О региональной программе модернизации системы профессиональной подготовки кадров в Атырауской области на 2005-2007 годы
Решение Атырауского областного маслихата ІІІ созыва от 11 февраля 2005 года N 186-III. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 14 марта 2005 года за N 2355. Утратило силу в соответствии с письмом Атырауского областного маслихата от 3 октября 2011 года № 275/1711/-МШ
Сноска. Утратило силу в соответствии с письмом Атырауского областного маслихата от 3.10.2011 275/1711/-МШ.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 16 мая 2003 года N 1095 "О государственной программе освоения казахстанского сектора Каспийского моря" и  Постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2000 года N 721 "О мерах по дальнейшему развитию начального и среднего профессионального образования в Республике Казахстан" Атырауский областной маслихат ІІІ созыва решил:
1. Утвердить прилагаемую "Региональную программу модернизации системы профессиональной подготовки кадров в Атырауской области на 2005-2007 годы", внесенную на сессию постановлением областного акимата от 30 сентября 2004 года 189 "о региональной программе профессионального образования и профессиональной подготовки кадров в Атырауской области на 2005-2007 годы и от 7 февраля 2005 года N 53 "О внесении изменений в постановление акимата области от 30 сентября 2004 года N 189 "О региональной программе профессиональной подготовки кадров в Атырауской области на 2005-2007 годы" (прилагается).
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию по вопросам социальной защиты, здравоохранения, образования, культуры и по делам молодежи областного маслихата (Ж.Б.Умирбекова).
Председатель Х сессии областного маслихата
Секретарь областного маслихата
Постановление Атырауского
областного акимата
от 7 февраля 2005 года N 53
О внесений изменений в постановление акимата области от 30 сентября 2004 года N 189 "О региональной программе профессионального образования и профессиональной
подготовки кадров в Атырауской области на 2005-2007 годы"
В соответствии с  Указом Президента Республики Казахстан от 16 мая 2003 года N 1095 "О Государственной программе освоения казахстанского сектора Каспийского моря" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2000 года N 721 "О мерах по дальнейшему развитию начального и среднего профессионального образования в Республике Казахстан" акимат области постановляет:
1.  Внести в постановление акимата области от 30 сентября 2004 года N 189 "О   региональной программе профессионального образования и профессиональной подготовки кадров в Атырауской области на 2005-2007 годы" следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"О региональной программе модернизации системы профессиональной подготовки кадров в Атырауской области на 2005-2007 годы";
в пункте 1 слова "Региональную программу профессионального образования и профессиональной подготовки кадров в Атырауской области на 2005-2007 годы" заменить словами "Региональную программу модернизации системы профессиональной подготовки кадров в
Атырауской области на 2005-2007 годы";
в приложении к данному постановлению:
по всему тексту слова "Региональная программа профессионального образования и профессиональной подготовки кадров в Атырауской области на 2005-2007 годы" заменить словами "Региональная программа модернизации системы профессиональной подготовки кадров в
Атырауской области на 2005-2007 годы";
в пункте 1 в графе "Основной разработчик" слова "Управление образования Атырауской области" заменить словами "Департамент образования Атырауской области";
в пункте 5 последнее предложение изложить в следующей редакции:
"Программа будет реализована при содействии департамента образования Атырауской
области, департамента координации занятости и социальных программ Атырауской области, департамента предпринимательства и промышленности Атырауской области";
пункт 6 после слов "Реализация Программы требует финансирования из средств местного
бюджета" изложить в следующей редакции:

Атырау облысында кадрларды кәсіби даярлау жүйесін жетілдірудің 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы туралы
Атырау облыстық мәслихатының 2005 жылғы 11 ақпандағы N 186-ІІІ шешімі. Атырау облысының әділет департаментінде 2005 жылғы 14 наурызда N 2355 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облыстық Мәслихатының 2011 жылғы 3 қазандағы № 275/1711/-МШ хатымен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облыстық Мәслихатының 2011.10.03 № 275/1711/-МШ хатымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 16 мамырдағы N 1095 "Каспий" теңізінің қазақстандық секторын игерудің мемлекеттік бағдарламасы туралы" Жарлығына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 15 мамырдағы N 721 "Қазақстан Республикасында бастауыш және орта кәсіптік білім беруді одан әрі дамыту жөніндегі шаралар туралы" қаулысына сәйкес, III шақырылған Атырау облыстық мәслихаты Х сессиясында шешім етті:
1. Облыс әкімиятының 2004 жылғы 30 қыркүйектегі N 189 "Атырау
облысында кәсіптік білім берудің және кадрларды кәсіби даярлаудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы туралы" және 2005 жылғы 7 ақпандағы N 53 Облыс әкімиятының 2004 жылғы 30 қыркүйектегі N 189 "Атырау облысында кәсіптік білім берудің және кадрларды кәсіби даярлаудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы туралы"қаулысына өзгерістер енгізу туралы»қаулыларымен сессияға енгізілген Атырау облысында кадрларды кәсіби даярлау жүйесін жетілдірудің 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы» бекітілсін (жалғанды).
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, білім беру, мәдениет және жастар ісі жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін (Ж.Б. Өмірбекова).
Облыстық мәслихаттың Х сессиясының төрайымы
Облыстық мәслихаттың хатшысы
Облыс әкімиятының
2005 жылғы 7 ақпандағы
N 53 қаулысы
Облыс әкімиятының 2004 жылғы 30 қыркүйектегі N 189 "Атырау облысында кәсіптік білім берудің және кадрларды кәсіби даярлаудың 2002-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы туралы" қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 16 мамырдағы № 1095 "Каспий теңізінің Қазақстандық секторын игерудің мемлекеттік бағдарламасы туралы" Жарлығына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 15 мамырдағы N 721 "Қазақстан Республикасында бастауыш және орта кәсіптік білім беруді одан әрі дамыту жөніндегі шаралар туралы" қаулысына сәйкес облыс әкімияты қаулы етеді:
1. Облыс әкімиятының 2004 жылғы 30 қыркүйектегі № 189 "Атырау
облысында кәсіптік білім берудің және кадрларды кәсіби даярлаудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы" қаулысына келесі өзгерістер енгізілсін:
атауы келесі редакцияда мазмұндалсын:
"Атырау облысында кадрларды кәсіби даярлау жүйесін жетілдірудің 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы туралы";
1-тармақтағы "Атырау облысында кәсіптік білім берудің және кадрларды кәсіби даярлаудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы" сөздері "Атырау облысында кадрларды кәсіби даярлау жүйесін жетілдірудің 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы" сөздерімен ауыстырылсын;
осы қаулының қосымшасында:
бұл мәтін бойынша "Атырау облысында кәсіптік білім берудің және кадрларды кәсіби даярлаудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік
бағдарламасы" сөздері "Атырау облысында кадрларды кәсіби даярлау жүйесін жетілдірудің 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы" сөздерімен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "Негізгі әзірлеуші" бағанындағы "Атырау облысы Білім беру басқармасы" сөздері "Атырау облысы Білім беру департаменті" сөздерімен ауыстырылсын;
5-тармақтағы соңғы сөйлем келесі редакцияда мазмұндалсын:
"Бағдарлама Атырау облысы Білім беру департаменті, Атырау облысы Жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар департаменті, Атырау облысы Кәсіпкерлік және өнеркәсіп департаментінің жәрдемдесуімен іске асырылатын болады";
6-тармақ "Бағдарламаны іске асыру жергілікті бюджет қаражатынан мынадай қаржыландыруды талап етеді" сөздерінен кейін келесі редакцияда мазмұндалсын:

5. Основные направления и механизм реализации Программы
6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
8. План мероприятий по реализации региональной программы профессионального образования и
профессиональной подготовки кадров в Атырауской области на 2005-2007 годы
Паспорт региональной программы
профессионального образования и профессиональной подготовки
кадров в Атырауской области на 2005-2007 годы
1. Паспорт Программы
Наименование     Региональная программа профессионального   образования и профессиональной
подготовки кадров в Атырауской области на 2005-2007 годы
Основание для    Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2000 года
разработки       N 721 "О мерах по дальнейшему развитию начального и среднего
профессионального образования в Республике Казахстан"; Указ Президента
Республики Казахстан от 16 мая 2003 года N 1095 "О Государственной
программе освоения казахстанского сектора Каспийского моря"
Основной         Управление образования Атырауской области
разработчик
Цель             Удовлетворение потребности общества и рынка труда в квалифицированных
Программы         кадрах   труда и специалистах технического и обслуживающего характера,
соответствующих мировым стандартам, с учетом индивидуальных
особенностей личности и отдельных социальных групп
Задачи           Создание материально-технической базы,программное и методическое
Программы         обеспечение и соответствующего квалификационного уровня
преподавательского состава
Источники        Местный и республиканский бюджеты, финансовые средства недропользователей
финансирования   и иные источники финансирования, не запрещенные законодательством
Республики Казахстан
Ожидаемые        Подготовка казахстанских кадров, соответствующих мировому уровню;
результаты       повышение престижа профессионального образования; увеличение доли участия
казахстанских специалистов в реализации глобальных нефтегазовых проектов
на шельфе Каспия.
2. Введение
C  постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2000 года N 721 "О мерах по дальнейшему развитию начального и среднего профессионального образования в Республике Казахстан" и  Указом Президента Республики Казахстан от 16 мая 2003 года N 1095 "О Государственной программе освоения казахстанского сектора Каспийского моря".
Разработка настоящей Программы обусловлена необходимостью выработки единой стратегии по осуществлению целенаправленной, последовательной политики в области профессионального образования, опережающей подготовки кадров для нефтегазового сектора в связи с освоением казахстанского сектора Каспийского моря, проектами Тенгизшевройл по закачке сырого газа и проекта второго поколения, строительством завода по комплексной переработке нефти и газа в поселке Карабатан.

5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетігі
6. Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздері
7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
8. Атырау облысында кәсіптік білудің және кадрларды кәсіби даярлаудың
2005-2007 арналған өңірлік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Атырау облысында кәсіптік білім берудің және кадрларды кәсіби даярлаудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасының паспорты
1. Бағдарламаның Паспорты
Атауы        Атырау облысында кәсіптік білім берудің және кадрларды
кәсіби даярлаудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік
бағдарламасы
Әзірлеу      Атырау облысында кәсіптік білім берудің және кадрларды
негіздемесі  кәсіби даярлаудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік
бағдарламасы
Әзірлеу     Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 15
негіздемесі мамырдағы N 721 "Қазақстан Республикасында бастауыш
және кәсіптік білім беруді одан әрі дамыту жөніндегі
шаралар туралы" қаулысы;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы
16 мамырдағы N 1095 "Каспий теңізінің Қазақстандық
секторын игерудің мемлекеттік бағдарламасы туралы"
Жарлығы
Негізгі
әзірлеуші   Атырау облысы білім беру басқармасы
Бағдарла-   Қоғам мен еңбек нарығының әлемдік стандарттарға сай
маның       техникалық және қызмет көрсету сипатындағы білікті
мақсаты     кадрлар мен мамандарға деген қажеттілігін, тұлға мен
жекелеген әлеуметтік топтардың жеке ерекшеліктерін
есепке ала отырып, қанағаттандыру
Бағдарламаның    Материалдық-техникалық база жасау, бағдарламалық
міндеттері       және әдістемелік қамтамасыз ету және оқытушылар
құрамының тиісті біліктілік деңгейін қамтамасыз
ету
Қаржыландыру     Жергілікті және республикалық бюджеттер, жер
көздері          қойнауын пайдаланушылардың қаражаты және Қазақстан
Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге
қаржыландыру көздері
Күтілетін        Әлемдік деңгейге сәйкес Қазақстандық кадрларды
нәтижелер        даярлау; кәсіптік білімнің беделін көтеру;
Қазақстандық мамандардың Каспий қайраңындағы
ауқымды мұнай-газ жобаларын жүзеге асыруға қатысу
үлесін арттыру
2. Кіріспе
Атырау облысында кәсіптік білім берудің және кадрларды кәсіби
даярлаудың 2005-2007 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 15 мамырдағы N 721 "Қазақстан Республикасында бастауыш және орта кәсіптік білім беруді одан әрі дамыту жөніндегі шаралар туралы» қаулысына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 16 мамырдағы N 1095 "Каспий теңізінің Қазақстандық секторын игерудің мемлекеттік бағдарламасы туралы" Жарлығына сәйкес әзірленді.
Осы бағдарламаның әзірленуіне Каспий теңізінің Қазақстандық секторын игеруге, Теңізшевройлдық шикі газ айдау жөніндегі жобаларына және екінші буын жобасына, Қарабатан поселкесінде мұнай мен газды кешенді өңдеу зауытының салынуына байланысты кәсіптік білім беру саласында мұнай-газ секторы кадрларын алдын ала даярлаудың мақсатты, жүйелі саясатын жүзеге асыру жөніндегі бірыңғай стратегия жасау қажеттігі себепші болды.

В Программе определены цель и задачи профессионального образования на 2005-2007 годы, а также намечены основные направления и механизмы реализации.
Программа нацелена на подготовку специалистов и рабочих, востребованных на рынке труда, путем принятия активных мер по изменению существующей схемы профессионального обучения и профессиональной подготовки кадров и их трудоустройства.
Данная Программа должна стать базовой основой для формирования и практического осуществления активной политики профессионального образования в Атырауской области.
3. Анализ современного состояния проблемы
Экономика Атырауской области динамично развивается. Более 90 процентов экономики занимает нефтегазовый сектор.
Начато освоение казахстанской части шельфа Каспийского моря, в связи с чем сегодня растет потребность в высококвалифицированных кадрах нефтегазового профиля, владеющих современными технологиями.
Также с освоением шельфа Каспийского моря в республике получат бурное развитие морской и речной транспорт. Восстановление Урало-Каспийского канала в текущем году создаст предпосылки для развития морского и речного судоходства. В ближайшие годы для обслуживания морских операций потребуются более 700 единиц морских судов различного класса. Для обслуживания этих судов потребуются более десяти тысяч квалифицированных специалистов.
Ежегодно увеличивается объем строительно-монтажных работ. На сегодняшний день существует дефицит по специальностям: монтажники стальной конструкции, сварщики аргонно-дуговой сварки, трубоукладчики, дефектоскописты, электрики, электромонтажники, слесари, строители различных категорий и другие.
В настоящее время состояние действующих государственных профессиональных учебных заведений, дающих базовое профессиональное образование, не обеспечивает подготовку квалифицированных кадров, соответствующих требованиям работодателей.
Подготовка кадров базируется на старых, унаследованных от социалистической системы, материально-технической базе, программном, методическом обеспечении, и самое главное, преподавательских кадрах, которые далеко не соответствуют современному мировому образовательному уровню и применяемым технологиям.
Отсутствует аттестованная материально-техническая база для подготовки кадров морского транспорта. Квалификация кадров, которые будут задействованы на нефтяных операциях на море, абсолютно отличается от требований к квалификациям кадров, работающих на суше.
Несмотря на огромный рост строительно-монтажных работ, даже выпускники, имеющие строительные специальности, не могут быть востребованы в строительном комплексе из-за того, что их обучение проходило на старых неиспользуемых в настоящее время оборудовании и инструментах.
Объявляемые конкурсы на вакантные рабочие места не обеспечиваются казахстанскими кадрами из-за несоответствия их предъявляемым квалификационным требованиям и зачастую данные вакансии заполняются иностранными специалистами.

Бағдарламада кәсіптік білім берудің 2005-2007 жылдарға арналған мақсаты мен міндеттері айқындалған, сонымен қатар оны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетіктері белгіленген.
Бағдарлама кәсіптік оқыту мен кадрларды кәсіби даярлаудың және оларды еңбекпен қамтудың қазіргі схемасын өзгерту жөніндегі белсенді шараларды алу арқылы еңбек нарығында талап етілген мамандар мен жұмысшыларды даярлауға бағытталған.
Берілген Бағдарлама Атырау облысында кәсіптік білім берудің белсенді саясатын қалыптастыру және оны іс жүзінде жүзеге асырудың базалық негізіне айналуы тиіс.
3. Проблеманың қазіргі жай-күйін талдау
Атырау облысының экономикасы серпінді дамып келеді. Экономиканың 90 пайыздан астамын мұнай-газ секторы алады.
Бүгінгі күні Каспий теңізі қайраңының Қазақстандық бөлігін игерудің басталуына байланысты мұнай-газ саласының қазіргі технологияларды меңгерген жоғары білікті кадрларына деген қажеттілік өсіп келеді.
Сонымен қатар Республикада Каспий теңізі қайраңының игерілуіне
байланысты теңіз және өзен көлігінің дамуы қарғын алмақ. Үстіміздегі жылы Жайық-Каспий арнасын қалпына келтіру теңіз және өзен кеме қатынасын дамытудың алғы шарттарын жасайды. Жуық уақытта теңіз операцияларына қызмет көрсету үшін түрлі сыныпты теңіз кемелерінің 700-ден астам бірлігі қажет болады. Осы кемелерге қызмет көрсету үшін 10 мыңнан астам білікті маман талап етіледі.
Жыл сайын құрылыс-жинақтау жұмыстарының көлемі артып келеді. Бүгінгі күні болат құрылымды жинақтаушылар, аргонды-доғалы пісіру пісірушілері, құбыр жүргізушілер, дефектоскопистер, электриктер, электр жинақтаушылары, жөндеушілер, түрлі санатты құрылысшылар және т.б. мамандықтар бойынша тапшылық орын алған.
Қазіргі базалық кісіптік білім беретін мемлекеттік кісіптік оқу орындарының жай-күйі жұмыс берушілердің талаптарына лайықты білікті кадрлар даярлауды қамтамасыз етпейді.
Кадрларды даярлау социалистік жүйеден мұраға қалған ескі
материалдық-техникалық базаға, бағдарламалың, әдістемелік қамтамасыз етуге және ең бастысы қазіргі әлемдік білім деңгейі мен қолданылатын технологияларға сәйкеспейтін оқытушы кадрларға негізделеді.
Теңіз көлігі кадрларын даярлауға арналған аттестатталған материалдық-техникалық база жоқ. Теңіздегі мұнай операцияларына тартылатын кадрлардың біліктілігі құрлықта жұмыс жасайтын кадрлар біліктілігіне қойылатын талаптардан мүлдем өзгеше.
Тіпті құрылыс мамандықтары бар түлектердің өздері құрылыс-жинақтау жұмысының қарқын алғанына қарамастан, оларды оқыту қазіргі уақытта қолданылмайтын ескі жабдықтар мен аспаптарда өткізілгендіктен, құрылыс кешенінде талап етілмейді.

Так, из заявленных предприятиями области вакантных должностей за истекший период 2004 года остались нереализованными более 63 процентов вакансий.
Существует огромная проблема в трудоустройстве выпускников государственных профессиональных учебных учреждений. Доля трудоустроенных выпускников профессиональных школ в области ежегодно составляет всего 60 процентов, в том числе по специальности трудоустраиваются не более 10-12 процентов. В иностранных и совместных фирмах трудоустраиваются всего 16-18 человек, что составляет 0,012 %.
Остальные трудоустраиваются самостоятельно, не по специальности, на низкоквалифицированные работы, порой грузчиками, разнорабочими.
Таким образом, затрачиваются колоссальные бюджетные средства на подготовку кадров, знания которых не соответствуют современным требованиям.
Основными причинами такого положения в системе образования стали несоответствие:
1) материально-технической базы, учебно-лабораторного оборудования, учебной и методической литературы современным требованиям;
2) программного и методического обеспечения мировым стандартам;
3) квалификационного уровня преподавательского состава и системного стимулирования заинтересованности роста профессионализма и конкурентоспособности кадрового потенциала.
Сложившаяся ситуация в области профессионального образования Атырауской области свидетельствует о необходимости кардинальных преобразований и обновления содержания профессионального образования и качества подготовки кадров в соответствии с современными требованиями и опытом высокоразвитых стран.
4. Цель и задачи Программы
Цель Программы  удовлетворение потребности общества и рынка труда в квалифицированных кадрах и специалистах технического и обслуживающего характера с учетом индивидуальных особенностей личности и отдельных групп.
Задачи Программы:
организация социального мониторинга с целью профессиональной ориентации школьников и населения;
совершенствование материально-технической базы путем строительства новых и перепрофилирования существующих учебных заведений;
повышение уровня квалификации инженерно-педагогических кадров и мастеров производственного обучения путем организации курсов, семинаров-тренингов с приглашением зарубежных специалистов-тренеров;
совершенствование содержания, форм, и методов обучения, учебно-методической работы;
развитие сотрудничества с отечественными и зарубежными партнерами по проблемам профессионального образования.
5. Основные направления и механизмы реализации Программы
Для решения поставленной задачи необходимо:
создать при акимате области региональную комиссию с привлечением специалистов заинтересованных организаций, уполномоченных органов, представителей исполнительной власти, статистики, работодателей и т.д., для организации социального мониторинга ситуации, складывающейся на рынке труда, с целью профессиональной ориентации школьников, студентов и высвобождаемых работников;
построить в городе Атырау профессиональную школу морского направления;
перепрофилировать профессиональный лицей N 2 на нефтегазовое направление путем переоснащения кабинетов, лабораторий и цехов в мастерской;
совершенствовать материально-техническую базу политехнического колледжа путем переоснащения цехов и пристройки дополнительных площадей;
создать полигон-тренажер для обучения правилам техники безопасности при производстве работ на море;
приобрести обучающие компьютерные программы по специальным предметам;
переоснастить кабинеты, лаборатории, цеха существующих профессиональных учебных заведений с целью открытия новых специальностей, особенно для нефтегазового и строительного направлений;
построить общежитие для учащейся молодежи;
повышать квалификацию инженерно-педагогических работников и мастеров производственного обучения путем организации курсов с приглашением зарубежных специалистов;
взаимодействовать с социальными партнерами путем привлечения их к совместной подготовке кадров, созданию независимой системы оценки качества профессиональной подготовленности, подтверждения и присвоения квалификации выпускникам, совместному использования учебных центров нефтяных компаний в процессе обучения;
развивать сотрудничество с отечественными и зарубежными партнерами по проблемам профессионального образования, в том числе с учебными заведениями города Абердина по вопросам подготовки кадров, совершенствования учебно-материальной базы, учебно-методической документации, обмена опытом и повышения квалификации преподавателей и мастеров производственного обучения.
Для реализации Программы разработан план мероприятий, предусматривающий поэтапное исполнение намеченных мер, который будет способствовать удовлетворению потребности рынка труда. Программа будет реализована при содействии областного управления образования, управления труда, занятости и социальной защиты населения, управления нефтегазового комплекса, внешнеэкономических связей и инвестиционной политики.

Бос жұмыс орындарына жарияланатын конкурстар Қазақстандық кадрлармен, олардың қойылатын біліктілік талаптарына сәйкеспеуінен қамтамасыз етілмейді және көбінесе бос жұмыс орындары шетелдік мамандармен толтырылады. Мысалы, 2004 жылдың өткен кезеңінде кәсіпорындар жариялаған бос лауазымдардың ішінде 63 пайыздан астамы іске асырылмай қалған.
Мемлекеттік кәсіптік оқу мекемелерін бітірушілерді жұмысқа
орналастыруда үлкен проблема бар. Жыл сайын облыстағы кәсіптік мектептердің жұмысқа орналастырылған түлектерінің үлесі 60 пайызды құрайды, оның ішінде мамандығы бойынша жұмысқа орналасатындар 10-12 пайыздан аспайды. Шетелдік және біріккен фирмаларға тек 16-18 адам жұмысқа орналасады, бұл 0,012% құрайды.
Қалғандары өзбетімен мамандығына сәйкеспейтін, біліктілігінен төмен жұмыстарға, кейде жұк тиеуші, әр түрлі жұмысты атқарушы болып орналасады.
Сонымен, мол бюджет қаражаты білімі қазіргі талаптарға сәйкеспейтін кадрларды даярлауға жұмсалады.
Білім беру жүйесіндегі осындай жағдайдың негізгі себептері:
1) материалдық-техникалық базаның, оқу-зертханалық жабдықтық, оқу және әдістемелік әдебиеттің қазіргі талаптаға;
2) бағдарламалық және әдістемелік қамтамасыз етудің әлемдік
стандарттарға;
3) оқытушылар құрамының біліктілік деңгейі мен кадрлық әлеуеттің кәсіпқойлығы мен бәсекеқабілеттілігін арттыру мүдделілігін ынталандырудың сәйкеспеуі.
Атырау облысының кәсіптік білім беру саласында қалыптасқан ахуал кәсіптік білімнің мазмұны мен кадрлар даярлаудың сапасын қазіргі талаптарға және жоғары дамыған елдердің тәжірибесіне сәйкес түбегейлі өзгертіп, жаңарту қажеттігін дәлелдейді.
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты - қоғам мен еңбек нарығының техникалық және қызмет көрсету сипатындағы білікті кадрлар мен мамандарға деген
қажеттілігін, тұлға мен жекелеген топтардың жеке ерекшеліктерін есепке ала отырып, қанағаттандыру.
Бағдарламаның міндеттері:
мектеп оқушылары мен халықты кәсіби бағдарлау мақсатында әлеуметтік мониторинг ұйымдастыру;
жаңа оқу орындарының құрылысын салу және қазіргі оқу орындарын қайта бейіндеу арқылы материалдық-техникалық базаны жетілдіру;
шетелдік маман-жаттықтырушыларды шақырумен курстар, семинар-
тренингтер ұйымдастыру арқылы инженерлік-педагогикалық кадрлар мен
өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілік деңгейін көтеру;
оқытудың, оқу-әдістемелік жұмыстық мазмұнын, нысандары мен әдістерін жетілдіру;
отандық және шетелдік серіктестермен кәсіптік білім беру проблемалары жөніндегі ынтымақтастықты дамыту.
5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетіктері
Қойылған міндетті шешу үшін:
еңбек нарығында қалыптасып келе жатырған ахуал мониторингін
ұйымдастыру үшін мектеп оқушыларын, студенттер мен жұмыстан босатылған қызметкерлерді кәсіби бағдарлау мақсатында облыс әкімияты жанынан мүдделі ұйымдардың, уәкілетті органдардың мамандарын, атқарушы биліктің, статистиканың, жұмыс берушілердің және т.с.с. өкілдерін тартумен өңірлік комиссия құру;
Атырау қаласында теңіз бағытындағы кәсіптік мектеп салу;
N 2 кәсіптік лицейді оның кабинеттерін, шеберханасындағы зертханалар мен цехтарды қайта жабдықтау арқылы мұнай-газ бағытына қайта бейіндеу;
политехникалық колледждің материалдық-техникалық базасын цехтарды қайта жабдықтау және қосымша алаңдар салу арқылы жетілдіру;
теңізде жұмыс жүргізу барысындағы қауіпсіздік техникасы ережелерін оқытуға арналған полигон-тренажер салу;
арнаулы пәндер бойынша компьютерлік үйретуші бағдарламалар сатып алу;
жаңа мамандықтар ашу мақсатында, әсіресе мұнай-газ және құрылыс бағыттары үшін, қазіргі кәсіптік оқу орындарының кабинеттерін, зертханаларын, цехтарын қайта жабдықтау;
оқушы жастарға арналған жатақхана салу;
шетелдік мамандарды шақырумен курстар ұйымдастыру арқылы
инженерлік-педагогикалық қызметкерлер мен өндірістік оқыту шеберлерінің біліктілігін арттыру;
әлеуметтік серіктестермен оларды кадрларды бірлесіп даярлауға, кәсіби даярлық сапасын бағалаудың тәуелсіз жүйесін құруға, бітірушілердің біліктілігін бекітуге және тағайындауға, оқыту процесінде мұнай компанияларының оқу орталықтарын бірлесіп пайдалануға тарту арқылы әрекеттесу;
отандық және шетелдік серіктестермен кәсіптік білім беру проблемалары жөнінде, соның ішінде Абердин қаласының оқу орындарымен кадрлар даярлау, оқу-материалдың базасын, оқу-әдістемелік құжаттамасын жетілдіру, оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлерінің тәжірибе алмасуы және олардың біліктілігін арттыру мәселелері жөніндегі ынтымақтастықты дамыту қажет.
Бағдарламаны жүзеге асыру үшін белгіленген шаралардың кезең-кезеңімен орындалуын қарастыратын, еңбек нарығының қажеттіліктерін қанағаттандыруға мүмкіндік туғызатын іс-шаралар жоспары әзірленді.
Бағдарлама облыстық білім беру басқармасының, еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау басқармасының, мұнай-газ кешені, сыртқы экономикалық байланыстар және инвестициялық саясат басқармасының жәрдемдесуімен іске асырылатын болады.