жолдама параққа N 4-с нысан бойынша жазуымен ресімделеді (6-қосымша).
Кесімді және уақыттық тарифтер бойынша жолдама парақтарды ресімдеу тәртібі осы Ереженің 86-88-тармақтарында келтірілген.
78. Жүк жөнелтуші тасымалдаушыға тасымалдауға берілген жүкке төрт данада жасалған тауар-көлік жүкқұжатын ұсынады, ол негізгі тасымал құжаты болып табылады және ол бойынша жүк жөнелтуші осы жүкті есептен шығарады және жүк алушы оны іске жаратады.
79. Тауар-көлік жүкқұжатын толтыру осы Ереженің 80-84-тармақтарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
80. Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдауға арналған тауар-көлік жүкқұжатын жүк жөнелтуші әрбір жүк алушының атына, мынадай деректемелерді: жүк алушының атауын, жүктің атауын, тасымалданатын жүктің санын, салмағын, салмақты анықтау тәсілін (таразыға тарту, трафарет, стандарт, өлшеу бойынша), орама түрін, тиеу және түсіру тәсілін, автокөлік құралдың тиелуге берілген уақыты мен тиеліп біткен уақытын, тұрып қалған уақытын толтыру арқылы жасайды.
Тауар-көлік жүкқұжатында көрсетілген мағлұматтардың дұрыс еместігі, дәл еместігі немесе толық еместігі салдарынан туындаған зиянды жүк жөнелтуші (жүк алушы) өтейді.

81. Прием грузов к перевозке от грузоотправителя удостоверяется подписью перевозчика во всех экземплярах товарно-транспортной накладной.
Первый экземпляр остается у грузоотправителя и предназначается для списания предъявленных к перевозке грузов. Второй, третий и четвертый экземпляры грузоотправителем вручаются перевозчику.
Второй экземпляр перевозчиком сдается грузополучателю и предназначается для оприходования полученных грузов.
Третий и четвертый экземпляры остаются у перевозчика. Третий экземпляр прилагается к счету за перевозку и служит основанием для расчета с грузоотправителем (грузополучателем), а четвертый прилагается к путевому листу и служит основанием для учета транспортной работы.
Грузоотправитель при необходимости может выписывать дополнительные экземпляры товарно-транспортных накладных, число которых устанавливается соглашением между грузоотправителем и перевозчиком.
82. Во всех экземплярах товарно-транспортной накладной грузоотправитель проставляет время прибытия, убытия и простоя автотранспортного средства, а также указывает способ погрузки, вес груза, количество грузовых мест, виды услуг, выполняемых перевозчиком и заверяет товарно-транспортные накладные подписью, печатью или штампом.
При выдаче грузоотправителем документов, определяющих качество груза и взаимоотношения поставщика и покупателя (сертификаты, удостоверения, свидетельства, разрешения и так далее), перевозчик принимает эти документы и передает их вместе с грузом грузополучателю.
83. При сдаче груза водитель предъявляет три экземпляра товарно-транспортной накладной грузополучателю, который удостоверяет прием груза своей подписью и печатью (штампом) в каждом экземпляре товарно-транспортной накладной и указывает во всех экземплярах товарно-транспортной накладной время прибытия и убытия автотранспортного средства.
84. Время прибытия и убытия автотранспортного средства под погрузку (разгрузку) указывается в соответствии с пунктами 71-73 настоящих Правил.
В случаях, когда грузоотправитель или грузополучатель неверно указал время прибытия автотранспортного средства под погрузку (разгрузку) и окончания погрузочно-разгрузочных работ, водитель должен во всех имеющихся у него товарно-транспортных накладных сделать запись в присутствии представителя грузоотправителя (грузополучателя) о том, что время проставлено неправильно, и указать фактическое время прибытия и убытия.
В случае несогласия с записью водителя грузоотправитель (грузополучатель) составляет акт с участием водителя, а при отказе последнего от составления акта - с участием двух представителей незаинтересованной стороны.
При наличии на территории грузоотправителя или грузополучателя диспетчерского пункта перевозчика для составления акта о неправильной отметке времени прибытия вызывается диспетчер указанного пункта.

81. Жүк жөнелтушіден жүктерді тасымалдауға қабылдау тауар-көлік жүкқұжатының барлық даналарында тасымалдаушының қолымен куәландырылады.
Бірінші дана жүк жөнелтушіде қалады және тасымалдауға берілген жүктерді есептен шығаруға арналады. Екінші, үшінші және төртінші даналарды жүк жөнелтуші жүргізушіге тапсырады.
Екінші дананы тасымалдаушы жүк алушыға тапсырады және алынған жүктерді іске жарату үшін пайдаланылады.
Үшінші және төртінші даналар тасымалдаушыда қалады. Үшінші дана тасымалдау есебіне тігіледі және жүк жөнелтушімен (жүк алушымен) есеп айырысуға негіз болады, ал төртінші жолдама параққа тіркеледі және көліктік жұмысты есептеу үшін негіз болады.
Жүк жөнелтуші қажет кезде тауар-көлік жүкқұжаттарының қосымша даналарын жазып беруі мүмкін, олардың саны жүк жөнелтуші мен тасымалдаушының арасындағы келісіммен белгіленеді.
82. Тауар-көлік жүкқұжатының барлық даналарына жүк жөнелтуші автокөлік құралдың келу, кету және тұру уақытын қояды, сондай-ақ тиеу тәсілін, жүктің салмағын, жүк орындарының санын, тасымалдаушы орындайтын қызметтердің түрлерін көрсетеді және тауар-көлік жүкқұжаттарын қолмен, мөрмен немесе мөртабанмен растайды.
Жүк жөнелтуші жүктің сапасын және жабдықтаушы мен сатып алушының өзара қарым-қатынастарын анықтайтын құжаттарды (сертификаттар, куәландырулар, куәліктер, рұқсаттар және тағы басқа) берген кезде, тасымалдаушы бұл құжаттарды қабылдайды және оларды жүкпен бірге жүк алушыға береді.
83. Жүкті тапсыру кезінде жүргізуші тауар-көлік жүкқұжатының үш данасын жүк алушыға береді, ол әрбір тауар-көлік жүкқұжатының данасында жүкті қабылдағанын өзінің қолымен және мөрмен (мөртабанмен) куәландырады және тауар-көлік жүкқұжаттарының барлық даналарында автокөлік құралдың келген және кеткен уақытын көрсетеді.
84. Автокөлік құралдың тиелуге (түсірілуге) келген және кеткен уақыты осы Ереженің 71-73-тармақтарына сәйкес көрсетіледі.
Жүк жөнелтуші немесе жүк алушы автомобильдің тиелуге (түсірілуге) келген және тиеу-түсіру жұмыстарының аяқталған уақытын қате көрсеткен жағдайларда, жүргізуші өзінде бар барлық тауар-көлік жүкқұжаттарына жүк жөнелтушінің (жүк алушының) өкілінің көзінше уақыттың қате қойылғаны туралы жазуы және нақты келу және кету уақытын көрсетуі тиіс.
Жүк жөнелтуші (жүк алушы) жүргізушінің жазуымен келіспеген жағдайда, жүргізушінің қатысуымен, ал соңғысы акті жасаудан бас тартқан кезде, мүдделі емес тараптың екі өкілінің қатысуымен акті жасайды.
Жүк жөнелтушінің немесе жүк алушының аумағында тасымалдаушының диспетчерлік пункті болған кезде, келу уақытының қате белгіленуі туралы акті жасау үшін көрсетілген пункттің диспетчері шақырылады.

85. Акт замера или акт взвешивания перевозимых грузов составляется грузоотправителем в трех экземплярах, из которых:
1) первый экземпляр остается у грузоотправителя и служит основанием для учета выполняемых объемов перевозок;
2) второй и третий экземпляры сдаются перевозчику. Второй экземпляр служит основанием для сверки взаимных расчетов перевозчика с грузоотправителем и прилагается к счету, а третий прилагается к путевому листу и служит основанием для учета транспортной работы.
86. Путевые листы автотранспортного средства являются основными документами первичного учета, которые совместно с товарно-транспортной накладной или актом замера (взвешивания), определяют показатели для учета работы автотранспортного средства, осуществления расчетов за перевозки грузов, а также для начисления заработной платы водителю.
Отрывной талон путевого листа заполняется грузоотправителем и является основанием для предъявления перевозчиком счета платежного требования грузоотправителю. Отрывной талон прилагается к счету, а путевой лист остается у перевозчика, в котором повторяются идентичные записи о времени работы автотранспортного средства у грузоотправителя (грузополучателя).
При повременной оплате перевозки грузов, в путевой лист вписываются номера товарно-транспортных накладных, один экземпляр которых прилагается к путевому листу для учета количества перевезенных тонн груза и других показателей.
87. Заполнение путевого листа осуществляется перевозчиком. При этом отдельные данные заполняются также и грузоотправителем (грузополучателем).
88. Путевые листы формы N 4-с и N 4-п оформляются перевозчиком на один рабочий день (смену, рейс) с указанием даты выдачи, штампом или печатью перевозчика при условии сдачи путевого листа предыдущего дня работы (смены, рейса).
Глава 8. Выдача груза
89. Перевозчик выдает груз в пункте назначения грузополучателю, указанному в товарно-транспортной накладной. Грузоотправитель информирует грузополучателя о предстоящем завозе груза.
Грузополучатель обеспечивает прием груза и разгрузку автотранспортных средств, прибывших до окончания времени работы грузополучателя.
90. Выдача перевозчиком грузов грузополучателю в пункте назначения по весу и количеству мест производится в том же порядке, в каком груз был принят от грузоотправителя (взвешиванием на весах, обмером, счетом мест и так далее).
Грузы, прибывшие в исправных автотранспортных средствах, отдельных секциях автотранспортных средств, контейнерах и цистернах с неповрежденными пломбами грузоотправителя, выдаются грузополучателю без проверки веса и состояния груза и количества грузовых мест.
При перевозке грунта в отвалы, снега и других грузов, по которым складской учет не ведется, перевозчики по условиям договора могут освобождаться от сдачи груза грузополучателям.

85. Тасымалданатын жүктердің өлшеу актісін немесе таразыға тарту актісін жүк жөнелтуші үш данада жасайды, олардың:
1) бірінші данасы жүк жөнелтушіде қалады және тасымалдаудың орындалатын көлемдерін есептеу үшін негіз болады;
2) екінші және үшінші даналары тасымалдаушыға тапсырылады. Екінші дана тасымалдаушының жүк жөнелтушімен өзара есеп айырысуын салыстыру үшін негіз болады және есепке қоса беріледі, ал үшінші жолдама параққа қоса беріледі де, көліктік жұмыс есебі үшін негіз болады.
86. Автокөлік құралының жолдама парақтары алғашқы есептің негізгі құжаттары болып табылады, олар тауар-көлік жүкқұжатымен немесе өлшеу (таразыға тарту) актісімен бірге автокөлік құралының жұмысын есептеуге, жүктерді тасымалдау үшін есеп айырысуды жүзеге асыруға арналған, сондай-ақ жүргізушіге жалақы есептеуге арналған көрсеткіштерді белгілейді.
Жолдама парақтың жыртылмалы талонын жүк жөнелтуші толтырады және тасымалдаушы жүк жөнелтушіге төлемдік талап есебін беру үшін негіз болып табылады. Жыртылмалы талон есепке қоса беріледі, ал жолдама парақ тасымалдаушыда қалады, онда жүк жөнелтушідегі (жүк алушыдағы) автокөлік құралдың жұмыс уақыты туралы бірдей жазулар қайталанады.
Жүктерді тасымалдаудың уақыттық төлемі кезінде жолдама параққа тауар-көлік құжаттарының нөмірлері жазылады, олардың бір данасы жүктің тасымалданған тонналарының мөлшерін және басқа көрсеткіштерді есептеу үшін жолдама параққа қоса беріледі.
87. Жолдама парақты толтыруды тасымалдаушы жүзеге асырады. Бұл ретте жеке деректерді сондай-ақ жүк жөнелтуші (жүк алушы) толтырады.
88. N 4-к және N 4-у нысанды жолдама парақтар жүргізушіге тасымалдаушының диспетчерінің немесе соған уәкілетті тұлғаның қолхатымен берілген күні көрсетіліп, тасымалдаушының мөртабанымен немесе мөрімен, жүргізушінің алдыңғы жұмыс күнінің жолдама парағын тапсыру шартымен бір жұмыс күніне (ауысымға, рейске) ғана беріледі.
8-тарау. Жүктің берілуі
89. Тасымалдаушы бару пунктінде жүкті тауар-көлік жүкқұжатында көрсетілген жүк алушыға береді. Жүк жөнелтуші жүк алушыны келесі жүктің әкелетіні туралы хабардар етеді.
Жүк алушы жүктің қабылдануын және жүк алушының жұмыс уақыты аяқталғанға дейін келген автокөлік құралдарының түсірілуін қамтамасыз етеді.
90. Тасымалдаушының жүктерді бару пунктінде жүк алушыға салмағы және орындар саны бойынша беруі, жүк жөнелтушіден жүкті қабылдаған тәртіппен жүргізіледі (таразыға тарту, өлшеу, орындарды санау және т.б.).
Жарамды автокөлік құралдарда, автокөлік құралының жеке секцияларында, контейнерлерде және цистерналарда жүк жөнелтушінің зақымдалмаған пломбаларымен келген жүктер жүк алушыға жүктің салмағы мен жай-күйі және жүк орындарының саны тексерілмей беріледі.
Топырақты үйіндіге, қарды және басқа, олар бойынша қоймалық есеп жүргізілмейтін жүктерді тасымалдау кезінде тасымалдаушылар шарттың талаптары бойынша жүкті жүк алушыға тапсырудан босатылуы мүмкін.

91. При вывозе грузов из станций железных дорог, из портов (с пристаней) и аэропортов перевозчики осуществляют прием грузов из железнодорожных станций, портов (пристаней) и аэропортов и сдачу их грузополучателям по правилам, действующим, соответственно, на железнодорожном, водном и воздушном транспорте.
92. Тарные и штучные грузы, принятые к перевозке по стандартному весу или весу, указанному грузоотправителем на каждом грузовом месте, выдаются грузополучателю в пункте назначения без взвешивания по счету мест, с проверкой веса и состояния только поврежденных мест груза.
93. При определении количества груза с помощью взвешивания, расхождения между весом груза, указанным в товарно-транспортных накладных грузоотправителей, и фактическим весом груза, не должны превышать:
1) нормы естественной убыли веса груза;
2) нормы расхождения в показаниях весов или нормы точности взвешивания груза.
94. Если при проверке веса, количества мест груза или состояния груза в пункте назначения будут обнаружены недостача, порча или повреждение груза, или если эти обстоятельства установлены актом, составленным в пути следования, перевозчик определяет размер фактической недостачи, порчи или повреждения груза.
95. Расходы по оплате экспертов, в случае необходимости производства экспертизы по недостаче, порче или повреждению груза, несут:
1) перевозчик, если недостача, порча или повреждение груза произошли по его вине;
2) грузоотправитель - во всех других случаях.
Результаты экспертизы оформляются актом. Акт экспертизы, помимо эксперта, должен быть подписан всеми причастными лицами, присутствовавшими при экспертизе.
До прибытия эксперта грузополучатель обеспечивает надлежащую сохранность груза.
96. В случаях отказа грузополучателя принять груз по причинам, не зависящим от перевозчика, груз переадресовывается грузоотправителем в порядке, установленном главой 9 настоящих Правил, другому грузополучателю или возвращается грузоотправителю. В этих случаях стоимость перевозки груза в оба конца, а также штраф за простой автотранспортного средства оплачиваются грузоотправителем. Грузополучатель извещает грузоотправителя об отказе от приема груза, производит в товарно-транспортной накладной отметку об отказе в приеме груза. В случае отказа грузополучателя от извещения грузоотправителя и проставления отметки в товарно-транспортной накладной указанные действия производятся перевозчиком.
97. При вывозе грузов из территорий станций железных дорог, портов (пристаней) и аэропортов грузополучатель принимает от перевозчика доставленный ему груз. В случае прибытия груза, поставка которого не предусмотрена договором, грузополучатель принимает такой груз на ответственное хранение, о чем указывается в товарно-транспортной накладной.

91. Темір жолдар станцияларынан, теңіз порттарынан (айлақтардан) және әуежайлардан жүктерді тасу кезінде тасымалдаушылар жүктерді темір жолдар станцияларынан, теңіз порттарынан (айлақтардан) және әуежайлардан қабылдауды және оларды жүк алушыларға тапсыруды тиісінше теміржол, су және әуе көлігінде қолданылып жүрген ережелер бойынша жүзеге асырады.
92. Стандартты салмағы немесе жүк жөнелтуші әрбір жүк орнында көрсеткен салмақ бойынша тасымалдауға қабылданған ыдысты және майда даралы жүктер жүк алушыға бару пунктінде орындар саны бойынша өлшенбей, жүктің зақымдалған орындарының ғана салмағы мен жай-күйін тексеру арқылы беріледі.
93. Жүктің мөлшерін таразыға тарту арқылы анықтаған кезде, жүктің жүк жөнелтушілердің тауар-көлік жүкқұжаттарында көрсетілген салмағы мен жүктің нақты салмағы арасындағы айырмашылық:
1) жүк салмағының табиғи азаю нормасынан;
2) таразы көрсеткіштеріндегі айырмашылық нормасынан немесе жүкті өлшеу дәлдігі нормасынан аспауы тиіс.
94. Егер бару пунктінде жүктің салмағын, орындардың санын немесе жүктің жай-күйін тексеру кезінде жүктің жетіспеуі, бүлінуі немесе зақымдалуы байқалған болса немесе егер бұл жағдайлар жол үстінде жасалған актіде белгіленсе, тасымалдаушы жүктің нақты жетіспеу, бүліну немесе зақымдалу мөлшерін анықтайды.
95. Жүктің жетіспеуі, бүлінуі немесе зақымдалуы бойынша сараптама жүргізу қажет жағдайда, сарапшылардың жұмысын төлеу бойынша шығыстарды:
1) егер жүктің жетіспеуі, бүлінуі немесе зақымдалуы оның кінәсі бойынша болғаны расталатын болса - тасымалдаушы;
2) барлық басқа жағдайларда - жүк жөнелтуші көтереді.
Сараптама нәтижелері актімен ресімделеді. Сараптама актісіне сарапшыдан басқа, сараптама кезінде болған барлық қатысы бар тұлғалар қол қоюы тиіс.
Сарапшы келгенге дейін жүк алушы жүктің тиісті сақталуын қамтамасыз етеді.
96. Жүк алушы тасымалдаушыға байланысты емес себептер бойынша жүкті қабылдаудан бас тартқан жағдайларда, жүкті жүк жөнелтуші осы Ереженің 9-тарауында белгіленген тәртіппен басқа жүк алушыға жібереді немесе жүк жөнелтушіге қайтарылады. Бұл жағдайларда жүкті екі жаққа тасымалдау құнын, сондай-ақ автокөлік құралының тұрғаны үшін айыппұлды жүк жөнелтуші төлейді. Жүк алушы жүк жөнелтушіні жүкті қабылдаудан бас тартқаны туралы хабардар етеді, тауар-көлік жүкқұжатында жүкті қабылдаудан бас тартқаны туралы белгі жасайды. Жүк алушы жүк жөнелтушінің хабарламасынан және тауар-көлік жүкқұжатында белгі қоюдан бас тартқан жағдайда, көрсетілген істерді тасымалдаушы жүргізеді.
97. Жүктерді темір жолдар станцияларынан, теңіз порттарынан (айлақтардан) және әуежайлардан әкету кезінде жүк алушы тасымалдаушыдан өзіне жеткізілген жүкті қабылдайды. Жеткізіп берілуі шартта көзделмеген жүк келген жағдайда, жүк жөнелтуші мұндай жүкті жауапты сақтауға қабылдайды, ол туралы тауар-көлік жүкқұжатында көрсетіледі.

98. При невозможности сдать груз грузополучателю по причинам, не зависящим от перевозчика, грузоотправитель дает перевозчику указание о новом пункте назначения груза в соответствии с главой 9 настоящих Правил.
Если перевозчик не имеет возможности доставить груз к месту нового назначения, он может отказаться от этой перевозки, поставив об этом в известность грузоотправителя. В этом случае перевозчик возвращает груз грузоотправителю. Расходы, связанные с исполнением дополнительных поручений грузоотправителя (прогон и простой автотранспортных средств, хранение груза и так далее) возмещаются грузоотправителем.
Глава 9. Переадресовка грузов
99. Грузоотправитель может переадресовать груз до момента выдачи его грузополучателю. В случаях отказа грузополучателя принять груз по причинам, не зависящим от перевозчика, грузоотправитель переадресовывает груз другому грузополучателю.
100. Распоряжение грузоотправителя перевозчику о переадресовке груза должно содержать следующие данные:
1) номера первого заказа и товарно-транспортной накладной;
2) адрес первоначального назначения;
3) наименование первоначального грузополучателя;
4) адрес нового назначения;
5) наименование нового грузополучателя;
6) причины переадресовки.
Распоряжение грузоотправителя о переадресовке должно быть оформлено в письменном виде и может быть передано факсимильной связью, если договором не предусмотрено иное.
101. Распоряжение грузоотправителя о переадресовке грузов может распространяться только на всю грузовую отправку, следующую по одной товарно-транспортной накладной.
102. Если распоряжение грузоотправителя о переадресовке грузов выполнить невозможно, перевозчик извещает об этом грузоотправителя. В этом случае перевозчик возвращает груз грузоотправителю. Все дополнительные расходы, связанные с переадресовкой, несет грузоотправитель.
При принятии перевозчиком к исполнению распоряжения грузоотправителя о переадресовке, увеличивающего плату за перевозку, грузоотправитель вносит дополнительную провозную плату и возмещает перевозчику расходы, связанные с переадресовкой.
103. При переадресовке груза в товарно-транспортной накладной в графе "переадресовка" указываются наименование и адрес нового грузополучателя в соответствии с распоряжением о переадресовке. Изменения, внесенные в товарно-транспортную накладную, заверяются подписью грузоотправителя и (или) его печатью (штампом).
104. В случае отказа грузополучателя от приема груза и невозможности получить указания от грузоотправителя о переадресовке перевозчик может:

98. Жүкті жүк алушыға тасымалдаушыға байланысты емес себептер бойынша тапсыру мүмкін болмаған кезде, жүк жөнелтуші тасымалдаушыға осы Ереженің 9-тарауына сәйкес жүктің жаңа бару пункті туралы нұсқау береді.
Егер тасымалдаушының жүкті жаңа баратын жеріне жеткізу мүмкіндігі болмаса, ол бұл туралы жүк жөнелтушіні хабардар етіп, бұл тасымалдан бас тартуы мүмкін. Бұл жағдайда тасымалдаушы жүкті жүк жөнелтушіге қайтарады. Жүк жөнелтушінің қосымша тапсырмаларын орындауға байланысты шығыстарды (автокөлік құралдарының бос айдалуы мен тұруы, жүктің сақталуы және тағы басқа) жүк жөнелтуші өтейді.
9-тарау. Жүктерді басқа мекен-жайға жіберу
99. Жүк жөнелтуші жүкті, оны жүк алушыға беретін сәтке дейін басқа мекен-жайға жіберуі мүмкін. Жүк алушы жүкті тасымалдаушыға байланысты емес себептер бойынша қабылдаудан бас тартқан жағдайларда, жүк жөнелтуші оны басқа жүк алушыға жіберуі мүмкін.
100. Жүк жөнелтушінің тасымалдаушыға жүкті басқа мекен-жайға жіберу туралы ұйғарымында мынадай деректер болуы тиіс:
1) бірінші тапсырыстың және тауар-көлік жүкқұжатының нөмірлері;
2) бастапқы бару мекен-жайы;
3) бастапқы жүк алушының атауы;
4) жаңа бару мекен-жайы;
5) жаңа жүк алушының атауы;
6) басқа мекен-жайға жіберу себептері.
Жүк жөнелтушінің басқа мекен-жайға жіберу туралы ұйғарымы жазбаша түрде ресімделуі тиіс және факсимильдік байланыспен берілуі мүмкін, егер шартта өзгеше көзделмесе.
101. Жүк жөнелтушінің жүктерді басқа мекен-жайға жіберу туралы ұйғарымы бір тауар-көлік жүкқұжаты бойынша бара жатқан барлық жүк жөнелтіміне ғана қолданылады.
102. Егер жүк жөнелтушінің жүктерді басқа мекен-жайға жіберу туралы ұйғарымын орындау мүмкін болмаса, тасымалдаушы бұл туралы жүк жөнелтушіні хабардар етеді. Бұл жағдайда тасымалдаушы жүкті жүк жөнелтушіге қайтарады. Жүкті басқа мекен-жайға жіберуге байланысты барлық қосымша шығыстарды жүк жөнелтуші көтереді.
Тасымалдаушы жүк жөнелтушінің басқа мекен-жайға жіберу туралы тасымалдау ақысын ұлғайтатын ұйғарымын орындауға қабылдаған кезде, жүк жөнелтуші қосымша алып жүру ақысын енгізеді және тасымалдаушының басқа мекен-жайға жіберуге байланысты барлық шығыстарын өтейді.
103. Жүкті басқа мекен-жайға жіберу кезінде тауар-көлік жүкқұжатында "басқа мекен-жайға жіберу" деген бағанада басқа мекен-жайға жіберу туралы ұйғарымға сәйкес жаңа жүк алушының атауы мен мекен-жайы көрсетіледі. Тауар-көлік жүкқұжатына енгізілген өзгерістер жүк жөнелтушінің қолымен және(немесе) оның мөрімен (мөртабанымен) расталады.
104. Жүк алушы жүкті қабылдаудан бас тартқан және жүк жөнелтушіден басқа мекен-жайға жіберу туралы нұсқау алу мүмкін емес жағдайда тасымалдаушы:

1) сдать груз на хранение в пункте фактического нахождения груза или ближайшем пункте до получения указания грузоотправителя, а при наличии собственных складских помещений принять груз на хранение;
2) передать другой организации, если грузы по своему характеру требуют срочной реализации;
3) возвратить груз грузоотправителю.
Глава 10.
Срок доставки грузов.
Удержание грузов
105. Перевозчики доставляют грузы по назначению в следующие сроки, если иное не предусмотрено договором автомобильной перевозки грузов:
1) до 250 километров (далее - км) включительно - одни сутки;
2) свыше 250 км на каждые полные или неполные 250 км прибавляется половина суток.
106. Сроки доставки грузов исчисляются с 24-00 часов суток приема грузов к перевозке, если иное не предусмотрено договором.
107. Сроки доставки дополнительно увеличиваются:
1) при перевозке грузов с переправой через водоемы на судах и паромах - на одни сутки;
2) при перевозке грузов по горным дорогам - на 30 процентов (%);
3) при задержке в пути следования для осуществления ветеринарного или иного контроля - на все время задержки.
108. Сроки, указанные в пунктах 105 - 107 настоящих Правил не распространяются на перевозку скоропортящихся грузов, сроки перевозки которых установлены пунктом 189 главы 13 настоящих Правил.
109. При неисполнении грузоотправителем (грузополучателем) условий договора, перевозчик может удерживать предъявленный к перевозке груз до уплаты грузоотправителем (грузополучателем) суммы задолженности. При этом грузоотправителем (грузополучателем) возмещаются перевозчику расходы, связанные с удержанием груза (хранение, транспортировка и так далее).
Глава 11.
Порядок составления актов
110. Обстоятельства, которые могут служить основанием для имущественных споров между перевозчиком и грузоотправителем (грузополучателем) при автомобильных перевозках грузов, удостоверяются записями грузоотправителя (грузополучателя) и перевозчика в товарно-транспортной накладной и (или) путевом листе.
111. В товарно-транспортной накладной должны удостоверяться следующие обстоятельства:
1) порча или повреждение грузов;
2) несоответствие между наименованием, весом и количеством мест груза в натуре и данными, указанными в товарно-транспортной накладной;
3) нарушение или отсутствие пломб на кузове или секции автотранспортного средства или контейнера;
4) подача перевозчиком автотранспортных средств, непригодных для перевозки данного вида груза или не отвечающих санитарным требованиям;
5) простой автотранспортных средств в пунктах погрузки и разгрузки сверх установленных норм времени;

1) жүк жөнелтушінің нұсқауын алғанға дейін жүктің нақты тұрған пунктінде немесе жақынырақ пунктте жүкті сақтауға тапсыруы, ал меншікті қоймалық үй-жайлары болған кезде жүкті сақтауға қабылдауы;
2) егер жүктер өз сипаты бойынша мерзімді іске асыруды қажет ететін болса, басқа ұйымға беруі;
жүкті жүк жөнелтушіге қайтаруы мүмкін.
10-тарау. Жүктерді жеткізу мерзімі.
Жүктерді бөгеу
105. Егер автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдау шартында өзгеше көзделмесе, тасымалдаушылар жүктерді баратын жеріне мынадай мерзімдерде жеткізеді:
1) 250 километрді (км) қоса санап, 250 километрге дейін - бір тәулік;
2) 250 км-ден асқанда әрбір толық немесе толық емес 250 км-ге жарты тәулік қосылады.
106. Егер шартта өзгеше көзделмесе, жүктерді жеткізу мерзімдері жүктерді тасымалдауға қабылдаған тәуліктің 24-00 сағатынан бастап есептеледі.
107. Жеткізу мерзімдері:
1) жүктерді өзен арқылы кемелермен және паромдармен өткелмен тасымалдау кезінде - бір тәулікке;
2) жүктерді тау жолдары бойынша тасымалдау кезінде - 30 пайызға (%);
3) жол үстінде ветеринарлық немесе өзге де бақылауды орындау үшін кідірген кезде - кідірістің барлық уақытына қосымша ұлғайтылады.
108. Осы Ереженің 105-107-тармақтарында көрсетілген мерзімдер тасымалдау мерзімдері осы Ереженің 13-тарауының 189-тармағында белгіленген тез бүлінетін жүктерді тасымалдауға қолданылмайды.
109. Жүк жөнелтуші (жүк алушы) шарттың талаптарын орындамаған кезде, тасымалдаушы тасымалдауға ұсынылған жүкті жүк жөнелтуші (жүк алушы) қарыз соманы төлегенге дейін кідіртуі мүмкін. Бұл ретте жүк жөнелтуші (жүк алушы) тасымалдаушыға жүкті кідіртуге байланысты шығыстарды (сақтау, тасымалдау және тағы басқа) өтейді.
11-тарау. Актілер жасау тәртібі
110. Жүктердің автомобиль тасымалдары кезінде тасымалдаушы мен жүк жөнелтушінің (жүк алушының) арасындағы мүліктік даулар үшін негіз болатын жағдайлар тауар-көлік жүкқұжатындағы және (немесе) жолдама парақтағы жүк жөнелтушінің (жүк алушының) және тасымалдаушының жазуларымен куәландырылады.
111. Тауар-көлік жүкқұжатында мынадай жағдайлар куәландырылуы тиіс:
1) жүктердің бүлінуі немесе зақымдалуы;
2) жүктің нақты атауы, салмағы және орындарының саны мен тауар-көлік жүкқұжатында көрсетілген мәліметтердің арасындағы сәйкессіздік;
3) автокөлік құралдың шанағындағы немесе секциясындағы немесе контейнердегі пломбалардың бұзылуы немесе болмауы;
4) тасымалдаушының жүктің осы түрін тасымалдау үшін жарамсыз немесе санитарлық талаптарға жауап бермейтін автокөлік құралдарды беруі;
5) тиеу және түсіру пункттерінде автокөлік құралдарының белгіленген уақыт нормаларынан артық тұруы;

6) другие обстоятельства, которые в соответствии с законодательством могут служить основанием для имущественной ответственности сторон.
112. Указанные в пункте 111 настоящих Правил записи в товарно-транспортной накладной должны заверяться подписями грузоотправителя (грузополучателя) и водителя. Односторонние записи в товарно-транспортной накладной, как грузоотправителя (грузополучателя), так и водителя являются недействительными, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 84 настоящих Правил.
113. В случае разногласия между перевозчиком (водителем) и грузоотправителем (грузополучателем) обстоятельства, которые могут служить основанием для возникновения имущественных споров, оформляются актами по форме согласно приложению 7. Акты могут составляться также в случаях, когда необходимо произвести подробное описание обстоятельств, которые не могут быть сделаны в товарно-транспортной накладной.
114. При несогласии с содержанием акта каждая сторона может изложить в нем свое мнение.
При отказе от составления акта или внесения записи в товарно-транспортные накладные в случаях недостачи, порчи или повреждения груза акт составляется с участием незаинтересованных лиц или представителя незаинтересованной организации.
О составлении акта должна быть сделана отметка в товарно-транспортной накладной.
115. В тех случаях, когда груз прибыл в автотранспортных средствах, секциях автотранспортных средств, контейнерах, цистернах за пломбами грузоотправителей, в акте должны оговариваться состояние указанных пломб, их реквизиты, а сами пломбы прикладываться к претензионным материалам.
Раздел 2.
Перевозка отдельных видов грузов
Глава 12.
Порядок перевозки продовольственных товаров
Параграф 1. Общие положения
116. При выполнении перевозчиком экспедиторских услуг, условия их выполнения оговариваются при заключении договора автомобильной перевозки грузов.
117. Для перевозки продовольственных товаров должны быть выделены специализированные автотранспортные средства, использование которых для других целей не допускается.
Автотранспортные средства для перевозки продовольственных товаров должны быть технически исправными, чистыми, без постороннего запаха.
118. Для транспортировки пищевых продуктов, материалов и изделий используются специально предназначенные и (или) оборудованные для таких целей автотранспортные средства, имеющие санитарный паспорт, выданный в установленном порядке государственными органами санитарно-эпидемиологической службы Республики Казахстан.
119. При оказании экспедиторских услуг при перевозке продовольственных товаров водителю необходимо иметь личную медицинскую книжку, ежегодно проходить медосмотр, соблюдать правила личной гигиены.

6) заңнамаға сәйкес тараптардың мүліктік жауапкершілігі үшін негіз болатын басқа жағдайлар.
112. Осы Ереженің 111-тармағында көрсетілген тауар-көлік жүкқұжаттарындағы жазулар жүк жөнелтушінің (жүк алушының) және жүргізушінің қолдарымен расталуы тиіс. Жүк жөнелтушінің (жүк алушының), сондай-ақ жүргізушінің тауар-көлік жүкқұжаттарындағы біржақты жазулары, осы Ереженің 84-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, жарамсыз болып табылады.
113. Тасымалдаушы (жүргізуші) мен жүк жөнелтушінің (жүк алушының) арасында келіспеушіліктер болған жағдайда, мүліктік даулардың туындауына негіз болып табылуы мүмкін жағдайлар 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша актілермен ресімделеді. Актілер сонымен қатар тауар-көлік жүкқұжаттарында жасалуы мүмкін емес жағдайларды егжей-тегжейлі сипаттау қажет жағдайларда жасалуы мүмкін.
114. Актінің мазмұнымен келіспеген кезде, әрбір тарап оған өзінің пікірін жазуы мүмкін.
Жүк жетіспеген, бұзылған немесе зақымдалған жағдайларда акті жасаудан немесе тауар-көлік жүкқұжаттарына жазу енгізуден бас тарту кезінде, акті мүдделі емес тұлғалардың немесе мүдделі емес ұйым өкілінің қатысуымен жасалады.
Актінің жасалғаны туралы тауар-көлік құжаттарында белгі жасалуы тиіс.
115. Жүк автокөлік құралдарда, автокөлік құралдардың секцияларында, контейнерлерде, цистерналарда жүк жөнелтушілердің пломбаларымен келген жағдайларда, актіде көрсетілген пломбалардың жай-күйі, олардың деректемелері ескерілуі, ал пломбалардың өздері талап-тілек материалдарына қоса берілуі тиіс.
2-бөлім. Жүктердің жеке түрлерін тасымалдау 12-тарау. Азық-түлік тауарларын тасымалдау тәртібі &1. Жалпы ережелер
116. Тасымалдаушы экспедиторлық қызметтерді орындаған кезде, оларды орындау шарттары жүктердің автомобиль тасымалы арналған шартын жасасу кезінде ескеріледі.
117. Азық-түлік тауарларын тасымалдау үшін мамандандырылған автокөлік құралдар бөлінуі тиіс, оларды басқа мақсаттар үшін пайдалануға рұқсат етілмейді.
Автокөлік құралдары техникалық жарамды, таза, бөтен иіссіз
болуы тиіс.
118. Тамақ тағамдарын, материалдарын және өнімдерін тасымалдау үшін арнайы мақсатталған және (немесе) осындай мақсаттар үшін жабдықталған, Қазақстан Республикасы  санитарлық-эпидемиологиялық қызметінің мемлекеттік органдары белгіленген тәртіппен берген санитарлық паспорты бар автокөлік құралдары пайдаланылады.
119. Азық-түлік тауарларын тасымалдау кезінде экспедиторлық қызметтер көрсеткен кезде жүргізушінің жеке медициналық кітапшасы болуы, жыл сайын медициналық тексеруден өтуі, жеке гигиена ережелерін сақтауы қажет.

120. Лица, соприкасающиеся во время перевозок с пищевыми продуктами, должны быть обеспечены грузоотправителем чистой санитарной одеждой.
121. Для перевозок продовольственных товаров используются авторефрижераторы, грузовые автомобили с изотермическим кузовом и другие специализированные автомобили.
Выбор типа автотранспортных средств зависит от вида перевозимого груза, температуры наружного воздуха и продолжительности перевозки.
122. Перевозка такого вида груза как продовольственные товары на грузовых автомобилях с бортовой платформой допускается только при условии укрытия их сверху и с боков чистым пологом для защиты от солнца, атмосферных осадков и пыли. Полог по мере загрязнения должен подвергаться обработке горячей водой с содой и просушиваться.
123. Погрузка и выгрузка продовольственных товаров должна производится под навесом для защиты от дождя и снега. Не допускается устанавливать тару с продовольственными товарами непосредственно на землю, снег, грязные и мокрые настилы и платформы.
124. Кузов специализированного автомобиля - фургона должен быть обит оцинкованным железом или листовым алюминием и иметь четкую надпись "ПРОДУКТЫ" или с указанием конкретного наименования продукта: "ХЛЕБ", "МОЛОКО" и другие.
125. Возвратная тара должна приниматься от грузополучателей в чистом виде. Дополнительно она подвергается санитарной обработке на предприятиях в организациях пищевой промышленности.
Тара для готовой продовольственной продукции должна быть чистой, сухой, прочной и без постороннего запаха.
126. Контроль за соблюдением санитарных правил при погрузке осуществляет грузоотправитель, а при выгрузке - грузополучатель.
Если погрузка продовольственных товаров производится торговой организацией на принадлежащие ей автотранспортные средства, то торговая организация должна обеспечить надлежащее санитарное состояние автотранспортных средств.
127. Санитарная обработка кузовов автотранспортных средств, предназначенных для перевозок продовольственных товаров, осуществляется грузоотправителем, если иное не предусмотрено договором автомобильной перевозки груза.
128. Условия перевозки возвратной тары оговариваются при заключении договора на автомобильную перевозку груза.
Параграф 2. Особенности перевозок хлеба и
хлебобулочных изделий
129. При перевозке хлебобулочных изделий перевозчики, грузоотправители и грузополучатели обеспечивают соблюдение установленных санитарно-эпидимиологических требований.
130. Грузоотправитель предъявляет к перевозке хлеб и хлебобулочные изделия с выдержкой их после выемки из печи в течение установленных сроков.

120. Тасымалдау кезінде тамақ өнімдерімен қарым-қатынаста болатын тұлғаларды жүк жөнелтуші таза санитарлық киіммен қамтамасыз етуі тиіс.
121. Азық-түлік тауарларын тасымалдау үшін авторефрижераторлар, изотермиялық шанағы бар жүк автомобильдер және басқа мамандандырылған автомобильдер пайдаланылады .
Автокөлік құралдарының үлгісін таңдау тасымалданатын жүктің түріне, сыртқы ауаның температурасына және тасымалдау ұзақтығына байланысты.
122. Ернеулі платформасы бар жүк автомобильдермен азық-түлік тауарларын тасымалдауға жүк үстінен және бүйірлерінен күннен, жауын-шашыннан және шаңнан қорғауға арналған таза бүркемемен жабылған жағдайда ғана рұқсат етіледі. Бүркеме кірлеу шамасына қарай содалы ыстық сумен өңдеуден өтуі және кептірілуі тиіс.
123. Азық-түлік тауарларын тиеу және түсіру жаңбырдан және қардан қорғау үшін қалқа астында жүргізілуі тиіс. Азық-түлік тауарлары бар ыдысты тікелей жерге, қарға, кір және дымқыл төсемелер мен платформаларға қоюға рұқсат етілмейді.
124. Мамандандырылған автомобиль-фургонның шанағы мырышталған темірмен немесе табақ алюминиймен қапталуы және "АЗЫҚ-ТҮЛІК" немесе "НАН", "СҮТ" және басқалар деп тағамның нақты атауы көрсетілген анық жазуы болуы тиіс.
125. Кері қайтарылатын ыдыс жүк алушылардан таза түрде қабылдануы тиіс. Ол тағам өнеркәсібі ұйымдарында қосымша санитарлық өңдеуден өтеді.
Дайын азық-түлік өнімге арналған ыдыс таза, құрғақ, берік және бөтен иіссіз болуы тиіс.
126. Тиеу кезінде санитарлық ережелердің сақталуын бақылауды - жүк жөнелтуші, ал түсіру кезінде жүк алушы жүзеге асырады.
Егер азық-түлік тауарларын сауда ұйымы өзіне тиесілі автокөлік құралдарына тиейтін болса, онда сауда ұйымының әкімшілігі автокөлік құралдарының тиісті санитарлық жай-күйін қамтамасыз етуі тиіс.
127. Азық-түлік тауарларын тасымалдауға арналған автокөлік құралдарының шанақтарын санитарлық өңдеуді, егер жүктің автомобиль тасымалы шартында өзгеше көзделмесе, жүк жөнелтуші жүзеге асырады.
128. Қайтарылатын ыдысты тасымалдау шарттары жүктерді автомобильмен тасымалдауға шарт жасасу кезінде ескеріледі.
&2. Нан және нан-тоқаш өнімдерін
тасымалдау ерекшеліктері
129. Нан-тоқаш өнімдерін тасымалдау кезінде тасымалдаушылар, жүк жөнелтушілер және жүк алушылар белгіленген санитарлық-эпидемиологиялық талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
130. Жүк жөнелтуші нан және нан-тоқаш өнімдерін пештен алынғаннан кейін белгіленген мерзімдер бойы ұстап, тасымалдауға ұсынады.

131. Для обеспечения сохранности хлеба и хлебобулочных изделий грузоотправитель при погрузке обеспечивает соблюдение следующих требований:
1) заполнение лотков стандартным количеством хлеба и хлебобулочных изделий;
2) укладывание формового хлеба в один ряд по высоте на боковую или нижнюю корку;
3) укладывание подового хлеба и хлебобулочных изделий (батоны, халы, булки и прочее) в один ряд по высоте на нижнюю или боковую корку с уклоном к боковой или задней стенке лотка;
4) укладывание подового хлеба и хлебобулочных изделий весом до 200 грамм (далее - г) включительно на нижнюю корку в один-два ряда по высоте.
132. Нормы единовременного завоза хлеба и хлебобулочных изделий устанавливаются в договоре автомобильной перевозки груза.
133. Перевозчики выделяют для перевозки хлеба и хлебобулочных изделий специализированные автомобили-фургоны, оборудованные направляющими для установки лотков, или грузовые автомобили, приспособленные для перевозки хлеба и хлебобулочных изделий в контейнерах.
134. Прием к перевозке от грузоотправителя и сдача грузополучателю хлеба и хлебобулочных изделий осуществляются перевозчиками по наименованию и количеству стандартно заполненных лотков без подсчета количества изделий, находящихся в каждом лотке.
135. Погрузка хлеба и хлебобулочных изделий и выгрузка порожних лотков производится грузоотправителем, а выгрузка хлеба и хлебобулочных изделий и погрузка порожних лотков - грузополучателем, если иное не предусмотрено договором.
136. После выгрузки хлеба и хлебобулочных изделий грузополучатель очищает лотки от хлебных крошек, а также от бумаги, которая застилается в лотки при перевозке отдельных сортов хлебобулочных изделий.
137. Грузополучатель обеспечивает загрузку специализированного автомобиля-фургона порожними лотками по количеству доставленных ему загруженных лотков.
138. При необходимости проведения ремонтных работ внутри кузова специализированного автомобиля перевозчик сдает находящиеся в кузове лотки грузоотправителю.
139. Лотки для перевозки хлеба и хлебобулочных изделий являются инвентарной тарой грузоотправителя. Санитарную обработку лотков производит грузоотправитель, если иное не предусмотрено договором.
Параграф 3. Особенности перевозок тортов, пирожных
и других кремовых изделий
140. Перевозчики, грузоотправители и грузополучатели при перевозке тортов, пирожных и других кремовых изделий обеспечивают соблюдение санитарно-эпидемиологических требований, установленных  законодательством Республики Казахстан.
Не допускается совместная перевозка тортов, пирожных и других кремовых изделий с не пищевыми продуктами, а также с продуктами, имеющими резкий специфический запах и со свежевыпеченным хлебом.

131. Нан және нан-тоқаш өнімдерінің сақталуын қамтамасыз ету үшін жүк жөнелтуші тиеу кезінде мынадай талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді:
1) науаларды нан және нан-тоқаш өнімдерінің стандартты санымен толтыру;
2) қалыптық нанды бір қатарға биіктігі бойынша бүйір немесе астыңғы қабығымен қою;
3) таба нан мен нан-тоқаш өнімдерін (батондар, өрме нан, бөлкелер және басқалар) бір қатарға биіктігі бойынша астыңғы немесе бүйір қабығымен науаның бүйір немесе артқы қабырғасына қиғаштап қою;
4) салмағы 200-ді қоса санағанда, 200 граммға (бұдан әрі - г) дейінгі таба нан мен нан-тоқаш өнімдерін бір-екі қатарға биіктігі бойынша қою.
132. Нан және нан-тоқаш өнімдерінің бір рет әкелу нормалары автомобильмен жүкті тасымалдау шартында белгіленеді.
133. Тасымалдаушылар нан және нан-тоқаш өнімдерін тасымалдау үшін науаларды қоюға арналған бағыттауыштармен жабдықталған мамандандырылған автомобиль-фургондар немесе нан және нан-тоқаш өнімдерін контейнерлерде тасымалдау үшін лайықталған автомобильдер бөледі.
134. Нан және нан-тоқаш өнімдерін жүк жөнелтушіден тасымалдауға қабылдауды және жүк алушыға тапсыруды тасымалдаушылар стандартты түрде толтырылған науалардың атауы мен саны бойынша әрбір науадағы өнімнің санын есептемей жүзеге асырады.
135. Нан және нан-тоқаш өнімдерін тиеу мен бос науаларды түсіруді жүк - жөнелтуші, ал нан және нан-тоқаш өнімдерін түсіру мен бос науаларды тиеуді жүк алушы жүргізеді, егер шартта өзгеше көзделмесе.
136. Нан және нан-тоқаш өнімдері түсірілгеннен кейін жүк алушы науаларды нанның қоқымдарынан, сондай-ақ нан-тоқаш өнімдерінің жеке сұрыптарын тасымалдау кезінде төселетін қағаздан тазартады.
137. Жүк алушы бос науалардың мамандандырылған автомобиль-фургонға өзіне жеткізілген толтырылған науалар саны бойынша тиелуін қамтамасыз етеді.
138. Мамандандырылған автомобиль шанағының ішінде жөндеу жұмыстарын жүргізу қажет кезде тасымалдаушы шанақтағы науаларды жүк жөнелтушіге тапсырады.
139. Нан және нан-тоқаш өнімдерін тасымалдауға арналған науалар жүк жөнелтушінің мүккамал ыдысы болып табылады. Егер шартта өзгеше көзделмесе, науаларды санитарлық өңдеуді жүк жөнелтуші жүргізеді.
&3. Торттарды, пирожныйларды және басқа кремді
өнімдерді тасымалдау ерекшеліктері
140. Тасымалдаушылар, жүк жөнелтушілер және жүк алушылар торттарды, пирожныйларды және басқа кремді өнімдерді тасымалдау кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген  санитарлық-эпидемиологиялық талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
Торттарды, пирожныйларды және басқа кремді өнімдерді тамақтық емес өнімдермен, сондай-ақ өзіне тән өткір иісі бар тағамдармен және жаңа піскен нанмен бірге тасымалдауға рұқсат етілмейді.

141. Грузоотправитель предъявляет к перевозке торты в картонных коробках, обвязанных клееной лентой. Коробки укладываются в кузове по высоте кузова в несколько рядов. Мелкоштучные изделия (пирожные и другое) должны укладываться в один ряд по высоте на металлические лотки, которые закрываются крышкой.
142. Грузоотправитель предъявляет к перевозке кондитерские и кремовые изделия с температурой от 0 до плюс 6 градусов по Цельсию (далее - о С).
143. Перевозчики выделяют для перевозки тортов, пирожных и других кремовых изделий грузовые автомобили с изотермическим кузовом или специализированные автомобили-фургоны.
144. Прием к перевозке от грузоотправителя и сдача грузополучателю кремовых изделий осуществляются перевозчиками по наименованию и количеству коробок или стандартно заполненным лоткам.
При частичном заполнении лотка прием и сдача мелкоштучных изделий осуществляются по счету изделий.
145. Погрузка и выгрузка кремовых изделий должны производиться осторожно без ударов и резких сотрясений.
146. Санитарную обработку кузова автотранспортного средства и лотков производит грузоотправитель, если иное не предусмотрено договором.
Параграф 4. Особенности перевозок мяса, субпродуктов
и мясных полуфабрикатов
147. Транспортировка мяса животных автотранспортными средствами за пределы района допускается в замороженном, охлажденном или остывшем состоянии (подвергнутом остыванию в течение 6 часов, с образованием корочки подсыхания). P080336
148. Перевозка парного или дефорсированного мяса (подвергнутого размораживанию) не производится.
149. Автотранспортные средства, в том числе специализированные автотранспортные средства - рефрижераторы, предназначенные для перевозки мяса, должны быть оборудованы соответствующим образом.
150. Перевозка остывшего и охлажденного мяса в неспециализированных автотранспортных средствах производится в специальных ларях (ящиках), обитых внутри белой жестью или оцинкованным железом или другим материалом, допускаемым для этой цели, с плотно закрывающейся крышкой.
151. При перевозках мяса остывшего и охлажденного (кроме тушек птицы) на близкие расстояния, в пределах одного и того же населенного пункта, допускается грузить его навалом, но не более чем в два слоя. При этом пол кузова автотранспортного средства должен быть вымыт, застелен чистым брезентом, а затем простынями. Сверху мясо также должно быть закрыто чистыми простынями, а затем брезентом.
Мороженное мясо, перевозимое в автотранспортных средствах с открытым кузовом, допускается укладывать штабелем, который также должен быть закрыт чистыми простынями, как указано выше.
Тушки птицы должны быть уложены в ящики.

141. Жүк жөнелтуші торттарды тасымалдауға клеенка таспамен байланған қатырма қораптармен ұсынады. Қораптар шанақта, шанақтың биіктігі бойынша бірнеше қатар етіп қаланады. Майда даралы өнімдер (пирожныйлар және басқалар) биіктігі бойынша бір қатармен, қақпақпен жабылатын металл науаларға салынады.
142. Жүк жөнелтуші кондитерлік және кремді өнімдерді тасымалдауға Цельсий (бұдан әрі -  0 С) бойынша 0-ден плюс 6 градусқа дейінгі температурамен ұсынады.
143. Тасымалдаушылар торттарды, пирожныйларды және басқа кремді өнімдерді тасымалдау үшін изотермиялық шанағы бар жүк автомобильдерді немесе мамандандырылған автомобиль-фургондарды бөледі.
144. Кремді өнімдерді жүк жөнелтушіден тасымалдауға қабылдауды және жүк алушыға тапсыруды тасымалдаушылар қораптардың атауы мен саны немесе стандартты толтырылған науалар бойынша жүзеге асырады.
Науа жартылай толтырылған кезде, майда даралы өнімдерді қабылдау және тапсыру өнімдерді санау бойынша жүзеге асырылады.
145. Кремді өнімдерді тиеу және түсіру соқпай және оқыс шайқамай, абайлап жүргізілуі тиіс.
146. Егер шартта өзгеше көзделмесе, автокөлік құралының шанағын және науаларды санитарлық өңдеуді жүк жөнелтуші жүргізеді.
&4. Етті, сорпа өнімдерін және жартылай дайын
ет өнімдерін тасымалдау ерекшеліктері
147. Жануарлардың етін автокөлік құралдарымен аудан сыртына тасымалдауға қатырылған, тоңазытылған немесе суыған күйде (6 сағат бойы кебу қабыршағы пайда болғанша суытудан өткен) рұқсат етіледі.
148. Жаңа сойылған немесе жібіп кеткен (жібітуден өткен) ет тасымалданбайды.
149. Автокөлік құралдары, соның ішінде мамандандырылған автокөлік құралдары - ет тасымалдауға арналған рефрижераторлар тиісті түрде жабдықталуы тиіс.
150. Мамандандырылған емес автокөлік құралдарымен суыған және тоңазытылған етті тасымалдау іші ақ қаңылтырмен немесе мырышталған темірмен немесе осы мақсат үшін рұқсат етілген басқа материалмен қапталған, тығыз жабылатын қақпақты арнайы сусектермен (жәшіктермен) жүргізіледі.
151. Суыған және тоңазытылған етті жақын қашықтықтарға, бір ғана елді мекеннің шегінде тасымалдау кезінде оны үйіп, бірақ ең көбі екі қабаттап тиеуге рұқсат етіледі. Бұл ретте автокөлік шанағының едені жуылуы, таза кенеп, содан соң таза жаймалар төселуі тиіс. Еттің үсті сондай-ақ таза жаймалармен, ал содан соң кенеппен жабылуы тиіс.
Ашық шанақты автокөлік құралдарымен тасымалданатын мұздатылған етті қатарлап қалауға рұқсат етіледі, ол да жоғарыда көрсетілгендей таза жаймалармен жабылуы тиіс.
Құс еттері жәшіктерге салынуы тиіс.

152. Рабочие - грузчики или другие лица не должны находиться в кузове автотранспортного средства вместе с погруженным мясом или мясными продуктами, за исключением случаев, когда для этого в кузове автотранспортного средства оборудовано специальное место для людей.
153. Мясо принимается к перевозке при соблюдении следующих условий:
1) туши мяса должны быть разделаны в соответствии с установленными требованиями (туши крупного рогатого скота и других крупных животных - на четвертины, туши свиней - продольными полутушами или целыми тушами, баранина и мясо других мелких животных - целыми тушами), без голов;
2) туши не должны иметь механических повреждений, кровоподтеков, побитостей, следов крови, содержимого желудочно-кишечного тракта и так далее, а также бахромок на шейной части, внутренних и наружных поверхностях, остатков внутренних органов;
3) не допускается перевозка замороженных туш, покрытых льдом или снегом, а также совместная перевозка замороженного, охлажденного или остывшего мяса;
4) замороженные мясные блоки разрешается перевозить завернутыми в пергамент или другой применяемый для этой цели материал и упакованными в соответствующую тару;
5) на каждой туше мяса и отдельных частях должно быть четкое, установленной формы клеймо ветеринарно-санитарного осмотра.
154. Перевозка мяса в автотранспортных средствах, кузова которых пропитаны (загрязнены) нефтепродуктами, другими пахнущими веществами, или совместно с другими продуктами, имеющими остроспецифический запах, не допускается.
155. Грузоотправитель предъявляет к перевозке мясо, субпродукты и мясные полуфабрикаты, охлажденные до температуры, указанной в приложении 8 к настоящим Правилам, если иные температурные режимы не установлены государственными органами санитарно-эпидемиологической службы. Грузоотправитель отмечает в товарно-транспортной накладной температуру предъявляемых к перевозке мяса, субпродуктов и мясных полуфабрикатов.
156. Погрузка мяса, субпродуктов и мясных полуфабрикатов, включая подвешивание охлажденного и остывшего мяса на крючья в кузове автотранспортного средства, производится силами и средствами грузоотправителя, а разгрузка - грузополучателя, если иное не предусмотрено договором.
157. Мороженные мясо, субпродукты и мясные полуфабрикаты в таре укладываются грузоотправителем в автотранспортном средстве плотным штабелем.
Охлажденное и остывшее мясо в тушах подвешивается на крючья.
158. Прием к перевозке от грузоотправителя и сдача грузополучателю мяса, субпродуктов и мясных полуфабрикатов в таре, имеющей маркировочный вес, осуществляется перевозчиками по количеству грузовых мест без перевешивания; прием и сдача мяса в блоках, тушах и полутушах, субпродуктов - по количеству мест и весу; прием и сдача колбасных изделий, мясокопченостей, мясных полуфабрикатов - в таре за пломбой грузоотправителя.

152. Жүк тиеуші жұмысшылар немесе басқа тұлғалар, тиелген етпен немесе ет өнімдерімен бірге шанақта болмауы тиіс, бұл үшін автокөлік құралының шанағында адамдарға арналған арнайы орын жабдықталған жағдайларды қоспағанда.
153. Ет тасымалдауға төмендегідей шарттар сақталғанда қабылданады:
1) тұтас еттер белгіленген талаптарға сәйкес бөлшектенуі (ірі қара мал мен басқа ірі жануарлардың ұшасы - төрт бөлікке, шошқалардың ұшалары - ұзынабойымен жартылай ұшаға немесе бүтін ұшамен, қой еті мен басқа ұсақ жануарлардың еті - бүтін ұшалармен), бассыз болуы тиіс;
2) ұшаларда механикалық зақымданулар, қанды сүйелдер, соғылған жерлер, қанның іздері, тезек және т.б., сондай-ақ мойын бөлігінде, ішкі және сыртқы беттерде жалбыршақтар, ішкі органдардың қалдықтары болмауы тиіс;
3) мұзға немесе қарға оранған қатырылған ұшаларды тасымалдауға, сондай-ақ қатырылған, тоңазытылған немесе суыған етті бірге тасымалдауға рұқсат етілмейді;
4) қатырылған ет топтамаларын пергаментке немесе басқа осы мақсат үшін қолданылатын материалға орап және тиісті ыдысқа салып тасымалдауға рұқсат етіледі;
5) әрбір ет ұшасында және жеке бөліктерде ветеринарлық-санитарлық тексерудің белгіленген нысандағы айқын таңбасы болуы тиіс.
154. Етті шанақтарына мұнай өнімдері, басқа да иісті заттар сіңген (ластаған) автокөлік құралдарымен немесе өзіне тән өткір иісі бар басқа өнімдермен бірге тасымалдауға рұқсат етілмейді.
155. Жүк жөнелтуші тасымалдауға, егер санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдары өзге температуралық режимдерді белгілемесе осы Ережеге 8-қосымшада көрсетілген температураға дейін тоңазытылған етті, сорпа өнімдерін және жартылай дайын ет тағамдарын ұсынады. Жүк жөнелтуші тауар-көлік жүкқұжатында тасымалдауға берілетін тоңазытылған еттің, сорпа өнімдерінің және жартылай дайын ет тағамдарының температурасын белгілейді.
156. Етті, сорпа өнімдерін және жартылай дайын ет өнімдерін тиеу, егер шартта өзгеше көзделмесе автокөлік құралының шанағында суытылған және қатырылған етті ілгектерге ілуді қоса алғанда - жүк жөнелтушінің, ал түсіру - жүк алушының күштерімен және құралдарымен жүргізілуі тиіс.
157. Тоңазытылған еттерді, сорпа өнімдерді, жартылай дайын ыдыстағы ет өнімдерін жүк жөнелтуші автокөлік құралына тығыз қабатпен қалайды.
Тұтас тоңазытылған және қатырылған ет ілгектерге ілінеді.
158. Таңбаланған салмағы бар етті, сорпа өнімдерін және ыдыстағы жартылай дайын ет өнімдерін    жүк жөнелтушіден тасымалдауға қабылдауды және жүк алушыға тапсыруды тасымалдаушылар қайтадан өлшемей жүк орындарының саны бойынша; топталған, тұтас және жартылай тұтас еттерді, сорпа өнімдерін қабылдау мен тапсыруды - орындар саны және салмағы бойынша; шұжық өнімдерін, қақталған еттерді, жартылай дайын ет тағамдарын қабылдау мен тапсыруды, жүк жөнелтушінің пломбасы бар ыдыспен жүзеге асырады.

159. При перевозке мяса, субпродуктов и мясных полуфабрикатов в адрес одного грузополучателя, грузоотправитель обеспечивает опломбирование кузовов, отдельных секций автотранспортных средств, контейнеров или специальной тары.
160. Перевозчик за согласованную плату доставляет грузоотправителю порожнюю инвентарную тару, предъявленную грузополучателем.
161. Перевозка мяса, субпродуктов и мясных полуфабрикатов совместно с готовыми мясными изделиями не допускается. Готовые мясные изделия перевозятся в чистой таре, изготовленной из материалов, разрешенных к применению в Республике Казахстан. Перевозка таких продуктов навалом, без тары, не допускается.
162. Ежедневно, после окончания перевозок мяса, субпродуктов и мясных полуфабрикатов, автотранспортные средства подлежат санитарной обработке, которую осуществляет перевозчик, если иное не предусмотрено договором.
Параграф 5. Особенности перевозок молока
и молочных продуктов
163. При перевозке молока и молочных продуктов (сливок, сметаны, сырков, творога, кефира и так далее) перевозчики, грузоотправители и грузополучатели обеспечивают соблюдение требований санитарно-эпидемиологических правил и норм.
164. Молоко перевозится бестарным способом в специализированных автомобилях-цистернах или тарным способом - в автотранспортных средствах - фургонах.
Молочные продукты перевозятся тарным способом.
Перевозчики выделяют специализированные автотранспортные средства для тарной перевозки молока и молочных продуктов с учетом продолжительности перевозки, вида тары и температуры наружного воздуха.
165. Грузоотправитель предъявляет груз к перевозке в следующей таре:
1) молоко - в металлических флягах, бутылках или пакетах, уложенных в металлические, пластмассовые корзины, ящики;
2) молочные продукты не расфасованные - в металлических флягах и деревянных бочках;
3) молочные продукты расфасованные - в металлических, пластмассовых корзинах, металлических ящиках.
166. Боковые стенки ящиков и корзин должны быть выше горловины бутылок или другой потребительской тары.
Емкости с молоком и молочными продуктами, ящики с расфасованным творогом, сырками и другими молочными продуктами предъявляются к перевозке за пломбой грузоотправителя.
Емкости с молоком и молочными продуктами грузоотправитель плотно закрывает крышками с резиновыми прокладками.
167. При предъявлении к перевозке на одном автотранспортном средстве молока и молочных продуктов разного ассортимента в адрес нескольких грузополучателей, грузоотправитель заранее, до прибытия автотранспортного средства, группирует груз по грузополучателям и осуществляет погрузку на одном посту.

159. Етті, сорпа өнімдерін және жартылай дайын ет тағамдарын бір жүк алушының мекен-жайына тасымалдау кезінде жүк жөнелтуші автокөлік құралының шанақтарының, жеке секцияларының, контейнерлердің немесе арнайы ыдыстардың пломбалануын қамтамасыз етеді.
160. Жүк алушының кері ұсынған бос мүккамал ыдысты, тасымалдаушы келісілген тарифтер бойынша жүк жөнелтушіге жеткізеді .
161. Ет, сорпа өнімдерін және жартылай дайын ет тағамдарын дайын ет өнімдерімен бірге тасымалдауға рұқсат етілмейді. Дайын ет өнімдері Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат еткен материалдардан жасалған таза ыдыспен тасымалданады. Мұндай тағамдарды ыдыссыз үйіп тасымалдауға рұқсат етілмейді.
162. Күн сайын, ет сорпа өнімдерін және жартылай дайын ет тағамдарын тасымалдау аяқталғаннан кейін автокөлік құралдары санитарлық өңдеуден өткізіледі, егер шартта өзгеше көзделмесе, оны тасымалдаушы жүзеге асырады.
&5. Сүт және сүт тағамдарын тасымалдау
ерекшеліктері
163. Сүт және сүт тағамдарын (кілегей, қаймақ, ірімшік, сүзбе, айран және тағы басқа) тасымалдау кезінде тасымалдаушылар, жүк жөнелтушілер және жүк алушылар белгіленген санитарлық-гигиеналық талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді.
164. Сүт ыдыссыз тәсілмен мамандандырылған автомобиль-цистерналармен немесе ыдысты тәсілмен автокөлік құралы-фургондармен тасымалданады.
Сүт тағамдары ыдысты тәсілмен тасымалданады.
Тасымалдаушылар сүт және сүт тағамдарының ыдысты тасымалы үшін тасымалдау ұзақтығын, ыдыс түрін және сыртқы ауа температурасын ескере отырып, мамандандырылған автокөлік құралдарын бөледі.
165. Жүк жөнелтуші жүкті тасымалдауға мынадай ыдыспен:
1) сүтті - металл флягалармен, металл, пластмасса себеттерге, жәшіктерге салынған шишалармен немесе пакеттермен;
2) өлшеніп оралмаған сүт тағамдарын - металл, пластмасса себеттермен, металл жәшіктермен;
3) өлшеніп оралған сүт тағамдарын - металл флягалармен және ағаш кеспектермен ұсынады.
166. Жәшіктер мен себеттердің бүйір қабырғалары шишалардың немесе басқа тұтыну ыдысының мойнынан жоғары болуы тиіс.
Сүт және сүт тағамдары бар сыйымдылықтар, өлшеп оралған сүзбе, ірімшік және басқа сүт тағамдары тасымалдауға жүк жөнелтушінің пломбасымен ұсынылады.
Сүт және сүт тағамдары бар сыйымдылықтарды жүк жөнелтуші резеңке астары бар қақпақтармен тығыз жабады.
167. Сүтті және сүт тағамдарының түр-түрін бірнеше жүк алушының мекен-жайына тасымалдауға бір автокөлік құралмен ұсыну кезінде жүк жөнелтуші алдын ала, автокөлік құралы келгенге дейін жүкті жүк алушылар бойынша топтайды және тиеуді бір постта жүзеге асырады.

168. Перевозчик доставляет грузоотправителю порожнюю инвентарную тару, предъявленную грузополучателем.
169. Грузоотправитель предъявляет молоко для перевозки бестарным способом с молочных заводов с кислотностью не выше 19 градусов Тернера. Температура молока в период (апрель - сентябрь) должна быть не выше плюс 6 о С, в остальное время года - не ниже плюс 2 о С.
Температура молока, предъявляемого к перевозке с городских молочных заводов в предприятия и организации, осуществляющие его реализацию или использование, не должна превышать плюс 8 о С.
Температура и кислотность молока указываются грузоотправителем в товарно-транспортной накладной.
170. Прием к перевозке от грузоотправителя и сдача грузополучателю молока и молочных продуктов в таре осуществляются перевозчиком по количеству фляг, бочек, а также стандартно заполненных ящиков и корзин.
Прием и сдача молока при перевозке его бестарным способом осуществляется за пломбой грузоотправителя.
171. При перевозке молока с молочных заводов бестарным способом грузоотправитель производит:
1) открытие люков цистерны перед погрузкой и закрытие их после погрузки;
2) соединение и разъединение загрузочных рукавов с цистерной;
3) налив цистерны;
4) опломбирование люков и сливных трубопроводов цистерны.
172. Грузополучатель производит:
1) проверку наличия и исправности пломб грузоотправителя на люках цистерны и сливных трубопроводах;
2) снятие пломб;
3) промывку и дезинфекцию с внутренней и наружной стороны цистерны после слива молока;
4) опломбирование люков цистерны;
5) отметку в путевом листе или паспорте на санитарную обработку, времени проведения санитарной обработки;
6) обогрев горячей водой и паром сливных кранов и труб в зимнее время.
Параграф 6. Особенности перевозок муки и крупы
173. При перевозке муки и крупы перевозчики, грузоотправители и грузополучатели принимают меры по обеспечению сохранности груза, не допуская попадания на муку атмосферных осадков. Не допускается совместная перевозка муки и крупы с грузами, имеющими устойчивый запах или загрязненную поверхность.
174. Мука перевозится бестарным способом в специализированных автомобилях-цистернах, или тарным способом - на автотранспортных средствах с бортовой платформой или в автотранспортных средствах - фургонах.
Крупа перевозится тарным способом.
175. Прием от грузоотправителя и сдача грузополучателю муки при перевозке ее бестарным способом осуществляются перевозчиками.
Пломбирование автотранспортного средства производится грузоотправителем.
176. При перевозке муки бестарным способом грузоотправитель производит:

168. Жүк алушы бос мүккамал ыдысты қайтып береді, ал тасымалдаушы жүк жөнелтушіге жеткізеді.
169. Жүк жөнелтуші сүтті сүт зауыттарынан ыдыссыз тәсілмен тасымалдау үшін Тернердің 19 градусынан аспайтын қышқылдықпен ұсынады. Сүттің температурасы (сәуір - қыркүйек) кезеңінде - плюс
0 С аспауы, ал жылдың қалған мезгілінде плюс 2  0 С төмен болмауы тиіс.
Қалалық сүт зауыттарынан, оны сатуды немесе пайдалануды жүзеге асыратын кәсіпорындар мен ұйымдарға тасымалдауға ұсынылатын сүттің температурасы 8  0 С аспауы тиіс.
Сүттің температурасы мен қышқылдығын жүк жөнелтуші тауар-көлік жүкқұжатында көрсетеді.
170. Ыдыстағы сүтті және сүт тағамдарын жүк жөнелтушіден тасымалдауға қабылдауды және жүк алушыға тапсыруды тасымалдаушы флягалардың, кеспектердің, сондай-ақ стандартты түрде толтырылған жәшіктер мен себеттердің саны бойынша жүзеге асырады.
Сүтті ыдыссыз тәсілмен тасымалдау кезінде оны қабылдау және тапсыру жүк жөнелтушінің пломбасымен жүзеге асырылады.
171. Сүтті сүт зауыттарынан ыдыссыз тәсілмен тасымалдау кезінде жүк жөнелтуші:
1) цистернаның люктерін тиеу алдында ашуды және тиелгеннен кейін жабуды;
2) тиеу жеңдерін цистернаға жалғауды және ағытуды;
3) цистернаны толтыруды;
4) цистернаның люктері мен құйып алу құбырларын пломбалауды жүргізеді.
172. Жүк алушы:
1) цистернаның люктері мен құйып алу құбырларында жүк жөнелтушінің пломбаларының болуы мен жарамдылығын тексеруді;
2) пломбаларды алуды;
3) сүтті құйып алғаннан кейін цистернаны ішкі және сыртқы жағынан жууды және дезинфекциялауды;
4) цистернаның люктерін пломбалауды;
5) жолдама парақта немесе санитарлық өңдеу паспортында санитарлық өңдеу жүргізу уақытын белгілеуді;
6) қысқы мезгілде құйып алу шүмектері мен құбырларын ыстық сумен және бумен қыздыруды жүргізеді.
&6. Ұнды және жарманы тасымалдау ерекшеліктері
173. Ұн мен жарманы тасымалдау кезінде тасымалдаушылар, жүк жөнелтушілер және жүк алушылар ұнға жауын-шашынның тиюіне жол бермей, жүктің сақталуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдауы тиіс. Ұнды және жарманы тұрақты иісі бар немесе беті ластанған жүктермен бірге тасымалдауға рұқсат етілмейді.
174. Ұн ыдыссыз тәсілмен - мамандандырылған автомобиль-цистерналармен немесе ыдысты тәсілмен ернеулі платформасы бар автокөлік құралдармен немесе автокөлік құралы-фургондармен тасымалданады.
Жарма ыдысты тәсілмен тасымалданады.
175. Ұнды ыдыссыз тәсілмен тасымалдау кезінде жүк жөнелтушіден қабылдау мен жүк алушыға тапсыруды тасымалдаушылар жүзеге асырады.
Автокөлік құралын пломбалауды жүк жөнелтуші жүргізеді.
176. Ұнды ыдыссыз тәсілмен тасымалдау кезінде жүк жөнелтуші:

1) взвешивание специализированного автомобиля-цистерны без груза и с грузом;
2) открытие люков цистерны перед погрузкой и закрытие после погрузки, соединение и разъединение загрузочных рукавов с цистерной;
3) загрузку цистерны;
4) пломбирование загрузочных люков и разгрузочных трубопроводов после погрузки.
177. При перевозке муки бестарным способом грузополучатель производит:
1) взвешивание специализированного автомобиля-цистерны с грузом и без груза;
2) проверку наличия пломб на загрузочных люках и разгрузочных трубопроводах, снятие пломбы с разгрузочных трубопроводов;
3) соединение, разъединение разгрузочных рукавов с цистерной и выгрузку муки сжатым воздухом от собственного компрессора, установленного в пункте разгрузки;
4) пломбирование разгрузочных трубопроводов после разгрузки;
5) очистку наружной поверхности цистерны.
178. При разгрузке муки у грузополучателя водитель включает компрессор и открывает разгрузочный кран, а после разгрузки выключает компрессор и закрывает разгрузочный кран.
179. Прием к перевозке от грузоотправителя и сдача грузополучателю муки и крупы в таре осуществляются перевозчиками по наименованию, количеству мест и стандартному весу мест, без перевешивания.
Параграф 7. Особенности перевозок вина, ликероводочных
изделий, пива и безалкогольных напитков
180. Вино, ликероводочные изделия, пиво и безалкогольные напитки перевозятся бестарным способом в специализированных автомобилях-цистернах и тарным способом - в автотранспортных средствах - фургонах, автотранспортных средствах с бортовой платформой, а также контейнерах.
181. Стеклянные и керамические бутылки, банки и так далее грузоотправитель укладывает в деревянные или полиэтиленовые ящики или картонную тару.
182. Грузоотправитель размещает ящики и бочки в кузове автотранспортного средства плотно, без промежутков.
При не полностью заполненном кузове ящики и бочки должны фиксироваться упорами во избежание перемещения. При размещении бочек в несколько рядов, каждый последующий ряд должен укладываться на прокладки из досок с подклиниванием всех крайних рядов. Применение вместо клиньев других приспособлений не допускается. Грузоотправитель увязывает груз, если он размещен выше бортов кузова.
183. Грузоотправитель обеспечивает оборудование погрузочных площадок эстакадами и рампами.
184. Прием к перевозке от грузоотправителя и сдача грузополучателю вина, ликероводочных изделий, пива и безалкогольных напитков в таре осуществляются перевозчиками по количеству бочек, стандартно заполненных ящиков, при перевозке бестарным способом - за пломбой грузоотправителя.

1) автомобиль-цистернаны жүксіз және жүгімен таразыға тартуды;
2) цистернаның люктерін тиеу алдында ашуды және тиелгеннен кейін жабуды және тиеу жеңдерін цистернаға жалғауды және ағытуды;
3) цистернаны толтыруды;
4) тиегеннен кейін тиелген люктерді және түсіру құбырларын пломбалауды жүргізуі тиіс.
177. Ұнды ыдыссыз тәсілмен тасымалдау кезінде жүк алушы:
1) автомобиль-цистернаны жүксіз және жүгімен таразыға тартуды;
2) толтыру люктері мен түсіру құбырларында пломбалардың болуын тексеруді, түсіру құбырларынан пломбаларды алуды;
3) түсіру жеңдерін цистернаға жалғауды, ағытуды және түсіру пунктінде орнатылған өз сығымдағышының сығылған ауасымен ұнды шығаруды;
4) түсіруден кейін түсіру құбырларын пломбалауды;
5) цистернаның сыртқы бетін тазартуды жүргізеді.
178. Жүк алушыда ұнды түсіру кезінде жүргізуші сығымдағышты қосуы және түсіру шүмегін ашуы, ал түсіргеннен кейін сығымдағышты сөндіруі және түсіру шүмегін жабуы тиіс.
179. Ыдыстағы ұнды және жарманы жүк жөнелтушіден тасымалдауға қабылдауды және жүк алушыға тапсыруды тасымалдаушылар атауы, орындардың саны және өлшемей, орындардың стандартты салмағы бойынша жүзеге асырады.
&7. Шарапты, ликер-арақ өнімдерін, сыраны және
алкогольсыз сусындарды тасымалдау ерекшеліктері
180. Шарап, ликер-арақ өнімдері, сыра және алкогольсыз сусындар ыдыссыз тәсілмен - мамандандырылған автомобиль-цистерналармен және ыдысты тәсілмен автокөлік құралы-фургондармен, ернеулі платформасы бар автокөлік құралдармен, сондай-ақ контейнерлермен тасымалданады.
181. Шыны және керамикалық шишаларды, банкаларды және тағы басқаны жүк жөнелтуші ағаш және полиэтилен жәшіктерге және қатырма ыдысқа салады.
182. Жүк жөнелтуші жәшіктер мен кеспектерді автомобильдің шанағында тығыз, аралықсыз орналастырады.
Толық толтырылмаған шанақтағы жәшіктер мен кеспектер жылжып кетпеу үшін тіреулермен бекітілуі тиіс, кеспектерді бірнеше қатарға орналастыру кезінде, әрбір келесі қатар тақтай төсемелерге, барлық шеткі қатарларды сыналау арқылы қалануы тиіс. Сыналар орнына басқа құрал-жабдықтарды қолдануға рұқсат етілмейді. Жүк жөнелтуші жүкті, егер ол шанақтың ернеулерінен жоғары орналасса, байлауы тиіс.
183. Жүк жөнелтуші тиеу алаңшаларын эстакадалармен және рампалармен жабдықтауы тиіс.
184. Ыдыстағы шарапты, ликер-арақ өнімдерін, сыраны және алкогольсыз сусындарды жүк жөнелтушіден тасымалдауға қабылдауды және жүк алушыға тапсыруды тасымалдаушылар кеспектердің, стандартты түрде толтырылған жәшіктердің саны бойынша, ыдыссыз тәсілмен тасымалдау кезінде жүк жөнелтушінің пломбасымен жүзеге асырады.

185. Перед наливом грузоотправитель проверяет чистоту цистерны и отсутствие запаха в ней, плотность закрытия люков и исправность приспособлений для опломбирования.
Глава 13.
Перевозка скоропортящихся грузов
1 86. Для перевозки скоропортящихся пищевых продуктов перевозчики должны использовать специализированные автотранспортные средства (изотермические кузова без холода, охлаждаемые кузова, рефрижераторы), имеющие оформленные в установленном порядке санитарные паспорта.
187. Перечень скоропортящихся грузов и температурный режим их перевозки определяется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
188. Погрузка и разгрузка, крепление и укрытие скоропортящихся грузов на автотранспортном средстве осуществляется силами и средствами грузоотправителя (грузополучателя).
Грузоотправитель должен соблюдать требования, предъявляемые к качеству и безопасности скоропортящихся грузов в соответствии с санитарно-эпидемиологическими правилами и нормами.
189. В теплое время года перевозка скоропортящихся грузов производится при температуре не выше плюс 6 о С:
1) не более шести часов в специализированных автотранспортных средствах с охлаждаемыми кузовами;
2) не более одного часа в изотермических кузовах без холода.
190. Если грузополучатель не обеспечит выгрузку груза, прибывшего в установленные сроки, или изменит пункт назначения, то расходы, связанные с понижением качества груза, вызванные простоем автотранспортных средств в пункте назначения или увеличением срока доставки, вследствие изменения пункта назначения, относятся в счет грузополучателя.
191. Грузоотправитель вместе с оформленной им товарно-транспортной накладной представляет документы, необходимые для перевозки грузов такого рода, с указанием в них фактической температуры груза перед погрузкой, а также качественного состояния грузов и упаковки. При перевозке овощей и фруктов также указывается наименование помологических сортов.
192. Грузоотправитель указывает в товарно-транспортной накладной предельную продолжительность транспортировки (транспортабельность) скоропортящихся грузов, предъявляемых к перевозке. Скоропортящиеся грузы не принимаются к перевозке, если грузоотправителем не указана в перевозочных документах предельная транспортабельность, а также, если предельная транспортабельность будет меньше срока доставки, установленного законодательством.
193. Грузоотправитель перед погрузкой скоропортящихся грузов удостоверяется в пригодности автотранспортных средств для их перевозки, а также обеспечивает соблюдение санитарных правил и норм при погрузке скоропортящихся грузов, правильность укладки скоропортящегося груза в кузове автотранспортного средства и сохранность качества перевозимых предварительно неохлажденных скоропортящихся грузов. Грузоотправитель производит опломбирование загруженных специализированных автотранспортных средств.

185. Толтыру алдында жүк жөнелтуші цистернаның тазалығы мен онда иістің болмауын, люктердің жабылу тығыздығын және пломбалауға арналған құрал-жабдықтардың жарамдылығын тексеруі тиіс.
13-тарау. Тез бүлінетін жүктерді тасымалдау
186. Тез бүлінетін азық-түлік тағамдарын тасымалдау үшін тасымалдаушылар белгіленген тәртіппен ресімделген санитарлық төлқұжаттары бар мамандандырылған автокөлік құралдарын (суықсыз изотермиялық шанақтар, салқындататын шанақтар, рефрижератор) пайдалануы тиіс.
187. Тез бүлінетін жүктердің тізбесін және оларды тасымалдау температуралық режимін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарына сәйкес белгілейді.
188. Автокөлік құралына тез бүлінетін жүктерді тиеу және түсіру, бекіту және жабу жүк жөнелтушінің (жүк алушының) күшімен және құралдарымен жүзеге асырылады.
Жүк жөнелтуші санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларға сәйкес тез бүлінетін жүктердің сапасына және қауіпсіздігіне қойылатын талаптарды сақтауы тиіс.
189. Жылдың жылы мезгілінде тез бүлінетін жүктерді тасымалдау плюс 6  0 С аспайтын температурада:
1) салқындататын шанақтары бар мамандандырылған автокөлік құралында ең көбі алты сағат;
2) суықсыз изотермиялық шанақтарда ең көбі бір сағат жүргізіледі.
190. Егер жүк алушы белгіленген мерзімдерде келген жүктің түсірілуін қамтамасыз етпесе немесе бару пунктін өзгертсе, онда автокөлік құралдың бару пунктінде тұрып қалу немесе бару пунктінің өзгеру салдарынан жеткізу мерзімінің ұзару себебінен туындаған, жүк сапасының төмендеуіне байланысты шығындар жүк алушының есебіне жатады.
191. Жүк жөнелтуші өзі ресімдеген тауар-көлік жүкқұжатымен бірге жүктердің осындай түрін тасымалдау үшін қажетті құжаттарды, оларда жүктің тиеу алдындағы нақты температурасын, сондай-ақ жүктер мен ораманың сапалық жай-күйін көрсетіп ұсынады. Көкөністер мен жемістерді тасымалдау кезінде сонымен қатар помологиялық сұрыптардың атауы көрсетіледі.
192. Жүк жөнелтуші тауар-көлік жүкқұжатында тасымалдауға ұсынылатын тез бүлінетін жүктерді тасымалдаудың шектік ұзақтығын (тасымалдылығын) көрсетеді. Егер жүк жөнелтуші тасымалдау құжаттарында шектік тасымалдылықты көрсетпесе, сондай-ақ егер шектік тасымалдылық заңнамада белгіленген жеткізу мерзімінен аз болса, тез бүлінетін жүктер тасымалдауға қабылданбайды.
193. Жүк жөнелтуші тез бүлінетін жүктерді тиеу алдында автокөлік құралдарының тасымалдауға жарамдылығына көз жеткізеді, сондай-ақ тез бүлінетін жүктерді тиеу кезінде санитарлық ережелер мен нормалардың сақталуын, тез бүлінетін жүктің автокөлік құралының шанағына салыну дұрыстығын және тасымалданатын алдын ала салқындатылмаған тез бүлінетін жүктер сапасының сақталуын қамтамасыз етеді. Жүк жөнелтуші толтырылған мамандандырылған автөкөлік құралдарды пломбалауды жүргізеді.

194. Специализированные автотранспортные средства, предоставляемые перевозчиком для перевозки скоропортящихся грузов должны быть технически исправными, отвечать установленным требованиям санитарно-эпидемиологических правил и норм и обеспечивать соответствующие температурные режимы транспортировки скоропортящихся грузов.
Перевозчик обеспечивает исправность рефрижераторных установок, соответствие санитарного состояния специализированных автотранспортных средств для перевозки скоропортящихся продуктов требованиям законодательства.
195. Перевозчик доставляет скоропортящиеся грузы в междугородном сообщении в сроки, исчисляемые по фактическому расстоянию перевозки и среднесуточному пробегу равному 600 км.
Сроки доставки грузов исчисляются с момента окончания погрузки и оформления необходимых документов до момента прибытия автотранспортных средств к грузополучателю. Срок доставки грузов указывается перевозчиком в товарно-транспортной накладной.
196. Специализированные автотранспортные средства после перевозки скоропортящихся грузов должны быть очищены грузополучателем от остатков груза, а также в установленном порядке промыты и продезинфицированы.
197. Мясные продукты, а также сырые животные продукты принимаются к перевозке только при наличии ветеринарных свидетельств, выданных органами ветеринарно-санитарного надзора.
198. Температура скоропортящихся грузов перед погрузкой и температура в кузове автотранспортного средства - рефрижератора, прибывшего под погрузку, а также температура в кузове автотранспортного средства - рефрижератора, прибывшего в адрес грузополучателя, должна отмечаться соответственно грузоотправителями и грузополучателями в Листе контрольных проверок температуры грузов и воздуха в кузове автотранспортного средства - рефрижератора по форме, согласно приложению 9 и в товарно-транспортной накладной.
199. В случаях, когда дальнейшая перевозка скоропортящихся грузов невозможна из-за поломки рефрижераторной установки, вследствие каких-либо других технических неисправностей автотранспортного средства, или имеются внешние признаки порчи перевозимого груза (подтеки и другое), перевозчик должен незамедлительно уведомить об этом грузоотправителя.
200. Если скоропортящийся груз не может быть сдан грузополучателю, по причине, указанной в пункте 190 настоящих Правил, а грузоотправитель не дал указание о новом грузополучателе, перевозчик может передать груз в установленном порядке для реализации груза другой организации.
Основанием для снятия груза с перевозки и (или) его реализации является заключение санитарно-эпидемиологической экспертизы, проведенной в установленном порядке.

194. Тасымалдаушы тез бүлінетін жүктерді тасымалдау үшін ұсынатын мамандандырылған автокөлік құралдары техникалық жағынан жарамды, санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалардың белгіленген талаптарына жауап беруі және тез бүлінетін жүктерді тасымалдаудың тиісті температуралық режимдерін қамтамасыз етуі тиіс.
Тасымалдаушы рефрижератор қондырғысының жарамдылығын, тез бүлінетін жүктерді тасымалдауға арналған мамандандырылған автокөлік құралдарының санитарлық жай-күйінің заңнама талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
195. Тасымалдаушы тез бүлінетін жүктерді қалааралық қатынасында тасымалдаудың нақты қашықтығы мен 600 км-ге тең орташа тәуліктік жүріс бойынша есептелген мерзімдерде жеткізеді.
Жүктерді жеткізу мерзімдері тиеу аяқталған және құжаттар ресімделген сәттен бастап жүк алушыға автокөлік құралдар келген сәтке дейін есептеледі. Жүктерді жеткізу мерзімдерін тасымалдаушы тауар-көлік жүкқұжатында көрсетеді.
196. Тез бүлінетін жүктерді тасымалдаудан кейін босаған мамандандырылған автокөлік құралдарын жүк алушы жүктің қалдықтарынан тазартуы, сондай-ақ белгіленген тәртіппен жууы және дезинфекциялауы тиіс.
197. Ет өнімдері, сондай-ақ шикі мал өнімдері тасымалдауға ветеринарлық-санитарлық қадағалау органдары берген ветеринарлық куәліктер болған кезде ғана қабылданады.
198. Тез бүлінетін жүктердің тиеу алдындағы температурасын және тиелуге келген автокөлік құралы-рефрижератор шанағындағы температураны, сондай-ақ жүк алушының мекен-жайына келген автокөлік құралы-рефрижератор шанағындағы температураны жүк жөнелтушілер мен жүк алушылар 12-қосымшаға сәйкес Жүктердің температурасын және автокөлік құралы-рефрижератор шанағындағы ауаны бақылау тексеру парағында және тауар-көлік жүкқұжатында тиісінше белгілеуі тиіс.
199. Тез бүлінетін жүктерді одан әрі тасымалдау рефрижератор қондырғысының сынуынан, автокөлік құралының басқа техникалық ақаулықтары салдарынан мүмкін емес немесе тасымалданатын жүктің бүлінуінің сыртқы белгілері (ағу және басқалар) болған жағдайларда, тасымалдаушы бұл туралы жүк жөнелтушіні дереу хабардар етуі тиіс.
200. Егер тез бүлінетін жүкті жүк алушыға тапсыру осы Ереженің 190-тармағында көрсетілген себеп бойынша мүмкін болмаса, ал жүк жөнелтуші жаңа жүк алушы туралы нұсқау бермесе, тасымалдаушы жүкті белгіленген тәртіппен іске асыру үшін басқа ұйымға беруі мүмкін.
Жүкті тасымалдаудан алу және (немесе) оны іске асыру үшін белгіленген тәртіппен жүргізілген санитарлық-эпидемиологиялық сараптаманың қорытындысы негіз болып табылады.

201. При признании санитарно-эпидемиологической экспертизой скоропортящегося груза годного к реализации перевозчик должен известить об этом грузоотправителя и согласовав с ним его стоимость, реализовать груз через торговую сеть.
202. Если порча перевозимого скоропортящегося груза произошла вследствие технических неисправностей автотранспортного средства, грузоотправитель может требовать от перевозчика возмещения нанесенного ущерба, за вычетом суммы, полученной от реализации груза. В случае, если порча скоропортящегося груза наступила вследствие действия (бездействия) грузоотправителя, перевозчик из суммы, полученной от реализации скоропортящегося груза, удерживает сумму, причитающуюся ему в качестве провозной платы, а при ее недостаточности может требовать от грузоотправителя возмещения расходов, связанных с транспортировкой груза, проведением соответствующей экспертизы и оформлением необходимых документов для реализации.
203. Если при перевозке скоропортящегося груза допущены отступления от санитарно-эпидемиологических требований, приведшие к утрате их качества, то такие скоропортящиеся грузы реализации не подлежат, направляются на санитарно-эпидемиологическую экспертизу и в соответствии с ее результатами они утилизируются в установленном  законодательством Республики Казахстан порядке. Утилизация производится перевозчиком за счет средств виновной стороны, если иное не предусмотрено договором.
Глава 14. Перевозка промышленных товаров
204. При перевозке промышленных товаров перевозчики, грузоотправители и грузополучатели принимают меры по обеспечению сохранности грузов, не допуская попадания на них атмосферных осадков, грязи и пыли.
Не допускается совместная перевозка промышленных товаров с грузом, имеющим устойчивый запах или загрязненную поверхность.
205. На автотранспортных средствах, предназначенных для перевозки промышленных товаров, не допускается перевозка мусора, угля, керосина, цемента и других аналогичных грузов.
206. При предъявлении к перевозке на одном автотранспортном средстве промышленных товаров разной номенклатуры в адрес одного или нескольких грузополучателей, грузоотправитель до прибытия автотранспортного средства группирует груз по грузополучателям и осуществляет погрузку с одного погрузочного поста.
207. Для перевозки промышленных товаров перевозчики выделяют автотранспортные средства - фургоны, а при их отсутствии - автотранспортные средства с бортовой платформой.
208. Промышленные товары предъявляются грузоотправителем к перевозке в таре или упаковке.
Допускается предъявление к перевозке промышленных товаров без упаковки, если это предусмотрено договором на перевозку.
Упаковка и маркировка промышленных товаров должны соответствовать требованиям государственных стандартов Республики Казахстан.

201. Санитарлық-эпидемиологиялық сараптама бойынша тез бүлінетін жүк іске асыруға жарамды деп танылған кезде, тасымалдаушы бұл туралы жүк жөнелтушіні хабардар етуі және соңғысымен жүктің құнын келісіп, жүкті сауда желісі арқылы іске асыруы тиіс.
202. Егер тасымалданатын тез бүлінетін жүктің бүлінуі автокөлік құралының техникалық ақаулықтары салдарынан болса, жүк жөнелтуші тасымалдаушыдан, жүкті іске асырудан алынған соманы шегере отырып келтірілген залалды өтеуді талап етуі мүмкін. Егер тез бүлінетін жүктің бүлінуі жүк жөнелтушінің іс-әрекеті (әрекетсіздігі) салдарынан басталған жағдайда, тасымалдаушы тез бүлінетін жүкті іске асырудан алынған сомадан өзіне тиісті соманы алып жүру ақысы ретінде ұстап қалады, ал ол жетпеген кезде жүк жөнелтушіден жүкті тасымалдауға, тиісті сараптама жүргізуге және іске асыру үшін қажетті құжаттарды ресімдеуге байланысты шығыстарды өтеуді талап етуі мүмкін.
203. Егер тез бүлінетін жүктерді тасымалдау кезінде санитарлық-эпидемиологиялық сараптаманың талаптарынан, олардың сапасы мен қауіпсіздігін жоғалтуға әкелетін ауытқулар жіберілген болса, онда мұндай тез бүлінетін жүктер іске асырылуға жатпайды, санитарлық-эпидемиологиялық сараптамаға жіберіледі және оның нәтижелеріне сәйкес олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен пайдаға асырылады. Егер шартта өзгеше көрсетілмесе, пайдаға асыруды тасымалдаушы кінәлі тараптың есебінен жүргізеді.
14-тарау. Өнеркәсіп тауарларын тасымалдау
204. Өнеркәсіп тауарларын тасымалдау кезінде тасымалдаушылар, жүк жөнелтушілер және жүк алушылар жүктерге жауын-шашын, кір және шаң тиюіне жол бермей, олардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды.
Өнеркәсіп тауарларын тұрақты иісі бар немесе беті ластанған жүкпен тасымалдауға рұқсат етілмейді.
205. Өнеркәсіп тауарларын тасымалдауға арналған автокөлік құралдармен қоқыс, көмір, керосин, цемент және басқа осыларға ұқсас жүктерді тасымалдауға рұқсат етілмейді.
206. Түрлі номенклатуралы өнеркәсіп тауарларын бір автокөлік құралмен бір немесе бірнеше жүк алушының мекен-жайына тасымалдау кезінде, жүк жөнелтуші автокөлік құралдар келгенге дейін жүкті жүк алушылар бойынша топ-топқа бөлуі және тиеуді бір тиеу постынан жүзеге асыруы тиіс.
207. Өнеркәсіп тауарларын тасымалдау үшін тасымалдаушылар автокөлік құралы-фургондар, ал олар болмаған кезде ернеулі платформасы бар автокөлік құралдар бөледі.
208. Өнеркәсіп тауарларын жүк жөнелтуші ыдыспен немесе орамамен ұсынады.
Өнеркәсіп тауарларын тасымалдауға орамасыз беруге, егер бұл тасымалдау шартында ескерілсе, рұқсат етіледі.
Өнеркәсіп тауарларының буылып-түйілуі және таңбалануы мемлекеттік стандарттардың талаптарына сәйкес келуі тиіс.

209. Предъявляемые к перевозке грузоотправителем промышленные товары упаковываются в коробки, пакеты, связки, тюки, кипы, должны иметь обвязку, обеспечивающую сохранность коробки, пакета, связки, тюка, кипы, и исключающую возможность доступа к грузу без нарушения обвязки или упаковки.
210. Ящики, коробки c мелкоштучными промышленными товарами должны предъявляться к перевозке грузоотправителем обандероленными (опечатанными). Материалы, которыми производится обандероливание (бумажная лента, тесьма и другое) должны представлять собой единое целое без узлов и наращивания и скрепляться в местах соединений печатью (штампом) изготовителя или грузоотправителя, путем наклеивания этикетки, соединяющей обе части коробки.
Обандероливание должно быть произведено так, чтобы доступ к грузу был невозможен без разрыва материала (бумажной ленты, тесьмы и другое).
211. Промышленные товары, предъявляемые к перевозке в рулонах (ткани, ковровые изделия и другое) должны быть опломбированы грузоотправителем.
212. Прием к перевозке от грузоотправителя и сдача грузополучателю промышленных товаров в таре, осуществляется перевозчиком по наименованию груза, количеству и стандартному весу грузовых мест или по весу, указанному на грузовых местах.
Прием и сдача промышленных товаров, перевозимых в автотранспортном средстве - фургоне, в адрес одного грузополучателя осуществляется за пломбой грузоотправителя.
Глава 15. Перевозка растениеводческой продукции
Параграф 1. Общие положения
213. Перевозка зерна на токовые хозяйства и (или) хлебоприемные предприятия, силосной массы с полей к местам силосования, картофеля и овощей на овощехранилища или к местам реализации производится на основании договоров автомобильной перевозки груза, заключенных между перевозчиками и хозяйствующими субъектами - владельцами указанной сельскохозяйственной продукции (далее - владельцы сельскохозяйственной продукции), а перевозка сахарной свеклы, картофеля и овощей на приемные пункты - на основании договоров автомобильной перевозки груза, заключенных между перевозчиками и хозяйствующими субъектами, осуществляющими прием соответствующей сельскохозяйственной продукции.
214. Зерно, силосная масса и сахарная свекла перевозятся бестарным способом в бортовых автотранспортных средствах и (или) автотранспортных средствах - самосвалах.
Картофель, бахчевые культуры, капуста и корнеплоды в период массовой уборки могут перевозиться бестарным способом на бортовых автотранспортных средствах и (или) автотранспортных средствах - самосвалах, а также в специализированной ящичной таре и специализированных овощных контейнерах на бортовых автотранспортных средствах.
Ранние овощи, а также помидоры, огурцы, перец, баклажаны и другие овощи, как правило, перевозятся в стандартной ящичной таре.

209. Жүк жөнелтуші тасымалдауға ұсынатын өнеркәсіп тауарлары қораптарға, пакеттерге, байламдарға, теңдерге, бумаларға буылып-түйіледі, олардың қораптың, пакеттің, байламның, теңнің, буманың сақталуын қамтамасыз ететін және байлануын немесе орамасын бұзбай жүкке қол жеткізу мүмкіндігін болдырмайтын байлауы болуы тиіс.
210. Майда даралы өнеркәсіп тауарлары бар жәшіктерді, қораптарды тасымалдауға жүк жөнелтуші бандерольдеп (мөрлеп) беруі тиіс. Бандерольдеу жүргізілетін материалдар (қағаз таспа, тоқыма бау және басқалар) түйіндерсіз және жалғанбаған бір тұтас болуы және біріктірілген жерлерінде жасаушының немесе жүк жөнелтушінің мөрімен (мөртабанымен), қораптың екі бөлігін біріктіретін этикетка желімдеп бекітілуі тиіс.
Бандероль материалды (қағаз таспаны, тоқыма бауды және басқаларды) жыртпай жүкке қол жеткізу мүмкін болмайтындай жасалуы тиіс.
211. Рулондармен тасымалдауға ұсынылатын өнеркәсіп тауарларын (маталар, кілем бұйымдары және басқалар) жүк жөнелтуші пломбалауы тиіс.
212. Ыдыстағы өнеркәсіп тауарларын жүк жөнелтушіден тасымалдауға қабылдауды және жүк алушыға тапсыруды тасымалдаушылар жүктің атауы, саны және жүк орындарының стандартты салмағы немесе жүк орындарында көрсетілген салмақ бойынша жүзеге асырады.
Автомобиль фургонмен бір жүк алушының мекен-жайына тасымалданатын өнеркәсіп тауарларын қабылдау және тапсыру жүк жөнелтушінің пломбасымен жүзеге асырылады.
15-тарау. Өсімдік шаруашылығы өнімін тасымалдау &1. Жалпы ережелер
213. Астықты қырман шаруашылығына және (немесе) астық қабылдау кәсіпорындарға, сүрлем массасын егіс даласынан сүрлем салу орындарына, картоп пен көкөністерді көкөніс қоймаларына немесе өткізу орындарына тасымалдау, тасымалдаушылар мен шаруашылық жүргізуші субъектілер - аталған ауылшаруашылық өнімдерінің иелері (бұдан әрі - ауылшаруашылық иелері) арасында жасалған жүктерді автомобильмен тасымалдау шарттардың негізінде, ал қант қызылшасын, картопты және көкөністерді қабылдау пункттеріне тасымалдау - тасымалдаушылар мен тиісті ауылшаруашылық өнімдерді қабылдауды жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъектілердің арасында жасалған жүктерді автомобильмен тасымалдау шарттардың негізінде жүргізіледі .
214. Астық, сүрлем массасы және қант қызылшасы ыдыссыз тәсілмен ернеулі автокөлік құралдармен және (немесе) өзіаударғыш - автокөлік құралдармен тасымалданады.
Картоп, бақша дақылдары, қырыққабат және тамыр жемістер жаппай жинау кезеңінде ыдыссыз тәсілмен ернеулі автокөлік құралдармен және (немесе) өзіаударғыш - автокөлік құралдармен, сондай-ақ ернеулі автокөлік құралдардағы мамандандырылған жәшік ыдыс пен мамандандырылған көкөніс контейнерлерінде тасымалдануы мүмкін.
Ерте пісетін көкөністер, сондай-ақ қызанақтар, қиярлар, бұрыш, баклажандар және басқа көкөністер, әдетте, стандартты ағаш ыдыста тасымалданады.

215. На перевозку зерна, сахарной свеклы, силосной массы, картофеля и овощей представляется товарно-транспортная накладная установленной формы (приложение 1).
Прием и сдача зерна, сахарной свеклы, силосной массы, картофеля и овощей осуществляется перевозчиком по весу.
Параграф 2. Особенности перевозок зерна
216. При перевозке зерна перевозчики, грузоотправители и грузополучатели принимают меры по предохранению зерна от порчи под воздействием атмосферных осадков и потерь.
При подготовке автотранспортных средств к перевозке зерна перевозчики обеспечивают уплотнение в местах соединения пола и бортов кузовов, и могут наращивать борта кузовов до высоты 1,0 - 1,1 метров (далее - м), оборудовать их стяжками.
Автотранспортные средства, предназначенные для перевозки зерна от владельцев зерна на хлебоприемные предприятия и токовые хозяйства, оборудуются пологами. Крепление пологов к кузовам автотранспортных средств осуществляется перевозчиком.
217. Для определения веса зерна хлебоприемные предприятия и токовые хозяйства должны при каждой ездке производить взвешивание автотранспортного средства с грузом и без груза.
218. В целях обеспечения сохранности государственных ресурсов зерна хлебоприемные предприятия, хранящие зерно государственных ресурсов и перевозчики, осуществляющие вывоз зерна с указанных хлебоприемных предприятий, должны в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, согласовывать отгрузку любого количества зерна с центральным исполнительным органом, осуществляющим в пределах компетенции реализацию государственной политики в области зернового рынка, координацию и регулирование деятельности его участников, а также управление государственными ресурсами зерна.
219. Каждая партия зерна, подлежащая перевозке, сопровождается следующими документами:
1) продовольственное и фуражное зерно при экспорте и импорте - сертификатом качества зерна;
2) семена первой и последующих репродукций - свидетельством на семена;
3) элитные семена - аттестатом на семена.
Параграф 3. Особенности перевозок сахарной свеклы
220. При заключении договора автомобильной перевозки груза на перевозку сахарной свеклы в нем может предусматриваться возможность использования автотранспортных средств, следующих в обратном направлении для перевозки жома сахарной свеклы.
221. Последовательность вывоза сахарной свеклы с полей определяется до начала уборки ее владельцами совместно с перевозчиками на весь период перевозок.
222. Грузополучатель осуществляет выгрузку сахарной свеклы на приемных пунктах: из седельных автопоездов - буртоукладчиками. Из грузовых автомобилей и прицепных автопоездов - буртоукладчиками с боковым опрокидыванием или тракторами, оборудованными скребками.

215. Астық, қант қызылшасын, сүрлем массасын, картоп және көкөністер тасымалдауға ауылшаруашылық ұйымдары тасымалдаушыға белгіленген нысан бойынша тауар-көлік жүкқұжатын беруі тиіс.
Астықты, қант қызылшасын, сүрлем массасын, картопты және көкөністерді қабылдау мен тапсыруды тасымалдаушы салмақ бойынша жүзеге асырады.
&2. Астық тасымалдау ерекшеліктері
216. Астық тасымалдау кезінде тасымалдаушылар, жүк жөнелтушілер және жүк алушылар астықты жауын-шашынның әсерінен бүлінуден және жойылудан сақтау бойынша шаралар қабылдауы тиіс.
Автокөлік құралдарын астық тасымалдауға дайындау кезінде тасымалдаушылар еден мен ернеудің қосылатын жерлерінің тығыздалуын қамтамасыз етеді және де шанақтардың ернеулерін 1,0 - 1,1 метр (м) биіктікке дейін өсіруі, оларды тартқыштармен жабдықтауы мүмкін.
Астық иелерінен астық қабылдау ұйымдарына және қырман шаруашылығына астықты тасымалдау үшін арналған автокөлік құралдары бүркемелермен жабдықталады. Автокөлік құралдарының шанақтарына бүркемелерді бекітуді тасымалдаушы жүзеге асырады.
217. Астықтың салмағын анықтау үшін астық қабылдау кәсіпорындары және қырман шаруашылығы әрбір сапар кезінде автокөлік құралын жүгімен және жүксіз таразыға тартуды жүргізуі тиіс.
218. Астықтың мемлекеттік қорының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік ресурстардың астығын сақтайтын астық қабылдау кәсіпорындары және аталған астық қабылдау кәсіпорындарынан астық тасуды жүзеге асыратын тасымалдаушылар астықтың кез келген мөлшерін тиеуді, Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіппен, астық рыногы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру, олардың қатысушыларының қызметін реттейтін және үйлестіретін, сондай-ақ астықтың мемлекеттік қорын басқаруды өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын орталық атқару органымен келісуі тиіс .
219. Астықтың тасымалдануға тиісті әрбір партиясымен мынадай құжаттар:
1) азық-түліктік және жемшөптік астықпен (экспорттау және импорттау кезінде) - астықтың сапа сертификаты;
2) алғашқы және келесі репродукциялардың тұқымдарымен - тұқымға арналған куәлік;
3) іріктелген тұқыммен - тұқымның аттестаты ілесе жүреді.
&3. Қант қызылшасын тасымалдау ерекшеліктері
220. Қант қызылшасын тасымалдауға автомобильмен жүктерді тасымалдау шартын жасасу кезінде онда кері бағытта жүретін автокөлік құралдарын қант қызылшасының сығындысын тасымалдау үшін пайдалану мүмкіндігін көздеуі мүмкін.
221. Қант қызылшасын егістіктен тасу жүйелілігін жиын-терім басталғанға дейін оның иелері тасымалдаушылармен бірге тасымалдаудың барлық кезеңіне белгілейді.
222. Жүк алушы қант қызылшасын қабылдау пункттерінде түсіруді: ершікті автопоездардан - үйме жасағыштармен; жүк автомобильдерден және тіркемелі автопоездардан - бүйірлік лақтырғыштары бар үйме жасағыштармен немесе қырғыштармен жабдықталған тракторлармен жүзеге асырады.

223. При подготовке автотранспортных средств к перевозке сахарной свеклы перевозчики могут наращивать борта кузовов до высоты 1,0-1,5 м, измеряемой от пола кузова.
Параграф 4. Особенности перевозок силосной массы
224. При подготовке автотранспортных средств к перевозке силосной массы перевозчики могут наращивать борта кузовов до высоты 1,3 - 1,5 м, измеряемой от пола кузова.
Сельскохозяйственные организации оборудуют автотранспортные средства с бортовой платформой разгрузочными приспособлениями (сетками, щитами и прочее). Перевозчики по договору автомобильной перевозки груза могут оборудовать автотранспортные средства с бортовой платформой приспособлениями для разгрузки.
225. При наземном силосовании разгрузка автотранспортных средств на буртах не допускается.
226. Прием и сдача силосной массы осуществляются перевозчиками по весу. Определение веса силосной массы производится путем контрольного взвешивания автотранспортных средств с грузом и без груза (не реже одного раза за рабочий день).
Параграф 5. Особенности перевозок картофеля и других овощей
227. При перевозке картофеля и других овощей перевозчики, грузоотправители и грузополучатели принимают меры по предохранению картофеля и других овощей от механических повреждений, атмосферных осадков, воздействия низких и высоких температур.
228. Грузоотправитель предъявляет к перевозке груз в исправной, чистой, сухой, без постороннего запаха таре, соответствующей требованиям государственных стандартов.
Картофель и другие овощи, отправляемые владельцами сельскохозяйственной продукции и (или) хозяйствующими субъектами, осуществляющими ее прием, могут приниматься к перевозке в нестандартной таре, обеспечивающей сохранность груза при перевозке.
229. Картофель и другие овощи перевозятся в автотранспортных средствах - рефрижераторах, автотранспортных средствах с изотермическим кузовом, автотранспортных средствах - фургонах или бортовых.
Подбор автотранспортных средств для перевозок картофеля и других овощей производится перевозчиками с учетом температуры наружного воздуха и продолжительности перевозки.
230. Картофель и другие овощи, перевозимые в бортовых автотранспортных средствах при температуре наружного воздуха ниже 0 о С, должны быть утеплены грузоотправителем.
231. Автотранспортные средства, выделяемые перевозчиками для перевозок картофеля и других овощей, должны иметь необходимый такелаж: брезент, веревки.
При постоянных перевозках капусты борта автотранспортных средств могут быть наращены до высоты 1,4 м, а при перевозке других овощей и картофеля - до высоты 0,9 м от пола кузова.

223. Автокөлік құралдарын қант қызылшасын тасымалдауға дайындау кезінде тасымалдаушылар шанақтардың ернеулерін өлшеуді шанақтың еденінен 1,0 - 1,5 м биіктікке дейін биіктетуі мүмкін.
&4. Сүрлем массасын тасымалдау ерекшеліктері
224. Автокөлік құралдарын сүрлем массасын тасымалдауға дайындау кезінде тасымалдаушылар шанақтардың ернеулерін өлшеуді шанақтың еденінен 1,3 - 1,5 м биіктікке дейін биіктетуі мүмкін.
Ауылшаруашылық ұйымдары ернеулі платформасы бар автокөлік құралдарды түсіру құрал-жабдықтарымен (тормен, қалқандармен және басқалармен) жабдықтайды. Тасымалдаушылар автомобильмен жүктерді тасымалдау шарты бойынша ернеулі платформасы бар автокөлік құралдарды түсіруге арналған құрал-жабдықтармен жабдықтауы мүмкін.
225. Жер бетінде сүрлем салу кезінде автокөлік құралдарды үймелерге түсіруге рұқсат етілмейді.
226. Сүрлем массасын қабылдауды және тапсыруды тасымалдаушылар салмақ бойынша жүзеге асырады. Сүрлем массасының салмағын анықтау автокөлік құралдарын жүгімен және жүксіз бақылау таразыға тарту арқылы жүргізіледі (бір жұмыс күні үшін кемінде бір
рет).
&5. Картоп пен көкөністерді тасымалдау
ерекшеліктері
227. Картоп пен басқа да көкөністерді тасымалдау кезінде тасымалдаушылар, жүк жөнелтушілер және жүк алушылар картоп пен басқа да көкөністерді механикалық зақымданудан, жауын-шашыннан, төмен және жоғары температуралардың әсерінен сақтау бойынша шаралар қабылдауы тиіс.
228. Жүк жөнелтуші тасымалдауға жүкті мемлекеттік стандарттардың талаптарына сәйкес келетін жарамды, таза, құрғақ, бөтен иісі жоқ ыдыспен береді.
Ауылшаруашылық өнімдерінің иелері және (немесе) шаруашылық жүргізуші субъектілер жіберетін, оларды қабылдауды жүзеге асыратын, картоп пен басқа да көкөністер, тасымалдауға жүктердің сақталуын қамтамасыз ететін стандартты емес ыдыспен қабылдануы мүмкін.
229. Картоп пен басқа да көкөністер автокөлік құралдары-рефрижераторлармен, изотермиялық шанағы бар автокөлік құралдармен, фургон немесе ернеулі-автокөлік құралдармен тасымалданады .
Картоп пен басқа да көкөністерді тасымалдауға арналған автокөлік құралдарын іріктеуді тасымалдаушылар сыртқы ауа температурасын және тасымалдау ұзақтығын ескере отырып жүргізеді.
230. Сыртқы ауаның температурасы 0  0 С төмен кезде, картоп пен басқа да көкөністер тасымалданатын ернеулі автокөлік құралдарды жүк жөнелтуші жылытуы тиіс.
231. Тасымалдаушылар картоп пен көкөністерді тасымалдау үшін бөлетін автокөлік құралдарының қажетті такелажы: кенебі, жіптері болуы тиіс.
Орамжапырақты тұрақты тасымалдау кезінде автомобильдер мен тіркемелердің ернеулері шанақтың еденінен 1,4 м дейін, ал басқа көкөністерді және картопты тасымалдау кезінде - 0,9 м биіктікке дейін биіктетілуі тиіс.

232. Грузоотправитель укладывает ящики, мешки, кули с овощами и картофелем в кузова автотранспортных средств плотными рядами без промежутков между грузовыми местами.
233. При перевозке картофеля и других овощей в контейнерах или автотранспортных средствах - фургонах в адрес одного грузополучателя, груз отправляется за пломбой грузоотправителя.
Глава 16. Перевозка животных
Параграф 1. Основные условия перевозки животных
234. Перевозка животных (включая птиц, пушных зверей, зоопарковых животных, рыб и пчел) осуществляется специализированными автотранспортными средствами, а при их отсутствии или недостатке на специально оборудованных бортовых автотранспортных средствах.
Перевозка животных в автотранспортных средствах с самосвальными кузовами - не допускается.
235. Оборудование автотранспортных средств включает наращивание бортов на высоту до 2 м от пола кузова для перевозки крупного рогатого скота и лошадей и до 1,5 м - для транспортировки овец, коз и свиней и установку поперечных и продольных брусьев.
Оборудование и приспособления, необходимые для перевозки животных, предоставляются и устанавливаются на автотранспортном средстве грузоотправителем.
При необходимости размещения сопровождающего лица в кузове автотранспортного средства около животных должно быть оборудовано грузоотправителем специальное место (при перевозке крупных животных - в передней части кузова), отгороженное от животных.
В случаях, когда по требованию грузоотправителя для защиты животных при перевозке их в неблагоприятных климатических условиях (сильная жара, осеннее и зимнее время) кузов автотранспортного средства должен быть закрыт, брезент предоставляется перевозчиком, а другие необходимые материалы - грузоотправителем.
236. Пол кузова автотранспортного средства должен быть исправен, в кузове не должно быть выступающих концов болтов, гвоздей и других предметов, которые могут поранить животных.
При перевозках скота на пол кузова укладывается подстилка из соломы, толщиной, обеспечивающей поглощение мочи, выделяемой животными. Удаление подстилки из кузова в пути следования не допускается.
237. Перевозка мелких животных и птиц производится в клетках с непроницаемым дном. Грузоотправитель устанавливает клетки в кузове автотранспортных средств так, чтобы обеспечить в каждой клетке свободную циркуляцию воздуха. После погрузки, клетки с мелкими животными и птицей должны надежно закрепляться грузоотправителем.
Пушные звери в зависимости от их вида должны предъявляться к перевозке грузоотправителем в металлических или прочных деревянных клетках с металлической решетчатой дверцей. Дверцы клеток должны иметь прочные запоры, исключающие возможность самооткрывания, и запираться на замки.

232. Жүк жөнелтуші көкөністер мен картоп бар жәшіктерді, қаптарды, қағаз қаптарды, автокөлік құралының шанағына жүк орындарының арасына аралық қалдырмай, тығыз қатарлармен қалайды.
233. Картоп пен басқа да көкөністерді контейнерлермен немесе автокөлік құралы-фургондармен бір жүк алушының мекен-жайына тасымалдау кезінде, жүк жүк жөнелтушінің пломбасымен жөнелтіледі.
16-тарау. Жануарларды тасымалдау
&1. Жануарларды тасымалдаудың негізгі шарттары
234. Жануарларды (құстарды, терісі бағалы аңдарды, хайуанаттар паркінің жануарларын, балықтар мен араларды қоса алғанда) тасымалдау мамандандырылған автокөлік құралдарымен, ал олар болмаған немесе жетіспеген кезде арнайы жабдықталған ернеулі автокөлік құралдармен жүзеге асырылады.
Жануарлар мен құстарды өзі аударғыш шанақтары бар автокөлік құралдарымен тасымалдауға рұқсат етілмейді.
235. Автокөлік құралдарды жабдықтауға ірі қара малды және жылқыларды тасымалдау үшін ернеулерді шанақтың еденінен - 2 м дейін және қойларды, ешкілерді және шошқаларды тасымалдау үшін 1,5 м дейін биіктікті өсіру және көлденең және тігінен қырлы жуан ағаштарды орнату кіреді.
Жануарлар мен құстарды тасымалдау үшін қажетті жабдық пен құрал-жабдықтарды жүк жөнелтуші береді және автокөлік құралына орнатады.
Автокөлік құралының шанағында алып жүрушінің болуы қажет кезде, жүк жөнелтуші жануарлардан қоршалған арнайы орын (ірі жануарларды тасымалдау кезінде - шанақтың алдыңғы жағында) жабдықтауы тиіс.
Жануарлар мен құстарды қолайсыз ауа-райы жағдайларында (қатты ыстық, күзгі және қысқы мезгіл) тасымалдау кезінде, оларды қорғау үшін жүк жөнелтушінің талап етуі бойынша автокөлік құралының шанағы жабық болуы тиіс жағдайларда, кенепті - тасымалдаушы, ал басқа қажетті материалдарды жүк жөнелтуші береді.
236. Автокөлік құралы шанағының едені жарамды болуы тиіс, шанақта жануарларды жарақаттауы мүмкін бұрандардың, шегелердің және басқа заттардың шығып тұрған ұштары болмауы тиіс.
Мал тасымалдау кезінде шанақтың еденіне сабаннан, қалыңдығы жануарлардың зәрін сіңіріп алуды қамтамасыз ететін төсеме салынады. Жол үстінде шанақтан төсемені лақтыруға рұқсат етілмейді.
237. Ұсақ жануарлар мен құстарды тасымалдау өткізбейтін түбі бар торлармен жүргізіледі. Жүк жөнелтуші торларды автокөлік құралдарының шанағында, ауаның әрбір торда еркін айналуын қамтамасыз ететіндей етіп орналастырады. Ұсақ жануарлар мен құстар бар торлар тиелгеннен кейін жүк жөнелтуші оны мықтап бекітуі тиіс.
Терісі бағалы аңдар, олардың түріне байланысты тасымалдауға металл торлы есігі бар металл немесе берік ағаш торлармен берілуі тиіс. Торлардың есіктерінде өз бетімен ашылу мүмкіндігін болдырмайтын берік тиектері болуы және құлыптармен жабылуы тиіс.

238. Движение автотранспортных средств должно осуществляться без резких рывков и остановок, со снижением скорости движения перед закруглениями дорог, со скоростью, обеспечивающей устойчивость животных и транспортной тары в процессе транспортировки.
239. После каждого часа движения рекомендуется производить остановку автотранспортных средств на 15-20 минут.
240. Поение животных в пути производится не менее одного раза в день в зимний период и не менее двух раз в летний период.
241. Если продолжительность перевозок животных автотранспортным средством составляет менее 12 часов, то в этом случае кормление в пути может не производиться.
242. Перевозчиком не возмещаются расходы, связанные с падежом животных в пути следования из-за болезни, неправильного размещения и крепления их в автотранспортных средствах, а также несоответствия температуры воздуха условиям перевозок отдельных видов животных, если договором не предусмотрено иное.
Параграф 2. Погрузка животных на автотранспортные средства
243. Под погрузку животных должны подаваться чистые и продезинфицированные автотранспортные средства. Пригодность автотранспортных средств для перевозки животных и качество санитарной обработки контролируется органами государственного ветеринарного надзора.
Все животные должны быть осмотрены ветеринарным врачом хозяйства (базы, организации), которому они принадлежат, и ветеринарным инспектором государственного ветеринарного надзора перед погрузкой и во время погрузки.
244. Грузоотправитель производит погрузку в одно автотранспортное средство животных, однородных по виду, полу и возрасту.
При невозможности раздельной погрузки в одно автотранспортное средство животных разного вида, пола и возраста перевозка допускается при условии отделения их друг от друга надежными перегородками.
245. Грузоотправитель при погрузке размещает крупных животных (лошадей, коров, быков и других) в автотранспортных средствах головой к кабине и прочно привязывает.
Молодняк крупного рогатого скота, свиней, овец, коз и других мелких животных разрешается перевозить без привязки, но в таком количестве, чтобы все животные могли лежать в кузове автотранспортного средства. Больные животные не перевозятся.
Лошади должны перевозиться не подкованными.
246. При перевозках животных автотранспортным средством через неблагополучные по какой-либо заразной болезни территории, маршруты устанавливаются соответствующими ветеринарными органами по согласованию с местными исполнительными органами:
при внутрирайонных и пригородных перевозках - главным государственным ветеринарным инспектором района (города);
при межрайонных перевозках - ветеринарными органами областей;
при межобластных и международных перевозках - Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.

238. Автокөлік құралдарының қозғалысы оқыс жұлқусыз әрі аялдаусыз, жолдардың дөңес жерлері алдында қозғалыс жылдамдығы азайтылып, тасымалдау барысында жануарлардың орнықтылығын қамтамасыз ететін жылдамдықпен жүзеге асырылуы тиіс.
239. Қозғалыстың әрбір сағатынан кейін автокөлік құралдарын 15-20 минутқа аялдатқан дұрыс.
240. Жолда жануарлар қысқы кезеңде кемінде бір рет, жазғы кезеңде кемінде екі рет суарылады.
241. Егер жануарларды автомобиль көлігімен тасымалдау ұзақтығы 12 сағаттан аз болса, онда бұл жағдайда, жолда қоректендіру жүргізілмеуі мүмкін.
242. Егер шартта өзгеше көзделмесе, тасымалдаушылар жолда жануарлар мен құстардың аурудан, оларды автокөлік құралдарында дұрыс орналастырмаудан және бекітуден, сондай-ақ ауа температурасының жеке жануарлар мен құстарды тасымалдау шарттарына сәйкес келмеуі салдарынан болған шетінеуге байланысты шығындарды төлемейді.
&2. Жануарларды автокөлік құралдарына тиеу
243. Жануарларды тиеуге таза және дезинфекция жасалған автокөлік құралдары берілуі тиіс. Жануарларды тасымалдауға арналған автокөлік құралдарының жарамдылығын және санитарлық өңдеудің сапасын мемлекеттік ветеринарлық қадағалау органдары қадағалайды.
Барлық жануарларды тиеу алдында және тиеу кезінде, олар өздеріне тиесілі шаруашылықтың (базаның, ұйымның) ветеринарлық дәрігері және мемлекеттік ветеринарлық қадағалаудың ветеринарлық инспекторы тексеруі тиіс.
244. Жүк жөнелтуші түрі, жынысы және жасы бойынша біртекті жануарлар мен құстардың бір автокөлік құралға тиелуін жүргізеді.
Бір автокөлік құралға түрі, жынысы және жасы әр түрлі жануарларды бөлек тиеу мүмкін емес кезде, оларды бір-бірінен сенімді қоршаулармен бөлу шартымен тасымалдауға рұқсат етіледі.
245. Жүк жөнелтуші тиеу кезінде ірі жануарларды (жылқыларды, сиырларды, өгіздерді және басқаларды) автокөлік құралдарында басымен кабинаға қарай орналастырады және берік байлайды.
Ірі қара малдың, шошқалардың, қойлардың, ешкілердің және басқа ұсақ жануарлардың төлін байлаусыз, бірақ барлық жануарлар автокөлік құралының шанағында жата алатындай етіп тасымалдауға рұқсат етіледі. Ауру жануарлар тасымалданбайды.
Жылқылар тағасыз тасымалдануы тиіс.
246. Жануарларды автокөлік құралымен қандай болмасын жұқпалы дерт бойынша сау емес аумақтар арқылы тасымалдау кезінде, маршруттарды тиісті ветеринарлық органдар:
ауданаралық және қала маңындағы тасымалдар кезінде - ауданның (қаланың) бас мемлекеттік ветеринарлық инспекторы;
ауданаралық тасымалдар кезінде - облыстардың ветеринарлық органдары;
облысаралық және халықаралық тасымалдар кезінде - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі жергілікті атқарушы органдармен келісім бойынша белгілейді.

247. Для погрузки животных с земли в специализированные автотранспортные средства используется задняя дверь-трап. Вначале производится загрузка первого отсека. Животных устанавливают головами вперед по ходу движения, привязывают к кольцам, расположенным на передней стенке кузова, после этого первая перегородка закрывается. Затем загружается второй отсек и так далее.
248. Последовательность загрузки отсеков специализированного автотранспортного средства животными через боковую дверь и с использованием задней двери-трапа указана в приложении 10 к настоящим Правилам.
249. Погрузка животных с земли в неспециализированные автотранспортные средства производится по приставным мостикам.
При этом грузоотправитель предварительно снимает разграничительные брусья с кузова автотранспортного средства, заводит животных и ставит их по ходу движения, привязывает к переднему поперечному брусу на короткой привязи, закрывает задний борт и устанавливает разграничительные брусья в автотранспортное средство.
250. Способы погрузки животных на автотранспортные средства, их размещение, а также нормы перевозки в одном автотранспортном средстве животных, устанавливаются грузоотправителем, с учетом условий перевозок (типа автотранспортных средств, вида и возраста животных, дальности перевозок, времени года, состояния дорожного покрытия и так далее), наиболее полного использования грузоподъемности и вместимости автотранспортных средств и обеспечения сохранности перевозимых животных и автотранспортных средств.
251. По прибытии автотранспортного средства в пункт назначения животные должны быть немедленно выгружены. Разгрузка животных производится в обратном порядке, принятом при погрузке.
Параграф 3. Сопровождение и уход за животными в пути
252. Для сопровождения и ухода за животными в пути грузоотправитель выделяет сопровождающих лиц для приема животных к перевозке, ухода за животными в пути, поения, кормления, наблюдения за креплением, охраной животных, сдачи животных грузополучателю.
253. На погруженных в автотранспортное средство животных грузоотправитель выдает старшему сопровождающему лицу необходимые документы (ветеринарное свидетельство установленной формы, гуртовую ведомость, товарно-транспортную накладную и так далее).
При перевозке животных на нескольких автотранспортных средствах, следующих колонной, необходимые документы (кроме товарно-транспортной накладной) могут выдаваться на всю партию перевозимых животных.
254. К перевозке допускается только животные, предварительно прошедший ветеринарный осмотр. На каждую партию животных выдается соответствующее ветеринарное свидетельство, оформленное в порядке, установленном уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.
Представление одного ветеринарного свидетельства на несколько автотранспортных средств допускается лишь при условии следования в адрес одного грузополучателя. В этом случае ветеринарное свидетельство выдается старшему сопровождающему. Не допускается перевозка животных без ветеринарного свидетельства, выданного в установленном законодательством порядке.

247. Жануарларды жерден мамандандырылған автокөлік құралына тиеу үшін артқы трап есік пайдаланылады. Басында бірінші бөлікті тиеу жүргізіледі. Жануарларды қозғалыс бағыты бойынша бастарымен алға қарай орналастырады, шанақтың алдыңғы қабырғасындағы сақиналарға байлайды, осыдан кейін бірінші қоршау жабылады. Содан кейін екінші бөлік тиеледі және тағы сол сияқты.
248. Жануарларды қаптал есік арқылы және артқы трап есікті пайдалану арқылы мамандандырылған автокөлік құралының бөліктеріне тиеу жүйелілігі осы Ережеге 7-қосымшада көрсетілген.
249. Жануарларды жерден мамандандырылған емес автокөлік құралға тиеу жиналмалы көпіршелер бойынша жүргізіледі. Бұл ретте жүк жөнелтуші шектегіш ағаштарды автокөлік құралдың шанағынан алдын ала алады, жануарларды кіргізеді және қозғалыс бағыты бойынша қояды, алдыңғы көлденең ағашқа қысқа байлайды, артқы ернеуді жабады және автокөлік құралдарға шектегіш ағаштарды орнатады.
250. Жануарларды автокөлік құралға тиеу тәсілдерін, оларды орналастыруды, сондай-ақ жануарларды бір автокөлік құралмен тасымалдау нормаларын жүк жөнелтуші тасымалдау шарттарын, (автокөлік құралының үлгісін, жануарлардың түрі мен жасын, тасымалдау алыстығын, жыл мезгілін, жол төсемінің жай-күйін және тағы басқа), автокөлік құралының жүк көтергішітігі мен сыйымдылығын толығырақ пайдалануды және тасымалданатын жануарлар және автокөлік құралының сақталуын қамтамасыз етуді ескере отырып белгілейді.
251. Автокөлік құралы бару пунктіне келісімен жануарлар дереу түсірілуі тиіс. Жануарларды түсіру тиеу кезінде қабылданған кері тәртіппен жүргізіледі.
&3. Жолда жануарларды алып жүру және күтім жасау
252. Жолда жануарларды алып жүру және күтім жасау үшін жүк жөнелтуші жануарларды тасымалдауға қабылдау, жолда жануарларға күтім жасау, суару, қоректендіру, жануарлардың бекітілуін, күзетілуін бақылау, жануарларды жүк алушыға тапсыру үшін алып баратын тұлғаларды бөледі.
253. Автокөлік құралға тиелген жануарлар үшін жүк жөнелтуші бас алып барушыға қажетті құжаттарды (белгіленген нысанды ветеринарлық куәлік, табын ведомосы, жол журналы, тауар-көлік жүкқұжаты және тағы басқа) береді.
Жануарларды лекпен жүретін бірнеше автокөлік құралдармен тасымалдау кезінде, қажетті құжаттар (тауар-көлік жүкқұжатынан басқа) тасымалданатын жануарлардың барлық тобына берілуі мүмкін.
254. Тасымалдауға алдын ала ветеринарлық тексеруден өткен жануарлар ғана жіберіледі. Жануарлардың әрбір тобына ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның белгілеген тәртібімен ресімделген   тиісті ветеринарлық куәлік беріледі.
Бір ветеринарлық куәлікті бірнеше автокөлік құралы үшін ұсынуға, бір жүк алушының мекен-жайына барғанда ғана рұқсат етіледі. Бұл жағдайда ветеринарлық куәлік бас алып барушыға беріледі. Жануарларды заңнамада белгіленген тәртіппен берілген ветеринарлық куәліксіз тасымалдауға рұқсат етілмейді.

255. При заболевании животного в пути, сопровождающее лицо должно обратиться в ближайший ветеринарный пункт для осмотра заболевшего животного и действовать в дальнейшем по указанию ветеринарного работника. Убой животного допускается только в исключительных случаях, когда состояние животного не позволяет доставить его до мясозаготовительных организаций. Акт о забое должен быть подписан ветеринарным работником. В акте указывается заключение органов государственного ветеринарного надзора о дальнейшем использовании мяса.
256. Задержка (простой) автотранспортных средств из-за осмотра перевозимых животных ветеринарным врачом, а также по требованию старшего сопровождающего (поение, кормление, отдых животных) оформляются актами в соответствии с главой 11 настоящих Правил, подписываемыми сопровождающим лицом и водителем.
Простои и заезды в ветеринарное учреждение для осмотра животных ветеринарным врачом, а также простои для поения, кормления и отдыха животных оплачиваются грузоотправителем, если иное не предусмотрено договором.
257. По прибытии к месту назначения старшее сопровождающее лицо предъявляет грузополучателю для просмотра гуртовую ведомость, путевой лист, ветеринарное свидетельство, акты о падеже и вынужденном убое скота в пути и другие необходимые документы. Взвешивание скота производится грузополучателем совместно с сопровождающим лицом. Сдача скота оформляется актом. Перед грузоотправителем о доставке и сдаче животных отчитывается сопровождающее лицо.
Параграф 4. Санитарная обработка автотранспортных средств
258. Автотранспортные средства после выгрузки животных должны подвергаться санитарной обработке. После механической очистки автотранспортные средства подлежат дезинфекции одним из следующих дезинфицирующих средств: 2 % раствором формальдегида, раствором хлорной извести с 2-3 % содержанием активного хлора, 4 % раствором хлорамина, горячим (60-70 о С) 2 % раствором едкого натра, 20 % взвесью свежегашеной извести, при норме расхода каждого из указанных средств 0,5 литра на 1 квадратный метр площади. Возможно применение других дезинфицирующих средств, если они соответствуют вышеуказанным целям.
259. Для своевременной санитарной обработки кузовов автотранспортных средств в местах массовой выгрузки животных должны быть организованы дезинфекционно-промывочные пункты.
Глава 17. Перевозка строительных грузов
Параграф 1. Особенности перевозки кирпича
260. Перевозчики, грузоотправители и грузополучатели осуществляют перевозки кирпича пакетным способом: глиняного - на поддонах с укладкой "в елку", силикатного - на поддонах и без поддонов с ограждающими или стяжными устройствами.

255. Жануар жолда ауырған кезде, алып барушы тұлға ауырған жануарды тексерту және ветеринарлық қызметкердің нұсқауы бойынша одан әрі іс-әрекет жасау үшін жақын маңайдағы ветеринарлық пунктке барады. Жануарды союға ерекше, жануардың жай-күйі оны ет дайындау ұйымдарына дейін жеткізуге мүмкіндік бермейтін жағдайларда ғана рұқсат етіледі. Сою туралы актіге ветеринарлық қызметкер қол қоюы тиіс, актіде мемлекеттік ветеринарлық қадағалау органдарының етті одан әрі пайдалану туралы қорытындысы көрсетіледі.
256. Автокөлік құралдарының тасымалданатын жануарларды ветеринарлық дәрігер тексеру үшін, сондай-ақ бас алып барушы тұлғаның сұрауы бойынша (жануарларды суару, қоректендіру, демалдыру) кідіруі (тұруы) осы Ереженің 11-тарауына сәйкес алып баратын тұлға және жүргізуші қол қоятын актілермен ресімделеді.
Егер шартта өзгеше көзделмесе, тұруды және жануарларды ветеринарлық дәрігер тексеру үшін ветеринарлық мекемеге соғуды, сондай-ақ жануарларды суару, қоректендіру, демалдыру үшін тұруды жүк жөнелтуші төлейді.
257. Бару орнына келісімен бас алып барушы тұлға жүк алушыға қарап шығу үшін табын ведомосын, жолдама парақты, ветеринарлық куәлікті, малдың жолда шетінеуі және амалсыз сойылуы туралы актілерді ұсынады. Мал өлшеуді жүк алушы алып барушы тұлғамен бірге жүргізеді. Малды тапсыру актімен ресімделеді. Жүк жөнелтушінің алдында жануарларды жеткізгені және тапсырғаны туралы есепті алып барушы береді.
&4. Автокөлік құралдарын санитарлық өңдеу
258. Жануарлар түсірілгеннен кейін автокөлік құралдары санитарлық өңдеуден өтуі тиіс. Механикалық тазартудан кейін автокөлік құралдарын мынадай дезинфекциялағыш заттардың бірімен: формальдегидтің 2 % ерітіндісімен, құрамында 2-3 % белсенді хлор бар хлорлы әктастың ерітіндісімен, хлораминнің 4 % ерітіндісімен, өткір натрдың 2 % ыстық (60-70 С 0 ) ерітіндісімен, жаңа сөндірілген әктастың 20 % маңызымен, көрсетілген заттардың әрқайсысының шығынының нормасы 1 шаршы метр ауданға 0,5 литр болатындай етіп дезинфекциялау керек. Басқа да дезинфекциялағыш заттарды, егер олар жоғарыда көрсетілген мақсаттарға сәйкес келетін болса, қолдануға болады.
259. Автокөлік құралының шанақтарын уақтылы санитарлық өңдеу үшін жануарларды жаппай түсіретін орындарда дезинфекциялау-шаю пункттері ұйымдастырылуы тиіс.
17-тарау. Құрылыс жүктерін тасымалдау
&1. Кірпішті тасымалдау ерекшеліктері
260. Тасымалдаушылар, жүк жөнелтушілер және жүк алушылар кірпіш тасымалдауды пакеттік тәсілмен: балшық кірпішті - тегендерге "шырша түрінде" қалап, силикат кірпішті - тегендермен және тегендерсіз қоршау немесе тарту құрылғылары арқылы жүзеге асырады.

261. Грузоотправитель предоставляет для перевозки кирпича поддоны, ленточные ограждения и приспособления для крепления и разделения пакетов. По договору автомобильной перевозки груза перевозчики могут принять на себя изготовление и установку на автотранспортные средства ограждающих устройств и крепежных приспособлений за счет грузоотправителя.
262. При перевозке кирпича на поддонах грузоотправитель до прибытия автотранспортного средства под погрузку, обеспечивает его укладку на поддоны. Типы и параметры поддонов должны соответствовать государственным стандартам. Не допускается погрузка пакетов с выпавшими кирпичами нижнего ряда, из углов пакета и торцевых сторон.
263. Прием к перевозке от грузоотправителя и сдача грузополучателю кирпича осуществляются перевозчиками по количеству стандартно заполненных пакетов.
264. Погрузка кирпича, а также крепление пакетов осуществляются грузоотправителем, а снятие креплений и разгрузка кирпича - грузополучателем.
Перевозчики могут по договору автомобильной перевозки груза производить установку и снятие креплений. После окончания выгрузки грузополучатель очищает пол кузова автотранспортных средств от кирпичной крошки.
265. В случаях, когда грузоподъемность автотранспортного средства не превышает 7 тонн, пакеты должны быть установлены грузоотправителем вдоль оси кузова, а при грузоподъемности автотранспортного средства свыше 7 тонн перпендикулярно оси кузова в шахматном порядке вплотную к одному из боковых бортов автотранспортного средства. Порядок укладывания кирпичей на поддоне приведен в приложении 11 к настоящим Правилам.
При расположении пакетов поперек кузова грузоотправитель должен подкладывать деревянные бруски сечением 50х50 мм и длиной 1 м под поддоны крайних пакетов, не примыкающих к боковому борту.
266. Перевозчик проверяет соответствие укладки и крепления пакетов кирпича на автотранспортном средстве требованиям безопасности дорожного движения и обеспечения сохранности автотранспортного средства. Грузоотправитель по требованию перевозчика устраняет обнаруженные недостатки в укладке и креплении груза.
Закрепление пакетов, а также проверка правильности их крепления производится только после отвода погрузочных механизмов от автотранспортного средства.
267. Погрузка порожних поддонов производится грузополучателем, а выгрузка - грузоотправителем кирпича.
268. Прием и сдача порожних поддонов производится перевозчиками по количеству штук.
Параграф 2. Особенности перевозок железобетонных изделий
269. Железобетонные изделия в зависимости от их вида перевозятся в горизонтальном, вертикальном или наклонном положении.
На железобетонных изделиях, требующих по техническим условиям при транспортировке и хранении опоры в определенных точках, грузоотправителем наносится маркировка с указанием точек опоры.

261. Жүк жөнелтуші кірпіш тасымалдау үшін тегендер, таспа қоршаулар және пакеттерді бекітуге және бөлуге арналған құрал-жабдықтарды береді. Жүктерді автомобильмен тасымалдау шарты бойынша тасымалдаушылар автокөлік құралдарына қоршағыш құрылғылар мен бекіткіш құрал-жабдықтарды дайындауды және орнатуды жүк жөнелтушінің есебінен өзіне алуы мүмкін.
262. Кірпішті тегендермен тасымалдау кезінде жүк жөнелтуші автокөлік құралы тиелуге келгенге дейін жүктің тегендерге қалануын қамтамасыз етеді.
Тегендердің үлгілері мен параметрлері мемлекеттік стандарттарға сәйкес келуі тиіс. Төменгі қатарынан, пакеттің бұрыштарынан және тік жақтарынан кірпіштері түсіп қалған пакеттерді тиеуге рұқсат етілмейді.
263. Кірпішті жүк жөнелтушіден тасымалдауға қабылдауды және жүк алушыға тапсыруды тасымалдаушылар стандартты түрде толтырылған пакеттердің саны бойынша жүзеге асырады.
264. Кірпішті тиеуді, сондай-ақ пакеттерді бекітуді тасымалдаушы, ал бекіткіштерді ажырату мен кірпішті түсіруді жүк алушы жүзеге асырады.
Тасымалдаушылар жүкті автокөлік құралмен тасымалдау шарты бойынша бекіткіштерді орнату мен ажыратуды жүргізуі мүмкін. Түсіру аяқталғаннан кейін жүк алушы автокөлік құралы шанағының еденін кірпіш қоқымынан тазартады.
265. Автокөлік құралының жүк көтергіштігі 7 тоннадан аспайтын жағдайларда, пакеттерді жүк жөнелтуші шанақ білігінің бойымен, ал автокөлік құралының жүк көтергіштігі 7 тоннадан артық болса, шанақ білігіне перпендикуляр түрде шахмат тәртібімен автокөлік құралдың қаптал ернеулерінің біріне тығыз қоюы тиіс. Кірпіштерді тегенге қалау тәртібі осы Ережеге 11-қосымшада келтірілген.
Пакеттерді шанаққа көлденең орналастыру кезінде жүк жөнелтуші қимасы 50х50 мм және ұзындығы 1 м ағаштарды қаптал ернеуге жанаспайтын шеткі пакеттер тегендерінің астына салуы тиіс.
266. Тасымалдаушы автокөлік құралында кірпіш пакеттерінің қалануы мен бекітілуінің жол қозғалысы қауіпсіздігінің және автокөлік құралының сақталуын қамтамасыз ету талаптарына сәйкес келуін тексереді. Жүк жөнелтуші тасымалдаушының талап етуі бойынша жүкті қалау мен бекітудегі байқалған қателіктерді жояды.
Пакеттерді бекіту, сондай-ақ олардың бекітілу дұрыстығын тексеру тиегіш тетіктерді автокөлік құралдан әкеткеннен кейін ғана жүргізіледі.
267. Босаған тегендерді тиеуді - жүк алушы, ал түсіруді кірпіш жүк жөнелтуші жүргізеді.
268. Босаған тегендерді қабылдауды және тапсыруды тасымалдаушылар дана саны бойынша жүргізеді.
&2. Темір-бетон өнімдерді тасымалдау
ерекшеліктері
269. Темір-бетон өнімдер олардың түріне байланысты көлденең, тік немесе қиғаш күйде тасымалданады.
Тасымалдау және сақтау кезінде техникалық шарттар бойынша белгілі бір нүктелерінде тіреуді қажет ететін темір-бетон өнімдеріне жүк жөнелтуші тіреу нүктелерін көрсетіп таңба жасайды.

270. По договору автомобильной перевозки груза грузоотправителем с согласия перевозчика может производиться дооборудование автотранспортных средств дополнительными приспособлениями. По соглашению сторон установка дополнительных приспособлений может производиться перевозчиком за счет грузоотправителя.
271. Подкладки и прокладки, необходимые для крепления железобетонных изделий, предоставляются грузоотправителем. В зимнее время грузоотправитель предъявляет к перевозке изделия из железобетона, очищенные от снега и льда, а также применяет подкладки и прокладки, обклеенные резиной.
272. Перевозчики принимают к перевозке от грузоотправителя и сдают грузополучателю железобетонные изделия по количеству мест и стандартному весу.
273. В пунктах погрузки и разгрузки в зонах, опасных для движения, грузоотправитель и грузополучатель устанавливают предупреждающие дорожные знаки и указатели, видимые в любое время суток.
274. При погрузке и разгрузке железобетонных изделий с помощью кранового оборудования водитель не должен находиться в кабине автотранспортного средства, а грузоотправитель (грузополучатель) не должен перемещать груз над кабиной автотранспортного средства.
Параграф 3. Особенности перевозок бетона и
строительных растворов
275. Для перевозки жидкого бетона и строительных растворов перевозчики выделяют грузовые автомобили - самосвалы, грузовые автомобили с кузовами ковшового или бункерного типов, цистерны. Для перевозки сухих смесей бетона и строительных растворов тарным способом в мешках перевозчики выделяют бортовые автотранспортные средства, а при перевозке бестарным способом - грузовые автомобили с кузовами бункерного типа и цистерны.
276. Грузовые автомобили - самосвалы для перевозки жидкого бетона и строительных растворов должны иметь уплотненный задний борт, передние и боковые борта, наращенные на высоту 450-500 мм.
277. Прием к перевозке от грузоотправителя перевозчиками сдача грузополучателю жидкого бетона и строительных растворов производятся по объему и весу.
Сдача грузополучателю жидкого бетона и строительных растворов производится перевозчиками по объему и весу с учетом коэффициента уплотнения бетона и строительных растворов при транспортировке, установленного государственным стандартом.
В договоре автомобильной перевозки груза грузоотправитель указывает объемные веса смесей жидкого бетона и строительных растворов, подлежащих перевозке, для пересчета перевозчиками объема перевезенного груза в тонны.
278. Грузоотправители и перевозчики при определении срока доставки учитывают предельные сроки доставки жидкого бетона и строительных растворов, установленные государственными стандартами и обеспечивающие их сохранность при перевозке. Сроки доставки грузоотправитель указывает в паспорте на раствор по форме согласно приложения 12 к настоящим Правилам, который выдается на каждую поездку и сдается грузополучателю вместе с грузом.
Параграф 4. Особенности перевозок цемента

270. Тасымалдау шарты бойынша жүк жөнелтуші тасымалдаушының келісімімен автокөлік құралдарын қосымша құрал-жабдықтармен қосымша жабдықтауды жүргізуі мүмкін. Тараптардың келісімі бойынша қосымша құрал-жабдықтарды орнатуды тасымалдаушы жүк жөнелтушінің есебінен жүргізуі мүмкін.
271. Темір-бетон өнімдерді бекіту үшін қажетті төсемелер мен аралық төсемелерді жүк жөнелтуші ұсынады. Қысқы мезгілде жүк жөнелтуші темір-бетоннан жасалған өнімдерді қар мен мұздан тазартып ұсынады, сондай-ақ резеңке жапсырылған төсемелер мен аралық төсемелер қолданады.
272. Тасымалдаушылар темір-бетон өнімдерді орындар саны мен стандарттық салмақ бойынша жүк жөнелтушіден қабылдайды және жүк алушыға тапсырады.
273. Қозғалыс үшін қауіпті аймақтардағы тиеу және түсіру пункттерінде жүк жөнелтуші мен жүк алушы тәуліктің кез келген мезгілінде көрінетін сақтандырғыш белгілер мен көрсеткіштерді орнатады.
274. Темір-бетон өнімдерді шығыран жабдығының көмегімен тиеу және түсіру кезінде жүргізуші автокөлік құралдың кабинасында болмауы, ал жүк жөнелтуші (жүк алушы) жүкті автокөлік құралы кабинасының үстімен жылжытуы тиіс емес.
&3. Бетон және құрылыс ерітінділерін
тасымалдау ерекшеліктері
275. Сұйық бетон мен құрылыс ерітінділерін тасымалдау үшін тасымалдаушылар өзі аударғыш автомобильдерді, ожау немесе бункер үлгісіндегі шанақтары бар автомобильдерді, цистерналарды бөледі. Бетонның құрғақ қоспаларын және құрылыс ерітінділерін ыдыстық тәсілмен қаптарда тасымалдау үшін тасымалдаушылар ернеулі платформалары бар автомобильдерді, ал ыдыссыз тәсілмен тасымалдау кезінде - бункер үлгісіндегі шанақтары бар автомобильдер мен автомобиль-цистерналарды бөледі.
276. Сұйық бетон мен құрылыс ерітінділерін тасымалдауға арналған өзіаударғыш-жүк автомобильдердің тығыздалған артқы ернеуі, 450-500 мм биіктікке өсірілген алдыңғы және қаптал ернеулері болуы тиіс.
277. Тасымалдаушылар сұйық бетон мен құрылыс ерітінділерін жүк жөнелтушіден тасымалдауға қабылдау мен жүк алушыға тапсыруды көлемі және салмағы бойынша жүргізеді.
Сұйық бетонды және құрылыс ерітінділерін жүк алушыға тапсыруды тасымалдаушылар көлемі мен салмағы бойынша мемлекеттік стандартта белгіленген тасымалдау кезіндегі бетонның тығыздалу коэффициентін ескере отырып жүргізеді.
Жүкті автомобильмен тасымалдау шартында жүк жөнелтуші тасымалдануға тиісті сұйық бетон мен құрылыс ерітінділері қоспаларының көлемдік салмақтарын, тасымалдаушылар тасымалданған жүктің көлемін тоннамен қайта есептеу үшін көрсетеді.
278. Жүк жөнелтушілер мен тасымалдаушылар жүкті тасымалдау кезінде сұйық бетон мен құрылыс ерітінділерінің мемлекеттік стандарттарда белгіленген және тасымалдау кезінде жүктің сақталуын қамтамасыз ететін шектік жеткізу мерзімдерін ескеруі тиіс. Жеткізу мерзімдерін жүк жөнелтуші, әрбір сапарға берілетін және жүк алушыға жүкпен бірге тапсырылатын ерітіндінің паспортында 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетеді.
&4. Цемент тасымалдау ерекшеліктері

279. При перевозке цемента перевозчики, грузоотправители и грузополучатели принимают меры по обеспечению сохранности груза, не допуская попадания на цемент атмосферных осадков или его распыления.
280. Цемент перевозится бестарным способом в специализированных автотранспортных средствах - цистернах, а также тарным способом (в мешках) на бортовых автотранспортных средствах с укрытием брезентом.
281. Грузоотправитель предъявляет к перевозке бестарным способом цемент с температурой не выше 100 о С.
282. Прием от грузоотправителя и сдача грузополучателю цемента при перевозке его бестарным способом осуществляется перевозчиками по весу, путем взвешивания автотранспортного средства - цистерны с грузом и без груза.
Прием от грузоотправителя и сдача грузополучателю цемента в мешках осуществляются перевозчиками по наименованию, количеству мест и стандартному весу, указанному в маркировке.
283. При перевозке цемента бестарным способом грузоотправитель и грузополучатель производят взвешивание автотранспортного средства - цистерны без груза и с грузом, открытие люков цистерны перед погрузкой и закрытие после погрузки, соединение и разъединение разгрузочных рукавов с цистерной.
284. При разгрузке цемента у грузополучателя перевозчик производит включение компрессора и открытие разгрузочного крана, а после окончания разгрузки - выключение компрессора и закрытие разгрузочного крана.
285. Грузополучателю необходимо иметь площадки с твердым покрытием для разгрузки цемента из автотранспортных средств - цистерн.
286. На постоянных местах разгрузки (растворных узлах, заводах стройиндустрии, крупных стройках) грузополучатель оборудует разгрузочные площадки с обеспечением наклона автотранспортного средства - цистерны на 12-14 о . На временных объектах разгрузочные площадки должны быть горизонтальными или иметь уклон в сторону приемного устройства. Буксировка к месту разгрузки автотранспортного средства - цистерны тракторами не допускается.
287. Грузополучатель устанавливает емкость для приема цемента на высоте, которая соответствует высоте разгрузки, обеспечиваемой компрессорной установкой автотранспортного средства - цистерны. Приемные люки во временных емкостях (складах) должны соответствовать размерам присоединительных шлангов и плотно закрываться после окончания разгрузки. Закрепление разгрузочных шлангов у приемных устройств с помощью проволоки, веревок и прочих подручных средств не допускается. Использование посторонних источников воздуха для создания давления внутри цистерны не допускается.
Параграф 5. Особенности перевозок шифера

279. Цемент тасымалдау кезінде тасымалдаушылар, жүк жөнелтушілер және жүк алушылар цементке жауын-шашын тиюіне және оның тозаңдануына жол бермей, жүктің сақталуын қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды.
280. Цемент ыдыссыз тәсілмен мамандандырылған автомобиль-цистерналарда, сондай-ақ ыдыстық тәсілмен (қаптарда) ернеулі платформасы бар автомобильдермен және кенеппен жабылып тасымалданады.
281. Жүк жөнелтуші цементті ыдыссыз тәсілмен тасымалдауға
100  0 С аспайтын температурамен береді.
282. Цементті ыдыссыз тәсілмен тасымалдау кезінде, оны жүк жөнелтушіден қабылдау мен жүк алушыға тапсыруды тасымалдаушылар автомобиль-цистернаны жүгімен және жүксіз таразыға тарту арқылы салмақ бойынша жүзеге асырады.
Қаптардағы цементті жүк жөнелтушіден қабылдау мен жүк алушыға тапсыруды тасымалдаушылар атауы, орындардың саны және таңбаламада көрсетілген стандарттық салмақ бойынша жүзеге асырады.
283. Цементті ыдыссыз тәсілмен тасымалдау кезінде жүк жөнелтуші мен жүк алушы автомобиль-цистернаны жүксіз және жүгімен таразыға тартуды, цистернаның люктерін тиеу алдында ашу мен тиегеннен кейін жабуды, түсіру жеңдерін цистернамен қосуды және ағытуды жүргізеді.
284. Жүк алушыдан цементті түсіру кезінде тасымалдаушы сығымдағышты іске қосуды және түсіру шүмегін ашуды, ал түсіру аяқталғаннан кейін сығымдағышты ажыратуды және түсіру шүмегін жабуды жүргізеді.
285. Жүк алушының автокөлік құралы-цистерналардан цемент түсіруге арналған қатты төсемі бар алаңшалары болуы қажет.
286. Тұрақты түсіру орындарында (ерітінді тораптарында, құрылыс индустриясы зауыттарында, ірі құрылыстарда) жүк алушы автокөлік құралы-цистернаның 12-14 0 еңкіштігін қамтамасыз етіп, түсіру алаңшаларын жабдықтайды. Уақытша объектілерде түсіру алаңшалары көлденең болуы және қабылдау құрылғысының жағына қарай ылдиы болуы тиіс. Түсіру орнына автокөлік құралы-цистернаны тракторлармен сүйреп әкелуге рұқсат етілмейді.
287. Жүк алушы цемент қабылдауға арналған сыйымдылықты автокөлік құралы-цистернаның сығымдағыш қондырғысы қамтамасыз ететін түсіру биіктігіне сәйкес келетін биіктікке орнатады. Уақытша сыйымдылықтардағы (қоймалардағы) қабылдау люктері жалғастырғыш шлангалардың өлшемдеріне сәйкес келуі және түсіру аяқталғаннан кейін тығыз жабылуы тиіс. Қабылдау құрылғыларының түсіру шлангаларын сымның, жіптің және басқа қолға түскен құралдардың көмегімен бекітуге рұқсат етілмейді. Цистернаның ішінде қысым жасау үшін ауаның бөтен көздерін пайдалануға рұқсат етілмейді.
&5. Шифер тасымалдау ерекшеліктері

288. Грузоотправитель до прибытия автотранспортного средства под погрузку обеспечивает предварительную подготовку шифера одинакового вида и размера с укладкой его в стопы на поддонах, производит загрузку автотранспортного средства и равномерное размещение поддонов на автотранспортном средстве.
289. Загруженные крытые автотранспортные средства, пакеты с шифером должны быть опломбированы грузоотправителем.
290. Прием к перевозке от грузоотправителя и сдача грузополучателю шифера, загруженного на поддонах, производятся перевозчиком по количеству мест.
Прием шифера к перевозке по весу допускается только при наличии весов у грузоотправителя и грузополучателя.
291. При предъявлении грузоотправителем к перевозке шифера с комплектующими деталями (коньки, гвозди) перевозчик принимает их от грузоотправителя и сдает грузополучателю в том же порядке, в каком груз был принят к перевозке.
Глава 18. Перевозка навалочных грузов
292. Для перевозки навалочных грузов перевозчики выделяют автотранспортные средства с самосвальными кузовами.
293. Перевозчики по договору автомобильной перевозки груза могут принять на себя оборудование самосвальных кузовов системой подогрева с оплатой этих работ за счет грузоотправителя или грузополучателя.
294. Для погрузки навалочных грузов грузоотправитель выделяет погрузочные механизмы с объемом ковша не более 1/3 объема кузова автотранспортного средства.
295. При погрузке навалочных грузов ковш погрузочного механизма должен находиться на расстоянии не более 0,5 м от днища кузова автотранспортного средства.
296. Порядок и условия очистки кузова от остатков навалочных грузов устанавливаются в договоре автомобильной перевозки груза.
297. При погрузке навалочных грузов водитель не должен находиться в кабине автотранспортного средства. Грузоотправитель не должен перемещать груз над кабиной автотранспортного средства.
298. Грузоотправитель согласовывает с перевозчиком и предусматривает в договоре автомобильной перевозки груза порядок оповещения водителя (звуковым или световым сигналом) о начале подачи автотранспортного средства под погрузку, а также способ обозначения места установки автотранспортного средства под погрузку (вешками, знаками, указателями).
299. В целях обеспечения безопасности выполнения погрузочных работ в карьерах грузоотправитель обеспечивает:
1) ограждение проезжей части дороги внутри карьера со стороны нижнего откоса земляным валом или защитной стенкой высотой не менее 0,7 м;
2) при наличии уклона дороги внутри карьера более 8 градусов, оборудование участка дороги длиной 50-100 м с нулевым уклоном, на расстоянии не превышающем 100 м, от начала подъема дороги;

288. Жүк жөнелтуші автокөлік құралы тиелуге келгенге дейін түрі мен өлшемі бірдей шиферді, тегендерге оны қабаттап салып, алдын ала дайындалуын қамтамасыз етеді, автокөлік құралға тиеуді және тегендерді автокөлік құралдарына біркелкі қоюды жүргізеді.
289. Тиеулі жабық автокөлік құралдарды, шифері бар пакеттерді жүк жөнелтуші пломбалауы тиіс.
290. Тегендерге толтырылған шиферді жүк жөнелтушіден тасымалдауға қабылдауды және жүк алушыға тапсыруды тасымалдаушы орындардың саны бойынша жүргізеді.
Шиферді тасымалдауға салмақ бойынша қабылдауға жүк жөнелтуші мен жүк алушының таразысы болған кезде ғана рұқсат етіледі.
291. Жүк жөнелтуші шиферді тасымалдауға жинақтаушы бөлшектерімен (арқалар, шегелер) ұсынған кезде тасымалдаушы, тасымалдауға өнім қабылданған тәртіппен оларды жүк жөнелтушіден қабылдайды және жүк алушыға тапсырады.
18-тарау. Үйіп тасымалданатын жүктерді тасымалдау
292. Үйіп тасымалданатын жүктерді тасымалдау үшін тасымалдаушылар өзіаударғыш шанақтары бар автокөлік құралдарын бөлуі тиіс.
293. Тасымалдаушылар тасымалдау шарты бойынша өзіаударғыш шанақтарды жылыту жүйесімен жабдықтауды, бұл жұмыстарды жүк жөнелтушінің немесе жүк алушының есебінен төлеу арқылы өздеріне алуы мүмкін.
294. Үйіп тасымалданатын жүктерді тиеу үшін жүк жөнелтуші ожауының көлемі автокөлік құралының шанағы көлемінің 1/3 аспайтын тиегіш тетіктерді бөледі.
295. Үйіп тасымалданатын жүктерді тиеу кезінде тиегіш тетіктің ожауы автокөлік құралы шанағының түбінен 0,5 м аспайтын қашықтықта болуы тиіс.
296. Шанақты үйіп тасымалданатын жүктердің қалдықтарынан тазарту тәртібі мен шарттары жүкті автомобильмен тасымалдау шартында белгіленеді.
297. Үйіп тасымалданатын жүктерді тиеу кезінде жүргізуші автокөлік құралының кабинасында болмауы тиіс. Жүк жөнелтушіге жүкті автокөлік құралы кабинасының үстімен жылжытуға рұқсат етілмейді.
298. Жүк жөнелтуші тасымалдаушымен автокөлік құралының тиелуге берудің басталғаны туралы жүргізушіні хабардар ету (дыбыстық немесе жарықтық сигналмен) тәртібін, сондай-ақ автокөлік құралды тиеуге қою орнын белгілеу тәсілін (белгі ағаштармен, белгілермен, нұсқағыштармен) келіседі және жүкті автомобильмен тасымалдау шартында көздейді.
299. Карьерлерде тиеу жұмыстарының орындалу қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жүк жөнелтуші:
1) карьердің ішіндегі жолдың өтетін бөлігін төменгі еңіс жағынан биіктігі 0,7 м топырақ үйіндісімен немесе қорғаныш қабырғамен қоршауды;
2) карьер ішіндегі жолдың 8 градустан ( 0 ) артық ылдиы болған кезде, жолдың өрінен бастап, 100 м аспайтын қашықтықта ұзындығы 50-100 м ылдисыз жол учаскесін жабдықтауды;

3) на погрузочных площадках, имеющих уклоны, устанавливать упоры под колеса автотранспортного средства;
4) уборку кусков угля, руды и других полезных ископаемых, препятствующих движению автотранспортного средства;
5) поливку при необходимости дороги внутри карьера для удаления пыли;
6) установление освещения мест работы внутри карьера.
300. Грузоотправитель не должен допускать концентрацию газов в карьерах выше установленной нормы.
301. Грузоотправитель согласовывает график подачи автотранспортных средств с графиком взрывных работ и ремонтом погрузочных механизмов.
302. Прием к перевозке от грузоотправителя и сдача грузополучателю навалочных грузов при наличии весов у грузоотправителя и грузополучателя производится перевозчиками по весу, а при отсутствии весов - по акту замера-взвешивания.
303. В случае обнаружения изменения удельного веса груза, перевозчик или грузоотправитель могут потребовать повторного совместного определения количества перевозимого навалочного груза в тоннах.
304. При перевозке навалочных грузов от одного грузоотправителя в адрес одного грузополучателя оформление может производиться путем выдачи грузоотправителем водителю талона на каждую ездку.
При выполнении последней ездки грузоотправитель вместо выданных талонов при перевозке навалочных грузов оформляет товарно-транспортную накладную, а при перевозке грунта - акт замера или взвешивания на все количество перевозимого груза.
Параграф 1. Особенности перевозок металла и
металлических изделий
305. Настоящим параграфом Правил предусматриваются условия перевозок металла и металлоизделий следующих групп:
1) не превышающих установленных законодательством допустимых габаритных и весовых параметров, с учетом габаритов и массы автотранспортного средства;
2) длиною более 8 м;
3) весом одного грузового места более 3 тонн.
306. Грузоотправители и грузополучатели должны механизировать погрузочные работы при перевозке металлов и металлоизделий.
Перевозчики при наличии у них саморазгружающегося автотранспортного средства или средств механизации по договору автомобильной перевозки груза могут принять на себя механизированную разгрузку металлов и металлоизделий.
307. Грузоотправитель при погрузке металла и металлоизделий различной длины, более короткие располагает в кузове автотранспортного средства сверху.
При погрузке длинномерных металлоизделий на прицепы-роспуски грузоотправитель обеспечивает зазор между задней стенкой кабины автотранспортного средства и грузом, чтобы прицеп мог свободно поворачиваться относительно автотранспортного средства на угол 90 градусов в каждую сторону.
Металл и металлоизделия цилиндрической формы грузоотправитель крепит на грузовых автомобилях и прицепах тросами, подкладывая также деревянные клинья.
Перед выполнением работ по погрузке или разгрузке длинномерных и тяжеловесных металлов и металлоизделий грузоотправитель или грузополучатель подкладывает клинья под передние и задние колеса грузовых автомобилей и прицепов.

3) ылдилары бар тиеу алаңшаларында автокөлік құралы доңғалақтарының астына тіреулер қоюды;
4) автокөлік құрал қозғалысына кедергі жасайтын көмірдің, кеннің және басқа да пайдалы қазбалардың кесектерін жинауды;
5) карьер ішіндегі жолға қажет кезде шаңды кетіру үшін су шашуды;
6) карьер ішіндегі жұмыс орындарына жарық орнатуды қамтамасыз етеді.
300. Жүк жөнелтуші карьерлерде газдардың белгіленген нормадан артық шоғырлануына жол бермеуі тиіс.
301. Жүк жөнелтуші автокөлік құралын беру кестесін жару жұмыстары мен тиегіш тетіктерді жөндеу кестесімен келістіреді.
302. Үйіп тасымалданатын жүктерді жүк жөнелтушіден тасымалдауға қабылдауды және жүк алушыға тапсыруды тасымалдаушылар жүк жөнелтуші мен жүк алушының таразысы болған кезде - салмақ бойынша, ал таразы болмаған кезде өлшеу-таразыға тарту актісі бойынша жүргізеді.
303. Жүктің меншікті салмағында өзгеріс байқалған жағдайда, тасымалдаушы немесе жүк жөнелтуші тасымалданатын тонналы жүктің мөлшерін қайтадан бірге анықтауды талап етуі мүмкін.
304. Үйіп тасымалданатын жүктерді бір жүк жөнелтушіден бір жүк алушының мекен-жайына тасымалдау кезінде ресімдеу жүк жөнелтушінің жүргізушіге әрбір сапарға талон беруі арқылы жүргізілуі мүмкін.
Соңғы сапарды орындау кезінде жүк жөнелтуші үйіп тасымалданатын жүктерді тасымалдау кезінде берілетін талондардың орнына - тауар-көлік жүкқұжатын, ал топырақ тасымалдау кезінде тасымалданатын жүктің барлық мөлшеріне өлшеу немесе таразыға тарту актісін ресімдейді.
&1. Металды және металл бұйымдарды тасымалдау
ерекшеліктері
305. Ереженің осы параграфында металдың және металл бұйымдардың мынадай топтарын тасымалдау шарттары көзделеді:
заңнамада белгіленген салмақ пен көлемдерден аспайтын;
ұзындығы 8 м артық;
бір орынның салмағы 3 тоннадан артық.
306. Жүк жөнелтушілер мен жүк алушылар тиеу жұмыстарын металдарды және металл бұйымдарды тасымалдау кезінде механикаландыруы тиіс.
Тасымалдаушылар өздерінде өзі түсіретін автокөлік құралы немесе механизация құралы болған кезде, тасымалдау шарты бойынша металдардың және металл бұйымдардың механикаландырылған түсірілуін өздеріне алуы мүмкін.
307. Жүк жөнелтуші түрлі ұзындықты металды және металл бұйымдарды тиеу кезінде, автокөлік құралының шанағына едәуір қысқаларын үстіне салады.
Ұзын көлемді металл бұйымдарды ұзартылма тіркемелерге тиеу кезінде жүк жөнелтуші автокөлік құралы кабинасының артқы қабырғасы мен жүктің арасында, тіркеме автокөлік құралға қатысты әрбір жаққа 90 0 бұрышқа еркін бұрыла алу үшін саңылау болуын қамтамасыз етеді.
Цилиндр түріндегі металдарды және металл бұйымдарды жүк жөнелтуші автомобильдер мен тіркемелерде тростармен, сондай-ақ ағаш сыналар сала отырып бекітеді.
Ұзын көлемді және ауыр салмақты металдарды және металл бұйымдарды тиеу немесе түсіру жұмыстарын орындау алдында жүк жөнелтуші немесе жүк алушы жүк автомобильдері мен тіркемелердің алдыңғы және артқы доңғалақтарының астына сыналар салады.

308. Перевозчики проводят специальный инструктаж водителей по технике безопасности и технологии перевозок длинномерных и массивных металлоизделий.
309. Длинномерные металлоизделия, выступающие по ширине и длине за габариты кузова, но не превышающие установленные законодательством габаритные параметры автотранспортного средства с грузом, должны обозначаться спереди и сзади опознавательными знаками в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года N 1650 "Об утверждении Правил дорожного движения Республики Казахстан, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации и обязанностей должностных лиц и участников дорожного движения и Перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам".
310. При погрузке или выгрузке длинномерных и массивных металлоизделий с помощью кранового оборудования водитель не должен находиться в кабине автотранспортного средства, а грузоотправитель или грузополучатель перемещать груз над кабиной автотранспортного средства.
В передней части кузова автотранспортного средства перевозчиком устанавливается стальной щит, защищающий кабину от повреждения грузом.
Параграф 2. Особенности перевозок древесины
и изделий из древесины
311. Перевозчики для перевозки древесины и изделий из древесины выделяют грузовые автомобили с кониками, прицепами, полуприцепами-роспусками или бортовые грузовые автомобили с учетом длины предъявляемой к перевозке древесины и изделий из древесины.
Грузоотправитель, с согласия перевозчика может оборудовать автотранспортные средства конниками и приспособлениями (шинами или гребенками противоскольжения), предотвращающими возможность сдвигания древесины и изделий из древесины на кабину. За кабиной для защиты ее от ударов торцами бревен или хлыстов должен устанавливаться щит.
312. При вывозе древесины по договору автомобильной перевозки груза с организациями, осуществляющими заготовку древесины, по лесовозным дорогам принимается максимальная ширина автотранспортного средства 3,2 м, максимальная высота 4 м. Общая длина автопоезда не ограничивается. Грузоотправитель обеспечивает подвешивание проводов, электрических кабелей и так далее на высоте не менее 4,5 м на погрузочных пунктах и всех пересечениях с автомобильными лесовозными дорогами, а также свободное маневрирование и разъезд автотранспортных средств любой грузоподъемности.

308. Тасымалдаушылар жүргізушілердің техника қауіпсіздігі және ұзын көлемді және шомбал металдар мен металл бұйымдарды тасымалдау технологиясы жөніндегі арнайы нұсқауын өткізеді.
309. Ені және ұзындығы бойынша шанақ көлемдерінен шығатын, бірақ жүгі бар автокөлік құралының заңнамада белгіленген көлемдік параметрлерінен аспайтын ұзын көлемді металдар және металл бұйымдар "Қазақстан Республикасының Жол қозғалысы  ережелерін , Көлік құралдарын пайдалануға жіберудің негізгі ережелерін және лауазымды тұлғалар мен жол қозғалысына қатысушылардың  міндеттерін және Көлігі арнайы жарықтық және дыбыстық сигналдармен жабдықталуға және арнайы түстік-графикалық схемалар бойынша боялуға тиісті жедел және арнайы қызметтердің  тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы N 1650 қаулысына сәйкес алдыңғы және артқы жағынан белгіленуі тиіс.
310. Ұзын көлемді және шомбал металдарды және металл бұйымдарды шығыран жабдығының көмегімен тиеу немесе түсіру кезінде жүргізуші автокөлік құралы кабинасында болмауы, ал жүк жөнелтуші мен жүк алушы жүкті автокөлік құралы кабинасының үстімен жылжытпауы тиіс.
Автокөлік құралы шанағының алдыңғы бөлігіне тасымалдаушы, кабинаны жүктің зақымдауынан қорғайтын болат қалқан қояды.
&2. Ағаш пен ағаштан жасалған бұйымдарды тасымалдау
ерекшеліктері
311. Тасымалдаушылар ағаш пен ағаштан жасалған бұйымдарды тасымалдау үшін тасымалдауға ұсынылатын ағаштың және ағаштан жасалған бұйымдардың ұзындығын ескере отырып, кониктері, тіркемелері, ұзартылма жартылай тіркемелері бар автомобильдер немесе ернеулі платформалары бар автомобильдер бөледі.
Жүк жөнелтуші тасымалдаушының келісімімен автокөлік құралдарын ағаш пен ағаштан жасалған бұйымдардың кабинаға сырғу мүмкіндігін болдырмайтын кониктермен және құрал-жабдықтармен (сырғанауға қарсы шиналармен немесе жалдармен) жабдықтауы тиіс. Кабинаның артынан оны бөренелер мен шыбықтар бастарының соққыларынан қорғау үшін қалқан орнатылуы тиіс.
312. Ағаш тасығыш жолдары бойынша ағаш дайындауды жүзеге асыратын мекемелермен, жүктерді автомобильмен тасымалдау шарты бойынша ағаш тасу кезінде автокөлік құралының барынша ені 3,2 м, барынша биіктігі 4 м ретінде қабылданады. Автопоездың жалпы ұзындығына шек қойылмайды. Жүк жөнелтуші тиеу пункттерінде және барлық автомобиль ағаш тасығыш жолдарымен қиылыстарда сымдардың, электр кабельдерінің және тағы басқа кемінде 4,5 м биіктікте ілінуін, сондай-ақ кез келген жүк көтергіштікті ағаш тасығыштардың еркін маневр жасауы мен айырылысуын қамтамасыз етуі тиіс.

313. При расстоянии перевозки до 10 км вывоз древесины должен производиться преимущественно с предварительной погрузкой полуприцепов.
Погрузку и крепление древесины и изделий из древесины на автотранспортном средстве осуществляет грузоотправитель, а выгрузку и снятие креплений - грузополучатель. Не допускается участие водителя в погрузочно-разгрузочных работах и креплении. При погрузке и разгрузке древесины и изделий из древесины с помощью крана водителю не разрешается находиться в кабине автотранспортного средства. Грузоотправителю (грузополучателю) не допускается перемещать груз над кабиной автотранспортного средства.
314. Грузоотправитель размещает древесину и изделия из древесины равномерно между кониками грузового автомобиля и прицепа. Высота груза на автотранспортном средстве не должна превышать высоту груза на роспуске более чем на 100 мм при вывозке сортаментов и на 300 мм при вывозке хлыстов.
315. В случаях вывоза древесины и изделий из древесины на грузовых автомобилях с прицепами, сцепку грузового автомобиля и прицепа производит грузоотправитель. Сцепщик может находиться между комплектами автопоезда только с разрешения водителя.
316. Прием к перевозке от грузоотправителя и сдача грузополучателю древесины и изделий из древесины осуществляется перевозчиком по объему и количеству мест. Вес груза определяется грузоотправителем расчетным путем и наряду с объемом и количеством мест указывается в товарно-транспортной накладной.
317. К перевозкам древесины и изделий из древесины перевозчики должны допускать только водителей, прошедших инструктаж по технике безопасности и особенностям такой перевозки.
Глава 19.
Перевозка грузов в контейнерах и на поддонах
Параграф 1. Общие положения
318. Перевозка мелких партий грузов без тары, в первичной упаковке или в облегченной таре осуществляется в универсальных контейнерах. В случае необходимости перевозки отдельных видов грузов, требующих особых условий транспортировки, перевозка осуществляется в специализированных контейнерах или на поддонах. В универсальных контейнерах перевозятся продовольственные и промышленные товары народного потребления, предметы материально-технического снабжения промышленных и других организаций, а также домашние вещи граждан.
На поддонах перевозятся тарно-штучные грузы в пакетированном виде.
319. Универсальные контейнеры и поддоны, применяемые для автомобильных перевозок грузов, должны соответствовать государственным стандартам, и независимо от их принадлежности иметь следующую маркировку:

313. Тасымалдау қашықтығы 10 км дейін болса, ағаш тасу негізінен жартылай тіркемелерді алдын ала тиеу арқылы жүргізілуі тиіс.
Ағаш пен ағаштан жасалған бұйымдарды автокөлік құралына+ тиеу мен бекітуді - жүк жөнелтуші, ал түсіруді және бекіткіштерін алуды жүк алушы жүзеге асырады. Жүргізушінің тиеу-түсіру жұмыстары мен бекітуге қатысуына рұқсат етілмейді. Ағаш пен ағаштан жасалған бұйымдарды шығыранның көмегімен тиеу және түсіру кезінде жүргізушінің автокөлік құралының кабинасында болуына рұқсат етілмейді. Жүк жөнелтушінің (жүк алушының) жүкті автокөлік құралы кабинасының үстімен жылжытуына рұқсат етілмейді.
314. Жүк жөнелтуші ағаш пен ағаштан жасалған бұйымдарды жүк автомобилі мен тіркеме кониктерінің арасына біркелкі орналастырады. Автокөлік құралдағы жүктің биіктігі ұзартылмадағы жүктің биіктігінен сортаменттер тасылатын болса 100 мм-ден, ал шыбықтар тасылатын болса 300 мм-ден аспауы тиіс.
315. Ағаш пен ағаштан жасалған бұйымдар тіркемелері бар жүк автомобилімен тасылған жағдайларда жүк автомобильге тіркемені тіркеуді жүк жөнелтуші жүргізеді. Тіркеуші автопоезд жинақтарының арасында жүргізушінің рұқсатымен ғана болуы мүмкін.
316. Ағаш пен ағаштан жасалған бұйымдарды жүк жөнелтушіден тасымалдауға қабылдауды және жүк алушыға тапсыруды тасымалдаушылар орындардың көлемі мен саны бойынша жүзеге асырады. Жүктің салмағын жүк жөнелтуші есептеу арқылы анықтайды және орындардың көлемі мен саны бойынша тауар-көлік жүкқұжатында көрсетеді.
317. Ағаш пен ағаштан жасалған бұйымдарды тасымалдауға тасымалдаушылар қауіпсіздік техникасы және осындай тасымалдың ерекшеліктері бойынша нұсқаудан өткен жүргізушілерді ғана жіберуі тиіс.
19-тарау. Жүктерді контейнерлер мен тегендерде
тасымалдау
&1. Жалпы ережелер
318. Жүктердің ұсақ топтарын ыдыссыз, бастапқы орамасымен немесе жеңілдетілген ыдыспен тасымалдау әмбебап контейнерлермен жүзеге асырылады. Ерекше тасымалдау шарттарын қажет ететін жүктердің жеке түрлерін тасымалдау жағдайында, тасымалдау мамандандырылған контейнерлермен немесе тегендермен жүзеге асырылады. Әмбебап контейнерлермен халық тұтынатын азық-түлік және өнеркәсіп тауарлары, өнеркәсіптік және басқа ұйымдардың материалдық-техникалық бұйымдары, сондай-ақ азаматтардың үй мүліктері тасымалданады.
Тегендермен пакеттелген түрде ыдысты-майда даралы жүктер тасымалданады.
319. Жүктердің автомобиль тасымалдары үшін қолданылатын әмбебап және мамандандырылған контейнерлер мен тегендер мемлекеттік стандарттарға сәйкес келуі және олардың кімге тиістілігіне қарамастан мынадай таңбаламасы болуы тиіс:

1) Республика Казахстан;
2) условное (сокращенное) наименование лица, которому принадлежит контейнер;
3) номер контейнера;
4) масса тары, масса нетто и масса брутто в килограммах;
5) внутренний объем в м 3 ;
6) место, месяц и год изготовления;
7) место, месяц и год последнего капитального ремонта.
320. Основными типами универсальных контейнеров для перевозки грузов автотранспортными средствами являются контейнеры массой брутто 2,5 (3) тонны (далее - т), 5 т, 10 т, 20 т и более.
321. Для перевозки контейнеров и поддонов перевозчики выделяют грузовые автомобили, прицепы и полуприцепы с бортовой платформой или специализированные автотранспортные средства (контейнеровозы, фургоны).
322. При погрузке контейнеров и поддонов на автотранспортные средства должны соблюдаться следующие требования:
1) контейнеры и поддоны должны размещаться равномерно по всей площади платформы симметрично ее продольной оси начиная от переднего борта (стенки) кузова;
2) количество контейнеров и поддонов и схемы их размещения на автотранспортном средстве определяются совместно грузоотправителем и перевозчиком при этом общий вес контейнеров или поддонов брутто не должен превышать грузоподъемности автотранспортного средства, а габариты контейнеров и поддонов не должны выступать за габариты автотранспортного средства, а также не должны превышать габаритов, указанных на дорожных знаках;
3) при междугородных перевозках грузоотправитель должен размещать контейнеры на автотранспортном средстве дверями внутрь платформы;
4) при городских и пригородных перевозках, когда договором предусмотрено осуществление погрузки и разгрузки грузов без снятия контейнеров с автотранспортного средства, контейнеры размещаются грузоотправителем дверями к бортам;
5) при перевозке неполного комплекта контейнеров их устанавливают вплотную к переднему борту платформы автотранспортного средства. Не допускается перевозка порожних контейнеров с открытыми дверями.
323. Перевозчики, грузоотправители и грузополучатели могут создавать обменные пункты контейнеров и поддонов на предприятиях, торгово-оптовых базах, базах материально-технического снабжения, грузовых терминалах и на других пунктах отправления и получения грузов.
Параграф 2. Особенности перевозок грузов в контейнерах
324. В годовых договорах или разовых заказах на перевозку грузов в контейнерах предусматривается следующее:
1) объемы перевозок грузов в контейнерах каждого типа (в том числе раздельно по завозу и вывозу контейнеров);

1) Қазақстан Республикасы;
2) контейнер тиесілі тұлғаның шартты (қысқартылған) атауы;
3) контейнердің нөмірі;
4) ыдыстың массасы, нетто массасы мен брутто массасы, кг;
5) ішкі көлемі, м 3 ;
6) жасалған орны, айы және жылы;
7) соңғы күрделі жөндеуден өткен орны, айы және жылы.
320. Жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдауға арналған әмбебап контейнерлердің негізгі үлгілері, брутто массасы 2,5 (3) тонна (бұдан әрі - т), 5 т, 10 т, 20 т және одан артық контейнерлер болып табылады.
321. Контейнерлер мен тегендерді тасымалдау үшін тасымалдаушылар жүк автомобильдерді, ернеулі платформасы бар тіркемелер мен жартылай тіркемелерді немесе мамандандырылған автокөлік құралдарын (контейнер тасығыштар, фургондар) бөледі.
322. Контейнерлер мен тегендерді автокөлік құралдарына тиеу кезінде мынадай талаптар сақталуы тиіс:
1) контейнерлер мен тегендер платформаның барлық алаңында, шанақтың алдыңғы ернеуінен (қабырғасынан) бастап оның бойлық білігіне симметриялы түрде біркелкі орналастырылуы тиіс;
2) контейнерлер мен тегендердің санын және оларды автокөлік құралында орналастыру схемаларын жүк жөнелтуші мен тасымалдаушы бірге белгілейді, бұл ретте контейнерлердің немесе тегендердің брутто жалпы салмағы автокөлік құралының жүк көтергіштігінен аспауы тиіс, ал контейнерлер мен табандықтардың көлемдері автокөлік құралдарының көлемдерінен шықпауы тиіс, сондай-ақ жол белгілерінде көрсетілген көлемдерден аспауы тиіс;
3) қалааралық тасымалдау кезінде жүк жөнелтуші контейнерлерді автокөлік құралында есіктерін платформаның ішіне қаратып орналастыруы тиіс;
4) қалалық және қала маңындағы тасымалдау кезінде, шартта автокөлік құралынан контейнерлерді алмай жүктерді тиеу мен түсіруді жүзеге асыру көзделетін болса, контейнерлерді жүк жөнелтуші есіктерін ернеулерге қаратып орналастырады;
5) контейнерлердің толық емес жинағын тасымалдау кезінде, оларды автокөлік құралы платформасының алдыңғы ернеуіне тығыз орналастырады. Бос контейнерлерді есіктерін ашық қалдырып тасымалдауға рұқсат етілмейді.
323. Тасымалдаушылар, жүк жөнелтушілер және жүк алушылар контейнерлер мен тегендердің алмасу пункттерін кәсіпорындарда, көтерме-сауда базаларында, материалдық-техникалық жабдықтау базаларында, жүк терминалдарында және басқа да жүктерді жөнелту мен алу пункттерінде жасауы мүмкін.
&2. Жүктерді контейнерлермен тасымалдау
ерекшеліктері
324. Жүктерді контейнерлермен тасымалдауға арналған жылдық шарттарда немесе бір жолғы тапсырыстарда мыналар:
1) әрбір үлгідегі контейнерлермен жүктерді тасымалдау көлемдері (оның ішінде контейнерлерді әкелу және әкету бойынша бөлек түрде);

2) график завоза порожних и вывоза груженых контейнеров от грузоотправителя;
3) порядок погрузки и разгрузки контейнеров (со снятием их с автотранспортного средства или без снятия с автотранспортного средства);
4) организация у грузоотправителя обменного пункта контейнеров, порядок его работы, определение количества оборотных контейнеров, порядок оформления документов и так далее;
5) сроки оборота контейнеров.
325. Перевозчики подают под погрузку контейнеры исправные, годные для перевозки данного груза, очищенные от остатков груза и мусора.
Пригодность контейнеров для перевозки данного груза определяется грузоотправителем. При обнаружении в контейнере каких-либо неисправностей, которые могут влиять на сохранность груза при перевозке, грузоотправитель может отказаться от погрузки в такой контейнер.
Не допускается перевозка грузов в контейнерах, имеющих перекос каркаса, неисправность запорных приспособлений или устройств для опломбирования, трещины или надрывы подъемных серег, повреждение обшивки или крыши и другие неисправности, которые могут повлечь за собой недостачу, порчу или повреждение груза.
326. Перевозки автотранспортными средствами грузов в контейнерах оформляются товарно-транспортной накладной, составляемой в соответствии с главой 7 настоящих Правил на каждый груженый контейнер или группу контейнеров, которые перевозятся одним автотранспортным средством (автопоездом) в адрес одного грузополучателя.
327. В товарно-транспортной накладной грузоотправитель указывает:
1) в графе "Наименование груза" - наименование груза, номер контейнера, оттиск пломбы;
2) в графе "Количество мест" - количество контейнеров (отдельно для контейнеров различной грузоподъемности);
3) в графе "Вес в кг" - вес груза брутто и собственный вес контейнера.
При перевозке нескольких контейнеров, оформленных одной товарно-транспортной накладной, грузоотправитель указывает в ней номера всех контейнеров и пломб на каждом из них.
328. При предварительном завозе порожних контейнеров под загрузку перевозчик выписывает сопроводительную ведомость (приложение 13) на каждое автотранспортное средство в двух экземплярах, один из которых служит для учета движения контейнеров, а второй - для учета транспортной работы, выполненной при перевозке порожних контейнеров.
Параграф 3. Загрузка контейнеров и
выгрузка груза из контейнеров
329. Загрузка контейнеров грузом у грузоотправителя и выгрузка груза из контейнеров у грузополучателей осуществляются, как правило, со снятием контейнеров с автотранспортного средства.
Снятие и установка груженых или порожних контейнеров на автотранспортные средства осуществляются грузоотправителями и грузополучателями.

2) жүк жөнелтушіге бос контейнерлерді әкелу және жүк тиелгендерін әкету графигі;
3) контейнерлерді тиеу және түсіру тәртібі (оларды автокөлік құралдан алып немесе автокөлік құралдан алмай);
4) жүк жөнелтушіде контейнерлерді алмасу пунктін ұйымдастыру, оның жұмыс тәртібі, айналымдағы контейнерлердің санын белгілеу, құжаттарды ресімдеу тәртібі және тағы басқа;
5) контейнерлердің айналым мерзімдері келісіледі.
325. Тасымалдаушылар тиеу үшін ақаусыз, берілген жүкті тасымалдау үшін жарамды, жүктің қалдықтары мен қоқыстан тазартылған контейнерлерді береді.
Берілген жүкті тасымалдауға арналған контейнерлердің жарамдылығын жүк жөнелтуші анықтайды. Контейнерде, тасымалдау кезінде жүктің сақталуына ықпал етуі мүмкін қандай да болмасын ақаулықтар байқалған кезде, тасымалдаушы мұндай контейнерге тиеуден бас тартуы мүмкін.
Жүктерді қаңқасы қисайған, тиек құрал-жабдықтарында немесе пломбалау құрылғыларында ақаулық, көтеру сырғаларында жарықтар немесе айырылған жерлер бар, қаптамасы немесе төбесі зақымдалған және жүктің жетіспеуіне, бүлінуіне немесе зақымдануына әкелуі мүмкін басқа да ақаулықтары бар контейнерлерде тасымалдауға рұқсат етілмейді.
326. Жүктерді контейнерлерде автомобиль көлігімен тасымалдау осы Ереженің 7-тарауына сәйкес бір автомобильмен (автопоезбен) бір жүк алушының мекен-жайына тасымалданатын әрбір тиелген контейнерге немесе контейнерлер тобына жасалатын тауар-көлік жүкқұжатымен ресімделеді.
327. Тауар-көлік жүкқұжатында жүк жөнелтуші:
1) "Жүктің атауы" деген бағанада - жүктің атауын, контейнердің нөмірін, пломбаның бедерін;
2) "Орындар саны" деген бағанада - контейнерлердің санын (әр түрлі жүк көтергіштікті контейнерлер үшін бөлек);
3) "Салмақ, кг" деген бағанада жүктің брутто салмағын және контейнердің өз салмағын көрсетуі тиіс.
Бір тауар-көлік жүкқұжатымен ресімделген бірнеше контейнерді тасымалдау кезінде, жүк жөнелтуші онда барлық контейнерлердің нөмірлері мен олардың әрқайсысындағы пломбаларды көрсетеді.
328. Бос контейнерлерді толтыру үшін алдын ала әкелу кезінде тасымалдаушы әрбір автокөлік құралына екі данада ілеспе ведомость (10-қосымшаға сәйкес) жазып береді, олардың бірі - контейнерлердің қозғалысын есепке алу үшін, ал екіншісі бос контейнерлерді тасымалдау кезінде орындалған көліктік жұмысты есепке алу үшін қызмет етеді.
&3. Контейнерлерді толтыру және жүкті
контейнерлерден түсіру
329. Жүк жөнелтушіде контейнерлерге жүк тиеу және жүк алушыларда жүкті контейнерлерден түсіру, әдетте, контейнерлерді автокөлік құралдан алып жүзеге асырылады.
Тиелген және бос контейнерлерді автокөлік құралдарынан алуды және қоюды жүк жөнелтушілер мен жүк алушылар жүзеге асырады.

330. Грузоотправитель может загружать грузы в контейнер до полной вместимости, но не выше его грузоподъемности.
Грузоотправитель размещает груз в контейнере так, чтобы исключалась возможность его перемещения внутри контейнера при перевозке и чтобы нагрузка на пол контейнера распределялась равномерно.
При размещении груза грузоотправитель оставляет свободное пространство между грузом и дверью контейнера от 30 до 50 мм. Прибивать грузы или приспособления для их крепления (стойки, клинья, прокладки и другие) гвоздями или скобами к стенам, полу и потолку контейнера не допускается.
331. Грузоотправитель применяет средства, предохраняющие грузы от потертости, смятия, примерзания или перегрева (обкладка стен контейнера бумагой, установка защитных планок, резиновых прокладок, обертка груза в мягкие изоляционные материалы и другое) при перевозке в контейнерах грузов без тары, в первичной упаковке или в облегченной таре.
Перед погрузкой в контейнер запасных частей, метизов и другой продукции производственно-технического назначения в промасленном состоянии грузоотправитель применяет плотную бумагу для застилки контейнера и прокладки между стенами контейнера и грузом или принимает другие меры, предохраняющие внутреннюю поверхность контейнера от загрязнения и повреждений.
332. Жидкие грузы допускаются к перевозке в контейнерах только в мелкой расфасовке (бутылках, банках) вместимостью не более 1 литра, упакованные в облегченную тару (обрешетки, картонные коробки).
Тяжеловесные грузы, которые не могут быть погружены в контейнер или выгружены из него без применения погрузочно-разгрузочных механизмов, принимаются к перевозке по договору автомобильной перевозки груза.
333. Не допускается перевозка в универсальных контейнерах сыпучих грузов без тары, едких и ядовитых веществ, а также зловонных и загрязняющих стены и пол контейнера грузов.
Параграф 4. Прием и сдача грузов в контейнерах
334. Перевозчики принимают к перевозке от грузоотправителя и сдают грузополучателю контейнеры с грузом по наружному осмотру контейнеров и пломб и по весу, указанному грузоотправителем.
335. При приеме груженого контейнера от грузоотправителя перевозчик производит наружный осмотр контейнера, проверяет целость и исправность пломбы, целостность пломбировочной проволоки, а также соответствие номеров контейнеров и отправительских контрольных знаков на оттисках пломб номерам контейнера и контрольным знакам, указанным в товарно-транспортной накладной.
Не допускается прием контейнера с неясными оттисками пломб, а также с неправильно навешенными пломбами. При обнаружении неисправности контейнера или пломбы, несоответствия номера контейнера и знаков на оттисках пломб и в товарно-транспортной накладной, перевозчик сообщает об этом грузоотправителю.
Такие контейнеры принимаются к перевозке после устранения обнаруженных недостатков.
Грузоотправитель до прибытия автотранспортного средства загружает контейнер, опломбирует его в соответствии с главой 5 настоящих Правил и подготавливает сопроводительные документы.

330. Жүк жөнелтуші жүктерді контейнерге толық сыйғанынша, бірақ оның жүк көтергіштігінен асырмай толтыруы мүмкін.
Жүк жөнелтуші жүкті контейнерде, тасымалдау кезінде оның контейнер ішінде жылжып кету мүмкіндігі болмайтындай және жүктеме контейнердің еденіне біркелкі бөлінетіндей етіп орналастырады.
Жүк жөнелтуші жүкті орналастыру кезінде жүк пен контейнер есігінің арасына 30-дан 50 мм дейін бос кеңістік қалдырады. Жүктерді немесе оларды бекітуге арналған құрал-жабдықтарды (тіректер, сыналар, төсемелер және басқалар) контейнердің қабырғаларына, еденіне және төбесіне шегемен немесе қапсырмамен қағуға рұқсат етілмейді.
331. Жүк жөнелтуші жүктерді контейнерлерде ыдыссыз, бастапқы орамасымен немесе жеңілдетілген ыдыспен тасымалдау кезінде, жүктерді қажалудан, майысудан, мұздап қалудан немесе қызып кетуден сақтайтын құралдарды (контейнердің қабырғаларын қағазбен қаптау, қорғаныш тақтайшаларды, резеңке төсемелерді қою, жүкті жұмсақ оқшаулағыш материалдармен орау және тағы басқа) қолданады.
Контейнерге майланған күйдегі қосалқы бөлшектерді, метиздерді және басқа өндірістік-техникалық мақсатқа арналған өнімді тиеу алдында жүк жөнелтуші контейнерге төсеу және контейнердің қабырғалары мен жүктің арасына салу үшін тығыз қағаз қолданады немесе контейнердің ішкі бетін ластанудан және зақымданудан сақтайтын басқа шаралар қабылдайды.
332. Сұйық жүктер контейнерлермен тасымалдауға жеңілдетілген ыдысқа (тор жәшіктер, қатырма қораптар) салынған, сыйымдылығы 1 л аспайтын ұсақ ыдыспен (шишалар, банкалар) ғана жіберіледі.
Контейнерге тиелуі немесе одан түсірілуі тиеу-түсіру тетіктерін қолданусыз мүмкін емес ауыр салмақты жүктер тасымалдауға тасымалдау шарты бойынша қабылданады.
333. Әмбебап контейнерлермен ыдыссыз сусымалы жүктерді, өткір және улы заттарды, сондай-ақ күлімсі иісті және контейнердің қабырғалары мен еденін ластайтын жүктерді тасымалдауға рұқсат етілмейді.
&4. Контейнерлердегі жүктерді қабылдау
және тапсыру
334. Тасымалдаушылар жүгі бар контейнерлерді контейнерлер мен пломбалардың сыртқы тексерілуі бойынша және жүк жөнелтуші көрсеткен салмақ бойынша жүк жөнелтушіден тасымалдауға қабылдайды және жүк алушыға тапсырады.
335. Тиелген контейнерді жүк жөнелтушіден қабылдау кезінде тасымалдаушы контейнердің сыртқы тексерілуін жүргізеді, пломбаның бүтіндігі мен жарамдылығын, пломба сымының бүтіндігін, сондай-ақ контейнерлердің нөмірлері мен пломбалардың бедерлеріндегі жөнелтуші бақылау белгілерінің тауар-көлік жүкқұжатында көрсетілген контейнердің нөмірі мен бақылау белгілеріне сәйкестігін тексереді.
Пломбаларының бедерлері анық емес, сондай-ақ пломбалары дұрыс ілінбеген контейнерді қабылдауға рұқсат етілмейді. Контейнердің немесе пломбаның ақаулылығы, контейнер нөмірі мен пломбалардың бедерлеріндегі белгілердің және тауар-көлік жүкқұжатындағылардың сәйкес еместігі байқалған кезде, тасымалдаушы бұл туралы жүк жөнелтушіге хабарлайды.
Мұндай контейнерлер тасымалдауға байқалған кемшіліктер жойылғаннан кейін қабылданады.
Жүк жөнелтуші автокөлік құралы келгенге дейін контейнерді тиейді, оны осы Ереженің 5-тарауына сәйкес пломбалайды және ілеспе құжаттарды дайындайды.

336. В каждый контейнер с грузом грузоотправитель вкладывает опись груза, заверенную печатью и подписью, с указанием количества погруженных мест.
337. Грузы, прибывшие в исправном контейнере с неповрежденной пломбой грузоотправителя, выдаются грузополучателю без проверки веса, состояния груза и количества грузовых мест.
338. При приеме контейнеров с грузом грузополучатель производит наружный осмотр контейнеров, проверяет целостность и исправность пломб и соответствие номеров контейнеров и отправительских контрольных знаков на оттисках пломб с номерами контейнеров и контрольными знаками, указанными в товарно-транспортной накладной и расписывается в товарно-транспортной накладной о приеме контейнера. Только после того, как роспись грузополучателя в товарно-транспортной накладной будет заверена печатью или штампом, грузополучатель может снять пломбу и вскрыть контейнер.
339. В случае прибытия груза в неисправном контейнере, а также в контейнере с нарушением или отсутствием пломбы грузополучатель вскрывает контейнер совместно с перевозчиком, проверяет вес, количество мест и состоянии груза, и в случае обнаружения утраты, порчи или повреждения груза производит запись в товарно-транспортной накладной или составляет акт в соответствии с главой 11 настоящих Правил.
340. После выгрузки грузов грузополучатель очищает контейнеры от остатков грузов, а после перевозки сырых животных продуктов и скоропортящихся грузов грузополучатель промывает контейнеры и при необходимости производит их дезинфекцию, если договором не предусмотрено иное.
341. При централизованном вывозе грузов со станций железных дорог, из морских портов (с пристаней) и аэропортов грузополучатели принимают прибывшие в их адрес контейнеры с грузом в сроки, установленные правилами перевозок грузов соответствующими видами транспорта.
Параграф 5. Особенности перевозок пакетированных грузов
342. Грузы, которые по своим размерам и свойствам могут быть сформированы в пакеты, предъявляются грузоотправителем к перевозке, как правило, в пакетированном виде.
343. Под пакетом понимается укрупненное грузовое место, сформированное из отдельных мест в таре (ящиках, мешках, бочках и других), скрепленных между собой с помощью универсальных или специальных, разового пользования или многооборотных пакетирующих средств на поддонах или без них, обеспечивающее в процессе транспортировки и хранения:
1) возможность механизированной погрузки (выгрузки);
2) целостность пакетов;
3) максимальное использование грузоподъемности (вместимости) автотранспортных средств.

336. Жүгі бар әрбір контейнерге жөнелтуші тиелген орындардың санын көрсетіп, мөрмен және қолмен расталған жүктің тізімдемесін салады.
337. Жүк жөнелтушінің зақымданбаған пломбасымен жарамды контейнермен келген жүктер жүк алушыға жүктің салмағы, жай-күйі және жүк орындарының саны тексерілмей беріледі.
338. Жүк алушы жүгі бар контейнерлерді қабылдау кезінде контейнерлердің сыртқы тексерілуін жүргізеді, пломбаның бүтіндігі мен жарамдылығын және контейнерлердің нөмірлері мен пломбалардың бедерлеріндегі жөнелтуші бақылау белгілерінің тауар-көлік жүкқұжатында көрсетілген контейнерлердің нөмірлері мен бақылау белгілеріне сәйкестігін тексереді және тауар-көлік жүкқұжатында контейнерді қабылдағаны туралы қол қояды. Жүк алушының тауар-көлік жүкқұжатындағы қолы мөрмен және штампымен расталғаннан кейін ғана жүк алушы пломбаны алуы және контейнерді ашуы мүмкін.
339. Жүк жарамсыз контейнерде, сондай-ақ пломбасы бұзылған немесе болмаған контейнерде келген жағдайда, жүк алушы контейнерді тасымалдаушының өкілімен бірге ашады, салмағын, орындар санын және жүктің жай-күйін тексереді және жүктің жоғалғаны, бүлінгені немесе зақымданғаны байқалған жағдайда тауар-көлік жүкқұжатына жазады немесе осы Ереженің 11-тарауына сәйкес акті жасайды.
340. Егер шартта өзгеше көзделмесе, жүктер түсірілгеннен кейін жүк алушылар контейнерлерді жүктердің қалдықтарынан тазартады, ал шикі мал өнімдерін және тез бүлінетін жүктерді тасымалдаудан кейін жүк алушы контейнерлерді жуады және қажет болса оларды дезинфекциялауды жүргізеді.
341. Жүктердің темір жол станцияларынан, теңіз порттарынан (айлақтардан) және әуежайлардан орталықтандырылған әкетілуі кезінде жүк алушылар өздерінің мекен-жайына келген жүгі бар контейнерлерді, жүктерді көліктің тиісті түрлерімен тасымалдау ережелерінде белгіленген мерзімдерде қабылдайды.
&5. Пакеттелген жүктерді тасымалдау ерекшеліктері
342. Өздерінің өлшемдері мен қасиеттері бойынша пакеттеліп жасалуы мүмкін, жүктерді жүк жөнелтуші тасымалдауға, әдетте, пакеттелген түрде ұсынады.
343. Пакет мағынасында ыдыстағы (жәшіктердегі, қаптардағы, кеспектердегі және басқалар) жеке орындардан құралған, бір-бірімен бір рет пайдаланылатын әмбебап немесе арнайы немесе көп айналымдық пакеттегіш құралдардың көмегімен байланыстырылатын тегендердегі немесе оларсыз, тасымалдау және сақтау барысында:
1) механикаландырылған тиеу (түсіру) мүмкіндігін;
2) пакеттердің бүтіндігін;
3) автокөлік құралдардың жүк көтергіштігін (сыйымдылығын) барынша пайдалануды қамтамасыз ететін ірілендірілген жүк орны түсініледі.

344. Средства крепления грузов в пакете должны иметь контрольные знаки грузоотправителя и исключать возможность изъятия отдельных грузовых мест из пакета без нарушения крепления и контрольных знаков.
Контрольными знаками являются пломбы с наименованием грузоотправителя, контрольная лента, скрепленная в замок, усадочная пленка.
Предъявление к перевозке грузов пакетами, сформированными с отступлением от перечисленных требований, не допускается.
345. Пакетирование грузов должно осуществляться грузоотправителем до предъявления их к перевозке.
Грузоотправитель указывает на пакете количество грузовых мест в пакете, а также вес пакета брутто и нетто.
346. Грузоотправитель сформировывает пакеты согласно требованиям государственных стандартов.
В каждом пакете разрешается укладывать только однородный груз в одинаковой упаковке или без нее, следующий в адрес одного грузополучателя.
347. Пакетами на поддонах перевозятся тарные и штучные грузы. На плоских поддонах перевозятся грузы в стандартной таре и упаковке (ящиках, коробках, мешках); на стоечных поддонах - мелкоштучные, хрупкие грузы с неровными опорными поверхностями, в недостаточно прочной таре; в ящичных поддонах - грузы без упаковки, мелкие изделия машиностроительной, парфюмерной, резинотехнической промышленности.
Некоторые грузы (отливки цветных металлов, шины, кипы и другое) могут пакетироваться без применения поддонов.
348. Многооборотные пакетирующие средства не допускается использовать для пакетирования опасных грузов и грузов со специфическим запахом. Использованные под такие грузы, пакетирующие средства, в исключительных случаях принимаются перевозчиком от грузополучателя после их очистки, а в необходимых случаях - после промывки и дезинфекции.
Схемы креплений ящиков на плоских поддонах приведены в приложении 14 к настоящим Правилам.
349. Крепление грузов на поддонах гвоздями, скобами или другими подобными средствами, которые могут повредить груз или поддон, не допускается.
350. При формировании пакета должны соблюдаться следующие требования:
1) вес пакета не должен превышать номинальной грузоподъемности поддона;
2) суммарный свес пакета с каждой стороны плоского поддона не должен превышать 40 мм.
351. Поддоны, принадлежащие грузоотправителям (грузополучателям) после перевозки грузов должны быть возвращены их владельцам, если по условиям договоров не предусмотрено иное.
Стоимость перевозки порожних поддонов взимается по договорным тарифам.
352. В договоре или разовом заказе на автомобильную перевозку пакетированных грузов дополнительно предусматривается:

344. Пакеттегі жүктерді бекіту құралдарында жүк жөнелтушінің бақылау белгілері болуы және бекіткіштер мен бақылау белгілерін бұзбай пакеттерден жеке жүк орындарын алу мүмкіндігін болдырмауы тиіс.
Бақылау белгілері болып жүк жөнелтушінің атауы бар пломбалар, құлыпқа бекітілген бақылау таспасы, отырғызу пленкасы табылады.
Аталған талаптар дұрыс сақтамай құралған пакеттермен жүктерді тасымалдауға беруге рұқсат етілмейді.
345. Жүктерді пакеттеуді тасымалдаушы, оларды тасымалдауға бергенге дейін жүзеге асыруы тиіс.
Жүк жөнелтуші пакетте пакеттегі жүк орындарының санын, сондай-ақ пакеттің брутто және нетто салмағын көрсетеді.
346. Жүк жөнелтуші пакеттерді мемлекеттік стандарттардың талаптарына сәйкес құрастырады.
Әрбір пакетке бірдей орамадағы немесе орамасыз, бір жүк алушының мекен-жайына баратын біртекті жүкті ғана салуға рұқсат беріледі.
347. Тегендердегі пакеттермен ыдысты және майда даралы жүктер тасымалданады. Жайпақ тегендерде стандартты ыдыстағы және орамадағы (жәшіктердегі, қораптардағы, қаптардағы және т.б.); тағанды тегендерде - беріктігі жеткілікті емес ыдыстағы майда даралы, тіреу беттері тегіс емес осал жүктер; жәшікті тегендерде орамасыз жүктер, машина жасау, парфюмерия, резеңке техникалық өнеркәсіптің ұсақ өнімдері тасымалданады.
Кейбір жүктер (түсті металдардың құймалары, шиналар, бумалар және басқалар) тегендерді қолданбай пакеттелуі мүмкін.
348. Көп айналымдық пакеттегіш құралдарды қауіпті жүктер мен өзіне тән иісі бар жүктерді пакеттеу үшін пайдалануға рұқсат етілмейді. Мұндай жүктерге ерекше жағдайларда пайдаланылған пакеттегіш құралдарды тасымалдаушы жүк алушыдан - олар тазартылғаннан кейін, ал қажет жағдайларда жуып және дезинфекцияланғаннан кейін қабылдайды.
Жайпақ тегендердегі жәшіктерді бекіткіштердің схемалары осы Ережеге 11-қосымшада келтірілген.
349. Жүктерді тегендерге шегелермен, қапсырмалармен немесе басқа жүкті немесе тегенді зақымдауы мүмкін осыларға ұқсас құралдармен бекітуге рұқсат етілмейді.
350. Пакет құрастыру кезінде жүк жөнелтуші мынадай талаптарды сақтауы тиіс:
1) пакеттің салмағы тегендіктің көрсетілген жүк көтергіштігінен аспауы тиіс;
2) жайпақ тегеннің жан-жағынан пакеттің жиынтық асылмасы 40 мм аспауы тиіс.
351. Жүк жөнелтушілерге (жүк алушыларға) тиесілі тегендер жүктерді тасымалдаудан кейін, егер шарттардың талаптары бойынша өзгеше көзделмесе, өздерінің иелеріне қайтарылуы тиіс.
Бос тегендерді тасымалдау құны уағдаласу тарифтері бойынша алынады.
352. Жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдауға арналған жылдық шартта немесе бір жолғы тапсырыста:

1) объем перевозок пакетированных грузов;
2) типы и параметры поддонов (пакетов);
3) порядок и способы погрузки и разгрузки пакетов;
4) порядок и сроки возврата или обмена поддонов;
5) другие условия, характерные для перевозки пакетированных грузов.
353. В товарно-транспортной накладной грузоотправитель указывает:
1) количество пакетов, вид упаковки отдельных мест, тип поддона в соответствии с государственными стандартами или техническими условиями;
2) вес нетто груза в пакете;
3) вес брутто пакетов.
Все остальные реквизиты товарно-транспортной накладной заполняются в соответствии с главой 7 настоящих Правил.
Параграф 6. Особенности приема и сдачи пакетированных грузов
354. Прием к перевозке от грузоотправителя и сдача грузополучателю грузов пакетами осуществляются перевозчиками с проверкой количества пакетов по наружному осмотру без разборки пакетов и без проверки веса.
355. Пакеты, прибывшие с нарушенным креплением, по требованию грузополучателя разбираются, а поврежденные грузовые места выдаются с проверкой веса и количества грузовых мест, содержащихся в пакете.
Неисправные поддоны в груженом состоянии грузополучателем принимаются.
356. Снятие порожних поддонов, формирование пакетов, погрузка их на автотранспортные средства и крепление осуществляются грузоотправителем, а раскрепление пакетов, снятие их с автотранспортного средства, разгрузка поддонов, погрузка на автотранспортные средства порожних поддонов - грузополучателем.
Грузоотправители и грузополучатели обеспечивают механизированную погрузку и разгрузку пакетированных грузов.
357. Неисправные порожние поддоны перевозчиками, грузоотправителями и грузополучателями не принимаются.
Глава 20.
Перевозка грузов с объявленной ценностью
358. Грузоотправитель (грузополучатель) может сдавать к перевозке грузы с объявленной ценностью.
359. Грузоотправителю (грузополучателю) необходимо объявлять ценность при предъявлении к перевозке следующих грузов:
1) драгоценных металлов, камней и изделий из них;
2) предметов искусства, художественных ценностей и антикварных вещей;
3) видео- и аудиоаппаратуры;
4) электронно-вычислительной, копировальной и множительной техники;
5) опытных образцов машин, оборудования, приборов;
6) грузов для личных (бытовых) нужд, перевозимых без сопровождения.
360. Стоимость груза определяется исходя из его цены, указанной в счете продавца или предусмотренной договором, а при их отсутствии исходя из цены, которая при сравнимых обстоятельствах взимается за аналогичный товар. В случае разногласий между перевозчиком и грузоотправителем (грузополучателем) стоимость груза определяется экспертизой, о чем составляется акт.

1) пакеттелген жүктерді тасымалдау көлемі;
2) тегендердің (пакеттердің) үлгілері мен параметрлері;
3) пакеттерді тиеу және түсіру тәртібі мен тәсілдері;
4) тегендерді қайтару немесе алмастыру тәртібі мен мерзімдері;
5) пакеттелген жүктерді тасымалдауға тән басқа да жағдайлар қосымша келісіледі.
353. Тауар-көлік жүкқұжатында жүк жөнелтуші:
1) пакеттердің санын, жеке орындардың буылып-түйілу түрін, мемлекеттік стандарттарға немесе техникалық шарттарға сәйкес теген үлгісін;
2) пакеттегі жүктің нетто салмағын;
3) пакеттердің брутто салмағын көрсетеді.
Тауар-көлік жүкқұжатының барлық қалған деректемелері осы Ереженің 7-тарауына сәйкес толтырылады.
S6. Пакеттелген жүктерді қабылдау және
тапсыру ерекшеліктері
354. Жүктерді пакеттермен жүк жөнелтушіден тасымалдауға қабылдауды және жүк алушыға тапсыруды тасымалдаушылар пакеттердің санын сырттай тексеру бойынша пакеттерді бөлшектемей және салмағын тексермей тексеру арқылы жүзеге асырады.
355. Бекіткіші бұзылып келген пакеттер жүк алушының талап етуі бойынша бөлшектеледі, ал зақымданған жүк орындары салмағы пакеттегі жүк орындарының санын тексеру арқылы беріледі.
Тиелген күйдегі ақаулы тегендерді жүк алушы қабылдайды.
356. Бос тегендерді алуды, пакеттерді құрастыруды, оларды автокөлік құралдарына тиеуді және бекітуді - жүк жөнелтуші, ал пакеттерді босатуды, оларды автокөлік құралынан алуды, тегендерді түсіруді, автокөлік құралдарына бос тегендерді тиеуді жүк алушы жүзеге асырады.
Жүк жөнелтушілер мен жүк алушылар пакеттелген жүктердің механикаландырылған тиелуі мен түсірілуін қамтамасыз етеді.
357. Ақаулы бос тегендерді тасымалдаушылар, жүк жөнелтушілер және жүк алушылар қабылдамайды.
20-тарау. Бағасы көрсетілген жүктерді тасымалдау
358. Жүк жөнелтуші (жүк алушы) тасымалдауға бағасы көрсетілген жүктерді тапсыруы мүмкін.
359. Жүк жөнелтуші (жүк алушы) мынадай жүктерді:
1) бағалы металдарды, тастарды, және олардан жасалған бұйымдарды;
2) өнер туындыларын, көркем құндылықтарды және антиквар заттарды;
3) бейне және дыбыс аппаратурасын;
4) электрондық-есептеу, көшіру және көбейту техникасын;
5) машиналардың, жабдықтың, аспаптардың тәжірибелік үлгілерін;
6) алып барусыз тасымалданатын жеке (тұрмыстық) қажеттілікке арналған жүктерді тасымалдауға ұсыну кезінде бағасын көрсетуі қажет.
360. Жүктің құны, оның сатушының есебінде көрсетілген немесе шартта көзделген бағасына сүйене отырып, ал олар болмаған кезде, салыстырмалы жағдайларда бұған ұқсас тауар үшін алынатын бағаға сүйене отырып белгіленеді. Тасымалдаушы мен жүк жөнелтушінің (жүк алушының) арасында келіспеушіліктер болған жағдайда, жүктің құны сараптамамен белгіленеді, ол туралы акті жасалады.

361. При предъявлении к перевозке грузов с объявленной ценностью грузоотправитель вместе с товарно-транспортной накладной, должен представить перевозчику опись на перевозку грузов с объявленной ценностью по установленной форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
362. При предъявлении к перевозке по одной товарно-транспортной накладной грузов различной ценности их отличительные признаки, количество мест и их ценность указываются в описи отдельной строкой.
363. Опись на перевозку грузов с объявленной ценностью составляется в трех экземплярах, один из которых возвращается грузоотправителю, второй остается у перевозчика, а третий передается перевозчиком грузополучателю при сдаче груза.
364. Грузы, в том числе состоящие из нескольких разнородных предметов, сдаются для перевозки под общим наименованием "Грузы для личных (бытовых) нужд", с указанием наименования отдельных предметов, составляющих данную отправку.
365. При предъявлении грузов для перевозки грузоотправитель должен указать в товарно-транспортной накладной их массу, при предъявлении тарных и штучных грузов - также количество грузовых мест отдельной строкой по каждому наименованию. Грузы, сдаваемые для перевозки мелкими отправками, принимаются перевозчиком согласно акту взвешивания каждого грузового места и с проверкой количества грузовых мест.
366. Контейнеры при перевозках в них грузов для личных, семейных, домашних и иных нужд, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности, должны быть опломбированы перевозчиком или транспортно-экспедиторской организацией по усмотрению и за счет грузоотправителя.
367. При оформлении представленных грузоотправителем перевозочных документов перевозчик проверяет правильность заполнения грузоотправителем описи, указывает в ней номер накладной, расписывается в строке "Опись принята" и проставляет календарный штемпель перевозчика. Если опись составлена на нескольких листах, календарный штемпель и подписи грузоотправителя и перевозчика проставляются на каждом листе.
Глава 21.
Международные перевозки грузов
368. Международные автомобильные перевозки грузов осуществляются с соблюдением требований настоящих Правил, а также иных нормативных правовых актов, регламентирующих осуществление автомобильных перевозок в международном сообщении и соответствующих международных договоров.
Приложение 1
к Правилам перевозок
грузов автомобильным транспортом
1-й экз. - грузоотправителю
2-й экз. - грузополучателю
3-й и 4-й экз. - перевозчику
_ _ _ _ _ _ _
Коды |_|_|_|_|_|_|_|
|_|_|_|_|_|_|_|  ТОВАРНО-ТРАНСПОРТНАЯ НАКЛАДНАЯ
N___  "____" __________ 200__г.
Автомобиль_____________________________ к путевому листу
_______________
N_____ серия_________________________________ код  |               |
марка, госуд. номерной знак           |_______________|
Перевозчик___________________________________ код  |               |
наименование                           |_______________|
Водитель_____________________________________ код  |               |
Ф.И.О.                           |_______________|
Вид перевозки _______________________________ код  |               |
Заказчик (плательщик)________________________ код  |_______________|
наименование                |               |
Грузоотправитель_____________________________ код  |_______________|
наименование                |               |
Грузополучатель______________________________ код  |_______________|
наименование                |               |
Пункт погрузки___________________________________  |_______________|
адрес                      |               |
Пункт разгрузки ________________________ Маршрут N |_______________|
адрес                      |               |
Переадресовка_____________________________________ |_______________|
наименование и адрес нового получателя |               |

361. Тасымалдауға бағасы көрсетілген жүктерді ұсыну кезінде жүк жөнелтуші тасымалдаушыға тауар-көлік жүкқұжатымен бірге осы Ереженің 15-қосымшасына сәйкес белгіленген нысан бойынша бағасы көрсетілген жүктерді тасымалдау тізімдемесін ұсынуы тиіс.
362. Бағасы әр түрлі жүктерді бір тауар-көлік жүкқұжаты бойынша тасымалдауға ұсыну кезінде олардың айырмашылық белгілері, орындардың саны және олардың бағасы тізімдемеде жеке жолмен көрсетіледі.
363. Бағасы көрсетілген жүктерді тасымалдау тізімдемесі үш данада жасалады, олардың біреуі жүк жөнелтушіге қайтарылады, екіншісі тасымалдаушыда қалады, ал үшіншісін тасымалдаушы жүк алушыға жүкті тапсыру кезінде береді.
364. Бірнеше әртекті бұйымдардан тұратын жүктер тасымалдау үшін "Жеке (тұрмыстық) қажеттілікке арналған жүктер" деген жалпы атаумен, осы жөнелтімді құрайтын жеке бұйымдардың атаулары көрсетіліп тапсырылады.
365. Жүк жөнелтуші жүктерді тасымалдау үшін ұсыну кезінде тауар-көлік жүкқұжатында - олардың массасын, ыдысты және майда даралы жүктерді ұсыну кезінде сонымен қатар жүк орындарының санын, әрбір атау бойынша жеке жолмен көрсетуі тиіс. Тасымалдау үшін ұсақ жөнелтімдермен тапсырылатын жүктерді тасымалдаушы әрбір жүк орнын таразыға тарту актісіне сәйкес және жүк орындарының санын тексеру арқылы қабылдайды.
366. Контейнерлерді, олармен жеке, отбасылық, үй және өзге кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес жүктерді тасымалдау кезінде тасымалдаушы немесе көліктік-экспедиторлық ұйым қарап шешіп және жүк жөнелтушінің есебінен пломбалауы тиіс.
367. Жүк жөнелтуші ұсынған тасымал құжаттарын ресімдеу кезінде тасымалдаушы жүк жөнелтушінің тізімдемені толтыру дұрыстығын тексереді, оған жүкқұжатының нөмірін көрсетеді, "Тізімдеме қабылданды" деген жолға қол қояды және тасымалдаушының күнтізбелік штемпелін қояды. Егер тізімдеме бірнеше парақта жасалған болса, күнтізбелік штемпель және жүк жөнелтуші мен тасымалдаушының қолдары әрбір параққа қойылуы тиіс.
21-тарау. Жүктердің халықаралық тасымалдары
368. Жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдары осы Ереженің, сондай-ақ халықаралық қатынаста автомобиль тасымалдарын жүзеге асыруды регламенттейтін өзге де нормативтік-құқықтық кесімдердің және тиісті халықаралық шарттардың талаптарын сақтай отырып жүзеге асырылады.
Автомобиль көлігімен жүктерді
тасымалдау ережесіне
1-қосымша
1-дана - жүк жөнелтушіге
2-дана - жүк алушыға
3 және 4-дана - тасымалдаушыға
_____________
Кодтар |_|_|_|_|_|_|_|    N______ТАУАР-КӨЛІК ЖҮКҚҰЖАТЫ
|_|_|_|_|_|_|_|     "___" _____________ 200__ж.
Автомобиль_______________ N_____ сериясы______
маркасы,  мем. нөмір белгісі
жолдама параққа код
Тасымалдаушы______________ Жүргізуші______________  _______________
атауы                 Т.А.Ә.а.     |               |
Тасымалдау түрі ______________________________ код |_______________|
Тапсырыс беруші (төлеуші)_____________________ код |               |
атауы             |_______________|
Жүк жөнелтуші_________________________________ код |               |
атауы                     |_______________|
Жүк алушы_____________________________________ код |               |
атауы                     |_______________|
Тиеу пункті_______________________________________ |               |
мекен-жайы                  |_______________|
Түсіру пункті __________________________ Маршрут N |               |
мекен-жайы                  |_______________|
Мекен-жайын ауыстыру______________________________ |               |
жаңа алушының атауы және мекен-жайы |_______________|

1. Прицеп _________________________________ Гар. N |_______________|
марка, госуд. номерной знак           |               |
__________________________________________________ |_______________|
подпись ответственного лица            |               |
2. Прицеп _________________________________ Гар. N |_______________|
марка,  госуд. номерной знак
СВЕДЕНИЯ О ГРУЗЕ*)
Номен-
кл.
N,
код
N
прейск. позиция
Наименование
продукции товара
(груза)
или
номера
контейнеров
Един.
измер.
Кол-
во
Цена
Сумма
1
2
3
4
5
6
7
ИТОГО  . . . .
продолжение таблицы
С грузом следуют документы
Вид
упаков.
К-во мест
Способ определ. массы
Код груза
Класс груза
Масса брутто, т
8
9
10
11
12
13
14
К-во
ездок,
заедов
Всего поступило на сумму _____________________________________
прописью
Отпуск разрешил ______________________________________________
должность подпись
Указанный груз  Кол.__________
за исправ.      мест _________
пломбой, тарой,      прописью
упаковкой_____________________
оттиск
Масса брутто, т_______________
прописью
к перевозке___________________
Сдал__________________________
должность, ф.и.о.,
______________________________
подпись, штамп
Принял водит.-экспедитор___________
______________________________
ф.и.о., подпись водителя
Указанный груз  Кол._________
за исправ.      мест__________
пломбой, тарой,      прописью
упаковкой____________________                  оттиск
Масса брутто, т______________
к перевозке__________________
прописью
Сдал водитель-экспедитор
_____________________________
подпись водителя
Принял_______________________
должность, ф.и.о.,
_____________________________
подпись, штамп
продолжение таблицы
По доверенности №______________ от "___"_____________200__г.
выданной___________________________________________________
Груз получил_______________________________________________
должность, фамилия, и.о.
___________________________________________________________
подпись грузополучателя
ПОГРУЗОЧНО-РАЗГРУЗОЧНЫЕ ОПЕРАЦИИ
Способ
Время, час., мин
Опе-
рация
Исполн. (пере-
возч.,
отпра-
вит.,
полу-
чат.)
Руч.,
нал.
мех.
грузо-
под.,
емк.
ковша
КОД
при-
бытия
убы-
тия
про-
стоя
15
16
17
18
19
20
погр.
разг.
продолжение таблицы
Дополнительн.
операции
Транспортные услуги
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
_______________________
время,
мин.
наименов.,
колич.
Подпись
ответ-
ств.
лица
21
22
23
ПРОЧИЕ СВЕДЕНИЯ (заполняется перевозчиком)
расстояние
перевозок
по группам
дорог,
км
код
эксп.
за трансп.
услуги
все-
го
в
гор.
I
гр.
II
гр.
III
гр.
с
клиента
води-
телю
24
25
26
27
28
29
30
31
продолжение таблицы
поправ. коэфф.
штраф
Отметки о составленных актах
__________________
__________________
__________________
__________________
расц. водит.
основ. тариф
32
33
34
35
36
продолжение таблицы
Расчет стоимости
За
тонны
Недогруз автомоб. и
прицепа
За
спец.
трансп.
За
трансп.
услуги
Погр.-
разгр.
раб.
(тонн)
37
38
39
40
41
Выполнено
Расценка
К оплате
продолжение таблицы
Сверхнорматив.
простой
Прочие
доплаты
Скидки
за
сокр.
простоя
Все-
го
Таксировка____
______________
______________
______________
______________
______________
______________
______________
______________
______________
Подпись такси-
ровщика_______
______________
погруз.
разгр.
42
43
44
45
46
47
*) В тех случаях, когда в товарно-транспортной накладной в разделе "Сведения о грузе" нет возможности перечислить все наименования и характеристики отпускаемых товарно-материальных ценностей, в качестве товарного раздела к товарно-транспортной накладной должны прилагаться как неотъемлемая ее часть специализированные формы (товарная накладная и другие формы), утвержденные в установленном порядке, по которым производится списание товарно-материальных ценностей у грузоотправителей и оприходование их у грузополучателей, а также ведется складской, оперативный и бухгалтерский учет.

1. Тіркеме _______________________________________ |               |
маркасы,  мем. нөмір белгісі  Көлікжай N |_______________|
___________________________________________________
жауапты тұлғаның қолы
2. Тіркеме _____________________________ Көлікжай N
маркасы, мем. нөмір белгісі
ЖҮК ТУРАЛЫ МАҒЛҰМАТТАР*)
Номенкл.
N, коды
Прейск. N пози-
циясы
Тауар (жүк) өнімі-
нің
атауы
немесе
контей-
нерлер-
дің
нөмір-
лері
Өлшем
бірлігі
Саны
Баға-
сы
Сома-
сы
1
2
3
4
5
6
7
Жиынтығы...
таблицаның жалғасы
Жүкпен
бара-
тын
құжат-
тар
Орама
түрі
Орын-
дар
саны
Мас-
саны
анық-
тау
тәсілі
Жүктің
коды
Жүктің
класы
Брутто
массасы,
т
8
9
10
11
12
13
14
Сапар-
лар,
соғып
өту
саны
Барлығы__________________ сомаға түсті. ___________________
жазбаша                      лауазымы, қолы
__________________________босатуға рұқсат берді
Көрсетілген   Орындар
пломбасы,
Ыдысы, орамасы жарамды
жүк _________________
бедер
саны ________________
жазбаша
Көрсетілген   Орындар
пломбасы,
Ыдысы, орамасы жарамды
жүк _________________
бедер
саны ________________
жазбаша
__________берген
200__ж. "__"__N__
сенім хат бойынша
Жүкті алды
_________________
лауазымы, тегі,
а.ә.а.
________________
жүк алушының
қолы
Брутто массасы, т
__________тасымалдауға
жазбаша
Брутто массасы, т
__________тасымалдауға
жазбаша
Тапсырды _____________
лауазымы, т.а.ә.а.,
______________________
қолы, мөртабаны
Экспедитор-жүргізуші
тапсырды _____________
жүргізушінің қолы
Экспедитор-жүргізуші
қабылдады ____________
т.а.ә.а.,
жүргізушінің қолы
Қабылдады_____________
лауазымы, т.а.ә.а.,
______________________
қолы, мөртабаны
ТИЕУ-ТҮСІРУ ОПЕРАЦИЯЛАРЫ
Тәсіл
Уақыты, сағ., мин.
Опера-
ция
Орын-
даушы
(тасы-
мал-
даушы,
жөнел-
туші,
алушы)
Қол,
тетіктің.
болуы.
Ожаудың
жүк көтер-
гіштігі,
сыйымд.
КОДЫ
кел-
ген
кет-
кен
тұрып
қалған
15
16
17
18
19
20
тиеу
түсіру
таблицаның жалғасы
Қосымша операциялар
Көліктік қызметтер
_____________________
_____________________
_____________________
уақыты,
мин.
атауы.,
саны.
Жауапты
тұлғаның
қолы
21
22
23
БАСҚА МАҒЛҰМАТТАР
(тасымалдаушы толтырады)
жолдардың топтары
бойынша тасымалдау
қашықтығы, км
эксп.
коды
көліктік
қызметтер
үшін
бар-
лы-
ғы
қа-
ла-
ға
I
топ
II
топ
III
топ
клиент-
тен
жүргі-
зушіге
24
25
26
27
28
29
30
31
таблицаның жалғасы
Түзету коэфф-і
айып-
пұл
Жасалған актілер
туралы белгілер:
__________________
__________________
__________________
жүргі-
зушінің
бағасы
негізгі
тариф
32
33
34
35
36
Құн
есебі
Тон-
на-
лар
үшін
Авто-
мобиль
мен
тірке-
менің
толық
тиел-
меуі
Арнайы көлік үшін
Көлік-
тік
қыз-
меттер
үшін
Тиеу-
түсіру
жұмыс-
тары
(тонна)
Нормативтен
артық тұрып
қалу
тиеу
тү-
сіру
37
38
39
40
41
42
43
Орын-
далды
Баға-
лау
Тө-
леуге
таблицаның жалғасы
Басқа
қосымша
төлем-
дер
Тұрып қалуды
қысқарту үшін
жеңілдіктер
Барлығы
Баға қою ___________
____________________
____________________
44
45
46
47
Баға қоюшының
қолы_________________
_____________________
*) Тауар-көлік жүкқұжатының "Жүк туралы мағлұматтар" деген бөлімінде босатылатын тауарлық-материалдық құндылықтардың барлық атаулары мен сипаттамаларын атап өту мүмкін болмаған жағдайларда, тауар-көлік жүкқұжатына тауарлық бөлім ретінде белгіленген тәртіппен бекітілген арнайы нысандар (тауар жүкқұжаты мен басқа нысандар) оның ажырамас бөлігі ретінде қоса берілуі тиіс, олар бойынша жүк жөнелтушілердегі тауарлық-материалдық құндылықтарды есептен шығару және оларды жүк жөнелтушілерде жұмсау, сондай-ақ қоймалық, жедел және бухгалтерлік есеп жүргізіледі.

В этих случаях графы 1, 2, 4, 5, 6 и 7 раздела "Сведения о грузе" товарно-транспортной накладной не заполняются. В свободных строках указанных граф записываются названия специализированных форм, номера и даты их выписки.
Приложение 2
к Правилам перевозок грузов
автомобильным транспортом
Знаки специального маркирования
(См. бумажный вариант)
Приложение 3
к Правилам перевозок грузов
автомобильным транспортом
Cхема
(См. бумажный вариант)
Приложение 4
к Правилам перевозок грузов
автомобильным транспортом
Схемы способов навешивания пломб
Рис. 1 Схема способа навешивания свинцовых пломб с двумя параллельными отверстиями
(См. бумажный вариант)
Рис. 2 Схема способа навешивания свинцовых пломб с камерой
(См. бумажный вариант)
Рис. 3 Схема способа навешивания полиэтиленовых пломб с камерой
(См. бумажный вариант)
Правилам 5
к перевозок грузов
автомобильным транспортом
Форма 4-п
Серия __           ПУТЕВОЙ ЛИСТ ГРУЗОВОГО АВТОМОБИЛЯ N  ___
_____
"__" ______200__г.  Режим работы ____________   Код    |_____|
_________________________
_____
Автомобиль _________________________ Гар.N   |_____|
марка гос. номерной знак            _____
Водитель ___________________________ Таб.N   |_____|
Ф.И.О., N уд. личности, класс        _____
Место     Прицеп _____________________________ Гар.N   |_____|
для               марка, гос.номерной знак
штампа
Сопровождающие лица:_______________________
Работа водителя и автомобиля
операция
время
по
графику
нул.
пробег
показания
спидометра
время
факти-
ческое,
число,
месяц,
час.,
мин.
час.
мин.
1
2
3
4
5
6
выезд из
гаража
возврат
в гараж
Движение горючего, литр
марка горю-
чего
код
марки
вы-
дано
остаток
при
сдано
коэф.
изм.
нормы
время раб.
час.
вы-
езде
возв-
рате
спец-
обор.
двиг.
7
8
9
10
11
12
13
14
15
под-
писи:
заправ-
щика
механ.
механ.
запр.
диспетчера
серии и номера выданных талонов на горючее
продолжение таблицы
ЗАДАНИЕ ВОДИТЕЛЮ
в чье
распоряжение
(наимено-
вание
и
адрес
заказчика)
время
к-во
часов
к-во
ездок
прибы-
тия
убытия
16
17
18
19
20
Особые отметки:
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
Водительское удостов. проверил,
задание выдал, выдать горючего ________ литр.
Автомобиль технически исправен ___________________
Выезд разрешен, подп. механика ___________________
Подпись заказчика _______________________
Водитель по состоянию здоровья к управлению
допущен, подпись __________________
штамп
Автомобиль принял, подп. водителя _______________
исправен
При возврате автомобиль -----------
неисправен
Сдал водитель ______________________
Принял механик _____________________
-------------------------------------------------------------------
Линия отреза
-------------------------------------------------------------------
Талон заказчика
К путевому листу N ___      серия__________
от "__" ________ 200__г.
Перевозчик________________________________________
наименование
Автомобиль________________________________________
марка, гос.номерной знак, тип
Прицеп____________________________________________
марка, гос.номерной знак, тип
Заказчик__________________________________________
наименование
__________________________________________________
Ф.И.О., должность ответственного лица
Время
(час.,
мин.)
при прибытии
при убытии
Показание
спидометра
при прибытии
при убытии
Приложенные ТТН
кол-во
ездок
кол-во
ТТН
Подпись и штамп заказчика _____________________________
(заполняется перевозчиком)
расчет
стоим.
время оплач.
пробег всего
ездки,  отправки
всего
к оплате
21
22
23
24
25
Ед. измер.
час., мин.
км.
тг., т.
Выполнено
Х
Тариф
Х
К оплате
Подпись таксировщика__________________________________
ТАЛОН ЗАКАЗЧИКА
К путевому листу  N ____      серия __________
от "____"___________200__г.
Перевозчик _________________________
наименование
Автомобиль________________________________
марка гос.номерной знак тип
Прицеп____________________________________
марка гос.номерной знак тип
Заказчик__________________________________
наименование
__________________________________________
Ф.И.О., должность ответственного лица
Время
(час.,
мин.)
при прибытии
при убытии
Показание спидометра
при прибытии
при убытии
Приложенные ТТН
кол-во ездок
кол-во
ТТН
Подпись и штамп заказчика  _____________________________
(заполняется перевозчиком)
расчет  стоим.
время
оплач.
пробег
всего
ездки,
отправки
всего
к оплате
21
22
23
24
25
Ед.
измер.
час.,
мин.
км.
тг., т.
Выполнено
Х
Тариф
Х
К оплате
Подпись таксировщика____________________________
Маршрут движения (заполняется заказчиком)
N
ездок
откуда
куда
26
27
28
Подпись заказчика
Простои на линии
наименование
код
дата и время
подпись
ответств.
лица
оконч.
начало
Результаты работы автомобиля и прицепов
расход
горючего,
л
время в наряде (час., мин.)
всего
по
нор-
ме
факти-
чески
авто-
моби-
ля
при-
цепа
в том
числе
авто-
мобиля
в
простое
по
техне-
исправ-
ности
34
35
36
37
42
продолжение таблицы
коли-
чество
ездок
с
грузом
пробег
(км)
авто-
мобиля
при-
цепа
43
44
45
ТАКСИРОВКА __________________________________________
зарплата
код
сумма
Приложение 6
к правилам перевозок грузов
автомобильным транспортом
Форма 4-с
Место      Серия N ____     ПУТЕВОЙ ЛИСТ ГРУЗОВОГО АВТОМОБИЛЯ N __
для
штампа
перевозчика          "__"________200_г.
Режим работы _________
________
____________Код  |________|
Колонна_____________ Бригада
________
Автомобиль_________________________Гар.N|        |
марка гос.N  тип             |________|
Водитель __________________________Таб.N|        |
ФИО,N удостоверения личности   |________|
Прицеп    1________________________Гар.N|        |
марка гос. N              |________|
Прицеп    2________________________Гар.N|        |
марка гос. N              |________|
Прицеп    3________________________Гар.N|        |
марка гос. N              |________|
Сопровождающие лица:___________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Работа водителя и автомобиля
операция
время
по графику
нул.
пробег,
км
пока-
зание
спидо-
метра
время практи-
ческое,
число,
месяц,
час,
мин.
час
мин
1
2
3
4
5
6
выезд
из гаража
возвр.
в гараж
Движение горючего, литр
марка горю-
чего
код марки
вы-
дано
остаток
при
сда-
но
коэф. изм.
нор-
мы
время
раб.час
вы-
езде
воз-
врате
спец-
обор.
дви-
гат.
7
8
9
10
11
12
13
14
15
подписи:
заправщика
ме-
хан.
ме-
хан.
запр.
диспетчера
серии и
номера
выдан.
талонов
на горючее
в чье распо-
ряже-
ние
время при-
быт.,           час., мин.
отку-
да
взять
груз
куда
доста-
вить
груз
наиме-
нование
груза
коли-
чество
ездов
с
грузом
расст., км
пере-
везти,
тонн
16
17
18
19
20
21
22
23
Итого
Водительское удостоверение
проверил, задание выдал,
выдать горючего________________________литр.
Подпись диспетчера______________________
Водитель по сост. здоровья
к управлению допущен,
подпись________________________________
штамп
Автомобиль технически исправен_______________
Выезд разрешен, подп. механика_______________
Автомобиль принял, подп. водителя
При  возврате автомобиль исправен
----------
неисправен
Сдал водитель______________
Принял механик_____________
Особые отметки:____________________________
___________________________________________
___________________________________________
___________________________________________
Последовательность
N
ездок
номера
приложенных
товарно-
транспортных
накладных
время
прибытия,
час.,
мин
подпись
и
печать
грузо-
получа-
теля
отметки
пере-
возчика
24
25
26
27
28
____                      _____
|____|  ТТН в количестве  |_____| ________________шт.
(прописью)
Простои на линии
наиме-
нование
код
дата и время
подпись
отв.
лица
начало
окончание
29
30
31
32
33
Сдал водитель _____________  Принял диспетчер ________
Таксировка
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
____________________________
Результаты работы автомобиля и прицепов
расход
горючего
(литров)
время
в наряде (час., мин.)
по
норме
факти-
чески
всего
в том числе автомобиля
авто-
мобиля
при-
цепа
в
дви-
жении
в простое
всего
под погр., разгр.
всего
34
35
36
37
38
39
40
продолжение таблицы
время
в наряде
(час.,
мин.)
кол-во
ездок
с грузом
пробег (км)
в том
числе
автомобиля
общий
в т.ч.
с груз
в простое
авто-
мобиля
прицепа
авто-
мобиля
прицепа
под
погр.,
разгр.
по
техн.
неисп.
сверх-
нормат,
41
42
43
44
45
46
47
продолжение таблицы
перевезено (тонн)
выполнено (ткм)
Зарплата
всего
в т.ч.
на при-
цепах
всего
в т.ч.
на прицепах
код
Сумма
52
53
48
49
50
51
____________
Коды марок автомобилей  |____________|
______________________
прицепов  |______________________|
________
Автомобиле-дни работы  |________|
Приложение 7
к Правилам перевозок грузов
автомобильным транспортом
А   К   Т
_________________________________         «"___"» ___________200_г.
(наименование населенного пункта)
Перевозчик ______________________________________________________
(наименование перевозчика)
_________________________________________________________________
марка и государственный номерной знак автотранспортного средства)
Номер прицепа ___________________________________________________
Настоящий акт составлен в присутствии следующих лиц:

Бұл жағдайларда тауар-көлік жүкқұжатының "Жүк туралы мағлұматтар" деген бөлімінің 1, 2, 4, 5, 6 және 7-бағаналары толтырылмайды. Көрсетілген бағаналардың бос жолдарында арнайы нысандардың атаулары, нөмірлері және олардың есептен шығарылған күндері жазылады.
Автомобиль көлігімен жүктерді
тасымалдау ережесіне
2-қосымша
Арнайы таңбалау белгілері
Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.
Дөңгелек ағаш материалдарын таңбалау белгісі
Автомобиль көлігімен жүктерді
тасымалдау ережесіне
3-қосымша
Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.
Автомобиль көлігімен жүктерді
тасымалдау ережесіне
4-қосымша
Пломбаларды ілу тәсілдерінің схемалары
Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.
1-сурет. Екі қатарлас саңылаулары бар қорғасын пломбаларды
ілу тәсілінің схемасы
2-сурет. Камералы қорғасын пломбаларды ілу тәсілінің схемасы
3-сурет. Камералы полиэтилен пломбаларды ілу тәсілінің
схемасы
Автомобиль көлігімен жүктерді
тасымалдау ережесіне
5-қосымша
4-у нысаны
Сериясы __      ЖҮК АВТОМОБИЛІНІҢ N___ ЖОЛДАМА ПАРАFЫ
______
Жұмыс режимі _______ Код           |______|
"___" _____200__ж.   _______________________
______
Тасымалдаушы         Автомобиль ____________ Көлік ж. N |______|
мөртабанының орны               маркасы мем.
нөмір белгісі            ______
Жүргізуші _____________ Таб. N     |______|
Т.А.Ә.а., жеке
басы куәлігінің N,
класы
______
Тіркеме _______________ Көлік ж. N |______|
маркасы
мем. нөмір белгісі
Алып баратын тұлғалар:_______________________
Жүргізушінің және   автомобилдің жұмысы
операция
кесте
бойынша
уақыт
нөлдік
жүріс
спидо-
метр
көрсет-
кіші
нақты
уақыты,
күні,
айы,
сағ.,
мин.
сағ.
мин.
1
2
3
4
5
6
көлікжайдан
шығу
көлікжайға
қайтару
таблицаның жалғасы
Жанармай қозғалысы, литр
жанар-
майдың
мар-
касы
марка
коды
бе-
ріл-
ді
қалдық
тап-
сы-
рыл-
ды
норма
өлшеу
коэф.
жұмыс уақы-
ты. сағ.
шығу
ке-
зінде
қай-
ту
арн.
жабд.
қозғ.
7
8
9
10
11
12
13
14
15
қол-
дары:
май
құюшының
механ.
ме-
хан.
май
құюш.
диспетчердің
жанармайға берілген талондардың сериялары мен нөмірлері
таблицаның жалғасы
ЖҮРГІЗУШІГЕ   ТАПСЫРМА
кімнің иелі-
гіне (тасы-
малдаушының
атауы мен
мекен-жайы)
уақыт
сағат.
саны
са-
парл.
саны
Ерекше
белгілер:
келу
кету
_____________
_____________
_____________
16
17
18
19
20
Жүргізуші куәлігін тексерді
____ л жанармай беруге тапсырма берді.
Автомобиль техникалық жағынан жарамды __________________
Шығу рұқсат етілген, механиктің қолы ___________________
Тапсырыс берушінің қолы ________________________________
Жүргізуші денсаулық жай-күйі бойынша басқаруға
жіберілген, қолы _______________________________________
мөртабан
Автомобильді қабылдады, жүргізушінің қолы ______________
жарамды
Автомобиль қайтарылған кезде  ____________
жарамсыз
Жүргізуші тапсырды ____________  Механик қабылдады ______
____________________________________________________________________
кесу сызығы
____________________________________________________________________
ТАПСЫРЫС БЕРУШІНІҢ ТАЛОНЫ
N ____жолдама
параққа                          сериясы ____
200 __ ж."____"______________________________
Тасмалдаушы _________________________________
атауы
Автомобиль __________________________________
маркасы мем. нөмір белгісі үлгісі
Тіркеме    __________________________________
маркасы мем. нөмір белгісі үлгісі
Тапсырыс бер ________________________________
атауы
_____________________________________________
жауапты тұлғаның Т.А.Ә.а., лауазымы
Уақыты (сағ., мин)
келген кезде
кеткен кезде
Спидометр
көрсеткіші
келген кезде
кеткен кезде
Қоса берілген ТҚЖ
Сапарлар саны
ТҚЖ  саны
Тапсырыс берушінің қолы және мөртанбаны
______________________________________
(тасымалдаушы толтырады)
Құн есебі
төленген
уақыты
барлық
жүріс
сапардың
жөнелтімн
барлығы
төлеуге
21
22
23
24
25
Өлшем
бірлігі
сағ., мин
км.
тг, т
Орындалды
х
Тариф
х
Төлеуге
Баға қоюшының қолы ________________________
____________________________________________________________________
кесу сызығы
____________________________________________________________________
ТАПСЫРЫС БЕРУШІНІҢ ТАЛОНЫ
N ____жолдама
параққа  N сериясы ____
200 __ ж."____"______________________________
Тасмалдаушы _________________________________
атауы
Автомобиль __________________________________
маркасы мем. нөмір белгісі үлгісі
Тіркеме    __________________________________
маркасы мем. нөмір белгісі үлгісі
Тапсырыс бер ________________________________
атауы
_____________________________________________
жауапты тұлғаның Т.А.Ә.а., лауазымы
Уақыты (сағ., мин)
келген кезде
кеткен кезде
Спидометр
көрсеткіші
келген кезде
кеткен кезде
Қоса берілген ТҚЖ
Сапарлар саны
ТҚЖ  саны
Тапсырыс берушінің қолы мен штампы
______________________________________
(тасымалдаушы толтырады)
Құн есебі
төленген
уақыты
барлық
жүріс
сапарлар,
жөнелтім
барлығы
төлеуге
21
22
23
24
25
Өлшем
бірлігі
сағ., мин
км.
тг, т
Орындалды
х
Тариф
х
Төлеуге
Баға қоюшының қолы ________________________
таблицаның жалғасы
Қозғалыс маршруты (тапсырыс беруші толтырады)
сапар N
қайдан
қайда
26
27
28
Тапсырыс берушінің қолы
Желіде тұрып қалу
атауы
коды
күні және уақыты
жауапты
тұлғаның
қолы
аяқта-
луы
басталуы
АВТОМОБИЛЬ МЕН ТІРКЕМЕЛЕРДІҢ ЖҰМЫС
НӘТИЖЕЛЕРІ
жанармай
шығысы, л
тапсырмадағы
уақыт (сағ., мин.)
жүк-
пен
жүр-
ген
са-
пар-
лар
саны
жүріс (км)
норма
бойы
нақты
барлығы
авто-
мо-
биль-
дің
тір-
кеме-
нің
оның
ішінде
авто-
мо-
биль-
дің
техни-
калық
ақау-
лық
бой-
ынша
ав-
то-
мо-
биль-
дің
тір-
ке-
ме-
нің
34
35
36
37
42
43
44
45
БАҒА ҚОЮ  ____________________
еңбекақы
коды
со-
масы
Автомобиль көлігімен жүктерді
тасымалдау ережесіне
6-қосымша
4-к нысаны
Тасымалдаушы
мөртабанының орны     Сериясы______________
ЖҮК АВТОМОБИЛІНІҢ №N____ЖОЛДАМА ПАРАҒЫ
" "___________________200 ж.
___________
Жұмыс режимі_________________________________ |___________|
_______________________________ Коды
Легі___________________________ Бригадасы
___________
Автомобиль ____________________ Көлікжай      |           |
маркасы мем.N үлгісі               |___________|
Жүргізуші  ____________________ Таб. N        |           |
Т.А.Ә.а., жеке басы куәлігінің       |___________|
Тіркеме  1 ____________________ Көлікжай N    |           |
маркасы мем. N                    |___________|
Тіркеме  2 ____________________ Көлікжай N    |           |
маркасы мем. N                    |___________|
Тіркеме  3 ____________________ Көлікжай N    |           |
маркасы мем. N                    |___________|
Алып барушы тұлғалар:_______________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жүргізушінің және автомобильдің жұмысы
операция
кесте бойынша уақыт
нөлдік жүріс,
км
Спидо-
метр
көрсет-
кіші
іс
жүзін-
дегі
уақыты,
күні,
айы,
сағ.,
мин.
сағат
мин
1
2
3
4
5
6
көлік
жайдан
шығу
Көлік
жайға
қайтару
Жанармай қозғалысы, литр
Жа-
нар-
май-
дың
мар-
касы
Мар-
ка
ко-
ды
бе-
ріл-
ді
қалдық
тап-
сы-
рыл-
ды
Норма
өлшеу
коэф.
жұмыс
уақыты,
сағ.
шық-
қан
қай-
тарған
кезде
Ар-
найы
жаб-
дық
қоз-
ғалт-
қыш
7
8
9
10
11
12
13
14
15
қол-
дары:
май
құюшы-
ның
ме-
хан.
механ.
май
құю.
диспетчердің
Жанар-
майға
беріл-
ген
талон-
дардың
сериял.
мен
нө-
мірл.
ЖҮРГІЗУШІГЕ ТАПСЫРМА
кімнің
иелі-
гіне
келу
уақыты,
сағ.,
мин.
жүкті
қайдан
алу
керек
жүкті
қайда
жет-
кізу
керек
жүк-
тің
ата-
уы
жүкпен
жүрген
сапар-
лар
саны
қа-
шықт.,
км
тасы-
мал-
дау,
тонна
16
17
18
19
20
21
22
23
Жиын-
тығы
Жүргізуші куәлігін тексерді, тапсырма берді,__________________
литр жанармай берілсін.
Диспетчердің қолы
Жүргізуші денсаулығының жай-күйі бойынша басқаруға жіберілген,
қолы__________________________________________________________
мөртабаны
Автомобиль техникалық жағынан жарамды ________________________
Шығуға рұқсат етілген, механиктің қолы _______________________
Автомобильді қабылдады, жүргізушінің қолы ____________________
Қайтқан кезде автомобиль           жарамды
жарамсыз
Жүргізуші тапсырды ___________________________________________
Ерекше белгілері:_____________________________________________
______________________________________________________________
Механик қабылдады ____________________________________________
Жүйелілігі
сапарлар
N
қоса
берілген
тауар-
көлік
жүкқұжат-
тарының N
келу
ауқыты,
сағ., мин
жүк
алушының
қолы мен
мөрі
тасымал-
даушының
белгілері
24
25
26
27
28
________                 ________
|________|  ТҚЖ саны     |________|___________________дана
(жазбаша)
Желіде тұрып қалу
атауы
коды
күні және уақыты
жауапты
тұлғаның
қолы
басталуы
аяқталуы
29
30
31
32
33
Жүргізуші тапсырды__________Диспечер қабылдады_______
БАҒА ҚОЮ __________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
АВТОМОБИЛЬ МЕН ТІРКЕМЕЛЕР
ЖҰМЫСЫНЫҢ НӘТИЖЕЛЕРІ
жанармай
шығыны (литр)
тапсырмадағы уақыт (сағ., мин)
норма
бой-
ынша
нақты
бар-
лығы
оның ішінде автомобильдің
авто-
мо-
биль-
дің
тірке-
менің
қозға-
лыстағы
тұрғандағы
барлығы
тиелу,
түсі-
рілу
ке-
зінде
бар-
лығы
34
35
36
37
38
39
40
таблицаның жалғасы
АВТОМОБИЛЬ МЕН ТІРКЕМЕЛЕР ЖҰМЫСЫНЫҢ НӘТИЖЕЛЕРІ
тапсырмадағы
уақыт (сағ.,
мин)
жүкпен
жүрген
сапар-
лар
саны
жүріс (км)
оның ішінде
автомобильдің
тұрғындағы
жалпы
оның ішінде
жүкпен
тиелу,
түсі-
рілу
кезінде
техн.
ақаул.
бойынша
автомо-
бильдің
тірке-
менің
автомо-
бильдің
тірке-
менің
норма-
тивтен
артық
41
42
43
44
45
46
47
таблицаның жалғасы
АВТОМОБИЛЬ МЕН ТІРКЕМЕЛЕР
ЖҰМЫСЫНЫҢ НӘТИЖЕЛЕРІ
ЖАЛАҚЫ
тасымалданды
(тонна)
орындалды (ткм)
коды
сомасы
барлығы
оның
ішінде
тірке-
мелермен
барлығы
оның
ішінде
тірке-
мелермен
48
49
50
51
52
53
______________
автомобиль маркаларының кодтары |______________|
______________
тіркемелердің |______________|
______________
Жұмыстың автом.-күндері |______________|
Автомобиль көлігімен жүктерді
тасымалдау ережесіне
7-қосымша
А К Т І
________________________                  200_ ж. "___" ____________
(елді мекеннің атауы)
Тасымалдаушы _______________________________________________________
(тасымалдаушының атауы)
____________________________________________________________________
(автокөлік құралының маркасы және мемлекеттік нөмір белгісі)
Тіркеме нөмірі _____________________________________________________
Осы акті мына тұлғалардың қатысуымен жасалды:

1)_____________________________________________________________
(Ф.И.О., занимаемая должность, номер документа, удостоверяющего
личность, кем и когда выдан)
2) ______________________________________________________________
3) ______________________________________________________________
Грузоотправитель  _______________________________________________
Грузополучатель _________________________________________________
Товарно-транспортная накладная N___ от "___" ________ 200__ г.
_________________________________________________________________
Наименование груза ______________________________________________
Описание обстоятельств, вызвавших составление акта:______________
_________________________________________________________________
Подписи:
Примечания: 1. Акт подписывают стороны (лица), участвующие в
удостоверении обстоятельств, послуживших основанием
для составления акта, но не менее чем два лица.
2. От перевозчика акт могут подписывать: руководитель
(его заместитель), работники службы эксплуатации,
водитель - экспедитор.
Приложение 8
к Правилам перевозок грузов
автомобильным транспортом
Температура предъявляемых к перевозке
мяса, субпродуктов и мясных полуфабрикатов
N
п/п
Наименование груза
Температура груза,
предъявляемого к
перевозке, С
Мясо мороженное
1.
Говядина
не выше минус 6
2.
Баранина и козлятина
не выше минус 6
3.
Свинина
не выше минус 6
4.
Блоки мясные
не выше минус 6
5.
Птица, крольчатина
не выше минус 18
6.
Субпродукты
не выше минус 18
Мясо охлажденное
7.
Говядина
от плюс 2 до плюс 6
8.
Баранина
от плюс 2 до плюс 6
9.
Свинина
от плюс 2 до плюс 6
10.
Птицы, кроликов
от плюс 2 до плюс 6
Мясо остывшее
11.
Говядина
от плюс 4 до плюс 12
12.
Телятина и баранина
от плюс 4 до плюс 12
Мясопродукты
13.
Колбасы сырокопченные,
копченые и мясокопчености
от плюс 2 до плюс 8
14.
Колбасы вареные
от плюс 2 до плюс 8
Примечание . Мясопродукты перевозятся в затаренном виде.
Приложение 9
к Правилам перевозок грузов
автомобильным транспортом
Лист
контрольных проверок температуры груза
и воздуха в кузове авторефрижератора
к путевому листу N __ водитель ____№N полуприцепа______________
Поправка к термометру полуприцепа ___ о С_______________________
(подпись механика)
Авторефрижератор загружен ________________________температурный
(наименование груза)
режим________________________________________________________
(графа 4-5 Приложения 14 Правил)
Наименование грузоотправителя____________________________________
Наименование грузополучателя_____________________________________
Время подачи под погрузку________________________________________
Температура в кузове перед погрузкой __________ о С
Температура груза перед погрузкой _____________ о С
Подпись (грузоотправителя) _____________________
N
п/п
Дата,
часы,
минуты
Наиме-
нование
контроль-
ного
пункта
Результаты
замера
температуры
в
кузове
Подпись
ответст-
венного
лица
контроль-
ного
пункта
и
штемпель
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Время прибытия к грузополучателю __________________________
Температура в кузове перед выгрузкой ___________________ о С
Подпись грузополучателя _______________________________
Приложение 10
к Правилам перевозок грузов
автомобильным транспортом
Схема погрузки животных
См. бумажный вариант
Приложение 11
к Правилам перевозок грузов
автомобильным транспортом
Рис.1 Схема укладывания кирпичей на поддоне
Рис.2 Схема расположения пакетов поперек кузова с применением
бруска
См. бумажный вариант
Приложение 12
к Правилам перевозок грузов
автомобильным транспортом
(Место штампа поставщика)
ПАСПОРТ
на товарный раствор к накладной

1) _________________________________________________________________
(Т.А.Ә.а., атқаратын қызметі, жеке басын куәландыратын құжаттың
нөмірі, кім және қашан берген)
2) _________________________________________________________________
3) _________________________________________________________________
Жүк жөнелтуші ______________________________________________________
Жүк алушы __________________________________________________________
200__ ж. "___"» ___________ N ________ тауар-көлік жүкқұжаты
____________________________________________________________________
Жүктің атауы _______________________________________________________
Акті жасауға себеп болған жағдайлардың сипаттамасы:_________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қолдар:
Ескертулер: 1. Актіге, акті жасау үшін негіз болған
жағдайларды куәландыруға қатысқан тараптар
(тұлғалар), бірақ ең кемі екі тұлға қол қояды.
2. Тасымалдаушы жағынан актіге: басшы (оның
орынбасары), пайдалану қызметінің қызметкерлері,
экспедитор-жүргізуші қол қоюы мүмкін.
Автомобиль көлігімен жүктерді
тасымалдау ережесіне
8-қосымша
Тасымалдауға ұсынылатын еттің, сорпа
өнімдерінің және жартылай дайын ет
тағамдарының температурасы
Р/с
N
Жүктің атауы
Тасымалдауға ұсынылатын
жүктің температурасы, С
Мұздатылған ет
1.
Сиыр еті
минус 6-дан жоғары емес
2.
Қой еті мен ешкі еті
минус 6-дан жоғары емес
3.
Шошқа еті
минус 6-дан жоғары емес
4.
Ет текшелері
минус 6-дан жоғары емес
5.
Құс еті, қоян еті
минус 18-дан жоғары емес
6.
Сорпа өнімдері
минус 18-дан жоғары емес
Тоңазытылған ет
7.
Сиыр еті
плюс 2-ден плюс 6-ға дейін
8.
Қой еті
плюс 2-ден плюс 6-ға дейін
9.
Шошқа еті
плюс 2-ден плюс 6-ға дейін
10.
Құс еті, қоян еті
плюс 2-ден плюс 6-ға дейін
Суыған ет
11.
Сиыр еті
плюс 4-тен плюс 12-ге дейін
12.
Бұзау еті мен қой еті
плюс 4-тен плюс 12-ге дейін
Ет тағамдары
13.
Шикідей ысталған,
ысталған шұжықтар және
ысталған еттер
плюс 2-ден плюс 8-ге дейін
14.
Пісірілген шұжықтар
плюс 2-ден плюс 8-ге дейін
Ескерту . Ет тағамдары ыдысталған түрде тасымалданады.
Автомобиль көлігімен жүктерді
тасымалдау ережесіне
9-қосымша
Авторефрижератор шанағындағы жүктің
және ауаның температурасын бақылау
тексеру парағы
N __ жолдама параққа жүргізуші _______ жартылай тіркеменің N________
Жартылай тіркеменің термометріне түзету _______  0 С__________________
(механиктің қолы)
Авторефрижераторға толтырылды________________________температуралық
(жүктің атауы)
режим ______________________________________________________________
(Ереженің 14-қосымшасының 4-5-бағаналары)
Жүк жөнелтушінің атауы _____________________________________________
Жүк алушының атауы _________________________________________________
Тиелуге берілген уақыты ____________________________________________
Шанақтағы тиеу алдындағы температура_____________ 0 С
Жүктің тиеу алдындағы температурасы______________ 0 С
Қолы (жүк жөнелтушінің) _________________________
Р/с
N N
Күні,
сағаты,
минуты
Бақылау
пунктінің
атауы
Шанақтағы
температураны
өлшеу
нәтижелері
Бақылау
пунктінің
жауапты
тұлғасының
қолы және
штемпелі
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жүк алушыға келген уақыты______________________________
Тиеу алдындағы шанақтағы температура___________________ 0 С
Жүк алушының қолы______________________________________
Автомобиль көлігімен жүктерді
тасымалдау ережесіне
10-қосымша
Жануарларды тиеу схемасы
Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.
Автомобиль көлігімен жүктерді
тасымалдау ережесіне
11-қосымша
Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.
1-сурет. Тегенге кірпіштерді қалау схемасы
2-сурет. Төрт қырлы бөренені қолдану арқылы пакеттерді
шанаққа көлденеңінен орналастыру схемасы
Автомобиль көлігімен жүктерді
тасымалдау ережесіне
12-қосымша
(Жабдықтаушы мөртабанының орны)
Жүкқұжатқа арналған тауарлық ерітіндінің
ПАСПОРТЫ

1. Количество ______________________________________________м
(цифрами и прописью)
2. Марка 200, 150, 100, 75, 50, 25, А-10
3. Вид:  цементный, сложный, известковый
4. Противоморозная добавка: имеется, нет
5. Срок годности - 2 часа 30 минут
6. Время приготовления ___________________ час _____________мин.
____________________________________________________________________
(нужное подчеркнуть, выдается на каждое автотранспортное средство)
Приложение 13
к Правилам перевозок грузов
автомобильным транспортом
Сопроводительная ведомость N____
_________________________________          «"__" _______200_г.
(наименование населенного пункта)
Водитель-экспедитор_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Марка автотранспортного средства _______ Гос. номер знак _________
Принадлежность автотранспортного средства_________________________
Отправитель контейнеров___________________________________________
(наименование, адрес)
Получатель контейнеров_____________________ Заявка(заказ) N ______
(наименование и адрес)
NN
кон-
тей-
неров
Номи-
нальный
вес
брутто, кг
Собст-
венный
вес
контей-
неров,
ru
Время
отправ-
ления
контей-
неров
Время
прибы-
вания
контей-
неров
Общее
время
простоя
сверх-
норма-
тивное
Время
простоя
контей-
неров
Всего контейнеров __________________________________
Сдал ________________________ Принял _____________________
(подпись)                     (подпись и штамп)
Приложение 14
к Правилам перевозок грузов
автомобильным транспортом
Схема крепления ящиков на плоских поддонах
См. бумажный вариант
Приложение 15
к Правилам перевозок грузов
автомобильным транспортом
ОПИСЬ
на перевозку грузов с объявленной ценностью
по товарно-транспортной накладной N ___
от "___" _________200__г.
Перевозчик _______________________________________________
(наименование перевозчика)
Пункт отправления ____________________________________________
Пункт назначения _____________________________________________
Грузоотправитель _____________________________________________
(наименование грузоотправителя)
Перевозчик ___________________________________________________
(наименование перевозчика)
Грузополучатель ______________________________________________
(наименование грузополучателя)
Род
упаковки
Отличи-
тельные
признаки
каждого
грузового места
Сумма
объяв-
ленной
ценности
каждого
грузового
места
Наиме-
нование
предметов,
упако-
ванных
в
каждом
месте
Коли-
чество
пред-
метов
Объяв-
ленная
ценность
каждого
предмета
Всего мест ______ на общую сумму _______________________ тенге
(цифрами и прописью)
Опись сдана ________________________________________________
(подпись и реквизиты грузоотправителя)
Опись принята ____________________________________
(подпись и реквизиты перевозчика)

1. Саны _________________________________________________________ м 3
(сандармен және жазбаша)
2. Маркасы 200, 150, 100, 75, 50, 25, А-10
3. Түрі: цементтік, күрделі, әктасты
4. Аязға шыдамды қосымша: бар, жоқ
5. Жарамдылық мерзімі - 2 сағат 30 минут
6. Дайындау уақыты __________________ сағат ___________________минут
____________________________________________________________________
(қажетінің асты сызылсын, әрбір автокөлік құралына беріледі)
Автомобиль көлігімен жүктерді
тасымалдау ережесіне
13-қосымша
N______ ілеспе ведомость
____________________________                 200_ж.«"___"___________
(елді мекеннің атауы)
Экспедитор-жүргізуші _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Автомобильдің маркасы______________________ Мем. N ___
Автомобильдің тиістілігі______ Контейнерлерді жөнелтуші_____________
(атауы, мекен-жайы)
Контейнерлерді алушы ____________________ N _____ өтінім (тапсырыс)
(атауы және мекен-жайы)
Кон-
тей-
нер-
лер-
дің
N N
№№
Көрсе-
тілген
брутто
сал-
мағы,
кг
Контей-
нерлер-
дің
меншікті
салмағы,
кг
Контей-
нерлер-
дің
жөнел-
тілу
уақыты
Контей-
нерлер-
дің келу
уақыты
Норма-
тивтен
артық
жалпы
тұрып
қалу
уақыты
Контей-
нер-
лердің
тұрып
қалу
уақыты
Контейнерлердің барлығы ____________________________________
Тапсырды__________________ Қабылдады _______________________
(қолы)                    (қолы және мөтбабаны)
Автомобиль көлігімен жүктерді
тасымалдау ережесіне
14-қосымша
Жайпақ тегендерге жәшіктерді бекіту схемасы
Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.
Автомобиль көлігімен жүктерді
тасымалдау ережесіне
15-қосымша
Бағасы көрсетілген жүктерді тасымалдау
ТІЗІМДЕМЕСІ
"___" ____________200__ж. N _____ тауар-көлік жүкқұжаты бойынша
Тасымалдаушы _______________________________________________________
(тасымалдаушының атауы)
Жөнелту пункті _____________________________________________________
Бару пункті ________________________________________________________
Жүк жөнелтуші ______________________________________________________
(жүк жөнелтушінің атауы)
Тасымалдаушы _______________________________________________________
(тасымалдаушының атауы)
Жүк алушы __________________________________________________________
(жүк алушының атауы)
Орама түрі
Әрбір жүк
орнының
айырма-
шылық
белгілері
Әрбір жүк
орнының
көрсетілген
бағасының
сомасы
Әрбір
орындағы
буылып-
түйілген
бұйым-
дардың
атауы
Бұйым-
дардың
саны
Әрбір
бұйым-
ның
көрсе-
тілген
бағасы
Орындардың барлығы_____ жалпы сомасы __________________ теңге
(сандармен және жазбаша)
Тізімдеме тапсырылды _________________________________________
(жүк жөнелтушінің қолы және деректемелері)
Тізімдеме қабылданды _________________________________________
(тасымалдаушының қолы және деректемелері)