О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года N 373 "Об утверждении Правил лицензирования деятельности на рынке ценных бумаг"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 мая 2006 года N 116. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2006 года N 4274. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организации от 30 апреля 2007 года N 117 (порядок введения в действие см. п.3)
Сноска. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 мая 2006 года N 116 утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организации от 30 апреля 2007 года  N 117  (порядок введения в действие см.  п.3 ).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правления Агентства от 27 декабря 2004 года N 373 "Об утверждении Правил лицензирования деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3400), с изменениями и дополнениями, внесенными  постановлением  Правления Агентства от 30 июля 2005 года N 265 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3810), следующие изменения и дополнения:
в  Правилах  лицензирования деятельности на рынке ценных бумаг, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 1:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) сведения об акционерах согласно приложению 1 к настоящим Правилам (для юридических лиц, имеющих лицензию на осуществление деятельности по предоставлению финансовых услуг, - сведения о крупных акционерах заявителя) по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов;";
подпункт 7-1) изложить в следующей редакции:
"7-1) бухгалтерский баланс, отчет о доходах и расходах, отчет о движении денег, отчет об изменениях в собственном капитале акционеров - юридических лиц заявителя на конец последнего месяца перед внесением денег в оплату акций заявителя, приобретенных на первичном рынке ценных бумаг (указанное требование не распространяется на акционеров в лице государства);";
подпункт 8) исключить;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногындағы қызметті лицензиялау ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 373 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 мамырдағы N 116 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 29 маусымда тіркелді. Тіркеу N 4274. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 117 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 30 сәуірдегі  N 117  (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз) қаулысымен .
________________________________
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының 2005 жылғы 30 шілдедегі N 265  қаулысымен  (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3810 тіркелген) енгізілген өзгерістері мен толықтырулары бар Агенттік Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногындағы қызметті лицензиялау ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 373  қаулысына  (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3400 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
аталған қаулымен бекітілген Бағалы қағаздар рыногындағы қызметті лицензиялау ережесінде:
1-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) құжаттарды берген күннің алдындағы күндегі жағдай бойынша осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес акционерлер туралы мәліметтерді (қаржылық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғалар үшін, - өтініш берушінің ірі акционерлері туралы мәліметтерді);";
7-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1) бухгалтерлік балансты, кірістер мен шығыстар туралы есепті, ақша қозғалысы туралы есепті, бастапқы бағалы қағаздар рыногында сатып алынған өтініш берушінің акцияларын төлеуге ақша салар алдындағы соңғы айдың аяғындағы өтініш берушінің акционер заңды тұлғаларының меншікті капиталындағы өзгерістер туралы есепті (көрсетілген талап мемлекет атынан акционерлерге қолданылмайды);";
8) тармақша алып тасталсын;

"9) документы, представляемые для согласования руководящих работников, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Заявители, имеющие лицензию на осуществление деятельности по предоставлению финансовых услуг, представляют документ, подтверждающий согласование руководящих работников с уполномоченным органом;";
дополнить подпунктами 11-1) и 11-2) следующего содержания:
"11-1) положение о службе внутреннего аудита;
11-2) положение об инвестиционном комитете, включая сведения о его составе (для заявителей, претендующих на получение лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем или деятельности по управлению пенсионными активами);";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) бухгалтерский баланс на конец последнего квартала, предшествующего подаче заявления;
финансовую отчетность за последний завершенный год, подписанную первым руководителем правления заявителя и его главным бухгалтером, подтвержденную аудиторским отчетом, за исключением акционерных обществ, созданных в текущем году.
Требования данного подпункта не распространяются на заявителей, имеющих лицензию уполномоченного органа на осуществление деятельности по предоставлению финансовых услуг;";
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "руководитель коллегиального исполнительного органа (лицо, единолично исполняющее функции исполнительного органа) заявителя (далее - первый руководитель)" заменить словами "первый руководитель правления заявителя";
подпункт 2) исключить;
в пункте 3:
в абзацах третьем и шестом подпункта 1) слова "руководитель филиала заявителя," исключить;
в абзаце втором подпункта 2) слова "руководитель филиала заявителя," исключить;
в абзаце втором подпункта 3) слова "руководитель филиала заявителя," исключить;
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Для осуществления трансфер-агентской деятельности на рынке ценных бумаг наличие квалификационных свидетельств не требуется.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В случае наличия у заявителя лицензии на осуществление деятельности по предоставлению финансовых услуг, такой заявитель в целях получения лицензии на вид деятельности на рынке ценных бумаг представляет уполномоченному органу документы, предусмотренные подпунктами 1), 2), 6), 7), 9)-13) пункта 1 настоящих Правил.";
в пункте 8 слова "руководителю коллегиального исполнительного органа (лицу, единолично исполняющему функции исполнительного органа)" заменить словами "первому руководителю правления";
в пункте 10 слово "случае" заменить словами "случаях изменения адреса, указанного в заявлении на получение лицензии, а также";
в Приложении 1:
в Сведениях об акционере (для юридического лица):
название после слова "акционере" дополнить словом "(участнике)";
пункт 1 после слова "Акционер" дополнить словом "(участник)";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"9) Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес, басқарушы қызметкерлермен келісу үшін ұсынылатын құжаттарды.
Қаржылық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар өтініш берушілер басшы қызметкерлердің уәкілетті органмен жасалған келісімін растайтын құжатты береді;";
мынадай мазмұндағы 11-1) және 11-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-1) ішкі аудит қызметі туралы ережені;
11-2) құрамы туралы мәліметтерді (инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті немесе зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиялар алуға үміткер өтініш берушілер үшін) қоса отырып, инвестициялық комитет туралы ережені;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) өтініш беретін тоқсанның алдындағы соңғы тоқсанның аяғындағы бухгалтерлік балансты;
өтініш беруші басқармасының бірінші басшысы (атқарушы органның функцияларын жеке дара атқаратын тұлға) және оның бас бухгалтері қол қойған, ағымдағы жылы құрылған акционерлік қоғамдарды қоспағанда, аудиторлық есеппен расталған соңғы аяқталған жыл үшін қаржылық есебін.
Осы тармақшаның талаптары қаржылық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға уәкілетті органның лицензиясы бар өтініш берушілерге қолданылмайды;";
2-тармақта:
1) тармақшадағы "өтініш берушінің алқалы атқарушы органының басшысы (атқарушы органның функцияларын жеке дара атқаратын тұлға) (бұдан әрі - бірінші басшы)" деген сөздер "өтініш беруші басқармасының бірінші басшысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша алып тасталсын;
3-тармақта:
1) тармақшаның үшінші және алтыншы абзацтарындағы "өтініш беруші филиалының басшысы," деген сөздер алып тасталсын;
2) тармақшаның екінші абзацындағы "өтініш беруші филиалының басшысы," деген сөздер алып тасталсын;
3) тармақшаның екінші абзацындағы "өтініш беруші филиалының басшысы," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1 тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Бағалы қағаздар рыногындағы трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыру үшін біліктілік куәліктерінің болуы талап етілмейді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Өтініш берушінің қаржылық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы болған жағдайда, мұндай өтініш беруші бағалы қағаздар рыногындағы қызмет түріне лицензия алу мақсатында уәкілетті органға осы Ереженің 1-тармағының 1), 2), 6), 7), 9)-13) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсынады.";
8-тармақтағы "алқалы атқарушы органының басшысына (атқарушы органның функцияларын жеке дара атқаратын тұлғаға)" деген сөздер "басқармасының бірінші басшысына" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақтағы "жағдайда" деген сөз "лицензия алуға берілген өтініште көрсетілген мекен-жай өзгерген жағдайда, сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-қосымшада:
Акционер туралы мәліметтерде (заңды тұлға үшін):
атауындағы "Акционер" деген сөзден кейін "(қатысушы)" деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақтағы "акционері" деген сөзден кейін "(қатысушысы)" деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Процентное соотношение количества голосующих акций заявителя, принадлежащих акционеру, к общему количеству голосующих акций заявителя или доля участия в уставном капитале заявителя.";
пункт 3 после слов "участии акционера" дополнить словом "(участника)";
в пункте 4:
после слов "акционерах акционера" дополнить словом "(участника)";
слова "(в народном акционерном обществе пятью и более)" исключить;
после слов "капитале акционера" дополнить словом "(участника)";
пункт 5 после слов "участвует акционер" дополнить словом "(участник)";
пункт 6 после слов "лицах акционера" дополнить словом "(участника)";
пункт 7 после слова "акционера" дополнить словом "(участника)";
после слов "руководителя акционера" дополнить словом "(участника)";
в Сведениях об акционере (для физического лица):
название после слова "акционере" дополнить словом "(участнике)";
пункт 1 после слова "Акционер" дополнить словом "(участник)";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Процентное соотношение количества голосующих акций заявителя, принадлежащих акционеру, к общему количеству голосующих акций заявителя или доля участия в уставном капитале заявителя
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
____";
пункт 3 после слов "участии акционера" дополнить словом "(участника)";
пункт 4 после слов "лицах акционера" дополнить словом "(участника)";
после слов "Подпись акционера" дополнить словом "(участника)".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению лицензирования (Жумабаева З.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединений юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", "Ассоциация управляющих активами".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.

"2. Өтініш берушінің акционерге тиесілі дауыс беретін акциялар санының өтініш берушінің дауыс беретін акцияларының жалпы санына проценттік арақатынасы немесе өтініш берушінің жарғылық капиталына қатысу үлесі.";
3-тармақтағы "акционерінің" деген сөзден кейін "(қатысушысының)" деген сөзбен толықтырылсын;
4-тармақта:
"акционерлері" деген сөзден кейін "(қатысушысы)" деген сөзбен толықтырылсын;
"(халық акционерлік қоғамында - бес және одан да артық)" деген сөздер алып тасталсын;
"акционерінің" деген сөзден кейін "(қатысушысының)" деген сөзбен толықтырылсын;
5-тармақтағы "акционері" деген сөзден кейін "(қатысушысы)" деген сөзбен толықтырылсын;
6-тармақтағы "акционердің" деген сөзден кейін "(қатысушының)" деген сөзбен толықтырылсын;
7-тармақтағы "акционерінің" деген сөзден кейін "(қатысушысының)" деген сөзбен толықтырылсын;
"акционері" деген сөзден кейін "(қатысушысы)" деген сөзбен толықтырылсын;
Акционер туралы мәліметтерде (жеке тұлға үшін):
атауындағы "Акционер" деген сөзден кейін "(қатысушы)" деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақтағы "акционері" деген сөзден кейін "(қатысушысы)" деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өтініш берушінің акционерге тиесілі дауыс беретін акциялар санының өтініш берушінің дауыс беретін акцияларының жалпы санына проценттік арақатынасы немесе өтініш берушінің жарғылық капиталына қатысу үлесі
____________________________________________________________________
__________________________________________________________________";
3-тармақтағы "акционерінің" деген сөзден кейін "(қатысушысының)" деген сөзбен толықтырылсын;
4-тармақтағы "акционерінің" деген сөзден кейін "(қатысушысының)" деген сөзбен толықтырылсын;
"Өтініш беруші акционерінің қолы" деген жолдағы "акционерінің" деген сөзден кейін "(қатысушысының)" деген сөзбен толықтырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Лицензиялау басқармасы (Жұмабаева З.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы", "Активтерді басқарушылар қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестіктеріне жіберсін.
4. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға