Об утверждении Правил содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы
Решение XV сессии Маслихата города Алматы III-го созыва от 27 апреля 2005 года N 143. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 7 июня 2005 года за N 660. Утратило силу решением Маслихата города Алматы созыва от 21 декабря 2006 года N 314 (V06R735)
Утратило силу  решением Маслихата города Алматы созыва от 21 декабря 2006 года N 314
В соответсвии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 30 ноября 2001 года и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республики Казахстан" от 23 января 2001 года Маслихат города Алматы ІІІ-го созыва  РЕШИЛ :
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы.
2. Признать утратившими силу "Правила охраны, защиты и содержания зеленого фонда города Алматы", приложение N 2 решения Х-й сессии Алматинского городского Маслихата I-го созыва от 5 июля 1996 года "Об эколого-санитарных подразделениях и правилах охраны растительного фонда общего пользования в городе Алматы" и исключить пункты 2.6,8.2, абзацы 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 раздела "Действия, запрещенные настоящими Правилами" "Правилами благоустройства, санитарной очистки, соблюдения чистоты и организации уборки территорий города Алматы", утвержденного  решением ХХI-й сессии Алматинского городского Маслихата I-го созыва от 18 сентября 1998 года.
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по экологии и вопросам ЧС (Биртанов А.Б.) и заместителя акима города Алматы Сманкулова А.С.
Председатель XIV-й сессии
Маслихата города Алматы
III-го созыва
Секретарь
Маслихата города Алматы
III-го созыва
Утверждены решением№N 143
XV сессии Маслихата города Алматы
III-го созыва от 27 апреля 2005 года
"Об утверждении Правил содержания
и защиты зеленых насаждений
города Алматы"
Правила
содержания и защиты зеленых насаждений
города Алматы
Настоящие правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях, Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", "Об охране окружающей среды". Правила регулируют и устанавливают отношения в области содержания и защиты зеленых насаждений города Алматы и обязательны для исполнения всеми физическими и юридическими лицами, независимо от форм собственности. Государственный контроль и регулирование природопользования по содержанию и защите зеленых насаждений возлагается на исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный в соответствии с законодательством на выполнение функций в области охраны окружающей среды, а организацию работ по содержанию и защите - на природопользователей, в чьем ведении находятся зеленые насаждения.
Общие положения

Алматы қаласындағы жасыл желектерді қорғау мен күту Ережесін бекіту туралы
III-сайланған Алматы қалалық Мәслихатының ХV сессиясының 2005 жылғы 27 сәуірдегі N 143 шешімі. Алматы қалалық Әділет Департаментінде 2005 жылғы 7 маусымда N 660 тіркелді. Күші жойылды - ІІІ сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХVII сессиясының 2006 жылғы 21 желтоқсандағы N 314 шешімімен (V06R735)
Ескерту. Күші жойылды - ІІІ сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХVII сессиясының 2006 жылғы 21 желтоқсандағы N 314 шешімімен
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкімшілік құқықбұзушылық туралы" Кодексіне және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" заңына сәйкес ІІІ-сайланған Алматы қаласының Мәслихаты  ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ :
1. Ұсынылып отырған Алматы қаласындағы жасыл желектерді қорғау мен күту Ережесі бекітілсін.
2. "Алматы қаласының жасыл желектерді қорғау мен күту туралы Ереженің", І сайланған Алматы қалалық Мәслихатының 1996 жылғы 5 шілдедегі "Санитарлық-экологиялық бөлімшелер және Алматы қаласында жалпы пайдаланылатын өсімдіктер қорын қорғау Ережелері туралы" Х сессиясы шешімінің 2 қосымшасының күші жойылған деп танылсын және І сайланған Алматы қалалық Мәслихатының 1998 жылғы 18 қыркүйектегі ХХІ сессиясының шешімімен бекітілген "Алматы қаласының аумағын көріктендіру, санитарлық тазалау, тазалықта ұстау және жинауды ұйымдастыру Ережелерінің" 2.6, 8.2 тармақтары және "Осы ережелерде тыйым салынған іс-әрекеттер" бөлімінің 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 абзацтары алынып тасталсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау экология және ТЖ мәселелері жөніндегі тұрақты комиссияға (А.Б. Біртанов) және Алматы қаласы әкімінің орынбасары А.С. Сманқұлов жүктелсін.
ІІІ сайланған Алматы қаласы
Мәслихаты ХV сессиясының
төрағасы
ІІІ сайланған Алматы қаласы
Мәслихаты хатшысы
ІІІ сайланған
Алматы қаласы Мәслихатының
ХV сессиясының
2005 жылғы 27 сәуірдегі
"Алматы қаласындағы жасыл желектерді
қорғау мен күту ережелерін
бекіту туралы" 143 шешімімен
бекітілген
Алматы қаласындағы
жасыл желектерді қорғау және күту
ережелері
Осы ережелер Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық Кодексіне, Қазақстан Республикасының" Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы", "Қоршаған ортаны қорғау туралы" заңдарына сәйкес әзірленді. Ережелер Алматы қаласында жасыл желектерді қорғау және күту саласындағы қарым-қатынастарды реттейді және белгілейді және барлық заңды және жеке тұлғалардың меншік нысандарына қарамастан орындауы үшін міндетті. Жасыл желектерді қорғау және күту жөніндегі мемлекеттік бақылау және табиғатты пайдалануды реттеу заңдарға сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы қызметті орындауға уәкілетті, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органға, ал, жұмыстарды ұйымдастыру иеліктерінде жасыл желектері бар табиғат пайдаланушыларға жүктеледі.
Жалпы ережелер

1. В настоящих правилах используются следующие основные термины и определения:
зеленые насаждения - древесно-кустарниковая и травянистая растительность естественного происхождения и искусственно высаженные, которые в соответствии с гражданским законодательством являются недвижимым имуществом и составляют единый городской зеленый фонд;
озелененная территория - участок земли, на котором располагаются зеленые насаждения;
земли общего пользования - земли занятые и предназначенные для занятия площадями, улицами, тротуарами, проездами, дорогами, набережными, парками, бульварами и иными объектами, предназначенными для удовлетворения нужд населения;
4) зеленый массив - озелененная территория, насчитывающая не менее 50 экземпляров деревьев, образующих единый полог на территории не менее 0,125 га независимо от видового состава;
5) защита зеленых насаждений - система правовых, административных, организационных и экономических мер, направленных на создание, сохранение и воспроизводство зеленых насаждений (в том числе компенсационное восстановление зеленых насаждений взамен уничтоженных или поврежденных), озелененных территорий и зеленых массивов;
6) санитарная обрезка - удаление больных, усыхающих, сухих и поврежденных ветвей;
7) кронировка зеленых насаждений - обрезка ветвей, для придания определенной эстетической формы зеленым насаждениям;
8) повреждение зеленых насаждений - причинение вреда кроне, стволу, корневой системе древесно-кустарниковых растений, надземной части и корневой системе травянистых растений, не влекущее прекращение роста. Повреждением является механическое повреждение корневой системы, нарушение целостности коры, надпочвенного покрова и иное причинение вреда;
9) уничтожение зеленых насаждений - повреждение зеленых насаждений, повлекшее прекращение роста;
10) дендрологический план (дендроплан) - план размещения зеленых насаждений в разрезе районов города с указанием количественного и видового состава существующей и проектируемой к посадке древесно-кустарниковой растительности, в сочетании с открытыми участками газонов, площадок, дорожек, водоемов;
11) реестр зеленых насаждений города Алматы - свод данных о типах, видовом составе, количестве зеленых насаждений на территории города Алматы;
12) ответственность за нарушение Правил содержания и защиты зеленых насаждений - административные и экономические меры воздействия к физическим и юридическим лицам в соответствии с действующим законодательством РК.
Основные принципы содержания и защиты
зеленых насаждений
2. Все зеленые насаждения города Алматы составляют неприкосновенный городской зеленый фонд, за исключением зеленых насаждений, произрастающих на территориях частных домостроений и на дачных участках.

1. Бұл ережелер төмендегі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) жасыл желектер - табиғи өскен және және жасанды егілген ағаш бұтақты және шөпті өсімдіктер қаланың бірыңғай жасыл қорын құрайды;
2) абаттандырылған аумақ - жасыл желек орналасатын жер учаскесі;
3) жалпы пайдаланылатын жер - алаңдар, көшелер, жаяу соқпақтар, жолдар, жағалаудағы саябақтар, бульварлар үшін алынған өзге де нысандар;
4) жасыл алқап - кемінде 50 дана ағашы бар, түрлік құрамына қарамастан кемінде 00,125 аумақта біртұтас үйлесімді құрайтын абаттандырылған аумақ;
5) жасыл желектерді қорғау - жасыл желектерді, абаттандырылған аумақтар мен жасыл алқаптарды жасауға, сақтау мен түлетуге оның ішінде жойылған немесе зақымдалған жасыл желектерді өтемдік қалпына келтіруге бағытталған құқықтық, әкімшілік, ұйымдық және экономикалық шаралар жүйесі;
6) санитарлық кесу - шіріген, зақымдалған, құраған, құрғақ бұтақтарды кесу;
7) жасыл желектерді қырқу - жасыл желектерге белгілі бір әсемдік беру үшін бұталарды кесу;
8) жасыл желектерді зақымдау - ағаш-бұтақ өсімдіктерінің, тамырына, діңіне, бұтақтарына, шөпті өсімдіктердің жер үсті бөлігі мен тамыр жүйесіне өсімін тоқтатуға алып келмейтін залал келтіру. Тамыр жүйесінің, механикалық зақымдануы, тамыр қырыс тұтастығының, топырақ үсті жамылғысы тұтастығының бұзылуы және залалдың өзге де түрін келтіру;
9) жасыл желектерді құрту - өсімінің тоқтауына алып келетін жасыл желектердің жойылуы;
10) дендрологиялық жоспар дендрожоспар - ашық учаскелермен, газондармен үйлесімде өсіп тұрған және жасыл желектің және отырғызылатын ағаш-бұтақ өсімдіктерінің түрлік құрамын көрсете отыра қала аудандарының шегінде жасыл желектерді отырғызу жоспары;
11) Алматы қаласы жасыл желектерінің тізбесі - Алматы қаласының аумағындағы жасыл желектердің түрі, түрлік құрамы, саны туралы мәліметтер жиыны;
12) жасыл желектерді күту мен қорғау Ережелерін бұзғандығы үшін жауапкершілік - ҚР қолданыстағы заңнамасына сәйкес заңды және жеке тұлғаларға әкімшілік және экономикалық шараларды қолдану.
Жасыл желектерді қорғау мен күтудің
негізгі принциптері
2. Алматы қаласының барлық жасыл желектері жеке үй құрылыстары мен саяжайларда өсіп тұрған жасыл желектерді қоспағанда, қол сұғылмайтын қалалық жасыл қорды құрайды.

3. Комплекс мер по сохранению и защите зеленых насаждений осуществляется гражданами, должностными и юридическими лицами, независимо от форм собственности.
4. Проектная, строительная и хозяйственная деятельность осуществляется с соблюдением требований по охране зеленых насаждений, установленных законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами. Предпроектная и проектная документация на организацию строительной, хозяйственной и иной деятельности должна содержать полные и достоверные сведения о состоянии зеленых насаждений, нанесенных на топографическую съемку.
5. Зеленые массивы (в том числе парки, скверы, рощи, аллеи и т.д.), расположенные в пределах территории города, застройке не подлежат, за исключением участков, подпадающих под генеральный план развития города, согласованных в установленном порядке.
6. Развитие озелененных территорий на землях общего пользования производится в соответствии с долгосрочной комплексной схемой озеленения города,   на основании заключения органов архитектуры и градостроительства, по согласованию с исполнительным органом.
Компетенция уполномоченного органа,
осуществляющего деятельность в области
охраны окружающей среды (в части
содержания и защиты зеленых насаждений)
7. В компетенцию уполномоченного органа, осуществляющего деятельность в области охраны окружающей среды (в части защиты и содержания зеленых насаждений) входит:
1) оформление и выдача разрешений на снос, пересадку, кронировку, санитарную обрезку зеленых насаждений на территории города Алматы;
2) контроль за выполнением мероприятий по восстановлению, обеспечению ухода, содержанию зеленых насаждений;
3) осуществление функции государственного контроля в пределах полномочий, установленных действующим законодательством РК.
Учет,
содержание и защита зеленых насаждений
8. Учет зеленых насаждений в городе Алматы осуществляется посредством инвентаризации зеленых насаждений, расположенных в границах учетного объекта, которые заносятся в реестр.
9. Учету подлежат все виды зеленых насаждений: деревья, кустарники, газоны. Проведение инвентаризации зеленых насаждений производится специализированными организациями на тендерной основе, с учетом шкалы санитарного состояния и категорий (классы устойчивости) насаждений.
10. Документом, отображающим результаты учета зеленых насаждений, является дендроплан.
11. Реестр зеленых насаждений города Алматы ведется в целях:
учета и получения достоверных данных о количестве, качестве и состоянии зеленых насаждений в городе Алматы;
определения основных направлений городской политики в сфере защиты, сохранения зеленых насаждений и развития озелененных территорий города;
обеспечения достоверной информацией населения, органов власти и управления  о количестве и состоянии зеленых насаждений в городе.

3. Жасыл желектерді сақтау мен қорғау жөніндегі шаралар кешенін азаматтар, лауазымды және заңды тұлғалар меншік нысанына қарамастан жүзеге асырады.
4. Жобалық, құрылыс және шаруашылық қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Ережелерде белгіленген жасыл  желектерді қорғау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, жүзеге асырылады. Құрылыс, шаруашылық және өзге қызметтер ұйымдастыруға арналған жоба алдындағы және жобалық құжаттамада топографиялық түсірілімге енгізілген жасыл желектердің күйі туралы толық және шынайы мәліметтер болуға тиіс.
5. Жасыл желектер (оның ішінде саябақтар, скверлер, тоғайлар, аллеялар және т.б.) белгіленген тәртіппен келісілген қала дамуының бас жоспарына кірмейтін учаскелерді қоспағанда құрылыс салуға жатпайды.
6. Жалпы пайдаланылатын жерлердегі абаттандырылған аумақтарды дамыту атқарушы органдардың келісімімен сәулет және қала құрылысы құрылыс органдары қорытындысының негізінде қаланы абаттандырудың ұзақ мерзімді кешенді схемасына сәйкес жүргізіледі.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы
қызметті жүзеге асыратын уәкілетті
органның құзыреті
(жасыл желектерді қорғау және бөлігінде)
7. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы қызметті жүзеге асыратын уәкілетті органның құзыретіне (жасыл желектерді қорғау және күту бөлігінде):
1) Алматы қаласының аумағында жасыл желектерді кесу, отырғызу, санитарлық кесу және сақтау үшін рұқсаттар ресімдеу мен беру;
2) жасыл желектерді қалпына келтіру, күту шараларының орындалуын бақылау;
3) ҚР қолданыстағы заңында белгіленген құзыреттер шегінде мемлекеттік бақылау қызметтерін жүзеге асыру кіреді.
Жасыл желектерді есепке алу,
қорғау және күту
8. Алматы қаласында жасыл желектерді есепке алу олардың санын, түрлік құрамы мен жағдайын анықтау мақсатында есептеу нысанының шекарасында орналасқан жасыл желектерді түгендеу арқылы жүргізіледі.
9. Есепті жүргізуге жасыл желектердің барлық түрі жатады: ағаштар, бұтақтар, газондар, гүлзалар. Жасыл желектерді түгендеу мамандандырылған ұйымдардың келісімімен қолданыстағы тәртіпте желектердің санитарлық және сапалық жағдайының шкаласын (тұрақтылық сыныбы) ескере отырып жүргізіледі.
10. Жасыл желектердің есебін көрсететін құжат дендрожоспар болып табылады.
11. Жасыл желектердің есебі мына мақсаттарда жүргізіледі:
1) Алматы қаласының аумағында жасыл желектердің сандық және сапалық сипаттамасының шынайы мәліметтерін алу;
2) қала аумағындағы жасыл желектерді қорғау, сақтау және абаттандырылған аумақтарды дамыту саласындағы қала саясатының негізгі бағыттарын анықтау;
3) халықты, билік және басқару органдарын қаладағы жасыл желектердің саны мен жағдайы туралы шынайы ақпаратпен қамтамасыз ету.

12. Организация работ по ведению Реестра зеленых насаждений осуществляется за счет природоохранных средств.
13. Содержание и защита зеленых насаждений на землях общего пользования:
1) в парках, садах, рощах, скверах, аллеях определяется уполномоченным органом;
2) в специализированных парках возлагается на администрации этих учреждений;
3) на прилегающих территориях возлагается на владельцев и арендаторов земельных участков;
4) внутриквартальных зеленых насаждений, насаждений на придомовых территориях в границах землепользования, возлагается на собственников жилищного фонда;
14. Работы по содержанию и защите зеленых насаждений, проводимые на землях общего пользования, осуществляются специализированными организациями на тендерной основе.
15. Компенсационное восстановление зеленых насаждений за снос, произведенный согласно разрешения уполномоченного органа производится путем посадки саженцев лиственных пород высотой не менее 2-х метров, а хвойных не менее 1,5 метров (I-го или II-го класса качества) в трехкратном размере на данной территории земельного участка. При отсутствии свободных площадей для проведения посадок, уполномоченным органом производится расчет восстановительной стоимости зеленых насаждений, оплата которой производится гражданами и юридическими лицами в местный бюджет.
16. Компенсационное восстановление зеленых насаждений при несанкционированном сносе производится путем посадки саженцев лиственных пород высотой не менее 2-х метров, а хвойных не менее 1,5 метров (I-го или II-го класса качества) в десятикратном размере или определяется восстановительная стоимость зеленых насаждений, оплата которой производится гражданами и юридическими лицами в местный бюджет.
17. Восстановление зеленых насаждений производится за счет средств граждан и юридических лиц, в интересах которых был произведен снос.
18. Компенсационное восстановление зеленых насаждений гражданами или юридическим лицами может быть произведено самостоятельно или по договору со специализированными предприятиями с соблюдением обязательных условий их дальнейшего содержания.
19. По фактам естественной гибели, уничтожения, незаконного сноса зеленых насаждений, при невозможности установления виновного лица, восстановление зеленого фонда производится за счет бюджетных средств города.
20. В случае гибели высаженных зеленых насаждений, лица, в интересах которых был произведен снос производят повторную высадку зеленых насаждений и обеспечивают дальнейший уход за ними.
Снос и пересадка зеленых насаждений
21. Снос, пересадка (состояние зимнего покоя), кронировка, формовка, подчистка штамба, санитарная обрезка зеленых насаждений оформляется в порядке, установленным настоящими Правилами и производится только по официальному разрешению уполномоченного органа, при предоставлении подтверждающих документов на право землепользования или аренды участка.

12. Жасыл желектер тізбесін жүргізуді ұйымдастыру жұмыстары табиғат қорғау қаражаты есебінен жүргізіледі.
13. Жалпы пайдаланылатын жерлердегі жасыл желектерді күту мен қорғау:
1) саябақтарға, скверлерде, аллеяларда атқарушы орган анықтайды;
2) арнайы саябақтарға осы мекемелердің әкімшіліктеріне жүктеледі;
3) жапсарлас аумақтарда жер учаскелерінің иелері мен жалгерлеріне жүктеледі;
4) Ішкі орамдық жасыл желектерді жер пайдаланушы шекарасындағы үй төңірегі аумақтарындағы желектерді қорғау мен күту тұрғын үй қорының меншіккерлеріне жүктеледі.
14. Жалпы пайдаланылатын жерлерде жүргізілетін жасыл желектерді күту мен қорғау жұмыстарын арнайы  ұйымдары тендерлік негізде жүргізеді.
15. Уәкілетті органның рұқсатына сәйкес жүргізілген өтемдік қалпына келтіру жер учаскесінің сол аумағында үш есе көлемде биіктігі кемінде 2 метр жапырақ тұқымдас, ал қылқан жапырақтылар үшін кемінде 2 метр көшеттер отырғызу жолымен (І-ші және ІІ сыныптағы сападағы) жүргізіледі. Отырғызу үшін бос алаң болмаған жағдайда уәкілетті орган жасыл желектің қалпына келтіру құнына есеп жүргізеді; оның төлемін заңды және жеке тұлғалар жергілікті бюджетке төлейді.
16. Рұқсатсыз кесу жүргізілген өтемдік қалпына келтіру жер учаскесінің сол аумағында он есе көлемде биіктігі кемінде 2 метр жапырақ тұқымдас, ал қылқан жапырақтылар үшін кемінде 2 метр көшеттер отырғызу жолымен (І-ші және ІІ сыныптағы сападағы) жүргізіледі немесе жасыл желектің қалпына келтіру құны анықталады, оның төлемін заңды және жеке тұлғалар жергілікті бюджетке төлейді.
17. Жасыл желектерді қалпына келтіру мүдделеріне орай кесу жүргізілген заңды және жеке тұлғалардың қаражаты есебінен жүргізіледі.
18. Жасыл желектерді өтемдік қалпына келтіруді заңды және жеке тұлғалар өз бетінше немесе шарт бойынша арнайы ұйымдар оларды одан әрі күтудің міндетті шарттарын сақтай отырып жүргізе алады.
19. Кінәлі адамды анықтау мүмкін емес жағдайда жасыл желектің табиғи өлуі, жойылуы, заңсыз кесілу дерегі бойынша жасыл желекті қалпына келтіру қала бюджеті есебінен жүргізіледі.
20. Отырғызылған жасыл желек солған жағдайда мүддесіне орай кесу жүргізілген тұлға жасыл желекті қайта отырғызады және оның одан әрі күтілуін қамтамасыз етеді.
Жасыл желектерді кесу және қайта отырғызу
21. Жасыл желекті кесу, қайта отырғызу (қысқы тыныштық күйі), пішіндеу, тазалау, санитарлық кесу осы Ережеде белгіленген тәртіппен ресімделеді, жер пайдалану немесе учаскені жалдау құқығын анықтайтын құжаттарды көрсету бойынша уәкілетті органның ресми рұқсатымен ғана жүргізіледі.

22. Действие правил не распространяется на территории, используемые под индивидуальные жилые домостроения и дачные участки граждан. Снос и пересадка зеленых насаждений осуществляется ими по своему усмотрению в порядке общего природопользования, без оформления разрешения.
23. Снос деревьев и кустарников на землях общего пользования производится специализированными организациями на тендерной основе с обязательным оформлением разрешения уполномоченного органа.
24. При проведений градостроительных работ, финансируемых из государственного бюджета, восстановление зеленых насаждений производится за счет средств бюджета.
25. В чрезвычайных и аварийных ситуациях, когда падение деревьев представляет угрозу жизни и здоровью людей, повреждению зданий и сооружений, коммуникациям, безопасности дорожного движения снос указанных насаждений производится в экстренном порядке, с последующим уведомлением уполномоченного органа. Факт сноса удостоверяется актом освидетельствования, который составляется уполномоченным органом в течении 72 часов, с момента начала работ.
26. Срубленные зеленые насаждения и порубочные остатки складировать и хранить на месте производства работ запрещается. Все работы по валке, раскряжевке и транспортировке порубочных остатков должны производиться в полном соответствии с требованиями техники безопасности.
27. После проведения работ по пересадке зеленых насаждений, заказчик обязан обеспечить их дальнейшее содержание и уход.
28. Для оформления разрешения на снос, пересадку зеленых насаждений необходимо представление следующих документов:
Для юридических лиц:
заявление на имя руководителя уполномоченного органа;
копия решения местного исполнительного органа (при отводе земельных участков под строительство (реконструкцию) объектов и ИЖС;
копия земельно-юридической документации;
заключение государственной экологической экспертизы (для строящихся и реконструируемых объектов);
заключение по архитектурно-планировочному техническому заданию Департамента архитектуры и градостроительства г.Алматы для вновь строящихся объектов;
Для физических лиц, при сносе зеленых насаждений на прилегающих к принадлежащим им участках землях общего пользования:
заявление на имя руководителя уполномоченного органа;
копия земельно-юридической документации;
29. На озелененных территориях настоящими правилами запрещается:
1) повреждение или уничтожение зеленых насаждений;
2) разведение костров, сжигание опавшей листвы и сухой травы;
3) засорение и загрязнение бытовыми и промышленными отходами, сточными водами;

22. Ереженің күші азаматтардың жеке үй құрылысы үшін пайдаланатын аумақ пен саяжай учаскелеріне қолданылмайды. Жасыл желектерді кесу мен қайта отырғызу рұқсатты ресімдеусіз жалпы табиғат пайдалану тәртібімен олардың өз ұйғарымдары бойынша жүргізіледі.
23. Жалпы пайдаланатын жерлерде ағаштар мен бұталарды кесуді уәкілетті органның міндетті рұқсатты ресімдеуімен тендерлік негізде арнайы ұйымдар жүргізеді.
24. Мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын қала құрылысы жұмысы жүргізілген кезде, жасыл желекті қалпына келтіру бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
25. Төтенше және авариялық жағдайларда ағаштың құлауы адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп туғызатын, ғимараттар мен құрылыстың, коммуникациялардың зақымдалуына, жол қозғалысы қауіпсіздігінің бұзылуына алып келетін жайттарда аталған жасыл желектерді кесу шұғыл ретте жүргізіліп, артынша атқарушы органға хабарланады. Кесу дерегі куәландыру актісімен айғақталады, атқарушы орган жұмыс басталған сәттен бастап 72 сағаттың бойында жасайды.
26. Кесілген жасыл желек пен кесілген қалдықтары жұмыс жүргізілген жерде жинау мен сақтауға тыйым салынады. Кесілген қалдықтарды үю, буып-түю және тасымалдау бойынша барлық жұмыстар техника қауіпсіздігі талаптарын толық сақтай отырып, жүргізілуге тиіс.
27. Жасыл желектерді отырғызу бойынша жұмыс жүргізілгеннен кейін Тапсырысшы олардың одан әрі күтілуін қамтамасыз етуге міндетті.
28. Жасыл желекті кесуге, қайта отырғызуға рұқсатты ресімдеу үшін мынадай құжаттар тапсырылуға тиіс:
Заңдық тұлғалар үшін:
1) уәкілетті органның басшысының атына өтініш;
2) нысандар мен ЖТҚ салу үшін жер учаскесін бөлген кезде, жергілікті атқарушы орган шешімінің көшірмесі;
3) жердің заңдық құжаттамасының көшірмесі;
4) мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысы (салынып жатқан және жаңартылатын нысандар үшін);
5) қайта салынған нысандар үшін Алматы қаласы сәулет және қала құрылысы департаментінің сәулеттік-жоспарламалық техникалық тапсырмасы бойынша қорытынды.
Жалпы пайдаланатын жерлердегі жеке тұлғаларға жапсарлас жерлердегі жасыл желектерді кесу кезінде:
1) уәкілетті органның басшысының атына өтініш;
2) нысандар мен ЖТҚ салу үшін жер учаскесін бөлген кезде, жергілікті атқарушы орган шешімінің көшірмесі.
29. Абаттандырылған аумақтарға осы ережелермен тыйым салынады:
1) жасыл желектерді зақымдауға немесе құртуға;
2) алау жағуға, түскен жапырақ пен құрғақ шөпті жағуға;
3) тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтармен, ағынды сумен қоқыстауға және ластауға;

4) добыча из деревьев сока, нанесение надрезов, надписей, размещение на деревьях рекламы, объявлений, номерных знаков, всякого рода указателей, проводов и забивания в деревья крючков, гвоздей;
5) проезд и стоянка автотранспортных средств, строительной и другой техники кроме техники, связанной с эксплуатацией данных территорий и для ухода за зелеными насаждениями;
6) мойка автотранспортных средств;
7) парковка транспортных средств на газонах;
8) выпас скота;
9) складирование различных грузов, в том числе строительных материалов;
10) сбрасывание снега с крыш на участки, занятые зелеными насаждениями, без принятия мер, обеспечивающих сохранность деревьев и кустарников;
11) производство других действий и бездействий, способных нанести вред зеленым насаждениям.
Ответственность за правонарушения
в области защиты и содержания зеленых насаждений
30. Административная ответственность за противоправное повреждение или уничтожение зеленых насаждений определяется на основании действующего законодательства Республики Казахстан.
31. Физические, должностные и юридические лица при нарушении положений настоящих Правил, привлекаются к административной ответственности, согласно действующего Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Председатель XIV-й сессии
Маслихата города Алматы
III-го созыва
Секретарь
Маслихата города Алматы
III-го созыва
Приложение N 1
к "Правилам содержания и защиты
зеленых насаждений города Алматы"
АКТ
обследования зеленых насаждений
"___" ________ 200__г.
ул.________________________________________________
___________________________________________________
район ____________________________________ г.Алматы
Мы, нижеподписавшиеся,_____________________________
должностное лицо
___________________________________________________
уполномоченного органа (должность, Ф.И.О.,
_____________________________________
наименование органа)
___________________________________________________
___________________________________________________
и представитель заказчика произвели обследование
___________________________________________________
зеленых насаждений на подпадающих под
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
В результате установлено:
Породный состав зеленых насаждений
Под снос
Пере
садка
Сохра
няются
Качественное
(фактическое) состояние
кол
дм
кол
дм
кол
дм
хор
удов
неуд
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Настоящий акт составлен в ___ экземплярах.
Примечание: Акт обследования не является документом,
дающим право на снос или пересадку зеленых насаждений.
Получил представитель заказчика    _____  Ф.И.О.
Должностное лицо
уполномоченного органа      подпись    Ф.И.О.
Приложение N 2
к "Правилам содержания и защиты
зеленых насаждений города Алматы"
РАЗРЕШЕНИЕ
на снос, пересадку зеленых насаждений

4) ағаштан шырын өндіруге, жазулар, оюлар салуға, ағаштарға жарнама, хабарландыру, нөмірлік белгілер, әртүрлі көрсеткіштерді орналастыруға және ағашқа ілмек пен шеге қағуға;
5) автокөлік құралдарының, құрылыс және өзге техниканың, осы аумақты пайдалануға және жасыл желекті күтуге байланысты техниканы қоспағанда, өтуі мен тұруына;
6) автокөлік құралдарын жууға;
7) газонға көлік құралдарын қоюға;
8) мал жаюға;
9) әртүрлі жүктерді, оның ішінде құрылыс материалдарын үюге;
10) ағаштар мен бұталардың сақталуын қамтамсыз ететін шараларды сақтамай, жасыл желектер алып жатқан учаскелерге төбеден қар түсіруге;
11) жасыл желекке залал келтіруге қабілетті өзге әрекеттер мен әрекетсіздіктер жасау.
Жасыл желектерді қорғау мен күту
саласындағы құқық бұзушылық үшін
жауапкершілік
30. Жасыл желектерді заңсыз зақымдау немесе жою үшін әкімшілік жауапкершілік Қазақстан республикасының қолданыстағы заңнамасы негізінде анықталады.
31. Жеке, лауазымды және заңды тұлғалар осы Ережелердің баптарын бұзған кезде "Әкімшілік құқықбұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексіне сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартылады.
ІІІ сайланған Алматы қаласы
Мәслихаты ХV сессиясының
төрағасы
ІІІ сайланған Алматы қаласы
Мәслихаты хатшысы
"Алматы қаласындағы жасыл желектерді
қорғау мен күту ережелерін бекіту туралы
Ережеге N 1 қосымша
Жасыл желектерді зертеу
АКТІСІ
200___ ж. "____" ____________
Көше ______________________________________________
___________________________________________________
аудан _______________________________ Алматы қаласы
Бiз, төменде қол қоюшылар, ________________________
уәкiлеттi органның
___________________________________________________
лауазымды тұлғасы (лауазымы, А.Ж.Т, органның атауы)
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
және тапсырыс берушiнiң өкiлi
___________________________________________________
түсетiн жасыл желектерге зерттеу жүргiздi
__________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
Нәтижесiнде анықталды:
Жасыл же-
лектердiң
тұқымдық
құрамы
Кесуге
кететiндерi
Қайта
отырғызу
саны
дм
саны
дм
кестенің жалғасы
Сақталатыны
Сапалық жағдайы
(нақты)
саны
дм
жақсы
қана
ғатлық
қана
ғатсыз
кестенің жалғасы
Кесуге кете
тiндерi
Қайта отырғызу
кестенің жалғасы
Сақталатыны
Сапалық жағдайы (нақты)
Осы акт _____ дана болып жасалды.
Ескертпе: Тексеру акті ағашты кесуге немесе отырғызуға құқық беретiн құжат болып табылмайды.
Тапсырыс берушiнi өкiлi алды ________  А.Ж.Т.
Уәкiлеттi органның
лауазымды тұлғасы     қолы          А.Ж.Т.
"Алматы қаласындағы жасыл желектердi
қорғау мен күту ережелерiне"
N 2 қосымша
Жасыл желектердi кесу, қайта отырғызу,
түзеу мен санитарлық сақтау үшiн
РҰҚСАТ

действительно до "31" декабря 200__ г.
1.   Наименование предприятия (РНН) (заказчик)
2.   Руководитель предприятия (Ф.И.О.) (заказчик)
3.   Назначение испрашиваемого участка
4.   Место расположения
5.   Основание для проведения мероприятий
6.   Форма собственности земельного участка (N, дата)
7.   Акт обследования зеленых насаждений уполномоченного органа
8.   Фактическое (качественное, количественное) состояние древесно-кустарниковых насаждений
9.   Обязательство (гарантийное письмо) по компенсационному восстановлению зеленого фонда города Алматы.
З А К Л Ю Ч Е Н И Е
Уполномоченный орган (полное наименование) в соответствии с актом обследования, учитывая состояние зеленых насаждении согласовывает снос вышеуказанных деревьев, при этом первому руководителю предписывается выполнить следующие требования:
Необходимо произвести мероприятия по компенсационному восстановлению зеленых насаждений путем посадки декоративно-ценных насаждений с соблюдением норм и правил охраны подземных и воздушных коммуникаций.
Проводить полный комплекс мероприятий по защите, содержанию и сохранению зеленых насаждений.
Приложение: __________
Примечание:___________
Руководитель
Уполномоченного органа             Ф.И.О.
Приложение N 3
к "Правилам содержания и защиты
зеленых насаждений города Алматы"
Р А З Р Е Ш Е Н И Е
на кронировку, санитарную обрезку,
подчистку штамба зеленых насаждений
действительно до "31" декабря 200__г.
1.   Наименование предприятия (РНН) (заказчик)
2.   Руководитель предприятия (Ф.И.О.) (заказчик)
3.   Назначение испрашиваемого участка
4.   Место расположения
5.   Основание для проведения мероприятий
6.   Форма собственности земельного участка (N, дата)
7.   Акт обследования зеленых насаждений
уполномоченного органа
З А К Л Ю Ч Е Н И Е
Уполномоченный орган (полное наименование) в соответствии с актом обследования, учитывая состояние зеленых насаждении согласовывает кронировку, санитарную обрезку, подчистку штамба вышеуказанных деревьев, при этом первому руководителю предписывается выполнить следующие требования:
Проводить полный комплекс мероприятий по уходу, содержанию и сохранению зеленых насаждений.
Примечание:________________
Руководитель
уполномоченного органа           Ф.И.О.
Приложение N 4
к "Правилам содержания и защиты
зеленых насаждений города Алматы"
Реестр зеленых насаждений города Алматы
на 1 января  ____   года
Распределение площади объектов (участков) зеленых
насаждений по категориям земель, типам растительности
и функциональному назначению
г. Алматы
Административный район:(код)_____________________
Ответственный владелец:___________________________
Реестр зеленых насаждений
Таблица
№N п/п,
инвентарный N
Функциональное
назначение
земель, группа типов назначения,
наименование
объектов
(участков)
зеленых насаждений
Классифи
кационный код
Площадь
объектов
(участков) га,
зеленых насаждений
га/шт (дер., куст.)
А
Б
В
1
продолжение таблицы
Зеленые насаждения паркового типа
Древесная растительность, кбм. Га/шт
Кустарниковая растительность
Единич
ные
дере
вья
Группы,
кур
тины
Массивы,
рощи,
сады га
Ал
леи,
ряды
Всего
га/шт
Одиночные
живая
изго
родь
Рядо
вые
посад
ки
Всего
га/шт
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Открытые пространства
Цветники, га
Газоны, га
лет
ники
много
летники
смеша
нные
контей
нерные
Всего
партер
ные
обыкно
венные
напочвенный
покров
Всего
11
12
13
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы
Всего растительности
паркового типа
Растительность лесного, природного типа
Древостой
естественного и смешанного типа
Культуры
Прогалины редины
естественные
20
21
22
23

200__ж. "31" желтоқсанға дейiн жарамды
1. Кәсiпорынның аталуы (РНН)
2. Кәсiпорынның басшысы (А.Ж.Т.)
3. Участок
4. Орналасқан жерi
5. Шараларды өткiзу үшiн негiздеме
6. Жер учаскенiң меншiк түрi (ғ, күнi)
7. Уәкiлеттi органның зерттеу актiсi
8. Ағаш-бұтақ желектерiнiң нақты жағдайы (сапалы, сапасыз)
9. Алматы қаласы жасыл желек қорының өтемдiк қалпына келтiру бойынша мiндеттеме (кепiлдiк хат)
ҚОРЫТЫНДЫ
Уәкiлеттi орган (толық атауы) жасыл желектердiң жай-күйiн ескере отыра, зерттеу актiсiне сәйкес жоғарыда аталған ағаштарды кесудi келiседi, бұл жағдайда бiрiншi басшы?а мына талаптарды орындау мiндеттеледi:
1. Жер асты және жер үстi коммуникацияларын қорғау ережелерiн сақтай отырып, әшекейлi, бағалы желектердi отырғызу жолымен жасыл желектердi өтемдiк қалпына келтiру бойынша шараларды жүргiзуi қажет;
2. Жапсарлас аумақтарда жасыл желектердi күту бойынша шаралардың толық кешенiн жүргiзуге тиiс;
Қосымша: ____________
Ескертпе: ____________
Уәкiлеттi органның
басшысы                         А.Ж.Т.
"Алматы қаласындағы жасыл желектердi
қорғау мен күту ережелерiне"
N 3 қосымша
Жасыл желектердi
түзеуге, санитарлық кесуге, штамбтық тазалауға
РҰҚСАТ
200___ж. "31" желтоқсанға дейiн жарамды
1. Кәсiпорынның аталуы (РНН) (тапсырушы)
2. Кәсiпорынның басшысы (А.Ж.Т.) (тапсырушы)
3. Сұрау салынып отырған участоктың қолдану бағыты
4. Орналасқан жерi
5. Шараларды өткiзу үшiн негiздеме
6. Жер учаскенiң меншiк түрi (ғ, күнi)
7. Уәкiлеттi органның зерттеу актiсi
ҚОРЫТЫНДЫ
Уәкiлеттi орган (толық атауы) жасыл желектердiң жай-күйiн ескере отыра, зерттеу актiсiне сәйкес жоғарыда аталған ағаштарды түзеуге, санитарлық кесуге, штамбтық тазалауға келiседi, бұл жағдайда бiрiншi басшыға мына талаптарды орындау мiндеттеледi:
Жасыл желектердi күту, сақтау бойынша толық кешендi шараларын жүргiзуге тиiс.
Ескертпе: ____________
Уәкiлеттi органның
басшысы                         А.Ж.Т.
"Алматы қаласындағы жасыл желектердi
қорғау мен күту ережелерiне"
N   4 қосымша
200___ жылдың 1 қаңтарында дейiнгi
Алматы қаласы жасыл желектерiнiң
тiзбесi
Жасыл желек нысандарының алаңдарын жер санаты,
өсiмдiк түрлерi және функционалдық мақсаты
бойынша бөлу
Алматы қаласы
Әкiмшiлiк аудан: (код) ____________________________
Жауапты ие: _______________________________________
Жасыл желектердiң тiзбесi
Кесте
Нысанның
топографиялық
түсiрiлiмiнiң
реттiк,
түгендеу N
Жердiң
функционалдық
мақсаты,
тағайындаудағы
үлгi топтары,
жасыл желектер
(учаскелер)
нысандарының
аталуы
Жiктеулiк
Нысанның
(учаскенiң),
жасыл желектiң
алаңы, га
(ағаш-бұтақты)
А
Б
В
1
кестенiң жалғасы
Парк үлгiсiндегi жасыл желектер
Ағаш өсiмдiктерi, кбм. га/дана
2
3
4
5
6
жекелеген
ағаштар
Топтар,
алаң
қалай-
лар
Алқаптар
тоғайлар,
бақ, га
Аллеялар
қатарлар
Барлығы
га/дана
кестенiң жалғасы
Парк үлгiсiндегi
жасыл желектер
Бұтақ өсiмдiктерi
7
8
9
10
жекелеген
тiрi
тұқым
қатарлық
отырғызу
Барлығы
га/дана
кестенiң жалғасы
Ашық кеңестiк
Гүлзарлар, га
Газондар, га
жаз
дық
көп
жылдық
аралас
контей-
нерлiк
Барлы-
ғы
партер-
лiк
қара
пайым
топы-
рақты
жамыл-
ғы
Барлы-
ғы
11
12
13
14
15
16
17
18
19
кестенiң жалғасы
Парктiк
үлгiдегi
бүкiл өсiмдiк
Орман, табиғи үлгiдегi өсiмдiктер
Табиғи және
аралас үлгідегi
ағаш қаңқасы
Дақылдар
Табиғи дiңдер
20
21
22
23