Об установлении пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 января 2005 года N 17. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 10 марта 2005 года N 3484. Утратило силу - от 17 июня 2006 года N 132 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК и его действие распространяется на отношения, возникшие с 1 июля 2006 года)
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 января 2005 года N 17 утратило силу - от 17 июня 2006 года N  132  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК и его действие распространяется на отношения, возникшие с 1 июля 2006 года).
Сноска. В название внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
В соответствии с подпунктами 11), 15) пункта 2  статьи 3 , пунктом 4  статьи 45 ,   статьей 49  Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и подпунктами 5), 6) пункта 1  статьи 9  Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Агентство Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, пруденциальный норматив "Коэффициент достаточности собственного капитала".
Значение коэффициента достаточности собственного капитала ежедневно должно составлять не менее 1.
2. Установить для накопительных пенсионных фондов, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг и организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг пруденциальный норматив "Коэффициент достаточности высоколиквидных активов".
Значение коэффициента достаточности высоколиквидных активов ежедневно должно составлять не менее 1.
3. Утвердить прилагаемые Правила расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.  <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).

Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді белгілеу, Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 29 қаңтардағы N 17 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 10 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3484. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 17 маусымдағы N 132 қаулысымен.
Ескерту: Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 17 маусымдағы N 132  қаулысымен .
Ескерту: Қаулының атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  3-бабы, 2-тармағының 11), 15) тармақшаларына,  45-бабының  4-тармағына,  49-бабына  және "Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу мен қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  9-бабы  1-тармағының 5), 6) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдар үшін "Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті" пруденциалдық нормативі белгіленсін.
Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициентінің мағынасы күн сайын 1-ден кем емес болуы тиіс.
2. Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын жинақтаушы зейнетақы қорлары және бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар үшін "Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік коэффициенті" пруденциалдық нормативі белгіленсін.
Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік коэффициентінің мағынасы күн сайын 1-ден кем емес болуы тиіс.
3. Қоса беріліп отырған Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесі бекітілсін.
Ескерту: 3-тамаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).

4. Настоящее постановление вводится в действие с 01 апреля 2005 года.
5. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Токобаев Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", организаций, осуществляющих управление инвестиционным портфелем.
6. Департаменту по обеспечению деятельности (Несипбаев Р.Р.) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан принять меры к официальному опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики
Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка
и финансовых организаций
от 29 января 2005 года N 17
Правила
расчета пруденциальных нормативов для организаций,
совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке
ценных бумаг
Сноска. В название внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
Глава 1. Общие положения
1. Правила расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, (далее - Правила) устанавливают порядок расчета пруденциальных нормативов "Коэффициент достаточности собственного капитала" и "Коэффициент достаточности высоколиквидных активов", обязательных к соблюдению организациями, совмещающими виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
2. Расчет и порядок представления отчетности по иным пруденциальным нормативам для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган), определяющим порядок их расчета и представления отчетности.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения -  постановлением  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).

4. Осы қаулы 2005 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енеді.
5. Бағалы қағаздар рыногының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Тоқобаев Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне, инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға жіберсін.
6. Агенттіктің қызметін қамтамасыз ету департаменті (Несіпбаев Р.Р.) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялау шараларын қолға алсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2005 жылғы 29 қаңтардағы
N 17 қаулысымен бекітілді
Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет
түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді есептеу
ережесі
Ескерту: Ереженің атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесі (бұдан әрі - Ереже) бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдардың сақтауға міндетті "Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті" және "Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік коэффициенті" пруденциалдық нормативтерді есептеу тәртібін белгілейді.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
2. Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін қоса атқаратын ұйымдарға арналған өзге пруденциалдық нормативтерді есептеу және олар бойынша есеп беру тәртібі оларды есептеу және есеп беру тәртібін айқындайтын қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66   қаулысымен .

3. В качестве ликвидных активов накопительного пенсионного фонда (далее - Фонда), организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами (далее - Организации), организации, осуществляющей брокерскую и дилерскую деятельность с правом ведения счетов клиента в качестве номинального держателя (далее - Брокер и (или) дилер) и организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем (далее - Управляющий) признаются следующие активы:
1) деньги, в том числе:
деньги в кассе, не более десяти процентов от суммы активов по балансу;
деньги на счетах в банках второго уровня Республики Казахстан;
деньги на счетах в центральном депозитарии ценных бумаг;
деньги на счетах в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service");
деньги на счетах в организациях-нерезидентах, предоставляющих банковские услуги организациям для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг;
2) вклады в Национальном Банке Республики Казахстан;
3) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, ценные бумаги которых включены в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории, или являющихся дочерними банками-резидентами, родительские банки-нерезиденты которых имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
3-1) вклады в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и/или краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
4) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
5) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Фонду, Организации, Брокеру и (или) дилеру и Управляющему, включенные в официальный список фондовой биржи по наивысшей категории (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи и облигаций АО "Банк Развития Казахстана") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;

3. Жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрі - Қор), зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның (бұдан әрі - Ұйым), клиенттердің шоттарын номиналды ұстаушы ретінде жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның (бұдан әрі - Брокер және (немесе) дилер), инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымның (бұдан әрі - Басқарушы) мына активтері өтімді активтер болып табылады:
1) ақша, оның ішінде:
баланс бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын кассадағы ақша;
екінші деңгейдегі банктердің шоттарындағы ақша;
бағалы қағаздар орталық депозитарийінің шоттарындағы ақша;
"А" санатынан төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингісі бар резидент емес-банктер шоттарындағы ақша;
бағалы қағаздардың ұйымдасқан рыногында операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банктік қызметті көрсететін резидент емес-ұйымдар шоттарындағы ақша;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдар;
3) Бағалы қағаздары қор биржасының ең жоғары санаты бойынша ресми тізімге енгізілген немесе еншілес резидент банктер болып табылатын, ықтимал шығын резервін шегергендегі "А" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "А2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) санаттарынан кем емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі бар резидент емес енші беруші банктердің Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдары;
3-1) ықтимал шығындардың резервтерін шегеріп тастағандағы "А" санатынан төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингісі бар резидент емес-банктердегі салымдар (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып);
4) ықтимал шығын резервін шегергендегі Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
5) ықтимал шығын резервін шегергендегі қор биржасының ең жоғары санаты бойынша (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигациялардан және "Қазақстан Даму Банкі" АҚ облигацияларынан басқа) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) ресми тізімге енгізілген Қорға, Ұйымға, Брокерге және (немесе) дилерге және Басқарушыға қатысы бойынша аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары;

6) ипотечные облигации организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
6-1) инфраструктурные облигации организаций Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
7) облигации АО "Банк Развития Казахстана" (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
8) ценные бумаги иностранных государств, имеющих рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
9) негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
10) акции иностранных эмитентов, чьи долговые ценные бумаги имеют рейтинговую оценку не ниже "ВВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service") (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
11) ценные бумаги международных финансовых организаций (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
11-1) акции организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Фонду, Организации и Управляющему, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающихся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, и долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Фонду, Организации, Брокеру и (или) дилеру и Управляющему, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающихся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, за вычетом резервов на возможные потери;

6) ықтимал шығын резервін шегергендегі қор биржасының ресми тізіміне енгізілген (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) Қазақстан Республикасы ұйымдарының ипотекалық облигациялары;
6-1) ықтимал шығындар резервін шегере отырып, Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып);
7) ықтимал шығын резервін шегергендегі "Қазақстан Даму Банкі" АҚ облигациялары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
8) ықтимал шығын резервін шегергендегі кредиттік рейтингтің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шет мемлекеттердің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
9) ықтимал шығын резервін шегергендегі кредиттік рейтингтің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
10) ықтимал шығын резервін шегергендегі борыштық бағалы қағаздары кредиттік рейтингтің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ваа2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы бар шетелдік эмитенттердің акциялары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
11) ықтимал шығын резервін шегергендегі халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
11-1) ықтимал шығын резервін шегергендегі "ВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ва2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы немесе шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдасқан рыноктарында айналыстағы Қазақстан Республикасының Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының Қорға, Ұйымға, Брокерге және (немесе) дилерге және Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын акциялары және ықтимал шығын резервін шегергендегі "ВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ва2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы немесе шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдасқан рыноктарында айналыстағы Қазақстан Республикасының Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасы ұйымдарының Қорға, Ұйымға, Брокерге және (немесе) дилерге және Басқарушыға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын борыштық бағалы қағаздары;

12) аффинированные драгоценные металлы;
13) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Фонду, Организации, Брокеру и (или) дилеру и Управляющему, включенные в официальный список фондовой биржи по категории, следующей за наивысшей (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи) (с учетом суммы основного долга и начисленного вознаграждения, уменьшенные на пятьдесят процентов), за вычетом резервов на возможные потери;
13-1) паи открытого и интервального паевых инвестиционных фондов, за вычетом резервов на возможные потери (уменьшенные на пятьдесят процентов);
13-2) акции организаторов торгов с ценными бумагами, центрального депозитария ценных бумаг и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг, уменьшенные на пятьдесят процентов, за вычетом резервов на возможные потери;
14) дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду, Организации, Брокеру и (или) дилеру и Управляющему аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, в том числе:
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду, Организации, Брокеру и (или) дилеру и Управляющему аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченной по условиям договора на срок не более трех дней в размере, не превышающем двадцати процентов от суммы активов по балансу;
дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся по отношению к Фонду, Организации, Брокеру и (или) дилеру и Управляющему аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяносто дней в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Фонда, Организации, Брокера и (или) дилера и Управляющего, уменьшенная на пятьдесят процентов.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N  221  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК); от 29 октября 2005 года  N 387  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК);  постановлением  Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 27 мая 2006 года N  124  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).

12) тазартылған қымбат металдар;
13) ықтимал шығын резервін шегергендегі қор биржасының ең жоғары санатынан кейінгі (қор биржасының ресми тізіміне енгізілген ипотекалық облигациялардан басқа) (елу процентке кемітілген негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қорға, Ұйымға, Брокерге және (немесе) дилерге және Басқарушыға қатысы бойынша аффилиирленген тұлға болып табылмайтын (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған бағалы қағаздар) Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары;
13-1) ықтимал шығын (елу процентке азайтылған) резервін шегергендегі ашық және аралық инвестициялық пай қорларының пайлары;
13-2) бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың, бағалы қағаздар орталық депозитарийінің және акционерлері бағалы қағаздар рыногының кәсіпқой қатысушылары болып табылатын, бағалы қағаздар рыногы инфрақұрылымының бір бөлігі болып табылатын өзге заңды тұлғалардың ықтимал шығындардың резервтерін шегеріп тастағандағы, елу процентке азайтылған акциялары;
14) Қорға, Ұйымға және Басқарушыға қатысы бойынша аффилиирленген тұлға болып табылмайтын (ықтимал шығын резервін шегере отырып), қызметкерлер мен басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергендегі ұйымның дебиторлық берешегі, оның ішінде:
Қорға, Ұйымға, Брокерге және (немесе) дилерге және Басқарушыға қатысы бойынша аффилиирленген тұлға болып табылмайтын, баланс бойынша активтер сомасының жиырма процентінен аспайтын мөлшердегі шарт талаптары бойынша дебиторлық берешекті шегергендегі жасалған шарт талаптарын қызметкерлердің және басқа тұлғалардың үш күннен аспайтын мерзімге кешіктірген дебиторлық берешек (ықтимал шығын резервін шегере отырып);
Қорға, Ұйымға, Брокерге және (немесе) дилерге және Басқарушыға қатысы бойынша аффилиирленген тұлға болып табылмайтын, Қордың, Ұйымның, Брокердің және (немесе) дилердің және Басқарушының балансы бойынша жасалған шарт талаптарын қызметкерлердің және басқа тұлғалардың тоқсан күннен аспайтын мерзімге кешіктірген елу процентке кемітілген активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі дебиторлық берешекті шегергендегі дебиторлық берешек (ықтимал шығын резервін шегере отырып).
Ескерту: 3-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы  N 221 2005 жылғы 29 қазандағы  N 387 2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66 , 2006 жылғы 27 мамырдағы  N 124   қаулыларымен .

4. В качестве прочих активов Фонда, Организации, Брокера и (или) дилера и Управляющего, включаемых в расчет достаточности собственного капитала признаются следующие активы:
1) основные средства Фонда, Организации, Брокера и (или) дилера и Управляющего по балансовой стоимости, в том числе:
земля, находящаяся в собственности или на праве постоянного землепользования, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Фонда, Организации, Брокера и (или) дилера и Управляющего;
здания и сооружения, находящиеся в собственности, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Фонда, Организации, Брокера и (или) дилера и Управляющего;
машины и оборудование, находящиеся в собственности, в размере, не превышающем пяти процентов от суммы активов по балансу Фонда, Организации, Брокера и (или) дилера и Управляющего;
2) программное обеспечение - по балансовой стоимости, в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Фонда, Организации, Брокера и (или) дилера и Управляющего.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения -  постановлением  Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
5. В качестве высоколиквидных активов Фонда и Организации признаются активы, указанные в подпунктах 1)-12) пункта 3 настоящих Правил.
Глава 2. Порядок расчета пруденциальных
нормативов для Фонда
6. Коэффициент достаточности собственного капитала при осуществлении Фондом деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, а также при совмещении Фондом деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами и брокерской и дилерской деятельности без права ведения счетов клиента в качестве номинального держателя рассчитывается по формуле:
К 1 =(ЛА-О)/МРСК, где
ЛА - активы Фонда, указанные в пунктах 3 и 4 настоящих Правил;
О - совокупные обязательства Фонда;
МРСК - минимальный размер собственного капитала Фонда, рассчитанный по формуле:
МРСК = (ТПА*k)*0,10 + 0,15УВД, где
ТПА - текущая стоимость пенсионных активов, принятых в инвестиционное управление;
k - коэффициент кредитного риска, рассчитываемый по формуле:
Е (текущая стоимость финансового инструмента *
коэффициент дефолта)
k = ---------------------------------------------------
Е текущей стоимости финансовых инструментов
Значения коэффициента дефолта указаны в Приложении 1 к настоящим Правилам.
УВД - усредненный валовой доход, рассчитываемый по формуле:
Е валового дохода, полученного за
последние три финансовых года
УВД = ----------------------------------------------.
3
Величина УВД рассчитывается ежегодно по состоянию на первое число первого месяца отчетного года в соответствии с финансовой отчетностью и корректируется в случае необходимости после ежегодного аудита.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения -  постановлением  Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).

4. Меншікті капиталдың жеткіліктілік есебіне кіретін Қордың, Ұйымның, Брокердің және (немесе) дилердің және Басқарушының өзге активтері ретінде мынадай активтер танылады:
1) Қордың, Ұйымның, Брокердің және (немесе) дилердің және Басқарушының баланстық құны бойынша негізгі құрал-жабдықтары, оның ішінде:
Қордың, Ұйымның, Брокердің және (немесе) дилердің және Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі меншігіндегі немесе тұрақты пайдалану құқығындағы жер;
Қордың, Ұйымның, Брокердің және (немесе) дилердің және Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі меншігіндегі үйлер және ғимараттар;
Қордың, Ұйымның, Брокердің және (немесе) дилердің және Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі меншігіндегі машиналар мен жабдықтар;
2) бағдарламалық қамтамасыз ету - Қордың, Ұйымның, Брокердің және (немесе) дилердің және Басқарушының балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі баланстық құны бойынша.
Ескерту: 4-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66   қаулысымен .
5. Қордың және Ұйымның өтімділігі жоғары активтері ретінде осы Ереженің 3-тармағының 1)-12) тармақшаларында көрсетілген активтер танылады.
2-тарау. Қорға арналған пруденциалдық
нормативті есептеу тәртібі
6. Қор зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметін жүзеге асырғанда, сондай-ақ Қор зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті және клиенттердің шоттарын номиналды ұстаушы ретінде жүргізу құқығынсыз брокерлік және дилерлік қызметті қоса атқарғанда, меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 1 =(ӨА-М)/ МКАМ, мұнда
ӨА - осы Ереженің 3 және 4 тармақтарында көрсетілген, Қордың активтері;
М - Қордың жиынтық міндеттемелері;
МКАМ - мына формула бойынша есептелген Қордың меншікті капиталының ең аз мөлшері:
МКАМ = (ЗАҚ*k)*0,10 + 0,15 ОЖК, мұнда
ЗАҚ - инвестициялық басқаруға алынған зейнетақы активтерінің ағымдағы құны;
k - мына формула бойынша есептелетін кредиттік тәуекел коэффициенті:
Е (қаржы құралының ағымдағы құны * дефолт коэффициенті)
k = -----------------------------------------------------------
Е қаржы құралының ағымдағы құны.
Дефолт коэффициентінің мәні осы Ереженің 1-қосымшасында көрсетілген.
ОЖК - мына формула бойынша есептелетін орташа алынған жалпы кіріс:
Е соңғы үш қаржы жылында алынған жалпы кіріс
ОЖК = ----------------------------------------------------.
3
ОЖК мөлшері қаржылық есеп беруге сәйкес есепті жылдың бірінші айының бірінші күнгі жағдай бойынша жыл сайын есептеледі және қажет болғанда жыл сайынғы аудиттен кейін түзетіледі.
Ескерту: 4-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66   қаулысымен .

7. Коэффициент достаточности высоколиквидных активов при совмещении Фондом видов профессиональной деятельности, указанных в пункте 6 настоящих Правил, рассчитывается по формуле:
К 2  = ВА/(МРСК*0,3), где
ВА - высоколиквидные активы, указанные в пункте 5 настоящих Правил.
Глава 3. Порядок расчета пруденциальных нормативов
для организаций, осуществляющих инвестиционное
управление пенсионными активами
8. Коэффициент достаточности собственного капитала при совмещении Организации деятельности с деятельностью по управлению инвестиционным портфелем (при наличии активов в управлении), а также при совмещении Организации с брокерской и дилерской деятельностью без права ведения счетов клиента в качестве номинального держателя рассчитывается по формуле:
К 1 =(ЛА-О)/МРСК, где
ЛА - активы Организации, указанные в пунктах 3 и 4 настоящих Правил;
О - совокупные обязательства Организации;
МРСК - минимальный размер собственного капитала Организации, наибольшее значение которого принимается в расчет Коэффициента достаточности собственного капитала и рассчитывается по следующим формулам:
МРСК = 20 миллионов тенге
либо
МРСК = (ТПА*k)*0,10, где
ТПА - текущая стоимость пенсионных активов, принятых в инвестиционное управление;
k - коэффициент кредитного риска, рассчитываемый по формуле:
Е (текущая стоимость финансового
инструмента * коэффициент дефолта)
k = ----------------------------------------------
Е текущей стоимости финансовых инструментов
Значения коэффициента дефолта указаны в Приложении 1 к настоящим Правилам.
В случае, если стоимость активов, принятых в управление Управляющим за исключением пенсионных активов, составляет более 40 миллиардов тенге, то в расчет принимается наибольшее значение МРСК, рассчитываемого по следующим формулам:
МРСК = (20 миллионов тенге + (АПУ - 40 миллиардов
тенге)*0,0002), но не более 1,6 миллиардов тенге
либо
МРСК = (ТПА*k)*0,10, где,
АПУ - активы, принятые в управление Управляющим, за исключением пенсионных активов.
Сноска. В пункт 8 внесены изменения -  постановлением  Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
9. Коэффициент достаточности собственного капитала при совмещении Организации деятельности с брокерской и дилерской деятельностью без права ведения счетов клиента в качестве номинального держателя рассчитывается по формуле:
К 1 =(ЛА-О)/МРСК, где
ЛА - активы Организации, указанные в пунктах 3 и 4 настоящих Правил;
О - совокупные обязательства Организации;
МРСК - минимальный размер собственного капитала Организации, рассчитанный по формуле:

7. Қор өз қызметін осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген кәсіби қызмет түрлерін қоса атқарғанда өтімділігі жоғары жеткіліктілік коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 2  = ӨЖА/(МКАМ*0,3), мұнда
ӨЖА - осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген өтімділігі жоғары активтер.
3-тарау. Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативті есептеу тәртібі
8. Ұйым өз қызметін инвестициялық портфельді басқару қызметімен (басқаруында активтер болса) қоса атқарғанда, сондай-ақ Ұйым өз қызметін клиенттердің шоттарын номиналды ұстаушы ретінде жүргізу құқығынсыз брокерлік және дилерлік қызметті қоса атқарғанда, меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 1 =(ӨА-М)/МКАМ, мұнда
ӨА - осы Ереженің 3 және 4 тармақтарында көрсетілген Ұйымның активтері;
М - Ұйымның жиынтық міндеттемелері;
МКАМ - ең көп мәні Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициентін есептеуде қабылданатын және мына формулалар бойынша есептелген Ұйымның меншікті капиталының ең аз мөлшері:
МКАМ = 20 миллион теңге
не
МКАМ = (ЗАҚ*k)*0,10, мұнда
ЗАҚ - инвестициялық басқаруға алынған зейнетақы активтерінің ағымдағы құны,
k - мына формула бойынша есептелетін кредиттік тәуекел коэффициенті:
Е (қаржы құралының ағымдағы құны * дефолт коэффициенті)
k = -----------------------------------------------------------
Е қаржы құралдарының ағымдағы құны.
Дефолт коэффициентінің мәні осы Ереженің 1-қосымшасында көрсетілген.
Егер Басқарушы басқаруға алған активтердің құны 40 миллиард теңгеден астам болған жағдайда, есепке мына формулалар бойынша есептелетін МКАМ ең көп мәні алынады:
МКАМ = (20 миллион теңге + (БАА - 40 миллиард теңге)*0,0002,
бірақ 1,6 миллиард теңгеден астам емес
не
МКАМ = (ЗАҚ*k)*0,10, мұнда
БАА - басқаруға алынған активтер.
Ескерту: 8-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66   қаулысымен .
9. Ұйым өз қызметін клиенттердің шоттарын номиналды ұстаушы ретінде жүргізу құқығынсыз брокерлік және дилерлік қызметімен қоса атқарғанда, меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 1 =(ӨА-М)/МКАМ, мұнда
ӨА - осы Ереженің 3 және 4 тармақтарында көрсетілген Ұйымның активтері;
М - Ұйымның жиынтық міндеттемелері;
МКАМ - мына формула бойынша есептелген Ұйымның меншікті капиталының ең аз мөлшері:

МРСК = (ТПА*k)*0,10, где
ТПА - текущая стоимость пенсионных активов, принятых в инвестиционное управление;
k - коэффициент кредитного риска, рассчитываемый по формуле:
Е (текущая стоимость финансового инструмента *
коэффициент дефолта)
k = --------------------------------------------------
Е текущей стоимости финансовых инструментов
Значения коэффициента дефолта указаны в Приложении 1 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения -  постановлением  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
10. Коэффициент достаточности высоколиквидных активов при совмещении Организацией видов профессиональной деятельности, указанных в пунктах 8, 9 настоящих Правил, рассчитывается по формуле:
К 2  = ВА/(МРСК*0,3), где
ВА - высоколиквидные активы, указанные в пункте 5 настоящих Правил.
Глава 4. Порядок расчета пруденциального
норматива для организаций, осуществляющих
управление инвестиционным портфелем
11. Коэффициент достаточности собственного капитала при совмещении Управляющим деятельности с брокерской и дилерской деятельностью с правом ведения счетов клиента рассчитывается по формуле:
К 1 =(ЛА-О)/МРСК, где
ЛА - активы Управляющего, указанные в пунктах 3 и 4 настоящих Правил;
О - совокупные обязательства Управляющего;
МРСК - минимальный размер собственного капитала Управляющего.
МРСК = 50 миллионов тенге.
В случае, если стоимость активов, принятых в управление, составляет более 40 миллиардов тенге, то минимальный размер собственного капитала Управляющего рассчитывается по формуле:
МРСК = (20 миллионов тенге + (АПУ - 40 миллиардов
тенге)*0,0002) + 30 миллионов тенге, где
АПУ - активы, принятые в управление.
Максимальное значение МРСК не должно превышать 1,6 миллиардов тенге.
Сноска. В пункт 11 внесены изменения -  постановлением  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
11-1.
Сноска.   Пункт 11-1 исключен -  постановлением  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
12. Коэффициент достаточности собственного капитала при совмещении Управляющим деятельности с брокерской и дилерской деятельностью без права ведения счетов клиента в качестве номинального держателя рассчитывается по формуле:
К 1 =(ЛА-О)/МРСК, где

МКАМ = (ЗАҚ*k)*0,10, мұнда
ЗАҚ - инвестициялық басқаруға алынған зейнетақы активтерінің ағымдағы құны,
k - мына формула бойынша есептелетін кредиттік тәуекел коэффициенті:
Е (қаржы құралының ағымдағы құны * дефолт коэффициенті)
k = ----------------------------------------------------------
Е қаржы құралдарының ағымдағы құны.
Дефолт коэффициентінің мәні осы Ереженің 1-қосымшасында көрсетілген.
Ескерту: 9-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66   қаулысымен .
10. Ұйым өз қызметін осы Ереженің 8, 9-тармақтарында көрсетілген кәсіби қызмет түрлерін қоса атқарғанда өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 2  = ӨЖА/(МКАМ*0,3), мұнда
ӨЖА - осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген өтімділігі жоғары активтер.
4-тарау. Инвестициялық портфельді басқаруды
жүзеге асыратын ұйымға арналған пруденциалдық
нормативті есептеу тәртібі
11. Басқарушы өз қызметін клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік қызметпен қоса атқарғанда, меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 1 =(ӨА-М)/МКАМ, мұнда
ӨА - осы Ереженің 3 және 4 тармақтарында көрсетілген Басқарушының активтері;
М - Басқарушының жиынтық міндеттемелері;
МКАМ - мына формула бойынша есептелген Басқарушының меншікті капиталының ең аз мөлшері:
МКАМ = 50 миллион теңге.
Егер басқаруға алынған активтердің құны 40 миллиард теңгеден астам болған жағдайда, Басқарушының меншікті капиталының ең аз мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
МКАМ = (20 миллион теңге + (БАА - 40 миллиард теңге)*0,0002 +
30 миллион теңге, мұнда
БАА - басқаруға алынған активтер.
МКАМ ең көп мәні 1,6 миллиард теңгеден аспауы тиіс.
Ескерту: 11-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66   қаулысымен .
11-1. <*>
Ескерту: 11-1-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66   қаулысымен .
12. Басқарушы өз қызметін клиенттердің шоттарын номиналды ұстаушы ретінде жүргізу құқығынсыз брокерлік және дилерлік қызметімен қоса атқарғанда, меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 1 =(ӨА-М)/МКАМ, мұнда

ЛА - активы Управляющего, указанные в пунктах 3 и 4 настоящих Правил;
О - совокупные обязательства Управляющего;
МРСК - минимальный размер собственного капитала Управляющего.
МРСК = 25 миллионов тенге.
В случае, если стоимость активов, принятых в управление, составляет более 40 миллиардов тенге, то минимальный размер собственного капитала Управляющего рассчитывается по формуле:
МРСК = (20 миллионов тенге + (АПУ - 40 миллиардов тенге)
*0,0002) + 5 миллионов тенге, где
АПУ - активы, принятые в управление.
Максимальное значение МРСК не должно превышать 1,6 миллиардов тенге.
Сноска. В пункт 12 внесены изменения -  постановлением  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
Глава 4-1. Порядок расчета пруденциальных нормативов
для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность
с правом ведения счетов клиента в качестве номинального держателя
Сноска. Правила дополнены Главой 4-1 -  постановлением  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
12-1. Коэффициент достаточности собственного капитала при совмещении Брокером и (или) дилером деятельности с деятельностью по управлению инвестиционным портфелем и осуществлении им банковских операций, определенных нормативным правовым актом уполномоченного органа, рассчитывается по следующей формуле:
К 1  = (ЛА-О)/МРСК, где
ЛА - ликвидные активы Брокера и (или) дилера;
О - совокупные обязательства Брокера и (или) дилера, за исключением субординированного долга за минусом выкупленного собственного субординированного долга Брокера и (или) дилера, который не превышает пятьдесят процентов суммы:
уставного капитала за минусом изъятого капитала;
дополнительного капитала;
нераспределенного чистого дохода прошлых лет (в том числе фонды, резервы, сформированные за счет чистого дохода прошлых лет).
Субординированный долг - это необеспеченное обязательство Брокера и (или) дилера, соответствующее следующим условиям:
1) не является обязательством на предъявителя;
2) не является залоговым обеспечением по требованиям Брокера и (или) дилера или аффилиированных с ним лиц;
3) при ликвидации Брокера и (или) дилера удовлетворяется в последнюю очередь удовлетворения требований кредиторов;
4) может быть погашено (полностью или частично) Брокером и (или) дилером, в том числе досрочно только по инициативе Брокера и (или) дилера, при условии, что такое погашение в соответствии с заключением уполномоченного органа впоследствии не может привести к несоблюдению Брокером и (или) дилером установленных настоящими Правилами значений пруденциальных нормативов.
Субординированный долг Брокера и (или) дилера - это субординированный долг, имеющий срок привлечения более пяти лет до начала погашения.
Облигации признаются субординированным долгом Брокера и (или) дилера только после утверждения уполномоченным органом отчета об итогах размещения выпуска облигаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Субординированный долг Брокера и (или) дилера исключается из совокупных обязательств:
в течение срока более пяти лет до начала погашения долга - в полной сумме долга,
в течение пяти лет, оставшихся до начала погашения долга:

ӨА - осы Ереженің 3 және 4 тармақтарында көрсетілген Басқарушының активтері;
М - Басқарушының жиынтық міндеттемелері;
МКАМ - Басқарушының меншікті капиталының ең аз мөлшері:
МКАМ = 25 миллион теңге.
Егер басқаруға алынған активтердің құны 40 миллиард теңгеден астам болған жағдайда, Басқарушының меншікті капиталының ең аз мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
МКАМ = (20 миллион теңге + (БАА - 40 миллиард теңге)*0,0002 + 5
миллион теңге, мұнда
БАА - басқаруға алынған активтер.
МКАМ ең көп мәні 1,6 миллиард теңгеден аспауы тиіс.
Ескерту: 12-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66   қаулысымен .
4-1-тарау. Клиенттердің шоттарын номиналды ұстаушы
ретінде жүргізу құқығымен брокерлік және дилерлік
қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді есептеу тәртібі
Ескерту: 4-1-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66   қаулысымен .
12-1. Брокер және (немесе) дилер өз қызметін инвестициялық портфельді басқару қызметімен қоса атқарғанда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен айқындалған банктік операцияларды жүзеге асырғанда, меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К 1 =(ӨА-М)/МКАМ, мұнда
ӨА - Брокердің және (немесе) дилердің өтімді активтері;
М - мына соманың елу процентінен аспайтын Брокердің және (немесе) дилердің сатып алынған меншікті реттелген борышын шегере отырып реттелген борышты қоспағандағы, Брокердің және (немесе) дилердің жиынтық міндеттемелері:
алынған капиталды шегере отырып жарғылық капитал;
қосымша капитал;
өткен жылдардың бөлінбеген таза кірісі (оның ішінде өткен жылдардың таза кірісі есебінен қалыптасқан қорлар, резервтер).
Реттелген борыш - бұл Брокердің және (немесе) дилердің мынадай шарттарға сәйкес келетін қамтамасыз етілмеген міндеттемесі:
1) ұсынушыға міндеттеме болып табылмайды;
2) Брокердің және (немесе) дилердің немесе онымен аффилиирленген тұлғалардың талаптары бойынша кепілді қамтамасыз етуі болып табылмайды;
3) Брокер және (немесе) дилер таратылған жағдайда кредиторлардың талаптары соңғы кезекте қанағаттандырылады;
4) Брокер және (немесе) дилер өтеуі (толық немесе ішінара) мүмкін, оның ішінде тек мұндай өтем уәкілетті органның қорытындысына сәйкес Брокердің және (немесе) дилердің осы Ережемен белгіленген пруденциалдық нормативтердің мәнін сақтамауына әкеліп соқтырмауы шартымен, Брокердің және (немесе) дилердің бастамасы бойынша мерзімінен бұрын өтелуі мүмкін.
Брокердің және (немесе) дилердің реттелген борышы - бұл өтеу басталғанға дейін бес жылдан астам тарту мерзімі бар реттелген борыш.
Облигациялар Брокердің және (немесе) дилердің реттелген борышы ретінде уәкілетті орган облигацияларды орналастыру қорытындылары жөніндегі есепті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бекіткеннен кейін ғана танылады.
Брокердің және (немесе) дилердің реттелген борышы жиынтық міндеттемелерден алынады:
борыштың толық сомасында - борышты өтеу басталғанға дейін бес жылдан астам мерзім ішінде;
борышты өтеу басталғанға дейін қалған бес жыл ішінде;

1-й год - 100 процентов суммы субординированного долга,
2-й год - 80 процентов суммы субординированного долга,
3-й год - 60 процентов суммы субординированного долга,
4-й год - 40 процентов суммы субординированного долга,
5-й год - 20 процентов суммы субординированного долга.
Субординированным долгом Брокера и (или) дилера также признается заем Брокера и (или) дилера, привлеченный от Европейского Банка Реконструкции и Развития или Азиатского Банка Развития либо Международной Финансовой Корпорации, соответствующий требованиям настоящего пункта, за исключением подпункта 3), если договором предусмотрена возможность досрочного (полного или частичного) погашения займа по инициативе заемщика при условии, что такое погашение в соответствии с заключением уполномоченного органа впоследствии не может привести к ухудшению финансового положения Брокера и (или) дилера и нарушению требований действующего законодательства Республики Казахстан;
МРСК - минимальный размер собственного капитала Брокера и (или) дилера.
МРСК = 1 миллиард тенге.
Если стоимость активов, принятых в управление, составляет более 40 миллиардов тенге, то минимальный размер собственного капитала Брокера и (или) дилера рассчитывается по формуле:
МРСК = (1 миллиард тенге + (АПУ - 40 миллиардов тенге)*0,0002)
АПУ - активы, принятые в управление.
Максимальное значение МРСК не должно превышать 1,6 миллиардов тенге.
12-2. При совмещении Брокером и (или) дилером деятельности с деятельностью по управлению инвестиционным портфелем и осуществлении им банковской заемной операции, рассчитывается пруденциальный норматив "Максимальный размер риска на одного заемщика".
Максимальный размер риска на одного заемщика рассчитывается как сумма:
1) требований Брокера и (или) дилера к заемщику, учитываемых на балансе Брокера и (или) дилера;
2) требований Брокера и (или) дилера к заемщику, списанных с баланса Брокера и (или) дилера в течение последних пяти лет, предшествующих текущему году;
3) за минусом суммы обеспечения по обязательствам заемщика в виде:
вкладов, предоставленных в качестве обеспечения данного обязательства;
государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных Правительством Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан;
аффинированных драгоценных металлов;
гарантий Правительства Республики Казахстан;
гарантий банков, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "А" (по классификации рейтингового агентства Standard & Poor's) или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
Отношение размера риска Брокера и (или) дилера на одного заемщика по его обязательствам к собственному капиталу, рассчитанному как ЛА-О, Брокера и (или) дилера не должно превышать 0,25.

1-ші жыл - реттелген борыш сомасының 100 проценті;
2-ші жыл - реттелген борыш сомасының 80 проценті;
3-ші жыл - реттелген борыш сомасының 60 проценті;
4-ші жыл - реттелген борыш сомасының 40 проценті;
5-ші жыл - реттелген борыш сомасының 20 проценті.
Брокердің және (немесе) дилердің Еуропа Қайта құру және Даму Банкінен немесе Азия Даму Банкінен не Халықаралық Қаржы Корпорациясынан тартылған, егер шартта мұндай өтем уәкілетті органның қорытындысына сәйкес Брокердің және (немесе) дилердің қаржылық жағдайының нашарлауына және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарын бұзуына әкеліп соқтырмауы шартымен, заемшының бастамасымен заемды мерзімінен бұрын өтеу (толық немесе ішінара) мүмкіндігі көзделсе, 3) тармақшаны қоспағанда, осы тармақтың талаптарына сәйкес келетін заем Брокердің және (немесе) дилердің реттелген борышы деп танылады.
МКАМ - Брокердің және (немесе) дилердің меншікті капиталының ең аз мөлшері.
МКАМ = 1 миллиард теңге.
Егер басқаруға алынған активтердің құны 40 миллиард теңгеден астам болса, Брокердің және (немесе) дилердің меншікті капиталының ең аз мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
МКАМ = (1 миллиард теңге + (БАА - 40 миллиард теңге)*0,0002)
БАА - басқаруға алынған активтер.
МКАМ ең көп мәні 1,6 миллиард теңгеден аспауы тиіс.
12-2. Брокер және (немесе) дилер өз қызметін инвестициялық портфельді басқару қызметімен қоса атқарғанда және ол банктік заем операцияларын жүзеге асырғанда "Бір қарыз алушыға ең көп тәуекел мөлшері" пруденциалдық нормативі есептеледі.
Бір қарыз алушыға ең көп тәуекел мөлшері:
1) Брокердің және (немесе) дилердің балансында ескерілетін Брокердің және (немесе) дилердің қарыз алушыға қойылатын талаптары;
2) алдағы ағымдағы жылдың соңғы бес жыл ішінде Брокердің және (немесе) дилердің балансынан есептен шығарылған Брокердің және (немесе) дилердің қарыз алушыға қойылатын талаптары;
3) қарыз алушының міндеттемелері бойынша:
осы міндеттемені қамтамасыз ету ретінде ұсынылған салымдар;
Қазақстан Республикасының Үкіметі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
тазартылған қымбат металдар;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдіктері;
"А"-дан төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингісі (Standard & Poor's рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) немесе басқа рейтинг агенттіктері біреуінің дәл осындай деңгейдегі рейтингісі бар банктердің кепілдіктері түрінде қамтамасыз ету сомасын шегере отырып сомасы ретінде есептеледі.
Брокердің және (немесе) дилердің ӨА-М ретінде есептелген оның меншікті капиталына міндеттемелері бойынша бір қарыз алушыға тәуекел мөлшерінің ара қатынасы 0,25-тен аспауы тиіс.

Глава 5. Порядок представления дополнительных сведений
для расчета пруденциальных нормативов  <*>
Сноска. Название в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
13. Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов представляются в уполномоченный орган в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам для Фонда и Организации за последний календарный день отчетного месяца, не позднее 18.00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.  <*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 );  постановлением  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
14. Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов представляются в уполномоченный орган в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам для Управляющего и Брокера и (или) дилера за последний календарный день отчетного квартала, не позднее 18.00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.  <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 );  постановлением  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
15. Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов представляются на электронном носителе.  <*>
Сноска. В пункт внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
15-1. Дополнительные сведения на бумажном носителе подписывается первым руководителем или лицом, его замещающим, главным бухгалтером, заверяется печатью и хранится у Фонда, Организации, Брокера и (или) дилера и Управляющего. По требованию уполномоченного органа Фонд, Организация, Брокер и (или) дилер и Управляющий не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляет дополнительные сведения на бумажном носителе.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 15-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ); с изменениями -  постановлением  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
15-2. Дополнительные сведения на электронном носителе представляются с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 15-2 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).

5-тарау. Пруденциалдық нормативтi есептеуге арналған
қосымша мәлiметтердi ұсыну тәртiбi
Ескерту: 5-тараудың атауы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
13. Қосымша пруденциалдық нормативтерді есептеуге арналған  мәліметтер осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес Қор және Ұйым үшін есепті тоқсанның соңғы күнтізбелік күні үшін, есепті тоқсаннан кейінгі айдың бесінші жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша 18.00-ден кешіктірілмей ұсынылады.
Ескерту: 13-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310 2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66   қаулыларымен .
14. Қосымша пруденциалдық нормативтерді есептеу үшін мәліметтер уәкілетті органға осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес Басқарушы және Брокер және (немесе) дилер үшін есепті тоқсанның соңғы күнтізбелік күні үшін, есепті тоқсаннан кейінгі айдың бесінші жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша 18.00-ден кешіктірілмей ұсынылады.
Ескерту: 14-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310 2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66   қаулыларымен .
15. Пруденциалдық нормативтi есептеуге арналған қосымша мәлiметтер электрондық тасымалдағышта берiледi.
Ескерту: 15-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
15-1. Қағаз жазбадағы қосымша мәлiметтерге бiрiншi басшы немесе оның орнындағы адам, бас бухгалтер қол қойып, мөрмен куәландырылады және Қорда, Ұйымда, Брокерде және (немесе) дилерде және Басқарушыда сақталады. Қор, Ұйым, Брокер және (немесе) дилер Басқарушы уәкiлеттi органның талап етуi бойынша сұратуды алған күннен бастап екi жұмыс күнiнен кешiктiрмей қосымша мәлiметтердi қағаз жазбада ұсынады.
Ескерту: 15-1-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ),  2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66   қаулыларымен .
15-2. Электрондық тасымалдағыштағы қосымша мәлiметтер ұсынылатын деректердiң құпиялылығын және түзетiлмейтiндiгiн қамтамасыз ететiн криптографиялық қорғау құралдарымен ақпаратты кепiлдiк бере отырып жеткiзу көлiк жүйесiн пайдалануымен ұсынылады.
Ескерту: 15-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).

15-3. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем Фонда, Организации, Брокера и (или) дилера и Управляющего или лицом, его замещающим.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 15-3 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ); с изменениями -  постановлением  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
16-17.  (Пункты исключены - от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
18. Данные в дополнительных сведениях для расчета пруденциальных нормативов указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге.  <*>
Сноска. В пункт 18 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
19. Единица измерения, используемая при заполнении дополнительных сведений для расчета пруденциальных нормативов, устанавливается в тысячах тенге. Сумма, менее пятисот тенге, округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.  <*>
Сноска. В пункт 19 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ).
20. В случае нарушения пруденциальных нормативов Фонд, Организация, Брокер и (или) дилер Управляющий в течение трех рабочих дней с момента нарушения сообщает уполномоченному органу о факте и причинах нарушения пруденциальных нормативов с приложением плана мероприятий по их устранению.
Сноска. В пункт 20 внесены изменения -  постановлением  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).
20-1. Фонд, Организация, Брокер и (или) дилер и Управляющий производят расчет пруденциальных нормативов каждый рабочий день по состоянию на конец предшествующего рабочего дня с соблюдением требований, указанных в пунктах 18, 19 настоящих Правил, по форме согласно приложениям 2, 4 к настоящим Правилам. Расчет пруденциальных нормативов на бумажном носителе подписывается первым руководителем или лицом, его замещающим, главным бухгалтером, заверяется печатью и хранится у Фонда, Организации, Брокера и (или) дилера и Управляющего.
По требованию уполномоченного органа Фонд, Организация, Брокер и (или) дилер и Управляющий не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляют расчет пруденциальных нормативов на бумажном носителе.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 20-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ); с изменениями -  постановлением  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации).

15-3. Электрондық тасымалдағышта ұсынылатын деректердiң қағаз жазбадағы деректермен сәйкестiгiн Қордың, Ұйымның, Брокердің және (немесе) дилердің, Басқарушының бiрiншi басшысы және оның орнындағы адамы қамтамасыз етедi.
Ескерту: 15-3-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ),  2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66   қаулыларымен .
16-17. <*>
Ескерту: 16-17-тармақтар алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
18. Пруденциалдық нормативті есептеу үшін қосымша мәліметтердегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен - теңгемен көрсетіледі.
Ескерту: 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
19. Пруденциалдық нормативті есептеу үшін қосымша мәліметтерді  толтырған кезде қолданылатын өлшем бірлігі мың теңге етіп белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нольге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Ескерту: 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
20. Қор, Ұйым, Брокер және (немесе) дилер және Басқарушы пруденциалдық нормативтерді бұзған жағдайда, бұзған сәттен бастап үш жұмыс күн ішінде уәкілетті органға оны жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын қоса бере отырып, пруденциалдық нормативтерді бұзу фактісі және себептері туралы хабарлайды.
Ескерту: 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының   2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66   қаулысымен .
20-1. Қор, Ұйым, Брокер және (немесе) дилер және Басқарушы осы Ережеге 2, 4-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша, осы Ережеге 18, 19-тармақтарында көрсетiлген талаптарды сақтай отырып алдыңғы жұмыс күнi соңындағы жағдай бойынша әр жұмыс күнi пруденциалдық нормативтердi есептеудi жүргiзедi. Қағаз жазбадағы пруденциалдық нормативтердi есептеуге бiрiншi басшы немесе оның орнындағы адам, бас бухгалтер қол қойып, мөрмен куәландырылады және Қорда, Ұйымда, Брокерде және (немесе) дилерде және Басқарушыда сақталады.
Қор, Ұйым, Брокер және (немесе) дилер, Басқарушы уәкiлеттi органның талап етуi бойынша сұратуды алған күннен бастап екi жұмыс күнiнен кешiктiрмей пруденциалдық нормативтердi есептеудi қағаз жазбада ұсынады.
Ескерту: 20-1-тармақпен толықтырылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ),  2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66   қаулыларымен .

11,86
25,26
36,34
44,36
49,9
Приложение 2
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов
для организаций, совмещающих
виды профессиональной
деятельности на рынке ценных
бумаг
Сноска. В Приложение 2 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N  221  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК); от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ); от 29 октября 2005 года  N 387  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК); от 27 мая 2006 года N  124  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Расчет пруденциальных нормативов
"Коэффициент достаточности собственного капитала" (К 1 )
и "Коэффициент достаточности высоколиквидных активов"
(К 2 ) для Организации и Фонда
по состоянию на "___" ___________ 20__ года
____________________________________________
(полное наименование Организации, Фонда)
Наименование показателя
Стои-
мость
по
балансу
Учиты-
ваемый
объем
Рас-
четная
стои-
мость
1.
Деньги - всего
(сумма строк 1.1. - 1.5):
1.1.
деньги в кассе, не более
десяти процентов от суммы
активов по балансу
100 %
1.2.
деньги на счетах в банках
второго уровня
100 %
1.3.
деньги на счетах в центральном
депозитарии ценных бумаг
100 %
1.4.
деньги на счетах в
банках-нерезидентах, которые
имеют долгосрочный и/или
краткосрочный, индивидуальный
рейтинг не ниже категории "А"
(по классификации рейтинговых
агентств "Standard & Poor's" и
"Fitch") или "А2" (по
классификации рейтингового
агентства "Moody's Investors
Service")
100 %
1.5.
деньги на счетах в
организациях-нерезидентах,
предоставляющих банковские
услуги организациям для
осуществления операций на
организованном рынке ценных
бумаг
100 %
2.
Вклады в Национальном Банке
Республики Казахстан
100 %
3.
Вклады в банках второго
уровня Республики Казахстан,
ценные бумаги которых вклю-
чены в официальный список
фондовой биржи по наивысшей
категории, или являющихся
дочерними банками-резиден-
тами, родительские банки-
нерезиденты которых имеют
долгосрочный и/или кратко-
срочный, индивидуальный рей-
тинг не ниже категории "А"
(по классификации рейтинго-
вых агентств "Standard &
Poor's" и "Fitch") или "А2"
(по классификации рейтинго-
вого агентства "Moody's
Investors Service") (с уче-
том сумм основного долга и
начисленного вознагражде-
ния), за вычетом резервов
на возможные потери
100 %
3-1.
Вклады в банках-нерезидентах,
которые имеют долгосрочный
и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не
ниже категории "А" (по
классификации рейтинговых
агентств "Standard & Poor's"
и "Fitch") или "А2" (по
классификации рейтингового
агентства "Moody's Investors
Service") (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100 %
4.
Государственные ценные
бумаги Республики Казахстан
(включая эмитированные в
соответствии с законодатель-
ством других государств) (с
учетом сумм основного долга
и начисленного вознагражде-
ния), за вычетом резервов
на возможные потери
100%
5.
Негосударственные эмиссион-
ные ценные бумаги организа-
ций Республики Казахстан,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан и других госу-
дарств, не являющихся аффи-
лиированными лицами по отно-
шению к Организации, Фонду,
включенные в официальный
список фондовой биржи по
наивысшей категории (за
исключением ипотечных обли-
гаций, включенных в офи-
циальный список фондовой
биржи и облигаций АО "Банк
Развития Казахстана") (с
учетом сумм основного долга
и начисленного вознаграж-
дения), за вычетом резервов
на возможные потери
100%
6.
Ипотечные облигации органи-
заций Республики Казахстан,
включенные в официальный
список фондовой биржи (с
учетом сумм основного долга
и начисленного вознагражде-
ния), за вычетом резервов
на возможные потери
100%
6.1.
Инфраструктурные облигации организаций Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100 %
7.
Облигации АО "Банк Развития
Казахстана" (с учетом сумм
основного долга и начислен-
ного вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
100%
8.
Ценные бумаги иностранных
государств, имеющих рейтин-
говую оценку по международ-
ной шкале кредитного рей-
тинга не ниже "ВВВ" (по
классификации рейтинговых
агентств "Standard & Poor's"
и "Fitch") или "Ваа2" (по
классификации рейтингового
агентства "Moody's Investors
Service") (с учетом сумм
основного долга и начислен-
ного вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
100%
9.
Негосударственные долговые
ценные бумаги иностранных
эмитентов, имеющие рейтин-
говую оценку не ниже "ВВВ"
(по классификации рейтинго-
вых агентств "Standard &
Poor's" и "Fitch") или
"Ваа2" (по классификации
рейтингового агентства
"Moody's Investors Service")
(с учетом сумм основного
долга и начисленного возна-
граждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100%
10.
Акции иностранных эмитентов,
чьи долговые ценные бумаги
имеют рейтинговую оценку не
ниже "ВВВ" (по классификации
рейтинговых агентств
"Standard & Poor's" и
"Fitch") или "Ваа2" (по
классификации рейтингового
агентства "Moody's Investors
Service") (с учетом сумм
основного долга и начислен-
ного вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
100%
11.
Ценные бумаги международных
финансовых организаций (с
учетом сумм основного долга
и начисленного вознаграж-
дения), за вычетом резервов
на возможные потери
100%

11,86
25,26
36,34
44,36
49,9
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесінің
2-қосымшасы
Ескерту: Қосымшаның жоғарғы оң бұрышындағы "және олардың орындалуы туралы есептердi ұсыну" деген сөздер алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ).
Ескерту: Қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы  N 221 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310 ,  2005 жылғы 29 қазандағы  N 387 ,  2006 жылғы 27 мамырдағы  N 124   қаулыларымен .
20 ___ жылғы "__"_______________ жағдай бойынша
_______________________________________________
(Ұйымның, Қордың толық атауы)
Ұйымға және Қорға арналған Меншікті капиталдың
жеткіліктілік коэффициенті»(К1) және Өтімділігі
жоғары активтердің жеткіліктілік коэффициенті (К2)
пруденциалдық нормативтердің есептелуі
N
Көрсеткіш атауы
Баланс
бойынша
құны
Еске-
рілген
көлем
Есептік
құны
1.
Ақша - барлығы (1.1. -
1.5 жолдар сомасы):
1.1.
баланс бойынша активтер
сомасының он процентінен
аспайтын кассадағы ақша
100%
1.2.
екінші деңгейдегі банк-
тердің шоттарындағы ақша
100%
1.3
бағалы қағаздар орталық депозитарийінің шоттарындағы ақша
100%
1.4
"А" санатынан төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингісі бар резидент емес-банктер шоттарындағы ақша
100%
1.5
бағалы қағаздардың ұйымдасқан рыногында операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банктік қызметті көрсететін резидент емес-ұйымдар шоттарындағы ақша
100%
2.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкіндегі салымдар
100%
3.
Бағалы қағаздары қор бир-
жасының ең жоғары санаты
бойынша ресми тізімге енгі-
зілген немесе ықтимал шығын
резервін шегергендегі "А"
("Standard & Poor's" және
"Fitch" рейтинг агенттік-
терінің жіктелімі бойынша)
немесе "А2" ("Moody's
Investors Service" рейтинг
агенттігінің жіктелімі
бойынша) (негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып) санаттарынан
кем емес ұзақ мерзімді
және/немесе қысқа мерзімді
жеке рейтингі бар резидент
емес енші беруші банктердің
еншілес резидент банктері
болып табылатын Қазақстан
Республикасының екінші
деңгейдегі банктеріндегі
салымдар
100%
3.1
ықтимал шығындардың резервтерін шегеріп тастағандағы "А" санатынан төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингісі бар резидент емес-банктердегі салымдар (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып)
100%
4.
Ықтимал шығын резервін
шегергендегі Қазақстан Рес-
публикасының мемлекеттік
бағалы қағаздары (басқа
мемлекеттердің заңдарына
сәйкес айналысқа ақша
шығаруды қосқанда) (негізгі
борыш пен есептелген сыйақы
сомасын ескере отырып)
100%
5.
Ықтимал шығын резервін ше-
гергендегі қор биржасының
ең жоғары санаты бойынша
(қор биржасының ресми
тізіміне енгізілген ипо-
текалық облигациялардан
және "Қазақстан Даму банкі"
АҚ облигацияларынан басқа)
(негізгі борыш пен есептел-
ген сыйақы сомасын ескере
отырып) ресми тізімге енгі-
зілген зейнетақы активтерін
инвестициялық басқаруды
жүзеге асыратын ұйымға
(Қорға) қатысы бойынша
аффилиирленген тұлға болып
табылмайтын Қазақстан Рес-
публикасының және басқа
мемлекеттердің заңдарына
сәйкес шығарылған Қазақстан
Республикасы ұйымдарының
мемлекеттік емес эмиссиялық
бағалы қағаздары
100%
6.
Ықтимал шығын резервін ше-
гергендегі қор биржасының
ресми тізіміне енгізілген
Қазақстан Республикасы
ұйымдарының ипотекалық
облигациялары (негізгі
борыш пен есептелген сыйақы
сомасын ескере отырып)
100%
6.1
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып)
100%
7.
Ықтимал шығын резервін
шегергендегі "Қазақстанның
Даму Банкі" АҚ облигация-
лары (негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып)
100%
8.
Ықтимал шығын резервін
шегергендегі халықаралық
кредиттік рейтинг шәкілі
бойынша "ВВВ" ("Standard &
Poor's" және "Fitch" рей-
тинг агенттіктерінің жікте-
лімі бойынша) немесе "Ваа2"
("Moody's Investors Ser-
vice" рейтинг агенттігінің
жіктелімі бойынша) кем емес
ұзақ мерзімді рейтинг баға-
сы бар шет мемлекеттердің
бағалы қағаздары (негізгі
борыш пен есептелген сыйақы
сомасын ескере отырып)
100%
9.
Шетел эмитенттерінің ықти-
мал шығын резервін шегер-
гендегі "ВВВ" ("Standard &
Poor's" және "Fitch" рей-
тинг агенттіктерінің жік-
телімі бойынша) немесе
"Ваа2" ("Moody's Investors
Service" рейтинг агенттігі-
нің жіктелімі бойынша) кем
емес рейтинг бағасы бар
мемлекеттік емес борыштық
бағалы қағаздар (негізгі
борыш пен есептелген сыйақы
сомасын ескере отырып)
100%
10.
Шетел эмитенттерінің ықти-
мал шығын резервін шегер-
гендегі борыштық бағалы
қағаздарының "ВВВ"
("Standard & Poor's" және
"Fitch" рейтинг агенттікте-
рінің  жіктелімі бойынша)
немесе "Ваа2" ("Moody's
Investors Service" рейтинг
агенттігінің жіктелімі
бойынша) кем емес рейтинг
бағасы бар мемлекеттік емес
акциялары (негізгі борыш
пен есептелген сыйақы
сомасын ескере отырып)
100%
11.
Халықаралық қаржы ұйымдары-
ның ықтимал шығын резервін
шегергендегі бағалы қағаз-
дары (негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып)
100%

11.1
Акции организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации, Фонду, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающихся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, и долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации, Фонду, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающихся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, за вычетом резервов на возможные потери
100%
12.
Аффинированные драгоценные
металлы
100%
13.
Негосударственные эмиссион-
ные ценные бумаги организа-
ций Республики Казахстан (в
том числе ценные бумаги,
выпущенные в соответствии с
законодательством других
государств), не являющихся
аффилированными лицами по
отношению к Организации,
Фонду, включенные в офи-
циальный список фондовой
биржи по категории, следую-
щей за наивысшей (за исклю-
чением ипотечных облигаций,
включенных в официальный
список фондовой биржи) (с
учетом суммы основного долга
и начисленного вознагражде-
ния, уменьшенные на пятьде-
сят процентов), за вычетом
резервов на возможные потери
50%
13.1
Паи открытого и интервального паевых инвестиционных фондов, за вычетом резервов на возможные потери
50 %
13.2.
Акции организаторов торгов с
ценными бумагами, центрального
депозитария ценных бумаг и
иных юридических лиц,
являющихся частью
инфраструктуры рынка ценных
бумаг, акционерами которых
являются профессиональные
участники рынка ценных бумаг,
уменьшенные на пятьдесят
процентов, за вычетом
резервов на возможные потери
50 %
14.
Дебиторская задолженность
(за вычетом резервов на воз-
можные потери) организаций,
не являющихся по отношению
к Организации, Фонду аффи-
лированными лицами, за выче-
том дебиторской задолжен-
ности работников и других
лиц (сумма строк 14.1 и 14.2)
14.1.
Дебиторская задолженность
(за вычетом резервов на воз-
можные потери) организаций,
не являющихся по отношению
к Организации, Фонду
аффилиированными лицами,
за вычетом дебиторской
задолженности работников и
других лиц, просроченная по
условиям договора на срок
не более трех дней в разме-
ре, не превышающем двадцати
процентов от суммы активов
по балансу

11.1
Ықтимал шығын резервін шегергендегі "ВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ва2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы немесе шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдасқан рыноктарында айналыстағы Қазақстан Республикасының Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және ықтимал шығын резервін шегергендегі "ВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ва2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы немесе шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдасқан рыноктарында айналыстағы Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының борыштық бағалы қағаздары
100%
12.
Тазартылған қымбат металдар
100%
13.
Ықтимал шығын резервін ше-
гергендегі қор биржасының
ең жоғары санатынан кейінгі
(қор биржасының ресми тізі-
міне енгізілген ипотекалық
облигациялардан басқа) (елу
процентке кемітілген негіз-
гі борыш пен есептелген
сыйақы сомасын ескере оты-
рып) қор биржасының ресми
тізіміне енгізілген зейне-
тақы активтерін инвести-
циялық басқаруды жүзеге
асыратын ұйымға (Қорға)
қатысы бойынша аффилиирлен-
ген тұлға болып табылмайтын
(оның ішінде басқа мемле-
кеттердің заңдарына сәйкес
шығарылған бағалы қағаздар)
Қазақстан Республикасы
ұйымдарының мемлекеттік
емес эмиссиялық бағалы
қағаздары
50%
13.1
Ықтимал шығын резервін шегергендегі ашық және аралық инвестициялық
пай қорларының пайлары
50%
13.2
бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың, бағалы қағаздар орталық депозитарийінің және акционерлері бағалы қағаздар рыногының кәсіпқой қатысушылары болып табылатын, бағалы қағаздар рыногы инфрақұрылымының бір бөлігі болып табылатын өзге заңды тұлғалардың ықтимал шығындардың резервтерін шегеріп тастағандағы, елу процентке азайтылған акциялары
50%
14.
Ұйымға, Қорға қатысты аф-
филиирленген тұлға болып
табылмайтын, қызметкерлер
мен басқа тұлғалардың деби-
торлық берешегін шегерген-
дегі (14.1 және 14.2 жолдар
сомасы) ұйымның дебиторлық
берешегі (ықтимал шығын
резервін шегеріп)
14.1.
Ұйымға, Қорға қатысты аф-
филиирленген тұлға болып
табылмайтын, қызметкерлер
мен басқа тұлғалардың шарт
талабы бойынша үш күн
мерзімге кешіктірілген ба-
ланстық активтер сомасының
жиырма процентінен аспайтын
мөлшердегі дебиторлық бере-
шегін шегергендегі (14.1
және 14.2 жолдар сомасы)
ұйымның дебиторлық берешегі
(ықтимал шығын резервін
шегеріп)

19.1
текущая стоимость пенсионных
активов, принятых в
управление (ТПА)
19.2
коэффициент кредитного риска
(k)
19.3
усредненный валовой доход
(УВД)
20.
К 1  ((строка 17 - строка
18)/строка 19); К 1 > 1
21.
Итого высоколиквидных акти-
вов (сумма строк 1 - 12)
22.
К "Достаточность высоколик-
видных активов" (строка
21/строка 19*0,3); К 2 > 1
23.
Сумма активов по балансу
Руководитель                   ______________________________
(фамилия, имя, отчество)                   (подпись)
Главный бухгалтер              ______________________________
(фамилия, имя, отчество)                   (подпись)
Место для печати
Приложение 3
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов
для организаций, совмещающих
виды профессиональной
деятельности на рынке ценных
бумаг
Сноска. В Приложение 3 внесены изменения - от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ); постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2005 года  N 387  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК); от 27 мая 2006 года N  124  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Дополнительные сведения для расчета пруденциальных
нормативов "Коэффициент достаточности собственного
капитала" (К 1 ) и "Коэффициент достаточности высоколиквидных
активов" (К 2 ) для Организации и Фонда
по состоянию на "___" ___________ 200__ года
____________________________________________
(наименование Организации, Фонда)
(в тысячах тенге)
N приз-
нака
Наименование показателя
Сумма по
балансу
1
2
3
8001
Земля, находящаяся в собственности или
на праве постоянного землепользования
8002
Здания и сооружения, находящиеся в
собственности
8003
Машины и оборудование, находящиеся
в собственности
8004
Прочие основные средства
8005
Дебиторская задолженность (за вычетом
резервов на возможные потери) организа-
ций, не являющихся по отношению к
Организации, Фонду, аффилиированными
лицами, за вычетом дебиторской задолжен-
ности работников и других лиц, просрочен-
ная по условиям договора на срок не
более трех дней
8006
Дебиторская задолженность (за вычетом
резервов на возможные потери) организа-
ций, не являющихся по отношению к Орга-
низации, Фонду, аффилиированными лицами,
за вычетом дебиторской задолженности
работников и других лиц, просроченная по
условиям договора на срок не более
девяносто дней
8007
Прочая дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные потери)
8008
Аффинированные драгоценные металлы
8009
Программное обеспечение
8010
Прочие нематериальные активы

19.1
Басқаруға алынған зейнетақы активтерінің ағымдағы құны (ЗАА)
19.2
кредит тәуекелінің
коэффициенті (k)
19.3
орташа алынған жалпы кіріс (ОАЖК)
20.
К 1  ((17-жол - 18-жол)/
19-жол); К 1 > 1
21.
Өтімділігі жоғары активтер
жиынтығы (1-12 жолдар
сомасы)
22.
К «Өтімділігі жоғары
активтердің жеткіліктілігі»
(21 жол/ 19 жол*0,3); К 2 > 1
23.
Баланс бойынша
активтер сомасы
Басшы             _______________ _______________
(аты-жөні)        (қолы)
Бас бухгалтер    _________________ _____________
(аты-жөні)      (қолы)
Мөр орны
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесінің
3-қосымшасы
Ескерту: Қосымшаның жоғарғы оң бұрышындағы "және олардың орындалуы туралы есептердi ұсыну" деген сөздер алынып тасталды;
қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ),  2005 жылғы 29 қазандағы  N 387 ,  2006 жылғы 27 мамырдағы  N 124   қаулыларымен .
20 ___ жылғы "__"_______________ жағдай бойынша
_________________________________________________
(Ұйымның, Қордың атауы)
Ұйымға және Қорға арналған Меншікті капиталдың
жеткіліктілік коэффициенті»(К 1 ) және«Өтімділігі
жоғары активтердің жеткіліктілік коэффициенті
(К 2 ) пруденциалдық нормативтерді есептеу үшін
қосымша мәліметтер
(мың теңгемен)
Белгі-
нің N
Көрсеткіш атауы
Баланс
бойынша
сомасы
1
2
3
8001
Жеке меншіктегі немесе тұрақты
жер пайдалану құқығы бар жер
8002
Жеке меншіктегі үйлер мен ғимараттар
8003
Жеке меншіктегі машиналар мен жабдықтар
8004
Басқа да негізгі құрал-жабдықтар
8005
Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға
болып табылмайтын, қызметкерлер мен басқа
тұлғалардың шарт талабы бойынша үш күн мер-
зімге кешіктірілген дебиторлық берешегін
шегергендегі ұйымның дебиторлық берешегі
(ықтимал шығын резервін шегергендегі)
8006
Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға
болып табылмайтын, қызметкерлер мен басқа
тұлғалардың шарт талабы бойынша тоқсан күн
мерзімге кешіктірілген дебиторлық береше-
гін шегергендегі ұйымның дебиторлық
берешегі (ықтимал шығын резервін
шегергендегі)
8007
Басқа дебиторлық берешек (ықтимал
шығын резервін шегергендегі)
8008
Тазартылған қымбат металдар
8009
Бағдарламалық қамтамасыз ету
8010
Басқа материалдық емес активтер

8011
Негосударственные эмиссионные ценные
бумаги организаций Республики Казахстан,
выпущенные в соответствии с законода-
тельством Республики Казахстан и других
государств, не являющихся аффилиирован-
ными лицами по отношению к Организации,
Фонду, включенные в официальный список
фондовой биржи по наивысшей категории
(за исключением ипотечных облигаций,
включенных в официальный список фондовой
биржи и облигаций АО "Банк Развития
Казахстана") (с учетом сумм основного
долга и начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные потери
8012
Негосударственные эмиссионные ценные
бумаги организаций Республики Казахстан
(в том числе ценные бумаги, выпущенные в
соответствии  с законодательством других
государств), не являющихся аффилиирован-
ными лицами по отношению к Организации,
Фонду, включенные в официальный список
фондовой биржи по категории, следующей
за наивысшей (за исключением ипотечных
облигаций, включенных в официальный
список фондовой биржи) (с учетом сумм
основного долга и начисленного вознаграж-
дения), за вычетом резервов на возможные
потери
8013
Акции организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации, Фонду, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающиеся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, и долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Организации, Фонду, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающиеся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8014
Прочие ценные бумаги
8015
Деньги на счетах в банках второго уровня
Республики Казахстан
8016
Деньги на счетах в центральном депозитарии
ценных бумаг
8017
Деньги на счетах в банках-нерезидентах,
которые имеют долгосрочный и/или
краткосрочный, индивидуальный рейтинг не
ниже категории "А" (по классификации
рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и
"Fitch") или "А2" (по классификации
рейтингового агентства "Moody's Investors
Service")

8011
Ықтимал шығын резервін шегергендегі қор
биржасының ең жоғары санаты бойынша (қор
биржасының ресми тізіміне енгізілген ипо-
текалық облигациялардан және "Қазақстан
Даму Банкі" АҚ облигацияларынан басқа)
(негізгі борыш пен есептелген сыйақы сома-
сын ескере отырып) ресми тізімге енгізіл-
ген Ұйымға, Қорға қатысы бойынша аффилиир-
ленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан
Республикасының және басқа мемлекеттердің
заңдарына сәйкес шығарылған Қазақстан
Республикасы ұйымдарының мемлекеттік
емес эмиссиялық бағалы қағаздары
8012
Ықтимал шығын резервін шегергендегі қор
биржасының ең жоғары санатынан кейінгі
(қор биржасының ресми тізіміне енгізілген
ипотекалық облигациялардан басқа) ресми
тізімге енгізілген Ұйымға, Қорға қатысы
бойынша аффилиирленген тұлға болып табыл-
майтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының
мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаз-
дары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заң-
дары бойынша шығарылған бағалы қағаздар)
8013
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып) шетел мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыноктарында айналыста жүретін,«"ВВ"-ден ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) рейтингтік бағасы бар немесе Қазақстан Республикасының "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша А рейтингтік бағасы бар Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және шетел мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыноктарында айналыста жүретін, "ВВ"-ден ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) рейтингтік бағасы бар немесе Қазақстан Республикасының "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының борыштық бағалы қағаздары
8014
Басқа бағалы қағаздар
8015
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің шоттарындағы ақша
8016
Бағалы қағаздар орталық депозитарийінің шоттарындағы ақша
8017
"А" санатынан төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингісі бар резидент емес-банктердің шоттарындағы ақша

8018
Деньги на счетах в организациях-
нерезидентах, предоставляющих банковские
услуги организациям для осуществления
операций на организованном рынке ценных
бумаг
Руководитель                   ______________________________
(фамилия, имя, отчество)                   (подпись)
Главный бухгалтер              ______________________________
(фамилия, имя, отчество)                   (подпись)
Место для печати
Приложение 4
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов
для организаций, совмещающих
виды профессиональной
деятельности на рынке ценных
бумаг
Сноска. В Приложение 4 внесены изменения и дополнения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N  221  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК); от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ); от 29 октября 2005 года  N 387  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК);  постановлением  Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 27 мая 2006 года N  124  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Расчет пруденциального норматива "Коэффициент
достаточности собственного капитала" (К 1 ) для Управляющего
и Брокера и (или) дилера
по состоянию на "___" ___________ 20__ года
_______________________________________
(полное наименование Управляющего)
(тысяч тенге)
Наименование показателя
Сумма
по ба-
лансу
Учиты-
ваемый
объем
(%)
Сумма
к рас-
чету
1
2
3
4
5
1.
Деньги - всего (сумма строк
1.1. - 1.2), в том числе:
100
1.1
деньги в кассе (в графе 5
учитывается не более десяти
процентов от суммы активов
по балансу управляющего
инвестиционным портфелем)
100
1.2
деньги на счетах в банках
второго уровня
100
1.3
деньги на счетах в АО
"Центральный депозитарий
ценных бумаг"
100
1.4
деньги на счетах в
банках-нерезидентах, которые
имеют долгосрочный и/или
краткосрочный, индивидуальный
рейтинг не ниже категории "А"
(по классификации рейтинговых
агентств "Standard & Poor's" и
"Fitch") или "А2" (по
классификации рейтингового
агентства "Moody's Investors
Service")
100
1.5
деньги на счетах в
организациях-нерезидентах,
осуществляющих расчетные
банковские услуги для
организаторов торгов с ценными
бумагами
100
2.
Вклады в банках второго
уровня Республики Казахстан,
ценные бумаги которых включены
в официальный список фондовой
биржи по наивысшей категории,
или являющихся дочерними бан-
ками - резидентами, родитель-
ские банки - нерезиденты
которых имеют долгосрочный
и/или краткосрочный, инди-
видуальный рейтинг не ниже
категории "А" (по классифи-
кации рейтинговых агентств
"Standard & Poor's" и "Fitch")
или «А2» (по классификации
рейтингового агентства
"Moody's Investors Service")
(с учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
2-1
вклады в банках-нерезидентах,
которые имеют долгосрочный
и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не ниже
категории "А" (по
классификации рейтинговых
агентств "Standard & Poor's" и
"Fitch") или "А2" (по
классификации рейтингового
агентства "Moody's Investors
Service") с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения, за вычетом
резервов на возможные потери
100
3.
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан (включая
эмитированные в соответствии
с законодательством других
государств) (с учетом сумм
основного долга и начислен-
ного вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
100
4.
Негосударственные эмиссионные
ценные бумаги организаций
Республики Казахстан,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан и других
государств, не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Управляющему, Брокеру и (или) дилеру
включенные в официальный
список фондовой биржи по
наивысшей категории (за
исключением ипотечных
облигаций, включенных в
официальный список фондовой
биржи и облигаций АО "Банк
Развития Казахстана") (с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения),
за вычетом резервов на
возможные потери
100
5.
Ипотечные облигации орга-
низаций Республики Казахстан,
включенные в официальный спи-
сок фондовой биржи (с учетом
сумм основного долга и начис-
ленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
100
5.1.
Инфраструктурные облигации организаций Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100 %
6.
Облигации АО "Банк Развития
Казахстана" (с учетом сумм
основного долга и начислен-
ного вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
100
7.
Ценные бумаги иностранных
государств, имеющих рейтин-
говую оценку по международной
шкале кредитного рейтинга не
ниже "ВВВ" (по классификации
рейтинговых агентств "Standard
& Poor's" и "Fitch") или "Ваа2" (по классификации рей-
тингового агентства "Moody's
Investors Service") (с учетом
сумм основного долга и
начисленного вознаграждения),
за вычетом резервов на
возможные потери
100
8.
Негосударственные долговые
ценные бумаги иностранных
эмитентов, имеющие рейтинго-
вую оценку не ниже "ВВВ" (по
классификации рейтинговых
агентств "Standard & Poor's"
и "Fitch") или "Ваа2" (по
классификации рейтингового
агентства "Moody's Investors
Service") (с учетом сумм
основного долга и начислен-
ного вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
100
9.
Акции иностранных эмитентов,
чьи долговые ценные бумаги
имеют рейтинговую оценку не
ниже "ВВВ" (по классификации
рейтинговых агентств "Stan-
dard & Poor's" и "Fitch") или
"Ваа2" (по классификации
рейтингового агентства
"Moody's Investors Service")
(с учетом сумм основного
долга и начисленного возна-
граждения), за вычетом резер-
вов на возможные потери
100
10.
Ценные бумаги международных
финансовых организаций (с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения),
за вычетом резервов на
возможные потери
100

8018
Бағалы қағаздардың ұйымдасқан рыногында операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банктік қызметті көрсететін резидент емес-ұйымдар шоттарындағы ақша
Басшы             _______________ _______________
(аты-жөні)        (қолы)
Бас бухгалтер    _________________ _____________
(аты-жөні)      (қолы)
Мөр орны
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесінің 4-қосымшасы
Ескерту: Қосымшаның жоғарғы оң бұрышындағы "және олардың орындалуы туралы есептердi ұсыну" деген сөздер алынып тасталды;
қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ),  2005 жылғы 25 маусымдағы  N 221 ,  2005 жылғы 29 қазандағы  N 387 2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66 ,  2006 жылғы 27 мамырдағы  N 124   қаулыларымен .
20 ___ жылғы "__"_______________ жағдай бойынша
_________________________________________________
(Басқарушының толық атауы)
Басқарушыға және Брокерге және (немесе) дилерге
арналған«Меншікті капиталдың жеткіліктілік
коэффициенті»(К 1 ) пруденциалдық нормативінің есептеуі
(мың теңгемен)
N
Көрсеткіш атауы
Баланс
бойынша
құны
Еске-
рілген
көлем
Есептік
құны
1.
2
3
4
5
1.
Ақша - барлығы (1.1. - 1.2
жолдар сомасы), оның ішінде:
100
1.1.
Кассадағы ақша (5-бағанда
инвестициялық портфельді бас-
қарушының балансы бойынша
активтер сомасының он процен-
тінен аспайтындар ескеріледі)
100
1.2.
Екінші деңгейдегі банктердің
шоттарындағы ақша
100
1.3
Бағалы қағаздар орталық
депозитарийінің шоттарындағы ақша
100
1.4
"А" санатынан төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингісі бар резидент емес-банктердің шоттарындағы ақша
100
1.5
Бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылар үшін есеп айырысу банктік қызмет көрсететін резидент-емес ұйымдардың шоттарындағы ақша
100
2.
Бағалы қағаздары қор биржа-
сының ең жоғары санаты
бойынша ресми тізімге енгі-
зілген немесе ықтимал шығын
резервін шегергендегі "А"
("Standard & Poor's" және
"Fitch" рейтинг агенттікте-
рінің жіктелімі бойынша)
немесе "А2" ("Moody's
Investors Service" рейтинг
агенттігінің жіктелімі
бойынша) (негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып) санаттарынан
кем емес ұзақ мерзімді және/
немесе қысқа мерзімді жеке
рейтингі бар резидент емес
енші беруші банктердің енші-
лес резидент банктері болып
табылатын Қазақстан Респу-
бликасының екінші деңгейдегі
банктеріндегі салымдар
100
2.1
ықтимал шығындардың резервтерін шегеріп тастағандағы, негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып "А" санатынан төмен емес ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2" санатынан төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингісі бар резидент емес-банктердегі салымдар
100
3.
Ықтимал шығын резервін ше-
гергендегі Қазақстан Респу-
бликасының мемлекеттік
бағалы қағаздары (басқа мем-
лекеттердің заңдарына сәйкес
айналысқа ақша шығаруды
қосқанда) (негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып)
100
4.
Ықтимал шығын резервін ше-
гергендегі қор биржасының ең
жоғары санаты бойынша (қор
биржасының ресми тізіміне
енгізілген ипотекалық обли-
гациялардан және "Қазақстан
Даму Банкі" АҚ облигацияла-
рынан басқа) (негізгі борыш
пен есептелген сыйақы сома-
сын ескере отырып) ресми
тізімге енгізілген Басқару-
шыға және Брокерге және (немесе) дилерге қатысы бойынша аффи-
лиирленген тұлға болып табыл-
майтын Қазақстан Республика-
сының және басқа мемлекет-
тердің заңдарына сәйкес шы-
ғарылған Қазақстан Республи-
касының ұйымдарының мемле-
кеттік емес эмиссиялық
бағалы қағаздары
100
5.
Ықтимал шығын резервін ше-
гергендегі қор биржасының
ресми тізіміне енгізілген
Қазақстан Республикасы
ұйымдарының ипотекалық обли-
гациялары (негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып)
100
5.1
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, Қазақстан Республикасы ұйымдарының инфрақұрылымдық облигациялары (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып)
100
6.
Ықтимал шығын резервін ше-
гергендегі "Қазақстанның
Даму Банкі" АҚ облигациялары
(негізгі борыш пен есептел-
ген сыйақы сомасын ескере
отырып)
100
7.
Ықтимал шығын резервін
шегергендегі халықаралық
кредиттік рейтинг шәкілі
бойынша "ВВВ" ("Standard &
Poor's" және  "Fitch" рей-
тинг агенттіктерінің жік-
телімі бойынша) немесе
"Ваа2" ("Moody's Investors
Service" рейтинг агенттігі-
нің жіктелімі бойынша) кем
емес ұзақ мерзімді рейтинг
бағасы бар шет мемлекет-
тердің бағалы қағаздары (не-
гізгі борыш пен есептелген
сыйақы сомасын ескере отырып)
100
8.
Шетел эмитенттерінің ықтимал
шығын резервін шегергендегі
"ВВВ" ("Standard & Poor's"
және "Fitch" рейтинг агент-
тіктерінің  жіктелімі бойын-
ша) немесе "Ваа2" ("Moody's
Investors Service" рейтинг
агенттігінің жіктелімі
бойынша) кем емес рейтинг
бағасы бар мемлекеттік емес
борыштық бағалы қағаздар
(негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып)
100
9.
Шетел эмитенттерінің ықтимал
шығын резервін шегергендегі
борыштық бағалы қағаздарының
"ВВВ" ("Standard & Poor's"
және "Fitch" рейтинг агент-
тіктерінің  жіктелімі бойын-
ша) немесе "Ваа2" ("Moody's
Investors Service" рейтинг
агенттігінің жіктелімі
бойынша) кем емес рейтинг
бағасы бар мемлекеттік емес
акциялары (негізгі борыш
пен есептелген сыйақы
сомасын ескере отырып)
100
10.
Халықаралық қаржы ұйымдары-
ның ықтимал шығын резервін
шегергендегі бағалы қағаз-
дары (негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып)
100

10.1
Акции организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Управляющему, Брокеру и (или) дилеру имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающихся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, и долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Управляющему, Брокеру и (или) дилеру имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающихся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, за вычетом резервов на возможные потери
100%
11.
Аффинированные драгоценные
металлы
100
12.
Негосударственные эмиссионные
ценные бумаги организаций
Республики Казахстан (в том
числе ценные бумаги,
выпущенные в соответствии с
законодательством других
государств), не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к Управляющему, Брокеру и (или) дилеру
включенные в официальный
список фондовой биржи по
категории следующей за наивыс-
шей (за исключением ипотечных
облигаций, включенных в
официальный список фондовой
биржи) (с учетом сумм основ-
ного долга и начисленного
вознаграждения, уменьшенные
на пятьдесят процентов), за
вычетом резервов на возможные
потери
50
12.1
Паи открытого и интервального паевых инвестиционных фондов, за вычетом резервов на возможные потери
50 %
12.2
акции организаторов торгов с
ценными бумагами, Центрального
депозитария ценных бумаг и
иных юридических лиц,
являющихся частью
инфраструктуры рынка финансовых
инструментов и акционерами
которых являются
профессиональные участники
рынка финансовых инструментов,
уменьшенные на пятьдесят
процентов, за вычетом резервов
на возможные потери
50
13.
Дебиторская задолженность
(за вычетом резервов на воз-
можные потери) организаций,
не являющихся по отношению к
Управляющему, Брокеру и (или) дилеру аффилиированными
лицами, за вычетом дебиторс-
кой задолженности работников
и других лиц - всего (сумма

10.1
Ықтимал шығын резервін шегергендегі "ВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ва2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы немесе шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдасқан рыноктарында айналыстағы Қазақстан Республикасының Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және ықтимал шығын резервін шегергендегі "ВВ" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "Ва2" ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) кем емес рейтингтік бағасы немесе шет мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдасқан рыноктарында айналыстағы Standard & Poor's ұлттық шкаласы бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Ұйымға, Қорға қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының борыштық бағалы қағаздары
100%
11.
Тазартылған қымбат металдар
100
12.
Ықтимал шығын резервін ше-
гергендегі қор биржасының
ең жоғары санатынан кейінгі
(қор биржасының ресми тізі-
міне енгізілген ипотекалық
облигациялардан басқа) (елу
процентке кемітілген негізгі
борыш пен есептелген сыйақы
сомасын ескере отырып) қор
биржасының ресми тізіміне ен-
гізілген Басқарушыға және Брокерге және (немесе) дилерге қатысы
бойынша аффилиирленген тұлға
болып табылмайтын (оның
ішінде басқа мемлекеттердің
заңдарына сәйкес шығарылған
бағалы қағаздар) Қазақстан
Республикасының ұйымдарының
мемлекеттік емес эмиссиялық
бағалы қағаздары
50
12.1
Ықтимал шығын резервін шегергендегі ашық және аралық
инвестициялық пай қорларының
пайлары
50%
12.2
бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың, бағалы қағаздар орталық  депозитарийінің және акционерлері қаржы құралдары рыногының кәсіпқой қатысушылары болып табылатын, қаржы құралдары рыногы инфрақұрылымының бір бөлігі болып табылатын өзге заңды тұлғалардың ықтимал шығындардың резервтерін шегеріп тастағандағы, елу процентке азайтылған акциялары
50
13.
Басқарушыға және Брокерге және (немесе) дилерге қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын, қызметкерлер мен басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергендегі (13.1
және 13.2 жолдар сомасы)
ұйымның дебиторлық берешегі
(ықтимал шығын резервін
шегеріп)
х
13.1.
Басқарушыға және Брокерге және (немесе) дилерге қатысты
аффилиирленген тұлға болып
табылмайтын, қызметкерлер
мен басқа тұлғалардың шарт
талабы бойынша үш күн мер-
зімге кешіктірілген Басқару-

строк 13.1 и 13.2), в том
числе:
х
13.1
дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные
потери) организаций, не
являющихся по отношению к
Управляющему, Брокеру и (или) дилеру аффилиированными
лицами, за вычетом дебиторс-
кой задолженности работников
и других лиц, просроченная по
условиям договора на срок не
более трех дней в размере, не
превышающем двадцати процен-
тов от суммы активов по
балансу Управляющего, Брокера и (или) дилера
100
13.2
дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные
потери) организаций, не явля-
ющихся по отношению к Управ-
ляющему, Брокеру и (или) дилеру аффилиированными ли-
цами, за вычетом дебиторской
задолженности работников и
других лиц, просроченная по
условиям договора на срок не
более девяносто дней в раз-
мере, не превышающем десяти
процентов от суммы активов
по балансу Управляющего, Брокера и (или) дилера
50
14.
Основные средства Управляющего, Брокера и (или) дилера по балансовой стоимости  - всего (сумма строк
14.1-14.3), в том числе:
х

шының және Брокердің және (немесе) дилердің балансы бойынша активтер сомасының жиырма процентінен аспайтын мөлшердегі дебиторлық берешегін шегергендегі (13.1 және 13.2 жолдар сомасы) ұйымның дебиторлық берешегі (ықтимал шығын резервін шегеріп)
100
13.2.
Басқарушыға және Брокерге және (немесе) дилерге қатысты
аффилиирленген тұлға болып
табылмайтын, қызметкерлер
мен басқа тұлғалардың шарт
талабы бойынша тоқсан күн
мерзімге кешіктірілген Бас-
қарушының және Брокердің және (немесе) дилердің балансы бойынша активтер сомасының он процентінен аспайтын, елу процентке кемітілген мөлшердегі дебиторлық берешегін шегергендегі ұйымның дебиторлық
берешегі (ықтимал шығын
резервін шегеріп)
50
14.
Басқарушының және Брокердің және (немесе) дилердің баланстық құны
бойынша негізгі құрал-
жабдықтары (14.1-14.3
жолдар сомасы)
х

14.1
земля, находящаяся в собст-
венности или на праве пос-
тоянного землепользования, в
размере, не превышающем  десяти процентов
от суммы активов по балансу
Управляющего, Брокера и (или) дилера
100
14.2
здания и сооружения, находя-
щиеся в собственности, в раз-
мере, не превышающем десяти
процентов от суммы активов
по балансу Управляющего, Брокера и (или) дилера
100
14.3
машины и оборудование, нахо-
дящиеся в собственности, в
размере, не превышающем пяти
процентов от суммы активов
по балансу Управляющего, Брокера и (или) дилера
100
15
Программное обеспечение - по
балансовой стоимости, в раз-
мере, не превышающем десяти
процентов от суммы активов
по балансу Управляющего, Брокера и (или) дилера
100
16
Итого ликвидные активы
(сумма строк 1 - 15) - ЛА
х
17
Обязательства
х
18
Минимальный размер собст-
венного капитала (МРСК)
х
х
19
К 1  "Норматив достаточности
собственного капитала"
((строка 16 - строка
17)/строка 18) не менее 1
х
х
Руководитель                   ______________________________
(фамилия, имя, отчество)                   (подпись)
Главный бухгалтер              ______________________________
(фамилия, имя, отчество)                   (подпись)
Место для печати
Приложение 5
к Правилам расчета
пруденциальных нормативов
для организаций, совмещающих
виды профессиональной
деятельности на рынке ценных
бумаг
Сноска. В приложение 5 внесены изменения и дополнения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 августа 2005 года N  310  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N  310 ); от 29 октября 2005 года  N 387  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос.регистрации в МЮ РК);  постановлением  Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 25 февраля 2006 года N 66 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации); от 27 мая 2006 года N  124  (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации).
Дополнительные сведения для расчета пруденциальных
нормативов для Управляющего и Брокера и (или) дилера
по состоянию на "__" ________20__года
_____________________________________________
(полное наименование Управляющего)
(тысяч тенге)
N приз-
нака
Наименование показателя
Сумма по
балансу
1
2
3

14.1.
Басқарушының және Брокердің және (немесе) дилердің балансы бойынша
активтері сомасының он про-
центінен аспайтын мөлшердегі
жеке меншіктегі жер немесе
тұрақты жер пайдалану құқығы
бар жер
100
14.2.
Басқарушының және Брокердің және (немесе) дилердің балансы бойынша
активтері сомасының он про-
центінен аспайтын мөлшердегі
жеке меншіктегі үйлер мен
ғимараттар
100
14.3.
Басқарушының және Брокердің және (немесе) дилердің балансы бойынша
активтері сомасының бес про-
центінен аспайтын мөлшердегі
жеке меншіктегі машиналар
мен жабдықтар
100
15.
Басқарушының және Брокердің және (немесе) дилердің балансы бойынша активтері сомасының он процентінен аспайтын мөлшердегі
баланстық құны бойынша
бағдарламалық қамтамасыз ету
100
16.
Өтімді активтер жиынтығы
(1 - 15 жол сомасы) - ӨА
х
17.
Міндеттемелер
х
18.
Меншікті капиталдың
ең аз мөлшері
х
х
19.
К 1  "Меншікті капиталдың
жеткіліктілік нормативі"
((16 жол - 17 жол)/ 18 жол)
1-ден кем емес
х
х
Басшы             _______________ _______________
(аты-жөні)        (қолы)
Бас бухгалтер    _________________ _____________
(аты-жөні)      (қолы)
Мөр орны
Бағалы қағаздар рыногында
кәсіби қызмет түрлерін қоса
атқаратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесінің 5-қосымшасы
Ескерту: Қосымшаның жоғарғы оң бұрышындағы "және олардың орындалуы туралы есептердi ұсыну" деген сөздер алынып тасталды;
қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы  N 310  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз ),  2005 жылғы 29 қазандағы  N 387 2006 жылғы 25 ақпандағы  N 66 ,  2006 жылғы 27 мамырдағы  N 124   қаулыларымен .
20 ___ жылғы "__"_______________ жағдай бойынша
_________________________________________________
(Басқарушының толық атауы)
20 ___ жылғы "__"_______________ жағдай бойынша
Басқарушыға және Брокерге және (немесе) дилерге арналған
пруденциалдық нормативтерді есептеу үшін қосымша мәліметтер
(мың теңгемен)
Белгі-
нің N
Көрсеткіш атауы
Баланс
бойынша
сомасы
1
2
3

8001
Земля, находящаяся в собственности или
на праве постоянного землепользования
8002
Здания и сооружения, находящиеся в
собственности
8003
Машины и оборудование, находящиеся в
собственности
8005
Прочие основные средства
8006
Дебиторская задолженность (за вычетом
резервов на возможные потери) организаций,
не являющихся по отношению к Управляющему, Брокеру и (или) дилеру аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более трех дней в размере, не превышающем двадцати процентов от суммы активов по балансу Управляющего, Брокера и (или) дилера

8001
Жеке меншіктегі немесе тұрақты жер
пайдалану құқығы бар жер
8002
Жеке меншіктегі үйлер мен ғимараттар
8003
Жеке меншіктегі машиналар мен жабдықтар
8005
Басқа да негізгі құрал-жабдықтар
8006
Басқарушыға, Брокерге және (немесе) дилерге қатысты аффилиирленген тұлға
болып табылмайтын, қызметкерлер мен басқа
тұлғалардың шарт талабы бойынша үш күн мер-
зімге кешіктірілген дебиторлық берешегін
шегергендегі Басқарушының балансы бойынша
активтер сомасының жиырма процентінен ас-
пайтын мөлшердегі ұйымның дебиторлық бере-
шегі (ықтимал шығын резервін шегергендегі)

8007
Дебиторская задолженность (за вычетом
резервов на возможные потери) организаций,
не являющихся по отношению к Управляющему, Брокеру и (или) дилеру аффилиированными лицами, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, просроченная по условиям договора на срок не более девяносто дней в размере, не превышающем десяти процентов от суммы активов по балансу Управляющего, Брокера и (или) дилера
8008
Прочая дебиторская задолженность
(за вычетом резервов на возможные потери)
8009
Аффинированные драгоценные металлы

8007
Басқарушыға, Брокерге және (немесе) дилерге қатысты аффилиирленген тұлға
болып табылмайтын, қызметкерлер мен басқа
тұлғалардың шарт талабы бойынша тоқсан күн
мерзімге кешіктірілген дебиторлық берешегін
шегергендегі Басқарушының балансы бойынша
активтер сомасының он процентінен аспайтын
мөлшердегі ұйымның  дебиторлық берешегі
(ықтимал шығын резервін шегергендегі)
8008
Басқа дебиторлық берешек
(ықтимал шығын резервін шегергендегі)
8009
Тазартылған қымбат металдар

8010
Программное обеспечение
8011
Прочие нематериальные активы
8012
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги
организаций Республики Казахстан, выпущенные
в соответствии с законодательством Республики
Казахстан и других государств, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
Управляющему, Брокеру и (или) дилеру, включенные в официальный список
фондовой биржи по наивысшей категории (за
исключением ипотечных облигаций, включенных
в официальный список фондовой биржи и
облигаций АО "Банк Развития Казахстана")
(с учетом сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери

8010
Бағдарламалық қамтамасыз ету
8011
Басқа материалдық емес активтер
8012
Ықтимал шығын резервін шегергендегі қор
биржасының ең жоғары санаты бойынша (қор
биржасының ресми тізіміне енгізілген ипоте-
калық облигациялардан және "Қазақстан Даму
Банкі" АҚ облигацияларынан басқа) (негізгі
борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере
отырып) ресми тізімге енгізілген Басқару-
шыға, Брокерге және (немесе) дилерге қатысы бойынша аффилиирленген тұлға
болып табылмайтын Қазақстан Республикасының
және басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес
шығарылған Қазақстан Республикасы ұйымдары-
ның мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы
қағаздары

8013
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги
организаций Республики Казахстан (в том числе
ценные бумаги, выпущенные в соответствии с
законодательством других государств), не
являющихся аффилиированными лицами по отно-
шению к Управляющему, Брокеру и (или) дилеру, включенные в официальный список фондовой биржи по категории, следующей за наивысшей (за исключением ипотечных облигаций, включенных в официальный список фондовой биржи) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери

8013
Ықтимал шығын резервін шегергендегі қор
биржасының ең жоғары санатынан кейінгі
(қор биржасының ресми тізіміне енгізілген
ипотекалық облигациялардан басқа) ресми ті-
зімге енгізілген Басқарушыға, Брокерге және (немесе) дилерге қатысы бойын-
ша аффилиирленген тұлға болып табылмайтын
Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекет-
тік емес эмиссиялық бағалы қағаздары (оның
ішінде басқа мемлекеттердің заңдары бойынша
шығарылған бағалы қағаздар)

8014
Акции организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Управляющему, Брокеру и (или) дилеру, имеющих рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающиеся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан, и долговые ценные бумаги организаций Республики Казахстан, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Управляющему, Брокеру и (или) дилеру, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Service"), или рейтинговую оценку "А" по национальной шкале Standard&Poor's Республики Казахстан, обращающиеся на организованных рынках иностранных государств или Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8015
Прочие ценные бумаги
8016
Сумма субординированного долга до начала
погашения которого остался один год
8017
Сумма субординированного долга до начала
погашения которого осталось два года
8018
Сумма субординированного долга до начала
погашения которого осталось три года

8014
Ықтимал шығындар резервін шегере отырып, (негізгі қарыз бен есептелген сыйақы сомасын есепке ала отырып) шетел мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыноктарында айналыста жүретін, "ВВ"-ден ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) рейтингтік бағасы бар немесе Қазақстан Республикасының "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "А" рейтингтік бағасы бар Басқарушыға, Брокерге және (немесе) дилерге қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының акциялары және шетел мемлекеттердің немесе Қазақстан Республикасының ұйымдастырылған рыноктарында айналыста жүретін, "ВВ"-ден ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) рейтингтік бағасы бар немесе Қазақстан Республикасының "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "А"» рейтингтік бағасы бар Басқарушыға, Брокерге және (немесе) дилерге қатысты аффилиирленген тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының борыштық бағалы қағаздары
8015
Басқа бағалы қағаздар
8016
Өтеу басталғанға дейін бір жыл қалған реттелген борыш сомасы
8017
Өтеу басталғанға дейін екі жыл қалған реттелген борыш сомасы
8018
Өтеу басталғанға дейін үш жыл қалған реттелген борыш сомасы

8019
Сумма субординированного долга до начала
погашения которого осталось четыре года
8020
Сумма субординированного долга до начала
погашения которого осталось пять лет и более
8021
Прочая долгосрочная кредиторская задолженность
8022
Совокупная задолженность одного заемщика,
рассчитанная в соответствии с подпунктами 1),
2) пункта 12-2 настоящих Правил
8023
Совокупная сумма обеспечения по обязательствам
заемщика, рассчитанная в соответствии с
подпунктом 3) пункта 12-2 настоящих Правил

8019
Өтеу басталғанға дейін төрт жыл қалған реттелген борыш сомасы
8020
Өтеу басталғанға дейін бес және одан астам жыл қалған реттелген борыш сомасы
8021
Басқа ұзақ мерзімді кредиторлық берешек
8022
Осы Ереженің 12-2-тармағының 1), 2) тармақшаларына сәйкес есептелген бір қарыз алушының жиынтық берешегі
8023
Осы Ереженің 12-2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес есептелген қарыз алушының міндеттемелері бойынша жиынтық қамтамасыз ету сомасы