О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 388 "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 августа 2006 года N 81. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 сентября 2006 года N 4405. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 203 (вводится в действие с 01.01.2017).
В целях совершенствования систематизации сведений по проводимым платежам, Правление Национального Банка Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В  постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 388 "Об утверждении Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1011, опубликованное 20-31 декабря 1999 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана"; с изменениями и дополнениями, утвержденными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 мая 2000 года  N 195 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1149, от 30 октября 2000 года  N 405 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1319, от 16 февраля 2002 года  N 49 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1809, от 21 апреля 2003 года  N 125 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2332, от 12 февраля 2004 года  N 18 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2757 и от 13 мая 2005 года  N 58 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3689) внести следующие изменения и дополнения:
в подпункте 1) пункта 2 слова "и Правил применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей" исключить;
в подпункте 2) пункта 2:
слова "и Правила применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей" исключить;
слова "и Правила" исключить;
в Правилах применения Государственного классификатора Республики Казахстан - единого классификатора назначения платежей, утвержденных указанным постановлением:
в приложении N 1:
в правом верхнем углу:
знак "N" исключить;

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін - төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы N 388 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 12 тамыздағы N 81 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 25 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 4405. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 203 (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Жүргізілетін төлемдер жөніндегі мәліметтерді жүйелеуді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін - төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесін бекіту туралы"    1999 жылғы 15 қарашадағы N 388   қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1011 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 1999 жылғы 20-31 желтоқсанда жарияланған; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1149 тіркелген 2000 жылғы 16 мамырдағы  N 195 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1319 тіркелген 2000 жылғы 30 қазандағы  N 405 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1809 тіркелген 2002 жылғы 16 ақпандағы  N 49 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2332 тіркелген 2003 жылғы 21 сәуірдегі  N 125 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2757 тіркелген 2004 жылғы 12 ақпандағы  N 18 және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3689 тіркелген 2005 жылғы 13 мамырдағы  N 58 қаулыларымен бекітілген өзгерістерімен және толықтыруларымен қоса) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "және Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін - төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесін" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақтың 2) тармақшасында:
"және Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін - төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесін" деген сөздер алынып тасталсын;
"және Ережені" деген сөздер алынып тасталсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік жіктеушісін - төлем белгілеудің бірыңғай жіктеушісін қолдану ережесінде:
N 1 қосымшасында:
жоғарғы оң жақ бұрышында:
"N" белгісі алынып тасталсын;

слова ", утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 г. N 388" исключить;
в примечании:
в абзаце двадцать третьем слова ", надзор за деятельностью банков и других финансовых организаций" исключить;
в абзаце двадцать четвертом:
слова "независимо, являются ли они банками или нет" исключить;
слова "также относятся кредитные товарищества, занимающиеся открытием и ведением банковских счетов" заменить словами "относятся банки";
в абзаце двадцать пятом после слова "относятся" дополнить словами "кредитные товарищества,";
в приложении 2:
в детализированной таблице кодов назначения платежей:
в разделе "0 - Пенсионные платежи и пособия":
в наименовании кода 026 слово "платежей" заменить словами "или излишне уплаченных сумм по обязательным социальным отчислениям";
наименование кода 032 после слова "сумм" дополнить словами "по пенсионным взносам";
наименование кода 090 изложить в следующей редакции:
"Единовременная государственная денежная компенсация гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном полигоне";
после кода 090 дополнить кодами 091, 092, 093, 094, 095 и 099 следующего содержания:
091 "Государственные пособия по уходу за ребенком до одного года";
092 "Возврат государственных пособий по уходу за ребенком до одного года";
093 "Возврат единовременной государственной денежной компенсации гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном полигоне";
094 "Возврат Акционерным обществом "Государственный фонд социального страхования" ошибочно зачисленных сумм пени за несвоевременное перечисление обязательных социальных отчислений";
095 "Возврат накопительными пенсионными фондами ошибочно зачисленных сумм пени за несвоевременное перечисление обязательных пенсионных взносов";
099 "Прочие платежи";
в разделе "2 - Операции с иностранной валютой и драгоценными металлами":
после строки седьмой дополнить кодом 213 "Операции по неттингу сделок по купле-продаже иностранной валюты вне биржи";
после строки двадцатой дополнить кодом 230 "Операции по неттингу сделок по купле-продаже одной иностранной валюты за другую иностранную валюту";
в разделе "9 - платежи в бюджет и выплаты из бюджета":
наименование кодов 913, 923, 933, 943, 953 и 963 после слова "Казахстан" дополнить словами ", за исключением налагаемых налоговыми органами";
код 990 "Физические лица-граждане" исключить;

"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 388 қаулысымен бекiтiлген" деген сөздер алынып тасталсын;
ескертуде:
жиырма үшінші абзацтағы ", қаржылық ұйымдардың банктердің және басқалардың қызметіне қадағалау жасау" деген сөздер алынып тасталсын;
жиырма төртінші абзацта:
"олардың банктер болатынына-болмайтынына қарамастан," деген сөздер алынып тасталсын;
"сондай-ақ банктік шоттарды ашумен және жүргізумен айналысатын серіктестіктер жатады" деген сөздер "банктер жатады" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырма бесінші абзацтағы "Осы топқа" деген сөздерден кейін "кредиттік серіктестіктер," деген сөздермен толықтырылсын;
2-қосымшада:
төлем белгілеу кодының жан-жақты кестесінде:
"0 - Зейнетақы төлемдері және жәрдемақылар" бөлімінде:
026 кодтың атауындағы "төлемдерді" деген сөз "немесе міндетті әлеуметтік ақша аудару бойынша артық төленген сомаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
032 кодтың атауы "Қате есептелген" деген сөздердің алдында "Зейнетақы жарналары бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
090 кодтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарға мемлекеттік біржолғы ақшалай өтемақы";
090 кодтан кейін мынадай мазмұндағы 091, 092, 093, 094, 095 және 099 кодтармен толықтырылсын:
091 "Бір жасқа дейінгі баланы күту жөніндегі мемлекеттік жәрдемақы";
092 "Бір жасқа дейінгі баланы күту жөніндегі мемлекеттік жәрдемақыларды қайтару";
093 "Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарға мемлекеттік біржолғы ақшалай өтемақыны қайтару";
094 "Міндетті әлеуметтік ақша аударымдарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұлдың қате есептелген сомаларын "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының қайтаруы";
095 "Міндетті зейнетақы жарналарын уақтылы аудармағаны үшін өсімпұлдың қате есептелген сомаларын жинақтаушы зейнетақы қорларының қайтаруы";
099 "Басқа төлемдер";
"2 - Шетел валютасымен  және қымбат металдармен операциялар" бөлімінде:
жетінші жолдан кейін 213 "Биржадан тыс шетел валютасын сатып алу-сату жөніндегі мәмілелердің неттингі бойынша операциялар" деген кодпен толықтырылсын;
жиырмасыншы жолдан кейін 230 "Басқа шетел валютасы үшін бір шетел валютасын сатып алу-сату жөніндегі мәмілелердің неттингі бойынша операциялар" деген кодпен толықтырылсын;
"9 - Бюджетке және бюджеттен төленетін  төлемдер" бөлімінде:
913, 923, 933, 943, 953 және 963 кодтарының атауы "Қазақстан Республикасының" деген сөздердің алдында "Салық органдары салғандарды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
"990 - Жеке тұлғалар-азаматтар" деген код алынып тасталсын;

наименование кодов 991 и 992 после слов "в бюджет" дополнить словами "от физических лиц-граждан";
наименование кода 993 после слова "Казахстан" дополнить словами "от физических лиц-граждан";
наименование кода 994 после слова "лет" дополнить словами "от физических лиц-граждан";
дополнить кодом 995 "Административные штрафы, налагаемые налоговыми органами";
в примечании к детализированной таблице кодов назначения платежей:
в разделе 9 "Платежи в бюджет и выплаты из бюджета":
абзацы четвертый, тринадцатый, двадцать второй, тридцать первый, сороковой и сорок девятый после слов "уплаты налогов" дополнить словами "; налагаемые налоговыми органами за административные правонарушения";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Код 995 проставляется при уплате сумм штрафов, налагаемых налоговыми органами за административные правонарушения, исчисленных в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях". Исключением являются суммы штрафов: налагаемые по результатам налоговых проверок; наложенные до продления сроков уплаты налогов.";
в приложении N 3:
в правом верхнем углу:
знак "N" исключить;
слова ", утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года N 388" исключить;
примечание дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Если срок представления отчетности банка приходится на нерабочий день, датой представления отчетности считается следующий за ним рабочий день.
4. В случае необходимости внесения изменений и/или дополнений в отчетность банк в трехдневный срок со дня представления отчетности представляет в Национальный Банк Республики Казахстан отчетность с учетом изменений и/или дополнений с предварительным письменным уведомлением Национального Банка Республики Казахстан.";
в Порядке заполнения Сведений:
предложение второе абзаца тридцать третьего пункта 2 после слов "Коды стран" дополнить знаком " " ".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его официального опубликования в печати, а его действие распространяется на отношения, возникшие с 1 июля 2006 года, за исключением абзацев двадцатого, двадцать первого, двадцать восьмого, двадцать девятого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2007 года.
3. Департаменту платежных систем (Мусаев Р.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;

991 және 992 кодтарының атауы "Бюджетке төленетін" деген сөздердің алдында "Жеке тұлғалар-азаматтардан" деген сөздермен толықтырылсын;
993 кодтың атауы "Қазақстан Республикасының" деген сөздердің алдында "Жеке тұлғалар-азаматтардан" деген сөздермен толықтырылсын;
994 кодтың атауы "Өткен жылдардың" деген сөздердің алдында "Жеке тұлғалар-азаматтардан" деген сөздермен толықтырылсын;
995 "Салық органдары салған әкімшілік айыппұлдар" деген кодпен толықтырылсын;
төлем белгілеу кодының жан-жақты кестесінің ескертуінде:
"9 - Бюджетке және бюджеттен төленетін  төлемдер" бөлімінде:
төртінші, он үшінші, жиырма екінші, отыз бірінші, қырқыншы және қырық тоғызыншы абзацтар "дейін салынған" деген сөздерден кейін ", әкімшілік құқық бұзушылық үшін салық органдары салған" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"995 коды әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салық органдары салған, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес есептелген айыппұл сомаларын төлеу кезінде қойылады. Салықты тексеру нәтижелері бойынша салынған: салықты төлеу мерзімдері ұзартылғанға дейін салынған айыппұлдар сомалары ерекше жағдайлар болып табылады.";
№ 3 қосымшада:
жоғарғы оң жақ бұрышында:
"N" белгісі алынып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 15 қарашадағы N 388 қаулысымен бекiтiлген" деген сөздер алынып тасталсын;
ескерту мынадай мазмұндағы 3 және 4-қосымшалармен толықтырылсын:
"3. Егер банктің есептілікті беру мерзімі демалыс күніне сәйкес келсе, есеп беру күні келесі жұмыс күні болып саналады.
4. Есептілікке өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу қажеттілігі болған жағдайда банк есептілікті ұсыну күнінен бастап үш күндік мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне алдын ала жазбаша хабарлай отырып, өзгерістер және/немесе толықтырулар ескерілген есептілікті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынады.";
Мәліметтерді толтыру тәртібінде:
2-тармақтың отыз үшінші абзацының екінші сөйлемі "Елдер кодтары" деген сөздерден кейін»" " "« белгісімен толықтырылсын.
2. Осы қаулы баспасөзде ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі, ал оның күші осы қаулының 1-тармағының 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы абзацтарын қоспағанда 2006 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
3. Төлем жүйелері департаменті (Мұсаев Р.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня, Акционерного общества "Банк Развития Казахстана", организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Министерства финансов Республики Казахстан, Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
4. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления принять меры к опубликованию его в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сартбаева М.М.
Председатель
Национального Банка
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
22 августа 2006 года
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета
по техническому регулированию
и метрологии Министерства
индустрии и торговли
Республики Казахстан
7 сентября 2006 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
6 сентября 2006 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
5 сентября 2006 года

2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына, екінші деңгейдегі банктерге, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамына, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне, Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлігіне және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне жіберсін.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарына жариялау үшін шаралар қолдансын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.М.Сартбаевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығы мен қаржы
ұйымдарын реттеу және
қадағалау агенттігінің Төрағасы
2006 жылғы 22 тамыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және сауда
министрлігінің Техникалық
реттеу және метрология
комитетінің Төрағасы
2006 жылғы 7 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2006 жылғы 6 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
2006 жылғы 5 қыркүйек