О региональной программе функционирования и развития языков на 2005-2006 годы
Решение Атырауского областного Маслихата 11 февраля 2005 года N 188-III. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 19 марта 2005 года N 2368. Не подлежит гос. регистрации - письмо ДЮ Атырауской области N 3-2185/06 от 23.05.2006 г. Утратило силу - письмом Атырауского областного маслихата от 3 октября 2011 года № 275/1711/-МШ
Сноска. Утратило силу - письмом Атырауского областного маслихата от 3.10.2011 275/1711/-МШ.
Извлечение из письма N 3-2185/06 от 23 мая 2006г.
"Согласно заключения, проведенной повторной юридической экспертизы департаментом юстиции Атырауской области и письма ДРНПА Министерства юстиции Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 44-2-1/и623 направляется список ранее зарегистрированных нормативно-правовых актов, не отвечающие требованиям статьи 38 Закона "Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", и, следовательно, не подлежащие государственной регистрации для внесения соответствующей записи в Базу Данных "Закон"
Приложение на 2 листах.
Начальник ДЮ
...
19) Решение Атырауского областного Маслихата 11 февраля 2005 года N 188-III "О региональной программе функционирования и развития языков на 2005-2006 годы" (Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 19 марта 2005 года N 2368.)
...
В целях исполнения постановления Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2004 года N 1146 "О плане мероприятии на 2005-2006 годы по реализации Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2010 годы" Атырауский областной маслихат III созыва на Х сессии решил:
1. Утвердить "Региональную программу функционирования и развития языков на 2005-2006 годы", внесенную постановлением областного акимата N 55 от 9 февраля 2005 года (прилагается).
Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию по вопросам  социальной защиты, здравоохранения, культуры и по делам молодежи областного маслихата (Ж.Б.Умирбекова).
Председатель Х сессии областного маслихата
Секретарь областного маслихата
Постановление Атырауского областного акимата
N 55 от 9 февраля 2005 года
О региональной программе функционирования и
развития языков на 2005-2006 годы
В целях реализации  Указа Президента Республики Казахстан от 7 февраля 2001 года за N 550 "О государственной программе функционирования и развития языков на 2001-2010 годы", постановления Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2004 года N 1146 "О плане мероприятий на 2005-2006 годы по реализации Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2010 годы" акимат области постановляет:

Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2006 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы туралы
Атырау облыстық мәслихатының 2005 жылғы 11 ақпандағы № 188-ІІІ шешімі. Атырау облысының әділет департаментінде 2005 жылғы 19 наурызда № 2368 тіркелді. ҚР Атырау облысы әділет департаментінің 2006 жылғы 23 мамыр 3-2185/06 хаты негізінде мемлекеттік тіркелуге жатпайды. Күші жойылды - Атырау облыстық Мәслихатының 2011 жылғы 3 қазандағы № 275/1711/-МШ хатымен.
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облыстық Мәслихатының 2011.10.03 № 275/1711/-МШ хатымен.
ҚР Атырау облысы әділет департаментінің 2006 жылғы 23 мамыр 3-2185/06 хатынан үзінді:
Атырау облыстық әділет департаменті ертеде тіркелген нормативтік құқықтық актілеріне қайта тексеріс жүргізілген қорытындысы бойынша және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілерді тіркеу департаментінің 2006 жылғы 31 наурыздағы N 4-2-1/и623 хатына сәйкес, Сізге Қазақстан Республикасының "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңының 38-бабының талаптарына сәйкес келмейтін тіркелген нормативтік құқықтық актілердің тізімін, "Заң" деректер базасына тиісті жазбаларды енгізу үшін, жолдайды.
Қосымша 2 бетте.
АОӘД бастығы
Қосымша:
19) Атырау облыстық мәслихатының 2005 жылғы 11 ақпандағы N 188-ІІІ "Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2006 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы туралы" шешімі (Атырау облыстық әділет департаментінде 2005 жылғы 19 наурызда N 2368 тіркелді)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 4 қарашадағы N№1146 "Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы іске асыру жөніндегі 2005-2006 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары туралы" қаулысын орындау мақсатында ІІІ шақырылған Атырау облыстық мәслихаты Х сессиясында шешім етті:
1. Облыс әкімиятының 2005 жылғы 9 ақпандағы N 55 қаулысымен ұсынылып отырған "Тілдерді қолдану мен дамытуды 2005-2006 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы бекітілсін (жалғанды).
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, мәдениет және жастар ісі жөніндегі тұрақты комиссиясына (Ж.Б. Өмірбекова) жүктелсін.
Облыстық мәслихат Х сессиясының төрайымы
Облыстық мәслихат хатшысы
Атырау облыстық әкімиятының
2005 жылғы 9 ақпандағы N 55 қаулысы
Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2006 жылдарға
арналған өңірлік бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 7 ақпандағы N 550 "Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Жарлығын , Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 4 қарашадағы N 1146 "Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі 2005-2006 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары туралы" қаулысын іске асыру мақсатында облыс әкімияты қаулы етеді:

1. Одобрить и внести на утверждение очередной сессии областного маслихата прилагаемую региональную программу функционирования и развития языков на 2005-2006 годы (далее - Программа).
2. Акимам районов и города Атырау, руководителям соответствующих исполнительных органов:
1) обеспечить реализацию Программы;
2) представлять ежегодно в Отдел по развитию языков Атырауской области информацию о ходе реализации Программы к 25 мая и к 25 ноября.
3. Департаменту экономики и бюджетного планирования Атырауской области предусмотреть средства при уточнении бюджета области на 2005 год на реализацию данной Программы.
4. Контроль за исполнением данного постановления возложить на Мурсалиеву Т.К. - заместителя акима области.
Аким области
Приложение
к постановлению акимата области
от 9.02.2005 года N 55
Региональная Программа функционирования и
развития языков на 2005-2006 годы
Содержание:
1. Паспорт Программы
2. Введение
3. Анализ современного состояния проблемы
4. Цель и задачи Программы
5. Основные направления и механизмы реализации Программы
6. Источник финансирования Программы
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
8. План мероприятий по реализации Программы
1. Паспорт Программы
Наименование: Региональная программа функционирования и
развития языков на 2005-2006 годы
Основания для "Государственная программа функционирования и
разработки:    развития языков на 2001-2010 годы и пункт 2
"Плана мероприятий на 2005-2006
годы по реализации Государственной программы
функционирования и развития языков"
Основной       Отдел по развитию языков Атырауской области
разработчик:
Срок реализации   1-период - 2005 год
Программы:         2-период - 2006 год
Цели:          Стратегия развития языков народов, населяющих
Атыраускую область, включает три основные цели:
расширение и укрепление социально-коммуникативных
функции государственного языка;
сохранение общекультурных функций
русского языка; развитие языков этнических групп.
Задачи:       Реализация этих целей предусматривает решение
следующих задач:
- расширение сферы применения государственного
языка в государственном управлении и иных сферах;
- сохранение общекультурных функции русского
языка в регионе;
- государственная поддержка развитию языков
других этнических общностей.
Источник      Финансирование Программы осуществляется за счет
Финансирования:  средств местного бюджета, а также иных
источников, не запрещенных законодательными актами
Республики Казахстан.
Ожидаемые     Реализация программы предполагает создание на территории
результаты:   области оптимального лингвистического пространства,

1. Қоса беріліп отырған Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2006 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мақұлдансын және облыстық мәслихаттың кезекті сессиясына бекітуге енгізілсін.
2. Атырау қаласы мен аудандар әкімдері, тиісті атқарушы органдар басшылары:
1) Бағдарламаны іске асыруды қамтамасыз етсін;
2) Атырау облысы Тілдерді дамыту жөніндегі бөліміне Бағдарламаны іске асыру барысы туралы ақпаратты жыл сайын 25 мамыр мен 25 қарашаға ұсынып отырсын.
3. Атырау облысы Экономика және бюджеттік жоспарлау департаменті 2005 жылға арналған облыстық бюджетті нақтылау кезінде осы Бағдарламаны іске асыруға қажетті қаражат қарастырсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары
Т.Қ.Мүрсәлиеваға жүктелсін.
Облыс әкімі
Облыс әкімиятының
2005 жылғы 9 ақпан№N 55
қаулысына қосымша
Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2006
жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы
Мазмұны:
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кіріспе
3. Проблеманың қазіргі жәй-күйін талдау
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
5. Бағдарламаны іске асыруды негізгі бағыттары мен тетіктері
6. Бағдарламаны қаржыландыру көзі
7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
8. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
1. Бағдарламаның паспорты
Атауы:       Тілдерді қолдану мен дамытуды 2005-2006 жылдарға
арналған өңірлік бағдарламасы
Әзірлеу үшін "Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға
негіздеме:   арналған мемлекеттік бағдарламасы" және "Тілдерді
қолдану мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасын іске
асыру жөніндегі 2005-2006 жылдарға арналған іс-шаралар
жоспарының" 2-тармағы
Негізгі      Атырау облысы Тілдерді дамыту жөніндегі бөлімі
әзірлеуші:
Бағдарла.    І-кезең - 2005 жыл
маны іске    ІІ-кезең - 2006 жыл
асыру
мерзімі:
Мақсаттары:    Атырау облысын мекен ететін халықтардың тілдерін
дамытудың стратегиясы үш негізгі мақсатты біріктіреді;
мемлекеттік тілдің әлеуметтік-коммуникативтік қызметін
кеңейту және нығайту, орыс тілінің жалпы мәдени
функцияларын сақтау, этникалық топтардың тілдерін
дамыту
Міндеттері:  Осы мақсаттарды іске асыру мынадай міндеттерді шешуді
көздейді:
- мемлекеттік басқару және басқа салаларда мемлекеттік
тілдің қолданылу аясын кеңейту;
- өңірде орыс тілінің жалпы мәдени функцияларын сақтау;
- өзге этникалық қауымдастықтар тілдерін дамытуға
мемлекеттік қолдау көрсету.
Қаржыландыру Бағдарламаны қаржыландыру жергілікті бюджеттер
көздері :     қаражаттары есебінен, сондай-ақ Қазақстан
Республикасының заңнамалық кесімдерімен тыйым
салынбаған басқа да көздерден іске асырылады.
Күтілетін    Бағдарламаны іске асыру облыс аумағында Қазақстан

соответствующего требованиям статей 7,19,93 Конституции
Республики Казахстан.
2. Введение
Региональная Программа функционирования и развития языков на 2005-2006 годы (далее - Программа) разработана в соответствии с "Государственной программой функционирования и развития языков на 2001-2010 годы", утвержденной  Указом Президента Республики Казахстан 550 от 7 февраля 2001 года, с пунктом 2 "Плана мероприятий на 2005-2006 годы по реализации Государственной программы функционирования и развития языков", утвержденного  постановлением Правительства Республики Казахстан 1146 от 4 ноября 2004 года.
3. Анализ современного состояния проблемы
В ходе реализации региональной программы функционирования и развития языков на
2003-2004 годы проведена определенная работа по расширению сферы применения государственного языка, развитию других языков.
В государственных органах, учреждениях, предприятиях введены штаты переводчиков, преподавателей, продолжаются работы по укреплению материально-технической базы, по бесплатному обучению граждан государственному языку.
В государственных учреждениях, организациях работают более 200 переводчиков. В области в 140 кружках государственный язык изучают более 2 тыс. граждан, представители национальных диаспор изучают свои родные языки в воскресных школах при национально-культурных центрах.
Во многих государственных учреждениях области в компьютерах заложена специальная программа "Начинаем работу на казахском языке", предусматривающая ускоренное изучение государственного языка. Есть положительные примеры в данном направлении в АО АНПЗ и ОАО "Казтелеком", ОАО "ЭмбаМунайГаз" и других крупных предприятиях.
В информационной среде, формируемой местными печатными и электронными СМИ, доминирует государственный язык. Например, доля вещания на государственном языке в областной телерадиокомпании составляет более 60% от его общего объема.
Вместе с тем, в ряде органов государственного управления еще не нашли своего решения проблемы ведения делопроизводства на государственном языке, обучения государственному языку.
4. Цели и задачи программы
Стратегия развития языков народов Атырауской области, опирающаяся на  Конституцию Республики Казахстан,  Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" и иные нормативно-правовые акты в сфере языкового законодательства, определяет три основные цели:
расширение и укрепление социально-коммуникативных функции государственного языка;
- сохранение общекультурных функций русского языка;
- развитие языков этнических групп.
Реализация этих целей предусматривает решение следующих задач:
- обеспечение функционирования государственного языка на территории области в качестве языка государственного управления;
- обеспечение функционирования государственного языка в области культуры и средств массовой информации;
-  обеспечение контроля за выполнением  решения акима области N 351 от 27 декабря 2001 года "О переводе делопроизводства на государственный язык в Атырауской области";
- создание условии для овладевания гражданами области государственного языка;
- содействие сохранению общекультурных функции русского языка в Атырауской области;
- оказание государственной поддержки сохранению и развитию языков других этнических общностей, в том числе путем оказания содействия изучению родных языков представителями диаспор.

нәтижелер   Республикасы Конституциясының 7,19, 93-баптарына сәйкес
оңтайлы лингвистикалық кеңістік құруды көздейді.
2. Кіріспе
Тілдерді қолдану мен дамытудың 2005-2006 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 7 ақпандағы N 550 Жарлығымен бекітілген "Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына", Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 4 қарашадағы N 1146 қаулысымен бекітілген "Тілдерді қолдану мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасын іске
асыру жөніндегі 2005-2006 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарының"
2-тармағына сәйкес әзірленген.
3. Проблеманың қазіргі жәй-күйін талдау
Тілдерді қолдану мен дамытудың 2003-2004 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасын іске асыру барысында мемлекеттік тілді қолданылу аясын кеңейту, өзге де тілдерді дамыту жөнінде бірсыпыра жұмыстар тындырылды.
Мемлекеттік мекемелерде,±ұйымдарда, кәсіпорындарда аудармашылар, оқытушылар штаты енгізілді, азаматтардың мемлекеттік тілді тегін оқып-үйрену, материалдық-техникалық базаны нығайту жұмыстары жалғасуда.
Мемлекеттік мекемелерде, ұйымдарда 200-ден астам аудармашы жұмыс істейді. 140 үйірмеде 2 мыңға жуық азаматтар мемлекеттік тілді, ұлттық диаспоралар өкілдері ұлттық-мәдени орталықтар жанындағы жексенбілік мектептерде өз ана тілдерін оқып, үйренуде.
Облыстың көптеген мемлекеттік мекемелерінде компьютерлерге
мемлекеттік тілді жедел үйретуді көздейтін "Қазақ тілінде жұмыс істеуді бастаймыз" атты арнаулы бағдарлама енгізілді.
Бұл бағыттағы оң тәжірибе "Атырау мұнай өңдеу зауыты" АҚ-да,
"Қазақтелеком" ААҚ, "Ембімұнайгаз" ААҚ-ында және басқа да ірі
кәсіпорындарда жинақталған.
Жергілікті баспа және электронды бұқаралық ақпарат құралдары
қалыптастырып отырған ақпараттық ортада мемлекеттік тіл басым орын алады. Мысалы, облыстық телерадиокомпанияның хабарларының жалпы көлемінің 60% астамы мемлекеттік тілде таратылуда.
Сонымен бірге бірқатар мемлекеттік басқару органдарында мемлекеттік тілде іс жүргізу, мемлекеттік тілді оқыту мәселелері әлі де болса өз шешімін таппай келеді.
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Атырау облысы халықтары тілдерін дамытудың стратегиясы Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңына және тілдік заңдылықтар саласындағы басқа нормативтік құқықтық кесімдерге негізделген үш негізгі мақсатты белгілейді:
- мемлекеттік тілдің әлеуметтік-коммуникативтік функцияларын кеңейту мен нығайту;
- орыс тілінің жалпы мәдени функциясын сақтау;
- этникалық топтардың тілдерін дамыту;
Осы мақсаттарды іске асыру мына міндеттерді шешуді көздейді:
- облыс аумағында мемлекеттік тілдің мемлекеттік басқару тілі ретінде қолданылуын қамтамасыз ету;
- мәдениет және бұқаралық ақпарат құралдары саласында мемлекеттік тілдің қолданылуын қамтамасыз ету;
- облыс әкімінің 2001 жылғы 26 желтоқсандағы №351 "Атырау облысында іс жүргізуді мемлекеттік тілге көшіру туралы" шешімінің орындалуына бақылау жасауды қамтамасыз ету;
- облыс азаматтарының мемлекеттік тілді меңгеруі үшін жағдай жасау;
- Атырау облысында орыс тілінің жалпы мәдени функциясын сақтауға жәрдемдесу;
- өзге этникалық қауымдастықтар тілдерін сақтауға және дамытуға, соның ішінде жәрдемдесу жолымен диаспоралар өкілдерінің ана тілін үйренуіне көмек көрсету арқылы, мемлекеттік қолдау көрсету.

5. Основные направления и механизмы реализации Программы
Основные направления Программы были сформированы в соответствии с приоритетами "Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2010 годы".
Приоритет 1:
Нормативное правовое обеспечение реализации языковой политики в регионе
Активизация сотрудничества с надзорными органами в сфере контроля за соблюдением требовании законодательства о языках, привлечения к ответственности лиц, виновных в его нарушении.
Обеспечение взаимодействия с местными и территориальными исполнительными органами по вопросам реализации законных актов о материальном поощрении работников государственных органов, организаций и учреждений, использующих государственный язык в своей работе в определенном объеме и по квалификационным требованиям.
Приоритет 2:
Развитие государственного языка в сфере государственного управления, как языка деловых отношений
Продолжение работы обучающих курсов для государственных служащих, основанных на единой учебно-методической программе, определение четких критериев подготовленности различных категорий государственных служащих в части владения государственным языком в определенном объеме.
Следует создать базу для функционирования государственного языка в качестве рабочего языка в отношениях с иностранными компаниями, во внешнеэкономической деятельности и иных сферах внешних сношении региона.
Приоритет 3:
Развитие языков в сфере образования и обучения языкам
Огромную роль в первичной языковой подготовке детей играют детские дошкольные организации. Поэтому следует принять все возможные меры по увеличению их количества. Необходимо, в частности, обратить внимание на расширение системы дошкольных организаций с государственным языком обучения. Также актуализировать проблемы повышения качества преподавания казахского языка в учебных заведениях, классах и группах с иным языком
обучения.
Содействовать сохранению нынешнего статуса русского языка, функционирование которого остается устойчивым практически во всех сферах общественной жизни, в том числе и в системе образования.
Принять меры по расширению сети воскресных школ, курсов и иных форм обучения родным языкам национальных общностей региона.
Приоритет 4:
Научно-методическое обеспечение развития языков
Осуществление целенаправленной деятельности по научно-методическому обеспечению реализации языковой политики путем подготовки к изданию брошюр, плакатов, памяток; разработки схем, карт, слайдов и других методических материалов по различным вопросам языковой политики, подготовки необходимых рекомендации и предложении по вопросам ономастики и топонимики.
Приоритет 5:
Языковое развитие в сфере культуры и средств массовой информации, а также в сфере обслуживания населения
В сфере культуры необходимо уделить особое внимание применению государственного языка в области массовой культуры, особенно молодежной.
Следует оказывать содействие увеличению количества печатных издании, теле- и радио передач на государственном языке и повышению их качества.
Способствовать широкому практическому применению государственного языка в сфере обслуживания населения.
Основным механизмом реализации Программы является ежегодное поэтапное выполнение Плана мероприятий по реализации Государственной программы функционирования и развития языков на 2001-2010 годы (далее - План мероприятий по реализации Программы).

5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары
мен тетіктері
Бағдарламаның негізгі бағыттары "Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының" басымдылықтарына сәйкес қалыптастырылды:
1 басымдық:
Өңірдегі тіл саясатын іске асыруды нормативтік-құқықтық қамтамасыз ету Тілдер туралы заңнама талаптарының сақталуына бақылау жасау саласында қадағалау органдарымен қарым-қатынасты күшейту, оның бұзылуына кінәлі тұлғаларды жауапқа тарту.
Мемлекеттік тілді белгілі бір көлемде және біліктілік талаптары бойынша қолданатын мемлекеттік органдар, ±ұйымдар және мекемелер қызметкерлерін материалдық ынталандыру туралы заң актілерін іске асыру мәселелерінде жергілікті және аумақтық атқарушы органдармен өзара іс-қимылды қамтамасыз ету.
2 басымдық:
Мемлекеттік тілді мемлекеттік басқару саласындағы іскерлік қатынастар тілі ретінде дамыту
Мемлекеттік қызметкерлерге арналған бірыңғай оқу-әдістемелік
бағдарламаға негізделген оқу курстарының жұмысын жалғастыру, әр түрлі санаттағы мемлекеттік қызметкерлердің мемлекеттік тілді белгілі бір көлемде меңгеру дайындығының нақты критериін айқындау.
Шетелдік компаниялармен қарым-қатынаста, сыртқы экономикалық қызметте және өңірдегі сыртқы байланыстардың өзге салаларында мемлекеттік тілдің жұмыс тілі ретінде қолданылуы үшін негіз жасау керек.
3 басымдық:
Білім беру және тілдерді оқыту салаларындағы тілдерді дамыту
Балалардың бастапқы тілдік дайындығында мектепке дейінгі ұйымдар зор роль атқарады. Сондықтан олардың санын көбейту жөнінде мүмкін болатын барлық шараларды қолдану керек. Атап айтқанда, мемлекеттік тілде оқытатын мектепке дейінгі±ұйымдар жүйесін кеңейту назарда болуы тиіс.
Басқа тілдегі топтарда, сыныптарда, оқу орындарында қазақ тілі
пәнінің оқытылу сапасын көтерудің өзектілігін арттыру.
Қоғамдық өмірдің барлық саласында, соның ішінде білім беру жүйесінде іс жүзінде тұрақты жұмыс жасап отырған орыс тілінің қазіргі мәртебесін сақтауға жәрдем көрсету керек.
Өңірдегі±ұлттық қауымдастықтардың ана тілін үйрететін жексенбілік мектептер, курстар және басқа да оқу нысандарын кеңейту шараларын алу.
4 басымдық:
Тілдерді дамытудың ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету
Кітапшалар, плакаттар, жаднамалар шығару, тіл саясатының әр түрлі мәселелері бойынша сызбалар, карталар, слайдтар және басқа да материалдар әзірлеу, ономастика және топонимика мәселелері бойынша қажетті ұсыныстар дайындау арқылы тіл саясатын іске асыруды ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету
бағытына мақсатты қызметті жүзеге асыру.
5 басымдық:
Мәдениет және бұқаралық ақпарат құралдары, сондай-ақ халыққа қызмет көрсету салаларындағы тілдік даму
Мәдениет саласында мемлекеттік тілдің бұқаралық мәдениет, әсіресе жастар тәрбиесі саласында қолданылуына айрықша назар аудару қажет.
Мемлекеттік тілдегі телерадиохабарлардың, басылымдардың санының өсуіне, олардың сапасының артуына жәрдемдесу керек.
Тұрғындарға қызмет көрсететін салалардағы мемлекеттік тілдің іс жүзінде кеңінен қолданылуына ықпал жасау.
Бағдарламаны іске асырудың негізгі тетігі - Тілдерді қолдану мен дамытудың 2001-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының (бұдан әрі - Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары) жыл сайын кезең-кезеңімен орындалуы болып табылады.

6. Источник финансирования программы
Средства, необходимые для  реализации Плана мероприятий по реализации Программы, предусматриваются ежегодно в областном бюджете. Городские, районные и отраслевые программы финансируется за счет местных бюджетов и в пределах средств, предусматриваемых в областном бюджете соответствующим учреждениям и организациям.
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Результатом реализации региональной Программы функционирования и развития языков должны стать:
- практическая реализация государственного статуса казахского языка, осуществление законодательно закрепленных за ним социальных функций на всей территории области, во всех сферах общественных отношений;
- сохранение за русским языком в полном объеме основных функций, гарантированных ему Конституцией Республики Казахстан;
- создание благоприятных условий для сохранения и развития национальных языков других народов, проживающих на территории области,
8. План мероприятий по реализации Программы
Мероприятия
Форма
завершения
Ответст-
венные за
исполнение
Сроки
исполнения
Планир-
уемые
расходы
Источник
финанси-
рования
Организационно-правовые мероприятия
1
Разработка плана
мероприятий на
2007-2008 годы по
реализации Государст-
венной программы
функционирования и
развития языков на
2001-2010 годы
Проект
постановления
акимата
области
Отдел по
развитию
языков
4 квартал
2006 года
Не требует
финанси-
рования
2
Социологическое
исследование хода
реализации программы
функционирования и
развития языков в
Атырауской области
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков
4 квартал
2005 года
300,0 тысяч тенге
Областной бюджет
4 квартал
2006 года
300,0 тысяч тенге
3
Проверка государст-
венных учреждений на
предмет исполнения
Закона РК "О языках
в Республике
Казахстан"
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков,
акиматы
города и
районов,
руково-
дители
департа-
ментов,
управле-
нии,
отделов
Согласно
утвержден-
ному
графику
Не требует
финанси-
рования
4
Обеспечение работы
областной ономасти-
ческой комиссии
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков
1-4
кварталы
2005 года,
1-4
кварталы
2006 года
Не
требует
финанси-
рования
5
Выезды членов
рабочей группы
областной
ономастической
комиссии и экспертов
в населенные пункты
области
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков
1-4 кварталы 2005 года
150,0 тысяч тенге
Областной бюджет
1-4 кварталы 2006 года
150,0 тысяч тенге
6
"Круглый стол",
посвященный к
10-летию принятия
Конституции
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков
август 2005
года
Не требует финанси-рования
7
Обеспечение участия
представителей
области в ежегодных
республиканских
конкурсах мастеров
художественного
слова имени Оралхана
Букеева
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков
2005 год
100,0 тысяч
тенге
Областной бюджет
2006 год
100,0 тысяч
тенге
8
Составление перечня
и анализ состояния
визуальной
информации, рекламы,
билбордов в
населенных пунктах
области, выработка
соответствующих
рекомендации
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков,
акиматы
города и
районов
2005-2006 годы
Не требует финанси-
рования
Развитие языков в сфере образования и обучения языкам
1
Принятие мер по
повышению качества
преподавания
государственного
языка в высших и
средних профес-
сиональных учебных
заведениях.
Информация в
областной
акимат
Департа-
мент
образова-
ния,
руково-
дители
вузов (по
согласо-
ванию)
2005-2006 годы
Не требует финанси-
рования
2
Работы по расширению
сети дошкольных
учреждений с
казахским языком
обучения и воспитания
Информация в
областной
акимат
Департа-
мент
образова-
ния,
акиматы
города и
районов
2005-2006 годы
Не требует финанси-
рования
3
Взаимодействие с
национально-
культурными центрами
по организации
воскресных школ,
курсов и иных форм
обучения родным
языкам представителей
национальных диаспор
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков,
Секретар-
иат Малой
Ассамблеи
народов
Казахс-
тана,
Департа-
мент
образова-
ния
2005-2006 годы
Не требует финанси-
рования
4
Организация
областных, городских
и районных
конкурсов "Лучший
учитель" среди
учителей казахского
языка в иноязычных
школах
Информация в
Отдел по
развитию
языков
Департа-
мент
образова-
ния,
Отдел по
развитию
языков,
акиматы
города и
районов
2 квартал
2005 года
250,0 тысяч
тенге
Областной бюджет
2 квартал
2006 года
250,0 тысяч
тенге
Методико-лингвистическое обеспечение
1
Выпуск методической
литературы по
пропаганде опыта
работы учреждении
области по ведению
делопроизводства на
государственном
языке
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков
4 квартал
2005 года
400,0 тысяч тенге
Областной бюджет
4 квартал
2006 года
400,0 тысяч тенге
2
Выпуск справочника
"Атамекен атаулары",
разъясняющего
названия
топономических
объектов, учреждении
образования,
культуры,
здравоохранения;
бюллетеней о новых
ономастических
названиях; словарей
для изучающих
государственный язык
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков,
акиматы
города и
районов,
управление
статистики
, коммуна-
льное
государст-
венное
предприя-
тие
"Атырау-
Акпарат"
(по
согласова-
нию)
4 квартал 2005 года
400,0 тысяч тенге
Областной бюджет
4 квартал
2006 года
600,0 тысяч
тенге
3
Подготовка аналити-
ческих материалов о
состоянии языковой
политики в области
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков,
2 и 4
кварталы
2005 года;
2 и 4
кварталы
2006 года
Не требует
финанси-
рования
4
Региональные
научно-практические
конференции с
участием ученых,
специалистов из
республиканских
центро по проблемам
развития языков,
совершенствования
делопроизводства
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков
3 квартал
2005 года
450,0 тысяч
тенге
Областной бюджет
3 квартал
2006 года
450,0 тысяч
тенге
5
"Круглые столы",
семинары на темы:
"Этновоспитание и
семья", "Родной язык-
духовное достояние",
"Этнопедагогика и
родной язык", "Язык
и казахская школа в
21 веке", "Судьба
языка - судьба-
народа",
"Государственный
язык и компьютер",
"Состояние
государственного
языка в делопроиз
водстве и его
перспективы",
"Казахский алфавит.
Кирил лица или
латиница?", "Вопросы
обучения
государственных
служащих
государственному
языку".
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков
4 квартал
2005 года
200,0 тысяч
тенге
Областной бюджет
4 квартал
2006 года
200,0 тысяч
тенге
6
Конкурсы на знание
государственного
языка
представителями
национальных диаспор
"Тілге Құрмет - елге
құрмет"
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков,
акиматы
города и
районов,
Отдел
культуры,
Секретар-
иат Малой
Ассамблеи
народов
Казахстана
,
Департа-
мент
внутренней
политики
4 квартал
2005 года
500,0 тысяч тенге
Областной бюджет
1 квартал
2006 года
500,0 тысяч тенге
7
Проведение Дней
славянской
письменности
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков,
акиматы
города и
районов,
Секретар-
иат Малой
Ассамблеи
народов
Казахстана
, Отдел
культуры
2 квартал
2005 года
400,0 тысяч тенге
Областной бюджет
2 квартал
2006 года
400,0 тысяч тенге
8
Организация
фестивалей
языков народов
области, посвященных
Дню языков народов
Казахстана
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков,
акимат
города
Атырау,
Секретар-
иат Малой
Ассамблеи
народов
Казахстана
, отдел
культуры
3 квартал
2005 года
800,0 тысяч тенге
Областной бюджет
3 квартал
2006 года
800,0 тысяч тенге
Развитие языков в сфере культуры, средств массовой
информации и обслуживания населения
1
Организация
областных
конкурсов мастеров
художественного
чтения
Информация в областной
акимат
Отдел по
развитию
языков,
акиматы
города и
районов,
Отдел
культуры
2 квартал
2005 года
500,0 тысяч тенге
Областной бюджет
1 квартал
2006 года
500,0 тысяч тенге
2
Организация
литературных чтении
среди молодежи в
честь памяти Нуралы
Ажигалиева - лауреата
премии имени
Махамбета Утемисова
Информация в областной
акимат
Отдел по
развитию
языков,
акиматы
города и
районов, Отдел
культуры, коммунальное государственное предприятие
"Атырау-Акпарат"
(по согла-
сованию)
3 квартал 2006 год
500,0 тысяч
тенге
Областной бюджет
3
Организация
областных конкурсов
"Лучший переводчик"
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков,
акиматы
города и
районов,
соответ-
ствующие
департа-
менты,
управления
и отделы,
также
предприя-
тия и
организа-
ции (по
согласова-
нию)
3 квартал
2005 года
300,0 тысяч
тенге
Областной бюджет
3 квартал
2006 года
300,0 тысяч
тенге
4
Организация в
областном
телерадиоэфире
передач "Изучаем
казахский язык"
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков,
департа-
мент
образова-
ния,
Атырауский
универси-
тет,
областная
телерадио-
компания
(по
согласова-
нию)
3-4 кварталы 2005 года
300,0 тысяч
тенге
Областной бюджет
1-4 кварталы 2006 года
300,0 тысяч
тенге
5
Обеспечение
практического
применения
государственного
языка в сфере
обслуживания
населения
Информация в областной
акимат
Департамент
здраво-
охранения,
Отдел
пассажир-
ского
транспорта
и
автомоби-
льных
дорог,
Департамент
предпри-
ниматель-
ства и
промышлен-
ности,
акиматы
города и
районов
2005-2006 годы
Не требует финанси-
рования
6
Организация курсов по
изучению государст-
венного языка
работниками
государственных
учреждении
через лингвис-
тические центры
Информация в областной
акимат
Отдел по
развитию
языков
3-4 кварталы 2005 года
1800,0 тысяч
тенге
Областной бюджет
1-4 кварталы 2006 года
1800,0 тысяч
тенге
7
Пропаганда государст-
венной языковой
политики в СМИ путем
организации цикла
публикации и передач
на специальные темы:
"Государственный
язык и СМИ", "Язык
современной печати",
"СМИ как фактор
формирования
языковой среды";
блока информации под
рубриками: "О
культуре речи",
"Говорить и писать
правильно", "Мир
словесности" и т.д.
Информация в областной
акимат
Отдел по
развитию
языков,
коммуналь-
ное
государ-
ственное
предприя-
тие
"Атырау-
Акпарат",
областная
телерадио-
компания
(по согла-
сованию)
3-4 кварталы 2005 года
Не требует
финанси-
рования
1-4 кварталы 2006 года
8
Организация областных
конкурсов "Лучший
учитель казахского
языка"
Информация в
областной
акимат
Отдел по
развитию
языков,
департа-
мент
образова-
ния
4 квартал
2005 года
350,0 тысяч
тенге
Областной бюджет
4 квартал
2006 года
350,0 тысяч
тенге

6. Бағдарламаны қаржыландыру көзі
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын жүзеге асыруға қажетті қаражат жыл сайын облыстық бюджетте қарастырылады. Қалалық, аудандық және салалық бағдарламалар жергілікті бюджеттердің есебінен және тиісті мекемелер мен±ұйымдарға облыстық бюджеттен көзделген қаражат шегінде қаржыландырылады.
7. Бағдарламаның іске асырудан күтілетін нәтижелер
Тілдерді қолдану мен дамытудың өңірлік Бағдарламасын іске асырудың нәтижелері мыналар болмақ:
- қазақ тілінің мемлекеттік мәртебесін нақты іске асыру, оның заң жүзінде бекітілген әлеуметтік функцияларын облыс аумағында, қоғамдық қатынастардың барлық салаларында жүзеге асыру;
- орыс тілінің Қазақстан Республикасының Конституциясы кепілдік берген негізгі функцияларын толық көлемде сақтау;
- облыс аумағындағы тұратын басқа да халықтарды ±ұлттық тілдерін сақтау мен дамыту үшін оңтайлы жағдай жасау.
8. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспары
Іс-шаралар
Аяқталу
нысаны
Орындауға
жауаптылар
Ұйымдастыру-құқықтық іс-шаралары
1
Тілдерді қолдану мен
дамытудың 2001-2010 жылдарға
арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру
жөніндегі 2007-2008
жылдарға арналған
іс-шаралар жоспарын әзірлеу
Облыс
әкімияты
қаулысының
жобасы
Тілдерді
дамыту
жөніндегі
бөлім
2
Атырау облысындағы тілдерді
қолдану мен дамыту бағдар-
ламасының іске асырылу
барысын әлеуметтік зерттеу
Облыс
әкімиятына
ақпарат
Тілдерді
дамыту
жөніндегі
бөлім
3
Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасындағы
тіл туралы" Заңының
орындалуы жөнінде
мемлекеттік мекемелерді
тексеру
Облыс
әкімиятына
ақпарат
Тілдерді
дамыту
жөніндегі
бөлім, қала
және аудан
әкімияттары,
департамент-
тер, басқар-
малар,
бөлімдер
басшылары
4
Облыстық ономастикалық
комиссиясының жұмысын
қамтамасыз ету
Облыс
әкімиятына
ақпарат
Тілдерді
дамыту
жөніндегі
бөлім
5
Облыстық ономастикалық
комиссияның жұмысшы тобы
мүшелерінің және
сарапшылардың облыс елді
мекендеріне шығуы
Облыс
әкімиятына
ақпарат
Тілдерді
дамыту
жөніндегі
бөлім
6
Конституция қабылдануының
10 жылдығына арналған
"дөңгелек үстел"
Облыс
әкімиятына
ақпарат
Тілдерді
дамыту
жөніндегі
бөлім
7
Оралхан Бөкеев атындағы
көркемсөз оқу шеберлерінің
жыл сайынғы республикалық
конкурсына облыс өкілдерін
қатыстыруды қамтамасыз ету
Облыс
әкімиятына
ақпарат
Тілдерді
дамыту
жөніндегі
бөлім
8
Облыстық елді мекендердегі
көрнекі ақпараттардың,
жарнамалардың, билбордтар-
дың тізімін жасап,
жәй-күйіне талдау жасап,
тиісті ұсыныстар беру
Облыс
әкімиятына
ақпарат
Тілдерді
дамыту
жөніндегі
бөлім
кестенің жалғасы
Орындалу
мерзімі
Болжамды
шығыстар
Қаржыландыру
көздері
Ұйымдастыру-құқықтық іс-шаралары
2006 жылғы
4-тоқсан
Қаржыландыруды
талап етпейді
2005 жылғы
4-тоқсан
300 мың теңге
Облыстық
бюджет
2006 жылғы
4-тоқсан
300 мың теңге
Бекітілген
кестеге
сәйкес
Қаржыландыруды
талап етпейді
2005 жылғы
1-4 тоқсан-
дар 2006
жылғы
1-4 тоқсан-
дар
Қаржыландыруды
талап етпейді
2005 жылғы
1-4 тоқсан
150 мың теңге
Облыстық
бюджет
2006 жылғы
1-4 тоқсан
150 мың теңге
2005 жылғы
тамыз
Қаржыландыруды
талап етпейді
2005 жыл
100 мың теңге
2006 жыл
100 мың теңге
2005-
2006 жылдар
Қаржыландыруды
талап етпейді
кестенің жалғасы
Білім беру және тілдерге оқыту
саласындағы тілдерді дамыту
1
Жоғары және орта
кәсіптік оқу орында-
рында мемлекеттік
тілді оқыту сапасын
арттыру жөнінде
шаралар қабылдау
Облыс әкімиятына
ақпарат
Білім беру
департаменті,
оқу орындары
басшылары
(келісім
бойынша)
2
Қазақ тілінде
оқытатын және тәрбие
беретін мектепке
дейінгі мекемелер
жүйесін кеңейту
жөніндегі жұмыстар
Облыс әкімиятына
ақпарат
Білім беру
департаменті,
қала және
аудандар
әкімияттары
3
Ұлттық диаспоралар
өкілдеріне ана тілін
оқытатын жексенбілік
мектептер, курстар
және басқа да оқу
түрлерін ұйымдастыру
жөнінде±ұлттық-мәдени
орталықтармен өзара
іс-қимыл жасау
Облыс әкімиятына
ақпарат
Тілдерді
дамыту
жөніндегі
бөлім,
Қазақстан
халықтары Кіші
Ассамблеясының
хатшылығы,
Білім беру
департаменті
4
Басқа тілдерде
оқытатын
мектептердегі қазақ
тілі пәні мұғалімдері
арасында Үздік
мұғалім облыстық,
қалалық, аудандық
сайыстарын ұйымдастыру
Облыс әкімиятына
ақпарат
Білім беру
департаменті,
Тілдерді
дамыту
жөніндегі
бөлім, қала
және аудандар
әкімияттары
Әдістемелік-лингивистикалық қамтамасыз ету
1
Облыс мекемелерінің
іс қағаздарын
мемлекеттік тілде
жүргізу жөніндегі
жұмыс тәжірибелерін
насихаттайтын
әдістемелік
әдебиеттер шығару
Облыс әкімиятына
ақпарат
Тілдерді
дамыту
жөніндегі
бөлім
2
Білім беру, мәдениет,
денсаулық сақтау
мекемелерінің,
топономиялық
объектілердің
атауларын түсіндіретін
"Атамекен" атаулары
анықтамалығын, жаңа
ономастикалық атаулар
туралы бюллетеньдер,
мемлекеттік тілді
оқып, үйренушілерге
арналған сөздіктер
шығару
Облыс әкімиятына
ақпарат
Тілдерді
дамыту
жөніндегі
бөлім,
қала және
аудандар
әкімияттары,
статистика
басқармасы,
"Атырау-
Ақпарат"
коммуналдық
мемлекеттік
кәсіпорны
(келісім
бойынша)
3
Облыстағы тіл саясаты
жәй-күйін талдау
материалдарын дайындау
Облыс әкімиятына
ақпарат
Тілдерді
дамыту
жөніндегі
бөлім
4
Республикалық орталық-
тар ғалымдарының,
мамандарының қаты-
суымен тілдерді
дамыту, іс жүргізуді
жетілдіру проблема-
лары бойынша өңірлік
ғылыми-тәжірибелік
конференциялар
Облыс әкімиятына
ақпарат
Тілдерді
дамыту
жөніндегі
бөлім
5
"Ұлттық тәрбие және
отбасы", "Ана тіл -
рухани қазына",
"Этнопедагогика
және±ұлттық тіл",
"Тіл және ХХІ
ғасырдағы қазақ
мектебі", "Тіл
тағдыры - ел тағдыры",
"Мемлекеттік тіл және
компьютер", "Мемле-
кеттік тілде іс
жүргізудің жәй-күйі
және оның болашағы",
"Қазақ әліпбиі:
кириллица, әлде
латын?", "Мемлекеттік
қызметкерлерге
мемлекеттік тіл
үйрету мәселелері"
деген тақырыптарда
дөңгелек үстелдер,
семинарлар
Облыс әкімиятына
ақпарат
Тілдерді
дамыту
жөніндегі
бөлім
6
Ұлттық диаспоралар
өкілдерінің
мемлекеттік тілді
білуіне арналған
"Тілге құрмет - елге
құрмет" конкурстары
Облыс әкімиятына
ақпарат
Тілдерді
дамыту
жөніндегі
бөлім,
қала және
аудандар
әкімияттары,
Мәдениет
бөлімі,
Қазақстан
халықтары
Кіші
Ассамблеясының
хатшылығы,
Ішкі саясат
департаменті
кестенің жалғасы
Білім беру және тілдерге оқыту саласындағы тілдерді
дамыту
2005-2006 жылдар
Қаржыландыруды
талап етпейді
2005- 2006 жылдар
Қаржыландыруды
талап етпейді
2005-2006 жылдар
Қаржыландыруды
талап етпейді
2005 жылғы
2-тоқсан
250 мың теңге
Облыстық
бюджет
2006 жылғы
2-тоқсан
250 мың теңге
Әдістемелік-лингивистикалық қамтамасыз ету
2005 жылғы
4 тоқсан
400  мың теңге
Облыстық
бюджет
2006 жылғы
4 тоқсан
400  мың теңге
2005 жылғы
4 тоқсан
400 мың теңге
Облыстық
бюджет
2006 жылғы
4 тоқсан
600 мың теңге
2005 жылғы
2-4 тоқсандар
2006 жылғы
2-4 тоқсандар
Қаржыландыруды
талап етпейді
2005 жылғы
3 тоқсан
450 мың теңге
Облыстық
бюджет
2006 жылғы
3 тоқсан
450 мың теңге
2005 жылғы
4 тоқсан
200 мың теңге
Облыстық
бюджет
2006 жылғы
4 тоқсан
200 мың теңге
2005 жылғы
4 тоқсан
500 мың теңге
Облыстық
бюджет
2006 жылғы
4 тоқсан
500 мың теңге
кестенің жалғасы
7
Славян жазуы
күндерін өткізу
Облыс
әкімиятына
ақпарат
Тілдерді дамыту
жөніндегі бөлім,
қала және
аудандар
әкімияттары,
Қазақстан
халықтары Кіші
Ассамблеясының
хатшылығы,
Мәдениет бөлімі
8
Қазақстан
халықтары
тілдерінің Күніне
арналған облыс
халықтары тілдері
фестивальдарын
өткізу
Облыс
әкімиятына
ақпарат
Тілдерді дамыту
жөніндегі бөлім,
Атырау қаласы
әкімияты,
Қазақстан
халықтары Кіші
Ассамблеясының
хатшылығы,
Мәдениет бөлімі
кестенің жалғасы
2005 жылғы
2 тоқсан
400 мың теңге
Облыстық бюджет
2006 жылғы
2 тоқсан
400 мың теңге
2005 жылғы
3 тоқсан
800 мың теңге
Облыстық бюджет
2006 жылғы
3 тоқсан
800 мың теңге
кестенің жалғасы
Мәдениет, бұқаралық ақпарат құралдары және халыққа қызмет көрсету саласында тілді дамыту
1
Көркемсөз оқу
шеберлерінің
облыстық
конкурстар
өткізу
Облыс
әкімиятына
ақпарат
Тілдерді дамыту
жөніндегі бөлім,
қала, аудандар
әкімияттары,
Мәдениет бөлімі
2
Жастар арасында
Махамбет
Өтемісов
атындағы
сыйлықтың
иегері - Нұралы
Әжіғалиевті
еске алуға
арналған әдеби
оқуларды
ұйымдастыру
Облыс
әкімиятына
ақпарат
Тілдерді дамыту
жөніндегі бөлім,
қала және аудандар
әкімияттары,
Мәдениет бөлімі,
"Атырау-Ақпарат"
коммуналдық
мемлекеттік
кәсіпорны (келісім
бойынша)
кестенің жалғасы
Мәдениет, бұқаралық ақпарат
құралдары және халыққа
қызмет көрсету саласында
тілді дамыту
2005 жылғы
2 тоқсан
500
мың
теңге
Облыстық
бюджет
2006 жылғы
1 тоқсан
500
мың
теңге
2006 жыл
3 тоқсан
500
мың
теңге
Облыстық
бюджет
кестенің жалғасы
3
"Үздік аудармашы"
облыстық
конкурсын өткізу
Облыс
әкімиятына
ақпарат
Тілдерді дамыту
жөніндегі
бөлім, қала және
аудандар
әкімияттары,
тиісті департа-
менттер, басқар-
малар және
бөлімдер,
сондай-ақ
кәсіпорындар мен
ұйымдар (келісім
бойынша)
4
Облыстық
телерадиоэфирде
"Қазақ тілін
үйренеміз"
хабарларын
ұйымдастыру
Облыс
әкімиятына
ақпарат
Тілдерді дамыту
жөніндегі бөлім,
Атырау универси-
теті, Облыстық
телерадиокомпания
(келісім бойынша)
5
Мемлекеттік
тілдің
тұрғындарға
қызмет көрсету
саласында
қолданылуын іс
жүзінде қамтамасыз
ету
Облыс
әкімиятына
ақпарат
Жолаушылар көлігі
және автомобиль
жолдары бөлімі,
Денсаулық сақтау
департаменті, Кәсіп
керлік және
өнеркәсіп
департаменті, қала
және аудандар
әкімияттары
6
Мемлекеттік
мекемелер
қызметкерлерінің
мемлекеттік тілді
оқып-үйрену
жөніндегі
курстарды
лингвистикалық
орталықтар арқылы
ұйымдастыру
Облыс
әкімиятына
ақпарат
Тілдерді дамыту
жөніндегі бөлім
7
Мемлекеттік тіл
саясатын БАҚ-да
"Мемлекеттік тіл
және БАҚ",
"Қазіргі баспасөз
тілі", "БАҚ-тілдік
ортаны қалыптасты-
рудың факторы"
атты арнаулы
тақырыптардағы
жарияланымдар мен
хабарлар, "Тіл
мәдениеті", "Дұрыс
сөйлеп, жаза
білейік", "Сөз
сыры" айдарларын-
дағы хабарлар топ-
тамасы арқылы
насихаттау
Облыс
әкімиятына
ақпарат
Тілдерді дамыту
жөніндегі бөлім,
Атырау-Ақпарат
коммуналдық
мемлекеттік
кәсіпорны,
облыстық
телерадиокомпания
(келісім бойынша)
8
"Қазақ тілінің
үздік оқытушысы"
облыстық
конкурстарын
ұйымдастыру
Облыс
әкімиятына
ақпарат
Тілдерді дамыту
жөніндегі бөлім,
Білім беру
департаменті