Об утверждении Правил оценки финансовых инструментов, находящихся в инвестиционных портфелях накопительных пенсионных фондов
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года № 109. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2005 года № 3603. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 196
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 196.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 55 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и на основании подпункта 44) пункта 15 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1270, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила оценки финансовых инструментов, находящихся в инвестиционных портфелях накопительных пенсионных фондов.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2005 года.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Токобаев Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", Объединения юридических лиц "Ассоциация управляющих активами", накопительных пенсионных фондов.
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Утверждены постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 26 марта 2005 года № 109
Правила оценки финансовых
инструментов, находящихся в инвестиционных
портфелях накопительных пенсионных фондов
Настоящие Правила разработаны в целях определения порядка оценки финансовых инструментов, находящихся в инвестиционных портфелях накопительных пенсионных фондов.

Жинақтаушы зейнетақы қорларының инвестициялық портфельдеріндегі қаржы құралдарын бағалау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 наурыздағы N 109 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 28 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 3603. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы 196 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 196 (қабылданған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 55-бабының 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1270 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі туралы ереженің 15-бабының 44) тармақшасы негізінде Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Жинақтаушы зейнетақы қорларының инвестициялық портфельдеріндегі қаржы құралдарын бағалау ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы 2005 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енеді.
3. Бағалы қағаздар рыногының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (Тоқобаев Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне, "Активтерді басқарушылар қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне, жинақтаушы зейнетақы қорларына жіберілсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының
2005 жылғы 26 наурыздағы
N 109 қаулысымен бекітілген
Жинақтаушы зейнетақы қорларының инвестициялық
портфельдеріндегі қаржы құралдарын бағалау ережесі
Осы Ереже жинақтаушы зейнетақы қорларының инвестициялық портфельдеріндегі қаржы құралдарын бағалау тәртібін айқындау мақсатында әзірленді.

1. Портфель финансовых инструментов, приобретенных за счет пенсионных активов, подразделяется на три категории:
1) финансовые инструменты, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
2) финансовые инструменты, удерживаемые до погашения;
3) финансовые инструменты, имеющиеся в наличии для продажи.
Текущая стоимость финансовых инструментов, учитываемых как финансовые инструменты, удерживаемые до погашения:
с 1 января 2013 года - составляет не более 15 (пятнадцати) процентов от совокупной текущей стоимости финансовых инструментов, за исключением государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан, находящихся в портфеле накопительного пенсионного фонда.
В случае перевода финансового инструмента из категории «финансовые инструменты, удерживаемые до погашения» в категорию «финансовые инструменты, имеющиеся в наличии для продажи» накопительный пенсионный фонд, самостоятельно осуществляющий инвестиционное управление пенсионными активами, либо организация, осуществляющая инвестиционное управление пенсионными активами (далее совместно именуемые - организация), в течение пяти рабочих дней с даты принятия решения о переводе направляют в Национальный Банк Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган) уведомление о переводе с указанием причин принятия данного решения.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.02.2014 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Отнесение приобретенных ценных бумаг в одну из вышеуказанных категорий производится в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности на основании решения инвестиционного комитета организации.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 N 187 (вводится в действие с 01.07.2010).
2-1. В категории "финансовые инструменты, удерживаемые до погашения" учитываются следующие ценные бумаги:
1) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан, а также ценные бумаги, выпущенные под гарантию Правительства Республики Казахстан;
2) облигации, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи;

1. Зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қаржы құралдарының портфелі үш санатқа бөлінеді:
1) өзгерістері пайданың немесе шығынның құрамында көрсетілетін әділ баға бойынша бағаланатын қаржы құралдары;
2) өтелгенге дейін ұсталатын қаржы құралдары;
3) сатуға арналған қолда бар қаржы құралдары.
Өтелгенге дейін ұсталатын қаржы құралдары ретінде есепке алынатын қаржы құралдарының ағымдағы құны:
2013 жылғы 1 қаңтардан бастап - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарды қоспағанда, жинақтаушы зейнетақы қорының портфеліндегі қаржы құралдарының ағымдағы жиынтық құнының 15 (он бес) пайызынан аспайды.
Қаржы құралын "өтелгенге дейін ұсталатын қаржы құралдары" санатынан "сатуға арналған қолда бар қаржы құралдары" санатына ауыстырған жағдайда зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қоры не зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі бірлесіп - ұйым деп аталады), ауыстыру туралы шешім қабылдаған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне осындай шешім қабылдауының себептерін көрсете отырып, ауыстыру туралы хабарлама жібереді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.02.2014 № 33 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Сатып алынған бағалы қағаздарды жоғарыда көрсетілген санаттардың біріне жатқызу ұйымның инвестициялық комитеті шешімінің негізінде халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту: 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 187 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
2-1. "Өтелгенге дейін ұсталатын қаржы құралдары" санатында мынадай бағалы қағаздар есепке алынады:
1) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес айналысқа шығарылғандарды қоса алғанда), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігіне шығарылған бағалы қағаздар;
2) қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдарымен шығарылған облигациялар;

3) долговые ценные бумаги, выпущенные Акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына".
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-1 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 28.02.2011 № 16 (вводится в действие с 01.01.2012).
3. Признание финансового инструмента в составе активов накопительного пенсионного фонда, а также списание финансового инструмента осуществляется на дату регистрации сделки в системе учета кастодиана или центрального депозитария.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 N 187 (вводится в действие с 01.07.2010).
3-1. При первоначальном признании финансового инструмента в составе активов накопительного пенсионного фонда данный финансовый инструмент оценивается по справедливой стоимости. Справедливая стоимость финансового инструмента учитывает затраты по сделке, которые напрямую связаны с приобретением такого финансового инструмента.
Под справедливой стоимостью понимается стоимость, определяемая в соответствии с пунктами 7, 7-1, 7-2, 8, 8-1 и 9 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 с соответствии с постановлением Правления АФН РК от 28.02.2011 № 16 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
3-2. При осуществлении разделения инвестиционного портфеля, имеющегося у накопительного пенсионного фонда на 31 декабря 2011 года, на консервативный и умеренный инвестиционные портфели, в консервативном инвестиционном портфеле учитываются финансовые инструменты, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка, имеющиеся в наличии для продажи, соответствующие требованиям, установленным приложением 2 к Правилам осуществления деятельности организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, и накопительных пенсионных фондов, утвержденным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 189 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5794) и деньги.
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-2 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 30.01.2012 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).

3) "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздары;
Ескерту. Ереже 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011.02.28 № 16 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Жинақтаушы зейнетақы қоры активтерінің құрамында қаржы құралын тану, сондай-ақ қаржы құралын есептен шығару мәмілені кастодианның немесе орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде тіркеу күніне жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 187 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
3-1. Қаржы құралы бастапқыда жинақтаушы зейнетақы қорының активтері құрамында танылған кезде осы қаржы құралы әділ құны бойынша бағаланады. Қаржы құралының әділ құнына осындай қаржы құралын сатып алумен немесе шығарумен тікелей байланысты мәміле шығындары кіреді.
Әділ құны деп осы Ереженің 7, 7-1, 7-2, 8, 8-1 және 9-тармақтарына сәйкес анықталатын құны түсініледі.
Ескерту. Ереже 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011.02.28 № 16 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
3-2. Зейнетақы қорында 2011 жылғы 31 желтоқсанда болған инвестициялық портфелін консервативтік және қалыпты инвестициялық портфельдеріне бөлуді жүзеге асыруда консервативтік инвестициялық портфельде әділ құны бойынша бағаланатын, өзгерістері кірістің немесе шығынның құрамында көрсетілетін, сату үшін қолда бар, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы № 189 қаулысымен бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін жүзеге асыру ережесінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2009 жылғы 5 тамызда № 5794 болып тіркелген) 2-қосымшасында белгіленген талаптарға сәйкес келетін қаржы құралдары және ақша есепке алынады.
Ескерту. Ереже 3-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкінің 2012.01.30 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

4. Начисление вознаграждения по финансовым инструментам, приобретенным за счет пенсионных активов, за исключением вкладов в Национальном Банке Республики Казахстан и банках второго уровня, производится ежедневно и начинается со дня, следующего за датой постановки на учет финансового инструмента.
Дисконт или премия по финансовым инструментам, определенным в категорию удерживаемых до погашения, амортизируется, начиная с момента покупки данных финансовых инструментов до срока их погашения в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Текущая стоимость активов, размещенных во вклады в Национальном Банке Республики Казахстан и банках второго уровня, определяется путем ежедневного начисления суммы вознаграждения за период и в порядке, указанном в договоре банковского вклада.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Если ценные бумаги приобретаются организацией с вознаграждением, начисленным за период до момента приобретения, то при покупке их в дни, не совпадающие с днями выплаты вознаграждения, организация уплачивает продавцу помимо стоимости ценных бумаг вознаграждение, причитающееся за период, прошедший с момента его последней выплаты, и учитывает его отдельно. При наступлении очередного срока выплаты вознаграждения организация получает его полностью за весь период.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 N 187 (вводится в действие с 01.07.2010).
7. Оценка акций организаций-резидентов Республики Казахстан, в отношении которых имеется активный рынок согласно критериям, определенным настоящим пунктом, осуществляется в соответствии с Методикой оценки ценных бумаг фондовой биржи (далее - Методика) еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели. Критериями наличия активного рынка акций организаций-резидентов Республики Казахстан являются следующие показатели:
1) в течение последних тридцати календарных дней ни одним из маркет-мейкеров по оцениваемым акциям не нарушались требования по поддержанию минимального объема обязательных котировок и спрэда между спросом и предложением, а также другие обязательные требования, установленные к маркет-мейкерам данных акций внутренними документами фондовой биржи;

4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі және екінші деңгейдегі банктердегі салымдарды қоспағанда, зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қаржы құралдары бойынша сыйақыны есептеу күн сайын жасалады және қаржы құралын есепке қойған күннен кейінгі күнінен басталады.
Өтелгенге дейін ұсталатын қаржы құралдары бойынша санатына белгіленген дисконт немесе сыйлықақы, осы қаржы құралдарын сатып алған сәттен бастап оларды қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес өтелген мерзімге дейін амортизацияланады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде және екінші деңгейдегі банктер салымдарында орналастырылған активтердің ағымдағы құны банк салымының шартында көрсетілген кезеңіне және тәртіппен сыйақы сомасын күн сайын есептеу арқылы белгіленеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Егер сатып алған сәтіне дейін кезеңіне есептелген сыйақымен бағалы қағаздарды ұйымдар немесе қор сатып алса, онда оларды сатып алған күні сыйақы төлем жасау күнімен дәл келмегенде ұйым сатушыға бағалы қағаздар құнынан басқа соңғы төлем сәтінен өткен кезеңіне тиесілі сыйақыны төлейді және оны жеке ескереді. Сыйақының төлемақы мерзімі кезегі келген кезде оны ұйым немесе қор барлық кезеңіне алады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 187 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
7. Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының акцияларын бағалау осы тармақпен белгіленген критерийлерге сай оларға қатысты белсенді рынок болғанда, Қор биржасының бағалы қағаздарын бағалау әдістемесіне (бұдан әрі - Әдістеме) сәйкес апта сайын аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары акцияларының белсенді рыногының болу критерийлері ретінде мынадай көрсеткіштер көрсетіледі:
1) соңғы отыз күнтізбелік күн ішінде маркет-мейкерлердің ешқайсысының да бағаланатын акциялары бойынша сұраныс пен ұсыныс арасындағы міндетті баға белгілеудің барынша төмен көлеміне қолдау көрсету және спрэд талаптары, сондай-ақ қор биржасының ішкі құжаттарымен осы акциялардың маркет-мейкерлері үшін белгіленген басқа міндетті талаптары бұзылған жоқ;

2) объем торгов по оцениваемым акциям, проведенных методом открытых торгов, в течение тридцати последних календарных дней составляет не менее пятидесяти миллионов тенге или одну десятую процента от размера собственного капитала эмитента в зависимости от того, какая из указанных величин является наименьшей;
3) исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.06.2008 N 98 (порядок введения в действие см. п. 2);
4) в течение последних тридцати календарных дней совершалось не менее десяти сделок с данными акциями на организованном рынке ценных бумаг методом открытых торгов;
5) в течение последних тридцати календарных дней не менее десяти членов фондовой биржи заключали сделки с данными акциями на организованном рынке ценных бумаг методом открытых торгов.
Под спрэдом понимается разница между объявленными маркет-мейкером ценами покупки и продажи финансовых инструментов, по которым он готов заключить сделку с данными финансовыми инструментами на объявленных им или принятых им условиях, или способ котировки (как объявления желания), при котором член фондовой биржи указывает как цену покупки, так и цену продажи финансовых инструментов, по которым он готов заключить сделку с данными финансовыми инструментами на объявленных членом фондовой биржи или принятых им условиях.
Под маркет-мейкером понимается член фондовой биржи, признанный фондовой биржей в качестве маркет-мейкера и принявший на себя обязательство постоянно объявлять и поддерживать котировки по ценным бумагам в соответствии с внутренними документами фондовой биржи.
Оценка акций организаций-резидентов Республики Казахстан, в отношении которых на момент их приобретения отсутствует активный рынок согласно критериям, определенным настоящим пунктом, осуществляется по покупной стоимости до даты определения приведенной стоимости, определяемой в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели.
В случае если наличие активного рынка установлено в отношении акций, по которым ранее активный рынок отсутствовал, данные акции далее оцениваются в соответствии с Методикой еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели.
В период отсутствия активного рынка стоимость акций, по которым ранее имелся активный рынок, определяется по приведенной стоимости, определяемой в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил, еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели.
Фондовая биржа еженедельно не позднее 18.00 часов времени города Астана первого рабочего дня недели размещает на своем официальном интернет-ресурсе сведения:

2) соңғы отыз күнтізбелік күн ішінде бағаланатын акциялар бойынша ашық сауда әдісімен өткен сауда-саттық көлемі елу миллионнан кем емес теңгені немесе көрсетілген шамалардың қайсысы ең төменгі болып табылатынына байланысты эмитенттің жекеше капиталы мөлшерінің оннан бір пайызын құрайды;
3) алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.06.30 N 98 қаулысымен.
4) соңғы отыз күнтізбелік күн ішінде осы акциялармен бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында ашық сауда-саттық әдісімен кем дегенде он мәміле жасалды;
5) соңғы отыз күнтізбелік күн ішінде қор биржасының оннан кем емес мүшесі осы акциялармен бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында ашық сауда-саттық әдісімен мәмілелер жасады.
Спрэд деп маркет-мейкерлер сатып алудың жарияланған бағасы мен өзі хабарлаған немесе қабылдаған шарттары бойынша осы қаржы құралдарымен мәміле жасасуға дайын болған қаржы құралдарын сатудың немесе баға белгілеу тәсілінің (тілегін білдіру) айырымы түсініледі, ол бойынша қор биржасының мүшесі қаржы құралдарының сатып алынатын бағасы мен жарияланған сатудың бағасы және қор биржа мүшесі жариялаған немесе қабылдаған шарттары бойынша осы қаржы құралдарымен мәміле жасасуға дайын болған сату бағасын көрсетеді.
Маркет-мейкер деп маркет-мейкер ретінде қор биржасы таныған және өзіне әрдайым бағалы қағаздар бойынша баға белгілеуді қор биржасының ішкі құжаттарына сәйкес хабарлауға және қолдауға міндеттеме алған қор биржасының мүшесі түсініледі.
Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының акцияларын бағалау осы баппен анықталған критерийлерге сәйкес оларды сатып алған сәтте белсенді рынок болмағанда, осы Ереженің 9-бабына сәйкес анықталатын сәйкестендірілген құнын анықтау күніне дейінгі сатып алынатын құны бойынша әр апта сайын аптаның бірінші жұмыс күні соңында жүзеге асырылады.
Егер, бұрын белсенді рынок болмаған акциялар бойынша белсенді рынок белгіленген жағдайда, осы акциялар бұдан әрі Әдістемеге сәйкес әр апта сайын бірінші жұмыс күннің соңындағы жағдай бойынша бағаланады.
Белсенді нарығы болмаған кезеңінде, бұрын белсенді нарығы болған акциялардың құны осы Ереженің 9-тармағына сәйкес анықталатын сәйкестендірілген құны бойынша әр апта сайын аптаның бірінші жұмыс күнінің соңында анықталады.
Қор биржасы апта сайын аптаның бірінші жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша 18.00 сағаттан кешіктірмей ресми интернет-ресурсында мынадай мәліметтерді орналастырады:

1) касательно наличия или отсутствия активного рынка в отношении акций организаций-резидентов Республики Казахстан по состоянию на конец последнего рабочего дня предыдущей недели согласно  приложению к настоящим Правилам;
2) о стоимости неликвидных долговых ценных бумаг организаций-резидентов Республики Казахстан, включенных в официальный список фондовой биржи, определяемой в соответствии с пунктом 9-1 настоящих Правил, в случае если по данным ценным бумагам фондовой биржей были открыты торги;
3) иные сведения, определяемые внутренними документами фондовой биржи.
Под неликвидными долговыми ценными бумагами понимаются долговые ценные бумаги, стоимость (доходность) которых не может быть рассчитана исходя из критериев определения стоимости долговых ценных бумаг, установленных Методикой.
Акции, приобретенные организацией до 1 июля 2010 года, учитываются по приведенной стоимости. Акции, приобретенные организацией начиная с 1 июля 2010 года, учитываются по балансовой стоимости.
Для целей настоящих Правил под балансовой стоимостью простых акций и балансовой стоимостью привилегированных акций понимается стоимость простых акций и стоимость привилегированных акций, соответственно, определяемые на основании финансовой отчетности эмитента в соответствии с правилами фондовой биржи, согласованными уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления АФН РК от 27.10.2006 N 227 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня государственной регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлениями Правления АФН РК от 30.06.2008 N 98 (порядок введения в действие см. п. 2); от 05.08.2009 N 187 (вводится в действие с 01.07.2010); от 15.07.2010 № 105 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); от 28.02.2011 № 16 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
7-1. Оценка финансовых инструментов, иных помимо акций организаций-резидентов Республики Казахстан, учитываемых как финансовые инструменты, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и имеющиеся в наличии для продажи, осуществляется в соответствии с Методикой еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели.
Неликвидные долговые ценные бумаги организаций-резидентов Республики Казахстан, приобретенные до 1 октября 2010 года, учитываются по текущей суммарной стоимости с учетом амортизации до 1 января 2013 года к справедливой стоимости. Неликвидные долговые ценные бумаги организаций-резидентов Республики Казахстан, приобретенные после 1 октября 2010 года учитываются по справедливой стоимости, определяемой в соответствии с пунктом 9-1 настоящих Правил и публикуемой на официальном интернет-ресурсе фондовой биржи.
В случае если неликвидные долговые ценные бумаги организаций-резидентов Республики Казахстан были подвергнуты делистингу для целей оценки используется справедливая стоимость данных ценных бумаг, опубликованная фондовой биржей на последнюю отчетную дату.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 27.10.2006 N 227 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня гос. регистрации в МЮ РК); в редакции постановления Правления АФН РК от 15.07.2010 № 105 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 28.02.2011 № 16 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).

1) осы Ереженің қосымшасына сәйкес осының алдындағы аптаның соңғы жұмыс күнінің аяғындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының акцияларына қатысты белсенді нарықтың болуына немесе болмауына қатысты;
2) қор биржасының ресми тізіміне кіргізілген Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының өтімді емес борыштық бағалы қағаздарының, егер осы бағалы қағаздар бойынша қор биржасы сауда-саттық ашқан жағдайда осы Ереженің 9-1-тармағына сәйкес анықталатын құны туралы;
3) қор биржасының ішкі құжаттарымен анықталатын өзге мәліметтер.
Құны (кірістілігі) Әдістемеде белгіленген борыштық бағалы қағаздардың құнын анықтау критерийлеріне қарай есептелмейтін борыштық бағалы қағаздарды өтімді емес борыштық бағалы қағаздар деп түсінуге болады.
Ұйым 2010 жылғы 1 шілдеге дейін сатып алған акциялар сәйкестендірілген құны бойынша есепке алынады. Ұйым 2010 жылғы 1 шілдеден бастап сатып алған акциялар баланстық құны бойынша есепке алынады.
Осы Ереженің мақсаттары үшін жай акцияларының баланстық құны және артықшылық берілген акциялардың баланстық құны деп тиісінше уәкілетті органмен келісілген қор биржасының ережесіне сәйкес эмитенттің қаржылық есептілігінің негізінде анықталатын жай акциялардың құны мен артықшылық берілген акциялардың құны түсініледі.
Ескерту: 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006.10.27 N 227, өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.06.30 N 98, 2009.08.05 N 187 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 2010.15.07 N 105 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз), 2011.02.28 № 16 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулыларымен.
7-1. Қазақстан Республикасының резидент ұйымдары акцияларынан өзге, қаржы құралдары деп есептелетін, өзгерістері пайданың немесе шығынның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және саудада қолда бар қаржы құралдарын бағалау Әдістемесіне сәйкес апта сайын аптаның бірінші жұмыс күнінің аяғындағы жағдай бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының 2010 жылғы 1 қазанға дейін сатып алынған өтімді емес борыштық бағалы қағаздары 2013 жылғы 1 қаңтарға дейін әділ құнына амортизация есебінен ағымдағы жиынтық құны бойынша есептелінеді. Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының 2010 жылғы 1 қазаннан кейін сатып алынған өтімді емес борыштық бағалы қағаздары осы Ереженің 9-1-тармағына сәйкес анықталатын және қор биржасының ресми интернет-ресурсында жарияланатын әділ құны бойынша есептелінеді.
Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының өтімді емес борыштық бағалы қағаздарына делистинг жүргізілген жағдайда бағалау мақсаттары үшін қор биржасы соңғы есепті күнге жариялаған осы бағалы қағаздардың әділ құны пайдаланылады.
Ескерту: 7-1-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 N 105 қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз), 2011.02.28 № 16 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулыларымен.

7-2. Оценка финансовых инструментов, учитываемых как финансовые инструменты, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и имеющиеся в наличии для продажи, обращающихся исключительно на международных (иностранных) рынках ценных бумаг, осуществляется еженедельно на конец первого рабочего дня недели по средней цене предыдущего торгового дня по данным информационно-аналитических систем Bloomberg или Reuters.
Оценка долговых ценных бумаг эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан, обращающихся на территории Республики Казахстан, выпущенных в соответствии с законодательством иностранных государств, осуществляется по среднему значению между последними ценами спроса и предложения предыдущего торгового дня по данным информационно-аналитических систем Bloomberg или Reuters.
В случае отсутствия информации об оцениваемых финансовых инструментах в информационно-аналитических системах Bloomberg или Reuters оценка осуществляется по среднему значению котировок, предоставляемых не менее чем тремя контрпартнерами, которые осуществляют оценку данного инструмента.
В случае отсутствия информации об оцениваемых финансовых инструментах в информационно-аналитических системах Bloomberg или Reuters и при получении от контрпартнеров сообщения о невозможности осуществить котировку оцениваемого финансового инструмента, для целей оценки:
долевых финансовых инструментов используется текущая суммарная стоимость;
долговых финансовых инструментов используется текущая суммарная стоимость с учетом амортизации до номинальной стоимости.
Для целей настоящего постановления под контрпартнером, понимается юридическое лицо, обладающее правом заключать сделки с финансовыми инструментами в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства.
Сноска. Пункт 7-2 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 N 187 (вводится в действие с 01.07.2010); с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 28.02.2011 № 16 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
7-3. Исключен постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 N 187 (вводится в действие с 01.07.2010).
8. Аффинированные драгоценные металлы учитываются по цене закрытия утренней сессии торгов, проводимых Лондонской Ассоциацией рынка драгоценных металлов, еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели.

7-2. Тек халықаралық (шетелдік) бағалы қағаздар нарығында ғана айналыста болатын өзгерістері пайданың немесе шығынның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және сатуға арналған қолда бар қаржы құралдары ретінде есепке алынатын қаржы құралдарының бағалауы әр апта сайын аптаның бірінші жұмыс күнінің соңында Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелерінің деректері бойынша алдыңғы сауда күнінің орташа бағасы бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының резидент емес эмитенттерінің, шетел мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес шығарылған, Қазақстан Республикасы аумағында айналыста болатын борыштық бағалы қағаздардың бағалауы Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелерінің деректері бойынша алдыңғы сауда күнінің сұраныс пен ұсыныстың соңғы бағаларының арасындағы орташа мәні бойынша жүзеге асырылады.
Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелерінде бағаланатын қаржы құралдары бойынша ақпарат болмаған жағдайда бағалауы осы құралын бағалауды жүзеге асыратын кем дегенде үш қарсы әріптес ұсынған баға белгілеулерінің орташа мәні бойынша жүзеге асырылады.
Bloomberg немесе Reuters ақпараттық талдау жүйелерінде бағаланатын бағалы қағаздар туралы ақпарат болмаған жағдайда және қарсы әріптестерден бағаланатын қаржы құралы бойынша баға белгілеуді жүзеге асыру мүмкін еместігі туралы хабарлама алған кезде:
үлестік қаржы құралдарын бағалау мақсаттары үшін ағымдағы жиынтық құны пайдаланылады;
борыштық қаржы құралдарын бағалау мақсаттары үшін номиналды құнына дейінгі амортизация ескерілген ағымдағы жиынтық құны пайдаланылады.
Осы қаулының мақсаттары үшін қарсы әріптес деп Қазақстан Республикасының немесе шетел мемлекетінің заңнамасына сәйкес қаржы құралдарымен мәміле жасасуға құқығы бар заңды тұлға танылады.
Ескерту. 7-2-тармақ жаңа редакцияда, өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 187 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), 2011.02.28 № 16 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулыларымен.
7-3. <*>
Ескерту: 7-3-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 187 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулыларымен.
8. Тазартылған қымбат металдар Лондон қауымдастығы жүргізетін қымбат металдар нарығы таңертеңгілік сауда-саттықтың сессиясы жабылу бағасы бойынша аптаның бірінші жұмыс күні аяғындағы жағдай бойынша апта сайын есептелінеді.

8-1. Оценка инструментов хеджирования осуществляется по справедливой стоимости, определенной в соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности, еженедельно по состоянию на конец первого рабочего дня недели.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12.08.2006 N 152 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня государственной регистрации).
9. Справедливая стоимость финансовых инструментов, учитываемых как финансовые инструменты, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и имеющиеся в наличии для продажи, в отношении которых отсутствует активный рынок согласно критериям, определенным пунктом 7 настоящих Правил, и (или) оценка которых не предусмотрена Методикой, определяется посредством учета:
1) акций по покупной стоимости до даты определения приведенной стоимости. При этом приведенная стоимость определяется посредством равномерного изменения текущей стоимости акций к балансовой стоимости, указанной в финансовой отчетности, публикуемой на официальном интернет - ресурсе фондовой биржи либо в случае отсутствия такой информации на официальном интернет-ресурсе фондовой биржи, определяемой на основании финансовой отчетности, публикуемой в соответствии с требованиями пункта 4 статьи 76 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах", с учетом следующих периодов приведения:
в течение двенадцати месяцев в случае, если текущая стоимость отклоняется от балансовой стоимости на 1-1,5 раза;
в течение двадцати четырех месяцев, если отклонение составляет 1,5-2 раза;
в течение тридцати шести месяцев, если отклонение составляет более чем в 2 раза;
2) негосударственных облигаций и государственных ценных бумаг по амортизированной стоимости еженедельно на конец первого рабочего дня текущей недели;
3) паев по последней расчетной стоимости, размещенной управляющей компанией паевого инвестиционного фонда, в средствах массовой информации.
Финансовые инструменты, приобретенные организацией в первый рабочий день недели, переоцениваются в конце следующего дня.
Финансовые инструменты, приобретенные организацией в промежутке между вторым и последним рабочим днем недели включительно, переоцениваются в соответствии с частью первой настоящего пункта в конце рабочего дня, следующего за днем постановки на учет.
Оценка Principal Protected Notes осуществляется по справедливой стоимости. Справедливая стоимость Principal Protected Notes определяется по среднему значению между последними ценами спроса и предложения предыдущего торгового дня по данным информационно-аналитических систем Bloomberg или Reuters или в случае отсутствия таковых, как среднее значение котировок, предоставляемых контрпартнерами, которые осуществляют оценку данного инструмента. При невозможности получения информации из информационно-аналитических систем Bloomberg, Reuters или при получении от контрпартнеров сообщения о невозможности осуществить котировку оцениваемого финансового инструмента для целей оценки используются данные предыдущей переоценки либо в случае ее отсутствия цена покупки.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правления АФН РК от 05.08.2009 N 187 (вводится в действие с 01.07.2010); с изменением, внесенным постановлениями Правления АФН РК от 15.07.2010 № 105 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); от 28.02.2011 № 16 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).

8-1. Хеджирлеу құралдарын бағалау Халықаралық қаржылық есеп беру стандарттарына сәйкес белгіленген әділ құн бойынша, апта сайын аптаның бірінші жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту: 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 152 қаулысымен.
9. Өзгерістері пайданың немесе шығынның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын және сатуға арналған қолда бар қаржы құралдары ретінде есепке алынатын, оларға қатысты осы Ереженің 7-тармағында айқындалған критерийлерге сәйкес белсенді нарығы жоқ және (немесе) бағалауы Әдістемеде көзделмеген қаржы құралдарының әділ құны мыналарды есепке алу арқылы анықталады:
1) акциялар сатып алу бағасы бойынша сәйкестендірілген құнын анықтау күніне дейін. Бұл ретте сәйкестендірілген құны қор биржасының ресми интернет-ресурсында жарияланатын қаржылық есептілігінде көрсетілген, не қор биржасының ресми интернет-ресурсында осындай ақпарат болмаған жағдайда "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы Заңының 76-бабының 4-тармағының талаптарына сәйкес жарияланатын қаржылық есептілігінің негізінде анықталатын баланстық құнына, мынадай сәйкес келтіру кезеңдерін ескере отырып, акциялардың ағымдағы құнын біркелкі өзгерту арқылы анықталады:
егер ағымдағы құны баланстық құнынан ауытқуы 1-1,5 есе болса, он екі ай ішінде;
егер ауытқуы 1,5 - 2 есе болса, жиырма төрт ай ішінде;
егер ауытқуы 2 еседен көп болса, отыз алты ай ішінде;
2) мемлекеттік емес облигацияларды және мемлекеттік бағалы қағаздарды, әр апта сайын ағымдағы аптаның бірінші жұмыс күнінің соңында амортизацияланған құны бойынша;
3) пайларды, инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясы бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырған соңғы есептелген құны бойынша.
Ұйымның аптаның бірінші жұмыс күні сатып алынған қаржы құралдары келесі күнінің соңында қайта бағаланады.
Ұйымның аптаның екінші және соңғы жұмыс күнін қоса алғандағы аралықта сатып алынған қаржы құралдары осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес есепке алған күнінен кейін келетін жұмыс күнінің соңында қайта бағаланады.
Principal Protected Notes бағалауы әділ құны бойынша жүзеге асырылады. Principal Protected Notes әділ құны Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелерінің деректері бойынша алдыңғы сауда күніндегі сұраныстың және ұсыныстардың соңғы бағалары арасындағы орташа мәні бойынша немесе деректер болмаған жағдайда осы құралдың бағалауын жүзеге асыратын қарсы әріптес ұсынатын баға белгілеудің орташа мәні ретінде анықталады. Bloomberg немесе Reuters ақпараттық-талдау жүйелерінің ақпаратын алуға мүмкіндік болмаған жағдайда немесе қарсы әріптестерден бағаланатын қаржы құралының баға белгілеуін жүзеге асыруға мүмкіндіктің жоғы туралы хабарлама алған жағдайда бағалау мақсаттары үшін алдыңғы қайта бағалау деректері не ол болмаған жағдайда сатып алу бағасы қолданылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 187 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз), өзгерту енгізілді - 2010.07.15 N 105 қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз), 2011.02.28 № 16 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулыларымен.

9-1. Справедливая стоимость неликвидных долговых ценных бумаг организаций-резидентов Республики Казахстан определяется фондовой биржей по следующей формуле:
где:
P - справедливая стоимость долговой ценной бумаги, в процентах к номинальной стоимости;
i - порядковый номер купонного периода;
n - количество купонных периодов в сроке обращения облигации;
Y - ставка дисконтирования;
T0 - продолжительность расчетного года, в днях;
Tn - количество дней между установленной датой переоценки облигации и датой погашения облигации;
Tki - количество дней между установленной датой переоценки облигации и датой выплаты очередного купона по ней;
m - отношение продолжительности расчетного года, в днях к продолжительности купонного периода, в днях;
Ki - отношение ставки купона по облигации на расчетный год, в процентах годовых, к показателю «m».
Ставка дисконтирования определяется решением совета директоров фондовой биржи один раз в квартал для каждой отдельной категории (подкатегории) сектора «Долговые ценные бумаги» официального списка фондовой биржи на основании Методики расчета средневзвешенной ставки доходности долговых ценных бумаг, исходя из годовой средневзвешенной ставки доходности в соответствующей категории (подкатегории) по итогам предшествующих данному кварталу двенадцати месяцев.
В случае неутверждения советом директоров фондовой биржи ставок дисконтирования на отчетный квартал, в целях расчета справедливой стоимости неликвидных долговых ценных бумаг используются ставки дисконтирования, утвержденные советом директоров фондовой биржи за предшествующий отчетный квартал.
Решение совета директоров фондовой биржи размещается на интернет-ресурсе фондовой биржи в срок не позднее 18:00 часов времени города Астана, пятнадцатого рабочего дня первого месяца отчетного квартала.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 15.07.2010 № 105 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.02.2014 № 33 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2012 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и Международными стандартами финансовой отчетности.
Приложение
к Правилам оценки финансовых
инструментов, находящихся в
инвестиционных портфелях
накопительных пенсионных фондов
Сноска. Правила дополнены приложением в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27.10.2006 N 227 (вводится в действие по истечении 14 дней со дня государственной регистрации в МЮ РК).
Сведения касательно наличия или отсутствия активного рынка в
отношении акций организаций-резидентов Республики Казахстан
по состоянию на "___" ________ 20__ года
N
Акция
(с указанием ее вида и наименования
эмитента)
Код акции в торговой
системе организатора
торгов
Активный
рынок
есть/нет
1.

9-1. Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының өтімді емес борыштық бағалы қағаздарының әділ құнын қор биржасы мынадай формула бойынша айқындайды:
мұнда:
P – борыштық бағалы қағаздың әділ құны, номиналдық құнына пайызбен;
i – купондық кезеңнің реттік нөмірі;
n – облигацияның айналыста болу мерзімінде купондық кезеңдердің саны;
Y – дисконттау ставкасы;
T0 – есепті жылдың ұзақтығы, күнмен;
Tn – белгіленген облигацияларды қайта бағалау күні мен облигацияларды өтеу күнінің арасындағы күндер саны;
Tki – белгіленген облигацияларды қайта бағалау күні мен ол бойынша кезекті купонын төлеу күнінің арасындағы күндер саны;
m – күнмен есептелетін есепті жылдың ұзақтығының күнмен есептелетін купондық кезеңнің ұзақтығына қатынасы;
Ki – жылдық пайызбен есептелетін есепті жылға облигация бойынша купон ставкасының "m" көрсеткішіне қатынасы.
Дисконттау ставкасы қор биржасының директорлар кеңесінің шешімімен тоқсанына бір рет қор биржасының ресми тізімінің "Борыштық бағалы қағаздар" секторының әрбір жеке санаты (шағын санаты) үшін Борыштық бағалы қағаздар кірістілігінің орташа алынған ставкасын есептеу әдістемесінің негізінде осы тоқсанның алдындағы он екі айдың қорытындысы бойынша тиісті санаттағы (шағын санаттағы) жылдық кірістіліктің орташа алынған ставкасына қарай анықталады.
Қор биржасының директорлар кеңесі есепті тоқсанға дисконттау ставкаларын бекітпеген жағдайда, өтімді емес борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын есептеу мақсатында қор биржасының директорлар кеңесі алдыңғы есепті тоқсанға бекіткен дисконттау ставкалары пайдаланылады.
Қор биржасының директорлар кеңесінің шешімі есепті тоқсанның бірінші айының он бесінші жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша 18.00 сағаттан кешіктірмей қор биржасының интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту: 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.07.15 N 105 қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.02.2014 № 33 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2012 № 374қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарында және қаржылық есеп берудің халықаралық стандарттарында белгіленген тәртіпте шешіледі.
Жинақтаушы зейнетақы
қорларының инвестициялық
портфельдеріндегі қаржы
құралдарын бағалау
ережесіне қосымша
Ескерту: Қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 227 қаулысымен.
20___ жылғы "___"________ жағдай бойынша
Қазақстан Республикасының резидент ұйымдарының
акцияларына қатынасты белсенді рыноктың болуы немесе
болмауына қатысты мәліметтер
N
Акция (оның түрін және эмитенттің атауын көрсетіп)
Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесіндегі акцияның коды
Белсенді рынок
бар/жоқ
1.