Об утверждении Правил присвоения наименований районам в городе, улицам, проспектам и иным составным частям города, изменения транскрипции их названий, присвоения порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, установки и эксплуатации указателей
Постановление Акимата города Астаны от 17 августа 2004 года N 3-1-1639п. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 30 сентября 2004 года N 350. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 15 мая 2013 года № 120-753
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 15.05.2013 № 120-753 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии с Правилами застройки территории города Астаны, утвержденными решением сессии маслихата города Астаны от 29 июня 2004 года N 55/9-III, акимат города Астаны постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения наименований районам в городе, улицам, проспектам и иным составным частям города, изменения транскрипции их названий, присвоения порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, установки и эксплуатации указателей.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления акимата города возложить на заместителя акима города Астаны Толибаева М.Е.
Аким города Астаны                          У. Шукеев
Первый заместитель акима                    Есилов С.С.
Заместитель акима                           Мамытбеков А.С.
Заместитель акима                           Мухамеджанов Т.М.
Заместитель акима                           Толибаев М.Е.
Заместитель акима                           Фомичев С.В.
Руководитель аппарата акима                 Тамабаев К.Ж.
Заведующий отделом
документационной
экспертизы аппарата акима                   Ертаев Ж.Б.
Директор Департамента
архитектуры и градостроительства            Лаптев В.А.
Директор Департамента
коммунального хозяйства                     Хорошун С.М.
Директор Департамента жилья                 Хохлунов А.В.
Начальник Департамента финансов             Аскарова А.Е.
Начальник управления
по развитию языков                          Абилов К.И.
Начальник управления по
наружной рекламе и оформлению               Джумалиев К.М.
Аким района "Алматы"                        Еркетаев М.Д.
Аким района "Сарыарка"                      Ахметов С.К.
СОГЛАСОВАНО
Председатель Астанинского
городского комитета по управлению
земельными ресурсами                        Нуркенов Т.К.
Утверждены
постановлением акимата
города Астаны
от 17 августа 2004 года
N 3-1-1639п
Правила присвоения наименований и переименования
составных частей города, изменения транскрипции их названий,
присвоения порядковых номеров земельным участкам, зданиям
и сооружениям, установки и эксплуатации указателей

Қаладағы аудандарға, көшелерге, даңғылдарға және қаланың өзге де құрамдас бөліктеріне атау беру, олардың атауларының транскрипцияларын өзгерту, жер учаскелеріне, ғимараттар мен орын-жайларға реттік нөмірлер беру, көрсеткіштерді орнату және пайдалану ережесін бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2004 жылғы 17 тамыздағы N 3-1-1639қ қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2004 жылғы 30 қыркүйекте N 350 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2013 жылғы 15 мамырдағы № 120-753 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 15.05.2013 № 120-753 шешімімен (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Астана қаласы мәслихаты сессиясының 2004 жылғы 29 маусымдағы N 55/9-ІІІ шешімімен бекітілген Астана қаласы аумағының құрылысы туралы ережеге сәйкес Астана қаласының әкімдігі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қаладағы аудандарға, көшелерге, даңғылдарға және қаланың өзге де құрамдас бөліктеріне атау беру, олардың атауларының транскрипцияларын өзгерту, жер учаскелеріне, ғимараттар мен орын-жайларға реттік нөмірлер беру, көрсеткіштерді орнату және пайдалану ережесі бекітілсін.
2. Қала әкімдігінің осы қаулысының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің орынбасары М.Е.Толыбаевқа жүктелсін.
Астана қаласының әкімі
Әкімнің бірінші орынбасары
Әкімнің орынбасары
Әкім аппаратының басшысы
Әкімі аппараты құжаттамалық
сараптама бөлімінің меңгерушісі
Сәулет және қала құрылысы
департаментінің директоры
Коммуналдық шаруашылық
департаментінің директоры
Тұрғын үй департаментінің
директоры
Қаржы департаментінің
бастығы
Тілдерді дамыту
басқармасының бастығы
Сыртқы жарнама және безендіру
жөніндегі басқармасының бастығы
"Алматы" ауданының әкімі
"Сарыарқа" ауданының әкімі
КЕЛІСІЛДІ
Астана қалалық Жер ресурстарын
басқару жөніндегі комитеттің
төрағасы
Астана қаласы әкімдігінің
2004 жылғы 17 тамыздағы
N 3-1-1639қ қаулысымен
Бекітілген
Қаланың құрамдас бөліктеріне атау беру және қайта атау, олардың атауларының транскрипцияларын өзгерту, жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылымдарға реттік нөмірлер беру, көрсеткіштерді орнату және пайдалану ережесі

Сноска. Название Правила в редакции постановления акимата города Астаны от 26.03.2012 № 120-308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящие Правила присвоения наименований и переименования составных частей города, изменения транскрипции их названий, присвоения порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, установки и эксплуатации указателей (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан», от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан», от 16 апреля 1997 года «О жилищных отношениях» и Правилами застройки территории города Астаны, утвержденных решением маслихата города Астаны от 3 марта 2011 года № 432/58-IV, в целях установления единого порядка присвоения наименований и переименования.
Сноска. Преамбула в редакции постановления акимата города Астаны от 26.03.2012 № 120-308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 1. Основные положения
Глава 1. Понятия, используемые в Правилах
1. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
адрес - структурное описание совокупных реквизитов местоположения (местонахождения) объекта (земельного участка, здания, сооружения) на местности в пределах установленных границ города Астаны;
аллея - основная или второстепенная пешеходная улица или дорога, обеспечивающая пешеходную связь с местами приложения труда, учреждениями и предприятиями обслуживания, в том числе в пределах общественных центров, местами отдыха, и остановочными пунктами общественного транспорта;
бульвар - улица или дорога местного значения, встречные транспортные потоки которой разделены лесопарковыми насаждениями, пешеходными дорогами;
встроенные – при расположении всех помещений в габаритах зданий с возможностью выступа за их пределы не более чем на 1,5 м со стороны продольного фасада и не более 6 м – со стороны торцов;
здание - искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, размещения и хранения материальных ценностей и т.п. Здание может иметь подземную часть;
категория градостроительного элемента - неотъемлемая часть наименования градостроительного элемента, характеризующая функциональное градостроительное назначение и особенности объекта (микрорайон, здание, сооружение, мост, транспортная развязка (кольцо), фонтан, шоссе, трасса, проспект, улица, бульвар, аллея, проезд, переулок, тупик и прочее);
квартал - структурный элемент застройки, не расчлененный магистральными улицами, переулками;
ландшафтно-рекреационная территория - территория, включающая городские леса, лесопарки, лесозащитные зоны, водоемы, земли сельскохозяйственного назначения и другие угодья, которые совместно с парками, садами и бульварами, размещаемыми на селитебной территории, формируют систему открытых пространств;
магистральные дороги регулируемого движения - дороги, предназначенные для обеспечения транспортной связи между районами города на отдельных направлениях и участках, преимущественно грузового движения, осуществляемого вне жилой застройки; обеспечивают выходы на внешние автомобильные дороги. Пересекаются с улицами и дорогами, как правило, в одном уровне;
магистральные дороги скоростного движения - дороги, предназначенные для обеспечения скоростной транспортной связи между промышленными и планировочными районами, обеспечивающие выходы на внешние автомобильные дороги, к аэропортам, крупным зонам массового отдыха и поселениям. Пересекаются с магистральными улицами и дорогами в разных уровнях;
магистральные улицы общегородского значения:
непрерывного движения - улицы, предназначенные для обеспечения транспортной связи между жилыми, промышленными районами и центром города, а также другими магистральными улицами, городскими и внешними автомобильными дорогами. Обеспечивают движение транспорта по основным направлениям в разных уровнях;
регулируемого движения - улицы, предназначенные для обеспечения транспортной связи между жилыми, промышленными районами и центром города, центрами планировочных районов; выходы на магистральные улицы и дороги и внешние автомобильные дороги. Пересекаются с магистральными улицами и дорогами, как правило, в одном уровне;
магистральные улицы районного значения - улицы, предназначенные для обеспечения транспортной и пешеходной связи между жилыми районами в городе, а также между жилыми, промышленными районами и центром города; выходы на другие магистральные улицы, а также обеспечение пешеходной и транспортной связи (преимущественно общественный пассажирский транспорт) в пределах планировочного района;
микрорайон - градообразующий структурно-планировочный элемент застройки, не расчлененный магистральными улицами, являющийся либо селитебной, либо производственной, либо ландшафтно-рекреационной территорией в установленных границах;
наименования - имена собственные, присваиваемые составным частям города Астаны, служащие для их выделения и распознавания;
ономастическая комиссия - консультативно-совещательный орган, создаваемый акиматом города Астаны для подготовки предложений по реализации государственной языковой политики в области ономастики с целью формирования единого подхода к наименованию географических объектов, упорядочения употреблений и учета наименований, восстановления и сохранения исторических названий как составной части историко-культурного наследия Республики Казахстан;
орган архитектуры - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акимом осуществлять регулирование в сфере архитектуры и градостроительства;
орган по языкам - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акимом осуществлять регулирование в сфере развития языков;
парк - определенная замкнутыми границами обособленная озелененная городская территория общего пользования, организованная на селитебной территории города и предназначенная для массового отдыха населения площадью не менее десяти гектаров;
переулок, проезд - основной или второстепенный проезд, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и другим объектам городской застройки внутри районов, микрорайонов, кварталов, обеспечивающий сквозную транспортную связь между двумя улицами (создает два "т"-образных перекрестка);
площадь - поименованный градостроительный элемент, имеющий замкнутые границы;
порядковый номер объекта - элемент структуры адреса объекта: простой номер объекта, состоящий из последовательности цифр, с возможным добавлением буквы и (или) дроби, присваиваемый объекту, имеющему наименование (улица, микрорайон и прочее);
пристроенные объекты - объекты, организованные в зданиях и сооружениях путем пристройки к зданию, сооружению дополнительного помещения, при этом, как правило, несущие самостоятельное функциональное назначение;
проект детальной планировки (ПДП) - проект планировки застройки территории, выполненный на основе генерального плана города Астаны, устанавливающий основные направления планировочной организации территории с определением функционально-градостроительного зонирования; красные линии и линии регулирования застройки; резервирование территорий под размещение объектов социального, культурного и коммунального обслуживания населения; организацию улично-дорожной сети и транспортного обслуживания, трассировку инженерных коммуникаций; поперечные профили улиц; благоустройство и озеленение территорий; публичные градостроительные сервитуты и иные требования;
производственная территория - территория, предназначенная для размещения промышленных предприятий и связанных с ними объектов, комплекс научных учреждений с их опытными производствами, коммунально-складскими объектами, сооружениями внешнего транспорта;
проспект - магистральная дорога или магистральная улица общегородского значения;
район - административно-территориальная единица в составе города Астаны, определенная в соответствии с законодательством об административно-территориальном устройстве;
сад жилого района - парк - определенная замкнутыми границами обособленная озелененная городская территория общего пользования, организованная на селитебной территории города и предназначенная для массового отдыха населения площадью от трех до десяти гектаров;
санитарно-защитная зона - территория, отделяющая зоны специального назначения, а также промышленные предприятия и другие производственные, коммунальные и складские объекты в населенном пункте от близлежащих селитебных территорий, зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения с целью ослабления воздействия на них неблагоприятных факторов;
селитебная территория - часть территории населенного пункта, предназначенная для размещения жилой, общественной (общественно-деловой) и рекреационной зон, а также отдельных частей инженерной и транспортной инфраструктур, других объектов, размещение и деятельность которых не оказывает воздействия, требующего создания специальных санитарно-защитных зон;
сквер - определенная замкнутыми границами обособленная озелененная городская территория общего пользования, организованная на селитебной территории города и предназначенная для массового отдыха населения площадью не более трех гектаров;
сооружение - искусственно созданный объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надводный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы и предназначенный для выполнения производственных процессов, временного пребывания (перемещения) людей, размещения и хранения материальных ценностей и грузов, а также размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций. Сооружение может иметь художественно-эстетическое, декоративно-прикладное либо мемориальное назначение;
трасса, шоссе - магистральная дорога или магистральная улица в пределах городской черты, обеспечивающая междугородние транспортные связи;
тупик - основной или второстепенный проезд, обеспечивающий подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и другим объектам городской застройки внутри районов, микрорайонов, кварталов, не образующий сквозные транспортные связи между улицами (создает один "т"-образный перекресток);
улица - магистральная улица районного значения, улица или дорога местного значения;
улицы и дороги местного значения:
парковые дороги - обеспечивающие транспортную связь в пределах территории парков и лесопарков, преимущественно для движения легковых автомобилей;
пешеходные улицы и дороги - обеспечивающие пешеходную связь с местами труда, учреждениями и предприятиями обслуживания, местами отдыха и остановочными пунктами общественного транспорта;
проезды - обеспечивающие подъезд транспортных средств к жилым и общественным зданиям, учреждениям, предприятиям и прочим объектам городской застройки внутри районов, микрорайонов, кварталов;
указатель - цветографическое изображение установленной геометрической формы, созданное с использованием светоизлучающих, светоотражающих, контрастных объектов, материалов, представляющие собой изображения, содержащие поясняющие надписи, цифры, предназначенные для обеспечения граждан информацией о местонахождении, расположении улиц, зданий и сооружений;
составная часть города (градостроительный элемент) – район, микрорайон в городе, площадь, проспект, бульвар, квартал, шоссе, трасса, улица, переулок, проезд, тупик, аллея, парк, сад жилого района, сквер, мост;
геоним - обобщающее понятие для названий улиц, площадей, линий, аллей, бульваров, дорог, набережных, переулков, проспектов, проездов и так далее, то есть для поименованных градостроительных объектов, обеспечивающих транспортные и пешеходные связи между жилыми районами, общественными центрами, кварталами, между жилыми районами и промышленными зонами;
кондоминиум - особая форма собственности на недвижимость как единый имущественный комплекс, при которой помещения находятся в раздельной (индивидуальной) собственности граждан, юридических лиц, государства, а общее имущество принадлежит им на праве общей долевой собственности;
кадастровый номер - индивидуальный, не повторяющийся на территории Республики Казахстан код земельного участка, который присваивается в соответствии с процедурой, установленной законодательством Республики Казахстан, и сохраняется до момента существования земельного участка как единого целого;
общежитие - жилое здание, специально построенное или переоборудованное для проживания лиц, работающих по трудовому договору, студентов, курсантов, аспирантов и учащихся в период учебы, а также других лиц, имеющих трудовой договор с собственником или владельцем общежития;
нежилое помещение - отдельное помещение, используемое для иных, чем постоянное проживание, целей, за исключением частей жилого дома (жилого здания), являющихся общим имуществом;
объекты недвижимости - земельные участки и прочно связанные с ними объекты и части объектов, перемещение которых без несоразмерного ущерба их назначению невозможно;
встроено-пристроенные помещения - помещения, имеющие как пристроенную к основному зданию, так и встроенную в него часть;
пристроенные помещения - примыкающие к нижним этажам основного здания отдельные помещения (группа помещений), функционально не связанных с основным жилым зданием;
раздельная (индивидуальная) собственность - собственность граждан, юридических лиц или государства на помещение в составе жилого дома (жилого здания), в котором образована особая форма собственности на недвижимость - кондоминиум.

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 2012.03.26 № 120-308 (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Осы Қаланың құрамдас бөліктеріне атау беру және қайта атау, олардың атауларының транскрипцияларын өзгерту, жер учаскелеріне, ғимараттар мен құрылымдарға реттік нөмірлер беру, көрсеткіштерді орнату және пайдалану ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы, «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі, «Тұрғын үй қатынастары туралы» 1997 жылғы 16 сәуірдегі заңдарының және Астана қаласы мәслихатының 2011 жылғы 3 наурыздағы № 432/58-IV шешімімен бекітілген Астана қаласының аумағында құрылыс салу қағидасына сәйкес атау беру және қайта атаудың бірыңғай тәртіпке келтіру мақсатында әзірленді.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 2012.03.26 № 120-308 (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
1-бөлім. Негізгі ережелер 1-тарау. Ережеде пайдаланылатын түсініктер
1. Осы Ережеде мынадай түсініктер пайдаланылады:
мекен-жай - Астана қаласының белгіленген шекарасы шегінде объектінің (жер учаскесінің, иеліктің, ғимараттың, орын-жайдың) орналасу орнының (орналасқан жері) жинақталған деректемелерінің белгіленген құрылымдық сипаттамасы;
саяжол - негізгі және қосарлас жаяу жүргіншілер көшесі немесе еңбек орындарымен, қызмет көрсету мекемелерімен және кәсіпорындарымен жаяу жүргіншілер байланысын қамтамасыз ететін, оның ішінде қоғамдық орталықтар, демалыс орындары және қоғамдық көліктік аялдама пункттері шегіндегі жол;
желекжол - жергілікті маңызы бар көше немесе жол, орман-саябақ желектерімен, жаяу жүргіншілер жолдарымен бөлінген кездесу көліктік ағындары;
ішіне салынған – барлық бөлмелері ғимарат габаритінде орналастырылған, олардың шегінен сыртқа бойлық қасбеті жағынан 1,5 метрге дейін және шет жақтарынан 6 метрге дейін шығып тұруы мүмкін;
ғимарат - функционалдық мақсатына қарай адамдардың тұруына немесе ішінде болуына, өндірістік үрдістерді орындауға, сондай-ақ материалдық құндылықтарды және т.б. орналастыруға және сақтауға пайдаланылатын көтергіш және қоршау құрылымдарынан тұратын, міндетті түрде жерге орныққан тұйықталған көлемді құрайтын, жасанды құрылыс. Ғимараттың жер асты бөлігі болуы мүмкін;
қала құрылысы элементінің санаты - функционалдық қала құрылысы нысанын және объектінің (шағын аудан, ғимарат, орын-жай, көпір, көлік айырымы (айналым), фонтан, тас жол, даңғыл, көше, желекжол, саяжол, өту жолы, тұйық және басқалар) сипаттайтын қала құрылысы элементінің бөлінбес бөлігі;
орам - магистральды көшелермен, қысқа көшелермен бөлінбеген құрылыстың құрылымдық бөлшегі;
ландшафтты-оңалту аумақтары - қалалық ормандары, орман саябақтар, орман қорғау аймақтары, сутоғандар, ауыл шаруашылығының пайдалануындағы жерлер және іріктелген аумақтарда орналасқан, ашық кеңістік жүйесін қалыптастыратын саябақтармен, бақтармен және желекжолдармен қоса басқа да пайдалы жерлері бар аумақтар;
қозғалысты реттейтін магистральды жолдар - қала аудандары арасындағы жекелеген бағыттар мен учаскелерге, тұрғын құрылыстарынан тыс құрылыстарды жүзеге асыратын жүк қозғалыстарына қолайлы көліктік байланыстарды қамтамасыз ету үшін белгіленген жолдар; сыртқы автокөлік жолдарына кіруді қамтамасыз етеді. Көшелермен және жолдармен тәртіп бойынша бір деңгейде қиылысады.
жылдамдық қозғалысының магистральды жолдары - сыртқы автокөлік жолдарына, аэропорттарға, ірі жаппай демалу аймақтарына және кенттерге шығуды қамтамасыз ететін өндірістік және жоспарланған аудандар арасындағы жылдамдық көліктік байланысты қамтамасыз ету үшін белгіленген жолдар. Магистральды көшелермен және түрлі деңгейдегі жолдармен қиылысады.
жалпықалалық маңызы бар магистральды көшелер:
үзіліссіз қозғалыстар - тұрғын, өндірістік аудандар мен қаланың орталығы, сондай-ақ басқа да магистральды көшелермен, қалалық және сыртқы автокөліктік жолдар арасындағы көліктік байланысты қамтамасыз ету үшін белгіленген жолдар. Көліктердің қозғалысын түрлі деңгейдегі бағыттар негізінде қамтамасыз етеді;
реттелген қозғалыс - тұрғын, өндірістік аудандар мен қаланың орталығы, жоспарланған аудандардың орталығы арасындағы көліктік байланысты қамтамасыз ету үшін белгіленген жолдар; магистральды көшелер мен жолдарға және сыртқы автокөлік жолдарына шығу. Көшелермен және жолдармен тәртіп бойынша бір деңгейде магистральды қиылысады;
аудандық маңызы бар магистральды көшелер - қаланың тұрғын аудандары, сондай-ақ тұрғын, өндірістік аудандары және қаланың орталығы арасындағы көліктік және жаяу жүргіншілер байланыстарын қамтамасыз ету үшін белгіленген көшелер; басқа магистральды көшелерге шығу, сондай-ақ жоспарланған аудандар шегінде жаяу жүргіншілер жолдары мен көліктік (жалпы қоғамдық жол жүрушілердің қолайлылығы) байланыстарды қамтамасыз ету үшін белгіленген көшелер;
шағын аудан - қаланы қалыптастыратын, магистральды көшелермен бөлінбеген, белгіленген шекарада, не болмаса қоныстану, не болмаса өндірістік, не болмаса ландшафты-оңалту аумағы болып табылатын құрылыстың құрылымдық-жоспарлау элементі;
атау – Астана қаласының құрамдас бөлігіне берілген, оларды бөлу және тану үшін қызмет ететін жеке атаулар;
ономастикалық комиссия - географиялық объектілер атауларының бір жүйеге келуін қалыптастыру, атауларды пайдалану мен есептеуді реттеу, тарихи атауларды Қазақстан Республикасы тарихи-мәдени мұраларының құрамдас бөлігі ретінде қалыптастыру және сақтау мақсатында мемлекеттік тіл саясатын іске асыру жөнінде ұсыныстар дайындау үшін Астана қаласының әкімімен құрылатын консультативті-кеңестік орган;
сәулет органы - сәулет және қала құрылысы саласын реттеуді жүзеге асыруға әкіммен уәкілеттілік берілген жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
тілдер жөніндегі орган - тілдерді дамыту саласын реттеуді жүзеге асыруға әкіммен уәкілеттілік берілген жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
саябақ - қаланың қоныстану аумағында ұйымдастырылған және аумағы кемінде он гектар халықтың бұқаралық демалуына тағайындалған жалпы қолданыстағы қалалық аумақты көгалдандыруға негізделген тұйық шекараларымен анықталған;
өту жолы - көлік құралдарын тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және екі көше арасындағы (екі "т" тәрізді қысқа көшелер құрайды) көліктік байланысты қамтамасыз ететін ауданішілік, шағын ауданішілік, орамішілік қалалық құрылыс объектілеріне өтуін қамтамасыз ететін негізгі немесе екінші дәрежелі өту жолы;
объектінің реттік нөмірі - объект мекен-жайы құрылымының элементі: атауы бар (көше, шағын аудан және өзгелер) объектіге берілетін әріп және (немесе) бөлшек қосылуы мүмкін сандар тізбегінен тұратын объектінің қарапайым нөмірі;
жапсарлас объектілер - ғимаратқа және орын-жайға жапсаржай салу жолымен ғимараттарда, құрылыстарда ұйымдастырылған объектілер, бұл жағдайда, тәртіп дербес функционалдық мақсатта пайдаланылады;
түбегейлі жоспарлау жобасы (ТЖЖ) - Астана қаласының Бас жоспары негізінде орындалған аумақ құрылысының функционалдық-қала құрылысы аймақтандыруды; қызыл сызықтарды және құрылысты реттеу сызықтарын; тұрғындарға әлеуметтік, мәдени және коммуналдық қызмет көрсету объектілерін орналастыру үшін аумақтарды резервілеуді; көше-жол торабын және көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастыруды; инженерлік коммуникациялардың трассировкасын; көшелердің тік пішіндерін; аумақты абаттандыруды және көгалдандыруды, бұқаралық қала құрылысы сервитуттарын және өзге де талаптарды анықтап, аумақты ұйымдастыруды жоспарлаудың негізгі бағыттарын белгілейтін аумақ құрылысын жоспарлау жобасы;
даңғыл, көше, қысқа көше, өту жолы - тұрғын аудандар сондай-ақ тұрғын аудандар мен өнеркәсіптік аймақтар, орамдар арасында көлік және жаяу жүргіншілер арасындағы байланысты қамтамасыз ететін, ұзына бойы сызықты бекітілген шекаралары, басы мен аяғы бар атау берілген қала құрылысының объектілері;
алаң - атау берілген жоспарлау элементі болып табылатын, тұйықталған шекаралары бар қала құрылысының объектісі;
өндірістік аумақ - өнеркәсіптік кәсіпорындарды және солармен байланысты объектілерді орналастыруға арналған аумақ, тәжірибелік өндірістерімен бірге ғылыми мекемелердің, коммуналдық-қоймалық объектілердің, сыртқы көліктер құрылыстарының кешені;
аудан - әкімшілік-аумақтық құрылымдар туралы заңнамаларға сәйкес белгіленген Астана қаласының құрамындағы әкімшілік-аумақтық бірлік;
тұрғын-жай ауданының бағы - саябақ - қаланың қоныстану аумағында ұйымдастырылған және аумағы үштен он гектарға дейінгі халықтың бұқаралық демалуына тағайындалған жалпы қолданыстағы қалалық аумақты көгалдандыруға негізделген тұйық шекаралармен анықталған;
санитарлық-қорғаныш аймағы - арнаулы мақсаттағы аймақтарды, сондай-ақ өнеркәсіп орындары мен елді мекендегі басқа да өндірістік, коммуналдық және қоймалық объектілерді жақын маңдағы қоныстану аумақтарынан, тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы үйлер мен ғимараттардан оларға қолайсыз факторлардың әсер етуін әлсірету мақсатында бөліп тұратын аумақ;
қоныстану аумағы - тұрғын, қоғамдық (қоғамдық-іскер) және оңалту аймақтарды, сондай-ақ инженерлік және көлік инфрақұрылымының жекеленген бөліктерін, орналасуы мен қызметі арнаулы санитарлық қорғаныш аймақтарын талап етуге әсер етпейтін басқа да объектілерді орналастыруға арналған елді мекен аумағының бөлігі;
шағынгүлбақ - қаланың қоныстану аумағында ұйымдастырылған және аумағы кемінде үш гектар халықтың бұқаралық демалуына тағайындалған жалпы қолданыстағы қалалық аумақты көгалдандыруға негізделген тұйық шекаралармен анықталған;
орын-жай - табиғи және жасанды кеңістік шекаралары бар және өндірістік үрдістерді орындауға, сондай-ақ материалдық құндылықтарды орналастыруға және сақтауға, немесе адамдарды, жүктерді уақытша орналастыруға (орын ауыстыруға), сондай-ақ жабдықтарды немесе коммуникацияларды орналастыруға (төсеуге, жүргізуге) арналған жасанды ауқымды, тегістікті немесе сызықты (жер үсті, су беті және/немесе жер асты, су асты) объект. Құрылыс көркемдік-эстетикалық, әшекейлі-қолданбалы не болмаса мемориалды мақсатта болуы мүмкін;
трасса, тас жол - магистральды жол немесе халықаралық көлік байланыстарын қамтамасыз ететін қала шегіндегі магистральды көше;
тұйық - көлік құралдарын тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және көше арасындағы (бір "т" тәрізді қысқа көшелер құрайды) көліктік байланысты құрмайтын ауданішілік, шағын ауданішілік, орамішілік қалалық құрылыс объектілеріне өтуін қамтамасыз ететін негізгі немесе екінші дәрежелі өту жолы;
көше - аудандық маңызы бар магистральды көше, жергілікті маңызы бар көше немесе жол;
жергілікті маңызы бар көшелер мен жолдар:
саябақ жолдары - жеңіл автокөліктердің қозғалысы үшін қолайлы саябақтар мен орман саябақтары аумақтары шегінде көліктік байланыс қамтамасыз етуші жолдар;
жаяу жүру көшелері мен жолдары - еңбек, қызмет көрсету мекемелері мен кәсіпорындарының орындары, қоғамдық көліктердің демалу және аялдау орындары арасында жаяу байланыстарды қамтамасыз етуші жолдар;
жол жүру - тұрғын және қоғамдық ғимараттарға, мекемелерге, кәсіпорындарға және аудандардың, шағын аудандардың, орамдардың ішіндегі қалалық құрылыстардың өзге объектілеріне көлік құралдарымен жол жүруді қамтамасыз етуші жолдар;
көрсеткіш – жарық түсіретін, жарықты шағылыстыратын, контрастық объектілерді, материалдарды пайдалана отырып құрылған, азаматтарды көше, ғимарат немесе құрылымның орналасуы туралы ақпараттармен қамтамасыз ету үшін белгіленген түсінікті жазулары, цифрлары бар геометриялық нысанда белгіленген түрлі-түсті бейне;
қаланың құрамдас бөлігі (қала құрылысы элементі) – қаладағы аудандар, шағын аудандар, алаңдар, даңғылдар, желекжолдар, орамдар, тас жолдар, трассалар, көшелер, тұйық көшелер, өту жолдары, тұйықтар, аллеялар, саябақтар, тұрғын аудандардың бау-бақшасы, шағынгүлбақтар, көпірлер;
геоним - көшелер, алаңдар, желілер, аллеялар, желекжолдар, жолдар, жағалаулар, қысқа көшелер, даңғылдар, өтпе жолдар және тағы басқа атаулар үшін, яғни тұрғын аудандар, қоғамдық орталықтар, орамдар арасындағы, сондай-ақ тұрғын аудандар мен өндірістік аймақтар арасындағы көліктік және жолаушылар байланысын қамтамасыз ететін қайта аталған қала құрылыстық объектілер үшін жалпылама ұғым;
кондоминиум - үй-жай жеке, заңды тұлғалардың, мемлекеттің бөлек (жеке) меншігінде болатын, ал ортақ мүлік оларға ортақ үлесті меншік құқығымен тиесілі болатын жағдайда бірыңғай мүліктік кешен ретіндегі жылжымайтын мүлікке меншіктің ерекше нысаны;
кадастрлық нөмір - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген рәсімге сәйкес берілетін және жер учаскесі біртұтас болған сәтке дейін сақталатын Қазақстан Республикасы аумағында қайталанбайтын жер учаскесінің жеке коды;
жатақхана - мерзімді еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін адамдардың, оқу кезінде студенттер, курсанттар, аспиранттар мен оқушылардың, сондай-ақ жатақхананың меншік иесімен немесе қожайынымен еңбек шарты бар басқа да адамдардың тұруы үшін арнайы салынған немесе қайта жабдықталған тұрғын жай;
тұрғын емес үй-жай - тұрғын үйдің (тұрғын жайдың) ортақ мүлік болып табылатын бөлігін қоспағанда, тұрақты тұрудан өзге мақсаттарға пайдаланылатын жеке үй-жай;
жылжымайтын мүлік объектілері - жер учаскелері және олармен тығыз байланысқан, оларға жүктелген міндетіне өлшеусіз залал әкелмей ауыстыру мүмкін болмайтын объектілер және объектілердің бөліктері;
жапсарлас-жанаса салынған үй-жайлар - негізгі ғимаратқа жанаса салынған бөлігімен қатар, оған жапсарлас салынған бөлігі де бар үй-жайлар;
жанаса салынған үй-жайлар - негізгі ғимараттың төменгі қабаттарына жанасатын, негізгі тұрғын үй ғимаратымен функционалды байланысты емес жеке үй-жайлар (үй-жайлар тобы);
бөлек (жеке) меншік - жылжымайтын мүлікке меншіктің айрықша нысаны - кондоминиум құрылған тұрғын үй (тұрғын ғимарат) құрамындағы үй-жайға азаматтардың, заңды тұлғалардың немесе мемлекеттің меншігі.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ); от 26.03.2012 № 120-308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Государственное регулирование в сфере установки
и эксплуатации указателей
2. В сфере присвоения наименований районам в городе, улицам, проспектам и иным составным частям города, изменения транскрипции их названий, присвоения порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, установки и эксплуатации указателей регулирование осуществляют следующие государственные органы:
1) орган архитектуры;
2) орган по языкам;
3) аппараты акимов районов города Астаны .
3. Орган архитектуры имеет следующие полномочия:
выявляет земельные участки, здания, сооружения, встроенно-пристроенные и пристроенные помещения, не имеющие порядковые номера, присваивает им порядковые номера собственным приказом;
формирует перечень улиц, не имеющих наименований; перечень улиц, наименования которых совпадают; перечень улиц, прекративших существование в связи со сносом находившихся на них объектов недвижимости и выступает с предложением по их переименованию или присвоению наименований;
определяет категории градостроительных элементов, подлежащих наименованию или переименованию, включая категории дорог и улиц, используемых при присвоении наименований;
контролирует включение в состав проектной документации заказчиком  расходов на изготовление и установку на фасадах проектируемых зданий и сооружений, на перекрестках проектируемых улиц указателей порядковых номеров зданий и сооружений, указателей наименований улиц и микрорайонов, угловых указателей наименований улиц;
утверждает типовые эскизы указателей наименований микрорайонов и улиц, указателей порядковых номеров зданий и сооружений, угловых указателей наименований улиц города Астаны;
утверждает эскизы указателей наименований улиц и микрорайонов, указателей порядковых номеров зданий и сооружений, прочих указателей, включаемых в состав проектной документации, разрабатываемой заказчиком;
представляет органу, осуществляющему регистрацию сделок с недвижимостью, информацию о присвоении и (или) изменении наименований частей города, копии приказов о присвоении либо изменении порядковых номеров отдельных объектов;
в составе государственной приемочной или приемочной комиссии по приемке зданий и сооружений в эксплуатацию контролирует наличие и установку в соответствии с настоящими Правилами указателей порядковых номеров зданий и сооружений, указателей наименований улиц и микрорайонов, прочих указателей на фасадах возведенных (построенных) зданий и сооружений, на пересечении улиц (перекрестках).

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз), 2012.03.26 № 120-308 (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
2-тарау. Көрсеткіштерді орналастыру және
пайдалану саласындағы мемлекеттік реттеу
2. Қаладағы аудандарға, көшелерге, даңғылдарға және қаланың өзге де құрамды бөліктеріне атау беру, жер учаскелеріне, ғимараттарға және орын-жайларға реттік нөмір беру, көрсеткіштерді орнату және пайдалану, оларды ретке келтіруді мына мемлекеттік органдар жүзеге асырады:
1) сәулет органы;
2) тілдер жөніндегі орган;
3) Астана қаласы аудандары әкімдерінің аппараттары.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
3. Сәулет органының мынадай өкілеттіктері бар:
өз бұйрығымен ғимараттарға және орын-жайларға реттік нөмір беру;
реттік нөмірі жоқ жер учаскелерін, ғимараттарды, орын-жайларды, жапсарлас-жанаса және жанаса салынған үй-жайларды анықтап, оларға өз бұйрығы бойынша реттік нөмір береді;
атауы жоқ көшелер тізімін; атаулары ұқсас көшелер тізімін; жылжымайтын мүліктің бұзылуына байланысты болған атауларды жойылған көше тізімін қалыптастырады және оларды қайта атау және атау беру жөніндегі ұсыныстарын білдіреді;
тапсырысшының жобалау құжаттамасының құрамына әзірлеуге және жобаланған ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттеріне, жобаланған көшелердің қиылыстарында ғимараттар мен орын-жайлардың реттік нөмірі көрсеткіштерін, көшелер мен шағын аудандар атауларының көрсеткіштерін, көше атауларының бұрыштық көрсеткіштерін орнатуға арналған шығындардың енгізілуін бақылау;
Астана қаласы көшелері мен шағын аудандары көрсеткіштерінің, ғимараттар мен орын-жайлардың реттік нөмірі көрсеткіштерінің, көше атауларының бұрыштық көрсеткіштерінің нобайын бекітеді;
көшелер мен шағын аудандар көрсеткіштерінің, ғимараттар мен орын-жайлардың реттік нөмірі көрсеткіштерінің, тапсырысшы әзірлейтін жобалық құжаттама құрамына енгізілген басқа да көрсеткіштердің нобайын бекітеді;
жылжымайтын мүлікпен мәмілені, қала бөлігіне атау беру және (немесе) өзгерту туралы ақпаратты, жекелеген объектілерге реттік нөмір беру және (немесе) өзгерту туралы бұйрықтар көшірмелерін тіркеуді жүзеге асыратын органға ұсыну;
қала бөліктерінің көрсеткіштерін және объектілердің реттік нөмірлерін дайындау және орнату құқығын беру жөнінде конкурс өткізу.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ); от 26.03.2012 № 120-308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
4. Орган по языкам имеет следующие полномочия:
контролирует правильность отображения установленных наименований микрорайонов, проспектов, бульваров, улиц и т.п. и соответствие их нормам, а также правильность отображения транскрипции установленных наименований на указателях;
согласовывает эскизы указателей наименований улиц и микрорайонов, указателей порядковых номеров зданий и сооружений, прочих указателей, включаемых в состав проектной документации, разрабатываемой заказчиком, на предмет соответствия написания информации на указателях установленным наименованиям и правильности их транскрипции.
5. Аппараты акимов районов города Астаны имеет следующие полномочия:
контролирует состояние указателей порядковых номеров зданий и сооружений, указателей наименований улиц и микрорайонов на фасадах зданий и сооружений, угловых указателей наименований улиц, устанавливаемых на перекрестках;
при выявлении фактов утраты, повреждения, механической поломки указателей порядковых номеров зданий и сооружений, указателей наименований улиц и микрорайонов, угловых указателей наименований улиц и установлении фактов непринятия соответствующими лицами мер к замене утраченного либо поврежденного указателя принимает меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
обеспечивает установку угловых указателей наименований улиц, а также их ремонт, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 1 пункта 56 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ).
6. Исключен постановлением акимата города Астаны от 26.03.2012 № 120-308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок присвоения наименований (переименования)
районам, микрорайонам, улицам, проспектам и иным составным частям города, изменения транскрипции их названий
7. Наименования частям города присваиваются для обеспечения их выделения и распознавания в пространстве.
8. Присвоение наименований частям города производится по следующим этапам:
1) орган архитектуры направляет в орган по языкам перечень частей города, которым не присвоены наименования, либо имеющим совпадающие наименования с приложением схемы пространственного расположения элемента и определением его границ. Одновременно с указанным перечнем орган архитектуры представляет перечень улиц, прекративших существование в связи со сносом находившихся на них объектов недвижимости (при их наличии);

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз), 2012.03.26 № 120-308 (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
4. Тілдер жөніндегі органның мынадай өкілеттіктері бар:
шағын аудандардың, даңғылдардың, желекжолдардың, көшелердің және т.б. белгіленген атауларының бейнелену дұрыстығын, олардың нормалармен сәйкестігін, сондай-ақ көрсеткіштерде белгіленген атауларының транскрипциясының бейнелену дұрыстығын бақылайды;
көшелер мен шағын аудандар көрсеткіштерінің, ғимараттар мен орын-жайлардың реттік нөмірі көрсеткіштерінің, тапсырысшы әзірлейтін жобалық құжаттама құрамына енгізілген басқа да көрсеткіштерінің көрсеткіштерде белгіленген атауларының ақпараттың жазылу сәйкестігін және олардың транскрипциясының дұрыстығын келіседі.
5. Астана қаласы аудандары әкімдері аппараттарының мынадай өкілеттіктері бар:
ғимараттар мен орын-жайлардың реттік нөмірі көрсеткіштерінің, ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттеріндегі көшелер мен шағын аудандар атауларының көрсеткіштерінің, қиылыстарда орнатылған көше атауларының бұрыштық көрсеткіштерінің жағдайын бақылайды;
ғимараттар мен орын-жайлардың реттік нөмірі көрсеткіштерінің, көшелер мен шағын аудандар атауларының көрсеткіштерінің, көше атауларының бұрыштық көрсеткіштерінің жоғалу, зақым келу, механикалық бүліну фактісі анықталған және тиісті тұлғалардың жоғалған немесе бүлінген көрсеткіштерді ауыстыруға шара қабылдамау фактілері кездескен жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қабылдайды;
көше атауларының бұрыштық көрсеткіштерін орнатуды, сондай-ақ осы Ереженің 56-тармағының 1-тармақшасында қарастырылған жағдайларды қоспағанда олардың жөнделуін қамтамасыз етеді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
6. Алынып тасталды - Астана қаласы әкімдігінің 2012.03.26 № 120-308 (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
3-тарау. Қаланың аудандарына, шағын аудандарына,
көшелеріне, даңғылдарына және басқа да құрамдас
бөліктеріне атау беру (қайта атау), олардың атауларының транскрипцияларын өзгерту тәртібі
7. Қала бөліктерінің атаулары оларды бөлуге және оларды кеңістікте тануды қамтамасыз ету үшін беріледі.
8. Қаланың бөліктеріне атау беру мынадай кезеңдермен жүргізіледі:
1) сәулет органы тілдер жөніндегі органға қаланың атаулары жоқ, не болмаса атаулары бірдей бөліктерінің тізбесін жібереді. Аталған тізбемен бірге сәулет органы сол жерлерде орналасқан жылжымайтын мүлік объектілерін (олар бар болған жағдайда) бұзуға байланысты жойылған көшелердің тізбесін ұсынады;

2) орган по языкам в течение 15 дней с момента поступления обращения по вопросу присвоения наименования или переименования градостроительного объекта организует заседание (заседания) ономастической комиссии для обсуждения вопросов присвоения наименований (переименования) частям города;
3) ономастическая комиссия в течение 30 дней с момента представления материалов органом по языкам принимает решение рекомендовать акимату и маслихату города Астаны присвоить наименование (переименовать) градостроительным элементам;
4) акимат города Астаны либо соглашается с рекомендацией ономастической комиссии по присвоению наименований градостроительным элементам и выносит предложение об утверждении наименований частей города на рассмотрение маслихата, либо не соглашается с представленной рекомендацией и возвращает материалы (в целом или по частям) в орган по языкам;
5) маслихат города Астаны либо соглашается с решением акимата о присвоении наименований отдельным частям города и утверждает наименования частей города, либо не соглашается с решением акимата и возвращает материалы (в целом или по частям) в акимат;
6) совместные решения акимата и маслихата города Астаны о присвоении наименований (переименовании) отдельным частям города передаются в орган архитектуры, который регистрирует составные части города согласно установленному порядку ведения адресного регистра и доводит до заинтересованных государственных органов и иных организаций с обязательным приложением схемы пространственного положения градостроительного элемента и точным определением его границ.
Совместные решения акимата и маслихата о присвоении наименований учреждениям образования, культуры, здравоохранения и прочее направляются в государственную ономастическую комиссию при Правительстве Республики Казахстан с ходатайством о присвоении наименований.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ).
9. Не допускается присвоение нескольких наименований одной части города. Исключение составляют проспекты (улицы, переулки, проезды) в случаях поворота более чем на тридцать градусов; в этих случаях от места поворота части города допускается присвоение обособленного наименования.
Не допускается присвоение одного наименования нескольким градостроительным элементам одной категории.
10. В случае пересечения градостроительного элемента (проспекта, улицы) естественными преградами (реки, овраги и пр.) допускается присвоение отдельного наименования образующимся участкам.

2) тілдер жөніндегі орган қала құрылысы объектісіне атау беру немесе қайта атау мәселесі бойынша өтініштер түскен сәттен бастап 15 күн ішінде қала бөліктеріне атау беру (қайта атау) мәселелерін талқылау үшін ономастикалық комиссия мәжілісін (мәжілістерін) ұйымдастырады;
3) ономастикалық комиссия жөніндегі органға материалдар ұсынған сәттен бастап 30 күн ішінде Астана қаласы әкімдігіне және мәслихатына қала құрылысы элементтері бойынша атау беру (қайта атау) жөнінде ұсыныс жасауға шешім қабылдайды;
4) Астана қаласының әкімдігі ономастикалық комиссияның қаланың жекелеген бөліктеріне атау беру жөніндегі ұсыныстарымен келіседі және мәслихаттың қарауына қала бөліктерінің атауларын бекіту туралы ұсыныстар енгізеді, не болмаса ұсынылған ұсыныстармен келіседі және тілдер жөніндегі органға материалдарды (толық немесе бөлшектеп) қайтарады;
5) Астана қаласының мәслихаты әкімдіктің қаланың жекелеген бөліктеріне атау беру жөніндегі шешімімен келіседі және қаланың бөліктерінің атауларын бекітеді, не болмаса әкімдіктің шешімімен келіседі және материалдарды (толық немесе бөлшектеп) қала әкімдігіне қайтарады;
6) Астана қаласының әкімдігі мен мәслихатының қаланың жеке бөліктеріне атау беру (қайта атау) туралы бірлескен шешімдері мекен-жай тіркелімін жүргізудің белгіленген тәртібіне сәйкес қаланың құрамдас бөліктерін тіркейтін және мүдделі мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарға міндетті түрде қала құрылысы элементінің кеңістіктік жағдайы мен оның шекарасы нақты айқындалған сызбасын қоса беретін сәулет органына беріледі;
Әкімдіктің және мәслихаттың білім беру, мәдениет, денсаулық сақтау және басқа да мекемелеріне атау беру туралы бірлескен шешім атау беру туралы өтініммен бірге, Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы мемлекеттік ономастика комиссиясына жіберіледі.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
9. Қаланың бір бөлігіне бірнеше атау беруге жол берілмейді. Бұрылыстары отыз градустан жоғары болған жағдайларда даңғылдардан (көшелер, қысқа көшелер, өту жолдары) басқа, мұндай жағдайларда қала бөлігінің бұрылыс орындарына оқшауланған атау беруге жол берілмейді.
Қаланың бір санаттағы бірнеше бөліктеріне бір атау беруге жол берілмейді.
10. Қала құрылысы элементі (даңғыл, көше) табиғи бөгеулермен (өзендер, жырақтар т.б.) қиылысқан жағдайда қалыптасқан учаскеге жеке атау беруге жол беріледі.

11. В случае поэтапного освоения территорий города допускается разделение градостроительного элемента на отдельные участки с обособленными, логически связанными наименованиями, соответствующими фактическим этапам формирования и застройки данного градостроительного элемента во времени.
Глава 4. Ономастическая комиссия
§ 1. Состав ономастической комиссии, организация ее работы
12. Ономастическая комиссия создается акиматом города Астаны нечетным количеством от девяти до пятнадцати человек. Секретарь комиссии не является членом комиссии и не имеет права голоса при принятии ею решений.
Рабочим органом ономастической комиссии является орган по языкам.
13. Заседания ономастической комиссии проводятся по мере необходимости и созываются рабочим органом.
14. Секретарем ономастической комиссии назначается сотрудник рабочего органа. Секретарь ономастической комиссии обеспечивает созыв членов ономастической комиссии, формирует повестки заседаний ономастической комиссии, решает иные вопросы.
§ 2. Полномочия ономастической комиссии,
порядок принятия решений
15. Ономастическая комиссия осуществляет следующие полномочия:
1) рассматривает предложения юридических и физических лиц относительно присвоения наименований (переименования) частям города;
2) рекомендует акимату и маслихату города Астаны присвоить наименование (переименовать) части города;
3) рекомендует акимату и маслихату города Астаны уточнить транскрипцию наименования части города.
16. Ономастическая комиссия вправе также оказывать на безвозмездной основе консультационную помощь заинтересованным организациям в решении вопросов, возникающих в процессе составления карт, атласов, изданий справочной литературы.
17. Решения комиссии принимаются открытым голосованием простым большинством голосов, в случае равенства голосов решающим является голос председателя комиссии.
18. Решения комиссии считаются правомочными, если в голосовании участвовали не менее половины ее членов. Члены ономастической комиссии не вправе воздерживаться от голосования.
Раздел 2. Присвоение порядковых номеров земельным
участкам, зданиям и сооружениям, встроено-пристроенным и пристроенным помещениям города Астаны,
установка и эксплуатация указателей
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ).
19. Присвоение порядковых номеров земельным участкам, зданиям и сооружениям, встроено-пристроенным и пристроенным помещениям , установка и эксплуатация указателей предназначены для формирования на территории города Астаны единой системы определения местоположения (местонахождения) микрорайонов, улиц, зданий, строений и иных объектов.

11. Қала аумақтарын кезең-кезеңімен игерген жағдайда қала құрылысы элементін оқшауланған, атаулары қисынды байланысқан, осы қала құрылысы элементінің уақыт ішінде іс жүзінде қалыптасу және салыну кезеңіне сәйкес келетін жекелеген учаскелерге бөлуге жол беріледі.
4-тарау. Ономастикалық комиссия &1. Ономастикалық комиссияның құрамы,
оның жұмысын ұйымдастыру
12. Астана қаласының әкімдігі ономастикалық комиссияны тоғыздан он бес адамға дейінгі тақ сандармен құрады. Комиссияның хатшысы комиссия мүшесі бола алмайды және ол шешім қабылдайтын кезде дауыс беру құқығы болмайды.
Ономастикалық комиссияның жұмыс органы тілдер жөніндегі органы болып табылады.
13. Ономастикалық комиссияның мәжілісі қажет болған кезде жүргізіледі және жұмыс органымен шақырылады.
14. Ономастикалық комиссияның хатшысы болып жұмыс органының қызметкері тағайындалады. Ономастикалық комиссияның хатшысы ономастикалық комиссияның мүшелерін шақыруды қамтамасыз етеді, ономастикалық комиссия мәжілісінің күн тәртібін қалыптастырады, оның мәселелерін шешеді.
&2. Ономастикалық комиссияның өкілеттігі,
шешім қабылдаудың тәртібі
15. Ономастикалық комиссия мынадай өкілеттіктерді жүзеге асырады:
1) қала бөліктеріне атау беруге (қайта атау) қатысты заңды және жеке тұлғалардың ұсыныстарын қарау;
2) Астана қаласының әкімдігі мен мәслихатына қаланың бөліктеріне атау беруді (қайта атау) ұсыну;
3) Астана қаласының әкімдігі мен мәслихатына қала бөлігі атауының транскрипциясын нақтылауды ұсыну.
16. Ономастикалық комиссия сондай-ақ карталар, атластар құрау, анықтамалық әдебиеттер шығару барысында туындаған мәселелерді шешуде мүдделі ұйымдарға кеңес беру арқылы көмек береді.
17. Комиссияның шешімі жай дауыспен ашық дауыс беру арқылы қабылданады, дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
18. Комиссияның шешімі дауыс беру кезінде оның мүшелерінің жартысынан көбі қатысса құқықты болып саналады. Ономастикалық комиссия мүшелерінің дауыс беруден қалыс қалуға құқылары жоқ.
2-бөлім. Астана қаласының жер учаскелеріне,
ғимараттарына және орын-жайларына жапсарлас-жанаса және жанаса салынған үй-жайларға реттік нөмір беру, көрсеткіштер орнату және пайдалану
Ескерту. 2-тарауға өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
19. Жер учаскелеріне, ғимараттар мен орын-жайларға жапсарлас-жанаса және жанаса салынған үй-жайларға реттік нөмірлер беру, көрсеткіштерді орнату және пайдалану Астана қаласының аумақтарында қалыптастыру үшін шағын аудандардың, көшелердің, ғимараттардың, құрылыстардың және басқа да объектілердің орналасуын (орналасқан жері) анықтаудың бірыңғай жүйесі тағайындалған.

Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ).
20. Каждый земельный участок, здание и сооружение,  встроено-пристроенным и пристроенным помещениям, расположенные на территории города Астаны, должны иметь свой уникальный адрес.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ).
21. Объектами недвижимости, которым присваивается порядковый номер в соответствии с настоящими Правилами, являются:
1) земельные участки (неосвоенные и застроенные);
2) здания;
3) сооружения;
4) встроено-пристроенное помещение;
5) пристроенное помещение.
Сноска. Пункт 21 дополнен подпунктами 4), 5), в соответствии с постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ).
22. На фасадах домов, зданий и сооружений города Астаны, на перекрестках проспектов, улиц, переулков, по периметру площадей размещаются следующие типы указателей:
указатель наименования улицы (1, 2, 3 категории);
указатель наименования микрорайона (1, 2 категории);
угловой указатель наименования улицы, устанавливаемый непосредственно на пересечениях (перекрестках) улиц;
указатель порядкового номера здания, сооружения (1, 2, 3 категории).
Требования по установке указателей различных категорий на объектах регулируются главой 7 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ); от 26.03.2012 № 120-308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
23. Указатели порядковых номеров зданий, сооружений, указатели наименований улиц, микрорайонов, угловые указатели наименований улиц, размещаемые на территории города Астаны, в обязательном порядке должны соответствовать техническим требованиям, устанавливаемым настоящими Правилами и типовым эскизам, утвержденным в установленном порядке.
Глава 5. Требования к присвоению порядковых номеров
24. Порядковый номер здания, корпуса, строения, сооружения, земельного участка - реквизит адреса объекта, состоящий из последовательности цифр с возможным добавлением буквы (А, Б, В, Г и т. д., исключая местоимения, например, буква "Я"), казахские буквы алфавита (Э, І, Г, К, Н, О, Y, Y, h) и буквы трудного произношения (не имеющие звука) либо похожие на цифры (Ң, Ж, З, Й, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ь, Ы, Ъ) или через знак дроби дополнительных целых цифр.

Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
20. Астана қаласының аумағында орналасқан әрбір жер учаскесі, ғимараттар мен орын-жайлардың жапсарлас-жанаса және жанаса салынған үй-жайлардың өздерінің бірегей мекен-жайы болуы керек.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
21. Осы Ережеге сәйкес реттік нөмір берілген жылжымайтын мүлік объектілері:
1) жер учаскелері (игерілген және құрылыс салынған);
2) ғимараттар;
3) орын-жайлар болып табылады.
4) жапсарлас-жанаса салынған үй-жай;
5) жанаса салынған үй-жай.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
22. Астана қаласы үйлерінің, ғимараттары мен орын-жайларының қасбеттеріндегі, даңғылдардың, көшелердің, қысқа көшелердің қиылыстарындағы периметрлер бойынша көрсеткіштердің мынадай үлгілері орналасады:
көшелердің атауларының көрсеткіштері (1, 2, 3 санаттар);
шағын аудандардың атауларының көрсеткіштері (1, 2 санаттар);
көшелердің қиылыстарында (қиылысу орны) орналасқан көше атауларының бұрыштама көрсеткіштері;
ғимараттар мен орын-жайлардың реттік нөмірлерінің көрсеткіштері (1, 2, 3 санаттар).
Объектілерінде әртүрлі санаттардағы көрсеткіштерін орналасу жөніндегі талаптар Ереженің 7-тарауымен реттеледі.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз), 2012.03.26 № 120-308 (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
23. Ғимараттардың, орын-жайлардың реттік нөмірлерінің көрсеткіштері, Астана қаласының аумағында орналасқан көшелердің, шағын аудандардың атауларының көрсеткіштері міндетті түрде осы Ережемен және белгіленген тәртіпте бекітілген үлгілік нобайлармен белгіленген техникалық талаптарға сәйкес болуы керек.
5-тарау. Реттік нөмірлер беру талаптары
24. Ғимараттардың, корпустардың, құрылымдардың, орын-жайлардың жер учаскелерінің реттік нөмірлері - цифрлардың ретімен жасалатын әріптер (А, Б, В, Г және т.б. есімдік болатын әріптерді, (мысалы "Я" әріпі), алфавиттердің қазақ әріптерін (Ә, І, Ң, Ғ, Ү, Ұ, Қ, Ө, Һ) және айтылуы қиын әріптерді (дыбысталмайтын), не болмаса цифрларға ұқсас әріптерді қосылуы мүмкін (Ң, Ж, З, Й, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ь, Ы, Ъ) қоспағанда, немесе қосалқы белгісі, қосымша толық цифрлар арқылы белгіленетін объектілер мекен-жайларының деректемелері.

25. Буквы добавляются к порядковому номеру здания, корпуса, строения, сооружения в случае, если на одном земельном участке возведены (существуют) два и более здания, корпуса, строения, сооружения, образующих единый архитектурный ансамбль или являющихся частью одного архитектурно-строительного комплекса.
26. Дополнительные целые цифры через знак дроби добавляются к порядковому номеру здания, корпуса, строения, сооружения в случае, если здание, корпус, строение или сооружение расположено внутри квартала и ни один фасад здания, корпуса, строения, сооружения не выходит на городские магистрали. При этом за основной порядковый номер принимается порядковый номер здания, корпуса, строения, сооружения, наиболее приближенного к подлежащему нумерации зданию, корпусу, строению, сооружению.
27. Адрес зданий, сооружений и прочих искусственных строений должен содержать следующие обязательные реквизиты: наименование улицы, порядковый номер здания, корпуса или строения, сооружения.
28. Земельным участкам присваивается условный адрес, который должен содержать следующие обязательные реквизиты: наименование улицы или микрорайона, порядковый номер земельного участка.
29. Структура адреса объекта определяется типом объекта и его географическим положением на местности: здание, сооружение, земельный участок.
30. Наименование района в городе, местоположения объекта, для которого определяется порядковый номер, могут быть добавлены к адресу объекта.
31. Наименования районов указываются в соответствии с утвержденными наименованиями районов города Астаны.
32. Наименование микрорайона, производственной зоны, природоохранного комплекса (ансамбля исторических и архитектурных памятников), местоположения объекта, для которого определяется порядковый номер, может быть добавлено к адресу объекта при условии расположения объекта в установленных границах соответствующего микрорайона, производственной зоны, природоохранного комплекса.
33. Наименование проспекта, улицы (переулка, площади), относительно которой нумеруется объект, принимается в соответствии с официальным перечнем наименований улиц города Астаны и официальной адресной схемой проспектов, улиц, переулков, площадей, с уточнением наименований переулков, дорог и площадей в соответствии с позиционным представлением нумеруемого объекта и элементов улично-дорожной сети.
34. Официальный перечень наименований улиц города Астаны и официальная адресная схема проспектов, улиц, переулков, площадей и прочих структурных элементов города Астаны в электронном виде создаются и ведутся органом архитектуры , осуществляющим функции по ведению городской информационной системы (далее - ГИС) на базе государственного градостроительного кадастра города Астаны на основе ГИС с использованием материалов, в том числе архивных, о присвоении наименований, переименовании градостроительных объектов и элементов на территории города Астаны.

25. Әріптер ғимараттардың, корпустардың, құрылымдардың, орын-жайлардың реттік нөмірлеріне, егер бір жер учаскесіне екі және одан да көп бірдей сәулеттік үйлесімі бар немесе бір сәулеттік-құрылыстық кешеннің бөлігі болып табылатын ғимараттар, корпустар, құрылымдар, орын-жайлар орналасқан (бар болса) болса, әріптер қосылады.
26. Егер ғимарат, корпус, құрылым немесе ғимарат орамның ішінде орналасып, ғимараттың, корпустың, құрылымның, орын-жайдың бірде бір қасбеті қалалық магистральға шықпаса, онда ғимараттың, корпустың, құрылымның, орын-жайдың реттік нөмірі бөлшек белгісі арқылы қосымша толық сандармен толықтырылады. Бұл жағдайда негізгі реттік нөмір болып ғимараттың, корпустың, құрылымның, орын-жайдың нөмірленуіне жақын ғимараттың, корпустың, құрылымның, орын-жайдың реттік нөмірі қабылданады.
27. Ғимараттардың, орын-жайлардың және өзге де жасанды құрылымдардың мекен-жайларына мынадай міндетті деректемелерді: көше атауларын, ғимараттардың, корпустардың немесе құрылымдардың, орын-жайлардың реттік нөмірлері кіреді.
28. Жер учаскелеріне мынадай міндетті деректемелерді: көше атауы, жер учаскесінің реттік нөмірі кіретін шартты мекен-жай беріледі.
29. Объект мекен-жайының құрылымы объектінің түрі мен ғимараттың, орын-жайдың, жер учаскесінің орналасқан жерінің географиялық жағдайын анықтайды.
30. Қаладағы аудан атаулары, реттік нөмірі анықталатын объектінің орналасқан жері объектінің мекен-жайына қосылатын болады.
31. Аудандардың атаулары Астана қаласы аудандарының бекітілген атауларына сәйкес көрсетіледі.
32. Шағын аудандар, өндірістік аумақтар, табиғатты қорғау кешендерінің (тарихи және сәулет ескерткіштерінің жиынтығы) атаулары, реттік нөмірі анықталатын объектінің орналасқан жері тиісті шағын ауданның, өндірістік аймақтың, табиғатты қорғау кешенінің белгіленген шекараларындағы объект орналасқан жағдайда объектінің мекен-жайына қосылатын болады.
33. Даңғылдың, көшенің (қысқа көше, алаң) атауына қатысты объектінің нөмірленуі Астана қаласы көшелері атауларының ресми тізіміне және нөмірленетін объектінің және көше-жол тәсімі элементтерінің оңтайлы ұсынуына сәйкес қысқа жолдардың, көшелердің және алаңдардың атауларын нақтылай отырып, даңғылдардың, көшелердің, қысқа жолдардың, алаңдардың ресми мекен-жай тәсіміне сәйкес қабылданады.
34. Астана қаласы көшелерінің ресми тізімі және нөмірленетін объектінің және Астана қаласы даңғылдарының, көшелерінің, қысқа көшелерінің және басқа да құрылымдық элементтерінің ресми мекен-жай тәсімі алаңдардың атаулары электронды түрде құрылады және Астана қаласы аумағындағы қала құрылысы объектілерін және элементтерін атау, қайта атау туралы мұрағат материалдарын пайдалана отырып, Астана қаласы мемлекеттік қала құрылысы кадастрының базасында қалалық ақпараттық жүйе (бұдан әрі - ҚАЖ) жүргізу жөніндегі қызметтерді жүзеге асыратын сәулет органы жүргізеді.

Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ).
35. Предварительный п орядковый номер земельного участка, здания, корпуса, строения, сооружения устанавливается на стадии подготовки разрешительной документации по отводу земельного участка под проектирование, либо строительство органом архитектуры по предварительному согласованию порядкового номера объекта с данными ГИС.
Предварительный порядковый номер земельного участка, здания, корпуса, строения, сооружения изменяется органом архитектуры в случаях, когда в результате сноса отдельных объектов нумерация объектов одной части города прерывается (теряется) более чем на десять единиц.
Сноска. Пункт 35 с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ); от 26.03.2012 № 120-308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Присвоение порядкового номера и нумерация зданий (домов), образующих непрерывный фронт застройки с юга на север и расположенных на магистралях, производится с юга на север с нечетными номерами по левой стороне улицы и четными номерами по правой.
37. Присвоение порядковых номеров и нумерация зданий (домов), образующих непрерывный фронт застройки с запада на восток и расположенных на магистралях, производится с запада на восток с нечетными номерами по левой стороне улицы и четными номерами по правой.
38. Зданиям, находящимся на пересечении улиц различных категорий, присваивается порядковый номер по улице более высокой категории, согласно классификации магистральных улиц.
39. Зданиям, находящимся на пересечении улиц равных категорий, присваивается порядковый номер по улице, на которую выходит главный фасад здания. Если на угол выходит два равнозначных фасада одного здания, порядковый номер присваивается по улице, идущей в направлении к центру города. Если главный фасад здания находится внутри двора, присваивается порядковый номер по улице, вдоль которой вытянуто здание.
40. Присвоение порядкового номера зданиям, образующим периметр площади, производится по часовой стрелке, начиная от главной магистрали со стороны центра. В случае если угловое здание имеет главный фасад и значительную протяженность вдоль примыкающей улицы, его нумерация производится по улице, а не по площади.
41. В случае естественного формирования новой застройки территорий города, при котором невозможно выполнение пунктов 36, 37 настоящих Правил, допускаются присвоение порядковых номеров и нумерация зданий (домов) на данных территориях в обратном порядке, т.е. с севера на юг либо с востока на запад, с нечетными номерами по правой стороне улицы и четными номерами по левой.

Ескерту. 34-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
35. Жер учаскесінің, ғимараттың, корпустың, құрылымның, орын-жайдың реттік нөмірі сәулет органының ҚАЖ мәліметтеріне сәйкес объектінің алдын ала реттік нөмірін алдын ала келісу бойынша жобалауға, не болмаса құрылыс салуға жер учаскесін бөлу туралы рұқсат беру құжаттамасын әзірлеу сатысында белгіленеді.
Жер учаскесінің, ғимараттың, корпустың, құрылымның, орын-жайдың алдын ала реттік нөмірін сәулет органы жекелеген объектілерді бұзу нәтижесінде қаланың бір бөлігі объектілерінің нөмірленуі оннан артық бірлікке бөлінген (жоғалған) жағдайда өзгеріледі.
Ескерту. 35-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз), 2012.03.26 № 120-308 (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен.
36. Оңтүстіктен солтүстікке қарай құрылыстың үздіксіз үрдісін құрайтын және магистральдарда орналасқан ғимараттарға реттік нөмір беру және нөмірлеу көшенің сол жағы бойынша тақ сандармен және оң жағы бойынша жұп сандармен оңтүстіктен солтүстікке қарай жүргізіледі.
37. Батыстан шығысқа қарай құрылыстың үздіксіз үрдісін құрайтын және магистральдарда орналасқан ғимараттарға реттік нөмір беру және нөмірлеу көшенің сол жағы бойынша тақ сандармен және оң жағы бойынша жұп сандармен батыстан шығысқа қарай жүргізіледі.
38. Әртүрлі санаттағы көшелердің қиылысында орналасқан ғимараттарға магистральды көшелердің сыныптамасына сәйкес жоғары санаттағы көше бойынша реттік нөмір беріледі.
39. Санаттары тең көшелердің қиылысында орналасқан ғимараттарға ғимараттың бас қасбеті шығатын көше бойынша реттік нөмір беріледі. Егер бұрышқа бір ғимараттың екі қасбеті шығатын болса қала орталығына бағытталған көше бойынша реттік нөмір беріледі.
40. Алаң периметрін құрайтын ғимараттарға реттік нөмір беру орталық жақтан бас магистральдан бастап сағат тілі бойынша жүргізіледі. Егер бұрыштағы ғимарат бас қасбетке ие болса және жанасқан көше бойымен ұзындығы едәуір болған жағдайда оны нөмірлеу алаң бойынша емес, көше бойынша жүзеге асырылады.
41. Қала аумақтарына жаңа құрылыс салуды қалыптастырған жағдайда, осы Ереженің 36, 37-тармақтарын орындау мүмкін болмаған кезде, осы аумақтарда ғимараттарға (үйлерге) керісінше тәртіпте реттік нөмірлер беруге және нөмірлеуге, яғни, солтүстіктен оңтүстікке не болмаса шығыстан батысқа қарай, көшенің оң жағы бойынша тақ нөмірлермен және сол жағы бойынша жұп нөмірлермен жүргізуге жол беріледі.

42. На территории земельного участка определяется основное здание, относительно которого осуществляется нумерация зданий, сооружений, расположенных на данной территории. Порядковый номер основного здания определяется с учетом установленной классификации улиц.
43. Иным зданиям, сооружениям, расположенным на территории земельного участка, присваиваются номер основного здания и дополнительный номер корпуса или строения в соответствии с Правилами. Указатель "корпус" или "строение" при необходимости определяется в зависимости от функционального назначения зданий с учетом функционального использования территории земельного участка, на котором они расположены, и сложившейся нумерации близлежащих зданий.
44. Нумерация зданий производится от главного въезда на территорию земельного участка с учетом расположения главного здания.
45. При возведении дополнительно на земельном участке, принадлежащем физическому или юридическому лицу на праве собственности, аренды, или ином вещном праве, одного или нескольких объектов недвижимого имущества, каждому объекту присваивается тот же порядковый номер, но с добавлением дополнительного номера корпуса или строения.
46. Нумерацию зданий, расположенных между двумя уже пронумерованными зданиями, строениями с последовательными номерами (вставку объектов), следует производить, используя меньший номер соответствующего объекта с добавлением к нему буквы либо дроби в соответствии с настоящими правилами.
47. Пристроенным и встроено-пристроенным объектам, обладающим признаками самостоятельных объектов (зданий, сооружений) присваивается самостоятельный порядковый номер с добавлением к номеру основного здания через знак дроби дополнительного целого числа.
48. Непронумерованным сооружениям, за исключением заборов, мостовых, выгребных ям, колодцев, погребов, дворовых отмосток, тротуаров и подобных объектов, присваивается порядковый номер с условной привязкой к основному зданию или земельному участку, на котором оно расположено, с добавлением указателя "coop." и номера сооружения.
К письменному обращению о присвоении адреса заявителем прилагаются следующие документы:
1) правоустанавливающие документы на объект недвижимости, либо постановление о предоставлении прав на земельный участок, акт приемки в эксплуатацию, договор о приватизации либо копия решения о легализации недвижимого имущества;
2) копия технического паспорта объекта;
3) копия удостоверения личности физического лица; для юридических лиц - копия свидетельства о государственной регистрации и статистической карты, доверенность на представителя;

42. Жер учаскесінің аумағында негізгі көшелер анықталады, оған сәйкес осы аумақта орналасқан ғимараттар, орын-жайлар нөмірленеді. Негізгі ғимараттың реттік нөмірі көшелердің белгіленген топталымын ескеріп, жүзеге асырылады.
43. Жер учаскесінің аумағында орналасқан өзге де ғимараттарға, орын-жайларға, негізгі ғимараттың нөмірі және Ережеге сәйкес корпустың немесе құрылымның қосымша нөмірі беріледі. "Корпус" немесе "құрылым" көрсеткіштері қажет болған жағдайда ғимараттың орналасқан жер учаскесі аумағының функционалдық пайдаланылуын ескеріп, ғимараттардың функционалдық мақсатына және жақын орналасқан ғимараттарды нөмірлеуге байланысты анықталады.
44. Ғимараттарды нөмірлеу бас ғимараттың орналасуын ескеріп, жер учаскесінің аумағына бас кіреберісінен басталады.
45. Жеке және заңды тұлғаға меншік, жалдау немесе өзге де заттай құқығында тиесілі жер учаскесінде қосымша бір немесе бірнеше жылжымайтын мүлік объектілерін салған жағдайда әр объектіге корпустың немесе құрылымның қосымша нөмірін қоса сол реттік нөмір беріледі.
46. Тізбектегі нөмірмен нөмірленген екі ғимараттың, құрылымдардың арасында орналасқан ғимараттарды нөмірлеуді тиісті объектінің төменгі нөмірін әріп немесе бөлшек қосып жүргізу керек.
47. Дербес объектілердің (ғимараттар, орын-жайлар) белгілері бар жапсаржай және қосып салынған объектілерге толық санға қосымша бөлшек арқылы негізгі ғимараттың нөміріне қосымша дербес реттік нөмір беріледі.
48. Қоршауларды, көпірлерді, қазылған шұңқырларды, құдықтарды, жертөлелерге, ауладағы тас жабындарды, жаяужолдарды және осыларға ұқсас объектілерді қоспағанда, нөмірленбеген орын-жайларға реттік нөмір негізгі ғимаратқа немесе ол өзі орналасқан жер учаскесіне шартты түрде байланыстырылып "орын-жай" деген көрсеткіш қосылып және орын-жайдың нөмірі көрсетіліп беріледі.
Өтініш беруші мекен-жай беру туралы жазбаша өтінішке мынадай құжаттарды қоса береді:
1) жылжымайтын мүлік объектісіне құқық белгілеуші құжаттар, немесе жер учаскесіне құқық беру туралы қаулы, пайдалануға қабылдау акті, жекешелендіру туралы шарт немесе жылжымайтын мүлікті заңдастыру туралы шешімнің көшірмесі;
2) объектінің техникалық паспортының көшірмесі;
3) жеке тұлғаның жеке куәлігінің көшірмесі; заңды тұлғалар үшін - мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің және статистикалық картаның көшірмесі, өкілге берілген сенімхат;

4) топографическая съемка в масштабе М 1:500 для объектов индивидуального жилищного строительства.
Сноска. Пункт 48 в редакции постановления Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ).
49. Освоенным, но не пронумерованным земельным участкам присваивается номер здания, сооружения, возведенного в пределах данного земельного участка.
50. При расположении нескольких зданий, сооружений, других объектов в пределах территории одного земельного участка, земельному участку присваивается номер основного здания, сооружения.
Неосвоенным земельным участкам присваивается простой порядковый номер в соответствии с настоящими Правилами, при этом необходимо соблюдать следующее условие: каждый земельный участок имеет свой уникальный порядковый номер, и порядковые номера земельным участкам присваиваются на основе признака принадлежности (прилегания) земельных участков к той или иной градостроительной единице (улице, проспекту, площади и пр.).
51. При возведении на территории пронумерованного неосвоенного земельного участка нового здания, сооружения возводимому объекту присваивается предварительный порядковый номер данного земельного участка с соблюдением общего порядка нумерации.
Сноска. Пункт 51 в редакции постановления акимата города Астаны от 26.03.2012 № 120-308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Порядковая нумерация вновь возводимых зданий (сооружений) и внесение изменений в порядковые номера существующих объектов производятся органом архитектуры на основании данных ПДП и ГИС.
К письменному обращению о присвоении адреса заявителем прилагаются следующие документы:
1) правоустанавливающие документы на объект недвижимости либо постановление о предоставлении прав на земельный участок для целей строительства (реконструкции), акт приемки в эксплуатацию, либо копия решения о легализации недвижимого имущества;
2) копия технического паспорта объекта;
3) копия удостоверения личности физического лица, а для юридических лиц - копия свидетельства о государственной регистрации и статистической карты, доверенность на представителя;
4) исполнительная съемка раздел "Благоустройство" в масштабе М 1:500 для сдаваемых объектов в эксплуатацию, кроме объектов индивидуального жилищного строительства;
5) топографическая съемка в масштабе М 1:500 для объектов индивидуального жилищного строительства.
Сноска. Пункт 52 с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ).
52-1 Орган архитектуры рассматривает письменные обращения заявителей о присвоении предварительного порядкового номера либо адреса объектам недвижимости, в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил, в течение пятнадцати календарных дней.

4) жеке тұрғын үй құрылысының объектілері үшін М 1:500 масштабындағы топографиялық түсірім.
Ескерту. 48-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
49. Игерілген, бірақ нөмірленбеген жер учаскелеріне аталған жер учаскесінің шегінде салынған ғимаратқа, орын-жайға нөмір беріледі.
50. Бір жер учаскесінің аумағы шегінде бірнеше ғимараттар, орын-жайлар, басқа да объектілер орналасқан жағдайда жер учаскесіне негізгі ғимараттың, орын-жайдың нөмірі беріледі.
Игерілмеген жер учаскесіне осы Ережеге сәйкес қарапайым реттік нөмірі беріледі, бұл жағдайда мына талаптарды сақтау қажет: әрбір жер учаскесінің өзінің бірегей реттік нөмірі болуы қажет және жер учаскелеріне реттік нөмір жер учаскелерінің осы немесе басқа қала құрылысы бірлігіне (көше, даңғыл, алаңдар және т.б.) қатысты (жапсаржай) негізінде беріледі.
51. Нөмірленген игерілмеген жер учаскесінің аумағындағы жаңа ғимаратты, орын-жайды салғанда тұрғызылатын объектіге нөмірлеудің жалпы тәртібі сақталып, осы жер учаскесінің алдын ала реттік нөмірі беріледі.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - Астана қаласы әкімдігінің 2012.03.26 № 120-308 (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
52. Қайта тұрғызылған ғимараттың (орын-жайдың) реттік нөмірі және қолданыстағы объектілердің реттік нөміріне өзгерістер енгізу ТЖЖ және ҚАЖ деректері негізінде сәулет органымен жүзеге асырылады.
Өтініш беруші мекен-жай беру туралы жазбаша өтінішке мынадай құжаттарды қоса береді:
1) жылжымайтын мүлік объектісіне құқық белгілеуші құжаттар, немесе құрылыс (қайта құру) мақсатында жер учаскесіне құқық беру туралы қаулы, пайдалануға қабылдау актісінің немесе жылжымайтын мүлікті заңдастыру туралы шешімнің көшірмесі;
2) объектінің техникалық паспортының көшірмесі;
3) жеке тұлғаның жеке куәлігінің көшірмесі; заңды тұлғалар үшін  - мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің және статистикалық картаның көшірмесі, өкілге берілген сенімхат;
4) жеке тұрғын үй құрылысы объектілерін есептемегенде, пайдалануға тапсырылатын объектілер үшін М 1:500 масштабындағы "Абаттандыру" бөлімі бойынша орындаушылық түсірім;
5) жеке тұрғын үй құрылысының объектілері үшін М 1:500
масштабындағы топографиялық түсірім.
Ескерту. 52-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
52-1. Сәулет органы өтініш иесінің жылжымайтын мүлік объектісіне бастапқы реттік нөмір немесе мекен-жай беру туралы жазбаша өтінішін осы Ереженің 21-тармағына сәйкес он бес күнтізбелік күн ішінде қарайды.

Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 52-1 в соответствии с постановлением акимата города Астаны от 26.03.2012 № 120-308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. На территориях интенсивного сноса, производимого в связи с изъятием земельных участков для государственных нужд, допускается производить резервирование порядковых номеров для проектируемых зданий, сооружений.
Глава 6. Стандарт структуры адреса
54. Структура адреса объекта должна соответствовать следующим требованиям:
реквизиты адреса указываются в строго определенной последовательности написания дедуктивным способом (от общего к частному);
адресом объекта является текстовая часть, состоящая из реквизитов, указанных после разделителя ":" (двоеточие), следующего за термином "адрес";
адрес объекта излагается на государственном, русском и других языках;
при написании адреса объекта допускаются сокращения категории градостроительного элемента:
район - (р-он);
микрорайон - (мкрн.);
площадь - (пл.);
шоссе - (шос.);
трасса - (тр.);
проспект - (пр.);
улица - (ул.);
бульвар - (бул.);
аллея - (алл.);
проезд - (пр-д);
переулок - (пер-к);
тупик - (туп.);
встроено-пристроенное и пристроенное помещение-(вп);
при написании адреса объекта допускается полное изложение адреса с указанием наименования города и административного района, также с использованием сокращений: город (г.), район (р-он);
при написании адреса утвержденное наименование градостроительного элемента (микрорайона, площади, улицы и прочее) должно быть полностью воспроизведено.
Например:
адрес: г. Астана, р-он Алматы, ул. А. Пушкина, 110, кв. 51;
адрес: город Астана, район Алматы, улица А. Пушкина, 110, квартира 51;
адрес: мкр. Чубары, ул. Изумрудная, 12;
адрес: ул. Бейбитшилик, 31;
адрес: мкр. "Молодежный", 36а.
Сноска. Пункт 54 с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ).
55. Присвоение одному объекту нескольких адресов относительно нескольких частей города не допускается.
Глава 7. Требования к установке указателей порядковых
номеров  зданий и сооружений, указателей наименований улиц
и  микрорайонов, угловых указателей наименований улиц
§ 1. Общие требования
56. Указатели порядковых номеров зданий, сооружений, наименований улиц и наименований микрорайонов устанавливаются на фасадах домов в следующем порядке:
1) при сдаче в эксплуатацию вновь построенных зданий:
заказчик обращается в орган архитектуры, который на основании данных ГИС присваивает зданию (сооружению) порядковый номер и определяет правильное наименование проспекта, бульвара, улицы, к которой географически привязан объект (здание, сооружение), подлежащий адресации;
на основании полученных данных органа архитектуры заказчик за счет собственных средств по предварительному согласованию в составе проектной документации эскиза указателя наименования микрорайона и (или) улицы, указателя порядкового номера здания (сооружения) с органом архитектуры производит изготовление и установку указателя порядкового номера здания (сооружения), указателя наименования улицы, микрорайона в соответствии с требованиями настоящих Правил;

Ескерту. 5-тарау 52-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы әкімдігінің 2012.03.26 № 120-308 (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
53. Мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер учаскелерінің алынуына байланысты жүргізілетін қарқынды бұзу аумақтарында жобаланып жатқан ғимараттар мен орын-жайлар үшін реттік нөмірлерді резервілеуге жол беріледі.
6-тарау. Мекен-жай құрылымының стандарты
54. Объектінің мекен-жай құрылымы мына талаптарға сай келуі тиіс:
мекен-жай деректемелері жазудың қатаң белгіленген тізбектелуі бойынша көрсетіледі;
"мекен-жай" терминінен соң ":" (қос нүкте) бөлушіден кейін көрсетілген деректемелерден құралған мәтін бөлігі объектінің мекен-жайы болып табылады;
объект мекен-жайы мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде жазылады;
объектінің мекен-жайын жазған кезде қала құрылысы бөлшегінің санатын қысқартып жазуға болады:
аудан - (ауд.);
шағын аудан - (ш. ауд.);
алаң - (ал.);
тас жол - (тас.ж.);
трасса - (тр.);
даңғыл - (даңғ.);
көше - (к-сі);
желекжол - (жел.ж.);
саяжол - (сая.ж.);
өту жолы - (өту.ж.);
қысқа көше - (қыс.к.)
тұйық көше - (тұй.к.);
жапсарлас-жанаса және жанаса салынған үй-жай - (жү);
объектінің мекен-жайы жазылғанда қала және әкімшілік ауданның атауы көрсетілген мекен-жайды толық мазмұндауға жол беріледі, сондай-ақ қысқартылған түрде: қала (қ), аудан (ауд.) жазуға жол беріледі;
мекен-жайды жазу кезінде қала құрылысы бөлшегінің (шағын ауданы, алаңы, көшесі және тағы басқалар) бекітілген атауы толық көрсетілуі тиіс.
Мысалы:
мекен-жайы: Астана қ., Алматы ауд., А. Пушкин к-сі, 110, 51-пәт.;
мекен-жайы: Астана қаласы, Алматы ауданы, А. Пушкин көшесі, 110, 51-пәтер;
мекен-жайы: Шұбар ш. ауд., Изумрудная к-сі, 12;
мекен-жайы: Бейбітшілік к-сі, 31;
мекен-жайы: "Молодежный" ш. ауд., 36 а.
Ескерту. 54-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
55. Қаланың бірнеше бөліктеріне қатысты бір объектіге бірнеше мекен-жайлар беруге жол берілмейді.
7-тарау. Ғимараттар мен орын-жайлардың реттік нөмір көрсеткіштерін, көшелер мен шағын аудандар атауларының көрсеткіштерін, көше атауларының бұрыштық көрсеткіштерін орнатуға қойылатын талаптар &1. Жалпы талаптар
56. Ғимараттар, орын-жайлардың реттік нөмірлерінің көрсеткіштері, үй қасбеттеріндегі көшелер мен шағын аудандардың атаулары мына тәртіппен орнатылады:
1) жаңадан тұрғызылған ғимараттарды пайдалануға тапсыру кезінде:
тапсырысшы ҚАЖ негізінде ғимаратқа (орын-жайға) реттік нөмір беретін сәулет органына өтініш білдіреді және мекен-жай беруге жататын объект географиялық бекітілген (ғимарат, орын-жай) даңғылдың, желек-жолдың, көшенің дұрыс атауын анықтайды;
сәулет органынан алынған мәліметтер негізінде тапсырысшы өз қаражаты есебінен алдын ала келісім бойынша сәулет органымен нобайдың жобалау құжаттамасының құрамына шағын ауданның және (немесе) көше көрсеткішін, ғимараттың (орын-жайдың) реттік нөмірінің көрсеткіші ғимараттың реттік нөмірінің көрсеткішін, осы Ереже талаптарына сәйкес көше, шағын аудандар атауларының көрсеткіштерін дайындайды және орнатады;

2) при изменении порядковых номеров зданий и сооружений, наименований улиц, микрорайонов замена и установка соответствующих указателей порядковых номеров зданий, сооружений, указателей наименований улиц, указателей наименования микрорайонов и прочих указателей производится аппаратами акимов районов города Астаны на основании данных ГИС.
Сноска. Пункт 56 с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ).
57. Исключен постановлением акимата города Астаны от 26.03.2012  № 120-308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Ответственность за установку и правильное размещение указателей порядковых номеров зданий, сооружений, указателей наименований улиц, указателей наименований микрорайонов на фасадах строящихся (возводимых) зданиях и сооружениях несут заказчики.
59. Исключен постановлением акимата города Астаны от 26.03.2012  № 120-308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Исключен постановлением акимата города Астаны от 26.03.2012  № 120-308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Указатели не должны размещаться на одном носителе (опоре, сооружении) с дорожными знаками, средствами наружной рекламы и в створе с ними. Допускается установка указателей на опору светофоров.
62. Указатели должны быть различаемы независимо от времени суток.
§ 2. Указатели наименований улиц
63. Указатели наименований улиц размещаются на зданиях и сооружениях, расположенных на пересечении улиц (перекрестках).
64. Указатели наименований улиц размещаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на улицы, образующие перекресток, на высоте от 2,5 до 3,0 метров от поверхности земли, на расстоянии 25-30 сантиметров от выходящего на перекресток угла здания или сооружения. Исключение составляют случаи, когда расстояние между двумя перекрестками составляет более пятисот метров - расстояние между двумя последовательными указателями наименований улиц не должно превышать указанную величину.
65. Указатели наименований улиц категории 1 устанавливаются на фасадах всех зданий и сооружений, выходящих на магистральные дороги скоростного и регулируемого движения, магистральные улицы общегородского значения, соответствующие типовому эскизу указателя наименования улицы категории 1.
66. Указатели наименований улиц категории 2 устанавливаются на фасадах всех зданий и сооружений, выходящих на магистральные улицы районного значения, улицы и дороги местного значения, соответствующие типовому эскизу указателя наименования улицы категории 2.

2) ғимараттар мен орын-жайлардың реттік нөмірлерінің, көшелер мен шағын аудандардың атаулары өзгерген жағдайда ғимараттардың, орын-жайлардың реттік нөмірлерінің тиісті көрсеткіштерін, көшелер мен шағын аудандар атауларының көрсеткіштерін және өзге де көрсеткіштерін айырбастауды және орнатуды ҚАЖ мәліметтері негізінде Астана қаласы аудандары әкімдерінің аппараттары жүзеге асырады.
Ескерту. 56-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
57. Алынып тасталды - Астана қаласы әкімдігінің 2012.03.26 № 120-308 (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
58. Ғимараттар мен орын-жайлардың реттік нөмірлерінің, салынып жатқан ғимараттар мен орын-жайлардың қасбетіндегі көшелер мен шағын аудандар атаулары көрсеткіштерінің орнатылуына және дұрыс салынуына тапсырысшылар жауапкершілік алады.
59. Алынып тасталды - Астана қаласы әкімдігінің 2012.03.26 № 120-308 (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
60. Алынып тасталды - Астана қаласы әкімдігінің 2012.03.26 № 120-308 (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
61. Көрсеткіштер жол белгілері, бұқаралық сыртқы жарнама құралдары бар бір тіреуішке орнатылмауы тиіс. Көрсеткіштерді бағдаршам тіреуішіне орнатуға жол беріледі.
62. Көрсеткіштер тәулік уақытынан тәуелсіз ажыратылуы тиіс.
&2. Көше атауларының көрсеткіштері
63. Көше атауларының көрсеткіштері көше қиылыстарында (қиылыстарда) орналасқан ғимараттар мен орын-жайларда орналастырылады.
64. Көше атауларының көрсеткіштері жерден 2,5-тен 3,0 метрге дейінгі биіктікте, қиылысқа шығатын ғимарат немесе орын-жай бұрышынан 25-30 см қашықтықта қиылыс жасайтын көшеге шығатын ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерінде орналастырылады. Егер екі қиылыстың арасындағы ара қашықтық бес жүз метрді құраса, айрықша болып табылады - көше атауларының екі көрсеткішінің арасындағы ара қашықтық аталған мөлшерден аспауы қажет.
65. 1 санаттағы көше атауларының көрсеткіштері магистральды қозғалысы жылдам және реттелетін жолдарға, 1 санаттағы көше атаулары көрсеткіштерінің үлгілік нобайына тиісті жалпықалалық маңызы бар магистральды көшелерге шығатын барлық ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерінде орнатылады.
66. 2 санаттағы көше атауларының көрсеткіштері 2 санаттағы көше атаулары көрсеткіштерінің үлгілік нобайына тиісті аудандық маңызы бар магистральды көшелерге, жергілікті маңызы бар көшелер мен жолдарға шығатын барлық ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерінде орнатылады.

67. Указатели наименований улиц категории 3 устанавливаются на фасадах всех зданий и сооружений, относящихся к объектам индивидуальной жилой застройки, соответствующие типовому эскизу указателя наименования улицы категории 3.
§ 3. Указатели наименований микрорайонов
68. Указатели наименований микрорайонов размещаются на зданиях и сооружениях, относящихся к микрорайону и находящихся на пересечении улиц (перекрестках), ограничивающих микрорайон, или условных перекрестках, образованных ограничивающими микрорайон улицами и въездами в микрорайон.
69. Исключение составляют случаи, когда расстояние между двумя перекрестками составляет более пятисот метров - расстояние между двумя последовательными указателями наименований микрорайонов не должно превышать указанную величину.
70. Указатели наименований микрорайонов размещаются на фасадах зданий и сооружений, на высоте от 2,5 до 3,0 метров от поверхности земли, на расстоянии 25-30 сантиметров от выходящего на перекресток или условный перекресток угла здания или сооружения.
71. Указатели наименований микрорайонов категории 1 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на ограничивающие микрорайон магистральные дороги скоростного и регулируемого движения, магистральные улицы общегородского значения, соответствующие типовому эскизу указателя наименования микрорайона категории 1.
72. Указатели наименований микрорайонов категории 2 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на ограничивающие микрорайон магистральные улицы районного значения и улицы, дороги местного значения, соответствующие типовому эскизу указателя наименования улицы категории 2.
73. В случае установки на фасаде здания или сооружения указателя наименования микрорайона указатель наименования улицы не устанавливается.
§ 4. Указатели порядкового номера объектов
74. Указатель порядкового номера здания, сооружения размещается по нечетной стороне улицы с левой стороны, а по четной стороне улицы с правой стороны фасада каждого здания или сооружения, на высоте от 2,5 до 3,0 метров от поверхности земли, на расстоянии от угла дома 25-30 сантиметров.
75. В случае, когда на фасаде здания, сооружения размещен указатель наименования улицы или микрорайона, указатель порядкового номера здания, сооружения размещается по горизонтальной оси после указателя наименования улицы или микрорайона.
76. Указатели порядкового номера здания или сооружения категории 1 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на магистральные дороги скоростного и регулируемого движения, магистральные улицы общегородского значения, соответствующие типовому эскизу указателя порядкового номера здания или сооружения категории 1.

67. 3 санаттағы көше атауларының көрсеткіштері 3 санаттағы көше атаулары көрсеткіштерінің үлгілік нобайына тиісті жеке тұрғын үй құрылысы объектілеріне жататын барлық ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерінде орнатылады.
&3. Шағын аудандар атауларының көрсеткіштері
68. Шағын аудандар атауларының көрсеткіштері шағын ауданға жататын және шағын аудандарды шектеп тұратын көше қиылыстарында (қиылыстарда) орналасқан ғимараттар мен орын-жайларға немесе шағын ауданды көшелермен және шағын ауданға шығаберістермен шектеу нәтижесінде пайда болған шартты қиылыстарға орнатылады.
69. Егер екі қиылыстың арасындағы ара қашықтық бес жүз метрді құраса, айрықша болып табылады - көше атауларының екі көрсеткішінің арасындағы ара қашықтық аталған мөлшерден аспауы қажет.
70. Шағын аудандар атауларының көрсеткіштері жерден 2,5-тен 3,0 метрге дейінгі биіктікте, қиылысқа шығатын ғимарат немесе орын-жай бұрышынан 25-30 см қашықтықта қиылыс жасайтын көшеге шығатын ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерінде орналастырылады.
71. 1 санаттағы шағын аудандар атауларының көрсеткіштері магистральды қозғалысы жылдам және реттелетін жолдарға, 1 санаттағы шағын аудандар атаулары көрсеткіштерінің үлгілік нобайына тиісті жалпықалалық маңызы бар магистральды көшелерге шығатын барлық ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерінде орнатылады.
72. 2 санаттағы шағын аудандар атауларының көрсеткіштері 2 санаттағы шағын аудандар атаулары көрсеткіштерінің үлгілік нобайына тиісті аудандық маңызы бар магистральды көшелерге, жергілікті маңызы бар көшелер мен жолдарға шығатын барлық ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерінде орнатылады.
73. Ғимараттар мен орын-жайлар қасбеттерінде шағын аудандардың атауларының көрсеткіштері орнатылған болса, көше атауларының көрсеткіші белгіленбейді.
&4. Объектілердің реттік нөмірінің көрсеткіштері
74. Ғимараттың, орын-жайдың реттік нөмір көрсеткіші әрбір ғимараттың және орын-жайдың қасбетіне көшенің сол жағы бойынша тақ сандармен, ал көшенің оң жағы бойынша жұп сандармен, жерден 2,5-тен 3,0 метрге дейінгі биіктікте, үй бұрышынан 25-30 см қашықтықта орналастырылады.
75. Егер ғимарат, орын-жайдың қасбетінде көше немесе шағын аудан атауының көрсеткіші, ғимарат, орын-жайдың реттік нөмірінің көрсеткіші көше немесе шағын аудан атауының көрсеткішінен кейін көлденең ось бойынша орнатылады.
76. 1 санаттағы ғимараттар немесе орын-жайлардың реттік нөмірінің көрсеткіштері магистральды қозғалысы жылдам және реттелетін жолдарға, 1 санаттағы ғимараттар немесе орын-жайлардың реттік нөмірінің көрсеткіштерінің үлгілік нобайына тиісті жалпықалалық маңызы бар магистральды көшелерге шығатын барлық ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерінде орнатылады.

77. Указатели порядкового номера здания или сооружения категории 2 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, выходящих на магистральные улицы районного значения, улицы и дороги местного значения, соответствующие типовому эскизу указателя порядкового номера здания, сооружения категории 2.
78. Указатели порядкового номера здания, сооружения категории 3 устанавливаются на фасадах зданий и сооружений, относящихся к объектам индивидуальной жилой застройки, соответствующие типовому эскизу указателя порядкового номера здания категории 3.
Внутри микрорайонов и кварталов указатели порядкового номера здания или сооружения категории 3 устанавливаются с левой стороны фасадов зданий или сооружений, выходящих на внутриквартальный проезд, на высоте не более от 2,5 до 3,0 метров от поверхности земли, на расстоянии от угла дома 25-30 сантиметров, соответствующие типовому эскизу указателя порядкового номера здания, сооружения категории 3.
§ 5. Угловые указатели наименований улиц
79. Угловые указатели наименований улиц (аншлаги), устанавливаемые на пересечениях улиц (перекрестках), размещаются непосредственно на пересечении улиц (перекрестках) и устанавливаются на металлических опорах высотой не более 4 метров.
Глава 8. Изготовление и установка указателей наименований
частей города и порядковых номеров за счет инвесторов
Сноска. Глава 8 исключена постановлением акимата города Астаны от 26.03.2012 № 120-308 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 9. Дополнительные требования
91. Данные по присвоенным порядковым номерам земельным участкам, зданиям и сооружениям, встроено-пристроенным и пристроенным помещениям подлежат обязательной регистрации в информационной базе данных ГИС.
Сноска. Пункт 91 с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ).
92. Порядковые номера не присваиваются объектам временного назначения, хозяйственным постройкам, гаражам, находящимся в собственности физических лиц и (или) входящим в состав гаражных кооперативов, обществ, объектам инженерной инфраструктуры города, садовым и огородным участкам.
93. Объекты временного назначения не имеют собственного порядкового номера, но справкой может уточняться их местоположение относительно рядом расположенного объекта с постоянным порядковым номером.
94. Определение местоположения гаражей, входящих в состав гаражных кооперативов, обществ, садовых и дачных (огородных) участков, составляющих соответствующие садовые общества, устанавливается решением органа управления этих кооперативов, обществ, при этом каждому объекту присваивается индивидуальный номер. В случае отсутствия соответствующих органов управления присвоение индивидуальных номеров осуществляется органом архитектуры.

77. 2 санаттағы ғимараттар немесе орын-жайлардың реттік нөмірінің көрсеткіштері 2 санаттағы ғимараттар немесе орын-жайлардың реттік нөмірі көрсеткіштерінің үлгілік нобайына тиісті аудандық маңызы бар магистральды көшелерге, жергілікті маңызы бар көшелер мен жолдарға шығатын барлық ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерінде орнатылады.
78. 3 санаттағы ғимараттар немесе орын-жайлардың реттік нөмірінің көрсеткіштері 3 санаттағы ғимараттар немесе орын-жайлардың реттік нөмірі көрсеткіштерінің үлгілік нобайына тиісті жеке тұрғын үй құрылысы объектілеріне жататын барлық ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерінде орнатылады.
Шағын аудандар мен орамдар ішінде 3 санаттағы ғимараттар мен орын-жайлар реттік нөмірлерінің көрсеткіштері 3 санаттағы ғимараттар, орын-жайлар реттік нөмірі көрсеткішінің үлгілік нобайына сәйкес жерден 2,5-тен 3,0 метрге дейінгі биіктікте, үй бұрышынан 25-30 см қашықтықта, орамішілік жолға шығатын ғимараттар мен орын-жайлар қасбеттерінің сол жағына орналастырылады.
&5. Көше атауларының бұрыштық көрсеткіштері
79. Көше қиылыстарында (қиылыстарда) орналасқан көшелер (аншлагтар) атауларының бұрыштық көрсеткіштері көше қиылыстарында (қиылыстарда) орналастырылады және биіктігі 4 метрден аспайтын металл тіректерде орналастырылады.
8-тарау. Инвесторлар есебіне қала бөліктерінің атауларының көрсеткіштерін және реттік нөмірлерін әзірлеу және орнату
Ескерту. 8-тарау алынып тасталды - Астана қаласы әкімдігінің 2012.03.26 № 120-308 (алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
9-тарау. Қосымша талаптар
91. Жер учаскелеріне, ғимараттарға және орын-жайларға жапсарлас-жанаса және жанаса салынған үй-жайларға реттік нөмір беру жөніндегі мәліметтер ҚАЖ ақпараттық мәліметтер базасында міндетті тіркелуге жатады.
Ескерту. 91-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
92. Реттік нөмірлер уақытша тұрғыдағы объектілерге, жеке тұлғаның меншігіндегі және (немесе) гараж кооперативтерінің, қоғамдардың, қаланың инженерлік инфрақұрылым объектілерінің, бақ және саяжай учаскелерінің құрамына енетін шаруашылық жапсаржайларға, гараждарға берілмейді.
93. Уақытша тұрғыдағы объектілердің жеке реттік нөмірі жоқ, бірақ анықтамамен жақын орналасқан объектінің тұрақты реттік нөмірімен олардың орналасқан жері нақтылануы мүмкін.
94. Гараж кооперативтерінің, қоғамдардың, бақ және саяжай учаскелерінің құрамына енетін, тиісті бақ қоғамын құрайтын гараждардың орналасқан жерін анықтау осы кооперативтерді басқару органының шешімімен белгіленеді, бұл әрбір объектіге жеке реттік нөмір беріледі. Тиісті басқару органдары болмаған жағдайда жеке нөмірлерді беруді сәулет органдары жүзеге асырады.

95. При заполнении в документах данных о порядковых номерах объектов, подготавливаемых и выпускаемых организациями, запрещается произвольное написание порядковых номеров земельных участков, зданий и сооружений.
96. Указатели, установленные на фасадах зданий и сооружений с нарушением требований настоящих Правил, подлежат демонтажу собственником (балансодержателем) здания (сооружения) либо лицом, его обслуживающим, а при его отсутствии - аппаратами акимов районов города Астаны .
Сноска. Пункт 96 с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ).
97. Собственники (балансодержатели) зданий и сооружений обязаны содержать в исправном состоянии указатели порядковых номеров зданий и сооружений, указатели наименований улиц и микрорайонов.
98. При выходе из строя, утрате, повреждении, износе указатели наименований улиц и микрорайонов, указатели порядковых номеров зданий и сооружений должны быть заменены собственниками (балансодержателями).
99. Собственники (балансодержатели) зданий и сооружений обязаны обеспечивать беспрепятственный доступ к объекту, на котором установлены указатели, сотрудникам государственных органов, осуществляющим установку, содержание и эксплуатацию указателей.
Раздел 3. Порядок внесения изменений в правоудостоверяющие
и иные документы после изменения наименований
градостроительных элементов либо порядковых номеров объектов
100. Совместные решения маслихата и акимата города Астаны о переименовании градостроительных элементов (улиц, микрорайонов и т.п.), опубликованные в установленном порядке, а также решения органа архитектуры об изменении порядковых номеров объектов являются основанием для инициирования физическими и юридическими лицами внесения изменений в документы, удостоверяющие право собственности (хозяйственного ведения, оперативного управления) на принадлежащее им имущество, и иные документы в установленном порядке.
101. Внесение указанных изменений в документы осуществляется по инициативе физического или юридического лица либо в момент регистрации каких-либо сделок в отношении имущества в регистрирующем органе.
К письменному обращению в соответствии с пунктом 100 настоящих Правил заявителем прилагаются следующие документы:
1) правоустанавливающие документы на объект недвижимости;
2) копия технического паспорта объекта;
3) копия удостоверения личности физического лица; для юридических лиц - копия свидетельства о государственной регистрации и статистической карты, доверенность на представителя.

95. Әзірлейтін және шығаратын ұйымдардың құжаттарда объектілердің реттік нөмірлері туралы мәліметтерді толтырғанда жер учаскелерінің, ғимараттар мен орын-жайлардың реттік нөмірін өз еркімен жазуына тыйым салынады.
96. Ғимараттар мен орын-жайлардың қасбеттерінде осы Ереженің талаптары бұзылып, орнатылған көрсеткіштер ғимарат иесімен (баланс ұстаушымен) немесе оған қызмет көрсететін тұлғамен, ол болмаған жағдайда - Астана қаласы аудандары әкімдерінің аппараттарымен бөлшектеуге жатады.
Ескерту. 96-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
97. Ғимараттар мен орын-жайлар иелері (баланс ұстаушылары) ғимараттар мен орын-жайлардың реттік нөмірі көрсеткіштерінің, көшелер мен шағын аудандар атауларының көрсеткіштері түзетілген жағдайда ұстауға міндетті.
98. Көшелер мен шағын аудандар атауларының көрсеткіштері, ғимараттар мен орын-жайлардың реттік нөмірі көрсеткіштері қатардан шыққан, жоғалған, зақым келген, ескірген жағдайда меншік иелері (баланс ұстаушылар) ауыстыруы қажет.
99. Ғимараттар мен орын-жайлар иелері (баланс ұстаушылары) көрсеткіштер орнатылған объектіге, көрсеткіштерді орнатуды, ұстауды және пайдалануды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар қызметкерлеріне үздіксіз қол жеткізуін қамтамасыз етуі қажет.
3-бөлім. Қала құрылысы элементтерінің атаулары немесе объектілердің реттік нөмірлері өзгергеннен кейін құқығын куәландыратын және өзге де құжаттарға өзгерістер енгізу тәртібі
100. Астана қала мәслихаты мен әкімдігінің белгіленген тәртіпте белгіленген қала құрылысы элементтерін (көшелер, шағын аудандар және т.б.) қайта атау туралы бірлескен шешімі, сондай-ақ объектілердің реттік нөмірлерін өзгерту туралы сәулет органының шешімі жеке және заңды тұлғалардың оған тиесілі меншікке (шаруашылық жүргізу, жедел басқару) құқығын куәландыратын құжаттарға, белгіленген тәртіпте өзге де құжаттарға өзгерістер енгізуге ынтагерлік білдіруіне негіз болып табылады.
101. Құжаттарға аталған өзгерістерді енгізу тіркеу органында мүлікке қатысты қандай да мәмілелерді тіркеген сәтте жеке және заңды тұлғаның бастамасы бойынша жүзеге асырылады.
Өтініш беруші осы Ереженің 100-тармағына сәйкес жазбаша өтінішке мынадай құжаттарды қоса береді:
1) жылжымайтын мүлік объектісіне құқық белгілеуші құжаттар;
2) объектінің техникалық паспортының көшірмесі;
3) жеке тұлғаның жеке куәлігінің көшірмесі; заңды тұлғалар үшін - мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің және статистикалық картаның көшірмесі, өкілге берілген сенімхат;

Сноска. Пункт 101 с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5 ).
Раздел 4. Заключительные положения
102. Настоящие Правила обязательны на всей территории города Астаны для исполнения физическими и юридическими лицами независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности.
Сноска. Пункт 102 с изменениями, внесенными постановлением Акимата города Астаны от 20.08.2008 N 20-989п (порядок введения в действие см. пункт 5).
103. Отношения, не охватываемые Правилами, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.

Ескерту. 101-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
4-бөлім. Қорытынды ережелер
102. Осы Ереже меншік нысанына және ведомстволық керек-жарағына қарамастан Астана қаласының барлық аумағында жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті.
Ескерту. 102-тармаққа өзгерту енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 2008.08.20 N 20-989қ (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
103. Осы Ережеде қамтылмаған қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.