4. В многопролетных зданиях с целью предотвращения перетекания сварочного аэрозоля в помещения, пролеты вдоль линии раздела должны иметь перегородки, недоходящие до уровня пола на 2,5 метра (далее - м).
5. Границы проходов, проездов, рабочих мест и складских помещений должны обозначаться видимыми знаками (белой несмываемой краской).
6. Сварка и наплавка изделий с использованием хромоникелевых сварочных материалов должна производиться в изолированных помещениях.
7. Выполнение работ по сварке, наплавке допускается в общих помещениях при условии, когда расход хромоникелевых сварочных материалов по отношению к расходу других сварочных материалов на стационарных постах, оборудованных местными отсосами, не превышает 5 процентов (далее - %) или составляет не более 0,25 килограмма в час (далее - кг/ч) на 1000 метров кубических (далее - м 3 ) объема помещений.
8. Сварка, наплавка и резка мелких и средних изделий на стационарных местах должна производиться в кабинах с открытым верхом. При работе, связанной с применением защитных газов, обшивка по всему периметру не должна доходить до пола на расстояние 300 миллиметров (далее - мм).
9. Площадь кабины должна быть достаточной для размещения сварочной установки, стола или кондуктора и изделий, подлежащих обработке. Свободная площадь в кабине на один сварочный пост должна составлять не менее 3 метров квадратных (далее - м 2 ). Размещение в одной кабине двух или более сварочных постов допускается при условии разделения кабины экранами, изолирующими сварщиков друг от друга и обеспечения каждому работающему соответствующей свободной площади.
10. При сварке и наплавке изделий с предварительным подогревом размещение нескольких сварочных постов в одной кабине не допускается. При сварке одного изделия разрешается работа двух сварщиков в одной кабине.
11. Установки, предназначенные для сварки, должны размещаться в отдельных помещениях на первом этаже.
12. Расположение электронно-лучевых установок в помещениях должно соответствовать следующим требованиям:
1) свободная площадь, не занятая электронно-лучевыми установками, должна составлять не менее половины общей площади помещений;
2) расстояние от верха установок до потолка должно быть не менее 1 м;
3) пульт управления должен размещаться на расстоянии не далее 1,5 м от установки;
4) на сварочных установках разрешается иметь дублирующее управление на камере.
13. Подвальные помещения, над которыми размещены электронно-лучевые установки, не должны использоваться под служебные помещения с местами постоянного пребывания людей.

4. Көп қабатты бірімен-бірі ашық жалғасып жатқан ғимараттарда балқытып пісіру кезінде пайда болатын аэрозольдардың таралуына жол бермеу үшін, олардың арасына биіктігі 2,5 метр (бұдан әрі - м) болатын бөлгіштер қойылуы керек.
5. Адамдар мен көлік жүретін жерлердің, жұмыс орындарының және қойма үй-жайларының шекарасы көрінетін белгімен бөлінуі керек (шайылмайтын ақ бояумен).
6. Бұйымдарды хром-никель балқыту материалдарын пайдалана отырып, металдарды балқытып пісіру және дәнекерлеу жұмыстары жеке үй-жайларда жүргізілуі керек.
7. Егер хром-никельді балқытып пісірілетін материалдардың шығыны басқа балқытып пісіретін материалдардың шығынына қарағанда, сорып шығаратын жергілікті механизмі бар көлемі 1000 куб метр (бұдан әрі - м 3 ) тұрақты постыларда 5 пайыздан (бұдан әрi - %) аспаса немесе 1 сағаттағы шығыны 0,25 килограммды (бұдан әрі - кг/сағ.) құраса мұндай жұмыстарды жалпы үй-жайларда жүргізуге болады.
8. Металдарды балқытып пісіру, дәнекерлеу және кішкентай немесе орташа мөлшердегі бұйымдарды кесу тұрақты орындарда төбесі ашық кабиналарда жүргізуге болады. Қорғағыш газдарды қолдану арқылы заттардың периметрі бойынша жүргізілетін пісіру жұмыстарын жүргізгенде еденге дейінгі аралығы 300 милиметр (бұдан әрі - мм) болуы керек.
9. Кабиналардың көлемі пісіргіш аппаратты, үстелді және өңделетін бұйымды бағыттайтын - кондукторды қоятындай кең болуы керек. Бір постыдағы балқытып пісіру кабинасындағы бос орын 3 шаршы  метрден (бұдан әрі - м 2 ) кем болмауы керек. Бір кабинада екі және одан да көп пісіру постыларын орналастыруға болады, егер пісірушілерді оқшаулайтындай етіп кабиналар қорғағыш экранмен бөлінсе және әр жұмыс атқаратын адамға тиісті бос аумақ қарастырылса.
10. Алдын ала қыздырылатын заттарды балқытып пісіретін және дәнекерлейтін кабинада бірнеше пісіргіш постыларды орналастыруға болмайды. Бір бұйымды балқытып пісіргенде бір кабинада екі пісірушілердің жұмыс істеуіне рұқсат етіледі.
11. Балқытып пісіру үшін қолданылатын қондырғылар бірінші қабаттағы үй-жайларда орналасуы керек.
12. Электронды сәуле қондырғылары орналасқан үй-жай мынандай талаптарға сай болуы керек:
1) электронды сәуле қондырғылары тұрған жерден басқа бос алаң, үй-жайдың жалпы алаңының кем дегенде жартысын алуы керек;
2) қондырғының жоғарғы бетімен төбеге дейінгі аралық кем дегенде 1 м болуы керек;
3) басқару пульті қондырғыдан алыс дегенде 1,5 м жерде орналасуы керек;
4) пісіргіш қондырғыларда басқару жүйесін қайталайтын камера орналастыруға болады.
13. Электронды сәуле қондырғылары орналасқан жердің астындағы жер төлелерді жұмысшылар тұрақты түрде жұмыс істейтін қызмет бабындағы үй-жай ретінде пайдалануға болмайды.

14. Для участков плазменной обработки изделий должны отводиться помещения или изолированные участки цеха с расположением сварочных постов у наружных стен зданий. Высота помещений от уровня пола до потолка должна быть не менее 3,5 м. Свободная площадь, не занятая оборудованием, на каждого работающего должна быть не менее 10 м 2 . Размещение участков в подвальных помещениях зданий не допускается.
15. В оборудовании, предназначенном для всех видов сварки (электроконтактной, электродуговой под флюсом, в защитных газах, порошковой проволокой и другой), должны предусматриваться встроенные местные отсосы, обеспечивающие улавливание сварочного аэрозоля непосредственно у места его образования.
16. При сварке и наплавке крупногабаритных изделий на кондукторах, манипуляторах и других устройствах местные отсосы должны встраиваться в приспособления для этих работ, при резке - в секционные раскроечные столы.
17. Сварочное оборудование, предназначенное для автоматической сварки под флюсом на стационарных постах, должно иметь:
1) приспособление для механизированной засыпки флюса в сварочную ванну;
2) отсос флюса с бункером-накопителем для уборки неиспользованного флюса со шва.
18. При автоматической сварке под флюсом (на стационарных постах) очистка шва от шлаковой корки с одновременным ее сбором должна осуществляться механизировано с аспирацией пыли или вручную - металлическими щетками скребками (при сварке полуавтоматами и сварочными тракторами). Ручная уборка флюса допускается в случае, когда применение аппаратов невозможно.
19. Посты стационарной автоматической сварки под флюсом должны оборудоваться удлиненными (не короче 300 мм) местными отсосами с равномерным всасыванием воздуха.
20. Оборудование для электрошлаковой сварки должно обеспечиваться дистанционным управлением и иметь приспособления для механизированной засыпки флюса в шлаковую ванну.
21. На аппаратах автоматической сварки в среде защитных газов должны устанавливаться (против сварочной головки со стороны сварщика) откидывающийся щиток с защитным стеклом-светофильтром необходимой плотности.
22. Машины для контактной сварки должны снабжаться откидывающимися прозрачными щитками, предохраняющими рабочих от искр и позволяющими наблюдать за процессами сварки.
23. В целях избежания повышенного выделения сварочного аэрозоля, при сварке изделий с противокоррозийными покрытиями, должен соблюдаться режим сварки (не превышать силу тока, предусмотренную для применяемых сварочных материалов).

14. Бұйымдарды плазмалық жолмен өңдейтін учаскелер үшін үй-жайлар немесе ғимараттың сыртқы қабырғасының қасында орналасқан пісіру постыларының оқшауланған цехтарын қарастыру керек. Үй-жайлардың еденінен төбеге дейінгі биіктігі кем дегенде 3,5 м болуы керек. Әр жұмыс атқарушы үшін құрал-жабдықтардан бос алаңның көлемі 10м 2 болмауы керек. Ғимараттардың жер төле үй-жайларында пісіру учаскелерін орналастыруға болмайды.
15. Балқытып пісірудің барлық түрін жүргізетін құрал-жабдықтар (электрлі жанасқыш, флюс астындағы электрлі доғалы, қорғағыш газ, ұнтақ сым және басқалары) орналасқан жерде пісіру барысында пайда болатын аэрозольдарды сорып алатын жергілікті қондырғылар қарастырылуы керек.
16. Бағыттағыш көлемі үлкен бұйымдарды балқытып пісіргенде, дәнекерлегенде қолданатын құрал-жабдықтарда жергілікті соратын құрылым солардың ішінде, ал кескен кезде кесетін үстелдердің ішінде орналасуы керек.
17. Қождама астында автоматты түрде жүргізілетін пісіру жұмыстарын жүргізетін пісіру құрал-жабдықтары мыналармен жабдықталуы керек:
1) пісіру ваннасында қождаманы механикалық жолмен жабуға арналған қондырғылармен;
2) пісірілген орыннан қолданылмаған қождаманы жинап алу үшін қождама сорғышпен.
18. Қождама астындағы автоматты түрде пісіру жұмыстары жүргізілгенде (тұрақты постыларда) пісірілген орындағы қождық қабатты жинау үшін, әуелі металдан жасалған шөткелермен (жартылай автоматтандырылған, пісіргіш қондырғысы бар тракторларға) тазаланып, механикалық жолмен сорылып алынып, тазалануы керек. Қождаманы қолмен жинау, тек аппараттарды қолдануға болмайтын жағдайда ғана жүргізіледі.
19. Қождама астында тұрақты автоматтандырылған балқытып пісіру постылары ауаны барлық жерден бірдей соратын ұзартылған (300 мл кем болмайтын) жергілікті сорғыштармен қамтамасыз етілуі керек.
20. Электрліқож әдісіне керекті құрал-жабдықтар алыстан басқарылатын пультпен, қождаманы қождық ваннаға механикалық жолмен салатын құралмен жабдықталуы керек.
21. Қорғағыш газ ортасында электрлік қож арқылы пісіргіш аппаратты қолданғанда (пісіргіш адам жақтан пісіруші басқа қарсы) керекті тығыздықтағы ашылатын қорғағыш жарықсүзгіш - шыны қалқан қолданылады.
22. Жанасу әдісі арқылы пісіргенде қолданылатын машиналарды шашыранды ұшқындардан жұмысшыларды қорғау және пісіру үдерісін бақылау үшін мөлдір ашылатын қалқанмен жабылуы керек.
23. Тотықтыруға қарсы заттар жабылған бұйымдарды пісіру барысында бөлінетін аэрозольдің мөлшерін азайту үшін пісіру тәртібі (балқытып пісірілетін материалдарға арналған тоқ күшін көбейтпеу керек) сақталынуы керек.

24. При плазменной обработке изделий источники питания не должны располагаться в помещениях, в которых проводятся работы.
25. Плазменные процессы и источники их питания должны иметь дистанционное управление. Рабочее место операторов должно иметь достаточное освещение и приток чистого воздуха.
26. При плазменном напылении стены кабин должны быть покрыты звукопоглощающей облицовкой из материала с коэффициентом поглощения звука не менее 0,7.
27. Для предварительного обезжиривания изделий не допускается применять трихлорэтилен, дихлорэтан и другие хлорированные углеводороды, при воздействии которых с озоном возможно образование фосгена - токсического вещества удушающего действия.
28. На участках сварки, наплавки, резки, где систематически производится обработка изделий весом более 20 килограммов (далее - кг), должны предусматриваться подъемно-транспортные механизмы.
29. При выполнении работы - сидя, должны предусматриваться удобные стулья со спинками и утепленными сиденьями, с возможностью регулирования их высоты.
30. Для защиты от лучистой энергии рабочих, несвязанных со сваркой, наплавкой или резкой металлов, сварочные посты должны ограждаться экранами из несгораемых материалов, высотой не менее 1,8 м.
3. Санитарно-эпидемиологические требования
к отоплению, освещению и вентиляции
31. Отопление должно быть воздушное, совмещенное с приточной вентиляцией. При технико-экономическом обосновании допускается применение воздушно-отопительных агрегатов с возможным использованием их на дежурное отопление.
32. При ручной электросварке и наплавке крупногабаритных изделий применяются поворотно-подъемные наклонные панели одно- или двухстороннего равномерного всасывания. Низ панелей должен располагаться над местом сварки не выше 350 мм.
33. При сварке, наплавке мелких и средних изделий, применительно к  условиям работы и типу аппаратуры, конструкции местных отсосов допускается выполнять в виде вытяжного шкафа, вертикальной или наклонной панели равномерного всасывания, панельного наклонно-щелевого отсоса, стола с нижним под решеточным отсосом и надвижным укрытием.
34. Скорость движения воздуха, создаваемая местными отсосами у источников выделения вредных веществ, должна быть:
1) при ручной сварке - не менее 0,5 метра в секунду (далее - м/сек); при сварке в углекислом газе - не более 0,5 м/сек; при сварке в инертных газах - не более 0,3 м/сек;
2) при резке титановых сплавов и низколегированных сталей: газовой - не менее 1,0 м/сек; плазменной - не менее 1,4 м/сек;

24. Бұйымдарды плазмалық жолмен өңдегенде тоқ көзі жұмыс жүргізілетін үй-жайдың сыртында орналасуы керек.
25. Плазмалық үдеріс және оның тоқ көзі алыстан басқарылуы керек. Операторлардың жұмыс орны жақсы жарықтандырылып, таза ауамен қамтамасыз етілуі керек.
26. Қабырғаларды плазмалық жолмен жапқанда кабинаның іші дыбыс жұту коэффициенті 0,7 кем емес материалдармен жабылуы керек.
27. Пісіру барысында бөлінетін озонның трихлорэтилен, трихлорэтан және басқа да хлорланған көмірсутегілерімен байланысуының әсерінен дем алдырмайтын газ - фосген пайда болатындықтан, бұйымдарды алдын ала майсыздандыру үшін жоғарыдағы заттарды пайдалануға болмайды.
28. Балқытып пісіру, дәнекерлеу, кесу учаскелерінде салмағы 20 килогарммнан (бұдан әрі - кг) артық бұйымдар өңделетін болса, жылжымалы көтергіш механизмдер қарастырылуы керек.
29. Жұмыс отырылып істелген жағдайда, биіктігі реттелінетін, арқасы бар, отыратын жері жұмсақ үстелдер қарастырылуы керек.
30. Жұмыскерлерді балқытып пісіру, дәнекерлеу және металдарды кесу жұмыстарына байланысты емес сәуле қуатынан қорғау үшін пісіру постылары жанбайтын материалдардан жасалынған биіктігі 1,8 м экранмен қоршалынуы керек.
3. Жылытуға, жарықтандыруға және желдетуге
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
31. Жылумен қамтамасыз етуді тартатын желдету жүйесімен бірлестірілген ауа арқылы қамтамасыз ету керек. Техникалық экономикалық негіздеме болғанда ауа - жылыту агрегаттарын кезекші жылытқыш ретінде қолдануға болады.
32. Көлемі үлкен бұйымдарды электрлі жолмен пісіргенде және дәнекерлегенде қолмен жұмыс істеу кезінде, оның бетінде пайда болатын аэрозольдарды көтеріліп - бұрып тұратын соратын механизмдер қарастырылуы керек. Мұндай панелдердің төменгі беттері пісіру орыннан 350 мл биіктікте орналасуы керек.
33. Кішкентай, орташа бұйымдарды балқытып пісіру, дәнекерлеу кезінде пайдаланылатын аппараттарға және жұмыс жағдайына байланысты аэрозольдарды сору үшін тік және көлбей орналасқан сорғыш шкафтар пайдаланылады.
34. Зиянды заттарды бөлетін көздердің қасындағы жергілікті сору механизмдерінің ауаны сорып-шығаратын жылдамдығы мынандай болуы керек:
1) қолменен пісіру жұмыстарын жүргізгенде - секундына 0,5 метрден кем емес (бұдан әрі - м/сек.); көмірқышқыл газында пісіру жұмыстарын жүргізгенде секундына 0,5 м көп болмасын; инертті газдар арқылы пісіру жұмысын жүргізгенде секундына 0,3 м көп болмасын;
2) титан және төменгі дәрежеде легірленген болат қосындыларын кескенде газды ортада секундына 1 м кем болмауы керек; плазмалық жолмен кескенде 1,4 м/сек. кем болмауы керек;

3) при плазменной резке алюминиево-магниевых сплавов и высоколегированных сталей - не менее 1,8 м/сек; при плазменном напылении - не менее 1,3 м/сек; при заточке торированных вольфрамовых электродов - не менее 1,5 м/сек.
35. Количество вредностей, локализуемых местными отсосами (с учетом скорости движения воздуха в помещении и других факторов), должно составлять для вытяжных шкафов в размере не менее 90 %, для остальных видов отсосов - не менее 75 %.
Оставшееся количество вредностей (10-25%) должно разбавляться до предельно допустимой концентрации с помощью общеобменной вентиляции.
36. При расходе сварочных материалов на 1 м 3 цеха менее 0,2 грамма в час (далее - г/ч) и при наличии в здании цеха аэрационных фонарей, а так же при значительной площади открываемого бокового остекления - устройство общеобменной вентиляции необязательно.
37. Количество воздуха, необходимое для растворения до предельно допустимых концентраций вредных веществ, встречающихся в воздухе сварочных цехов, должно находиться в концентрациях, указанных в приложении 2 к настоящим санитарным правилам.
38. Сварочные участки, сообщающиеся проемами со смежными помещениями, где не производится сварка или резка металлов, должны иметь механическую вытяжную вентиляцию.
39. При разбросанности участков сварки и резки металлов и наличии между ними зон с меньшими уровнями загрязнения воздуха вентиляцию должны устраивать по участкам, со схемой организации воздухообмена, предотвращающего перетекание вредностей.
40. Расчетные параметры наружного воздуха должны приниматься в соответствии с требованиями действующего СНиП по отоплению, вентиляции и кондиционированию воздуха.
41. При подаче приточного воздуха в рабочую зону помещений, кабины крановщиков должны  обеспечиваться механической вентиляцией.
42. Подача приточного воздуха должна осуществляться:
1) рассеянно в рабочую зону помещений, на несварочные участки (при сварке в среде инертных газов), там, где вытяжная вентиляция решена посредством устройства местных отсосов. Скорость движения воздуха на рабочих местах должна быть не более 0,3 м/сек;
2) сосредоточенно в верхнюю зону помещений - в остальных случаях.
Скорость движения воздуха в рабочей зоне должна находиться в пределах от 0,3 до 0,9 м/сек при электродуговой сварке и наплавке и не более 0,5 м/сек - при других видах сварки.
43. При сварке внутри изделий  должна предусматриваться местная вытяжка, общеобменная вентиляция или вытяжные высоковакуумные установки с малогабаритными передвижными местными отсосами.
44. При сварке внутри изделий, размещенных в помещении, скорость движения воздуха на рабочем месте должна составлять 0,7-2,0 м/сек. Температура подаваемого вентиляционными установками воздуха должна быть не ниже 20 градусов Цельсия (далее -  o С).

3) алюминді - магнийлі қоспаны және жоғарғы дәрежеде легірленген болатты плазмалық жолмен кескенде 1,8 м/сек. кем болмауы керек; плазмалық жолмен дәнекерлегенде 1,3 м/сек. кем болмауы керек; торий қосылған вольфрамды электроттарды кескенде 1,5 м/сек. кем болмауы керек.
35. Жергілікті сорудың салдарынан жиналатын зиянды заттардың жиынтығын шығару шкафтары үшін 90% аспай, басқадай сорғыш механизмдер үшін 75% аспауы керек.
Зиянды заттардың қалған бөлігі (10-25%) жалпы араластыру желдеткішінің көмегімен рұқсат етілетін деңгейге дейін еселенуі керек.
36. Цехтың 1м 3 көлеміне 0,2 гр сағатына (бұдан әрі - г/с) пісіргіш материалдар жұмсалса және цехтың ішінде аэрациялық фонар қарастырылса, бүйірдегі шыныланған қабырға ашылатын болса, ауа айырбастайтын желдеткіш жүйесін қарастырудың қажеті жоқ.
37. Пісіргіш цехтардың ауасында кездесетін зиянды заттарды шектеу шегіне дейін ерітетін ауаның мөлшері, осы санитарлық ережелердің 2-қосымшасында көрсетілген шектеу мөлшерінде болуы керек.
38. Металдарды пісіру немесе кесу жұмыстары жүргізілетін балқытып пісіру учаскелері қабырғадағы тесік арқылы басқа үй-жайлармен біріктірілсе, желдету жүйесі қарастырылуы керек.
39. Металдарды пісіру және кесу учаскелері әр жерде орналасып, желдету жүйесінің сызбасын жасағанда, ауаның ластануы аз аумаққа зиянды заттар келмейтіндей етіп қарастыру керек.
40. Сыртқы ауаның параметрлерін есептеу жылумен қамтамасыз ету, желдету және ауаны тоңазыту туралы қолданыстағы ҚНжЕ-нің талаптарына сай жүргізіледі.
41. Үй-жайдың жұмыс орнына сорып әкелінетін ауаны бергенде, крановщиктердің кабинасы механикалық желдету жүйесімен қамтамасыз етілуі керек.
42. Сорып әкелінетін ауа былай бөлінуі керек:
1) пісіру орнында жергілікті сору қондырғылары арқылы желдету жұмысы қарастырылғанда үй-жайдың жұмыс аумағына шашыранды түрде жіберіліп, пісіру учаскелеріне (инертті газдар ортасында пісіру жұмыстары жүргізгенде) тікелей берілмеуі керек. Жұмыс орнындағы ауаның жылжу жылдамдығы 0,3 м/сек. көп болмауы керек;
2) басқа жағдайларда сорылып әкелінетін ауа үйдің жоғарғы жағына беріледі.
Электрлі доға арқылы пісіріп дәнекерлейтін жұмыс орнындағы ауаның жылжу жылдамдығы 0,3 - 0,9 м/сек. болып, басқа пісіру жұмыстары жүргізілгенде 0,5 м/сек. болуы керек.
43. Бұйымның ішін балқытып пісіргенде жергілікті сорып шығару көздері, ауаны жалпы айырбастайтын желдету немесе жоғарғы вакуумды қондырғы қарастырылады.
44. Үй-жайда орналасқан бұйымның ішін балқытып пісіргенде жұмыс орнындағы ауаның жылжу жылдамдығы 0,7-2 м/сек. құрауы керек. Желдеткіш қондырғылар арқылы берілетін ауаның температурасы 20 градус Цельсия (бұдан әрі -  о С) төмен болмауы керек.

45. Воздух, удаляемый вытяжными установками при сварке внутри изделий должен из помещения отводить наружу.
Допускается (в виде исключения) выброс в помещение загрязненного воздуха от переносных вытяжных установок. При расчете общеобменной вентиляции должно учитываться количество вредностей, выбрасываемых в помещение.
46. При невозможности осуществления местной вытяжки или общего вентилирования внутри изделий должна предусматриваться принудительная подача под маску сварщика чистого воздуха в количестве 6-8 метров час (далее - м/ч), в холодный период года подогретого до температуры не ниже 18 o С.
Такая подача воздуха допускается при сварке изделий с антикоррозийными покрытиями, при работе, производимой в помещении при высоких концентрациях сварочного аэрозоля, когда нет возможности организовать эффективную, местную вентиляцию.
47. В специальных помещениях или металлических шкафах для хранения баллонов со сжиженным газом должна быть предусмотрена естественная вентиляция через верхние и нижние части помещений или шкафов.
48. Проектирование, устройство и эксплуатация освещения сборочно-сварочных цехов, участков плазменной и электронной обработки металлов и других должны выполняться в соответствии с требованиями действующих СНиП.
49. При затенении рабочих мест и проходов мостовыми кранами, под кранами должны быть подвешены дополнительные светильники.
50. Освещение внутри изделий с замкнутыми контурами - резервуары, котлы, цистерны, отсеки, сосуды должно осуществляться светильниками направленного света, расположенными снаружи свариваемого объекта, или с помощью ручных переносных ламп.
51. Аварийное освещение должно предусматриваться в помещениях плазменного напыления и резки, электронной обработки металлов для обеспечения продолжения работы, в остальных помещениях - для эвакуации людей.
52. Световые фонари, окна и светильники должны очищаться по мере загрязнения, но не реже одного раза в три месяца.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к рентгеновскому
излучению при электронной обработке металла
53. Уровни рентгеновского излучения на рабочих местах не должны превышать нормативы, допустимые для лиц, не работающих с радиоактивными веществами и источниками ионизирующих излучений, в соответствии с требованиями санитарных правил и норм "Санитарно-гигиенические требования по обеспечению радиационной безопасности", утвержденных  приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 января 2003 года N 97, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2198.

45. Бұйымның ішін балқытып пісіргенде үй-жайдан сорып шығарылатын ауаны сыртқа бағыттау керек.
Ластанған ауаны жылжымалы сору қондырғыларын пайдаланғанда ондай оны үй-жайларға жіберуге болады. Ауаны жалпы айырбастайтын желдету жүйесінің қуатын есептегенде үй-жайларға түсетін зиянды заттардың есебін жүргізу арқылы мөлшері анықталынады.
46. Бұйым ішіндегі ауаны сору үшін жергілікті сору қондырғыларын немесе жалпы желдету жүйесі қарастырылмағанда, балқытып пісіруші адамның бетіндегі маскасына жылдың суық мезгілінде 18 о С дейін жылытылған, 6-8 метр сағат (бұдан әрі - м/сағ) көлемінде таза ауа беретін жол қарастырылуы керек.
Мұндай жолмен ауа беруді тотықтырмайтын затпен жабылған бұйымдарды балқытып пісіргенде немесе тиімді жергілікті желдету жүйесін ұйымдастыруға мүмкіндік болмай, түсті металдарды, шойынды пісіру барысында үй-жайға көп мөлшерде пісіру аэрозольдары бөлінетін болса қолдану керек.
47. Сұйытылған газдарды сақтайтын арнайы үй-жайларда немесе металдан жасалған шкафтарда жоғарғы және төменгі жағынан ауа шығатындай табиғи желдету жолдары қарастырылуы керек.
48. Жинау-пісіру цехтарын, металдарды плазмалық және электрондық жолмен өңдейтін учаскелерді жоспарлау құрылысын жүргізу және пайдалану қолданыстағы ҚНжЕ-нiң талаптарына сай жүргізілуі керек.
49. Көпірлік крандардың көлеңкесінің салдарына жұмыс орындарының, өтетін жолдардың қараңғылануын кран астына ілінген қосымша шамдар арқылы жарықтандыру керек.
50. Шеңбер тәрізді контурлы бұйымдардың (сыйымдылықтар, қазандар, цистерналар, бөліктер, құтылар) ішкі беттерін жарықтандыру балқытып пісірілетін нысанның сыртында орналасқан немесе жылжымалы бағытты жарық беретін қол шамдары арқылы жүргізіледі.
51. Апат орын алған жағдайда қолданылатын шамдар заттарды плазмалық жолмен өңдегенде, кескенде металдарды электрлі жолмен өңдегенде, ал басқа үй-жайларда адамдарды шұғыл түрде сыртқа шығаратын жолдарды жарықтандыру үшін қарастырылуы керек.
52. Жарық фонарлары, терезелер және жарық көздері ластанған сайын тазаланып отырылуы керек, бірақ кем дегенде 3 айда 1 рет тазалануы керек.
4. Металдарды электронды жолмен өңдегенде пайда
болатын рентген сәуле көзінен қорғануға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
53. Жұмыс орындарындағы рентген сәуле көзінің деңгейі қолданыстағы 2003 жылы 31 қаңтарда Қазақстан Республикасында Денсаулық сақтау министрінің N 97  бұйрығымен бекітіліп, нормативті құқықтық актілерді Мемлекеттік тіркеуден өткен Реестр N 2198 "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін санитарлық-гигиеналық талаптар" cанитарлық ережелер мен нормалардың талаптарына сай радиоактивті заттармен және иондағыш сәуле көздерімен тікелей жұмыс істемейтін адамдарға арналған мөлшерден аспауы керек.

54. Смотровые окна должны снабжаться свинцовыми стеклами, для плавильных установок - оборудованы перископическими устройствами.
55. При проведении дозиметрического контроля замеры мощности дозы рентгеновского излучения должны проводится на рабочем месте оператора у смотровых окон, в местах стыков отдельных частей установки и на участках возможного ослабления защиты.
5. Санитарно-эпидемиологические требования
к организации и выполнению работ с торированными
вольфрамовыми электродами
56. Все виды работ с торированными вольфрамовыми электродами по степени их возможной связи с радиационным фактором классифицируются согласно приложению 1 к настоящим санитарным правилам.
57. В организациях, использующих торированные вольфрамовые электроды, запас электродов не должен превышать годовой потребности в них. Запас должен храниться на центральном складе организации.
58. Электроды, необходимые для работы в течение месяца или квартала если их количество не превышает 5 килограмм, разрешается хранить в подсобных складах цехов или участков, не отделяя их от остальных хранящихся материалов, за исключением фоточувствительных.
59. Не допускается выполнение сварочных работ торированными вольфрамовыми электродами в одном цехе одновременно более чем на 5 рабочих местах.
60. Операции по заточке торированных вольфрамовых электродов должны производиться на специально выделенном заточном станке, установленном в любом близлежащем к сварочным постам помещении. Заточной станок должен быть оборудован механической вытяжной вентиляцией. Пыль должна собираться и помещаться в сборник твердых радиоактивных отходов.
61. При работах с торированными вольфрамовыми электродами должен выполняться производственный дозиметрический контроль лабораториями объектов.
6. Санитарно-эпидемиологические требования к
санитарно-бытовым помещениям и к условиям работы
при сварке, наплавке и резке металлов
62. При строительных работах по сооружению магистральных трубопроводов, линий электропередач, санитарно-бытовое обеспечение должно осуществляться в соответствии с требованиями действующих СНиП.
63. При наружных работах или работе в неотапливаемых помещениях в холодный и переходный периоды года, должен организовываться обогрев.
Применение лучистого отопления с инфракрасными газовыми излучателями допускается предусматривать с полным удалением продуктов горения в атмосферу.
64. Местный обогрев должен осуществляться в специальных местах обогрева с расположением источников обогрева на расстоянии не более 50 м от рабочих мест. Лучистый обогрев должен организовываться непосредственно на рабочих местах.

54. Көру терезелері қорғасын шынысымен жабдықталып, ал балқыту қондырғылары үшін перископтық қондырғыларымен жабдықталуы керек.
55. Рентген сәуле көзінің қуатына дозиметриялық бақылау жүргізгенде оператор отырған жұмыс орнынан қарайтын терезенің қасында, қондырғының әр бөліктері жалғасқан жерде және қорғаныс шаралары толық жүргізілмеді-ау деген орындарда.
5. Торийланған вольфрамды электродтармен
жұмыс істегенде жұмысты ұйымдастыруға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
56. Торийланған вольфрамды электродтармен жұмыс істеудің барлық түрдегі жұмыстарды жүргізген кезде радиациялық фактордың орын алуы, осы санитарлық ереженің 1-қосымшасына сай жіктелінеді.
57. Торийланған вольфрамды электродтарды қолданатын өнеркәсіп орындарында, мекемелердегі электродтардың қоры жылдық керектіліктен аспауы керек. Қор кәсіпорынның орталық қоймасында сақталуы керек.
58. Жұмысқа керекті электродтардың мөлшері ай немесе тоқсан сайын 5 кг аспаса, цехтың немесе учаскенің қосымша үй-жайларында, фотосезімталдығы жоғары басқа материалдармен бірге сақтауға болады.
59. Бір мезгілде, бір цехта, 5 жұмыс орны торийланған вольфрамдық электродтарды қолдана отырып, балқытып пісіру жұмыстарын жүргізсе, ол жер радиациялық тұрғыдан қауіпті деп саналынады.
60. Торийланған вольфрамдық электродтарды жонатын жұмыстар, санитарлық және гигиеналық талаптарға сай болатын пісіру постыларының жанындағы үй-жайда орналасқан арнайы станоктарда жүргізіледі. Жону станогы механикаландырылған тартып шығаратын желдету жүйесімен қамтамасыз етілуі керек. Сорылып алынған шаң-тозаң қатты радиоактивті қалдықтарды жинайтын орынға апарылуы керек.
61. Торийланған вольфрамдық электродтарды пайдалана отырып, жұмыс атқарғанда нысанның зертханасы арқылы өндірістік дозиметриялық бақылау жасалынуы керек.
6. Санитарлық-тұрмыстық үй-жайларға және металдарды
балқытып пісіргенде, дәнекерлегенде және кескен кезде жұмыс
жағдайына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
62. Магистралды құбыр желісін, электр тасымалдау жүйесін, санитарлық-тұрмыстық ғимараттардың құрылысын жүргізгенде қолданыстағы ҚНжЕ-нің талаптарына сай жүргізіледі.
63. Жылдың суық мезгілінде арнайы жылыту үй-жайларын қарастыру пайдалы болмағандықтан, далада немесе жылытылмайтын үй-жайларда жұмыс істегенде, газ немесе электр жылу көздері қарастырылуы керек.
Инфрақызыл жылу көздерін пайдаланғанда, жағылатын өнімнің қалдықтары ауаға (сыртқа) таралатындай етіп қарастыру керек.
64. Жергілікті жылыту орындары арнайы орындарда орналасып, жұмыс орнынан 50 м артық болмауы керек. Егер технологиялық жағдай мүмкіндік бере алатын болса, жылыту көзін жұмыс орнында қарастыру керек.

65. Рабочие, занятые сваркой, наплавкой и резкой металлов, должны работать в специальной одежде, обуви и средствах индивидуальной защиты.
66. При плазменной обработке изделий предплечья операторов должны защищаться нарукавниками, а открытые участки кожи, шеи и груди - нагрудниками из огнестойкого мягкого материала.
67. Для защиты от соприкосновения с влажной, холодной землей, снегом, холодным металлом при наружных работах сварщики должны обеспечиваться подстилками, наколенниками и подлокотниками из огнестойких материалов с эластичной прослойкой.
68. При потолочной сварке для защиты предплечий сварщики должны быть обеспечены нарукавниками, а для защиты верхней части туловища - пелеринками.
69. Для защиты лица и глаз от действия лучистой энергии электрической дуги, а также от искр и брызг расплавленного металла сварщики и операторы плазменных установок должны обеспечиваться щитками или масками, а газорезчики, газосварщики и вспомогательные рабочие - очками. В зависимости от величины сварочного тока или яркости газового пламени необходимо применять светофильтры.
70. При электросварке под водой передний иллюминатор шлема водолаза-электросварщика для защиты от яркости дуги должен на  2 /3 снизу закрываться соответствующим светофильтром.
71. При одновременной работе сварщиков или резчиков на различных высотах по одной вертикали, наряду с обязательной защитой головы каской, должны предусматриваться ограждающие устройства (тенты, глухие настилы).
72. Газорезчик и его подручный должны обеспечиваться защитными очками и резиновыми перчатками для загрузки карбида кальция в газогенератор и выгрузки ила.
73. При плазменной обработке и металлизации изделий для защиты органов слуха от действия широкополосного шума операторы должны обеспечиваться индивидуальными противошумными наушниками или вкладышами.
74. Сварка вольфрамовыми торированными электродами (одновременно более чем на 5 рабочих постах в одном и том же помещении), заточка электродов и уборку пыли от заточного станка должна производиться в респираторе. Лица, производящие заточку электродов, должны дополнительно обеспечиваться рукавицами.
75. Лица, занятые сваркой, наплавкой и резкой металлов, должны проходить предварительные, при поступлении на работу и периодические медицинские осмотры, в соответствии с  приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 марта 2004 года N 243 "Об утверждении Перечня вредных производственных факторов, профессий, при которых обязательны предварительные и периодические медицинские осмотры и Инструкции по проведению обязательных предварительных и периодических медицинских осмотров работников, подвергающихся воздействию вредных, опасных и неблагоприятных производственных факторов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2780 и инструктаж по технике безопасности.
Приложение 1
к санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам "Санитарно-
эпидемиологические требования
к условиям работы при сварке,
наплавке и резке металлов"
Степень радиационной опасности при различных видах
работы с торированными вольфрамовыми электродами
Характер работы
Количество электродов на рабочем месте
Менее 1 кг
От 1
до 5 кг
От 5
до 10 кг
Получение электродов и их доставка на предприятие
Радиационной опасности не представляет
Радиационной опасности не представляет
Условная радиационная опасность  1)
Хранение электродов
на складе предприятия
Радиационной опасности не представляет
Радиационной опасности не представляет
Условная радиационная опасность  1)
Доставка электродов
к сварочным постам
Радиационной опасности не представляет
- 3)
- 3)
Временное хранение электродов на рабочих местах
Радиационной опасности не представляет
-
-
Заточка электродов
Условная радиационная опасность
-
-
Сварка
Условная радиационная опасность 2)
-
Примечание:

65. Балқытып пісірумен, дәнекерлеумен және металдарды кесумен шұғылданатын жұмыскерлер арнайы жұмыс және аяқ киімдерімен, жеке басты қорғау құралдарымен жабдықталуы керек.
66. Бұйымдарды плазмалық жолмен өңдегенде, операторлардың жеңдері жең жапқыштармен, ал терінің ашық жерлері мен мойын, кеуде тұстары отқа төзімді материалдан жасалған кеудешемен қорғалуы керек.
67. Сыртта жұмыс істейтін пісіруші ылғалды және суық жермен, қармен, суық металмен жанаспас үшін отқа, суға төзімді төсеніштермен және білек, тізе қорғаныштарымен жабдықталуы керек.
68. Төбеде балқытып пісіру жұмыстарын жүргізгенде пісірушінің білектерін қорғау үшін жең қорғағыштармен жабдықталып, дененің жоғарғы жағын қорғау үшін арнайы қорғағыштарды пайдалану керек.
69. Пісірушілер бет пен көздерін электрлі доғаның сәуле көзінің қуатынан, сондай-ақ балқыған металдың ұшқыны мен шашырандысынан қорғау үшін маскалармен, ал газбен кесетіндер, газбен пісіретіндер, олардың көмекшілері көзілдірікпен жабдықталуы керек. Пісіру тоқ көзінің мөлшеріне және жалынның шығаратын жарықтығына байланысты әртүрлі жарық сүзгілері қолданылуы керек.
70. Су астында жүргізілетін электрлі пісіру жұмыстарында су астында жүретін электрлі пісірушінің бас киімінің алдындағы иллюминаторда жарық мөлшерін 2/3 азайтатын, төменгі жағынан жабылатын жарық сүзгі қарастырылуы керек.
71. Балқытып пісіретін немесе кесетін жұмыстар бір мезгілде әртүрлі биіктікте жүргізетін болса, басты қорғайтын каскадан басқа, қалқалайтын (жарық түсірмейтін жапқыш материалдар) қондырғылар қарастырылуы керек.
72. Газбен кесетін жұмыскердің және оның көмекшісінің кальций карбидің газогенераторға салып, қалған қалдығын төгу үшін, қорғағыш көзілдіріктері және саусақты резеңке қолғаптары болуы керек.
73. Бұйымдарға плазмалық өңдеу және металдандыру жұмыстарын жүргізгенде пайда болатын шудан қорғану үшін жеке басқа арналған шу өткізбейтін құрал немесе шуды азайту үшін құлаққа тығатын заттар қарастырылуы керек.
74. Торийланған вольфрамдық электродтарды пайдалану арқылы балқытып пісіру жұмыстарын жүргізгенде (бір мезгілде, бір үй-жайда 5-тен аса жұмыс постысы жұмыс атқарғанда) немесе электродтарды жонып жасағанда, жонғыш станоктың шаң-тозаңын жинағанда шаң тұтқышты пайдалану керек.
Электродтарды жонатын адамдар қосымша қолғаппен қамтамасыз етілуі керек.
75. Балқытып пісіру, дәнекерлеу және металды кесетін жұмыскерлер, қолданыстағы Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау Министрінің 2004 жылғы 12 наурыздағы "Міндетті түрде алдын-ала, кезеңді медициналық тексерістерден өтетін зиянды өндірістік факторлардың, мамандықтардың тізімі және алдын-ала зиянды, қауіпті және өндірістік қолайсыз факторлардың әсеріне тап болатын жұмыскерлерге кезеңді медициналық тексерістер жүргізу туралы нұсқауды бекіту туралы" N 243  бұйрығына және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеуден өткізу реестрінде N 2780 тіркелген, сондай-ақ қауіпсіздік техникасы нұсқауымен танысып, жұмысқа алынардың алдында және кезеңді медициналық тексерістерден өтіп отырулары керек.
"Металдарды балқытып
пісіргенде, дәнекерлегенде
және кескенде қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар" туралы
санитарлық-эпидемиологиялық
ережелер мен нормаларға
1-қосымша
Торийланған вольфрамдық электродтарды пайдалану арқылы
жүргізілетін жұмыс кезінде пайда болатын радиациялық
қауіптілік дәрежесі
Жұмыстардың
сипаттамасы
Жұмыс орынындағы электродтар саны
Кем дегенде 1
кг
1-ден 5
кг-ға дейін
5-тен 10
кг-ға
дейін
Электродтарды қабылдау
және оларды
кәсіпорынға жеткізу
Радиациялық
қауіпсіздікті
тудырмайды
Радиациялық
қауіпсіз-
дікті
тудырмайды
Шартты
түрде
радиация-
лық қауіп-
тілігі
бар  1)
Электродтарды
кәсіпорынның
қоймасында сақтау
Жоғарыдағыдай
Жоғарыдағы-
дай
Жоғары-
дағыдай
Пісіру постыларына
электродтарды жеткізу
Жоғарыдағыдай
- 3)
- 3)
Жұмыс орындарында
электродтарды уақытша
сақтау
Жоғарыдағыдай
-
-
Электродтарды жону
Шартты түрде
радиациялық
қауіптілігі бар
-
-
Балқытып пісіру
Шартты түрде
радиациялық
қауіптілігі
бар  2)
-
Ескерту:
1) шартты түрде радиациялық қауіптілігі бар деген жұмыстар,
осы ереженің талаптарын орындағанда радиациялық қауіпсіздікті
бермейтін жұмыстар;
2) бір мезгілде 5 жұмыс постысына кем орында пісіру жұмыстары
жүргізілсе, ондай жұмыстың радиациялық қауіпсіздігі жоқ;
3) кестедегі көрсетілген сызықтар 1 кг артық электродтарды
пайдаланатын жұмыстардың жоқтығын көрсетеді.
"Металдарды балқытып
пісіргенде, дәнекерлегенде
және кескенде қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар" туралы
санитарлық-эпидемиологиялық
ережелер мен нормаларға
2-қосымша
Пісіру барысында пайда болатын аэрозольдарды
рұқсат етілген шамаға дейін жеткізетін ауаның мөлшері
1-кесте
Техно-
логиялық
операция
Пісіру материал-
дары
Граммен өлшеніп
анықталатын жұмсалатын пісіргіш материалдардың 1 кг келетін зиянды
заттардың ауа
айырбасындағы
жалпылай бөлінуі
1 кг
пісіру
мате-
риалына жұмса-
латын
ауаның
мөлшері
3
Атауы
Саны
Электродтармен, ұнтақтармен, электродтық және
басқыш сымдармен жүргізілетін балқытып пісіру және
дәнекерлеу жұмыстары

1. Условно радиационно-опасными считаются работы, которые при выполнении требований настоящих санитарных правил перестают быть радиационно-опасными.
2. Одновременная сварка не более чем на 5 рабочих постах радиационной опасности не представляет.
3. Прочерки в таблице обусловлены отсутствием данных видов работ с количеством электродов более 1 кг.
Приложение 2
к санитарно-эпидемиологическим
правилам и нормам "Санитарно-
эпидемиологические требования
к условиям работы при сварке,
наплавке и резке металлов"
Количество воздуха, необходимого для растворения
до предельно допустимых концентраций
сварочных аэрозолей
Таблица 1
Технологи-
ческая операция
Сварочные материалы
Валовые выделения определяющих воздухообмен вредных веществ в г на 1 кг расходуемого сварочного материала
Коли-
чество воздуха в м 3 на 1 кг расхо-
дуемого свароч-
ного ма-
териала
наименование
количество
Сварка и наплавка электродами, порошковой, электродной и
присадочной проволоками
Ручная дуговая сварка:
1) углеро-
дистых и низкоколе-
гированных конструк-
ционных сталей;
Электроды с покрытием:
1)газо-
защитного типа
2) рутило-
вого и рутил-
карбонат-
ного типа (ОЗС-3) (АНО-1, ОЗС-6)
(АНО-3, АНО-4,МР-3, МР-4,ЗРС-3, РБУ-4,
ОЗС-4, АНО-5,
ОЗС-12)
Марганец
Железа окись с примесью до 3% окислов марганца
То же
Железа окись с примесью фтористых или от 3 до 6% марган-
цевых соединений
Марганец
0,83
20,0-24,2
15,3
7,1-13,8
0,59-1,87
2800
3400-4000
2500
1800-3400
2000-6200
3) фто-
ристо-
кальциевого типа (УОНИ-
13/45, УОНИ-13/85, СК2-50)
(ВСФ-65,
ВСФС-60, УОНИ-13/65, АНО-7)
(ЭБ-55, УОНИ-13/55, УОНИ-
13/55у, АНО-1, УОНИ-
13/55Д)
4) рудно-
кислого и ильменито-
вого типа (ЦМ-7, ОММ-5,СМ-5, АНО-6) 1)
Железа окись с примесью фтористых или от 3 до 6 % марган-
цевых соединений
Марганец
Фтористый водород
марганец
11,2-13,6
1,1-1,53
2,13-2,7
1,7-2,38
2800-3400
3700-5100
4300-5400
5700-8000
2) тепло-
устойчивой стали;
3) корро-
зионно-
стойкой, жаро-
стойкой и жаро-
прочной сталей;
4) высоко-
прочных средне-
легиро-
ванных сталей.
Электроды с покры-
тием фтористо-
кальциевого типа (ЦЛ-26м, ЦЛ-17) 1)
Электроды с покры-
тием:
1) рутило-
вого и рутил-
карбонат-
ного типа (ОЗЛ-9А, НИАТ-1, ОЗЛ-14) 1)
2)фто-
ристо-
кальциевого типа (ОЗЛ-20, ВИИМ-1,ОЗЛ-7, ЦТ-15, ЭА-400/10у, НЖ-13,ЭА-606/11,ОЗЛ-6, ОЗЛ-5,
ЦТ-28, ИМЕТ-10, ЦЛ-9) 1)
(ЦТ-36)
Электроды с покры-
тием фтористо-
кальциевого типа (ЭА-395/9, ЭА-981/15, ВИ-10-6)*
Хромовый ангидрид
Хромовый ангидрид
Хромовый ангидрид
Марганец
Хромовый ангидрид
0,085-
0,166
0,273-0,46
0,1-0,595
1,19
0,425-0,72
8500-
16600
27300-
46000
10000-
59500
4000
42500-
72000
2.Ручная дуговая наплавка:
1) слоя низколеги-
рованной стали;
2) слоя хромистой стали;
3) слоя высоко-
хромистого специально-
го чугуна или  стали;
Электроды с покры-
тием фтористо-
кальциевого типа (ОЗН-
250) 1)
(НР-70, ОЗН-300) 1)
(ОЗШ-1, ЭН-60М, УОНИ-13/НЖ, ЦН-6Л, ОЗИ-3) 1)
электроды с покрытием фтористо-
кальциевого типа (ВСН-6, ОМГ-Н) 2)
Электроды, легирован-
ные хромом (Т-590, Т-260) 2)
Железа окись с примесью фто-ристых или от 3 до 6% марганцевых соединений
Марганец
Хромовый ангидрид
Хромовый ангидрид
Хромовый ангидрид
22,4
3,9 -4,42
0,145-
0,393
0,29-1,54
2,87-3,7
5600
11000-
14700
14500-
39000
29000-
154000
287000-
370000
3. Ручная дуговая сварка и наплавка чугуна
Электроды с покрытием фтористо-
кальциевого типа:
1) железо-
ванадиевые (ЦЧ-4) 1)
2) медные и медно-
никелевые (МНЧ-2), (ОЗЧ-1) 1)
Ванадий, дым пятиокиси
Медь
0,54
4,42-6,05
5400-
4400-
6100
4. Ручная сварка и наплавка меди и ее сплавов
Электроды с покры-
тием фтористо-
кальциевого типа: (Комсомолец 100") 1)
Марганец
3,9
13000
5. Полу-
автомати-
ческая сварка стали:
1) без газовой защиты
2) без газовой защиты;
3) в защите
углекислого газа

1. Электр
доғасы
арқылы қол-
мен жүргі-
зілетін
пісіру
жұмыстары:
1) көмір-
текті және
төменгі
дәрежеде легирленген
болат құры-
лымдарын
Жапқышы
бар элек-
тродтар:
1) газ
қорға-
ғыштар
2) (ОЗС-3)
(АНО-1, ОЗС-6)
түріндегі рутил
және рутил-
карбонаты
(АНО-3), АНО-4, МР-3, МР-4, ЗРС-3, РБУ-4, ОЗС-4, АНО-5, ОЗС-12
Марганец
Темір
тотығы 3%
дейін
марганец
тотығы қосылған
Жоғарыдағы-
дай
Темір тотығы
фторлы
немесе
3-6%
дейінгі марганец
қосындылары
Марганец
0,83
20,0-
24,2
15,3
7,1-13,8
0,59-1,87
2800
3400-4000
2500
1800-3400
2000-6200
3)(УОНИ-13/
45, УОНИ-13/
85, СК2-50) түріндегі фторлы-
кальций
(ВСФ-65, ВСФС-60, УОНИ-13/65, АНО-7)
(ЭБ-55, УОНИ-13/55, УОНИ-13/55е, АНО-1, УОНИ-13/55Д)
4) (ЦМ-7, ОММ-5,
СМ-5, АНО-6) 1)  түріндегі
рудно-
қышқылы және
ильменитті
Темір тотығы фторлы немесе  3-6% дейінгі марганец қосындылары
Марганец
Фтор сутегі
Марганец
11,2-13,6
1,1-1,53
2,13-2,7
1,7-2,38
2800-3400
3700-5100
4300-5400
5700-8000
2) ыстыққа
тұрақты
болат;
3) тотта-
нуға қарсы ыстыққа тұрақты, ыстыққа төзімді болат;
4) орташа легирленген
жоғарғы төзімді-
ліктегі
болат.
(ЦЛ-26м,
ЦЛ-17) 1)
үлгісіндегі
фторлы кальций
электроды
Жапқышы бар электродтар:
1) (ОЗЛ-9а, НИАТ-1, ОЗЛ-14) 1)
түріндегі рутилді және рутил-
карбонаты
2) (ОЗЛ-20, ВИИМ-1, ОЗЛ-7, ЦТ-15, ЭА-400/10е, НЖ-13, ЭА-606/11, ОЗЛ-6, ОЗЛ-5, ЦТ28, ИМЕТ-10, ЦЛ-9) 1)  түріндегі фторлы-
кальций үлгісіндегі
(ЦТ-36)
(ЭА-395/9, ЭА-981/15, ВИ-10-6)* үлгісін-
дегі фторлы-
кальцийлі
электрод.
Хром
ангидриді
Жоғары-
дағыдай
Жоғары-
дағыдай
Марганец
Хром
ангидриді
0,085-0,166
0,273-0,46
0,1-0,595
1,19
0,425-0,72
8500-16600
27300-46000
10000-59500
4000
42500-72000
2. Электрлі доға арқылы қолмен дәне-
керлеу
1) төменгі
сатыда
легирленген
болат
қабатын;
2) хромды болат қабатын;
3) жоғарғы хромды арнайы шойын немесе болат қабатын;
(ОЗЛ-
250) 1)
үлгісіндегі
фторлы кальций жабылған электрод
(НР-70,
ОЗЛ-300) 1)
(ОЗШ-1, ЭН-60М, УОНИ-13/НЖ, ЦН-6Л, ОЗИ-3) 1)
(ВСН-6,
ОМГ-Н) 2)
үлгiсiндегi
фторлы-
кальций
жабылған
электрод
(Т-590,
Т-260) 2)  үлгісін-
дегі
хроммен легирлен-
ген
электрод
Темір тотығы фторлы немесе  3-6% дейінгі марганец
қосындылары
Марганец
Хром
ангидриді
Жоғарыда-
ғыдай
Жоғарыда-
ғыдай
22,4
3,9-4,42
0,145-0,393
0,29-1,54
2,87-3,7
5600
11000-14700
14500-39000
29000-
154000
287000-
370000
3. Шойынды электр доғалық жолмен қолмен балқытып пісіру және
дәнекерлеу
Фторлы кальций жабылған электрод:
1)(ЦЧ-4)  1) үлгісіндегі
фторлы кальциймен
жабылған
электрод
2)(МНЧ-2), (ОЗЧ) 1) үлгісін мыс немесе мысты никельді электро-
дпен
Ванадий, бесқышқылды
түтін
Мыс
0,54
4,42-6,05
5400
4400-6100
4. Мыс
және оның
қосынды-
ларын балқытып пісіру және дәнекерлеу
("Комсомолец
100") 1) үлгісіндегі
фторлы
кальциймен
жабылған
электрод
Марганец
3,9
13000
5. Жарты-
лай автомат-
тандырылған әдіспен болатты пісіру:
1) газды қорғаныссыз
2) газды қорғаныссыз
3) көмір-
қышқылды газ қорғауымен;

31,2
15600
14.Авто-
матическая и полу-
автомати-
ческая сварка под керамичес-
кими флюсами:
1) стали;
2) алюминия
и его сплавов
Электродные проволоки, флюсы (К-8, ЖС-450, КС-12ГА2)
(К-11)
(АНК-18, К-1)
Электродная проволока, флюс (ЖА-64)
Углерода окись
Марганец
Фтористый водород
Фтористый водород
17,8-22,4
0,089
0,042-0,15
0,076
900-1100
300
80-300
150
Примечание:
1) требуется дополнительное применение респиратора или подача чистого воздуха под маску.

31,2
15600
14. Бал-
қытылған
керамика
және қождама
астындағы автоматты
және жарты-
лай автомат-
ты жолмен
пісіру:
1) болатты;
2) алюминий
және оның
қоспалары
(К-8, ЖС-450, КС-12ГА2) (К-11) (АНК-18, К-1)
үлгісіндегі сым элект-
родтары
және қождамалар
(ЖА-64) үлгісіндегі сым элект-
родтар және
қождамалар
Көміртегі
тотығы
Марганец
Фторлы
сутегі
Жоғары-
дағыдай
17,8-22,4
0,089
0,042-0,15
0,076
900-1100
300
80-300
150
Ескерту:
1) қосымша шаң тұтқыштарды пайдалану немесе маска астына ауа жіберу керек;

2) обязательно устройство местной вытяжной вентиляции и дополнительное применение респиратора.
Таблица 2
Техноло-
гическая операция
Определяющие воздухообмен вредные   вещества
Количество воздуха в м 3
Наименование
Измеритель
Количество
Контактная электросварка, сварка трением, плазменное
напыление, метализация, электродуговая резка,
газоплазменная резка и сварка
1.Контакт-
ная электро-
сварка стали:
1) стыко-
вая;
2)точечная
Железа окись с примесью до 3% окислов марганца
Железа окись с примесью до 3% окислов марганца
г/ч на 75 кВА номи-
нальной мощности машины
г/ч на 50 кВА номи-
нальной мощности машины
25
2,5
4000
400
2. Сварка трением
Окись углерода
мг на см 2 площади стыка
8
0,4
3. Плаз-
менное напыление алюминия
Алюминия окись в виде
аэрозоля конденсации
г на 1 кг расходуе-
мого порошка

2) жергілікті сорып-шығаратын желдету жүйесін және қосымша шаң тұтқышты пайдалану керек.
2-кесте
Техноло-
гиялық
операция
Ауа алмастыруды талап ететін
зиянды заттар
Ауаның көлемі м 3
Атауы
Өлшегіш
Саны
Жанасу арқылы электрлі жолмен пісіру, үйкелеу арқылы
пісіру, плазмалық жолмен бүрку, электрлі-доға арқылы
кесу, газ плазма арқылы кесу және пісіру
1. Болатты
жанасу
арқылы
пісіру:
1) жанас-
тыру арқылы
2) нүкте арқылы
3% марганец
тотығы
қосылған
темір
тотығы
Жоғары-
дағыдай
Машина
қуатының
75 кВА
бар г/сағ
жоғары-
дағыдай
50 кВА
үшін
25
2,5
4000
400
2. Үйкелу
арқылы
Көміртегі тотығы
Жанасу алаңының см 2 жібері-
летін мг
8
0,4
3. Алюминий плазма
арқылы
бүрку
Аэрозоль түріндегі алюминий тотығы
Жібері-
летін 1
кг сымға
жұмсала-
тын г

77,5
38700
4. Метал-
лизация стали цинком
Цинка окись
г на 1 кг расходуе-
мой про-
волоки
96
16000
5. Газовая
резка высоко-
марганце-
вистых сталей
марганец
г на 1 м длины реза,
толщиной 1 мм
0,12
400
6. То же, углеро-
дистых и низколеги-
рованных сталей
Железа окись с примесью до 3 % окислов марганца
г на 1 м длины реза, толщиной 1 мм
0,45
75
7. То же, титановых сплавов
Титан и его двуокись
г на 1 м длины реза, толщиной 1 мм
0,15
150
8.Электро-дуговая резка алюминия сплавов
Алюминия окись в виде аэрозоля конденсации
г на 1 м длины реза, толщиной 1 мм
0,2

77,5
38700
4. Болатты мырыш
арқылы
металдау
Мырыш тотығы
Жіберіл-
ген 1 кг
сымға
жұмсала-
тын г
96
16000
5. Жоғарғы марганецті
болатты
газ арқылы
кесу
Марганец
Жуандығы
1мм 1м
кесілген
жерге
жұмсала-
тын г
0,12
400
6. Көмір-
текті және
төменгі
лигерленген
болат үшін жоғарыда-
ғыдай
3% марганец
тотығы
қосылған
темір
тотығы
Жоғары-
дағыдай
0,45
75
7. Титан қосынды-
ларына
жоғарыда-
ғыдай
Титан және оның
қос тотығы
Жоғары-
дағыдай
0,15
150
8. Алюминий қоспаларын
электрлі
доға арқылы
кесу
Аэрозоль түріндегі алюминий тотығы
Жоғары-
дағыдай
0,2