О некоторых вопросах проведения легализации имущества в налоговых органах
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 11 июля 2006 года N 253. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июля 2006 года N 4288.
В целях реализации Закона Республики Казахстан "Об амнистии в связи с легализацией имущества" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по проведению легализации имущества в налоговых органах (далее - Инструкция).
2. Председателям налоговых комитетов по областям, г.г. Астана и Алматы, районам, городам и районам в городах, на территории специальных экономических зон (далее - налоговые органы) создать комиссию по проведению легализации имущества, за исключением денег (далее - Комиссия) в следующем составе:
заместитель председателя налогового органа (при отсутствии в штатном расписании должности заместителя председателя - начальник отдела) - руководитель комиссии;
представителей структурных подразделений, занимающихся вопросами:
учета и анализа;
налоговой регистрации;
непроизводственных платежей;
правового обеспечения;
принудительного взимания;
информационных технологий;
приема и обработки форм налоговой отчетности.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения приказом Министра финансов РК от 29 августа 2006 года № 331 (вводится в действие со дня официального опубликования).
3. Установить, что Комиссия обеспечивает деятельность представителя налоговых органов в Комиссии по проведению легализации имущества, создаваемой при местных исполнительных органах.
4. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Рахметов Н.К.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан Рахметова Н.К.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации, действует до 1 ноября 2007 года и подлежит официальному опубликованию.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения приказом Министра финансов РК от 23 ноября 2006 года № 454 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 12 апреля 2007 года № 118.
Министр финансов
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНА
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 11 июля июля 2006 года N 253
Инструкция по проведению легализации
имущества в налоговых органах
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в целях реализации Закона Республики Казахстан "Об амнистии в связи с легализацией имущества" (далее - Закон) и детализирует применение законодательства Республики Казахстан при проведении легализации имущества в налоговых органах.

Салық органдарында мүлiктi жария ету жүргiзудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2006 жылғы 11 шілдедегі N 253 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 12 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 4288.
"Мүліктi жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Салық органдарында мүлікті жария етуді жүргізу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) бекітілсін.
2. Облыстар, Астана мен Алматы қалалары, аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша, арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарындағы салық комитеттерінің (бұдан әрі - салық органдары) төрағалары ақша қаражаттарын қоспағанда мүлікті жария етуді жүргізу жөнінде мынадай құрамда комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрсын:
салық органы төрағасының орынбасары (штат кестесінде төрағаның орынбасары лауазымы жоқ болғанда - бөлім бастығы) - комиссияның жетекшісі;
мынадай:
есеп және талдау;
салық тіркеуі;
өндірістік емес төлемдер;
құқықтық қамтамасыз ету;
мәжбүрлеп өндіріп алу;
ақпараттық технологиялар;
салық есептілігін қабылдау және өңдеу мәселелерімен айналысатын құрылымдық бөлімшелердің өкілдері.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 29 тамыздағы N 331 бұйрығымен.
3. Комиссия жергілікті атқарушы органдардың жанынан құрылатын Мүлікті жария етуді жүргізу жөніндегі комиссияда салық органдары өкілінің қызметін қамтамасыз етеді деп белгіленсін.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Н.Қ.Рахметов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің Төрағасы Н.Қ.Рахметовке жүктелсін.
6. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап қолданысқа енгізіледі, 2007 жылғы 1 қарашаға дейін қолданылады және ресми түрде жариялануға тиіс.
Ескерту. 6-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 23 қарашадағы N 454, 2007 жылғы 12 сәуірдегі N 118 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2006 жылғы 11 шілдедегі
N 253 бұйрығымен
БЕКІТІЛГЕН
Салық органдарында мүлікті жария етуді
жүргізу жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық "Мүліктi жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі - Заң) іске асыру мақсатында әзірленді және салық органдарында мүлікті жария етуді жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын қолдануды нақтылайды.

2. Действие Закона в соответствии с пунктом 2 статьи 2 Закона не распространяется на лиц:
в отношении которых возбуждены уголовные дела за совершение преступлений, указанных в статьях 190 - 193, 218, 221, 222 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
осужденных за совершения преступлений, указанных в статьях 190 - 193, 218, 221, 222 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
привлеченных к административной ответственности за совершение административных правонарушений, указанных в статьях 118, 120, 143, 154, 155 (часть первая), 178, 179, 182, 185, 189, 205 - 209, 237, 239, 253, 357-2 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
3. В соответствии с Законом легализации в налоговых органах подлежат:
1) деньги в Республике Казахстан и за границей, за исключением денег, легализуемых физическими лицами;
2) недвижимое имущество и ценные бумаги, находящиеся за пределами территории Республики Казахстан;
3) имущество и ценные бумаги, оформленные на ненадлежащее лицо;
4) другое имущество, за исключением недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 117 Гражданского кодекса недвижимым имуществом признаются земельные участки, здания, сооружения, многолетние насаждения и иное имущество, прочно связанное с землей, то есть объекты, перемещение которых без несоразмерного ущерба их назначению невозможно. К недвижимым вещам приравниваются также подлежащие государственной регистрации воздушные и морские суда, суда внутреннего водного плавания, суда плавания "река-море", космические объекты. Законодательными актами к недвижимым вещам может быть отнесено и иное имущество.
Согласно пункту 3 статьи 117 Гражданского кодекса имущество, не относящееся к недвижимости, включая деньги и ценные бумаги, признаются движимым имуществом. Регистрация прав на движимые вещи не требуется, кроме случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения приказом Министра финансов РК от 23 ноября 2006 года N 454 (вводится в действие со дня официального опубликования).
4. Не подлежит легализации имущество:
полученное в результате совершения коррупционных правонарушений, преступлений против личности, мира и безопасности человечества, основ конституционного строя и безопасности государства, собственности, интересов государственной службы, общественной безопасности и общественного порядка, здоровья и нравственности населения;
права на которое оспариваются в судебном порядке;
в том числе деньги, полученные в качестве кредитов;
предоставление прав на которое не допускается законами Республики Казахстан.

2. Заңның күші Заңның 2-бабының 2-тармағына сәйкес мынадай тұлғаларға қолданылмайды:
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190 - 193 , 218 , 221 , 222-баптарында көрсетілген қылмыстарды жасағаны үшін оларға қатысты қылмыстық іс қозғалған;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190 - 193 , 218 , 221 , 222-баптарында көрсетілген қылмыстарды жасағаны үшін сотталған;
Қазақстан Республикасы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексінің 118 , 120 , 143 , 154 , 155 (бірінші бөлігі), 178 , 179 , 182 , 185 , 189 , 205 - 209 , 237 , 239 , 253 , 357-2-баптарында көрсетілген әкімшілік құқық бұзушылықтар жасағаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылған.
3. Заңға сәйкес салық органдарында жария етуге мынадай:
1) жеке тұлғалар жария ететін ақшаны қоспағанда, Қазақстан Республикасы мен шетелдегі ақша;
2) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде орналасқан мүлік пен бағалы қағаздар;
3) тиісті емес тұлғаға ресімделген мүлік пен бағалы қағаздар;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқықтары ресімделмеген Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жылжымайтын мүлікті қоспағандағы, басқа да мүлік жатады.
Азаматтық кодекстің 117-бабының 1 және 2-баптарына сәйкес жер учаскелерi, үйлер, ғимараттар, көпжылдық екпелер және жермен тығыз байланысты өзге мүлiк, яғни орнынан олардың мақсатына сай емес шығынсыз ауыстыру мүмкiн болмайтын мүлiк жылжымайтын мүлік деп танылады. Мемлекеттiк тiркеуге жататын әуе және теңiз кемелерi, iшкi сауда жүзу кемесi, "өзен-теңiз" жүзу кемесi, ғарыштық объектiлер де қозғалмайтын заттарға теңестiрiледi. Заң құжаттары бойынша қозғалмайтын заттарға өзге мүлiктер де жатқызылуы мүмкiн.
Азаматтық кодекстің 117-бабының 3-тармағына сәйкес қозғалмайтын заттарға жатпайтын мүлiк, оның iшiнде ақша мен бағалы қағаздар қозғалатын мүлiк деп танылады. Заң құжаттарында көрсетiлгеннен басқа реттерде қозғалатын мүлiкке құқықтарды тiркеу талап етiлмейдi.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 23 қарашадағы N 454 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
4. Жария етуге мынадай:
сыбайлас жемқорлыққа қатысты құқық бұзушылықтар, жеке тұлғаға, бейбiтшiлiк пен адамзаттың қауiпсiздiгiне, конституциялық құрылыс негiздерiне және мемлекеттің қауіпсiздiгіне, меншiкке, мемлекеттiк қызмет мүдделерiне, қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртiпке, халықтың денсаулығы мен имандылыққа қарсы қылмыстардың нәтижесiнде алынған;
құқықтары сот тәртiбiмен дауланып жатқан;
соның ішінде кредит ретінде алынған ақша;
Қазақстан Республикасының заңдарында құқықтар беруге жол берілмейтін мүлік жатпайды.

5. В соответствии с пунктом 9 статьи 7 Закона ответственность за полноту и достоверность представляемых сведений по легализуемому имуществу несут субъекты легализации имущества (далее - заявители).
При приеме документов, представленных для легализации имущества, налоговые органы не проверяют на предмет соответствия заявителя требованиям, установленным статьями 2 и 3 Закона.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения приказом Министра финансов РК от 23 ноября 2006 года N 454 (вводится в действие со дня официального опубликования).
6. Легализация имущества проводится в налоговых органах по месту регистрации гражданина Республики Казахстан или месту государственной регистрации юридического лица.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения приказом Министра финансов РК от 23 ноября 2006 года N 454 (вводится в действие со дня официального опубликования).
7. Срок легализации имущества начинается 3 июля 2006 года и заканчивается 1 августа 2007 года.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения приказом Министра финансов РК от 23 ноября 2006 года N 454 (вводится в действие со дня официального опубликования); от 12 апреля 2007 года N 118 .
2. Перечень документов,
необходимых для проведения легализации
8. Приказом первого руководителя налогового органа назначается лицо, ответственное за прием сданных заявителем документов, необходимых для проведения легализации (далее - специалист).
9. В соответствии с Законом легализация проводится на основании следующих документов:
1) для легализации денег юридическими лицами:
заявление на проведение легализации имущества (далее - заявление) в 2-х экземплярах по форме согласно приложению 2 к настоящему Закону;
документов, подтверждающих уплату сбора за легализацию имущества (далее - сбор);
нотариально засвидетельствованной копии устава (положения), свидетельства о государственной регистрации юридического лица, свидетельства налогоплательщика и документов, подтверждающих полномочия представителя юридического лица;
документа, выданного банком второго уровня либо иностранным банком, подтверждающего наличие предъявленной к легализации суммы денег;
2) для легализации недвижимого имущества, находящегося за пределами территории Республики Казахстан, а также имущества, подлежащего государственной регистрации в стране его нахождения:
заявление в 2-х экземплярах по форме согласно приложениям 1 или 2к Закону;
документов, подтверждающих уплату сбора. В случае легализации физическими и юридическими лицами Республики Казахстан, местом жительства и соответственно местом нахождения которых являются сельские населенные пункты, уплата сбора не производится;
документов, удостоверяющих личность, а представителями юридического лица - также нотариально засвидетельствованные копии устава (положения), свидетельства о государственной регистрации юридического лица, свидетельства налогоплательщика и документы, подтверждающие их полномочия;
нотариально засвидетельствованной копии правоустанавливающего документа на имущество;

5. Заңның 7-бабының 9-тармағына сәйкес жария етілетін мүлік бойынша ұсынылатын мәліметтердің толықтығы мен шынайылығы үшін мүлiктi жария ету субъектілерi (бұдан әрі - өтініш берушілер) жауап береді.
Мүлікті жария ету үшін ұсынылған құжаттарды қабылдау кезінде салық органдары өтініш берушіні Заңның 2 және 3-баптарында белгіленген талаптарға сәйкестігіне қатысты тексермейді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 23 қарашадағы N 454 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
6. Мүлікті жария ету салық органдарында Қазақстан Республикасы азаматының тіркелген жері немесе заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу орны бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 23 қарашадағы N 454 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
7. Мүлікті жария ету мерзімі 2006 жылғы 3 маусымнан басталады және 2007 жылғы 1 тамызда аяқталады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 23 қарашадағы N 454 , 2007 жылғы 12 сәуірдегі N 118 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
2. Жария етуді жүргізу үшін қажетті
құжаттардың тізбесі
8. Салық органы бірінші басшысының бұйрығымен жария етуді жүргізу үшін қажетті өтініш беруші тапсырған құжаттарды қабылдау үшін жауапты тұлға (бұдан әрі - маман) тағайындалады.
9. Заңға сәйкес жария ету мынадай құжаттардың негізінде жүргізіледі:
1) заңды тұлғалардың ақшаны жария етуі үшін:
осы Заңға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада мүлікті жария етуді жүргізуге өтініш (бұдан әрі - өтініш);
мүлікті жария ету үшін алымның (бұдан әрі - алым) төленгенін растайтын құжаттардың;
жарғының (ереженің), заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің, салық төлеуші куәлігінің және заңды тұлға өкілінің өкілеттігін растайтын құжаттардың нотариатта куәландырылған көшірмелерінің;
жария етуге ұсынылған ақша сомасының барлығын растайтын екінші деңгейдегі банк немесе шетелдік банк берген құжаттың;
2) Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде орналасқан жылжымайтын мүлікті, сондай-ақ орналасқан елінде мемлекеттік тіркеуге жататын мүлікті жария ету үшін:
Заңға 1 немесе 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша екі данада өтініш;
алымның төленгенін растайтын құжаттардың. Тұрғылықты жері және сәйкесінше орналасқан жері ауылдық елді мекендер болып табылатын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары жария еткен жағдайда алымды төлеу жүргізілмейді;
жеке басын куәландыратын құжаттардың, ал заңды тұлғаның өкiлдерi - сонымен қатар жарғысының (ережесiнiң), заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінiң, салық төлеуші куәлігінің нотариатта куәландырылған көшірмелерін және олардың өкiлеттiгiн растайтын құжаттарды;
мүлікке құқық белгілейтін құжаттың нотариатта куәландырылған көшірмесінің;

3) для легализации ценных бумаг, находящихся за пределами территории Республики Казахстан:
заявление в 2-х экземплярах по форме согласно приложениям 1 или 2 к Закону;
документов, подтверждающих уплату сбора. В случае легализации физическими и юридическими лицами Республики Казахстан, местом жительства и соответственно местом нахождения которых являются сельские населенные пункты, уплата сбора не производится;
документов, удостоверяющих личность, а представителями юридического лица - также нотариально засвидетельствованные копии устава (положения), свидетельства о государственной регистрации юридического лица, свидетельства налогоплательщика и документы, подтверждающие их полномочия;
выписки с лицевого счета в соответствующей системе учета прав по ценным бумагам либо иного документа, подтверждающего право собственности на данные ценные бумаги, установленного законодательством государства, резидентом которого является эмитент ценных бумаг;
4) для легализации имущества, оформленного на ненадлежащее лицо:
заявление в 2-х экземплярах по форме согласно приложениям 1 или 2 к Закону;
документов, подтверждающих уплату сбора. В случае легализации физическими и юридическими лицами Республики Казахстан, местом жительства и соответственно местом нахождения которых являются сельские населенные пункты, уплата сбора не производится;
документов, удостоверяющих личность, а представителями юридического лица - также нотариально засвидетельствованные копии устава (положения), свидетельства о государственной регистрации юридического лица, свидетельства налогоплательщика и документы, подтверждающие их полномочия;
нотариально засвидетельствованной копии правоустанавливающего документа на имущество;
нотариально удостоверенного договора о безвозмездной передаче имущества ненадлежащим лицом заявителю;
5) для легализации ценных бумаг, оформленных на ненадлежащее лицо:
заявление в 2-х экземплярах по форме согласно приложениям 1 или 2 к Закону;
документов, подтверждающих уплату сбора. В случае легализации физическими и юридическими лицами Республики Казахстан, местом жительства и соответственно местом нахождения которых являются сельские населенные пункты, уплата сбора не производится;
документов, удостоверяющих личность, а представителями юридического лица - также нотариально засвидетельствованные копии устава (положения), свидетельства о государственной регистрации юридического лица, свидетельства налогоплательщика и документы, подтверждающие их полномочия;
выписки с лицевого счета в соответствующей системе учета прав по ценным бумагам либо иного документа, подтверждающего право собственности на данные ценные бумаги, установленного законодательством государства, резидентом которого является эмитент ценных бумаг;
нотариально удостоверенного договора о безвозмездной передаче ценных бумаг ненадлежащим лицом заявителю;

3) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде орналасқан бағалы қағаздарды жария ету үшін:
Заңға 1 немесе 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша екі данада өтініш;
алымның төленгенін растайтын құжаттардың. Тұрғылықты жері және сәйкесінше орналасқан жері ауылдық елді мекендер болып табылатын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары жария еткен жағдайда алымды төлеу жүргізілмейді;
жеке басын куәландыратын құжаттардың, ал заңды тұлғаның өкiлдерi - сонымен қатар жарғысының (ережесiнiң), заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінiң, салық төлеуші куәлігінің нотариатта куәландырылған көшірмелерін және олардың өкiлеттiгiн растайтын құжаттарды;
бағалы қағаздар бойынша тиісті есепке алу жүйесіндегі дербес шоттан көшірме жазбаның немесе бағалы қағаздардың эмитенті болып табылатын резидент мемлекетінің заңнамасында белгіленген аталған бағалы қағаздарға меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың;
4) тиісті емес тұлғаға ресімделген мүлікті жария ету үшін:
Заңға 1 немесе 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша екі данада өтініш;
алымның төленгенін растайтын құжаттардың. Тұрғылықты жері және сәйкесінше орналасқан жері ауылдық елді мекендер болып табылатын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары жария еткен жағдайда алымды төлеу жүргізілмейді;
жеке басын куәландыратын құжаттардың, ал заңды тұлғаның өкiлдерi - сонымен қатар жарғысының (ережесiнiң), заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінiң, салық төлеуші куәлігінің нотариатта куәландырылған көшірмелерін және олардың өкiлеттiгiн растайтын құжаттарды;
мүлікке құқық белгілейтін құжаттың нотариатта куәландырылған көшірмесінің;
тиісті емес тұлғаның мүлікті өтініш берушіге өтеусіз бергені туралы нотариат куәландырған шарттың;
5) тиісті емес тұлғаға ресімделген бағалы қағаздарды жария ету үшін:
Заңға 1 немесе 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша екі данада өтініш;
алымның төленгенін растайтын құжаттардың. Тұрғылықты жері және сәйкесінше орналасқан жері ауылдық елді мекендер болып табылатын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары жария еткен жағдайда алымды төлеу жүргізілмейді;
жеке басын куәландыратын құжаттардың, ал заңды тұлғаның өкiлдерi - сонымен қатар жарғысының (ережесiнiң), заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінiң, салық төлеуші куәлігінің нотариатта куәландырылған көшірмелерін және олардың өкiлеттiгiн растайтын құжаттарды;
бағалы қағаздар бойынша тиісті есепке алу жүйесіндегі дербес шоттан көшірме жазбаның немесе бағалы қағаздардың эмитенті болып табылатын резидент мемлекетінің заңнамасында белгіленген аталған бағалы қағаздарға меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың;
тиісті емес тұлғаның мүлікті өтініш берушіге өтеусіз бергені туралы нотариат куәландырған шарттың;

6) для легализации другого движимого имущества:
заявление в 2-х экземплярах по форме согласно приложениям 1 или 2 к Закону;
документов, подтверждающих уплату сбора. В случае легализации специализированной сельскохозяйственной техники в соответствии с пунктом 3 статьи 6 Закона и постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2001 года N 1519 "Об утверждении Перечня специализированной сельскохозяйственной техники, по которой производители сельскохозяйственной продукции освобождаются от уплаты налога на транспортные средства", а также в случае легализации физическими и юридическими лицами Республики Казахстан, местом жительства и соответственно местом нахождения которых являются сельские населенные пункты, уплата сбора не производится;
документов, удостоверяющих личность, а представителями юридического лица - также нотариально засвидетельствованные копии устава (положения), свидетельства о государственной регистрации юридического лица, свидетельства налогоплательщика и документы, подтверждающие их полномочия.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения приказом Министра финансов РК от 23 ноября 2006 года N 454 (вводится в действие со дня официального опубликования).
10. Документами, удостоверяющими личность, являются паспорт гражданина Республики Казахстан или удостоверение личности.
Специалист должен сделать ксерокопию документа, удостоверяющего личность, и возвратить оригинал указанного документа заявителю.
11. В соответствии с Законом документы, оформленные на иностранном языке, должны быть представлены с нотариально засвидетельствованным переводом на государственный или русский язык.
3. Рассмотрение документов
12. Специалист должен проверить представленные заявителем документы для легализации имущества на предмет соответствия перечням документов, указанным в пункте 9 настоящей Инструкции.
Кроме того, специалисту необходимо обратить внимание на правильность указания реквизитов и порядка заполнения платежного документа.
При получении документов, представленных заявителем, специалист заполняет журнал учета заявлений по легализации имущества по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции (далее - Журнал). Журнал должен быть пронумерован (страницы), прошнурован и скреплен печатью налогового органа.
Перечень документов, представленных для легализации имущества, фиксируется в Журнале с заполнением граф с 1 по 23.
После чего специалистом выдается заявителю опись документов, представленных для легализации имущества, по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции (далее - опись). При этом порядковый номер заявления и описи должны совпадать. Опись оформляется в 2-х экземплярах, первый экземпляр выдается заявителю, второй экземпляр прикладывается к представленным заявителем документам.

6) басқа да жылжымалы мүлікті жария ету үшін:
Заңға 1 немесе 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша екі данада өтініш (бұдан әрі - өтініш);
алымның төленгенін растайтын құжаттардың. Мамандандырылған ауыл шаруашылығы техникасын Заңның 6-бабының 3-тармағына және "Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiрушiлер көлiк құралдарына салық төлеуден босатылатын мамандандырылған ауыл шаруашылығы техникаларының тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 26 қарашадағы N 1519 қаулысына сәйкес жария еткен жағдайда, сондай-ақ тұрғылықты жері және сәйкесінше орналасқан жері ауылдық елді мекендер болып табылатын Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалары жария еткен жағдайда алымды төлеу жүргізілмейді;
жеке басын куәландыратын құжаттардың, ал заңды тұлғаның өкiлдерi - сонымен қатар жарғысының (ережесiнiң), заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінiң, салық төлеуші куәлігінің нотариатта куәландырылған көшірмелерін және олардың өкiлеттiгiн растайтын құжаттарды.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 23 қарашадағы N 454 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
10. Қазақстан Республикасы азаматының паспорты немесе жеке куәлік жеке басты куәландыратын құжаттар болып табылады.
Маман жеке басты куәландыратын құжаттың ксерокөшiрмесiн жасауы және аталған құжаттың түпнұсқасын өтініш берушіге қайтаруы тиіс.
11. Заңға сәйкес шет тілінде ресімделген құжаттар нотариат куәландырған мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен ұсынылуы тиіс.
3. Құжаттарды қарау
12. Маман мүлікті жария ету үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың осы Нұсқаулықтың 9-тармағында көрсетілген құжаттар тізбесіне сәйкестігі мәніне тексеру жүргізуі тиіс.
Бұдан өзге, маман деректемелерді көрсету дұрыстығына және төлем құжатын толтыру тәртібіне назар аударуы қажет.
Өтініш беруші ұсынған құжаттарды алу кезінде маман осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүлікті жария ету бойынша өтініштерді есепке алу журналын (бұдан әрі - Журнал) толтырады. Журнал нөмірленген (беттері), тігілген және салық органының мөрімен куәландырылған болуы тиіс.
Мүлікті жария ету үшін ұсынылған құжаттардың тізбесі Журналда 1-23 жолдарды толтырумен тіркеледі.
Бұдан кейін маман өтініш берушіге осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүлікті жария ету үшін ұсынылған құжаттардың тізімдемесін (бұдан әрі - тізімдеме) береді. Бұл ретте өтініш пен тізімдеменің реттік нөмірі сәйкес келуі тиіс. Тізімдеме екі данада ресімделеді, бірінші данасы өтініш берушіге беріледі; екінші данасы өтініш беруші ұсынған құжаттарға қоса тіркеледі.

13. В случае легализации имущества, за исключением денег, специалист после проверки перечня документов созывает Комиссию, персональный состав которой утверждается председателем налогового органа. Количество членов Комиссии должно быть нечетным и не менее пяти человек. Секретарем комиссии является специалист.
Сноска. В пункт 13 внесены изменения приказом Министра финансов РК от 29 августа 2006 года N 331 (вводится в действие со дня официального опубликования).
14. Решения Комиссии, при наличии не менее 2/3 от состава Комиссии, принимаются простым большинством голосов присутствовавших членов Комиссии. В случае равенства голосов, голос руководителя Комиссии является решающим.
Члены Комиссии в случае несогласия с принятым решением имеют право изложить в письменном виде свое мнение, которое приобщается к протоколу.
15. Решения Комиссии оформляются протоколом по форме согласно приложению 3, который подписывается руководителем Комиссии и присутствовавшими членами Комиссии.
16. По результатам рассмотрения документов Комиссия принимает одно из двух предложений:
1) о принятии заявления;
2) о возврате заявления.
Сноска. В пункт 16 внесены изменения приказом Министра финансов РК от 29 августа 2006 года N 331 (вводится в действие со дня официального опубликования).
16-1. В случае легализации денег специалист по результатам рассмотрения документов самостоятельно принимает одно из двух предложений:
1) о принятии заявления;
2) о возврате заявления.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 16-1 приказом Министра финансов РК от 29 августа 2006 года N 331 (вводится в действие со дня официального опубликования).
17. В соответствии с пунктом 5 статьи 7 Закона возврат документов осуществляется в следующих случаях:
1) предоставления не полного пакета документов;
2) наличия в представленных документах подчисток и исправлений;
3) неправильного исчисления суммы сбора;
4) несоответствия представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан к таким документам.
18. После принятия Комиссией/специалистом (в случае легализации денег) одного из предложений, указанных в пунктах 16 и 16-1 настоящей Инструкции, специалистом готовится соответствующий пакет документов для председателя налогового органа:
1) протокол заседания Комиссии, оформленный по каждому отдельному заявлению (в случае легализации имущества, за исключением денег);
2) заявление;
3) другие приложенные к заявлению документы.
Сноска. В пункт 18 внесены изменения приказом Министра финансов РК от 29 августа 2006 года N 331 (вводится в действие со дня официального опубликования).

13. Ақша қаражаттарын қоспағанда, мүлікті жария ету жағдайында маман құжаттар тізімдемесін тексеруден кейін, дербес құрамын салық органының төрағасы бекітетін Комиссия шақырады. Комиссия мүшелерінің саны тақ және бес адамнан кем болмауы тиіс. Маман Комиссияның хатшысы болып табылады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 29 тамыздағы N 331 бұйрығымен.
14. Комиссияның шешімдері Комиссия құрамының 2/3 бар болғанда Комиссия мүшелерінің қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, Комиссия жетекшісінің дауысы шешуші болып табылады.
Комиссия мүшелері қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда, өзінің пікірін жазбаша түрде білдіре алады, ол хаттамаға қоса тіркеледі.
15. Комиссияның шешімі, Комиссияның жетекшісі мен Комиссияның қатысқан мүшелері қол қоятын осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді.
16. Комиссия құжаттарды қарау нәтижесі бойынша төмендегі екі ұсыныстың бірін қабылдайды:
1) өтінішті қабылдау туралы;
2) өтінішті қайтару туралы.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 29 тамыздағы N 331 бұйрығымен.
16-1. Ақша қаражаттарын қоспағанда мүлікті жария ету жағдайында маман құжаттарды қарау нәтижесі бойынша төмендегі екі ұсыныстың бірін қабылдайды:
1) өтінішті қабылдау туралы;
өтінішті қайтару туралы.
Ескерту. 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 29 тамыздағы N 331 бұйрығымен.
17. Заңның 7-бабының 5-тармағына сәйкес құжаттарды қайтару мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) құжаттардың толық емес пакеті ұсынылғанда;
2) ұсынылған құжаттарда өшірулер мен түзетулер бар болғанда;
3) алымның сомасын дұрыс емес есептеу;
4) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасында мұндай құжаттарға қойылатын талаптарға сәйкес келмеуі.
18. Комиссия /маман (ақша қаражаттарын жария ету жағдайында) осы Нұсқаулықтың 16 және 16-1 тармақтарында көрсетілген ұсыныстың бірін қабылдаған соң, маман салық органының төрағасы үшін тиісті құжаттардың пакетін дайындайды:
1) әрбір өтініш беруші бойынша ресімделген Комиссия отырысының хаттамасы (ақша қаражаттарын қоспағанда, мүлікті жария ету жағдайында);
2) өтініш;
3) өтінішке қоса тіркелген басқа да құжаттар.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 29 тамыздағы N 331 бұйрығымен.

19. Председатель налогового органа по результатам представленных материалов принимает одно из двух решений:
1) о принятии заявления;
2) о возврате заявления.
20. При решении о принятии заявления председатель налогового органа и специалист подписывают заявление в 2-х экземплярах с указанием даты принятия заявления и заверением гербовой печатью налогового органа.
После подписания заявления специалист вносит соответствующие сведения в Журнал и реестр легализованного имущества по форме согласно приложению 3 к Закону (далее - Реестр).
После внесения указанных записей в Журнал и Реестр заявителю необходимо расписаться в Реестре, после чего специалистом выдается заявителю второй экземпляр принятого заявления.
21. При решении о возврате заявления специалистом готовится письмо за подписью председателя налогового органа с указанием причин возврата. При этом в письме не должны содержаться сведения о виде имущества, представленного для легализации.
При возврате документов, представленных для легализации имущества, специалисту необходимо произвести возврат подлинников, при этом ксерокопии указанных подлинников должны подшиваться в дело заявителя.
После подписания письма специалист вносит соответствующие сведения в Журнал.
При вручении письма заявителю о возврате документов специалисту необходимо получить отметку заявителя о получении данного письма. В письме указывается количество представленных на легализацию документов и количество листов в документах, указанных в описи.
Сноска. В пункт 21 внесены изменения приказом Министра финансов РК от 29 августа 2006 года N 331 (вводится в действие со дня официального опубликования).
21-1. Общий срок рассмотрения заявлений о легализации имущества в налоговых органах не должен превышать трех рабочих дней со дня поступления в налоговый орган документов, представленных на легализацию.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 21-1 приказом Министра финансов РК от 29 августа 2006 года N 331 (вводится в действие со дня официального опубликования).
22. При устранении причин, послуживших основанием для возврата документов, представленных для легализации имущества, заявитель вправе повторно подать заявление по легализации имущества в течение установленного срока легализации.
4. Ведение лицевых счетов
по сбору за легализацию имущества
23. Лицевые счета заявителей по сбору открываются и ведутся в соответствии с главой 5 Правил ведения лицевых счетов, утвержденных приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 23 декабря 2003 г. N 530, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2672 (далее - Правила), по соответствующему коду бюджетной классификации доходов.
Сноска. В пункт 23 внесены изменения приказом Министра финансов РК от 23 ноября 2006 года N 454 (вводится в действие со дня официального опубликования).

19. Салық органының төрағасы ұсынылған материалдардың негізінде төмендегі екі шешімнің бірін қабылдайды:
1) өтінішті қабылдау туралы;
2) өтінішті қайтару туралы.
20. Өтінішті қабылдау туралы шешім кезінде салық органының төрағасы мен маман өтініштің 2 данасына өтінішті қабылдау күнін көрсетумен және салық органының елтаңбалы мөрімен куәландырып қол қояды.
Өтінішке қол қойғаннан кейін маман Журналға және Заңға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жария етілген мүлік тізіліміне (бұдан - Тізілім) тиісті өзгерістер енгізеді.
Көрсетілген жазулар Журнал мен Тізілімге енгізілгеннен кейін өтініш берушіге Тізілімге қол қою қажет, содан соң маман қабылданған өтініштің екінші данасын өтініш берушіге береді.
21. Өтінішті қайтару туралы шешім кезінде маман қайтарудың себебін көрсетумен салық органының басшысы қолын қоятын хат дайындайды. Бұл ретте хатта жария етуге ұсынылған мүліктің түрі туралы мәліметтер болмауы тиіс.
Мүлікті жария ету үшін ұсынылған құжаттарды қайтару кезінде маманға түпнұсқаларды қайтару жүргізу қажет, бұл ретте аталған түпнұсқалардың ксерокөшірмелері өтініш берушінің ісіне тігілуі тиіс.
Хатқа қол қойылған соң маман Журналға тиісті өзгерістер енгізеді.
Құжаттарды қайтару туралы хатты өтініш берушіге табыс еткен кезде маман өтініш берушіден аталған хатты алғаны туралы белгісін алуы қажет. Хатта жария етуге ұсынылған құжаттардың саны және тізімдемеде көрсетілген құжаттардағы парақтардың саны көрсетіледі.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 29 тамыздағы N 331 бұйрығымен.
21-1. Салық органдарында мүлікті жария ету туралы өтінішті қараудың жалпы мерзімі жария етуге ұсынылған құжаттардың салық органына келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен аспауы керек.
Ескерту. 21-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 29 тамыздағы N 331 бұйрығымен.
22. Мүлікті жария етуге ұсынылған құжаттарды қайтару үшін негіз болған себептерді жойған кезде, өтініш беруші жария етудің белгіленген мерзімі ішінде мүлікті жария ету бойынша өтінішті қайтадан беруге құқылы.
4. Мүлікті жария ету үшін алым бойынша
дербес шоттарды жүргізу
23. Алым бойынша өтініш берушілердің дербес шоттары Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 716 болып тiркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті Төрағасының 2003 жылғы 23 желтоқсандағы N 530 бұйрығымен бекітілген Дербес шоттарды жүргізу ережелерінің (бұдан әрі - Ереже) 5-тарауына сәйкес кiрiстердiң бюджет жiктеуiшiнiң тиiстi коды бойынша ашылады және жүргізіледі.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 23 қарашадағы N 454 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).

24. Сбор уплачивается гражданами по месту жительства, а юридическими лицами - по месту нахождения, за исключением сбора за легализацию недвижимого имущества в соответствии со статьей 11 Закона.
Заявители, легализующие недвижимое имущество, находящееся на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уплачивают сбор по местонахождению имущества.
Сноска. В пункт 24 внесены изменения приказом Министра финансов РК от 23 ноября 2006 года N 454 (вводится в действие со дня официального опубликования).
25. Уплаченные суммы сбора отражаются в графе "Начислено" и "Уплачено" лицевого счета заявителя на основании информации и отчетности органа Казначейства по поступившим суммам в автоматическом режиме по регистрационному номеру налогоплательщика отправителя, указанного в платежном документе. При этом на неуплаченные суммы сбора пеня в лицевом счете не начисляется.
Подтверждением уплаты сбора является зачисление суммы сбора в бюджет.
26. Возврат из бюджета суммы сбора производится на основании заявления заявителя при отражении наличии на лицевом счете уплаченной суммы по данным информации и отчетности органа Казначейства.
При возврате суммы сбора указанная сумма разносится в лицевой счет одновременно в графу "Возвращено" и "Уменьшено".
Возврат (зачет) ошибочно уплаченных сумм сбора производится в порядке, предусмотренном в главе 15 Правил.
27. При представлении документов на легализацию имущества в налоговый орган по месту нахождения имущества, в том числе платежного документа на уплату сбора в другой налоговый орган, заявитель представляет заявление на зачет ошибочно уплаченной суммы в налоговый орган, куда представлены документы. При этом налоговый орган по месту нахождения имущества направляет письменный запрос с приложением заявления заявителя и копии платежного документа в налоговый орган по месту фактической уплаты сбора на перевод (зачет) уплаченной суммы сбора.
Налоговый орган по месту фактической уплаты сбора на основании полученных документов в течение одного рабочего дня оформляет заключение и платежное поручение на перевод (зачет) уплаченной суммы сбора в налоговый орган по месту нахождения имущества.
На основании полученной информации и отчетности органа Казначейства, а также заключения и платежного поручения указанная сумма отражается в лицевом счете в графе "Начислено" и "Уплачено" в налоговом органе по месту нахождения имущества.
5. Возврат сбора за легализацию имущества
28. Возврат уплаченного сбора не производится, за исключением случаев возврата документов, представленных на легализацию имущества, либо отказа в легализации имущества.
Возврат из бюджета поступивших сумм сбора производится только на основании письменного заявления плательщика на возврат из бюджета сумм сбора, представленного в налоговый орган по месту уплаты сбора.
При этом заявление на возврат суммы сбора представляется в следующих случаях:

24. Алымды Заңның 11-бабына сәйкес жылжымайтын мүлікті жария ету үшін алымды қоспағанда, азаматтар тұрғылықты жері бойынша, ал заңды тұлғалар - орналасқан орны бойынша төлейді.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқықтары ресімделмеген Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан жылжымайтын мүлікті жария ететін өтініш берушілер алымды мүліктің орналасқан орны бойынша төлейді.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2006 жылғы 23 қарашадағы N 454 бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз).
25. Төленген алым сомалары өтініш беруші дербес шотының "Есептелді" және "Төленді" бағанында жіберуші салық төлеушінің төлем құжатында көрсетілген тіркеу нөмірі бойынша автоматты режимде түскен сомалар бойынша Қазынашылық органның ақпараты мен есептілігінің негізінде көрсетіледі. Бұл ретте алымның төленбеген сомаларына дербес шотта өсімпұл есептелмейді.
Алым сомасының бюджетке есептелген күні алым төленгенінің растауы болып табылады.
26. Алым сомасын бюджеттен қайтару Қазынашылық органы ақпараты мен есептілігінің деректері бойынша дербес шотта төленген сома барлығы көрсетілген кезде өтініш беруші өтінішінің негізінде жүргізіледі.
Алым сомасы қайтарылған кезде, көрсетілген сома дербес шотқа бір мезгілде "Қайтарылды" және "Азайтылды" бағанына таратылып жазылады.
Алымның қате төленген сомаларын қайтару (есепке жатқызу) Ереженің 15-тарауында көзделген тәртіппен жүргізіледі.
27. Мүліктің орналасқан орны бойынша салық органына мүлікті жария етуге құжаттарды, соның ішінде алымды төлеуге арналған төлем құжатын басқа салық органына ұсынған кезде, өтініш беруші қате төленген соманы есепке жатқызуға өтінішті құжаттар ұсынылған салық органына береді. Бұл ретте мүліктің орналасқан орны бойынша салық комитеті төленген алымның сомасын аударуға (есепке жатқызуға) алымды нақты төлеу орны бойынша салық органына өтініш берушінің өтініші мен төлем құжатының көшірмелерін қоса жазбаша сұрау салу жібереді.
Алымды нақты төлеу орны бойынша салық органы алынған құжаттардың негізінде бір жұмыс күні ішінде мүліктің орналасқан орны бойынша салық органына алымның төленген сомасын аударуға (есепке жатқызуға) қорытынды мен төлем тапсырмасын ресімдейді.
Қазынашылық органынан алынған ақпарат пен есептіліктің, сондай-ақ қорытынды мен төлем тапсырмасының негізінде көрсетілген сома мүліктің орналасқан орны бойынша салық органында дербес шотта "Есептелді" және "Төленді" бағанында көрсетіледі.
5. Мүлікті жария ету үшін алымды қайтару
28. Төленген алым мүлікті жария етуге ұсынылған құжаттарды қайтару немесе мүлікті жария етуден бас тартылған жағдайларды қоспағанда, қайтарылмайды.
Түскен алым сомаларын бюджеттен қайтару төлеушінің алымды төлеу орны бойынша салық органына алым сомаларын бюджеттен қайтаруға берген жазбаша өтінішінің негізінде ғана жүргізіледі.
Бұл ретте алым сомасын қайтаруға өтініш мынадай жағдайларда беріледі:

1) возврата заявителю документов, представленных на легализацию имущества, в том числе при возврате заявителю документов для устранения причин возврата документов;
2) отказа решением местных исполнительных органов в легализации недвижимого имущества.
Однако при не представлении в налоговый орган заявления на возврат из бюджета поступивших сумм сбора возврат сбора не производится.
29. В заявлении на возврат из бюджета поступивших сумм сбора должны быть указаны сведения:
1) наименование или Ф.И.О. заявителя;
2) РНН заявителя;
3) адрес заявителя;
4) сумма, подлежащая возврату;
5) номер банковского счета заявителя и наименование банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также их реквизиты;
6) номер удостоверения личности или паспорта и кем он выдан для физического лица.
К заявлению на возврат должен быть приложен подлинник платежного документа об уплате сбора в бюджет и решение комиссии о необходимости возврата указанного сбора.
30. Возврат сбора плательщику производится в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления о возврате.
На основании заявления о возврате налоговыми органами представляется в органы Казначейства заключение и платежное поручение по возврату из бюджета поступивших сумм сбора.
31. Для возврата из бюджета сбора за легализацию недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которые не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан на основании статьи 11 Закона, по которым произведена уплата в бюджет, но произведен отказ в легализации имущества, в налоговый орган по месту уплаты сбора, кроме заявления на возврат из бюджет сбора представляется документ, выданный местным исполнительным органом с решением рабочей комиссии о необходимости возврата указанного сбора.
32. После устранения причин, послуживших основанием для возврата документов и повторного представления заявления на легализацию имущества в течение установленного Законом срока легализации имущества, производится уплата в бюджет сбора за легализацию имущества в соответствии с пунктом 4 статьи 6 Закона.
Приложение 1
к Инструкции по проведению
легализации имущества
в налоговых органах
Журнал
учета заявлений по легализации имущества
тыс.тенге
N
п/п
Дата
пред-
став-
ления
доку-
мен-
тов
для
лага-
лиза-
ции
иму-
щест-
ва
Ф.И.О.
или
наи-
мено-
вание
зая-
вите-
ля
РНН
Место
житель-
ства
или
юриди-
ческий
адрес
заяви-
теля
Пере-
чень
лега-
лизуе-
мого
иму-
щест-
ва
Стоимость легализуемого имущества
Все-
го
в том числе
иму-
щест-
во
на
тер-
ри-
то-
рии
РК,
за
иск-
люче-
нием
ст.11
За-
кона
день-
ги
в
РК
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
N п/п
Стоимость
легализуемого
имущества
Сумма уплаченного
сбора за легализацию
имущества
в том числе
Все-
го
в том числе
день-
ги за
гра-
ни-
цей
не-
дви-
жи-
мое
иму-
щест-
во
за
гра-
ни-
цей
цен-
ные
бу-
маги
за
гра-
ни-
цей
цен-
ные
бу-
маги
оформ-
ленные
на
ненад-
лежащее
лицо
иму-
щест-
во
оформ-
лен-
ное
на
не-
над-
лежа-
щее
лицо
иму-
щество
на
терри-
тории
РК, за
исклю-
чением
ст.11
Закона
деньги
в РК
1
10
11
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы
N№ п/п
Сумма уплаченного сбора
за легализацию имущества
деньги
за
границей
недвижимое
имущество
за границей
ценные бумаги за границей
ценные
бумаги
оформ-
ленные
на
ненад-
лежащее
лицо
имущество
оформ-
ленное
на
ненад-
лежащее
лицо
1
18
19
20
21
22
продолжение таблицы
N п/п
Дата когда заявитель должен получить заявление
Решение комиссии
Ф.И.О. ответст-
венного
лица
N и дата
протокола
о принятии
заявления
N
и дата
письма
о
возв-
рате
доку-
ментов
причина
возврата
документов
1
23
24
25
26
27
Приложение 2
к Инструкции по проведению
легализации имущества
в налоговых органах
Опись N _____
документов, представленных для легализации имущества
Перечень, представленных документов

1) өтініш берушіге мүлікті жария етуге ұсынылған құжаттар қайтарылғанда, соның ішінде өтініш берушіге құжаттарды қайтару себебін жою үшін қайтарған кезде;
2) жергілікті атқарушы органдардың шешімімен жылжымайтын мүлікті жария етуден бас тартылғанда.
Бірақ салық органына алымның түскен сомаларын бюджеттен қайтаруға өтініш берілмеген кезде алымды қайтару жүргізілмейді.
29. Алымның түскен сомаларын бюджеттен қайтаруға өтініште мынадай мәліметтер көрсетілуі тиіс:
1) өтініш берушінің атауы немесе аты-жөні;
2) өтініш берушінің СТН-і;
3) өтініш берушінің мекен-жайы;
4) қайтарылуға жататын сома;
5) өтініш берушінің банктік шотының нөмірі және банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы, сондай-ақ олардың деректемелері;
6) жеке куәліктің немесе паспорттың нөмірі және ол жеке тұлғаға кіммен берілді.
Қайтаруға өтінішке алымның бюджетке төленгені туралы төлем құжатының түпнұсқасы және көрсетілген алымды қайтару қажеттілігі туралы комиссияның шешімі қоса берілуі тиіс.
30. Алымды төлеушіге қайтару, қайтару туралы өтінішті берген күннен бастап он жұмыс күнінің ішінде жүргізіледі.
Қайтару туралы өтініштің негізінде салық органдары Қазынашылық органдарына алымның түскен сомаларын бюджеттен қайтару бойынша қорытынды мен төлем тапсырмасын береді.
31. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқықтары ресімделмеген Қазақстан Республикасының аумағындағы жылжымайтын мүлікті жария ету үшін алымды бюджеттен қайтару үшін, Заңның 11-бабының негізінде олар бойынша бюджетке төлеу жүргізілген, бірақ мүлікті жария етуден бас тартылғанда, алымды төлеу орны бойынша салық органына алымды бюджеттен қайтаруға өтініштен басқа, жергілікті атқарушы органның аталған алымды қайтару қажеттілігі туралы жұмыс комиссиясының шешімі бар құжат беріледі.
32. Мүлікті жария етудің Заңда белгіленген мерзімі ішінде құжаттарды қайтару және мүлікті жария етуге өтінішті қайтадан беру үшін негіз болған себептерді жойғаннан кейін мүлікті жария ету үшін бюджетке алымды төлеу Заңның 6-бабының 4-тармағына сәйкес жүргізіледі.
Салық органдарында мүлікті
жария етуді жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа 1-қосымша
Мүлікті жария ету бойынша өтініштерді есепке алу
Журналы
мың теңге
Р/с
N
Мүлікті жария ету үшін құжаттарды ұсыну күні
Өтініш берушінің аты-жөні немесе атауы
СТН-і
Өтініш берушінің тұрғылықты жері немесе заңды мекен-жайы
Жария етілетін мүліктің тізбесі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Жария етілетін мүліктің құны
Барлығы
соның ішінде
Заңның 11-бабын қоспағанда, ҚР аумағындағы мүлік
ҚР-дағы ақша
шетелдегі ақша
шетелдегі жылжымайтын мүлік
шетелдегі бағалы қағаздар
тиісті емес тұлғаға ресімделген бағалы қағаздар
тиісті емес тұлғаға ресімделген мүлік
7
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Мүлікті жария ету үшін төленген алымның сомасы
Барлығы
соның ішінде
Заңның 11-бабын қоспағанда, ҚР аумағындағы мүлік
ҚР-дағы ақша
шетелдегі ақша
шетелдегі жылжымайтын мүлік
шетелдегі бағалы қағаздар
тиісті емес тұлғаға ресімделген бағалы қағаздар
тиісті емес тұлғаға ресімделген мүлік
15
16
17
18
19
20
21
22
кестенің жалғасы
Өтініш беруші өтінішті алуы тиіс күн
Комиссияның шешімі
Жауапты тұлғаның аты-жөні
өтініштің қабылданғаны туралы хаттаманың N мен күні
құжаттарды қайтару туралы хаттың N мен күні
құжаттарды қайтарудың себебі
23
24
25
26
27
Салық органдарында мүлікті
жария етуді жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа 2-қосымша
Мүлікті жария ету үшін ұсынылған құжаттардың
N_____ тізімдемесі
Ұсынылған құжаттардың тізбесі

1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
3. _____________________________________________________________
4. _____________________________________________________________
5. _____________________________________________________________
6. _____________________________________________________________
Количество документов _____ (__________________________________)
(прописью)
Количество листов в документах _____ (_________________________)
(прописью)
Специалист ________________________________________ __________
"____"________2006г. (Фамилия, имя и отчество) подпись
Вам необходимо явиться в налоговый комитет
по ______________ __________________________________
"____" ______________ 2006г., "____" часов "____" минут.
Место штампа
Я,______________________________________________________________
(Ф.И.О заявителя)
действительно получил опись документов, представленных для
легализации имущества за N _______ от _______________2006 года,
а также несу ответственность за достоверность и полноту
сведений, указанных в представленных для легализации
документах, и подтверждаю, что:
1) в отношении меня (руководителей юридического лица,
представителем которого я являюсь) не были возбуждены уголовные
дела за совершение преступлений, указанных в статьях 190 - 193,
218, 221, 222 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
2) я (руководители юридического лица, представителем
которого я являюсь) не был(и) осужден(ы) за совершение
преступлений, указанных в статьях 190 - 193, 218, 221, 222
Уголовного кодекса Республики Казахстан;
3) я (руководители юридического лица, представителем
которого я являюсь) не привлекался(лись) к административной
ответственности за совершение административных правонарушений,
указанных в статьях 118, 120, 143, 154, 155 (часть первая),
178, 179, 182, 185, 189, 205 - 209, 237, 239, 253, 357-2
Кодекса Республики Казахстан об административных
правонарушениях;
4) имущество, на которое мною представлены документы
для легализации, не получено в результате совершения
коррупционных правонарушений, преступлений против личности,
мира и безопасности человечества, основ конституционного
строя и безопасности государства, собственности, интересов
государственной службы, общественной безопасности и
общественного порядка, здоровья и нравственности населения;
5) права на имущество, на которое мною представлены
документы для легализации, не оспариваются в судебном порядке;
6) легализуемые деньги не получены в качестве кредитов;
7) не легализую имущество, предоставление прав на которое
не допускается законами Республики Казахстан.
Заявитель __________________________ ________ "__"_______ 2006г.
(Фамилия, имя и отчество) подпись
Приложение 3
к Инструкции
по проведению легализации
имущества в налоговых органах
"Утверждаю"
Председатель налогового комитета
________________________________
(наименование налогового органа)
______________________________
(Ф.И.О., подпись)
____________________
(Дата)
ПРОТОКОЛ N _____
заседания Комиссии по проведению амнистии
в связи с легализацией имущества в налоговых органах
Председательствовал: ___________________________________________
(Фамилия, имя и отчество)
Присутствовали члены Комиссии:__________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(Фамилия, имя и отчество)
Повестка заседания:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Решение:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Секретарь Комиссии: ____________________________________________
(Фамилия, имя и отчество)
Фамилии и подписи членов Комиссии:

1. ________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________
4. ________________________________________________________________
5. ________________________________________________________________
6. ________________________________________________________________
Құжаттардың саны ___________ (____________________________________)
(жазбаша)
Құжаттардағы парақтардың саны _____ (_____________________________)
(жазбаша)
Маман ______________________________________ ______________________
2006 ж. "____" ________ (Тегі, аты және әкесінің аты)
қолы
Сізге 2006 ж. "____" _________"____" сағат"____" минутта __________
______________________________ бойынша салық комитетіне келу қажет.
Мөртаңбаның орны
Мен, ______________________________________________________________
(Өтініш берушінің аты-жөні)
іс жүзінде 2006 жылғы _______________ N__________ мүлікті жария ету үшін ұсынылған құжаттардың тізімдемесін алдым, сондай-ақ жария ету үшін ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтердің шынайылығы мен толықтығы үшін жауап беремін және:
1) маған (мен өкілі болып табылатын заңды тұлғалардың басшыларына) қатысты Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190 - 193 , 218 , 221 , 222-баптарында көрсетілген қылмыстар жасалғаны үшін қылмыстық іс қозғалмағандығын;
2) мен (мен өкілі болып табылатын заңды тұлғалардың басшылары) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 190 - 193 , 218 , 221 , 222-баптарында көрсетілген қылмыстар жасалғаны үшін сотталмағандығымды(дығын);
3) мен (мен өкілі болып табылатын заңды тұлғалардың басшылары) Қазақстан Республикасы Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексінің 118 , 120 , 143 , 154 , 155 (бірінші бөлігі), 178 , 179 , 182 , 185 , 189 , 205 - 209 , 237 , 239 , 253 , 357-2-баптарында көрсетілген әкімшілік құқық бұзушылықтар жасалғаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылмағандығымды(дығын);
4) менімен жариялау үшін құжаттар ұсынылған мүлік сыбайлас жемқорлыққа қатысты құқық бұзушылықтар, жеке тұлғаға, бейбiтшiлiк пен адамзаттың қауiпсiздiгiне, конституциялық құрылыс негiздерiне және мемлекеттің қауіпсiздiгіне, меншiкке, мемлекеттiк қызмет мүдделерiне, қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртiпке, халықтың денсаулығы мен имандылыққа қарсы қылмыстардың нәтижесiнде алынбағандығын;
5) менімен жариялау үшін құжаттар ұсынылған мүлік құқықтары сот тәртiбiмен дауланып жатпағандығын;
6) жария етілетін ақша кредит ретінде алынбағандығын;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында құқықтар беруге жол берілмейтін мүлікті жария етпейтінімді растаймын.
Өтініш беруші ____________________________ ______ 2006 ж."___"______
(Аты, тегі және әкесінің аты) қолы
Салық органдарында мүлікті
жария етуді жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа 3-қосымша
"Бекітемін"
Салық комитетінің төрағасы
___________________________
(салық органының атауы)
___________________________
(аты-жөні, қолы)
___________________________
(Күні)
Салық органдарында мүлікті жария етуге байланысты
рақымшылық жүргізу жөніндегі комиссия отырысының
N_____ ХАТТАМАСЫ
Төрағалық етуші: __________________________________________________
(Тегі, аты және әкесінің аты)
Комиссияның мүшелері қатысты: _____________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Тегі, аты және әкесінің аты)
Отырыстың күн тәртібі: ____________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Шешім:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Комиссияның хатшысы: ______________________________________________
(Тегі, аты және әкесінің аты)
Комиссия мүшелерінің тектері мен қолдары: