Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, содержанию и эксплуатации промывочно-пропарочных станций и пунктов промывки вагонов"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 мая 2007 года № 306. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2007 года № 4762. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от от 30 июня 2010 года № 476
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.06.2010 № 476.
В соответствии с подпунктом 10)  статьи 7 , подпунктом 1)   статьи 17 Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения",  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, содержанию и эксплуатации промывочно-пропарочных станций и пунктов промывки вагонов".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Белоног А.А.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правового обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Мухамеджанов Ж.М.) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора - Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
И.о. Министра
"СОГЛАСОВАН"
Министр транспорта и
коммуникаций
Республики Казахстан
Утверждены приказом
И.о.Министра здравоохранения
Республики Казахстан
15 мая 2007 года N 306
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, содержанию и
эксплуатации промывочно-пропарочных станций и пунктов промывки вагонов"
1. Общие положения
1. Настоящие санитарно-эпидемиологические правила и нормы (далее - санитарные правила) предназначены для физических и юридических лиц, деятельность которых связана с проектированием, содержанием и эксплуатацией промывочно-пропарочных станций (далее - ППС) и пунктов промывки грузовых вагонов (далее - ППВ).

"Жуу-буландыру станцияларын және вагондарды жуу пункттерін жобалауға, пайдалануға және күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2007 жылғы 15 мамырдағы N 306 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 27 маусымдағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4762 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 маусымдағы N 476 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.06.30 N 476 бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 10) тармақшасына, 17-бабының 1) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Жуу-буландыру станцияларын және вагондарды жуу пункттерін жобалауға, пайдалануға және күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (Белоног А.А.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұйымдастыру-құқықтық қамтамасыз ету департаменті (Мұхамеджанов Ж.М.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялауға жіберсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетінің төрағасы - Қазақстан Республикасы Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері А.А. Белоногқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің
міндетін атқарушы
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация
министрі
_________________С. Ахметов
2007 жылғы 31 мамыр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
2007 жылғы 15 мамырдағы
N 306 бұйрығымен бекітілген
"Жуу-буландыру станцияларын және вагондарды жуу пункттерін жобалауға, пайдалануға және күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары 1. Жалпы ережелер
1. Осы санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормалар (бұдан әрі - санитарлық ереже) қызметі жуу-буландыру станцияларын (бұдан әрі - ЖБС) және жүк вагондарын жуу пункттерін (бұдан әрі - ВЖП) жобалауға, пайдалануға және күтіп-ұстауға байланысты жеке және заңды тұлғаларға арналған.

2. Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию
промывочно-пропарочных станций и пунктов промывки грузовых вагонов
2. Проектирование ППС и ППВ должно проводиться в соответствии с требованиями санитарно-эпидемиологических правил и норм (далее - СанПиН) "Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию производственных объектов", утвержденных приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 июля 2005 года  N 334 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3792 (далее - приказ N 334).
3. На проекты строительства, установку нового оборудования, внедрение новых технологий, условия водопользования и спуска сточных вод, выбросы в атмосферный воздух вредных веществ, утилизацию отходов должно быть санитарно-эпидемиологическое заключение.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию территории,
производственных помещений и оборудования
4. ППС и ППВ должны быть обеспечены водой для хозяйственно-питьевых и технологических целей от централизованного водопровода.
5. Качество воды должно соответствовать требованиям приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2004 года  N 506 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2999.
6. ППС и ППВ должны иметь центральное отопление и канализацию, освещение и вентиляцию в соответствии с требованиями приказа N 334.
7. Санитарно-защитная зона для ППС и ППВ устанавливается в соответствии с требованиями приказа N 334.
8. Участок территории, на котором проводится обработка цистерн и вагонов, должна иметь твердое покрытие.
9. Обработка цистерн при подготовке их к ремонту и наливу должна проводиться на эстакадах.
10. Охлаждение, сушка и вентилирование котлов цистерн после пропарки и промывки должны проводиться приточным воздухом от специальных вентиляционных установок производительностью 3600-5000 кубических метров в час (далее - м 3 /час) воздуха с не менее 100-кратным воздухообменом.
11. Металлические элементы эстакад должны иметь заземление.
12. Пути, на которых проводится заправка цистерн, должны быть оборудованы желобами и другими приспособлениями для стока остатков нефтепродуктов. Люки и приямки на отстойниках и трубопроводах должны быть закрыты крышками.
13. На территории ППС и ППВ все люки, обеспечивающие доступ к подземным коммуникациям, должны быть закрытыми, траншеи и канавы должны иметь ограждения и переходные мостики с перилами высотой не менее 1 м.

2. Жуу-буландыру станцияларын және жүк вагондарын жуу пункттерін жобалауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
2. ЖБС және ВЖП жобалау Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3792 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 8 шілдедегі N 334  бұйрығымен (бұдан әрі - N 334 бұйрық) бекітілген "Өндірістік объектілерді жобалауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларының (бұдан әрі - СанЕжН) талаптарына сай жүргізілуі тиіс.
3. Құрылыс жобаларына, жаңа жабдықтарды орнатуға, жаңа технологияны енгізуге, суды пайдалану жағдайына және жиналған суды сыртқа жіберуге, атмосфера ауасына зиянды заттарды жіберуге, қалдықтарды жоюға санитарлық-эпидемиологиялық қорытындысы берілуге тиіс.
3. Өндірістік үй-жайларды, аумақтарды күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
4. ЖБС және ВЖП шаруашылық-ауыз су және технологиялық мақсатта орталықтанған су құбырының суымен қамтамасыз етілуі қажет.
5. Судың сапасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2999 болып тіркелген "Шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау және мәдени-тұрмыстық суды пайдалану орындары жөніндегі санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2004 жылғы 28 маусымдағы N 506  бұйрығының талаптарына сәйкес болуы тиіс.
6. ЖБС және ВЖП N 334 бұйрықтың талаптарына сәйкес орталықтанған жылу және кәріз, жарық және желдеткіш болуға тиіс.
7. ЖБС және ВЖП арналған санитарлық қорғау аймағы N 334 бұйрықтың талаптарына сәйкес белгіленеді.
8. Цистерналарға және вагондарға өңдеу жүргізілетін учаскедегі аумақ қатты жамылғымен жабылуы тиіс.
9. Цистерналарды жөндеуге және құюға дайындау кезінде оларды өңдеу эстакадаларда жүргізілуі тиіс.
10. Цистерна қазандықтарын булау және жуудан кейін салқындату, кептіру және желдету ауа алмасудың 100 жиілігінен кем емес ауаның сағатына 3600-5000 текше метр (бұдан әрі - м 3 /сағ) өнімділігімен арнайы желдеткіш қондырғыларынан ауаны сыртқа таратумен жүргізілуі тиіс.
11. Эстакадалардың металл элементтері жерлендірілуге тиіс.
12. Цистерналарды толтыру жүргізілетін жолдар мұнай өнімдері қалдықтарын сыртқа шығаруға арналған науалармен және басқа да құралдармен жабдықталуы тиіс. Тұндырғыдағы және труба құбырындағы люктер және ұяшықтар қақпақпен жабылуға тиіс.
13. ЖБС және ВЖП аумақтарындағы жер асты коммуникацияларына түсуді қамтамасыз ететін барлық люктер жабық болуы, ор және жыралар қоршалуы және 1 м-ден кем емес биіктіктегі ұстап өтетін жақтауы бар өту көпірінің болуы тиіс.

14. Междурельсовые лотки для отвода промывочных вод должны быть закрыты съемными щитами, в местах слива остатков нефтепродуктов и промывочной жидкости из цистерн - металлическими решетками. Междурельсовые лотки эстакад, расположенных в крытых депо, должны быть оборудованы вытяжной вентиляцией.
15. В зимний период года после открытия ворот для пропуска подвижного состава система отопления здания должна обеспечивать восстановление температуры воздуха в помещении за короткий промежуток времени.
16. Воздушно-тепловые завесы должны быть сблокированы с воротами, открытие и закрытие которых должно быть механизировано.
17. Производственные помещения, эстакады и территория ППС и ППВ должны иметь естественное и искусственное освещение. Коэффициент естественной освещенности в крытых помещениях при боковом освещении должен быть равен 1,0-1,5 процента (далее - %), при верхнем и комбинированном освещении - 3,0-5,0 %. В пропарочных цехах должны устраиваться сплошные ленточные остекления с оборудованием фрамуг, имеющих механические приводы для их открытия и закрытия.
18. Удаление воздуха, подаваемого в котел цистерны, должно проводиться отсосами с объемом вытяжки 10000 м 3 /час из расчета на одну четырехосную цистерну. Зонты вытяжной вентиляции с очистными устройствами воздуха должны быть расположены над люками цистерн на высоте не более 1,5 м от них.
19. Вентиляционные установки для вентилирования котлов цистерн должны быть установлены в изолированных от основных цехов помещениях. В крытых помещениях объединять установки для вентилирования цистерн с приточной вентиляцией объектов не допускается.
20. Вентиляционные установки для вентилирования котлов цистерн, расположенных в крытых цехах, должны иметь шиберы или дроссель-клапаны. Вентиляционные камеры, короба и воздуховоды должны быть изготовлены из несгораемых материалов. Переключение вентиляционных агрегатов для вентилирования цистерн не допускается.
21. Установки для вентилирования котлов цистерн должны располагаться в изолированных от основных цехов помещениях в наименее загрязненных зонах промышленной площадки. Устройство на эстакадах прожекторов не допускается. Управление агрегатами, создающими шум и вибрацию, должно быть дистанционным.
22. Подача воздуха в дыхательные приборы должна осуществляться установками, обеспечивающими расход подаваемого воздуха 200 литров в минуту при давлении не более 0,03 МегаПаскаль (далее-МПа).
23. На каждую вентиляционную установку должен быть паспорт испытаний, в котором фиксируются значения состояния воздушной среды по каждому помещению или рабочему месту.

14. Жуынды суларды шығаруға арналған рельсаралық жыралар алынып-салынатын қалқанмен, цистерналардан мұнай өнімдерінің қалдықтарын және жуынды суларды төгу жерлері - металл торлармен берік жабылуға тиіс. Жабық деполарда орналасқан эстакадалардың рельсаралық жыралары сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталуға тиіс.
15. Жылдың қысқы кезеңінде жылжымалы құрамды өткізуге арналған қақпаны ашқан соң ғимараттың жылу жүйесі қысқа уақыт ішінде үй-жайдағы ауа температурасын қалыпқа келтіруді қамтамасыз етуі тиіс.
16. Ауа-жылыту пердесі дарбазамен блоктанған болуы, ашу және жабу механикаландырылған болуы тиіс.
17. Өндірістік үй-жайларда, ЖБС және ВЖП эстакадалары мен аумақтарында табиғи және жасанды жарық болуы тиіс. Жабық үй-жайлардағы табиғи жарықтың коэффициенті жанама жарығы кезінде 1,0-1,5 пайызға (бұдан әрі - %) тең болуы, жоғары және құрама жарық кезінде - 3,0-5,0%-ға тең болуы тиіс. Буландыру цехтарында оларды ашу және жабу үшін механикаландырылған жетегі бар фрамугпен жабдықталған тұтас таспа әйнектелу орнатылуға тиіс.
18. Цистернаның қазандығына берілетін ауаны шығару төрт осьті бір цистерна есебімен 10000 м 3 /сағ шығару көлемімен жергілікті сору-шатырымен жүргізілуі тиіс. Ауаны тазарту құрылғысы бар жергілікті сору желдеткішінің шатыры олардан 1,5 м кем емес биіктікте цистерна люгінің үстіне орналасуы тиіс.
19. Цистерналардың қазандықтарын желдетуге арналған желдеткіш қондырғылары үй-жайлардағы негізгі цехтардан оқшау орнатылуы тиіс. Жабық үй-жайларда цистерналарды сыртқа тарату желдеткішімен газсыздандыру үшін қондырғыларды біріктіруге рұқсат етілмейді.
20. Жабық цехтарда орналасқан эстакадалардағы цистерна қазандықтарын желдетуге арналған желдеткіш қондырғыларында шиберлер немесе дроссель-клапандар болуға тиіс. Желдеткіш камералары, қорап және ауа тартқыш жанбайтын материалдардан дайындалуы, желдеткіш агрегаттары жарылудан қауіпсіз болуы тиіс. Цистерналарды газсыздандыру үшін желдеткіш агрегаттарын ауыстырып қосуға болмайды.
21. Цистерналардың қазандықтарын желдетуге арналған қондырғылар өнеркәсіптік алаңшаның неғұрлым ластанған аймақтарындағы үй-жайлардың негізгі цехтарынан оқшау орналасуы тиіс. Эстакадаларда прожекторларды орнатуға рұқсат етілмейді. Шу және дірілді тудыратын агрегат қашықтықтан басқарылуы тиіс.
22. Тыныс алу аспаптарына ауаны жіберу 0,03 МегаПаскальдан (бұдан әрі - МПа) кем емес қысымда минутына берілетін ауаның 200 литр шығынын қамтамасыз ететін арнайы қондырғылармен жүзеге асырылуы тиіс.
23. Әрбір желдеткіш қондырғысына әр үй-жай немесе жұмыс орны бойынша ауа ортасының жағдайы жазылатын сынақ паспорты болуы тиіс.

24. На площадке открытой эстакады должны быть оборудованы утепленные кабины для кратковременного отдыха работающих и обогрева их в холодное время года. Кабины должны быть оборудованы приточной вентиляцией с подачей чистого воздуха в объеме не менее 30 м 3 /час на 1 человека. Воздух, подаваемый в кабины, в зимнее время должен подогреваться, в летнее - охлаждаться.
25. В основных и вспомогательных помещениях, на площадках, где возможно выделение паров и газов нефтепродуктов, должны использоваться светильники имеющие защитную арматуру. Светильники и стекла оконных рам должны очищаться по мере загрязнения.
26. Здание, в котором размещаются эстакады, должно быть оборудовано приточно-вытяжной вентиляцией. Приточная вентиляция должна быть общеобменной механической, вытяжная - общеобменной, через вытяжные шахты с механическим побуждением и с помощью местных отсосов от цистерн.
27. Эстакады должны иметь продольные барьеры и поручни высотой 1 м, переходные мостки и рабочие площадки. Эстакады для обработки цистерн должны иметь сплошной настил из прокатно-вытяжной стали, ступени для подъема на цистерны и должны систематически очищаться.
28. Подача приточного воздуха к рабочим местам должна осуществляться из незагрязненных зон.
29. В помещениях дежурного оператора, на эстакадах, в кабинах кратковременного отдыха, на междупутье и на рабочих местах должна быть предусмотрена световая и звуковая сигнализация.
30. На местах с устройствами для подачи сигнала тревоги должны размещаться таблички с перечнем установленных сигналов.
31. Для слива остатков перевозимых нефтепродуктов должны быть выделены резервуары, которые должны находиться на площадках, оборудованных очистными сооружениями с замкнутым (бессточным) использованием промывочной воды. Площадки должны иметь твердое покрытие.
32. Промывочные воды должны поступать в отстойники. Толщина слоя нефтепродуктов в нефтеловушке не должна превышать 100-150 мм. В ходе эксплуатации нефтеловушки и отстойники должны очищаться не реже одного раза в 5-7 дней.
33. При использовании открытой нефтеловушки расстояние от производственных зданий, сооружений, резервуаров должно быть не менее 50 м, а до обслуживающих нефтеловушку насосных и резервуаров - не менее 30 м. В фильтро-нейтрализаторах фильтрующий материал должен заменяться с периодичностью, устанавливаемой на основании результатов анализов проб профильтрованной воды и моечных растворов.
34. Собираемый с путей и территории ППС и ППВ загрязненный нефтепродуктами балласт, обтирочный материал, удаляемый из цистерн шлам, обеззараженные токсичные вещества, растворы, промывные воды должны вывозиться в специально отведенные места в соответствии с требованиями приказа N 334.

24. Ашық эстакада алаңшалары жұмыс істейіндердің қысқа мерзімдік демалысына және жылдың салқын мезгілінде оларды жылындыруға арналған жылытылған кабиналармен жабдықталуы тиіс. Кабиналар 1 адамға 30 м 3 /сағ кем емес көлемде таза ауа жіберетін ауа тарату желдеткішімен жабдықталуы тиіс. Кабинаға жіберілетін ауа қысқы мезгілде жылытылуы, ал жазда - салқындатылуы тиіс.
25. Негізгі және қосалқы үй-жайларда, мұнай өнімдерінен бу және газ бөлінуі мүмкін алаңшаларда қорғаныш арматурасы бар шырақтар пайдаланылуы тиіс. Шырақтар және терезе жақтауларының әйнегі ластануына байланысты тазартылуы тиіс.
26. Эстакада орналасқан ғимараттар сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталуы тиіс. Сору желдеткіші жалпы айналымда механикалық болуы, тарату желдеткіші - механикалық түрткі және цистерналардан жергілікті сору көмегімен сору шахталары арқылы жалпы айналымда болуы тиіс.
27. Эстакадаларда ұзын барьер, биіктігі 1 м-ден кем емес жақтау, өту көпірлері және жұмыс алаңшалары болуы тиіс. Цистерналарды өңдеуге арналған эстакадалар жайып-созылған болаттан жасалған тегіс төсенішпен және цистернаға көтерілуге арналған басқышпен жабдықталуы жүйелі түрде тазартылуы тиіс.
28. Жұмыс орындарына сору ауасын жіберу ластанбаған аймақта жүзеге асырылуы тиіс.
29. Кезекші оператордың үй-жайларында, эстакадаларда, қысқа мерзімдік демалу кабиналарында, жоларалықта және жұмыс орындарда жарық және дыбыс дабылы қарастырылуы тиіс.
30. Дабыл қағу құрылғылары бар жерлерде белгіленген дабыл тізбесі бар кесте тұруы тиіс.
31. Тасымалданатын мұнай өнімдері қалдықтарын құю үшін жуынды суларды тұйық (ағыссыз) пайдалану арқылы тазарту имараттармен жабдықталған алаңшаларда болуы қажет резервуарлар бөлінуі тиіс. Алаңшалар қатты жамылғымен жабылуы тиіс.
32. Жуынды сулар тұндырмаларға келіп құйылуы тиіс. Мұнай қабылдағыштағы мұнай өнімдері қабатының қалыңдығы 100-150 мм-ден аспауы тиіс. Мұнай қабылдағыштарды және тұндырмаларды пайдалану барысында 5-7 күнде бір реттен кем емес тұрақты тазартылуы тиіс.
33. Ашық мұнай қабылдағышты қолдану кезінде өндірістік ғимараттардан, имараттардан, резервуарлардан 50 м-ден кем емес қашықтықта болуы, ал қызмет ететін сору мұнай қабылдағышына және резервуарға дейін 30 м-ден кем емес қашықтықта болуы тиіс. Сүзгілі-бейтараптандырушыдағы сүзетін материал сүзгіден өткен су мен жуу ерітінділерінің сынамаларын талдау нәтижесінің негізінде орнатылып, ағымдық ауыстырылуы тиіс.
34. ЖБС және ВЖП жолдары мен аумақтарынан жиналатын мұнай өнімдерімен ластанған балласт, сүрту материалдары және цистернадан шығарылатын қоқыс, зарарсызданған улы заттар, ерітінділер, жуынды сулар N 334 бұйрықтың талаптарына сәйкес арнайы бөлінген жерге шығарылуы тиіс.

4. Санитарно-эпидемиологические требования
к холодной обработке цистерн под налив
35. Обработка цистерн и вагонов на ППС и ППВ должна проводиться после определения вида перевозимого груза и соответствия его списку грузов.
36. На электрифицированных участках железных дорог, проведение внутреннего осмотра котлов цистерн, текущего ремонта верхних площадок, деталей и проведение других работ на цистернах, не допускается.
37. Цистерны для обработки должны подаваться тепловозами (мотовозами), оборудованными искрогасителями. При подаче цистерн должно быть обеспечено прикрытие, состоящее из двух и более четырехосных вагонов. Приближение тепловозов к месту очистки на расстояние менее 20 м не допускается.
38. Сливные приборы загрузочных люков цистерн, подаваемых на ППС и ППВ, должны быть закрытыми.
39. При холодной обработке остаток нефтепродукта из котла цистерны должен удаляться в сливной лоток через сливной прибор механизированным способом или самотеком, при необходимости - с помощью специального скребка.
40. Остатки светлых нефтепродуктов, удаляемые механизированным способом, должны сливаться в отведенные для этих целей резервуары, остатки темных нефтепродуктов и промывочные воды - в межрельсовые сточные лотки и очистные сооружения.
5. Санитарно-эпидемиологические требования
к горячей обработке цистерн под налив и ремонт
41. Для размягчения остатков вязких нефтепродуктов, неподдающихся удалению самотеком, котлы цистерн должны промываться под давлением горячей водой с применением моющих средств. Все оборудование и приспособления на эстакадах должны быть размещены так, чтобы не загромождать проходы.
42. При температуре воздуха ниже минус 20 0 С, а также при необходимости удаления из котлов цистерн остатков нефтепродуктов высокой вязкости или остатков толщиной более 20 мм, перед промывкой должна быть проведена пропарка. После пропарки котлы цистерн должны быть промыты, дегазированы и охлаждены. Работа внутри котла цистерны после холодной и горячей обработки допускается только после вентилирования и охлаждения.
43. Удаление остатков нефтебитума из бункерных полувагонов должно проводиться после разогревания в газовой тепловой камере. Управление работой камеры и контроль температуры в ней должны проводиться дистанционно. В помещении оператора тепловой камеры должна быть оборудована приточно-вытяжная механическая вентиляция, обеспечивающая не менее 10- кратный воздухообмен.
44. При сборе остатков нефтебитума механизированным способом или самотеком должен быть исключен контакт работников с горячим битумом. Сточные лотки должны быть закрыты съемными металлическими решетками или щитами.

4. Құятын цистерналарды салқын өңдеуге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
35. ЖБС және ВЖП-де цистерналарды және вагондарды өңдеу тасымалданатын жүкті және жүк тізіміне сәйкестігін анықтаған соң жүргізілуі тиіс.
36. Темір жолдың электрлендірілген учаскелерінде цистерналардың қазандықтарын ішкі қарау, бөлшектерді, жоғарғы алаңшаларда ағымдық жөндеу жүргізу және цистерналарда басқа да жұмыстарды жүргізуге рұқсат етілмейді.
37. Цистерналар өңделу үшін жалын сөндірумен жабдықталған (мотовозбен) тепловозбен берілуі тиіс. Цистерналарды беру кезінде екі немесе төрт осьті вагоннан тұратын қалқамен қамтамасыз етілуі тиіс. Тепловоздарды тазалау орындарына 20 м-ден кем емес қашықтықтан жақындатуға рұқсат етілмейді.
38. ЖБС және ВЖП-на жіберілетін цистерналардың тиеу люктерінің төгу аспаптары жабық болуы тиіс.
39. Салқын өңдеу кезінде цистерналардың ішіндегі мұнай өнімдерінің қалдықтары механикаландырылған әдіспен немесе өздігінен төгу аспаптары арқылы, қажет болған кезде - арнайы құйғыш арқылы төгу жыраларына шығарылуы тиіс.
40. Механикалық әдіспен шығарылатын түсті мұнай өнімдерінің қалдықтары осы мақсатқа арнап бөлінген резервуарға төгілуі, қара мұнай өнімдерінің қалдықтары және жуынды сулар - рельсаралық ағынды жыраларға және тазарту имараттарына төгілуі тиіс.
5. Құятын цистерналарды ыстықпен өңдеу және жөндеу кезінде қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
41. Өз ағысымен шығарылуға келмейтін шөгінді мұнай өнімдерінің қалдықтарын жұмсарту үшін жуу заттары қосылған ыстық су қысымымен жуылуы тиіс. Эстакададағы барлық жабдықтар мен өту жолына қолайсыздық тудырмайтындай орналасуы тиіс.
42. Ауа температурасы минус 20  о С-тан төмен болған жағдайда, сондай-ақ жуар алдында цистерна қазандықтарынан жоғары тұтқырлы шөгінді мұнай өнімдерінің қалдықтарын немесе қалыңдығы 20 мм қалдықтарды шығару кезінде буландыру жүргізілуі тиіс. Буланғаннан кейін цистерна қазандықтары жуылуы, газсыздануы және салқындатылуы тиіс. Салқын және ыстық өңдеулерден кейінгі цистерна қазандықтарының ішіндегі жұмысқа тек желдетілген (газсызданған) және салқындатылған соң ғана рұқсат етіледі.
43. Бункерлі жартылай вагондардан мұнайбитум қалдықтарын шығару газды жылыту камерасында жылытылған соң жүргізілуі тиіс. Камера жұмысын басқару және ондағы температураны бақылау қашықтықтан болуға тиіс. Жылыту камерасы операторының үй-жайы 10 жиіліктен кем емес ауа алмасуды қамтамасыз ететін сыртқа тарату механикалық желдеткішімен жабдықталуға тиіс.
44. Мұнай битумының қалдықтарын механикалық әдіспен немесе өздігінен жинау кезінде жұмысшылардың ыстық битуммен байланысын болдырмауға тиіс. Су ағатан жыралар алынып салынатын металл тормен немесе қалқанмен жабылуға тиіс.

6. Санитарно-эпидемиологические требования к работе внутри котлов цистерн
45. Работы внутри котла при подготовке цистерн к наливу и ремонту должны проводиться после слива остатков груза, пропарки, промывки, вентилирования цистерн приточным воздухом и проверки на взрывобезопасность их газовоздушной среды.
46. Проверка взрывобезопасности газовоздушной среды в котле должна проводиться газоанализатором путем отбора проб воздуха в четырех точках у обоих днищ: две на высоте 10-15 сантиметров от нижней части котла и две на таком же расстоянии от верхней части. Лаборант, отбирающий пробы, должен использовать специальную одежду, иметь полный комплект спасательного снаряжения и средств индивидуальной защиты.
47. Очистка котла цистерны от остатков перевозимого груза должна проводиться механизированным способом. Работа промывальщиков-пропарщиков внутри цистерн при температуре выше 35 0 С без пневматических костюмов не допускается.
48. При работе внутри котла цистерны, промывальщик-пропарщик должен пользоваться средствами защиты органов дыхания с активной подачей профильтрованного и подогретого (в зимнее время) воздуха до температуры плюс 14 - 18 0 С. Давление воздуха перед поступлением в маску дыхательного прибора не должно превышать 0,03 Мпа. Объем подаваемого воздуха должен составлять 200 л/мин. Применение дыхательных приборов без активной подачи воздуха не допускается.
49. Освещение внутри котлов цистерн должно обеспечиваться аккумуляторными фонарями напряжением не более 12 вольт. Выключатель должен находиться вне цистерны.
50. Время непрерывной работы внутри цистерны промывальщика-пропарщика и слесаря по заправке клапанов сливных приборов с использованием средств индивидуальной защиты должно составлять не более 15 минут. Повторный спуск в котел цистерны этим же рабочим разрешается не ранее чем через 30 минут отдыха.
7. Санитарно-эпидемиологические требования к проведению ремонта и
наружной очистки цистерн и бункерных полувагонов
51. Наружная очистка и обмывка цистерн должна проводиться механизированным способом в оборудованных ангарах раствором каустической соды с последующей промывкой горячей водой. Ангары должны иметь очистные сооружения и емкости для сбора и повторного использования промывочной жидкости.
52. Очистка вагонов должна проводиться в оборудованных нагревательных камерах. Контроль тепловой обработки бункеров и температурного режима в камерах должен проводиться дистанционно.

6. Цистерна қазандықтарының ішкі жұмыстарына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
45. Цистерналарды құюға және жөндеуге дайындау кезіндегі қазандықтардың ішкі жұмыстары цистерналардағы жүк қалдықтары төгілген, буланған, жуылған сору ауасымен желдетілген және оларды газды ауа ортасының жарылу қауіпсіздігіне тексерген соң жүргізілуі тиіс.
46. Қазандықтағы газ ауа ортасының жарылыс қауіпсіздігін тексеру екі табанындағы төрт нүктеден ауа сынамасын алу жолымен газға талдау жүргізуші жүзеге асыруға тиіс: екеуі қазандықтың төменгі бөлігінен 10-15 сантиметр биіктікте және екеуі осындай қашықтықта жоғары бөліктен алынады. Сынама алатын зертханашы арнайы киімді пайдалануы және онда құтқару құралдарының толық кешені және жеке қорғаныш құралы болуға тиіс.
47. Тасымалданатын жүк қалдықтарынан цистерна қазандықтарын тазалау механикаландырылған әдіспен жүргізілуі тиіс. Цистернаның ішін жуушы-буландырушыларға ішінің температурасы 35  о С-тан жоғары болған кезде пневматикалық костюмсыз жұмыс істеуге рұқсат етілмейді.
48. Цистерна қазандықтарының ішкі жұмыстары кезінде жуушы-буландырушы (қысқы мезгілде) сүзгіден өткізілген және плюс 14-18  о С-қа дейін жылытылған ауаны белсенді жеткізетін тыныс алу органдарының қорғаныш құралдарын пайдалануы тиіс. Тыныс алу құралының маскісіне енетін ауаның қысымы 0,03 МПа-дан аспауы тиіс. Берілетін ауаның мөлшері 200 л/мин болуы тиіс. Ауа белсенді берілмеген тыныс алу құралдарын қолдануға рұқсат етілмейді.
49. Цистерна қазандықтарының ішін жарықтандыру 12 вольттан көп емес кернеуліктегі аккумулятор шамымен қамтамасыз етілуі тиіс. Ажыратқыш цистернаның сыртында болуы тиіс.
50. Жуушы-буландырушының және темір ұстасының барлық қажетті жеке қорғаныш құралын пайдалану арқылы құю құралының клапандарын толтыруға байланысты цистерна ішіндегі үзіліссіз жұмыс 15 минуттан артық болмауы тиіс. Цистерна қазандығына қайта кіруге 30 минуттық уақыттан кем емес демалыстан кейін рұқсат етіледі.
7. Цистерналардың және бункерлі жартылай вагондардың сыртын тазалау және жөндеу кезінде қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
51. Цистерналардың сыртын тазалау және жуу одан әрі ыстық сумен жуу үшін каустикалық тұз ерітіндісімен аңғарларда жабдықталған механикалық әдіспен жүргізілуі тиіс. Аңғарларда жуу сұйықтығын жинауға және қайта пайдалануға арналған тазарту имараттары және сыйымдылық ыдыстары болуға тиіс.
52. Вагондарды тазалау жабдықталған қыздыру камераларында жүргізілуі тиіс. Бункерлерді жылумен өңдеуді және камерадағы температуралық режимді бақылау қашықтықтан жүгізілуі тиіс.

53. В помещениях операторов, в ангарах, в нагревательных камерах должна быть предусмотрена приточно-вытяжная механическая вентиляция с 10-кратным воздухообменом.
54. Ремонтные работы цистерн должны проводиться после проверки котлов на взрывобезопасность газовоздушной среды.
55. Перед текущим ремонтом из цистерн, бункерных полувагонов остаток груза сливается. Цистерна, бункерные полувагоны пропариваются, промываются и обмываются снаружи.
56. На ППС и ППВ должен осуществляться производственный лабораторный контроль за содержанием вредных веществ в воздухе рабочей зоны и внутри котла цистерны.
57. При проведении наружных работ, в зимний период года рабочим через каждый час работы должен предоставляться кратковременный перерыв.
58. После окончания работы все предметы, оборудование и участки, находившиеся в соприкосновении с вредными веществами 1 и 2 класса опасности должны подвергаться тщательной механической очистке и мойке с использованием моющих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
59. На рабочих местах должны быть установлены водяные гидранты для экстренного обмывания пораженных участков тела человека при попадании токсичных средств.
60. На рабочих местах ППС и ППВ должна быть аптечка с набором медикаментов для оказания первой медицинской помощи, укомплектованная в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2004 года  N 876 "Об утверждении состава аптечки первой помощи для оказания неотложной медицинской помощи населению", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3358.
61. В помещении оператора ППС должны находиться:
1) кислородная подушка, наполненная кислородом;
2) баллон с кислородом, укомплектованный редуктором давления;
3) портативный кислородный аппарат.
62. В помещении дежурного оператора, на эстакаде или на междупутье в местах, где ведутся работы внутри котлов цистерн, должны находиться по одному запасному комплекту шлангового дыхательного прибора (с активной подачей воздуха), два предохранительных пояса со страховочными канатами, отдельные запасные канаты длиной 12 м и 17 м с узлами и медицинские носилки.
63. Специальная одежда и средства индивидуальной защиты должны подвергаться механизированной химической чистке не реже одного раза в неделю.

53. Операторлардың үй-жайында, аңғарларда, қыздыру камераларында 10 жиіліктегі ауа алмасуы бар сыртқа тарату механикалық желдеткіші қарастырылуға тиіс.
54. Цистерналардың жөндеу жұмыстары қазандықтарды газды ауа ортасына жарылыс қауіпсіздігін тексерген соң жүргізілуге тиіс.
55. Ағымдық жөндеу жүргізілер алдында цистернадан, бункерлі жартылай вагондардан жүк қалдықтары төгіледі. Цистерна, бункерлі жартылай вагондар буланады, жуылады және сырты жуылады.
56. ЖБС және ВЖП жұмыс аймағының ауасында және цистерна қазандықтарының ішінде зиянды заттардың болуына өндірістік зертханалық бақылау жүзеге асырылуға тиіс.
57. Дала жұмысы кезінде қысқы мезгілде әр бір сағаттық жұмыстан кейін қысқа мерзімдік үзіліс беріледі.
58. Жұмыс аяқталған соң зат қауіптілігінің 1 және 2 сыныптағы зиянды заттарымен жанасатын барлық заттар, жабдықтар және учаскелер Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген жуу құралдарын пайдалану арқылы механикалық мұқият тазалануы және жуылуы тиіс.
59. Жұмыс орындарында адам денесінің улы заттармен зақымданған жағдайда жедел жуу үшін қатты ағысы бар гидрант және су колонкалары орнатылуы тиіс.
60. ЖБС және ВЖП-ның жұмыс орындарында Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3358 болып тіркелген "Халыққа алғашқы медициналық көмек көрсетудегі дәрі қобдишасының құрамын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 20 желтоқсандағы N 876  бұйрығына сәйкес толықтырылған, алғашқы медициналық көмек көрсетуге арналған дәрі-дәрмектер салынған дәрі қобдишасы болуға тиіс.
61. ЖБС операторының үй-жайында:
1) оттегі толтырылған оттегі жастығы;
2) қысым редукторымен толықтырылған оттегісі бар баллон;
3) ықшам оттегі аппараты болуға тиіс.
62. Кезекші оператордың үй-жайында, эстакадада немесе цистерна қазандықтарының ішкі жұмыстары жүргізілетін жерлердегі жоларалықта (ауаны белсенді жеткізетін) шлангілі тыныс алу құралының артық бір жиыны, сақтандыру арқандары бар екі қорғаныш белдігі, тораптары бар ұзындығы 12 м және 17 м жеке артық арқандары және медициналық зембілдер болуға тиіс.
63. ЖБС және ВЖП-ның арнайы киімдері және жеке қорғаныш құралдары аптасына бір реттен кем емес механикалық химиялық тазартылуы тиіс. Арнайы киімдерді және жеке қорғаныш құралдарын үйде сақтауға, жөндеуге және жууға рұқсат етілмейді.