О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан по вопросам уголовно-исполнительной системы
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 12 мая 2005 года № 128. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 31 мая 2005 года № 3655. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2012 года № 182
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 29.03.2012 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования процесса исполнения наказаний и обеспечения трудовой занятости осужденных, руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года N 148 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка исправительных учреждений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 1720, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 год, N 7-8, статья 542, с изменениями и дополнениями, внесенными приказами Министра юстиции Республики Казахстан от 20 ноября 2002 года N 167 , от 27 мая 2004 года N 154 , от 8 июня 2004 года N 173 и от 24 августа 2004 года N 240 ), следующие изменения и дополнения:
в Правилах внутреннего распорядка исправительных учреждений, утвержденных указанным приказом:
в пункте 10:
в подпункте 9) слова ", содержащиеся в тюрьме," исключить;
в подпункте 11) пункта 11 после слов "в тюрьмах," дополнить словами "в общеобразовательных и профессиональных школах, дисциплинарных изоляторах, в камерах ИУ особого режима,";
дополнить пунктом 12-10 следующего содержания:
"12-10. Несовершеннолетним осужденным запрещено:
1) курить;
2) приобретать и хранить табачные изделия;
3) пропускать без уважительных причин занятия и мероприятия, проводимые в общеобразовательных и профессиональных школах, а также воспитательные мероприятия, участие в которых обязательно";
пункт 29 дополнить абзацем следующего содержания:
"В воспитательной колонии прием по личным вопросам осуществляется ежедневно руководством учреждения, а также начальниками отделов и служб";
пункт 98 исключить;
в пункте 138 слова "школах, профессионально-технических училищах и на курсах профессионально-технической подготовки" заменить словами "и профессиональных школах";
в пункте 145 слова "школах, профессионально-технических училищах и курсах профтехподготовки" заменить словами "и профессиональных школах";

Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына қылмыстық-атқару жүйесінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2005 жылғы 12 мамырдағы N 128 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 31 мамырда тіркелді. Тіркеу N 3655. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 29 наурыздағы № 182 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2012.03.29 № 182 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Жазаларды орындау процесін жетілдіру және сотталғандардың еңбекпен қамтылуын қамтамасыз ету мақсатында, "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасын басшылыққа алып,  БҰЙЫРАМЫН:
1. "Түзеу мекемелерінің ішкі тәртіп ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы N 148  бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде N 1720 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2002 жыл, N 7-8, 542-құжат, Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2002 жылғы 20 қарашадағы  N 167 , 2004 жылғы 27 мамырдағы  N 154 , 2004 жылғы 8 маусымдағы  N 173 және 2004 жылғы 24 тамыздағы  N 240 бұйрықтарымен енгізілген өзгерістері мен толықтырулары бар) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Түзеу мекемелерінің ішкі тәртіп ережелерінде:
10-тармақта:
9) тармақшасындағы "түрмеде ұсталатын," деген сөздер алынып тасталсын;
11-тармақтың 11) тармақшасындағы "түрмелерде" деген сөзден кейін "жалпы білім беретін және кәсіптік мектептерде, тәртіп изоляторларында, сондай-ақ ерекше режимдегі ТМ камераларында," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-10-тармағымен толықтырылсын:
"12-10. Кәмелетке толмаған сотталғандарға:
1) темекі шегуге;
2) темекі өнімдерін сатып алуға және сақтауға;
3) жалпы білім беретін және кәсіптік мектептерде өткізілетін сабақтарды және іс-шараларды, сондай-ақ қатысуы міндетті тәрбиелік іс-шараларды себепсіз босатуға тыйым салынады";
29-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Тәрбие колониясында жеке мәселелері бойынша қабылдауды күн сайын мекеме басшылығы, сондай-ақ бөлімдер мен қызметтерінің бастықтары жүргізеді";
98-тармақ алынып тасталсын;
138-тармақтағы "мектептерде, кәсіптік-техникалық училищелерде және кәсіби-техникалық дайындық курстарында" деген сөздер "және кәсіптік мектептерде" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить пунктом 157-1 следующего содержания:
"157-1. Лица, обучающиеся в общеобразовательных и профессиональных школах, в период нахождения в безопасном месте на занятия не выводятся. Им предоставляется возможность самостоятельного обучения и консультации с преподавателями.";
в абзаце первом приложения N 2 после слова "зажигалки" дополнить словами "(кроме несовершеннолетних осужденных)".
2. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года N 154 "Об утверждении Инструкции по организации надзора и охраны за лицами, содержащимися в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 1723, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 год, N 9-10, ст. 544, с изменениями и дополнениями, внесенными приказами Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155 , от 24 августа 2004 года N 240 ), следующие изменения и дополнения:
в заголовке и пункте 1 приказа слова "и охраны" исключить;
в Инструкции по организации надзора и охраны за лицами, содержащимися в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в заголовке слова "и охраны" исключить;
в пункте 1 слова "и охрана" исключить, слово "являются" заменить словом "является";
в пункте 2 слова "охраны и", "охране и" исключить;
подпункт 14) пункта 4 исключить;
пункт 8 изложить в следующей редакции: "8. Нормативная численность персонала надзора устанавливается согласно табелям постов";
дополнить пунктом 24-1 следующего содержания:
"24-1. Посты надзора в обязательном порядке устанавливаются:
1) в ШИЗО (ДИЗО воспитательных колоний), ПКТ;
2) в локальном участке строгих условий отбывания наказания;
3) в жилой зоне;
4) в производственной зоне;
5) в отрядах льготных условий содержания и для осужденных, пользующихся правом передвижения без конвоя.
В необходимых случаях, по решению администрации учреждения, устанавливаются дополнительные круглосуточные посты надзора";
в пункте 86 предложение второе исключить;
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 157-1-тармағымен толықтырылсын:
"157-1. Жалпы білім беретін және кәсіптік мектептерде оқитын адамдар қауіпсіз жерлерде болған жағдайда сабаққа айдауылмен шығарылмайды. Оларға өз бетінше оқуға және оқытушылармен кеңесуге мүмкіндік беріледі.";
N 2 қосымшаның бірінші абзацындағы "оттық" деген сөзден кейін "(кәмелетке толмаған сотталғандардан басқа)" деген сөздермен толықтырылсын.
2. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің түзеу мекемелерінде ұсталатын адамдарды қадағалау мен күзетуді ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 11 желтоқсандағы N 154  бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде N 1723 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2002 жыл, N 9-10, 544-құжат, Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2004 жылғы 27 мамырдағы  N 155 , 2004 жылғы 24 тамыздағы  N 240 бұйрықтарымен енгізілген өзгерістері мен толықтырулары бар) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мен 1-тармағындағы "қадағалау мен күзетуді" деген сөздер "қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын.
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің түзеу мекемелерінде ұсталатын адамдарды қадағалау мен күзетуді ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықта:
атауындағы "қадағалау мен күзетуді" деген сөздер "қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "қадағалау мен күзетуді" деген сөздер "қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын, "болып табылады" деген сөздердің қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалдырылсын;
2-тармақтағы "қадағалау мен күзетуді" деген сөздер "қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың 14) тармақшасы алынып тасталсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қадағалау персоналдарының нормативтік саны посттардағы табелге сәйкес бекітіледі";
мынадай мазмұндағы 24-1-тармағымен толықтырылсын:
"24-1. Қадағалау постылары міндетті тәртіппен:
1) АИ-ға ( тәрбие колонияларындағы тәртіптік изоляторға), КҮЖ-ға;
2) жазаны өтеудің қатаң жағдайындағы локалдық учаскесіне;
3) тұрғын-үй аймағына;
4) өндірістік аймаққа;
5) ұстаудың жеңілдетілген жағдайындағы жасақтарға және айдауылсыз жүріп-тұру құқығын пайдаланылатын сотталғандар үшін орналастырылады.
Қажет болған жағдайда мекеме әкімшілігінің шешімі бойынша тәулік бойғы қадағалау бекеті қосымша орналастырылады.";
86-тармақтағы екінші сөйлем алынып тасталсын;
6-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Организация службы дежурного помощника начальника ИУ";
пункты 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99 исключить;
параграф 2 главы 6 исключить;
абзац первый пункта 105 изложить в следующей редакции:
"105. При конвоировании осужденных в лечебно-профилактические учреждения органов здравоохранения, а также при осуществлении надзора за ними, применение оружия допускается в качестве исключительной меры, в случае совершения осужденными нападения или иного умышленного действия, непосредственно угрожающего жизни работников ИУ, либо иных лиц, если другими мерами невозможно пресечь указанные действия.";
в пункте 148 слова "устанавливается металлическая решетка (от пола до потолка) с дверью, отделяющая камеры от остальных помещений" заменить словами "устанавливаются металлические решетки (от пола до потолка с дверью), отделяющие камеры от остальных помещений, а также помещение камер ШИЗО от камер ПКТ";
в правом верхнем углу приложений 1-44 слова "и охраны" исключить.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
Министр юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Первый заместитель
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
24 мая 2005 года

"6. ТМ бастығының кезекші көмекшісінің қызметін ұйымдастыру";
93, 94, 95, 96, 97, 98, 99-тармақтар алынып тасталсын;
6-тараудың 2 параграфы алынып тасталсын;
105-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"105. Сотталғандарды денсаулық сақтау органдарының емдеу-алдын алу мекемелеріне айдауылдау, сондай-ақ оларға қадағалауды жүзеге асыру кезінде, сотталғандар шабуыл немесе ТМ қызметкерлерінің не басқа адамдардың өміріне тікелей қауіп тудырған өзге де қасақана әрекет жасаған жағдайда, егер аталған әрекетті басқа шаралармен жою мүмкін болмаса, ерекше шара ретінде қару қолдануға жол беріледі.";
148-тармақтағы "камераларды басқа үй-жайлардан бөлетін темір тор есігімен орнатылады (еденнен төбеге дейін)" деген сөздер "камераларды басқа үй-жайлардан, сондай-ақ АИ камераларын КҮЖ камераларынан бөліп тұратын металл тор (еденнен төбеге дейін есігімен) орнатылады" деген сөздермен ауыстырылсын.
1-44-қосымшаның үстіңгі оң жақ бұрышындағы "қадағалау мен күзетуді" деген сөздер "қадағалауды" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокурорының
бірінші орынбасары
2005 жылғы 24 мамыр