Об утверждении Правил разработки, утверждения, учета, изменения, отмены, регистрации, обозначения, издания стандартов организаций
Приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 2 сентября 2007 года № 256. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 сентября 2007 года № 4949. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 28 декабря 2012 года № 495
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 28.12.2012 № 495 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, утверждения, учета, изменения, отмены, регистрации, обозначения, издания стандартов организаций (далее - Правила).
2. Комитету по техническому регулированию и метрологии обеспечить направление Правил в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра Баталова А.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Утверждены приказом
Министра индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 2 сентября 2007 года N 256
Правила
разработки, утверждения, учета, изменения, отмены,
регистрации, обозначения, издания стандартов организаций
Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании". Положения настоящих Правил распространяются на государственные органы, физические и юридические лица независимо от форм собственности, разрабатывающие и применяющие стандарты организаций.
1. Общие положения
1. Стандарт организации разрабатывается на продукцию, ее составные элементы, процессы, услуги, в том числе, являющиеся результатами фундаментальных или прикладных исследований и разработок.
2. Разработка и применение стандартов организаций должны обеспечивать выполнение требований технических регламентов и способствовать повышению конкурентоспособности продукции и услуг, рациональному использованию ресурсов и совершенствованию организации и управления производством, внедрению международных, региональных, национальных стандартов и нормативных документов по стандартизации иностранных государств.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 23.04.2010 № 38 (порядок введения в действие см. п. 4).

Ұйымдардың стандарттарын әзірлеу, бекіту, есепке алу, өзгерту, күшін жою, тіркеу, белгілеу, басып шығару ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрінің 2007 жылғы 2 қыркүйектегі N 256 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 28 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4949 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2012 жылғы 28 желтоқсандағы № 495 Бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 28.12.2012 № 495 Бұйрығымен (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ұйымдардың стандарттарын әзірлеу, бекіту, есепке алу, өзгерту, күшін жою, тіркеу, белгілеу, басып шығару ережесі (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
2. Техникалық реттеу және метрология комитеті мемлекеттік тіркеу үшін Ережені Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр А.Б. Баталовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш рет ресми түрде жарияланғаннан он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2007 жылғы 2 қыркүйектегі N 256
бұйрығымен бекітілді
Ұйым стандартын әзірлеу, бекіту, есепке алу, өзгерту,
күшін жою, тіркеу, белгілеу, басып шығару туралы ереже
Осы Ереже "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 23-бабына сәйкес әзірленді. Осы Ереже талаптары ұйым стандартын әзірлейтін және оны қолданатын мемлекеттік органдарға, меншік нысанына қарамастан жеке және заңды тұлғаларға таратылады.
1. Жалпы ережелер
1. Ұйым стандарты өнімге, оның құрамдық элементтеріне, процестерге, оның ішінде іргелі немесе қолданбалы зерттеулер мен әзірленімдер нәтижесі болып табылатын көрсетілетін қызметтерге әзірленеді.
2. Ұйым стандарттарын әзірлеу және оны қолдану техникалық регламенттердің талаптарын орындауды қамтамасыз етуі және өнімдер мен қызметтердің бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, ресурстарды ұтымды пайдалануға ықпал етуге және ұйымды жетілдіру және өндірісті басқару, шетел мемлекеттерінің стандарттау жөніндегі халықаралық, өңірлік, ұлттық стандарттарын және нормативтік құжаттарын енгізуі тиіс.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2010.04.23 № 38 Бұйрығымен.

3. Стандарт организации распространяется только с разрешения организации-держателя его подлинника. Держателями подлинников стандартов являются организации их утвердившие или по согласованию с ними другие организации.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 23.04.2010 № 38 (порядок введения в действие см. п. 4).
4. При разработке стандарта организации применяются международные, региональные, национальные и другие стандарты иностранных государств и организаций.
5. Нормы и требования разрабатываемых стандартов организаций по показателям безопасности для жизни и здоровья людей и окружающей среды, защиты от обмана потребителей и обеспечения национальной безопасности не должны противоречить требованиям технических регламентов и гармонизированных с ними государственных стандартов.
6. При отсутствии в Республике Казахстан необходимых технических регламентов, принятых правил и стандартов (государственных, межгосударственных), устанавливающих процедуры подтверждения соответствия, стандарт организации на продукцию, подлежащую обязательному подтверждению соответствия, должен содержать требования, по которым осуществляется подтверждение соответствия, правила маркировки и упаковки продукции.
7. Стандарт организации, применяемый при поставках продукции или оказании услуг, подлежит обязательному соблюдению в объеме требований заключенных договоров-контрактов.
7-1. В стандартах организаций устанавливаются требования к одному или нескольким конкретным видам продукции, обладающим общими признаками, единством конструкции при различных параметрах и (или) размерах.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 23.04.2010 № 38 (порядок введения в действие см. п. 4).
2. Порядок разработки, утверждения и обозначения
стандартов организаций
8. Стандарт организации может быть разработан юридическим или физическим лицом, осуществляющим предпринимательскую деятельность на территории Республики Казахстан.
9. Проект стандарта организации, содержащий нормы безопасности, в зависимости от объекта стандартизации подлежит согласованию с государственным (государственными) органом (органами), в компетенцию которого входит нормирование и надзор за безопасностью объекта стандартизации, если на момент разработки в государстве отсутствуют соответствующие технические регламенты.
10. Замечания и предложения по проекту стандарта организации, представленные согласующими организациями оформляются в письменном виде и должны быть конкретными и обоснованными.

3. Ұйым стандарты оның түпнұсқасын ұстаушы-ұйымның рұқсатымен ғана таратылады. Стандарттың түпнұсқасын ұстаушы - оларды бекіткен ұйым немесе олармен келісім жасаған басқа да ұйымдар болып табылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2010.04.23 № 38 Бұйрығымен.
4. Ұйым стандартын әзірлеу барысында халықаралық, өңірлік, ұлттық және басқа да шет мемлекеттер мен ұйымдардың стандарттары қолданылады.
5. Әзірленетін ұйым стандартының адамдардың өмірі мен денсаулығына және қоршаған ортаға арналған қауіпсіздік көрсеткіші, тұтынушыны алдаудан қорғау және ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету нормалары мен талаптары техникалық регламенттерге және олармен үйлестірілген мемлекеттік стандарттардың талаптарына қайшы келмеуі керек.
6. Қазақстан Республикасында қажетті техникалық регламенттер, сәйкестікті растау процедураларын белгілейтін қабылданған ережелер мен стандарттар (мемлекеттік, мемлекетаралық) болмаған жағдайда, сәйкестігі міндетті түрде расталуы тиіс өнімдерге арналған ұйым стандартында сәйкестікті растауды жүзеге асыратын талаптарға, өнімді таңбалау және орау ережелері болуы тиіс.
7. Өнімді жеткізіп беру немесе қызмет көрсету барысында қолданылатын, ұйым стандарты, жасалған келісім-шарттардың талаптары негізінде міндетті түрде қадағалануы керек.
7-1. Ұйым стандарттарында әр түрлі параметрлер және (немесе) өлшемдер кезінде жалпы белгіге, бірдей құрастырылымға ие өнімнің бір немесе бірнеше нақты түрлеріне қойылатын талаптар белгіленеді.
Ескерту. 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2010.04.23 № 38 Бұйрығымен.
2. Ұйым стандарттарын әзірлеу, бекіту және
белгілеу тәртібі
8. Ұйым стандартын Қазақстан Республикасы аумағында кәсіпкерлікпен айналысатын заңды және жеке тұлғалар әзірлей алады.
9. Қауіпсіздік нормаларынан тұратын ұйым стандартының жобасы, стандарттау нысанына қарай әзірлеу барысында мемлекетте сәйкес техникалық регламенттер болмаса, құзіретіне стандарттау нысанының қауіпсіздігін нормалау және қадағалау кіретін мемлекеттік органмен (органдармен) келісуге жатады.
10. Ұйым стандартының жобасы бойынша келісім берген ұйымдардың ескертпелері мен ұсыныстары, нақты және негізге алынған себептері көрсетіліп, жазбаша түрде рәсімделуі тиіс.

11. Стандарт организации, в котором имеются ссылки на технические регламенты и документы, устанавливающие нормы безопасности, действующие на территории Республики Казахстан, в том числе включенные в указатели соответствующих уполномоченных государственных надзорных органов, дополнительному согласованию с ними не подлежит.
11-1. В целях информирования заинтересованных лиц о разрабатываемом стандарте организация-разработчик, потенциальный держатель его подлинника, размещает информацию о нем на Интернет-ресурсах и в печатных изданиях.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 23.04.2010 № 38 (порядок введения в действие см. п. 4).
11-2. Если на момент разработки стандартов организаций в Республике Казахстан отсутствуют технические регламенты, государственные и (или) межгосударственные стандарты, устанавливающие термины и определения, порядок приемки, контроля, транспортирования и хранения, а также требования к классификации продукции, то указанные требования включаются в разрабатываемый стандарт организации.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11-2 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 23.04.2010 № 38 (порядок введения в действие см. п. 4).
12. Стандарт организации утверждает первый руководитель организации-держателя подлинника стандарта либо лицо, исполняющее его обязанности.
13. Дата введения стандарта организации в действие устанавливается с учетом реализации необходимых мероприятий, обеспечивающих внедрение стандарта.
14. Каждому стандарту организации утверждающей организацией присваивается обозначение состоящее из:
1) аббревиатуры "СТ";
2) сокращенного наименования организационно-правовой формы утверждающей организации, присвоенный при регистрации юридического лица;
3) исключен приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 23.04.2010 № 38 (порядок введения в действие см. п. 4).
4) условного цифрового обозначения системы (организационно-методического, общетехнического), если стандарт разработан на объекты, отнесенные к любой из межотраслевых систем стандартов, действующих в республике;
5) порядкового номера, состоящего от двух до шести цифр, в зависимости и от количества разрабатываемых и утверждаемых стандартов;
6) года утверждения.
Допускается для организаций, имеющих устойчивую сокращенную аббревиатуру в обозначении стандарта указывать: устойчивую сокращенную аббревиатуру и условное обозначение вышестоящего министерства (ведомства).
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 23.04.2010 № 38 (порядок введения в действие см. п. 4).

11. Қазақстан Республикасы аумағында қолданылатын, қауіпсіздік нормаларын бекітетін техникалық регламенттер мен құжаттарға сілтемелер жасалған ұйым стандарты, оның ішінде тиісті уәкілетті мемлекеттік қадағалау органдарының көрсеткіштеріне енгізілген ұйым стандарттары, олардың қосымша келісімдерін алуға тиісті емес.
11-1. Мүдделі тұлғаларды әзірленетін ұйым стандарты туралы хабарландыру мақсатында әзірлеуші ұйым, оның түпнұсқасын әлеуетті ұстаушы ол туралы ақпарат басылымдарда және Интернет-ресурстарында орналастырады.
Ескерту. 11-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2010.04.23 № 38 Бұйрығымен.
11-2. Егер ұйым стандартын әзірлеу кезінде Қазақстан Республикасында терминдер мен анықтамаларды, қабылдау тәртібін, бақылау, тасымалдау және сақтау, сондай-ақ өнімді жіктеуге қойылатын талаптарды белгілейтін техникалық регламенттер, мемлекеттік және (немесе) мемлекетаралық стандарттар болмаса, онда осы талаптарды әзірленетін ұйым стандартына енгізеді.
Ескерту. 11-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2010.04.23 № 38 Бұйрығымен.
12. Ұйым стандартын стандарттың түпнұсқасын ұстаушы-ұйымның бірінші жетекшісі немесе оның міндетін атқарушы тұлға бекітеді.
13. Ұйым стандартын қолданысқа енгізу күні стандарттың енгізілуін қамтамасыз етуге қажетті іс-шараларды жүзеге асыру уақытын есепке ала отырып, бекітіледі.
14. Ұйым бекіткен әрбір ұйым стандартына мыналардан тұратын белгілер беріледі:
1) "СТ" аббревиатурасы;
2) заңды тұлғаның тіркелу барысында берілген бекітуші ұйымның ұйымдастырушылық-құқықтық нысанының қысқартылған атауы;
3) алынып тасталды
4) егер стандарт республикада қолданыстағы стандарттардың кез келген салааралық жүйесіне қатысты нысандарға арналып әзірленген болса, онда жүйенің (ұйымдастыру-әдістемелік, жалпы техникалық) шартты сандық белгісі;
5) стандарттардың әзірленген және бекітілген санына қарай, екіден бастап алтыға дейінгі сандардан тұратын реттік нөмірі;
6) бекітілген жылы.
Тұрақты қысқартылған сөздерді қолданатын ұйымдар үшін стандарт белгілеуінде тұрақты қысқартылған сөздер және жоғары тұрған министрліктің (ведомствоның) шартты белгісі көрсетуге рұқсат етіледі.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2010.04.23 № 38 Бұйрығымен.

14-1. Стандарты, содержащие требования к методам контроля (испытаний) и методикам выполнения измерений, не стандартизованным на государственном и межгосударственном уровне, подлежат метрологической экспертизе в порядке, установленном законодательством об обеспечении единства измерений Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и новых технологий РК от 23.04.2010 № 38 (порядок введения в действие см. п. 4).
3. Учет и регистрация стандартов организаций
15. Стандарт организации, содержащий нормы и показатели безопасности, подлежит учету и регистрации в реестре Государственной системы технического регулирования Республики Казахстан.
Стандарт, разработанный на объекты (продукция, процессы, услуги), применяемые внутри организации (в том числе на составные части продукции, терминологию, систему приемки и контроля, технологическую оснастку, инструмент, а также управление деятельностью в организации в рамках системы менеджмента, разработки и постановки на производство и другие), учету и регистрации не подлежит.
16. Учет и регистрацию стандарта организации проводят территориальные подразделения уполномоченного органа по техническому регулированию.
На регистрацию стандарт организации представляется с каталожным листом, содержащим основные сведения о продукции.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказами Министра индустрии и новых технологий РК от 24.03.2009 N 82; от 23.04.2010 № 38(порядок введения в действие см. п. 4).
17. Стандарт организации, подлежащий учету и регистрации, должен быть выполнен на государственном и русском языках.
На регистрацию представляются:
4 экземпляра стандарта организации;
3 экземпляра каталожного листа.
Стандарт организации рассматривается в течение 30 календарных дней. В случае положительного решения проводится регистрация в срок не более 2 рабочих дней. При отрицательном решении направляется на доработку.
Представляемый стандарт организации пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью.
После проведения регистрации стандарту организации присваивается регистрационной номер.
После проведения регистрации один экземпляр стандарта и каталожного листа остаются в организации, проводившей регистрацию, в качестве арбитражных, второй экземпляр стандарта и каталожного листа передается в подведомственное предприятие уполномоченного органа по техническому регулированию для формирования каталога "Продукция Республики Казахстан" на электронном и бумажном носителях, остальные передаются держателю подлинника.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными приказами Министра индустрии и новых технологий РК от 23.04.2010 № 38 (порядок введения в действие см. п. 4); от 29.04.2011 № 123 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14-1. Мемлекеттік және мемлекетаралық деңгейде стандартталмаған бақылау (сынау) әдістеріне және өлшемдерді орындау әдістемелеріне қойылатын талаптардан тұратын стандарттар Қазақстан Республикасының мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасында белгіленген тәртіпте метрологиялық сараптауға жатады.
Ескерту. 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің м.а. 2010.04.23 № 38 Бұйрығымен.
3. Ұйым стандарттарын есепке алу және тіркеу
15. Қауіпсіздік нормалары мен көрсеткіштерінен тұратын ұйым стандарты Қазақстан Республикасының Мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің тізілімінде есепке алынып және тіркелуі тиіс.
Ұйымның ішінде (оның ішінде, өнімнің құрама бөліктеріне, терминологияға, қабылдау және бақылау жүйесіне, технологиялық жабдықтауға, құралдарға сондай-ақ сапа менеджменті аясында ұйымның жұмысын басқаруға, әзірлеу және өндіріске жеткізуге және тағы басқаларға арналған) қолданылатын нысандар үшін (өнімдер, процестер, қызметтер) әзірленген ұйым стандарты есепке алу және тіркеуден өтуге тиісті емес.
16. Ұйым стандартын есепке алу және тіркеуден өткізуді техникалық реттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері жүргізеді.
Ұйым стандартына тіркеу жүргізу үшін өнім туралы негізгі ақпараттар жазылған каталогтық парақ ұсынылады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2009.03.24. N 82 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-т. қараңыз), 2010.04.23 № 38 Бұйрықтарымен.
17. Есепке алу және тіркеуден өтуге тиісті ұйым стандарты мемлекеттік және орыс тілінде әзірленуі керек.
Тіркелу үшін мыналар берілуі керек:
ұйым стандартының 4 данасы;
каталогтық парақтың 3 данасы.
Ұйым стандарты 30-күнтiзбелiк күнде қаралады. Оң шешiм қабылданғанда 2 жұмыс күннен ұзақ емес күнде тiркеледi. Терiс нәтиже кезiнде қайта қарауға жiберiледi.
Ұсынылатын ұйым стандарты нөмірленеді, тігіледі және мөрмен таңбаланады.
Ұйым стандартын тіркеуден өткізгеннен кейін тіркеу нөмірі беріледі.
Тіркеуден өткеннен кейін стандарттың бір данасы және катологтық парақтың бір данасы, төрелік құжат ретінде, есептік тіркеуден өткізген ұйымда қалады, ал стандарттың екінші данасы және катологтық парақтың екінші данасы электронды және қағаздағы түрінде Қазақстан Республикасының Өнімдері каталогын қалыптастыру үшін техникалық реттеу жөніндегі уәкілетті органның ведомстволық ұйымына беріледі, қалғаны түпнұсқаны ұстаушыға беріледі.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2010.04.23 № 38, РК Индустрия және жаңа технологиялар министрiнiң 2011.04.29 № 123 (ресми жарияланған күнiнен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Бұйрықтарымен.

18. Стандарт организации регистрируется на срок не более 5 лет.
Стандарты организации, содержащие нормы и показатели безопасности не прошедшие учет и регистрацию применению не подлежат. Стандарты организации вводятся в действие не ранее даты их регистрации, с учетом готовности предприятия.
4. Изменения, отмена и издания стандартов организаций
19. Внесение изменений стандарта организации осуществляется на основе проведения проверки стандарта или предложений от заинтересованных физических и (или) юридических лиц.
Изменение стандарта организации осуществляют при обновлении технологии производства, изменении законодательства, требований взаимосвязанных технических регламентов, гармонизированных стандартов и стандартов, на которые в стандарте организации приведены ссылки или при введении в него новых, более прогрессивных требований и гармонизации с международными стандартами, которые не влекут за собой нарушение требований взаимозаменяемости и совместимости новой продукции с продукцией, изготовляемой по действующему стандарту.
Внесение изменений в стандарт организации включает продление, ограничение или снятие ограничения срока действия стандарта, а также восстановление. Восстановление срока действия стандарта осуществляется, не позднее чем через полгода после его окончания.
20. Изменения могут быть подготовлены организацией, не являющейся разработчиком стандарта, но при обязательном согласовании с ней.
21. Проект изменения к стандарту организации допускается не согласовывать с организациями, согласовавшими стандарт, если изменение не затрагивает требований, относящихся к их компетенции.
22. Утвержденные изменения подлежат учету и регистрации в порядке, установленном для стандартов.
При регистрации каждому изменению стандарта организации присваивают порядковый регистрационный номер, присвоенный стандарту, с указанием через дробь номера изменения и устанавливают дату введения его в действие, но не ранее даты его учета и регистрации.
23. Отмену стандарта организации осуществляют при прекращении выпуска продукции, оказания услуг, производившейся по данному стандарту, введении или изменении технических регламентов или международных стандартов на этот объект.
24. Информация по стандартам организаций, прошедшим учет и регистрацию, публикуется в годовых и ежемесячных информационных указателях нормативных документов, действующих в Республике Казахстан.
25. Издание стандартов осуществляется организацией их утвердившей или, по согласованию с ней, другой организацией.

18. Ұйым стандарты 5 жылдық мерзімге тіркеледі.
Есепке алу және тіркеуден өтпеген қауіпсіздік нормалары мен көрсеткіштері бар ұйым стандартын қолдануға болмайды.
Ұйым стандарты, ұйымның дайындығын ескере отырып, тіркелген күнінен ерте қолданысқа енгізіле алмайды.
4. Ұйым стандарттарын өзгерту, жою және басып шығару
19. Ұйым стандартына өзгерістер енгізу, және жою стандартты тексеру негізінде немесе қызығушылық білдірген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ұсыныстары негізінде жүзеге асырылады.
Ұйым стандартына өзгерістер енгізу шаралары өндірістік технологиялар жаңартылғанда, заңнамалар өзгергенде, техникалық регламенттерде, үйлестірілген стандарттар мен ұйым стандарттарында сілтеме жасалған стандарттардың өзара байланыстағы талаптары өзгергенде немесе біршама жетілдірілген жаңа талаптар енгізілгенде немесе қолданыстағы стандарт бойынша әзірленген өніммен жаңа өнімнің өзара орын алмасуы және бірге қолданылуында бір-біріне қайшы келетін жайттарды анықтаған халықаралық стандарттармен үйлестірілген талаптар пайда болған кезде жүзеге асырылады.
Ұйым стандартына өзгерістер енгізу стандарттың қолданылу мерзімін ұзарту, шектеу немесе шектеулерді алып тастау, сондай-ақ стандартты қайта қалпына келтіру және жою шараларын білдіреді. Стандарттың қолданылу мерзімін қалпына келтіру оның аяқталу мерзімінен кейін жарты жыл ішінде жүзеге асырылады.
20. Енгізілетін өзгерістерді стандартты әзірлеуші емес ұйымдар да бере алады, бірақ ол өзгерістер әзірлеуші ұйыммен келісілуі тиіс.
21. Ұйым стандартына енгізілетін өзгерістер жобасы, егер енгізілетін өзгерістердің стандартқа келісімін берген ұйымдардың құзіретіне қатысы жоқ болса, онда олардың келісімінсіз енгізуге болады.
22. Бекітілген өзгерістер стандарттар үшін бекітілген тәртіп бойынша есепке алу және тіркеуден өтуге тиісті.
Әрбір ұйым стандартының өзгерісін тіркеу барысында стандартқа берілген тіркеу нөмірінің тәртібі бойынша, көлбеу сызық қою арқылы, өзгеріс нөмірі беріледі және есептік тіркеу күнінен бұрын болмайтын, оның қолданысқа енгізілу күні көрсетіледі.
23. Ұйым стандартын жою шаралары осы стандарт бойынша өнімнің шығарылуы, қызметтің көрсетілуі тоқтатылған жағдайда, осы нысанға арналған техникалық регламенттер мен халықаралық стандарттарға өзгерістер енгізілген жағдайда жүзеге асырылады.
24. Есепке алу және тіркеуден өткен ұйым стандарттары туралы ақпараттар Қазақстан Республикасында қолданыстағы нормативтік құжаттардың жылдық және айлық ақпараттық көрсеткіштерінде жарияланып отырады.
25. Стандарттарды басып шығаруды оларды бекіткен ұйым немесе келісім бойынша басқа ұйым жүзеге асырады.