О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 июня 2001 года N 224 "Об утверждении Инструкции по документированию, управлению документацией и хранению документов в страховых (перестраховочных) организациях"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 мая 2006 года N 113. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2006 года N 4314. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2010 года № 182
Сноска. Утратило силу постановлением Правления АФН РК от 27.12.2010 № 182 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня гос. регистрации в МЮ РК).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих страховую деятельность, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 июня 2001 года N 224 "Об утверждении Инструкции по документированию, управлению документацией и хранению документов в страховых (перестраховочных) организациях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1592), с изменениями и дополнениями, внесенными   постановлением Правления Агентства от 30 сентября 2005 года N 356 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3918), следующие изменения и дополнения:
в наименовании, пункте 1 слова "в страховых (перестраховочных) организациях" заменить словами "профессиональными участниками страхового рынка и страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность";
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "и Инструкции по документированию, управлению документацией и хранению документов в страховых (перестраховочных) организациях" исключить;
в подпункте 2) слова "и Инструкцию по документированию, управлению документацией и хранению документов в страховых (перестраховочных) организациях" исключить;
в Инструкции по документированию, управлению документацией и хранению документов в страховых (перестраховочных) организациях, утвержденной указанным постановлением:
в названии слова "в страховых (перестраховочных) организациях" заменить словами "профессиональными участниками страхового рынка и страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында құжаттарды жасау, құжаттаманы басқару және құжаттарды сақтау жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 14 маусымдағы N 224 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 мамырдағы N 113 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2006 жылғы 27 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 4314. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 27 желтоқсандағы № 182 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.12.27 № 182 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Сақтандыру қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 356  қаулысымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3918 тіркелген) енгізілген өзгерістері мен толықтырулары бар "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында құжаттарды жасау, құжаттаманы басқару және құжаттарды сақтау жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 14 маусымдағы N 224  қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1592 тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
атауында, 1-тармақта "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарындағы" деген сөздер "сақтандыру рыногының кәсіби қатысушыларымен және кәсіби қызметті жүзеге асыратын сақтандыру агенттерімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) тармақшадағы "және Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында құжаттарды жасау, құжаттаманы басқару және құжаттарды сақтау жөніндегі нұсқаулықтағы" деген сөздер алып тасталсын;
2) тармақшадағы "және Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында құжаттарды жасау, құжаттаманы басқару және құжаттарды сақтау жөніндегі нұсқаулықтағы" деген сөздер алып тасталсын;
Аталған қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында құжаттарды жасау, құжаттаманы басқару және құжаттарды сақтау жөніндегі нұсқаулығында:
атауындағы "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында" деген сөздер "Сақтандыру рыногының кәсіби қатысушылары мен кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру агенттерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законами Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах", "О страховой деятельности", "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и определяет порядок документирования, управления документацией и хранения документов в страховых (перестраховочных) организациях, страховых брокерах и страховых агентах - юридических лицах (далее - организация), актуариях и страховых агентах - физических лицах.";
в пункте 63 слово "Приложению" заменить словами "Приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящей Инструкции";
абзац первый пункта 64 дополнить словами ", а также актуария и страхового агента";
второе предложение пункта 65 изложить в следующей редакции:
"Организация, актуарий и страховой агент самостоятельно составляют номенклатуру дел.";
пункты 66 и 67 исключить;
пункт 69 дополнить словами ", актуария и страхового агента";
в Приложении:
слово "Приложение" заменить словами "Приложение 1 к Инструкции по документированию, управлению документацией и хранению документов профессиональными участниками страхового рынка и страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность";
дополнить строками, порядковый номер 73-1 и 73-2, следующего содержания:
"73-1. Списки физических лиц и          75 лет      75 лет
платежные поручения по
перечислению обязательных
пенсионных взносов
----------------------------------------------------------------
73-2. Списки работников и платежные     75 лет      75 лет
поручения по перечислению
обязательных социальных взносов
---------------------------------------------------------------";
дополнить Приложениями 2, 3 и 4 в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.

"1. Осы Нұсқаулық " Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы ",  "Сақтандыру қызметі туралы ", " Бухгалтерлік есеп және қаржылық есеп беру туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және заңды тұлғалар - сақтандыру (қайта сақтандыру ұйымдарында), сақтандыру брокерлерінде және сақтандыру агенттерінде (бұдан әрі - ұйымдар), жеке тұлғалар - актуарийлердегі және сақтандыру агенттеріндегі құжаттарды жасау, құжаттаманы басқару және құжаттарды сақтау тәртібін белгілейді.";
63-тармақтағы "Қосымшамен" деген сөз "осы Нұсқаулықтың 1, 2, 3 және 4 қосымшаларымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
64-тармақтың бірінші абзацы ", сондай-ақ актуарийді және сақтандыру агентін" деген сөздермен толықтырылсын;
65-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұйым, актуарий және сақтандыру агенті іс қағаздары номенклатурасын дербес жасайды.";
66 және 67 тармақтар алып тасталсын;
69-тармақ "актуарий және сақтандыру агенті" деген сөздермен толықтырылсын;
Қосымшада:
"Қосымша" деген сөз "Сақтандыру рыногының кәсіби қатысушылары мен кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын сақтандыру агенттерінің құжаттарды жасау, құжаттаманы басқару және құжаттарды сақтау жөніндегі нұсқаулыққа 1-Қосымша" деген сөзбен ауыстырылсын;
73-1 және 73-2 реттік нөмірлері мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
"73-1.  Жеке тұлғалар тізімі және
міндетті зейнетақы жарналарын аудару
жөніндегі төлем тапсырмалары                 75 жыл        75 жыл
--------------------------------------------------------------------
73-2.  Қызметкерлер тізімдері және
міндетті әлеуметтік жарналарды аудару
бойынша тапсырма                             75 жыл        75 жыл
------------------------------------------------------------------";
осы қаулының қосымшасына сәйкес 2, 3 және 4 редакциядағы Қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Сақтандыру рыногының субъектілерін және басқа қаржылық ұйымдарды қадағалау департаменті (Каракулова Д.Ш.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар Бірлестіктеріне мәлімет үшін жіберсін.
4. Агенттіктің Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулының Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын көретін болсын.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Узбекова Г.Н.
Председатель
Согласовано
Комитет информации и архивов
Министерства культуры,
информации и спорта
Республики Казахстан
____________________
26 июня 2006 года
__________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество,
подпись, дата, гербовая печать)
Приложение
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и
финансовых организаций
от 27 мая 2006 года N 113
"Приложение 2
к Инструкции по документированию,
управлению документацией и хранению
документов профессиональными участниками
страхового рынка и страховыми агентами,
осуществляющими предпринимательскую
деятельность
Перечень документов, образующихся в деятельности
страховых брокеров (с указанием сроков хранения)
-----------------------------------------------------------------
N   |    Вид документов      |Срок хранения          | Примечание
ста-|                        |документов             |
тьи |                        |-----------------------|
|                        |в исполнительном       |
|                        |органе страхового      |
|                        |брокера                |
------------------------------------------------------------------
1            2                      3                    4
------------------------------------------------------------------
Глава 1. Вопросы системы управления
Параграф 1. Распорядительная деятельность
------------------------------------------------------------------
1.   Законодательные акты
Республики Казахстан,
постановления
Правительства
Республики Казахстан,
распоряжения Премьер-
Министра Республики
Казахстан:
1) касающиеся              Постоянно
деятельности
организации
2) направленные для        ДМН
сведения и
руководства
------------------------------------------------------------------
2.   Поручения Администрации
Президента Республики      Постоянно
Казахстан, Канцелярии
Премьер-Министра
Республики Казахстан,
центральных
исполнительных органов,
документы по их
исполнению
------------------------------------------------------------------
3.   Приказы, указания
центральных
исполнительных
органов:
1) касающиеся
деятельности
организации                Постоянно
2) направленные
для сведения и             ДМН
руководства
------------------------------------------------------------------
4.   Нормативные правовые
акты и методические
рекомендации
уполномоченного
государственного
органа по регулированию
и надзору за
деятельностью
организации:
1) касающиеся
деятельности
организации                Постоянно

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Ғ.Н.Өзбековке жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Мәдениет, ақпарат және спорт
Министрлігінің ақпарат және мұрағат
Комитетімен келісілген
_____________________
_____________________
_____________________
(қызметі, фамилиясы,
аты-жөні, қолы, күні,
елтаңбалы мөрі)
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2006 жылғы
27 мамырдағы N 113 қаулысына
қосымша
Сақтандыру рыногының кәсіби
қатысушылары мен кәсіпкерлік
қызметті жүзеге асыратын сақтандыру
агенттерінің құжаттарды жасау,
құжаттаманы басқару және құжаттарды
сақтау жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
Сақтандыру брокерлерінің қызметінде жасалатын құжаттар
тізбесі
(сақтау мерзімін көрсете отырып)
--------------------------------------------------------------
Бап|        Құжаттар түрі        |  Құжаттарды  |    Ескерту
N |                             |   сақтау     |
|                             |   мерзімі    |
|                             |--------------|
|                             |  Сақтандыру  |
|                             |  брокерінің  |
|                             |   атқарушы   |
|                             |   органында  |
--------------------------------------------------------------------
1                 2                         3                4
--------------------------------------------------------------
1-тарау. Басқару жүйесінің мәселелері
1-параграф. Басқару қызметі
--------------------------------------------------------------
1.  Қазақстан Республикасының
заңнама актілері, Қазақстан
Республикасының Үкіметінің
қаулылары, Қазақстан
Республикасының
Премьер-Министр өкімдері:
1) ұйымдардың қызметіне            Тұрақты
қатысты
2) басшылыққа және мәлімет
үшін жіберілгендері                ҚБД
--------------------------------------------------------------
2.  Қазақстан Республикасының
Президенті Әкімшілігінің,
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрі Кеңсесінің,
орталық атқарушы                   Тұрақты
органдарының тапсырмалары,
олардың орындалуы жөніндегі
құжаттар
--------------------------------------------------------------
3.  Орталық атқарушы органдардың
бұйрықтары, нұсқаулары:
1) ұйымдардың қызметіне
қатысты                            Тұрақты
2) басшылыққа және мәлімет         ҚБД
үшін жіберілгендері
--------------------------------------------------------------
4.  Ұйымдардың қызметін реттеу
және қадағалау жөніндегі
уәкілетті мемлекеттік органның
нормативтік құқықтық актілері
мен әдістемелік ұсынымдары:
1) ұйымдардың қызметіне қатысты    Тұрақты

2) направленные
для сведения и             ДМН
руководства
------------------------------------------------------------------
5.   Нормативные
правовые акты
органов местного
государственного
управления:
1) касающиеся
деятельности
организации                Постоянно
2) направленные
для сведения и             ДМН
руководства
------------------------------------------------------------------
6.   Проекты
нормативных
правовых                   Постоянно
актов, документы
по их разработке,
поступившие в
организацию
на согласование
------------------------------------------------------------------
7.   Распорядительные
документы высшего
органа организации         Постоянно
------------------------------------------------------------------
8.   Протоколы собраний
(заседаний)                Постоянно
высшего органа
организации, ее
коллегиальных
органов и документы
к ним
------------------------------------------------------------------
9.   Приказы и
распоряжения
организации:
1) по основной
деятельности               Постоянно
2) о приеме,
переводе, поощрении,       75 лет
премировании,
увольнении,
длительных
командировках
рабочих и служащих
(по указанным
вопросам издаются
приказы,
распоряжения)
3) о предоставлении
отпусков,                  5 лет
взысканиях,
командировках
работников
4) по административно-
хозяйственным              5 лет
вопросам
------------------------------------------------------------------
10.  Протокол и
стенограммы
производственных           Постоянно
совещаний у
руководства
исполнительного
органа организации
------------------------------------------------------------------
11.  Правила, положения,
инструкции,                Постоянно
методические
указания, рекомендации,
разработанные
организацией
------------------------------------------------------------------
12.  Проекты внутренних
документов:
документы
(заключения,               3 года(1)         (1)После
предложения, справки,                        утверждения
докладные записки)
по их разработке
------------------------------------------------------------------
13.  Переписка о
разработке, применении
и разъяснении правил,      3 года
инструкций,
инструктивных и
методических указаний,
рекомендаций
------------------------------------------------------------------
Параграф 2. Контроль
------------------------------------------------------------------
14.  Документы (доклады,
докладные записки,         Постоянно
справки, акты,
заключения, отчеты,
возражения) ревизий
и проверок
деятельности
организаций,
проводимых
уполномоченными
государственными
органами, внешним
и внутренним
аудитом
------------------------------------------------------------------

2) басшылыққа және мәлімет         ҚБД
үшін жіберілгендері
--------------------------------------------------------------
5.  Жергілікті мемлекеттік басқару
органдарының нормативтік құқықтық
актілері:
1) ұйымның қызметіне қатысты       Тұрақты
2) басшылыққа және мәлімет үшін    ҚБД
жіберілгендері
--------------------------------------------------------------
6.  Нормативтік құқықтық актілердің
жобалары, ұйымға келісу үшін
түскен оларды әзірлеу жөніндегі    Тұрақты
құжаттар
--------------------------------------------------------------
7.  Ұйымның жоғарғы органының          Тұрақты
басқару құжаттары
--------------------------------------------------------------------
8.  Ұйымның жоғарғы органының, оның    Тұрақты
алқалы органдары жиналыстарының
(мәжілістерінің) хаттамалары және
олар бойынша құжаттар
--------------------------------------------------------------
9.  Ұйымның бұйрықтары мен өкімдері:
1) негізгі қызметі бойынша         Тұрақты
2) жұмысшылар мен қызметкерлерді   75 жыл
қабылдау, ауыстыру, ынталандыру,
сыйлықақы беру, жұмыстан шығару,
ұзақ іссапарлар туралы
(көрсетілген мәселелер бойынша
бұйрықтар, өкімдер шығарылады)
3) қызметкерлердің еңбек
демалысын беру, жаза белгілеу,     5 жыл
іссапарлары туралы
4) әкімшілік-шаруашылық            5 жыл
мәселелері бойынша
--------------------------------------------------------------
10. Ұйымның атқарушы органының         Тұрақты
басшылығындағы өндірістік
жиналыстардың хаттамасы мен
стенограммалары
--------------------------------------------------------------
11. Ұйым жасаған ереже, тәртіп,        Тұрақты
нұсқаулықтар, әдістемелік
нұсқаулар, ұсынымдар
--------------------------------------------------------------
12. Ішкі құжаттардың жобалары:         3 жыл (1)    Бекітілгеннен
оларды әзірлеу жөніндегі                        кейін (1)
құжаттар (қорытындылар,
ұсыныстар, анықтамалар,
баяндау жазбалары)
--------------------------------------------------------------
13. Ережелерді, нұсқаулықтарды,        3 жыл
нұсқамалық және әдістемелік
нұсқауларды, ұсынымдарды
әзірлеу, қолдану және
түсіндіру туралы жазысқан
хаттар
--------------------------------------------------------------
2-параграф. Бақылау
--------------------------------------------------------------
14. Уәкілетті мемлекеттік
органдар, сыртқы және ішкі
аудит жүргізетін ұйымдардың        Тұрақты
қызметіне ревизия жасау және
тексеру құжаттары (баяндамалар,
баяндау жазбалары, анықтамалар,
актілер, қорытындылар,
есептер, қарсылықтар)
--------------------------------------------------------------

15.  Журналы учета
проведенных ревизий,       5 лет
проверок и контроля
за выполнением решений
------------------------------------------------------------------
16.  Документы (докладные
записки, отчеты,           5 лет
справки, переписка)        ЭПК
о выполнении
предложений по
результатам проверок,
ревизий
------------------------------------------------------------------
17.  Обращения граждан:
1) содержащие
предложения по
улучшению деятельности     Постоянно
организации,
устранению недостатков
и о фактах коррупции
2) второстепенного и       5 лет
личного характера
------------------------------------------------------------------
18.  Журналы регистрации
обращений граждан          5 лет
------------------------------------------------------------------
19.  Переписка по               5 лет
обращениям граждан         ЭПК
------------------------------------------------------------------
Параграф 3. Организационные основы управления
------------------------------------------------------------------
20.  Учредительные и
регистрационные            Постоянно
документы
(учредительные договоры,
уставы, положения,
регистрационные
свидетельства о
присвоении
регистрационного
номера
налогоплательщика)
организации
------------------------------------------------------------------
21.  Лицензии на право          До
осуществления              отзыва
деятельности
------------------------------------------------------------------
22.  Проекты положений,
уставов:                   3 года(1)         (1)После
документы (справки,                          утверждения
докладные записки)
предложения
по их разработке
------------------------------------------------------------------
23.  Штатные расписания
исполнительного            Постоянно
органа организации и
изменения к ним
------------------------------------------------------------------
24.  Приемо-сдаточные акты,
составленные при смене:
1) руководителей
исполнительного            Постоянно
органа организации
2) ответственных
исполнителей и
секретарей                 5 лет
------------------------------------------------------------------
25.  Документы (программы,
тексты                     Постоянно         (1)Аудио-
выступлений, статей,                         визуальная
интервью,                                    документация
стенограммы пресс-                           передается
конференций,                                 на государст-
пресс-релизы, реклама)                       венное
и другая информация                          хранение
по освещению в                               через 3 года
средствах массовой
информации
деятельности
организации
------------------------------------------------------------------

15. Жүргізілген ревизияларды,
олардың шешімдерінің орындалуына
тексерулерді және бақылауларды      5 жыл
есепке алу журналдары
--------------------------------------------------------------
16. Тексеру, ревизия нәтижелері
бойынша ұсыныстардың орындалуы
туралы құжаттар (баяндау            5 жыл
жазбалары, есептер, анықтамалар,     ЭПК
жазысқан хаттар)
--------------------------------------------------------------
17. Азаматтардың өтініштері:
1) ұйымның қызметін жақсарту,      Тұрақты
кемшіліктерін жою жөнінде және
сыбайлас жемқорлық фактілері
туралы ұсыныстары бар
2) қосалқы және жеке сипаттағы     5 жыл
--------------------------------------------------------------
18. Азаматтардың өтініштерін
тіркеу журналы                     5 жыл
--------------------------------------------------------------
19. Азаматтардың өтініштері бойынша    5 жыл
жазысқан хаттар                     ЭПК
--------------------------------------------------------------
3-параграф. Басқарудың ұйымдастыру негіздері
--------------------------------------------------------------
20. Ұйымның құрылтай және тіркеу       Тұрақты
құжаттары (құрылтай шарттары,
жарғылар, ережелер, СТН беру
туралы тіркеу куәліктері)
--------------------------------------------------------------
21. Қызметті жүзеге асыру құқығына     Қайтарып
лицензиялар                        алғанға дейін
--------------------------------------------------------------
22. Ережелердің, жарғылардың           3 жыл (1)     Бекітілгеннен
жобалары: оларды әзірлеу                         кейін(1)
жөніндегі құжаттар
(анықтамалар, баяндау жазбалары)
--------------------------------------------------------------
23. Ұйымның атқарушы органының         Тұрақты
штаттық кестесі және оларға
өзгерістер
--------------------------------------------------------------
24. Мына жағдайда:
1) ұйымның атқарушы                Тұрақты
органының басшылары
2) жауапты орындаушылар мен
хатшылар ауысқан кезде жасалған     5 жыл
қабылдау-тапсыру актілері
--------------------------------------------------------------
25. Ұйым қызметін бұқаралық ақпарат    Тұрақты    (1)Аудиовизуаль.
құралдарында көрсету жөніндегі      (1)        дық құжаттама
құжаттар (бағдарламалар,                       мемлекеттік
сөйлеген сөздердің, мақалалардың,              сақтауға 3 жыл-
сұхбаттардың мәтіндері,                        дан кейін
баспасөз конференцияларының                    беріледі
стенограммалары, баспасөз релиздері,
жарнама) және ұйым қызметін
бұқаралық ақпарат құралдарында
жариялаған басқа да ақпарат
--------------------------------------------------------------

26.  Должностные инструкции
работников                 5 лет(1)          (1)После
исполнительного органа                        замены
организации,                                  новыми
распределение
функциональных
обязанностей
------------------------------------------------------------------
27.  Перечень сведений,
составляющих               Постоянно
конфиденциальную
информацию
организации
------------------------------------------------------------------
Параграф 4. Правовое обеспечение управления
------------------------------------------------------------------
28.  Переписка по               5 лет
правовым вопросам          ЭПК
------------------------------------------------------------------
29.  Правовые заключения                          (1)После
по юридическим             5 лет(1)          вынесения
и конфликтным делам                          окончательного
решения
------------------------------------------------------------------
30.  Исковые заявления,
доверенности,              5 лет(1)          (1)После
претензии, справки,                          вынесения
копии решений суда и                         окончательного
другие материалы                             решения
------------------------------------------------------------------
Параграф 5. Документационное обеспечение управления и
ведомственное (частное) хранение документов
------------------------------------------------------------------
31.  Номенклатуры дел           Постоянно(1)      (1)Несог-
организации                                   ласованные
------------------------------------------------------------------
32.  Карточки (журналы)
регистрации:                                 (1)Хранятся
1) приказов,               Постоянно(1)      в исполнитель-
указаний,                                    ном органе
распоряжений,                                организации.
правил, инструкций,                          Подлежат
положений, уставов                           передаче
2) поступающих и           3 года            в государст-
отправляемых                                 венный
документов, в том                            архив, если
числе по электронной                         могут быть
почте                                        использованы
в качестве
научно-
справочного
аппарата к
документам
------------------------------------------------------------------
33.  Журналы (книги),           3 года
ведомости учета
бланков строгой
отчетности
------------------------------------------------------------------
34.  Описи дел:                                   (1)После

26. Ұйымның атқарушы органы             5 жыл (1) (1)Жаңасына
қызметкерлерінің қызметтік                    ауыстырған.
нұсқаулықтары, функционалдық                  нан кейін
міндеттерін бөлу
--------------------------------------------------------------
27. Ұйымның құпия мәліметтерін         Тұрақты
құрайтын мәліметтер тізбесі
--------------------------------------------------------------
4-параграф. Басқаруды құқықтық қамтамасыз ету
--------------------------------------------------------------
28. Құқықтық мәселелер бойынша         5 жыл ЭПК
жазысқан хаттар
--------------------------------------------------------------------
29. Заң және шиеленіскен істер бойынша 5 жыл (1)   (1)Түпкілікті
құқықтық қорытындылар                             шешім
шығарылған-
нан кейін
--------------------------------------------------------------------
30. Соттың шағым-талап өтініштері,     5 жыл (1)   (1)Түпкілікті
сенімхаттар, анықтамалар,                       шешім
сот шешімдерінің көшірмелері                    шығарылған-
және басқа материалдар                          нан кейін
--------------------------------------------------------------------
5-параграф. Басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету және
құжаттарды ведомстволық (жеке) сақтау
--------------------------------------------------------------------
31. Ұйымның іс қағаздар                Тұрақты (1) (1)Келісілмеген
номенклатурасы
--------------------------------------------------------------------
32. Тіркеу карточкалары (журналдары):               (1)Ұйымның
1) бұйрықтарды, нұсқауларды,       Тұрақты (1)  атқарушы
өкімдерді, ережелерді,                          органында
нұсқаулықтарды, тәртіптерді,                    сақталады.
жарғыларды
2) келіп түсетін және жіберілетін  3 жыл        Егер
құжаттарды, оның ішінде                         құжаттарға
электрондық почтамен                            ғылыми-
анықтамалық
аппарат ретінде
пайдаланылатын
болса, мемле.
кеттік архивке
беріледі
--------------------------------------------------------------
33. Қатаң есептегі бланкілерді есепке  3 жыл
алу журналдары (кітаптары),
ведомостері
--------------------------------------------------------------
34. Істер тізімдемелері:

1) постоянного                               уничтожения
срока хранения             Постоянно         дел
2) по личному составу      3 года(1)
3) долговременного         3 года (1)
срока хранения
------------------------------------------------------------------
35.  Акты о выделении                             (1)В государ-
документов                 Постоянно(1)      ственный архив
к уничтожению                                не передаются
------------------------------------------------------------------
36.  Акты приема-
передачи документов        Постоянно
и дел на
государственное
хранение
------------------------------------------------------------------
37.  Протоколы заседаний
экспертных                 Постоянно
комиссий и документы
к ним
------------------------------------------------------------------
38.  Переписка по
методическим и             3 года
организационным
вопросам ведения
делопроизводства и
архивного дела
------------------------------------------------------------------
39.  Требования, заявки                           (1)После
(заказы) на выдачу         1 год(1)          возращения
документов из                                документов в
ведомственного                               ведомственный
(частного) архива                            (частный)
организации                                  архив
------------------------------------------------------------------
40.  Заявления, запросы
юридических и              3 года
частных лиц о выдаче
архивных справок,
копий, выписок из
документов, переписка
по их  выдаче
------------------------------------------------------------------
41.  Акты выдачи
документов во временное    3 года(1)         (1)После
пользование из                               возращения в
ведомственного                               ведомственный
частного                                     (частный) архив
архива организации
документов в
------------------------------------------------------------------
42.  Журналы учета
поступлений и
выбытия документов         Постоянно(1)      (1)На
из ведомственного                            государствен-
(частного) архива                            ное хранение
организации                                  не передаются
------------------------------------------------------------------
43.  Положение о
ведомственном              Постоянно
(частном) архиве
организации
------------------------------------------------------------------
44.  Паспорт                                      (1)На государ-
ведомственного                               ственное
(частного)                 Постоянно(1)      хранение
архива организации                           не передаются
------------------------------------------------------------------

1) тұрақты сақтау мерзімімен       Тұрақты      (1)Істер
2) жеке құрам бойынша              3 жыл (1)    жойылғаннан
3) ұзақ уақыт сақтау мерзімімен    3 жыл (1)    кейін
--------------------------------------------------------------
35. Құжаттарды жоюға бөлу туралы       Тұрақты (1)  (1)Мемлекеттік
актілер                                         архивке
берілмейді
--------------------------------------------------------------
36. Құжаттар мен істерді мемлекеттік   Тұрақты
сақтауға қабылдау-өткізу актілері
--------------------------------------------------------------------
37. Сараптау комиссиялары              Тұрақты
мәжілістерінің хаттамалары және
олар бойынша құжаттар
--------------------------------------------------------------------
38. Іс қағаздарын және архив ісін      3 жыл
жүргізудің әдістемелік және
ұйымдастыру мәселелері бойынша
жазысқан хаттар
-------------------------------------------------------------- -----
39.  Ұйымның ведомстволық (жеке)       1 жыл(1)    (1)Құжаттар
архивінен құжаттарды беруге                    ведомстволық
талаптар, өтінімдер (тапсырыстар)              (жеке) архивке
қайтарылғаннан
кейін
--------------------------------------------------------------------
40. Заңды және жеке тұлғалардың        3 жыл
архивтік анықтамаларды, көшір.
мелерді, құжаттардың көшірме.
лерін беру туралы өтініштері,
сұратулары, оларды беру
жөнінде жазысқан хаттар
--------------------------------------------------------------
41. Ұйымның ведомстволық жеке          3 жыл (1)    (1)Құжаттар
архивінен құжаттарды уақытша                    ведомстволық
пайдалануға беру актілері                       (жеке) архивке
қайтарылғаннан
кейін
--------------------------------------------------------------------
42. Ұйымның ведомстволық (жеке)        Тұрақты (1)  (1)Мемлекеттік
архивінен құжаттардың түсуін және               сақтауға
шығуын есепке алу журналдары                    берілмейді
--------------------------------------------------------------
43.  Ұйымның ведомстволық (жеке)       Тұрақты
архиві туралы ереже
--------------------------------------------------------------------
44.  Ұйымның ведомстволық (жеке)       Тұрақты (1)  (1)Мемлекеттік
архивінің паспорты                               сақтауға
берілмейді
--------------------------------------------------------------

Глава 2. Прогнозирование, планирование
------------------------------------------------------------------
45.  Годовые планы
работ высшего,             Постоянно
исполнительного
и иных
коллегиальных
органов
организации
------------------------------------------------------------------
46.  Оперативные
планы работ высшего
и коллегиальных
(в том числе
исполнительного)
органов
организации,
структурных
подразделений
исполнительного
органа организации:
1) полугодовые             5 лет
2) квартальные             5 лет
3) месячные                6 месяцев
------------------------------------------------------------------
47.  Бизнес-планы и
их экономические           Постоянно
обоснования
------------------------------------------------------------------
48.  Переписка по
вопросам                   5 лет
прогнозирования и
планирования               ЭПК
------------------------------------------------------------------
Глава 3. Финансирование
------------------------------------------------------------------
49.  Сметы по бюджету,
специальным                                  (1)Постоянно
и прочим средствам                           по месту
исполнительного                              составления
органа организации:                          ДМН
1) годовые                 Постоянно(1)      (2)При
2) квартальные             5 лет(2)          отсутствии
годовых постоянно
------------------------------------------------------------------
50.  Переписка по
вопросам                   5 лет
финансирования             ЭПК
------------------------------------------------------------------
51.  Анализ исполнения
сметы затрат               Постоянно
организации
------------------------------------------------------------------
Глава 4. Учет и отчетность
Параграф 1. Оперативный и статистический учет и отчетность
------------------------------------------------------------------
52.  Статистические отчеты                        (1)При
и таблицы                                    отсутствии
по деятельности                              годовых-
организации:                                 постоянно
1) сводные годовые                           (2)При
и с большей                                  отсутствии
периодичностью             Постоянно         годовых,
2) годовые и                                 полугодовых-
с большей                                    постоянно
периодичностью             Постоянно         (3)При
3) полугодовые             5 лет(1)          отсутствии
4) квартальные             5 лет(2)          годовых,
5) месячные                1 год(3)          полугодовых,
квартальных-
постоянно
------------------------------------------------------------------

2-тарау. Болжам жасау, жоспарлау
--------------------------------------------------------------
45.  Ұйымның жоғары, атқарушы және     Тұрақты
басқа да алқалық органдарының
жылдық жұмыс жоспарлары
--------------------------------------------------------------
46.  Ұйымның, ұйымның атқарушы
органының құрылымдық бөлімше.
лерінің жоғары және алқалы
(оның ішінде атқарушы)
органдарының жедел жұмыс
жоспарлары:
1) жарты жылдық                   5 жыл
2) тоқсандық                      5 жыл
3) айлық                          6 ай
--------------------------------------------------------------------
47.  Бизнес-жоспарлар және олардың     Тұрақты
экономикалық негіздемелері
--------------------------------------------------------------
48. Болжау және жоспарлау мәселелері   5 жыл
бойынша жазысқан хаттар            ЭПК
--------------------------------------------------------------------
3-тарау. Қаржыландыру
--------------------------------------------------------------
49. Ұйымның атқарушы органының                      (1)Тұрақты -
бюджет, арнайы және басқа                       жасалған орны
қаражаттары бойынша сметалары:                  бойынша, ҚБД.
1) жылдық                          Тұрақты (1)  (2)Жылдығы жоқ
2) тоқсандық                       5 жыл (2)    болған кезде -
тұрақты.
--------------------------------------------------------------------
50. Қаржыландыру мәселелері бойынша    5 жыл
жазысқан хаттар                    ЭПК
--------------------------------------------------------------------
51. Ұйымның шығындар сметасының        Тұрақты
орындалуын талдау
--------------------------------------------------------------
4-тарау. Есепке алу және есеп беру
1-параграф. Жедел және статистикалық есепке алу және есеп беру
--------------------------------------------------------------
52. Ұйым қызметі бойынша                            (1)Жылдығы жоқ
статистикалық есептер мен                       болған кезде -
кестелер:                                           тұрақты
1) жылдық жиынтық және             Тұрақты      (2)Жылдығы,
кезеңділігі басым                               жарты жылдығы
2) жылдық және кезеңділігі         Тұрақты      жоқ болған кезде
басым                                           - тұрақты
3) жарты жылдық                    5 жыл (1)    (3)Жылдығы,
4) тоқсандық                       5 жыл (2)    жарты жылдығы,
5) айлық                           1 жыл (3)    тоқсандығы жоқ
болған кезде -
тұрақты
--------------------------------------------------------------

53.  Отчеты структурных
подразделений
исполнительного
органа организации:
1) годовые                 5 лет
2) полугодовые             5 лет
3) квартальные             5 лет
4) месячные                3 года
------------------------------------------------------------------
54.  Заключения по отчетам:                       (1)При
отсутствии
1) годовым                 Постоянно         годовых-
2) квартальным             5 лет(1)          постоянно
------------------------------------------------------------------
55.  Переписка о
предоставлении             5 лет
отчетов
------------------------------------------------------------------
Параграф 2. Бухгалтерский учет и отчетность
------------------------------------------------------------------
56.  Бухгалтерские                                (1)При
отчеты и                                     отсутствии
балансы организации                          годовых-
и пояснительные                              постоянно
записки
к ним:
1) сводные годовые         Постоянно
2) годовые                 Постоянно
3) квартальные             5 лет(1)
4) ежемесячные             5 лет
------------------------------------------------------------------
57.  Передаточные,
разделительные,            Постоянно
ликвидационные
балансы и
предложения,
объяснительные
записки к ним
------------------------------------------------------------------
58.  Аналитические
таблицы по
разработке и
анализу годовых            Постоянно
отчетов и балансов
------------------------------------------------------------------
59.  Переписка об
утверждении и              5 лет
уточнении балансов
и отчетов
------------------------------------------------------------------
60.  Переписка о
сроках представления       1 год
бухгалтерской и
финансовой
отчетности
------------------------------------------------------------------
61.  Первичные документы
и приложения               5 лет(1)          (1)В случае
к ним, зафиксировавшие                       возникновения
факт совершения                              споров,
хозяйственной операции                       разногласий,
и явившиеся основанием для                   следственных
бухгалтерских записей                        и судебных
(кассовые, банковские                        дел -
документы, извещения                         сохраняются
банков и переводные                          до вынесения
требования, выписки                          окончательного
банков, наряды на работу,                    решения
табели, акты о приеме,
сдаче и списании имущества
и материалов, квитанции
и накладные по учету
товарно-материальных
ценностей, авансовые
отчеты и другие)
------------------------------------------------------------------

53. Ұйымның атқарушы органының
құрылымдық бөлімшелерінің есептері:
1) жылдық                          5 жыл
2) жарты жылдық                    5 жыл
3) тоқсандық                       5 жыл
4) айлық                           3 жыл
--------------------------------------------------------------
54. Есептер бойынша қорытындылар:                   (1)Жылдығы жоқ
1) жылдық                          Тұрақты      болған кезде -
2) тоқсандық                       5 жыл (1)    тұрақты
--------------------------------------------------------------
55.  Есептерді беру туралы жазысқан    5 жыл
хаттар
--------------------------------------------------------------
2-параграф. Бухгалтерлік есеп және есеп беру
--------------------------------------------------------------
56.  Ұйымның бухгалтерлік есептері                  (1)Жылдығы жоқ
мен баланстары және олар                       болған кезде -
бойынша түсіндірме жазбалар:                   тұрақты
1) жиынтық жылдық                 Тұрақты
2) жылдық                         Тұрақты
3) тоқсандық                      5 жыл (1)
4) ай сайынғы                     5 жыл
--------------------------------------------------------------
57.  Беру, бөлу, тарату баланстары     Тұрақты
мен қосымшалар, олар бойынша
түсіндірме жазбалар
--------------------------------------------------------------
58. Жылдық есептер мен баланстарды     Тұрақты
әзірлеу және талдау бойынша
талдау кестелері
--------------------------------------------------------------
59. Баланстар мен есептерді бекіту     5 жыл
және нақтылау жөнінде жазысқан
хаттар
--------------------------------------------------------------
60. Бухгалтерлік және қаржылық есеп    1 жыл
беруді ұсынудың мерзімі туралы
жазысқан хаттар
--------------------------------------------------------------
61. Шаруашылық операцияның жасалу      5 жыл (1)    (1) Даулар,
фактісін белгілейтін және бухгал.              келіспеушіліктер,
терлік жазбалар үшін негіз болып               тергеу және сот
табылатын бастапқы құжаттар мен                істері туындаған
оларға қосымшалар (кассалық,                   жағдайда -
банктік құжаттар, банктердің                   түпкілікті шешім
хабарламалары және аударым                     шығарылғанға
талаптары, банктердің үзінді                   дейін сақталады
көшірмелері, жұмысқа тапсырма
құжаты, табельдер, мүлік пен
материалдарды қабылдау, тапсыру
және есептен шығару туралы актілер,
тауар-материалдық құндылықтарды
есепке алу жөніндегі түбіртектер
мен тапсырма құжаттары, аванстық
есептер және басқалары)
--------------------------------------------------------------

62.  Лицевые счета
руководителей                                (1)После
и работников организации                     прекращения
(книги начисления                            выплаты
заработной платы):                           пособий
1) работников              75 лет -          и пенсий
2) получателей пенсий,     "В"ЭПК
специальных                5 лет(1)
государственных
и иных пособий
------------------------------------------------------------------
63.  Расчетные                                    (1)При
(расчетно-платежные)       5 лет(1)          отсутствии
ведомости                                    лицевых
счетов - 75 лет
------------------------------------------------------------------
64.  Инвентарные карточки                         (1)После
и книги учета             5 лет(1)           ликвидации
основных средств                             основных
(активов)                                    средств
(активов)
------------------------------------------------------------------
65.  Доверенности на
получение                  5 лет
денежных сумм и
товарно-материальных
ценностей (в том
числе аннулированные
доверенности)
------------------------------------------------------------------
66.  Учетные регистры           5 лет(1)          (1)В случае
(главная книга,                              возникновения
журналы-ордера,                              споров,
разработочные таблицы).                      разногласий,
Вспомогательные и                            следственных
контрольные книги,                           и судебных дел -
журналы, картотеки,                          сохраняются
кассовые книги,                              до вынесения
оборотные ведомости                          окончательного
решения
------------------------------------------------------------------
67.  Журналы, книги             5 лет
регистрации счетов,
кассовых ордеров,
доверенностей,
платежных
поручений
------------------------------------------------------------------
68.  Сведения об учете
фондов,                    5 лет
лимитов заработной
платы и контроле за
их распределением,
о расчетах по
перерасходу и
задолженности по
заработной плате,
об удержании из
заработной платы,
из средств социального
страхования, о выплате
отпускных и выходных
пособий
------------------------------------------------------------------
69.  Списки физических
лиц и платежные            5 лет
поручения по
перечислению
обязательных
пенсионных взносов
------------------------------------------------------------------
70.  Списки работников
и платежные                5 лет
поручения по
перечислению
обязательного
социального налога
------------------------------------------------------------------

62. Ұйым басшылары мен қызметкер.                   (1)Жәрдемақылар
лерінің жеке шоттары (еңбекақы                  мен зейнетақылар
есептеу кітабы):                                төлеу
1) қызметкерлер(оның ішінде        75 жыл -     тоқтатылғаннан
шататтағы сақтандыру агенттері);   "Ж" ЭПК      кейін
2) зейнетақыларды, арнайы мемле.
кеттік және басқа жәрдемақы.
ларды алушылар                     5 жыл (1)
--------------------------------------------------------------
63. Есеп айырысу (есеп айырысу-төлем)  5 жыл (1)    (1)Жеке шоттар
ведомостері                                      жоқ болған
кезде - 75 жыл
--------------------------------------------------------------
64. Түгендеу карточкалары және         5 жыл (1)     (1)Негізгі
негізгі құрал-жабдықтарды                        құрал-жабдықтар
(активтерді) есепке алу кітабы                     (активтер)
жабылғаннан
кейін
-------------------------------------------------------------
65. Ақша сомасын және тауар-материал.  5 жыл
дық құндылықтарды алуға берілген
сенімхаттар (оның ішінде күші
жойылған сенімхаттар)
--------------------------------------------------------------
66. Есепке алу тізілімдері (бас кітап, 5 жыл (1)    (1)Даулар,
ордер-журналдар, әзірлеу                      келіспеушіліктер,
кестелері).                                    тергеу және сот
Қосалқы және бақылау кітаптары,               істері туындаған
журналдар, картотекалар, кассалық                жағдайда -
кітаптар, айналым ведомостері                 түпкілікті шешім
шығарылғанға
дейін сақталады
--------------------------------------------------------------
67.  Есепшоттарды, кассалық            5 жыл
ордерлерді, сенімхаттарды, төлем
тапсырмаларын тіркеу журналдары,
кітаптары
--------------------------------------------------------------
68. Қорлардың есебі, жалақы және       5 жыл
олардың бөлінуін бақылау
лимиттері, артық шығыстар бойынша
есеп айырысу және жалақы бойынша
берешектер туралы, жалақыдан,
әлеуметтік сақтандыру қаражатынан
ұсталымдар жөнінде, еңбек
демалысы және демалыс жәрдемақысын
төлеу туралы мәліметтер
--------------------------------------------------------------
69. Жеке тұлғалардың тізімдері және    5 жыл
міндетті зейнетақы жарналарын
аудару жөніндегі төлем
тапсырмалары
--------------------------------------------------------------------
70. Қызметкерлердің тізімдері және     5 жыл
міндетті әлеуметтік жарналарын
аудару жөніндегі төлем тапсырмалары
--------------------------------------------------------------

71.  Документы                                    (1)В случае
(протоколы заседаний       5 лет             возникновения
инвентаризационных                           споров,
комиссий, инвентарные                        разногласий,
описи, акты,                                 следственных
сличительные                                 и судебных
ведомости) об                                дел -
инвентаризации                               сохраняются
до вынесения
окончательного
решения
------------------------------------------------------------------
72.  Документы (копии           ДМН(1)            (1)Не менее
отчетов, выписки                             5 лет
из протоколов,
заключения) о выплате
специальных
государственных и иных
пособий, пенсий,
листков
нетрудоспособности по
социальному страхованию
------------------------------------------------------------------
73.  Исполнительные листы       ДМН(1)            (1)Не менее
5 лет
------------------------------------------------------------------
74.  Справки, представляемые
в бухгалтерию на           ДМН(1)            (1)Не менее
оплату учебных отпусков,                     5 лет
получение льгот
по налогам и другие
------------------------------------------------------------------
75.  Документы (справки,
акты, обязательства,       ДМН(1)            (1)Не менее
переписка)                                   5 лет
по дебиторской
задолженности,
недостачах,
хищениях
------------------------------------------------------------------
76.  Документы
(протоколы, акты,          Постоянно
отчеты) о переоценке
основных фондов
(активов)
------------------------------------------------------------------
77.  Акты, ведомости
переоценки                 Постоянно
и определения износа
основных средств
(активов)
------------------------------------------------------------------
78.  Паспорта зданий(1),        5 лет(2)          (1)Паспорта
сооружений(1) и                              зданий и
оборудования                                 сооружений -
памятников
архитектуры,
находящихся под
охраной
государства -
постоянно
(2) После
ликвидации
основных средств
(активов)
------------------------------------------------------------------
79.  Документы (планы,
отчеты, переписка)         5 лет
о проведении
документальных ревизий и
контрольно-ревизионной
работы
------------------------------------------------------------------
80.  Акты документальных                          (1)В случае
ревизий                    5 лет(1)          возникновения
финансово-хозяйственной                      споров,
деятельности организации                     разногласий
и прилагаемые к ним документы                следственных
и судебных дел -
сохраняются до
вынесения
окончательного
решения
------------------------------------------------------------------

71. Түгендеу жөніндегі құжаттар        5 жыл       (1) Даулар,
(түгендеу комиссиясы мәжілістерінің           келіспеушіліктер,
хаттамалары, түгендеу тізімдемелері,         тергеу және сот
актілер, салыстыру ведомостері)              істері туындаған
жағдайда -
түпкілікті шешім
шығарылғанға дейін
сақталады
--------------------------------------------------------------
72. Арнайы мемлекеттік және басқа      ҚБД (1)      (1)5 жылдан
жәрдемақыларды, зейнетақыларды,                  кем емес
әлеуметтік сақтандыру бойынша
еңбекке қабілетсіздік парағын
төлеу туралы құжаттар
(есептердің көшірмелері, хатта.
малардың, қорытындылардың
көшірмелері)
--------------------------------------------------------------
73. Орындау парақтары                  ҚБД (1)      (1)5 жылдан
кем емес
--------------------------------------------------------------
74. Оқу демалысына ақы төлеуге,        ҚБД (1)      (1)5 жылдан
салықтар бойынша жеңілдіктер                     кем емес
алуға бухгалтерияға ұсынылатын
анықтамалар және басқалары
--------------------------------------------------------------
75. Дебиторлық берешек, жетіспеу.      ҚБД (1)      (1)5 жылдан
шіліктер, ұрлау жөніндегі                        кем емес
құжаттар (анықтамалар,
актілер, міндеттемелер, хаттар)
--------------------------------------------------------------
76. Негізгі қорларды (активтерді)      Тұрақты
қайта   бағалау туралы құжаттар
(хаттамалар, актілер, есептер)
--------------------------------------------------------------
77. Негізгі құрал-жабдықтарды          Тұрақты
(активтерді) қайта бағалау және
тозуын анықтау актілері,
ведомостері
--------------------------------------------------------------------
78. Үйлердің(1), ғимараттардың(1)     5 жыл(2)  (1)Үйлердің,
және жабдықтардың паспорттары                ғимараттардың
паспорттары -
мемлекеттің
қорғауындағы
сәулет
ескерткіштері -
тұрақты.
(2)Негізгі құрал-
жабдықтар
(активтер)
жойылғаннан кейін
--------------------------------------------------------------------
79. Құжаттамалық ревизия және          5 жыл
бақылау-ревизиялық жұмыстарын
жүргізу туралы құжаттар
(жоспарлар, есептер, жазысқан
хаттар)
--------------------------------------------------------------------
80. Ұйымның қаржы-шаруашылық           5 жыл(1)   (1)Даулар,
қызметіне құжаттамалық ревизия                келіспеушіліктер,
жасау актілері және оларға                    тергеу және
қоса берілетін құжаттар                       сот істері
туындаған жағдайда
- түпкілікті шешім
шығарылғанға дейін
сақталады
--------------------------------------------------------------------

81.  Акты проверки кассы,       5 лет
правильности взимания
налогов
------------------------------------------------------------------
82.  Договоры, соглашения       5 лет(1)          (1)После
(хозяйственные,                               истечения срока
операционные,                                 действия
трудовые)                                     договора,
соглашения
------------------------------------------------------------------
83.  Реестры договоров          5 лет
------------------------------------------------------------------
84.  Договоры о материальной    5 лет(1)          (1)После
ответственности                              увольнения
материально-
ответственного
лица
------------------------------------------------------------------
85.  Переписка по
административно-           5 лет
хозяйственным
вопросам
------------------------------------------------------------------
86.  Образцы подписей                             (1)После
(материально-              5 лет(1)          увольнения
ответственных лиц)                           материально-
ответственного
лица
------------------------------------------------------------------
Глава 5. Вопросы использования трудовых ресурсов
------------------------------------------------------------------
87.  Годовые отчеты:
по труду,                  Постоянно
численности работников,
их перемещении
------------------------------------------------------------------
88.  Документы (справки,
сводки,                    5 лет
ведомости) по учету        ЭПК
наличия,
движения,
комплектования,
использования трудовых
ресурсов
------------------------------------------------------------------
89.  Утвержденные
годовые фонды              Постоянно
заработной платы
------------------------------------------------------------------
90.  Переписка об
упорядочении и             5 лет
установлении размеров
заработной платы,
начислении премий
------------------------------------------------------------------
91.  Документы (справки,
списки, переписка)         5 лет
о премировании
------------------------------------------------------------------
92.  Переписка о применении     3 года
различных форм оплаты
труда, установлении
должностных окладов,
применении тарифных
сеток, регулировании и
расходовании фонда
заработной платы
------------------------------------------------------------------
Глава 6. Работа с кадрами
------------------------------------------------------------------
93.  Справки о составе
работников                 5 лет
коллегиальных органов
организации
------------------------------------------------------------------

81.  Кассаны, салықтардың алыну        5 жыл
дұрыстығын тексеру актілері
--------------------------------------------------------------------
82.  Шарттар, келісімдер (шаруашылық,  5 жыл (1)  (1)шарттардың,
операциялық, еңбек)                          келісімдердің
мерзімі өткеннен
кейін
--------------------------------------------------------------------
83.  Шарттардың тізілімдері            5 жыл
--------------------------------------------------------------------
84.  Материалдық жауапкершілік         5 жыл (1) (1)Материалдық
шарттары                                     жауапты адам
қызметтен
босағаннан кейін
--------------------------------------------------------------------
85.  Әкімшілік-шаруашылық мәселелер    5 жыл
бойынша жазысқан хаттар
--------------------------------------------------------------------
86.  Қол қою үлгілері (материалдық     5 жыл (1)   (1)Материалдық
жауапты тұлғалардың)                          жауапты адам
қызметтен
босағаннан кейін
--------------------------------------------------------------------
5-тарау. Еңбек ресурстарын пайдалану мәселелері
--------------------------------------------------------------------
87. Еңбек, қызметкерлердің саны,       Тұрақты
олардың ауысуы бойынша -
жылдық есептер
-------------------------------------------------------------------
88. Еңбек ресурстарының болуын,        5 жыл
қозғалысын, жиынтығын,             ЭПК
пайдалануды есепке алу бойынша
құжаттар (анықтамалар, ақпарлар,
ведомостер)
--------------------------------------------------------------------
89. Бекітілген жылдық еңбекақы төлеу   Тұрақты
қорлары
--------------------------------------------------------------------
90. Жалақы төлеу, сыйлықақы есептеу    5 жыл
мөлшерін ретке келтіру және
белгілеу жөнінде жазысқан хаттар
--------------------------------------------------------------------
91. Сыйлықақы беру туралы құжаттар     5 жыл
(анықтамалар, тізімдер, жазысқан
хаттар)
--------------------------------------------------------------------
92. Еңбекақы төлеудің әр түрлі нысанын 3 жыл
қолдану, лауазымдық еңбекақы
белгілеу, тариф желісін қолдану,
еңбекақы төлеу қорын реттеу және
жұмсау туралы жазысқан хаттар
--------------------------------------------------------------------
6-тарау. Кадрлармен жұмыс жүргізу
--------------------------------------------------------------------
93. Ұйымның алқалық органдарындағы     5 жыл
қызметкерлер құрамы туралы
анықтамалар
--------------------------------------------------------------------

94.  Документы к приказам
по личному                 3 года
составу (листки по учету
кадров, заявления,
представления,
докладные записки),
не вошедшие в состав
личных дел
------------------------------------------------------------------
95.  Личные дела (заявления,
анкеты, автобиографии,     75 лет - "В"
копии и выписки               ЭПК
из приказов о приеме,
перемещении,
откомандировании,
увольнении,
объявлении
благодарностей,
копии личных документов,
отзывы, характеристики,
листки по учету кадров
работников, индивидуальные
трудовые договоры,
контракты, соглашения
с работниками,
аттестационные листы,
анкеты о проведении
аттестации и установлении
квалификации)
------------------------------------------------------------------
96.  Переписка о приеме,
распределении,             3 года
перемещении, учете
кадров
------------------------------------------------------------------
97.  Личные дела (карточки
учета, приема, перемещения
и увольнения лиц)
работающих по
совместительству:
1) работников,             75 лет - "В"
для которых                    ЭПК
в соответствии
с пенсионным
законодательством
Республики Казахстан
совместительство
влияет на размер пенсий
2) работников, имеющих
полный должностной            5 лет
оклад (ставку) по
основному месту работы
------------------------------------------------------------------
98.  Выездные дела (анкеты,
характеристики,
автобиографии, справки,
копии личных документов,
копии приказов о
командировании)
работников,
командированных за
границу:
1) выехавших за границу      45 лет
2) не выехавших
за границу                   5 лет
------------------------------------------------------------------
99.  Личные карточки            75 лет - "В"
работников (в том числе       ЭПК
временных работников)
------------------------------------------------------------------
100. Документы (листки            3 года
по учету кадров,
справки, копии справок,
обходные листы), не
вошедшие в состав личных
дел
------------------------------------------------------------------
101. Документы (листки            1 год
по учету кадров,
анкеты, автобиографии,
заявления) лиц, не
принятых на работу
------------------------------------------------------------------
102. Документы
(представления,             15 лет            (1)При
ходатайства, анкеты,                         отсутствии
акты)                                        приказов
об установлении                              об установлении
персональных                                 и изменении
ставок, окладов,                             окладов - 50 л.
надбавок приказов об                         ЭПК (50 л.)
изменении
------------------------------------------------------------------

94. Жеке істер құрамына кірмеген жеке  3 жыл
құрам бойынша бұйрықтардың
құжаттары (кадрларды есепке алу
парақтары, ұсыну өтініштері,
баяндау жазбалар)
--------------------------------------------------------------------
95. Жеке істер (өтініштер,             75 жыл - "Ж"
өмірбаяндар, жұмысқа қабылдау,         ЭПК
орнын ауыстыру, іссапарға
жіберу, жұмыстан шығару,
алғыс білдіру туралы бұйрық.
тардың көшірмелері және үзінді
жазбалар, жеке құжаттарының
көшірмелері, пікірлер,
мінездемелер, қызметкерлерді
есепке алу жөніндегі парақтар,
жеке еңбек шарттары, келісім-
шарттар, қызметкерлердің
келісімдері, аттестациялау
парақтары, аттестацияны
өткізу және біліктілікті
белгілеу туралы сауалнамалар)
--------------------------------------------------------------------
96. Кадрларды қабылдау, бөлу,          3 жыл
ауыстыру, есепке алу туралы
жазысқан хаттар
--------------------------------------------------------------------
97. Қосып қызмет атқаратындардың
жеке іс қағаздары (адамдарды
есепке алу, қабылдау, ауыстыру
және жұмыстан шығару
карточкасы):
1) Қазақстан Республикасының       75 жыл - "Ж"
зейнетақы заңнамасына сәйкес           ЭПК
қосып қызмет атқару зейнета.
қысының мөлшеріне әсер ететін
қызметкерлер
2) негізгі қызмет орны бойынша     5 жыл
толық лауазымды жалақысы (мөл.
шерлемесі) бар қызметкерлер
--------------------------------------------------------------------
98. Шетелге іссапарға жіберілген
қызметкерлердің (сауалнамалар,
мінездемелер, өмірбаяндар,
анықтамалар, жеке құжаттардың
көшірмелері, іссапарға
жіберу туралы бұйрықтардың
көшірмелері):
1) шетелге барушылар               45 жыл
2) шетелге бармағандар             5 жыл
--------------------------------------------------------------------
99. Қызметкерлердің жеке карточкалары  75 жыл - "Ж"
(оның ішінде уақытша               ЭПК
қызметкерлердің)
--------------------------------------------------------------------
100. Жеке іс қағаздары құрамына        3 жыл
кірмеген құжаттар (кадр есебі
жөніндегі парақтар, анық.
тамалар, анықтамалардың
көшірмелері, кету парақтары)
--------------------------------------------------------------------
101. Жұмысқа алынбаған адамдардың      1 жыл
құжаттары (кадр есебі жөніндегі
парақтар, сауалнамалар,
өмірбаяндар, өтініштер)
--------------------------------------------------------------------
102. Дербес мөлшерлемелерді, еңбек.    15 жыл       (1)Жалақыны
ақыларды, үстемеақыларды,                      белгілеу және
өзгерістер туралы бұйрықтар                    өзгерту жөнінде
туралы құжаттар (ұсыныстар,                    бұйрықтар жоқ
өтініштер, сауалнамалар,                      болған кезде - 50
актілер)                                      жыл ЭПК (50 ж.)
--------------------------------------------------------------------

103. Переписка об
установлении и             3 года
выплате персональных
ставок, окладов,
надбавок
------------------------------------------------------------------
104. Список  (штатно-
списочный состав)         75 лет
работников
------------------------------------------------------------------
105. Списки лиц,
получающих                 10 лет(1)         (1)При
персональные ставки                          отсутствии
и оклады                                     лицевых счетов -
50 л.
------------------------------------------------------------------
106. Подлинные личные
документы                  До                (1)Невостре-
(дипломы, аттестаты,       востребования     бованные
трудовые книжки            Не                трудовые
(1)                        востребованные    книжки -
не менее          10 лет
50 лет            после
достижения
работником
пенсионного
возраста
------------------------------------------------------------------
107. Журнал учета
трудовых книжек,           75 лет
индивидуальных
трудовых договоров,
соглашений и
контрактов
с работниками
------------------------------------------------------------------
108. Картотеки,
карточки учета             3 года(1)         (1)После
военнообязанных                              увольнения
------------------------------------------------------------------
109. Журналы (книги),
списки, картотеки
учета лиц,
направленных в
командировки:
1) по Республике
Казахстан                  3 года
2) зарубежные              5 лет
------------------------------------------------------------------
110. Журналы (книги)
учета выдачи               3 года
командировочных
удостоверений
------------------------------------------------------------------
111. Журналы (книги)
учета отпусков             3 года
------------------------------------------------------------------
112. Графики
предоставления
отпусков,                  1 год
заявления, сводки,
переписка об
использовании
отпусков
------------------------------------------------------------------
113. Заявления о
предоставлении             3 года(1)         (1)После
учебных                                      окончания
отпусков                                     учебного
заведения
------------------------------------------------------------------
114. Книги учета
выдачи справок о           3 года
заработной плате,
стаже, месте работы
------------------------------------------------------------------
115. Листки
нетрудоспособности,        5 лет
корешки листков
нетрудоспособности
------------------------------------------------------------------

103. Дербес ставкаларды, жалақыларды,  3 жыл
үстемеақыларды белгілеу
жөніндегі жазысқан хаттар
--------------------------------------------------------------------
104. Қызметкерлердің тізімі            75 жыл
(штаттық-тізімдік құрам)
--------------------------------------------------------------------
105. Дербес мөлшерлемелер және         10 жыл (1)   (1) Жеке шоттар
еңбекақы алатын адамдардың                    жоқ болған кезде
тізімдері                                         - 50 ж.
--------------------------------------------------------------------
106. Түпнұсқалық жеке құжаттар         Талап      (1)Талап етілмеген
(дипломдар, аттестаттар,          еткенге    еңбек кітапшалары
еңбек кітапшалары(1))             дейін.     - қызметкерлер
Талап      зейнеткерлік
етілме.    жасқа жеткеннен
гендері    кейін 10 жыл
- 50
жылдан
кем емес
--------------------------------------------------------------------
107. Еңбек кітапшаларын, жеке еңбек    75 жыл
шарттарын, қызметкерлермен
жасасқан келісімдер мен келісім-
шарттарды есепке алу журналы
--------------------------------------------------------------------
108. Әскери міндеттілерді есепке алу   3 жыл (1)    (1)Қызметтен
картотекалары, карточкалары                    босатылғаннан
кейін
--------------------------------------------------------------------
109. Іссапарға жіберілген адамдарды
есепке алу журналдары (кітаптары),
тізімдері, картотекалары:
1) Қазақстан Республикасы бойынша 3 жыл
2) шетелдік                       5 жыл
--------------------------------------------------------------------
110. Іссапар куәліктерін беруді        3 жыл
есепке алу журналдары (кітаптары)
--------------------------------------------------------------------
111. Еңбек демалыстарын есепке алу     3 жыл
журналдары (кітаптары)
--------------------------------------------------------------------
112. Еңбек демалысын беру кестелері,   1 жыл
еңбек демалысын пайдалану жөнінде
өтініштер, ақпарлар, жазысқан
хаттар
--------------------------------------------------------------------
113. Оқу демалысын беру туралы         3 жыл (1)    (1) Оқу орнын
өтініштер                                      аяқтағаннан
кейін
--------------------------------------------------------------------
114. Еңбекақы, жұмыс стажы, жұмыс      3 жыл
орны туралы анықтама беруді
есепке алу кітаптары
--------------------------------------------------------------------
115. Еңбекке жарамсыздық парақтары,    5 жыл
еңбекке жарамсыздық парақтарының
түбіршектері
--------------------------------------------------------------------

Глава 7. Страховой рынок
------------------------------------------------------------------
116. Документы,
представленные             Постоянно
лицензиару, для
получения лицензии
на осуществление
страховой и иной
разрешительной
деятельности
(финансовые документы,
положение о
внутреннем аудите
(контроле, учетная
политика,
экономическое
обоснование,
внутренний регламент)
------------------------------------------------------------------
117. Документы (заявления,
анкеты, копии личных       Постоянно
документов, приказ,
выписка из протокола)
для согласования
кандидатур на должности
руководящих работников
организации,
представленные в
уполномоченный
государственный орган
по регулированию и
надзору за страховой
деятельностью
------------------------------------------------------------------
118. Договоры со страховыми
(перестраховочными)        5 лет
организациями на
оказание посреднических
услуг
------------------------------------------------------------------
119. База данных по
договорам на               Постоянно
оказание
посреднических услуг
------------------------------------------------------------------
120. Книга регистрации
договоров по оказанию      Постоянно
посреднических услуг
------------------------------------------------------------------
121. Журналы регистрации
договоров со страховыми    5 лет
(перестраховочными)
организациями
------------------------------------------------------------------
Список сокращений:
ДМН - до минования надобности
ЭПК - данная отметка означает, что часть таких
документов может иметь научно-историческое
значение и в установленном порядке должна
передаваться в государственные архивы
75 лет - "В"№ЭПК - для документов, которым установлен
такой срок хранения, исчисление срока хранения
следует проводить с учетом возраста человека
(обозначенного буквой "В") к моменту окончания дела.
Продолжительность хранения дела после его окончания
делопроизводством должна равняться разности
75 лет - "В", где "В" - возраст лица к моменту
окончания дела
Приложение 3
к Инструкции по документированию,
управлению документацией и хранению
документов профессиональными участниками
страхового рынка и страховыми агентами,
осуществляющими предпринимательскую
деятельность
Перечень документов, образующихся в деятельности
актуариев (с указанием сроков хранения)
------------------------------------------------------------------
N  | Вид документов           |Срок хранения        |Примечание
ста-|                          |документов           |
тьи |-------------------------------------------------------------
1 |             2                        3                4
------------------------------------------------------------------
1.   Регистрационные документы  Постоянно
актуария как частного
предпринимателя
------------------------------------------------------------------
2.   Лицензии на право          До отзыва
осуществления
деятельности
------------------------------------------------------------------
3.   Сведения об
актуарных расчетах         Постоянно
------------------------------------------------------------------
4.   Отчеты по страховым
резервам:

7-тарау. Сақтандыру рыногы
--------------------------------------------------------------------
116. Сақтандыру және басқа рұқсат      Тұрақты
етілген қызметті жүзеге асыруға
лицензия алу үшін лицензиарға
ұсынылған құжаттар (қаржы
құжаттары, ішкі аудит (бақылау)
туралы ереже, есеп саясаты,
экономикалық негіздеме, ішкі
регламент)
--------------------------------------------------------------------
117. Ұйымның басшы қызметкерлер        Тұрақты
лауазымына кандидатураларды
келісу үшін сақтандыру қызметін
реттеу және қадағалау жөніндегі
уәкілетті мемлекеттік органға
ұсынылған құжаттар (өтініштер,
сауалнамалар, жеке құжаттардың
көшірмелері, бұйрықтар,
хаттаманың үзінді көшірмесі)
--------------------------------------------------------------------
118. Сақтандыру (қайта сақтандыру)     5 жыл
ұйымдарымен делдалдық қызмет
көрсетуге арналған шарттар
--------------------------------------------------------------------
119. Делдалдық қызмет көрсетуге        Тұрақты
арналған шарттар бойынша
деректер базасы
--------------------------------------------------------------------
120. Делдалдық қызмет көрсетуге        Тұрақты
арналған шарттарды тіркеу кітабы
--------------------------------------------------------------------
121. Сақтандыру (қайта сақтандыру)     5 жыл
ұйымдарымен делдалдық қызмет
көрсетуге арналған шарттарды
тіркеу кітабы
--------------------------------------------------------------------
Қысқартулар тізімі:
ҚБД - қажетті болғанға дейін
СТК - жеке істер құрамында сақталады
ЭПК - осы белгі мынаны білдіреді, яғни осы құжаттардың бөлігі
ғылыми-тарихи мәнді болуы мүмкін және белгіленген тәртіппен
мемлекеттік мұрағатқа берілуі тиіс
75 жыл "Ж" ЭПК - осындай сақтау мерзімі белгіленген құжаттар
үшін сақтау мерзімін есептеу істің аяқталу сәтіндегі адамның жасын
("Ж" әрпімен белгіленген) ескеріп жасалады. Оның аяқталуына
байланысты іс қағаздарының сақталу ұзақтығын іс жүргізуші 75 жылдың
"Ж" әртүрлілігіне теңгеруі тиіс, мұнда "Ж" - іс аяқталу сәтіндегі
адамның жасын білдіреді
Сақтандыру рыногының кәсіби
қатысушылары мен кәсіпкерлік
қызметті жүзеге асыратын сақтандыру
агенттерінің құжаттарды жасау,
құжаттаманы басқару және құжаттарды
сақтау жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Актуарийлер қызметінде жасалатын құжаттар тізбесі
(сақтау мерзімін көрсетіп)
Бап N
Құжаттар түрі
Құжаттарды сақтау
мерзімі
Ескерту
1
2
3
4
1.
Жеке кәсіпкер ретіндегі актуарийдің тіркеу құжаттары
Тұрақты
2.
Қызметті жүзеге асыруға құқық беретін лицензиялар
Қайтарып
алғанға
дейін
3.
Актуарлық есеп айырысулар туралы мәліметтер
Тұрақты
4.
Сақтандыру резервтері бойынша: