Об утверждении Перечня документов, прилагаемых к заявке при сертификации услуг по обеспечению гражданских воздушных судов авиационным топливом и специальными жидкостями, на внесение изменений и (или) дополнений в сертификат или получения дубликата и Программы сертификационного обследования услуг по обеспечению гражданских воздушных судов авиационным топливом и специальными жидкостями
Приказ Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2005 года № 119. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июля 2005 года за № 3729. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 11 февраля 2010 года № 79
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 11.02.2010 № 79.
В соответствии с  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 2004 года N 1187 "Об утверждении Правил сертификации услуг в сфере гражданской авиации",  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень документов, прилагаемых к заявке при сертификации услуг по обеспечению гражданских воздушных судов авиационным топливом и специальными жидкостями;
2) Программу сертификационного обследования услуг по обеспечению гражданских воздушных судов авиационным топливом и специальными жидкостями.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Адимолда Р.О.
3. Настоящий приказ вводится в действие с момента его официального опубликования.
Председатель
Утвержден
Приказом Председателя
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 14 июня 2005 года N 119
Перечень документов, прилагаемых к заявке
при сертификации услуг по обеспечению воздушных судов гражданской авиации авиационным топливом и специальными жидкостями, на внесение изменений и (или) дополнений в сертификат или получения дубликата
1. Документы, прилагаемые к заявке на получение Сертификата услуг по обеспечению гражданских воздушных судов авиатопливом и специальными жидкостями:
1) заявка по форме в соответствии с государственной системой сертификации Республики Казахстан;
2) учредительные документы заявителя (копия устава организации гражданской авиации как юридически самостоятельного предприятия или выписка из устава предприятия, в состав которого входит сертифицируемая служба по обеспечению гражданских воздушных судов авиационным топливом);

Азаматтық әуе кемелерін авиациялық отынмен және арнайы сұйықтықтармен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді сертификаттау, сертификатқа өзгерістер мен қосымшалар енгізу немесе телнұсқа алу кезіндегі ұсынысқа қосымша берілген құжаттар тізбесі мен Азаматтық әуе кемелерін авиациялық отынмен және арнайы сұйықтықтармен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді сертификаттық тексеру бағдарламасы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Азаматтық авиация комитеті төрағасының 2005 жылғы 14 маусымдағы N 119 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 13 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 3729. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2010 жылғы 11 ақпандағы N 79 Бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2010.02.11 N 79 Бұйрығымен.
"Азаматтық авиация саласындағы қызметтерді сертификаттау ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 11 қарашадағы N 1187  қаулысына сәйкес,  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Азаматтық әуе кемелерін авиациялық отынмен және арнайы сұйықтықтармен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді сертификаттау, сертификатқа өзгерістер мен қосымшалар енгізу немесе телнұсқа алу кезіндегі ұсынысқа қосымша берілген құжаттар тізбесі;
2) Азаматтық әуе кемелерін авиациялық отынмен және арнайы сұйықтықтармен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді сертификаттық тексеру бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Азаматтық авиация комитеті төрағасының орынбасары Р.Ө.Әдімолдаға жүктелсін.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігі
Азаматтық авиация
комитеті төрағасының
2005 жылғы 14 маусымдағы
N 119 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық авиация әуе кемелерін авиациялық
отынмен және арнайы сұйықтықтармен қамтамасыз
ету жөніндегі қызметтерді сертификаттау кезінде,
сертификатқа өзгерістер мен (немесе) толықтырулар
енгізуге немесе телнұсқаны алуға арналған өтінімге
қоса берілетін құжаттардың тізілімдемесі
1. Азаматтық авиация әуе кемелерін авиациялық отынмен және арнайы сұйықтықтармен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерге Сертификат алу үшін өтінімге қоса берілетін құжаттар:
1) Қазақстан Республикасы сертификаттаудың мемлекеттік жүйесіне сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) өтінім берушінің құрылтайшылық құжаттары (заңды жеке кәсіпорын ретіндегі азаматтық авиация ұйымының жарғысының көшірмесі, немесе азаматтық авиация әуе кемелерін авиациялық отынмен қамтамасыз ету жөнінде сертификаттаудан өтетін қызмет құрамына енетін кәсіпорын жарғысынан көшірме);

3) свидетельство о государственной регистрации юридического лица, для физического лица - копию удостоверения личности или паспорта, и копию документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица;
4) акт на право пользования земельным участком;
5) страховые полисы, подтверждающие обязательные виды страхования;
6) заключения государственных органов санитарного и экологического надзора;
7) перечень средств измерений, подлежащих обязательной метрологической проверке, согласованной с органом по метрологии;
8) положение о службе горюче-смазочных материалов;
9) паспорт на организацию по авиатопливообеспечению, включающий:
наименование авиационных горюче-смазочных материалов и специальных жидкостей с которыми работает организация;
перечень основных производственных помещений;
перечень технологического оборудования системы авиатопливообеспечения;
перечень технологических средств измерения системы авиатопливообеспечения;
штатное расписание;
сводные данные по руководящему и авиационному персоналу системы авиатопливообеспечения;
10) технологическая карта работы службы горюче-смазочных материалов;
11) схема операции системы авиатопливообеспечения и обеспечение контроля;
12) технология взаимодействия службы горюче-смазочных материалов со службами аэропорта;
13) характеристика существующей системы авиатопливообеспечения;
14) схема контроля качества авиатоплива от приема из автотопливоцистерны до выдачи в воздушное судно;
15) руководство по обеспечению качества горюче-смазочных материалов;
16) приказ о допуске личного состава к работе со специальными жидкостями в осенне-зимний и весенне-летний периоды;
17) приказ о допуске к работе по руководству подъездом и отъездом спецмашин;
18) перечень нормативной и руководящей документации по авиатопливообеспечению общего характера;
19) график государственной проверки средств измерений;
20) план мероприятий по повышению квалификации работников службы горюче-смазочных материалов;
21) структура службы горюче-смазочных материалов;
22) перечень инструкций о мерах пожарной безопасности;
23) перечень инструкций по охране труда и технике безопасности;
24) перечень должностных инструкций;
25) аттестационное свидетельство лаборатории службы горюче-смазочных материалов;
26) технологическая схема склада службы горюче-смазочных материалов и управления задвижками.

3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі, жеке тұлға үшін жеке куәлік немесе төлқұжат көшірмесі, және заңды тұлға ретінде құрылмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін құжат көшірмесі;
4) жер учаскесін (телімін) пайдалану құқығының актісі;
5) мемлекеттік санитарлық және экологиялық қадағалау органдарының қорытындылары;
6) Қазақстан Республикасының заңнама кесімдерімен белгіленген сақтандырудың міндетті түрлерін растайтын сақтандыру полистері;
7) метрология жөніндегі органдармен келісілген, міндетті метрологиялық тексеруге тиісті өлшеу құралдарының тізбесі;
8) жанар-жағармай материалдары қызметі туралы ереже;
9) авиаотынмен қамтамасыз ету бойынша ұйымдастыруға паспорт:
ұйым олармен жұмыс істейтін, авиациялық жанар-жағармай материалдардың және арнайы сұйықтықтардың атауы;
негізгі өндірістік орындардың тізбесі;
авиаотынмен қамтамасыз ету жүйесінің технологиялық жабдығының тізбесі;
авиаотынмен қамтамасыз ету жүйесінің өлшеудің технологиялық құралдарының тізілімдемесі;
штат кестесі;
авиаотынмен қамтамасыз ету жүйесінің басшылық және авиациялық персонал жөнінде жиынтық деректер;
10) жанар-жағармай материалдары қызметі жұмысының технологиялық картасы;
11) авиаотынмен қамтамасыз ету жүйесінің және бақылауды қамтамасыз ету операциясының сұлбасы;
12) жанар-жағармай материалдары қызметінің әуежай қызметтерімен өзара іс-әрекеті;
13) авиаотынмен қамтамасыз етудің қолданыстағы жүйесінің сипаттамасы;
14) авиаотынцистернасынан қабылдаудан әуе кемесіне бергенге дейінгі авиаотынның сапасын бақылау сұлбасы;
15) жанар-жағармай материалдарының сапасын қамтамасыз ету жөнінде басшылық;
16) күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы кезеңдерде арнайы сұйықтықтармен жұмыс істеуге рұқсат беру туралы бұйрық;
17) арнайы машиналардың кіруіне және кетуіне басшылық ету жөніндегі жұмыстарды жеке құрамға рұқсат беру туралы бұйрық;
18) жалпы сипаттағы авиаотынмен қамтамасыз ету жөніндегі нормативті және басшылық құжаттардың тізілімдемесі;
19) өлшеу құралдарын мемлекеттік тексеру сызбасы;
20) жанар-жағармай материалдары қызметі қызметкерлерінің біліктілігін жетілдіру жөнінде іс-шаралар жоспары;
21) жанар-жағармай материалдары қызметінің құрылымы;
22) өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтар тізілімдемесі;
23) еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі жөнінде нұсқаулықтар тізілімдемесі;
24) лауазымдық нұсқаулықтардың тізілімдемесі;
25) жанар-жағармай материалдары қызметі зертханасының аттестациялық куәлігі;
26) жанар-жағармай материалдары қызметі қоймасының және ысырмаларды басқарудың технологиялық сұлбасы;

2. Документы, представляемые заявителем на внесение изменений и (или) дополнений в Сертификат по обеспечению гражданских воздушных судов авиатопливом и специальными жидкостями включают:
1) заявление произвольной формы с необходимыми обоснованиями;
2) оригинал ранее выданного сертификата.
3. Для получения дубликата Сертификата заявитель обращается в уполномоченный орган с заявлением произвольной формы.
4. Документы, указанные в подпунктах 2)-5) пункта 1 настоящего Перечня, представляются в виде нотариально заверенных копий.
Документы, указанные в подпунктах 6)-26) пункта 1 настоящего Перечня, представляются в виде копий, заверенных первым руководителем и печатью заявителя.
5. При представлении заявки (заявления) представляемая документация комплектуется в любой, удобной для рассмотрения и использования последовательности. При этом на первой странице указывается перечень документации с указанием номеров страниц.
Все материалы, включаемые в состав представляемой документации, оформляются в двух экземплярах (по одному для уполномоченного органа и заявителя).
Документы с подчистками, исправлениями, не заверенными подписью и печатью, к рассмотрению не принимаются.
Утвержден
Приказом Председателя
Комитета гражданской авиации
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 14 июня 2005 года N 119
Программа
сертификационного обследования услуг
по обеспечению гражданских воздушных судов
авиационным топливом и специальными жидкостями
Наименование эксплуатанта аэропорта: ___________________________
Дата проверки, N приказа: ______________________________________
Ф.И.О., должность проверяющих: _________________________________
N
п/п
Проверяемый
элемент
Соответ-
ствие "+"
не
соответствие
"-"
пояс-
нение
1
2
3
4
1-раздел.  Общая часть
1.
Наличие доказательной
документации
1)
Устав акционерного общества
2)
Свидетельство о государственной
регистрации юридического лица
3)
Акт на право пользования
земельным участком
4)
Заключение органов санитарного
надзора
5)
Заключение органов экологичес-
кого надзора
6)
Страховые полиса, подтверждаю-
щие обязательные виды страхо-
вания
7)
Положение о службе горюче-
смазочных материалов
8)
Операции при авиатопливо-
обеспечении
9)
Схема взаимодействия службы
горюче-смазочных материалов со
службой аэропорта
10)
Характеристика существующей
системы авиатопливообеспечения
11)
Схема контроля качества авиа-
топлива от приема из автотопли-
воцистерны до выдачи в воздуш-
ное судно
12)
Руководство по обеспечению ка-
чества горюче-смазочных мате-
риалов
13)
Технологическая карта контроли-
руемых операций системы авиа-
топливообеспечения

2. Азаматтық авиация әуе кемелерін авиаотынмен және арнайы сұйықтықтармен қамтамасыз ету жөнінде Сертификатқа өзгерту енгізуге өтінім беруші қоса беретін құжаттар:
1) қажет негіздемелермен еркін нысандағы өтінім;
2) бұрын берілген сертификаттың тұпнұсқасы.
3. Сертификаттың телнұсқасын алу үшін өтініш беруші уәкілетті органға ерікті нысандағы өтініш беріп алады.
4. Осы Тізбенің 1 тармағының 2) 3) 4) 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар нотариалды расталған көшірмелер түрінде ұсынылады.
Осы Тізбенің 1 тармағының 6) тармақшасынан 26) тармақшасына дейін көрсетілген құжаттар бірінші басшы растаған және өтінім берушінің мөрі қойылған көшірмелер түрінде ұсынылады.
5. Өтінімді ұсынуда ұсынылатын құжаттары қарау және пайдалану үшін кез келген қолайлы дәйектілікте жиынтықталады. Бұнда бірінші бетте беттері көрсетіле отырып, ұсынылатын құжаттарының тізілімдемесі көрсетіледі.
Ұсынылатын құжаттарының құрамына енетін барлық материалдар екі данада ресімделеді (уәкілетті орган және өтінім беруші үшін бір данадан).
Кірленген, түзетулер енгізілген, қол және мөр қойылмаған құжаттар қарауға қабылданбайды.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігі
Азаматтық авиация
комитеті төрағасының
2005 жылғы 14 маусымдағы
N 119 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық әуе кемелерін авиациялық отынмен және арнайы
сұйықтықпен қамтамасыз ету бойынша қызметтерді
сертификаттық тексеру бағдарламасы
Әуежайды пайдаланушының атауы: _________________________________
Тексерілген күні, бұйрықтың N-і: _______________________________
Тексерушілердің Т.А.Ә.А., лауазымы: ____________________________
р/с
N-і
Тексерілетін элемент
Сәйкестік (+)
Сәйкес-
сіздік (-)
Түсі-
нік-
теме
1
2
3
4
1-тарау. Жалпы бөлім
1.
Дәлелдеу құжаттамасының бар болуы
1)
Акционерлік қоғамның жарғысы
2)
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу
туралы куәлік
3)
Жер учаскесін (телімін)  пайдалану құқығының актісі
4)
Санитарлық қадағалау
органдарының қорытындысы
5)
Экологиялық қадағалау
органдарының қорытындысы
6)
Сақтандырудың міндетті түрлерін
растайтын сақтандыру полистері
7)
Жанар-жағармай материалдары қызметі туралы ереже
8)
Авиаотынмен қамтамасыз етудегі  операциялар
9)
Жанар-жағармай материалдары
қызметінің әуежай қызметтерімен өзара іс-әрекет сызбасы
10)
Авиаотынмен қамтамасыз етудің қолданыстағы жүйесінің сипаттамасы
11)
Авиаотынцистернасынан қабылдаудан әуе кемесіне бергенге дейінгі авиаотынның сапасын бақылау сызбасы
12)
Жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету жөнінде басшылық
13)
Авиаотынмен қамтамасыз ету жүйесінің бақыланатын операцияларының технологиялық картасы

14)
Приказ о допуске к работе со
спецжидкостями (в осенне-
зимний и весенне-летний периоды)
15)
Приказ о допуске к работе по
руководству подъездом и отъез-
дом спецмашин
16)
Перечень нормативной и руково-
дящей документации по авиатоп-
ливообеспечению общего характера
17)
График государственной проверки
средств измерений
18)
План мероприятий по повышению
квалификации работников службы
горюче-смазочных материалов
19)
Структура службы горюче-
смазочных материалов
20)
Перечень инструкций о мерах
пожарной безопасности
21)
Перечень должностных инструкций
22)
Перечень инструкций по охране
труда и технике безопасности
23)
Аттестационное свидетельство по
лаборатории
24)
Технологическая схема склада и
управления задвижками
2.
Организация и управление
производством
1)
Соответствие распределения обя-
занностей, полномочий и ответ-
ственности между должностными
лицами
2)
Укомплектованность штата службы
горюче-смазочных материалов
3)
Повышение квалификации специа-
листов
4)
Обеспеченность руководящей, нормативно-технической и
технологической документацией
5)
Обеспеченность технологическим
оборудованием
6)
Определение и соответствие обя-
занностей и ответственности персонала
7)
Допуск персонала к исполнению
обязанностей
2-раздел. Контроль качества
горюче-смазочных материалов и
специальных жидкостей
3.
Входной контроль
1)
Установление соответствий транспортных средств и находя-
щегося в них продукта сопрово-
дительной документации
2)
Оценка чистоты поступающих
авиационных горюче-смазочных
материалов и спецжидкостей
3)
Анализ массовой плотности
авиационных горюче-смазочных
материалов и спецжидкостей
4)
Ведение документации по
результатам входного контроля
(журнал)
4.
Приемный контроль
1)
Полнота проведения приемного
контроля авиационных горюче-
смазочных материалов и
спецжидкостей
2)
Проверка результатов анализа
продукта и его соответствия
паспортным данным и ГОСТу
3)
Оформление анализа пригодности
5.
Складской контроль
1)
Соблюдение периодичности
контроля
2)
Анализ и подтверждение
соответствия требованиям ГОСТу
6.
Аэродромный контроль
1)
Соответствие проверки анализов
авиационных горюче-смазочных
материалов
2)
Чистота продукта в расходном
резервуаре, средствах очистки
и заправки
3)
Оформление документации
жидкостей
4)
Отбор проб и их транспортировка
3-раздел. Подготовка авиационных горюче-смазочных
жидкостей и спецжидкостей к
выдаче на заправку
7.
Соблюдение требований при
приеме на склад
1)
Проверка исправности
технологического оборудования.
Выполнение регламентных работ

14)
Арнайы сұйықтықтармен жұмыс істеуге рұқсат беру туралы бұйрық (күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы мерзімде)
15)
Арнайы машиналардың кіруіне және кетуіне басшылық ету жөніндегі жұмыстарға рұқсат беру туралы бұйрық
16)
Жалпы сипаттағы авиаотынмен қамтамасыз ету жөніндегі нормативті және басқару құжаттамаларының тізілімдемесі
17)
Өлшеу құралдарын мемлекеттік тексеру сызбасы
18)
Жанар-жағармай материалдары
қызметі қызметкерлерінің біліктілігін жетілдіру жөнінде іс-шаралар жоспары
19)
Жанар-жағармай материалдары
қызметінің құрылымы
20)
Өрт қауіпсіздігі шаралары туралы  нұсқаулықтардың тізілімдемесі
21)
Лауазымдық нұсқаулықтардың тізілімдемесі
22)
Еңбекті қорғау ж/е қауіпсіздік техникасы жөніндегі
нұсқаулықтардың тізілімдемесі
23)
Зертхана жөніндегі
аттестациялық куәлік
24)
Қойманы және ысырмаларды
басқарудың технологиялық сызбасы
2.
Өндірісті ұйымдастыру және
басқару
1)
Лауазымды тұлғалар арасында міндеттерді, өкілеттікті және жауапкершілікті бөлу сәйкестігі
2)
Жанар-жағармай материалдары
қызметі штатының толықтырылуы
3)
Мамандардың біліктілігін жетілдіру
4)
Басқару, нормативті-техникалық және технологиялық құжаттамалармен жабдықталуы
5)
Технологиялық жабдықтармен жабдықталуы
6)
Персоналдың міндеттерін және жауапкершіліктерін белгілеу және сәйкестендіру
7)
Персоналға міндетін атқаруына рұқсат беру
2-тарау .Жанар-жағармай
материалдары және арнайы сұйықтықтарының сапасын бақылау
3.
Кіріс бақылауы
1)
Көлік құралдарының және олардағы өнімдердің ілеспе құжаттармен сәйкестігін белгілеу
2)
Келіп түскен авиа жанар-жағармай
материалдары және арнайы
сұйықтықтардың тазалығын бағалау
3)
Авиа жанар-жағармай материалдары
және арнайы сұйықтықтардың салмақтық тығыздығын талдау
4)
Кіріс бақылауының (журналының) нәтижесі бойынша құжаттамаларды жүргізу
4.
Қабылдау бақылау
1)
Авиа жанар-жағармай материалдары және арнайы сұйықтықтарын қабылдау бақылауын жүргізудің толықтығы
2)
Өнімді талдау нәтижелерін және оның паспорттық мәліметтерге және МЕМСТ-ке сәйкестігін тексеру
3)
Жарамдылық талдауын ресімдеу
5.
Қойма бақылауы
1)
Бақылаудың мерзімділігін сақтау
2)
МЕМСТ талаптарына сәйкестігін талдау және растау
6.
Әуеайлақтық бақылау
1)
Авиа жанар-жағармай материалдары талдауларын тексеру сәйкестігі
2)
Шығыс резервуарындағы, тазалау құралдарындағы және құю орнындағы өнімнің тазалығы
3)
Сұйықтық құжаттамаларын ресімдеу
4)
Пробаларды іріктеу және оларды  тасымалдау
3-тарау. Авиациялық жанар-жағармай
материалдары мен арнайы сұйықтықтарды құюға беруге дайындау
7.
Қоймаға қабылдауда талаптарды
сақтау
1)
Технологиялық жабдықтардың  бұзылмағандығын тексеру. Регламенттік жұмыстардың орындалуы

2)
Определение наличия подтоварной
воды.
3)
Контроль чистоты отстоя горюче-
смазочных материалов и спецжид-
костей в резервуаре, его качества и марка
4)
Проверка отстоя в резервуаре
5)
Состояние железнодорожной
эстакады
6)
Устройство для нижнего и
верхнего слива железнодорожных
цистерн
7)
Тросы заземления и состояния
переходных мостиков
8)
Наличие паспортов и соответст-
вие их данных требованиям ГОСТа
9)
Отбор точечных проб
10)
Отбор донных и точечных проб
для приемного контроля после
окончания слива (через 30
минут)
11)
Контроль поступления продукции
в таре (паспорт изготовителя,
маркировка на таре и сохран-
ность тары)
8.
Хранение и внутрискладские
перекачки
1)
Соблюдение сроков хранения
2)
Проведение анализа до начала
перекачки (анализ плотности,
проверка уровня чистоты, слив
отстоя из средств очистки на
линии перекачки)
3)
Контроль за перепадом давления
на средствах очистки
4)
Ведение порезервуарного журнала
4-раздел.   Выдача авиационных
горюче-смазочных материалов на
заправку в воздушные суда
9.
Проверка пригодности продукта
и выдача на заправку, соблюде-
ние сроков и мест отбора проб
для проверки уровня чистоты
продукта
10.
Соблюдение форм и внесение
записей в порезервуарный журнал
или в контрольный талон (при
наличии централизованной запра-
вочной станции, заправочного
агрегата или заправочных коло-
нок)
11.
Соблюдение сроков проверки
уровня чистоты из средств зап-
равки, очистки и водоотделения
в пунктах налива (не менее 1
раза в смену), а также в сред-
ствах очистки на топливозаправ-
щике, маслозаправщике и запра-
вочном агрегате
12.
Оценка работоспособности сред-
ств водоотделения и фильтрации
в пунктах налива по перепаду
давления (1 раз в смену) и
заполнение журнала замеров
перепада давления
13.
Отбор проб для проверки содер-
жания в авиатопливе противо-
кристаллизационной жидкости (не
менее 1 раза в смену)
14.
Проверка состояния подвижных
средств заправки (с представи-
телями службы спецтехники и
горюче-смазочных материалов) и
технологического оборудования
перед началом смены. Ведение
Журнала о допуске к заправке
воздушных судов
15.
Наличие и правильность оформле-
ния контрольного талона
16.
Проверка чистоты продукта на
летном поле в заправочных и
гидрантных колонках и средствах
заправки
17.
Соблюдение требований при выда-
че горюче-смазочных материалов
и спецжидкостей в заводской
упаковке. Контроль качества при
расходовании таких горюче-
смазочных материалов
18.
Проверка наличия механических
примесей и воды с помощью
индикатора контроля топлива
5-раздел. Лаборатория горюче-
смазочных материалов
19.
Наличие аттестационного свиде-
тельства органа Госстандарта
20.
Наличие оборудования и приборов
для проведения полного требуе-
мого анализа горюче-смазочных
материалов и спецжидкостей
21.
Наличие технической документа-
ции заводов изготовителей при-
боров и оборудования
22.
Перечень и соблюдение сроков
государственной поверки средств
измерения лаборатории.
23.
Контуры заземления оборудования
и протоколы проверки наличия
цепи между заземляемыми элемен-
тами и измерение сопротивления
растеканию заземлителей
24.
Ведение документации (журналы,
акты, анализы)
25.
Наличие и эффективная работа
вытяжной вентиляции
26.
Весы и весовая комната
27.
Газовая сеть и местонахождения
газового баллона
6-раздел.  Обеспечение
сохранности количества и
качества авиационных горюче-
смазочных материалов и
спецжидкостей на складах
28.
Недопущение изменения качества
горюче-смазочных материалов и
спецжидкостей на складе из-за
несоблюдения герметичности
коммуникаций, емкостей и тары,
смешение с другими видами
горюче-смазочных материалов,
обводнение
29.
Закрытие при необходимости
горловин емкостей и другого
оборудования по приему и
хранению авиатоплива чехлами
30.
Наличие крана слива отстоя в
нижней точке на приемном
трубопроводе
31.
Наличие в сливной магистрали
защитного сетчатого фильтра
(фильтр грубой очистки) на
всасывающей линии насосных
агрегатов
32.
Наличие и соответствие состава
оборудования на  пункте предва-
рительного фильтрования
33.
Наличие исправных дыхательных
клапанов на резервуарах, устройств для удаления подто-
варной воды и слива отстоя,
отбора проб, устройств верхнего
забора авиатоплива в расходных
резервуарах и др.
34.
Наличие  исправного внутреннего
антикоррозийного покрытия ре-
зервуаров
35.
Наличие двухтрубной обвязки
резервуаров
36.
Графики зачистки емкостей
(резервуаров) для хранения
авиакеросина
37.
Графики зачистки емкостей
(резервуаров) для хранения
противокристаллизационной
жидкости и авиационных масел.
38.
Наличие и соответствие состава
оборудования пункта фильтрации
на выдачу авиатоплива в топли-
возаправщик или в централизо-
ванную заправочную станцию.
39.
Наличие на пункте фильтрации
коллектора для слива отстоя, а
на средствах очистки и водоот-
деления - манометра
40.
Обеспеченность фильтров топливо-заправщиков фильтро-
элементами
41.
Оборудование передвижных
заправочных агрегатов
фильтрам-водоотделителями
агрегатов фильтрами-
водоотделителями
42.
Наличие на линии подачи проти-
вокристаллизационной жидкости в
авиатопливо
43.
Наличие и выполнение графика зачистки емкостей топливо-
заправщика, маслозаправщика.
Соблюдение сроков зачистки
44.
Тарные хранилища или площадки
для хранения горюче-смазочных
материалов и спецжидкостей.
45.
Нефтеловушки, фильтры доочистки
стоков и емкости для сбора
горюче-смазочных материалов
46.
Сбор отработанных нефтепродуктов
7-раздел. Техническая эксплуа-
тация складов и других объектов
авиатопливообеспечения
47.
Насосные станции

2)
Тауарасты судың болуын анықтау
3)
Резервуардағы жанар-жағармай
материалдары және арнайы сұйықтық қалдығының тазалығын, олардың сапасын және маркасын бақылау
4)
Резервуардағы қалдықты тексеру
5)
Темір жол эстакадаларының жай-күйі
6)
Темір жол цистерналарына төмен және жоғары құюға арналған қондырғы
7)
Жерге орнату тросы және өтпелі көпірлердің жай-күйі
8)
Паспорттың бар болуы және олардың МЕМСТ талаптарына сәйкестігі
9)
Нүктелік пробаларды іріктеу
10)
Құю аяқталғаннан кейін (30 минуттан соң) қабылдау бақылау үшін донналық және нүктелік пробаларды іріктеу
11)
Ыдысқа өнім түсуін бақылау (дайындаушы паспорты, ыдыстағы белгі және ыдыстың бүтіндігі)
8.
Сақтау және қойма ішілік қайта құюлар
1)
Сақтау мерзімін сақтау
2)
Қайта құю басталғанға дейін талдау жүргізу (тығыздық талдауы, тазалық деңгейін тексеру, қайта құю желілеріндегі тазалау құралдарынан қалдықты құю)
3)
Тазалау құралдарындағы қысым ауысуын бақылау
4)
Резервуарлық журналды жүргізу
4-тарау. Авиациялық жанар-жағармай материалдары әуе кемесіне құюға беру
9.
Өнімнің жарамдылығын тексеру және құюға беру, өнімнің тазалық деңгейін тексеру үшін пробалар мерзімін сақтау және іріктеу орындары
10.
Нысанды және резервуарлық журналға немесе бақылау талонына жазуды енгізуді сақтау (орталық жанар-жағармай құю стансасы, жанар-жағармай құю агрегаты немесе құю колонкалары болғанда)
11.
Құю құралдарынан тазалық деңгейін, тазалау және құю пункттеріндегі су бөлуді, (ауысымда 1 реттен кем емес), сондай-ақ отынмен жабдықтау, май құю және құю агрегатын тазалау құралдарын тексеру мерзімдерін сақтау
12.
Қысым ауысу бойынша құю пункттеріндегі субөлу құралдарының және сүзудің жұмыс қабілеттін бағалау (ауысымда 1 рет) және қысым ауысуын өлшеу журналын толтыру
13.
Авиаотынның құрамында кристалға қарсы сұйықтықтың бар болуын тексеру үшін пробаларды іріктеу (ауысымда 1 реттен кем емес)
14.
Құюдың жылжымалы құралдарын және технологиялық жабдықтың ауысым басталар алдындағы жай-күйін тексеру (арнайы техника қызметінің және жанар-жағармай материалдары өкілдерінің қатысуымен). Әуе кемесіне отын құюға рұқсат беру жөніндегі журналды жүргізу
15.
Бақылау талонының бар болуы және дұрыс ресімделуі
16.
Ұшу алаңындағы құю және гидрантты колонкаларда және құю құралдарындағы өнімнің тазалығын тексеру
17.
Зауыттық ораудағы жанар-жағармай
материалдары және арнайы сұйықтықтарды беруде талаптарды сақтау. Осындай ЖЖМ шығындауда сапаны бақылау
18.
Отынды бақылау индикаторының көмегімен механикалық қосындылардың және судың бар болуын тексеру
5-тарау. Жанар-жағармай
материалдарының зертханасы
19.
Мемстандарт органының
аттестациялық куәлігінің бар
болуы
20.
Жанар-жағармай материалдары және арнайы сұйықтықты толық көлемді талап етілетін талдау өткізу үшін жабдықтың және аспаптың бар болуы
21.
Аспапты және жабдықты дайындаушы зауыттың техникалық құжаттамасының бар болуы
22.
Зертхана өлшеу құралдарының тізілімдемесі және мемлекеттік тексеру мерзімін сақтау
23.
Жабдықты жерге орнату контурлары және жерге орналастырылатын элементтер мен жерге орналастырғыштардың кедергісін өлшеу арасында шынжырдың бар болуын тексеру хаттамасы
24.
Құжаттамаларды жүргізу (журналдар, кесімдер, талдаулар)
25.
Сору желдеткішінің бар болуы және тиімді жұмыс істеуі
26.
Таразылар және таразы бөлмесі
27.
Газ желісі және газ баллонының орналасу орны
6-тарау. Қоймадағы авиациялық жанар-жағармай
материалдары мен арнайы сұйықтық мөлшерін және сапасын сақтауды қамтамасыз ету
28.
Коммуникацияның, сыйымдылықтың және ыдыстың герметикалығының сақталмауынан қоймадағы
жанар-жағармай материалдары және арнайы сұйықтық сапасының өзгеруіне, жанар-жағармай
материалдары басқа түрлерімен
араласуына, сулануына жол бермеу
29.
Авиаотынды қабылдау және сақтау жөнінде сыйымдылықтың және басқа жабдықтың қажет болғанда  аузын қаптамамен жабу
30.
Қабылдау құбырының төменгі нүктесіндегі қалдықты ағызу  кранының бар болуы
31.
Ағызу магистралында сорғы агрегаттарының сору желілерінде қорғаныс торлы сүзгінің бар
болуы
32.
Алдын ала сүзу пунктінде жабдықтаудың бар болуы және құрамына сәйкестігі
33.
Резервуарларда демалу клапандарының, тауар асты  суларды және қалдық ағындыларын жоюға, пробаларды іріктеуге  арналған қондырғының бар болуы
34.
Резервуардың ішкі тоттануға қарсы жарамды жамылғысының бар болуы
35.
Резервуарда екіқұбырлы байлаудың бар болуы
36.
Авиакеросинді сақтауға арналған тазалау сыйымдылықтарының (резервуарлардың) бар болуы
37.
Сыйымдылықты тазалау сызбасы (кристалға қарсы сұйықтықты және авиациялық майларды сақтауға арналған)
38.
Отын құю немесе орталық құю стансасына авиаотынды беруге сүзу пункті жабдығының бар болуы және сәйкестігі
39.
Сүзу пунктінде қалдықты құюға арналған коллектордың, ал тазалау және субөлу құралдарында манометрдің бар болуы
40.
Отынқұйғыштар сүзгілерінің сүзу элементтерімен қамтамасыз етілуі
41.
Өтпелі құю агрегаттарының сүзгі-субөлу жабдықтары
42.
Авиаотынға беру желілерінде кристалға қарсы сұйықтықтардың бар болуы
43.
Отынмен жабдықтау, май құю сыйымдылықтарын тазалау сызбасының бар болуы және орындалуы
44.
Ыдыстарды сақтайтын орын немесе жанар-жағармай
материалдары және арнайы сұйықтықты сақтауға арналған алаңдар
45.
Мұнайаулағыштар, жанар-жағармай
материалдары жинауға арналған қалдықтарды және сыйымдылықтарды  тазалау сүзгісі
46.
Өңделген мұнай өнімдерін  жинау
7-тарау. Авиаотынмен қамтамасыз ету қоймаларын және басқа объектілерін техникалық пайдалану
47.
Сорғы станциясы

1)
Схема обвязки насосов с
трубопроводами и резервуарами
системы авиатопливообеспечения
2)
Схема электрической части
3)
Инструкции по эксплуатации
агрегатов
4)
Наличие схем управления
задвижками в насосных станциях
5)
Наличие схемы заземлительного
контура
6)
Инструкция по технике безопас-
ности и охране труда
48.
Трубопроводы
1)
Технологическая схема,
утвержденная руководителем
предприятия
2)
Градуировочные таблицы на
трубопроводы и резервуары
3)
Инструкция по эксплуатации
трубопроводов
4)
Катодная защита подземных тру-
бопроводов (проверка измерения
потенциалов на защищаемом тру-
бопроводе - 4 раза в год)
5)
Обозначение подземных трасс
трубопроводов
6)
Покраска и маркировка
трубопроводов
49.
Резервуары и резервуарный парк
1)
Полнота комплекта оборудования
для вертикальных и горизонталь-
ных резервуаров
2)
Наличие паспортов резервуаров,
градуировочных таблиц, схемы
молниезащиты
3)
Наличие антикоррозийного покры-
тия эксплуатируемых резервуаров
4)
Наличие актов проверки молние-
защиты
5)
Эксплуатация резервуаров (тех-
обслуживание, дефектоскопия)
6)
Состояние обвалования резервуа-
ров или групп резервуаров
7)
Очистка резервуарного парка
(графики очистки - 2 раза в год
для авиатоплива, для авиацион-
ных масел - 1 раз в год, проти-
вокристаллизационной жидкости
- 2 раза в год, топливозаправ-
щика, маслозаправщика - 1 раз
в год)
8)
Очистка территории склада
горюче-смазочных материалов от
травостоя
50.
Пункты налива
1)
Наличие приборов нижнего налива
2)
Учет количества отпущенного
топлива
3)
Добавление требуемого количест-
ва противокристаллизационной
жидкости
4)
Нейтрализация зарядов статичес-
кого электричества
5)
Защита оборудования от гидрав-
лических ударов
6)
Дистанционный или автоматичес-
кий запуск, остановка насосов
7)
Автоматическое прекращение
подачи топлива после наполнения
емкости топливозаправщика до
заданного уровня
8)
Сбор и утилизация топлива при
сливе отстоя
9)
Смыв и сбор пролитого топлива
10)
Контроль расхода и давления
авиатоплива
11)
Фильтрация и водоотделение
12)
Техническое состояние объектов
пункта налива
13)
Гидравлические испытания
рукавов:
- перед установкой на пунктах
налива
- в процессе эксплуатации
14)
Оформление документов по
результатам испытаний (акт)
15)
Проверка целостности стренги
16)
Оформление актов по результатам
испытаний
8-раздел. Окраска и маркировка
технологического оборудования
складов
51.
Соблюдение опознавательных
цветов покраски для авиатоп-
лива, авиабензина, авиамасла и
противопожарных средств
52.
Покраска трубопроводов и марки-
ровка направления движения
авиатоплива (стрелкой или на
щитке)
53.
Наличие надписей на резервуарах
(огнеопасно, марка хранящегося
нефтепродукта и номер резервуа-
ра)
54.
Покраска запорной арматуры и
ее маркировка
55.
Покраска транспортных средств
заправки
9-раздел. Подвижные средства
заправки
56.
Гидравлические испытания разда-
точных шлангов (акт)
57.
Проверка целостности стренг
раздаточного шланга
58.
Исправность и наличие электри-
ческих тросов заземления и вы-
равнивание потенциала
59.
Замена фильтроэлементов на
средствах заправки
60.
Очистка емкостей топливозаправ-
щика, маслозаправщика
61.
Журнал выполнения периодических
работ на подвижных средствах
заправки
62.
Государственная проверка сред-
ств измерений (манометры и др.)
10-раздел. Метрологическое
обеспечение службы горюче-
смазочных материалов
63.
Наличие номенклатуры применяе-
мых средств измерений и их учет
64.
Приказ о назначении ответствен-
ного лица за метрологическое
обеспечение
65.
Перечень средств измерения,
подлежащего госпроверке
66.
Графики поверки средств измере-
ния
67.
Градуировочные таблицы с интер-
валом 1 см для определения
объема нефтепродукта в резер-
вуаре
68.
Акты измерений базовой высоты
69.
Таблицы средних значений вмес-
тимости емкостей на 1 мм высоты
наполнения
11-раздел. Защита от статичес-
кого электричества
70.
Наличие контура заземления
зданий, технологического обору-
дования, трубопроводов, метал-
лических конструкций и резер-
вуаров и их подсоединения (не
менее чем в двух местах)
71.
Выравнивание электрического
потенциала между топливозаправ-
щиком и воздушным судном
72.
Наличие индукционных нейтрали-
заторов статического электри-
чества на линиях перекачки
авиатоплива (после фильтров
ближе к раздаточному рукаву)
12-раздел. Техника
безопасности, пожарная
безопасность
73.
Проведение инструктажей -
вводного, первичного, повторно-
го, внепланового, текущего
74.
Ведение журнала по учету прове-
дения инструктажей
75.
Соблюдение требований по тех-
нике безопасности при устрой-
стве переходных мостиков на
сливо-наливной эстакаде
76.
Устройство защитных ограждений
на крыше вертикальных резервуа-
ров
77.
Наличие инструкций по охране
труда, пожарной безопасности
на рабочих местах
78.
Наличие искрогасителей на транспортных средствах,
работающих на территории
складов
79.
Наличие и исправность первичных
средств пожаротушения на объек-
тах службы горюче-смазочных
материалов.
Схема расстановки средств пожа-
ротушения и их комплектность
80.
Наличие стационарных средств
пожаротушения на вертикальных
резервуарах хранения горюче-
смазочных материалов (резервуа-
ры воды, кольцевого трубопрово-
да, резервуары с пенообразова-
телем, стационарные пеногенера-
торы, датчики термоизвещатели)
81.
Исправность приточно-вытяжной
вентиляции лаборатории горюче-
смазочных материалов
82.
Устройство полов лаборатории
горюче-смазочных материалов из
несгораемых материалов, не
впитывающих жидкость
83.
Выполнение электросиловой и
осветительной сети, электросве-
тильников во взрывобезопасном
исполнении
13-раздел. Молниезащита
84.
Наличие молниезащиты в резер-
вуарных парках, эстакаде склад-
ских помещений для светлых неф-
тепродуктов, насосных станций
и лаборатории горюче-смазочных
материалов
85
Осмотр и замер сопротивления
всех заземлителей молниезащиты
14-раздел. Основные
специалисты и рабочие службы
горюче-смазочных материалов
86.
Начальник службы горюче-
смазочных материалов
87.
Инженер по горюче-смазочным
материалов
88.
Начальник склада горюче-
смазочных материалов
89.
руководитель лаборатории
техник-лаборант
90.
Авиационный техник горюче-
смазочных материалов
91.
Оператор заправочных станций
92.
Машинист оборудования

1)
Авиаотынмен қамтамасыз ету жүйесінің сорғыларын құбырлармен және резервуарлармен байлау сызбасы
2)
Электр бөлігінің сызбасы
3)
Агрегаттарды пайдалану жөнінде нұсқаулықтар
4)
Ысырмаларды және сорғы станцияларын басқару сұлбасының бар болуы
5)
Жерге орнату контуры сызбасы бар болуы
6)
Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау жөніндегі  нұсқаулық
48.
Құбырлар
1)
Кәсіпорын басшысы бекіткен  технологиялық сызба
2)
Құбырларға және резервуарларға градуиродты кесте
3)
Құбырларды пайдалану жөнінде нұсқаулықтар
4)
Жерасты құбырларының катодты қорғанысы (қорғалатын құбырда әлеуетті тексеру өткізу - жылына 4 рет)
5)
Құбырлардың жерасты жолдарын белгілеу
6)
Құбырды бояу және белгілеу
49.
Резервуарлар және резервуарлық парк
1)
Вертикалды және көлденең резервуарларға арналған жабдық  жиынтығының толықтығы
2)
Резервуар паспортының, градуиродты кестенің, найзағайдан қорғау сұлбасының бар болуы
3)
Пайдаланатын резервуарлардың тоттануға қарсы жамылғысының бар болуы
4)
Найзағайдан қорғау тексеру актісінің бар болуы
5)
Резервуарларды пайдалану (техқызмет көрсету, дефектоскопия)
6)
Резервуарлар немесе резервуар топтарының құлау жай-күйі
7)
Резервуарлық паркті тазалау (тазалау кестесі - авиаотын үшін жылына 2 рет, авиациялық майлар үшін - жылына 1 рет, кристалға қарсы сұйықтық - жылына 2 рет, отынмен жабдықтау, май құю - жылына 1 рет)
8)
Жанар-жағармай материалдары қоймасының аумағын шөптен тазарту
50.
Құю пункттері
1)
Төмен құю аспабының бар болуы
2)
Жіберілген отын мөлшерін есепке алу
3)
Кристалға қарсы сұйықтықтың қажетті мөлшерін қосу
4)
Статистикалық электрлендірудің зарядтарын нейтралдау
5)
Жабдықты гидравликалық соққыдан қорғау
6)
Дистанциялық немесе автоматты жіберу, сорғыны тоқтату
7)
Берілген деңгейге дейін отынмен жабдықтау сыйымдылығы толғаннан кейін отынды жіберуді автоматты тоқтату
8)
Қалдықты құюда отынды жинау және пайдаға асыру
9)
Төгілген отынды шаю және жинау
10)
Авиаотын шығысын және қысымын бақылау
11)
Сүзу және субөлу
12)
Құю пункті объектілерінің жай-күйі
13)
құю пунктінде орнату алдында
пайдалану процесінде
гидравликалық сынау
14)
Сынау нәтижелері бойынша  құжаттарды ресімдеу (акт)
15)
Стренг тұтастығын тексеру
16)
Сынау нәтижелері бойынша  құжаттарды ресімдеу
8-тарау. Қойманың технологиялық жабдығын бояу және белгілеу
51.
Авиаотын, авиабензин, авиамай және өртке қарсы құралдарды бояудың тану белгілерін сақтау
52.
Құбырды бояу және авиаотын қозғалысының бағытын белгілеу (сызумен немесе қалқанда)
53.
Резервуарларда жазудың бар болуы (өрт қауіпті, сақталатын мұнай өнімінің маркасы және резервуар нөмірі)
54.
Тығындау арматурасының бояуы және оның белгісі
55.
Құюдың көлік құралдарын бояу
9-тарау. Құюдың жылжымалы құралдары
56.
Тарату шлангыларын гидравликалық сынау (акт)
57.
Тарату шланг стренгінің тұтастығын тексеру
58.
Жерге орнатудың электр тростарының бүтіндігі және бар болуы, әлеуетті теңестіру
59.
Құю құралдарындағы сүзгі элементтерін ауыстыру
60.
Отынмен жабдықтау, май құю сыйымдылықтарын тазалау
61.
Құюдың өтпелі құралдарында  мерзімді жұмыстарды орындау журналы
62.
Өлшеу құралдарын мемлекеттік тексеру
10-тарау. Жанар-жағармай
материалдары қызметін
метрологиялық қамтамасыз ету
63.
Қолданылатын өлшеу құралдары номенклатурасының бар болуы және оларды есепке алу
64.
Метрологиялық қамтамасыз етуге жауапты тұлғаны тағайындау туралы бұйрық
65.
Мемтексеруге тиісті өлшеу құралдарының тізілімдемесі
66.
Өлшеу құралдарын тексеру кестесі
67.
Резервуардағы өнім көлемін анықтау үшін 1 см интервалмен градуиродты кесте
68.
Базалық биіктікті өлшеу актілері
69.
1 мм биіктік толуда сыйымдылық толуының орташа кестесі
11-тарау. Статистикалық электрден қорғану
70.
Ғимаратты, технологиялық жабдықты, құбырды, металл конструкцияларын және резервуарларды жерге орнату контурының бар болуы және оларды қосу (екі жерден кем емес)
71.
Отынмен жабдықтау мен әуе кемесі арасында электрлік әлеуетті  теңестіру
72.
Авиаотынды қайта құю желілерінде статистикалық электрлік индукциялық нейтрализаторлардың бар болуы
12-тарау. Техника қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі
73.
Кіріспе, алғашқы, қайталама, жоспардан тыс, ағымды  нұсқаулықтарды өткізу
74.
Нұсқаулықтарды өткізуді есепке алу журналын жүргізу
75.
Құю-ағызу эстакадаларында өтпелі мостиктарды орнатуда техника қауіпсіздігі талаптарын сақтау
76.
Вертикалды төбелерде қорғаныс қоршауларын орнату
77.
Жұмыс орындарында еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі жөнінде нұсқаулықтардың бар болуы
78.
Қойма аумағында жұмыс істейтін көлік құралдарында ұшқындарды  сөндіргіштердің бар болуы
79.
Жанар-жағармай материалдары
қызметі объектілерінде алғашқы өрт сөндіру құралдарының бар болуы және жарамдылығы
Өрт сөндіру құралдарын орналастыру
сұлбасы және олардың жиынтығы
80.
Жанар-жағармай материалдары
сақтау вертикалды резервуарларында өрт сөндірудің стационарлы құралдарының бар болуы (су резервуарлары,  көбікті резервуарлар, стационарлы көбікгенераторлары, гермохабарлау датчиктері)
81.
Жанар-жағармай материалдары
зертханасы ағынды-сору
желдеткішінің жарамдығы
82.
Жанар-жағармай материалдары
зертханасының едені жанбайтын, сұйықтықты жұтып алмайтын материалдан жасалуы
83.
Электр күшінің және жарық желілерінің, электр шамдарының жарылу қауіпсіз орындалуы
13-тарау. Найзағайдан қорғану
84.
Резервуарлық парктерде, ашық түсті мұнай өнімдеріне арналған қойма орындарының эстакадасында, сорғы станциясында және ЖЖМ зертханасында найзағайдан қорғанудың бар болуы
85.
Найзағайдан қорғанудың барлық
кедергісін тексеру және өлшеу
14-тарау. ЖЖМ қызметінің негізгі мамандары мен қызметкерлері
86.
Жанар-жағармай материалдары
қызметінің бастығы
87.
Жанар-жағармай материалдары
жөніндегі инженер
88.
Жанар-жағармай материалдары
қоймасының бастығы
89.
Зертхана басшысы
Техника лаборант
90.
Жанар-жағармай материалдары
жөніндегі авиациялық техник
91.
Құю станцияларының операторы
92.
Жабдық машинисі