Об утверждении Правил согласования методик ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по регулируемым видам услуг субъектов естественных монополий
Приказ и.о.Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 14 марта 2005 года N 85-ОД. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 31 марта 2005 года N 3531. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 января 2018 года № 22.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.01.2018 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых
рынках ", с подпунктом 6) пункта 21 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2007 года N 943, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
1. Утвердить прилагаемые Правила согласования методик ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по регулируемым видам услуг субъектов естественных монополий.
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере трубопроводных и водоканализационных систем Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Аскарова А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Досмагамбет Е.М.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
и.о. Председателя
Утверждены приказом
и.о. Председателя Агентства
Республики Казахстан по
регулированию естественных
монополий
от 14 марта 2005 года N 85-ОД.
Правила
согласования методик ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов по регулируемым
видам услуг субъектов естественных монополий

Табиғи монополиялар субъектілері қызметтерінің реттеліп көрсетілетін түрлері бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемесін келісу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 14 наурыздағы N 85-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 31 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3531. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 22 қаңтардағы № 22 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.01.2018 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 қазандағы N 943 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі туралы ереженің 21-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.05 N 30-НҚ бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Табиғи монополиялар субъектілері қызметтерінің реттеліп көрсетілетін түрлері бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемесін келісу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Труба құбырлары және су кәріздері жүйелері саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (А.Г.Асқарова) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы және талдау департаменті (Е.М.Досмағамбет) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны заңнамада белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын өзім бақылаймын.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
міндетін атқарушының
2005 жылғы 14 наурыздағы
N 85 НҚ бұйрығымен
бекітілген
Табиғи монополиялар субъектілері қызметтерінің реттеліп көрсетілетін түрлері бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемесін келісу ережесі

1. Общие положения
1. Настоящие Правила согласования методик ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по регулируемым видам услуг субъектов естественных монополий (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках " (далее - Закон) и определяют порядок согласования с уполномоченным органом методик ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по регулируемым видам услуг субъектов естественных монополий (далее - Методика).
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 05.02.2009 N 30-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
2. Основной целью разработки Правил является определение принципов ведения, порядка организации и осуществления субъектами естественных монополий раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом по нерегулируемым услугам для установления экономически обоснованных тарифов, утверждаемых уполномоченным органом.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) заявитель - субъект естественной монополии, направляющий методику для согласования в уполномоченный орган;
2) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 22.01.2014 № 15-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящие Правила распространяются на всех субъектов естественных монополий.
2. Порядок предоставления и согласования методик
5. В срок не позднее шестидесяти календарных дней с момента включения в Государственный регистр субъектов естественных монополий заявитель представляет Методику, разработанную в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам, для согласования в уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 22.01.2014 № 15-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В случае, если Методика выполнена в виде раздела учетной политики, заявитель в сроки, указанные в пункте 5 Правил, предоставляет для согласования в уполномоченный орган учетную политику.
7. Методика или учетная политика для согласования направляется в:
1) уполномоченный орган, заявителем, осуществляющим деятельность на территории двух и более областей (города республиканского значения, столицы), а также заявителем, доход которого превышает триста пятьдесят тысяч месячных расчетных показателей в год, либо если местонахождение (жительства) не менее двадцати пяти процентов конечных потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) расположено за пределами области, (города республиканского значения, столицы), в которой находится заявитель;

1. Жалпы ережелер
1. Табиғи монополиялар субъектілері қызметтерінің реттеліп көрсетілетін түрлері бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемесін келісудің осы ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және уәкілетті органмен табиғи монополиялар субъектілері қызметтерінің реттеліп көрсетілетін түрлері бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемесін (бұдан әрі - Әдістеме) келісу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.05 N 30-НҚ бұйрығымен.
2. Ережені әзірлеудің негізгі мақсаты табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша және уәкілетті орган бекітетін экономикалық негізделген тарифтерді белгілеу үшін тұтастай реттеліп көрсетілмейтін қызметтер бойынша табыстарды, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу қағидаттарын, ұйымдастыру мен жүзеге асыру тәртібін айқындау болып табылады.
3. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өтініш беруші - әдістемені уәкілетті органға келісуге жолдайтын табиғи монополия субъектісі;
2) уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтарда басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 22.01.2014 № 15-НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Осы Ереже барлық табиғи монополиялар субъектілеріне қолданылады.
2. Әдістемені ұсыну мен келісу тәртібі
5. Өтініш беруші табиғи монополиялар субъектілерінің Мемлекеттік тізіліміне енгізілген сәттен бастап күнтізбелік алпыс күннен кешіктірмей осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес әзірленген әдістемені уәкілетті органға келісуге ұсынады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 22.01.2014 № 15-НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Егер Әдістеме есептік саясаттың бөлігі түрінде орындалған жағдайда, өтініш беруші Ереженің 5-тармағында көрсетілген мерзімдерде уәкілетті органның келісуіне есептік саясатты ұсынады.
7. Келісуге арналған әдістеме немесе есептік саясат:
1) уәкілетті органға, екі және одан көп облыстардағы (республикалық маңызы бар қала, астана) аумағында қызметті жүзеге асыратын өтініш берушілерге, сондай-ақ табысы жылына үш жүз елу мың айлық есептік көрсеткіштерден асатын не егер реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) түпкілікті тұтынушыларының кем дегенде жиырма бес пайыздан асатынының орналасқан жері (тұратын орны) өтініш беруші тұратын облыстан тыс (республикалық маңызы бар қала, астана) жерлерде орналасса, өтініш берушілерге;

2) соответствующий территориальный орган уполномоченного органа, по месту нахождения заявителя, в случае, если уполномоченным органом были делегированы территориальному органу функции по регулированию деятельности заявителя.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 19 июля 2006 года N 177-ОД (вводится в действие со дня его официального опубликования).
8. Уполномоченный орган в течение тридцати календарных дней со дня получения Методики рассматривает ее и в письменной форме уведомляет заявителя о принятом решении.
Сноска. Пункт 8 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 22.01.2014 № 15-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Исключен приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 22.01.2014 № 15-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае принятия решения об отказе в согласовании Методики (учетной политики), уполномоченный орган в уведомлении о принятом решении указывает причины отказа.
Заявитель в срок не более двадцати календарных дней со дня принятия уполномоченным органом решения об отказе в согласовании методики устраняет недоработки, указанные в уведомлении об отказе в согласовании, и повторно представляет Методику для согласования в уполномоченный орган.
Приложение
к Правилам согласования методик
ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов по
регулируемым видам услуг субъектов
естественных монополий
Типовая структура методики ведения раздельного учета
состоит из следующих разделов
1. Общие положения
Указываются основные нормативные правовые акты, в соответствии с которыми была разработана Методика. Приводятся основные использованные термины и понятия, глоссарий по раздельному учету. Описывается организационная и иерархическая структура заявителя (филиалы, объединения, дирекция, центры).
2. Виды услуг (направления деятельности),
по которым ведется раздельный учет в соответствии
с Классификатором услуг деятельности заявителя
Приводится полный перечень услуг, оказываемых заявителем (регулируемые и иные). В случае, если для целей ведения раздельного учета услуги группируются по видам деятельности, в данном разделе приводится перечень осуществляемых видов деятельности. Если при ведении раздельного учета доходы, затраты, задействованные активы заявителя распределяются на бизнес-процессы, необходимо привести перечень бизнес-процессов.

2) егер уәкілетті орган өтініш берушінің қызметін реттеу бойынша функцияларын аумақтық органдарға табыстаған жағдайда, өтініш берушінің орналасқан жері бойынша уәкілетті органның тиісті аумақтық органына;
3) алып тасталды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 19.07.2006 N 177-НҚ бұйрығымен.
Ескерту: 7-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 19.07.2006 N 177-НҚ бұйрығымен .
8. Уәкілетті орган әдістемені алған күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде оны қарайды және өтініш берушіні қабылданған шешім туралы жазбаша нысанда хабардар етеді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 22.01.2014 № 15-НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Алып тасталды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 22.01.2014 № 15-НҚ бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Әдістемені (есептік саясатты) келісуден бас тартқаны туралы шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган қабылданған шешім туралы хабарламасында бас тартудың себептерін көрсетеді.
Өтініш беруші уәкілетті орган әдістемені келісуден бас тартқаны туралы шешім қабылдаған күннен бастап жиырма күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде келісуден бас тартқаны туралы хабарламада көрсетілген жөнсіздіктерді жояды және Әдістемені уәкілетті органның келісуіне қайтадан ұсынады.
Табиғи монополиялар
субъектілері қызметтерінің
реттеліп көрсетілетін түрлері
бойынша табыстарды, шығындар
мен қолданысқа енгізілген
активтерді бөлектеп есепке
алуды жүргізу әдістемесін
келісу ережесіне қосымша
Бөлектеп есепке алуды жүргізу әдістемесінің үлгі құрылымы мынадай бөлімдерден тұрады 1. Жалпы ережелер
Оларға сәйкес әдістеме әзірленген негізгі нормативтік құқықтық актілер көрсетіледі. Негізгі пайдаланылған терминдер мен ұғымдар, бөлектеп есеп бойынша сөздіктер келтіріледі. Өтініш берушінің (филиалдар, бірлестіктер, дирекция, орталықтар) ұйымдастырушылық және иерархиялық құрылымы бейнеленеді.
2. Қызметтердің Жіктегішіне сәйкес өтініш берушінің қызметіне бөлектеп есеп жүргізілетін қызметтердің түрлері (қызмет бағыттары)
Өтініш беруші көрсететін (реттеліп көрсетілетін және өзге) қызметтердің толық тізбесі келтіріледі. Егер бөлектеп есепке алуды жүргізу мақсаттары үшін қызметтер қызметтің түрлері бойынша топтастырылады, осы бөлімде қызметтің жүзеге асырылатын түрлерінің тізбесі көрсетіледі. Егер бөлектеп есепке алуды жүргізу кезінде өтініш берушінің табыстары, шығындары мен қолданысқа енгізілген активтері бизнес-процестерге бөлінеді, бизнес-процестердің тізбесін келтірген жөн.

3. Доходы, затраты и задействованные активы
Раскрывается порядок определения доходов заявителя по видам услуг.
Раскрывается причинно-следственная связь затрат с услугами (при необходимости в разрезе направлений деятельности). Допускается использование графических схем.
Приводятся принципы распределения задействованных активов по видам оказываемых услуг.
4. Распределение затрат и задействованных активов
Раскрывается порядок распределения затрат заявителя естественной монополии по этапам распределения затрат, с приведением описания всех этапов. Допускается использование графических схем.
5. Заключительные положения
Допускается дополнение Методики иными положениями, не противоречащими законодательству Республики Казахстан.

3. Табыстар, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтер
Өтініш берушінің қызметтердің түрлері бойынша табыстарын айқындау тәртібі көрсетіледі.
Қызметтің тиісті бағыттарына және реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлеріне арналған табыстардың, шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерінің себеп-салдарлық байланысы көрсетіледі. Кестелі схемаларды пайдалануға жол беріледі.
Көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша қолданысқа енгізілген активтерді бөлу қағидаттары келтіріледі.
4. Шығындар мен қолданысқа енгізілген активтерді бөлу
Барлық кезеңдердің сипаттарын келтіре отырып, шығындарды бөлу кезеңдері бойынша табиғи монополия өтініш берушісінің шығындарын бөлу тәртібі көрсетіледі. Кестелі схемаларды пайдалануға жол беріледі.
5. Қорытынды ережелер
Әдістемені Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге ережелермен толықтыруға жол беріледі.