Об утверждении сертификационных требований, предъявляемых к организациям, осуществляющим продажу и бронирование пассажирских и грузовых воздушных перевозок и типовой программы сертификационного обследования организаций на подтверждение соответствия услуг по продаже и бронированию пассажирских и грузовых воздушных перевозок
Приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 1 июня 2005 года N 112. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2005 года за N 3691. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 октября 2009 года № 428
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 13.10.2009 № 428.
В целях приведения базы нормативных правовых актов в сфере гражданской авиации Республики Казахстан в соответствие с требованиями  постановления Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1275 "Об утверждении Правил сертификации услуг по продаже и бронированию пассажирских и грузовых воздушных перевозок"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) сертификационные требования, предъявляемые к организациям, осуществляющим продажу и бронирование пассажирских и грузовых воздушных перевозок;
2) типовую программу сертификационного обследования организаций на подтверждение соответствия услуг по продаже и бронированию пассажирских и грузовых воздушных перевозок.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Дауталиева М.М.
3. Настоящий приказ вводится в действие с момента его официального опубликования.
Председатель
Утвержден
приказом председателя Комитета
гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от "1" июня 2005 г. N 112
Сертификационные требования,
предъявляемые к организациям, осуществляющим продажу
и бронирование пассажирских и грузовых воздушных перевозок
1. Общие положения
1. Настоящие Сертификационные требования, предъявляемые к организациям, осуществляющим продажу и бронирование пассажирских и грузовых перевозок (далее - Сертификационные требования) разработаны в соответствии с  Правилами сертификации услуг по продаже и бронированию пассажирских и грузовых воздушных перевозок, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 декабря 2004 года N 1275 устанавливают сертификационные требования к организациям, осуществляющим продажу и бронирование пассажирских и грузовых воздушных перевозок (далее - организация). Сертификационные требования распространяются на юридических и физических лиц, осуществляющих продажу и бронирование пассажирских и грузовых воздушных перевозок.

Жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондауды жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын сертификаттық талаптарды және жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондау жөніндегі қызметтердің сәйкестігін растауға ұйымдарды сертификаттық тексерудің үлгі бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2005 жылғы 1 маусымдағы N 112 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылға 27 маусымда тіркелді. Тіркеу N 3691. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2009 жылғы 13 қазандағы N 428 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2009.10.13 N 428 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық кесімдер базасын "Жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондау жөніндегі қызметтерді сертификаттау ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 6 желтоқсандағы N 1275 қаулысының талаптарымен сәйкестікке келтіру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондауды жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын сертификаттық талаптар;
2) Жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондау жөніндегі қызметтердің сәйкестігін растауға ұйымдарды сертификаттық тексерудің үлгі бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының орынбасары М.М.Дәуітәлиевке жүктелсін.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған сәттен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің Азаматтық авиация
комитеті төрағасының
2005 жылғы 1 маусымдағы
N 112 бұйрығымен бекітілген
Жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және
брондауды жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын
сертификаттық талаптар
МАЗМҰНЫ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондауды жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын сертификаттық талаптар (бұдан әрі - Сертификаттық талаптар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 6 желтоқсандағы N 1275  қаулысымен бекітілген Жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондау жөніндегі қызметтерді  сертификаттау   U952697   Z010271 ережесіне сәйкес әзірленді және жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондауды жүзеге асыратын ұйымдарға (бұдан әрі - ұйым) сертификаттық талаптарды белгілейді. Сертификаттық талаптар жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондауды жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға қолданылады.

2. В настоящих Сертификационных требованиях используются следующие понятия:
1) автоматизированная система бронирования (далее - АСБ) - автоматизированная система, которая обеспечивает отображение информации о расписании рейсов, наличии мест и тарифах перевозчиков и посредством которой может осуществляться бронирование авиационных услуг;
2) агент - юридическое или физическое лицо, уполномоченное действовать от имени и по поручению перевозчика по оформлению и продаже перевозок на условиях заключения с ним договора;
3) видеотерминальное оборудование (далее - ВТО) - програмно-техническое средство, обеспечивающее взаимодействие с АСБ;
4) груз - любое имущество, за исключением почты, бортприпасов и сопровождаемого и неправильно засланного багажа, перевозимое или принятое к перевозке на воздушном судне по договору с перевозчиком под его ответственность за сохранность, удостоверенную грузовой накладной;
5) проверка - контрольная проверка соответствия, осуществляемая с целью установления, что организация продолжает соответствовать заданным требованиям, подтвержденным при сертификации;
6) коммерческая загрузка воздушного судна - пассажиры, багаж, почта и груз, принятые на борт воздушного судна в аэропорту отправления для их перевозки;
7) комплектация коммерческой загрузки - формирование (подбор) коммерческой загрузки на определенный рейс;
8) консолидация грузов - деятельность, связанная с приемом грузов от грузоотправителя, их накоплением, формированием за счет этого коммерческой загрузки и передачей груза другой организации (перевозчику, аэропорту и так далее) для перевозки воздушным транспортом;
9) пункт продажи и бронирования воздушных перевозок - структурное подразделение организации, не являющееся самостоятельным юридическим лицом, осуществляющее продажу и бронирование воздушных перевозок, расположенное как по юридическому адресу организации, так и имеющее иное месторасположение;
10) субагент - юридическое или физическое лицо, которому агент передает свои права по предоставлению услуг по продаже и бронированию пассажирских и грузовых воздушных перевозок на основании договора.
3. Документом, подтверждающим соответствие организации к осуществлению услуг по продаже и бронированию пассажирских и грузовых воздушных перевозок, является Сертификат соответствия, выдаваемый уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Продажа и бронирование пассажирских и грузовых воздушных перевозок юридическими или физическими лицами, не имеющими Сертификат соответствия, выданного уполномоченным органом, не допускается.

2. Осы Сертификаттық талаптарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автоматтандырылған брондау жүйесі (бұдан әрі - АБЖ) - рейстердің кестесі, орындардың болуы және тасымалдаушылардың тарифтері туралы ақпаратты көрсетуді қамтамасыз ететін және ол арқылы авиациялық қызметтерді брондауды жүзеге асырылатын автоматтандырылған жүйе;
2) агент - тасымалдарды ресімдеу және сату жөніндегі тасымалдаушының атынан және оның тапсырмасы бойынша онымен келісім жасасу шартында әрекет етуге уәкілеттік берілген заңды немесе жеке тұлға;
3) бейнетерминалдық жабдық (бұдан әрі - БТЖ) - АБЖ-мен өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құрал;
4) жүк - почтаны, борт қорлары мен ілеспелі және дұрыс жіберілмеген багажды қоспағанда, жүк құжаттамасымен куәландырылған, тасымалдаушымен шарт бойынша сақталуы үшін оның жауапкершілігіне алынған әуе кемесімен тасымалданатын немесе тасымалдауға алынған кез келген мүлік;
5) тексеру - ұйымның сертификаттау кезінде расталған, берілген талаптарға сәйкестігін жалғастыруын белгілеу мақсатында жүзеге асырылатын сәйкестікті бақылаулық тексеру;
6) әуе кемесінің коммерциялық тиелімі - жөнелту әуежайында әуе кемесінің бортына тасымалдау үшін алынған жолаушылар, багаж, почта және жүк;
7) коммерциялық тиелімді жинақтау - белгілі рейске коммерциялық тиелімді қалыптастыру (таңдау);
8) жүктерді біріктіру - әуе көлігімен тасымалдау үшін жүктерді жүк жөнелтушіден қабылдауға, оларды жинақтау, осының есебінен коммерциялық тиелімді қалыптастыру және басқа ұйымға (тасымалдаушыға, әуежайға және басқалары) жүкті өткізуге байланысты қызмет;
9) әуе тасымалдарын сату және брондау пункті - әуе тасымалдарын сату және брондауды жүзеге асыратын жеке заңды тұлға болып табылмайтын, ұйымның заңды мекен-жайы бойынша да орналасқан және өзге де орналасқан жері бар ұйымның құрылымдық бөлімшесі;
10) субагент -  шарт негізінде жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондау жөніндегі қызметтерді ұсыну бойынша агент өз құқықтарын беретін заңды немесе жеке тұлға.
3. Ұйымның жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондау жөніндегі қызметтерді жүзеге асыруға сәйкестігін растайтын құжат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті орган беретін  Сәйкестік сертификаты болып табылады.
4. Уәкілетті орган берген Сәйкестік сертификаты болмаған заңды немесе жеке тұлғаларға жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондауға жол берілмейді.

5. Сертификационные требования, предъявляемые к организации включают:
1) организацию и структуру управления;
2) наличие нормативной правовой и справочной документации;
3) требования к помещениям;
4) требования к техническому оснащению;
5) требования к деятельности организации по продаже и бронированию пассажирских перевозок;
6) требования к деятельности организации по продаже и бронированию грузовых перевозок;
7) требования к деятельности организации по консолидации грузов;
8) система обеспечения качества;
9) квалификация персонала.
2. Организация и структура управления
6. Организация разрабатывает и утверждает Положения всех структурных подразделений, где отражены функции каждого подразделения и его руководителя, которые в совокупности охватывают все функции реализуемые организацией, а также должностные инструкции персонала, руководящего, выполняющего и проверяющего работы по продаже и бронированию пассажирских и грузовых воздушных перевозок, в которых четко определены задачи каждого работника, полномочия и схемы взаимодействия с непосредственным руководителем и подчиненными.
7. Организация имеет в наличии документально оформленное и утвержденное в виде Руководства по деятельности описание действующих методов и процедур организации продажи и бронирования пассажирских и грузовых воздушных перевозок и используемых производственных, материально-технических и трудовых ресурсов.
3. Наличие нормативной правовой и справочной документации
8. Организация располагает полным комплектом общей документации, относящейся к ее деятельности, и обеспечить получение изменений и дополнений к указанной документации.
9. Организационно-распорядительная документация соответствует нормативным документам Республики Казахстан, регулирующим продажу и бронирование пассажирских и грузовых воздушных перевозок.
4. Требования к помещениям
10. Требования к помещениям организации включают:
1) наличие помещений, находящихся на праве собственности, или хозяйственного ведения, или оперативного управления, или аренды, или на ином вещном праве, пригодных для размещения персонала организации и необходимого оборудования в соответствии с санитарными нормами и требованиями охраны труда;
2) разделение помещений с указанием расположения административного, технологического персонала и зон обслуживания пассажиров и грузоотправителей;
3) наличие операционного зала, предназначенного только для работы с пассажирами;
4) наличие у помещения организации входа (выхода), позволяющего обеспечить свободный доступ граждан, желающих воспользоваться услугами организации;

5. Ұйымға қойылатын сертификаттық талаптарға мыналар кіреді:
1) басқару ұйымы және оның құрылымы;
2) нормативтік құқықтық және анықтама құжаттамасының болуы;
3) үй-жайларға қойылатын талаптар;
4) техникалық жарақтандыруға қойылатын талаптар;
5) жолаушылар тасымалдарын сату және брондау жөніндегі ұйымының қызметіне қойылатын талаптар;
6) жүк тасымалдарын сату және брондау жөніндегі ұйымның қызметіне қойылатын талаптар;
7) жүктерді біріктіру жөніндегі ұйымның қызметіне қойылатын талаптар;
8) сапаны қамтамасыз ету жүйесі;
9) персоналдың біліктілігі.
2. Басқару ұйымы және оның құрылымы
6. Ұйым әрбір бөлімшенің және оның басшысының функциялары көрініс тапқан, олар жиынтығында ұйым іске асыратын барлық функцияларды қамтитын барлық құрылымдық бөлімшелердің Ережелерін, сондай-ақ әрбір қызметкерлердің міндеттері, өкілеттіктері және тікелей басшымен және бағыныстылармен өзара іс-қимыл сызбалары анық  белгіленген жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондау жөніндегі жұмысты басқарушы, орындаушы және тексеруші персоналдың лауазымдық нусқаулығын әзірлейді және бекітеді.
7. Ұйымның Қызмет жөніндегі басшылық түрінде құжатпен ресімделген және бекітілген жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондауды және пайдаланылатын өндірістік, материалдық-техникалық және еңбек ресурстарын ұйымдастырудың қолданыстағы әдістері мен рәсімдерінің сипаттамасы бар болады.
3. Нормативтік құқықтық және анықтама
құжаттамасының болуы
8. Ұйым оның қызметіне қатысы бар жалпы құжаттаманың толық жинақтамасына ие болады және көрсетілген құжаттамаға өзгерістер мен толықтырулар алуды қамтамасыз етеді.
9. Ұйымдастыру-бөлу құжаттамасы жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондауды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құжаттарына сәйкес болады.
4. Үй-жайларға қойылатын талаптар
10. Ұйымның үй-жайларына қойылатын талаптарға мыналар кіреді:
1) ұйым персоналын және қажетті жабдықты санитарлық нормалар мен еңбек қорғау талаптарына сәйкес орналастыру үшін жарамды, меншік немесе шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару немесе жалға алу құқығындағы немесе өзге де заттық құқығындағы үй-жайлардың болуы;
2) үй-жайларды әкімшілік, технологиялық персоналдың орналасуын және жолаушылар мен жүк жөнелтушілерге қызмет көрсету аймақтарын көрсете отырып бөлу;
3) тек жолаушылармен жұмыс жүргізуге арналған операциялық залдың болуы;
4) ұйымның қызметтерін пайдаланғысы келетін азаматтардың еркін кіруін қамтамасыз ете алатын ұйымның үй-жайларының кіру (шығу) есігі болуы;

5) наличие у помещения организации отдельного входа (выхода) для приема груза;
6) наличие вывески, расположенной на фасаде помещения организации, с названием организации;
7) оборудование помещения организации, его наружных стеклянных оконных проемов и входных дверей охранной и пожарной сигнализациями, надежными запорными устройствами в соответствии с действующими нормативными правовыми документами;
8) наличие в организации внутреннего помещения с индивидуальной пожарной сигнализацией и дверным запорным устройством с установленным металлическим сейфовым шкафом;
9) наличие в организации металлических шкафов и сейфов, жестко закрепленных к полу, с индивидуальными запорными устройствами, позволяющими безопасно временно хранить бланки строгой отчетности, валидаторы и денежные средства для расчета с пассажирами и грузоотправителями;
10) наличие в помещении организации стенда с информацией о предоставляемых услугах пассажирам и грузоотправителям, а также планом аварийной эвакуации посетителей и персонала в случае возникновения чрезвычайных ситуаций.
5. Требования к техническому оснащению
11. Организация обеспечивает техническую оснащенность и средства связи с учетом заявленной сферы деятельности:
1) наличие ВТО, позволяющего осуществлять оформление билетов, грузовых авианакладных, бронирование (возврат) мест и багажных, грузовых емкостей на воздушном судне через АСБ. Оборудование устанавливается на рабочем месте сотрудника (кассира, оператора), непосредственно выполняющего функции по продаже и бронированию пассажирских и грузовых воздушных перевозок;
2) подключение ВТО к АСБ;
3) не менее двух телефонных каналов связи, подключенных на рабочие места трех и более сотрудников, непосредственно выполняющих функции по продаже и бронированию воздушных перевозок;
4) не менее одного канала факсимильной связи;
5) для пунктов продажи и бронирования пассажирских и грузовых воздушных перевозок, расположенных отдельно от центрального офиса организации, необходимо наличие следующего оборудования:
подключение ВТО к АСБ;
не менее одного телефонного канала связи;
канала факсимильной связи;
комплекта компьютерного оборудования.
6) наличие у организации и пунктов продажи воздушных перевозок идентификационного валидатора;
7) не менее одной единицы весоизмерительной техники, прошедшей метрологическую проверку в установленном порядке, - для организаций, имеющей подразделение по консолидации грузов;
8) не менее одного сканирующего устройства для досмотра груза для организаций, имеющей подразделение по консолидации грузов.

5) ұйымның үй-жайының жүк қабылдау үшін бөлек кіру (шығу) есігі болуы;
6) ұйым үй-жайының қасбетінде орналасқан ұйымның атауы жазылған маңдайшасы болуы;
7) қолданылып жүрген нормативтік құқықтық құжаттарға сәйкес ұйымның үй-жайын, оның сыртқы шыны терезе ойықтарын және кіру есіктерін күзет және өрт дабылымен, сенімді жапқыш құрылғысымен жабдықтау;
8) ұйымның жеке өрт дабылы және есік жапқыш құрылғысы бар, орнатылған металл сейф шкафымен ішкі үй-жайының болуы;
9) ұйымда қатаң есептеме бланкілерін, валидаторларды және жүк жөнелтушілер және жолаушылармен есеп айырысу үшін қолданылатын ақша қаражатын қауіпсіз уақытша сақтауға мүмкіндік беретін, жеке жапқыш құрылғылары бар еденге қатты бекітілген металл шкафтар мен сейфтер болуы;
10) ұйымның үй-жайында жолаушылар мен жүк жөнелтушілерге ұсынылатын қызметтер туралы ақпараты, сондай-ақ төтенше жағдайлар туындаған жағдайда келушілер және персоналды апаттық эвакуациялау жоспары бар стендінің болуы.
5. Техникалық жарақтандыруға қойылатын талаптар
11. Ұйым мәлімделген қызмет саласы ескеріле отырып, мынадай техникалық жарақтандырылуды және байланыс құралдарын қамтамасыз етеді:
1) билеттерді, жүк авиақұжаттамасын ресімдеуді, әуе кемесінде орындарды және багаждық, жүк сыйымдылықтарын АБЖ арқылы брондауды (қайтару) жүзеге асыруға мүмкіндік беретін БТЖ-ның болуы. Жабдық жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондау жөніндегі функцияларын тікелей орындайтын қызметкердің (кассирдің, оператордың) жұмыс орнында орналастырылады;
2) БТЖ-ның АБЖ-ге қосылуы;
3) әуе тасымалдарын сату және брондау жөніндегі функцияларын тікелей орындайтын үш және одан көп қызметкерлердің жұмыс орындарына қосылған кемінде екі телефондық байланыс каналы;
4) кемінде бір факсимильдік байланыс каналы;
5) ұйымның орталық офисінен бөлек орналасқан жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондау пункттері үшін мынадай жабдықтардың болуы қажет:
БТЖ-ның АБЖ-ға қосылуы;
кемінде бір телефондық байланыс каналы;
факсимильдік байланыс каналы;
компьютерлік жабдықтың жинақтамасы;
6) ұйымда және әуе тасымалдарын сату пункттерінде бірегейлендіру валидаторының болуы;
7) жүктерді біріктіру бөлімшелері бар ұйымдар үшін - белгіленген тәртіппен метрологиялық тексеруден өткен кемінде бір бірлік салмақ өлшеу техникасы;
8) жүктерді біріктіру бөлімшелері бар ұйымдар үшін жүкті тексеру үшін кемінде бір сканерлік құрылғы.

6. Требования к деятельности организации по
продаже и бронированию пассажирских воздушных перевозок
12. Продажа и бронирование пассажирских воздушных перевозок включает:
1) оформление (переоформление) билетов пассажирам в прямом и обратном направлениях, с гарантированной (открытой) датой вылета по нормальному и специальному тарифам;
2) обеспечение финансовых расчетов с пассажирами за оформление (переоформление) билетов;
3) бронирование (резервирование) мест на борту воздушного судна для последующего оформления перевозочной документации;
4) прием от пассажиров, оформленных ранее в данной организации, билетов на возврат при отказе от полета;
5) отмена бронирования мест при отказе пассажира от полета;
6) возврат платежей пассажиру за принятые обратно билеты при отказе от полета, в соответствии с тарифной политикой перевозчика, на рейсы которой был продан билет;
7) предоставление пассажирам услуг информационного характера о расписании движения воздушных судов, применяемых тарифах, наличии свободных пассажирских мест, багажных и грузовых емкостей на воздушном судне, правилах перевозки багажа и грузов в соответствии с действующим законодательством, а также предметах, запрещенных к перевозке воздушным транспортом или требующих особых условий перевозки;
8) прием заказов на бронирование мест (багажных или грузовых емкостей) на воздушном судне по телефону.
7. Требования к деятельности организации по продаже
и бронированию грузовых воздушных перевозок
13. Продажа и бронирование грузовых воздушных перевозок включает:
1) бронирование (резервирование) свободных багажных и грузовых емкостей (по тоннажу и объему) на борту воздушного судна;
2) обеспечение финансовых расчетов с грузоотправителями за оформление операции бронирования и продажи грузовых емкостей;
3) оформление (переоформление) грузовой (почтовой) авианакладной для грузоотправителя;
4) проверка соответствия фактического состояния груза сведениям, указанным в заявке грузоотправителя (при необходимости его временного хранения);
5) доставка груза или его передача для перевозки воздушным транспортом;
6) отмена бронирования грузовых емкостей при отказе грузоотправителей от перевозки их багажа и грузов;
7) возврат платежей грузоотправителям при отказе от перевозки;
8) предоставление грузоотправителям услуг информационного характера о расписании движения воздушных судов, применяемых тарифах, наличии свободных грузовых емкостей на воздушном судне, правилах перевозки грузов в соответствии с действующим законодательством, а также предметах, запрещенных к перевозке воздушным транспортом или требующих особых условий перевозки.

6. Жолаушылар әуе тасымалдарын сату және брондау
жөніндегі ұйымдардың қызметіне қойылатын талаптар
12. Жолаушылар әуе тасымалдарын сату және брондауға мыналар кіреді:
1) қалыпты және арнайы тарифтер бойынша кепілденген (ашық) ұшу күні бар тікелей және кері бағыттарда жолаушыларға билеттерді ресімдеу (қайта ресімдеу);
2) билеттерді ресімдеу (қайта ресімдеу) үшін жолаушылармен қаржылық есеп айырысуды қамтамасыз ету;
3) тасымалдау құжаттамасын кейін ресімдеу үшін әуе кемесінің бортындағы орындарды брондау (резервте сақтау);
4) ұшудан бас тартқан кезде осы ұйымда бұрын ресімделген билеттерді жолаушылардан қабылдау;
5) жолаушы ұшудан бас тартқан кезде брондау орындарын жою;
6) билет сатылған рейстерге арналған тасымалдаушының тарифтік саясатына сәйкес ұшудан бас тартқан кезде қайта қабылданған билеттер үшін жолаушыға төлемдерді қайтару;
7) жолаушыларға әуе кемелері қозғалысының кестесі, қолданылатын тарифтер, әуе кемесінде бос жолаушылар орындарының, багаж және жүк сыйымдылықтарының болуы, қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес багаж және жүк тасымалдарының ережелері, сондай-ақ әуе кемесімен тасымалдауға тыйым салынған немесе тасымалдаудың ерекше жағдайын талап ететін заттар туралы ақпараттық сипаттағы қызметтерді ұсыну;
8) телефон арқылы әуе кемесіндегі орындарды (багаж және жүк сыйымдылықтарын) брондауға тапсырыс қабылдау.
7. Жүк тасымалдарын сату және брондау жөніндегі
ұйымның қызметіне қойылатын талаптар
13. Жүк әуе тасымалдарын сату және брондауға мыналар кіреді:
1) әуе кемесінің бортындағы бос багаж және жүк сыйымдылықтарын (тоннажы және көлемі бойынша) брондау (резервте сақтау);
2) жүк сыйымдылықтарын брондау және сату операцияларын ресімдеу үшін жүк жөнелтушілермен қаржылық есеп айырысуды қамтамасыз ету;
3) жүк жөнелтуші үшін жүк (почта) авиақұжаттамасын ресімдеу (қайта ресімдеу);
4) жүк жөнелтушінің өтінімінде көрсетілген (оны уақытша сақтау қажет болған кезде) мәліметтерге жүктің нақты жай-күйінің сәйкестігін тексеру;
5) жүкті жеткізу немесе оны әуе кемесімен тасымалдау үшін беру;
6) багажы мен жүгін тасымалдаудан жүк жөнелтуші бас тартқан кезде жүк сыйымдылықтарын брондауды жою;
7) тасымалдаудан бас тартқан кезде жүк жөнелтушіге төлемдерді қайтару;
8) жүк жөнелтушіге әуе кемелер қозғалысының кестесі, қолданылатын тарифтер, әуе кемесінде бос жүк сыйымдылықтарының болуы, қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес жүк тасымалдарының ережелері, сондай-ақ әуе кемесімен тасымалдауға тыйым салынған немесе тасымалдау үшін ерекше жағдай талап ететін заттар туралы ақпараттық сипаттағы қызметтерді ұсыну.

8. Требования к деятельности по консолидации грузов
14. Консолидация грузов включает:
1) бронирование (резервирование) свободных багажных и грузовых емкостей (по объему и тоннажу) на воздушном судне;
2) оформление документации по приему (передаче) груза и обеспечение финансовых расчетов с грузоотправителем за выполнение взятых обязательств;
3) оформление (переоформление) грузовой (почтовой) авианакладной для грузоотправителя;
4) прием груза от грузоотправителя;
5) накопление груза (при необходимости) с целью формирования коммерческой загрузки для перевозки воздушным транспортом;
6) формирование грузовой коммерческой загрузки на рейс;
7) передача (доставка) принятого груза другой организации (аэропорту, перевозчику, агенту, субагенту) для его перевозки воздушным транспортом;
8) возврат груза грузоотправителю при его отказе от перевозки груза;
9) отмену бронирования грузовых емкостей при отказе грузоотправителя от перевозки груза;
10) предоставление грузоотправителю услуг информационного характера о расписании движения воздушных судов, применяемых тарифах, наличии свободных грузовых емкостей на воздушном судне, правилах перевозки грузов в соответствии с действующим законодательством, а также предметах, запрещенных к перевозке воздушным транспортом или требующих особых условий перевозки;
11) уведомление грузоотправителя об отправке груза в адрес грузополучателя;
12) уведомление грузополучателя об отправке груза в его адрес;
13) уведомление грузоотправителя и грузополучателя о прибытии автотранспорта для доставки;
14) уведомление грузоотправителя и грузополучателя о движении груза;
15) уведомление грузоотправителя и грузополучателя о прибытии груза в аэропорт назначения;
16) уведомление грузоотправителя о выдаче груза грузополучателю.
9. Система обеспечения качества
15. Организация разрабатывает и поддерживает в рабочем состоянии систему качества, чтобы обеспечить условия для качественного предоставления услуг по продаже и бронированию пассажирских и грузовых воздушных перевозок.
16. Положение о системе обеспечения качества утвержденное руководителем организации включает:
1) требования стандартов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) политику организации в области качества;
3) требования к обучению персонала организации;
4) ответственность агентов за обеспечение качества, удовлетворение требований пассажиров, повышение культуры обслуживания пассажиров;
5) документацию, включая отчеты и учет выявленных отклонений и корректирующих мероприятий.
10. Квалификация персонала

8. Жүктерді біріктіру жөніндегі
қызметке қойылатын талаптар
14. Жүктерді біріктіруге мыналар кіреді:
1) әуе кемесіндегі бос багаж және жүк сыйымдылықтарын (көлемі және тоннажы бойынша) брондау (резервте сақтау);
2) жүк қабылдау (беру) жөніндегі құжаттаманы ресімдеу және алынған міндеттемелерді орындау үшін жүк жөнелтушімен қаржылық есеп айырысуды қамтамасыз ету;
3) жүк жөнелтуші үшін жүк (почта) авиақұжаттамасын ресімдеу (қайта ресімдеу);
4) жүк жөнелтушіден жүкті қабылдау;
5) әуе көлігімен тасымалдау үшін коммерциялық тиелімді қалыптастыру мақсатында жүктерді (қажет болған кезде) жинақтау;
6) рейске коммерциялық жүк тиелімін қалыптастыру;
7) қабылданған жүкті әуе көлігімен тасымалдау үшін басқа ұйымға (әуежайға, тасымалдаушыға, агентке, субагентке) беру (жеткізу);
8) жүкжөнелтуші жүк тасымалынан бас тартқан кезде оған жүкті қайтару;
9) жүк жөнелтуші жүк тасымалынан бас тартқан кезде жүк сыйымдылықтарын брондауды жою;
10) жүк жөнелтушілерге әуе кемелерінің қозғалысының кестесі, қолданылатын тарифтер, әуе кемесінде бос жүк сыйымдылықтарының болуы, қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес жүк тасымалдарының ережелері, сондай-ақ әуе кемесімен тасымалдауға тыйым салынған немесе тасымалдау үшін ерекше жағдай талап ететін заттар туралы ақпараттық сипаттағы қызметтерді ұсыну;
11) жүк жөнелтушіні жүкті жүк алушының мекен-жайына жөнелту туралы хабардар ету;
12) жүк алушыны, оның мекен-жайына жүк жөнелтілгені туралы хабардар ету;
13) жүк жөнелтуші мен жүк алушыны жеткізуге арналған автокөліктің келуі туралы хабардар ету;
14) жүк жөнелтуші мен жүк алушыны жүктің қозғалысы туралы хабардар ету;
15) жүк жөнелтуші мен жүк алушыны жүктің тағайындалған әуежайға келуі туралы хабардар ету;
16) жүк жөнелтушіні жүктің жүк алушыға берілгені туралы хабардар ету.
9. Сапаны қамтамасыз ету жүйесі
15. Ұйым жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондау жөніндегі қызметтерді сапалы ұсыну үшін жағдайды қамтамасыз етуге сапа жүйесін әзірлеуі және жұмыс жай-күйінде ұстауы тиіс.
16. Ұйымның басшысы бекіткен Сапаны қамтамасыз ету жүйесі туралы ережеге мыналар кіреді:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес стандарттар талаптары;
2) сапа саласындағы ұйым саясаты;
3) ұйымның персоналын оқытуға қойылатын талаптар;
4) агенттердің сапаны қамтамасыз ету, жолаушылардың талаптарын қанағаттандыру, жолаушыларға қызмет көрсету мәдениетін жоғарлату үшін жауапкершілігі;
5) есеп беруді және анықталған ауытқуларды және түзету іс-шараларын есепке алуды қоса алғандағы құжаттама.
10. Персоналдың біліктілігі

17. Организацией обеспечивается:
1) укомплектованность необходимым количеством квалифицированных специалистов, имеющих сертификат (свидетельство) подготовленности к предоставлению услуг по продаже и бронированию пассажирских и грузовых воздушных перевозок;
2) подготовка и систематическое повышение квалификации (знаний, навыков) своих специалистов не реже одного раза в два года;
3) наличие журнала учета допущенных персоналом технологических и других нарушений, жалоб, претензий и заявлений, поступающих от пассажиров и грузоотправителей, и принятых по ним решений.
18. Требования к персоналу, осуществляющему деятельность по продаже и бронированию пассажирских и грузовых воздушных перевозок:
1) знание нормативных документов Республики Казахстан, регулирующих продажу и бронирование пассажирских и грузовых воздушных перевозок;
2) наличие высшего и/или среднего специального образования;
3) наличие необходимых квалификационных документов, удостоверений, дипломов, свидетельств, дающих право осуществлять деятельность по продаже и бронированию пассажирских и/или грузовых воздушных перевозок;
4) наличие компьютерной грамотности;
5) знание английского языка (в рамках специализации).
19. Требования к персоналу подразделения по консолидации грузов:
1) знание нормативных документов Республики Казахстан, регулирующих продажу и бронирование грузовых воздушных перевозок;
2) наличие допуска и специальной подготовки по приему, оформлению, проверке и доставке грузов, предназначенных для перевозки воздушным транспортом.
______________________________
Утверждена
приказом председателя Комитета
гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от "1" июня 2005 г. N 112
Типовая программа
Сертификационного обследования организаций на
подтверждение соответствия услуг по продаже и
бронированию пассажирских и грузовых воздушных перевозок
Наименование организации: ______________________________________
Дата проверки, N приказа _______________________________________
Ф.И.О., должность проверяющих: _________________________________
_________________________________
_________________________________
№ п/п
Номера позиций по программе и проверяемые элементы
Оценка соответствия (+/-)
Номер позиции несоответствия
1
2
3
4
1. Наличие и соответствие комплекта представленной доказательной документации
1)
Заявка на получение Сертификата соответствия
2)
нотариально заверенные копии учредительных документов организации
3)
нотариально заверенная копия свидетельства о государственной регистрации (для юридических лиц) и свидетельства о постановке на учет в качестве индивидуального предпринимателя (для физических лиц - индивидуальных предпринимателей)

17. Ұйым:
1) жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондау жөніндегі қызметтерді ұсынуға дайындық сертификаты (куәлік) бар білікті мамандардың қажетті санымен толықтыруды;
2) екі жылда кемінде бір рет өз мамандарын әзірлеу және олардың біліктілігін (білімін, дағдысын) жүйелі түрде жоғарлатуды;
3) персоналдың жіберген технологиялық және басқа бұзушылықтарын, жолаушылар мен жүк жөнелтушілерден түскен арыздар, талаптар мен өтініштер және олар бойынша қабылданған шешімдерді есепке алу журналының болуын қамтамасыз етеді.
18. Жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын персоналға қойылатын талаптар:
1) жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондауды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құжаттарын білу;
2) жоғары және/немесе арнайы орта білімінің болуы;
3) жолаушылар мен/немесе жүк әуе тасымалдарын сату және брондау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға құқық беретін қажетті біліктілік құжаттарының, куәліктерінің, дипломдарының болуы;
4) компьютерлік сауаттылығы болуы;
5) ағылшын тілін білу (мамандану шеңберінде).
19. Жүктерді біріктіру жөніндегі бөлімшенің персоналына қойылатын талаптар:
1) жүк әуе тасымалдарын сату және брондауды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құжаттарын білу;
2) әуе көлігімен тасымалдауға арналған жүктерді қабылдау, ресімдеу, тексеру және оларды жеткізу бойынша рұқсаттың және арнайы дайындықтың болуы.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің Азаматтық авиация
комитеті төрағасының
2005 жылғы 1 маусымдағы
N 112 бұйрығымен бекітілген
Жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондау
жөніндегі қызметтердің сәйкестігін растауға ұйымдарды
сертификаттық тексерудің
үлгі бағдарламасы
Ұйымның атауы:_____________________________________________
Тексерілген күні, бұйрықтың N:_____________________________
Тексерушілердің А.Т.Ә.а, лауазымы: ________________________
______________________________________
______________________________________
р/с N
Бағдарлама бойынша ұстанымдардың нөмірлері және тексерілетін элементтер
Сәйкестікті бағалау (+/-)
Сәйкессіздік ұстанымының нөмері
1
2
3
4
1. Ұсынылған дәлелдеу құжаттамасының жинақталымының болуы және
сәйкестігі
1)
Сәйкестік сертификатын алуға
өтінім
2)
Ұйымның құрылтай құжаттарының
нотариалды расталған көшірмесі
3)
Мемлекеттік тіркеу туралы
куәліктің (заңды тұлғалар үшін)
және жеке кәсіпкер ретінде есепке
алынғандығы (жеке тұлғарлар -
жеке кәсіпкерлер үшін) туралы
куәліктің нотариалды расталған
көшірмесі

4)
аудиторский отчет и справка о финансовом состоянии организации
5)
Положения всех структурных подразделений организации
6)
Руководство о деятельности организации, полнота раскрываемых вопросов. Соответствие установленным требованиям и своевременность вносимых изменений
7)
Перечень и наличие документов, на основании которых осуществляется деятельность по продаже и бронированию пассажирских и/или грузовых воздушных перевозок
2. Организация и структура управления
1)
Организационная структура, штатное расписание организации. Достаточность для выполнения возложенных функций
2)
Должностные инструкции, определяющие обязанности и ответственность руководящего состава и персонала (включая филиалы, пункты продажи и бронирования, подразделение по консолидации грузов)
3)
Данные по руководящему составу и персоналу, непосредственно связанные с продажей и бронированием пассажирских и/или грузовых воздушных перевозок, их соответствие
3. Организация продажи и бронирования пассажирских и грузовых воздушных перевозок
1)
Соответствие подготовки и соблюдение технологии по продаже и бронированию пассажирских воздушных перевозок и обслуживания пассажиров
2)
Соответствие подготовки и соблюдение технологии по продаже и бронированию грузовых воздушных перевозок
3)
Соответствие подготовки и соблюдение технологии по консолидации грузов
4)
Наличие договоров с центром бронирования перевозок на подключение видеотерминального оборудования (далее - ВТО), включая филиалы, пункты продажи и бронирования, подразделение по консолидации грузов
5)
Наличие документа, подтверждающего присвоение номеров идентификационных валидаторов (штампов)
6)
Наличие агентских соглашений о продаже перевозок
4. Персонал
1)
Наличие программ обучения персонала
2)
Соблюдение сроков прохождения курсов повышения квалификации персонала
3)
Своевременность выплаты заработной платы
5. Система обеспечения качества
1)
Соблюдение Положения о системе обеспечения качества
2)
Ведение документации, включая отчеты и учет выявленных отклонений, технологических и других нарушений, допущенных персоналом, жалоб, претензий и заявлений, поступающих от пассажиров и грузоотправителей, и принятых по ним решениям
6. Помещение
1)
Наличие и состояние помещений организации, соблюдение в них требований производственной санитарии, правил пожарной безопасности
2)
Наличие и состояние системы мер по обеспечению охраны помещения, хранению денежных средств и бланков строгой отчетности
7. Техническое оснащение
1)
Наличие ВТО подключенного к автоматизированной системе бронирования
2)
Наличие телефонной и факсимильной связи. Соответствие установленным требованиям

4)
Ұйымның аудиторлық есебі және
қаржылық жағдайы туралы анықтама
5)
Ұйымның барлық құрылымдық
бөлімшелерінің ережелері
6)
Ұйымның қызметі туралы басшылық,
ашылатын мәселелердің толықтығы.
Белгіленген талаптарға сәйкестік
және енгізілетін өзгерістердің
уақтылығы
7)
Тізбе және жолаушылар мен/немесе
жүк әуе тасымалдарын сату және
брондау жөніндегі қызметті жүзеге
асыратын құжаттардың болуы
2. Басқару ұйымы және оның құрылымы
1)
Ұйымдастыру құрылымы, ұйымның
штат кестесі. Жүктелген
функцияларды орындау үшін
жеткіліктілік
2)
Басқару құрамы және персоналдың
міндеттерін және жауапкершілігін
айқындайтын қызметтік
нұсқаулықтар (филиалдарды, сату
және брондау пунктерін, жүктерді
біріктіру бөлімшелерін қоса
алғанда)
3)
Жолаушылар мен/немесе жүк әуе
тасымалдарын сату және брондауға
тікілей байланысты басқару құрамы
және персоналдың деректері,
олардың сәйкестігі
3. Жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондауды ұйымдастыру
1)
Дайындық сәйкестігі және
жолаушылар әуе тасымалдарын сату
және брондау технологиясын сақтау
және жолаушыларға қызмет көрсету
2)
Дайындық сәйкестігі және жүк әуе
тасымалдарын сату және брондау
технологиясын сақтау
3)
Дайындық сәйкестігі және жүктерді
біріктіру технологиясын сақтау
4)
Филиалдарды, сату және брондау
пункттерін, жүктерді біріктіру
жөніндегі бөлімшелерді қоса
алғанда, бейнетерминалдық
жабдықты (бұдан әрі - БТЖ) қосуға
арналған тасымалдарды брондау
орталығымен жасалған шарттардың
болуы
5)
Сәйкестендірушілік
валидаторлардың (штамптарды)
нөмерлерін беруді растайтын
құжаттарының болуы
6)
Тасымалдарды сату туралы агенттік
келісімдерінің болуы
4. Персонал
1)
Персоналды оқыту бағдарламасының болуы
2)
Персоналдың біліктілігін
жоғарлату курстарынан өту
мерзімдерін сақтау
3)
Еңбек ақыны төлеудің уақтылығы
5. Сапаны қамтамасыз ету жүйесі
4)
Сапаны қамтамасыз ету жүйесі
туралы ережені сақтау
5)
Құжаттаманы жүргізу, есеп беру
және анықталған ауытқушылықтарды,
персоналдың жіберген
технологиялық және басқа
бұзушылақтарын, жолаушылар мен
жүк жөнелтушілерден түскен
арыздар, наразылықтар және
өтініштерді және олар бойынша
қабылданған шешімдерді есепке алу
6. Үй-жай
1)
Ұйымның үй-жайларының болуы және
олардың жай-күйі, олардың ішінде
өндірістік санитария талаптарын,
өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау
2)
Үй-жай күзетін қамтамасыз ету,
ақша қаражатын және қатаң
есептеме бланкілерін сақтау
жөніндегі шаралар жүйесінің болуы
7. Техникалық жарақтандыру
1)
Автоматтандырылған брондау
жүйесіне қосылған БТЖ-ның болуы
2)
Телефондық және факсимильдік
байланыстың болуы. Бекітілген
талаптарға сәйкестік

3)
Наличие и соответствие весоизмерительной техники и сканирующего устройства для досмотра грузов
8. Нормативная правовая и справочная документация
4)
Поступления и внесение изменений в нормативные и руководящие документы
5)
Своевременность доведения и изучения приказов, указаний и информации по продаже и бронированию пассажирских и/или грузовых перевозок персоналом организации
ПРИМЕЧАНИЕ:
(*) не обязательно для данной организации;
(-1) несоответствия, препятствующие выдаче сертификата соответствия;
(-2) несоответствия, не препятствующие выдаче сертификата соответствия при условии устранения в согласованные сроки или введении ограничений;
(-3) несоответствия, не препятствующие выдаче сертификата соответствия, и подлежащие устранению при совершенствовании производства и системы качества.
ПРИЛОЖЕНИЕ: Перечень несоответствий на _____ листе (листах).
ПРОВЕРЯЮЩИЕ: __________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
ОЗНАКОМЛЕН: руководитель организации: _____________ _____________
(подпись)     (Ф.И.О.)
Дата проведения
сертификационного обследования: "___"___________ 200__г.
Перечень несоответствий
к Программе сертификационного обследования
организаций на подтверждение соответствия услуг по
продаже и бронированию пассажирских и грузовых
воздушных перевозок
_______________________________________________________________
(наименование организации)
N позиции несоответствия в программе сертифика-
ционного обследования
Характеристики несоответствия
Приме-
чание
1
2
3
ПРОВЕРЯЮЩИЕ: _________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
Ознакомлен: __________________________________________
(руководитель организации, подпись, Ф.И.О)
Дата проведения
сертификационного обследования: "___"___________ 200__г.

3)
Салмақ өлшеу техникасының және
жүктерді тексеруге арналған
сканерлік құрылғының болуы және
сәйкестігі
8. Нормативтік құқықтық және анықтамалық құжаттама
1)
Түсулер және нормативтік және
басқару құжаттарына өзгерістер
енгізу
2)
Ұйым персоналының жолаушылар
мен/немесе жүк әуе тасымалдарын
сату және брондау бойынша
бұйрықтарды, нұсқаулықтарды және
ақпаратты уақтылы жеткізуі және
зерделеуі
ЕСКЕРТУ:
(*) бұл ұйым үшін міндетті емес;
(-1) сәйкестік сертификатын беруге кедергі келтіретін сәйкессіздіктер;
(-2) келісілген мерзім ішінде жою немесе шектеуліктер енгізу жағдайында сәйкестік сертификатын беруге кедергі келтірмейтін сәйкессіздіктер;
(-3) өндірісті және сапа жүйесін жетілдіру кезінде жоюға жататын және сәйкестік сертификатын беруге кедергі келтірмейтін сәйкессіздіктер.
ҚОСЫМША: Сәйкессіздіктердің тізбесі _____ бет (беттер).
ТЕКСЕРУШІЛЕР: _______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
(қолы, А.Т.Ә.а)
ТАНЫСҚАН: ұйымның басшысы: _____________ ____________________
(қолы)          (А.Т.Ә.а)
Сертификаттық тексеру жүргізілген күн: 200 _ жылғы "__"______
Жолаушылар мен жүк әуе тасымалдарын сату және брондау
жөніндегі қызметтердің сәйкестігін растауға
Ұйымдарды сертификаттық тексерудің үлгі бағдарламасына
сәйкессіздіктер тізбесі
_______________________________________
(ұйымның атауы)
Сертификаттық
тексерудің
бағдарламасындағы
сәйкессіздік
ұстанымының N
Сәйкессіздіктің
сипаттамасы
Ескертпе
1
2
3
Тексерушілер: _______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
(қолы, А.Т.Ә.а)
Танысқан: ұйымның басшысы: _____________ ____________________
(қолы)          (А.Т.Ә.а)
Сертификаттық тексеру жүргізілген күн: 200 _ жылғы "__"______