Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации автомобильных транспортных средств"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года № 626. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2007 года № 4527. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от от 30 июня 2010 года № 476
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.06.2010 № 476.
В соответствии с подпунктом 6) статьи 7, подпунктом 1) статьи 17 Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации автомобильных транспортных средств".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Белоног А.А.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
И.о. Министра
"СОГЛАСОВАН"
Министр транспорта и
коммуникаций
Республики Казахстан
5 января 2007 года
Утверждены приказом и.о. Министра
здравоохранения Республики Казахстан
от 15 декабря 2006 года N 626
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и
эксплуатации автомобильных транспортных средств 1. Общие положения
1. Санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации автомобильных транспортных средств" (далее - санитарные правила) предназначены для юридических и физических лиц, деятельность которых связана с оказанием услуг по перевозке пассажиров.
2. Настоящие санитарные правила не распространяются на грузовые, специальные и специализированные автомобильные транспортные средства, прицепы, полуприцепы, седельные тягачи.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и
эксплуатации автомобильного транспортного средства
3. Водитель и пассажиры при перевозке должны быть защищены от неблагоприятных метеорологических факторов, паров топлива, выхлопных газов и горюче-смазочных материалов.

"Автомобиль көлігін күтіп - ұстау мен пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау Министрлігінің 2006 жылғы 15 желтоқсандағы N 626 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 25 қаңтардағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4527 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 маусымдағы N 476 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.06.30 N 476 бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 10) тармақшасына, 17-бабының 1-тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Автомобиль көлігін күтіп - ұстау мен пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (Белоног А.А.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру - құқықтық жұмыс департаменті (Акрачкова Д.В.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуге өткеннен кейін ресми жариялауға жіберсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
Міндетін атқарушы
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
көлік және коммуникация
министрі
___________________
2007 жылғы 5 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2006 жылғы»15 желтоқсандағы
N 626 бұйрығымен бекітілген
"Автомобиль көлігін күтіп ұстау мен пайдалануға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар"
туралы санитарлық-эпидемиологиялық
ережелер мен нормалар
1. Жалпы ереже
1. "Автомобиль көлігін күтіп ұстау мен пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" туралы санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар (бұдан әрі-санитарлық ереже) жолаушыларға тасымалдау қызметін көрсететін жеке және заңды тұлғаларға арналған.
2. Осы санитарлық ереже жүк тасымалдайтын, арнаулы және арнайы автомобиль көлік құралдарына қолданылмайды.
2. Автомобиль көлігін күтіп ұстау мен пайдалануға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
3. Жұмыс істеуші және жолаушы тасымалдау жағдайына жағымсыз метеорологиялық факторлардан, отынның буынан, автокөліктен шығатын газдардан, жанар-жағар май материалдарынан қорғалуға тиіс.
жүргізушінің жұмыс орны мен салонында болуына жол берілмейді.

4. Используемые топливо и горюче-смазочные материалы должны быть разрешены к применению в Республике Казахстан.
5. Выпускные трубопроводы двигателя должны обеспечивать отведение отработанных газов вниз и назад.
6. Технические средства по созданию оптимальных условий труда (отопление вентиляторы, кондиционеры, воздухоохладители, уплотнители, сервисные механизмы, виброизоляторы, шумоизоляторы) должны находиться в исправном состоянии весь период эксплуатации автотранспортного средства.
7. Ветровые и боковые стекла не должны иметь трещин и затемнений.
8. Температура воздуха в кабине в холодный период при перевозке пассажиров должна быть не ниже + 14 градусов Цельсия (далее - 0 С) и не выше 21С 0 при относительной влажности 70-75 процентов (далее - %).
9. Для районов с высокой влажностью наружного воздуха и при применении воздухоохладителей допускается повышение относительной влажности в кабине на 10 %. Температура внутренних поверхностей кабины при перевозке пассажиров, в холодный период года не должна быть ниже температуры воздуха в кабине более чем на 3 0 С, в теплый период - не выше 35 0 С, за исключением стекол.
10. Системы вентиляции кабины должны обеспечивать предварительную очистку подаваемого воздуха от пыли, возможность плавного регулирования температуры, скорости и направления воздушного потока.
11. Для предотвращения проникновения пыли в кабину должны использоваться фильтры системы очистки воздуха и устанавливаться снаружи кабины. Фильтры должны легко заменяться, очищаться и обеспечивать требуемую степень очистки воздуха в течение рабочей смены.
12. Концентрация вредных веществ в кабине должна соответствовать установленным гигиеническим нормативам.
13. Автотранспортные средства должны оснащаться осветительными приборами, которые должны создавать равномерность освещения без глубоких теней и исключать ослепление водителя.
14. Освещенность кабины, создаваемая светильниками общего освещения, должна составлять не менее 10 люкс (далее - лк) на уровне щитка приборов.
15. Освещенность шкалы приборов должна быть не менее 1,2 лк.
16. На сидениях и спинках сидений водителя и пассажиров не допускаются провалы, выступающие пружины и острые углы.
17. Покрытие сидений, спинки и подлокотников водителя должно быть прочным, мягким, воздухопроницаемым, легко моющимся, изготовленным из материалов разрешенных к применению в Республике Казахстан.
18. Управление дверьми должно исключать возможность их самопроизвольного открытия во время движения.

4. Қолданылатын отын және жанар - жағар майлар Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген болуы керек.
5. Машина қозғалтқышының өткізгіш құбырлары пайдаланған газдарды төмен қарай және артқы жағынан шығуын қамтамасыз етуге тиіс.
6. Жұмыстың оңтайлы жағдайларын тудыратын техникалық құралдар (жылытқыш, желдеткіш, кондиционер, ауаны салқындатқыш, тығыздағыштар, сервистік механизмдер, дірілді, шуды оқшаулағыштар) автокөлікті пайдаланатын барлық кезеңде жұмыс істеп тұруға тиіс.
7. Желге қарсы және бүйірдегі әйнектерінің сынған жарығы болмай, әйнегі көлеңкеленбеуі керек.
8. Кабинаның ішіндегі ауа адам тасымалдау жағдайына суық кезеңдерде салыстырмалы ылғалдық 70-75 пайыз (бұдан әрі - %) болған жағдайда + 14 градус Цельсиядан (бұдан әрі - 0 С) төмен және плюс 21 0 С жоғары болмауы керек.
9. Сыртқы ауаның ылғалдығы жоғары болатын аудандар үшін және ауа салқындатқышты қолданған жағдайда кабинаның ішіндегі салыстырмалы ылғалдықты 10% көбейтуге рұқсат етіледі. Кабинаның ішкі беттерінің температурасы суық кезеңдерде кабинаның ішіндегі ауаның температурасынан 3 0 С кем болмауы, ал әйнегін есептемегенде, жылы кезеңдерде 35 0 С жоғары болмауға тиіс.
10. Кабинаның және жолаушылар салонының желдету жүйесі ішке берілетін ауаны біртіндеп алдын ала шаңнан тазартып, ауа ағынын температурасын, жылдамдығын және бағатын реттеуді қамтамасыз етуі керек.
11. Кабинаның ішіне шаңның кіруін болдырмас үшін ауаны тазарту жүйесінің сүзгіштері қолданылып және ол кабинаның сыртқы жағынан орнатылады. Сүзгіштер жеңіл ауыстырылып, тазартылып және жұмыс ауысымы барысында ауаны тазарту деңгейін қамтамасыз етуге тиіс.
12. Кабинаның ішіндегі зиянды заттардың қанықпасы белгіленген гигиеналық нормативтерге сай болуы керек.
13. Автокөліктер жарық беретін аспаптармен жабдықталып, олар терең көлеңкесіз, біркелкі жарық беруі және жүргізушінің көзін шағылыстырмауға тиіс.
14. Жалпы жарық түсіретін шамдардың кабинадағы жарық қуаттылығы приборлар қалқалының деңгейіндегі кемінде 10 люкс (бұдан әрі - лк) құрауға тиіс.
15. Приборлар шкалаларының жарық қуаттылығы кемінде 12 лк болуға тиіс.
16. Отырғышта және оның арқалығында ойықтардың, сыртқа шығып тұратын серіппелердің, үшкір бұрыштарының болуына рұқсат етілмейді.
17. Жүргізуші отырғышының сырты, арқасы, шынтақ тірейтін жері сол сияқты жолаушыларға арналған отырғыштардың сыртқы қабаты жұмсақ, ауа өткізетін, жеңіл жуылатын, Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген, материалдан жасалуы керек.
18. Есікті ашып-жабуды басқаратын тетігі жүріп бара жатқан кезде өздігінен ашылып кету мүмкіндігін болдырмауы керек.

19. Автотранспортные средства должны иметь санитарный паспорт установленного образца на соответствие требованиям настоящих санитарных правил.
20. Все работающие должны проходить предварительный при поступлении на работу и периодический медицинский осмотр в соответствии с требованиями приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 марта 2004 года N 243 "Об утверждении Перечня вредных производственных факторов, профессий, при которых обязательны предварительные и периодические медицинские осмотры и Инструкции по проведению обязательных предварительных и периодических медицинских осмотров работников, подвергающихся воздействию вредных, опасных и неблагоприятных производственных факторов", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2780.
21. Автотранспортные средства должны быть обеспечены медицинской аптечкой, оснащенной в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2004 года N 876 "Об утверждении состава аптечки первой помощи для оказания неотложной медицинской помощи населению", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3358.

19. Автокөліктің осы санитарлық ережелердің талаптарына сай, белгіленген үлгідегі санитарлық төлқұжаты болуы керек.
20. Барлық жұмыскерлер жұмысқа кіру алдында алдын ала және кезеңмен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 12 наурызында N 243 бұйрығымен бекітілген, Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркейтін Реестрде N 2780 тіркелген "Алдында алдын ала және кезеңмен міндетті түрде медициналық тексерістен өтуі керек зиянды өндірістік факторлар, кәсіптер Тізбесін бекіту туралы" және "Зиянды, қауіпті және қолайсыз өндірістік факторлардың ықпалында жұмыс істеген жұмыскерлерді алдын ала және кезеңмен міндетті түрде медициналық тексерістен өткізу бойынша Нұсқауға" сәйкес медициналық тексерістен өтуі керек.
21. Автокөлік Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылы 20 желтоқсанда N 876 бұйрығымен бекітілген, Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркейтін Реестрде N 3358 тіркелген "Тұрғындарға жедел медициналық көмек көрсету үшін қажетті алғашқы көмек кобдишасының құрамын бекіту туралы" құжатқа сәйкес медициналық қобдишамен жабдықталуы керек.