О перечне необходимых сведений для утверждения паспорта производства этилового спирта и алкогольной продукции
Приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 12 октября 2005 года N 465. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 ноября 2005 года N 3926. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2016 года № 75
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов РК от 19.02.2016 № 75.
В целях упорядочения производства этилового спирта и алкогольной продукции, в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень необходимых сведений для утверждения паспорта производства этилового спирта и алкогольной продукции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу следующие приказы Председателя Комитета по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан:
1) от 5 октября 2000 года N 188 "О перечне сведений необходимых для разработки паспортов производства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 17 ноября 2000 года N 1288);
2) от 13 сентября 2001 года N 167 "О внесении изменения в приказ Председателя Комитета по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 5 октября 2000 года N 188 "О перечне сведений необходимых для разработки паспортов производства" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 29 декабря 2001 года N 1722).
3. Управлению администрирования акцизов Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан (Ким Р.Ю.):
1) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) довести настоящий приказ до сведения лицензиатов.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан Искакбаева Н.Ш.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти дней со дня его официального опубликования.
Председатель
"Согласован"
Председатель Комитета по
техническому регулированию
и метрологии Министерства
индустрии и торговли
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Председателя
Налогового комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 октября 2005 года N 465
Перечень необходимых сведений для утверждения паспорта
производства этилового спирта и алкогольной продукции

Этил спиртi және алкоголь өнiмiнiң өндіріс төлқұжаттарын дайындауға қажет мәліметтердің тізбесі туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2005 жылғы 12 қазандағы N 465 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 9 қарашада тіркелді. Тіркеу N 3926. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2016 жылғы 19 ақпандағы № 75 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің м.а. 19.02.2016 № 75 бұйрығымен.
"Этил спиртi және алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуiн және айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес этил спиртi және алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуiн ретке келтіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН :
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес этил спиртi және алкоголь өнiмiнiң өндіріс төлқұжаттарын дайындауға қажет мәліметтердің тізбесі бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі Алкоголь өнімін өндіруді және оның айналымын Мемлекеттік бақылау жасау жөніндегі комитеті Төрағасының мынадай бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын:
"Өндіріс төлқұжаттарын дайындауға қажет мәліметтердің тізбесі туралы" 2000 жылғы 5 қазандағы N 188 (нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеудің тізілімінде 2000 жылғы 17 қарашада N 1288 тіркелген);
"Өндіріс төлқұжаттарын дайындауға қажет мәліметтердің тізбесі туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі Алкоголь өнімін өндіруді және оның айналымын Мемлекеттік бақылау жасау жөніндегі комитеті Төрағасының 2000 жылғы 5 қазандағы N 188 бұйрығына өзгертулер енгізу туралы" 2001 жылғы 13 қыркүйектегі N 167 (нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеудің тізілімінде 2001 жылғы 29 желтоқсанда N 1722 тіркелген).
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің Акциздерді әкімшіліктендіру басқармасы (Ким Р.Ю.):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін;
2) осы бұйрықты лицензиаттардың назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық Комитеті Төрағасының орынбасары Н.Ш.Ысқақбаевқа жүктелсiн.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен он күн өткен соң қолданысқа енеді.
Төраға
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Экономика және сауда министрлігі
Стандарттау, метрология және
сертификаттау жөніндегі комитетінің
Төрағасы
2005 жылғы 4 қараша
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Салық комитеті Төрағасының
2005 жылғы 12 қазандағы
N 465 бұйрығымен бекітілген
Этил спиртi және алкоголь өнiмiнiң өндіріс
төлқұжаттарын дайындауға қажет мәліметтердің тізбесі

1. Общие требования к паспорту производства
этилового спирта и алкогольной продукции
1. Паспорт производства разрабатывается и утверждается производителем, подписывается первым руководителем, а в случае его отсутствия - уполномоченным им лицом и представляется в государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий государственное регулирование производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции (далее - уполномоченный орган).
2. Паспорт производства этилового спирта и алкогольной продукции содержит следующие сведения:
1) наименование организации, осуществляющей производство этилового спирта и алкогольной продукции (далее - производитель);
2) номер и дату выдачи свидетельства о государственной регистрации или перерегистрации производителя, наименование органа выдавшего свидетельство;
3) место нахождения производителя - юридического или физического лица;
4) фамилия, имя, отчество руководителя производителя - юридического или физического лица, номер телефона;
5) месторасположение производства (почтовый адрес);
6) фамилию, имя, отчество руководителя производства, номер телефона и факса;
7) регистрационный номер налогоплательщика (производителя);
8) код общего классификатора предприятий и организаций (ОКПО);
9) обслуживаемый банк, расчетный счет, индивидуальный идентификационный код (ИИК);
10) форма собственности;
11) данные правоустанавливающих документов с отметкой о произведенной государственной регистрации недвижимого имущества (номер, дата выдачи, наименование органа, осуществившего государственную регистрацию прав на недвижимое имущество);
12) железнодорожные реквизиты производителя;
13) год ввода производства в эксплуатацию, проведение последней реконструкции;
14) генеральный план производства с экспликацией зданий и сооружений (в виде приложения к паспорту);
15) общая площадь территории производства;
16) площадь зданий и сооружений;
17) виды выпускаемого спирта (наименование, номер и дата решения уполномоченного органа о соответствии спирта требованиям нормативной и технической документации;
18) ассортимент выпускаемой продукции (наименование, дата и номер решения уполномоченного органа о соответствии продукции требованиям нормативной и технической документации, выданное на основании заключения Республиканской дегустационной комиссии, дата, номер и наименование органа, зарегистрировавшего технологическую инструкцию, рецептуру, техническое условие);
19) технологическая схема производства этилового спирта и алкогольной продукции;
20) перечень основного технологического оборудования по цехам и участкам;

1. Этил спиртi және алкоголь өнiмiнiң өндіріс
төлқұжатына қойылатын жалпы талаптар
1. Өндіріс төлқұжатын өндіруші өзі әзірлейді және бекітеді, оған бірінші басшы, ол болмаған жағдайда оның уәкілетті адамы қол қояды және этил спиртi және алкоголь өнiмiнiң өндiрiлуiн және айналымын реттеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органына (бұдан әрі - уәкілетті орган) ұсынылады.
2. Этил спиртi және алкоголь өнiмiнiң өндірістік төлқұжаты мынадай мәліметтерден тұрады:
1) этил спиртi және алкоголь өнiмiн өндіруді жүзеге асыратын ұйымның (бұдан әрі - өндіруші) атауы;
2) өндірушіні мемлекеттік тіркеу немесе қайта тіркеу туралы куәлігінің нөмірі мен күні, куәлікті берген органның атауы;
3) заңды тұлға немесе жеке тұлғаның - өндірушінің мекен-жайы;
4) заңды тұлға немесе жеке тұлғаның - өндіріс басшысының аты-жөні, тегі, телефон нөмірі;
5) өндірістің орналасқан жері;
6) өндіріс басшысының аты-жөні, тегі, телефон және факс нөмірі;
7) салық төлеушінің (өндірушінің) тіркеу нөмірі;
8) кәсiпорындар мен ұйымдардың жалпы сыныптауышы (КҰЖС) коды;
9) қызмет көрсететін банк, есептік шоты, жеке сәйкестендіру коды (ЖСК);
10) меншік түрі;
11) жүргізілген жылжымайтын мүлікті мемлекеттік тіркеу туралы белгісі бар құқық белгілейтін құжаттар туралы деректер (нөмірі, беру күні, жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырған органның атауы);
12) өндірушінің теміржол деректемелері;
13) өндірісті пайдалануға енгізген, соңғы қайта құруды жүргізген жылы;
14) ғимараттар мен құрылыстардың сұлбасымен өндірістің бас жобасы (төлқұжатқа қосымша түрінде);
15) өндіріс аумағының жалпы ауданы;
16) ғимараттар мен құрылыстардың ауданы;
17) шығарылатын спирттің түрі (спирттің нормативтік және техникалық талаптарға сәйкестігі туралы уәкілетті орган шешімінің атауы, нөмірі мен күні);
18) шығарылатын өнiмінің ассортиментi (Республикалық дегустациялық комиссияның қорытындысы негiзiнде берiлген өнімінің нормативтік және техникалық талаптарға сәйкестігі туралы уәкілетті орган шешімінің атауы, нөмірі мен күні, технологиялық нұсқаулықты, рецептураны, техникалық шарттарды бекіткен органның күні, нөмірі мен атауы);
19) этил спиртi және алкоголь өнiмiн өндірудің технологиялық сызбасы;
20) цехтар мен учаскілер бойынша негізгі технологиялық жабдықтарының тізімі;

21) спиртохранилище (открытого или закрытого типа);
22) технохимический контроль производства этилового спирта и алкогольной продукции;
23) сведения о расходе основного сырья и вспомогательных материалов при производстве этилового спирта и алкогольной продукции;
24) сведения о складских помещениях;
25) сведения о метрологическом обеспечении производства этилового спирта и алкогольной продукции;
26) сведения об инженерном обеспечении производства этилового спирта и алкогольной продукции;
27) санитарно-бытовое обеспечение;
28) охрана окружающей среды.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 04.05.2011 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В случае изменения производственной мощности, норм расхода, норм потерь и затрат сырья, вспомогательного материала и энергоресурсов, компоновочного плана расстановки оборудования, смены или замены ведущего технологического оборудования, производитель вносит соответствующие изменения и дополнения в паспорт производства.
2. Технологическая схема производства этилового
спирта и алкогольной продукции
4. В описании технологической схемы производства этилового спирта и алкогольной продукции отражаются:
1) графические изображения аппаратурно-технологической схемы производства со спецификацией оборудования и компоновочного плана расстановки оборудования;
2) при производстве этилового спирта:
транспортирование зерна или мелассы (вид транспорта, наличие автомобильных и/или железнодорожных подъездных путей, весов автомобильных и/или железнодорожных);
доработка зерна для варки и солодоращения (применяемый метод, использование передовых способов подработки);
дробление зерна (способ дробления, (%) помола);
разваривание сусла (метод разваривания, температурные режимы, химико-бактериологические параметры готового сусла);
осахаривание сусла (используемый метод, параметры, время осахаривания);
подготовка мелассы к сбраживанию (подкисление, приготовление мелассного сусла);
приготовление дрожжей (используемая раса дрожжей, температура и время приготовления);
брожение сусла (количество и емкость установленных чанов, температура складки, время заполнения бродильных емкостей, объем задаваемых дрожжей, температурные режимы и время брожения, используемый способ сбраживания мелассы);
перегонка бражки на спирт (содержание спирта в зрелой бражке (при переработке зерновой культуры) или концентрация мелассного сусла в %);
брагоректификационная или бродильная (при переработке мелассы) установка (производительность, режим управления и регулирования процессами перегонки, использование дополнительных колонн);
стабилизация температуры спирта (наличие холодильника спирта, параметры и источник используемой на охлаждение воды, направление воды из холодильника спирта, применение системы автоматического регулирования температуры спирта);
спиртоизмеряющие аппараты (марка, их количество на отборе пастеризованного спирта и эфироальдегидной фракции, дата тостировки);
сливное отделение (хранение эфироальдегидной фракции и сивушных масел);
спиртохранилище (тип (открытый или закрытый), единовременная емкость хранения);
замачивание ячменя на солод;
солодоращение (используемый способ, время орашения, температурно-влажностные режимы);
дробление солода и подготовка солодового молочка;
использование ферментов (наименование, страна изготовитель);
реализация отходов производства спирта (углекислота, барда, эфироальдегидная фракция, сивушные масла);

21) спирт сақтау қоймасы (жабық немесе ашық типті);
22) этил спиртi және алкоголь өнiмiн өндірудің техникалы-химиялық бақылау;
23) этил спиртi және алкоголь өнiмiн өндіргенде негізгі шикізат пен қосымша материалдар туралы мәліметтер;
24) сақтау қоймалары туралы мәліметтер;
25) этил спирті мен алкоголь өнімі өндірісін метрологиялық қамтамасыз ету жөніндегі мәліметтер;
26) санитарлық-тұрмыстық шарттар туралы мәліметтер;
27) қоршаған ортаны қорғау.
Ескерту: 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2011.05.04 N 237 (ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
3. Өндіріс қуаты, шикізаттың шығыс және шығын нормалары, қосымша материалдар мен энергия қорлары, жабдықты тиімді орналастыру жоспары, ауыстыру немесе алмастыру нәтижесінде жетекші технологиялық жабдық өзгерген жағдайда өндіруші өндірістің төлқұжатына тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
2. Этил спиртi мен алкоголь өнiмiн
өндірудің технологиялық сызбасы
4. Этил спирті және алкоголь өнiмiн өндірудің технологиялық сызбасының сипаттамасында мыналар болуы қажет:
1) жабдығының ерекшелігі бар өндірістің сызбасының және жабдықты орналастырудың жинақтық жоспарының графиктік бейнесі;
2) этил спирті өндірісі кезінде:
дәнді немесе мелассаны тасымалдау (көлік түрі, автомобильдік немесе теміржолдық кіреберіс жолдардың, автомобильдік немесе теміржолдық таразылардың болуы);
қайнату ж/е уыт өсіру үшін астықты дайындау (қолданылатын тәсіл, дайындаудың алдыңғы қатарлы тәсілдерін пайдалану және т.б.);
дәнді ұсақтау (ұсақтау тәсілі, ұнтақ өнімі %);
ашытқыны әбден қайнату (әбден қайнату, температуралық режимдер, дайын ашытқының химия-бактериологиялық өлшемдері);
ашытқыны қанттау (пайдаланылатын тәсіл, өлшемдер, қанттау уақыты);
мелассаны ашытуға дайындау (қышқылдандыру, меласса уытын әзірлеу);
ашытқыларды әзірлеу (ашытқылардың пайдаланылатын расасы, температурасы және әзірлеу уақыты);
ашытқының ашуы (орнатылған кеспектердің саны мен сыйымдылығы, қабаттар температурасы, берілген ашытқылардың көлемі, ашудың температуралық режимі және уақыты, мелассаны ашытудың пайдаланылатын әдісі);
ашытқыны спиртке айыру (пісіп жетілген ашытқыдағы спирт құрамы (дәнді дақылды өңдеу кезінде) немесе меласса уытының концентрациясы %-пен);
ашытқы тазартатын немесе ашыту (мелассаны қайта өңдеу кезінде) қондырғысы (өнімділігі, басқару режимі мен айыру процестерін реттеу, қосымша бағандарды пайдалану);
спирт температурасын тұрақтандыру (спирт тоңазытқышы, суды салқындату көзі мен өлшемдері, спирт тоңазытқышындағы судың бағыты, спирт температурасын автоматты реттеу жүйесін қолдану);
спирт өлшеуіш аппараттар (іріктелген пастеризацияланған спирт пен эфиральдегидті фракцияның маркасы, саны, юстировка күні);
құю бөлімі (эфиральдегидті фракцияны және тазартылмаған майды сақтау);
спирт сақтау қоймасы (типі (жабық немесе ашық), бір мезгілде сақтау сыйымдылығы);
арпаны уытта суландыру;
уыт өсіру (пайдалану тәсілі, өсіру уақыты, температуралық ылғалдылық режимі);
уытты ұсақтау және уыт сүтін дайындау;
ферменттерді пайдалану (атауы, өндіруші ел);
спирт өндірісінің қалдықтарын сату (көмір қышқылы, бард, эфиральдегидті фракция, тазартылмаған май);

3) при производстве водок, водок особых и ликеро-водочных изделий:
способ смягчения воды;
приготовление водноспиртовой смеси (используемый способ приготовления и перемешивания);
перекачка сортировки в напорную емкость;
режим и скорость обработки сортировки в угольно-очистительной батарее (для водок);
используемый фильтр водноспиртовой смеси (для ликеро-водочных изделий);
доведение водно-спиртовой смеси до требуемых кондиций (внесение ингредиентов) и крепости;
использование новых методов обработки водно-спиртовой смеси (очистка, полировка и других);
розлив (количество и производительность линии розлива, ее оснащенность контрольными приборами учета (кроме газированной алкогольной продукции);
4) при производстве винодельческой продукции:
перерабатываемое сырье (используемые сорта винограда, плодов);
транспортирование сырья (используемая тара, специализированный транспорт и др.);
приемка и взвешивание сырья;
переработка сырья (время между сбором и переработкой сырья, сортировка сырья и другое);
отбор сусла по фракциям;
способы осветления сусла (охлаждение, сульфитация, центрифугирование, обработка бентонитом, использование ферментных препаратов);
подготовка чистой культуры дрожжей;
способы брожения (температура, защитное покрытие емкости и другое);
способы спиртования;
снятие с осадка;
обработка виноматериала (схемы обработки, защитное покрытие емкости);
введение вторичного брожения;
хранение виноматериала (условия и режим хранения, защитное покрытие емкости);
транспортировка виноматериала (вид используемого транспорта, наличие у него защитного покрытия и др.);
перегонка виноматериала на коньячный спирт (используемая установка, скорость сгонки, контроль за прозрачностью спирта, температурой, крепостью и органолептическим качеством);
выдержка коньячных спиртов (вид используемого резервуара, эгализация партий, режим выдержки, использование дубовых бочек, клепок или стружек, ежедневная регистрация температуры и влажности воздуха помещения, ведение специального журнала по контролю, инвентаризация коньячного спирта);
транспортировка коньячного спирта (вид используемого транспорта и наличие защитного покрытия емкости);
5) при производстве пива:
применяемый способ и режим затирания солода;
схема задачи хмеля;
способ осветления и охлаждения сусла;
температурные параметры варки сусла;
автоматическое регулирование процесса варки сусла;
использование ферментных препаратов;
виды семенных дрожжей и условия их хранения;
температурные режимы и количество дней главного брожения и дображивания;
принятая схема контроля за температурными режимами;
способ фильтрации и контроль качества;
температурный режим хранения фильтрованного пива в форфасах;
пастеризация пива и сроки его хранения;
используемый способ доставки и хранения углекислого газа и других.
3. Перечень основного технологического оборудования
по цехам и участкам

3) арақ, ерекше арақ ликер-арақ өнімдері өндірісі кезінде:
суды жұмсарту тәсiлдерi;
су-спирт қоспасын әзірлеу (пайдаланылатын әзiрлеу және араластыру тәсiлi);
қысымдағы сыйымдылыққа сұрыптауды айдау;
сұрыптауды көмiрлi-тазалаушы батереяда өңдеу жылдамдығы мен режимi (арақ үшiн);
су-спирт қоспасының пайдаланылатын сүзгiсi (ликер-арақ өнiмдерi үшiн);
су-спирт қоспасы талап етiлетін кондицияға (ингредиенттердi енгiзу) және күштiлiкке жеткiзу;
су-спирт қоспасын өңдеудiң жаңа тәсiлдерiн пайдалану (тазалау, жылтырлату және т.б.);
құю (құю желiсiнiң саны мен өнiмділiгi, оның бақылаушы есепке алу приборларымен жарақтандырылуы (газдалған алкоголь өнімдерінен басқа);
4) шарап өнімін өндіруде:
қайта өңделетiн шикiзат (жүзiмнiң, жемiс-жидектiң пайдаланылатын сорттары);
шикiзаттың тасымалдануы (пайдаланылатын ыдыс, арнаулы көлiк және т.б.);
шикiзаттың қабылдануы және өлшенуi;
шикiзаттың қайта өңделуi (шикiзатты жинау мен өңдеу аралығындағы уақыт, шикiзатты сұрыптау және т.б.);
жүзiм шырынын фракциясы бойынша iрiктеу;
жүзім шырынын мөлдірлеу тәсілдері (салқындату, сульфаттау, центрифугалау, бентонитпен өңдеу, ферменттік препараттарды пайдалану);
ашытқының таза дақылдарының дайындалуы;
ашыту тәсілдері (температура, сыйымдылықтың қорғағыш жамылтқысы және т.б.);
спирттеу тәсілдері;
тұнбадан алу;
шарап материалдарының өңделуі (өңдеу сызбасы, сыйымдылықтың қорғағыш жамылтқышы);
екінші қайтара ашытудың енгізілуі;
шарап материалының сақталуы (сақтау шарттары мен режимі, сыйымдылықтың қорғағыш жамылтқышы);
шарап материалының тасымалдануы (пайдаланылатын көліктің түрі, оның қорғағыш жамылтқышының болуы және т.б.);
шарап материалының коньяк спиртіне айдалуы (пайдаланылатын қондырғы, айдау жылдамдығы, спирттің мөлдірлігіне, температурасына, күштілігіне, органолептикалық сапасына бақылау);
коньяк спиртінің бабына келтірілуі (пайдаланылатын резервуардың түрі, партияның эгализациясы, бабына келтіру режимі, емен бөшкені пайдалану, таған немесе жоққа, үй-жай ауасының температурасы мен ылғалдылығын күнделікті тіркеу, коньяк спиртін бақылау, мүкәммалдау жөніндегі арнайы журналды жүргізу);
коньяк спиртін тасымалдау (пайдаланылатын көлік түрі және оның қорғағыш жамылтқысының болуы);
5) сыра өндіруде:
ашытқыны жаншудың қолданылатын тәсiлi мен режимi;
құлмақ мiндетiнiң сызбасы;
мөлдiрлеу және суыту тәсiлi;
сыра ашытқысын қайнатудың температуралық параметрлерi;
сыра ашытқысын қайнату процесiн автоматты түрде реттеу;
ферменттiк препараттарды пайдалану;
тұқымдық ашытқылардың түрлерi және оларды сақтау шарттары;
басты ашыту мен ашытуға дейiнгi температуралық режимдер мен күндер саны;
температуралық режимдердi бақылаудың қабылданған сызбасы;
сүзгiлеу тәсiлi мен сапаға бақылау жасау;
форфастағы сүзгiленген сыраны сақтаудың температуралық режимi;
сыраны пастеризациялау және оны сақтау мерзiмдерi;
көмiрқышқыл газын және басқаларды жеткiзудiң және сақтаудың пайдаланылатын тәсiлi.

5. Перечень сведений об оборудовании, установленном в организации для осуществления производства этилового спирта, содержит:
1) при приемке и подработке сырья: наименование, тип, марка платформенных весов, силоса, сборника мелассы, воздушно-ситового сепаратора, магнитного сепаратора, камнеотделителя, нории, систем противопожарной безопасности (производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и год ввода в эксплуатацию, устройство для местного обогрева (при переработке мелассы);
2) в варочном отделении: наименование, тип, марка дробилки, агрегата разваривания, осахаривателя, разведение и приготовление ферментов, контактной головки, стерилизатора сусла (при переработке мелассы), теплообменника для охлаждения осахаренного сусла (производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию);
3) в бродильном отделении: наименование, тип, марка бродильных чанов, передаточного резервуара, дрожжанки или дрожжегенераторы (при переработке мелассы), спиртоловушки, насоса, приточно-вытяжного вентилятора (производительность, емкость, количество, завод-изготовитель, год, выпуска и год ввода в эксплуатацию, устройство для охлаждения);
4) в брагоректификационном или бражном (при производстве мелассы) отделении: наименование, тип, марка бражной, эпюрационной и ректификационной колонны, рассиропника (при переработке мелассы) бардоотводчика, дефлегматоров, конденсаторов, колонны для разгонки эфироальдегидной фракции, спиртоловушки, пеноловушки (при переработке мелассы) холодильника головной фракции, фонаря смотрового, ротаметров, расходомера стеклянного для непастеризованного спирта, спиртоизменяющих аппаратов, насосов (производительность, количество, диаметр (мм), тип тарелок, поверхность теплообмена (м 2 ), завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию);
5) в сливном отделении: наименование, тип, марка спиртоприемника основного и дополнительного, парника для спирта техническою стационарного 1 класса, сборщика для слива спирта с коммуникаций, насоса вихревого самовсасывающего, резервуаров для хранения эфироальдегидной фракции и сивушного масла, датчика паров спирта, дыхательного клапана, огнепреградителя на газовой коммуникации, вентиляторов (производительность, емкость, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию), заземления (дата замера).
6. Перечень сведений об оборудовании, установленном в организации для осуществления производства водок, водок особых и ликеро-водочных изделий, содержит:
1) в цехе приготовления продукции: наименование, тип, марка емкости для сортировки, купажного, напорного, доводного чанов, колереварки, песочника грубой и тонкой очистки, угольной колонки, ротаметра, фильтр-пресса, аламбика, насоса, дополнительные фильтpa (количество, производительность, завод-изготовитель, емкость (в дал), диаметр и высота (в мм), год замера);

5. Этил спиртін өндіруді жүзеге асыру үшін ұйымда орнатылған жабдық туралы мәліметтер тізбесі мыналарды:
1) Шикізатты қабылдау және өңдеу кезінде: платформалық таразылардың, сүрлемнің, меласса жинағыштың, ауа-елеуіш сепараторлардың, магниттік сепаратордың, тас бөлгіштің, норийдің, өртке қарсы қауіпсіздік жүйесінің атауын, типін, маркасын (өнімділігі, саны, өндіруші зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы, жергілікті жылыту (мелассаны қайта өңдеу кезінде) қондырғысы);
2) қайнату бөлімінде: ұсатқыштың, әбден пісіру агрегатының, қанттағыштың, ферменттерді өсіру және дайындау, түйіспелі бастың, уыт стерилизаторының (мелассаны қайта өңдеу кезінде), қантталған суслоны суытуға арналған жылу алмастырғыштың атауын, типін, маркасын (өнімділігі, саны, өндіруші зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы);
3) ашыту бөлімінде: ашыту сыйымдылықтарының, беріліс резервуарының, ашытқыштың немесе ашытқы генераторының (мелассаны қайта өңдеу кезінде), спирт ұстағыштың, насостың, кіру-сору ауа желдеткішінің атауын, типін, маркасын (өнімділігі, саны, сыйымдылығы, өндіруші зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы, суыту қондырғысы);
4) ашытқы тазалау не ашытқы (мелассаны өндіру кезінде) бөлімінде: ашыту колоннасының, эпюрация колонасының, тазалағыш колонасының, расиропниктің, (мелассаны қайта өңдеу кезінде), бардоотводчиктің, дефлегматорлардың, конденсаторлардың, эфиральдегидті үдету колонасы, спирт аулағыштың, көбік аулағыштың (мелассаны қайта өңдеу кезінде), бас фракция тоңазытқышы, қарау фонары, ротаметрлердің, пастеризацияланбаған спирт үшін шыны шығын өлшеуіштің, спирт өлшеуіш аппараттардың, насостардың, атауын, типін, маркасын (өнімділігі саны, өндіруші зауыт, диаметрі (мм), тарелкалар типі, жылу алмастырғыштың беті (м 2 ), шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы);
5) араластыру бөлімінде, негізгі және қосымша спирт қабылдаушының, 1-сыныпты стационар техникалық спирт өлшеуіштің, коммуникациядан құйылған спиртті жинағыштың, спиртті, ЭАФ-ты қотару үшін өзі соратын құйынды насостың, спирт булары көрсеткішінің, тыныс алу клапанының, газ коммуникациялары үшін оттан қорғағыштың, желдеткіштің, атауын, типін, маркасын (өнімділігі саны, өндіруші зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгізілген жылы, жермен (өлшеуіш күні) қосқыш) құрайды.
6. Арақ, айырықша арақ және ликер-арақ бұйымдарын өндіруді жүзеге асыру үшін ұйымда орнатылған жабдық туралы мәліметтер тізбесі мыналарды:
1) өнiмдi дайындау цехында: сұрыптау, купаждау, қысымдау сыйымдылығының, жетiлдiру шарасының, колереварканың, iрi және мұқият тазалайтын құмсүзгінiң, көмiрлi бағанның, ротаметрдiң, сүзгi-престiң, аламбиктiң, насостың атауын, типін, маркасын (саны, өнімділігі, өндiрушi зауыт, сыйымдылық (дал), диаметр, биiктiк (мм), өлшенген жылы);

2) в цехе розлива: тип, марка бутыломоечной машины, устройства для ополаскивания новых стеклобутылок, автомата расфасовочного, автомата укупорочного, бракеража бутылок, автомата этикетировочного, автомата для наклейки акцизных марок, термоусадочного устройства для защиты акцизных марок, автомата выемки бутылок из тары, автомата для укладки бутылок в тару, устройство для обандероливания бутылок полимерной пленкой, (производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию), контрольные приборы учета объемов производства (наименование, количество, номер абонента, источник бесперебойного питания, режим работы, ведение журнала, количество и оттиск наложенных пломб).
7. Перечень сведений об оборудовании, установленном в организации для осуществления производства винодельческой продукции, содержит:
1) при переработке сырья: наименование, тип, марка весов, бункера, дробилки, насоса, стекателя, пресса, транспортера (производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и год ввода в эксплуатацию);
2) в отделении отстоя и брожения: наименование, тип, марка емкости для отстоя, емкости для брожения с защитным покрытием, дрожжанок, сульфодозатора, насоса (вместимость, производительность, количество, завод-изготовитель, год ввода в эксплуатацию и замера, обеспеченность шпунт аппаратами танков);
3) по винохранилищу: наименование, тип, марка емкости для хранения виноматериала, вин и коньяка с защитным покрытием, пастеризатора, насоса, фильтр-пресса (вместимость, производительность, тип, марка, поверхности (м 3 ) количество, завод-изготовитель, год замера, обеспеченность шпунт аппаратами танков);
4) наименование устройств и приборов, обеспечивающее в винохранилище требуемый режим хранения продукции;
5) в цехе розлива: тип, марка бутылкомоечной машины, автомата расфасовочного, сатуратора, автомата укупорочного, бракеража бутылок, автомата этикетировочного, автомата для наклейки акцизных марок, автомата выемки бутылок из тары, автомата для укладки бутылок в тару, термоусадочного устройства для защиты акцизных марок (производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию), контрольные приборы учета объемов производства (наименование, количество, N абонента, источник бесперебойного питания, режим работы, ведение журнала, количество и оттиск наложенных пломб);
6) при перегонке виноматериала на коньячный спирт: наименование применяемой установки и оборудования, их тип, марка, количество, производительность, завод-изготовитель, год выпуска и ввода.

2) құю цехында: шөлмек жуғыш машина типін, марка жаңа шыны шөлмектердi шаю қондырғысын, бөліктеп құю автоматын, тығындау автоматын, шөлмектер бракеражын, этикеттеу автоматын, акциз маркілерін желімдеу автоматын, акциздік маркаларды қорғау үшiн термоқондырғысын, ыдыстан шөлмектi алу автоматын, шөлмектi ыдысқа салу автоматын, полимерлік пленкамен шөлмектердi бандеролдау қондырғысын, (өнiмдiлiгi, саны, өндіруші зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға берiлген жылы) өндiрiс көлемдерiн есепке алу бақылаушы приборларын (атауы, саны, абонент, үздiксiз қоректендiру көзi, жұмыс режимi, журнал жүргiзу, салынған пломбалардың саны мен оттискi) құрайды.
7. Шарап өнімдерін өндіруді жүзеге асыру үшін ұйымда орнатылған жабдық туралы мәліметтер тізбесі мыналарды:
1) шикiзатты өңдегенде: таразылардың, бункерлердің, насостардың, ағу науаларының, престің, транспортерлердің атауын, типiн, маркасын, (өнiмдiлiгi, саны, өндiрушi зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға берiлген жылы);
2) тұндыру және ашыту бөлiмiнде: тұндыру сыйымдылығының, қорғаушы жамылғысы бар ашытқыларды ашыту сыйымдылықтарының, сульфадозаторлардың, насостың атауын, типін, маркасын (өнімділігі, сыйымдылығы, саны, өндіруші зауыты, эксплуатацияға енгізiлу жылы, өлшенген жылы, шпунттардың танк аппараттарымен қамтамасыз етiлуi);
3) шарап сақтау қоймасы бойынша: қорғағыш жамылғысы бар шарап материалын, шарапты ж/е коньякты, пастеризаторды, насосты, фильтр-престі сақтау үшін қажет сыйымдылықтардың атауын, типiн, маркасын (сыйымдылығы, өнiмдiлiгi, типi, маркасы, бетi (шаршы метр), өндiрушi зауыт, өлшенген жылы, шпунттардың танк аппараттарымен қамтамасыз етiлуi);
4) шарап сақтау қоймасында өнiмдердi сақтаудың талап етілетін режимін сақтауды қамтамасыз ететін қондырғылар мен приборлардың атауын;
5) құю цехында: шөлмек жуғыш машинаның, бөлiктеп құю автоматының, тығындау автоматының, шөлмектер бракеражының, этикеттеу автоматының, акциз маркiлерiн желiмдеу автоматының, ыдыстан шөлмектi алу автоматының, шөлмекті ыдысқа салу автоматының, акциз маркаларын қорғайтын термоқондырғының типін, маркасын (өнімділігі, саны, өндіруші зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға берiлген жылы), өндiрiс көлемдерiн есепке алатын бақылаушы приборларды (атауы, саны, абонент N, үздiксіз қоректендiру көзi, жұмыс режимі, журналды жүргізу, қойылған пломбалардың саны мен оттискi);
6) шарап материалын коньяк спиртiне айдағанда: қолданылатын қондырғы мен жабдықтың атауы, олардың типін, маркасын, санын, өнімділігін, өндіруші зауытты, шығарылған және енгізілген жылын құрайды.

8. Перечень сведений об оборудовании, установленном в организации для осуществления производства пива, содержит:
1) в варочном отделении: наименование, тип, марка дробилки, заторного (отварного) чана, фильтрина, сусловарочного котла, теплообменника, гидроциклона, хмелецедильника, полировочной машины, емкости для дробленного солода (вместимость, производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска, ввода в эксплуатацию и замера);
2) в бродильном отделение: наименование, тип, марка резервуара для главного брожения, танка дображивания, обеспеченность танков шпунт аппаратами, дрожжанки, сборника фильтрованного пива, фильтра, приемного мерника для сусла, теплообменникa, насоса, (вместимость, производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска, ввода в эксплуатацию и замера);
3) в цехе розлива: тип, марка бутыломоечной машины, устройство для ополаскивания новой стеклобутылки, автомата расфасовочного, автомата укупорочного, бракеража бутылок, автомата этикетировочного, автомата выемки бутылок из тары, автомата для укладки бутылок в тару, устройства для обандероливания бутылок полимерной пленкой, устройства для заполнения кег-бочек, установка для мойки кег-бочек (производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию).
4. Спиртохранилище (открытого или закрытого типа)
9. В описании спиртохранилища отражаются сведения о спиртоприемном отделении и хранилище спирта.
10. В сведениях о спиртоприемном отделении указывается наличие:
1) мерника для спирта технического стационарного 1 класса (тип, марка, вместимость, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию);
2) два поверенных термометра в мернике;
3) насоса вихревого самовсасывающего для перекачки спирта (тип, марка, производительность, количество, завод-изготовитель, год выпуска и ввода в эксплуатацию, документы, подтверждающие право собственности);
4) вентилятора, обеспечивающего механическую вентиляцию;
5) вентилятора, обеспечивающего восьмикратную вентиляцию;
6) заземления (дата замера);
7) перегородки, отделяющей спиртоприемное отделение от хранилища спирта;
8) средств пожаротушения.
11. В сведениях о хранилище спирта указывается наличие:
1) резервуаров для хранения спирта (вместимость, количество, год замера);
2) площадки для обслуживания резервуаров;
3) устройств и документов для замера спирта в резервуарах;
4) средств автоматической сигнализации предельного уровня спирта в резервуарах;
5) орошения резервуаров;

8. Сыра өндірісін жүзеге асыру үшiн ұйымда орнатылған жабдық туралы мәлiметтер тiзбесi мыналарды:
1) қайнату бөлiмiнде: ұсатқыштың, сүзiндi кеспектің (қайнатылған), сүзгi кеспектiң, жүзiм шырыны қайнатылатын қазандықтың, жылу алмастырғыштың, гидроциклонның, құлмақ сүзгінің жылтырлату машинасының, ұсатылған сыйымдылығының атауын, типiн, маркасын (сыйымдылығы, өнiмдiлiгi, саны, өндiрушi зауыт, шығарылған, пайдалануға енгiзiлген және өлшенген жылы);
2) ашыту бөлiмiнде: басты ашыту сыйымдылығының, ақырына дейiн ашытатын танкі, танктердiң шпунт аппараттарымен қамтамасыз етілуінің, сүзгіленген сыра жинағыштың, сүзгінің, жүзім шырынын қабылдағыш өлшемді ыдыстың, жылу алмастырғыштың, насостың атауын, типін, маркасын (сыйымдылығы, өнiмділiгi, саны, өндiрушi зауыт, шығарылған, пайдалануға енгізiлген және өлшенген жылы);
3) құю цехында: шөлмек жуғыш машинаның, жаңа шыны шөлмектi шаю қондырғысының, бөлiктеп құятын автоматтың, тығындайтын автоматтың, шөлмек бракеражының, этикеттеу автоматының, ыдыстан шөлмектi алу автоматының, ыдысқа шөлмектi орналастыру автоматының, шөлмектердi полимерлiк пленкамен орап қаптау қондырғысы, кег-бөшкелердi толтыру қондырғысының, кег-бөшкелердi жуу қондырғысының типiн, маркасын (сыйымдылығы, өнiмдiлiгi, саны, өндiрушi зауыт, шығарылған, пайдалануға енгiзiлген және өлшенген жылы) құрайды.
4. Спирт қоймасы (ашық не жабық типтегі)
9. Спирт қоймасының сипаттамасында спирт қабылдау бөлімшелері және спирт қоймасы туралы мәліметтер көрінеді.
10. Спирт қабылдау бөлiмшесi туралы мәлiметтерде мыналар болуы керек:
1) техникалық спирт үшін 1 сыныпты стационарлық сыйымдылығы (типі, маркасы, сыйымдылығы, саны, өндiрушi зауыт, шығарылған және пайдалануға енгiзiлген жылы);
2) өлшеуiште салыстырылып тексерiлген 2 термометр;
3) спирттi айдау үшiн өзi соратын құйынды насос (типi, маркасы, сыйымдылығы, өнiмдiлiгi, саны, өндіруші зауыт, шығарылған жылы және пайдалануға енгiзiлу жылы, меншік құқығын растайтын құжаттар);
4) механикалық ауа тазартуды қамтамасыз ететiн ауа тазартқыш;
5) сегіз еселiк ауа тазартуды қамтамасыз ететiн ауа тазартқыш;
6) жермен байланыстыру (өлшеу күні);
7) бөлімшені сақтау қоймасының бөлетін қоршаулар;
8) өрт сөндіру құралдары.
11. Спирт сақтау қоймасы туралы мәліметтерде мыналар болуы керек:
1) спирт сақтау резервуарларында (сыйымдылығы, саны, өлшенген жылы);
2) резервуарларға қызмет көрсету алаңшалары;
3) резервуарлардағы спиртті өлшеу қондырғылары мен құжаттары;
4) резервуарлардағы спирттің шектік деңгейін автоматты сигналдау құралдары;
5) резервуарларды суландыру;

6) датчика паров спирта;
7) дыхательного клапана и огнепреградителя на газовой коммуникации;
8) вентилятора, обеспечивающего механическую вентиляцию;
9) вентилятора, обеспечивающего восьмикратную вентиляцию;
10) заземления (дата замера);
11) молниеотвода;
12) резервного (эвакуационного) выхода;
13) контруклона пола;
14) приемка для сбора, пролитого спирта;
15) легкосбрасываемой кровли;
16) средств пожаротушения;
17) пожарно-охранной сигнализации;
18) обваловки и асфальтирования площадки (только для закрытого типа);
19) железнения пола.
5. Технохимический контроль производства
этилового спирта и алкогольной продукции
12. В описании технохимического контроля производства отражаются сведения о производственной лаборатории, перечне проводимых анализов и используемых нормативных документов и технической документации:
1) аттестационное свидетельство производственной лаборатории (номер, дата, орган его выдавший, срок действия);
2) номенклатура сырья и готовой продукции, подлежащей аналитическому контролю согласно форме, прилагаемой к аттестационному свидетельству;
3) наличие и наименование утвержденных технологических инструкций;
4) перечень проводимых анализов:
при производстве этилового спирта - сырья (зерновых культур и патоки), солода, солодового молочка, дрожжей, сусла, бражки, спирта, барды, эфироальдегидной фракции, сивушного масла, вспомогательных материалов, воды;
при производстве водок, водок особых и ликеро-водочных изделий - воды, спирта, водноспиртовой смеси, ингредиентов и другого вспомогательного материала, активированного угля, ароматных спиртов, готовой продукции, неисправимого брака;
при производстве винодельческой продукции - сырья, сусла, дрожжей, виноматериала, вина и коньяка, вспомогательного материала, отходов производства, воды, спирта, готовой продукции;
при производстве пива - сырья, солода и несоложенных материалов, хмеля, хмелевого продукта, сусла, дрожжей, вспомогательного материала, воды, готовой продукции;
5) наличие нормативно-технической документации.
6 . Сведения о расходе основного сырья и вспомогательных материалов
при производстве этилового спирта и алкогольной продукции
13. Сведения о расходе основного сырья и вспомогательных материалов при производстве этилового спирта:
1) выход спирта из тонны условного крахмала перерабатываемого сырья по культурам (в дал/тн):
кукуруза;
пшеница;
просо;
рожь;
ячмень;
овес;
2) выход спирта при переработке мелассы (в дал/тн условного крахмала);
3) расход зерна на приготовление солода по видам культур (в % к массе перерабатываемого условного крахмала сырья, включая условный крахмал солода):
зерно;
овес;
сорго;
рис;

6) спирт буларының көрсеткіші;
7) газ коммуникацияларындағы тыныс алу клапаны мен оттан қорғағыш;
8) механикалық ауа тазартуды қамтамасыз ететін ауа тазартқыш;
9) 8-еселiк ауа тазартуды қамтамасыз ететін ауа тазартқыш;
10) жермен байланыстыру (өлшеу күні);
11) найзағайдан қорғағыш;
12) резервтiк (эвакуациялық) шығу;
13) қарсы еңiс;
14) төгiлген спирттi жинап алушы түтiк;
15) оңай лақтырылатын жамылғы;
16) өрт сөндiру құралдары;
17) өрт-күзет сигнализациясы;
18) алаңды тегiстеу және асфальттау (тек жабық тип үшiн);
19) едендi темiрлеу.
5. Этил спирті мен алкоголь өндiрiсiн
техникалы-химиялық бақылау
12. Өндiрiстi техникалы-химиялық бақылау сипаттамасында өндiрiстік зертхана туралы мәлiметтер, жүргiзiлетiн талдамалар тiзбесi және мына нормативтiк құжаттар мен техникалық құжаттама болуы керек:
1) өндiрiстiк зертхананың аттестациялық куәлiгi (нөмiрi, мерзiмi, оны берген орган, күшінiң мерзiмi);
2) аттестациялық куәлiкке қоса берiлiп отырған нысанға сәйкес аналитикалық бақылауға жататын дайын өнім мен шикізаттың номенклатурасы;
3) бекітілген технологиялық нұсқаулықтардың бар болуы және атауы;
4) жүргізілетін талдаулар тізбесі:
этил спиртін өндіру кезінде - шикiзатқа (дәнді дақылдар мен патоктарға), ашытқыға, ашыған сүтке, жүзім шырынына, ашытқыларға, спиртке, бардаларға, эфироалдегидті фракциясына, тазартылмаған майға, қосымша материалдарға, суға;
арақ, айырықша арақ және ликер-арақ өнімдерін өндіруде - суға, су спирт қоспаларына, ингредиенттер мен басқа қосымша материалдар активтенген көмірге, хош иісті спиртке, дайын өнімдерге, жарамсыз ақауға;
шарап өнімдерін өндіруде - шикізатқа, жүзім шырынына, ашытқыларға, шарап материалдарына, шарап және коньякқа, қосымша материалға, өндіріс қалдықтарына, суға, спиртке, дайын өнімдерге;
сыра өндіру кезінде - шикізатқа, ашытқыға және ашытылмаған материалдарға, құлмақ, құлмақ өнімдері, жүзім шырынына, ашытқыларға, қосымша материалдарға, суға, дайын өнімдерге;
5) нормативтік-техникалық құжаттаманың болуы керек.
6. Этил спирті мен алкоголь өнімі өндірісі
кезіндегі негізгі шикізат пен көмекші
материалдардың шығысы туралы мәліметтер
13. Этил спирті өндірісі кезіндегі негізгі шикізат пен көмекші материалдардың шығысы туралы мәліметтер:
1) өңделетін шикізаттың шартты крахмалының тоннасынан алынатын спирт шығымы (дал/тонна), мына дақылдар бойынша:
жүгері;
бидай;
тары;
қара бидай;
арпа;
сұлы;
2) мелассаны өңдеу кезіндегі спирт шығымы (шартты крахмалдан дал/тонна);
3) мына дақыл түрлері бойынша ашытқыны әзірлеуге астықтың жұмсалуы (ашытқының шартты крахмалын қоса алғанда, шикізаттың өңделетін шартты крахмалының массасына %-пен):
бидай;
сұлы;
қонақ жүгері;
күріш;

4) расход ферментных препаратов при полной замене солода по видам (в литрах/1000 дал спирта): амилосубтилин, глюковамарин, сансупер, термомил и другие;
5) выход углекислоты (в кг/1000 дал спирта);
выход барды (в л/1000 дал спирта);
7) выход эфироальдегидной фракции (в дал/1000 дал спирта);
8) выход сивушного масла (в дал/1000 дал спирта);
9) расход кислоты серной (кг/1000 дал спирта);
10) расход кислоты ортофосфорной, 70 % (кг/1000 дал спирта);
11) расход диаммоний фосфата (кг/1000 дал спирта);
12) расход карбамида (кг/1000 дал спирта);
13) расход формалина (кг/1000 дал спирта);
14) расход извести хлорной (кг/1000 дал спирта);
15) расход соды каустической (кг/1000 дал спирта);
16) расход теплоэнергии за прошедший год (гкал/1000 дал спирта);
17) расход электроэнергии за прошедший год (квт-час/1000 дал спирта);
18) расход воды за прошедший год (м 3 /1000 дал спирта).
14. Сведения о расходе основного сырья и вспомогательных материалов при производстве водок, водок особых и ликеро-водочных изделий:
1) расход спирта в производстве водок (дал б.с./1000 дал);
2) потери спирта при производстве водок, водок особых и ликеро-водочных изделий на внутренний рынок, разливаемых по (% от количества спирта в готовой продукции):
объему;
уровню;
3) потери спирта при производстве ароматных спиртов (% к количеству спирта, взятому на залив);
4) потери спирта при выпарке неисправимого брака (% к количеству спирта, содержащегося в отгоне);
5) потери продукции в цехах разлива и складах готовых изделий (% к безводному спирту, содержащемуся в готовой продукции);
6) потери (бой) стеклянных бутылок (% к количеству принятых бутылок плюс отпущенных, деленное на два);
7) потери продукции при транспортировании (% к отгруженному количеству);
8) потери этикеток, кольереток и контрэтикеток (% от количества бутылок с готовыми изделиями);
9) расход теплоэнергии (среднегодовой в гкал/1000 дал продукции);
10) расход электроэнергии (среднегодовой в квт-час/1000 дал продукции);
11) расход воды (среднегодовой в м 3 /1000 дал продукции).
15. Сведения о расходе основного сырья и вспомогательных материалов при производстве винодельческой продукции:
1) переработка сырья (% к массе):
винограда на сусло;
гребней на сусло;
утилизируемых материалов;
2) потери спирта (снижение спиртуозности) в виноматериалах (объемных %):
при технологической обработке крепленных виноматериалов (без термической обработки), включая купаж и розлив;
плодово-ягодных виноматериалов, приготовленных из сброженно спиртованных соков, включая купаж и розлив;
при хранении виноматериала за год;

4) ашытқыны толық ауыстырғанда ферменттік препараттардың жұмсалуы, мына түрлер бойынша (литр/1000 дал спирт): амилосубтилин, глюковамарин, сансупер, термомил және тағы басқалар;
5) көмірқышқылының шығымы (кг/1000 дал спирт);
6) бардтың шығымы (литр/1000 дал спирт);
7) эфиральдегидті фракцияның шығымы (дал/1000 дал спирт);
8) тазартылмаған майдың шығымы (дал/1000 дал спирт);
9) күкірт қышқылының жұмсалуы (кг/1000 дал спирт);
10) ортофосфор қышқылының жұмсалуы 70% (кг/1000 дал спирт);
11) диаммоний фосфатының жұмсалуы (кг/1000 дал спирт);
12) карбамидтің жұмсалуы (кг/1000 дал спирт);
13) формалиннің жұмсалуы (кг/1000 дал спирт);
14) хлорлы известің жұмсалуы (кг/1000 дал спирт);
15) каустикалық соданың жұмсалуы (кг/1000 дал спирт);
16) өткен жылғы жылу энергиясының жұмсалуы (гкал/1000 дал спирт);
17) өткен жылғы электр энергиясының жұмсалуы (квт-сағ/1000 дал спирт);
18) өткен жылғы судың жұмсалуы (мың куб метр/1000 дал спирт).
14. Арақ, ерекше арақ және ликер-арақ өнімдері өндірісі кезіндегі негiзгi шикiзаттардың, көмекші материалдардың шығыс туралы мәлiметтер:
1) арақ өндiрiсiндегi спирт шығысы (дал б.с./мың дал);
2) көлемi, деңгейi бойынша құйылатын iшкi рынокқа өндiрiлетiн арақтарды, ерекше арақтарды және ликер-арақ бұйымдарын өндiру кезiндегi спирттiң жоғалуы (дайын өнiмдегi спирт көлемiмен салыстырғанда %-пен);
3) Аромат спирттердi өндiру кезiндегi спирттiң жоғалуы (құюға алған спирт көлемiмен салыстырғанда %-пен);
4) жарамсыз ақауды буландыру кезiндегi спирттiң жоғалуы (ашытқы құрамындағы спирт көлемiмен салыстырғанда %-пен);
5) құю цехтары мен дайын бұйымдар қоймаларындағы өнiмнiң жоғалуы (дайын өнiмдегi сусыз спирттi алғанда %-пен);
6) шыны шөлмектердiң (сынуы) шығыны (қабылданған және босатылған шөлмектер санын қосып, екiге бөлгендегi санға %-пен);
7) тасымалдау кезiнде өнiмнiң жоғалуы (жөнелтiлген санға %-пен);
8) жапсырмалардың, кольереткалардың және қарсы жапсырмалардың және қақпақтардың жоғалуы (дайын өнiмдерi бар шөлмектер санына %-пен);
9) жылу энергиясының шығысы (орташажылдық Гкал/өнiмнiң мың дал);
10) электр энергиясының шығысы (орташажылдық Квт-сағ/өнімнің мың дал);
11) Судың шығысы (орташажылдық мың куб м/өнімнің мың дал).
15. Шарап жасау өнімдері өндірісі кезіндегі негiзгi шикiзаттардың, көмекші материалдардың шығыс туралы мәлiметтер:
1) шикізатты қайта өңдеу (массамен салыстырғанда %-пен):
жүзiмдi жүзiм ашытқысына;
қалқымаларды жүзiм ашытқысына;
кәдеге асатын материалдарды;
2) шарап материалдарындағы спирттiң (спирттiктiң азаюы) шығындары (көлемімен салыстырғанда %-пен):
купаж бен құюды қоса алғанда, күшейтілген шарап материалдарын технологиялық өңдеу кезінде (жылумен өңдеусіз);
купаж бен құюды қоса алғанда, ашытылған-спирттелген шырындардан дайындалған жемiс-жидек шарап материалдарында;
шарап, материалдарын бір жыл сақтағанда;

3) потери виноматериала при технологической обработке (% к количеству (объему) виноматериала, поступившего на данную операцию):
при переливке (перекачке);
при перемешивании: купаже, эгализации, спиртовании, оклейке;
при фильтрации: впитывание вина фильтркартоном, впитывание вина фильтрватой, впитывание вина диатомитом;
при термической обработке (теплом или холодом): в потоке без выдержки, в потоке с последующей выдержкой до 10 суток;
4) потери вина при розливе (% к количеству (объему) вина, поступившего на данную операцию):
горячий розлив;
пастеризация в бутылке;
отделка и передача в склад готовой продукции;
хранение на складе готовой продукции;
5) потери спирта при получении коньячного спирта при перегонке виноматериалов на аппаратах (% к количеству безводного спирта, содержащегося в виноматериалах):
периодического действия (на одну перегонку);
непрерывного действия;
6) потери (бой) стеклянных бутылок (% к количеству принятых бутылок плюс отпущенных, деленное на два):
при хранении;
при обработке в тарных цехах;
при предварительной мойке сильно загрязненных бутылок;
при внутрискладском транспортировании, хранении и погрузке в автомашины;
7) потери (бой) стеклянных бутылок (% к количеству бутылок поступивших в производство):
при мойке;
розливе;
укупорке;
оформлении;
укладки в ящики и передаче в склад готовой продукции;.
8) потери продукции при транспортировании (% к отгруженному количеству;
9) потери этикеток, кольереток, контрэтикеток и колпачков (% от количества бутылок с готовыми изделиями);
10) расход теплоэнергии (среднегодовой в гкал/тыс. дал продукции);
11) расход электроэнергии (среднегодовой в квт-час/тыс. дал продукции);
12) расход воды (среднегодовой в тыс. м 3 /тыс. дал продукции).
16. Сведения о расходе основного сырья и вспомогательных материалов при производстве пива:
1) расход сырья на выработку пива (кг/1000 дал):
солода;
несоложенных материалов;
сахара-сырца;
2) потери экстракта в дробине (%);
3) потери (бой) бутылок при розливе пива (%);
4) потери на стадии охлаждения сусла (%);
5) потери при брожении (%);
6) потери при дображивании (%);
7) потери солода при калировке (%);
8) потери пива при бестарной перевозке (с учетом налива в цистерны, транспортировки и передачи в торговую сеть (%);
9) потери продукции в цехах розлива и складах готовой продукции (%);
10) бой бутылок при пастеризации пива в пастеризаторах (%);
11) расход теплоэнергии (среднегодовой в Гкал/1000 дал пива);

3) Технологиялық өңдеу кезiнде шарап материалдарының шығындары (осы операцияға түскен шарап материалының санымен (көлемiмен) салыстырғанда %-пен):
қайта құю (қайта айдау) кезiнде;
араластыру кезiнде: купаж кезiнде, эгализация кезiнде, спирттеу кезiнде; желiмдеу кезiнде;
сүзгiлеу кезiнде: шараптың сүзгi картонға сiңуi; шараптың сүзгi мақтаға сiңуi; шараптың диатомитке сiңуi;
жылумен өңдеу кезiнде (жылумен не суықпен): ағында бабына келтiрмей; ағында одан ары 10 тәулiкке дейiн бабына келтiрiп;
4) шараптың құю кезiнде жоғалуы осы операцияға түскен шарап материалының санымен (көлемiмен) салыстырғанда %-пен:
ыстық күйiнде құю;
шөлмекте пастеризациялау;
әрлеу ж/е дайын өнімдер қоймасына тапсыру;
дайын өнiмдер қоймасында сақтау;
5) мына аппараттарда шарап материалдарын айдау арқылы коньяк спиртін алу кезінде спирттің жоғалуының нормативтері (шарап материалдарындағы сусыз спирт санымен салыстырғанда %-пен):
мерзiмдi әсер ететiн (бiр рет айдау);
үздiксiз әсер ететiн;
6) шыны шөлмектердің (сынуы) шығыны (қабылданған және босатылған шөлмектер санын қосып, екіге бөлгендегі санға %-пен):
сақтау кезiнде;
ыдыс цехтарында өңдеу кезiнде;
өте кірленген шөлмектерді алдын-ала жуу кезінде;
ішкі қоймада тасығанда, сақтағанда және автомашинаға тиегенде;
7) шыны шөлмектердің (сынуы) шығыны (өндіріске түскен санына %-пен):
шөлмектер:
жуғанда;
құйғанда;
тығындағанда;
безендіргенде;
жәшiктерге салғанда және дайын өнiмдер қоймасына тапсырғанда;
8) тасымалдау кезiндегi жоғалу (жөнелтілген санға %-пен);
9) жапсырмалардың, кольереткалар мен қарсы жапсырмалардың және қақпақтардың жоғалуы (дайын өнiмдерi бар шөлмектер санына %-пен);
10) жылу энергиясының шығысы (орташа жылдық Гкал/өнiмнiң мың дал);
11) электр энергиясының шығысы (орташажылдық Квт-сағ/өнiмнiң мың дал);
12) судың шығысы (орташажылдық мың куб м/өнiмнiң мың дал).
16. Сыра өндірісі кезіндегі негiзгi шикiзаттардың, көмекші материалдардың шығыс туралы мәлiметтер:
сыра өндiруге қажетті шикізаттың шығысы (кг/1000 дал):
ашытқы;
ашытылмаған материалдар;
қант шикiзаты;
2) ұнтағышта экстракттың жоғалуы (%);
3) сыраны құю кезiнде шөлмектердiң жойылуы (сынуы) (%);
4) ашытқыны суыту кезінде жойылуы (%);
5) ашу кезінде жойылуы (%);
6) ашыту кезінде жойылуы (%);
7) колировка кезінде ашытқыштың жойылуы (%);
8) ыдыссыз тасымалдау кезiнде сыраның жойылуы (цистерналарға құйылуын, тасымалдануын және сауда жүйесiне тапсырылуын есептей отырып (%));
9) өнiмнiң құю цехтары мен дайын өнiмдер қоймасында жойылуы (%);
10) сыраны пастеризаторларда пастеризациялау кезiнде шөлмектердiң сынуы (%);
11) жылу энергиясының шығысы (орташажылдық Гкал/1000 дал сыра);

12) расход электроэнергии (среднегодовой в квт-час/1000 дал пива);
13) расход воды (среднегодовой в тыс. м 3 /1000 дал пива).
7. Сведения о складских помещениях
17. Сведения о складских помещениях при производстве этилового спирта:
склад для хранения зерна, мелассы, углекислоты, ферментов, вспомогательных материалов (количество, площадь (м 2 ), емкость единовременного хранения (в тн, баллонах), наименование устройств, обеспечивающие требуемый режим хранения).
18. Сведения о складских помещениях при производстве водок, водок особых, ликеро-водочных изделий и винодельческой продукции:
1) склад для приемки и хранения тары открытого и/или закрытого типа (количество, площадь (м 2 ), емкость единовременного хранения (тыс. бутылок), наименование и количество устройств для обогрева помещения;
2) склад для хранения готовой продукции (количество, площадь (м 2 ), емкость единовременного хранения (в тыс. бутылок), наименование и количество устройств для обогрева и охлаждения, а также приборов контроля за хранением);
3) склад для хранения вспомогательных материалов (количество, площадь (м 2 ), наименование хранимых материалов).
8. Сведения о метрологическом обеспечении производства
этилового спирта и алкогольной продукции
19. В сведениях о метрологическом обеспечении производства этилового спирта и алкогольной продукции отражаются:
1) наличие перечня средств измерений, подлежащих поверке с указанием наименования, типа, марки, метрологических характеристик, количество и периодичность поверки;
2) договор о метрологическом обслуживании (номер, дата, орган, его осуществляющий);
3) ответственное лицо за осуществление поверки средств измерений (должность, фамилия, имя, отчество, дата и номер приказа).
9. Сведения об инженерном обеспечении производства
этилового спирта и алкогольной продукции
20. В сведениях об инженерном обеспечении производства этилового спирта и алкогольной продукции отражаются:
1) вентиляция и воздухоснабжение, где указывается наименование, тип, марка, производительность, количество вентиляторов, компрессорной установки для выработки сжатого воздуха, подогревателей воды и воздуха;
2) водоснабжение и канализация, где отражается:
наличие источника водоснабжения (централизованного и/или артезианской скважины);
тип, марка, производительность, количество, глубинных насосов;
объем воды (м 3 ), использованный на технологические и хозяйственно-бытовые нужды за прошедший год;
наличие бассейна для хранения резервной воды (количество, объем единовременного хранения (м 3 );
объем сбрасываемых стоков (м 3 ) в систему городских очистных сооружений и/или собственных полей фильтрации за прошедший год;

12) электр энергиясының шығысы (орташажылдық Квт-сағ/мың дал сыра);
13) судың шығысы (орташажылдық мың куб м/мың дал сыра).
7. Қойма үй-жайлары туралы мәліметтер
17. Этил спирті өндірісі кезіндегі қойма үй-жайлары туралы мәліметтер:
астықты, мелассаны, көмірқышқылын, ферменттерді, көмекші материалдары сақтау қоймалары (саны, ауданы ш.м.), бір мезгілде сақтау сыйымдылықтары (тонна, баллон), талап етілетін режимді қамтамасыз ететін қондырғылардың атауы).
18. Арақ, ерекше арақ, ликер-арақ өнімдерін және шарап жасау өнімдерін өндіру кезіндегі қойма үй-жайлары туралы мәліметтер:
1) ашық және жабық типтегi ыдысты қабылдау және сақтау қоймасы (бiр мезгiлде сақталынатын сыйымдылық (дал, тн) ауданы (ш.м.) бөлменi жылытатын қондырғылардың атауы мен саны);
2) дайын өнiмдi сақтау қоймасы (бiр мезгiлде сақталынатын сыйымдылық (мың шөлмекпен) ауданы (ш.м.) бөлмені жылытатын қондырғылардың атауы мен саны, сондай-ақ сақталуды бақылайтын аспаптар);
3) көмекші материалдарды сақтау қоймасы (сақталынатын материалдардың саны, ауданы (шаршы метр), атауы.
8. Этил спирті мен алкоголь өнімі өндірісін
метрологиялық қамтамасыз ету жөніндегі мәліметтер
19. Этил спирті мен алкоголь өнімі өндірісін метрологиялық қамтамасыз ету жөніндегі мәліметтердің құрамында мыналар көрсетіледі:
1) атауын, типiн, маркасын, метрологиялық сипаттамасын, тексеру саны мен мерзімділiгiн көрсетумен салыстырып тексеруге жататын өлшеуiш құралдарының тiзбесiнің бар болуы;
2) метрологиялық қызмет көрсету туралы шарт (нөмірі, күні, оны жүзеге асыратын орган);
3) өлшеуіш құралдарының салыстырып тексерілуін жүзеге асыру үшін жауапты тұлға (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты, бұйрықтың күні мен нөмірі).
9. Этил спирті мен алкоголь өнімі өндірісін
инженерлік қамтамасыз ету жөніндегі мәліметтер
20. Этил спирті мен алкоголь өнімі өндірісін инженерлік қамтамасыз ету жөніндегі мәліметтердің құрамында мыналар көрсетіледі:
1) желдеткіш қондырғы және ауамен қамтамасыз ету, онда желдеткіштердің, сығылған ауаны өндіретін компрессорлық қондырғының, су жылытқыштың, ауа жылытқыштың атауы, типі, маркасы, өнімділігі, саны көрсетіледі;
2) сумен жабдықтау және кәріз, онда мыналар көрсетіледі:
сумен жабдықтау көзінің (орталықтандырылған, артезиандық құдық) бар болуы;
тереңдік насосының типі, маркасы, өнімділігі, саны;
өткен жылы технологиялық қажеттерге, шаруашылық-тұрмыстық қажеттерге пайдаланылған судың көлемі (текше метр);
резервтегі суды сақтау үшін бассейннің бар болуы (саны, бір мезгілде сақтау көлемі (текше метр);
өткен жылы қалалық тазалау құрылғыларына не өзінің сүзгілеу сыйымдылықтарына ағызылатын құйынды сулардың көлемі (текше метр);

3) электроснабжение, где содержится:
наличие источника снабжения (централизованного и/или автономного);
тип, марка, количество, мощность трансформаторов, объем потребления электроэнергии за прошедший год (квт/час);
4) теплоснабжение, где отражается:
наличие источника теплоснабжения (централизованного и/или автономного);
наименование, тип, марка, производительность, количество установленных паровых котлов (вид используемого топлива), водогрейного котла, компрессорной установки для выработки холода;
количество потребленной (выработанной) теплоэнергии за прошедший год;
5) водоподготовке, где содержится:
наименование, тип, марка, производительность, количество используемых установок и фильтров;
количество и вместимость (м 3 ) сборника смягченной воды.
10. Санитарно-бытовое обеспечение
21. В сведениях о санитарно - бытовых условиях указывается количество спецодежды, мест гардероба открытого и/или закрытого типа, душевых, туалетов (уличные и в помещении), комнат личной гигиены женщин, раковин для мытья рук с подведенной горячей и холодной водой со смесителем.
22. В сведениях о санитарной обработке оборудования и помещений указывается наличие соответствующих инструкций, графиков обработки оборудования, помещений, периодичность их проведения.
11. Охрана окружающей среды
23. В сведениях о природоохранных мероприятиях отражается дата и номер документа уполномоченного органа, согласовавшего выбросы вредных веществ в атмосферу, сброс стоков и утилизацию отходов от производства (стеклобой, лом цветных и черных металлов, горючесмазочных материалов и другое).

3) электрмен жабдықтау, онда мыналар болуы керек:
жабдықтау көзінің бар болуы (орталықтандырылған, дербес);
трансформатордың, типі, маркасы, саны, қуаты, өткен жылы тұтынылған электр энергиясы (мың квт/сағ);
4) Жылумен жабдықтау, онда мыналар көрсетіледі:
жабдықтау көзінің бар болуы (орталықтандырылған не дербес);
орнатылған бу қазандықтарының (пайдаланылатын отынның түрі), су жылыту қазандықтарының, ыстықты өндіретін компрессорлық қондырғылардың атауы, типі, маркасы, өнімділігі, саны;
өткен жылы тұтынылған (өндірілген) жылу энергиясының саны;
Су дайындығы, онда мыналар болуы керек:
пайдаланылатын қондырғылардың, сүзгілердің атауы, типі, маркасы, өнімділігі, саны;
жұмсартылған суды жинағыштың саны мен сыйымдылығы (текше метр).
10. Санитарлық-тұрмыстық қамтамасыз ету
21. Санитарлық-тұрмыстық шарттар туралы мәліметтерде арнаулы киімнің, ашық типті не жабық типті гардеробтардағы орындардың, душтардың, дәретханалардың (көшедегі, үй-жайдағы), әйелдердің жеке тазалық бөлмелерінің, ыстық және суық су араластырғышы бар қол жуу раковиналарының саны көрсетіледі.
22. Жабдықтар мен үй-жайларды санитарлық өңдеу туралы мәліметтерде тиісті нұсқаулықтар, жабдықтарды, үй-жайларды өңдеу кестелері, оларды өткізу мерзімділігі көрсетілуі керек.
11. Қоршаған ортаны қорғау
23. Қоршаған ортаны қорғау шараларының мәліметтерінде зиянды заттардың атмосфераға шығарылуына, құйынды сулардың ағызылуына және өндіріс қалдықтарының (шынының сынуы, түсті және қара металдардың сынықтары және т.б.) кәдеге асырылуына келісімін берген уәкілетті орган құжатының нөмірі және күні көрсетіледі.