Об утверждении Правил оказания бесплатной медицинской и лекарственной помощи ВИЧ-инфицированным и больным СПИД
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 мая 2007 года № 314. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2007 года № 4685. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 мая 2010 года № 377
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 24.05.2010 № 377.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 5 октября 1994 года " О профилактике и лечении ВИЧ-инфекции и СПИД", ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания бесплатной медицинской и лекарственной помощи ВИЧ-инфицированным и больным СПИД.
2. Руководителям департаментов (управлений) здравоохранения областей и городов Алматы, Астаны, республиканских организаций здравоохранения принять к руководству настоящий приказ.
3. Департаменту лечебно-профилактической работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Исмаилов Ж.К.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан в установленном порядке.
4. Департаменту организационно-правового обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Мухамеджанов Ж.М.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 16 мая 2007 года N 314
Правила
оказания бесплатной медицинской и лекарственной
помощи ВИЧ-инфицированным и больным СПИД 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания бесплатной медицинской и лекарственной помощи ВИЧ-инфицированным и больным СПИД разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О профилактике и лечении ВИЧ-инфекции и СПИД". K090193
2. Медицинская помощь и лекарственное обеспечение ВИЧ-инфицированных и больных СПИД оказывается в медицинских организациях, имеющих лицензию на медицинскую и врачебную деятельность, выданную в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Медицинская помощь и лекарственное обеспечение ВИЧ-инфицированных и больных СПИД осуществляется в пределах гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП).

АИТВ жұқтырғандарға және ЖҚТБ-мен ауыратындарға тегін медициналық әрі дәрілік көмек көрсету ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2007 жылғы 16 мамырдағы N 314 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 7 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4685 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 24 мамырдағы № 377 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.05.24 № 377 Бұйрығымен.
"АҚТҚ инфекциясының және ЖҚТБ-ның алдын алу және емдеу туралы" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 5 қазандағы Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған АИТВ жұқтырғандар мен ЖҚТБ-мен ауыратындарға тегін медициналық және дәрілік көмек көрсету ережесі бекітілсін.
2. Облыстардың және Астана, Алматы қалалары денсаулық сақтау департаменттерінің (басқармаларының), республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының басшылары осы бұйрықты басшылыққа алсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Емдеу - алдын алу ісі департаменті (Ж.Қ. Исмаилов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық қамтамасыз ету департаменті(Ж.М. Мұхамеджанов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
6. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін
атқарушы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2007 жылғы 16 мамырдағы
N 314 бұйрығымен бекітілген
АИТВ жұқтырғандарға және ЖҚТБ-мен ауыратындарға
тегін медициналық әрі дәрілік көмек көрсету ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы АИТВ жұқтырғандарға және ЖҚТБ-мен ауыратындарға тегін медициналық әрі дәрілік көмек көрсету ережесі "АҚТҚ инфекциясының және ЖҚТБ-ның алдын алу және емдеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген. K090193
2. АИТВ жұқтырғандарға және ЖҚТБ-мен ауыратындарға медициналық көмек Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес медициналық және дәрігерлік қызметке берілген лицензиясы бар бастапқы медициналық - санитарлық көмек ұйымдарында көрсетіледі.
3. АИТВ жұқтырғандарға және ЖҚТБ-мен ауыратындарға медициналық көмек көрсету әрі оларды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету тегін медициналық көмектің кепілді көлемінің (бұдан әрі - ТМККК) шеңберінде жүзеге асырылады. P092136P091887

4. Объем медицинской помощи, включая лекарственное обеспечение и лабораторные методы исследования, определяется протоколами диагностики и лечения (далее - Протоколы).
2. Медицинская помощь ВИЧ-инфицированным
и больным СПИД на амбулаторном уровне
5. Медицинская помощь на амбулаторном уровне ВИЧ-инфицированным и больным СПИД оказывается организациями первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП), консультативно-диагностическими поликлиниками, региональными центрами по профилактике и борьбе со СПИД (далее - Центр СПИД).
6. Медицинская помощь ВИЧ-инфицированным и больным СПИД может оказываться с использованием стационарозамещающих технологий в соответствии с Протоколами.
7. При необходимости стационарного лечения ВИЧ-инфицированных и больных СПИД, врач в соответствии с установленным диагнозом выдает направление в организацию общей лечебной сети с указанием полного диагноза, с учетом принципов конфиденциальности.
3. Медицинская помощь ВИЧ-инфицированным и
больным СПИД на стационарном уровне
8. Медицинская помощь ВИЧ-инфицированным и больным СПИД на стационарном уровне в соответствии с установленным диагнозом оказывается в общей лечебной сети любого уровня (районного, городского, областного).
9. Медицинская помощь ВИЧ-инфицированным и больным СПИД на стационарном уровне, оказываемая по направлению специалистов Центров СПИД, организаций ПМСП или иных медицинских организаций осуществляется в пределах ГОБМП.
10. Оказание высокоспециализированной медицинской помощи в республиканских медицинских организациях ВИЧ-инфицированным и больным СПИД осуществляется в соответствии с Правилами об оказании высокоспециализированной медицинской помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года N 941 , зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 2635.
11. При выписке из стационара пациенту выдается выписка из истории болезни, где указывается полный клинический диагноз, проведенный объем обследования, лечения и рекомендации по дальнейшему наблюдению за больным.
Одновременно передается информация о пациенте в организацию ПМСП, по месту жительства больного с учетом принципов конфиденциальности.
4. Порядок лекарственного обеспечения
ВИЧ-инфицированных и больных СПИД
12. При амбулаторном лечении обеспечение лекарственными средствами ВИЧ-инфицированных и больных СПИД осуществляется бесплатно через аптечные организации по рецептам врачей в соответствии с Правилами обеспечения лекарственными средствами граждан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2006 года N 962 "Об утверждении Правил обеспечения лекарственными средствами граждан". P092135

4. Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді және зертханалық зерттеу әдістерін қоса алғанда, медициналық көмектің көлемі Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен диагностика және емдеу хаттамаларымен (бұдан әрі - Хаттамалар) белгіленеді.
2. АИТВ жұқтырғандарға және ЖҚТБ-мен ауыратындарға
амбулаториялық деңгейде медициналық көмек көрсету
5. АИТВ жұқтырғандарға және ЖҚТБ-мен ауыратындарға медициналық көмекті бастапқы медициналық-санитарлық көмек ұйымдары (бұдан әрі - БМСК), консультациялық-диагностикалық емханалар, өңірлік ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес орталықтары (бұдан әрі - ЖҚТБ орталығы) көрсетеді.
6. АИТВ жұқтырғандарға және ЖҚТБ-мен ауыратындарға медициналық көмек стационарды алмастырушы технологияларды пайдалана отырып, Хаттамаларға сәйкес көрсетілуі мүмкін.
7. АИТВ жұқтырғандарды және ЖҚТБ-мен ауыратындарды стационарлық емдеу қажет болғанда, дәрігер құпиялылық принциптерін ескере отырып, қойылған диагнозына сәйкес жалпы емдеу жүйесінің ұйымына жолдама береді.
3. АИТВ жұқтырғандарға және ЖҚТБ-мен ауыратындарға стационарлық деңгейде медициналық көмек көрсету
8. АИТВ жұқтырғандарға және ЖҚТБ-мен ауыратындарға медициналық көмек қойылған диагнозына сәйкес кез келген деңгейдегі (аудандық, қалалық, облыстық) жалпы емдеу жүйесінде көрсетіледі.
9. АИТВ жұқтырғандарға және ЖҚТБ-мен ауыратындарға стационарлық деңгейдегі медициналық көмек ЖҚТБ орталықтары, БМСК ұйымдары мамандарының жолдамасы бойынша ТМККК шеңберінде көрсетіледі.
10. Республикалық медицина ұйымдарында АИТВ жұқтырғандарға және ЖҚТБ-мен ауыратындарға жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2635 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 22 желтоқсандағы N 941 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
11. Стационардан шығарғанда емделушіге ауру тарихынан үзінді беріледі, онда толық клиникалық диагнозы жүргізілген тексерудің, емдеудің көлемі мен сырқатты бұдан әрі қадағалау бойынша ұсынымдар көрсетіледі.
Сонымен бірге, сырқаттың тұрғылықты жеріндегі БМСК ұйымына құпиялылық принципі ескеріле отырып, емделуші туралы ақпарат жіберіледі.
4. АИТВ жұқтырғандарды және ЖҚТБ-мен ауыратындарды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету тәртібі
12. Амбулаторлық емдеу кезінде АИТВ жұқтырғандарды және ЖҚТБ-мен ауыратындарды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету "Азаматтарды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 6 қазандағы N 962 қаулысымен бекітілген Азаматтарды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету ережесіне сәйкес дәрігерлердің рецепттері бойынша тегін дәріхана ұйымдары арқылы жүзеге асырылады. P092135

13. При стационарном лечении лекарственное обеспечение ВИЧ-инфицированных и больных СПИД, в том числе для лечения сопутствующих заболеваний осуществляется в соответствии с Протоколами и в пределах списка основных (жизненно важных) лекарственных средств, утвержденного приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2004 года N 883 , зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 3331.

13. АИТВ жұқтырғандарды және ЖҚТБ-мен ауыратындарды, оның ішінде қосалқы ауруларын емдеу үшін стационарлық емдеу кезінде дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету Хаттамаларға сәйкес және Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде N 3331 болып тіркелген Қазақстан Республикасы денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2004 жылғы 22 желтоқсандағы N 883 бұйрығымен бекітілген уәкілетті орган бекіткен Негізгі (өмірлік маңызы бар) дәрілік заттар тізімінің шеңберінде жүзеге асырылады.
____________________________________