Об утверждении Правил медицинского осмотра работников, непосредственно связанных с движением поездов на железнодорожном транспорте Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 мая 2006 года № 220. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июля 2006 года № 4292. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от от 30 июня 2010 года № 476
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.06.2010 № 476.
В соответствии с подпунктом 22) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О системе здравоохранения", пунктами 1 и 3 статьи 13   Закона Республики Казахстан "О безопасности и охране труда", в целях дальнейшего совершенствования мер по медицинскому обеспечению безопасных условий при перевозке пассажиров и грузов железнодорожным транспортом, ПРИКАЗЫВАЮ: см. K070251
1. Утвердить прилагаемые Правила медицинского осмотра работников, непосредственно связанных с движением поездов на железнодорожном транспорте Республики Казахстан.
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Белоног А.А.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан - Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
И.о. Министра
"СОГЛАСОВАН"
Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
______________________
21 июня 2006 года
Утверждены приказом
и.о.Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 мая 2006 года N 220
Правила
медицинского осмотра работников, непосредственно
связанных с движением поездов на железнодорожном
транспорте Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила медицинского осмотра работников, непосредственно связанных с движением поездов на железнодорожном транспорте Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок проведения обязательного медицинского осмотра работников железнодорожного транспорта, непосредственно связанных с движением поездов (далее - медицинский осмотр).
2. В целях определения пригодности по состоянию здоровья к выполняемой работе, своевременного установления начальных признаков профессиональных заболеваний, выявления заболеваний, препятствующих осуществлению профессиональной деятельности, и предупреждения несчастных случаев на производстве обязательному медицинскому осмотру подлежат лица, поступающие на работу и работающие в профессиях и должностях, непосредственно связанных с движением поездов на железнодорожном транспорте.
2. Категории осматриваемых лиц

Қазақстан Республикасында темір жол көлігіндегі поездар қозғалысымен тікелей байланысты жұмыскерлерді медициналық қарау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2006 жылғы 17 мамырдағы N 220 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 13 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 4292. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 маусымдағы N 476 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.06.30 N 476 бұйрығымен.
"Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 22) тармақшасына, "Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 1 және 3 тармақтарына сәйкес, темір жол көлігімен жолаушыларды және жүктерді тасымалдау кезінде қауіпсіздік жағдайын медициналық камтамасыз ету шараларын одан әрі жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН: Қараңыз K070251
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында темір жол көлігіндегі поездар қозғалысымен байланысты жұмыскерлерді медициналық қарау ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (Белоног А.А.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінiң Ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Акрачкова Д.В.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялауға жіберсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетінің төрағасы А.А.Белоногқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация министрі
2006 жылғы 21 маусым
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2006 жылғы 17 мамырдағы
N 220 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында темір жол көлігінде
поездар қозғалысымен тікелей байланысты жұмыскерлерді
медициналық қарау ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында темір жол көлігінде поездар қозғалысымен тікелей байланысты жұмыскерлерді медициналық қарау ережесі (бұдан әрі - Ереже) поездар қозғалысымен тікелей байланысты жұмыскерлерді міндетті медициналық қараудан (бұдан әрі - медициналық қарау) өткізу тәртібін белгілейді.
2. Денсаулығының жай-күйі бойынша орындалатын жұмысқа жарамдығын, кәсіби аурулардың бастапқы белгілерін уақтылы айқындау, кәсіби қызметін жүзеге асыруға кедергі болатын ауруларды анықтау және жазатайым оқиғаның алдын алу мақсатында темір жол көлігінде поездар қозғалысымен тікелей байланысты лауазымдар мен қызмет орындарында жұмыс істейтін және орналасатын адамдар міндетті медициналық қараудан өтуге жатады.
Қаралатын адамдардың санаттары

3. Обязательному медицинскому осмотру подлежат следующие категории работников, непосредственно связанных с движением поездов на железнодорожном транспорте:
1) водители и машинисты подвижного оборудования: машинист автомотрисы (дизель поезда, мотовоза, путевых машин, тепловоза, электровоза, электропоезда), машинист-инструктор, машинист крана (крановщик), машинист крана на железнодорожном ходу, машинист путевого струга, машинист установок по обслуживанию подвижного состава, водитель дрезины (погрузчика), помощник машиниста тепловоза (тягового аппарата, электровоза, электропоезда, путевых машин, автомотрисы, крана), помощник водителя дрезины;
2) диспетчер локомотивный (вагонного депо, локомотивного депо, маневровый железнодорожной станции, поездной, станционный), энергодиспетчер, начальник железнодорожной станции (несущий сменное дежурство по станции), агент по розыску грузов (АРГ), дежурный по депо (оборотного и основного депо, по станции, по сортировочной горке, по отделению железной дороги, по парку на железнодорожном транспорте, по разъезду, станционного поста централизации), оператор по обработке информации, оператор по обработке перевозочных документов (путевых листов), оператор по обслуживанию и ремонту вагонов и контейнеров, оператор по путевым измерениям, оператор поста централизации, оператор сортировочной горки, приемосдатчик груза и багажа (в поездах);
3) стрелочники, сцепщики, рабочие по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта: дежурный по переезду (стрелочного поста, включая старшего), регулировщик скорости движения вагонов (включая старшего), сигналист, осмотрщик вагонов, осмотрщик-ремонтник вагонов, приемщик поездов, промывальщик-пропарщик цистерн, слесарь по осмотру и ремонту локомотивов на пунктах технического обслуживания (по ремонту подвижного состава, занятый на безотцепочном ремонте), наладчик, обслуживающий стрелочные переводы, составитель поездов (помощник), бригадир пункта коммерческого осмотра, мастер вагонного депо (локомотивного депо, по электродепо, погрузочно-разгрузочных работ);
4) проводники железнодорожного вагона, кондукторы, руководители специализированных (производственно-эксплуатационных) подразделений, техники-механики: проводник пассажирского вагона (по сопровождению грузов и спецвагона, по сопровождению локомотивов и пассажирских вагонов в нерабочем состоянии), кондуктор грузовых поездов (главный), инженер по приему вагонов (локомотивов), приемщик вагонов (локомотивов), ревизор по безопасности движения (движения отделения железной дороги), дежурный по вокзалу, мастер электродепо (локомотивного депо, вагонного депо, поезда восстановительного и рельсосварочного), начальник пункта технического осмотра (вагона почтового и путеобследовательского), начальник поезда (восстановительного, пассажирского и рефрижераторного), начальник (директор) вагона-ресторана, механик перегрузочных машин, поездной электромеханик;

3. Темір жол көлігінде поездар қозғалысымен тікелей байланысты төмендегі жұмыскерлердің санаттары міндетті медициналық қаралуға тиіс:
1) қозғалмалы жабдықтардың жүргізушілерi және машинистерi: автомоторис машинисі (дизель-поезының, мотовоздың, жол машиналарының, тепловоздың, электровоздың, электропоездың), локомотив бригадасының машинист-нұсқаушысы, кран машинисі (краншы), теміржол жүрісіндегі кран машинисі, жол жолғы машинисі, жылжымалы құрамға қызмет көрсету қондырғысының машинисі, дрезина (тиегiш) жүргізушісі, тепловоз машинисiнiң көмекшісі (тарту аппаратының, электровоздың, электропоездың, жол машиналарының, автомотористардың, крандардың), дрезина жүргізушісінiң көмекшісі;
2) диспетчерлер локомотивтiк (вагон депосының, локомотив депосының, маневрлік темір жол станциясының, поезд, станция), энергодиспетчерi, темір жол станциясының бастығы (станция бойынша ауысым кезекшілігінде тұрған), жүктерді іздеу жөніндегі агент (ЖІА) депо бойынша кезекшi (айналым және негiзгi деполары, станция бойынша, сұрыптау дөңесі бойынша, темір жол бөлімшесі бойынша, темір жол көлігінiң паркi бойынша, разъезд бойынша, орталықтандыру станциялық посты бойынша), ақпараттарды өңдеу жөніндегі оператор, тасымалдау құжаттарын дайындау жөніндегі (жол парақтарын) оператор, вагондар мен контейнерлерге қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі оператор, жолдарды өлшеу жөніндегі оператор, қосындарды орталықтандыру жөніндегі оператор, сұрыптау дөңесі жөніндегі оператор, жүк пен багаж қабылдаптапсырушы (поездардағы);
3) бағдаршылар, тіркесшілер, темір жол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету мен жөндеу жұмысшылары, жолөтпе бойынша кезекші (бағдаршы постының кезекшісі, басшысын қоса), вагон қозғалысының жылдамдығын реттеуші (басшысын қоса), сигналшы, вагондардың қараушысы, қараушы-жөндеушісі, поездар қабылдаушысы, цистерналарды жуып-булаушы, локомотивтердi техникалық қызмет көрсету пункттарында қараушылар және жөндеушiлер (тiркелмейтiн жөндеудегi қозғалыс құрамдарымен айналысатындар), бағыттамалы бұрмаларға қызмет көрсетіп жөндеуші, поезд құрастырушысы (көмекшісі), коммерциялық тексеру пунктінің бригадирі, вагон депосының мастері (локомотив депосы, электродепосы, тиеу-түсіру жұмыстарының мастері);
4) темір жол вагондары жолсеріктері, кондукторлары, арнаулы (өндірістік-пайдалану) бөлімшелер басшылары, техник-механиктер: жолаушылар вагондарының жолсеріктері (жүк және арнаулывагондардың ережүрушiлерi, жұмыс iстемейтiн жағдайдағы локомотивтер мен жолаушылар вагондарының ережүрушiлерi, жүк поездарының кондукторы (басшысын қоса), вагондарды (локомотивтердi) қабылдау бойынша инженерлер, вагондарды (локомотивтердi) қабылдаушы, қозғалыс қауіпсiздiгi бойынша ревизорлар (темір жол бөлімшесі қозғалысы бойынша), вокзал бойынша кезекшi, вагон, электродепо мастері (локомотив депосының, вагон депосының, қалпына келтіру, рельс дәнекерлеу поезiнiң), техникалық қарау пунктiнiң бастығы ( пошта және жолтексеру вагондарының), поезд бастығы (қалпына келтіру, жолаушылар, рефрижератор), вагон-ресторан бастығы (директоры), қайта тиеу машинасының механигі, поезд электр механигі;

5) работники по обслуживанию и ремонту путевых машин и механизмов железнодорожного транспорта: бригадир (освобожденный) по текущему содержанию и ремонту пути и искусственных сооружений, моторист поворотного круга, наладчик контрольно-измерительных вагонов, обходчик пути и искусственных сооружений, наладчик путевых машин и механизмов, оператор дефектоскопной тележки (по путевым измерениям), помощник оператора дефектоскопной тележки, монтер пути, электрогазосварщик, электросварщик на ремонте подвижного состава, электросварщик на автоматических и полуавтоматических машинах (работающий на железнодорожных путях), электросварщик ручной сварки (работающий на железнодорожных путях), мастер дорожный, включая старшего (мостовой, тоннельный, по эксплуатации и ремонту машин и механизмов), слесарь по ремонту путевых машин и механизмов, начальник путевой машины (участка пути), инженер (занятый на эксплуатационном обслуживании железнодорожно-строительных машин);
6) работники по обслуживанию и ремонту линейных сооружений и станционного оборудования связи, руководители специализированных подразделений: начальник участка производства, электромеханик (включая старшего) по обслуживанию и ремонту приборов, аппаратуры и устройств связи (устройств сигнализации, централизации и блокировки, дистанции электроснабжения), электромеханик по ремонту приборов (перегретых букс в поезде), электромонтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств связи (устройств сигнализации, централизации и блокировки), машинист компрессорной установки.
3. Порядок проведения медицинского осмотра
4. Медицинский осмотр проводится врачебно-экспертными (медицинскими) комиссиями (далее - ВЭК) лечебно-профилактических организаций и центрами гигиены труда и профессиональной патологии Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - Центры), имеющими лицензии на осуществление медицинской и врачебной деятельности по оценке профессиональной пригодности по состоянию здоровья.
5. ВЭК должны:
1) в своей деятельности руководствоваться настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами в области здравоохранения и железнодорожного транспорта;
2) укомплектовываться из числа специалистов, соответствующих квалификационным требованиям, предъявляемым к лицам, осуществляющим медицинскую и врачебную деятельность;
3) при необходимости запрашивать сведения о лице, направленном на медицинский осмотр, из психоневрологического, наркологического диспансеров и поликлиники по месту его постоянного проживания;

5) темір жол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмысшылары: жолдар мен жасанды құрылыстарға ағымдағы қызмет көрсету және жөндеу бойынша бригадир (босатылған), айналым шеңберiнiң моторисi, бақылау-өлшеу вагондарының жөндеушісі, жолдар мен жасанды құрылыстарды аралаушы; жол машиналарын және механизмдерін жөндеуші, дефектоскоп арбасының операторы (жол өлшеулері бойынша), дефектоскоп арбасы операторының көмекшісі, жол монтері, электрогаз дәнекерлеуші, жылжымалы құрамды жөндеудегі электрогаз дәнекерлеуші, автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электр дәнекерлеуші (темір жолдарда жұмыс істейтін), қолмен дәнекерлеу электр дәнекерлеуші (темір жолдарда жұмыс істейтін), жол мастері, басшысын қоса (көпір, тоннель, машиналар мен механизмдерді пайдалану және жөндеу бойынша), жол машиналары мен механизмдерін жөндеу жөніндегі слесарь, жол машинасы (жол учаскесі) бастығы, темір жол-құрылыс машиналарын пайдалану қызмет көрсетумен айналысатын инженерлер);
6) желілік құрылыстар мен байланыстың станциялық жабдығына қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмысшылар, мамандандырылған бөлімшелер басшылары: өндіріс учаскесінің бастығы, байланыс аппаратурасы мен құрылғысына қызмет көрсету және жөндеу бойынша электр механигi (бастығын қоса), (сигнализация, орталықтандыру және бұғақтау құрылғысына, электрмен камтамасыздандыру аралығына), аспаптарды жөндеу жөніндегі (поездағы қызып кеткен букстар) электр механигі, байланыс аппаратурасы мен құрылғысына қызмет көрсету және жөндеу бойынша электр монтері (сигнализация, орталықтандыру және бұғақтау құрылғысына), компрессорлық қондырғы машинисі.
3. Медициналық қарау тәртібі
4. Медициналық қарауды денсаулық жағдайы бойынша кәсіби жарамдылығын бағалау жөніндегі медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар емдеу-алдын алу ұйымдарының дәрігерлік-сараптау (медициналық) комиссиялары (бұдан әрі - ДСК) мен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң еңбек гигиенасы және кәсіби аурулар ғылыми орталықтары (бұдан әрі - Орталықтар) жүргізеді.
5. ДСК:
1) өз қызметінде осы Ережені және денсаулық сақтау саласындағы және темір жол көлігіндегі басқа да нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа алуы;
2) медициналық және дәрігерлік қызметті жүзеге асырушы адамдарға қойылатын тиісті біліктілік талаптарға сәйкес мамандармен қамтамасыз етілуі;
3) қажетіне қарай, психоневрологиялық, наркологиялық диспанесрлерден және оның тұрғылықты жеріндегі емханадан медициналық қарауға жіберілген адам туралы мәліметтер сұрауға;

4) функционировать на постоянно действующей основе и работать в установленное время по утвержденному администрацией лечебно-профилактической организации графику;
5) выдавать полное и обоснованное заключение о пригодности работника к профессии, непосредственно связанной с движением поездов, скрепленное подписью Председателя ВЭК, секретаря ВЭК и печатью медицинской организации, в составе которой функционирует ВЭК;
6) в случаях выявления у лица, проходящего медицинский осмотр признаков профессионального заболевания, в сложных случаях экспертизы профессиональной пригодности и в случаях несогласия работника с заключением ВЭК, направлять его в Центры с предоставлением подробной выписки из медицинской документации;
7) извещать организацию железнодорожного транспорта о случаях уклонения направленного работника от медицинского осмотра;
8) ежегодно, совместно с государственными органами санитарно-эпидемиологической службы на железнодорожном транспорте, представителями администрации организации железнодорожного транспорта и профсоюзного комитета, обобщать результаты медицинского осмотра и составлять заключительный акт по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Состав специалистов, участвующих в работе ВЭК, для оценки состояния здоровья осматриваемого лица и определения его профессиональной пригодности должны быть врачи: терапевт, невропатолог, окулист, отоларинголог, хирург, гинеколог.
Перечень необходимых лабораторных, инструментальных и функциональных исследований определяется специалистами ВЭК исходя из медицинских показаний.
7. Направление лиц, указанных в пункте 3 настоящих Правил на очередной медицинский осмотр должно осуществляться администрацией организации железнодорожного транспорта.
На лиц, направляемых на медицинский осмотр, должна заполняться Карта медицинского осмотра по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
8. Карта медицинского осмотра должна находиться на постоянном хранении в отделе кадров организации железнодорожного транспорта.
9. Данные медицинского осмотра, включающие сведения о проведенных клинических, инструментальных, лабораторных, функциональных исследованиях, заключения врачей-специалистов, результаты медицинского осмотра, трудовые рекомендации, вносятся в Личную медицинскую карту по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, которая хранится в делах ВЭК, проводившей медицинский осмотр.
10. Лица, не прошедшие медицинский осмотр или имеющие заключение ВЭК о непригодности по состоянию здоровья к работе в данной профессии (должности) не должны допускаться к работе, непосредственно связанной с движением поездов на железнодорожном транспорте.

4) емдеу-алдын алу ұйымының әкімшілігі бекітілген кесте бойынша тұрақты қызмет етуге және белгіленген уақытта жұмыс істеуге;
5) құрамында ДСК жұмыс істейтін медициналық ұйымның мөрі қойылған және ДСК төрағасының, хатшысының қолы қойылған бекітілген поездар қозғалысымен тікелей байланысты жұмыскерлердің кәсіби жарамдылығы туралы толық және негізделген қорытынды беруге;
6) медициналық қараудан өтіп жатқан адамда кәсіби ауруының белгілері анықталған жағдайда, кәсіби жарамдылығы сараптамасының қиын жағдайларында және жұмыскер ДСК қорытындысымен келіспеген жағдайда, оны медициналық құжаттамасынан егжей-тегжейлі үзіндісін бере отырып Орталықтарға жіберуге;
7) жіберілген жұмыскердің медициналық қараудан бас тарту жағдайы туралы темір жол көлігіндегі ұйымды хабардар етуге;
8) жыл сайын, темір жол көлігіндегі санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдарымен, темір жол көлігіндегі ұйымы әкімшілігінің және кәсіподақ комитетінің өкілдерімен бірлесіп, медициналық қарау нәтижелерін қорытып және осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қорытынды акт жасауы тиіс.
6. ДСК-ның жұмысына қатысушы мамандардың құрамы қаралатын адамның кәсіби жарамдылығын анықтау және оның денсаулығының жай-күйі бойынша толық, кешенді бағалау үшін жеткілікті болуы тиіс.
Медициналық көрсетімдер бойынша қажетті зертханалық, құрал-сайманды және функционалдық зерттеулер тізбесін ДСК мамандары белгілейді.
7. Осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген адамдарды кезекті медициналық қарауға жіберуді темір жол көлігіндегі ұйымының әкімшілігі жүзеге асыруға тиіс.
Медициналық қарауға жіберіліп отырған адамдарға осы Ереженің  2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Медициналық қарау картасы толтырылуға тиіс.
8. Медициналық қарау картасы темір жол көлігіндегі ұйымның кадрлар бөлімінде тұрақты сақтауда болуы тиіс.
9. Өткізілген клиникалық, құрал-сайманды, зертханалық, функционалдық зерттеулер туралы мәліметтерден тұратын медициналық қарау деректері, дәрігер-мамандардың қорытындылары, медициналық қарау нәтижелері, еңбек кепілдемелер осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Жеке медициналық картаға енгізіледі, ол медициналық қарау өткізген ДСК іс-қағаздарында сақталатын.
10. Медициналық қараудан өтпеген немесе осы мамандық (қызмет) бойынша жұмыс істеуге денсаулығының жай-күйі бойынша жарамсыздығы туралы ДСК қорытындысын алған адамдарға темір жол көлігіндегі поездар қозғалысымен тікелей байланысты жұмыс істеуге рұқсат берілмеуі тиіс.

11. Медицинский осмотр, с учетом профессии и возраста, должен проводиться со следующей периодичностью:
1) категории работников, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 3 - ежегодно вне зависимости от возраста;
2) категории работников, указанных в подпунктах 3), 4), 5), 6) пункта 3: в возрасте до 40 лет - один раз в два года, свыше 40 лет - ежегодно.
12. При медицинском осмотре лиц, непосредственно связанных с движением поездов на железнодорожном транспорте ВЭК должна руководствоваться требованиями Перечня общих и частных медицинских противопоказаний к работам, непосредственно связанных с движением поездов на железнодорожном транспорте Республики Казахстан (приложение 4 ).
13. Внеочередной медицинский осмотр должен проводиться при:
1) установлении ВЭК индивидуальных сроков проведения медицинского осмотра для отдельных работников в связи с наличием для этого медицинских показаний;
2) заболеваний работников, в период между очередными медицинскими осмотрами, болезнями, влияющими на профессиональную деятельность;
3) направлении администрацией организаций железнодорожного транспорта работника на работы, для выполнения которых определены повышенные требования к состоянию здоровья.
14. Администрация организации железнодорожного транспорта (вне зависимости от формы собственности) должна обеспечить:
1) не позднее 1 декабря составление и согласование с государственными органами санитарно-эпидемиологической службы на железнодорожном транспорте списков работников, непосредственно связанных с движением поездов, подлежащих обязательному медицинскому осмотру в предстоящем году;
2) направление на медицинский осмотр лиц, указанных в пункте 3, в том числе при необходимости проведения внеочередного медицинского осмотра;
3) сохранение за работниками рабочего места и средней заработной платы на время прохождения обязательного медицинского осмотра в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
4) своевременное (после предъявления работником листка нетрудоспособности) извещение ВЭК о заболевании работника, непосредственно связанного с движением поездов, для принятия решения о необходимости внеочередного медицинского осмотра на профессиональную пригодность;
5) направление лиц с выявленными профессиональными заболеваниями или подозрением на них в Центры для углубленного обследования и оздоровления;
6) возмещение расходов Центров на обследование и лечение работников с заболеваниями, обусловленными неблагоприятными условиями труда;
7) ежегодное рассмотрение хода выполнения мероприятий по медицинскому осмотру работников и рекомендаций государственных органов санитарно-эпидемиологической службы на железнодорожном транспорте по вопросам безопасности и охраны труда;

11. Мамандығы және жасын ескере отырып медициналық қарау мынадай мерзімділікпен жүргізілуі тиіс:
1) 3-тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген жұмыскерлердің саннаттары - жасына қарамастан жыл сайын;
2) 3-тармақтың 3), 4), 5), 6) тармақшаларында көрсетілген жұмыскерлердің санаттары: 40 жасқа дейінгі жастағылар - екі жылда бір рет, 40 жастан асқандар - жыл сайын.
12. Темір жол көлігіндегі поездар қозғалысымен тікелей байланыстағы адамдарды медициналық қарау кезінде ДСК осы Ереженің Қазақстан Республикасының темір жол көлігіндегі қозғалысына тікелей байланысты жұмыстарға іріктеу үшін жалпы және жеке медициналық қарсы көрсетімдердің тізбесі талаптарын басшылыққа алуға тиіс.
13. Кезектен тыс медициналық қарау:
1) ол үшін медициналық көрсетімдердің болуына байланысты жекелеген жұмыскерлер үшін медициналық қарауды жүргізудің жеке мерзімдерін ДСК белгілеу;
2) жұмыскерлердің кезекті медициналық қарау арасындағы кезеңде кәсіби қызметіне әсер ететін аурумен ауыруы;
3) темір жол көлігіндегі ұйымдардың әкімшілігі жұмыскерді денсаулық жағдайына жоғары талап қойылған жұмысқа жіберуі кезінде жүргізілуі тиіс.
14. Темір жол көлігіндегі ұйымның әкімшілігі (меншік нысанына қарамастан):
1) алдағы жылда міндетті медициналық қарауға жататын поездардың қозғалысымен тікелей байланысты жұмыскерлердің тізімін жасауды және 1 желтоқсаннан кешіктірмей темір жол көлігіндегі санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдарымен келісуді;
2) осы 3-тармақта көрсетілген, адамдарды медициналық қарауға жіберуді, соның ішінде қатар қажетіне қарай кезектен тыс медициналық қарауды өткізуді;
3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңына сәйкес міндетті медициналық қараудан өту кезінде жұмыскерлердің жұмыс орны мен орташа жалақысының сақталуын;
4) кәсіби жарамдылыққа кезектен тыс медициналық қарау қажеттігі туралы шешім қабылдау үшін поездардың қозғалысына тікелей байланысты жұмыскерлердің ауыруы туралы ДСК-ны уақтылы хабардар етуді (жұмыскердің еңбекке жарамсыздық парағын ұсынғаннан кейін);
5) кәсіби ауруы анықталған немесе оған күдікті адамдарды тереңірек тексеру және сауықтыру үшін Орталықтарға жіберуді;
6) жағымсыз еңбек ету жағдайымен түсіндірілетін аурулармен ауыратын жұмыскерлерді тексеру мен емдеуге жұмсалған Орталықтардың шығыстарын өтеуді;
7) жұмыскерлерді медициналық қарау жөніндегі іс-шараларды орындау барысын жылына бір рет қарауды және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелер бойынша темір жол көлігіндегі санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдарына ұсынымдар беруді қамтамасыз етуі тиіс.

1. Психические расстройства, расстройства
поведения и болезни нервной системы
1. Органические, включая симптоматические, психические расстройства (все виды деменции, делирия, органический амнестический синдром, другие расстройства личности и поведения, обусловленные болезнью, повреждением, дисфункцией головного мозга или соматической болезнью).
2. Шизофрения, шизотипические, бредовые, другие острые и преходящие неорганические психические расстройства.
3. Психические расстройства и расстройства поведения, связанные с употреблением психоактивных веществ (хронический алкоголизм, дипсомания, наркомания, злоупотребление психоактивным веществом).
4. Расстройства настроения (мания с психотическими симптомами, биполярное, рекурентное депрессивное и другие устойчивые аффективные расстройства).
5. Невротические, связанные со стрессом, и соматоформные расстройства (неврастении, фобические и другие тревожные, обсессивно-компульсивные, диссоциативные, соматизированные, ипохондрические, посттравматические стрессовые расстройства с нарушением адаптации).
6. Поведенческие синдромы, связанные с физиологическими нарушениями и физическими факторами (расстройства сна неорганической этиологии, приема пищи, сексуальные дисфункции с невротическими расстройствами, послеродовый психоз и другие).
7. Расстройства личности и поведения в зрелом возрасте (параноидное, шизоидное, диссоциальное, истерическое, другие специфические и смешанные стойкие изменения личности, не связанные с повреждением или болезнью головного мозга).
8. Умственная отсталость, болезни Альцгеймера, Пика и дегенеративные болезни центральной нервной системы.
9. Хронические воспалительные болезни центральной нервной системы (энцефалит, менингоэнцефалит, менингит, миелит, энцефаломиелит) и их последствия с выраженными неврологическими нарушениями.
10. Травмы головного и спинного мозга, цереброваскулярные болезни, сирингомиелия, миелопатия и другие болезни центральной нервной системы с органическими изменениями, а также их последствия (внутричерепные кровоизлияния, инфаркт мозга, паралитические синдромы, гидроцефалия; внутричерепная гипертензия, церебральная киста, энцефалопатия и другие), сопровождающиеся выраженными неврологическими нарушениями. Церебральный паралич. Новообразования головного и спинного мозга.
11. Системные атрофии, поражающие преимущественно центральную нервную систему (болезнь Гентингтона, наследственные атаксии, спинальная мышечная атрофия и родственные синдромы).
12. Экстрапирамидные и другие двигательные нарушения (болезнь Паркинсона, вторичный паркинсонизм, другие дегенеративные болезни базальных ганглиев; идиопатические дистонии, выраженный эссенциальный тремор, миоклонус, хорея и другие).

1. Психикалық көңіл күйдің бұзылуы, мінез-құлықтың
бұзылуы және жүйке жүйесінің аурулары
1. Симптоматикалықты қоса алғанда, органикалық, психикалық көңіл-күйдің бұзылуы (ақыл кемдігі, дилерия, ұмытшақтық синдромы белгілерінің барлық түрлері, басқа да ми функциясының бұзылуынан немесе соматикалық аурулардың есебінен жеке тұлғаның мінез-құлқының бұзылуы).
2. Шизофрения, шизотиптік сандырақтау, аурудың басқа да жедел және органикалық емес көңіл күйдің өтпелі бұзылуы.
3. Психоактивті заттарды қабылдауына байланысты көңіл күйдің бұзылуы және мінез-құлықтың бұзылуы (созылмалы маскүнемдік, дипсомания, нашақорлық, психоактивті заттарды теріс пайдалану).
4. Көңіл күйдің қобалжуы (психикалық симптоммен елігуі, биполярлық, рекурентті депрессивтік және басқа да тұрақты аффекті қобалжулар).
5. Күйзеліске байланысты невротикалық және соматоформалық қобалжулар (жүйкесі жұқару, фобиялық және басқа мазалану, обессивті-компульсивтік, диссоциативтік, сомативтенген, ипохондритивтік, жарақат алғаннан кейінгі бейімделудің нашарлауына әкеліп соғатын стресстік қобалжулар және басқалар).
6. Физиологиялық өзгерісі мен дене факторларына (этиологиялық органикалық емес ұйқының, тамақ қабылдаудың бұзылуы, невротикалық қобалжуға байланысты жыныс қызметінің бұзылуы, босанғаннан кейінгі психоз және басқалар) байланысты мінез-құлық синдромы.
7. Кемел жастағы жеке тұлғаның өзіндік және мінез-құлқының бұзылуы (жеке тұлғаның бас миының зақымдануына немесе ауруына қатысы жоқ параноидтық, шизоидтық, диссоциалдық, есіріктік, басқа да ерекше және аралас тұрақты өзгерісі).
8. Ақыл кемдігі. Альцгеймер, Пик аурулары және басқа орталық жүйке жүйесінің дегенеративті аурулары.
9. Орталық жүйке жүйесінің созылмалы қабыну аурулары (энцефалит, менингоэнцефалит, ми қабығының қабынуы, жұлынның қабынуы, ми мен жұлынның қабынуы) және оның неврологиялық зақымы бар зардаптары.
10. Бас миы мен жұлынның зақымдануы, цереброваскулярлық аурулар, сирингомиелия, миелопатия және басқа да орталық жүйке жүйесінің органикалық өзгерістері бар аурулары және де оның неврологиялық зақымымен ерекшеленетін зардаптары (мидағы қан құйылуы, ми инфаркті, сал белгісі, жүре пайда болған сумилық, қаңқа ішіндегі қатерсіз гипертензия, церебралдық ісік, энцефалопатия және басқалар). Церебралды сал ауруы, ми мен жұлынның жаңадан пайда болған түзінділері.
11. Негізінен орталық жүйке жүйесін зақымдайтын жүйке семуі (Гентингтон ауруы, тұқым қуалайтын атаксия, арқа бұлшық етінің семуі, осыған ұқсас синдромдар).
12. Қимылдың экстрапирамидалдық және басқа да өзгерістері (Паркинсон ауруы, қайталанған паркинсионизм, базалық ганглийлердің басқа да дегенеративтік аурулары; идиопатиялық дистониялар, эссенциалдық тремор, миоклонус, хорея және басқалар).

13. Рассеянный склероз и другие демиелинизирующие болезни центральной нервной системы.
14. Эпизодические и пароксизмальные расстройства (локализованная и генерализованная идиопатическая эпилепсия, симптоматическая эпилепсия, эпилептические синдромы; выраженная и осложненная мигрень, транзиторные церебральные ишемические приступы (атаки) и родственные синдромы, сосудистые мозговые синдромы при цереброваскулярных болезнях, нарколепсия, каталепсия, различные виды потерь сознания, пароксизмы нарушения зрения, слуха и другие).
15. Болезни нервно-мышечного синапса и мышц (миастении, мышечные дистрофии, миотонические расстройства, врожденные и другие миопатии).
16. Поражения отдельных нервов, нервных корешков, сплетений, полиневропатии и другие болезни периферической нервной системы с частыми обострениями и выраженными нарушениями чувствительных и двигательных функций.
Пояснения к разделу
К пункту 1 - не входит постэнцефалитный синдром без продуктивной психосимптоматики.
К пункту 2 - заболевания, рассматриваемые по этому пункту, являются абсолютными противопоказаниями ко всем работам независимо от формы, течения, длительности ремиссии и наличия факта снятия с диспансерного учета. Исключением являются состояния после острых инфекционных, интоксикационных и других подобных психозов, кратковременные легкие преходящие психические расстройства при соматических заболеваниях. Работники, кроме группы машинистов, водителей, их помощников и диспетчерско-операторской группы, в индивидуальном порядке могут допускаться к работе при условии врачебного наблюдения не менее 6 месяцев, выздоровления от соматического заболевания и полного восстановлении психических функций.
К пункту 3 - не относятся случаи алкогольного опьянения без наличия клиники хронического алкоголизма.
К пункту 5 - при фобических и других тревожных расстройствах подход к допуску в профессию индивидуальный (с учетом выраженности и направленности фобии и условии работы).
К пункту 6 - при расстройствах сна вопрос о допуске к работе решается с учетом вида и степени нарушения сна, профессии и возможностей лечения.
По данному пункту рассматриваются также некоторые расстройства психического развития (специфические расстройства развития речи и языка, учебных навыков, моторных функций и другие), эмоциональные расстройства и расстройства поведения, начинающиеся обычно в детском и подростковом возрасте (тики, гиперкинетические и некоторые стереотипные двигательные расстройства, заикания, энурез или энкопрез неорганической природы и другие), мешающие выполнению работы в конкретных профессиях.
К пункту 10 - при органических изменениях (последствия травм, нейроинфекций и другие) и медленно прогрессирующих болезнях ЦНС с незначительными неврологическими нарушениями подход к экспертизе профессиональной пригодности работников индивидуальный.
Новообразования независимо от морфологической структуры и эффекта от лечения являются общим противопоказанием.
К пункту 12 - по этому пункту рассматриваются также: идиопатическая ротолицевая дистония, спастическая кривошея, блефароспазм, тики органического происхождения и другие экстрапирамидные и двигательные нарушения, мешающие выполнению работы в профессиях.
К пункту 14 - после кратковременного обморочного состояния, связанного с заболеваниями, сопровождающимися высокой температурой или выраженной интоксикацией, длительным голоданием, забором крови и другими подобными ситуациями, работники могут допускаться к работе после дополнительного обследования у невропатолога (включая проведение электроэнцефалографии) и консультации окулиста.

13. Ұмытшақтық және басқа орталық жүйке жүйесінің демиелендік аурулары.
14. Эпизодтық және пароксизмдік қобалжулар (таралмаған және дамитын идиопатиялы қояншық ауруы, симптомаикалық қояншық ауруы, қояншық ауруының синдром; бастың сақина ауруы және оның асқынуы, ұстамалы транзиторлы церебралдық ишемия және осыған ұқсас синдромдар, цереброваскулярлық аурулар кезіндегі ми тамырының тарылу синдромдары, нарколепсия, каталепсия, есінен танудың басқа түрлері, көру, есту және басқа да қабілеттерінің бұзылуымен қоса жүретін ұстама аурулары).
15. Синапстың және бұлшық еттің жүйке-бұлшық ет аурулары (миастения, бұлшық ет дистрофиясы, миотониялық қобалжу, туа біткен және басқа миопатия).
16. Жекелеген жүйкелердің, жүйке түбіршектері шырмауының зақымдануы және басқа жиі асқынатын, сезу және қимыл функцияларын бұзатын жүйке жүйесінің аурулары және басқалар.
Бөлімге түсініктеме
1-тармаққа энцефалиттік синдромнан кейінгі жүйкенің бұзылуы кірмейді.
2-тармаққа осы тармақ бойынша қарастырылатын аурулар аурудан айығу нысанына, аурудың ағымына, ұзақтығына, диспансерлік есептен шығарылу фактісіне қарамастан жұмыстың барлық түріне даусыз қарсы көрсетімдер болып табылады. Тек жедел жұқпалы, уыттану және басқа да осыған сәйкес соматикалық ауру барысында көңіл күйдің қысқа мерзімді қобалжуы, басқа да ұқсас психоздан кейінгі жағдайы қарастырылмайды. Машинистер, жүргізушілер, олардың көмекшілері мен диспетчерлік-операторлық топтарының қызметкерлері жеке тәртіппен 6 айдың көлемінде бақылауда болғаннан, соматикалық аурудан жазылып шыққаннан, психикалық функциясы толығымен қалпына келгеннен кейін ғана жұмысқа жіберіледі.
3-тармаққа - бұған созылмалы маскүнемдікке жатпайтын алкогольдік мас болу жағдайы жатпайды.
5-тармаққа - фобиялық (қорқу) қобалжу және басқа да мазасыздану жағдайында жұмысқа жіберу (фобияның ерекшелігі мен бағытына және жұмыс талабына байланысты) жеке қарастырылады.
6-тармаққа - ұйқы бұзылуы жағдайында жұмысқа жіберу мәселесі ұйқы бұзылудың түрі мен дәрежесін, кәсібі мен емделу мүмкіндігін есепке ала отырып шешіледі.
Осы тармақ бойынша нақты мамандықпен жұмыс істеуге кедергі жасайтын психикалық дамудың басқа да кейбір қобалжу жағдайлары (сөйлеу және тіл дамуының, оқу машықтарының, моторлық функциясы және басқаларының спецификалық бұзылуы), эмоционалдық қобалжу және балалық, жеткіншек шақтарында пайда болған мінез-құлықтың бұзылуы (жыпық, гиперкинетикалық және стереотиптік қимыл бұзылуы, кекештік, органикалық емес табиғи энурез және басқалар) қарастырылады.
10-тармаққа - органикалық өзгерістер мен орталық жүйке жүйесінің аздаған өзгерістеріне әкелетін баяу түрде қабынатын аурулар кезінде қызметкерлердің кәсіби жарамдылығын сараптау жеке қарастырылады.
Морфологиялық құрылымы мен алған емінің әсеріне қарамай жаңа пайда болған аурулар (түзінділер) жалпы қарсы көрсетімге жатады.
12-тармаққа - осы тармақ бойынша, сондай-ақ мамандығы бойынша жұмысты орындауға кедергі жасайтын: идиопатиялық бет-ауыз (қисаюы) дистониясы, спастикалық мойынның қисаюы, блефароспазм, жүйке тартуының органикалық түрі және кәсібі бойынша жұмыс атқаруға кедергі жасайтын қимылдың экстрапирамидалдық және басқа да өзгерістері қарастырылады.
14-тармаққа - аурудың қызуының көтерілуіне немесе қатты улануына байланысты қысқа мерзімді естен тану жай-күйінен кейін, ұзақ аш болған, дәрі-дәрмек қолданған жағдайда, қан тапсырғанда, басқа да осыған ұқсас жағдайлардан соң невропатологтың қосымша тексеруінен (электроэнцефалографияны жүргізуді қоса алғанда) және көз дәрігерінің консультациясынан кейін жұмысқа жіберілуі мүмкін.

К пункту 16 - после эффективного хирургического лечения дискогенных радикулитов работники допускаются, кроме машинистов, занятых на поездной работе без помощника машиниста, но не ранее, чем через 6 месяцев после операции.
2. Внутренние болезни
1. Хронические инфекционные и паразитарные болезни (болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека, бруцеллез, глубокие микозы, токсоплазмоз, эхинококкоз и другие), сопровождающиеся нарушениями функций пораженных органов.
2. Активный туберкулез всех органов. Последствия перенесенного туберкулеза (в том числе послеоперационные), сопровождающиеся нарушениями функции пораженных органов II-III степени.
3. Нарушения ритма и проводимости сердца высоких градаций (мерцательная аритмия, пароксизмальная тахикардия, экстрасистолия, атриовентрикулярная блокада II-III степени, синдром слабости синусового узла и другие), представляющие риск остановки сердца, развития острой сердечной недостаточности, обморочного или других пароксизмальных состояний.
4. Хронические болезни миокарда, эндокарда и перикарда (пороки сердца, миокардиты, кардиомиопатии, эндокардиты, рецидивирующий и адгезивно-констриктивный перикардиты и другие), осложненные сердечной недостаточностью II-III степени, тромбоэмболией, нарушениями ритма высоких градаций и имеющие риск развития пароксизмальных состояний.
5. Стабильная стенокардия II-IV функционального класса, перенесенный в прошлом крупноочаговый инфаркт миокарда и другие формы хронической ишемической болезни сердца с сердечной недостаточностью II-III степени, тромбозом, эмболией, выраженными нарушениями ритма.
6. Эссенциальная (первичная) гипертензия (гипертоническая болезнь) III стадии, а также II стадии с выраженным кризовым течением. Вторичная гипертензия соответствующих стадий и течения. Артериальная гипотензия тяжелого кризового или некризового течения.
7. Аневризмы аорты, аортиты.
8. Хронические болезни легких (бронхит, интерстициальная пневмония, саркоидоз, эмфизема, бронхоэктатическая и другие неспецифические болезни легких II-III стадии) с частыми обострениями, наклонностью к кровотечениям, дыхательной недостаточностью II-III степени. Фиброзирующий альвеолит с дыхательной недостаточностью II-III степени. Состояние после перенесенного спонтанного пневмоторакса.
9. Бронхиальная астма с тяжелыми или частыми легкими приступами; любые формы с дыхательной недостаточностью II-III степени; гормонально зависимая форма.
10. Хронические болезни органов пищеварения (язвенная болезнь желудка и 12-перстной кишки, энтерит, энтероколит, язвенный колит, болезнь Крона, холангит, холецистит, панкреатит, гепатит и другие) тяжелого течения, с частыми обострениями, наклонностью к кровотечениям, выраженным болевым синдромом, печеночной недостаточностью. Цирроз печени.

16-тармаққа - дискогенді радикулиттен тиімді хирургиялық ем алғаннан кейін қызметкерлер, поезд жұмысын көмекшісіз жеке атқаратын машинистерден басқа, оепациядан кейін кемінде 6 ай өткен соң жұмысқа жіберіледі.
2. Ішкі аурулар
1. Жалпы медициналық қарсы көрсетімдер баптарына сәйкес ағза мен жүйе функцияларының бұзылуымен ілесе жүретін созылмалы жұқпалы және паразитарлық аурулар (адамның иммундық тапшылығы вирусынан пайда болатын аурулар, бруцуллез, терең микоздар, токсоплазмос және басқа аурулар).
2. Барлық ағза мен жүйелердің белсенді туберкулезі. Жалпы медициналық қарсы көрсетімдер баптарына сәйкес зақымданған мүшелері функцияларының бұзылуына әкелетін туберкулездің зардаптары (сонымен қатар операциядан кейінгі).
3. Жүректің тоқтауына, жүрек ауруының ауыр түрлеріне, талма және басқа пароксизмалды жағдайларға әкеп соғатын жүректің соғу ырғағы мен қан жүруінің бұзылуы (аритмия, пароксизмалдық тахикардия, экстрасистолия, ІІ-ІІІ дәрежелі атриовентрикулярлық блокада, синустық түйіннің әлсіреу синдромы және басқалар).
4. ІІ-ІІІ дәрежелі жүрек функциясының жеткіліксіздігі, тромбоэмболияның, жүрек соғуы ырғағының бұзылуынан және басқа пароксизмалды жағдайлардың дамуына байланысты қауіп тудыратын аурулардың асқынуынан пайда болатын миокард, эндокард, перикард ауруларының созылмалы түрлері (жүрек кемістігі, миокардит, кардиомиопатия, эндокардит, рецидивтік және адгезивті-констриктивтік перикардит және басқалар).
5. ІІ-ІV функционалды кластағы тұрақты стенокардия, бұрын болған ірі көлемді миокард инфаркті және ІІ-ІІІ дәрежелі жүрек функциясының жеткіліксіздігі мен тромбозды, эмболиялы созылмалы ишемиялық ауруларының басқа да түрлері.
6. ІІІ сатыдағы эссенциалды (алғашқы) гипертензия (гипертониялық ауру), сондай-ақ ІІ сатылы криз белгісі бар ауыр өтетін гипертензия. Тиісті сатыдағы екінші реттік гипертензия және оның өтуі. Ауыр криздік артериалды немесе криздік емес гипертензия ауруының болуы.
7. Қолқаның аневризмі, аортит.
8. Жиі қабынатын, қан кетуге бейімді өкпенің ІІ-ІІІ дәрежелі аурулары (бронхит, интерстициалдық пневмония, саркоидоз, эмфизема, бронхоэктатикалық және өкпенің басқа ІІ-ІІІ дәрежелі аурулары). Фиброзды альвеолит. Кенеттен ауырған пневмоторакстан кейінгі күй.
9. Ауыр немесе жиі және жеңіл түрде ұстайтын бронха демікпесі, ІІ-ІІІ дәрежедегі өкпе функциясы жеткіліксіздігінің кез келген түрі, гармональды тәуелді түрі.
10. Ас қорыту мүшелерінің созылмалы ауруларының (асқазан мен ішектің жара аурулары, энтерит, энтерколит, жаралы колит, Крон ауруы, холангит, холецистит, панкреатит, гепатит және басқалар) жиі асқынатын, қан кетуге бейімді, ауыр ауруларға әкелетін түрлері. Бауыр циррозы.

11. Хронические гломерулярные и тубоинтерстициальные болезни почек с почечной недостаточностью II (при устойчивом, даже небольшом повышении азотистых шлаков) и III степеней.
12. Некомпенсированные и неблагоприятно протекающие болезни эндокринных органов (акромегалия со зрительными нарушениями, болезнь с синдромом Иценко-Кушинга, гипопитуитаризм, несахарный диабет; сахарный диабет I (инсулинозависимый) и II типа с поражением глаз, нервной, сердечно-сосудистой систем, почек или протекающий с острыми состояниями (гипогликемия, кетоацидоз); гиперинсулинизм и другие нарушения внутренней секреции поджелудочной железы с гипогликемией; тиреотоксикоз и гипотиреоз II-III степени, диффузный и узловой зоб со сдавлением близлежащих органов и тканей; гиперпаратиреоз, гипопаратиреоз; феохромацитома, болезнь Аддисона, гиперальдостеронизм и другие).
13. Тяжелые нарушения питания и обмена веществ. Ожирение III-IV степени с легочной или сердечной недостаточностью II-III степени.
14. Хронические воспалительные полиартропатии (ревматоидные и другие артриты, подагра и другие обменные артропатии), сопровождающиеся нарушениями функции суставов II-IV степени.
15. Системные заболевания соединительной ткани, в том числе узелковый периартериит, другие некротизирующие васкулопатии, системная красная волчанка, дерматополимиозит, системный склероз.
16. Апластические и рецидивирующие аутоиммунные гемолитические анемии. Другие врожденные, рецидивирующие и прогрессирующие болезни крови и кроветворных органов. Злокачественные новообразования крови и родственной ей ткани.
17. Нарушения свертываемости крови, пурпура и другие болезни крови, сопровождающиеся геморрагическими состояниями.
18. Состояние после анафилактического шока, вызванного аллергеном, повторное воздействие которого невозможно исключить в профессиональной деятельности.
Пояснения к разделу
К пункту 3 - установленный водитель ритма - общее противопоказание. Синусовая дыхательная аритмия, умеренная конституциональная тахи- или брадикардия, редкая монотонная поздняя экстрасистолия, выявляемые преимущественно при суточном мониторировании ЭКГ, врожденная неполная блокада правой ножки пучка Гиса не являются противопоказаниями, кроме машинистов, назначаемых на поездную работу без помощника машиниста.
К пункту 7 - состояние после коронарного шунтирования, ангиопластики коронарных артерий, аневризмэктомии и аортопластики, протезирования клапанов сердца и других сложных операций на сердце и сосудах - общее противопоказание. После митральной комиссуротомии, перевязки артериального протока и других несложных кардиохирургических вмешательств начальники и инженеры допускаются после эффективного лечения. После операции ушивания раны сердца, при отсутствии осложнений и функциональных нарушений работники, кроме машинистов и помощников машинистов, к работе допускаются. После хирургического лечения вторичной гипертензии подход зависит от эффективности лечения и наличия остаточных явлений.
К пункту 8 - после операций по поводу бронхоэктатической болезни работники допускаются после эффективного лечения, кроме группы машинистов, занятых на поездной работе без помощника машиниста. При саркоидозе других органов тактика эксперта зависит от выраженности нарушений профессионально значимых функций. Состояние после перенесенного спонтанного пневмоторакса является противопоказанием вне зависимости от наличия дыхательной недостаточности и количества эпизодов заболевания.
К пункту 10 - после эффективного оперативного лечения язвенной и других болезней желудка работники допускаются, кроме машинистов, занятых на поездной работе без помощника машиниста. Синдромы оперированного желудка не могут считаться эффективным результатом оперативного лечения основного заболевания и являются общим противопоказанием.

11. ІІ-ІІІ дәрежелі бүйрек ауруларының созылмалы гломерулярляқ және тубоинтерстициалдық аурулары (азотты шлактардың тұрақты, тіпті аздап көбеюі).
12. Эндокрин мүшелерінің ауыр өтетін және теңгерілмеген аурулары (көру қабілетінің бұзылуымен байланысты акромегалиясы, Иценко-Кушинг ауруы, гипопитуитаризм, қант емес диабеті; көзге, жүйке, жүрек-қан тамырлары жүйесіне, бүйрекке залалды қант диабетінің І (инсулинге тәуелді) - ІІ түрлері немесе ауыр жағдайда өтетін түрі (гипогликемия, кетоацидоз); гиперинсулизм және басқа ұйқы безінің гипогликемиялы ішкі секреторының бұзылуы; ІІ-ІІІ дәрежедегі тиреотоксикоз, гипотиреоз, жақын жатқан мүшелер мен тканьдерді қысып тастайтын диффузды және түйінді зоб; гиперпаратиреоз, гипопаратиреоз; фоехромацитома, Аддисон ауруы, гиперальдостеронизм және басқалар).
13. Тамақтану мен зат алмасудың ауыр түрдегі бұзылуы, өкпе және жүрек функциялар жеткіліксіздігінен пайда болатын ІІ-ІІІ дәрежедегі семіздік.
14. ІІ-ІІІ дәрежедегі буын функциясының бұзылуымен қоса жүретін созылмалы қабынған полиартропия (ревматоидті және басқа артриттер, подагра және басқа алмасу артропатиялар).
15. Дәнекер тіннің жүйелі түрде зақымдануы, соның ішінде түйінді полиартериит, дерматополимиозит, жүйелі ұмытшақтық және басқалар.
16. Апластикалы және рецидивті аутоиммундық гемолитикалық қан аздығы. Қанның және қан айналымы мүшелерінің туа біткен, асқына бастаған басқа да түрлері. Қан жасаушы және сол тектес тіндерде жаңадан пайда болған қатерлі ісіктер.
17. Қан ұюының, пурпураның бұзылуы және басқа қан кету жай-күйлері.
18. Кәсіптік қызметінде қайталап әсер етуін ескермеу мүмкін болмайтын аллергеннен пайда болған анафилактикалық естен танудан кейінгі жай-күйі.
Бөлімге түсініктеме
3-тармаққа - жүрек соғысы ырғағының белгіленген жүргізушісі - жалпы қарсы көрсетім. Көбіне тәуліктік ЭКГ мониторлағанда анықталатын синустық тыныс алу аритмиясы, бірқалыпты конституционалдық тахи- немесе брадикардия, сирек бір қалыпты кеш пайда болған экстрасистолия, Гис Коронарлық артерияның ангиопластикті шоғырының оң жақ тармағында туа пайда болған орташа блокада поезд жұмысын көмекшісіз жеке атқаратын машинистерден басқа жұмысшылар үшін қарсы көрсетімге жатпайды.
7-тармаққа - коронарлық артерияның ангиопластикасынан, аневризмэктомия және аортапластиктан, жүрек қақпақшаларын протездеу және басқа да жүрек пен қан тамырларына жасалған ауыр операциялардан кейінгі жағдайы - жалпы қарсы көрсетімдерге жатады.
Митралды комиссуротомия, артериялық түтіктерді байлау бойынша жасалған және басқа да кардиохирургиялық жеңіл операциялардан кейін нәтижелі ем қабылдаған соң басшылар мен инженерлер жұмысқа жіберіледі. Жүрек жарақатын тігу операциясынан кейін ауру асқынбаған және ағзаның атқару функциясы бұзылмаған жағдайда, машинистер мен олардың көмекшілерінен басқа, жұмысшылар жұмысқа жіберіледі. Қайталанған гипертензияның хирургиялық емінен кейінгі жұмысқа жіберу туралы шешім емнің нәтижесі мен аурудан толық жазылып кетуіне байланысты болады.
8-тармаққа - бронхоэктазиялық ауруға байланысты жасалған операциядан кейін поезда жұмысты жеке атқаратын жүргізушілерден басқа қызметкерлер нәтижелі емнен кейін жұмысқа жіберіледі. Ағзаның басқа мүшелерінің саркоидозында сарапшының әдісі кәсіби маңызды функциялардың бұзылуына байланысты болады. Біртіндеп дамитын пневмоторакспен ауырғаннан кейінгі жай-күй дем алу жеткіліксіздігінің бар болуына және ауру санына байланыссыз жалпы қарсы көрсетім болып табылады.
10-тармаққа - поезд жұмысында жұмысты жеке атқаратын жүргізушілерден басқа, қызметкерлер асқазанның жаралы және басқа ауруларына нәтижелі ем алғаннан кейін жұмысқа жіберіледі. Операция жасалған асқазан синдромы негізгі аурудың нәтижелі емі болып саналмайды және жалпы қарсы көрсетімге жатады.

К пункту 16 - при постгеморрагических и дефицитных анемиях - подход к экспертизе профессиональной пригодности как при остром заболевании. После эффективного лечения первичного эпизода аутоиммунной гемолитической анемии работники, кроме машинистов, занятых на поездной работе без помощника машиниста, допускаются с условием назначения внеочередного медицинского осмотра через 6 месяцев. Генетические аномалии лейкоцитов, семейный эритроцитоз не противопоказаны. При других полицитемиях, с эритроцитозом более 5,5 млн. клеток, работники, кроме работников группы машинистов, допускаются с условием назначения индивидуальных сроков медицинского осмотра, но не реже, чем через 6 месяцев.
При благоприятно протекающем лимфолейкозе (без анемии, геморрагического синдрома и большой массы опухоли) работники допускаются во все профессии, кроме профессиональной группы машинистов; сроки проведения обязательных медицинских осмотров индивидуальные.
Злокачественные новообразования внутренних органов - смотреть раздел "Хирургические болезни".
3. Хирургические болезни
1. Врожденные аномалии и деформации (отсутствие конечности или ее части, укорочение конечности более чем на 6 сантиметров, спинномозговая грыжа, искривления конечностей в суставах и другие) со стойким нарушением функции пораженного органа, мешающим полноценной профессиональной деятельности.
2. Последствия травм и хирургических вмешательств, сопровождающиеся стойкими нарушениями функции поврежденных органов, мешающие полноценной профессиональной деятельности.
3. Хронические болезни и дефекты костей, хрящей, крупных суставов конечностей и позвоночника со стойким нарушением функций пораженного органа, мешающим полноценной профессиональной деятельности.
4. Хронические гнойные инфекции различной локализации (хроническая эмпиема остаточной плевральной полости, хронические абсцессы легких с бронхиальными и бронхоплевральными свищами, хронический парапроктит, кишечные, мочевые свищи и другие).
5. Рубцовые изменения пищевода, кардиоспазм, диафрагмальные грыжи с выраженными нарушениями функции пищевода или осложнениями, дивертикулез, кисты, полипоз и другие доброкачественные новообразования органов пищеварения.
6. Грыжи различной локализации.
7. Желчнокаменная и мочекаменная болезни с выраженным болевым синдромом и осложнениями (хронический калькулезный холецистит, холангит, панкреатит, калькулезный пиелонефрит и другие).
8. Хронические болезни пищевого тракта, мочевыделительных органов и предстательной железы, сопровождающиеся недержанием или задержкой мочи и кала.

16-тармаққа - постгемморогиялық және қан аздығы тапшылығы ауруы кезінде кәсіби жарамдылығын сараптау ауыр науқас кезіндегідей. Поезда жұмысты жеке атқаратын жүргізушілерден басқа жұмысшыларда аутоиммундық гемолитикалық қаны аздықтың алғашқы белгілері байқалысымен, олар нәтижелі емделгеннен 6 айдан соң кезектен тыс медициналық тексеру белгіленгеннен кейін жұмысқа жіберіледі. Лейкоциттің генетикалық аномалиясы, отбасылық эритроцитоз қарсы көрсетімге жатпайды. Басқа 5,5 млн. талшықтан аса эритрозды полицитемиялар кезінде, мамандар тобынан басқа жұмысшылар 6 айдан жиі емес мерзімде куәландырудың жеке мерзімдерін тағайындағаннан кейін жұмысқа жіберіледі.
Лимфолейкоздың (қаны аздық, қан кету синдромы және үлкен көлемді ісік болмаған жағдайда) жайлы өтуі жағдайында машинистердің кәсіби тобынан басқа барлық мамандықтың қызметкерлері жұмысқа жіберіледі; міндетті медициналық тексерулерді өткізу мерзімдері әркімге жеке тағайындалады.
Ішкі мүшелердің қатерлі ісіктерінің түзілуі - "Хирургия аурулары" бөлімін қараңыз.
3. Хирургиялық аурулар
1. Жалпы медициналық қарсы көрсетімдерге сәйкес кәсіби маңызды функцияларын бұзатын туа біткен ауытқулар мен пішінінің өзгерісі (аяқ-қолдың 6 см қысқаруы, ми жарығы және басқалар).
2. Басқа баптарда көрсетілмеген, кәсіби жұмысына кедергі жасайтын зақымданған мүшелердің тұрақты бұзылулары сипатталатын хирургиялық әрекеттің және жарақаттардың зардаптары.
3. Кәсіби маңызды функциялардың тұрақты бұзылуына әкелетін сүйектің, шеміршектің, аяқ-қолдың ірі буындарының және омыртқаның созылмалы аурулары.
4. Әртүрлі мүшелердің созылмалы іріңді аурулары (пиоторакс, өкпенің, ішкі құрылыстың абцесстері, парапроктит, ішектің, зәрдің жыланкөздері және басқалар).
5. Өңештегі тыртықты өзгерістер, асқынған немесе функцияны бұзған диафрагмалық жарықтар, симптомды дивертикулез, полипоз және ас қорыту мүшелеріндегі қатерсіз түзінділер.
6. Түрлі жердегі жарықтар.
7. Қатты ауырумен сипатталатын және асқынған өт тасы мен зәр тасы аурулары (созылмалы халангит, реактивті панкреатит, холецистит, пиолионефрит және басқалар).
8. Зәр ұстамаайтын және зәр мен нәжістің тоқтап қалуына әкелетін ас қорыту, зәр шығару мүшелерінің және бүйрек үсті безінің созылмалы аурулары.

9. Стенозирующий атеросклероз периферических артерий, болезнь Бюргера, синдром Лериша, выраженный синдром Рейно. Аневризмы и другие болезни артерий с риском разрыва сосудистой стенки. Тромбофлебит глубоких вен, варикозное расширение вен нижних конечностей, осложненные трофическими язвами хронической венозной недостаточностью II-IV степени, тромбоэмболическая болезнь. Осложненный геморрой (тромбоз геморройдальных узлов, геморройдальное кровотечение).
10. Злокачественные новообразования различных органов.
Пояснения к разделу
К пункту 3 - при возможности коррекции функции конечности ортопедической обувью работники допускаются, кроме машинистов и помощников машинистов, осмотрщиков вагонов, составителей поездов, их помощников, регулировщиков скорости движения вагонов, обходчиков и монтеров пути.
Дефекты костей черепа после проникающих черепно-мозговых травм или операций - общее противопоказание, даже при отсутствии неврологических и психических нарушений.
При повторяющихся (привычных) вывихах и подвывихах суставов и повреждениях менисков работники допускаются после эффективного лечения (машинистам, занятым на поездной работе без помощника - противопоказано).
К пункту 6 - при небольших неосложненных грыжах брюшной стенки, без риска ущемления, подход к допуску работников индивидуальный.
К пункту 9 - при синдроме (болезни) Рейно работники допускаются при отсутствии нарушений профессионально значимых функций (машинистам, занятым на поездной работе без помощника - противопоказано). После флебэктомии вопрос допуска к профессии решается с учетом выраженности венозной недостаточности и риска тромбоэмболии. Состояние после тромбоэмболии легочной артерии - общее противопоказание.
К пункту 10 - при условии радикального и эффективного (отсутствие осложнений и рецидива заболевания, сохранение профессионально значимых функций) лечения опухоли, возможен индивидуальный допуск к работе. При допуске обязательным условием является проведение медицинских осмотров не реже 1 раза в 6 месяцев.
4. Гинекологические болезни
1. Кистома, эндометриоз, киста яичника. Не уточненные новообразования женских половых органов.
2. Миома, эндометриоз матки и других женских половых органов с мено- метроррагией, выраженным болевым синдромом или нарушениями функции тазовых органов. Быстрорастущая миома матки.
3. Дисплазия (внутриэпителиальная неоплазия) шейки матки, влагалища, вульвы III степени.
4. Полип цервикального канала и других локализаций.
5. Хронические воспалительные болезни женских тазовых органов с частыми обострениями, осложненные тубоовариальным образованием или гидросальпингсом. Гнойные воспалительные заболевания женских половых органов.

9. Шет аортаның стенозды атеросклерозы, Бюргер ауруы, Рейно синдромы. Аневризмдер және басқа тамыр қабырғаларын жарып жіберу қаупі бар аорта аурулары. Созылмалы вена жеткіліксіздігінен аяқ веналарының варикозды кеңеюі. Тромбофлебит, тромбоэмболикалық аурулар. Асқынған геморрой (геморройдалды түйіндердің тромбозы, қан кету).
10. Түрлі органдардағы қатерлі жаңа түзінділер.
Бөлімге түсініктеме
3-тармаққа - машинистер мен машинистердің көмекшілерінен, вагон тексерушілерден, вагон қозғалысының жылдамдығын реттеушіден, тексеріп шығушылардан, жол монтерларынан басқа қызметкерлер қол-аяқ функциясын ортопедтік аяқкиіммен түзетуге мүмкіндігі болған жағдайда жұмысқа жіберіледі.
Бас сүйегі мен миға бойлай кірген жарақат немесе операциядан кейін бас сүйегінің кемістігі - неврологиялық, психикалық ауытқулардың болмағанының өзінде жалпы қарсы көрсетімдерге жатады.
Буынның қайталанып таюы мен жартылай таюы кезінде тек нәтижелі ем алғаннан кейін ғана жұмысқа жіберіледі (поезд жұмысында көмекшісіз жеке жұмыс жасайтын машинистерге қарсы көрсетім).
6-тармаққа - қарын қабырғасында асқынбаған жарығы болғанда, оған қатерсіз, жұмысшыларды жұмысқа жіберу жеке қарастырылады.
9-тармаққа - анық байқалмаған Рейно синдромында жұмысшылар кәсіби маңызды функциялардың бұзылмаған жағдайында жұмысқа жіберіледі (жұмысты жеке атқаратын машинистерге - қарсы көрсетім). Флебэктомиядан кейін кәсібін атқаруға жіберу мәселесі анық вена жеткіліксіздігі мен тромбоэмболия қатерін ескере отырып шешіледі. Өкпе артериясы тромбоэмболиясынан кейінгі жай-күй - жалпы қарсы көрсетілім.
10-тармаққа - ісікті радикалды және нәтижелі емдеген жағдайда (кәсіби маңызды функциялар бұзылмаған және асқынбаған жағдайда), жұмысқа жекелеп жіберу мүмкін. Жұмысқа жіберілген жағдайда кемінде 6 айда 1 рет міндетті медициналық тексеруден өтуі керек.
4. Гинекологиялық аурулар
1. Кистома, эндометриоз, аналық бездегі ісік. Әйелдердің жыныстық мүшелеріндегі анықталмаған түзінділер.
2. Миома және басқа да ауру белгілері бар жамбас мүшелерінің функциясын бұзатын менометроррагиясымен жатыр және әйелдер жыныс мүшелерінің эндометриозы. Жатырдың тез өсетін миомасы. Оқуға түсушілер, талапкерлер мен шәкірттер үшін белгісі жоқ жатыр миомасы жүктіліктің 10 не одан артық мөлшерінде.
3. Жатыр мойынының, жыныс мүшелерінің (ішкіэпителиалды неоплазиясы) ІІІ дәрежедегі вульва дисплазиясы.
4. Цервикал арнасының және басқа жерлердің жайылмаған полиптері.
5. Әйелдердің жамбас мүшелерінің қалыптасқан тубоовариалды және гидросальпингсті созылмалы қабынған аурулары. Жыныс мүшесі қабынуының іріңді асқынуы.

6. Выпадение женских половых органов (уретроцеле, цистоцеле, неполное и полное выпадение матки и влагалища) любой степени с нарушением функции тазовых органов или декубитальной (трофической) язвой, сопровождающейся кровотечениями и постгеморрагической анемией.
7. Дисфункция яичников с мено-, метроррагиями.
8. Мочеполовые и ректовагинальные свищи.
Пояснения к разделу
К пункту 3 - при дисплазии I, II степени допускаются при назначении лечения и индивидуальных сроков проведения обязательных медицинских осмотров.
К пункту 4 - допускаются после эффективного (выздоровление) лечения.
К пункту 5 - допускаются после эффективного (выздоровление, длительная ремиссия) лечения.
К пункту 7 - допускаются после морфологической диагностики, назначения лечения и индивидуальных (не реже 1 раза в 6 месяцев) сроков медицинского освидетельствования.
К пункту 8 - допускаются после эффективного (выздоровление) лечения.
5. Глазные болезни
1. Анофтальм. Аномалии развития органа зрения, доброкачественные новообразования, с нарушением зрительных функций.
2. Хронические рецидивирующие болезни век, лагофтальм, птоз, паралитическое косоглазие, хронические воспалительные болезни глазницы с нарушением зрительных функций.
3. Хронические болезни слезного аппарата, конъюнктивы, склеры, роговицы, радужной оболочки и цилиарного тела с нарушением зрительных функций или упорным слезотечением.
4. Катаракты с нарушением зрительных функций. Афакия.
5. Болезни сосудистой оболочки, сетчатки, стекловидного тела, зрительного нерва с нарушением зрительных функций.
6. Глаукома.
7. Болезни мышц глаза, сопровождающиеся диплопией. Косоглазие с нарушением функции бинокулярного зрения.
8. Сужение поля зрения в любом меридиане на 20 и более градусов.
9. Ночная слепота.
10. Врожденные аномалии цветового зрения (ахроматопсия, протанопия, дейтеранопия, протаномалия типа "А", дейтеранамалия типа "А").
Пояснения к разделу
К пункту 4 - противопоказана двусторонняя артифакия.
К пункту 6 - для всех поступающих на работу и работников группы машинистов, занятых на поездной работе без помощника машиниста - противопоказано. Другие работники 1 группы допускаются с односторонней начальной оперированной глаукомой, компенсированной без миотиков; работники 2-6 групп - с односторонней стабилизированной компенсированной глаукомой.
Работники с глаукомой проходят обязательные медицинские осмотры ежегодно.
К пункту 7 - противопоказано для поступающих на работу и работников профессий 1 группы и поступающих на работу в профессии 6 группы (кроме должности начальника участка производства).

6. Жамбас мүшелерінің функциясын бұзатын немесе қан кетумен қоса жүретін декубиталды жаралы әйелдер жыныс мүшелерінің барлық дәрежедегі түсуі (уретроцеле, цистоцеле, ректоцеле, жатыр мен жыныстың толық және толық емес түсуі).
7. Аналық бездердің мено-, метрорагиялық дисфункциясы.
8. Жыныс-қуық және ректовагиналды жыланкөздері.
Бөлімге түсініктеме
3-тармаққа - І-ІІ дәрежедегі дисплазияда ем қабылдау мен міндетті түрдегі медициналық тексеруден өтудің уақыты жеке белгіленгеннен кейін жұмысқа жіберіледі.
4-тармаққа - нәтижелі ем қолданғаннан (сауыққаннан) кейін жұмысқа рұқсат етіледі.
5-тармаққа - нәтижелі ем қолданғаннан (сауығу, ұзақ емделу) кейін жұмысқа рұқсат етіледі.
7-тармаққа - морфологиялық диагностикадан, ем қабылдағаннан және жеке куәландыру уақыты тағайындалғаннан кейін жұмысқа жіберіледі.
8-тармаққа - нәтижелі ем қолданғаннан (сауыққаннан) кейін жұмысқа рұқсат етіледі.
5. Көз аурулары
1. Анофтальм. Көру мүшесі дамуының ауытқулары, көру қабілетін бұзатын қатерсіз жаңа түзінділер.
2. Қабақтың созылмалы рецидивті аурулары, қоян көз (көздің жұмылмауы), көруге кедергі жасайтын птоз. Көз шарасының созылмалы қабыну аурулары.
3. Көздің жас бөлетін бұлшық еттерінің, шырышты қабығының, шелдің, нұрлы қабықтың, бояу клеткаларының және көру қабілетін бұзатын немесе жас ағызатын кірпік бұлшық еттерінің созылмалы аурулары.
4. Көру функцияларын бұзатын катаракты. Афакия.
5. Көру функцияларының бұзылуымен байланысты көру нервінің, мүйізді дененің, тор қабығының, көз шарасы қабығының аурулары.
6. Глаукома.
7. Көз бұлшық еттерінің аурулары. Биокулярлық көруді бұзатын қитарлық.
8. 20 және одан да көп градустағы кез келген медианада көру өрісінің тарылуы.
9. Түнгі соқырлық.
10. Туа біткен түс анықтау ауытқуларының (ахроматопсия, протанопия, дейтеранопия, "А" типті протаномалия, "А" типті дейтермномалия).
Бөлімге түсініктеме
4-тармаққа - екіжақты артифактия - қарсы көрсетім.
6-тармаққа - барлық жұмысқа түсушілерге, машинистер тобындағы поезд жұмысын жеке көмекшісіз атқаратын жұмысшылар үшін қарсы көрсетім. І-топтың басқа жұмысшылары алғашқы операция жасалған бір жақты миотиктарсыз толықтырылған глаукомасымен жұмысқа жіберіледі; 2-6 топтың жұмысшылары бір жақты тұрақты тұрақтанған глаукомамен жұмысқа жіберіледі.
Глаукомасы бар жұмысшылар жыл сайын міндетті түрде медициналық тексеруден өтеді.
7-тармаққа - жұмысқа түсушілер және І-кәсіби топ жұмысшылары мен 6-топ мамандығына оқуға түсушілер (өндіріс учаскесі бастығының қызметінен басқа) үшін қарсы көрсетім.

К пункту 8 - индивидуальный допуск работников профессий 2-6 групп возможен при сужении поля зрения с минимальным порогом в 30 градусов.
К пункту 9 - Снижение сумеречного зрения и устойчивости глаз к ослеплению является противопоказанием для поступающих на работу и работников профессий 1 группы и поступающих в профессии: дежурный стрелочного поста, дежурный по переезду.
При оценке сумеречного зрения и устойчивости глаз к ослеплению применяются параметры, признанные за норму при используемой методике исследования.
К пункту 10 - приобретенные аномалии цветового зрения для поступающих на работу противопоказаны, работники допускаются после излечения.
6. Болезни уха, горла, носа
1. Отосклероз; состояние после слухоулучшающих операций.
2. Лабиринтит, лабиринтная фистула, лабиринтная дисфункция. Болезнь Меньера и другие болезни внутреннего уха с нарушением вестибулярной функции. Вестибулярные синдромы при болезнях, классифицированных в других рубриках.
3. Хронический ларингит, склерома, грануломатоз Вегенера (некротизирующий респираторный грануломатоз), доброкачеественные новообразования, рубцовые стенозы гортани с нарушением голосовых функций.
Пояснения к разделу
К пункту 1 - для поступающих на работу противопоказано, работники допускаются в соответствии с пунктом 1 раздела "Частные противопоказания".
7. Кожные и венерические болезни
1. Пузырчатые дерматозы: пузырчатка (пемфигус), пемфигоид, дерматит герпетиформный (болезнь Дюринга).
2. Экзема (генерализованные формы, с частыми обострениями); атопический дерматит (диффузный нейродермит), аллергический контактный дерматит тяжелого течения, вызванный производственными химическими веществами.
3. Псориаз тяжелого течения (распространенный) и артропатический с нарушением функции суставов, препятствующим полноценной профессиональной деятельности, с эритродермией.
4. Гангренозная пиодермия, другие хронические пиодермии тяжелого течения.
5. Микозы кожи и ногтей кистей рук, экзема, распространенная пиодермия и другие выраженные дерматиты с поражением открытых участков кожи.
Пояснения к разделу
К пункту 3 - при артропатическом псориазе вопрос допуска к работе работников решается индивидуально с учетом распространенности процесса, эффекта от лечения, профессиональной деятельности и степени нарушения функции суставов.
К пункту 5 - являются противопоказанием для работы в профессии проводника пассажирского вагона.
Примечания
При пиодермии, венерических болезнях, чесотке и других инфекционных и паразитарных болезнях кожи подход как при остром заболевании - поступающие на работу не допускаются, работникам экспертиза профессиональной пригодности проводится после комплексного лечения.
Общими противопоказаниями могут являться и другие тяжелые дерматозы, мешающие выполнению работы в рассматриваемых профессиях.

8-тармаққа - 30 градус төменгі табалдырықта - 2-6 топ кәсіптерінің мамандары үшін қарсы көрсетімге жатады.
9-тармаққа - жұмысқа қабылданушылар мен 1-топтағы мамандықтар жұмысшылары, бағыттама қосыны кезекшісі мен өтпе кезекшісі мамандығына жұмысқа тұрушылар үшін қаракөлеңкеде көру қабілетінің және көздің шағылысуға тұрақтылығының төмендеуі қарсы көрсетім болып табылады.
Қаракөлеңкеде көру қабілетін және көздің шағылысуға тұрақтылығын анықтау кезінде зерттеу әдістемесінде қолданылатын шама болып танылған параметрлер пайдаланылады.
10-тармаққа - жүре пайда болған түс анықтау ауытқулары жұмысқа түсушілер үшін қарсы көрсетім болып табылады, жұмысшылар жұмысқа емделгеннен кейін жіберіледі.
6. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары
1. Отосклероз: есту қабілетін жақсартатын операциядан кейінгі жай-күйі.
2. Лабиринтит, лабиринитті фистула, лабиринитті дисфункция. Меньер ауруы және вистьибулярлы функцияны бұзатын ішкі құлақтың басқа да аурулары. Топтастырылған және басқа аурулардағы вистибулярлық синдромы.
3. Созылмалы ларингит, склерома, Вегенера грануломатозы (некротикалы респираторлы грануломатоз), қатерсіз жаңа түзінділері, дауыс функциясының бұзылуымен өңештің тыртықты стенозы.
Бөлімге түсініктеме
1-тармаққа - жұмысқа түсушілер үшін қарсы көрсетім, қызметкерлер "Жеке қарсы көрсетімдер" бөлімінің 1-тармағына сәйкес жұмысқа жіберіледі.
7. Тері және жыныс аурулары
1. Буллезды бұзылулар: күлдірек (пемфигус), пеафигоид, герпетиформалық дерматит (Дюринг ауруы).
2. Экзема (жиі қабынатын түрлері); атопиялық дерматит (диффузды нейродерматит) өндірістік химиялық заттардың әсерінен пайда болған және ауыр өтетін аллергиялық дерматит.
3. Толыққанды кәсіби қызметке кедергі жасайтын буын функциясының бұзылуымен болатын ауыр өтетін псориаз (көп таралған) және артропатиялы псориаз Папулосквамозды бұзылулар: жайылған және эритродермиясы бар артропатиялық псориаз.
4. Гангренді пиодермия, басқа да ауыр өтетін созылмалы пиодермия.
5. Тері мен саусақ тырнақтарының микозы, экзема және басқа да терінің ашық жерін зақымдайтын дерматиттар.
Бөлімге түсініктеме
3-тармаққа - артропатиялық псориазбен ауырған жұмысшыны жұмысқа жіберу мәселесі аурудың жайылуын, емнің нәтижесін, жұмысшының кәсібін және буындар функциясының бұзылу дәрежесін ескере отырып шешіледі.
5-тармаққа - жолаушы вагонының жолсерігі мамандығы үшін қарсы көрсетім болып табылады.
Ескертулер
Пиодермия, жыныс аурулары, қышыма және басқа жұқпалы және паразитарлық тері аурулары басқа ауыр науқастар тәрізді қаралады, жұмысшыларды жұмысқа қабылдауға рұқсат етілмейді, жұмысшылардың кәсіби жарамдылығын сараптау кешенді ем қабылдағаннан кейін жүргізіледі).

8. Общие медицинские противопоказания
к работам, осуществляемым в условиях
повышенной опасности
1. Хронические и затяжные психические расстройства с тяжелыми стойкими или часто обостряющимися болезненными проявлениями. Умственная отсталость и задержки умственного развития. Выраженные формы пограничных психических расстройств.
2. Алкоголизм, наркомания, токсикомания.
3. Эпилепсия, синкопальные состояния.
4. Хронические органические болезни центральной нервной системы со стойкими выраженными неврологическими нарушениями.
5. Хронические болезни периферической нервной системы с нарушениями двигательных функций, диплопией, нарезом взора.
6. Активные формы туберкулеза любой локализации, его последствия, сопровождающиеся тяжелыми нарушениями функции пораженных органов.
7. Хронические инфекционные и паразитарные болезни (болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека, бруцеллез, глубокие микозы, токсоплазмоз и другие), сопровождающиеся нарушениями функций органов и систем.
8. Нарушения ритма и проводимости сердца высоких градаций (экстрасистолия, мерцательная аритмия, пароксизмальная тахикардия, атрио-вентрикулярная блокада II-III степени, синдром слабости синусового узла и другие).
9. Пороки сердца, болезни эндокарда, миокарда и перикарда (первичные кардиомиопатии, хронический миокардит, констриктивный перикардит и другие) с хронической сердечной недостаточностью II-IV степени или высокой вероятностью развития пароксизмальных состояний.
10. Стабильная стенокардия II-IV функционального класса, перенесенный в прошлом крупноочаговый инфаркт миокарда и другие формы хронической ишемической болезни сердца с сердечной недостаточностью II-III степени, нарушениями сердечного ритма.
11. Эссенциальная гипертензия (гипертоническая болезнь) III стадии, а также II стадии с кризовым течением. Вторичная гипертензия соответствующих стадий и течения. Артериальная гипотензия тяжелого течения.
12. Аневризмы аорты, аортиты.
13. Хронические болезни легких с дыхательной недостаточностью II-III степени. Перенесенный спонтанный пневмоторакс. Бронхиальная астма тяжелого течения.
14. Язвенная болезнь желудка, 12-перстной кишки с хроническим рецидивирующим течением и эпизодами гастродуоденальных кровотечений в анамнезе.
15. Цирроз печени, хронический активный гепатит с нарушением функции печени II-III степени.
16. Хронические гломерулярные и тубоинтерстициальные болезни почек с хронической почечной недостаточностью III степени.
17. Инсулинозависимая фаза сахарного диабета, другие болезни эндокринных органов тяжелого течения.

8. Аса қауіпті жағдайда атқарылатын жұмыстарға
жалпы медициналық қарсы көрсетімдер
1. Тұрақты ауыр немесе жиі асқынған созылмалы және ұзаққа созылатын психикалық бұзылулар. Ақыл кемістігі, ақыл дамуының тоқырауы, шекаралық психикалық көңіл-күйінің бұзылуы.
2. Алкоголизм, наркомания, токсимания.
3. Эпилепсия, синкопалды жай-күй.
4. Орталық жүйке жүйесінің тұрақты неврологиялық бұзылумен сипатталатын созылмалы органикалық аурулар.
5. Қозғалыс функциясын бұзатын, қосарланып көрінетін, назар кесуімен сипатталатын шет жүйке жүйесінің созылмалы ауруы.
6. Туберкулездің жайылудың барлық түріндегі белсенді нысандары, оның ауырған мүшелері функцияларының бұзылуына әкелетін медициналық қарсы көрсетімдерінің басқа тармақтарына сәйкес келетін салдары.
7. Медициналық қарсы көрсетімдердің басқа тармақтарына сәйкес мүшелер мен жүйе функцияларының бұзылуымен қосарланатын созылмалы жұқпалы және паразитарлық аурулар (адамның иммунитеті тапшылығының вирусынан туындаған аурулар, бруцеллез, терең микоздар, токсоплазмоз және басқалар).
8. Жоғары градациядағы жүректің қағысы мен өткізгіштігінің бұзылуы (жүректің кезектен тыс жиырылуы, паракзизмалды тахикардия, атриовентрикулярды ІІ-ІІІ дәрежедегі блокада, синусты түйіннің әлсіздік синдромы және басқалар).
9. Жүрек қағысын бұзатын немесе параксизмалдың дамуына, созылмалы ІІ-ІV дәрежедегі жүрек функциясының жеткіліксіздігі болатын созылмалы ишемиялық ауруларының басқа нысандары.
10. ІІ-ІV функционалды кластағы тұрақты стенокардия, бұрын ауырған ірі ошақты инфаркт миокарда және ІІ-ІІІ дәрежелі жүрек жеткіліксіздігі, жүрек ырғағының бұзылуы болатын басқа ишемиялық аурулардың созылмалы түрлері.
11. ІІІ сатыдағы эссенциалды гипертензия (гипертония ауруы), сонымен қатар ІІ сатыдағы ауыр өтетін гипертензия. Тиісті саты мен өту түріндегі қайталанған гипертензия. Ауыр өтетін артериялы гипотензия.
12. Қолқаның аневризмдері, қолқалар.
13. Қан кетуге, ІІ-V дәрежедегі өкпе функциясының жеткіліксіздігіне бейімді өкпенің созылмалы аурулары. Ішкі себептермен пайда болумен өткен пневмоторакс. Бронхы демікпесінің ауыр түрі.
14. Созылмалы рецедивті өтетін қан кетуге бейім асқазан мен аш ішектің жара аурулары.
15. Бауыр циррозы, ІІ-ІІІ дәрежелі бүйрек функциясының бұзылуымен болатын белсенді созылмалы гепатит.
16. Бүйрек функциясының ІІІ дәрежедегі жеткіліксіздігінен болатын созылмалы гломеруаярлы және тубоинтерстициалды аурулар.
17. Инсулинге тәуелді қант диабеті, эндокрин мүшелерінің басқа да ауыр өтетін созылмалы аурулары.

18. Системные заболевания соединительной ткани. Полиартропатии с нарушениями функции суставов III-IV степени, деформации различного происхождения и другие болезни органов костно-мышечной системы со стойким снижением опорно-двигательных функций, затрудняющим выполнение профессиональных обязанностей.
19. Злокачественные болезни кроветворной ткани. Нарушения свертываемости крови, пурпура и другие геморрагические состояния. Апластические и гипопластические анемии, другие врожденные, рецидивирующие и прогрессирующие болезни крови и кроветворных органов.
20. Врожденные аномалии или приобретенное отсутствие органа либо его части с нарушением функций пораженного органа, мешающим полноценной профессиональной деятельности.
21. Злокачественные новообразования различных органов.
22. Облитерирующие болезни периферических артерий, аневризмы и другие болезни артерий с риском разрыва сосудистой стенки. Варикозное расширение вен нижних конечностей с хронической венозной недостаточностью II-IV степени. Осложненный тромбофлебит глубоких вен нижних конечностей. Тромбоэмболическая болезнь, включая состояние после перенесенной тромбоэмболии легочной артерии.
23. Мочевые и каловые свищи, недержание мочи и кала различного происхождения.
24. Кистомы, эндометриоз, кисты яичника.
25. Миома, эндометриоз матки с мено- метроррагией, выраженным болевым синдромом или нарушениями функции тазовых органов. Быстрорастущая миома матки.
26. Хронические воспалительные болезни женских тазовых органов с тубоовариальным образованием или гидросальпингсом.
27. Дисфункция яичников с мено-, метроррагиями тяжелого течения.
28. Понижение остроты зрения рефракционного или органического характера ниже 0,3 единицы на лучшем глазу и 0,2 единицы на худшем глазу (с любой переносимой коррекцией). Для поступающих на работу и работников профессий: машинист, водитель, помощник машиниста (водителя) бульдозеров, передвижных электростанций, погрузочно-разгрузочных машин, электро- и автопогрузчиков; для трактористов и других водителей, работа которых связана с выходом на железнодорожные пути - соответственно ниже 0,5 единиц и 0,2 единицы (с коррекцией сферической до + б,0 диоптрий, цилиндрической - до + 3,0 диоптрий; зрение без коррекции не учитывается). После рефракционных операций допуск к работам осуществляется при восстановлении остроты зрения в допустимых пределах.
29. Сужение поля зрения в любом меридиане для поступающих на работу и работников профессий: машинист, водитель, помощник машиниста (водителя) бульдозеров, передвижных электростанций, погрузочно-разгрузочных машин, электро- и автопогрузчиков; для трактористов и других водителей, работа которых связана с выходом на железнодорожные пути, на 20 и более градусов, для других профессий - на 30 и более градусов.

18. Жалғау тіндерінің жүйелі түрдегі зақымдануы. ІІІ- ІV дәрежедегі буындар функциясын бұзатын полиартропия; әртүрлі өзгерулер және кәсіби міндетін атқаруға кедергі жасайтын сүйек-бұлшық ет жүйесі мүшелерінің тірек-қимыл функцияларын тұрақты түрде төмендететін басқа да аурулар.
19. Қан өндіру тіндерінің қатерлі аурулары. Қан ұюының бұзылуы, пурпура және басқа геморрагиялық жағдайлар. Апластикалық және гипопластикалық қан аздық, басқа да туа біткен рецедивті және дамитын қан және қан өндіру мүшелерінің аурулары.
20. Туа біткен аномалиялар немесе ағзаның кәсіби маңызды функцияларын бұзатын кейбір мүшенің немесе оның бөлшегінің кейін пайда болған ауытқулары не болмауы.
21. Түрлі мүшелердегі қатерлі жаңа түзінділер.
22. Шет артериялардың айқын стенозды аурулары; аневризмдер және басқа да тамыр қабырғасын жарып жіберу қауіпі бар артерия аурулары. Созылмалы көктамыр функцияларының жеткіліксіздігінен аяқтың көктамырының варикозды кеңеюі. Асқынған тромбофлебит. Тромбоэмболиялық ауру, өкпе артериясының тромбоэмболиясынан өткеннен кейінгі жағдайы.
23. Зәр және нәжіс терең жаралары, әртүрлі текті зәр және нәжіс ұстамау аурулары.
24. Кистомдар, эндометриоз, аналық бездің ісіктері.
25. Миома, жатырдың және басқа жатырдан қан кетумен жыныс мүшелерінің, жамбас мүшелерінің функциясын бұзатын ауыртатын синдроммен сипатталатын эндометриоздары. Тез жетілетін жатыр миомасы.
26. Тубоовариалды түзінділер мен гидросальпингсті әйелдердің жамбас мүшелерінің созылмалы қабыну аурулары.
27. Жатырдан қан кетумен аналық без функциясының бұзылуы.
28. Көру жітілігінің жақсы көретін көзі 0,4-тен төмен және нашар көретін көзінде 0,2-ден төмен рефракциондық немесе органикалық сипаттағы төмендеуі (сфералық түзілуі +,-6,0 дейін, цилиндрлік -+,-3,0Д-ға дейін); жұмысшылар үшін осыған сәйкес 0,3 және 0,2 (түзетуімен). Мынадай кәсіптерге жұмысқа қабылданатын және жұмысшылар: машинист, жүргізуші және бульдозердің, жылжымалы электрстанциясының, тиеп-түсіретін машинаның, электро-, авто жүк тиегіштердің машинисінің (жүргізушісі) көмекшісі кәсіптерінің жұмысшылары үшін - осыған сәйкес 0,5 және 0,2-ден төмен (сфералық түзелуі +,-6,0 Д дейін, цилиндрлік -+,-3,0 Д-ға дейін). Рефракционды операциядан кейін көру жітілігі рұқсат етілетін шекте қалпына келтіру кезінде жұмысқа жіберуі жүзеге асырылады.
29. Жұмысқа түсушілер мен мынадай кәсіптердің жұмысшыларына: машинист, жүргізуші және бульдозерлердің, жылжымалы электрстанцияның, тиеу-түсіру машиналарының, электро-, авто жүк тиегіштердің машинисінің (жүргізушісінің) көмекшісі кәсіптерінің жұмысшылары үшін көру өрісінің кез келген меридианда тарылуы; жұмыстары темір жолға шығуына байланысты тракторшылар мен басқа жүргізушілер үшін - 20 және одан жоғары градуске, одан басқа кәсіптер үшін - 30 және одан жоғары градуске.

30. Ночная слепота.
31. Врожденные аномалии цветового зрения (ахроматопсия, протанопия, дейтеранопия, протаномалия и дейтеранамалия типа "А").
32. Двусторонняя афакия и артифакия. Для работников допускается коррекция одно- или двусторонней афакии только интраокулярной линзой.
33. Хронические болезни век, слезного аппарата, конъюнктивы, склеры, роговицы, радужной оболочки и цилиарного тела со снижением зрительных функций ниже допустимых пределов или упорным слезотечением, неподдающимся лечению.
34. Болезни сосудистой оболочки, стекловидного тела, сетчатки и зрительного нерва, склонные к прогрессированию при снижении зрительных функций ниже допустимых пределов.
35. Глаукома:
для всех категорий работников противопоказанием является двусторонняя некомпенсированная нестабилизированная глаукома. Машинисты, водители, помощники машинистов (водителей) допускаются только с глаукомой, компенсированной без миотиков.
36. Отосклероз, состояние после слухоулучшающих операций.
37. Лабиринтит, лабиринтная фистула, лабиринтная дисфункция. Болезнь Меньера, и другие болезни внутреннего уха с нарушением вестибулярной функции.
38. Хронические болезни среднего и внутреннего уха с нарушением слуховой функции (среднеарифметическое снижение остроты слуха при тональной аудиометрии на речевых частотах 500, 1000, и 2000 герц не более 20 децибелл).
39. Доброкачественные новообразования верхних дыхательных путей с нарушением функции носового и внешнего дыхания.
Приложение к Перечню общих и частных
медицинских противопоказаний к работам,
непосредственно связанных с движением
поездов на железнодорожном транспорте
Республики Казахстан, утвержденного
Приложением 4 к Правилам медицинского
осмотра работников непосредственно
связанных с движением поездов на
железнодорожном транспорте
Республики Казахстан
Частные противопоказания
1. Психические расстройства, расстройства
поведения и болезни нервной системы
N Перечень
профессий
и
должностей
Пункт 1 Пункт 2 Пункт 3
Преходящие
невротические
расстройства
нерезко
выраженные,
депрессивный
эпизод, острая
реакция на
стресс.
Пояснение
к пункту 1:
После
однократной
психопато-
подобной
реакции с
демонстра-
тивной
суицидальной
попыткой
внеочередной
обязательный
медицинский
осмотр
проводится
через 6 месяцев;
допускаются
работники,
кроме группы
машинистов,
водителей и
их помощников.
Состояние
после
суицидальной
попытки при
всех психических
заболеваниях
являются общим
противо-
показанием.
Умеренно
выраженные:
расстройства
вегетативной
нервной
системы без
пароксиз-
мальных и
кардиальных
нарушений,
мигрень без
нарушений
зрения. Пояснение
к пункту 2: Легкие
вегетативные
нарушения не
являются
противо-
показанием к
работам,
связанным с
движением
поездов, кроме
поступающих в
профессии
машинистов,
водителей и
их помощников
и работников,
занятых на
поездной
работе без
помощника
машиниста.
Хронические
болезни
периферической
нервной системы
с нечастыми
обострениями и
нерезкими
нарушениями
чувствительных
и двигательных
функций.
Пояснение к
пункту 3:
Легкие
радикулярные
синдромы без
частых
обострении
противопока-
заны для
работников,
поступающих в
профессии
1, 3, 4, 6
профессиональ-
ных групп
(допускаются
поступающие на
должности
начальников и
инженеров).
Работники
допускаются,
кроме
машинистов,
назначаемых и
занятых на
поездной работе
без помощника
машиниста.
Легкие парезы
нервов верхних
и нижних
конечностей с
нарушениями
функций кисти,
стопы или
конечностей -
противо-
показание
для работников
локомотивных
бригад,
работников,
занятых на
работах,
связанных с
длительным
пребыванием на
ногах, а также
занятых в других
профессиях при
нарушениях
профессио-
нально значимых
функций.
Посту-
пающие
на
работу
Работ-
ники
Посту-
пающие
на
работу
Работ-
ники
Посту-
пающие
на
работу
Работ-
ники
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Группа
водителей
и машинистов
подвижного
оборудо-
вания:

30. Түнгі соқырлық.
31. Туа біткен түрлі түсті көру ауытқулары (ахроматопсия, протанопия, дейтеранопия, протаномия, "А" типті дейтераномалия).
32. Екі жақты қарақсыз көз және артифакция (бір жақты қарақсыз көзді интроокулярлы линзамен түзілуі тиіс). Жұмысшылар үшін бір-, екі жақты қарақсыз көзді тек интроокулярлы линзамен түзетуге рұқсат етіледі.
33. Қабақтың, көздің жас бөлетін мүшелерінің, көздің шырышты қабығының, ақ қабықтың, мөлдір қабықтың, нұрлы қабықтың және көру функцияларын рұқсат етілетін шектерден төмен түсірумен немесе тұрақты жас ағуымен немесе цилиарлы дененің созылмалы аурулары.
34. Көру функцияларының рауалы шектен төмендеуі кезінде жұмысшылар үшін асқынуға бейім қан тамыры қабығының, шыны тәрізді дененің, торлы қабықтың және көру жүйесінің аурулары.
35. Глаукома: қызметкерлердің барлық санаттары үшін екіжақты теңгерілмеген тұрақсыз глаукома қарсы көрсетім болып табылады. Машинистер, жүргізушілер, машинистердің (жүргізушілердің) көмекшілері тек миотиксіз теңгерілген глаукома болғанда ғана жұмысқа жіберіледі.
36. Оторосклероз; есту қабілетін жақсартатын операциядан кейінгі жай-күйі.
37. Лабиринтит, лабиринтті жыланкөз, лабиринтті функцияның бұзылуы. Меньер ауруы және басқа ішкі құлақтың вистибулярлы функциясын бұзатын аурулар.
38. Есту функциясын бұзатын орта және ішкі құлақтың созылмалы аурулары (сөз сөйлеудегі дыбыс жиілігі 500, 1000, 2000 ГЦ екпін аудиометриясы кезінде есту жітілігінің ортаарифметикалық төмендеуі 20 дБ-дан аспағанда).
39. Мұрын және сыртқы тыныс функциясын бұзатын жоғарғы тыныс жолдарындағы қатерсіз жаңа түзінділер.
Қазақстан Республикасының темір
жол көлігіндегі поездар қозғалысымен
тікелей байланысты жұмыскерлерді
медициналық қарау ережесінің
4-қосымшасымен бекітілген
Қазақстан Республикасының темір
жол көлігіндегі поездар қозғалысына
тікелей байланысты жұмыстарға
іріктеу үшін жалпы және жеке
медициналық қарсы көрсетімдердің
тізбесіне қосымша
Жеке қарсы көрсетімдер
1. Психикалық бұзылу, жүріс-тұрыстың бұзылуы
және жүйке жүйесінің аурулары
N
Мамандықтар мен лауазымдар тізбесі
1-тармақ
2-тармақ
3-тармақ
Қатты байқалмайтын, өткінші невротикалық бұзылулар, депрессивті көрініс, стреске қатты реакция.
1-тармаққа түсініктеме:
Суицидтік іс-қимылдың бір рет байқалуы жағдайында кезектен тыс міндетті медициналық тексеру 6 айдан кейін өткізіледі; машинистер, жүргізушілер мен олардың көмекшілері тобынан басқа қызметкерлер жіберіледі. Барлық психикалық аурулар кезіндегі суицидті іс-әрекеттен кейінгі жай-күйі жалпы қарсы көрсетім болып табылады.
Бірқалыпты пароксизмалды және түбегейлі бұзылусыз вегетативті жүйке жүйесінің бұзылуы, көру қабілетіне зияны жоқ бас сақинасы.
2-тармаққа түсініктеме:
Жеңіл вегетативті бұзылулар машинистер, жүргізушілер, олардың көмекшілері және поезд жұмысын машинистсіз атқаратын қызметкерлер мамандығына қабылданатындарды қоспағанда, жұмысқа қарсы көрсетілім болып табылмайды.
Сирек асқынатын және сезім мен қозғалыс функцияларын бұзбайтын перифириялық жүйке жүйесінің созылмалы аурулары.
3-тармаққа түсініктеме:
Сирек асқынатын жеңіл радикулярлы синдромдар 1, 3, 4, 6 кәсіби топтар мамандығына қабылданатын қызметкерлер үшін қарсы көрсетіледі (бастықтар мен инженерлер лауазымына қабылданатындар жіберіледі). Машинист көмекшісіз поезд жұмысына тағайындалатын немесе атқаратын машинистерден басқа қызметкерлер жіберіледі. Саусақ, табан және аяқ функцияларын бұзатын аяқ пен қол жүйкелерінің жеңіл аурулары - локомотив бригадалары қызметкерлері, ұзақ уақыт аяқпен жүретін жұмыстағылар үшін, сондай-ақ кәсіби маңызы бар функциялар бұзылған кезде басқа кәсіппен айналысатындарға қарсы көрсетіледі.
Жұмысқа қабылданатындар
Қызметкерлер
Жұмысқа қабылданатындар
Қызметкерлер
Жұмысқа қабылданатындар
Қызметкерлер
1
2
3
4
5
6
7
8

1)
машинист
автомотрисы
(дизель
поезда,
мотовоза,
путевых
машин,
тепловоза,
электровоза, электро-
поезда), машинист-
инструктор, машинист крана (крановщик), машинист крана на железно-
дорожном ходу,  машинист путевого струга, машинист установок по обслуживанию подвижного состава, водитель дрезины (погрузчика), помощник машиниста тепловоза (тягового аппарата, электровоза, электро-
поезда,
путевых
машин,
автомотрисы,
крана),
помощник
водителя
дрезины.
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
2. Группа
диспетчеров,
служащих,
занятых
учетом на
транспорте:
1)
диспетчер
локомотивный
(вагонного
депо,
локомотивного
депо,
маневровый
железно-
дорожной
станции,
поездной,
станционный),
энерго-
диспетчер,
начальник
железно-
дорожной
станции
(несущий
сменное
дежурство
по станции),
агент по
розыску
грузов (АРГ),
дежурный по
депо
(оборотного и
основного
депо, по
станции, по
сортировочной
горке, по
отделению
железной
дороги, по
парку на
железно-
дорожном
транспорте,
по разъезду,
станционного
поста центра-
лизации),
оператор по
обработке
информации,
оператор по
обработке
перевозочных
документов
(путевых
листов),
оператор по
обслуживанию
и ремонту
вагонов и
контейнеров,
оператор по
путевым
измерениям,
оператор поста центра-
лизации,
оператор
сортировочной
горки, прие-
мосдатчик
груза и багажа
(в поездах).
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
3. Группа
тормозных
рабочих,
стрелоч-
ников,
сцепщиков,
рабочих по
обслуживанию
и ремонту
путевых
машин и
механизмов
железно-
дорожного
транспорта:
1)
регулировщик
скорости
движения
вагонов
(включая
старшего),
приемщик
поездов,
промывальщик-
пропарщик
цистерн,
слесарь по
осмотру и
ремонту
локомотивов
на пунктах
технического
обслуживания
(по ремонту
подвижного
состава,
занятый на
безотцепочном
ремонте),
наладчик,
обслуживающий
стрелочные
переводы,
составитель
поездов
(помощник),
мастер
вагонного
депо (локо-
мотивного
депо, по
электродепо,
погрузочно-
разгрузочных
работ).
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
после
эффек-
тивного
лечения
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
4. Группа
проводников
железно-
дорожных
вагонов,
кондукторов,
руководи-
телей
производст-
венно-экс-
плуатацион-
ных подраз-
делений,
техников-
механиков:

1)
1. Жүргізушілер мен жылжымалы жабдық машинистерінің тобы:
қозғалмалы жабдықтардың жүргізушілерi және машинистерi:
автомоторис машинисі (дизель-поезының, мотовоздың, жол  машиналарының, тепловоздың, электровоздың, электропоездың),   локомотив бригадасының машинист-нұсқаушысы, кран машинисі (краншы), теміржол жүрісіндегі кран машинисі, жол жолғы машинисі, жылжымалы құрамға қызмет көрсету қондырғысының машинисі, дрезина (тиегiш) жүргізушісі, тепловоз машинисiнiң көмекшісі (тарту аппаратының, электровоздың, электропоездың, жол машиналарының, автомотористардың, крандардың), дрезина жүргізушісінiң көмекшісі.
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
1)
2. Көлікте есепке алумен айналысатын диспетчерлер, қызметшілер тобы:
көлікті есепке алумен айналысатын диспетчерлер тобы және қызметкерлер: локомотивтiк диспетчер (вагон депосының, локомотив депосының,  маневрлік темір жол станциясының, поезд, станция), энергодиспетчерi, темір жол станциясының  бастығы (станция бойынша ауысым кезекшілігінде тұрған), жүктерді іздеу жөніндегі агент (ЖІА) депо бойынша кезекшi (айналым және негiзгi деполары, станция бойынша, сұрыптау дөңесі бойынша, темір жол бөлімшесі бойынша, темір жол көлігінiң паркi бойынша, разъезд бойынша,  орталықтандыру станциялық посты бойынша), ақпараттарды өңдеу жөніндегі оператор, тасымалдау құжаттарын дайындау жөніндегі (жол парақтарын) оператор, вагондар мен контейнерлерге қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі оператор, жолдарды өлшеу жөніндегі оператор, қосындарды орталықтандыру жөніндегі оператор, сұрыптау дөңесі жөніндегі оператор, жүк пен багаж қабылдаптапсырушы (поездардағы).
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Жіберіледі
1)
3. Тежегіш жұмысшылар, бағыттағыштар, тіркеушілер, жол машиналары мен темір жол көлігі механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар:
тежегіш жұмысшылар, бағдаршылар, тіркесшілер, темір жол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету мен жөндеу жұмысшылары, жолөтпе бойынша кезекші (бағдаршы постының кезекшісі, басшысын қоса), вагон  қозғалысының жылдамдығын реттеуші (басшысын қоса), сигналшы, вагондардың қараушысы, қараушы-жөндеушісі, поездар қабылдаушысы, цистерналарды жуып-булаушы, локомотивтердi техникалық қызмет көрсету пункттарында қараушылар және жөндеушiлер (тiркелмейтiн жөндеудегi қозғалыс құрамдарымен айналысатындар), бағыттамалы бұрмаларға қызмет көрсетіп жөндеуші, поезд құрастырушысы (көмекшісі),  коммерциялық тексеру пунктінің бригадирі, вагон депосының мастері (локомотив депосы, электродепосы, тиеу-түсіру жұмыстарының мастері).
Қарсы көрсетіледі
Нәтижелі ем алғаннан кейін жіберіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Жіберіледі

1)
проводники
железно-
дорожного
вагона,
кондукторы,
руководители
специализи-
рованных
(производст-
венно-экс-
плуатацион-
ных) подраз-
делений,
техники-
механики:
проводник
пассажирского
вагона (по
сопровождению
грузов и
спецвагона,
по сопровож-
дению
локомотивов и
пассажирских
вагонов в
нерабочем
состоянии),
кондуктор
грузовых
поездов
(главный),
инженер по
приему ваго-
нов (локо-
мотивов),
приемщик
вагонов
(локомо-
тивов),
ревизор по
безопасности
движения
(движения
отделения
железной
дороги),
дежурный по
вокзалу,
мастер
электродепо
(локомо-
тивного депо,
вагонного
депо, поезда
восстанови-
тельного и
рельсосвароч-
ного),
начальник
пункта
технического
осмотра
(вагона
почтового и
путеобследо-
вательского),
начальник
поезда
(восстанови-
тельного,
пассажирского
и рефрижера-
торного),
начальник
(директор)
вагона-
ресторана,
механик
перегрузочных
машин,
поездной
электро-
механик.
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
после
эффек-
тивного
лечения
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
5. Группа
рабочих по
обслуживанию
и ремонту
путевых
машин и
механизмов
железно-
дорожного
транспорта:
1)
работники по
обслуживанию
и ремонту
путевых машин
и механизмов
железно-
дорожного
транспорта:
бригадир
(освобожден-
ный) по
текущему
содержанию и
ремонту пути
и искусствен-
ных сооруже-
ний, моторист
поворотного
круга,
наладчик
контрольно-
измерительных
вагонов,
обходчик пути
и искусствен-
ных
сооружений,
наладчик
путевых машин
и механизмов,
оператор
дефектоскоп-
ной тележки
(по путевым
измерениям),
помощник
оператора
дефектоскоп-
ной тележки,
монтер пути,
электрогазо-
сварщик,
электросвар-
щик на
ремонте
подвижного
состава,
электро-
сварщик на
автоматичес-
ких и полу-
автоматичес-
ких машинах
(работающий
на железно-
дорожных
путях),
электросвар-
щик ручной
сварки
(работающий
на железнодо-
рожных путях),
мастер
дорожный,
включая
старшего
(мостовой,
тоннельный,
по эксплуа-
тации и
ремонту машин
и механиз-
мов), слесарь
по ремонту
путевых машин
и механизмов,
начальник
путевой
машины
(участка
пути),
инженер
(занятый на
эксплуата-
ционном
обслуживании
железнодо-
рожно-
строительных
машин).
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
(на-
чаль-
ники
допус-
каются)
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
6. Группа
рабочих по
обслуживанию
и ремонту
линейных
сооружений
и станцион-
ного обору-
дования
связи, руко-
водителей
специали-
зированных
подразде-
лений:
1)
работники по
обслуживанию
и ремонту
линейных
сооружений и
станционного
оборудования
связи,
руководители
специализи-
рованных под-
разделений:
начальник
участка
производства,
электромеха-
ник (включая
старшего) по
обслуживанию
и ремонту
приборов,
аппаратуры и
устройств
связи
(устройств
сигнализации,
централизации
и блокировки,
дистанции
электроснаб-
жения),
электромеха-
ник по
ремонту
приборов
(перегретых
букс в
поезде),
электромонтер
по обслужи-
ванию и
ремонту
аппаратуры и
устройств
связи
(устройств
сигнализации,
централизации
и блокиров-
ки), машинист
компрессорной
установки.
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано

1)
4. Темір жол вагондарының жолсеріктері, кондукторлар, өндірістік-пайдаланымдық бөлімшелердің басшылары, техник-механиктер тобы:
темір жол вагондары жолсеріктері, кондукторлары,  арнаулы (өндірістік-пайдалану) бөлімшелер басшылары, техник-механиктер:
жолаушылар вагондарының жолсеріктері (жүк және арнаулы вагондардың ережүрушiлерi, жұмыс iстемейтiн жағдайдағы локомотивтер мен жолаушылар вагондарының ережүрушiлерi, жүк поездарының  кондукторы (басшысын қоса), вагондарды (локомотивтердi) қабылдау бойынша инженерлер, вагондарды (локомотивтердi) қабылдаушы, қозғалыс қауіпсiздiгi бойынша ревизорлар (темір жол бөлімшесі қозғалысы бойынша), вокзал бойынша кезекшi, вагон, электродепо мастері (локомотив депосының, вагон депосының, қалпына келтіру, рельс дәнекерлеу поезiнiң), техникалық қарау пунктiнiң бастығы (пошта және жолтексеру вагондарының), поезд бастығы (қалпына келтіру, жолаушылар, рефрижератор), вагон-ресторан бастығы (директоры), қайта тиеу  машинасының механигі, поезд электр механигі.
Қарсы көрсетіледі
Нәтижелі ем алғаннан кейін жіберіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
1)
5. Жол машиналары мен темір жол көлігі механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар тобы:
темір жол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмысшылары: жолдар мен жасанды құрылыстарға  ағымдағы қызмет көрсету және жөндеу бойынша бригадир (босатылған), айналым шеңберiнiң моторисi, бақылау-өлшеу вагондарының жөндеушісі, жолдар мен жасанды құрылыстарды аралаушы; жол машиналарын және механизмдерін жөндеуші, дефектоскоп арбасының операторы (жол өлшеулері бойынша), дефектоскоп арбасы операторының көмекшісі, жол монтері, электрогаз дәнекерлеуші, жылжымалы құрамды жөндеудегі электрогаз дәнекерлеуші, автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электр дәнекерлеуші (темір жолдарда жұмыс істейтін), қолмен дәнекерлеу электр дәнекерлеуші   (темір жолдарда жұмыс істейтін), жол мастері, басшысын қоса (көпір, тоннель, машиналар мен механизмдерді пайдалану және жөндеу бойынша), жол машиналары мен механизмдерін жөндеу жөніндегі слесарь, жол машинасы (жол учаскесі) бастығы, темір жол-құрылыс машиналарын пайдалану қызмет көрсетумен айналысатын инженерлер).
Қарсы көрсетіледі
Жіберіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі (бастықтар жіберіледі)
Қарсы көрсетіледі
Жіберіледі
1)
6. Желілік құрылыстарға және станциялық байланыс жабдығына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар, мамандандырылған бөлімше басшыларының тобы:
желілік құрылыстар мен байланыстың станциялық жабдығына қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмысшылар, мамандандырылған бөлімшелер басшылары: өндіріс учаскесінің бастығы, байланыс аппаратурасы мен құрылғысына қызмет көрсету және жөндеу бойынша электр механигi (бастығын қоса), (сигнализация, орталықтандыру және бұғақтау құрылғысына, электрмен камтамасыздандыру аралығына), аспаптарды жөндеу жөніндегі (поездағы қызып кеткен букстар) электр механигі, байланыс аппаратурасы мен құрылғысына қызмет көрсету және жөндеу бойынша электр монтері (сигнализация, орталықтандыру және бұғақтау құрылғысына), компрессорлық қондырғы машинисі.
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі

2. Внутренние болезни
N
Перечень профессий и должностей
Пункт 1 Пункт 2 Пункт 3
Нарушения
сердечного
ритма и
проводимости
низких градаций
(экстрасисто-
лия, атрио-
вентрикулярная
блокада I
степени,
WPW - синдром
без пароксизмов
и другие
нерезкие
нарушения) с
сердечной
недостаточ-
ностью 0-1
степени
Хроническая
ишемическая
болезнь
сердца без
перенесенного
крупноочагового
инфаркта
миокарда и
выраженной
аритмии, со
стенокардией
1 функцио-
нального
класса,
сердечной
недостаточ-
ностью 0-I
степени
Пояснение к
пункту 2:
Работники
группы 1,
подгруппы 3),
Группы 2
подгрупп 1),
2) без
изменений на
ЭКГ в
индивидуальном
порядке
допускаются к
работе по
решению ВЭК с
привлечением
врача
кардиолога,
осмотр
ежегодно.
Хронические
болезни
эндокарда,
миокарда и
перикарда без
выраженных
нарушений
ритма и
проводимости
и других
состояний с
высоким риском
пароксизмальных
расстройств
Пояснение к
пункту 3:
Пролапс
митрального
клапана без
выраженной
регургитации,
увеличения
размеров
сердца,
сердечной
недостаточнос-
ти, нарушений
ритма -
противопоказание
только для
работников
группы 1
подгруппы 2)
Раздел А - с устойчивой
компенсацией
(СН 0)
Пос-
тупаю-
щие
на
ра-
боту
Ра-
бот-
ники
Пос-
тупаю-
щие
на
ра-
боту
Ра-
бот-
ники
Пос-
тупаю-
щие
на
ра-
боту
Ра-
бот-
ники
1
2
3
4
5
6
7
8
1. Группа
водителей и
машинистов
подвижного
оборудова-
ния:
1)
машинист
автомотрисы
(дизель поезда,
мотовоза,
путевых машин,
тепловоза,
электровоза,
электро-
поезда),
машинист-
инструктор,
машинист
крана
(крановщик),
машинист
крана
на железно-
дорожном
ходу,
машинист
путевого
струга,
машинист
установок по
обслуживанию
подвижного
состава,
водитель
дрезины
(погрузчика),
помощник
машиниста
тепловоза
(тягового
аппарата, электровоза, электропоезда, путевых машин, автомотрисы, крана), помощник водителя дрезины.
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
2. Группа
диспетчеров,
служащих,
занятых
учетом на
транспорте:
1)
диспетчер
локомотивный
(вагонного
депо,
локомотивного
депо,
маневровый
железнодорож-
ной станции,
поездной,
станционный),
энергодис-
петчер,
начальник
железнодорож-
ной станции
(несущий
сменное
дежурство по
станции),
агент по
розыску
грузов (АРГ),
дежурный по
депо
(оборотного
и основного
депо, по
станции, по
сортировочной
горке, по
отделению
железной
дороги, по
парку на
железнодорож-
ном транс-
порте, по
разъезду,
станционного
поста центра-
лизации),
оператор по
обработке
информации,
оператор по
обработке
перевозочных
документов
(путевых
листов),
оператор по
обслуживанию
и ремонту
вагонов и
контейнеров,
оператор по
путевым
измерениям,
оператор
поста центра-
лизации,
оператор
сортировочной
горки,
приемосдатчик
груза и
багажа
(поездах).
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
Проти-
вопо-
казано
Проти-
вопо-
казано
(на-
чаль-
ники
до-
пуска- ются)
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
3. Группа
тормозных
рабочих,
стрелоч-
ников,
сцепщиков,
рабочих по
обслуживанию
и ремонту
путевых
машин и
механизмов
железнодо-
рожного
транспорта:

2. Ішкі аурулар
N
Мамандықтар мен лауазымдар тізбесі
1-тармақ
2-тармақ
3-тармақ
Жүрек функциясының  жеткіліксіздігі 0-1-дәрежедегі жүрек қабынысының және төменгі градациялардың өткізгіштігінің бұзылуы (экстросистолия, 1-дәрежедегі атриовентрикулярлы блокада, пароксизмдерсіз WPW-синдромы және басқа да жанға батпайтын бұзылулар)
Ірі ошақты миокард инфаркті мен  1 функционалды топтағы стенокардиялы және  0-1 дәрежесіндегі жүрек функциясының  жеткіліксіздігінен жүректің созылмалы ишемиялық аурулары.
ДСК шешімімен кардиологтың қатысуымен 1-топтың 3) топшасындағы, 2-топтың 1, 2) топшасындағы жұмысшылар ЭКГ да өзгеріссіз, жеке тәртіппен жұмысқа жіберіледі, жыл сайын қайта қарау
Жүрек қағысының бұзылуы және пароксизмалдық қобалжу қауіптері жоқ созылмалы эндокард, миокард және перикарт аурулары
Регургитациясыз, жүрек көлемінің үлкеюі, жүрек функциясының жеткіліксіздігі, жүрек соғысының бұзылуы қатерлері жоқ митралды қақпашаның пролапсы - 1-топтың 2) топшасындағы жұмысшылар үшін қарсы көрсетім жоқ
А бөлімі - тұрақты өтелімімен (СН 0)
Жұмысқа қабылданатындар
Қызметкерлер
Жұмысқа қабылданатындар
Қызметкерлер
Жұмысқа қабылданатындар
Қызметкерлер
1
2
3
4
5
6
7
8
1)
1. Жүргізушілер мен жылжымалы жабдық машинистерінің тобы:
қозғалмалы жабдықтардың жүргізушілерi және машинистерi:
автомоторис машинисі (дизель-поезының, мотовоздың, жол  машиналарының, тепловоздың, электровоздың, электропоездың),   локомотив бригадасының машинист-нұсқаушысы, кран машинисі (краншы), теміржол жүрісіндегі кран машинисі, жол жолғы машинисі, жылжымалы құрамға қызмет көрсету қондырғысының машинисі, дрезина (тиегiш) жүргізушісі, тепловоз машинисiнiң көмекшісі (тарту аппаратының, электровоздың, электропоездың, жол машиналарының, автомотористардың, крандардың), дрезина жүргізушісінiң көмекшісі.
Тыйым салынады
Жіберіледі
Тыйым салынады
Тыйым салынады
Тыйым салынады
Жіберіледі
1)
2. Көлікте есепке алумен айналысатын диспетчерлер, қызметшілер тобы:
көлікті есепке алумен айналысатын диспетчерлер тобы және қызметкерлер: локомотивтiк диспетчер (вагон депосының, локомотив депосының,  маневрлік темір жол станциясының, поезд, станция), энергодиспетчерi, темір жол станциясының  бастығы (станция бойынша ауысым кезекшілігінде тұрған), жүктерді іздеу жөніндегі агент (ЖІА) депо бойынша кезекшi (айналым және негiзгi деполары, станция бойынша, сұрыптау дөңесі бойынша, темір жол бөлімшесі бойынша, темір жол көлігінiң паркi бойынша, разъезд бойынша,  орталықтандыру станциялық посты бойынша), ақпараттарды өңдеу жөніндегі оператор, тасымалдау құжаттарын дайындау жөніндегі (жол парақтарын) оператор, вагондар мен контейнерлерге қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі оператор, жолдарды өлшеу жөніндегі оператор, қосындарды орталықтандыру жөніндегі оператор, сұрыптау дөңесі жөніндегі оператор, жүк пен багаж қабылдаптапсырушы (поездардағы).
Тыйым салынады
Жіберіледі
Тыйым салына
ды
Тыйым салына
ды
Тыйым салына
ды
Жіберіледі

1)
тормозные
рабочие,
стрелочники,
сцепщики,
рабочие по
обслуживанию
и ремонту
путевых
машин и
механизмов
железнодо-
рожного
транспорта:
дежурный по
переезду
(стрелочного
поста,
включая
старшего),
регулировщик
скорости
движения
вагонов
(включая
старшего),
сигналист,
осмотрщик
вагонов,
осмотрщик-
ремонтник
вагонов,
приемщик
поездов,
промывальщик-
пропарщик
цистерн,
слесарь по
осмотру и
ремонту
локомотивов
на пунктах
технического
обслуживания
(по ремонту
подвижного
состава,
занятый на
безотцепочномремонте),
наладчик,
обслуживающий
стрелочные
переводы,
составитель
поездов
(помощник),
бригадир
пункта
коммерческого
осмотра,
мастер
вагонного
депо (локо-
мотивного
депо, по
электродепо,
погрузочно-
разгрузочных
работ).
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
4. Группа
проводников
железнодо-
рожных
вагонов,
кондукторов,
руководи-
телей
производст-
венно-экс-
плуатацион-
ных подраз-
делений,
техников-
механиков:
1)
проводники
железнодорож-
ного вагона,
кондукторы,
руководители
специализи-
рованных
(производст-
венно-экс-
плуатацион-
ных) подраз-
делений,
техники-
механики:
проводник
пассажирского
вагона (по
сопровождению
грузов и
спецвагона,
по сопровож-
дению локо-
мотивов и
пассажирских
вагонов в
нерабочем
состоянии),
кондуктор
грузовых
поездов
(главный),
инженер по
приему
вагонов
(локомотивов),
приемщик
вагонов
(локомотивов),
ревизор по
безопасности
движения
(движения
отделения
железной
дороги),
дежурный по
вокзалу,
мастер
электродепо
(локомотив-
ного депо,
вагонного
депо, поезда
восстанови-
тельного и
рельсосвароч-
ного),
начальник
пункта
технического
осмотра
(вагона
почтового и
путеобследо-
вательского),
начальник
поезда (вос-
становитель-
ного, пасса-
жирского и
рефрижера-
торного),
начальник
(директор)
вагона-
ресторана,
механик
перегрузочных
машин,
поездной
электромеха-
ник.
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
5. Группа
рабочих по
обслуживанию
и ремонту
путевых
машин и
механизмов
железно-
дорожного
транспорта:
1)
работники по
обслуживанию
и ремонту
путевых машин
и механизмов
железнодо-
рожного
транспорта:
бригадир
(освобожден-
ный) по
текущему
содержанию и
ремонту пути
и искусствен-
ных
сооружений,
моторист
поворотного
круга,
наладчик
контрольно-
измерительных
вагонов,
обходчик
пути и
искусственных
сооружений,
наладчик
путевых
машин и
механизмов,
оператор
дефектоскоп-
ной тележки
(по путевым
измерениям),
помощник
оператора
дефектоскоп-
ной тележки,
монтер пути,
электрогазо-
сварщик,
электросвар-
щик на
ремонте
подвижного
состава,
электросвар-
щик на авто-
матических и
полуавтома-
тических
машинах
(работающий
на железно-
дорожных
путях),
электросвар-
щик ручной
сварки
(работающий
на железно-
дорожных
путях),
мастер
дорожный,
включая
старшего
(мостовой,
тоннельный,
по эксплуа-
тации и
ремонту машин
и механиз-
мов), слесарь
по ремонту
путевых машин
и механизмов,
начальник
путевой маши-
ны (участка
пути),
инженер
(занятый на
эксплуата-
ционном
обслуживании
железнодо-
рожно-строи-
тельных
машин).
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
Проти-
вопо-
казано
Допус-
каются
6. Группа
рабочих по
обслуживанию
и ремонту
линейных
сооружений и
станционного
оборудования
связи, руко-
водителей
специализи-
рованных
подразделе-
ний:

1)
3. Тежегіш жұмысшылар, бағыттағыштар, тіркеушілер, жол машиналары мен темір жол көлігі механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар:
тежегіш жұмысшылар, бағдаршылар, тіркесшілер, темір жол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету мен жөндеу жұмысшылары, жолөтпе бойынша кезекші (бағдаршы постының кезекшісі,басшысын қоса), вагон  қозғалысының жылдамдығын реттеуші (басшысын қоса), сигналшы, вагондардың қараушысы, қараушы-жөндеушісі, поездар қабылдаушысы, цистерналарды жуып-булаушы, локомотивтердi техникалық қызмет көрсету пункттарында қараушылар және жөндеушiлер (тiркелмейтiн жөндеудегi қозғалыс құрамдарымен айналысатындар), бағыттамалы бұрмаларға қызмет көрсетіп жөндеуші, поезд құрастырушысы (көмекшісі),  коммерциялық тексеру пунктінің бригадирі, вагон депосының мастері (локомотив депосы, электродепосы, тиеу-түсіру жұмыстарының мастері).
Тыйым салынады
Жіберіледі
Тыйым салынады
Жіберіледі
Тыйым салынады
Жібері
леді
1)
4. Темір жол вагондарының жолсеріктері, кондукторлар, өндірістік-пайдаланымдық бөлімшелердің басшылары, техник-механиктер тобы:
темір жол вагондары жолсеріктері, кондукторлары,  арнаулы (өндірістік-пайдалану) бөлімшелер басшылары, техник-механиктер:   жолаушылар вагондарының жолсеріктері (жүк және арнаулывагондардың ережүрушiлерi, жұмыс iстемейтiн жағдайдағы локомотивтер мен жолаушылар вагондарының ережүрушiлерi, жүк  поездарының  кондукторы (басшысын қоса), вагондарды (локомотивтердi) қабылдау бойынша инженерлер, вагондарды (локомотивтердi) қабылдаушы, қозғалыс қауіпсiздiгi бойынша ревизорлар (темір жол бөлімшесі қозғалысы бойынша), вокзал бойынша кезекшi, вагон, электродепо мастері (локомотив депосының, вагон депосының, қалпына келтіру, рельс дәнекерлеу поезiнiң), техникалық қарау пунктiнiң бастығы (пошта және жолтексеру вагондарының), поезд бастығы (қалпына келтіру, жолаушылар, рефрижератор), вагон-ресторан бастығы (директоры), қайта тиеу  машинасының механигі, поезд электр механигі.
Тыйым салынады
Жіберіледі
Тыйым салынады
Жіберіледі
Тыйым салынады
Жіберіледі
1)
5. Жол машиналары мен темір жол көлігі механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар тобы:
темір жол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмысшылары: жолдар мен жасанды құрылыстарға  ағымдағы қызмет көрсету және жөндеу бойынша бригадир (босатылған), айналым шеңберiнiң моторисi, бақылау-өлшеу вагондарының жөндеушісі, жолдар мен жасанды құрылыстарды аралаушы; жол машиналарын және механизмдерін жөндеуші, дефектоскоп арбасының операторы (жол өлшеулері бойынша), дефектоскоп арбасы операторының көмекшісі, жол монтері, электрогаз дәнекерлеуші, жылжымалы құрамды жөндеудегі электрогаз дәнекерлеуші, автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электр дәнекерлеуші (темір жолдарда жұмыс істейтін), қолмен дәнекерлеу электр дәнекерлеуші   (темір жолдарда жұмыс істейтін), жол мастері, басшысын қоса (көпір, тоннель, машиналар мен механизмдерді пайдалану және жөндеу бойынша), жол машиналары мен механизмдерін жөндеу жөніндегі слесарь, жол машинасы (жол учаскесі) бастығы, темір жол-құрылыс машиналарын пайдалану қызмет көрсетумен айналысатын инженерлер.
Тыйым салынады
Жіберіледі
Тыйым салына
ды
Жіберіледі
Тыйым салынады
Жіберіле
ді

3. Хирургические болезни
N Перечень
профессий и
должностей
Пункт 1 Пункт 2
Последствия
перенесенного
воспалительного
процесса в костях и
суставах (туберкулез,
остеомиелит и
др.) явно
не препятствующие
выполнению работы
в профессии
Деформирующие
и другие
остеоартрозы,
дорсои-
спондилопатии с
нарушением
функции
суставов
0-1 степени
Посту-
пающие
на ра-
боту
Работ-
ники
Посту-
пающие
на
работу
Работ-
ники
1
2
3
4
5
6
1. Группа
водителей и
машинистов
подвижного
оборудования:
1)
машинист автомотрисы
(дизель поезда,
мотовоза, путевых
машин, тепловоза,
электровоза,
электропоезда),
машинист-инструктор,
машинист крана
(крановщик),
машинист крана на
железнодорожном ходу,
машинист путевого
струга, машинист
установок по
обслуживанию
подвижного состава,
водитель дрезины
(погрузчика),
помощник машиниста
тепловоза (тягового
аппарата,
электровоза,
электропоезда,
путевых машин,
автомотрисы, крана),
помощник водителя
дрезины.
Противо-
показано
Допус-
каются
Противо-
показано
Допус-
каются
2. Группа
диспетчеров,
служащих,
занятых учетом
на транспорте:
1)
диспетчер
локомотивный
(вагонного депо,
локомотивного депо,
маневровый
железнодорожной
станции, поездной,
станционный),
энергодиспетчер,
начальник
железнодорожной
станции (несущий
сменное дежурство
по станции), агент
по розыску грузов
(АРГ), дежурный по
депо (оборотного и
основного депо, по
станции, по
сортировочной горке,
по отделению
железной дороги,
по парку на
железнодорожном
транспорте, по
разъезду,
станционного поста
централизации),
оператор по обработке
информации, оператор
по обработке
перевозочных
документов (путевых
листов), оператор по
обслуживанию и
ремонту вагонов и
контейнеров, оператор
по путевым
измерениям, оператор
поста централизации,
оператор
сортировочной горки,
приемосдатчик груза
и багажа (в поездах).
Допус-
каются
Допус-
каются
Допус-
каются
Допус-
каются
3. Группа
тормозных рабочих,
стрелочников,
сцепщиков, рабочих
по обслуживанию и
ремонту путевых
машин и механизмов
железнодорожного
транспорта:
1)
дежурный по переезду
(стрелочного поста,
включая старшего),
регулировщик
скорости движения
вагонов (включая
старшего), сигналист,
осмотрщик вагонов,
осмотрщик-ремонтник
вагонов, приемщик
поездов,
промывальщик-
пропарщик цистерн,
слесарь по осмотру и
ремонту локомотивов
на пунктах
технического
обслуживания (по
ремонту подвижного
состава, занятый на
безотцепочном
ремонте), наладчик,
обслуживающий
стрелочные переводы,
составитель поездов
(помощник), бригадир
пункта коммерческого
осмотра, мастер
вагонного депо
(локомотивного депо,
по электродепо,
погрузочно-
разгрузочных работ).
Допус-
каются
Допус-
каются
Противо-
показано
Допуска-ются
4. Группа
проводников
железнодорожных
вагонов,
кондукторов,
руководителей
производственно-
эксплуатационных
подразделений,
техников-механиков:

3. Хирургиялық аурулар
N
Мамандар мен лауазымдар тізбесі
1-тармақ
2-тармақ
Кәсіби жұмысын атқаруға кедергі болмайтын сүйек пен буындардың қабыну ауруларының зардаптары (туберкулез, остеомиелит және т.б.)
Деформациялайтын және басқа да 0-1 дәржелі буындар функцияларын бұзатын остеоартроздар, дорсо -  және спондилопатиялар
Жұмысқа қабылданатындар
Қызметкерлер
Жұмысқа қабылданатындар
Қызметкерлер
1
2
3
4
5
6
1)
1. Жүргізушілер мен жылжымалы жабдық машинистерінің тобы:
қозғалмалы жабдықтардың жүргізушілерi және машинистерi: автомоторис машинисі (дизель-поезының, мотовоздың, жол  машиналарының, тепловоздың, электровоздың, электропоездың),   локомотив бригадасының машинист-нұсқаушысы, кран машинисі (краншы), теміржол жүрісіндегі кран машинисі, жол жоңғы машинисі, жылжымалы құрамға қызмет көрсету қондырғысының машинисі, дрезина (тиегiш) жүргізушісі, тепловоз машинисiнiң көмекшісі (тарту аппаратының, электровоздың, электропоездың, жол машиналарының, автомотористардың, крандардың), дрезина жүргізушісінiң көмекшісі.
Қарсы көрсетіледі
Жіберіледі
Қарсы көрсетіледі
Жіберіледі
1)
2. Көлікте есепке алумен айналысатын диспетчерлер, қызметшілер тобы:
көлікті есепке алумен айналысатын диспетчерлер тобы және қызметкерлер: локомотивтiк диспетчер (вагон депосының, локомотив депосының,  маневрлік темір жол станциясының, поезд, станция), энергодиспетчерi, темір жол станциясының  бастығы (станция бойынша ауысым кезекшілігінде тұрған), жүктерді іздеу жөніндегі агент (ЖІА) депо бойынша кезекшi (айналым және негiзгi деполары, станция бойынша, сұрыптау дөңесі бойынша, темір жол бөлімшесі бойынша, темір жол көлігінiң паркi бойынша, разъезд бойынша,  орталықтандыру станциялық посты бойынша), ақпараттарды өңдеу жөніндегі оператор, тасымалдау құжаттарын дайындау жөніндегі (жол парақтарын) оператор, вагондар мен контейнерлерге қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі оператор, жолдарды өлшеу жөніндегі оператор, қосындарды орталықтандыру жөніндегі оператор, сұрыптау дөңесі жөніндегі оператор, жүк пен багаж қабылдаптапсырушы (поездардағы).
Жіберіледі
Жіберіледі
Жіберіледі
Жіберіледі
1)
3. Тежегіш жұмысшылар, бағыттағыштар, тіркеушілер, жол машиналары мен темір жол көлігі механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар:
тежегіш жұмысшылар, бағдаршылар, тіркесшілер, темір жол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету мен жөндеу жұмысшылары, жолөтпе бойынша кезекші (бағдаршы постының кезекшісі, басшысын қоса), вагон  қозғалысының жылдамдығын реттеуші (басшысын қоса), сигналшы, вагондардың қараушысы, қараушы-жөндеушісі, поездар қабылдаушысы, цистерналарды жуып-булаушы, локомотивтердi техникалық қызмет көрсету пункттарында қараушылар және жөндеушiлер (тiркелмейтiн жөндеудегi қозғалыс құрамдарымен айналысатындар), бағыттамалы бұрмаларға қызмет көрсетіп жөндеуші, поезд құрастырушысы (көмекшісі),  коммерциялық тексеру пунктінің бригадирі, вагон депосының мастері (локомотив депосы, электродепосы, тиеу-түсіру жұмыстарының мастері).
Жіберіледі
Жіберіледі
Қарсы көрсетіледі
Жіберіледі

1)
проводник
пассажирского вагона
(по сопровождению
грузов и спецвагона,
по сопровождению
локомотивов и
пассажирских вагонов
в нерабочем
состоянии),
кондуктор грузовых
поездов (главный),
инженер по приему
вагонов
(локомотивов),
приемщик вагонов
(локомотивов),
ревизор по
безопасности
движения (движения
отделения железной
дороги), дежурный
по вокзалу, мастер
электродепо
(локомотивного депо,
вагонного депо,
поезда
восстановительного
и рельсосварочного),
начальник пункта
технического осмотра
(вагона почтового и
путеобследовательс-
кого), начальник
поезда (восстано-
вительного,
пассажирского и
рефрижераторного),
начальник (директор)
вагона-ресторана,
механик
перегрузочных машин,
поездной
электромеханик.
Допус-
каются
Допус-
каются
Противо-
показано
Допус-
каются
5. Группа рабочих
по обслуживанию и
ремонту путевых
машин и механизмов
железнодорожного
транспорта:
1)
бригадир
(освобожденный) по
текущему содержанию
и ремонту пути и
искусственных
сооружений, моторист
поворотного круга,
наладчик контрольно-
измерительных
вагонов, обходчик
пути и искусственных
сооружений, наладчик
путевых машин и
механизмов, оператор
дефектоскопной
тележки (по путевым
измерениям),
помощник оператора
дефектоскопной
тележки, монтер пути,
электрогазосварщик,
электросварщик на
ремонте подвижного
состава,
электросварщик на
автоматических и
полуавтоматических
машинах (работающий
на железнодорожных
путях),
электросварщик
ручной сварки
(работающий на
железнодорожных
путях), мастер
дорожный, включая
старшего (мостовой,
тоннельный, по
эксплуатации и
ремонту машин и
механизмов), слесарь
по ремонту путевых
машин и механизмов,
начальник путевой
машины (участка
пути), инженер
(занятый  на
эксплуатационном
обслуживании
железнодорожно-
строительных машин).
Допус-
каются
Допус-
каются
Противо-
показано
Допус-
каются
6. Группа рабочих
по обслуживанию и
ремонту линейных
сооружений и
станционного
оборудования связи,
руководителей
специализированных
подразделений:
1)
начальник участка
производства,
электромеханик
(включая старшего)
по обслуживанию и
ремонту приборов,
аппаратуры и
устройств связи
(устройств
сигнализации,
централизации и
блокировки,
дистанции
электроснабжения),
электромеханик по
ремонту приборов
(перегретых букс в
поезде),
электромонтер по
обслуживанию и
ремонту аппаратуры и
устройств связи
(устройств
сигнализации,
централизации и
блокировки), машинист
компрессорной
установки.
Допус-
каются
Допус-
каются
Противо-
показано
Допус-
каются
продолжение таблицы
N Пункт 3 Пункт 4 Пункт 5
Отсутствие первого
пальца, двух пальцев
различного сочетания
нескольких фаланг и
другие деформации
частично нарушающие
охватывающую или
удерживающую функции
кисти.
Пояснение к
пункту 3:
При указанных
деформациях
учитывать наиболее
функционирующую
конечность (правая,
левая) и степень
нарушения функции.
В диспетчерской
группе должны быть
сохранены функции,
необходимые для
письма, черчения,
работы за пультом.
Деформации,
нарушающие функции
стопы (отсутствии
первого, пятого
пальцев, искривлении
двух и более пальцев
и другие)
противопоказаны
машинистам, помощникам
машинистов,
осмотрщикам вагонов,
составителям поездов,
помощникам
составителей поездов,
регулировщикам
скорости движения
вагонов, обходчикам
пути и искусственных
сооружений, монтерам
пути.
Варикозное
расширение вен нижних
конечностей без
выраженной
хронической венозной
недостаточности
Желчнокаменная
и мочекаменная
болезни без
осложнений
("немые" камни
желчного пузыря и
почечных лоханок
без выраженного
воспаления и
угрозы колики)
Пояснение к
пункту 5:
После
эффективного
оперативного
лечения или
самопроизвольного
отхождения
мочевых (желчных)
камней работники
допускаются,
кроме машинистов,
работающих без
помощника на
поездной работе.
Сроки проведения
обязательных
медицинских
осмотров
индивидуальные.
Поступаю-
щие на
работу
Работ-
ники
Посту-
пающие
на
работу
Работ-
ники
Посту-
пающие
на
работу
Работ-
ники
1
7
8
9
10
11
12
1.

1)
4. Темір жол вагондарының жолсеріктері, кондукторлар, өндірістік-пайдаланымдық бөлімшелердің басшылары, техник-механиктер тобы:
темір жол вагондары жолсеріктері, кондукторлары,  арнаулы (өндірістік-пайдалану) бөлімшелер басшылары, техник-механиктер:   жолаушылар вагондарының жолсеріктері (жүк және арнаулывагондардың ережүрушiлерi, жұмыс iстемейтiн жағдайдағы локомотивтер мен жолаушылар вагондарының ережүрушiлерi, жүк поездарының  кондукторы (басшысын қоса), вагондарды (локомотивтердi) қабылдау бойынша инженерлер, вагондарды (локомотивтердi) қабылдаушы, қозғалыс қауіпсiздiгi бойынша ревизорлар (темір жол бөлімшесі қозғалысы бойынша), вокзал бойынша кезекшi, вагон, электродепо мастері (локомотив депосының, вагон депосының, қалпына келтіру, рельс дәнекерлеу поезiнiң), техникалық қарау пунктiнiң бастығы ( пошта және жолтексеру вагондарының), поезд бастығы (қалпына келтіру, жолаушылар, рефрижератор), вагон-ресторан бастығы (директоры), қайта тиеу  машинсының механигі, поезд электр механигі.
Жіберіледі
Жіберіледі
Қарсы көрсетіледі
Жіберіледі
1)
5. Жол машиналары мен темір жол көлігі механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар тобы:
темір жол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмысшылары: жолдар мен жасанды құрылыстарға  ағымдағы қызмет көрсету және жөндеу бойынша бригадир (босатылған), айналым шеңберiнiң моторисi, бақылау-өлшеу вагондарының жөндеушісі, жолдар мен жасанды құрылыстарды аралаушы; жол машиналарын және механизмдерін жөндеуші, дефектоскоп арбасының операторы (жол өлшеулері бойынша), дефектоскоп арбасы операторының көмекшісі, жол монтері, электрогаз дәнекерлеуші, жылжымалы құрамды жөндеудегі электрогаз дәнекерлеуші, автоматты және жартылай автоматты машиналардағы электр дәнекерлеуші (темір жолдарда жұмыс істейтін), қолмен дәнекерлеу электр дәнекерлеуші (темір жолдарда жұмыс істейтін), жол мастері, басшысын қоса (көпір, тоннель, машиналар мен механизмдерді пайдалану және жөндеу бойынша), жол машиналары мен механизмдерін жөндеу жөніндегі слесарь, жол машинасы (жол учаскесі) бастығы, темір жол-құрылыс машиналарын пайдалану қызмет көрсетумен айналысатын инженерлер).
Жіберіледі
Жіберіледі
Қарсы көрсетіледі
Жіберіледі
1)
6. Желілік құрылыстарға және станциялық байланыс жабдығына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар, мамандандырылған бөлімше басшыларының тобы:
желілік құрылыстар мен байланыстың станциялық жабдығына қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмысшылар, мамандандырылған бөлімшелер басшылары: өндіріс учаскесінің бастығы, байланыс аппаратурасы мен құрылғысына қызмет көрсету және жөндеу бойынша электр механигi (бастығын қоса), (сигнализация, орталықтандыру және бұғақтау құрылғысына, электрмен қамтамасыздандыру аралығына), аспаптарды жөндеу жөніндегі (поездағы қызып кеткен букстар) электр механигі, байланыс аппаратурасы мен құрылғысына қызмет көрсету және жөндеу бойынша электр монтері (сигнализация, орталықтандыру және бұғақтау құрылғысына), компрессорлық қондырғы машинисі.
Жіберіледі
Жіберіледі
Қарсы көрсетіледі
Жіберіледі
кестенің жалғасы
N
Мамандар мен лауазымдар тізбесі
3-тармақ
4-тармақ
5-тармақ
Бірінші саусақтың, әртүрлі екі саусақтың болмауы,  бірнеше саусақтың болмауы және қолдың қармайтын немесе ұстайтын функцияларын ішінара бұзатын басқа да деформациялар.
3-тармаққа түсіндірме:
Көрсетілген деформациялар кезінде анағұрлым қызмет жасайтын аяқ-қол (сол, оң) және функцияның бұзылу дәрежесі ескерілсін. Диспетчерлік топта жазу, сызу, пультта жұмыс істеу үшін қажетті функциялар сақталу тиіс.  Табан функцияларын бұзатын деформациялар (бірінші, бесінші саусақтардың болмауы екі немесе одан да көп саусақтардың майысуы және басқа) машинистерге, машинист көмекшілеріне, вагон қараушыларға, поезд құрастырушыларға, поезд құрастырушыларының көмекшілеріне, вагон қозғалысы жылдамдығын реттеушілерге, жол және жасанды құрылыстарды қараушыларға, жол монтерларына қарсы көрсетіледі.
Аяқ күретамырларының созылмалы күретамырлық жетіспеушіліксіз варикоздық кеңеюі
Асқынбаған өт тасы және зәр тасы аурулары (өт қабының және бүйрек түбекшелерінің қабынбаған "мылқау" тастары)
5-тармаққа түсіндірме:
тиімді жедел ем алғаннан кейін немесе зәр (өт)  тастары өздігінен шыққаннан кейін поезд жұмысын көмекшісіз атқаратын машинистерден басқа қызметкерлер жіберіледі. Міндетті медициналық қарау мерзімдері жеке белгіленеді.
Жұмысқа қабылданатындар
Қызметкерлер
Жұмысқа қабылданатындар
Қызметкерлер
Жұмысқа қабылданатындар
Қызметкерлер
1
2
7
8
9
10
11
12

1)
Противо-
показано
Противо-
показано
Противо-
показано
Допус-
каются
после
эффектив-
ного лечения
Противо-
показано
Противо-
показано
2.
1)
Вся группа
допускает-
ся при
сохранении
необходимых
для
профессии
функций
Вся группа
допускает-
ся при
сохране-
нии необ-
ходимых
для
профессии
функций
Противо-
показано
Допус-
каются
Противо-
показано
Допус-
каются
3.
1)
Противо-
показано
Противо-
показано
Противо-
показано
Допус-
каются
после
эффек-
тивного
лечения
Противо-
показано
Допус-
каются
4.
1)
Противо-
показано
Противо-
показано
Противо-
показано
Допус-
каются
после
эффек-
тивного
лечения
Противо-
показано
Допус-
каются
5.
1)
Противо-
показано
(началь-
ники до-
пускаются)
Допус-
каются
Противо-
показано
Допус-
каются
Противо-
показано
Допус-
каются
6.
1)
Противо-
показано
Противо-
показано
Противо-
показано
Допус-
каются
после
эффектив-
ного
лечения
Противо-
показано
Допус-
каются
4. Глазные болезни
N
Перечень
профессий и
должностей
Пункт 1
Допустимая
острота зрения
Поступающие
на работу
Работники
Без
коррек-
ции
С опти-
ческой
коррек-
цией
Без
коррекции
1
2
3
4
5
1. Группа
водителей и
машинистов
подвижного
оборудования:
1)
машинист
автомотрисы
(дизель поезда,
мотовоза, путевых
машин, тепловоза,
электровоза,
электропоезда),
машинист-
инструктор,
машинист крана
(крановщик),
машинист крана на
железнодорожном
ходу, машинист
путевого струга,
машинист установок
по обслуживанию
подвижного состава,
водитель дрезины
(погрузчика),
помощник машиниста
тепловоза (тягового
аппарата,
электровоза,
электропоезда,
путевых машин,
автомотрисы,
крана), помощник
водителя дрезины.
1,0 на
каждом
глазу
Не раз-
решается
До 40 лет:
0,8 на лучшем,
0,4 на худшем
глазу
От 40 до 45:
0,7 на лучшем,
0,3 на худшем
От 45 до 55 лет:
0,6 на лучшем
0,3 на худшем
2. Группа
диспетчеров,
служащих, занятых
учетом на
транспорте:
1)
диспетчер
локомотивный
(вагонного депо,
локомотивного депо,
маневровый
железнодорожной
станции, поездной,
станционный),
энергодиспетчер,
начальник
железнодорожной
станции (несущий
сменное дежурство
по станции), агент
по розыску грузов
(АРГ), дежурный по
депо (оборотного и
основного депо, по
станции, по
сортировочной горке,
по отделению железной
дороги, по парку на
железнодорожном
транспорте, по
разъезду,
станционного поста
централизации),
оператор по обработке
информации, оператор
по обработке
перевозочных
документов (путевых
листов), оператор по
обслуживанию и
ремонту вагонов и
контейнеров, оператор
по путевым
измерениям, оператор
поста централизации,
оператор
сортировочной горки,
приемосдатчик груза
и багажа (в поездах).
0,6 на
лучшем
0,4 на
худшем
1,0 на
лучшем
0,5 на
худшем
0,5  на лучшем
0,3  на худшем
3. Группа
тормозных рабочих,
стрелочников,
сцепщиков, рабочих
по обслуживанию и
ремонту путевых
машин и механизмов
железнодорожного
транспорта:

1)
1.
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Нәтижелі ем алғаннан кейін жіберіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
1)
2.
Мамандық үшін қажетті функциялар сақталған кезде бүкіл  топ жіберіледі
Мамандық үшін қажетті функциялар сақталған кезде бүкіл  топ жіберіледі
Қарсы көрсетіледі
Жіберіледі
Қарсы көрсетіледі
Жіберіледі
1)
3.
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Нәтижелі ем алғаннан кейін жіберіледі
Қарсы көрсетіледі
Жіберіледі
1)
4.
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Көрсетіледі
Нәтижелі ем алғаннан кейін жіберіледі
Қарсы көрсетіледі
Жіберіледі
1)
5.
Қарсы көрсетіледі
(бастықтар жіберіледі)
Жіберіледі
Қарсы көрсетіледі
Жіберіледі
Қарсы көрсетіледі
Жіберіледі
1)
6.
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Қарсы көрсетіледі
Нәтижелі ем алғаннан кейін жіберіледі
Қарсы көрсетіледі
Жіберіледі
4. Көз аурулары
N
Мамандықтар мен лауазымдар тізбесі
1-тармақ
Рұқсат етілген көру жітілігі
Жұмысқа қабылданушылар
Қызметкерлер
Түзетусіз
Оптикалық түзетумен
Түзетусіз
Оптикалық түзетумен
3,0 Д дейін сфералық
2,0 Д дейін цилиндрлік
1
2
3
4
5
6
1)
1. Жүргізушілер мен жылжымалы жабдық машинистерінің тобы:
қозғалмалы жабдықтардың жүргізушілерi және машинистерi: автомоторис машинисі (дизель-поезының, мотовоздың, жол машиналарының, тепловоздың, электровоздың, электропоездың), локомотив бригадасының машинист-нұсқаушысы, кран машинисі (краншы), теміржол жүрісіндегі кран машинисі, жол жоңғы машинисі, жылжымалы құрамға қызмет көрсету қондырғысының машинисі, дрезина (тиегiш) жүргізушісі, тепловоз машинисiнiң көмекшісі (тарту аппаратының, электровоздың, электропоездың, жол машиналарының, автомотористардың, крандардың), дрезина жүргізушісінiң көмекшісі.
Әр көзде 1,0
Рұқсат етілмейді
40 жасқа дейін: 0,8 жақсы көретін көзде, 0,4 нашар көретін көзде
40 жастан 45 жасқа дейін : 0,7 жақсы көретін көзде, 0,3 нашар көретін көзде
45 жастан 55 жасқа дейін : 0,6 жақсы көретін көзде 0,3 нашар көретін көзде
50 жасқа дейін:
1,0 әр көзде;
50 жастан 55 жасқа дейін:
әр көзде 0,8 төмен емес
1)
2. Көлікте есепке алумен айналысатын диспетчерлер, қызметшілер тобы:
көлікті есепке алумен айналысатын диспетчерлер тобы және қызметкерлер: локомотивтiк диспетчер (вагон депосының, локомотив депосының,  маневрлік темір жол станциясының, поезд, станция), энергодиспетчерi, темір жол станциясының  бастығы (станция бойынша ауысым кезекшілігінде тұрған), жүктерді іздеу жөніндегі агент (ЖІА) депо бойынша кезекшi (айналым және негiзгi деполары, станция бойынша, сұрыптау дөңесі бойынша, темір жол бөлімшесі бойынша, темір жол көлігінiң паркi бойынша, разъезд бойынша,  орталықтандыру станциялық посты бойынша), ақпараттарды өңдеу жөніндегі оператор, тасымалдау құжаттарын дайындау жөніндегі (жол парақтарын) оператор, вагондар мен контейнерлерге қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі оператор, жолдарды өлшеу жөніндегі оператор, қосындарды орталықтандыру жөніндегі оператор, сұрыптау дөңесі жөніндегі оператор, жүк пен багаж қабылдаптапсырушы (поездардағы).
0,6 жақсы көретін көзде;
0,4 нашар көретін көзде
1,0 жақсы көретін көзде;
0,5 нашар көретін көзде
0,5 жақсы көретін көзде;
0,3 нашар көретін көзде
1,0 жақсы көретін көзде;
0,5 нашар көретін көзде

1)
начальник участка производства, электромеханик (включая старшего) по обслуживанию и ремонту приборов, аппаратуры и устройств связи (устройств сигнализации, централизации и блокировки, дистанции
электроснабжения), электромеханик по ремонту приборов (перегретых букс в поезде),
электромонтер по обслуживанию и ремонту аппаратуры и устройств связи (устройств сигнализации, централизации и блокировки),  машинист
компрессорной установки.
0,7 на
лучшем,
0,3 на
худшем
глазу
1,0 на
лучшем,
0,5 на
худшем
глазу
0,5 на лучшем,
0,3 на худшем
глазу
Пояснение к пункту 1:
"Допустимая острота зрения":
в 1 группе учитывают необходимую
остроту зрения, как с коррекцией, так
и без коррекции. Определение остроты
зрения у абитуриентов, учащихся,
поступающих и работников профессий
подгрупп 1) и 4) (кроме профессии
кочегар паровоза в депо)
осуществляется по кольцам таблиц
Ландольта, других профессий - по
буквенным оптотипам таблиц Головина
Сивцева.
Для профессий 2-6 групп в случаях,
когда коррекция остроты зрения не
разрешена, экспертное заключение
выносится по разделу "без коррекции",
когда коррекция разрешена - по
разделу "с коррекцией" или "без
коррекции".
При необходимости очковой или
контактной коррекции в заключении
указывается: "годен в очках
(контактных линзах)". Допущенные при
данных условиях должны иметь запасную
пару очков или линз, контроль за их
ношением (и наличием запасных
оптических средств) осуществляет
инструкторский состав и медицинский
персонал здравпунктов локомотивного
депо.
Рефракция у поступающих определяется
под циклоплегией: в профессиях 1
группы (кроме профессии машиниста и
помощника машиниста путевых машин)
допускается аметропия до 0,5 Д, в
профессиях: дежурный стрелочного поста,
сигналист, составитель поездов,
помощник составителя поездов (включая
старшего), кондуктор грузовых поездов
(включая главного), регулировщик
скорости движения вагонов,
электросварщик, электрогазосварщик
(работающие на путях) допускается
аметропия до 1,0 Д.
Для всех профессиональных групп
разрешается коррекция пресбиопии.
Оптическая коррекция анизометропии
разрешается при разнице не более 2,0 Д,
при условии хорошей переносимости.
После кератотомии или
инфракератопластики абитуриенты,
учащиеся и поступающие в профессии 1
группы, а также машинисты, назначаемые
и занятые на поездной работе без
помощника, не допускаются.
Поступающие и работники других
профессий допускаются при сохранении
профессионально значимых функций и
отсутствии осложнений. Следует иметь
в виду, что после рефракционных
операций зрительные функции
восстанавливаются в среднем через 1
год.
Исходная миопическая или
гиперметропическая рефракция до
операции может быть у работников 1
группы не выше 4,0 Д. У поступающих и
работников 2-6 групп - не выше 6,0 Д
(при отсутствии данных о состоянии
рефракции проводится ультразвуковая
биометрия: при длине оси глаза более
26,0 мм или менее 22,0 мм
осматриваемый  признается
непригодным).
продолжение таблицы
N
Пункт 1
Пункт 2
Пункт 3
Допустимая
острота
зрения
Коррекция
афакии
у работников
Пояснение
к пункту 2:
нестабильное
положение ИОЛ,
склонность к
вывихиванию в
переднюю или заднюю
камеры, гипертензия
в артифакичном
глазу, кистозная
фильтрационная
подушечка -
противопоказания
к допуску во все
профессии.
Работники всех
профессий после
артифакии проходят
обязательные
медицинские осмотры
с периодичностью
1 раз в год.
Аномалии
цветового
зрения
Работники
Поступающие
на работу,
работники
С
опти-
ческой
коррек-
цией
Интра-
окуляр-
ной
линзой
(ИОЛ)
Кон-
такт-
ной
линзой
Про-
тано-
малия,
дей-
тера-
нома-
лия
типа
"В"
Про-
тано-
малия,
дей-
тера-
нома-
лия
типа
"С"
Сфери-
ческой
до + 3,0 Д
цилиндри-
ческой
до 2,0 Д
1
6
7
8
9
10
1.

1)
6. Желілік құрылыстарға және станциялық байланыс жабдығына қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар, мамандандырылған бөлімше басшыларының тобы:
желілік құрылыстар мен байланыстың станциялық жабдығына қызмет көрсету мен жөндеу бойынша жұмысшылар, мамандандырылған бөлімшелер басшылары: өндіріс учаскесінің бастығы, байланыс аппаратурасы мен құрылғысына қызмет көрсету және жөндеу бойынша электр механигi (бастығын қоса), (сигнализация, орталықтандыру және бұғақтау құрылғысына, электрмен камтамасыздандыру аралығына), аспаптарды жөндеу жөніндегі (поездағы қызып кеткен букстар) электр механигі, байланыс аппаратурасы мен құрылғысына қызмет көрсету және жөндеу бойынша электр монтері (сигнализация, орталықтандыру және бұғақтау құрылғысына), компрессорлық қондырғы машинисі.
0,7 жақсы көретін көзде;
0,3 нашар көретін көзде
1,0 жақсы көретін көзде;
0,5 нашар көретін көзде
0,5 жақсы көретін көзде;
0,3 нашар көретін көзде
1,0 жақсы көретін көзде;
0,5 нашар көретін көзде
"Рұқсат етілген көру жітілігі" деген 1-тармаққа түсіндірме:
1-топта түзетумен де, түзетусіз де қажетті көру жітілігі ескеріледі. Талапкерлердің, оқушылардың, жұмысқа орналасушылардың және 1) және 4) шағын топтардың кәсіптеріне жататын жұмыскерлердің (депода паровоз от жағушы кәсібінен басқа) көру жітілігін анықтау Ландольт кестесінің  жүзіктері бойынша, ал басқа кәсіптер бойынша - Головин мен Сивцев кестесінің әріптік оптоүлгілері бойынша жүзеге асырылады.
2-6 топтағы кәсіптер үшін, көру жітілігін түзетуге рұқсат берілмеген жағдайларда, сараптық қорытынды "түзетусіз" бөлімі бойынша, түзету рұқсат етілген жағдайда - "түзетумен" немесе "түзетусіз" бөлімі бойынша шығарылады.
Көзілдірік немесе контактық түзету қажеттілігі кезінде қорытында: "көзілідірікте  (контактық линзаларда) жарамды" деп көрсетіледі. Осы жағдайларда рұқсат берілгендерде көзілдірік немесе линзалардың қосалқы парасы болуы тиіс, оларды киюді (және қосалқы оптикалық құралдардың бар болуына) бақылауды нұсқаулық құрам мен локомотив депосы сауықтыру пункттерінің медициналық персоналы жүзеге асырады.
Жұмысқа орналасушылардың рефракциясы циклоплегиямен анықталады: 1-топтағы кәсіптерге (жол машиналары машинисі мен машинист көмекшісі кәсібін қоспағанда) 0,5 Д дейін аметропия рұқсат етіледі.
Стрелкалы пост кезекшісі, сигнал беруші, поезд құрастырушы, поезд құрастырушысының көмекшісі (аға көмекшімен бірге), жүк поездарының кондукторы (бас кондуктормен бірге), вагондар қозғалысының жылдамдығын реттеуші, электрдәнекерші, электргаздәнекерші (жолда жұмыс істейтін) кәсіптеріне 1,0 Д дейін аметропия рұқсат етіледі.
Барлық кәсіби топтар үшін пресбиопияны түзетуге  рұқсат беріледі. Анизометропияны оптикалық түзету айырмашылық 2,0 Д аспағанда, жақсы көтеру шартында, рұқсат беріледі. Кератотомия мен инфракератопластикадан кейін талапкерлерге, оқушыларға және 1-топтың кәсіптеріне жұмысқа орналасушыларға, сондай-ақ поезд жұмысына көмекшісіз  тағайындалатын және жұмыс істейтін машинистерге рұқсат берілмейді. Жұмысқа орналасушылар мен басқа да кәсіптердің жұмыскерлеріне кәсіптік функциялардың сақталуы мен асқыну жоқтығында рұқсат беріледі.
Рефракциондық операциялардан кейін көру функциялары орташа алғанда 1 жылдан кейін қалпына келетінін ескеру қажет. Операцияға дейінгі шығыстық миопиялық пен гиперметропиялық рефракция 1-топтың жұмыскерлерінде 4,0 Д болуы мүмкін. Жұмысқа орналасушылар мен 2-6-топтардың жұмыскерлерде 6,0 Д аспауы тиіс (рефракция жай-күйі туралы деректердің жоқтығында ультрадыбыстық биометрия жүргізіледі: көз осінің ұзындығы 26,0 мм астам немесе 22,0 мм кем болғанда.
кестенің жалғасы
N
Мамандықтар мен лауазымдар тізбесі
2-тармақ
3-тармақ
Жұмыскерлерде афакияны түзету 2-тармаққа түсініктеме:
ИОЛ-дың тұрақсыз жай-күйі, алдыңғы немесе артқы камераларға түсіп қалуға бейім, артифакті көздегі гипертензия, кистоздық фильтрациялық жастықша - барлық кәсіптерге рұқсат бермейтін қарсы көрсетілімдер. Артифакиядан кейін барлық кәсіптегі жұмыскерлер жылына 1 рет кезеңділігімен міндетті медициналық тексеруден өтеді.
Түсті ажырату аномалиясы
Жұмысқа қабылданушылар
Интраокулярлық линзамен (ИОЛ)
Контактік линзамен
Протаномалия, "В" үлгісіндегі дейтераномалия
Протаномалия, "С" үлгісіндегі дейтераномалия
1
2
7
8
9
10

1)
До 50 лет:
1,0 на
каждом
глазу;
От 50 до
55 лет:
не ниже
0,8 на
каждом
глазу
Допускается
только
односторонняя
интракапсуляр-
ная ИОЛ
Не раз-
решается
Противо-
показано
Противо-
показано
2.
1)
1,0 на
лучшем
0,5 на худшем
Допускается
односторонняя
ИОЛ любого
вида
Раз-
решается
Противо-
показано
Допускаются
3.
1)
Не раз-
решается
Противо-
показано
Не раз-
решается
Противо-
показано
Противо-
показано
4.
1)
Не раз-
решается
Допускается
только
односторонняя
интракапсуляр-
ная ИОЛ
Не раз-
решается
Противо-
показано
Противо-
показано
5.
1)
0,8 на
лучшем,
0,4 на
худшем
Допускается
только
односторонняя
интракапсуляр-
ная ИОЛ или
заднекамерная
ИОЛ
Не раз-
решается
Противо-
показано
Допускаются,
кроме
тоннельных
мастеров
6.
1)
1,0  на
лучшем,
0,5 на
худшем
глазу
Допускается
только
односторонняя
интракапсуляр-
ная или
заднекамерная
ИОЛ
Не раз-
решается
Допус-
каются
Допускаются
5. Болезни уха, горла, носа
N № Перечень
профессий
и
должностей
Пункт 1 Пункт 2 Пункт 3 Пункт 4
Хрони-
ческие
болезни
среднего
и внут-
реннего
уха
(нейро-
сенсор-
ная туго-
ухость,
вторичный
кохлеар-
ный нев-
рит,
адгезив-
ный отит,
мезо- и
эпитим-
панит,
тубоотит
и другие)
и их
послед-
ствия с
наруше-
нием
слуховой
функции
Поясне-
ние к
пункту
1:
Раздел
"О"
(нулевая)
- острота
слуха при
тональной
аудио-
метрии
соответ-
ствует
нормаль-
ным уров-
ням таб-
лицы
возраст-
ных поро-
гов
слуха.
Раздел А
- средне-
арифме-
тическое
снижение
остроты
слуха при
тональной
аудио-
метрии на
речевых
частотах
(500,
1000,
2000 Гц)
не пре-
вышает
15 дБ.
Раздел Б
- средне-
арифме-
тическое
снижение
остроты
слуха при
тональной
аудио-
метрии на
речевых
частотах
не пре-
вышает
20 дБ.
Раздел В
- средне-
арифме-
тическое
снижение
остроты
слуха при
тональной
аудио-
метрии на
речевых
частотах
до 30 дБ.
Отклоне-
ния на
тональной
аудио-
грамме
порогов
воздушной
проводи-
мости на
5-10 дБ
от нуле-
вой линии
следует
считать
вариантом
физиоло-
гической
нормы.
Хрони-
ческие
болезни
наружного
и среднего
уха (реци-
дивирующий
гнойный
отит,
тубоотит,
мерингит
и другие)
без
нарушения
слуховой
функции
Пояснение
к пункту
2: Проводники
пассажир-
ских
вагонов с
наружными
грибковыми
отитами
при
отсутствии
эффекта от
лечения к
работе не
допускают-
ся
Хроничес-
кие болез-
ни гортани
и глотки
(гиперпла-
тический
ларингит,
полипы,
фибромы и
другие
доброка-
чественные
новообра-
зования)
Пояснение
к пункту
3:
Болезни
губ,
языка,
твердого
и мягкого
неба,
челюстей,
глотки,
гортани,
нарушающие
ясность
речи, -
противо-
показание
для
профессий
диспетче-
ров,
машинистов
и помощ-
ников ма-
шинистов,
ведущих
переговоры
в рейсе.
Хрони-
ческие
болезни
полости
носа и
придаточ-
ных пазух
(аллерги-
ческие
риносину-
сопатии,
полипозно-гнойные
синуиты,
озена,
доброка-
чественные
новообра-
зования) с
нарушением
функции
носового
и внешнего
дыхания
Пос-
ту-
паю-
щие
на
ра-
боту
ра-
бот-
ники
Пос-
ту-
паю-
щие
на
ра-
боту
ра-
бот-
ники
Пос-
ту-
паю-
щие
на
ра-
боту
ра-
бот-
ники
Пос-
ту-
паю-
щие
на
ра-
боту
ра-
бот-
ники
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

1)
1.
Тек біржақты интракапсулярлық ИОЛ рұқсат етіледі
Рұқсат етілмейді
Тыйым салынады
Тыйым салынады
1)
2.
Тек кез келген түрдегі ИОЛ рұқсат етіледі
Рұқсат етіледі
Тыйым салынады
Рұқсат етіледі
1)
3.
Тыйым салынады
Рұқсат етілмейді
Тыйым салынады
Тыйым салынады
1)
4.
Тек біржақты интракапсулярлық  ИОЛ рұқсат етіледі
Рұқсат етілмейді
Тыйым салынады
Тыйым салынады
1)
5.
Тек біржақты интракапсулярлық немесе артқы камералық ИОЛ рұқсат етіледі
Рұқсат етілмейді
Тыйым салынады
Тоннельдік шеберлерден басқаларға рұқсат етіледі
1)
6.
Тек біржақты интракапсулярлық немесе артқы камералық ИОЛ рұқсат етіледі
Рұқсат етілмейді
Рұқсат етіледі
Рұқсат етіледі
5. Құлақ, тамақ, мұрын аурулары
N
Мамандықтар мен лауазымдар тізбесі
1-тармақ
2-тармақ
3-тармақ
4-тармақ
Ортаңғы және ішкі құлақтың созылмалы аурулары (нейросенсорлы кереңдік, қайталанған кохлеарлы неврит, адгезивті отит, мезо- и эпитимпанит, тубоотит және т.б) және олардың есту функциясын бұзатын зардабы 1-тармаққа түсіндірме:
"О" бөлімі (нөлдік)-есту қабілеті  екпін) аудиометриясы кезінде естудің жас шегі кестесінің  қалыпты деңгейіне сәйкестігі;
А бөлімі - дыбыс жиілігі (500, 1000, 2000 Гц) екпін аудиометриясы кезінде есту қабілетінің  орташа арифметика- лық төмендеуі 15 дБ  аспаса
Б бөлімі - дыбыс жиілігі екпін аудиометриясы кезінде есту қабілетінің  орташа арифметикалық төмендеуі 20 дБ аспаса;
В бөлімі - дыбыс жиілігі екпін аудиометриясы кезінде есту қабілетінің  орташа арифметикалық төмендеуі 30 дБ дейін;
Екпін аудиометриясы нөлдік желіден әуе өткізгіштігінің  5-10 дБ ауытқуын физиологиялық норма нұсқасы деп есептеу қажет.
Есту қабілетін бұзбайтын ортаңғы және ішкі құлақтың созылмалы аурулары (рецидивті отит, тубоотит, менингит және басқалары) есту функциясын бұзбастан
2-тармаққа түсіндірме:
Жолаушылар вагондарының жолсеріктері сыртқы саңырауқұлақ  отиттерінен емдеу кезінде тиімділігі болмаған кезде жұмысқа жіберілмейді
Мұрын және сыртқы тыныс алу функциясын бұзатын өңеш пен жұтқыншақтың созылмалы аурулары (гиперпластикалық ларингит, полиптер, фибромдар және басқалары). Қатерсіз жаңа түзілімдер
3-тармаққа түсіндірме:
Сөз анықтығын бұзатын тіл, қатты және жұмсақ таңдай, жұтқыншақ, өңеш аурулары - рейсте сөйлесу жүргізіп отыратын  - диспетчерлер, машинистер және  машинистер көмекшілері үшін қарсы көрсетім
Мұрын және сыртқы тыныс алу функциясын бұзатын  мұрын мен танаудың созылмалы ауруы (аллергиялық риносинусопат, полипозно-іріңді синуиты, озена, қатерсіз жаңа түзілімдер)
Жұмысқа кірісетіндер
Жұмысшылар
Жұмысқа кірісетіндер
Жұмысшылар
Жұмысқа кірісетіндер
Жұмысшылар
Жұмысқа кірісетіндер
Жұмысшылар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1)

1. Группа
водителей
и машинис-
тов подвиж-
ного обору-
дования:
1)
машинист
автомотрисы
(дизель
поезда,
мотовоза,
путевых
машин,
тепловоза,
электровоза,
электро-
поезда),
машинист-
инструктор,
машинист
крана
(крановщик),
машинист
крана на
железнодо-
рожном ходу,
машинист
путевого
струга,
машинист
установок
по обслужи-
ванию
подвижного
состава,
водитель
дрезины
(погрузчика)
помощник
машиниста
тепловоза
(тягового
аппарата,
электровоза,
электро-
поезда,
путевых
машин,
автомотрисы,
крана),
помощник
водителя
дрезины.
До-
пус-
каю-
тся
по
раз-
делу "О"
До-
пус-
каю-
тся
по
раз-
делу
"Б"
Про-
ти-
во-
по-
ка-
зано
До-
пус-
каю-
тся
пос-
ле
эф-
фек-
тив-
ного
ле-
че-
ния
Про-
ти-
во-
по-
ка-
зано
До-
пус-
каю-
тся
пос-
ле
эф-
фек-
тив-
ного
ле-
че-
ния
Про-
ти-
во-
по-
ка-
зано
До-
пус-
каю-
тся
пос-
ле
эф-
фек-
тив-
ного
ле-
че-
ния
2. Группа
диспетче-
ров,
служащих,
занятых
учетом на
транспорте:
1)
диспетчер
локомотивный
(вагонного
депо, локо-
мотивного
депо,
маневровый
железнодо-
рожной
станции,
поездной,
станцион-
ный),
энерго-
диспетчер,
начальник
железнодо-
рожной
станции
(несущий
сменное
дежурство по
станции),
агент по
розыску
грузов
(АРГ),
дежурный по
депо
(оборотного
и основного
депо, по
станции, по
сортировоч-
ной горке,
по отделению
железной
дороги, по
парку на
железнодо-
рожном
транспорте,
по разъезду,
станционного
поста цент-
рализации),
оператор по
обработке
информации,
оператор по
обработке
перевозочных
документов
(путевых
листов),
оператор по
обслуживанию
и ремонту
вагонов и
контейнеров,
оператор по
путевым
измерениям,
оператор
поста цент-
рализации,
оператор
сортировоч-
ной горки,
приемосдат-
чик груза и
багажа (в
поездах).
До-
пус-
каю-
тся
по
раз-
делу "О"
До-
пус-
каю-
тся
по
раз-
делу
"Б"
Про-
ти-
во-
по-
ка-
зано
До-
пус-
каю-
тся
пос-
ле
эф-
фек-
тив-
ного
ле-
че-
ния
Про-
ти-
во-
по-
ка-
зано
Про-
ти-
во-
по-
ка-
зано
Про-
ти-
во-
по-
ка-
зано
До-
пус-
каю-
тся
пос-
ле
эф-
фек-
тив-
ного
ле-
че-
ния
3. Группа
тормозных
рабочих,
стрелоч-
ников,
сцепщиков,
рабочих по
обслужива-
нию и
ремонту
путевых
машин и
механизмов
железнодо-
рожного
транспорта :
1)
стрелочного
поста,
(включая
старшего),
регулировщик
скорости
движения
вагонов
(включая
старшего),
сигналист,
осмотрщик
вагонов,
осмотрщик-
ремонтник
вагонов,
приемщик
поездов,
промываль-
щик-пропар-
щик цистерн,
слесарь по
осмотру и
ремонту
локомотивов
на пунктах
технического
обслуживания
(по ремонту
подвижного
состава,
занятый на
безотцепоч-
ном
ремонте),
наладчик,
обслуживаю-
щий стрелоч-
ные
переводы,
составитель
поездов
(помощник),
бригадир
пункта ком-
мерческого
осмотра,
мастер
вагонного
депо (локо-
мотивного
депо, по
электродепо,
погрузочно-
разгрузочных
работ).
До-
пус-
каю-
тся
по
раз-
делу "О"
До-
пус-
каю-
тся
по
раз-
делу
"А"
Про-
ти-
во-
по-
ка-
зано
До-
пус-
каю-
тся
пос-
ле
эф-
фек-
тив-
ного
ле-
че-
ния
Про-
ти-
во-
по-
ка-
зано
До-
пус-
каю-
тся
пос-
ле
эф-
фек-
тив-
ного
ле-
че-
ния
Про-
ти-
во-
по-
ка-
зано
До-
пус-
каю-
тся
пос-
ле
эф-
фек-
тив-
ного
ле-
че-
ния

1. Жүргізушілер мен жылжымалы жабдық машинистерінің тобы:
қозғалмалы жабдықтардың жүргізушілерi және машинистерi: автомоторис машинисі (дизель-поезының, мотовоздың, жол  машиналарының, тепловоздың, электровоздың, электропоездың), локомотив бригадасының машинист-нұсқаушысы, кран машинисі (краншы), теміржол жүрісіндегі кран машинисі, жол жоңғы машинисі, жылжымалы құрамға қызмет көрсету қондырғысының машинисі, дрезина (тиегiш) жүргізушісі, тепловоз машинисiнiң көмекшісі (тарту аппаратының, электровоздың, электропоездың, жол машиналарының, автомотористардың, крандардың), дрезина жүргізушісінiң көмекшісі.
"О" бөлімі бойынша жіберіледі
"Б" бөлімі бойынша
Тыйым салынған
Тиімді емнен кейін жіберіледі
Тыйым салынған
Тиімді емнен кейін жіберіледі
Тыйым салынған
Тиімді емнен кейін жіберіледі
1)
2. Көлікте есепке алумен айналысатын диспетчерлер, қызметшілер тобы:
көлікті есепке алумен айналысатын диспетчерлер тобы және қызметкерлер: локомотивтiк диспетчер (вагон депосының, локомотив депосының,  маневрлік темір жол станциясының, поезд, станция), энергодиспетчерi, темір жол станциясының  бастығы (станция бойынша ауысым кезекшілігінде тұрған), жүктерді іздеу жөніндегі агент (ЖІА) депо бойынша кезекшi (айналым және негiзгi деполары, станция бойынша, сұрыптау дөңесі бойынша, темір жол бөлімшесі бойынша, темір жол көлігінiң паркi бойынша, разъезд бойынша,  орталықтандыру станциялық посты бойынша), ақпараттарды өңдеу жөніндегі оператор, тасымалдау құжаттарын дайындау жөніндегі (жол парақтарын) оператор, вагондар мен контейнерлерге қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі оператор, жолдарды өлшеу жөніндегі оператор, қосындарды орталықтандыру жөніндегі оператор, сұрыптау дөңесі жөніндегі оператор, жүк пен багаж қабылдаптапсырушы (поездардағы).
"О" бөлімі бойынша жіберіледі
"Б"бөлімі бойынша жіберіледі
Тыйым салынған
Тиімді емнен кейін жіберіледі
Тыйым салынған
Тыйым салынған
Тыйым салынған
Тиімді емнен кейін жіберіледі
1)
3. Тежегіш жұмысшылар, бағыттағыштар, тіркеушілер, жол машиналары мен темір жол көлігі механизмдеріне қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі жұмысшылар:
тежегіш жұмысшылар, бағдаршылар, тіркесшілер, темір жол көлігінің жол машиналары мен механизмдеріне қызмет көрсету мен жөндеу жұмысшылары, жолөтпе бойынша кезекші (бағдаршы постының кезекшісі,басшысын қоса), вагон  қозғалысының жылдамдығын реттеуші (басшысын қоса), сигналшы, вагондардың қараушысы, қараушы-жөндеушісі, поездар қабылдаушысы, цистерналарды жуып-булаушы, локомотивтердi техникалық қызмет көрсету пункттарында қараушылар және жөндеушiлер (тiркелмейтiн жөндеудегi қозғалыс құрамдарымен айналысатындар), бағыттамалы бұрмаларға қызмет көрсетіп жөндеуші, поезд құрастырушысы (көмекшісі),  коммерциялық тексеру пунктінің бригадирі, вагон депосының мастері (локомотив депосы, электродепосы, тиеу-түсіру жұмыстарының мастері).
"О" бөлімі бойынша жіберіледі
"А"бөлімі бойынша жіберіледі
Тыйым салынған
Тиімді емнен кейін жіберіледі
Тыйым салынған
Тиімді емнен кейін жіберіледі
Тыйым салынған
Тиімді емнен кейін жіберіледі
1)