Об областной программе "Культурное наследие" на 2004-2006 годы.
Решение Павлодарского областного Маслихата от 21 октября 2004 года N 66/8. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 7 ноября 2004 года за N 2787. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо Департамента юстиции Павлодарской области от 18 марта 2009 года N 4-06/1966).
Сноска. Утратило силу в связи с истечением срока действия (письмо Департамента юстиции Павлодарской области от 18 марта 2009 года N 4-06/1966).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1  статьи 6  Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемую областную программу "Культурное наследие" на 2004-2006 годы (далее - Программа).
2. Департаменту финансов области обеспечить ежегодное финансирование Программы.
3. Департаменту культуры области ежегодно к 20 января представлять в постоянную комиссию областного маслихата по вопросам социального и культурного развития информацию о ходе выполнения Программы.
4. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Павлодарского областного маслихата по вопросам социального и культурного наследия.
Председатель сессии А.Гуськов
Секретарь областного Маслихата Р.Гафуров
Приложение
к решению Павлодарского
областного маслихата
по областной программе
"Культурное наследие"
на 2004 - 2006 годы
от 21 октября 2004 года N 2787
Областная программа
"Культурное наследие" на 2004-2006 годы
1. Паспорт
Наименование
Областная программа "Культурное наследие" на 2004 - 2006 годы
Основание для разработки
Послание Президента Республики Казахстан Н. А. Назарбаева народу Казахстана от 4 апреля 2003 года "Основные направления внутренней и внешней политики на 2004 год", Указ Президента Республики Казахстан от 13 января 2004 года N 1277 "О Государственной программе "Культурное наследие" на 2004 - 2006 годы", постановление Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2004 года N 171 "О Плане мероприятий по реализации Государственной программы "Культурное наследие" на 2004-2006 годы", решение областного маслихата (II сессия, III созыв) от 26 декабря 2003 года N 165/2 "О плане мероприятий области по реализации "Программы Правительства Республики Казахстан на 2003 - 2006 годы"
Основные разработчики
Департаменты культуры; внутренней политики; архивов; здравоохранения; сельского хозяйства; туризма и спорта; образования Павлодарской области, Павлодарский государственный университет имени С. Торайгырова (по согласованию), Павлодарский университет (по согласованию), Павлодарский государственный педагогический институт (по согласованию)
Цель
Разработка комплекса мер по изучению, сохранению и воссозданию историко - культурного наследия и эффективное его использование в целях обогащения духовной и интеллектуально-образовательной сфер
Создание целостной системы обеспечения сохранности и изучения культурного наследия - историко-культурных памятников, в том числе археологических, этнографических, фольклорных, архитектурных, для дальнейшего формирования социокультурной основы развития общества
Задачи
Воссоздание значительных историко-культурных и архитектурных памятников, создание целостной системы изучения культурного наследия, в том числе современной национальной культуры, фольклора, традиций и обычаев, обобщение многовекового опыта национальной литературы и письменности (на местном материале), создание фонда гуманитарного образования на государственном языке (на основе издательских проектов), создание фонда исторической энциклопедической литературы, популяризация научных знаний, подготовка и издание лучших образцов национальной литературы и письменности, достижений научной мысли, культуры и литературы на государственном языке
Объемы и источники финансирования
Средства республиканского и местных бюджетов, а также иные финансовые источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан
Общий объем финансирования составит 268,5 млн. тенге, в том числе из бюджета области 218,0 млн. тенге, финансовых источников, не запрещенных
законодательством Республики Казахстан, - 30,7 млн. тенге, республиканского бюджета - 19,8 млн. тенге
Общий объем предполагаемых затрат в  2004 году - 16,4 млн. тенге: из бюджета области - 1,0 млн. тенге, в том числе из районного - 1, млн. тенге, финансовых источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, - 3,6 млн. тенге, республиканского бюджета - 11,8 млн. тенге
Общий объем предполагаемых затрат в 2005 году - 196,7 млн. тенге, из бюджета области - 167,5 млн. тенге, в том числе из областного - 91,5 млн. тенге, городского - 67,6 млн. тенге, районного - 8,4 млн. тенге, финансовых источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, - 26,3 млн. тенге, республиканского бюджета - 3,0 млн. тенге
Общий объем предполагаемых затрат в 2006 году - 55,3 млн. тенге, из бюджета области - 49,5 млн. тенге, в том числе из областного - 35,6 млн. тенге,  городского - 12,7 млн. тенге, районного - 1,2 млн. тенге, финансовых источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, - 0,8 млн. тенге, республиканского бюджета - 5,0 млн. тенге
Ожидаемые
результаты
Организация реставрационных работ на 10 зданиях - памятниках архитектуры, музеефикация всех находок, собранных в ходе археологических раскопок и поисково-разведочных работ, обобщение археологических, архивных и этнокультурных исследований, создание монографий, научных трудов и учебных пособий, подготовка и выпуск их в свет (по отдельному плану), организация прикладных научных исследований, этнокультурных экспедиций, организация поиска в архивах Казахстана и России для получения ценной историко - культурной информации (всего 33 выезда в районы области и за ее пределы), организация постоянной информационной поддержки в средствах массовой информации, социальной рекламы в целях сохранения и развития историко - культурного наследия
Сроки реализации
2004 - 2006 годы

2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" облыстық бағдарламасы туралы.
Павлодар облыстық мәслихатының 2004 жылғы 21 қазандағы N 66/8 шешімі. Павлодар облысының әділет департаментінде 2004 жылғы 7 қарашада N 2787 тіркелді. Мерзімінің өтуіне байланысты күші жойылды - Павлодар облыстық Әділет департаментінің 2009 жылғы 18 наурыздағы N 4-06/1966 хатымен.
Ескерту. Мерзімінің өтуіне байланысты күші жойылды - Павлодар облыстық Әділет департаментінің 2009 жылғы 18 наурыздағы N 4-06/1966 хатымен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағының 1) тармақшасына сәйкес, облыстық мәслихат ШЕШIМ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған 2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" облыстық бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама).
2. Облыс қаржы департаментi жыл сайын Бағдарламаның дер кезiнде қаржыландыруын қамтамасыз етсiн.
3. Облыс мәдениет департаментi жыл сайын 20 қаңтар мерзiмiне орай облыстық мәслихаттың әлеуметтiк және мәдени дамуы мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссиясына Бағдарламаны iске асыру барысы туралы ақпарат ұсынатын болсын.
4. Осы шешiмнiң орындауын бақылау облыстық мәслихаттың әлеуметтiк және мәдени мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссиясына жүктелсiн.
Сессия төрағасы А.Гуськов
Облыстық мәслихаттың хатшысы Р.Гафуров
2004-2006 жылдарға арналған
облыстық "Мәдени мұра" бағдарламасы
жөнiндегi Павлодар облыстық
мәслихатының 2004 жылғы
21 қазандағы N 66/8 шешiмiне
қосымша
2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра"
облыстық бағдарламасы
1. Паспорт
Атауы
2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра"
облыстық бағдарламасы
Әзiрлеу үшiн негiз
Қазақстан Республикасының Президентi Н.Ә.
Назарбаевтың 2003 жылғы 4 сәуiрдегi "2004
жылға арналған iшкi және сыртқы саясаттың
негiзгi бағыттары" атты Қазақстан халқына
Жолдауы, Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 2004 жылы 13 қаңтардағы
"2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра"
мемлекеттiк  бағдарламасы туралы" N
1277 Жарлығы, Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 2004 жылғы 12 ақпандағы
"2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра"
мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру
жөнiндегi iс-шаралар жоспары туралы" N
171 қаулысы, облыстық Мәслихаттың (III
сайланған II сессиясы) 2003 жылғы 26
желтоқсандағы "Облыстың "Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң 2003-2006 жылдарға
арналған Бағдарламасын" iске асыру
жөнiндегi iс-шаралар жоспары  туралы" N
165/2 шешiмi
Негiзгi әзiрлеушiлер
Павлодар облысы мәдениет; iшкi саясат;
мұрағаттар, денсаулық сақтау; ауыл
шаруашылығы; туризм және спорт; бiлiм
департаменттерi, С. Торайғыров атындағы
Павлодар  мемлекеттiк университетi
(келiсiм бойынша), Павлодар университетi
(келiсiм бойынша), Павлодар мемлекеттiк
педагогика институты (келiсiм бойынша)
Мақсаты
Тарихи-мәдени мұраларды зерттеу, сақтау
және қалпына келтiру жөнiнде шаралар
әзiрлеу және оларды рухани және
санаткерлiк бiлiм салаларын байыту
мақсатында тиiмдi пайдалану қоғам дамуының
әлеуметтiк-мәдени негiзiн одан әрi
қалыптастыру үшiн мәдени мұра -
тарихи-мәдени ескерткiштердi, оның iшiнде
археологиялық, этнографиялық, фольклорлық,
сәулет ескерткiштерiн сақтау мен зерттеудi
қамтамасыз етудiң тұтас жүйесiн құру
Мiндеттерi
Маңызды тарихи-мәдени және сәулет
ескерткiштерiн қайта жаңғырту, мәдени
мұраны, соның iшiнде қазiргi заманғы
ұлттық мәдениеттi, фольклор, дәстүрлер мен
әдет-ғұрыптарды зерделеудiң тұтас жүйесiн
құру, ұлттық әдебиет пен жазудың ғасырлық
тәжiрибесiн қорыту (жергiлiктi материал
бойынша), мемлекеттiк тiлде  гуманитарлық
бiлiм қорын құру (басылым жобалары
негiзiнде), тарихи энциклопедиялық
әдебиеттер қорын құру, қол жеткен ғылыми
бiлiмдi әйгiлеу, мемлекеттiк тiлде ұлттық
әдебиет пен жазудың, ғылыми ойлардың,
мәдениет пен  әдебиеттiң ең үздiк
үлгiлерiн дайындау және басып шығару
Қаржыландыру көлем-
дерi мен көздерi
Республикалық және жергiлiктi бюджеттер
қаражаты, сондай-ақ Қазақстан
Республикасының заңнамасымен тыйым
салынбаған өзге де қаржы көздерi
Қаржыландырудың жалпы көлемi 268,5 млн.
теңге құрайды, соның iшiнде облыс
бюджетiнен 218,0 млн. теңге, заңнамамен
тыйым салынбаған қаржы көздерiнен, -
30,7 млн.  теңге, республикалық бюджеттен
- 19,8 млн. теңге
2004 жылға болжанған шығынының жалпы
көлемi 16,4 млн. теңге, облыстық бюджеттен
- 1,0 млн. теңге, оның iшiнде аудандық
бюджеттен 1,0 млн. теңге, Қазақстан
Республикасының заңнамасымен тыйым
салынбаған қаржы көздерiнен - 3,6 млн.
теңге, республикалық бюджеттен - 11,8
млн. теңге
2005 жылға болжанған шығынының жалпы
көлемi - 196,7 млн. теңге, облыс
бюджетiнен - 167,5 млн. теңге, соның
iшiнде облыстық бюджеттен - 91,5 млн.
теңге, қалалық бюджеттен - 67,6 млн.
теңге, аудандық бюджеттен - 8,4 млн.
теңге, Қазақстан Республикасының
заңнамасымен тыйым салынбаған қаржы
көздерiнен - 26,3 млн. теңге,
республикалық бюджеттен 3,0 млн. теңге
2006 жылға болжанған шығынының жалпы
көлемi - 55,3 млн. теңге, облыс бюджетiнен
- 49,5 млн. теңге, соның iшiнде облыстық
бюджеттен - 35,6 млн. теңге қалалық
бюджеттен - 12,7 млн. теңге, аудандық
бюджеттен - 1,2 млн. теңге, Қазақстан
Республикасының заңнамасымен тыйым
салынбаған қаржы көздерiнен - 0,8 млн.
теңге, республикалық бюджеттен - 5,0 млн.
теңге
Күтiлетiн нәтижелер
10 сәулет ескерткiштерi-ғимараттарындағы
жөндеу-қайта қалпына келтiру жұмыстарын
ұйымдастыру, археологиялық қазбалар мен
iзденістi - зерттеу жұмыстары кезiнде
табылған барлық заттар мұражайын жасау,
археологиялық мұрағат және этномәдени
зерттеулерiн  жинақтау, ғылыми еңбектер
мен оқу құралдарын, монографиялар жасау,
оларды дайындау және басып  шығару (жеке
жоспар бойынша), этномәдениет, қолданбалы
ғылыми зерттеулердi, экспедицияларды
ұйымдастыру, құнды тарихи-мәдени
ақпараттар ала отырып, Қазақстан мен
Ресей мұрағаттарында  iздеу жұмыстарын
ұйымдастыру (облыс аудандары мен одан
тысқары жерлерге барлығы 33 рет шығу),
тарихи-мәдени мұраларды сақтау және дамыту
тақырыбы бойынша әлеуметтiк жарнамалар
мен бұқаралық ақпарат құралдарын ұдайы
ақпараттық қолдауды ұйымдастыру
Iске асыру мерзiмi
2004-2006 жылдар

2. Введение
Областная программа "Культурное наследие" на 2004-2006 годы" (далее - Программа) разработана в соответствии с  Посланием  Президента Республики Казахстан Н. А. Назарбаева от 4 апреля 2003 года "Основные направления внутренней и внешней политики на 2004 год",  Указом  Президента Республики Казахстан от 13 января 2004 года N 1277 "О Государственной программе "Культурное наследие" на 2004 - 2006 годы",  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2004 года N 171 "О Плане мероприятий по реализации Государственной программы "Культурное наследие" на 2004-2006 годы", а также  решением  областного маслихата (II сессия, III созыв) от 26 декабря 2003 года N 165/2 "О плане мероприятий области по реализации "Программы Правительства Республики Казахстан на 2003 - 2006 годы". Разработка Программы продиктована необходимостью более активного, конструктивного вмешательства в организационную ситуацию, сложившуюся в сфере культурного наследия, путем планомерного финансирования деятельности по сохранению и рациональному использованию имеющихся культурных ценностей. Данный документ является основой для разработки районных и городских программ.
3. Анализ современного состояния проблемы
Современное состояние историко - культурного наследия Павлодарского Прииртышья характеризуется посильным обеспечением комплекса мер по сохранению и дальнейшему развитию традиций, открытием новых памятников истории и культуры, активизацией работ по консервации, реставрации объектов архаики, античности, средневековья, новой и новейшей истории, созданием на их базе мемориально - заповедных и туристических комплексов.
За последние шесть лет (с 1998 по 2003 годы) приняты существенные меры по улучшению инфраструктуры области. Разработаны и внедрены территориальные программы развития и поддержки сферы культуры; стабилизируется и развивается оптимальная система материально-технического обеспечения учреждений культуры и массовых мероприятий; налажено тесное сотрудничество с Малой ассамблеей народов Казахстана.
Достаточно удовлетворительно функционируют 641 библиотека и 145 клубно - досуговых учреждений различных форм собственности, 190 музеев всех видов принадлежности, 14 архивов.
Сеть учреждений культуры расширилась - открыты 31 библиотека и 27 клубов, 2 новых музея; областной центр народного творчества и культурно-досуговой деятельности преобразован в областной центр народного творчества и культурно - досуговой деятельности "Шанырак", учреждены и функционируют на профессиональной основе камерный хор и симфонический оркестр. На начало 2004 года сеть государственных учреждений культуры составляют 192 библиотеки, 130 клубов и Домов культуры, 11 музеев, 2 театра, 1 камерный хор, 1 симфонический оркестр.
В архивах, библиотеках и музеях хранятся раритетные документы, издания, экспонаты, произведения художников, представляющие собой образцы бесценного духовно-интеллектуального отечественного и мирового культурного наследия.

2. Кiрiспе
2004-2006 жылдарға арналған облыстық "Мәдени мұра" бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 4 сәуiрдегi "Iшкi және сыртқы саясаттың 2004 жылғы негiзгi бағыттары" Қазақстан халқына Жолдауына , Қазақстан Республикасы Президентiнiң  2004 жылғы 13 қаңтардағы "2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" мемлекеттiк бағдарламасы туралы" N 1277 Жарлығына , Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 12 ақпандағы "2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары туралы" N 171 қаулысына , сонымен қатар, облыстық Мәслихатының   (III сайланған II сессиясы) 2003 жылғы 26 желтоқсандағы "Облыстың "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003-2006 жылдарға арналған Бағдарламасын" iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары  туралы"  шешiмiне сәйкес әзiрлендi. Осы Бағдарламаны әзiрлеу қолда бар мәдени құндылықтарды сақтау және ұтымды пайдалану  жөнiндегi қызметтi жоспарлы қаржыландыру жолымен  мәдени мұра саласында қалыптасқан ұйымдастырушылық жағдайға белсене, сындарлы араласудың қажеттiгiнен туындады. Бұл аудандық және қалалық бағдарламаларды әзiрлеу үшiн негiз болып табылады.
3. Проблеманың қазiргi жай-күйiн талдау
Ертiстiң Павлодар өңiрiнiң қазiргi кездегi тарихи-мәдени мұрасының жай-күйi дәстүрлердi сақтау және одан әрi дамыту жөнiндегi шаралар кешенiн қолдан келгенше қамтамасыз етумен, тарих пен мәдениеттiң жаңа ескерткiштерiн ашумен, концервациялау жұмыстарын жандандыру, қадым заман, антикалық, орта ғасырлық ескерткiштердi, жаңа және жаңаша тарихты жаңғырту, олардың базасы негiзiнде мемориалдық-қорықтық және туристiк кешендi жөнiндегi қомақты шаралар кешенiн қамтамасыз етумен сипатталады.
Соңғы алты жыл iшiнде, 1998 жылдан 2003 жылға дейiн инфрақұрылымды жақсару бағытында елеулi шаралар қолданылды. Мәдениет саласын қолдау мен дамытудың аймақтық бағдарламалары жасалып енгiзiлдi; мәдениет мекемелерi мен бұқаралық iс-шараларды материалдық-техникалық қамтамасыз етудiң ұтымды жүйесi тұрақтандырылып, дамуда; Қазақстан халықтарының Кiшi ассамблеясымен тығыз қарым-қатынас қалыптасты.
Меншiктiң барлық түрiндегi 641 кiтапхана мен 145 клубтың бос уақыт мекемесi, иеліктiң барлық түрiндегi 190 мұражай, 14 мұрағат толық қанағаттанарлық жұмыс атқаруда.
Мәдениет мекемелерiнiң  жүйесi кеңейтiлдi - 31 кiтапхана мен 24 клуб, 2 жаңа мұражай ашылды; облыстық халық шығармашылығы мен мәдени-сауық қызметi облыстық орталығы "Шаңырақ" облыстық халық шығармашылығы мен мәдени-сауық қызметi орталығы болып қайта құрылды, камералық хор мен симфониялық оркестр кәсiби негiзде құрылып жұмыс жасауда. 2004 жылдың басында мемлекеттiк  мәдени мекемелер жүйесiнде 192 кiтапхана, 130 клуб пен Мәдениет үйi, 11 мұражай, 2 театр, 1 камералық хор, 1 симфониялық оркестр болды.
Мұрағаттар, кiтапханалар мен мұражайларда бағалы отандық және әлемдiк рухани мәдени құндылықтар болып саналатын сирек кездесетiн құжаттар, басылымдар, экспонаттар, суретшiлер шығармалары сақталуда.

В настоящее время в области насчитывается 805 недвижимых памятников истории, археологии, архитектуры и монументального искусства, из них 316 включены в список объектов, охраняемых государством. Самыми древними из них являются стоянки первобытных людей, плоские гранитные плиты с наскальными рисунками в урочищах Оленты и Акбидаик, грот Драверта около озера Жасыбай и культовая пещера Аулиетас. Уникальные объекты (торговый дом купца А. Дерова в Павлодаре, могила поэта Жаяу Мусы Байжанова в Баянаульском и могила акына Естая Беркимбаева в Актогайском районах) включены в список памятников республиканского значения.
Выявлению, исследованию, охране и использованию объектов историко-культурного наследия уделяется пристальное внимание. Накапливается, изучается и обобщается ценный опыт организации и ведения этой работы, которая ведется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Вместе с тем, сложившаяся ситуация и тенденция к неуклонному прогрессивному развитию сферы культуры требует принятия комплекса мер по ее дальнейшему совершенствованию и активизации деятельности в этом направлении с тем, чтобы форсировать освоение современных достижений, отличающих развитые цивилизованные страны.
В области произошли коренные изменения в укладе жизни. В связи с этим многие формы и методы культурологической деятельности, а также часть объектов историко-культурного наследия потеряли свою значимость, другие нуждаются в средствах и затратах на внедрение, организацию более современного содержания, реставрацию, использование и изучение культурного наследия всех типов.
Нуждаются во внимании памятники древности и средневековья, отражающие историю становления ранних форм государственности на территории Павлодарской области. Даже современные объекты не очень надежно защищены от разрушения и уничтожения вследствие урбанизации, индустриализации, усиления техногенных процессов и ухудшения экологической обстановки, вызванных активным производственно-экономическим вмешательством людей в естественное равновесие природной среды обитания.
Недостаточно развиты методы изучения, сохранения и использования историко-культурного наследия, что сказывается на состоянии объектов. Требуют более качественного освоения нематериальные, духовно - интеллектуальные ценности, выработанные народным опытом и творчеством (традиции, обычаи, фольклор и мифология, художественные и хозяйственно-бытовые промыслы, методы, идеи и образцы народных ремесел, медицины, спорта и педагогики).
Особая функция возлагается на музеи и архивы, в чьих фондах немало свидетельств прошлого, нуждающихся в долговременном хранении. В этих целях необходимы средства для реставрации, регенерации и копирования самой ценной информации, хранимой на кино-, фото-, фонографических и электромагнитных носителях. Примыкает к этому ряду также задача сохранения и репродуцирования живописных полотен, графических и скульптурных работ.
Комплексное решение проблем изучения, воссоздания и сохранения историко - культурных ценностей области, являющихся неотъемлемой частью казахстанской истории и современности, в рамках данной Программы будет способствовать дальнейшему укреплению и развитию всей системы исследования, охраны и популяризации культурного наследия народа Казахстана.

Қазiргi кезде облыста  тарихи, археологиялық, сәулет және монументальды өнердiң 805 жылжымайтын ескерткiштерi бар, соның iшiнде: 316-ы мемлекет қорғайтын объектiлер тiзiмiне енгiзiлген. Олардың iшiнде алғашқы қауым тұрған  жерлер, Өлеңтi және Ақбидай мекенiндегi тасқа салынған суреттi жалпақ тас, Жасыбай көлiнiң қасындағы Драверт үңгiрi және әулиетастың дiни үңгiрi ең ежелгiлерi болып саналады. Бiрегей объектiлер (Павлодардағы көпес А. Деровтың сауда үйi, Баянауылдағы ақын Ж.М. Байжанов пен Ақтоғай ауданындағы ақын Е. Беркiмбаевтың зираттары) республикалық деңгейдегi ескерткiштер тiзiмiне енгiзiлдi.
Тарихи-мәдени объектiлердi ашуға, зерттеуге, сақтауға және пайдалануға көп көңiл бөлiнедi. Бұл жұмысты ұйымдастыру мен жүргiзуде бағалы тәжiрибе түзiлуде, зерттелуде және жинақталуда, ол Қазақстан Республикасы  заңнамасына сәйкес жүзеге асырылуда.
Сонымен бiрге мәдениет саласында қалыптасқан үздiксiз прогрессивтi даму жағдайы мен үрдiсi дамыған елдердегi дамудың айырмашылығын бiлдiретiн қазiргi заманғы жетiстiктердi жеделдету үшiн осы бағыттағы қызметтi одан әрi жетiлдiру және жандандыру жөнiндегi шаралар кешенiн қолдануды талап етедi.
Облыс өмiрiнде түпкiлiктi өзгерiстер болуда. Осыған байланысты көптеген мәдениеттану қызметiнiң түрлерi мен әдiстерi, сондай-ақ тарихи-мәдени объектiлердiң бiр бөлiгi өзiнiң  қажеттiлiгiн жоғалтып алды, басқа мәдени мұралардың түрлерi неғұрлым қазiргi жағдайға сәйкес енгiзуге, ұстауға, жаңғыртуды ұйымдастыруға, мәдени мұралардың барлық түрлерiн пайдалану мен зерделеуге деген қаражат пен шығындарды қажет етедi.
Павлодар облысы аймағының тарихында мемлекеттiк нысандардың қалыптасуын көрсететiн ежелгi және ортағасырлық ескерткiштерге де көңiл бөлiнуi керек. Тiптi және қазiргi уақыттағы объектiлер урбанизацияның, индустриализацияның, техногендiк процестердiң нәтижесi және экологиялық жағдайдың төмендеуiнiң салдарынан болатын қирау мен жойылудан берiк  қорғалмаған.
Тарихи-мәдени мұраны сақтау және пайдалану, зерттеу түрлерiнiң толық дамымағаны объектiлердiң жағдайына әсер етуде. Халықтық тәжiрибе мен шығармашылығынан пайда болған материалдық емес, рухани-санаткерлiк құндылықтар сапалы игерудi (салт-дәстүр, фольклор және мифология, көркем және шаруашылық кәсiп, халық кәсiбiнiң түрлерi мен мұраты және бейнесi, медицина, спорт және педагогика) талап етедi.
Негiзгi мiндеттер мұражайлар мен мұрағаттарға жүктеледi, бұл қорларда көп уақыт сақталуды қажет ететiн өткеннiң куәгерлерi  ретiндегi құжаттар көп. Бұл мақсаттар үшiн кино-, фото-, фонографиялық және  электромагниттiк тасуда сақталған регенерация және ең бағалы деректердiң ақпараттарын көшiруге қаражат керек.  Оған кескiндеме кенептерi, графикалық және мүсiн жұмыстары көшiрмелерiн сақтау мәселесi де қосылады.
Қазiргi заман және Қазақстан тарихының ажыратылмайтын бөлiгi болып табылатын аймақтың тарихи-мәдени құндылықтарын сақтап, қайта түлету және зерттеу мәселелерiн кешендi шешу Бағдарлама аясында Қазақстан халқының мәдени мұрасының барлық жүйесiн насихаттауға және қорғауға, одан әрi зерттеуге, қорғау мен жария етуге көмектесетiн болады.

4. Цель и задачи Программы
Целью Программы являются:
разработка комплекса мер по изучению, сохранению и воссозданию историко-культурного наследия и эффективное его использование в целях обогащения духовной и интеллектуально-образовательной сфер; создание целостной системы обеспечения сохранности и изучения культурного наследия - историко-культурных памятников, в том числе археологических, этнографических, фольклорных, архитектурных, для дальнейшего формирования социокультурной основы развития общества.
Задачи Программы:
воссоздание значительных историко-культурных и архитектурных памятников страны и области;
создание целостной системы изучения культурного наследия, в том числе современной национальной культуры, фольклора, традиций и обычаев;
обобщение многовекового опыта национальной литературы и письменности (на местном материале);
создание фонда гуманитарного образования на государственном языке (на основе издательских проектов);
создание фонда исторической энциклопедической литературы, популяризация научных знаний;
подготовка и издание лучших образцов национальной литературы и письменности, достижений мировой научной мысли, культуры и литературы на государственном языке.
5. Основные направления и механизм
реализации Программы
Работа по реализации Программы предполагает несколько направлений, предусматривает исполнение конкретных практических мероприятий и участие в этом широкого круга заинтересованных юридических и физических лиц, привлекаемых к освоению средств, закладываемых в мероприятия Программы.
Основные направления и механизм реализации Программы отражены в разделах, изложенных ниже.
Воссоздание историко - культурных, архитектурных и археологических памятников национальной истории.
Это направление нацелено на систематическую работу по охране и использованию памятников, предметов древности и старины. Учреждения и лица, действующие в данной сфере, опираются на законодательные акты по охране историко - культурного наследия.
На территории области находятся 805 недвижимых объектов, представляющих собой огромную историко - культурную ценность. Мероприятиями Программы предусматриваются ремонт и восстановление 10 зданий - памятников архитектуры и 1 памятника истории (могилы Д. Багаева), исследование 10 объектов археологии, ремонт и благоустройство ряда памятников истории и культуры в городах и районах области. Планируется установка 2 новых скульптурных памятников и 1 памятной стелы. Предусматривается дублирование особо ценных и древних предметов; выявление редких изданий, антикварных предметов, общих и специализированных коллекций, находящихся во владении частных лиц.
В разделе указаны объекты археологии, на которых продолжаются, начаты и планируются разведочные работы, раскопки и изучение извлекаемых находок. Отобраны те участки местности, которые дают наиболее привлекательный научный материал, позволяющий пересмотреть позиции и точки зрения, ранее бытовавшие в историографии.
Создание целостной системы изучения культурного наследия казахского народа.
В этом разделе планируется проведение экспедиций, архивно - библиотечных и архивно - музейных исследований, подготовка издательских форм к печати, осуществление совместных научно-практических проектов, создание отраслевых музеев.
Разработка и выпуск изданий, видеофильмов, публикации в средствах массовой информации, наглядная реклама
Вся многообразная работа по первым двум направлениям сопровождается созданием благоприятной информационной среды путем выпуска и приобретения буклетов, брошюр, книг, видеокинофильмов, тесного сотрудничества со средствами массовой информации, применения средств визуальной рекламы.
Разработка серий национальной и мировой научной мысли, культуры и литературы
В этом направлении планируется развитие научно-исследовательской работы по узкоспециальным историкографическим дисциплинам, имеющим основополагающее значение для проработки проблем сохранения и использования историко-культурного наследия. Мероприятиями предусмотрены подбор источников, теоретическое обобщение новых научных данных и выпуск в свет монографий, публицистических серий по вопросам, поднятым фундаментальной наукой.

4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Мыналар:
тарихи-мәдени мұраны зерделеу, сақтау және жаңғырту мен оны рухани және санаткерлiк-бiлiм беру саласын байыту мақсатында  тиiмдi пайдалану жөнiндегi шаралар кешенiн әзiрлеу; мәдени мұра - тарихи-мәдени, соның iшiнде қоғамды дамытудың әлеуметтiк-мәдени негiзiн одан әрi қалыптастыру үшiн археологиялық, этнографиялық, фольклорлық, сәулет ескерткiштерiн сақтау мен зерделеудi қамтамасыз етудiң тұтас жүйесiн құру Бағдарламаның мақсаты болып табылады.
Мыналар:
елiмiздiң және облысымыздың қайталанбас тарихи-мәдени және сәулет ескерткiштерiн қайта жаңғырту;
мәдени мұраны, соның iшiнде қазiргi таңдағы ұлттық мәдениеттi, фольклор, дәстүрлер мен әдет-ғұрыптарды зерделеудiң тұтастай жүйесiн жасау;
ұлттық әдебиет пен жазудың сан ғасырлық тәжiрибесiн (жергiлiктi материалдар негiзiнде) қорыту;
гуманитарлық бiлiм берудiң мемлекеттiк тiлдегi толыққанды қорын (баспа жобасының негiзiнде) жасау;
тарихи энциклопедиялық әдебиет қорын жасау, ғылыми бiлiмдердi кеңiнен жария ету;
мемлекеттiк тiлде ұлттық әдебиет пен жазудың таңдаулы үлгiлерiн, әлемдiк ғылыми ой-сананың, мәдениеттiң жетiстiктерiн дайындау және шығару Бағдарламаның мiндеттерi болып табылады.
5. Бағдарламаны iске асырудың негiзгi
бағыттары мен тетiгi
Бағдарламаны iске асыру жұмысы бiрнеше бағытта ұйғарылып, нақты тәжiрибелi шараларды жасауды және бұнда кең шеңбердегi ынталылық бiлдiрген заңды және жеке тұлғалардың қатысуын, оларды Бағдарлама шараларына салынған құжаттарды игеруге қатыстыруды қарастырады.
Бағдарламаның негiзгi бағыттары мен iске асыру тетiгi төменде баяндалған бөлiмдерде көрсетiлген.
Ұлттық тарихтың тарихи-мәдени, сәулеттiк және археологиялық ескерткiштерiн  қайта жаңғырту.
Бұл бағыттар ескерткiштер, ежелгi - ескi заман бұйымдарын қорғау мен пайдалану жөнiндегi жүйелi зерделеу жұмысын көздейдi. Бұл салада жұмыс жасайтын мекемелер мен тұлғалар тарихи-мәдени құндылықтарды сақтау туралы заңнамалық актiлерге сүйенедi.
Облыс аумағында тарихи-мәдени құндылығы орасан зор 805 жылжымайтын объектiлер бар. Бағдарламаларда 10 сәулет ескерткiштерi ғимараты мен 1 тарихи ескерткiштi (Д. Багаевтың моласын) жөндеу және қалпына келтiру, 10 археология объектiсiн зерттеу, облыс қалалары мен аудандарындағы бiрқатар тарихи және мәдени ескерткiштердi жөндеу және көрiктендiру қарастырылған. 2 жаңа мүсiндiк ескерткiш пен 1 ескерткiш стела орнату жоспарлануда. Ерекше  құнды және көне заттарды қайталау; жеке адамдардың қолындағы  сирек басылымдарды, антикварлық заттарды, жалпы және арнаулы коллекцияларды iздеп табу ойластырылуда.
Бөлiмде барлау жұмыстары, қазу және табылған заттарды  зерделеу жұмысы жалғастырылып жатқан, басталған және жоспарланған археология объектiлерi көрсетiлген. Бұрын тарихнамада болған ұстанымдар мен көзқарастарды қайта қарауға мүмкiндiк беретiн неғұрлым тартымды ғылыми материалдар алуға болатын жерлер iрiктелiп алынды.
Қазақ халқының мәдени мұрасын зерделеудiң тұтастай жүйесiн құру.
Бұл бөлiмде экспедициялар, мұрағаттық-кiтапханалық және  мұрағаттық-музейлiк зерттеулер өткiзу, баспалық нысандарды басуға дайындау, бiрiккен ғылыми-практикалық жобаларды жүзеге асыру, салалық музейлер құру жоспарланып отыр.
Бұқаралық ақпарат құралдарында басылымдар, бейнефильмдер, жарияланымдар әзiрлеу және шығару, көрнекi жарнама.
Бастапқы екi бағыт бойынша барлық көпқырлы жұмыс буклеттер,  кiтапшалар мен кiтаптар, бейнекинофильмдер шығару және сатып алу,  бұқаралық ақпарат құралдарымен тығыз ынтымақтастық жасау, көрнекi жарнама құралдарын қолдану жолымен қолайлы және ақпараттық орта жасау арқылы  қатар жүрiп отырады.
Ұлттық және әлемдiк ғылыми ой-сананың, мәдениет пен әдебиет дестелерiн әзiрлеу.
Бұл бағытта тарихи-мәдени мұраны сақтау мен пайдалану мәселелерiн пысықтау үшiн негiз боларлық маңызы бар нақты арнауы  тарихи кескiндемелi пәндер бойынша ғылыми зерттеу жұмыстарын дамыту жоспарлануда. Iс-шараларда көздердi iрiктеу, жаңа ғылыми деректердi теориялық жинақтау және iргелi ғылым көтерген мәселелер бойынша монографиялар мен публицистикалар топтамаларын жарыққа шығару қарастырылады.

6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Финансирование Программы будет осуществляться за счет средств республиканского и местных бюджетов, а также финансовых источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Общий объем финансирования составит 268,5 млн. тенге, в том числе из бюджета области - 218,0 млн. тенге, финансовых источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, - 30,7 млн. тенге, республиканского бюджета - 19,8 млн. тенге.
Общий объем предполагаемых затрат в 2004 году - 16,4 млн. тенге, из бюджета области - 1,0 млн. тенге, в том числе из районного - 1,0 млн. тенге, финансовых источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, - 3,6 млн. тенге, республиканского бюджета - 11,8 млн. тенге.
Общий объем предполагаемых затрат в 2005 году -196,7 млн. тенге, из бюджета области - 167,5 млн. тенге, в том числе из областного - 91,5 млн. тенге, городского - 67,6 млн. тенге, районного - 8,4 млн. тенге, финансовых источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, - 26,3 млн. тенге, республиканского бюджета - 3,0 млн. тенге.
Общий объем предполагаемых затрат в 2006 году - 55,3 млн. тенге, из бюджета области - 49,5 млн. тенге, в том числе из областного - 35,6 млн. тенге, городского - 12,7 млн. тенге, районного - 1,2 млн. тенге, финансовых источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан, - 0,8 млн. тенге, республиканского бюджета - 5,0 млн. тенге.
7. Ожидаемые результаты
Реализация Программы будет способствовать повышению духовно-образовательного и интеллектуально-культурного уровня населения области, воспитанию подрастающего поколения в духе общемировых ценностей, казахстанского патриотизма, дальнейшей консолидации общества.
В качестве ожидаемых результатов предполагаются:
организация ремонтно - реставрационных работ на 10 зданиях - памятниках архитектуры;
музеефикация всех находок, собранных в ходе археологических раскопок и поисково - разведочных работ;
обобщение археологических, архивных и этнокультурных исследований;
создание монографий, научных трудов и учебных пособий, подготовка и выпуск в свет изданий (по отдельному плану);
организация этнокультурных экспедиций, прикладных научных исследований, поиска в архивах Казахстана и России для получения ценной историко-культурной информации (всего 33 выезда в районы области и за ее пределы);
организация постоянной информационной поддержки в средствах массовой информации, социальной рекламы в целях сохранения и развития историко-культурного наследия.

6. Қажеттi ресурстар және қаржыландырулардың негiзгi көздерi
Бағдарламаны қаржыландыру республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражаты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де қаржы көздерi есебiнен жүзеге асырылады.
Қаржыландырудың жалпы көлемi 268,5 млн. теңгенi құрайды, соның iшiнде облыс бюджетiнен - 218,0 млн. теңге, Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған қаржы көздерiнен - 30,7 млн. теңге, республикалық бюджеттен - 19,8 млн. теңге.
2004 жылға болжанған шығындардың жалпы көлемi - 16,4 млн. теңгенi құрады, облыс бюджетiнен - 1,0 млн. теңге, соның iшiнде  аудандық бюджеттен - 1,0 млн. теңге, қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған қаржы көздерiнен - 3,6 млн. теңге, республикалық бюджеттен - 11,8 млн. теңге.
2005 жылға болжанып отырған шығындардың жалпы көлемi - 196,7 млн. теңгенi құрады, облыс бюджетiнен - 167,5 млн. теңге, соның iшiнде облыстық бюджеттен - 91,5 млн. теңге, қалалық бюджеттен - 67,6 млн. теңге, аудандық  бюджеттен - 8,4 млн. теңге, Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған қаржы көздерiнен - 26,3 млн. теңге, республикалық бюджеттен - 3,0 млн. теңге.
2006 жылға болжанып отырған шығындардың жалпы көлемi - 55,3  млн.теңгенi құрайды, облыс бюджетiнен - 49,5 млн. теңге, соның iшiнде облыстық бюджеттен - 35,6 млн. теңге, қалалық  бюджеттен - 12,7 млн. теңге, аудандық бюджеттен - 1,2 млн. теңге, Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған қаржы көздерiнен -   0,8 млн. теңге, республикалық бюджеттен - 5,0 млн. теңге.
7. Күтiлетiн нәтижелер
Бағдарламаны iске асыру облыс тұрғындарының рухани-бiлiм беру және азияттық-мәдени деңгейiнiң  көтерiлуiне, өскелең ұрпақты  әлемге ортақ құндылықтар, қазақстандық отаншылдық рухында тәрбиелеуге, қоғамды одан әрi топтастыруға ықпал етедi.
Мыналар:
10 сәулет ескерткiштерi ғимараттарының жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын ұйымдастыру;
археологиялық қазба және iздеу-барлау жұмыстары барысында жиналған барлық олжалардың мұражайын жасау;
археологиялық, мұрағаттық және этномәдени зерттеулердi  қорытындылау;
монографиялар, ғылыми еңбектер мен оқу құралдарын жасау;  басылымдарды дайындап жарыққа шығару (жеке жоспар бойынша);
этномәдени экспедицияларды, қолданбалы ғылыми зерттеулердi, құнды тарихи-мәдени ақпарат алу үшiн Қазақстан мен Ресей мұрағаттарында iздеудi ұйымдастыру (облыс аудандары мен одан тысқары жерлерге барлығы 33 рет шығу);
тарихи-мәдени мұраларды сақтау және дамыту мақсатында бұқаралық ақпарат құралдарында, әлеуметтiк жарнамада ұдайы ақпараттық қолдауды ұйымдастыру күтiлетiн нәтижелер есебiнде болжанып отыр.

2004 -
2006
44,4
Всего
2004 -
2006
145,7
Создание целостной системы изучения культурного наследия
к азахского народа
3
Этнографические исследования, создание музеев, работа с архивами
Информация в Министерство культуры Республики Казахстан, акиму области
Приобретение и изготовление экспонатов для создания коллекции серебряного искусства 17 - 19 веков на территории Павлодарского Прииртышья (на базе областного историко - краеведческого музея имени  Г.Потанина)
Информация в Министерство культуры Республики Казахстан, акиму области
Департамент культурыобласти
2006
8,0
Областной бюджет
Создание заповедника - музея "Древние обсерватории кочевой цивилизации" (на базе "курганов с усами" Тасмолинской культуры)
Аким г. Экибастуза
2005
2006
0,5
1,0
Бюджет
г. Экибастуза
Реализация проекта "Музей под открытым небом" на базе палеонтологического памятника природы "Гусиный Перелет"
Аким г. Павлодара, Павлодарский государственный педагогический институт (по согласованию)
2006
5,5
Бюджет г. Павлодара
Создание школы - музея  на базе Ямышевской средней школы Лебяжинского района
Департамент образования области, аким Лебяжинского района
2005
2006
0,4
0,3
Бюджет
Лебяжинского района
Работа музеев в архивах Казахстана и России
Информация в Министерство  культуры Республики Казахстан, акиму области
Департамент культурыобласти
2005
2006
0,5
0,5
Областной бюджет
Изучение наследия выдающихся земляков, приобретение архивных документов, имеющих историко - культурную ценность
Департамент архивов области
2005
2006
0,5
0,5
Областной бюджет
Перевод на современные аудионосители магнитных записей музыкальных и сценических произведений
Департамент архивов области
2005
2006
0,3
0,2
Областной бюджет
Перевод на компакт - диски филофонической коллекции Н. Шафера
Аким г. Павлодара
2005
2006
0,8
0,7
Бюджет
г. Павлодара
4
Подготовка и издание свода памятников истории и культуры области
Информация в Министерство   культуры   Республики  Казахстан, акиму области
Департамент культуры области, Павлодарский государственный университет имени С. Торайгырова (по согласованию)
2005
2006
8,0
8,0
Областной бюджет
5
Проведение этнокультурных исследований Организация этнографических  экспедиций в рамках проекта "История и культура Среднего Прииртышья" (по районам области) Сбор рукописей и раритетных этнографических предметов, аудио - и видеозапись исполнителей традиционного фольклорного жанра, создание серии видеофильмов о культурных традициях области
Информация в Министерство культуры Республики Казахстан, акиму области
Департамент культуры области, Павлодарский  государственный университет имени С.Торайгырова (по согласованию)
2005
1,0
Областной
бюджет
Исследование и воссоздание целостной истории музыки в Павлодарском Прииртышье с XVI по XXI века
Департамент культуры области
2005
1,4
Областной бюджет
Подготовка к изданию и приобретение двух томов истории  музыкального искусства Павлодарского Прииртышья
Павлодарский университет (по согласованию)
2006
0,7
Областной бюджет
Итого
2005 -
2006

2004
1,0
Баянауыл ауданының бюджетi
Аудан орталығындағы Баянауыл округiнiң алғашқы аға сұлтаны Шоң бидiң бюстi
Баянауыл ауданының әкiмi
2005
1,0
Баянауыл ауданының бюджетi
Халық жасақтары батыр-қолбасшыларының бедерлi портреттерi бар ескерткiш стела және қалмаққырған шатқалында өлгендер есiмiнiң тiзiмдерi
Май ауданының әкiмi
2006
0,5
Май ауданының бюджетi
Әдеби ескерткiштер мен сирек кездесетiн кiтаптарды сатып алу
Облыс мәдениет департаментi
2006
0,3
Облыстық бюджет
Мұражай экспонаттарын, қолжазбалар мен фотоқұжаттарды жаңғырту және  қайта қалпына келтiру
Облыс мәдениет департаментi
2006
0,5
Облыстық бюджет
Жиыны
2004- 2006
44,4
Барлығы
2004- 2006
145,7
2. Қазақ халқының мәдени мұраларын зерттеудiң толық  жүйесiн құру
3
Этнографиялық зерттеулер, мұражайлар құру, мұрағаттармен  жұмыс
Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгiне, облыс әкiмiне ақпарат
Ертiстiң Павлодар өңiрi (Г. Потанин атындағы облыстық өлкетану мұражайының базасында)  аймағындағы 17-19 ғасырлардағы күмiс өнерiнiң коллекциясын құру үшiн экспонаттар сатып алу және жасау
Облыс мәдениет департаментi
2006
8,0
Облыстық бюджет
"Көшпендiлер өркениетiнiң көне обсерваториясы" қорық-мұражайын құру (Тасмола мәдениетi "Мұртты қорғандар"  базасында)
Екiбастұз қаласының әкiмi
2005- 2006
0,5
1,0
Екiбастұз қаласының бюджетi
"Құс жолы" палеонтологиялық табиғи ескерткiш базасында "Ашық аспан аясындағы мұражай"  жобасының iске асуы
Павлодар каласының әкiмi, Павлодар мемлекеттiк педагогика институты (келiсiм бойынша)
2006
5,5
Павлодар қаласының бюджетi
Лебяжi ауданындағы Ямышев орта мектебiнiң базасында мектеп мұражайын құру
Облыс бiлiм департаментi, Лебяжi ауданының әкiмi
2005
2006
0,4
0,3
Лебяжi ауданының бюджетi
Мұражайлардың Қазақстан және Ресей  мұрағаттарындағы жұмысы
Облыс мәдениет департаментi
2005 2006
0,5
0,5
Облыстық бюджет
Белгiлi жерлестердiң мұрасын зерттеу, тарихи-мәдени құнды мұрағат құжаттарын алу
Облыс мұрағаттар департаментi
2005 2006
0,5
0,5
Облыстық бюджет
Музыкалық және сахналық шығармаларды заман табалына сай магниттік аудио жазуларға көшiру
Қазақстан Республикасының мәдениет Министрлiгiне, облыс әкiмiне ақпарат
Облыс мұрағаттар департаментi
2005 2006
0,3
0,2
Облыстық бюджет
Н. Шафердiң филофоникалық
коллекциясын компакт - дискiге аудару
Павлодар қаласының әкiмi
2005  2006
0,8
0,7
Павлодар қаласының бюджетi
4
Облыс тарихы мен мәдениет ескерткiштерiнiң Жиынын дайындау және жарыққа шығару
Облыс мәдениет департаментi, С. Торайғыров атындағы Павлодар мемлекеттiк университет (келiсiм бойынша)
2005
2006
8,0
8,0
Облыстық бюджет
5
Этномәдени зерттеулерiн өткiзу "Орта Ертiс өңiрiнiң тарихы мен мәдениетi" жобасы аясында этнографиялық экспедициялар ұйымдастыру (облыс аудандары бойынша) қолжазбалар мен сирек кездесетiн этнографиялық заттарды жинау, дәстүрлi фольклор  жанрының орындаушыларының аудио және бейне жазуларын жасау,  облыс мәдени дәстүрлерi туралы бейне фильмдер сериясын жасау
Қазақстан Республикасының мәдениет Министрлiгiне, облыс әкiмiне ақпарат
Облыс мәдениет департаментi, С. Торайғыров атындағы Павлодар мемлекеттiк университетi (келiсiм бойынша)
2005
1,0
Облыстық бюджет
XVI ғасырдан XXI ғасырға дейiнгi Ертiстiң Павлодар өңiрiндегi музыка тарихын толық зерттеу және қалпына келтiру
"Ертiстiң Павлодар өңiрiнiң музыка өнерiнiң тарихы" екi томдығын басылымға дайындалу және сатып алу
Облыс мәдениет департаментi
С. Торайғыров атындағы Павлодар мемлекеттiк университетi (келiсiм бойынша)
2005
2006
1,4
0,7
Облыстық бюджет
Жиыны
2004- 2005

44,8
Разработка серий изданий национальной и мировой научной мысли, куль туры и литературы
11
Издание сборника научных статей по проблеме изучения археологических памятников области
Информация в Министерство культуры Республики Казахстан, акиму области
Департамент культуры области, Павлодарский государственный университет имени С. Торайгырова (по согласованию)
2005
0,3
Областной бюджет
12
Выпуск энциклопедического издания "Асылмура", отражающего многовековые казахские национальные обряды и традиции
Информация в
Министерство культуры Республики Казахстан, акиму области
Департамент культуры области, Павлодарский государственный университет имени С. Торайгырова (по согласованию)
2005
6,0
Областной бюджет
13
Подготовка к выпуску и приобретение энциклопедии "Каныш Сатпаев"
Департамент культуры области,
Павлодарский университет,  Общественный фонд "Историко - географическое  общество имени К. И. Сатпаева" (по согласованию)
2005
2006
0,5
2,0
Областной бюджет
14
Выпуск собрания сочинений Машхур Жусупа Копеева (тома 4 - 8)
Информация в Министерство культуры Республики Казахстан, акиму области
Департамент культуры области, Павлодарский государственный университет имени С. Торайгырова (по согласованию)
2005 2006
1,0
1,0
Областной
бюджет
15
Художественная литература
Подготовка и издание на казахском языке иностранной  художественной литературы, пропагандирующей культурное наследие казахского народа, приобретение изданий "Нибелунги" (древний германский эпос), Б. Брехт "Просо" (о Ш.Берсиеве)
Информация в Министерство культуры Республики Казахстан, акиму области
Департамент культуры области, Павлодарский государственный университет имени С. Торайгырова
(по согласованию)
2005
2,1
Областной бюджет
16
Создание и выпуск в свет энциклопедии о известных женщинах Павлодарского Прииртышья
Информация в Министерство культуры Республики Казахстан, акиму области
Департамент культуры области, Павлодарский университет (по согласованию)
2005
1,3
Областной  бюджет
17
Сооружение мавзолея Машхур Жусупа Копеева
Информация в Министерство культуры Республики Казахстан, акиму области
Департамент культуры области, Павлодарский государственный университет имени С. Торайгырова (по согласованию)
2005
25,0
Областной бюджет
18
Проведение научно-практической конференции по итогам выполнения мероприятий программы "Культурное наследие" на 2004-2006 годы
Информация в Министерство культуры Республики Казахстан, акиму области
Департамент культуры области
2006
Финансирование не требуется
ИТОГО
2005 -
2006
39,2
ВСЕГО
2004 -
2006
268,5
Примечание: Предполагаемые суммы расходов подлежат корректировке при утверждении бюджетов на соответствующий год.

44,8
4. Ұлттық және әлемдiк ғылыми ойлар, мәдениет және әдебиет серияларын әзiрлеу
11
Облыстағы археологиялық ескерткiштердi зерттеу мәселелерi жөнiндегi ғылыми мақалалар жинағын басып шығару
Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгiне, облыс әкiмiне ақпарат
Облыс мәдениет департаментi, С. Торайғыров атындағы Павлодар мемлекеттiк университетi (келiсiм бойынша)
2005
0,3
Облыстық бюджет
12
Қазақ халқының көп ғасырлық  ұлттық әдет-ғұрыптары мен салт дәстүрлерiн көрсететiн "Асыл мұра" энциклопедиялық басылымын шығару
Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгiне, облыс әкiмiне ақпарат
Облыс мәдениет департаментi, С. Торайғыров атындағы Павлодар мемлекеттiк университетi (келiсiм бойынша)
2005
6,0
Облыстық бюджет
13
"Қаныш Сәтбаев" энциклопедиясын баспаға шығаруға дайындау және сатып алу
Облыс мәдениет департаментi, Павлодар университетi, Қ.И. Сәтбаев  атындағы "Тарихи-географиялық қоғамдық қоры" (келiсiм бойынша)
2005
2006
0,5
2,0
Облыстық бюджет
14
Мәшhүр Жүсiп Көпеев шығармаларының жинағын басып шығару (4-8 томдары)
Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгiне, облыс әкiмiне ақпарат
Облыс мәдениет департаментi, С. Торайғыров атындағы Павлодар мемлекеттiк университетi (келiсiм бойынша)
2005
2006
1,0
1,0
Облыстық бюджет
15
Көркем әдебиет қазақ халқының  мәдени мұрасын насихаттайтын шетелдiк көркем әдебиет материалдарын қазақ тiлiнде әзiрлеу және баспадан шығару, "Нибелунги" (ежелгi герман эпосы), Б. Брехт "Тары"  (Ш. Берсиев туралы) басылымдарын сатып алу
Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгiне, облыс әкiмiне ақпарат
Облыс мәдениет департаментi, С. Торайғыров атындағы Павлодар мемлекеттiк университетi (келiсiм бойынша)
2005
2,1
Облыстық бюджет
16
"Ертiстiң Павлодар өңiрiнiң  белгiлi  әйелдерi" энциклопедиясын жасау және жарыққа шығару
Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгiне, облыс әкiмiне ақпарат
Облыс мәдениет департаментi, Павлодар  университетi (келiсiм бойынша)
2005
1,3
Облыстық бюджет
17
Мәшhүр Жүсiп Көпеев кесенесiн салу
Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгiне, облыс әкiмiне ақпарат
Облыс мәдениет департаментi, С. Торайғыров атындағы Павлодар мемлекеттiк университетi (келiсiм бойынша)
2005
25,0
Облыстық бюджет
18
2004-2006 жылдарға арналған "Мәдени мұра" бағдарламасының орындалу қорытындылары бойынша ғылыми-тәжiрибелiк конференция өткiзу
Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгiне, облыс әкiмiне ақпарат
Облыс мәдениет департаментi
2006
Қаржыландыруды қажет етпейдi
Жиыны
2005-2006
39,2
Барлығы
2004- 2006
268,5
Ескерту: Болжанған шығын сомалары тиiстi жылға бюджеттi бекiту кезiнде қайта түзетiлуi мүмкiн.