О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 сентября 2001 года N 343 "Об утверждении Инструкции об организации экпортно-валютного контроля в Республике Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2005 года N 137. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 декабря 2005 года N 3957. Примечание РЦПИ: постановление утрачивает силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 августа 2006 года N 86 (порядок введения в действие см. п. 5)
Примечание РЦПИ: постановление утрачивает силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 августа 2006 года  N 86 (порядок введения в действие см.  п. 5 ).
В целях уточнения порядка организации экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В  постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 сентября 2001 года N 343 "Об утверждении Инструкции об организации экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1669, опубликованное 1 декабря 2001 года в газете "Казахстанская правда" N 277-278 и 29 ноября 2001 года в газете "Егемен Қазақстан" N№267-268; с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2001 года  N 575 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1743, от 3 июня 2002 года  N 203 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1923 и от 26 декабря 2003 года  N 484 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2696) внести следующие изменения и дополнения:
в Инструкции об организации экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан, утвержденной указанным постановлением:
в преамбуле после слова "Инструкция" дополнить словами "разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" и";
по всему тексту:
слова "уполномоченный банк", "уполномоченные банки","уполномоченного банка", "уполномоченными банками", "уполномоченном банке", "уполномоченным банкам", "уполномоченным банком", "уполномоченному банку" заменить словами "банк паспорта сделки", "банки паспорта сделки", "банка паспорта сделки", "банками паспорта сделки", "банке паспорта сделки", "банкам паспорта сделки", "банком паспорта сделки", "банку паспорта сделки", соответственно;
слова "экспортно/импортному контракту", "экспортно-импортных контрактов" заменить словами "сделке по экспорту или импорту", "сделок по экспорту или импорту", соответственно;
слова "экспортному контракту", "экспортного контракта" заменить словами "сделке по экспорту", "сделки по экспорту", соответственно;
слова "экспортным сделкам" заменить словами "сделкам по экспорту";
слова "импортного контракта", "импортному контракту" заменить словами "сделки по импорту", "сделке по импорту", соответственно;
слова "импортным сделкам" заменить словами "сделкам по импорту";
слова "внешнеторговым контрактам", "внешнеторговому контракту" заменить словами "сделкам по экспорту или импорту", "сделке по экспорту или импорту", соответственно;

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2001 жылғы 5 қыркүйектегі N 343 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 137 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 2 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3957. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 17 тамыздағы N 86 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертуі: ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 17 тамыздағы  N 86   қаулысына сәйкес 2007 жылдың 1 қаңтарынан бастап қаулының күші жойылады (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан  қараңыз) .
________________________________________
Қазақстан Республикасындағы экспорт-импорт валюта бақылауын ұйымдастыру тәртібін нақтылау мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2001 жылғы 5 қыркүйектегі N 343  қаулысына  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1669 тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2001 жылғы 29 қарашадағы N 267-268 және "Казахстанская правда" газетінде 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 277-278 жарияланған; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 20 желтоқсандағы  N 575 , Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1743 тіркелген, 2002 жылғы 3 маусымдағы  N 203 , Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1923 тіркелген және 2003 жылғы 26 желтоқсандағы  N 484 , Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2696 тіркелген қаулыларымен енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен қоса, мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында экспорт-импорт валюта бақылауын ұйымдастыру туралы нұсқаулықта:
кіріспесіндегі "Нұсқаулық" деген сөзден кейін "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес әзірленді және" деген сөздермен толықтырылсын;
бүкіл мәтін бойынша:
"уәкілетті банк", "уәкілетті банктер", "уәкілетті банктің", "уәкілетті банкте", "уәкілетті банктерге", "уәкілетті банкке" деген сөздер тиісінше "мәміле паспортының банкі", "мәміле паспортының банктері", "мәміле паспорты банкінің", "мәміле паспортының банкінде", "мәміле паспортының банктеріне", "мәміле паспортының банкіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
"экспорт/импорт келісім-шарты бойынша", "экспорттық-импорттық келісім-шарттарды" деген сөздер тиісінше "экспорт немесе импорт бойынша мәміле", "экспорт немесе импорт бойынша мәмілелерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
"экспорттық келісім-шарт", "экспорттық келісім-шарттың" деген сөздер тиісінше "экспорт бойынша мәміле", "экспорт бойынша мәміленің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"экспорттық мәмілелерге" деген сөздер "экспорт бойынша мәмілелерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"импорттық келісім-шартқа", "импорттық келісім-шарттың" деген сөздер тиісінше "импорт бойынша мәмілеге", "импорт бойынша мәміленің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"импорттық мәмілелерге" деген сөздер "импорт бойынша мәмілелерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"сыртқы сауда келісім-шарттары", "сыртқы сауда келісім-шартты" деген сөздер тиісінше "экспорт немесе импорт бойынша мәмілелер", "экспорт немесе импорт бойынша мәміле" деген сөздермен ауыстырылсын;

в подпункте 1) пункта 2 слова "Национального Банка" заменить словами "и/или свидетельств об уведомлении о валютных операциях, выданных Национальном Банком";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. В случае непоступления экспортной выручки в срок, установленный  Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле", экспортеру необходимо своевременно обратиться за получением лицензии Национального Банка Республики Казахстан на предоставление нерезиденту коммерческого кредита на срок свыше 180 (365 - по отдельному перечню товаров) дней от даты экспорта в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан.
В случае, если экспортная выручка не поступила в срок, установленный  Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" либо в сроки, установленные в лицензии Национального Банка Республики Казахстан, экспортеру необходимо принять все меры для получения экспортной выручки или возврата ранее экспортированного товара.
Зачисление экспортной выручки на счета экспортеров в иностранных банках допускается в соответствии с выданными Национальным Банком Республики Казахстан лицензией или регистрационным свидетельством или свидетельством об уведомлении о валютных операциях и требованиями  Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
4. В случае непоставки товара в срок, установленный  Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле", импортеру необходимо своевременно обратиться за получением лицензии в Национальный Банк Республики Казахстан на предоставление нерезиденту коммерческого кредита на срок свыше 180 дней от даты авансового платежа в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан. При этом датой поставки является дата основного таможенного оформления товара.
В случае непоставки товара в срок, установленный  Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" либо в сроки, установленные в лицензии Национального Банка Республики Казахстан, импортеру необходимо принять все меры для возврата авансовых платежей или поставки товара.";
в пункте 8:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"банк паспорта сделки - уполномоченный банк (его филиал либо расчетно-кассовый отдел), оформивший паспорт сделки по экспорту или импорту, осуществляющий контроль за поступлением экспортной выручки и/или проведением платежей по сделке по экспорту или импорту;";
в абзаце четырнадцатом после слова "свидетельства" дополнить словами "и/или свидетельства об уведомлении о валютных операциях";
в абзаце девятнадцатом знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить абзацем следующего содержания:
"справка адресного бюро, содержащая сведения о месте жительства руководителей экспортера или импортера.";
абзац третий подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"паспорт сделки по экспорту - документ установленной формы, в котором отражаются сведения о внешнеэкономической сделке по экспорту, необходимые для обеспечения учета и отчетности по валютным операциям, заполняемый экспортером;";
абзац третий подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"паспорт сделки по импорту - документ установленной формы, в котором отражаются сведения о внешнеэкономической сделке по импорту, необходимые для обеспечения учета и отчетности по валютным операциям, заполняемый импортером;";
главу 3 дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:

2-тармақтың 1) тармақшасында "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тиiстi лицензияларын немесе тiркеу куәлiктерiнiң" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген тиiстi лицензияларын немесе тiркеу куәлiктерiнiң және/немесе валюта операциялары туралы хабарлама туралы куәліктердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Экспорттық түсім "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында  белгіленген мерзімде түспеген жағдайда, экспортер резидент емеске Қазақстан Республикасының валюта заңнамасына сәйкес экспорт жасалған күннен бастап 180 (тауарлардың жекелеген тізбесі бойынша - 365) күннен астам мерзімге коммерциялық кредит беруге арналған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясын алу үшін уақтылы өтініш жасауы қажет.
Экспорттық түсім "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімде не Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясында белгіленген мерзімдерде түспеген жағдайда, экспортер экспорттық түсімді алу немесе бұрын экспортталған тауарды қайтару үшін барлық шараларды қолдануы қажет.
Экспорттық түсімді экспортерлердің шетелдік банктердегі шоттарына есепке алуға Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген лицензияға немесе тіркеу куәлігіне немесе валюта операциялары туралы хабарлама туралы куәлікке және "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының талаптарына сәйкес рұқсат етіледі.
4. Тауар "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімде жеткізілмеген жағдайда импортер резидент емеске Қазақстан Республикасының валюта заңнамасына сәйкес аванстық төлем жасалған күннен бастап 180 күннен астам мерзімге коммерциялық кредит беруге арналған лицензиясын алу үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне уақтылы өтініш жасауы қажет. Бұл ретте тауарды негізгі кедендік ресімдеу күні жеткізу күні болып табылады.
Тауар "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімде не Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясында белгіленген мерзімдерде жеткізілмеген жағдайда, импортер аванстық төлемді қайтару немесе тауарды жеткізу үшін барлық шараларды қолдануы қажет.";
8-тармақта:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мәміле паспортының банкі - экспорт немесе импорт бойынша мәміленің паспортын ресімдейтін, экспорттық түсімнің түсуін және/немесе экспорт немесе импорт мәмілесі бойынша төлемдердің жүргізілуін бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті банк (оның филиалы не есеп айырысу-касса бөлімі);";
он төртінші абзацтағы "куәлігінің" деген сөзден кейін "және/немесе валюта операциялары туралы хабарлама туралы куәліктің" деген сөздермен ауыстырылсын;
он тоғызыншы абзацтағы "." тыныс белгісі ";" тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"мекен-жай бюросының экспортердің немесе импортердің басшыларының тұрғылықты жері туралы мәліметтер бар анықтамасы.";
1) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"экспорт бойынша мәміленің паспорты - белгіленген нысандағы, валюта операциялары бойынша есепке алуды және есептілікті қамтамасыз етуге қажетті, экспорт бойынша сыртқы экономикалық мәміле туралы мәліметтер көрсетілетін, экспортер толтыратын құжат;";
2) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"импорт бойынша мәміленің паспорты - белгіленген нысандағы, валюта операциялары бойынша есепке алуды және есептілікті қамтамасыз етуге қажетті, импорт бойынша сыртқы экономикалық мәміле туралы мәліметтер көрсетілетін, импортер толтыратын құжат;";
3-тарау мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:

"8-1. Банки второго уровня определяют полномочия расчетно-кассовых отделов оформлять паспорта сделок на основании доверенности.
Расчетно-кассовые отделы банков осуществляют оформление паспортов сделок при наличии:
1) интегрированной автоматизированной информационной системы банка, позволяющей:
производить обмен между банком и его филиалом (расчетно-кассовым отделом) информацией об открытии банковского счета клиенту и проведенным платежам и переводам по поручению клиента не позднее операционного дня открытия счета или проведения платежа или перевода денег;
иметь доступ к информации о фактическом движении товаров по паспортам сделок, предоставленной в банк в установленном настоящей Инструкцией порядке;
иметь сводные сведения в целом по уполномоченному банку и/или его филиалу по оформленным паспортам сделок, в том числе расчетно-кассовыми отделами, не позднее дня оформления паспорта сделки банком паспорта сделки;
2) внутренних правил, регламентирующих процедуры оформления расчетно-кассовыми отделами паспортов сделок и проведения экспортно-импортных операций по поручениям клиентов, доведения банком до расчетно-кассовых отделов, оформивших паспорт сделки, информации о фактическом движении товаров по паспорту сделки, а также осуществление банком в рамках системы управления рисками оценки, измерения, контроля и мониторинга рисков, связанных с осуществлением расчетно-кассовыми отделами функций агентов валютного контроля (далее - внутренние правила).
Внутренними правилами также регламентируется порядок направления в таможенные органы извещений по форме, установленной Приложениями 12 и 13 к настоящей Инструкции.";
пункт 9-1 исключить;
в пункте 11:
предложение второе абзаца первого дополнить словами ", а также справку адресного бюро, содержащую сведения о месте жительства руководителей экспортера или импортера";
в абзаце втором:
после слов "по факсу" дополнить словами "либо по электронной почте";
слова "факсимильную копию" заменить словами "факсимильную либо электронную копию при наличии подписей и печатей всех участников сделки";
после слова "факсимильной" дополнить словами "либо электронной";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"В случае непредставления экспортером или импортером в указанные в настоящем пункте сроки оригинала контракта либо его нотариально засвидетельствованной копии либо несоответствия оригинала контракта с представленной для оформления паспорта сделки копией экспортер или импортер несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";

"8-1. Екінші деңгейдегі банктер есеп айырысу-касса бөлімдерінің сенімхат негізінде мәмілелер паспортын ресімдеу өкілеттігін айқындайды.
Банктердің есеп айырысу-касса бөлімдері мәмілелер паспортын ресімдеуді:
1) банктің:
банк және оның филиалы (есеп айырысу-касса бөлімі) арасында клиентке банктік шот ашу және клиенттің тапсырмасы бойынша шот ашылған немесе төлем немесе ақша аудару жүргізілген операциялық күннен кешіктірмей жүргізілген төлемдер және аударымдар туралы ақпарат алмасуға;
осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіппен банкке ұсынылған мәмілелер паспорттары бойынша тауарлардың нақты қозғалысы туралы ақпаратқа рұқсаттың болуына;
мәміле паспортының банкі мәміле паспортын ресімдеген күннен кешіктірмей, тұтастай алғанда уәкілетті банк және/немесе оның филиалы, ресімделген мәмілелер паспорттары, оның ішінде есеп айырысу-касса бөлімдері бойынша жиынтық мәліметтердің болуына мүмкіндік беретін интеграцияланған автоматтандырылған ақпарат жүйесі;
2) есеп айырысу-касса бөлімдерінің мәмілелердің паспорттарын ресімдеу және клиенттердің тапсырмалары бойынша экспорт-импорт операцияларын жүргізу, банктердің мәміле паспортын ресімдеген есеп айырысу-касса бөлімдеріне мәміле паспорты бойынша тауарлардың нақты қозғалысы туралы ақпаратты жеткізу, сондай-ақ банктің бағалау тәуекелдерін басқару жүйесі шеңберінде есеп айырысу-касса бөлімдерінің валюталық бақылау агенттерінің функцияларын жүзеге асыруына байланысты тәуекелдерді өлшеу, бақылау және мониторингін жүзеге асыру рәсімдерін реттейтін ішкі ережелер (бұдан әрі - ішкі ережелер) болған кезде жүзеге асырады.
Ішкі ережелермен сондай-ақ кеден органдарына осы Нұсқаулықтың 12 және 13-қосымшаларында белгіленген нысан бойынша хабарлар жіберу тәртібі реттеледі.";
9-1-тармақ алынып тасталсын;
11-тармақта:
бірінші абзацтың екінші сөйлемі "МП электронды көшiрмесiн" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ мекен-жай бюросының экспортердің немесе импортердің басшыларының тұрғылықты жері туралы мәліметтер бар анықтамасын" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацта:
"факс" деген сөзден кейін "не электрондық пошта" деген сөздермен толықтырылсын;
"факсимильді көшірмесін" деген сөздер "мәміленің барлық қатысушысының қолдары және мөрлері бар факсимильдік не электрондық көшірмесін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"факсимильді көшірмесімен" деген сөздер "факсимильдік не электрондық көшірмесімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Экспортер немесе импортер осы тармақта көрсетілген мерзімде келісім-шарттың түпнұсқасын не оның нотариат куәландырған көшірмесін ұсынбаған не келісім-шарт түпнұсқасының мәміленің паспортын ресімдеу үшін ұсынылған көшірмесімен сәйкес келмеген жағдайда экспортер немесе импортер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілік атқарады.";

в абзаце третьем пункта 12-1 слова "экспортные и импортные сделки" заменить словами "сделки по экспорту или импорту";
в пункте 13:
в абзаце втором:
после слов "по факсу" дополнить словами "либо по электронной почте";
слова "факсимильную копию" заменить словами "факсимильную либо электронную копию при наличии подписей и печатей всех участников сделки";
после слова "факсимильной" дополнить словами "либо электронной";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"В случае непредставления экспортером или импортером в указанные в настоящем пункте сроки оригинала контракта либо его нотариально засвидетельствованной копии, либо несоответствия оригинала контракта с представленной для оформления паспорта сделки копией экспортер или импортер несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";
в пункте 16:
в подпункте 2) после слова "требованиям" дополнить словом "валютного";
в подпункте 8) слова "законодательством Республики Казахстан" заменить словами " Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле";
в пункте 23:
слова "экспортно-импортная сделка" заменить словами "сделка по экспорту или импорту";
после слов "регистрационное свидетельство Национального Банка Республики Казахстан" дополнить словами "и/или свидетельство об уведомлении о валютных операциях, выданные Национальным Банком Республики Казахстан";
в пункте 26-1 после слов "свидетельство", "свидетельства" дополнить словами "и/или свидетельство об уведомлении о валютных операциях", "и/или свидетельства об уведомлении о валютных операциях", соответственно;
дополнить пунктом 26-2 следующего содержания:
"26-2. Экспортер или импортер закрывает паспорт сделки в таможенном органе и банке паспорта сделки в порядке, предусмотренном пунктами 46 и 47 настоящей Инструкции.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Банк паспорта сделки ведет журнал по экспорту или импорту по форме, установленной приложениями 3 и 4 к настоящей Инструкции, для учета поступивших от таможенного органа паспортов сделок и/или дополнительных листов к паспорту сделки по экспорту или импорту, актов сверок и исходящих в таможенные органы уведомлений.
В случае, если в банке (его филиале) имеется несколько операционных залов (расчетно-кассовых отделов), имеющих различное месторасположение, допускается ведение нескольких журналов по экспорту или ипморту на каждый операционный зал (расчетно-кассовый отдел). По истечении календарного года расчетно-кассовые отделы банков сдают оконченные журналы для регистрации входящих и исходящих документов валютного контроля на хранение в архив банка либо филиала, в пределах административно-территориальной единицы (области) которого создан расчетно-кассовый отдел. Журналы подлежат хранению в течение 5 (пяти) лет со дня их окончания.";

12-1-тармақтың үшінші абзацында "экспорт және импорт мәмілелерін" деген сөздер "экспорт немесе импорт бойынша мәмілелерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-тармақта:
екінші абзацта:
"факс" деген сөзден кейін "не электрондық пошта" деген сөздермен толықтырылсын;
"факсимильді көшірмесін" деген сөздер "мәміленің барлық қатысушысының қолдары және мөрлері бар факсимильдік не электрондық көшірмесін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"факсимильді көшірмесімен" деген сөздер "факсимильдік не электрондық көшірмесімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Экспортер немесе импортер осы тармақта көрсетілген мерзімде келісім-шарттың түпнұсқасын не оның нотариат куәландырған көшірмесін ұсынбаған не келісім-шарт түпнұсқасының мәміленің паспортын ресімдеу үшін ұсынылған көшірмесімен сәйкес келмеген жағдайда экспортер немесе импортер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілік атқарады.";
16-тармақта:
2) тармақшаның мемлекеттік тілдегі мәтін өзгеріссіз қалады;
8) тармақшада "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздер "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында " деген сөздермен ауыстырылсын;
23-тармақта:
"экспорт-импорт мәмілесі" деген сөздер "экспорт немесе импорт бойынша мәміле" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тіркеу куәлігін" деген сөздерден кейін "және/немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген валюта операциялары туралы хабарлама туралы куәліктің" деген сөздермен толықтырылсын;
26-1-тармақтағы "куәлігін", "куәлігінің" деген сөздерден кейін тиісінше "және/немесе валюта операциялары туралы хабарлама туралы куәлігін", "және/немесе валюта операциялары туралы хабарлама туралы куәлігінің" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 26-2-тармақпен толықтырылсын:
"26-2. Экспортер немесе импортер кеден органында және мәміле паспортының банкінде осы Нұсқаулықтың 46 және 47-тармақтарында көзделген тәртіппен мәміле паспортын жабады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Мәміле паспортының банкі кеден органынан келіп түскен мәмілелер паспорттарын және/немесе экспорт немесе импорт бойынша паспортқа қосымша парақтарды, салыстыру актілерін және кеден органдарына жіберілген хабарламаларды есепке алу үшін осы Нұсқаулықтың 3 және 4-қосымшаларында белгіленген нысан бойынша экспорт немесе импорт жөніндегі журналды жүргізеді.
Егер банкте (оның филиалында) әр түрлі жерде орналасқан бірнеше операция залы (есеп айырысу-касса бөлімдері) бар болған жағдайда, әрбір операция залы (есеп айырысу-касса бөлімі) үшін экспорт немесе импорт жөніндегі бірнеше журнал жүргізуге рұқсат етіледі. Күнтізбелік жыл аяқталғаннан кейін банктердің есеп айырысу-касса бөлімдері келіп түскен және жіберілген валюта бақылау құжаттарын тіркеуге арналған, аяқталған журналдарды банктің не әкімшілік-аумақтық бірлік (облыс) шегінде есеп айырысу-касса бөлімі құрылған филиалдың мұрағатына тапсырады. Журналдар аяқталған күннен бастап 5 (бес) жыл бойы сақталады.";

подпункт 2) пункта 28-2 исключить;
в абзаце первом пункта 28-7 слова "экспортная сделка" заменить словами "сделка по экспорту";
пункты 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"33. В случаях, когда экспортная выручка не поступает в банк паспорта сделки в установленные  Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" либо лицензией Национального Банка Республики Казахстан сроки экспортеру необходимо в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты окончания данных сроков поступления экспортной выручки представить в таможенный орган письменное объяснение о причинах непоступления экспортной выручки с приложением копий подтверждающих документов.
34. В случаях, когда товар по импорту не поступает в установленные  Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" либо лицензией Национального Банка Республики Казахстан сроки импортеру необходимо в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты окончания данных сроков поступления товаров по импорту представить в таможенный орган письменное объяснение о причинах непоступления товара с приложением копий подтверждающих документов.";
пункты 36 и 37 изложить в следующей редакции:
"36. В случае, непоступления или неполного поступления в сроки, установленные  Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" либо лицензией Национального Банка Республики Казахстан, экспортной выручки таможенный орган, при наличии документов, подтверждающих факт нарушения, направляет соответствующую информацию по имеющим признаки административного правонарушения - в Национальный Банк Республики Казахстан, а по имеющим признаки уголовно-наказуемого деяния - в правоохранительные органы.
37. В случае, непоступления или неполного поступления товара либо авансового платежа по импорту по сделкам, предусматривающим перемещение товаров через таможенную границу, в сроки, установленные Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" либо лицензией Национального Банка Республики Казахстан таможенный орган самостоятельно рассматривает вопрос о привлечении импортера к ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях и направляет сведения о проделанной работе в уполномоченный орган по вопросам таможенного дела для последующего представления сводных сведений в Национальный Банк Республики Казахстан.
По нарушениям, имеющим признаки уголовно-наказуемого деяния, соответствующая информация направляется таможенным органом в правоохранительные органы.";
пункт 39 исключить;
пункт 44 дополнить абзацами следующего содержания:
"В случае изменения обслуживающего филиала или расчетно-кассового отдела банка паспорта сделки переоформление паспорта сделки не требуется. Новые банковские реквизиты экспортера или импортера и данные филиала или расчетно-кассового отдела банка паспорта сделки указываются в графе "Особые отметки" паспорта сделки" и данная информация доводится до сведения таможенного органа, оформившего паспорт сделки.
При этом филиал или расчетно-кассовый отдел банка, обслуживавший ранее паспорт сделки, передает все сведения и документы по нему в филиал или расчетно-кассовый отдел банка, принимающий данный паспорт сделки на контроль.";
в пункте 47:
в подпункте 2) слова "при условии соблюдения требований пункта 9-1 настоящей Инструкции" исключить;
в подпункте 5):
в предложении первом после слов "права требования" дополнить словами "на всю сумму паспорта сделки";
в предложении втором после слов "лицо-резидент" дополнить словами "(за исключением страховых компаний по договорам страхования риска неисполнения нерезидентами обязательств)";
в подпункте 6) слова "данного импортного контракта" заменить словами "данной сделки по импорту";
в подпункте 7) слова "данного экспортного контракта" заменить словами "данной сделки по экспорту";
в подпункте 8) слова "экспортный/импортный контракт" заменить словами "сделку по экспорту или импорту";

28-2-тармақтың 2) тармақшасы алынып тасталсын;
28-7-тармақтың бірінші абзацындағы "экспорт мәмілесінде" деген сөздер "экспорт бойынша мәміледе" деген сөздермен ауыстырылсын;
33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Экспорттық түсім мәміле паспортының банкіне "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында не Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясында белгіленген мерзімдерде түспеген жағдайларда, экспортер экспорттық түсімнің осы түсу мерзімдері аяқталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде кеден органына растау құжаттарының көшірмелерін қоса бере отырып экспорттық түсімнің түспеу себептері туралы жазбаша түсінік беруі қажет.
34. Импорт бойынша тауар "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында не Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясында белгіленген мерзімдерде түспеген жағдайларда, импортер импорт бойынша тауарлардың түсу мерзімдері аяқталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде кеден органына растау құжаттарының көшірмелерін қоса бере отырып импорт бойынша тауардың түспеу себептері туралы жазбаша түсінік беруі қажет.";
36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Экспорттық түсім "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында  не Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясында белгіленген мерзімдерде түспеген немесе толық түспеген жағдайда, кеден органы жөнсіздік фактісін растайтын құжаттар болған кезде, әкімшілік құқық бұзушылық белгілер бойынша тиісті ақпаратты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, ал қылмыстық жазалау іс-әрекет белгілері бойынша тиісті ақпаратты құқық қорғау органдарына жібереді.
37. Кедендік шекара арқылы тауарлардың орын ауыстыруы көзделетін мәміле бойынша импорт бойынша тауар не аванстық төлем "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында не Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясында белгіленген мерзімдерде түспеген немесе толық түспеген жағдайда, кеден органы импортерді Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы заңнамасына сәйкес жауапкершілікке тарту туралы мәселені дербес қарайды және істелген жұмыс туралы мәліметтерді кейіннен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жиынтық мәліметтерді беру үшін кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
Қылмыстық жазалау іс-әрекет белгілері бар құқық бұзушылықтар бойынша тиісті ақпаратты кеден органы құқық қорғау органдарына жібереді.";
39-тармақ алынып тасталсын;
44-тармақ мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Мәміле паспорты банкінің қызмет көрсететін филиалы немесе есеп айырысу-касса бөлімі өзгерген жағдайда мәміле паспортын қайта ресімдеу талап етілмейді. Экспортердің немесе импортердің жаңа банктік деректемелері және мәміле паспорты банкі филиалының немесе есеп айырысу-касса бөлімінің жаңа деректері "Ерекше белгілер" бағанында көрсетіледі және осы ақпарат мәміле паспортын ресімдеген кеден органына жіберіледі.
Бұл ретте мәміле паспортына бұрын қызмет көрсеткен банктің филиалы немесе есеп айырысу-касса бөлімі олар бойынша барлық мәліметтер мен құжаттарды осы мәміле паспортын бақылау үшін қабылдаған банктің филиалына немесе есеп айырысу-касса бөліміне өткізеді.";
47-тармақта:
2) тармақшадағы "осы нұсқаулықтың 9-1 тармағының талаптарын сақтағанда" деген сөздер алынып тасталсын;
5) тармақшада:
бірінші сөйлемдегі "резидент емес әріптестен" деген сөздерден кейін "мәміле паспортының барлық сомасына" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлемдегі "басқа резидент тұлға" деген сөздерден кейін "резидент еместердің міндеттемелерді орындамау тәуекелдерін сақтандыру шарттары жөніндегі сақтандыру компанияларын қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшадағы "осы импорттық келісім-шарттың" деген сөздер "импорт бойынша осы мәміленің" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "осы экспорттық келісім-шарттың" деген сөздер "экспорт бойынша осы мәміленің" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшадағы "экспорт/импорт келісім-шартын" деген сөздер "экспорт немесе импорт бойынша келісім-шарттың" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить подпунктом 10-2) следующего содержания:
"10-2) отсутствие по паспорту сделки движения денег и товаров в течение 1 (одного) года с последней даты исполнения обязательств, при наличии эквивалентного исполнения обязательств сторонами и истечения сроков сделок по экспорту или импорту, без письменного уведомления экспортером или импортером банка паспорта сделки и таможенного органа о прекращении действия данной сделки;";
дополнить подпунктами 13-2) - 13-4) следующего содержания:
"13-2) получение страховой выплаты при наступлении страхового случая по договорам страхования риска неисполнения нерезидентом обязательств;
13-3) неисполнение нерезидентом своих обязательств перед резидентом в течение пяти лет с даты принятия решения уполномоченного органа по делу об административном правонарушении или решение по уголовному делу по сумме нарушения по паспорту сделки;
13-4) отсутствие по месту нахождения резидента, оформившего паспорт сделки, в течение пяти лет, подтвержденное в порядке, предусмотренном пунктом 49 настоящей Инструкции;";
предложение второе абзаца первого пункта 49 исключить;
в пункте 53:
в подпункте 2) цифру и буквы "8-го" заменить цифрой "11";
подпункт 6) исключить;
в пункте 54:
подпункты 2) и 6) исключить;
в подпункте 3) слова "один раз в месяц, в согласованные сроки" заменить словами "ежемесячно не позднее 11 числа";
в пункте 55:
после слов "их возврате" дополнить словами ", а также иную требуемую для осуществления валютного контроля информацию в соответствии с документами валютного контроля";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Для целей экспортно-импортного валютного контроля таможенными органами учитывается стоимость товаров, установленная сделкой по экспорту или импорту.";
пункт 56 исключить;
пункт 57 дополнить абзацем следующего содержания:
"Банк паспорта сделки по запросу таможенного органа предоставляет для целей экспортно-импортного валютного контроля в таможенный орган сведения о движении денег по конкретному паспорту сделки.";
в пункте 58:
в абзаце первом после слов "этих операций" дополнить словами "валютному";
в подпункте 2) цифру "15" заменить цифрой "20";
в подпункте 3):
цифру "20" заменить цифрой "23";
знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) ежемесячно, в срок до 20 числа месяца, следующего за отчетным, направляет в Национальный Банк Республики Казахстан сведения о расчетно-кассовых отделах банка, осуществляющих экспортно-импортные операции по поручениям клиентов, в письменном виде с указанием их реквизитов и местонахождения.";
в пункте 63:
в подпункте 3):
знак препинания ";" заменить знаком препинания ".";
дополнить предложением следующего содержания:
"Документом, подтверждающим приобретение товаров за счет государственных внешних займов, является письмо соответствующего государственного органа;";
в подпункте 5):
после слов "по контрактам," дополнить словами "инвойсам, счет-фактурам, оформленным либо";
знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

мынадай мазмұндағы 10-2) тармақшамен толықтырылсын:
"10-2) тараптардың міндеттемелерін орындау баламасы болған және экспорт немесе импорт бойынша мәмілелерді орындау мерзімдері аяқталған кезде мәміле паспорты банкінің экспортерінің немесе импортерінің және кеден органын осы мәмілені тоқтату туралы жазбаша хабарламасынсыз, міндеттемелерді орындаудың соңғы күнінен бастап 1 (бір) жыл ішінде мәміле паспорты бойынша ақша және тауар қозғалысының болмауы;";
мынадай мазмұндағы 13-2)-13-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-2) резидент еместің міндеттемелерін орындамау тәуекелін сақтандыру шарты бойынша сақтандыру оқиғасы басталған кезде сақтандыру төлемін алу;
13-3) уәкілетті органның әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша шешімі немесе мәміле паспорты бойынша жөнсіздік сомасы бойынша қылмыстық іс туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жыл ішінде резидент еместің резидент алдындағы міндеттемелерін орындамауы;
13-4) мәміле паспортын ресімдеген резиденттің орналасқан жері бойынша бес жыл бойы, осы Нұсқаулықтың 49-тармағында көзделген тәртіппен расталған болмауы;";
49-тармақтың бірінші абзацының екінші сөйлемі алынып тасталсын;
53-тармақта:
2) тармақшадағы "8-нен" деген сан және әріптер "11-нен" деген сан және әріптермен ауыстырылсын;
6) тармақша алынып тасталсын;
54-тармақта:
2) және 6) тармақшалар алынып тасталсын;
3) тармақшада "айына бір рет, келісілген мерзімде" деген сөздер "ай сайын, 11-нен кешіктірілмей" деген сөздермен ауыстырылсын;
55-тармақта:
"ақпаратты" деген сөзден кейін ", сондай-ақ валюталық бақылау құжаттарына сәйкес валюталық бақылауды жүзеге асыру үшін талап етілетін өзге ақпаратты" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Экспорттық-импорттық валюталық бақылау мақсаты үшін кеден органдары тауарлардың экспорт немесе импорт мәмілесі бойынша белгіленген құнын есепке алады.";
56-тармақ алынып тасталсын;
57-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Мәміле паспортының банкі кеден органының сұратуы бойынша экспорттық-импорттық валюталық бақылау мақсаты үшін кеден органына нақты мәміле паспорты бойынша ақша қозғалысы туралы мәліметтер ұсынады.";
58-тармақта:
бірінші абзацтағы "Қазақстан Республикасының" деген сөздерден кейін "валюта" деген сөзбен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "15" деген сан "20" деген санмен ауыстырылсын;
3) тармақшада:
"20" деген сан "23" деген санмен ауыстырылсын;
"." тыныс белгісі ";" тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 20-на дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне клиенттердің тапсырмасы бойынша экспорттық-импорттық операцияларды жүзеге асыратын банктің есеп айырысу-касса бөлімдері туралы мәліметтерді жазбаша түрде олардың деректемелері мен орналасқан жерін көрсете отырып жібереді;
63-тармақта:
3) тармақшада:
";" тыныс белгісі "." тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Тиісті мемлекеттік органның хаты мемлекеттік сыртқы заемдар есебінен тауарлар сатып алуды растайтын құжат болып табылады;";
5) тармақшада:
"келісім-шарттар" деген сөздер "не ресімделген келісім-шарттар, инвойстар, шот-фактуралар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"." тыныс белгісі ";" тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

"6) при перемещении товаров по договорам безвозмездного характера, не требующим встречного исполнения обязательств.";
пункт 68 изложить в следующей редакции:
"68. При наличии у экспортера или импортера лицензии или регистрационного свидетельства или свидетельства об уведомлении о валютных операциях Национального Банка Республики Казахстан на открытие счета в иностранном банке, с которого могут осуществляться платежи по импорту либо на который может поступать экспортная выручка в соответствии с требованиями  Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" и условиями лицензии или свидетельств, в паспорте сделки указываются реквизиты как банка паспорта сделки, в котором открыт счет резидента Республики Казахстан, так и реквизиты иностранного банка, в котором открыт счет данного резидента.
Подтверждением поступления экспортной выручки (произведенной оплаты товаров) являются:
1) выписка с корреспондентского счета в иностранном банке - при приобретении товаров банками (в таможенном органе остается заверенная копия той части выписки, которая подтверждает сумму валюты, уплаченной банком с корреспондентского счета);
2) извещение Национального Банка Республики Казахстан (его территориального филиала) о движении денег по счету резидента в иностранном банке, направляемое в таможенные органы по их письменному обращению;
3) извещения банка паспорта сделки, направляемые в таможенный орган в установленном настоящей Инструкцией порядке.";
в абзаце первом пункта 70 слова "без лицензии Национального Банка Республики Казахстан" исключить;
в абзаце шестом пункта 71 слова "движением капитала" заменить словами "предоставлением коммерческого кредита";
в пункте 75 слова "импортной сделке", "импортным контрактам" заменить словами "сделке по импорту", "сделкам по импорту", соответственно;
в пункте 75-1:
в подпункте 5) после слова "лицензия" дополнить словами "или регистрационное свидетельство";
в абзаце восьмом слова "проведение операции, связанной с движением капитала," заменить словами "предоставление коммерческого кредита на срок свыше 180 (по отдельному перечню товаров - 365) дней";
пункты 77 и 77-1 исключить;
в пункте 78 слова "Национального Банка Республики Казахстан на операцию, связанную с движением капитала" заменить словами "и/или свидетельства об уведомлении о валютных операциях, выданных Национальным Банком Республики Казахстан, в случае, если их получение требуется в соответствии с валютным законодательством";

"6) қарама-қарсы орындау міндеттемелері талап етілмейтін, өтеусіз сипаттағы шарттар бойынша тауарлардың орнын ауыстыру кезінде.";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Шетелдік банкте импорт бойынша төлем жүзеге асырылатын не "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  талаптарына және лицензияның немесе куәліктің талаптарына сәйкес экспорттық түсім түсетін шот ашу үшін экспортерде немесе импортерде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы немесе тіркеу куәлігі немесе валюта операциялары туралы хабарлама туралы куәліктері болған кезде, мәміле паспортында Қазақстан Республикасы резидентінің шоты ашылған мәміле паспорты банкінің деректемелері және сол сияқты осы резиденттің шоты ашылған шетелдік банктің деректемелері көрсетіледі.
Мыналар экспорттық түсім түсуінің (тауарлардың ақысын төлеудің) растамасы болып табылады:
1) шетелдік банктегі корреспонденттік шоттан үзінді-көшірме - банктер тауар сатып алған кезде (кеден органында үзінді-көшірменің банктің корреспонденттік шоттан төлеген валюта сомасын растайтын бөлігінің расталған көшірмесі қалады);
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (оның аумақтық филиалының) резиденттің шетел банкіндегі шоты бойынша ақша қозғалысы туралы, кеден органына оның жазбаша сұрауы бойынша жіберілетін хабарламасы;
3) мәміле паспорты банкінің осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіппен кеден органына жіберілетін хабары.";
70-тармақтың бірінші абзацындағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы болмаған жағдайда" деген сөздер алынып тасталсын;
71-тармақтың алтыншы абзацындағы "Капиталдың қозғалысымен" деген сөздер "Коммерциялық кредит ұсынуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
75-тармақтағы "импорт мәмілесі", "импорт келісім-шарттары" деген сөздер тиісінше "импорт бойынша мәміле", "импорт бойынша мәмілелер" деген сөздермен ауыстырылсын;
75-1-тармақта:
5) тармақшадағы "лицензиясын" деген сөзден кейін "немесе тіркеу куәлігін" деген сөздермен толықтырылсын;
сегізінші абзацтағы "капитал қозғалысына байланысты операцияларды жүргізуге" деген сөздер "180 (жекелеген тауарлар тізбесі бойынша - 365) күннен асатын мерзімге коммерциялық кредит беруге" деген сөздермен ауыстырылсын;
77 және 77-1-тармақтар алынып тасталсын;
78-тармақтағы "капиталдың қозғалысымен байланысты операцияға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы және/немесе тіркеу куәлігі" деген сөздер ", егер алынуы валюта заңнамасына сәйкес талап етілген жағдайда, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген лицензия және/немесе тіркеу куәлігі және/немесе валюта операциялары туралы хабарламалар туралы куәлік" деген сөздермен ауыстырылсын;

Приложения 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"Приложение 1
к Инструкции об организации
экспортно-импортного валютного
контроля в Республике Казахстан
Паспорт сделки по экспорту номер
11 (12, 31, 32) _________ от "___"___________ года
Реквизиты банка экспортера:
Наименование ____________________________________________________
Филиал __________________________________________________________
Расчетно-кассовый отдел (далее - РКО) ___________________________
Адрес ___________________________________________________________
Регистрационный номер налогоплательщика (далее - РНН) ___________
Код общегосударственного классификатора предприятий и организаций
(далее - ОКПО) банка (филиала банка) ____________________________
Наименование иностранного банка _________________________________
Реквизиты экспортера:
Наименование ____________________________________________________
Код ОКПО ________________________________________________________
Адрес ___________________________________________________________
Номер банковского счета в Республике Казахстан __________________
Номер банковского счета в иностранном банке _____________________
РНН _____________________________________________________________
Адрес налогового органа _________________________________________
Паспортные данные _______________________________________________
Реквизиты третьего лица:
Наименование ____________________________________________________
Код ОКПО ________________________________________________________
Адрес ___________________________________________________________
Номер банковского счета в Республике Казахстан __________________
РНН _____________________________________________________________
Адрес налогового органа _________________________________________
Паспортные данные _______________________________________________
Реквизиты иностранного покупателя:
Наименование ____________________________________________________
Страна __________________________________________________________
Адрес ___________________________________________________________
Реквизиты банка покупателя ______________________________________
Реквизиты и условия контракта:
Номер ___________________ Последняя дата ________________
Дата _____________________ Валюта платежа _______________
Сумма контракта __________ Код валюты платежа ___________
Форма расчетов __________________
Валюта по контракту _____________
Код валюты по контракту _________
Валютная оговорка _______________________________________________
Лицензия Национального Банка Республики Казахстан
Номер лицензии _____________ Дата ______________ Срок ___________
Регистрационное свидетельство Национального Банка
Республики Казахстан
Номер регистрационного свидетельства ______________ Дата ________
Номер свидетельства об уведомлении о валютных операциях _________
Дата ____________________
Подписи уполномоченных лиц:
от банка              от экспортера         от таможенного органа
(должность)           (должность)           (должность)
___________________   ___________________   _____________________
Фамилия и инициалы    Фамилия и инициалы    Фамилия и инициалы
(подпись)             (подпись)             (подпись)
место печати          место печати          место печати
дата ______           дата _______          дата ________
от третьего лица      от банка третьего лица
(должность)           (должность)
___________________   _____________________
Фамилия и инициалы    Фамилия и инициалы
(подпись)             (подпись)
место печати          место печати
дата ____________     дата ___________
Особые отметки банка, Таможенного органа
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Приложение к паспорту сделки по экспорту отдельных товаров

1 және 2-қосымшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасында
экспорт-импорт валюта
бақылауын ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа 1-қосымша
_____ жылғы "__" ________
_________ нөмірі 11 (12, 31, 32)
Экспорт бойынша мәміле паспорты
Экспортер банкінің деректемелері:
Атауы _____________________________________________________________
Филиалы ___________________________________________________________
Есеп айырысу-касса бөлімі (бұдан әрі - ЕКБ) _______________________
Мекен-жайы ________________________________________________________
Салық төлеушінің тіркеу нөмірі (бұдан әрі - СТН) __________________
Банктің (банк филиалының) кәсіпорындар мен ұйымдарды жалпы
мемлекеттік жіктеушінің коды (бұдан әрі - КҰЖЖ) ___________________
Шетелдік банктің атауы ____________________________________________
Экспортердің деректемелері:
Атауы _____________________________________________________________
КҰЖЖ коды _________________________________________________________
Мекен-жайы ________________________________________________________
Қазақстан Республикасындағы банктік шотының нөмірі ________________
Шетелдік банктегі банктік шотының нөмірі __________________________
СТН _______________________________________________________________
Салық органының мекен-жайы ________________________________________
Төлқұжат деректемелері ____________________________________________
Үшінші тұлғаның деректемелері:
Атауы _____________________________________________________________
КҰЖЖ коды _________________________________________________________
Мекен-жайы ________________________________________________________
Қазақстан Республикасындағы банктік шотының нөмірі ________________
СТН _______________________________________________________________
Салық органының мекен-жайы ________________________________________
Төлқұжат деректемелері ____________________________________________
Шетелдік сатып алушының деректемелері:
Атауы _____________________________________________________________
Елі _______________________________________________________________
Мекен-жайы ________________________________________________________
Сатып алушы банктің деректемелері _________________________________
Келісім-шарттың деректемелері және талаптары:
Нөмірі ______________________       Соңғы күні ____________________
Күні ________________________       Төлем валютасы ________________
Келісім-шарт сомасы _________       Төлем валютасының коды ________
Есеп айырысу нысаны ______________________
Келісім-шарт бойынша валюта ______________
Келісім-шарт бойынша валютаның коды ______
Валютаны келісу __________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы
Лицензияның нөмірі ________   Күні __________   Мерзімі ___________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тіркеу куәлігі
Тіркеу куәлігінің нөмірі _______________    Күні __________________
Валюта операциялары туралы хабарлама туралы куәліктің нөмірі
_________ Күні _________
Уәкілетті тұлғалардың қолдары:
банктің атынан       экспортердің атынан       кеден органы атынан
(лауазымы)           (лауазымы)                (лауазымы)
______________       ___________________       ___________________
Аты-жөні             Аты-жөні                  Аты-жөні
(қолы)               (қолы)                    (қолы)
мөр орны             мөр орны                  мөр орны
күні _________       күні ______________       күні ______________
үшінші тұлғаның      үшінші тұлға
атынан               банкінің атынан
(лауазымы)           (лауазымы)
_______________      ___________________
Аты-жөні             Аты-жөні
(қолы)               (қолы)
мөр орны             мөр орны
күні __________      күні ______________
Банктің, Кеден органының ерекше белгілері
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жекелеген тауарлардың экспорты бойынша мәміле паспортына

номер 3_/_________ от ____ 200 _ года
Список экспортируемых товаров
номер по
порядку
Наименование
товара
Код
товара
номер пункта
по Перечню
1
2
...
от банка              от экспортера         от таможенного органа
(должность)           (должность)           (должность)
___________________   ___________________   ___________________
Фамилия и инициалы    Фамилия и инициалы    Фамилия и инициалы
(подпись)             (подпись)             (подпись)
место печати          место печати          место печати
дата ____________     дата ____________     дата ____________
Указания по заполнению паспорта сделки по экспорту
1. "Паспорт сделки по экспорту" - указывается сложный код паспорта сделки, состоящий из четырех частей, разделенных наклонной чертой:
1) первая часть состоит из двух арабских цифр: первая из которых может быть "1" или "3", вторая "1" или "2". Первая цифра "1" означает, что данный паспорт сделки по экспорту предназначен для валютного контроля за поступлением валютной выручки от экспорта товаров, или "3" - означает, что данный паспорт сделки по экспорту предназначен для валютного контроля за поступлением валютной выручки от экспорта отдельных товаров в соответствии с перечнем, установленным Правительством Республики Казахстан. Вторая цифра "1" означает, что по данному паспорту сделки сначала будет иметь место предоплата, или "2" - таможенное оформление товара;
2) вторая часть состоит из восьми цифр, составляющих код таможенного органа;
3) третья часть состоит из трех цифр, в которой проставляются три последние цифры текущего года;
4) четвертая часть состоит из цифры ноль с точкой, после которой проставляется порядковый номер данного паспорта сделки по экспорту согласно журналу (например, 11/00000000/003/0.12 или 32/00000000/003/0.15).
2. Под графой "паспорт сделки по экспорту" таможенным органом указывается дата его регистрации в графе "исходящие" соответствующего журнала регистрации паспортов сделок по экспорту таможенного органа (Приложение 3-1 к настоящей Инструкции).
3. Раздел "Реквизиты банка экспортера" заполняется следующим образом:
1) в графе "Наименование" указывается полное наименование банка, оформившего паспорт сделки по экспорту;
2) в графе "Филиал" указывается полное наименование филиала, где ведется счет экспортера, указываемый далее в паспорте сделки по экспорту в графе "номер счета". Графа заполняется только в случае, если указанный счет ведется в филиале банка;
3) в графе "РКО" указывается полное наименование РКО, где ведется счет экспортера, указываемый далее в паспорте сделки по экспорту в графе "номер банковского счета". Заполняется только в случае, если указанный счет ведется в РКО;

200_жылғы ____ нөмір 3_/_________ қосымша
Экспортталатын тауарлардың тізімі
Рет нөмірі
Тауардың атауы
Тауардың коды
Тізбе бойынша тармақтың нөмірі
1
2
...
банктің атынан       экспортердің атынан       кеден органы атынан
(лауазымы)           (лауазымы)                (лауазымы)
______________       ___________________       ___________________
Аты-жөні             Аты-жөні                  Аты-жөні
(қолы)               (қолы)                    (қолы)
мөр орны             мөр орны                  мөр орны
күні _________       күні ______________       күні ______________
Экспорт бойынша мәміле паспортын толтыру ережесі
1. "Экспорт бойынша мәміле паспорты" - мәміле паспортының төрт бөліктен тұратын, көлбеу сызықпен бөлінген күрделі коды көрсетіледі:
1) бірінші бөлігі екі араб санынан тұрады: олардың біріншісі "1" немесе "3", екіншісі "1" немесе "2" болуы мүмкін. Бірінші "1" саны экспорт бойынша осы мәміле паспорты тауардың экспортынан валюталық түсімнің түсуін валюталық бақылауға арналғанын немесе "3" саны экспорт бойынша осы мәміле паспорты Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тізбеге сәйкес жекелеген тауарлардың экспортынан валюталық түсімдердің түсуін валюталық бақылауға арналғанын білдіреді. Екінші "1" саны мәміле паспорты бойынша ең алдымен алдын ала төлеу болатынын немесе "2" саны тауардың кедендік ресімделетінін білдіреді;
2) екінші бөлігі кеден органының кодын құрайтын сегіз саннан тұрады;
3) үшінші бөлігі ағымдағы жылдың соңғы үш саны қойылатын үш саннан тұрады;
4) төртінші бөлігі нүктесі бар нөл санынан тұрады, нүктеден кейін экспорт бойынша осы мәміле паспортының журналға сәйкес реттік нөмірі қойылады (мысалы, 11/00000000/003/0.12 немесе 32/00000000/003/0.15).
2. "Экспорт бойынша мәміле паспорты" бағанының астына кеден органы оның кеден органының тиісті экспорт бойынша мәміле паспорттарын тіркеу журналының "жіберілгендері" бағанындағы тіркелген күнін көрсетеді (осы Нұсқаулықтың 3-1-қосымшасы).
3. "Экспортер банкінің деректемелері" бөлімі төмендегідей толтырылады:
1) "Атауы" бағанында экспорт бойынша мәміле паспортын ресімдеген банктің толық атауы көрсетіледі;
2) "Филиал" бағанында экспортердің экспорт бойынша мәміле паспортында бұдан әрі "шот нөмірі" бағанында көрсетілетін, экспортердің шоты жүргізілетін филиалдың толық атауы көрсетіледі. Баған, егер көрсетілген шот банктің филиалында жүргізілген жағдайда ғана толтырылады;
3) "ЕКБ" бағанында экспортердің экспорт бойынша мәміле паспортында бұдан әрі "банктік шот нөмірі" бағанында көрсетілетін шоты жүргізілетін ЕКБ-ның толық атауы көрсетіледі. Көрсетілген шот ЕКБ-да жүргізілген жағдайда ғана толтырылады;

4) в графе "Адрес" указывается полный почтовый адрес банка, ведущего счет экспортера или филиала банка (если счет экспортера ведется в филиале банка) или РКО (если счет экспортера ведется в РКО);
5) в графе РНН указывается регистрационный номер банка (если счет экспортера ведется в банке или его РКО) или филиала банка (если счет экспортера ведется в филиале банка);
6) в графе "Код ОКПО" указывается восьмизначный код банка экспортера (если счет экспортера ведется в банке или его РКО) либо двенадцатизначный код филиала банка, указанного в графе "филиал" (если счет экспортера ведется в филиале);
7) в графе "Наименование иностранного банка" указывается полное наименование иностранного банка, где открыт счет экспортера и на который может поступить экспортная выручка по указанному в настоящем паспорте сделки контракту в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" и условиями лицензии и/или свидетельств.
4. Раздел "Реквизиты экспортера" заполняется следующим образом:
1) в графе "Наименование" указывается полное официальное наименование экспортера, подписавшего паспорт сделки;
2) в графе "Код ОКПО" указывается восьмизначный (двенадцатизначный) код экспортера - юридического лица (его филиала), подписавшего паспорт сделки, присвоенный ему органами государственной статистики;
3) в графе "Адрес" указывается полный почтовый адрес экспортера, подписавшего паспорт сделки по экспорту. Допускается указание юридического адреса экспортера при указании в контракте фактического адреса экспортера;
4) в графе "Номер банковского счета в Республике Казахстан" указывается номер банковского счета экспортера в банке (филиале или расчетно-кассовом отделе), подписавшем паспорт сделки, на который должна поступить экспортная выручка по указанному в настоящем паспорте сделки контракту;
5) в графе "Номер банковского счета в иностранном банке" указывается номер банковского счета экспортера в иностранном банке, на который может поступить экспортная выручка по указанному в настоящем паспорте сделки контракту в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" и условиями лицензии и/или свидетельств;
6) в графе РНН указывается регистрационный номер налогоплательщика, присвоенный экспортеру в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
7) в графе "Адрес налогового органа" указывается адрес налоговых органов по месту регистрации экспортера.

4) "Мекен-жайы" бағанында экспортердің шоты жүргізілетін банктің немесе банк филиалының (егер экспортердің шоты банктің филиалында жүргізілсе) немесе ЕКБ-ның (егер экспортердің шоты ЕКБ-да жүргізілсе) толық пошталық мекен-жайы көрсетіледі;
5) СТН бағанында банктің (егер экспортердің шоты банкте немесе оның ЕКБ-да жүргізілсе) немесе банк филиалының (егер экспортердің шоты банктің филиалында жүргізілсе) тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) "КҰЖЖ коды" бағанында экспортер банкінің сегіз мәнді коды (егер экспортердің шоты банкте немесе оның ЕКБ-да жүргізілсе) не "филиал" бағанында көрсетілген банк филиалының он екі мәнді коды (егер экспортердің шоты филиалда жүргізілсе) көрсетіледі;
7) "Шетелдік банктің атауы" бағанында экспортердің шоты ашылған және осы мәміле паспортында көрсетілген келісім-шарт бойынша "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының талаптарына және лицензияның және/немесе куәліктердің талаптарына сәйкес экспорттық түсім түсуі мүмкін шоты ашылған шетелдік банктің толық атауы көрсетіледі.
4. "Экспортердің деректемелері" бөлімі төмендегідей толтырылады:
1) "Атауы" бағанында мәміле паспортына қол қойған экспортердің толық ресми атауы көрсетіледі;
2) "КҰЖЖ коды" бағанында мәміле паспортына қол қойған заңды тұлға экспортердің (оның филиалының) оған мемлекеттік статистика органы берген сегіз мәнді (он екі мәнді) коды көрсетіледі;
3) "Мекен-жайы" бағанында экспорт бойынша мәміле паспортына қол қойған экспортердің толық пошталық мекен-жайы көрсетіледі. Келісім-шартта экспортердің нақты мекен-жайын көрсету шартымен экспортердің заңды мекен-жайы көрсетіледі;
4) "Қазақстан Республикасындағы банктік шотының нөмірі" бағанында мәміле паспортына қол қойған экспортердің банктегі (филиалдағы немесе есеп айырысу-касса бөліміндегі) осы мәміле паспортында көрсетілген келісім-шарт бойынша экспорттық түсім түсуі тиіс банктік шотының нөмірі көрсетіледі;
5) "Шетелдік банктегі банктік шотының нөмірі" бағанында экспортердің шетелдік банктегі осы мәміле паспортында көрсетілген келісім-шарт бойынша "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына және лицензияның және/немесе куәліктердің талаптарына сәйкес экспорттық түсім түсуі мүмкін шоты ашылған банктік шотының нөмірі көрсетіледі;
6) "СТН" бағанында экспортерге Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес берілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) "Салық органының мекен-жайы" бағанында экспортердің тіркелген жері бойынша салық органдарының мекен-жайы көрсетіледі.

5. Раздел "Реквизиты третьего лица" заполняется аналогично графе "Реквизиты экспортера" в случае оформления паспорта сделки (дополнительного листа к паспорту сделки) с участием третьего лица плательщика-резидента.
6. Раздел "Реквизиты иностранного покупателя" заполняется следующим образом:
1) в графе "Наименование" указывается наименование иностранного покупателя экспортируемого товара в том виде, в котором он указан в контракте, на основе которого составлен настоящий паспорт сделки по экспорту;
2) в графе "Страна" указывается наименование страны нахождения покупателя в соответствии с контрактом, на основе которого составлен данный паспорт сделки;
3) в графе "Адрес" указывается юридический адрес иностранного покупателя в соответствии с условиями контракта, на основе которого составлен настоящий паспорт сделки по экспорту;
4) в графе "Реквизиты банка покупателя" указываются адрес и реквизиты иностранного банка, обслуживающего иностранного покупателя. Указываемые в этой графе сведения не могут служить основанием для отказа в идентификации платежа при перечислении денег по оформленным паспортам сделки через иные банковские реквизиты иностранной стороны.
7. Раздел "Реквизиты и условия контракта" заполняется следующим образом:
1) в графе "Номер" указывается номер контракта, на основе которого составлен настоящий паспорт сделки по экспорту;
2) в графе "Дата" указывается дата подписания контракта;
3) в графе "Сумма контракта" указывается общая стоимость экспортируемого товара в соответствии с данным контрактом. В случае, если по контракту предусматривается поставка товара, на который устанавливается ориентировочная цена, то в паспорте сделки указывается сумма контракта, рассчитанная путем умножения установленного объема поставки на ориентировочную цену с одновременным указанием в разделе "Особые отметки банка, таможенного органа" паспорта сделки, что цены ориентировочные и фактическая сумма контракта может превысить либо быть меньше, чем указанная в паспорте сделки сумма;
4) в приложении к паспорту сделки по экспорту отдельных товаров:
в графе "Наименование товара" - указывается наименование товара по контракту;
в графе "Код товара" - указывается код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности;
в графе "номер пункта по Перечню" - указывается номер соответствующего пункта в Перечне отдельных товаров, установленном Правительством Республики Казахстан;
5) в графе "Валюта по контракту" указывается буквенное обозначение валюты суммы контракта согласно классификатору валют, применяемому таможенными органами республики, на основании нормативного правового акта уполномоченного органа по вопросам таможенного дела, регулирующего порядок декларирования товаров и транспортных средств;

5. "Үшінші тұлғаның деректемелері" бөлімі мәміле паспорты (мәміле паспортының қосымша парағы) резидент төлеушінің үшінші тұлғасының қатысуымен ресімделген жағдайда "Экспортердің деректемелері" бағаны сияқты толтырылады.
6. "Шетелдік сатып алушының деректемелері" бөлімі төмендегідей толтырылады:
1) "Атауы" бағанында соның негізінде экспорт бойынша мәміле паспорты жасалған келісім-шартта көрсетілген түрдегідей экспортталатын тауардың шетелдік сатып алушысының атауы көрсетіледі;
2) "Елі" бағанында соның негізінде осы мәміле паспорты жасалған келісім-шартқа сәйкес сатып алушы орналасқан елдің атауы көрсетіледі;
3) "Мекен-жайы" бағанында шетелдік сатып алушының соның негізінде экспорт бойынша осы мәміле паспорты жасалған келісім-шарттың талаптарына сәйкес заңды мекен-жайы көрсетіледі;
4) "Сатып алушы банктің деректемелері" бағанында шетелдік сатып алушыға қызмет көрсететін шетелдік банктің мекен-жайы және деректемелері көрсетіледі. Осы бағанда көрсетілген мәліметтер ресімделген мәміле паспорты бойынша шетелдік тараптың өзге банктік деректемелері арқылы ақша аудару кезінде төлемді сәйкестендіруден бас тарту үшін негіз болмайды.
7. "Келісім-шарттың деректемелері және талаптары" бөлімі төмендегідей толтырылады:
1) "Нөмірі" бағанында негізінде экспорт бойынша осы мәміле паспорты жасалған келісім-шарттың нөмірі көрсетіледі;
2) "Күні" бағанында келісім-шартқа қол қойылған күн көрсетіледі;
3) "Келісім-шарт сомасы" бағанында экспортталатын тауардың осы келісім-шартқа сәйкес жалпы құны көрсетіледі. Егер келісім-шарт бойынша шамамен алынған бағасы белгіленетін тауарды жеткізу көзделген жағдайда, онда мәміле паспортында келісім-шарттың жеткізудің белгіленген көлемін шамаланған бағасына көбейту арқылы есептелген сомасы көрсетіледі, бір мезгілде мәміле паспортының "Банктің, кеден органының ерекше белгілері" бағанында келісім-шарттың шамаланған және нақты бағаларының мәміле паспортында көрсетілген сомадан артық не төмен болатыны көрсетіледі;
4) жекелеген тауарлардың экспорты бойынша мәміле паспортының қосымшасында:
"Тауардың атауы" бағанында - тауардың келісім-шарт бойынша атауы көрсетіледі;
"Тауардың коды" бағанында - тауардың Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша коды көрсетіледі;
"тармақтың Тізбе бойынша нөмірі" бағанында - тиісті тармақтың Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген Жекелеген тауарлардың тізбесіндегі нөмірі көрсетіледі;
5) "Келісім-шарт бойынша валюта" бағанында - республиканың кеден органдары кеден ісінің мәселелері жөніндегі уәкілетті органның тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актісі негізінде қолданатын валюталар жіктеушісіне сәйкес келісім-шарт сомасының валютасын әріптермен белгілеу көрсетіледі;

6) в графе "Код валюты по контракту" указывается цифровое обозначение валюты суммы контракта согласно классификатору валют, применяемому таможенными органами республики, на основании нормативного правового акта уполномоченного органа по вопросам таможенного дела, регулирующего порядок декларирования товаров и транспортных средств;
7) в графе "Валютная оговорка" указывается способ расчета курса валюты по контракту к валюте платежа (заполняется только при условии несовпадения "Валюты по контракту" и "Валюты платежа");
8) в графе "Последняя дата" указывается расчетная дата поступления последнего платежа по контракту, на основании которого составлен данный паспорт сделки по экспорту, на счет экспортера. "Последняя дата" рассчитывается экспортером самостоятельно посредством прибавления к предполагаемой дате таможенного оформления последней, допустимой по условиям контракта отгрузки товара, срока поступления экспортной выручки, рассчитанного от даты экспорта товаров в соответствии с условиями контракта. В случае, если в контракте прямо указана дата окончания срока его действия, то в данной графе не может указываться дата более поздняя, чем срок действия контракта;
9) в графе "Валюта платежа" указывается буквенное обозначение валюты, в которой производится оплата экспортируемого товара согласно классификатору валют, применяемому таможенными органами республики, на основании нормативного правового акта уполномоченного органа по вопросам таможенного дела, регулирующего порядок декларирования товаров и транспортных средств;
10) в графе "Код валюты платежа" указывается цифровое обозначение валюты платежа согласно классификатору валют, применяемому таможенными органами республики, на основании нормативного правового акта уполномоченного органа по вопросам таможенного дела, регулирующего порядок декларирования товаров и транспортных средств;
11) в графе "Форма расчетов" указывается код применяемой формы расчетов за экспортируемый товар в соответствии с условиями контракта (согласно приведенному ниже классификатору):
Форма расчетов           Код
авансовый платеж
(предварительная оплата) 00
аккредитив               10
инкассо                  20
перевод                  30
другие                   40.
Может применяться комбинированная форма расчетов, тогда в графе проставляются три и более кода.
8. Раздел "Лицензия Национального Банка Республики Казахстан" заполняется при получении экспортером лицензий Национального Банка Республики Казахстан следующим образом:

6) "Келісім-шарт бойынша валютаның коды" бағанында - республиканың кеден органдары кеден ісінің мәселелері жөніндегі уәкілетті органның тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актісі негізінде қолданатын валюталар жіктеушісіне сәйкес келісім-шарт сомасының валютасын сандармен белгілеу көрсетіледі;
7) "Валютаны келісу" бағанында - келісім-шарт бойынша валютаның төлем валютасына бағамын есептеудің тәсілі көрсетіледі ("Келісім-шарт бойынша валютаның" және "Төлем валютасының" сәйкес келмеуі шартымен ғана толтырылады);
8) "Соңғы күні" бағанында негізінде экспорт бойынша осы мәміле паспорты жасалған келісім-шарт бойынша соңғы төлемнің экспортердің шотына түсуінің есеп айырысу күні көрсетіледі. "Соңғы күнді" экспортер кедендік ресімдеу жобаланған, келісім-шарттың талаптары бойынша рұқсат етілген соңғы күнге келісім-шарттың талаптарына сәйкес тауар экспортталған күннен есептелген экспорттық түсім түсетін мерзімге дербес қосуы арқылы есептеледі. Егер келісім-шартта оны қолдану мерзімі аяқталатын күн тікелей көрсетілген жағдайда, онда осы бағанда келісім-шартты қолдану мерзімінен басқа неғұрлым кешірек күн көрсетілмейді;
9) "Төлем валютасы" бағанында - республиканың кеден органдары кеден ісінің мәселелері жөніндегі уәкілетті органның тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актісі негізінде қолданатын валюталар жіктеушісіне сәйкес экспортталатын тауардың ақысын төлеу жүргізілетін валютаны әріптермен белгілеу көрсетіледі;
10) "Төлем валютасының коды" бағанында - республиканың кеден органдары кеден ісінің мәселелері жөніндегі уәкілетті органның тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актісі негізінде қолданатын валюталар жіктеушісіне сәйкес төлем валютасын сандармен белгілеу көрсетіледі;
11) "Есеп айырысу нысаны" бағанында - экспортталатын тауар үшін келісім-шарттың талаптарына сәйкес қолданылатын есеп айырысу нысанының коды көрсетіледі (төменде келтірілген жіктеушіге сәйкес):
Есеп айырысу нысаны             Коды
аванстық төлем
(алдын ала ақы төлеу)            00
аккредитив                       10
инкассо                          20
аударым                          30
басқалары                        40.
Есеп айырысудың аралас нысаны қолданылуы мүмкін, онда бағанда үш және одан көп код қойылады.
8. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы" бөлімі экспортер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензияларын алған кезде төмендегідей толтырады:

1) в графе "Номер" указывается номер лицензии, выданной Национальным Банком Республики Казахстан экспортеру;
2) в графе "Дата" указывается дата выдачи Национальным Банком Республики Казахстан, указанная на лицензии;
3) в графе "Срок" указывается срок действия лицензии Национального Банка Республики Казахстан.
9. Раздел "Регистрационное свидетельство Национального Банка Республики Казахстан" заполняется при получении экспортером регистрационного свидетельства следующим образом:
1) в графе "Номер" указывается номер регистрационного свидетельства, выданного Национальным Банком Республики Казахстан экспортеру;
2) в графе "Дата" указывается дата выдачи Национальным Банком Республики Казахстан, указанная на регистрационном свидетельстве.
10. В разделе "Номер свидетельства об уведомлении о валютных операциях" заполняется при получении экспортером свидетельства об уведомлении следующим образом:
1) в графе "Номер" указывается номер свидетельства об уведомлении о проведенной экспортером валютной операции;
2) в графе "Дата" указывается дата выдачи Национальным Банком Республики Казахстан экспортеру свидетельства об уведомлении.
11. Раздел "Подписи уполномоченных лиц" заполняется следующим образом:
1) Три экземпляра паспорта сделки по экспорту подписываются (с указанием должности, фамилии и инициалов):
от имени таможенного органа - должностным лицом, уполномоченным подписывать паспорт сделки и совершать иные действия по осуществлению валютного контроля от имени таможенного органа;
от имени банка - ответственным сотрудником банка, осуществляющим оформление паспорта сделки;
от имени экспортера - руководителем экспортера;
от имени третьего лица - руководителем третьего лица.
2) все экземпляры паспорта сделки по экспорту скрепляются печатями таможенного органа, банка, экспортера и при необходимости третьего лица и банка третьего лица.
12. В разделе "Особые отметки банка, таможенного органа" указываются сведения, не отраженные в графах паспорта сделки, но предусмотренные настоящей Инструкцией, или облегчающие работу органов и агентов валютного контроля.
Приложение 2
к Инструкции об организации
экспортно-импортного валютного
контроля в  Республике Казахстан
Паспорт сделки по импорту номер 21(22) _________
от _____________ года
Реквизиты банка:
Наименование ____________________________________________________
Филиал __________________________________________________________
РКО _____________________________________________________________
Адрес ___________________________________________________________
РНН _____________________________________________________________
Код ОКПО банка (филиала банка) __________________________________
Наименование иностранного банка _________________________________
Реквизиты импортера:
Наименование ____________________________________________________
Код ОКПО ________________________________________________________
Адрес ___________________________________________________________
Номер банковского счета в Республике Казахстан __________________
Номер банковского счета в иностранном банке _____________________
РНН _____________________________________________________________
Адрес налогового органа _________________________________________
Паспортные данные _______________________________________________
Реквизиты третьего лица:
Наименование ____________________________________________________
Код ОКПО ________________________________________________________
Адрес ___________________________________________________________
Номер банковского счета в Республике Казахстан __________________
РНН _____________________________________________________________
Адрес налогового органа _________________________________________
Паспортные данные _______________________________________________
Реквизиты инопартнера:
Наименование ____________________________________________________
Страна __________________________________________________________
Адрес ___________________________________________________________
Реквизиты банка инопартнера _____________________________________
Реквизиты и условия контракта:
Номер _________________________ Последняя дата __________________
Дата __________________________ Валюта платежа __________________
Сумма контракта _______________ Код валюты платежа ______________
Форма расчетов __________________
Валюта по контракту ___________
Код валюты по контракту _______
Валютная оговорка _______________________________________________
Лицензия Национального Банка Республики Казахстан
Номер лицензии _______________________ Дата _____________________
Регистрационное свидетельство Национального Банка Республики
Казахстан
Номер регистрационного свидетельства _______________ Дата _______
Номер свидетельства об уведомлении о валютных операциях _________
Дата ____________________
Подписи уполномоченных лиц:
от банка       от импортера  от таможенного органа от третьего лица
(должность)    (должность)   (должность)           (должность)
____________   ____________  ____________          ____________
Фамилия и      Фамилия и     Фамилия и             Фамилия и
инициалы       инициалы      инициалы              инициалы
(подпись)      (подпись)     (подпись)             (подпись)
место печати   место печати  место печати          место печати
дата _______   дата _______  дата _______          дата _______
от банка
третьего лица
(должность)
_____________
Фамилия и
инициалы
(подпись)
место печати
дата ________
Особые отметки банка, таможенного органа ________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Указания по заполнению паспорта сделки по импорту

1) "Нөмірі" бағанында экспортерге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген лицензияның нөмірі көрсетіледі;
2) "Күні" бағанында лицензияда көрсетілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің берген күні көрсетіледі;
3) "Мерзімі" бағанында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясын қолдану мерзімі көрсетіледі.
9. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тіркеу куәлігі" бөлімі экспортер тіркеу куәлігін алған кезде төмендегідей толтырады:
1) "Нөмірі" бағанында экспортерге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген тіркеу куәлігінің нөмірі көрсетіледі;
2) "Күні" бағанында тіркеу куәлігінде көрсетілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің берген күні көрсетіледі.
10. "Валюта операциялары туралы хабарлама туралы куәліктің нөмірі" бөлімі экспортер хабарлама туралы куәлікті алған кезде төмендегідей толтырады:
1) "Нөмірі" бағанында экспортер жүргізген валюта операциясы туралы хабарлама туралы куәліктің нөмірі;
2) "Күні" бағанында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің экспортерге хабарлама туралы куәлікті берген күні көрсетіледі.
11. "Уәкілетті тұлғалардың қолдары" бөлімі төмендегідей толтырады:
1) Экспорт бойынша мәміле паспортының үш данасына:
кеден органының атынан - кеден органының атынан мәміле паспортына қол қоюға және валюталық бақылауды жүзеге асыру бойынша өзге іс-әрекеттер жасауға уәкілетті лауазымды тұлға;
банктің атынан - банктің мәміле паспортын ресімдеуді жүзеге асыратын жауапты қызметкері;
экспортердің атынан - экспортердің басшысы;
үшінші тұлғаның атынан - үшінші тұлғаның басшысы қол қояды (лауазымын, аты-жөнін көрсете отырып);
2) экспорт бойынша мәміле паспортының барлық данасы кеден органының, банктің, экспортердің және қажет болған кезде үшінші тұлғаның және үшінші тұлға банкінің мөрімен бекітіледі.
12. "Банктің, кеден органының ерекше белгілері" бөлімінде мәміле паспортының бағандарында көрсетілмеген, бірақ осы Нұсқаулықта көзделген немесе валюталық бақылау органдары мен агенттерінің жұмысын жеңілдететін мәліметтер көрсетіледі.
"Қазақстан Республикасында
экспорт-импорт валюта
бақылауын ұйымдастыру туралы
нұсқаулыққа 2-қосымша
_____ жылғы "__" ________
_________ нөмірі 21 (22)
Импорт бойынша мәміле паспорты
Банктің деректемелері:
Атауы _____________________________________________________________
Филиалы ___________________________________________________________
ЕКБ _______________________________________________________________
Мекен-жайы ________________________________________________________
СТН _______________________________________________________________
Банктің (банк филиалының) КҰЖЖ) ___________________________________
Шетелдік банктің атауы ____________________________________________
Импортердің деректемелері:
Атауы _____________________________________________________________
КҰЖЖ коды _________________________________________________________
Мекен-жайы ________________________________________________________
Қазақстан Республикасындағы банктік шотының нөмірі ________________
Шетелдік банктегі банктік шотының нөмірі __________________________
СТН _______________________________________________________________
Салық органының мекен-жайы ________________________________________
Төлқұжат деректемелері ____________________________________________
Үшінші тұлғаның деректемелері:
Атауы _____________________________________________________________
КҰЖЖ коды _________________________________________________________
Мекен-жайы ________________________________________________________
Қазақстан Республикасындағы банктік шотының нөмірі ________________
СТН _______________________________________________________________
Салық органының мекен-жайы ________________________________________
Төлқұжат деректемелері ____________________________________________
Шетелдік әріптестің деректемелері:
Атауы _____________________________________________________________
Елі _______________________________________________________________
Мекен-жайы ________________________________________________________
Шетелдік әріптес банктің деректемелері ____________________________
Келісім-шарттың деректемелері және талаптары:
Нөмірі ______________________       Соңғы күні ____________________
Күні ________________________       Төлем валютасы ________________
Келісім-шарт сомасы _________       Төлем валютасының коды ________
Есеп айырысу нысаны ______________________
Келісім-шарт бойынша валюта ______________
Келісім-шарт бойынша валютаның коды ______
Валютаны келісу __________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы
Лицензияның нөмірі ________   Күні __________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тіркеу куәлігі
Тіркеу куәлігінің нөмірі _______________    Күні __________________
Валюта операциялары туралы хабарлама туралы куәліктің нөмірі
_________ Күні _________
Уәкілетті тұлғалардың қолдары:
банктің атынан     экспортердің     кеден органы    үшінші тұлғаның
(лауазымы)         атынан           атынан          атынан
(лауазымы)       (лауазымы)      (лауазымы)
______________     ____________     _____________   _______________
Аты-жөні           Аты-жөні         Аты-жөні        Аты-жөні
(қолы)             (қолы)           (қолы)          (қолы)
мөр орны           мөр орны         мөр орны        мөр орны
күні _________     күні _______     күні ________   күні __________
үшінші тұлға банкінің атынан
(лауазымы)
____________________________
Аты-жөні
(қолы)
мөр орны
күні _______________________
Банктің, Кеден органының ерекше белгілері
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Импорт бойынша мәміле паспортын толтыру ережесі

1. В графе "Паспорт сделки по импорту" - указывается сложный код паспорта сделки, состоящий из четырех частей, разделенных наклонной чертой:
1) первая часть состоит из двух арабских цифр, первая из которых "2", означает, что данный паспорт сделки предназначен для валютного контроля за использованием денег при импорте товаров, а вторая "1" - что по паспорту сделки имела место предоплата, или "2" - таможенное оформление товара;
2) вторая часть состоит из восьми цифр, составляющих код таможенного органа;
3) третья часть состоит из трех цифр, в которой проставляются три последние цифры текущего года;
4) четвертая часть состоит из цифры ноль с точкой, после которой проставляется порядковый номер данного паспорта сделки по импорту согласно журналу по импорту (например, 21/00000000/000/0.12).
2. Под графой "Паспорт сделки по импорту" таможенным органом указывается дата его регистрации в графе "исходящие" журнала регистрации паспортов сделок по импорту таможенного органа (Приложение 4-1 к настоящей Инструкции).
3. Раздел "Реквизиты банка импортера" заполняется следующим образом:
1) в графе "Наименование" указывается полное наименование банка, оформившего паспорт сделки по импорту;
2) в графе "Филиал" указывается полное наименование филиала, где ведется счет импортера, указываемый далее в паспорте сделки по импорту в графе "номер банковского счета". Заполняется только в случае, если указанный счет ведется в филиале банка;
3) в графе "РКО" указывается полное наименование РКО, где ведется счет импортера, указываемый далее в паспорте сделки по импорту в графе "номер банковского счета". Заполняется только в случае, если указанный счет ведется в РКО;
4) в графе "Адрес" указывается полный почтовый адрес банка, ведущего счет импортера или филиала банка (если счет импортера ведется в филиале банка) или РКО (если счет импортера ведется в РКО);
5) в графе РНН указывается регистрационный номер налогоплательщика банка (если счет импортера ведется в банке или его РКО) или филиала банка (если счет импортера ведется в филиале банка);
6) в графе "Код ОКПО" указывается восьмизначный код банка импортера (если счет импортера ведется в банке или его РКО) либо двенадцатизначный код филиала банка, указанного в графе "филиал" (если счет импортера ведется в филиале);
7) в графе "Наименование иностранного банка" указывается полное наименование иностранного банка, где открыт счет импортера, с которого могут производиться платежи по указанному в настоящем паспорте сделки контракту в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" и условиями лицензии и/или свидетельств.

1. "Импорт бойынша мәміле паспорты" бағанында - мәміле паспортының төрт бөліктен тұратын, көлбеу сызықпен бөлінген күрделі коды:
1) бірінші бөлігі екі араб санынан тұрады, олардың бірінші "2" саны осы мәміле паспортының тауардың импорты кезінде ақша пайдалануды валюталық бақылауға арналғанын, ал екінші "1" саны мәміле бойынша алдын ала төлем жасалғанын, немесе "2" саны тауарды кедендік ресімдеуді білдіреді;
2) екінші бөлігі кеден органының кодын құрайтын сегіз саннан тұрады;
3) үшінші бөлігі ағымдағы жылдың соңғы үш саны қойылатын үш саннан тұрады;
4) төртінші бөлігі нүктесі бар нөл санынан тұрады, нүктеден кейін импорт бойынша осы мәміле паспортының импорт жөніндегі журналға сәйкес реттік нөмірі қойылады (мысалы, 21/00000000/003/0.12).
2. "Импорт бойынша мәміле паспорты" бағанының астына кеден органы оның кеден органының тиісті импорт бойынша мәмілелері бойынша паспорттарын тіркеу журналының "жіберілгендері" бағанындағы тіркелген күнін көрсетеді (осы Нұсқаулықтың 4-1-қосымшасы).
3. "Импортер банкінің деректемелері" бөлімі төмендегідей толтырылады:
1) "Атауы" бағанында импорт бойынша мәміле паспортын ресімдеген банктің толық атауы көрсетіледі;
2) "Филиалы" бағанында импортердің импорт бойынша мәміле паспортында бұдан әрі "банктік шот нөмірі" бағанында көрсетілетін, импортердің шоты жүргізілетін филиалдың толық атауы көрсетіледі. Егер көрсетілген шот банктің филиалында жүргізілген жағдайда ғана толтырылады;
3) "ЕКБ" бағанында импортердің импорт бойынша мәміле паспортында бұдан әрі "банктік шот нөмірі" бағанында көрсетілетін шоты жүргізілетін ЕКБ-ның толық атауы көрсетіледі. Егер көрсетілген шот ЕКБ-да жүргізілген жағдайда ғана толтырылады;
4) "Мекен-жайы" бағанында импортердің шоты жүргізілетін банктің немесе банк филиалының (егер импортердің шоты банктің филиалында жүргізілсе) немесе ЕКБ-ның (егер импортердің шоты ЕКБ-да жүргізілсе) толық пошталық мекен-жайы көрсетіледі;
5) СТН бағанында банктің (егер импортердің шоты банкте немесе оның ЕКБ-да жүргізілсе) немесе банк филиалының (егер импортердің шоты банктің филиалында жүргізілсе) тіркеу нөмірі көрсетіледі;
6) "КҰЖЖ коды" бағанында импортер банкінің сегіз мәнді коды (егер импортердің шоты банкте немесе оның ЕКБ-да жүргізілсе) не "филиал" бағанында көрсетілген банк филиалының он екі мәнді коды (егер импортердің шоты филиалда жүргізілсе) көрсетіледі;
7) "Шетелдік банктің атауы" бағанында импортердің шоты ашылған және осы мәміле паспортында көрсетілген келісім-шарт бойынша "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының талаптарына және лицензияның және/немесе куәліктердің талаптарына сәйкес төлем жүргізілетін шетелдік банктің толық атауы көрсетіледі.

4. Раздел "Реквизиты импортера" заполняется следующим образом:
1) в графе "Наименование" указывается полное официальное наименование импортера, подписавшего паспорт сделки по импорту;
2) в графе "Код ОКПО" указывается восьмизначный код импортера, подписавшего паспорт сделки по импорту, присвоенный ему органами государственной статистики;
3) в графе "Адрес" указывается полный почтовый адрес импортера, подписавшего паспорт сделки по импорту. Допускается указание юридического адреса импортера при указании в контракте фактического адреса импортера;
4) в графе "Номер банковского счета в Республике Казахстан" указывается номер счета импортера в банке (филиале), подписавшем паспорт сделки по импорту, с которого должны производиться платежи по указанному в настоящем паспорте сделки контракту;
5) в графе "Номер банковского счета в иностранном банке" указывается номер банковского счета импортера в иностранном банке, с которого могут производиться платежи по указанному в настоящем паспорте сделки контракту в соответствии с требованиями  Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" и условиями лицензии и/или свидетельств;
6) в графе РНН указывается регистрационный номер налогоплательщика, под которым импортер зарегистрирован в налоговом органе;
7) в графе "Адрес налогового органа" указывается адрес налогового органа по месту регистрации импортера;
8) в графе "Паспортные данные импортера" указывается номер паспорта или удостоверения личности руководителя, подписавшего паспорт сделки по импорту, каким государственным органом и когда выдан.
5. Раздел "Реквизиты третьего лица" заполняется аналогично графе "Реквизиты импортера".
6. Раздел "Реквизиты инопартнера" заполняется следующим образом:
1) в графе "Наименование" указывается наименование иностранного продавца импортируемого товара в том виде, в котором он указан в контракте, на основе которого составлен настоящий паспорт сделки по импорту;
2) в графе "Страна" указывается наименование страны нахождения продавца в соответствии с контрактом, на основе которого составлен данный паспорт сделки;
3) в графе "Адрес" указывается юридический адрес иностранного продавца в соответствии с условиями контракта, на основе которого составлен настоящий паспорт сделки по импорту;
4) в графе "Реквизиты банка инопартнера" указываются адрес и реквизиты иностранного банка, обслуживающего инопартнера. Заполнение данной графы производится, если эти реквизиты указаны в контракте. Указываемые в этой графе сведения не могут служить основанием для отказа в идентификации платежа при перечислении денежных средств по оформленным паспортам сделки через иные банковские реквизиты иностранной стороны.

4. "Импортердің деректемелері" бөлімі төмендегідей толтырылады:
1) "Атауы" бағанында импорт бойынша мәміле паспортына қол қойған импортердің толық ресми атауы көрсетіледі;
2) "КҰЖЖ коды" бағанында импорт бойынша мәміле паспортына қол қойған, импортердің оған мемлекеттік статистика органы берген сегіз мәнді коды көрсетіледі;
3) "Мекен-жайы" бағанында импорт бойынша мәміле паспортына қол қойған импортердің толық пошталық мекен-жайы көрсетіледі. Келісім-шартта импортердің нақты мекен-жайын көрсету шартымен импортердің заңды мекен-жайы көрсетіледі;
4) "Қазақстан Республикасындағы банктік шотының нөмірі" бағанында импорт бойынша мәміле паспортына қол қойған импортердің банктегі (филиалдағы) осы мәміле паспортында көрсетілген келісім-шарт бойынша төлемдер жүргізілуі тиіс банктік шотының нөмірі көрсетіледі;
5) "Шетелдік банктегі банктік шотының нөмірі" бағанында импортердің шетелдік банктегі осы мәміле паспортында көрсетілген келісім-шарт бойынша "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  талаптарына және лицензияның және/немесе куәліктердің талаптарына сәйкес төлемдер жүргізілетін банктік шотының нөмірі көрсетіледі;
6) "СТН" бағанында импортер салық органдарында тіркелген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) "Салық органының мекен-жайы" бағанында импортердің тіркелген жері бойынша салық органдарының мекен-жайы көрсетіледі;
8) "Импортердің төлқұжат деректері" бағанында импорт бойынша мәміле паспортына қол қойған басшының төлқұжатының немесе жеке куәлігінің нөмірі, қандай мемлекеттік орган және қашан бергені көрсетіледі.
5. "Үшінші тұлғаның деректемелері" бөлімі "Импортердің деректемелері" бағаны сияқты толтырылады.
6. "Шетелдік әріптестің деректемелері" бөлімі төмендегідей толтырылады:
1) "Атауы" бағанында соның негізінде осы импорт бойынша мәміле паспорты жасалған келісім-шартта көрсетілген түрдегідей импортталатын тауардың шетелдік сатып алушысының атауы көрсетіледі;
2) "Елі" бағанында сатып алушы соның негізінде осы мәміле паспорты жасалған келісім-шартқа сәйкес орналасқан елдің атауы көрсетіледі;
3) "Мекен-жайы" бағанында шетелдік сатып алушының соның негізінде импорт бойынша осы мәміле паспорты жасалған келісім-шарттың талаптарына сәйкес заңды мекен-жайы көрсетіледі;
4) "Шетелдік әріптес банкінің деректемелері" бағанында шетелдік әріптеске қызмет көрсететін шетелдік банктің мекен-жайы және деректемелері көрсетіледі. Егер осы деректемелер келісім-шартта көрсетілсе, осы баған толтырылады. Осы бағанда көрсетілген мәліметтер ресімделген мәміле паспорты бойынша шетелдік тараптың өзге банктік деректемелері арқылы ақша аудару кезінде төлемді сәйкестендіруден бас тарту үшін негіз болмайды.

7. Раздел "Реквизиты и условия контракта" заполняется следующим образом:
1) в графе "Номер" указывается номер контракта, на основе которого составлен настоящий паспорт сделки по импорту;
2) в графе "Дата" указывается дата подписания контракта;
3) в графе "Сумма контракта" указывается общая стоимость импортируемого товара в соответствии с данным контрактом. В случае, если по контракту предусматривается поставка товара, на который устанавливается ориентировочная цена, то в паспорте сделки указывается сумма контракта, рассчитанная путем умножения установленного объема поставки на ориентировочную цену с одновременным указанием в разделе "Особые отметки банка, таможенного органа" паспорта сделки, что цены ориентировочные и фактическая сумма контракта может превысить либо быть меньше, чем указанная в паспорте сделки сумма;
4) в графе "Валюта по контракту" указывается буквенное обозначение валюты суммы контракта, согласно классификатору валют, применяемому таможенными органами республик, на основании нормативного правового акта уполномоченного органа по вопросам таможенного дела, регулирующего порядок декларирования товаров и транспортных средств;
5) в графе "Код валюты по контракту" указывается цифровое обозначение валюты суммы контракта согласно классификатору валют, применяемому таможенными органами республики, на основании нормативного правового акта уполномоченного органа по вопросам таможенного дела Республики Казахстан, регулирующего порядок декларирования товаров и транспортных средств;
6) в графе "Валютная оговорка" указывается способ расчета курса валюты по контракту к валюте платежа. Заполняется только при условии несовпадения "Валюты по контракту" и "Валюты платежа";
7) в графе "Последняя дата" указывается наиболее поздняя из следующих двух прогнозируемых дат, указываемая импортером исходя из условий контракта, на основании которого составлен паспорт сделки: при оплате после завершения таможенного оформления - дата последнего возможного по условиям контракта платежа, при предоплате - дата таможенного оформления, то есть дата оформления последней, допустимой по условиям контракта поставки партии товара. В случае, если в контракте прямо указана дата окончания срока его действия, то в данной графе не может указываться дата более поздняя, чем срок действия контракта;
8) в графе "Валюта платежа" указывается буквенное обозначение валюты, в которой производится оплата импортных товаров согласно классификатору валют, применяемому таможенными органами республики, на основании нормативного правового акта уполномоченного органа по вопросам таможенного дела Республики Казахстан, регулирующего порядок декларирования товаров и транспортных средств;

7. "Келісім-шарттың деректемелері және талаптары" бөлімі төмендегідей толтырылады:
1) "Нөмірі" бағанында негізінде импорт бойынша осы мәміле паспорты жасалған келісім-шарттың нөмірі көрсетіледі;
2) "Күні" бағанында келісім-шартқа қол қойылған күн көрсетіледі;
3) "Келісім-шарт сомасы" бағанында импортталатын тауардың осы келісім-шартқа сәйкес жалпы құны көрсетіледі. Егер келісім-шарт бойынша шамамен алынған бағасы белгіленетін тауарды жеткізу көзделген жағдайда, онда мәміле паспортында келісім-шарттың жеткізудің белгіленген көлемін шамаланған бағасына көбейту арқылы есептелген сомасы көрсетіледі, бір мезгілде мәміле паспортының "Банктің, кеден органының ерекше белгілері" бағанында келісім-шарттың шамаланған және нақты бағаларының мәміле паспортында көрсетілген сомадан артық не төмен болатыны көрсетіледі;
4) "Келісім-шарт бойынша валюта" бағанында - республиканың кеден органдары кеден ісінің мәселелері жөніндегі уәкілетті органның тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актісі негізінде қолданатын валюталар жіктеушісіне сәйкес келісім-шарт сомасының валютасын әріптермен белгілеу көрсетіледі;
5) "Келісім-шарт бойынша валютаның коды" бағанында - республиканың кеден органдары Қазақстан Республикасының кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актісі негізінде қолданатын валюталар жіктеушісіне сәйкес келісім-шарт сомасының валютасын сандармен белгілеу көрсетіледі;
6) "Валютаны келісу" бағанында - келісім-шарт бойынша валютаның төлем валютасына бағамын есептеудің тәсілі көрсетіледі "Келісім-шарт бойынша валютаның" және "Төлем валютасының" сәйкес келмеуі шартымен ғана толтырылады;
7) "Соңғы күні" бағанында негізінде импорт бойынша осы мәміле паспорты жасалған келісім-шарт бойынша импортер көрсеткен, болжанған мынадай екі күннің неғұрлым кешірегі көрсетіледі: кедендік ресімдеу аяқталғаннан кейін ақы төлеу кезінде - келісім-шарттың талаптары бойынша болуы мүмкін соңғы төлем күні, алдын ала ақы төлеу кезінде - кедендік ресімдеу күні, яғни тауар тобының келісім-шарттың талаптары бойынша рұқсат етілген, соңғы жеткізілімін ресімдеу күні. Егер келісім-шартта оны қолдану мерзімі аяқталатын күн тікелей көрсетілген жағдайда, онда осы бағанда келісім-шартты қолдану мерзімінен басқа неғұрлым кешірек күн көрсетілмейді;
8) "Төлем валютасы" бағанында республиканың кеден органдары Қазақстан Республикасының кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актісі негізінде қолданатын валюталар жіктеушісіне сәйкес импортталатын тауардың ақысын төлеу жүргізілетін валютаны әріптермен белгілеу көрсетіледі;

9) в графе "Код валюты платежа" указывается цифровое обозначение валюты платежа согласно классификатору валют, применяемому таможенными органами республики, на основании нормативного правового акта уполномоченного органа по вопросам таможенного дела Республики Казахстан, регулирующего порядок декларирования товаров и транспортных средств;
10) в графе "Форма расчетов" указывается код применяемой формы расчетов за импортируемый товар в соответствии с условиями контракта (согласно приведенному ниже классификатору):
Форма расчетов           Код
Авансовый платеж
(предварительная оплата) 00
аккредитив               10
инкассо                  20
перевод                  30
другие                   40.
Может применяться комбинированная форма расчетов, тогда в графе проставляются два кода.
8. Раздел "Лицензия Национального Банка Республики Казахстан" заполняется при получении импортером лицензий Национального Банка Республики Казахстан следующим образом:
1) в графе "Номер" указывается номер лицензии, выданной Национальным Банком Республики Казахстан импортеру;
2) в графе "Дата" указывается дата выдачи Национальным Банком Республики Казахстан, указанная на лицензии.
9. В разделе "Регистрационное свидетельство" заполняется при получении импортером регистрационного свидетельства следующим образом:
1) в графе "Номер" указывается номер регистрационного свидетельства, выданного Национальным Банком Республики Казахстан импортеру;
2) в графе "Дата" указывается дата выдачи Национальным Банком Республики Казахстан, указанная на регистрационном свидетельстве.
10. В разделе "Свидетельство об уведомлении о валютных операциях" заполняется при получении импортером свидетельства об уведомлении следующим образом:
1) в графе "Номер" указывается номер свидетельства об уведомлении о проведенной импортером валютной операции;
2) в графе "Дата" указывается дата выдачи Национальным Банком Республики Казахстан импортеру свидетельства об уведомлении.
11. Раздел "Подписи уполномоченных лиц" заполняется следующим образом:
1) Три экземпляра паспорта сделки по импорту подписываются (с указанием должности, фамилии и инициалов):
от имени импортера - руководителем импортера;
от имени банка - ответственным сотрудником банка;
от имени таможенного органа - должностным лицом таможенного органа, уполномоченным пописывать паспорт сделки и совершать иные действия по осуществлению валютного контроля от имени таможенного органа.
2) Три экземпляра паспорта сделки по импорту скрепляются печатями банка, таможенного органа и импортера.

9) "Төлем валютасының коды" бағанында республиканың кеден органдары Қазақстан Республикасының кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актісі негізінде қолданатын валюталар жіктеушісіне сәйкес төлем валютасын сандармен белгілеу көрсетіледі;
10) "Есеп айырысу нысаны" бағанында импортталатын тауар үшін келісім-шарттың талаптарына сәйкес қолданылатын есеп айырысу нысанының коды көрсетіледі (төменде келтірілген жіктеушіге сәйкес):
Есеп айырысу нысаны       Коды
аванстық төлем
(алдын ала ақы төлеу)      00
аккредитив                 10
инкассо                    20
аударым                    30
басқалары                  40.
Есеп айырысудың аралас нысаны қолданылуы мүмкін, онда бағанда үш және одан көп код қойылады.
8. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы" бөлімі импортер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензияларын алған кезде төмендегідей толтырады:
1) "Нөмірі" бағанында импортерге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген лицензияның нөмірі көрсетіледі;
2) "Күні" бағанында лицензияда көрсетілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің берген күні көрсетіледі.
9. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тіркеу куәлігі" бөлімі импортер тіркеу куәлігін алған кезде төмендегідей толтырады:
1) "Нөмірі" бағанында импортерге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі берген тіркеу куәлігінің нөмірі көрсетіледі;
2) "Күні" бағанында тіркеу куәлігінде көрсетілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің берген күні көрсетіледі.
10. "Валюта операциялары туралы хабарлама туралы куәлік" бөлімі импортер хабарлама туралы куәлікті алған кезде төмендегідей толтырады:
1) "Нөмірі" бағанында импортер жүргізген валюта операциясы туралы хабарлама туралы куәліктің нөмірі көрсетіледі;
2) "Күні" бағанында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің импортерге хабарлама туралы куәлікті берген күні көрсетіледі.
11. "Уәкілетті тұлғалардың қолдары" бөлімін төмендегідей толтырады:
1) Импорт бойынша мәміле паспортының үш данасына:
импортердің атынан - импортердің басшысы;
банктің атынан - банктің жауапты қызметкері;
кеден органының атынан - кеден органының атынан мәміле паспортына қол қоюға және валюталық бақылауды жүзеге асыру бойынша өзге іс-әрекеттер жасауға уәкілетті лауазымды тұлға қол қояды (лауазымын, аты-жөнін көрсете отырып);
2) импорт бойынша мәміле паспортының үш данасы банктің, кеден органының және импортердің мөрімен бекітіледі;

3) При наличии третьего лица оформляется дополнительный лист к паспорту сделки по импорту в пяти экземплярах в соответствии с требованиями настоящей Инструкции и подписываются дополнительно (с указанием должности, фамилии и инициалов):
от имени третьего лица - руководителем третьего лица;
от имени банка третьего лица - ответственным сотрудником банка.
4) Пять экземпляров дополнительного листа к паспорту сделки по импорту скрепляются печатями таможенного органа, банка импортера, импортера, при необходимости третьего лица и банка третьего лица.
12. В разделе "Особые отметки банка, таможенного органа" указываются сведения, не отраженные в графах паспорта сделки, но предусмотренные настоящей Инструкцией, или облегчающие работу органов и агентов валютного контроля.";
Приложения 9, 10 и 11 исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 18 декабря 2005 года.
3. Департаменту платежного баланса и валютного регулирования Национального Банка Республики Казахстан (Дюгай Н.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления принять меры к опубликованию его в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка
"СОГЛАСОВАНО"                    "СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики             Министерство финансов
Казахстан по регулированию       Республики Казахстан
и надзору финансового            Министр
рынка и финансовых               _____________________
организаций                      10 ноября 2005 года
Председатель
___________________________
4 ноября 2005 года

3) Үшінші тұлға болған кезде осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес импорт бойынша мәміле паспортына бес данамен қосымша парақ ресімделеді және оған қосымша:
үшінші тұлғаның атынан - үшінші тұлғаның басшысы;
үшінші тұлға банкінің атынан - банктің жауапты қызметкері қол қояды (лауазымын, аты-жөнін көрсетумен);
4) Импорт бойынша мәміле паспортына қосымша парақтардың бес данасы кеден органының, импортер банкінің, импортердің және қажет болған кезде үшінші тұлғаның және үшінші тұлға банкінің мөрімен бекітіледі.
12. "Банктің, кеден органының ерекше белгілері" бөлімінде мәміле паспортының бағандарында көрсетілмеген, бірақ осы Нұсқаулықта көзделген немесе валюталық бақылау органдары мен агенттерінің жұмысын жеңілдететін мәліметтер көрсетіледі.";
9, 10 және 11-қосымшалар алынып тасталсын.
2. Осы қаулы 2005 жылғы 18 желтоқсаннан бастап қолданысқа енеді.
3. Төлем балансы және валюталық реттеу департаменті (Дюгай Н.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауға шаралар қабылдасын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З.Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы рыногын және
қаржы ұйымдарын реттеу
мен қадағалау агенттігі
Төрағасы
2005 жылғы 4 қараша
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Министрі
2005 жылғы 10 қараша