Об утверждении Правил проведения внешнего контроля за исполнением республиканского бюджета
Постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 8 сентября 2006 года N 57. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 октября 2006 года N 4415. Утратило силу постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 27 марта 2009 года N 4
Сноска. Утратило силу постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 27.03.2009 N 4 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
В соответствии со статьей 57 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения внешнего контроля за исполнением республиканского бюджета.
2. Руководителю аппарата Счетного комитета Алшимбаеву Б.Ж. в месячный срок обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель
Утверждены
постановлением Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 8 сентября 2006 года N 57
ПРАВИЛА
проведения внешнего контроля за исполнением
республиканского бюджета
1. Общие положения
1. Правила проведения внешнего контроля за исполнением республиканского бюджета, (далее - Правила) разработаны в соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан, Положением о Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 5 августа 2002 года N 917 (далее - Счетный комитет), Стандартами государственного финансового контроля (далее - Стандарты) и Регламентом Счетного комитета (далее - Регламент).
Правила определяют порядок планирования, проведения, оформления результатов контроля, решений по его итогам.
2. Внешний контроль за исполнением республиканского бюджета является формой независимого государственного финансового контроля, проводимого Счетным комитетом.
Внешний контроль (далее - контроль) представляет собой систему мониторинга, сопоставлений, проверок, анализа и оценки деятельности объекта контроля по обеспечению полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, возврата сумм поступлений из республиканского бюджета, а также за целевым, обоснованным и эффективным использованием средств республиканского бюджета, гарантированных государством займов, средств, выданных из республиканского бюджета на погашение обязательств государства, грантов, активов государства, бюджетных инвестиций.

Республикалық бюджеттiң атқарылуына сыртқы бақылауды жүргiзу ережесiн бекiту туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының 2006 жылғы 8 қыркүйектегі N 57 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 7 қазанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4415 болып енгізілді. Күші жойылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2009 жылғы 27 наурыздағы N 4 қаулысымен.
Күші жойылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2009.03.27 N 4 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiнiң 57-бабына сәйкес Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған Республикалық бюджеттiң атқарылуына сыртқы бақылауды жүргiзу ережесi бекiтiлсiн.
2. Есеп комитетiнiң аппарат басшысы бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде осы қаулының мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Төраға
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2006 жылғы 8 қыркүйектегі
N 57 қаулысымен бекітілген
Республикалық бюджеттiң атқарылуына
сыртқы бақылауды жүргiзу ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Республикалық бюджеттiң атқарылуына сыртқы бақылауды жүргiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексiне , Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 5 тамыздағы N 917 Жарлығымен бекiтiлген Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетi (бұдан әрi - Есеп комитетi) туралы ережеге, Мемлекеттiк қаржы бақылауы стандарттарына (бұдан әрi - Стандарттар) және Есеп комитетiнiң регламентiне (бұдан әрi - Регламент) сәйкес әзiрленген.
Ереже бақылауды жоспарлау, оны жүргiзу, оның нәтижелерiн ресiмдеу тәртiбiн айқындайды.
2. Республикалық бюджеттiң атқарылуына сыртқы бақылау Есеп комитетi жүргiзетiн тәуелсiз мемлекеттiк қаржы бақылауының нысаны болып табылады.
Сыртқы бақылау (бұдан әрi - бақылау) республикалық бюджетке түсiмдердiң толық және уақтылы түсуiн қамтамасыз ету жөнiндегi, сондай-ақ мемлекет кепiлдiк берген қарыздардың, республикалық бюджеттен мемлекеттiң мiндеттемелерiн өтеуге арнап берiлген қаражаттардың, гранттардың, активтердiң, бюджеттiк инвестициялардың нысаналы, негiздi және тиiмдi пайдаланылуына қатысты бақылау объектiсiнiң қызметiне мониторинг жасайтын, оны салғастырып-тексеретiн, талдайтын және бағалайтын жүйенi бiлдiредi.

3. Работники Счетного комитета, специалисты государственных органов, аудиторских организаций и эксперты, привлекаемые к проведению контроля, руководствуются настоящими Правилами.
2. Типы и виды контроля, осуществляемые Счетным комитетом
4. Типы контроля:
1) на соответствие - оценка соответствия деятельности объекта государственного финансового контроля (далее - объект контроля) требованиям законодательства Республики Казахстан;
2) финансовой отчетности - оценка достоверности, обоснованности и своевременности составления и представления финансовой отчетности объектом контроля;
3) эффективности - проверка срока исполнения мероприятий и степени достижения ожидаемых результатов, индикаторов после завершения реализации бюджетной программы, использования грантов, гарантированных государством займов, активов государства с применением оценок экономичности и продуктивности. Контроль эффективности проводится по завершении реализации соответствующих мероприятий, после которых наступает срок получения результатов от вложенных средств;
4) контроль результативности - проверка достижения ожидаемых результатов, установленных паспортом бюджетной программы;
5) контроль целесообразности - проверка достижения цели и индикаторов, установленных паспортом бюджетной программы;
6) контроль обоснованности (правомерности) - проверка использования бюджетных средств на реализацию мероприятий, предусмотренных паспортом бюджетной программы, грантов, гарантированных государством займов, активов государства.
5. Виды контроля:
1) комплексный - проверка и оценка деятельности объекта государственного финансового контроля по всем вопросам финансово-хозяйственной деятельности за конкретный период;
при проведении комплексного контроля Счетным комитетом также проверяются деятельность объекта контроля по вопросам полноты и своевременности перечислений и поступлений всех видов налогов и других обязательных платежей в республиканский бюджет, а также все республиканские бюджетные программы, администратором которых выступает объект контроля;
2) тематический - проверка и оценка деятельности объекта контроля по отдельным вопросам за конкретный период;
тематический контроль проводится Счетным комитетом по направлениям деятельности объектов контроля по вопросам полноты и своевременности поступлений по отдельным видам налогов и других обязательных платежей в республиканский бюджет, целевого и эффективного использования средств республиканского бюджета, выделенных на реализацию отдельных программ, использования грантов, активов государства, гарантированных государством займов, денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
тематический контроль может осуществляться одновременно на нескольких объектах, находящихся на различных уровнях в единой системе управления;

3. Бақылау жүргiзуге тартылатын Есеп комитетiнiң қызметкерлерi, мемлекеттiк органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандары және сарапшылар осы Ереженi басшылыққа алады.
2. Есеп комитетi жүзеге асыратын
бақылаудың үлгiлерi мен түрлерi
4. Бақылау үлгiлерi:
1) сәйкестiкке бақылау жасау - мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiсi (бұдан әрi - бақылау объектiсi) қызметiнiң Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкестiгiн бағалау;
2) қаржылық есептiлiктi бақылау - бақылау объектiсiнiң қаржылық есептiлiктi жасауының және табыс етуiнiң анықтығын, негiздiлiгiн және уақтылығын бағалау;
3) тиiмдiлiк бақылауы - iс-шаралардың атқарылу мерзiмiн және күтiлiп отырған нәтижелерге қол жеткiзудiң дәрежесiн, бюджеттiк бағдарламаны iске асыру аяқталғаннан кейiн индикаторларын, байланысқан гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекет активтерiн үнемдiлiк және өнiмдiлiк бағалауларын қолдана отырып, тексеру. Тиiмдiлiк бақылауы тиiстi iс-шаралардың iске асырылуы аяқталғаннан соң жүргiзiледi, осылардан кейiн салынған қаржыдан нәтиже көру мерзiмi келедi;
4) нәтижелiлiк бақылауы - бюджеттiк бағдарламаның паспортында белгiленген күтiлiп отырған нәтижелерге қол жеткiзгендiгiн тексеру;
5) орындылылық бақылауы - бюджеттiк бағдарламаның паспортында белгiленген мақсаттар мен индикаторларға қол жеткiзгендiгiн тексеру;
6) негiздiлiк (заңдылық) бақылауы - бюджеттiк бағдарламаның паспортында көзделген iс-шараларды iске асыруға арналған бюджет қаражатының, байланысқан гранттардың, мемлекет кепiлдiк берген қарыздардың, мемлекет активтерiнiң пайдаланылуын тексеру.
5. Бақылау түрлерi:
1) кешендi бақылау - мемлекеттiк қаржы бақылауы объектiсiнiң нақты кезеңдегi қызметiн барлық қаржы-шаруашылық мәселелерi бойынша тексеру және бағалау.
Кешендi бақылау жүргiзу кезiнде Есеп комитетi республикалық бюджетке барлық салықтардың түрлерi мен басқа да мiндеттi төлемдердiң түсу толықтығы мен уақтылылығы мәселелерi бойынша бақылау объектiсiнiң қызметiн, сонымен бiр мезгiлде әкiмшiсi бақылау объектiсi болып табылатын барлық республикалық бюджеттiк бағдарламаларды тексередi;
2) тақырыптық бақылау - бақылау объектiсiнiң нақты кезеңдегi қызметiн жекелеген мәселелер бойынша тексеру және бағалау.
Есеп комитетi бақылау объектiлерi қызметтерiнiң бағыттары бойынша республикалық бюджетке түсетiн салықтардың жекелеген түрлерi мен басқа да мiндеттi төлемдердiң толық және уақтылы түсуi әрi жекелеген бағдарламаларды iске асыруға бөлiнген республикалық бюджет қаражатының мақсатты және тиiмдi жұмсалуы, байланысқан гранттарды, мемлекет активтерiн, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекеттiк мекемелердiң иелiгiндегi тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуiнен түскен ақшаны пайдалануы мәселелерi жөнiнде тақырыптық бақылау жүргiзедi.
Бiрыңғай басқару жүйесiнiң түрлi деңгейлерiндегi бiрнеше объектiде бiр мезгiлде тақырыптық бақылау жүзеге асырылуы мүмкiн;

3) встречный контроль - контроль третьих лиц, связанный с необходимостью получения информации в отношении объекта государственного финансового контроля, который заключается в сопоставлении документов, связанных между собой единством операций. Встречный контроль проводится исключительно по вопросам взаимоотношений с основным объектом государственного финансового контроля и в рамках проверяемого вопроса.
3. Порядок организации контроля
6. При проведении контроля Счетный комитет, как высший орган государственного финансового контроля, руководствуется принципами:
1) независимости;
2) объективности;
3) достоверности;
4) прозрачности;
5) компетентности;
6)гласности;
7) соблюдения профессиональной этики.
7. Проведение контроля осуществляется на основе годовых и квартальных планов работы Счетного комитета, формируемых исходя из необходимости обеспечения всестороннего системного контроля за использованием средств республиканского бюджета, активов государства, грантов, гарантированных государством займов, денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении, обеспечением полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, за возвратом сумм поступлений из республиканского бюджета, оценкой реализации государственных и отраслевых (секторальных) программ, с соблюдением законодательства о государственных закупках в пределах полномочий, установленных Бюджетным кодексом Республики Казахстан. Годовые и квартальные планы работы разрабатываются и утверждаются в соответствии с Регламентом Счетного комитета.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10 января 2008 года N 1 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
8. Внеплановый контроль осуществляется на основании разовых поручений Президента Республики Казахстан, запросов депутатов Парламента Республики Казахстан если он несет тематический характер, а также постановлений Счетного комитета и поручений Председателя Счетного комитета (далее - Председатель).
9. При проведении контроля Счетный комитет по мере необходимости осуществляет контроль за соблюдением Стандартов государственного финансового контроля ревизионными комиссиями маслихатов, центральным уполномоченным органом по внутреннему контролю и службами внутреннего контроля.
10. Процедура проведения контроля состоит из четырех этапов: планирования, контроля, подготовки заключений Счетного комитета (далее - Заключение), реализации решений Счетного комитета, принятых по результатам контроля.

3) үстеме бақылау - мемлекеттiк қаржы бақылауы объектiсiне қатысты ақпарат алу қажеттiлiгiне байланысты үшiншi тұлғаларды бақылау, ол операциялардың бiрдейлiгiне қарай өзара байланысты құжаттарды салыстырып қарауды бiлдiредi. Үстеме бақылау тек қана бақылаудың негiзгi объектiсiмен өзара қатынастар мәселелерi бойынша және тексерiлiп отырған мәселе шеңберiнде жүргiзiледi.
3. Бақылауды ұйымдастыру тәртiбi
6. Бақылау жүргiзу кезiнде Есеп комитетi - жоғары қаржы бақылау органы ретiнде мынадай қағидаттарды:
1) тәуелсiздiк қағидатын;
2) объективтiлiк қағидатын;
3) анықтық қағидатын;
4) ашықтық қағидатын;
5) құзыреттiлiк қағидатын;
6) жариялылық қағидатын;
7) кәсiби этиканы сақтау қағидатын басшылыққа алады.
7. Бақылау республикалық бюджет қаражатының және мемлекет активтерiнiң пайдаланылуына, байланысқан гранттарды, мемлекет активтерiн, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды, мемлекеттiк мекемелердiң иелiгiндегi тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуiнен түскен ақшаның пайдаланылуына, республикалық бюджетке түсiмдердiң толық және уақтылы түсуiн қамтамасыз етiлуiне, республикалық бюджеттен түсiмдер сомасының қайтарылуына, мемлекеттiк және салалық (секторлық) бағдарламалардың iске асырылуына, Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде белгіленген өкілеттіктер шегінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың сақталуына жан-жақты жүйелi бақылауды қамтамасыз етудiң қажеттiлiгiне сүйене отырып қалыптасатын Есеп комитетiнiң жылдық және тоқсандық жұмыс жоспары негiзiнде жүзеге асырылады. Жылдық және тоқсандық жұмыс жоспарлары Есеп комитетiнiң Регламентiне сәйкес әзiрленiп, бекiтiледi.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2008.01.10. N 1 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8. Жоспардан тыс бақылау егер ол тақырыптық сипатта болса, Қазақстан Республикасы Президентiнiң бiр жолғы тапсырмалары, Қазақстан Республикасы Парламентi депутаттарының сауалдары, сондай-ақ Есеп комитетiнiң қаулылары мен Есеп комитетi Төрағасының (бұдан әрi - Төраға) тапсырмалары негiзiнде жүзеге асырылады.
9. Бақылау жүргiзу кезiнде Есеп комитетi мәслихаттардың тексеру комиссиялары тарапынан, iшкi бақылау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган тарапынан және iшкi бақылау қызметтерi тарапынан Мемлекеттiк қаржы бақылауы стандарттарының сақталуына бақылауды жүзеге асыра алады.
10. Бақылау жүргiзу рәсiмi: жоспарлау, бақылау, бақылау нәтижелерi бойынша есеп дайындау, бақылау нәтижелерi бойынша қабылданған Есеп комитетiнiң шешiмдерiн iске асыру сияқты төрт кезеңнен тұрады.

4. Порядок планирования контроля
11. Планирование является начальной стадией контроля, в ходе которой проводится изучение подлежащих проверке аспектов функционирования объекта контроля, обеспечение рациональной подготовки контроля путем определения масштаба, сроков, необходимых ресурсов, составления плана и разработки программы контроля.
12. При планировании следует руководствоваться критериями комплексности, непрерывности, оптимальности и подверженности к рискам финансовых нарушений:
1) комплексность планирования - взаимосвязанность и согласованность всех этапов планирования - от предварительного изучения объекта контроля до составления программы контроля;
2) непрерывность планирования - установление взаимосвязанных по этапам и срокам контроля заданий работникам аппарата Счетного комитета, специалистам государственных органов, аудиторских организаций и экспертам, осуществляющим контроль (далее - группа контроля);
3) оптимальность планирования заключается в выборе наиболее целесообразного варианта программы контроля для достижения конечных целей контроля при минимальных затратах;
4) подверженность к рискам финансовых нарушений определяется путем мониторинга результатов предыдущих проверок, характеров финансовой деятельности, управления и использование активов государства, грантов, гарантированных государственных займов.
13. Планирование контроля осуществляется членом Счетного комитета ответственным за его проведение.
14. Планирование состоит из трех взаимоувязанных этапов: предварительное изучение объекта контроля, составление плана контроля, разработка программы контроля.
15. В ходе предварительного изучения объекта контроля определяются источники достоверной и полной информации, необходимой для проведения запланированного контроля.
На данной стадии необходимо выяснить, проводился ли ранее или проводится в настоящее время контроль изучаемого объекта по планируемому направлению, а также ознакомиться с системой внутреннего контроля (насколько эффективно она предупреждает возможные нарушения).
Далее проводится оперативный анализ и определяется масштаб контроля (сроки, количество объектов, трудоемкость и другие ресурсы, необходимые для осуществления полноценного контроля). Определяются потенциально значимые направления, риски и вопросы планируемого контроля, перечень соответствующих нормативных правовых актов.
На основе данных предварительного изучения объекта контроля составляется план и разрабатывается программа контроля.
16. План контроля разрабатывается на основе данных предварительного изучения объекта контроля и представляется на утверждение Председателю не позднее трех рабочих дней до планируемой даты начала контроля. В нем фиксируются основные организационные вопросы с указанием объектов контроля, проверяемых вопросов, суммы доходов и расходов республиканского бюджета по ним, сроков проведения контроля и потребности в работниках. План контроля составляется по форме, утверждаемой Председателем.

4. Бақылауды жоспарлау тәртiбi
11. Жоспарлау бақылаудың бастапқы сатысы болып саналады, жоспарлау барысында тексеруге жататын бақылау oбъектiсiнiң жұмыс iстеу аспектiлерiн зерделеу, бақылаудың ауқымын, мерзiмiн, қажеттi ресурстарын анықтау, жоспарын жасау және бағдарламасын әзiрлеу арқылы бақылаудың ұтымды дайындығын қамтамасыз ету жүргiзiледi.
12. Жоспарлау кезiнде кешендiлiк, үздiксiздiк, оңтайлылық және қаржылық бұрмалаушылық тәуекелдерiне бейiмдiлiк өлшемдерiн басшылыққа алу қажет:
1) жоспарлау кешендiлiгi - бақылау объектiсiн бастапқы зерделеуден бастап, бақылау бағдарламасын жасағанға дейiнгi жоспарлаудың барлық кезеңдерiнiң өзара байланыстылығы мен келiсе жүргiзiлуi;
2) жоспарлаудың үздiксiздiгi - бақылауды жүзеге асыратын Есеп комитетi аппаратының қызметкерлерiне, мемлекеттiк органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандарына және сарапшыларға (бұдан әрi - бақылау тобы) берiлген тапсырмалардың кезеңдерi мен мерзiмдерi бойынша өзара байланысты болуын белгiлеу;
3) жоспарлау оңтайлылығы - бақылаудың түпкiлiктi мақсатына жету үшiн ең аз шығын жұмсай отырып, бақылаудың ең ұтымды нұсқасын таңдау;
4) қаржылық бұрмалаушылық тәуекелдерiне бейiмдiлiк бұрынғы тексерулердiң нәтижелерiне, қаржылық қызметiнiң сипатына, мемлекет активтерiн, гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды басқаруы мен пайдаланылуына мониторинг жасау арқылы анықталады.
13. Бақылауды Есеп комитетiнiң осыны жүргiзуге жауапты мүшесi жоспарлайды.
14. Жоспарлау өзара байланысқан үш кезеңнен тұрады: бақылау объектiсiн алдын-ала зерделеу, бақылау жоспарын жасау, бақылау бағдарламасын әзiрлеу.
15. Бақылау объектiсiн алдын-ала зерделеу барысында жоспарланған бақылауды жүргiзуге қажеттi шынайы және толық ақпарат көздерi анықталады.
Аталған кезеңде жоспарланған бағыт бойынша зерделенiп отырған объектiге бақылау бұрын жүргiзiлгенiн немесе қазiргi уақытта жүргiзiлiп отырғанын анықтау, сондай-ақ iшкi бақылау жүйесiмен (ол қаншалықты дәрежеде болуы мүмкiн заңсыздықтарды болдырмайды екен) танысу қажет.
Бұдан кейiн жедел талдау жүргiзiлiп, бақылау ауқымы (толыққанды бақылау жүргiзуге қажеттi мерзiмi, объектiлер саны, еңбектi қаншалықты қажет ететiндiгi және басқа да ресурстары) анықталады. Жоспарланып отырған бақылаудың ықтималды маңызды бағыттары, тәуекелдерi мен мәселелерi, тиiстi нормативтiк құқықтық актiлердiң тiзбесi анықталады.
Бақылау объектiсiнiң алдын-ала зерделенген деректерi негiзiнде жоспар жасалып, бақылау бағдарламасы әзiрленедi.
16. Бақылау жоспары бақылау объектiсiн алдын-ала зерттеу деректерi негiзiнде әзiрленiп, үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей, бақылау басталар жоспарланған күнге дейiн Төрағаға бекiтуге ұсынылады. Онда бақылау объектiлерi, тексерiлетiн мәселелер, олар бойынша республикалық бюджет кiрiстерi мен шығыстарының сомалары, бақылау жүргiзудiң мерзiмдерi және қызметкерлерге деген қажеттiлiк көрсетiле отырып, негiзгi ұйымдастырушылық мәселелер белгiленедi. Бақылау жоспары Төраға бекiткен нысан бойынша жасалады.

17. Максимальный срок проведения контроля устанавливается до тридцати календарных дней без учета случаев продления сроков контроля.
18. Срок проведения контроля определяется с учетом объема работы (масштаба контроля), характера деятельности объекта (объектов) контроля, его (их) территориального местонахождения, необходимого времени на подписание акта контроля. Срок проведения контроля, в том числе срок командировки, в исключительных случаях и при наличии объективных причин, может быть продлен Председателем по письменному ходатайству члена Счетного комитета, ответственного за проведение контроля.
19. Количественный и персональный состав группы контроля по согласованию с членами Счетного комитета определяется в ежеквартальных планах работы структурных подразделений аппарата Счетного комитета, утверждаемого руководителем аппарата Счетного комитета (далее - руководитель аппарата). В случае необходимости, при проведении контроля на нескольких объектах, членом Счетного комитета, ответственным за контроль могут быть назначены руководители группы контроля, о чем делается запись в плане контроля. На основании утвержденной в плане контроля численности ревизоров, осуществляющих контроль, руководителем аппарата по согласованию с членом Счетного комитета, ответственным за контроль может быть произведена корректировка персонального состава. Состав группы контроля должен включать не менее двух работников Счетного комитета, а при необходимости - специалистов государственных органов, аудиторских организаций и экспертов.
20. При возникновении конфликта интересов по проведению контроля работник Счетного комитета должен сообщить об этом Председателю или члену Счетного комитета, ответственному за проведение контроля.
21. План контроля может быть изменен или дополнен Председателем в процессе проведения контроля по представлению члена Счетного комитета, ответственного за проведение контроля.
22. Программа контроля составляется в развитие плана контроля и представляет собой детальное описание мероприятий, необходимых для практической реализации плана. Она служит основным руководством для группы контроля и утверждается членом Счетного комитета, ответственным за проведение контроля.
В программе контроля указываются основание, цель, предмет, объект контроля, сроки проведения контроля.
23. Цель контроля должна быть четко обозначена для того, чтобы ревизоры, осуществляющие контроль ясно понимали объем работы на объекте контроля. Для конкретных случаев целью может выступать определение полноты и своевременности поступлений налогов и других обязательных платежей в республиканский бюджет, возврата сумм поступлений из республиканского бюджета, а также за целевым, обоснованным и эффективным использованием средств республиканского бюджета, гарантированных государством займов, средств, выданных из республиканского бюджета на погашение обязательств государства, грантов, активов государства, бюджетных инвестиций.

17. Бақылау жүргiзудiң ең ұзақ мерзiмi бақылау мерзiмiн ұзарту жағдайларын қоспағанда, отыз күнтiзбелiк күнге дейiн белгiленедi.
18. Бақылау жүргiзудiң мерзiмi жұмыс көлемiн (бақылау ауқымын), бақылау объектiсi (объектiлерi) қызметiнiң сипатын, оның (олардың) аумақтық орналасуын, бақылау актiсiне қол қоюға қажеттi уақытты ескере отырып, айқындалады. Бақылау жүргiзудiң мерзiмiн, оның iшiнде iссапар мерзiмiн айрықша жағдайларда және объективтi себептер болған кезде бақылау жүргiзуге жауапты Есеп комитетi мүшесiнiң жазбаша өтiнiшi бойынша Төраға ұзартуы мүмкiн.
19. Бақылау тобының саны және жеке құрамы Есеп комитетi мүшелерiмен келiсiле отырып, Есеп комитетiнiң аппарат басшысы (бұдан әрi - аппарат басшысы) бекiткен Есеп комитетi аппаратының құрылымдық бөлiмшелерiнiң тоқсан сайынғы жұмыс жоспарларында айқындалады. Қажет болған жағдайда, бiрнеше объектiде бақылау жүргiзген кезде Есеп комитетiнiң бақылауға жауапты мүшесi бақылау тобының жетекшiлерiн белгiлеуi мүмкiн. Бұл туралы бақылау жоспарында жазба жасалады. Аппарат басшысы Есеп комитетiнiң бақылауға жауапты мүшесiмен келiсе отырып, бақылау жоспарында бекiтiлген бақылау тобының саны негiзiнде топтың жеке құрамына түзету енгiзе алады. Бақылау тобының құрамына Есеп комитетiнiң екi қызметкерi, ал қажет болған жағдайда мемлекеттiк органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандары және сарапшылар енуi тиiс.
20. Бақылау жүргiзу бойынша мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда Есеп комитетiнiң қызметкерi бұл туралы Төрағаға немесе Есеп комитетiнiң бақылауды жүргiзуге жауапты мүшесiне хабарлауы қажет.
21. Бақылау жүргiзу барысында Төраға бақылау жоспарын Есеп комитетiнiң бақылау жүргiзуге жауапты мүшесiнiң ұсынысы бойынша өзгертуi немесе толықтыруы мүмкiн.
22. Бақылау бағдарламасы бақылау жоспарын дамыту үшiн жасалады және жоспарды iс жүзiнде iске асыруға қажеттi iс-шаралардың егжей-тегжейлi сипаттамасын бiлдiредi. Бақылау бағдарламасы бақылау тобының басшылыққа алатын негiзгi құжаты және оны Есеп комитетiнiң бақылау жүргiзуге жауапты мүшесi бекiтедi.
Бақылау бағдарламасында бақылауға болған негiз, бақылаудың мақсаты, мәнi, бақылау объектiсi, бақылау жүргiзу мерзiмi көрсетiледi.
23. Бақылау объектiсiндегi жұмыс көлемiн бақылау тобы айқын түсiну үшiн бақылаудың мақсаты анық белгiленуi тиiс. Нақты жағдайларда салық түсiмдерi мен басқа да мiндеттi төлемдердiң республикалық бюджетке толық және уақтылы түсуiн анықтау, республикалық бюджеттен түсiмдер сомасын қайтару, сондай-ақ республикалық бюджет қаражатының, мемлекет кепiлдiк берген қарыздардың, мемлекеттiң мiндеттемелерiн өтеуге республикалық бюджеттен бөлiнген қаражаттың, гранттардың, мемлекет активтерiнiң, бюджеттiк инвестициялардың мақсатты, негiздi және тиiмдi пайдаланылуын тексеру бақылаудың мақсаты бола алады.

24. Предмет контроля - направления деятельности объекта контроля, подвергаемые проверке. В качестве предмета контроля могут выступать программы, подпрограммы, специфики бюджетной классификации, государственные, отраслевые (секторальные) программы использование грантов, активов государства, гарантированных государством займов, деньги от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающиеся в их распоряжении, отдельные вопросы, касающиеся использования бюджетных средств и активов государства.
25. Объекты контроля - объекты государственного финансового контроля - участники бюджетного процесса, субъекты с участием государства, получатели бюджетных средств, физические и юридические лица, использующие гранты, активы государства, гарантированные государством займы.
26. В программе контроля приводится перечень проверяемых вопросов и их краткое описание, источники информации по проверяемым направлениям.
27. Программа контроля составляется по форме, утверждаемой Председателем.
28. При планировании контроля эффективности, а также, если предполагается, что в ходе осуществления контроля будет проведена оценка эффективности программ, помимо указанных составляющих в ней отражаются критерии и подкритерии контроля (оценки) и иные вопросы.
29. В случае необходимости в ходе проведения контроля в программу контроля членом Счетного комитета могут быть внесены дополнения и изменения по предложению ревизоров, осуществляющих контрольные мероприятия.
30. При подготовке контроля, в котором задействовано несколько членов Счетного комитета, разрабатывается общая согласованная программа контроля.
5. Порядок проведения контроля
31. Обязательным условием для проведения контроля является наличие соответствующего поручения, подписанного Председателем или членом Счетного комитета (далее - Поручение), на основании плана и программы контроля.
32. Поручение является официальным документом, дающим право на проведение контроля.
Поручение оформляется на бланке строгой отчетности с государственной символикой, форма которого утверждается Председателем.
В Поручении указывается:
1) номер и дата выдачи;
2) правовые основания проведения контроля;
3) фамилия, имя, отчество и должность лица (лиц), которым поручено проведение контроля;
4) наименование объекта контроля, его местонахождение, регистрационный номер налогоплательщика;
5) предмет контроля;
6) дата начала и окончания контроля;
7) период, охватываемый контролем;
8) подпись Председателя или члена Счетного комитета, назначившего проведение контроля, гербовая печать Счетного комитета;

24. Бақылау мәнi - тексерiлуге жататын бақылау объектiсi қызметiнiң бағыттары. Бюджеттiк бағдарламалар, кiшi бағдарламалар, бюджеттiк жiктеменiң спецификалары, мемлекеттiк, салалық (секторлық) бағдарламалар, байланысқан гранттардың, мемлекет активтерiнiң, мемлекет кепiлдiк берген қарыздардың, мемлекеттiк мекемелердiң иелiгiндегi тауарларды (жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi) өткiзуiнен түскен ақшаның пайдаланылуы, бюджет қаражатын пайдалануға қатысты жекелеген мәселелер бақылау мәнi ретiнде қарастырылады.
25. Бақылау объектiлерi - мемлекеттiк қаржы бақылауы объектiлерi - бюджет процесiнiң қатысушылары, мемлекет қатысатын субъектiлер, бюджет қаражатын алушылар, байланысқан гранттарды, мемлекет активтерiн, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды пайдаланатын жеке және заңды тұлғалар.
26. Бақылау бағдарламасында тексерiлетiн мәселелердiң тiзбесi мен олардың қысқаша сипаттамасы, тексерiлетiн бағыттар бойынша ақпарат көздерi келтiрiледi.
27. Бақылау бағдарламасы Төраға бекiткен нысан бойынша жасалады.
28. Тиiмдiлiк бақылауын жоспарлау кезiнде, сондай-ақ, егер бақылауды жүзеге асыру барысында бағдарламалардың тиiмдiлiгiне бағалау жүргiзiлетiнi көзделсе, онда көрсетiлген құрамдас бөлiктерден басқа бақылаудың (бағалаудың) өлшемдерi мен кiшi өлшемдерi және басқа да мәселелер көрсетiледi.
29. Қажет болған жағдайда, бақылау жүргiзу барысында Есеп комитетiнiң мүшесi бақылау iс-шараларын жүзеге асыратын тексерушiлердiң ұсынысы бойынша бақылау бағдарламасына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзе алады.
30. Есеп комитетiнiң бiрнеше мүшесi қамтылған бақылауды дайындау кезiнде бақылаудың ортақ келiсiлген бағдарламасы әзiрленедi.
5. Бақылауды жүргiзу тәртiбi
31. Бақылау жоспары мен бағдарламасы негiзiнде Төраға немесе Есеп комитетiнiң мүшесi қол қойған тиiстi тапсырманың (бұдан әрi - Тапсырма) болуы бақылау жүргiзу үшiн мiндеттi шарт болып табылады.
32. Тапсырма бақылау жүргiзуге құқық беретiн ресми құжат болып табылады.
Тапсырма мемлекеттiк рәмiздерi бар, нысанын Төраға бекiткен қатаң есептеме бланкiсiне ресiмделедi.
Тапсырмада мыналар көрсетiледi:
1) нөмiрi мен берiлген күнi;
2) бақылау жүргiзуге құқықтық негiздер;
3) бақылауды жүргiзу тапсырылған адамның (адамдардың) аты-жөнi мен лауазымы;
4) бақылау объектiсiнiң атауы, орналасқан жерi, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
5) бақылау мәнi;
6) бақылаудың басталатын және аяқталатын күнi;
7) бақылаудың қамтитын кезеңi;
8) бақылау жүргiзудi белгiлеген Есеп комитетi мүшесiнiң немесе Төрағаның қолы, Есеп комитетiнiң елтаңбалық мөрi;

9) отметка о продлении срока контроля, с указанием даты, подписанная Председателем, в случае превышения первоначально установленного срока проверки.
На каждый объект контроля оформляется отдельное Поручение. Поручения регистрируются в отдельном журнале их учета.
33. Поручения о проведении контроля подлежат обязательной регистрации, а в дальнейшем снятия с учета в Комитете по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан или его территориальных подразделениях.
34. Перед началом проведения контроля член Счетного комитета ответственный за его проведение, как правило, представляет уполномоченным должностным лицам объекта контроля ревизоров, которые будут осуществлять контрольные мероприятия и решает организационно-технические вопросы, связанные с проведением контроля.
При этом руководителю объекта контроля предъявляется:
1) Поручение;
2) служебное удостоверение;
3) при необходимости, разрешение компетентного органа на посещение режимных объектов.
35. Контроль осуществляется работниками, которые указаны в Поручении.
36. Началом проведения контроля является момент предъявления (вручения) Поручения должностному лицу объекта контроля.
37. Проведение контроля работниками Счетного комитета производится в соответствии с режимом работы и распорядком дня объекта контроля.
38. Изучение и анализ секретных материалов, связанных с проведением контроля в режимных учреждениях осуществляется в соответствии с действующим законодательством по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан.
39. Работники Счетного комитета, указанные в Поручении, при проведении контроля:
1) имеют беспрепятственный доступ на территорию и в помещения объекта контроля при предъявлении документов, указанных в пункте 34 настоящих Правил;
2) получают документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо соответствующим образом заверенные копии для приобщения к акту по результатам контроля (далее - акт контроля), а также доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с задачами и предметом контроля.
40. Работники Счетного комитета при проведении контроля:
1) проводят его на основании и в строгом соответствии с порядком, установленными настоящими Правилами и Стандартами;
2) соблюдают законодательство Республики Казахстан, права и законные интересы объектов контроля;
3) не препятствуют установленному режиму работы объекта контроля в период проведения контроля;
4) своевременно и в полной мере исполняют предоставленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан полномочия по предупреждению, выявлению и пересечению нарушении требований, установленных законами Республики Казахстан;

9) тексерудiң бастапқы белгiленген мерзiмi асып кеткен жағдайда Төраға қол қойып, күнi көрсетiлген бақылау мерзiмiнiң ұзартылуы туралы белгi.
Әрбiр бақылау объектiсiне жеке Тапсырма ресiмделедi. Тапсырмалар оларды есепке алатын жеке журналда тiркеледi.
33. Бақылау жүргiзу туралы тапсырмалар Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетi мен оның аумақтың органдарында мiндеттi түрде тiркелуге, ал кейiннен ол жерден есептен алынуға жатады.
34. Бақылауды жүргiзердiң алдында Есеп комитетiнiң оны жүргiзуге жауапты мүшесi әдетте, бақылау объектiсiнiң уәкiлеттi лауазымды адамдарына бақылау iс-шараларын жүзеге асыратын тексерушiлердi таныстырып, бақылауды жүргiзуге байланысты ұйымдастырушылық-техникалық мәселелердi шешедi.
Бұл ретте бақылау объектiсi басшысына мыналар көрсетiледi:
1) Тапсырма;
2) қызметтiк куәлiк;
3) қажет болған жағдайда, құзыреттi органның режимдiк объектiлерде болуға рұқсаты.
35. Бақылауды Тапсырмада көрсетiлген қызметкерлер жүргiзедi.
36. Бақылау объектiсiнiң лауазымды тұлғасына тапсырма көрсетiлген (тапсырылған) сәттен бастап бақылау жүргізу басталған болып табылады.
37. Есеп комитетiнiң қызметкерлерi бақылау жүргiзудi бақылау объектiсiнiң жұмыс режимi мен күн тәртiбiне сәйкес жүргiзедi.
38. Режимдiк мекемелерде бақылау жүргiзуге байланысты құпия материалдарды зерделеу мен талдау Қазақстан Республикасында құпиялылық режимiн қамтамасыз ету жөнiндегi қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
39. Тапсырмада көрсетiлген Есеп комитетiнiң қызметкерлерi бақылау жүргiзген кезде:
1) осы Ереженiң 34-тармағында көрсетiлген құжаттарды көрсете отырып, бақылау объектiсiнiң аумағына және үй-жайларына кедергiсiз кiруге;
2) бақылау нәтижелерi жөнiндегi актiге (бұдан әрi - бақылау актiсi) қосу үшiн қағаз және электронды жеткiзушiлер түрiндегi құжаттарды (мәлiметтер) не тиiстi түрде расталған көшiрмелердi алуға, сондай-ақ бақылау мiндеттерi мен мәнiне сәйкес автоматтандырылған деректер базасына (ақпараттық жүйелерге) кiруге құқығы бар.
40. Есеп комитетiнiң қызметкерлерi бақылау жүргiзген кезде:
1) оны осы Ереже мен Стандарттардың негiзiнде және ондағы белгiленген тәртiпке қатаң сәйкес жүргiзедi;
2) Қазақстан Республикасының заңдарын, бақылау объектiлерiнiң құқықтары мен заңды мүдделерiн сақтайды;
3) бақылау жүргiзу кезiнде бақылау объектiсiнiң белгiленген жұмыс режимiне кедергi жасамайды;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген талаптардың бұзылуын болдырмау, анықтау және жолын кесу жөнiндегi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берiлген өкiлеттiктерiн уақтылы және толықтай орындайды;

5) не препятствуют руководителю (должностным лицам) объекта контроля присутствовать при проведении контроля, давать разъяснения по вопросам, относящимся к предмету контроля;
6) обеспечивают сохранность полученных документов и сведений, полученных в результате контроля;
7) вручают руководителю (должностным лицам) объекта контроля акт контроля в день его окончания.
41. Работники Счетного комитета, осуществляющие контроль, не вправе предъявлять какие-либо требования и обращаться с просьбами не относящиеся к предмету контроля к должностным лицам объекта контроля.
42. Руководитель объекта контроля:
1) знакомится с целью, продолжительностью контроля и его результатами;
2) не представляет сведения, не относящиеся к предмету контроля;
3) может обжаловать акт контроля и действия (бездействие) работников Счетного комитета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) обеспечивает беспрепятственный проход работников Счетного комитета на территорию и в помещения объекта при соблюдении требований пункта 34 настоящих Правил;
5) обеспечивает работников Счетного комитета рабочими местами;
6) в установленном порядке обеспечивает работников Счетного комитета всей запрашиваемой информацией, необходимой для осуществления контроля и несет персональную ответственность за ее достоверность, объективность и полноту, а также обеспечивает доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) в соответствии с задачами и предметом контроля;
7) не вмешивается в действия работников Счетного комитета, не препятствует проведению контроля и не ограничивает масштаб контроля;
8) в трехдневный срок со дня представления акта контроля на ознакомление с результатами проведенного контроля в установленном порядке подписывает акт контроля.
43. Если руководителем или другим должностным лицом объекта контроля после представления Поручения отказано в допуске на объект контроля или предоставлении необходимой для проведения контроля информации, то работником Счетного комитета, составляется протокол об административном правонарушении, который в установленном законодательством порядке направляется в уполномоченный государственный орган.
Протокол подписывается работником, осуществляющим контроль и должностным лицом объекта контроля. Должностное лицо объекта контроля может отказаться от подписания протокола, представив письменное обоснование о причине отказа. Отказ от получения Поручения не является основанием для отмены проведения контроля.
44. Проведение контроля не должно приостанавливать деятельность объекта контроля за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.

5) бақылау объектiсiнiң басшысына (лауазымды тұлғаларына) бақылау жүргiзу кезiнде болуға, бақылау мәнiне жататын мәселелер бойынша түсiнiктер беруге кедергi жасамайды;
6) бақылау нәтижесiнде алынған құжаттар мен мәлiметтердiң сақталуын қамтамасыз етедi;
7) бақылау объектiсiнiң басшысына (лауазымды тұлғаларына) бақылау актiсiн тексеру аяқталған күнi тапсырады.
41. Бақылауды жүзеге асыратын Есеп комитетiнiң қызметкерлерi бақылау объектiсiнiң лауазымды тұлғаларына қандай да болмасын талаптар қоюға және бақылау мәнiне жатпайтын өтiнiштермен жүгiнуге құқықтары жоқ.
42. Бақылау объектiсiнiң басшысы:
1) бақылаудың мақсатымен, ұзақтығымен және оның нәтижелерiмен таныса алады;
2) бақылау мәнiне жатпайтын мәлiметтердi бермейдi;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен бақылау актiсiне және Есеп комитетi қызметкерлерiнiң iс-әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағым жасай алады;
4) осы Ереженiң 34-тармағының талаптарын сақтай отырып, объектiнiң аумағы мен үй-жайларына Есеп комитетi қызметкерлерiнiң кедергiсiз кiруiн қамтамасыз етедi;
5) Есеп комитетiнiң қызметкерлерiн жұмыс орындарымен қамтамасыз етедi;
6) Есеп комитетiнiң қызметкерлерiн белгiленген тәртiппен бақылау жүргiзуге қажеттi ақпаратпен қамтамасыз етедi және ақпараттың шынайылығына, объективтiлiгiне және толымдылығына жеке жауап бередi, сондай-ақ бақылаудың мiндеттерi мен мәнiне сәйкес автоматтандырылған деректер базасына (ақпараттық жүйелерге) кедергiсiз кiргiзедi;
7) Есеп комитетi қызметкерлерiнiң жұмысына араласпайды, бақылаудың жүргiзiлуiне кедергi жасамайды және бақылау ауқымын шектемейдi;
8) жүргiзiлген бақылау нәтижелерiмен таныс болу үшiн бақылау актiсi ұсынылған күннен бастап үш күн iшiнде бақылау актiсiне белгiленген тәртiппен қол қояды.
43. Егер Тапсырма ұсынылғаннан кейiн бақылау объектiсiнiң басшысы немесе лауазымды тұлғасы бақылау объектiсiне кiргiзуден немесе бақылау жүргiзуге қажеттi ақпаратты беруден бас тартса, онда Есеп комитетiнiң қызметкерлерi әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама толтырып, оны уәкiлеттi мемлекеттiк органға заңнамада белгiленген тәртiппен жолдайды.
Хаттамаға бақылауды жүргiзген қызметкер мен бақылау объектiсiнiң лауазымды тұлғасы қол қояды. Бақылау объектiсiнiң лауазымды тұлғасы қол қоюдан бас тарту себебi туралы жазбаша негiздеме ұсына отырып, хаттамаға қол қоюдан бас тарта алады. Тапсырманы алудан бас тарту бақылау жүргiзудi болдырмауға негiз бола алмайды.
44. Бақылаудың жүргiзiлуi Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, бақылау объектiсiнiң қызметiн тоқтатпауы тиiс.

45. При возникновении в ходе контроля вопросов, не охваченных программой контроля, но необходимых для полного изучения предмета контроля данные материалы предоставляются объектом контроля на основании запроса, по форме, устанавливаемой членом Счетного комитета, ответственным за проведение проверки объекта контроля.
46. Если в ходе контроля отсутствует возможность проверить достоверность расчетов и финансовых операций объекта контроля с третьими лицами, а также возникают сомнения в правильности оплаты оказанных работ, услуг соблюдении законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, соответствии потенциального поставщика квалификационным требованиям, то проводится встречный контроль. На проведение встречного контроля на каждый объект оформляется отдельное Поручение, подписанное членом Счетного комитета, ответственным за проведение контроля в соответствии с процедурами, указанными в пункте 33 настоящих Правил. Поручению, выданному для проведения встречного контроля, присваивается номер Поручения на проведение контроля на основном объекте и через дробь - его порядковый номер.
Сноска. Пункт 46 с изменениями, внесенными постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10 января 2008 года N 1 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
47. При наличии объективных причин необходимости продления сроков контроля член Счетного комитета, ответственный за контроль, готовит письменное обоснование и представляет его на рассмотрение Председателя. При положительном решении вопроса о продлении сроков проведения контроля соответствующая графа Поручения подписывается Председателем с указанием срока продления.
48. Результаты контроля должны быть оформлены актом контроля по каждому из проверенных объектов.
49. На объектах контроля, где ранее проводилась проверка другими государственными органами финансового контроля, Счетным комитетом в рамках проводимого контроля может быть повторно проверена деятельность объекта контроля, с соблюдением положений, предусмотренных настоящими Правилами.
На основании письменного обращения руководителя объекта контроля Председателем также может назначаться повторная проверка, перепроверка с указанием оснований и соблюдением настоящих Правил.
50. Структура и форма акта контроля утверждается Председателем и должна обеспечивать полноту контроля всех вопросов деятельности объекта контроля, достоверность, объективность сведений, изложенных в актах контроля.
51. Первый лист акта оформляется на бланке строгой отчетности с символикой Счетного комитета, а остальные листы со словами "ЕСЕП КОМИТЕТІ" или "СЧЕТНЫЙ КОМИТЕТ" по диагонали листа, исполненными в виде водяного знака.

45. Бақылау барысында бақылау бағдарламасында қамтылмаған, бiрақ бақылау мән-жайын толық зерделеуге қажеттi мәселелер туындаған жағдайда бақылау объектiсi аталған материалдарды Есеп комитетiнiң бақылау объектiсiне тексеру жүргiзуге жауапты мүшесiнiң сұрау салуы негiзiнде оның белгiлеген нысаны бойынша ұсынуы тиiс.
46. Егер бақылау барысында бақылау объектiсiнiң үшiншi тұлғалармен есеп айырысулары мен қаржы операцияларының шынайылығын тексеру мүмкiн болмағанда, сондай-ақ көрсетiлген қызметтер мен жұмыстарды төлеудiң дұрыстығы, Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының сақталуы, әлеуетті өнім берушінің біліктілік талаптарына сәйкестігі күдiк туғызса, онда қарсы бақылау жүргiзiледi. Әрбiр объектiге қарсы бақылау жүргiзу үшiн осы Ереженiң 33-тармағында көрсетiлген рәсiмдерге сәйкес Есеп комитетiнiң бақылау жүргiзуге жауапты мүшесi қол қойған жеке Тапсырма ресiмделедi. Қарсы бақылау жүргiзу үшiн берiлген Тапсырмаға негiзгi объектiде бақылау жүргiзуге арналған Тапсырма нөмiрi және бөлшек арқылы оның реттiк нөмiрi берiледi.
Ескерту. 46-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2008.01.10. N 1 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
47. Бақылау мерзiмiн ұзартудың қажеттiлiгiне объективтi себептер болған жағдайда Есеп комитетiнiң бақылауға жауапты мүшесi жазбаша негiздеме дайындайды және оны Төрағаның қарауына ұсынады. Бақылау жүргiзу мерзiмiн ұзарту туралы мәселе оң шешiлген жағдайда Төраға тапсырманың тиiстi бағанына ұзарту мерзiмiн көрсете отырып, қол қояды.
48. Бақылау нәтижелерi әрбiр тексерiлген объектi бойынша бақылау актiсiмен ресiмделуi қажет.
49. Есеп комитетi жүргiзiп отырған бақылаудың шеңберiнде бұрын басқа мемлекеттiк қаржы бақылау органдары тексеру жүргiзген бақылау объектiлерiнде осы Ережеде көзделген қағидаларды сақтай отырып, бақылау объектiсiнiң қызметiне қайта тексеру жүргiзе алады.
Бақылау объектiсi басшысының жазбаша өтiнiшi негiзiнде Төраға осы тексеруге негiз болған себептердi көрсетiп әрi Ереженi сақтай отырып, қайталама тексерудi және қайта тексерудi белгiлейдi.
50. Бақылау актiсiнiң құрылымы мен нысанын Төраға бекiтедi және осы құжаттар бақылау объектiсi қызметiнiң барлық мәселелерiне бақылаудың толық болуын, бақылау актiлерiнде баяндалған мәлiметтердiң шынайылығы мен объективтiлiгiн қамтамасыз етуге тиiс.
51. Актiнiң бiрiншi парағы Есеп комитетiнiң рәмiздерi бар қатаң есептiлiк бланкiсiне, ал қалған парақтар сәуле белгiсi түрiнде орындалған "ЕСЕП КОМИТЕТI" немесе "СЧЕТНЫЙ КОМИТЕТ" деген сөздермен парақтың диагоналi бойынша ресiмделедi.

52. В акте контроля, должны отражаться:
1) дата и место составления акта;
2) вид контроля;
3) дата и номер Поручения;
4) фамилии, инициалы, должность работников аппарата Счетного комитета, специалистов государственных органов, аудиторских организаций и экспертов, привлеченных к проведению контроля;
5) полное наименование объекта контроля, данные о государственной регистрации, банковские и налоговые реквизиты;
6) цель, предмет контроля, период, охваченный контролем;
7) период проведения контроля;
8) фамилии, имена, отчества должностных лиц объекта контроля, с ведома которых осуществлялся контроль, а также период их работы;
9) сведения о результатах предыдущего контроля (только по проверяемым вопросам), принятых объектом контроля мерах по устранению ранее выявленных нарушений;
10) сведения о результатах настоящего контроля, в том числе изложение фактов нарушений, об их характере;
11) информация по устранению нарушений, выявленных в ходе контроля, факты составления протокола об административном правонарушении;
12) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом должностных лиц объекта контроля или отказе от подписи;
13) подписи работников Счетного комитета, проводившего контроль и должностных лиц объекта контроля.
53. Выявленные нарушения должны описываться объективно и точно с указанием необходимых ссылок на реквизиты оригиналов документов, подтверждающих достоверность записей в акте, а также статей, пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены.
54. К акту контроля прилагаются заверенные соответствующим образом копии документов, справки, таблицы, диаграммы, фотографии, иллюстрирующие факты нарушений и являющиеся неотъемлемой частью акта, а также письменные объяснения лиц, имеющие к ним отношение исходя из функциональных и должностных обязанностей. К акту также прилагаются акты (протоколы, заключения) проведенных исследований (испытаний) и экспертиз и другие документы или их копии, связанные с результатами проверки, если таковые имеются. Копии документов, прилагаемые к акту контроля, заверяются подписями уполномоченных должностных лиц и печатью объекта контроля. Ссылки на приложения в акте контроля обязательны.
При выявлении фактов подлогов, фальсификации, хищений и злоупотреблении изымаются подлинники соответствующих документов, файлов, компьютеры, опечатываются кассы и кассовые помещения, склады, архивы и другие соответствующие помещения. При этом составляется акт в трех экземплярах с оставлением на объектах контроля копии изъятых документов. Изъятые документы прилагаются к первому экземпляру.

52. Бақылау актiсiнде мыналар көрсетiлуi тиiс:
1) актiнiң толтырылған күнi мен орны;
2) бақылаудың түрi;
3) Тапсырманың күнi мен нөмiрi;
4) бақылауды жүргiзуге тартылған Есеп комитетi аппараты қызметкерлерiнiң, мемлекеттiк органдар мен аудиторлық ұйымдар мамандарының және сарапшылардың тегi, аты-жөнi, лауазымы;
5) бақылау объектiсiнiң толық атауы, мемлекеттiк тiркеу туралы деректер, банк және салық деректемелерi;
6) бақылаудың мақсаты, мән-жайы, бақылаумен қамтылған кезең;
7) бақылаудың жүргiзiлу кезеңi;
8) осыларды хабардар ете отырып бақылау жүзеге асырылған бақылау объектiсiнiң лауазымды тұлғаларының аты-жөнi, сондай-ақ олардың жұмыс iстеген кезеңi;
9) өткен бақылаудың нәтижелерi (тек тексерiлiп отырған мәселелер бойынша), бұрындары анықталған заң бұзушылықтарды жою бойынша бақылау объектiсiнiң қабылдаған шаралары туралы мәлiметтер;
10) осы бақылаудың нәтижелерi туралы мәлiметтер, оның iшiнде заң бұзу фактiлерiн және олардың сипаты туралы баяндау;
11) бақылау барысында анықталған заң бұзушылықтарды жою жөнiндегi ақпарат, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы толтыру фактiлерi;
12) бақылау объектiсi лауазымды тұлғаларының актiмен танысқаны немесе танысудан бас тартуы туралы немесе қол қоюдан бас тартуы туралы мәлiметтер;
13) бақылауды жүргiзген Есеп комитетi қызметкерлерiнiң және бақылау объектiсi лауазымды тұлғаларының қолы.
53. Анықталған заң бұзушылықтар актiдегi жазбалардың шынайылығын растайтын құжаттар түпнұсқаларының деректемелерiне, сондай-ақ ережелерi бұзылған нормативтiк құқықтық актiлердiң нақты баптарына, тармақтарына және тармақшаларына қажеттi сiлтемелер жасала отырып, объективтi және дәл сипатталуы қажет.
54. Бақылау актiсiне заң бұзу фактiлерiн көрсететiн әрi актiнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын құжаттардың тиiстi түрде расталған көшiрмелерi, анықтамалар, диаграммалар, фотосуреттер, сондай-ақ осыған қатысы бар лауазымды тұлғалардың функционалдық және лауазымдық мiндеттерiнен туындайтын жазбаша түсiнiктемелерi қоса берiледi. Сондай-ақ актiге, егер бар болса, жүргiзiлген зерттеулер (зерттеу) мен сараптамалардың актiлерi (хаттамалары, қорытындылары) және тексеру нәтижелерiне байланысты басқа құжаттар немесе олардың көшiрмелерi қоса берiледi. Бақылау актiсiне қоса берiлетiн құжаттардың көшiрмелерiне уәкiлеттi лауазымды тұлғалар қол қойып, бақылау объектiсiнiң мөрiмен расталады. Бақылау актiсiндегi қосымшаларға мiндеттi түрде сiлтеме жасалу тиiс.
Құжаттарды жалғандау, бұрмалау, ұрлау және терiс пайдалану фактiлерi анықталған жағдайда тиiстi құжаттардың, файлдардың түпнұсқалары, компьютерлер алып қойылады, кассалар мен кассалық үй-жайлар, қоймалар, мұрағаттар және басқа да тиiстi үй-жайларға мөр басылады. Бұл ретте алынып қойылған құжаттардың көшiрмелерiн бақылау объектiлерiнде қалдыра отырып, үш данадан актi толтырылады. Алынып қойылған құжаттар бiрiншi данаға қоса берiледi.

55. При отсутствии нарушений на объекте контроля в акте контроля отражаются результаты контроля в строгом соответствии с планом, программой контроля, Стандартами государственного финансового контроля.
56. Акт контроля составляется в двух экземплярах, подписывается работниками Счетного комитета, специалистами государственных органов, аудиторских организаций и экспертов, осуществлявшими контроль, и представляется для ознакомления и подписания руководителю объекта контроля с обязательной регистрацией в системе учета входящей корреспонденции объекта контроля.
57. Ознакомление с актом контроля должностных лиц объекта контроля и его подписание производится в срок не более трех календарных дней. Все страницы акта контроля парафируются работником Счетного комитета и должностным лицом объекта контроля.
58. Первый экземпляр подписанного акта контроля с копиями приложений сдается в канцелярию Счетного комитета, второй представляется руководителю объекта контроля для принятия мер по устранению выявленных нарушений и других действий.
59. При несогласии должностных лиц с результатами контроля, им предлагается подписать акт с письменным указанием возражений и пояснений. Возражения и пояснения к акту контроля в письменном виде направляются в Счетный комитет в течение десяти дней после представления акта на ознакомление. Письменные возражения объекта контроля являются неотъемлемой частью акта контроля.
60. При отказе должностного лица объекта контроля от подписания акта контроля без объяснений и обоснований мотивов отказа работником Счетного комитета делается отметка: "Должностное лицо (указать должность, фамилию, имя и отчество должностного лица) от подписи отказался без объяснений и/или обоснований мотивов отказа".
61. Завершением срока контроля считается день подписания акта контроля.
62. Акты контроля, оформленные в установленном порядке, служат основой для подготовки Заключения.
63. Член Счетного комитета, ответственный за контроль, при необходимости информирует в письменном виде Председателя о случаях невыполнения работниками аппарата, специалистами государственных органов, аудиторских организаций и экспертами, участвовавшими в контроле, служебных обязанностей и фактах нарушений трудовой дисциплины в ходе проведения контроля.
6. Порядок составления отчета по результатам
контроля и принятия решений
64. По результатам проведенного контроля член Счетного комитета, ответственный за контроль, с участием работников аппарата, осуществлявшими контроль в двухнедельный срок готовит Заключение и представляет его Председателю.
Сноска. Пункт 64 с изменениями, внесенными постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10 января 2008 года N 1 (вводится в действие с 1 января 2008 года).

55. Бақылау объектiсiнде заң бұзушылықтар болмаған жағдайда бақылау актiсiнде бақылау нәтижелерi жоспарға, бақылау бағдарламасына, Мемлекеттiк қаржы бақылауы стандарттарына қатаң сәйкес көрсетiлуi қажет.
56. Бақылау актiсi екi данада жасалып, бақылауды жүзеге асыратын Есеп комитетiнiң қызметкерлерi, мемлекеттiк органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандары және сарапшылар қол қойғаннан кейiн бақылау объектiсiнiң басшысына танысып, қол қоюы үшiн мiндеттi түрде бақылау объектiсiнiң кiрiс хат-хабарларын есепке алу жүйесiнде тiркеле отырып, ұсынылады.
57. Бақылау объектiсiнiң лауазымды тұлғалары үш күнтiзбелiк күн iшiнде бақылау актiсiмен танысып, оған қол қояды. Есеп комитетiнiң қызметкерi мен бақылау объектiсiнiң лауазымды тұлғасы бақылау актiсiнiң барлық беттерiне қол қояды.
58. Қол қойылған бақылау актiсiнiң бiрiншi данасы қосымшаларының көшiрмелерiмен бiрге Есеп комитетiнiң кеңсесiне, ал екiншi данасы анықталған заң бұзушылықтарды жою бойынша шаралар және басқа да iс-әрекеттер қабылдау үшiн бақылау объектiсiнiң басшысына тапсырылады.
59. Лауазымды тұлғалар бақылау нәтижелерiмен келiспеген жағдайда, оларға актiге өздерiнiң қарсылықтары мен түсiнiктемелерiн жазбаша көрсете отырып, қол қою ұсынылады. Бақылау актiсiне жазбаша түрде берiлген қарсылықтар мен түсiнiктемелер актi таныстыруға ұсынылғаннан кейiн он күннiң iшiнде Есеп комитетiне жiберiледi. Бақылау объектiсiнiң жазбаша қарсылықтары бақылау актiсiнiң ажырамас бөлiгi болып табылады.
60. Бақылау объектiсiнiң лауазымды тұлғасы бақылау актiсiне қол қоюдан бас тарту себептерiне түсiнiк берместен әрi негiздемесiз қол қоюдан бас тартқан жағдайда, Есеп комитетiнiң қызметкерi мынадай белгi қояды: "Лауазымды тұлға (оның лауазымы, аты-жөнi көрсетiледi) қол қоюдан бас тарту себептерiне түсiнiк берместен және/немесе негiздемесiз қол қоюдан бас тартты".
61. Бақылау актiсiне қол қойылған күн бақылау мерзiмiнiң аяқталуы болып есептеледi.
62. Белгiленген тәртiппен ресiмделген бақылау актiлерi Қорытындыны дайындауға негiз болады.
63. Есеп комитетiнiң бақылауға жауапты мүшесi қажет болған жағдайда Төрағаға бақылауға қатысқан аппарат қызметкерлерiнiң, мемлекеттiк органдар мен аудиторлық ұйымдар мамандарының және сарапшылардың бақылауды жүргiзу барысында өздерiнiң қызметтiк мiндеттерiн атқармағаны және еңбек тәртiбiн бұзу фактiлерi туралы жазбаша түрде хабарлайды.
6. Бақылау нәтижелерi бойынша есептi жасау
және шешiмдердi қабылдау тәртiбi
64. Жүргiзiлген бақылаудың нәтижелерi бойынша Есеп комитетiнiң бақылауға жауапты мүшесi бақылауды жүзеге асыратын аппарат қызметкерлерiнiң қатысуымен екi апта мерзiм iшiнде Қорытындыны дайындап, оны Төрағаға ұсынады.
Ескерту. 64-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2008.01.10. N 1 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

65. Заключение - документ Счетного комитета, составляемый на основании актов контроля. В Заключении обобщаются все установленные факты нарушений, предложения по их устранению, совершенствованию нормативных правовых актов и улучшению эффективности использования средств республиканского бюджета. Заключение состоит из вводной, основной и итоговой частей.
Сноска. Пункт 65 с изменениями, внесенными постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10 января 2008 года N 1 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
66. Вводная часть Заключения описывает основание, цель, предмет и объекты контроля, проверяемый период, сроки проведения контроля, общие сведения о группе контроля.
В разделе "Основание контроля" приводится ссылка на пункт плана работы Счетного комитета и программу контроля, в соответствии с которым осуществлялся контроль, а также реквизиты Поручения.
Содержание разделов "Цель контроля", "Предмет контроля", "Объект контроля", "Проверяемый период", "Срок проведения контроля", "Общие сведения о группе контроля" оформляется в соответствии с аналогичными пунктами программ контроля, утвержденных членом Счетного комитета, ответственным за контроль.
В разделе "Акты, составленные по результатам контроля" приводится перечень актов, составленных по объектам и направлениям контроля, а также аналитическая записка или источники аналитических материалов, собранных в процессе контроля.
Раздел "Результаты предыдущих проверок, осуществленных государственными органами и службами внутреннего контроля" содержит информацию о принятых мерах по устранению выявленных нарушений, установленных в ходе предыдущих контрольных мероприятий.
Сноска. Пункт 66 с изменениями, внесенными постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10 января 2008 года N 1 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
67. Аналитическая часть Заключения содержит результаты анализа состояния отрасли, государственных, отраслевых и региональных программ, за реализацию которых отвечает объект контроля (государственный орган).
Результаты анализа использования средств республиканского бюджета, выделенных государственному органу и другим организациям для реализации функций и задач государства, указываются в периоде от 3 до 5 лет. При этом анализ проводится по текущим бюджетным программам, программам развития и в целом по объекту контроля, а также указывается, какие результаты получены в процессе реализации бюджетных программ и деятельности государственных органов и организаций.
Налоговые, неналоговые поступления или другие платежи в бюджет анализируются в динамике в периоде от 3 до 5 лет с указанием их доли во внутреннем валовом продукте Республики Казахстан и общем объеме доходов республиканского и государственного бюджетов.
При анализе использования активов государства указывается общая характеристика акционерного общества, основные его функции, расходы бюджета, выделенные на создание или пополнение уставного фонда, размер выделенных бюджетных кредитов, возврат их в бюджет.
Результаты контроля систематизируются и отражаются по следующим разделам:

65. Қорытынды - бақылау актiлерiнiң негiзiнде толтырылатын Есеп комитетiнiң құжаты. Қорытындыда барлық анықталған заң бұзу фактiлерi, оларды жою, нормативтiк құқықтық актiлердi жетiлдiру және республикалық бюджет қаражатын пайдаланудың тиiмдiлiгiн арттыру жөнiндегi ұсыныстар жинақталады. Қорытынды кiрiспе, негізгі және жиынтық сияқты бөлiмдерден тұрады.
Ескерту. 65-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2008.01.10. N 1 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
66. Қорытындының кiрiспе бөлiмi бақылауға болған негiздi, бақылаудың мақсатын, мән-жайын және объектiлерiн, тексерiлетiн кезеңдi, бақылау жүргiзу мерзiмiн, бақылау тобы туралы жалпы мәлiметтердi сипаттайды.
"Бақылауға болған негiз" деген бөлiмде Есеп комитетi жұмыс жоспарының тармағына және бақылау осыған сәйкес жүзеге асырылған бақылау бағдарламасына, сондай-ақ Тапсырманың деректемелерiне сiлтеме жасалады.
"Бақылаудың мақсаты", "Бақылаудың мән-жайы", "Бақылау объектiсi", "Тексерiлетiн кезең", "Бақылау жүргiзу мерзiмi", "Бақылау тобы туралы жалпы мәлiметтер" деген бөлiмдердiң мазмұны Есеп комитетiнiң бақылауға жауапты мүшесi бекiткен бақылау бағдарламаларының тақылеттес тармақтарына сәйкес ресiмделедi.
"Бақылау нәтижелерi бойынша жасалған актiлер" деген бөлiмде объектiлер бойынша және бақылау бағыттары бойынша жасалған актiлердiң тiзбесi, сондай-ақ талдау жазбасы немесе бақылау процесінде жиналған талдау материалдарының көздері келтiрiледi.
"Мемлекеттiк органдар және iшкi бақылау қызметтерi жүзеге асырған бұрынғы тексеру нәтижелерi" деген бөлiмде бұрынғы бақылау iс-шаралары барысында анықталған заң бұзушылықтарды жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы ақпарат қамтылады.
Ескерту. 66-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2008.01.10. N 1 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
67. Қорытындының талдау бөлімі саланың жай-күйінің, іске асырылуына бақылау объектісі (мемлекеттік орган) жауап беретін мемлекеттік, салалық және өңірлік бағдарламалардың талдау нәтижелерін қамтиды.
Мемлекеттің функциялары мен міндеттерін іске асыру үшін мемлекеттік органға және басқа да ұйымдарға бөлінген республикалық бюджет қаражатының пайдаланылуын талдау нәтижелері 3 жылдан бастап 5 жылға дейінгі кезеңде көрсетіледі. Бұл ретте талдауды ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша, даму бағдарламалары бойынша және тұтастай алғанда бақылау объектісі бойынша жүргізген жөн, сондай-ақ бюджеттік бағдарламаларды іске асыру процесінде және мемлекеттік органдар мен ұйымдардың қызметі процесінде қандай нәтижелер алынғанын көрсеткен орынды.
Салық, салықтан тыс түсімдер немесе бюджетке төленетiн басқа да төлемдер Қазақстан Республикасының жалпы ішкі өніміндегі әрі республикалық және мемлекеттік бюджеттердің жалпы кіріс көлеміндегі үлесі көрсетіле отырып, 3 жылдан бастап 5 жылға дейінгі кезеңде талданады.
Мемлекет активтерінің пайдаланылуын талдау кезінде акционерлік қоғамның жалпы сипаттамасы, оның негізгі функциялары, жарғылық қорын құруға немесе толықтыруға бөлінген бюджет шығыстары, бөлінген бюджет кредиттерінің мөлшері, олардың бюджетке қайтарылуы көрсетіледі.
Бақылаудың нәтижелері жүйеге келтіріліп, мынадай бөлімдерді қамтиды:

1) нормативно-методическое обеспечение реализации государственных, отраслевых и бюджетных программ, обеспечение деятельности государственных органов, полноты и своевременности поступлений средств в бюджет;
2) деятельность Правительства, министерств, агентств и других государственных органов Республики Казахстан, направленная на реализацию государственной, отраслевой программ, бюджетных программ или на решение отдельных социальных и экономических задач;
3) результаты контроля по текущим бюджетным программам;
4) результаты контроля по бюджетным программам развития;
5) результаты контроля использования активов государства.
В аналитической части Заключения также отдельно указываются результаты контроля по приобретению финансовых активов и поступлению средств в бюджет от их продажи.
Сноска. Пункт 67 в редакции постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10 января 2008 года N 1 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
68. Для более полного раскрытия отдельных нарушений аналитическая часть может быть дополнена приложениями. Приложения вместе с основным текстом Заключения составляют единое целое.
69. Итоговая часть Заключения состоит из разделов "Принятые меры в ходе контроля", "Выводы по результатам контроля", "Предложения и рекомендации по результатам контроля".
Раздел "Принятые меры в ходе контроля" должен содержать информацию о доначислении налогов, штрафов, пени, восстановлении бюджетных средств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным лицам объекта контроля, допустивших нарушения, и другое.
Раздел "Выводы по результатам контроля" должен отражать общую оценку эффективности реализации государственных, отраслевых и бюджетных программ, деятельности государственных органов (администраторов бюджетных программ) по обеспечению полноты и своевременности поступления доходов в бюджет, а также по обеспечению рационального и эффективного использования средств бюджета и активов государства. При необходимости целесообразно указать общие сведения о нарушениях, выявленных в ходе проведения контроля с указанием нецелевого, неэффективного и необоснованного использования средств бюджета.
В разделе "Предложения и рекомендации по результатам контроля" отражается мнение члена Счетного комитета, ответственного за проведение контроля, предусматривающее возможность рассмотрения результатов контроля на заседании Счетного комитета, либо направления по результатам контроля представления Счетного комитета.
В данном разделе также приводятся рекомендации Правительству РК, государственным уполномоченным органам по совершенствованию нормативной правовой базы, процедуры планирования, использования бюджетных средств, а также объектам контроля по устранению нарушений, выявленных в ходе проведения контроля.
Сноска. Пункт 69 в редакции постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10 января 2008 года N 1 (вводится в действие с 1 января 2008 года).

1) мемлекеттік, салалық және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын нормативтік-құқықтық қамтамасыз ету, мемлекеттік органдардың қызметін, бюджетке қаражаттың толық және уақтылы түсуін қамтамасыз ету;
2) мемлекеттік, салалық бағдарламаларды, бюджеттік бағдарламаларды іске асыруға немесе жекелеген әлеуметтік және экономикалық міндеттерді шешуге бағытталған Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы министрліктерінің, агенттіктерінің, басқа да мемлекеттік органдардың қызметі;
3) ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша бақылаудың нәтижелері;
4) бюджеттік даму бағдарламалары бойынша бақылаудың нәтижелері;
5) мемлекет активтерінің пайдаланылуын бақылаудың нәтижелері.
Сондай-ақ Қорытындының талдау бөлімінде қаржы активтерін сатып алу бойынша және оларды сатудан бюджетке түскен қаражат бойынша бақылаудың нәтижелері бөлек көрсетіледі.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2008.01.10. N 1 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
68. Жекелеген заң бұзушылықтарды әлдеқайда толығырақ ашу үшiн талдамалық бөлiм қосымшалармен толықтырылуы мүмкiн. Қосымшалар Қорытындының негiзгi мәтiнiмен бiрге бiртұтас бүтiндi құрайды.
69. Қорытындының жиынтық бөлімі "Бақылау барысында қабылданған шаралар", "Бақылаудың нәтижелерi бойынша қорытындылар", "Бақылаудың нәтижелерi бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар" сияқты бөлімдерден тұрады.
"Бақылау барысында қабылданған шаралар" деген бөлім қосымша есептелген салықтар, айыппұлдар, өсімақылар туралы, бюджет қаражатының қалпына келтірілгені туралы, заң бұзушылықтарға орын берген бақылау объектісінің лауазымды адамына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары туралы ақпаратты қамтуы қажет.
"Бақылаудың нәтижелерi бойынша қорытындылар" деген бөлім мемлекеттік, салалық және бюджеттік бағдарламаларды іске асырудың, бюджетке кірістердің толық және уақтылы түсуін қамтамасыз ету бойынша, сондай-ақ бюджет қаражаты мен мемлекет активтерінің ұтымды және тиімді пайдаланылуын қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік органдар (бюджеттік бағдарламалар әкімшілері) қызметінің тиімділігіне берілген жалпы бағалауды қамтуы қажет. Қажет болған жағдайда, бюджет қаражатының мақсатына сай емес, тиімсіз және негізсіз пайдаланылғанын көрсете отырып, бақылау жүргізу барысында анықталған заң бұзушылықтар туралы жалпы мәліметті көрсеткен жөн.
"Бақылаудың нәтижелерi бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар" деген бөлiмде Есеп комитетiнiң бақылау жүргiзуге жауапты мүшесiнiң Есеп комитетiнiң отырысында бақылаудың нәтижелерiн қарау не Есеп комитетiнiң бақылау нәтижелерi жөнiндегi ұсынымын жiберу мүмкiншiлiгiн көздейтiн пiкiрi көрсетiледi.
Сондай-ақ аталған бөлiмде нормативтiк құқықтық базаны, бюджет қаражатының жоспарлау, пайдалану рәсімдерін жетiлдiру жөнiнде ҚР Үкіметіне, мемлекеттік уәкiлеттi органдарға, сондай-ақ бақылау жүргiзу барысында анықталған заң бұзушылықтарды жою жөнінде бақылау объектiлерiне арналған ұсыныстар келтiрiледi.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2008.01.10. N 1 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

70. Разделы Заключения, близкие по содержанию, могут быть при необходимости объединены или разбиты на подразделы.
71. Заключение является основой для подготовки проекта постановления Счетного комитета (далее - Постановление).
Постановление является документом, принимаемым по результатам обсуждения на заседании Счетного комитета на коллегиальной основе и подтверждающим действие всех его других актов по результатам контроля. Постановление принимается в соответствии с Положением о Счетном комитете и его Регламентом.
Постановление состоит из констатирующей и постановляющей частей.
72. Проекты Заключения и Постановления Счетного комитета согласовываются с юридической службой Счетного комитета на предмет их соответствия действующему законодательству Республики Казахстан.
73. Констатирующая часть Постановления содержит основания для его принятия, общие сведения о соблюдении нормативных правовых актов Республики Казахстан в части исполнения республиканского бюджета, эффективного использования государственных активов, грантов, гарантированных государством займов объектом контроля и краткое описание выявленных нарушений.
74. Постановляющая часть Постановления содержит:
1) по предложению члена Счетного комитета рекомендации Правительству Республики Казахстан и объектам контроля по совершенствованию нормативных правовых актов, обеспечению соблюдения требований законодательства Республики Казахстан и администраторам республиканских бюджетных программ по устранению выявленных нарушений, привлечению к ответственности должностных лиц, допустивших нарушения;
2) поручения, обязательные для исполнения, по устранению выявленных нарушений и недостатков объектами контроля и соответствующими должностными лицами, к которым они обращены;
3) в случае выявления признаков правонарушений в действиях должностных лиц, объектов контроля в использовании средств республиканского бюджета, иных фактов нарушений законодательства Республики Казахстан в постановляющей части могут быть включены пункты о передаче материалов контроля в правоохранительные органы и органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях;
4) фамилию, имя, отчество члена Счетного комитета, на которого возлагается контроль за исполнением Постановления.
Сноска. Пункт 74 в редакции постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10 января 2008 года N 1 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
75. По результатам проведенного контроля в случаях, когда не требуется рассмотрения и принятия на заседании Счетного комитета Постановления, по решению Председателя подготавливается представление Счетного комитета (далее - Представление). Член Счетного комитета, ответственный за контроль, с участием работников аппарата, проводивших контроль готовит Представление, оформляет реестр выявленных нарушений и представляет их для рассмотрения и подписания Председателю.
Представление - документ Счетного комитета, направляемый в государственные органы, организации и должностным лицам для устранения недостатков в работе, а также в правоохранительные органы по вопросам привлечения к ответственности, предусмотренной Законами Республики Казахстан.
В Представлении излагаются выявленные в результате контроля нарушения и недостатки, требования по их устранению и привлечению к ответственности должностных лиц их допустивших.

70. Қорытындының мазмұны жағынан жақын бөлiмдерi қажет болған жағдайда бiрiктiрiлуi немесе кiшi бөлiмдерге бөлiнуi мүмкiн.
71. Қорытынды Есеп комитетiнiң қаулысы (бұдан әрi - Қаулы) жобасын дайындау үшiн негiз болып табылады.
Қаулы Есеп комитетiнiң отырысындағы талқылаудың нәтижелерi бойынша алқалы негiзде қабылданатын және бақылаудың нәтижелерi бойынша оның барлық басқа актiлерiнiң қолданысын растайтын құжат болып табылады. Қаулы Есеп комитетi туралы ережеге және оның Регламентiне сәйкес қабылданады.
Қаулы белгiлеушi және қаулы шығарушы бөлiктерден тұрады.
72. Қорытынды және Есеп комитетi Қаулысының жобалары Есеп комитетiнiң Заң қызметiмен олардың Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес келу мәнiне келiсiледi.
73. Қаулының белгiлеушi бөлiгi оны қабылдауға болған негiздi, бақылау объектiсiнiң республикалық бюджеттi орындау, мемлекет активтерiн, гранттарды, мемлекет кепiлдiк берген қарыздарды тиiмдi пайдалану бөлiгiнде Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн сақтауы туралы жалпы мәлiметтердi және анықталған заң бұзушылықтардың қысқаша сипаттамасын қамтиды.
74. Қаулының қаулы шығарушы бөлiгi мыналарды қамтиды:
1) Есеп комитетi мүшесiнiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметiне және бақылау объектiлерiне нормативтiк құқықтық актiлердi жетiлдiру, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауды қамтамасыз ету жөнiндегi және республикалық бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерiне анықталған заң бұзушылықтарды жою, заң бұзуға жол берген лауазымды тұлғаларды жауаптылыққа тарту жөнiндегi ұсынымдарды;
2) бақылау объектiсiнiң және тиiстi лауазымды тұлғалардың анықталған заң бұзушылықтар мен кемшiлiктердi жоюы жөнiндегi атқаруға міндетті тапсырмаларды;
3) лауазымды тұлғалардың, бақылау объектiлерiнiң республикалық бюджет қаражатын пайдаланудағы iс-әрекетiнде құқық бұзу белгiлерi және Қазақстан Республикасы заңдарының өзге де заң бұзу фактiлерi анықталған жағдайда қаулы шығарушы бөлiкке құқық қорғау органдарына және әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайтын уәкiлеттi органдарға бақылау материалдарын тапсыру туралы тармақтар енгiзiлуi мүмкiн;
4) Қаулының орындалуын бақылау жүктелген Есеп комитеті мүшесінің аты-жөнін қамтиды.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2008.01.10. N 1 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
75. Жүргiзiлген бақылау нәтижелерi бойынша Қаулыны Есеп комитетiнiң отырысында қарау және қабылдау талап етiлмейтiн жағдайларда Төрағаның шешiмi бойынша Есеп комитетiнiң ұсынымы (бұдан әрi - Ұсыным) дайындалады. Есеп комитетiнiң бақылау жүргiзуге жауапты мүшесi аппараттың бақылауды жүзеге асырушы қызметкерлерiнiң қатысуымен Ұсыным дайындайды, анықталған заң бұзушылықтардың тiзiлiмiн ресiмдейдi және оларды Төраға қарап, қол қоюы үшiн ұсынады.
Ұсыным - Төрағаның нұсқауы бойынша бес күн iшiнде Республикалық бюджеттiң атқарылуын бақылау жөнiндегi есеп комитетiнiң мемлекеттiк органдарға, ұйымдар мен лауазымды адамдарға жұмыстағы кемшiлiктердi жою үшiн, сондай-ақ құқық қорғау органдарына Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылыққа тарту мәселелерi бойынша жiберетiн құжаты.
Ұсынымда бақылау нәтижесiнде анықталған заң бұзушылықтар мен кемшiлiктер, оларды жою және осыған жол берген лауазымды тұлғаларды жауаптылыққа тарту жөнiндегi талаптар баяндалады.

Представление составляется по форме, предъявляемой к составлению Постановления, согласно пунктам 73 и 74 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 75 с изменениями, внесенными постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10 января 2008 года N 1 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
75-1. Реестр выявленных нарушений составляется после подписания Постановления или Представления.
Сноска. Пункт 75-1 дополнен постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10 января 2008 года N 1 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
76. Опубликование результатов контроля в средствах массовой информации, размещении на Web-сайте Счетного комитета производится в соответствии с Регламентом Счетного комитета.
6-1. Контроль за соблюдением законодательства
Республики Казахстан о государственных закупках
Сноска. Раздел 6-1 дополнен постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10 января 2008 года N 1 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
76-1. Контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о государственных закупках осуществляется при проведении контроля реализации бюджетных программ, использования активов государства.
76-2. К объектам контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, осуществляемого органами государственного финансового контроля, относятся:
1) заказчик, организатор государственных закупок, конкурсная комиссия, экспертная комиссия, эксперт;
2) потенциальный поставщик, участник конкурса, поставщик, а также лица, привлекаемые ими в качестве субподрядчиков по выполнению работ либо соисполнителей по оказанию услуг;
3) лица, участвующие в государственных закупках на организованных электронных торгах;
4) лица, участвующие в государственных закупках через открытые товарные биржи.
76-3. В отношении объектов контроля плановые проверки осуществляются не более одного раза в течение календарного года.
76-4. При выявлении в результате проведения контрольных мероприятий нарушения законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, допущенных соответствующими объектами контроля, Счетный комитет принимает следующие меры:
1) направляет объекту контроля Постановление или Представление.
2) направляет Постановление или Представление в уполномоченный орган по государственным закупкам для принятия им мер по обращению в суд с иском о признании недействительными вступивших в силу договоров о государственных закупках, заключенных с нарушением законодательства Республики Казахстан о государственных закупках.

Ұсыным осы Ереженің 73 және 74-тармақтарына сай қаулыны толтыруға қойылатын нысандар бойынша толтырылады.
Ескерту. 75-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2008.01.10. N 1 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
75-1. Анықталған заң бұзушылықтар тізілімі Қаулыға немесе ұсынымға қол қойылғаннан кейін толтырылады.
Ескерту. 75-1-тармақпен толықтырылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2008.01.10. N 1 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
76. Бақылау нәтижелерiн бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау, Есеп комитетiнiң Web-сайтында орналастыру Есеп комитетiнiң Регламентiне сәйкес жүргiзiледi.
6-1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы
заңнамасының сақталуына бақылау жасау
Ескерту. 6-1-бөліммен толықтырылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2008.01.10. N 1 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
76-1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының сақталуын бақылауды Есеп комитеті мемлекеттік, салалық және бюджеттік бағдарламаларға, мемлекет активтерінің пайдаланылуына бақылау жүргізген кезде жүзеге асырады.
76-2. Мемлекеттік қаржылық бақылау органдары жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының сақталуын бақылау объектілеріне мыналар жатады:
1) тапсырыс беруші, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы, конкурстық комиссия, сараптамалық комиссия, сарапшы;
2) әлеуетті өнім беруші, конкурсқа қатысушы, өнім беруші, сондай-ақ олар жұмыстарды орындау үшін қосалқы мердігерлер не қызметтерді көрсету үшін бірлескен атқарушылар ретінде тарататын тұлғалар;
3) ұйымдастырылған электрондық сауда-саттықта мемлекеттік сатып алуға қатысушы тұлғалар;
4) мемлекеттік сатып алуға ашық тауар биржалары арқылы қатысатын тұлғалар.
76-3. Бақылау объектілеріне қатысты жоспарлы тексерулер күнтізбелік жыл ішінде бір реттен артық жүзеге асырылмайды.
76-4. Есеп комитеті бақылау іс-шараларын жүргізу нәтижесінде тиісті бақылау объектілерінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасын бұзғанын анықтаған жағдайда мынадай шаралар қолданады:
1) бақылау объектісіне Қаулы немесе ұсыным жібереді;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасын бұза отырып жасалған, күшіне енген мемлекеттік сатып алу туралы шарттарды жарамсыз деп тану туралы талап-арызбен сотқа жүгіну жөнінде шаралар қабылдау үшін мемлекеттік сатып алу жөніндегі уәкілетті органға Қаулы немесе ұсыным жібереді.

76-5. При выявлении в результате проведения контрольных мероприятий факта совершения объектом контроля действия (бездействия), содержащего признаки состава преступления, Счетный комитет в течение пяти рабочих дней со дня выявления такого факта передает информацию о совершении указанного действия (бездействия) и подтверждающие такой факт документы в правоохранительные органы.
7. Порядок привлечения к проведению контроля
специалистов государственных органов, аудиторских
организаций и экспертов
77. Счетный комитет в пределах своих полномочий в целях выполнения возложенных на него задач может привлекать специалистов государственных органов и учреждений, а при необходимости - аудиторские организации и экспертов.
78. Целью привлечения специалистов государственных органов и учреждений, аудиторских организаций и экспертов является обеспечение качественного осуществления контроля и проведения независимой экспертизы путем использования специальных знаний по соответствующим узкоспециализированным вопросам.
79. Необходимость привлечения специалистов государственных органов, аудиторских организаций и экспертов определяется при составлении годового плана и детализуется при подготовке квартального плана работы Счетного комитета, но не позднее двух месяцев до начала контроля.
80. Специалисты государственных органов привлекаются на основании письма члена Счетного комитета, ответственного за контроль руководителям государственных органов с указанием предмета запланированного контроля, количества и квалификации специалистов, срока и периода проведения контроля или экспертизы.
81. Необходимость в привлечении специалистов аудиторских организаций и экспертов определяется Председателем на основании письменной заявки члена Счетного комитета, ответственного за контроль. В заявке на основе проведенного анализа планируемого контроля дается обоснование привлечения, количество, квалификационные требования, сроки и период работы специалистов аудиторских организаций и экспертов.
82. В исключительных случаях по предложению члена Счетного комитета, ответственного за контроль, Председателем может быть принято решение о привлечении специалистов аудиторских организаций и экспертов, необходимость в услугах которых возникла после утверждения плана контроля.
83. На основании письменных заявок членов Счетного комитета, исходя из лимитов выделенных сумм, составляется сводная заявка привлечения специалистов аудиторских организаций и экспертов, которая вносится на заседание Счетного комитета при обсуждении и утверждении годового и квартального планов работы Счетного комитета.

76-5. Бақылау іс-шараларын жүргізу нәтижесінде бақылау объектісінің қылмыс құрамы белгілері бар іс-әрекетті (әрекетсіздікті) жасасу фактісі анықталған жағдайда, Есеп комитеті осындай факті анықталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде аталған іс-әрекеттің (әрекетсіздіктің) жасалғаны туралы ақпаратты және осындай фактіні растайтын құжаттарды құқық қорғау органдарына береді.
7. Мемлекеттiк органдардың, аудиторлық ұйымдардың
мамандарын және сарапшыларды бақылау жүргiзуге
тартудың тәртiбi
77. Есеп комитетi өзiне жүктелген мiндеттердi орындау мақсатында мемлекеттiк органдар мен мекемелердiң, ал қажет болған жағдайда аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды өзiнiң құзыретi шегiнде тарта алады.
78. Мемлекеттiк органдар мен мекемелердiң, аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды тартудың мақсаты тиiстi сирек мамандандырылған мәселелер бойынша арнайы бiлiмдердi пайдалану жолымен сапалы бақылаудың жүзеге асырылуын қамтамасыз ету және тәуелсiз сараптаманы жүргiзу болып табылады.
79. Мемлекеттiк органдардың, аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды тартудың қажеттiлiгi жылдық жоспарды жасау кезiнде белгiленедi және бақылау басталардан екi ай бұрын Есеп комитетiнiң тоқсандық жоспарын дайындау кезiнде нақтыланады.
80. Есеп комитетiнiң бақылауға жауапты мүшесiнiң жоспарланған бақылаудың мән-жайын, саны мен мамандардың бiлiктiлiгiн, бақылаудың өткiзiлу мерзiмi мен кезеңiн көрсете отырып, мемлекеттiк органдардың басшыларына жiберген хаты негiзiнде мемлекеттiк органдардың мамандары бақылауға тартылады.
81. Аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды тартудың қажеттiлiгiн Есеп комитетiнiң бақылауға жауапты мүшесiнiң жазбаша өтiнiмi негiзiнде Төраға белгiлейдi. Жоспарланып отырған бақылауға жүргiзiлген талдаудың негiзiнде өтiнiмде аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды тартудың негiздемесi, олардың саны, оларға қойылатын бiлiктiлiк талаптары, олардың жұмыс iстеу мерзiмi мен кезеңi берiледi.
82. Айрықша жағдайларда, бақылау жоспары бекiтiлгеннен кейiн аудиторлық ұйымдар мамандарының және сарапшылардың қызметiне қажеттiлiк туындаған жағдайда Есеп комитетiнiң бақылауға жауапты мүшесiнiң ұсынысы бойынша оларды жұмысқа тарту туралы шешiмдi Төраға қабылдауы мүмкiн.
83. Есеп комитетi мүшелерiнiң жазбаша өтiнiмдерi негiзiнде, бөлiнген сомалардың лимиттерiне сүйене отырып, аудиторлық ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды тартудың жиынтық өтiнiмi жасалып, Есеп комитетiнiң жылдық және тоқсандық жұмыс жоспарларын талқылау және бекiту кезiндегi Есеп комитетiнiң отырысына енгiзiледi.

84. После утверждения годового и квартального планов работы Счетного комитета в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках проводится конкурс по закупкам услуг аудиторских организаций и экспертов с заключением соответствующих договоров.
85. Член Счетного комитета, ответственный за проведение контроля, после заключения соответствующего договора с аудиторскими организациями и экспертами, обеспечивает соответствующее руководство специалистами аудиторских организаций и экспертами в соответствии с настоящими Правилами.
86. По результатам контроля или экспертизы специалистами аудиторских организаций и экспертами составляется отчет (акт, заключение), который предоставляется члену Счетного комитета, ответственному за контроль, и служит основанием для составления акта выполненных работ (оказанных услуг). Условия оплаты услуг специалистов аудиторских организаций и экспертов указываются в соответствующих договорах в пределах выделенных на эти цели средств из республиканского бюджета.
8. Порядок привлечения к административной ответственности
должностных лиц объекта контроля
87. Административные протоколы по делам, предусмотренными статьями 177 - 177-4 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее - КоАП РК) составляются по окончании контроля, после принятия Постановления Счетного комитета, на котором было принято решение о возбуждении административного дела.
88. Протоколы об административных правонарушениях по делам, предусмотренным статьей 356 КоАП РК, составляются при непосредственном обнаружении уполномоченным работником Счетного комитета факта совершения административного правонарушения.
89. Информация о составленных протоколах об административных правонарушениях представляется члену Счетного комитета, ответственному за контроль и Председателю.
90. В случаях, когда требуется дополнительное выяснение обстоятельств административного правонарушения, личности физического лица или сведений о юридическом лице и личности должностного лица, в отношении которых возбуждается дело, протокол об административном правонарушении составляется в течение трех суток с момента выявления правонарушения.
91. Документы по делам об административных правонарушениях заполняются в соответствии с формами, утверждаемыми приказом Председателя.
9. Порядок передачи материалов в правоохранительные
органы и органы, уполномоченные рассматривать дела
об административных правонарушениях
92. При выявлении признаков правонарушений в использовании государственных финансовых ресурсов, соответствующие материалы по результатам контроля в течение семи календарных дней после подписания Постановления направляются в правоохранительные органы и органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, для принятия по ним процессуального решения.

84. Есеп комитетiнiң жылдық және тоқсандық жұмыс жоспарлары бекiтiлгеннен кейiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасына сәйкес тиiстi шарттар жасала отырып, аудиторлық ұйымдардың тиiстi мамандарының және сарапшылардың қызметiн сатып алу жөнiнде конкурс өткiзiледi.
85. Есеп комитетiнiң бақылау жүргiзуге жауапты мүшесi аудиторлық ұйымдармен және сарапшылармен тиiстi шарт жасасқаннан кейiн осы Ережеге сәйкес аудиторлық ұйымдардың мамандарына және сарапшыларға тиiстi басшылықты қамтамасыз етедi.
86. Бақылаудың немесе сараптаманың нәтижелерi бойынша аудиторлық ұйымдардың мамандары және сарапшылар есеп (актi, қорытынды) жасап, оны Есеп комитетiнiң бақылау жүргiзуге жауапты мүшесiне ұсынады және бұл орындалған жұмыстардың (көрсетiлген қызметтердiң) актiсiн толтыруға негiз болады. Аудиторлық ұйымдар мамандарының және сарапшылардың қызметiне ақы төлеу шарты тиiстi шарттарда осы мақсаттарға республикалық бюджеттен бөлiнген қаражаттың шегiнде көрсетiледi.
8. Бақылау объектiсiнiң лауазымды тұлғаларын
әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартудың тәртiбi
87. Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы кодексiнiң (бұдан әрi - ҚР ӘҚБКо) 177 - 177-4-бабында көзделген iстер бойынша әкiмшiлiк хаттамалар бақылау аяқталысымен, әкiмшiлiк iс қозғау туралы шешiм қабылданып, Есеп комитетiнiң қаулысы қабылданғаннан кейiн толтырылады.
88. ҚР ӘҚБКо 356-бабында көзделген iстер бойынша әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы хаттамаларды Есеп комитетiнiң уәкiлеттi қызметкерi әкiмшiлiк құқық бұзу фактiсiн тiкелей анықтаған жағдайда толтырады.
89. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы толтырылған хаттамалар жөнiндегi ақпарат Есеп комитетiнiң бақылау жүргiзуге жауапты мүшесiне және Төрағаға ұсынылады.
90. Егер әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың мән-жайын, iс қозғалып жатқан жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның және лауазымды тұлғаның жеке басын қосымша анықтау қажет болған жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама құқық бұзушылық анықталған сәттен бастап үш тәулiктiң iшiнде толтырылады.
91. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша құжаттар Төрағаның бұйрығымен бекiтiлген нысандарға сәйкес толтырылады.
9. Құқық қорғау органдарына және әкiмшiлiк құқық
бұзушылықтар туралы iстердi қарауға уәкiлеттi
органдарға материалдарды тапсыру тәртiбi
92. Мемлекеттiк қаржы ресурстарын пайдалануда құқық бұзу белгiлерi анықталған жағдайда бақылау нәтижелерi жөнiндегi тиiстi материалдар Қаулыға қол қойылғаннан кейiн жетi күнтiзбелiк күннiң iшiнде құқық қорғау органдарына және әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдарға олар бойынша iс жүргiзу шешiмiн қабылдау үшiн жолданады.

93. В письме, адресуемом в правоохранительные органы, органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях и уполномоченный орган по государственным закупкам четко указывается характер выявленных нарушений с описанием каким путем оно совершено и прилагаются:
1) акты контроля, оформленные в установленном порядке;
2) приобщенные к материалам контроля подлинные или заверенные копии документов, относящиеся к выявленным фактам нарушений (счета, ведомости, ордера, платежные поручения банков, чеки, наряды, акты, приказы и иные документы), письменные объяснения и возражения должностных лиц, заключение экспертизы.
Сноска. Пункт 93 с изменениями, внесенными постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10 января 2008 года N 1 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
94. Член Счетного комитета, ответственный за проведение контроля, при подготовке отчета об исполнении Постановления и Представления информирует Председателя о решениях, принятых правоохранительными органами, органами, уполномоченными рассматривать дела об административных правонарушениях, и уполномоченным органом по государственным закупкам, по переданным материалам.
Сноска. Пункт 94 с изменениями, внесенными постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 10 января 2008 года N 1 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
95. Счетный комитет проводит сверки с правоохранительными органами и органами, уполномоченными рассматривать дела об административных правонарушениях, о движении переданных в соответствующий правоохранительный орган материалов контроля на основании принятых совместных приказов, регламентирующих данные процедуры.
10. Порядок реализации результатов контроля
96. Контроль за исполнением Постановлений и Представлений осуществляет член Счетного комитета и работник аппарата, возглавляемый данное контрольное мероприятие.
97. После подписания Постановления или Представления Руководитель аппарата в течение двух рабочих дней обеспечивает его рассылку соответствующим государственным органам и организациям, к которым оно обращено, для принятия мер определенных Постановлением или Представлением.
98. Постановления или Представления, направленные руководителям государственных органов и организаций по устранению выявленных нарушений, возмещению причиненного государству ущерба и привлечению к ответственности должностных лиц, виновных в нарушении законодательства Республики Казахстан должны быть рассмотрены в указанные в них сроки.

93. Құқық қорғау органдарына, әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдарға және мемлекеттік сатып алу жөніндегі уәкілетті органға жолданатын хатта анықталған заң бұзушылықтардың қалайша жасалғаны нақты сипаттала отырып көрсетiледi және мыналар қоса берiледi:
1) белгiленген тәртiппен ресiмделген бақылау актiлерi;
2) анықталған фактiлерге жататын құжаттардың (банкiлердiң есеп-шоттары, ведомостары, ордерлерi, төлем тапсырмалары, чектер, тапсырма құжаттар, актiлер, бұйрықтар және өзге де құжаттар) бақылау материалдарына қосылған түпнұсқалары немесе расталған көшiрмелерi, лауазымды тұлғалардың жазбаша түсiнiктемелерi және қарсылықтары, сараптаманың қорытындысы.
Ескерту. 93-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2008.01.10. N 1 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
94. Есеп комитетiнiң бақылау жүргiзуге жауапты мүшесi Қаулы мен Ұсынымның орындалуы туралы есептi дайындау кезiнде тапсырылған материалдар бойынша құқық қорғау органдарының, әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдардың және мемлекеттік сатып алу жөніндегі уәкілетті органның қабылдаған шешiмдерi туралы Төрағаға хабарлайды.
Ескерту. 94-тармаққа өзгерту енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2008.01.10. N 1 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
95. Есеп комитетi құқық қорғау органдарымен және әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдармен тиiстi құқық қорғау органына тапсырылған бақылау материалдарының қозғалысы туралы осы рәсiмдердi реттейтiн бiрлесiп қабылдаған бұйрықтардың негiзiнде салыстырып тексередi.
10. Бақылау нәтижелерiн iске асырудың тәртiбi
96. Қаулылар мен Ұсынымдардың орындалуын бақылауды Есеп комитетiнiң мүшесi және осы iс-шараға жетекшiлiк жасайтын аппарат қызметкерi жүзеге асырады.
97. Қаулыға немесе Ұсынымға қол қойылғаннан кейiн Аппарат басшысы екi жұмыс күнi iшiнде Қаулы мен Ұсынымда белгiленген шараларды қабылдау үшiн тиiстi мемлекеттiк органдар мен ұйымдарға оның жiберiлуiн қамтамасыз етедi.
98. Мемлекеттiк органдар мен ұйымдарға жiберiлген анықталған заң бұзушылықтарды жою, мемлекетке келтiрiлген залалдың орнын толтыру және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуға кiнәлi лауазымды тұлғаларды жауаптылыққа тарту жөнiндегi Қаулылар мен Ұсынымдар ондағы көрсетiлген мерзiмде қаралуы тиiс.

99. Ответственный член Счетного комитета в течение пяти дней по истечению срока исполнения, установленного в постановлении Счетного комитета, готовит служебную записку на имя Председателя о реализации каждого пункта постановления с отражением сумм возмещенного ущерба, информируя о принятых правоохранительными органами решениях по переданным им материалам контроля и привлечению виновных лиц к ответственности. В случае невыполнения каких-либо пунктов постановления в служебной записке отражаются причины и возможные сроки исполнения.
100. Служебная записка с резолюцией Председателя о снятии с контроля или постановки на рабочий контроль Постановления или Представления направляется ответственному члену Счетного комитета.
Принятое решение передается для ввода в информационную базу данных по объектам финансового контроля Счетного комитета (далее - информационная база).
101. В случае необходимости, обсуждение вопроса о ходе исполнения Постановления или Представления может быть вынесено на заседание Счетного комитета.
11. Учет, отчетность и хранение материалов контроля
102. Учет, отчетность и хранение материалов по итогам контроля ведутся в бумажных и электронных (магнитных) носителях в информационной базе.
103. Форма отчетности, ее периодичность, а также форма реестра выявленных нарушений по результатам контрольных мероприятий, классификация финансовых нарушений, выявляемых на объектах государственного финансового контроля Республики Казахстан, определяются Председателем.
104. Основанием для ввода материалов в информационную базу служит принятие Постановления или Представление. Срок ввода материалов в информационную базу определяется Регламентом Счетного комитета.
105. Для формирования информационной базы вводятся электронные варианты следующих документов:
1) Поручение;
2) план контроля;
3) программа контроля;
4) акты контроля;
5) заключение;
6) Постановление или Представление;
7) реестр нарушений по результатам контроля.
106. Материалы контроля, составляющие государственную тайну в информационную базу не вводятся.
107. На бумажных носителях материалы контроля сдаются в канцелярию Счетного комитета в течение пяти дней после подписания Постановления или Представления и хранятся в соответствии с инструкций по делопроизводству, с последующей сдачей в архив в установленном порядке.
108. Материалы контроля, содержащие государственные секреты хранятся в соответствии с Инструкцией по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан.
109. Копии административных материалов, направленных для принятия процессуального решения в органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, сдаются на хранение в канцелярию Счетного комитета и регистрируются в отдельном журнале.

99. Есеп комитетiнiң жауапты мүшесi Есеп комитетiнiң қаулысында белгiленген атқарылу мерзiмi аяқталғаннан кейiнгi бес күннiң iшiнде қаулының әрбiр тармағының iске асырылуы туралы өтелген зиянның сомасын көрсетiп, құқық қорғау органдарының оларға тапсырылған бақылау материалдары және кiнәлi адамдарды жауаптылыққа тарту бойынша қабылдаған шешiмдерi туралы хабарлай отырып, Төрағаның атына қызметтiк жазба дайындайды. Қаулының қандайда да бiр тармақтары орындалмаған жағдайда қызметтiк жазбада оның себептерi мен болжанып отырған мерзiмi көрсетiледi.
100. Қаулыны немесе Ұсынымды бақылаудан алу немесе оларды бақылауға қою туралы Төрағаның бұрыштамасы бар қызметтiк жазба Есеп комитетiнiң жауапты мүшесiне жолданады. Қабылданған шешiм Есеп комитетiнiң қаржылық бақылау объектiлерi жөнiндегi ақпараттық деректер базасына (бұдан әрi - ақпараттық база) енгiзiлуi үшiн берiледi.
101. Қажет болған жағдайда, Қаулының немесе Ұсынымның орындалуы барысы туралы мәселенi талқылау Есеп комитетiнiң отырысына шығарылуы мүмкiн.
11. Бақылау материалдарын есепке алу,
олардың есеп-қисабы және оларды сақтау
102. Бақылау қорытындылары бойынша есепке алу, олардың есеп-қисабы және оларды сақтау ақпараттық базада қағаз және электрондық (магниттiк) жеткiзушiлерде жүргiзiледi.
103. Есеп-қисап нысанын, оның кезеңдiлiгiн, сондай-ақ бақылау iс-шараларының нәтижелерi бойынша анықталған заң бұзушылықтар тiзiлiмiнiң нысанын, Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қаржылық бақылау объектiлерiнде анықталған қаржы бұзушылықтардың жiктелiмiн Төраға белгiлейдi.
104. Қаулыны немесе Ұсынымды қабылдау ақпараттық базаға материалдарды енгiзуге негiз болады. Ақпараттық базаға материалдарды енгiзудiң мерзiмi Есеп комитетiнiң регламентiмен белгiленедi.
105. Ақпараттық базаны қалыптастыру үшiн мынадай құжаттардың электрондық нұсқалары енгiзiледi:
1) Тапсырма;
2) бақылау жоспары;
3) бақылау бағдарламасы;
4) бақылау актiлерi;
5) қорытынды;
6) Қаулы немесе Ұсыным;
7) бақылау нәтижелерi жөнiндегi заң бұзушылықтар тiзiлiмi.
106. Мемлекеттiк құпияны құрайтын бақылау материалдары ақпараттық базаға енгiзiлмейдi.
107. Қағаздық тасығыштардағы бақылау материалдары Есеп комитетiнiң кеңсесiне Қаулыға немесе Ұсынымға қол қойылғаннан кейiн бес күннiң iшiнде тапсырылып, iс қағаздарын жүргiзу жөнiндегi нұсқаулыққа сәйкес сақталады және кейiннен белгiленген тәртiппен мұрағатқа тапсырылады.
108. Мемлекеттiк құпияны құрайтын бақылау материалдары Қазақстан Республикасында құпиялылық режимiн қамтамасыз ету жөнiндегi нұсқаулыққа сәйкес сақталады.
109. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға уәкiлеттi органдарға iс жүргiзу шешiмiн қабылдау үшiн жiберiлген әкiмшiлiк материалдардың көшiрмелерi Есеп комитетiнiң кеңсесiне сақтауға тапсырылады және жеке журналда тiркеледi.

110. Копии административных материалов, сданных на хранение в канцелярию Счетного комитета, хранятся отдельно от общей корреспонденции Счетного комитета.

110. Есеп комитетiнiң кеңсесiне сақтауға тапсырылған әкiмшiлiк материалдардың көшiрмелерi Есеп комитетiнiң жалпы хат-хабарларынан бөлек сақталады.