Об утверждении Правил патологоанатомического вскрытия, производимого независимыми организациями здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2006 года N 567. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 декабря 2006 года N 4492. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года № 311.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 29.04.2010 № 311.
В целях реализации  Закона Республики Казахстан "Об охране здоровья граждан"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила патологоанатомического вскрытия, производимого независимыми организациями здравоохранения.
2. Руководителям департаментов здравоохранения областей и городов Астана и Алматы (по согласованию), республиканских организаций здравоохранения и медицинских высших учебных заведений довести настоящий приказ до патологоанатомов для руководства и исполнения со дня введения в действие настоящего приказа.
3. Департаменту лечебно-профилактической работы направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту организационно-правовой работы после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на директора Департамента лечебно-профилактической работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан Исмаилова Ж.К.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 ноября 2006 года N 567
Правила
патологоанатомического вскрытия, производимого
независимыми организациями здравоохранения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан "Об охране здоровья граждан" и определяют порядок проведения патологоанатомического вскрытия, производимого независимыми организациями здравоохранения. K090193
2. Патологоанатомическое вскрытие, производимое независимыми организациями здравоохранения, определяет патологоанатомическое исследование трупа больного, которое производится патологоанатомами, работающими в организациях, не имеющих административно-финансовой или иной зависимости от организации здравоохранения, где наступила смерть больного.
2. Порядок проведения патологоанатомического вскрытия,
производимого независимыми организациями здравоохранения
3. Патологоанатомическое вскрытие производится по требованию близких родственников или законного представителя умершего, с оформлением протокола вскрытия и заключения о причинах и механизме смерти.

Тәуелсіз денсаулық сақтау ұйымдары жүргізетін патологоанатомиялық сою ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2006 жылғы»23 қарашадағы№N 567 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 21 желтоқсандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4492 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 29 сәуірдегі N 311 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.04.29 N 311 бұйрығымен.
"Азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңын іске асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тәуелсіз денсаулық сақтау ұйымдары жүргізетін патологоанатомиялық сою ережесі бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау департаменттерінің, республикалық денсаулық сақтау ұйымдары мен медициналық жоғары оқу орындарының басшылары (келісім бойынша) осы бұйрықты қолданысқа енгізген күнінен бастап басшылыққа алу және орындау үшін патологоанатомдарға дейін жеткізсін.
3. Емдеу-алдын алу ісі департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оны бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Емдеу-алдын алу ісі департаментінің директоры Ж.Қ.Исмайыловқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2006 жылғы»23 қарашадағы
N 567 бұйрығымен бекітілген
Тәуелсіз патологоанатомиялық сою жүргізу
ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес әзірленді және тәуелсіз денсаулық сақтау ұйымы жүргізетін патологоанатомиялық сою тәртібін белгілейді. K090193
2. Тәуелсіз денсаулық сақтау ұйымдары жүргізген патологоанатомиялық сою сырқат қайтыс болған денсаулық сақтау ұйымдарынан әкімшілік-қаржылық немесе өзге тәуелділікте емес ұйымдарда жұмыс істейтін патологоанатомдар жүргізетін сырқаттың мәйітіне патологоанатомиялық зерттеулер жүргізуді анықтайды.
2. Денсаулық сақтау ұйымы жүргізетін тәуелсіз
патологоанатомиялық сою жүргізу тәртібі
3. Патологоанатомиялық сою қайтыс болған адамның жақын туыстарының немесе заңды өкілінің талабы бойынша, қажетті құжаттарды, сою хаттамаларын, сою нәтижелері туралы қорытындыны ресімдей отырып, жүргізіледі.

4. Патологоанатомическое вскрытие производится в организациях здравоохранения, являющихся самостоятельным юридическим лицом и не находящихся в служебной или иной зависимости от медицинских организаций, где умершему при жизни оказывалась медицинская помощь: в городских и областных централизованных патологоанатомических бюро, не входящих в структуру организации здравоохранения; на кафедрах патологической анатомии медицинских высших учебных заведений.
5. В случаях смерти больного в республиканских организациях здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Казахстан патологоанатомическое вскрытие, в качестве независимой организации, должны проводить кафедры патологической анатомии медицинских высших учебных заведений.
6. При отсутствии прозектуры при кафедре высшего учебного заведения, вскрытие производится сотрудниками кафедры на базе прозектуры организации здравоохранения, где наступила смерть больного или на базе городских и областных централизованных патологоанатомических бюро, не входящих в структуру организации здравоохранения.
7. Патологоанатомическое вскрытие производится при предоставлении в администрацию организации здравоохранения, где наступила смерть больного, письменного заявления близких родственников или законного представителя умершего.
8. Патологоанатомическое вскрытие производится при представлении в морг с трупом: направления, истории болезни или истории родов с амбулаторной картой беременной, или истории развития новорожденного, оформленных в установленном порядке.
9. Представляемые для проведения вскрытия трупов, история болезни или история родов с амбулаторной картой беременной, или история развития новорожденного, должны содержать: заключительный клинический диагноз с датой его установления, посмертный эпикриз, подлинники материалов проведенных исследований, визу руководителя или заместителя руководителя организации здравоохранения с указанием цели направления на независимое патологоанатомическое вскрытие.
10. Патологоанатомическое вскрытие может производиться в любые сроки после констатации биологической смерти.
11. При выявлении во время патологоанатомического вскрытия признаков насильственной смерти или подозрений на нее, патологоанатому необходимо:
1) направить письменное уведомление начальнику патологоанатомического бюро (заведующему кафедрой) или его заместителю и в администрацию организации здравоохранения, где наступила смерть больного;
2) принять меры к сохранению трупа, его органов и тканей для дальнейшего судебно-медицинского исследования;

4. Тәуелсіз патологоанатомиялық сою дербес және қызметтік немесе медициналық ұйымдардан өзге де тәуелділікте емес, қайтыс болған адамның тірі кезінде медициналық көмек көрсетілген заңды тұлға болып табылатын денсаулық сақтау ұйымдарында; денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымына енбейтін қалалық және облыстық орталықтандырылған патологоанатомиялық бюрода; медициналық жоғары оқу орындарындағы патологиялық анатомия кафедраларында жүргізіледі.
5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің республикалық денсаулық сақтау ұйымдарында сырқат қайтыс болған жағдайда патологоанатомиялық союды тәуелсіз ұйымдар ретінде медициналық жоғары оқу орындарының патологиялық анатомия кафедрасы жүргізуі тиіс.
6. Жоғары оқу орындары кафедрасының жанында прозектуралар болмаған жағдайда тәуелсіз союларды сырқат қайтыс болған денсаулық сақтау ұйымдарының прозектуралар базасында немесе денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымына кірмейтін қалалық және облыстық орталықтандырылған патологоанатомиялық бюрода кафедра қызметкерлері жүргізеді.
7. Патологоанатомиялық сою сырқат қайтыс болған денсаулық сақтау ұйымының әкімшілігіне қайтыс болған адамның жақын туыстарының немесе заңды өкілінің жазбаша өтініш беруі кезінде жүргізіледі.
8. Тәуелсіз патологоанатомиялық сою мәйітханаға тек мәйітпен бірге белгіленген тәртіппен ресімделген сырқатнамасын немесе жүкті әйелдің амбулаториялық картасымен бірге босану сырқатнамасын немесе жаңа туған нәрестенің даму сырқатнамасын тапсырған жағдайда ғана жүргізіледі.
9. Тәуелсіз союға ұсынылған жүкті әйелдің сырқатнамасы немесе амбулаториялық картасымен бірге босану сырқатнамасы немесе жаңа туған нәрестенің даму сырқатнамасы күні белгілене отырып, қорытынды клиникалық диагноздан, қайтыс болу эпикризі, жүргізілген зерттеулер материалдарының түпнұсқаларынан, тәуелсіз патологоанатомиялық союға жолдау мақсаты көрсетілген денсаулық сақтау ұйымы басшысының немесе басшы орынбасарының қолынан тұрады.
10. Патологоанатомиялық сою кез-келген мерзімде биологиялық қайтыс болу анықталғаннан кейін жүргізілуі мүмкін.
11. Патологоанатомиялық сою кезінде зорлап өлтіру белгілерін анықтағанда немесе оған күдіктеген жағдайда патологоанатом:
1) патологоанатомиялық бюроның бастығын (меңгерушісін) немесе оның орынбасарына және сырқат қайтыс болған денсаулық сақтау ұйымының әкімшілігіне хабарлауы;
2) ары қарай сот-медициналық зерттеу жүргізу үшін мәйітті, оның мүшелері мен тіндерін сақтау шараларын қабылдауы;

3) оформить на проведенную часть прерванного патологоанатомического вскрытия протокол с обоснованием передачи трупа для производства судебно-медицинского исследования.
12. При необходимости патологоанатом может направить историю болезни (историю родов, амбулаторную карту беременной или историю развития новорожденного) на рецензию специалисту, имеющему высшую категорию с целью оценки качества проведенного лечения больного, техники проведения медицинских манипуляций и оценки качества медикаментозной терапии.
13. При патологоанатомическом вскрытии обязательно присутствие представителя администрации организации здравоохранения, направившего труп умершего на патологоанатомическое вскрытие, производимое независимыми организациями здравоохранения.
14. Присутствие близких родственников или законного представителя умершего при проведении независимого патологоанатомического вскрытия не допускается.
15. В случаях смерти больного в амбулаторно-поликлинических условиях при направлении на патологоанатомическое вскрытие трупа амбулаторно-поликлиническая организация прилагает следующую сопроводительную документацию:
1) бланк-направление на патологоанатомическое вскрытие;
2) медицинскую карту амбулаторного больного с записью о констатации смерти, с заключительным клиническим диагнозом и посмертным эпикризом.
16. В случае доставки трупа скорой медицинской помощью прилагается сопроводительный лист скорой помощи.
17. На случаи смерти больного в машине скорой медицинской помощи распространяется порядок проведения вскрытий трупов, умерших в стационаре.
18. Результаты патологоанатомического вскрытия, производимого независимыми организациями здравоохранения, оформляются в виде протокола патологоанатомического вскрытия и заключения о причинах и механизме смерти. Копия протокола патологоанатомического вскрытия с заключением о причинах и механизме смерти направляется в местные органы государственного управления здравоохранения. Оригинал протокола патологоанатомического вскрытия и заключения о причинах и механизме смерти остается в медицинской организации, где производилось патологоанатомическое вскрытие.
19. Близкие родственники или законный представитель умершего, подписавшие заявление о проведении патологоанатомического вскрытия, производимого независимыми организациями здравоохранения, могут ознакомиться с результатами исследования с выдачей на руки копии заключения о причинах и механизме смерти.

3) үзілген патологоанатомиялық союдың жүргізілген бөлігіне сот-медициналық зерттеу жүргізу үшін мәйітті беру негіздемесімен жалпыға бірдей нысан бойынша хаттамасын ресімдеуі қажет.
12. Қажет болған жағдайда патологоанатом сырқатнаманы (босану сырқатнамасын, жүкті әйелдің амбулаториялық картасын немесе жаңа туған нәрестенің даму сырқатнамасын) білікті маманға рецензияға сырқатты қарау сапасын бағалау, медициналық манипуляцияларды жүргізу техникасын бағалау және дәрі-дәрмектік терапияның сапасын бағалау мақсатында жіберуге құқылы.
13. Патологоанатомиялық сою кезінде тәуелсіз денсаулық сақтау ұйымдарында жүргізілген патологоанатомиялық союға қайтыс болған адамның мәйітін жіберген денсаулық сақтау ұйымының әкімшілігі өкілінің қатысуы міндетті.
14. Патологоанатомиялық сою жүргізу кезінде отбасы мүшелерінің, жақын туыстарының немесе заңды өкілінің қатысуына жол берілмейді.
15. Сырқат амбулаториялық-емханалық жағдайда қайтыс болған кезде мәйітті патологоанатомиялық союға жіберу кезінде амбулаториялық-емханалық ұйым мынадай құжаттарды қоса береді:
1) белгіленген тәртіпке сәйкес толтырылған патологоанатомиялық союға жолдау бланкі;
2) қайтыс болуы анықталғандығы жазбасы, қорытынды клиникалық диагнозы мен қайтыс болу эпикризі бар амбулаториялық сырқаттың медициналық картасы қоса беріледі.
16. Мәйітті жедел медициналық жәрдеммен әкелген жағдайда жедел жәрдемнің ілеспе парағы қоса беріледі.
17. Сырқат жедел медициналық жәрдем машинасында қайтыс болған жағдайда стационарда қайтыс болған адамдардың мәйіттерін союға ұқсас тәртіп қолданылады.
18. Тәуелсіз денсаулық сақтау ұйымдары жүргізетін патологоанатомиялық сою нәтижелері қорытынды патологоанатомиялық диагноз бен эпикриз ресімделген патологоанатомиялық сою хаттамасы және қайтыс болу себептері мен механизмі туралы қорытындылар түрінде ресімделеді. Патологоанатомиялық диагноз бен эпикриз ресімделген
патологоанатомиялық сою хаттамасының көшірмесі денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына жіберіледі. Патологоанатомиялық сою хаттамасы және қайтыс болу себептері мен механизмі туралы қорытындылардың төлнұсқалары патологоанатомиялық сою жүргізілген медициналық ұйымда қалады.
19. Патологоанатомиялық сою жүргізу туралы өтінішке қол қойған отбасы мүшелері, жақын туыстары немесе заңды өкілі тәуелсіз денсаулық сақтау ұйымдары жүргізген зерттеу нәтижелерімен қайтыс болу себептері мен механизмі туралы қорытындының көшірмелерін беру арқылы таныса алады.