Об утверждении Правил предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере телекоммуникаций при условии отсутствия конкурентного оператора связи по причине технологической невозможности либо экономической нецелесообразности предоставления данных видов услуг, за исключением универсальных услуг телекоммуникаций, а также в сфере предоставления в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации и иных основных средств, технологически связанных с присоединением сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 7 июля 2005 года № 214-OД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 29 июля 2005 года № 3761. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 17 мая 2010 года № 164-ОД
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 17.05.2010 № 164-ОД.
В соответствии с подпунктом 3)  статьи 7 , подпунктом 3) пункта 1  статьи 13 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях", подпунктом 1) пункта 18 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного  постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1109,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере телекоммуникаций при условии отсутствия конкурентного оператора связи по причине технологической невозможности либо экономической нецелесообразности предоставления данных видов услуг, за исключением универсальных услуг телекоммуникаций, а также в сфере предоставления в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации и иных основных средств, технологически связанных с присоединением сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования.
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере телекоммуникаций и аэронавигации Агентства по регулированию естественных монополий (Алиев И.Ш.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа:

Телекоммуникациялар көрсететiн әмбебап қызметтердi қоспағанда, қызметтердiң осы түрлерiн ұсынудың технологиялық мүмкiн болмауы не экономикалық тиiмсiздiгі себебiнен бәсекелес байланыс операторы болмаған кезде телекоммуникациялар саласындағы, сондай-ақ телекоммуникациялар желiлерiн ортақ пайдаланудағы телекоммуникациялар желiсiне қосуға технологиялық жағынан байланысты кәбiлдiк кәрiздер мен өзге де негiзгі құралдарды мүлiктiк жалдауға (жалға) немесе пайдалануға беру саласындағы реттелетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткiзудiң тең жағдайларын ұсыну ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 7 шілдедегі N 214-ОД Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 29 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 3761. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2010 жылғы 17 мамырдағы № 164-НҚ Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2010.05.17 № 164-НҚ Бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  7-бабының 3) тармақшасына, 13-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2004 жылғы 28 қазандағы N 1109  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi туралы ереженiң 18-тармағының 1) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Телекоммуникациялар көрсететiн әмбебап қызметтердi қоспағанда, қызметтердiң осы түрлерiн ұсынудың технологиялық мүмкiн болмауы не экономикалық тиiмсiздiгi себебiнен бәсекелес байланыс операторы болмаған кезде телекоммуникациялар саласындағы, сондай-ақ телекоммуникация желiлерiн ортақ пайдаланудағы телекоммуникация желiсiне қосуға технологиялық жағынан байланысты кәбiлдiк кәрiздер мен өзге де негiзгi құралдарды мүлiктiк жалдауға (жалға) немесе пайдалануға беру саласындағы реттелетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткiзудiң тең жағдайларын ұсыну ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң Телекоммуникация және аэронавигация саласындағы реттеу мен бақылау департаментi (Е.Ш. Әлиев) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркеудi қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң Әкiмшiлiк жұмысы және талдау департаментi (Е.О.Есiркепов) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн:

1) обеспечить в установленном законодательством порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы), акционерных обществ "Казахтелеком" и "Транстелеком", республиканского государственного предприятия "Казаэронавигация".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Нефедова А.П.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель
Согласовано
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
информатизации и связи
_______________________
"__"__________ 2005 год
Утверждены
приказом Председателя
Агентства Республики Казахстан
по регулированию естественных
монополий
от 7 июля 2005 г. N 214-OД
Правила предоставления равных условий доступа
к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере
телекоммуникаций при условии отсутствия конкурентного
оператора связи по причине технологической невозможности
либо экономической нецелесообразности предоставления
данных видов услуг, за исключением универсальных
услуг телекоммуникаций, а также в сфере
предоставления в имущественный найм (аренду)
или пользование кабельной канализации и иных
основных средств, технологически связанных
с присоединением сетей телекоммуникаций к сети
телекоммуникаций общего пользования
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере телекоммуникаций при условии отсутствия конкурентного оператора связи по причине технологической невозможности либо экономической нецелесообразности предоставления данных видов услуг, за исключением универсальных услуг телекоммуникаций, а также в сфере предоставления в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации и иных основных средств, технологически связанных с присоединением сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан "  О естественных монополиях" и " О связи ".
Правила определяют общие принципы и порядок обеспечения равного доступа потребителей к услугам (товарам, работам) в сфере телекоммуникаций (далее - услуги телекоммуникаций) операторов связи, включенных в Государственный регистр субъектов естественной монополии Республики Казахстан (далее - Субъекты).

1) оны бұқаралық ақпарат құралдарында заңнамада белгiленген тәртiппен ресми жариялауды қамтамасыз етсiн;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгiнiң құрылымдық бөлiмшелерi мен аумақтық органдарының, облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының, "Қазақтелеком" және "Транстелеком", "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының назарына жеткiзсiн.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының орынбасары А.П.Нефедовқа жүктелсiн.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Төраға
Келісілген
Қазақстан Республикасының
Ақпараттандыру және байланыс
агенттігінің төрағасы
2005 жылғы 21 шілде
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу агенттiгi
төрағасының 2005 жылғы
7 шілдеде N 214-ОД бұйрығымен
бекiтiлген
Телекоммуникациялар көрсететiн әмбебап қызметтердi
қоспағанда, қызметтердiң осы түрлерiн ұсынудың
технологиялық мүмкiн болмауы не экономикалық тиiмсiздiгi себебiнен бәсекелес байланыс операторы болмаған кезде телекоммуникациялар саласындағы, сондай-ақ телекоммуникациялар желiлерiн ортақ пайдаланудағы
телекоммуникация желiсiне қосуға технологиялық жағынан
байланысты кәбiлдiк кәрiздер мен өзге де негiзгi
құралдарды мүлiктiк жалдауға (жалға) немесе пайдалануға
беру саласындағы реттелетiн қызметтерге (тауарларға,
жұмыстарға) қол жеткiзудiң тең жағдайларын
ұсыну ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Телекоммуникациялар көрсететiн әмбебап қызметтердi қоспағанда, қызметтердiң осы түрлерiн ұсынудың технологиялық мүмкiн болмауы не экономикалық тиiмсiздiгi себебiнен бәсекелес байланыс операторы болмаған кезде телекоммуникация саласындағы, сондай-ақ телекоммуникациялар желiлерiн ортақ пайдаланудағы телекоммуникациялар желiсiне қосуға технологиялық жағынан байланысты кәбiлдiк кәрiздер мен өзге де негiзгi құралдарды мүлiктiк жалдауға (жалға) немесе пайдалануға беру саласындағы реттелiп көрсетiлетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткiзудiң тең жағдайларын ұсыну ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Табиғи монополиялар туралы" және "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзiрлендi.
Ереже табиғи монополиялар субъектiсi (бұдан әрi - Субъект) телекоммуникациялар саласындағы реттелiп көрсетiлетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) (бұдан әрi - телекоммуникациялар қызметтерi) тұтынушылардың тең қол жеткiзуiн қамтамасыз етудiң жалпы қағидаттары мен тәртiбiн айқындайды.

2. Равные условия доступа к регулируемым услугам телекоммуникаций означают недискриминационный доступ всех потребителей к этим услугам.
3. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
оператор связи - физическое или юридическое лицо, получившее лицензию на предоставление услуг связи в порядке, установленном законодательным актом Республики Казахстан о лицензировании;
потребитель - оператор связи, пользующийся регулируемыми услугами телекоммуникаций оператора связи, включенного в Государственный регистр субъектов естественной монополии;
регулируемые услуги телекоммуникаций - услуги телекоммуникаций при условии отсутствия конкурентного оператора связи по причине технологической невозможности либо экономической нецелесообразности предоставления данных видов услуг, за исключением универсальных услуг телекоммуникаций, и услуги по предоставлению в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации и иных основных средств, технологически связанных с присоединением сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования;
уполномоченный орган - центральный государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий, или областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган в пределах установленной компетенции.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Правила не распространяются на случаи предоставления регулируемых услуг телекоммуникаций с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан.
2. Общие принципы предоставления равных условий
доступа к регулируемым услугам телекоммуникаций
5. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам телекоммуникаций осуществляется исходя из следующих принципов:
1) равнодоступность услуг для всех потребителей при соблюдении условий, определенных главой 3 настоящих Правил;
2) проведение единой тарифной политики в отношении всех потребителей;
3) информационная открытость:
перечня регулируемых услуг телекоммуникаций;
тарифов на регулируемые услуги телекоммуникаций;
перечня стандартных точек подключения сетей телекоммуникаций и условия подключения.
3. Порядок организации равного доступа
к регулируемым услугам телекоммуникаций
6. В целях обеспечения всем потребителям равных условий по присоединению, Субъект на основе письменного заявления потребителя выдает последнему технические условия на присоединение, определяющие технические требования для каждого конкретного случая присоединения, согласно публикуемым сведениям о стандартных точках подключения.
Субъект не может отказаться от подписания договора на присоединение после выполнения потребителем всех его требований по присоединению.

2. Телекоммуникациялардың реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне қол жеткiзуге тең жағдайлар барлық тұтынушылардың осы қызметтерге кемсiтпеушілiксiз қол жеткiзуiн бiлдiредi.
3. Осы Ережеде мынадай ұғымдар қолданылады:
байланыс операторы - Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамалық актiсiнде белгiленген тәртiппен байланыс қызметтерiн ұсынуға арналған лицензияны алған жеке немесе заңды тұлға;
тұтынушы - Табиғи монополия субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiркелiмiне енгiзiлген байланыс операторының телекоммуникациялардың реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiн пайдаланатын байланыс операторы;
телекоммуникациялардың реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi телекоммуникациялар көрсететiн әмбебап қызметтердi қоспағанда, қызметтердiң осы түрлерiн ұсынудың технологиялық мүмкiн болмауы не экономикалық тиiмсiздiгi себебiнен бәсекелес байланыс операторы болмаған кездегi телекоммуникациялардың қызметтерi, және телекоммуникациялар желiлерiн ортақ пайдаланудағы телекоммуникациялар желiсiне қосуға технологиялық жағынан байланысты кәбiлдiк кәрiздер мен өзге де негiзгi құралдарды мүлiктiк жалдауға (жалға) немесе пайдалануға беру жөнiндегi қызметтер;
уәкiлеттi орган - табиғи монополиялар салаларындағы қызметтi бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын орталық мемлекеттiк орган немесе белгiленген құзыретiнiң шегiнде облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) атқарушы орган.
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
4. Ереже телекоммуникациялардың реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген жеңiлдiктер мен басымдықтарды ескере отырып ұсыну жағдайына қолданылмайды.
2. Телекоммуникациялардың реттелiп көрсетiлетiн
қызметтерiне қол жеткiзуге тең жағдайлар берудiң жалпы қағидаттары
5. Телекоммуникациялардың реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiне қол жеткiзудiң тең жағдайларын қамтамасыз ету мынадай қағидаттарға сүйене отырып жүзеге асырылады:
1) осы Ереженiң 3-бөлiмiнде айқындалған талаптар сақталған жағдайда барлық тұтынушылар үшiн көрсетiлетiн қызметтерге тең қол жетiмдiлiк;
2) барлық тұтынушыларға қатысты бiрыңғай тарифтiк саясат жүргiзу;
3) ақпараттық ашықтық:
телекоммуникациялардың реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң тiзбесi;
телекоммуникациялардың реттелiп көрсетiлетiн қызметтерiнiң тарифтерi;
телекоммуникациялар желілеріне қосылатын стандартты нүктелерi мен қосу талаптарының тiзбесi.
3. Телекоммуникациялардың реттелiп көрсетiлетiн
қызметтерiне тең қол жеткiзудi ұйымдастыру тәртiбi
6. Барлық тұтынушыларға қосу жөнiнде тең жағдайларды қамтамасыз ету мақсатында, Субъектi тұтынушының жазбаша өтiнiшiнiң негiзiнде соңғысына қосудың стандартты нүктелерi туралы жарияланған мәлiметтерге сәйкес қосудың әрбiр нақты жағдайына арналған техникалық талапты айқындайтын қосуға техникалық жағдай жасайды.
Тұтынушы қосу жөнiндегi оның барлық талаптарын орындағаннан кейiн Субъектi қосуға арналған шартқа қол қоюдан бас тарта алмайды.

7. Субъект заключает договоры с потребителями в соответствии с типовым договором на присоединение, утверждаемом Правительством Республики Казахстан в установленном порядке.
8. В целях обеспечения всем потребителям равных условий по пропуску телефонного трафика (местного, внутризонового, междугородного, международного и с/на сети сотовых операторов связи) Субъект:
1) отключает комплекс технических средств связи, обеспечивающих присоединение сетей телекоммуникаций, только в случаях и порядке, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан;
2) эксплуатирует свою сеть телекоммуникаций в соответствии со стандартами и нормами, установленными законодательством Республики Казахстан. В случае их отсутствия, руководствуется стандартами и рекомендациями Международного союза электросвязи - сектор телекоммуникаций;
3) одновременно оповещает всех потребителей в случае изменения нумерации и кодов, принципов набора в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
9. В целях обеспечения равного доступа к услугам по предоставлению в имущественный найм (аренду) или пользование кабельной канализации и иных основных средств, технологически связанных с присоединением к сети телекоммуникаций общего пользования, Субъект обязан заключать в соответствии с типовым договором, утвержденным Правительством Республики Казахстан, договор с потребителями на каждый вид или совокупность предоставляемых регулируемых услуг телекоммуникаций по их письменной заявке.
10. Плата за регулируемые услуги телекоммуникаций не должна превышать размер, установленный уполномоченным органом.

7. Субъектi Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiленген тәртiппен бекiтетiн қосуға арналған үлгi шартына сәйкес тұтынушылармен шарт жасасады.
8. Барлық тұтынушыларға телефон трафигiн (жергiлiктi, қалааралық, халықаралық және ұялы байланыс операторларынан/на) өткiзу жөнiнде тең жағдайлар берудi қамтамасыз ету мақсатында Субъектi:
1) желiлердi қосуды қамтамасыз ететiн техникалық байланыс құралдарының кешенiн Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген жағдайларда ғана және тәртiппен ажыратып тастайды;
2) өзiнiң желiсiн Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген стандарттар мен нормаларға сәйкес пайдаланады. Олар болмаған жағдайда, Халықаралық электрбайланыс-телекоммуникациялар секторы одағының стандарттары мен ұсынымдарын басшылыққа алады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен нөмiрлерi мен кодтары, теру қағидаттары өзгерген жағдайда барлық тұтынушыларды бiр мезгiлде хабардар етедi.
9. Жалпы пайдаланудағы телекоммуникация желiсiне қосуға технологиялық байланысты кәбiлдiк арналар мен өзге де негiзгi құралдарды жалға беру немесе пайдалану жөнiндегi қызметтерге тең қол жеткiзудi қамтамасыз ету мақсатында, Субъект Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен үлгi шартына сәйкес, әрбiр тұтынушылармен олардың жазбаша өтiнiмi бойынша реттелiп көрсетiлетiн қызметтердiң әрбiр түрiне немесе жиынтықты түрлерiне шарт жасасуға мiндеттi.
10. Телекоммуникациялардың реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi үшiн ақы төлеу уәкiлеттi орган белгiлеген мөлшерден аспауға тиiс.