Об утверждении правил аккредитации органов по подтверждению соответствия, испытательных лабораторий (центров), юридических лиц, осуществляющих поверку, калибровку средств измерений и метрологическую аттестацию методик выполнения измерений
Приказ Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 27 декабря 2007 года N 376. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2008 года N 5091. Утратил силу приказом Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 октября 2008 года N 427
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и торговли РК от 29.10.2008 N 427 (порядок введения в действие см. п. 6 ).
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" и от 7 июня 2000 года " Об обеспечении единства измерений" ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила аккредитации органов по подтверждению соответствия, испытательных лабораторий (центров), юридических лиц, осуществляющих поверку, калибровку средств измерений и метрологическую аттестацию методик выполнения измерений.
2. Комитету по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан (далее - Комитет) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета Мухамбетова Г.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 27 декабря 2007 года N 376
Правила
аккредитации органов по подтверждению соответствия,
испытательных лабораторий (центров), юридических лиц, осуществляющих
поверку, калибровку средств измерений и метрологическую аттестацию
методик выполнения измерений
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" и от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений", устанавливают единые требования и порядок аккредитации органов по подтверждению соответствия, испытательных лабораторий (центров), юридических лиц, осуществляющих поверку, калибровку средств измерений и метрологическую аттестацию методик выполнения измерений в Республике Казахстан.
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) орган по аккредитации - юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, осуществляющее деятельность по аккредитации;
2) комиссия по аккредитации - постоянно действующая комиссия органа по аккредитации, рассматривающая материалы аккредитации и принимающая по ним решения рекомендательного характера;
3) заявитель - юридическое лицо, подавшее заявку на аккредитацию;
4) аккредитованные субъекты - органы по подтверждению соответствия, испытательные лаборатории (центры), юридические лица, осуществляющие поверку, калибровку средств измерений и метрологическую аттестацию методик выполнения измерений, и их филиалы.
2. Орган по подтверждению соответствия продукции для прохождения процедуры аккредитации должен иметь на праве собственности лабораторию, обеспечивающую испытание объектов, предусмотренных его областью аккредитации, в объеме не менее семидесяти процентов.
3. Иностранные заявители и их структурные подразделения аккредитуются в соответствии с настоящими Правилами, если иное не установлено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
4. Аккредитация заявителя включает следующие этапы:

Сәйкестікті растау жөніндегі органдарды, сынақ зертханаларын (орталықтарын), өлшем құралдарына салыстырып тексеру, калибрлеу және өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2007 жылғы 27 желтоқсандағы N 376 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 14 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5091 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 29 қазандағы N 427 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2008.10.29 N 427 (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз) Бұйрығымен.
-------------------- Бұйрықтан үзінді ---------------------
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының   12-бабының 8-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. ...
2. ...
3. Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде  N 5091 нөмірімен тіркелген, 2008 жылғы 25 қаңтардағы N 12 (1238) "Заң газетінде" жарияланған "Сәйкестікті растау жөніндегі органдарды, сынақ зертханаларын (орталықтарын), өлшем құралдарына салыстырып тексеру, калибрлеу және өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2007 жылғы 27 желтоқсандағы N 376 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
4. ...
5. ...
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                           В. Школьник
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
2004 жылғы 9 қарашадағы " Техникалық реттеу туралы" және 2000 жылғы 7 маусымдағы " Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған сәйкестікті растау жөніндегі органдарды, сынақ зертханаларын (орталықтарын), өлшем құралдарына салыстырып тексеру, калибрлеу және өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті (бұдан әрі - Комитет) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды Комитет Төрағасы Ғ.М. Мұхамбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министр
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрінің
2007 жылғы 27 желтоқсанда
N 376 бұйрығымен бекітілді
Сәйкестікті растау жөніндегі органдарды, сынақ зертханаларын (орталықтарын), өлшеу құралдарына салыстырып тексеру, калибрлеу және өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу ережесі
Осы Ереже 2004 жылғы 9 қарашадағы " Техникалық реттеу туралы " және 2000 жылғы 7 маусымдағы " Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді, Қазақстан Республикасында сәйкестікті растау жөніндегі органдарды және сынақ зертханаларын (орталықтарды), өлшеу құралдарына салыстырып тексеру, калибрлеу және өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеудің бірыңғай тәртібі мен талаптарын белгілейді.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аккредиттеу жөніндегі орган - Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын және аккредиттеу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) аккредиттеу жөніндегі комиссия - аккредиттеу материалдарын қарастыратын және сол бойынша ұсынымдық сипатқа ие шешім қабылдайтын аккредиттеу жөніндегі органның үнемі әрекет ететін комиссиясы;
3) өтінім беруші - аккредиттеуге өтінім берген заңды тұлға;
4) аккредиттеу субъектілері - аккредиттелген сәйкестікті растау жөніндегі органдар, сынақ зертханалары (орталықтарын), өлшеу құралдарына салыстырып тексеру, калибрлеу және өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғалар және олардың филиалдары.
2. Шетелдік өтінім берушілер, олардың құрылымдық бөлімшелері егер, өзгелер Қазақстан Республикасымен бекітілген халықаралық келісім шарттарда белгіленбесе, осы Ережеге сәйкес аккредиттеледі.
3. Аккредиттеу рәсімін өту үшін өнім сәйкестігін растау жөніндегі органның өз меншік құқығы негізінде оның аккредиттеу саласында көзделген объектілеріне жетпіс пайыздан кем емес көлемде сынақ жүргізуді қамтамасыз ететін зертханасы болуы тиіс.
4. Өтінім берушіні аккредиттеу мынадай кезеңдерден тұрады:

1) прием и рассмотрение заявки;
2) заключение договора на проведение работ по аккредитации (далее - Договор);
3) экспертиза представленных документов;
4) обследование заявителя по месту нахождения;
5) принятие решения об аккредитации либо об отказе в аккредитации;
6) выдача аттестата аккредитации.
2. Порядок проведения работ по аккредитации
5. Заявитель представляет в орган по аккредитации следующее:
1) заявку на проведение работ по аккредитации;
2) заявляемую область аккредитации на бумажном и электронном носителе;
3) паспорт (для испытательных лабораторий (центров), юридических лиц, осуществляющих поверку, калибровку средств измерений и метрологическую аттестацию методик выполнения измерений);
4) сведения о персонале, выполняющем работы по оценке соответствия (для органов по подтверждению соответствия);
5) нотариально засвидетельствованные копии документов, устанавливающие юридический статус заявителя (устав, положение о филиале, свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, свидетельство об учетной регистрации (перерегистрации) филиала, статистическая карточка).
В зависимости от заявленной области аккредитации заявитель представляет иные документы, необходимые для аккредитации в соответствии с нормативными документами.
Все документы, за исключением заявки, представляются в двух экземплярах.
6. Документы, указанные в подпунктах 1) - 5) пункта 5, представляются по формам и содержанию согласно приложениям 1 - 10 к настоящим Правилам.
В случае если заявка и (или) прилагаемые к ней документы не соответствуют настоящим Правилам либо документы представлены не в полном объеме, орган по аккредитации возвращает заявку с указанием причин возврата в течение пяти рабочих дней, исчисляемых со дня ее поступления.
7. Работы по аккредитации осуществляются на возмездной основе согласно Договору, заключаемому между заявителем и органом по аккредитации.
Договор должен содержать:
1) реквизиты сторон:
полное наименование органа по аккредитации, его местонахождение, регистрационный номер налогоплательщика;
полное наименование заявителя и его местонахождение, номер и дату государственной регистрации заявителя, регистрационный номер налогоплательщика;
2) предмет договора;
3) права и обязанности сторон;
4) стоимость работ;
5) сроки выполнения работ;
6) порядок и сроки проведения инспекционных проверок;
7) ответственность сторон;
8) дату заключения договора.
8. Экспертиза представленных документов осуществляется в течение тридцати рабочих дней, исчисляемых с момента заключения Договора.
Для проведения экспертизы орган по аккредитации назначает эксперта-аудитора или группу экспертов-аудиторов.

1) өтінімді қабылдау және қарастыру;
2) аккредиттеу жөніндегі жұмыстар жүргізуге арналған шарт (бұдан әрі - Шарт) бекіту;
3) ұсынылған құжаттарға сараптама жүргізу;
4) өтінім берушіні орналасқан жерінде тексеру;
5) аккредиттеу немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдау;
6) аккредиттеу аттестатын беру.
2. Аккредиттеу жұмыстарын жүргізу тәртібі
5. Өтінім беруші аккредиттеу жөніндегі органға:
1) аккредиттеу жөніндегі жұмыстар жүргізуге өтінім;
2) өтінім берген аккредиттеу саласын қағаз жүзінде және электрондық жеткізуші түрінде;
3) паспорт (сынақ зертханалары (орталықтары), өлшеу құралдарына салыстырып тексеру, калибрлеу және өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін);
4) сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды орындайтын қызметкерлер туралы мәлімет (сәйкестікті растау жөніндегі органдар үшін);
5) нотариалды расталған өтініш берушінің заңды мәртебесін анықтайтын құжаттардың көшірмелері (жарғы, филиал туралы ереже, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігі, есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігі статистикалық карточка).
Өтінім беруші өтінілген аккредиттеу саласына байланысты нормативтік құжаттарға сәйкес аккредиттеу үшін қажетті өзге де құжаттар тапсырады.
Өтінішті есептемегенде барлық құжаттар екі данадан тапсырылады.
6. 5-тармақтың 1)-5)-тармақшаларында көрсетілген құжаттар осы ереженің 1-9 қосымшаларына сәйкес нысаны мен мазмұны бойынша тапсырылады.
Егер өтініш және (немесе) оған қосымша құжаттар осы Ережеге сәйкес келмесе немесе ұсынылған құжаттар көлемі толық болмаса аккредиттеу жөніндегі орган ол түскен күнді есептегенде бес жұмыс күні ішінде қайтару себептерін көрсете отырып, өтінішті қайтарып береді.
7. Аккредиттеу жөніндегі орган мен өтінім берушінің арасында жасалатын аккредиттеу жөніндегі жұмыстар, мыналардан тұратын Шартқа сәйкес ақылы негізде жүзеге асырылады:
1) тарап деректемелері:
аккредиттеу жөніндегі органның толық атауы, оның орналасқан жері, өтінім берушіні мемлекеттік тіркеу нөмірі мен күні, салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
өтінім берушінің толық атауы және оның орналасқан жері мен өтінім берушіні мемлекеттік тіркеу нөмірі және күні, салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) шарт заты;
3) тарап құқықтары мен міндеттері;
4) жұмыстар құны;
5) жұмыстардың орындалу мерзімдері;
6) инспекциялық тексеру жүргізу тәртібі мен мерзімдері;
7) тараптар жауаптылығы;
8) шарт бекітілген күн.
8. Құжаттарға сараптама Шарт жасалған күннен бастап есептелетін отыз жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Сараптама жүргізу үшін аккредиттеу жөніндегі орган сарапшы-аудитор немесе сарапшы-аудиторлар тобын тағайындайды.

9. Эксперт-аудитор проводит экспертизу представленных документов, при необходимости запрашивает у заявителя дополнительную информацию для подтверждения или пояснения представленной информации.
10. По результатам экспертизы эксперт-аудитор готовит заключение, которое должно содержать:
оценку соответствия представленных документов требованиям аккредитации;
указания на несоответствие документов по конкретным требованиям аккредитации (при наличии несоответствий);
рекомендации по корректировке представленных документов и порядок подтверждения заявителем выполнения этих рекомендаций;
выводы о соответствии или несоответствии представленных документов требованиям аккредитации.
Записи, содержащиеся в заключении, должны четко и ясно излагать оценку соответствия представленных документов требованиям аккредитации.
11. На основании заключения эксперта-аудитора руководитель органа по аккредитации принимает одно из следующих решений:
1) об обследовании заявителя по месту нахождения (далее - обследование);
2) об устранении заявителем несоответствий.
Копия решения направляется заявителю.
12. Заявитель устраняет выявленные несоответствия и извещает орган по аккредитации об их устранении в течение тридцати рабочих дней с момента получения копии решения. Орган по аккредитации в семидневный срок с момента получения извещения проводит повторную экспертизу документов.
Срок устранения несоответствий продлевается органом по аккредитации по письменному заявлению заявителя, в котором он указывает причины, но не свыше двух месяцев.
Неустранение выявленных несоответствий в установленный срок, при условии, что это не было обусловлено непреодолимой силой, либо обнаружение при повторной экспертизе документов несоответствий, указанных в первоначальном заключении эксперта-аудитора служат основанием для расторжения Договора.
13. Обследование проводится с целью оценки компетентности заявителя, соответствия информации представленной в документах фактическому состоянию.
14. Обследование осуществляется группой, формируемой органом по аккредитации. Группа по обследованию должна состоять из не менее трех человек, руководителем назначается эксперт-аудитор по аккредитации, проводивший экспертизу документов.
В состав группы по обследованию могут быть включены по согласованию:
специалисты в области обеспечения единства измерений;
эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия, технические эксперты, специалисты государственных органов и иных организаций по заявленной области деятельности заявителя.
15. Обследование проводится в срок не более десяти рабочих дней, исчисляемых со дня принятия решения об обследовании.

9. Сарапшы-аудитор барлық тапсырылған құжаттарға сараптама жүргізеді, қажет болған жағдайда өтінім берушіден тапсырылған осы ақпаратты растау немесе анықтау үшін қосымша ақпарат сұратады.
10. Сараптама нәтижесі бойынша сарапшы-аудитор қорытынды дайындайды, ол мыналардан тұруы тиіс:
тапсырылған құжаттардың аккредиттеу талаптарына сәйкестігін бағалау;
нақты талаптар бойынша құжаттардың сәйкессіздігін көрсету (сәйкессіздік табылған жағдайда);
тапсырылған құжаттарды түзету бойынша ұсыныстар және сол ұсыныстарды өтінім берушінің орындауын растау тәртібі;
ұсынылған құжаттардың аккредиттеу талаптарына сәйкестігі немесе сәйкессіздігі туралы қорытынды.
Қорытындыда берілген жазбалар ұсынылған құжаттардың аккредиттеу талаптарына сәйкестік бағасы анық және түсінікті баяндалуы керек.
11. Сарапшы-аудитордың қорытындысы негізінде аккредиттеу жөніндегі органның басшысы мына шешімдердің біреуін қабылдайды:
1) өтінім берушінің тұрғылықты орны бойынша тексеру туралы (бұдан әрі - тексеру);
2) өтінім берушінің сәйкессіздіктерді жоюы туралы.
Шешім көшірмесі өтінім берушіге жіберіледі.
12. Өтінім беруші шешім көшірмесін алған күннен бастап отыз күн ішінде анықталған сәйкессіздіктерді жояды және аккредиттеу жөніндегі органға оларды жойғаны туралы хабарлайды. Аккредиттеу жөніндегі орган хабарландыру алған күннен бастап жеті күндік мерзімде құжаттарға қайта сараптама жүргізеді.
Сәйкессіздіктерді жою мерзімін аккредиттеу жөніндегі орган өтінім берушінің себептері көрсетілген жазбаша өтінімі бойынша екі айдан аспайтын уақытқа ұзартады.
Анықталған сәйкессіздіктерді белгіленген мерзімде жоймау, егер ол еңсерілмейтін күшпен шарттасылған болмаса немесе құжаттарға қайта сараптама жүргізу кезінде сарапшы-аудитордың бастапқы қорытындысында көрсетілген сәйкессіздіктер табылса, онда ол шартты бұзуға негіз болады.
13. Тексеру өтінім берушінің құзыреттілігін, ұсынылған құжаттардағы ақпараттардың нақты жағдайға сәйкестігін бағалау мақсатында жүргізіледі.
14. Тексеруді аккредиттеу жөніндегі орган қалыптастыратын топпен жүзеге асырылады. Тексеру жөніндегі топ кемі үш адамнан тұруы қажет, топ басшысы ретінде құжаттарға сараптама жүргізген аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудитор тағайындалады.
Тексеру жөніндегі топтың құрамына келісім бойынша:
өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету жөніндегі мамандар;
сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторлар, техникалық сарапшылар, мемлекеттік органдардың және басқа ұйымдардың мамандары өтінім берушінің өтінім берген қызмет саласы бойынша кіруі қажет.
15. Тексеру тексеру туралы шешім қабылдаған күнді есептемегенде он жұмыс күнінен кем емес мерзімде жүргізіледі.

16. По результатам своей работы группа по обследованию составляет отчет, который должен содержать оценку соответствия заявителя требованиям аккредитации. Отчет составляется руководителем группы с учетом всех замечаний ее членов в двух экземплярах и подписывается всеми членами группы. Один экземпляр отчета вручается заявителю, второй - органу по аккредитации.
17. В случае несогласия с отчетом группы по обследованию заявитель может представить в орган по аккредитации свои замечания в письменной форме.
18. На основании отчета группы по обследованию и с учетом замечаний заявителя, при их наличии, руководитель органа по аккредитации в срок не более пяти рабочих дней принимает одно из следующих решений:
1) о передаче собранных материалов комиссии по аккредитации (далее - Комиссия);
2) об устранении заявителем выявленных несоответствий.
Копия решения направляется заявителю.
19. Заявитель устраняет выявленные при обследовании несоответствия и извещает орган по аккредитации об их устранении в течение двадцати рабочих дней с момента получения копии решения, после чего орган по аккредитации проводит его повторное обследование. Срок обследования не должен превышать пяти рабочих дней, исчисляемых с момента прибытия группы по обследованию по месту нахождения заявителя.
Срок устранения несоответствий продлевается органом по аккредитации по письменному заявлению заявителя, в котором он указывает причины, но не свыше двух месяцев.
Неустранение выявленных несоответствий в установленный срок, при условии, что это не было обусловлено непреодолимой силой, служит основанием для расторжения Договора.
20. Комиссия рассматривает и принимает решения по материалам в срок не более двадцати рабочих дней со дня их поступления.
Решения Комиссии принимаются большинством голосов ее членов.
21. На основании решения Комиссии руководитель органа по аккредитации в течение пяти рабочих дней принимает решение об аккредитации либо об отказе в аккредитации заявителя.
В течение семи рабочих дней, исчисляемых со дня принятия положительного решения, руководителем органа по аккредитации утверждается область аккредитации, выдается аттестат аккредитации по форме и содержанию согласно приложению 11 к настоящим Правилам, и один комплект документов.
При отрицательном решении заявителю направляется мотивированный отказ с комплектом документов, Договор расторгается.
22. Аккредитованный субъект в срок не менее чем за шесть месяцев до окончания срока действия аттестата аккредитации, подает заявку в орган по аккредитации об очередной аккредитации. Очередная аккредитация проводится в соответствии с пунктами 5 - 21 настоящих Правил.

16. Өз жұмысының нәтижесі бойынша Тексеру жөніндегі топ өтінім берушінің аккредиттеу талаптарының сәйкестігіне бағалау есебін құрайды. Есеп топ басшысымен оның мүшелерінің барлық ескертулерін есепке ала отырып, екі данада жасалады және барлық топ мүшелері қол қояды. Есептің бір данасы өтінім берушіге, ал екінші данасы аккредиттеу жөніндегі органға беріледі.
17. Тексеру жөніндегі топтың есебімен келіспеген жағдайда өтінім беруші аккредиттеу жөніндегі органға өзінің ескертулерін жазбаша нысанда ұсына алады.
18. Тексеру жөніндегі топтың есебі негізінде және олар болған жағдайда өтініш берушінің ескертулерін есепке ала отырып, аккредиттеу жөніндегі орган басшысы бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде мына шешімдердің біреуін қабылдайды:
1) жиналған материалдарын аккредиттеу жөніндегі комиссияға (бұдан әрі - Комиссия) тапсыру туралы;
2) өтінім берушінің анықталған сәйкессіздіктерді жоюы туралы.
Шешім көшірмесі өтінім берушіге жолданады.
19. Өтінім беруші тексеру барысында анықталған сәйкессіздіктерді жояды және аккредиттеу жөніндегі органға шешімнің көшірмесін алған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде кемшіліктерді жойғаны туралы хабарлайды, содан кейін аккредиттеу жөніндегі орган қайта тексеруді жүргізеді. Тексеру мерзімі өтінім берушіні тұрғылықты орны бойынша тексеру жөніндегі топтың келген кезін есептемегенде, бес жұмыс күнінен аспауы тиіс.
Сәйкессіздіктерді жою мерзімін аккредиттеу жөніндегі орган өтінім берушінің себептер көрсетілген жазбаша өтінімі бойынша екі айдан аспайтын уақытқа ұзартады.
Белгіленген мерзімде анықталған сәйкессіздіктерді жоймау, егер ол еңсерілмейтін күшпен шарттасылған болмаса Шартты бұзуға негіз болады.
20. Комиссия материалдар келіп түскен кезінен бастап, жиырма жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оларды қарап, шешім қабылдайды.
Комиссия шешімдері оның мүшелерінің басым көпшілігінің дауысымен қабылданады.
21. Комиссия шешімі негізінде аккредиттеу жөніндегі орган басшысы бес жұмыс күні ішінде өтінім берушіні аккредиттеу туралы немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Оң шешім қабылданған күнді есептегенде жеті жұмыс күні ішінде аккредиттеу жөніндегі орган басшысымен өтінім берушінің аккредиттеу саласы бекітіледі, содан кейін осы Ереженің 10 қосымшасына сәйкес мазмұны және нысаны бойынша аккредиттеу аттестаты мен бір құжаттар жиынтығы беріледі.
Комиссияның теріс шешімі жағдайда өтінім берушіге құжаттар жиынтығы мен дәлелді бас тарту жібереді, Шарт бұзылады.
22. Аккредиттелген субъект аккредиттеу аттестатының аяқталу мерзімінен алты ай бұрын аккредиттеу жөніндегі органға кезекті аккредиттеу туралы өтінім береді. Кезекті аккредиттеу осы Ереженің 5-21-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.

3. Аттестат аккредитации
23. Аттестат аккредитации является документом, удостоверяющим факт официального признания правомочия аккредитованного субъекта выполнять конкретные работы в соответствии с заявленной областью аккредитации.
Срок действия аттестата аккредитации составляет три года.
24. Аттестат аккредитации подлежит регистрации в государственном реестре аккредитованных субъектов.
25. С аттестатом аккредитации одновременно выдается в качестве обязательного приложения документ, устанавливающий область аккредитации.
26. Утерянные, испорченные аттестаты аккредитации считаются недействительными со дня подачи аккредитованным субъектом письменного заявления (с приложением документов, подтверждающих факт утери, порчи аттестата аккредитации) органу по аккредитации.
Орган по аккредитации в течение пяти рабочих дней со дня подачи заявления производит выдачу дубликата аттестата аккредитации.
27. Аттестаты аккредитации или эквивалентные им документы, выданные иностранными органами по аккредитации, признаются органом по аккредитации в соответствии с заключенными Республикой Казахстан международными договорами.
4. Переоформление аттестата аккредитации
28. Переоформление аттестата аккредитации аккредитованного субъекта осуществляется в случаях:
1) его реорганизации;
2) изменения его местонахождения;
3) изменения его наименования;
4) фактического расширения или сокращения его области аккредитации.
29. С момента возникновения основания переоформления аттестата аккредитации аккредитованный субъект в течение десяти календарных дней подает в орган по аккредитации заявку о переоформлении аттестата аккредитации, в которой указывает новые сведения.
30. По основаниям, предусмотренным подпунктами 1) - 3) пункта 28 настоящих Правил, аккредитованный субъект представляет в орган по аккредитации заявку о переоформлении с указанием причины и документы, предусмотренные подпунктами 2), 3) пункта 4 настоящих Правил, а по основанию, предусмотренному подпунктом 4) пункта 28, также информацию о наличии соответствующих специалистов в расширяемой области.
Все документы предоставляются в двух экземплярах.
В принятии заявки может быть отказано в случае непредставления полного комплекта документов.
31. По основаниям, предусмотренным подпунктами 2) и 4) пункта 28 настоящих Правил, органом по аккредитации проводится обследование аккредитованного субъекта по месту его нахождения в порядке, предусмотренном пунктами 14 - 19 настоящих Правил.
32. Комиссия рассматривает документы о переоформлении аттестата аккредитации в течение десяти рабочих дней.
При исчислении срока не учитываются дни обследования по месту нахождения аккредитованного субъекта и устранения последним выявленных при этом несоответствий.

3. Аккредиттеу аттестаты
23. Аккредиттеу аттестаты аккредиттелген субъектінің өтінім берген аккредиттеу саласына сәйкес нақты жұмыстарды орындауға құқылы екенін ресми тану фактісін куәландыратын құжат болып табылады.
Аккредиттеу аттестатының қолданылу мерзімі үш жылды құрайды.
24. Аккредиттеу аттестаты аккредиттелген субъектілердің мемлекеттік тізілімінде тіркелуге тиіс.
25. Аккредиттеу аттестатымен бірге міндетті қосымша ретінде аккредиттеу саласын белгілейтін құжат беріледі.
26. Жоғалған, бүлінген аккредиттеу аттестаттары аккредиттеу субъектісі жазбаша өтініш (аккредиттеу аттестатының жоғалған, бүлінген фактісін растайтын қосымша құжаттармен қоса) берген күннен бастап жарамсыз деп есептеледі.
Аккредиттеу жөніндегі орган өтініш берген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде аккредиттеу аттестатының төлнұсқасын береді.
27. Шетелдік аккредиттеу жөніндегі органдар берген аккредиттеу аттестатын немесе оған балама құжаттарды аккредиттеу жөніндегі орган Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарға сәйкес таниды.
4. Аккредиттеу аттестатын қайта рәсімдеу
28. Аккредиттелген субъектісінің аккредиттеу аттестатын қайта рәсімдеу:
1) оның қайта құрылған кезінде;
2) оның мекен жайы өзгергенде;
3) оның атауы өзгергенде;
4) шындығында оның аккредиттеу саласы кеңейтілгенде немесе қысқартылғанда жүзеге асырылады.
29. Аккредиттелген субъект аккредиттеу аттестатын қайта рәсімдеуге негіз туындаған күннен бастап он күнтізбелік күні ішінде аккредиттеу жөніндегі органға жаңа мәліметтер көрсетілген аккредиттеу аттестатын қайта рәсімдеу туралы өтінім береді.
30. Осы Ереженің 28-тармағының 1)-3)-тармақшаларында көзделген негіздер бойынша, аккредиттеу субъектісі аккредиттеу жөніндегі органға аккредиттеу аттестатын қайта рәсімдеу себептерін көрсетіп қайта рәсімдеу туралы өтінім және осы Ереженің 4-тармағының 2)-3)-тармақшаларында көзделген құжаттарды, ал 28-тармақтың 4)-тармақшасында көзделген негіз бойынша сондай-ақ кеңейтілген салаға сәйкес мамандардың бар екендігі туралы ақпарат тапсырады.
Барлық құжаттар екі данада тапсырылады.
Құжаттар жиынтығының толық еместігі өтінішті қабылдаудан бас тартуға негіз болады.
31. Осы Ереженің 28-тармақ 2) және 4)-тармақшаларында көзделген негіз бойынша аккредиттеу жөніндегі органымен осы Ереженің 14-19-тармақтарында көзделген тәртіпте оның орналасқан орны бойынша аккредиттеу субъектісін тексеру жүргізіледі.
32. Комиссия аккредиттеу аттестатын қайта рәсімдеу туралы құжаттарды он жұмыс күні ішінде қарастырады.
Мерзімі өтіп кету кезінде аккредиттелген субъектіні тұрғылықты орны бойынша тексеру және соңғы анықталған сәйкессіздіктерді жою күндері есептелмейді.

33. На основании решения Комиссии руководитель органа по аккредитации принимает решение о переоформлении аттестата аккредитации либо об отказе в переоформлении.
34. Решение об отказе в переоформлении аттестата аккредитации принимается при выявлении в представленных аккредитованным субъектом документах и сведениях недостоверной или искаженной информации, неустранении аккредитованным субъектом выявленных в ходе обследования несоответствий в установленный срок, а также обнаружение при повторном обследовании несоответствий, выявленных при первоначальном обследовании. При этом Договор расторгается.
35. При положительном решении переоформляется аттестат аккредитации и переутверждается область аккредитации, о чем в государственном реестре аккредитованных субъектов производится соответствующая запись.
36. Срок действия аттестата аккредитации при его переоформлении не прерывается.
5. Порядок актуализации материалов аккредитации
37. Актуализация материалов аккредитации - внесение изменений в документы аккредитованного субъекта, предусмотренные подпунктами 2) - 4) пункта 5 настоящих Правил, не влекущие переоформление аттестата аккредитации.
38. Актуализация материалов аккредитации производится в следующих случаях:
1) введение нового нормативного документа в области оценки соответствия, обеспечения единства измерений и аккредитации взамен старого;
2) изменение состава специалистов, осуществляющих работы по оценке соответствия, обеспечению единства измерений;
3) замены средств измерений (эталонов), испытательного и вспомогательного оборудования.
39. При актуализации документов аккредитованный субъект подает в орган по аккредитации заявку с обоснованием причин актуализации, а также материалы аккредитации, в которые были внесены изменения, в двух экземплярах.
40. Орган по аккредитации рассматривает документы в срок не более десяти рабочих дней с момента их поступления и, при отсутствии оснований, предусмотренных пунктом 28 настоящих Правил, принимает внесенные изменения к своему сведению, о чем письменно извещает аккредитованного субъекта.
6. Приостановление, аннулирование действия аттестата
аккредитации, прекращение аттестата аккредитации
41. Действие аттестата аккредитации приостанавливается сроком до шести месяцев по решению руководителя органа по аккредитации по следующим основаниям:
1) письменное заявление субъекта аккредитации;
2) осуществление аккредитованным субъектом работ по оценке соответствия, обеспечению единства измерений вне области аккредитации;
3) выявление нарушений условий аккредитации, влияющих на достоверность результатов работ по оценке соответствия, обеспечению единства измерений.

33. Комиссия шешімі негізінде аккредиттеу жөніндегі орган басшысы аккредиттеу аттестатын қайта рәсімдеу туралы немесе қайта рәсімдеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
34. Аккредиттеу аттестатын қайта рәсімдеуден бас тарту туралы шешім аккредиттелген субъект ұсынған құжаттарда және мәліметтерде жалған немесе бұрмаланған ақпарат анықталғанда, сондай-ақ аккредиттелген субъектісінің орналасқан орны бойынша қайта тексеру барысында оның алғашқы тексеруде анықталған сәйкеспеушілігі анықталған жағдайда қабылданады. Бұл жағдайда келісім-шарт бұзылады.
35. Оң шешім қабылдаған жағдайда аккредиттеу аттестаты қайта рәсімделеді және ол туралы аккредиттелген субъектілердің мемлекеттік тізіліміне соған сәйкес жазба жүргізіліп, аккредиттеу саласы қайта бекітіледі.
36. Аккредиттеу аттестатының қолданыс мерзімі оны қайта рәсімдеуде үзілмейді.
5. Аккредиттеу материалдарын жандандыру тәртібі
37. Аккредиттеу материалдарын жандандыру - аккредиттеу аттестатын қайта рәсімдеуді тудырмайтын осы Ереженің 5-тармағы 2)-4)-тармақшаларында көзделген аккредиттелген субъектісінің құжаттарына өзгерістер енгізу.
38. Аккредиттеу материалдарын жандандыру мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) сәйкестікті бағалау және аккредиттеу саласында ескінің орнына жаңа нормативтік құжатты енгізгенде;
2) өлшем бірлігін қамтамасыз ету, сәйкестікті бағалау саласы бойынша жұмыстарды жүзеге асыратын мамандардың құрамы өзгергенде;
3) өлшем құралдары (эталондары), сынақ және қосымша құрал-жабдықтарын ауыстырғанда.
39. Аккредиттелген субъектісі құжаттарды жандандыруда аккредиттеу жөніндегі органға жандандыру себебінің негізімен өтінім, сондай-ақ екі данада өзгерістер енгізілген аккредиттеу материалдарын береді.
40. Аккредиттеу жөніндегі орган құжаттар түскен күннен он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оларды түскен кезден бастап құжаттарды қарайды және осы Ереженің 28-тармағында көзделген негіздер болмаған жағдайда енгізілген өзгерістерді өз мәліметіне алып, ол туралы аккредиттелген субъектісіне жазбаша хабарлайды.
6. Аккредиттеу аттестатын тоқтату, жою, аккредиттеу аттестатын жарамсыз деп тану
41. Аккредиттеу аттестатының қолданысы аккредиттеу жөніндегі орган басшысының шешімі бойынша мынадай негіздер бойынша алты айға дейін тоқтатылады:
1) аккредиттеу субъектісінің жазбаша өтініші;
2) аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу саласынан тыс өлшем құралдарын қамтамасыз ету, сәйкестікті бағалау бойынша жұмыстарды іске асыру;
3) өлшем құралдарын қамтамасыз ету, сәйкестікті бағалау бойынша жұмыстары нәтижесінің дұрыстығына әсер ететін аккредиттеу талаптарының бұзғандығы анықталу негізінде.

42. По основанию, предусмотренному подпунктом 1) пункта 41 настоящих Правил, срок рассмотрения заявления не должен превышать пяти рабочих дней.
По основанию, предусмотренному подпунктами 2) и 3) пункта 41, срок рассмотрения документов о выявленных нарушениях не должен превышать десяти рабочих дней.
43. Руководитель органа по аккредитации принимает решение о приостановлении действия аттестата аккредитации на основании решения Комиссии.
Копия решения направляется аккредитованному субъекту, который со дня его получения приостанавливает деятельность по оценке соответствия, обеспечению единства измерений и принимает меры по устранению допущенных нарушений.
44. После устранения нарушений аккредитованный субъект представляет сведения об их устранении в орган по аккредитации для принятия решения о возобновлении действия аттестата аккредитации.
Орган по аккредитации в течение десяти рабочих дней организует проверку по факту устранения нарушений, после чего в течение трех рабочих дней принимает решение о возобновлении либо отказе в возобновлении действия аттестата аккредитации.
45. В случае если выявленные нарушения не влияют на область аккредитации в целом, деятельность по оценке соответствия, обеспечению единства измерений, подлежит приостановлению в пределах той области аккредитации, в которой выявлены такие нарушения.
46. Аттестат аккредитации прекращает действовать по истечении срока его действия.
47. Аттестат аккредитации аннулируется в случаях, если:
1) при инспекционной проверке выявлены нарушения в деятельности субъекта аккредитации, ставящие под сомнение его компетентность выполнять работы по оценке соответствия, обеспечению единства измерений;
2) при получении аттестата аккредитованным субъектом предоставлена заведомо ложная информация.
7. Апелляция
48. Заявитель, субъект аккредитации может обжаловать любое решение, органа по аккредитации в апелляционную комиссию органа по аккредитации не позднее одного месяца после извещения о принятом решении либо в суд.
49. Решение апелляционной комиссии может быть обжаловано в суде в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам аккредитации
органов по подтверждению соответствия,
испытательных лабораторий (центров),
юридических лиц, осуществляющих поверку,
калибровку средств измерений и метрологическую
аттестацию методик выполнения измерений
Орган по аккредитации
ЗАЯВКА
1. Просим аккредитовать ____________________________________________
(наименование заявителя)
в Государственной системе технического регулирования (обеспечения единства
измерений) Республики Казахстан в качестве________________________________
__________________________________________________________________________
(органа по подтверждению соответствия, испытательной лаборатории (центра),
юридического лица, осуществляющего поверку (калибровку) средств измерений,
юридического лица, осуществляющего метрологическую аттестацию методик
выполнения измерений)
в области аккредитации ___________________________________________________
(обозначение нормативного документа, наименование области аккредитации)

42. Өтінішті қарау мерзімі осы Ереженің 41-тармақ 1) тармақшасында көзделген негіз бойынша бес жұмыс күнінен аспауы тиіс.
Анықталған бұзушылықтар туралы құжаттарды қарау мерзімі 41-тармақ 2) және 3)-тармақшаларында көзделген негіз бойынша он жұмыс күнінен аспауы тиіс.
43. Комиссия шешімі бойынша аккредиттеу жөніндегі орган басшысы аккредиттеу аттестатының қызметін тоқтату туралы шешім қабылдайды.
Бұйрықтың көшірмесі аккредиттеу субъектісіне жіберіледі, ол оны алған күннен бастап сәйкестікті бағалау, өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметін тоқтатады және жіберген бұзушылықтарды жою үшін шаралар қолданады.
44. Бұзушылықтарды жойғаннан кейін аккредиттелген субъект оларды жойғаны туралы мәліметтерді аккредиттеу жөніндегі органға аккредиттеу аттестатының қызметін қайта жандандыру шешімін қабылдау үшін береді.
Аккредиттеу жөніндегі орган күнтізбелік он күн ішінде ескертулерді жөндеген фактісі бойынша тексеру ұйымдастырады, содан соң үш жұмыс күні ішінде аккредиттеу аттестатының қолданысын қайта жандандыру немесе қайта жандандырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
45. Егер анықталған бұзушылықтар жалпы аккредиттеу саласына әсер етпейтін жағдайда сәйкестікті бағалау, өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі әрекет сол аккредиттеу саласында, онда анықталған бұзушылықтар шегінде тоқтатыла тұруға жатады.
46. Аккредиттеу аттестаты оның әрекет ету мерзімінің аяқталуына байланысты қызметін тоқтатады.
47. Аккредиттеу аттестаты мынадай жағдайларды жойылады, егер:
1) инспекциялық тексеру кезінде аккредиттеу субъектісінің сәйкестікті бағалау, өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды орындауға оның құзыреттілігіне күмән келтіретін, қызметінде бұзушылықтар анықталса;
2) аттестат алу кезінде аккредиттелген субъектісімен біле тұра жалған ақпарат ұсынылса.
7. Апелляция
48. Өтінім беруші аккредиттеу жөніндегі орган қабылдаған кез келген шешімге аккредиттеу жөніндегі органның апелляциялық комиссиясына немесе сотқа, хабарлама алғаннан соң, қабылданған шешім туралы бір айдан кем емес мерзімде шағымдануына болады.
49. Апелляциялық комиссияның шешімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотта қайта қарастырылуы мүмкін.
Сәйкестікті растау жөніндегі
органдарды, сынақ зертханаларын
(орталықтарын), өлшеу құралдарына
салыстырып тексеру, калибрлеу
және өлшемдерді орындау
әдістемелерін метрологиялық
аттестаттауды жүзеге асыратын
заңды тұлғаларды аккредиттеу
ережесіне 1-қосымша
Аккредиттеу жөніндегі орган
ӨТІНІМ
1. _________________________________________________________________
(өтінішкер атауы)
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Техникалық реттеу жүйесінде (өлшем бірлігін қамтамасыз ету)_____________________________________
____________________________________________________________________
(сәйкестікті растау жөніндегі органдарды,сынақ зертханаларын    (орталықтарын), метрологиялық қызметтерді, өлшем құралдарын салыстырып тексеру, (калибрлеу) өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды, өлшем жағдайын бағалауды жүзеге асыратын, филиал ретінде)
______________________________________________аккредиттеу саласында
(нормативтік құжаттың белгісі, аккредиттеу
саласының атауы)
аккредиттеуді сұраймыз.

2. Юридический статус заявителя:
__________________________________________________________________________
(сведения о юридическом лице (филиале) - наименование, учредители,
руководящий орган юридического лица, местонахождение, телефон, факс, адрес
электронной почты, вебсайт, расчетный счет, РНН)
3. _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество руководителя заявителя)
4. _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, телефон сотрудника, ответственного за
связь с органом по аккредитации)
Руководитель ________________________  ___________  _____________________
(наименование заявителя)   (подпись)    (инициалы, фамилия)
"____" __________ 20___ года
Место печати
Приложение 2
к Правилам аккредитации
органов по подтверждению соответствия,
испытательных лабораторий (центров),
юридических лиц, осуществляющих поверку,
калибровку средств измерений и метрологическую
аттестацию методик выполнения измерений
УТВЕРЖДАЮ
_______________________________________
(должность, инициалы, фамилия, подпись
руководителя органа по аккредитации)
"____" __________ 20___ г.
Приложение к аттестату аккредитации
N _____ от "____"____20___ г. на ___страницах
Область аккредитации органа по подтверждению соответствия продукции
_____________________________________________________________
(наименование и адрес органа по подтверждению соответствия)
Наимено-
вание
продукции
(объекта
иссле-
дования)
Код
КП
ВЭД
Код
ТН ВЭД
ЕВРАЗЭС
Обозначение
нормативных
правовых
актов,
нормативных
документов,
по которым
проводится
подтверждение
соответствия
Определяемые
характеристики
(показатели)
продукции
(объекта
исследования)
Обозначение
нормативных
документов
на методы
испытаний для
определения
характеристик
(показателей)
1
2
3
4
5
6
Примечания:
1. Последний лист данного приложения должен быть подписан руководителем органа по подтверждению соответствия и заверен печатью юридического лица.
2. Каждый лист данного приложения должен быть заверен штампом органа по аккредитации.
3. Филиалы органа по подтверждению соответствия оформляют область аккредитации по настоящей форме.
4. При расширении области аккредитации используется настоящая форма, озаглавленная: "Дополнение N ___ к области аккредитации органа по подтверждению продукции"
Приложение 3
к Правилам аккредитации
органов по подтверждению соответствия,
испытательных лабораторий (центров),
юридических лиц, осуществляющих поверку,
калибровку средств измерений и метрологическую
аттестацию методик выполнения измерений
УТВЕРЖДАЮ
_______________________________________
(должность, инициалы, фамилия, подпись
руководителя органа по аккредитации)
"____" __________ 20___ г.
Приложение к аттестату аккредитации
N _____ от "____"____20___ г. на ___страницах
Область аккредитации органа по подтверждению соответствия
системы менеджмента
_______________________________________________________________
(наименование и адрес органа по подтверждению соответствия)
Наименование
системы
менеджмента
Код
КП ВЭД
Область
действия
системы
менеджмента
Обозначение
нормативных
правовых
актов,
нормативных
документов,
по которым
проводят
подтверждение
соответствия
Обозначение
нормативных
документов
на методы
испытаний для
определения
характеристик
(показателей)
1
2
3
4
5
Примечания:

2. Өтінішкердің заңды мәртебесі:
____________________________________________________________________
(заңды тұлға туралы мәліметтер (филиал) - атауы, құрылтайшылар, заңды тұлғаның басшылық органы, тұрған жері, телефоны, факсы, электрондық поштасы, веб сайты, есептік шоты, СТН)
3. _________________________________________________________________
(өтінім беруші басшысының аты-жөні, тегі)
4. _________________________________________________________________
(аккредиттеу органымен байланысына жауапты қызметкердің
аты-жөні, тегі, телефоны)
Басшы _____________________________ _________  _____________________
(өтінішкер атауы)        (қолы)       (аты-жөні, тегі)
"_____ " ___________ 20___ жыл
Мөр орны
Сәйкестікті растау жөніндегі
органдарды, сынақ зертханаларын
(орталықтарын), өлшеу құралдарына
салыстырып тексеру, калибрлеу және
өлшемдерді орындау әдістемелерін
метрологиялық аттестаттауды
жүзеге асыратын заңды тұлғаларды
аккредиттеу ережесіне 2-қосымша
БЕКІТЕМІН
_________________________________________
(аккредиттеу жөніндегі органы басшысының
лауазымы, аты-жөні, тегі, қолы)
"____" __________ 20___ ж.
20___ ж. "____" __________N ____
аккредиттеу аттестатының қосымшасы ____ бетте
ӨНІМ СӘЙКЕСТІГІН РАСТАУ ЖӨНІНДЕГІ ОРГАННЫҢ АККРЕДИТТЕЛУ САЛАСЫ
____________________________________________________________________
(өнім сәйкестігін растау жөніндегі органның атауы және мекен жайы)
(зерттеу
объекті-
сінің)
өнім атауы
ЭҚ
ТӨС
коды
ЭҚТ ТН
ЕВРАЗЭҚ
Сәйкестікті
растау бой-
ынша жүргі-
зетін нор-
мативтік-
құқықтық
актілердің,
нормативтік
құжаттардың
белгісі
(зерттеу объ-
ектісінің)
өнімді анық-
тау сипатта-
масы (көрсет-
кіштері)
Сипатта-
маларды
(көрсет-
кіштерді)
анықтау
үшін
сынау
әдістері-
не норма-
тивтік
құжаттар
белгісі
1
2
3
4
5
6
Ескертулер:
1. Осы қосымшаның соңғы бетіне сәйкестікті растау жөніндегі орган басшысының қолы қойылуы және заңды тұлғаның мөрімен расталуы керек.
2. Осы қосымшаның әр парағы аккредиттеу жөніндегі органның мөрімен расталуы керек.
3. Сәйкестікті растау жөніндегі органның филиалдары осы нысан бойынша аккредиттеу саласын рәсімдейді.
4. Аккредиттеу саласын кеңейту кезінде»"Өнім сәйкестігін растау жөніндегі органның аккредиттеу саласына N ____ қосымша" деп аталатын осы нысан пайдаланылады.
Сәйкестікті растау жөніндегі
органдарды, сынақ зертханаларын
(орталықтарын), өлшеу құралдарына
салыстырып тексеру, калибрлеу және
өлшемдерді орындау әдістемелерін
метрологиялық аттестаттауды
жүзеге асыратын заңды тұлғаларды
аккредиттеу ережесіне 3-қосымша
БЕКІТЕМІН
_________________________________________
(аккредиттеу жөніндегі органы басшысының
лауазымы, аты-жөні, тегі, қолы)
"____" __________ 20___ ж.
20___ ж. "____" __________N ____
аккредиттеу аттестатының қосымшасы ____ бетте
МЕНЕДЖМЕНТ ЖҮЙЕСІНІҢ СӘЙКЕСТІГІН РАСТАУ ЖӨНІНДЕГІ ОРГАННЫҢ
АККРЕДИТТЕУ САЛАСЫ
____________________________________________________________________
(сәйкестігін растау жөніндегі органның атауы және мекен жайы)
Менеджмент
жүйесінің
атауы
ЭҚТӨС
коды
Менеджмент жүйесінің
қызмет
саласы
Сәйкестікті
растау бойынша
жүргізетін
нормативтік-құ-
қықтық актілер-
дің, норматив-
тік-құжаттардың
белгісі
Сипаттамаларды
(көрсеткіштерді)
анықтау үшін
сынау әдістеріне
нормативтік
құжаттар белгісі
1
2
3
4
5
Ескертулер:

1. Последний лист данного приложения должен быть подписан руководителем органа по подтверждению соответствия и заверен печатью юридического лица.
2. Каждый лист данного приложения должен быть заверен штампом органа по аккредитации.
3. Филиалы органа по подтверждению соответствия оформляют область аккредитации по настоящей форме.
4. При расширении области аккредитации используется настоящая форма:«"Дополнение N ___ к области аккредитации органа по подтверждению системы менеджмента".
Приложение 4
к Правилам аккредитации
органов по подтверждению соответствия,
испытательных лабораторий (центров),
юридических лиц, осуществляющих поверку,
калибровку средств измерений и метрологическую
аттестацию методик выполнения измерений
УТВЕРЖДАЮ
_______________________________________
(должность, инициалы, фамилия, подпись
руководителя органа по аккредитации)
"____" __________ 20___ г.
Приложение к аттестату аккредитации
N _____ от "____"____20___ г. на ___страницах
Область аккредитации испытательной лаборатории (центра)
_______________________________________________________________
(наименование и адрес испытательной лаборатории (центра)
Наимено-
вание
продукции
(объекта
иссле-
дования)
Код
КП
ВЭД
Код
ТН ВЭД
ЕВРАЗЭС
Обозначение
нормативных
правовых
актов,
нормативных
документов,
по которым
проводится
подтверждение
соответствия
Определяемые
характеристики
(показатели)
продукции
(объекта
исследования)
Неоп-
реде-
лен-
ность
Обозначение
нормативных
документов
на методы
испытаний для
определения
характеристик
(показателей)
1
2
3
4
5
6
7
Примечания:
1. Последний лист данного приложения должен быть подписан руководителем испытательной лаборатории (центра) и заверен печатью юридического лица.
2. Каждый лист данного приложения должен быть заверен штампом органа по аккредитации.
3. Филиалы испытательной лаборатории (центра) оформляют область аккредитации по настоящей форме.
4. При расширении области аккредитации используется настоящая форма, озаглавленная: "Дополнение N ___ к области аккредитации испытательной лаборатории (центра)"
Приложение 5
к Правилам аккредитации
органов по подтверждению соответствия,
испытательных лабораторий (центров),
юридических лиц, осуществляющих поверку,
калибровку средств измерений и метрологическую
аттестацию методик выполнения измерений
УТВЕРЖДАЮ
_______________________________________
(должность, инициалы, фамилия, подпись
руководителя органа по аккредитации)
"____" __________ 20___ г.
Приложение к аттестату аккредитации
N _____ от "____"____20___ г. на ___страницах
Область аккредитации юридического лица, осуществляющего поверку
(калибровку) средств измерений
_______________________________________________
(наименование и адрес юридического лица)
Код
вида
изме-
рений
Наименование
группы
поверяемых
(калибруемых)
средств
измерений
Тип
средств
измерений
Метрологические характеристики
диапазон
измерений
разряд,
класс
точности,
погрешность
расширенная
неопре-
деленность
1
2
3
4
5
6
Примечания:

1. Осы қосымшаның соңғы бетіне сәйкестікті растау жөніндегі орган басшысының қолы қойылуы және заңды тұлғаның мөрімен расталуы керек.
2. Осы қосымшаның әр парағы аккредиттеу жөніндегі органның мөрімен расталуы керек.
3. Сәйкестікті растау жөніндегі органның филиалдары осы нысан бойынша аккредиттеу саласын рәсімдейді.
4. Аккредиттеу саласын кеңейту кезінде "Менеджмент жүйесін растау жөніндегі органның аккредиттеу саласына N ____ қосымша" деп аталатын осы нысан пайдаланылады.
Сәйкестікті растау жөніндегі
органдарды, сынақ зертханаларын
(орталықтарын), өлшеу құралдарына
салыстырып тексеру, калибрлеу және
өлшемдерді орындау әдістемелерін
метрологиялық аттестаттауды
жүзеге асыратын заңды тұлғаларды
аккредиттеу ережесіне 4-қосымша
БЕКІТЕМІН
_________________________________________
(аккредиттеу жөніндегі органы басшысының
лауазымы, аты-жөні, тегі, қолы)
"____" __________ 20___ ж.
20___ ж. "____" __________N ____
аккредиттеу аттестатының қосымшасы ____ бетте
СЫНАҚ ЗЕРТХАНАСЫ (ОРТАЛЫҒЫ) АККРЕДИТТЕЛУ САЛАСЫ
____________________________________________________________________
(сынақ зертханасы (орталығы) атауы және мекен жайы)
(зерттеу
объекті-
сінің)
өнім
атауы
ЭҚ
ТӨС
коды
ЭҚТ ТН
ЕВРАЗЭҚ
Сәйкестікті
растау
бойынша
жүргізетін
нормативтік-
құқықтық
актілердің,
нормативтік-
құжаттардың
белгісі
(зерт-
теу
объек-
тісі-
нің)
өнімдіанық-
тау
сипат-
тамасы
(көр-
сет-
кіш-
тері)
белгі-
сіздік
Сипаттамалар-
ды (көрсет-
кіштерді)
анықтау үшін
сынау
әдістеріне
нормативтік
құжаттар
белгісі
1
2
3
4
5
6
7
Ескертулер:
1. Осы қосымшаның соңғы бетіне сынақ зертханасы (орталығы) басшысының қолы қойылуы және заңды тұлғаның мөрімен расталуы керек.
2. Осы қосымшаның әр парағы аккредиттеу жөніндегі органның мөрімен расталуы керек.
3. Сынақ зертханасының (орталығының) филиалдары осы нысан бойынша аккредиттеу саласын рәсімдейді.
4. Аккредиттеу саласын кеңейту кезінде "Сынақ зертханасының (орталығының) аккредиттеу саласына N ____ қосымша" деп аталатын осы нысан пайдаланылады.
Сәйкестікті растау жөніндегі
органдарды, сынақ зертханаларын
(орталықтарын), өлшеу құралдарына
салыстырып тексеру, калибрлеу және
өлшемдерді орындау әдістемелерін
метрологиялық аттестаттауды
жүзеге асыратын заңды тұлғаларды
аккредиттеу ережесіне 5-қосымша
БЕКІТЕМІН
_________________________________________
(аккредиттеу жөніндегі органы басшысының
лауазымы, аты- жөні-тегі, қолы)
"____" __________ 20___ ж.
20___ ж. "____" __________N ____
аккредиттеу аттестатының қосымшасы ____ бетте
ӨЛШЕМ ҚҰРАЛДАРЫН САЛЫСТЫРЫП ТЕКСЕРУДІ (КАЛИБРЛЕУДІ)
ЖҮЗЕГЕ АСЫРАТЫН ЗАҢДЫ ТҰЛҒАНЫҢ АККРЕДИТТЕУ САЛАСЫ
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы және мекен жайы)
Өлшем
түрінің
коды
Өлшем құралда-
рын салыстырып
тексеретін
(калибрлейтін)
топтың атауы
Өлшем құрал-
дарының
түрі
Метрологиялық сипаттама
өлшем
ауқымы
дәреже,
топ
дәлдігі,
қателігі
кеңейтілген белгісіздік
1
2
3
4
5
6
Ескертулер:

1. Последний лист данного приложения должен быть подписан руководителем и заверен печатью юридического лица.
2. Каждый лист данного приложения должен быть заверен штампом органа по аккредитации.
3. Филиалы юридических лиц оформляют область аккредитации по настоящей форме.
4. При расширении области аккредитации используется настоящая форма, озаглавленная:
"Дополнение" N ___ к области аккредитации юридического лица, осуществляющего поверку (калибровку) средств измерений
Приложение 6
к Правилам аккредитации
органов по подтверждению соответствия,
испытательных лабораторий (центров),
юридических лиц, осуществляющих поверку,
калибровку средств измерений и метрологическую
аттестацию методик выполнения измерений
СВЕДЕНИЯ О ПЕРСОНАЛЕ, ВЫПОЛНЯЮЩЕМ РАБОТЫ ПО ОЦЕНКЕ СООТВЕТСТВИЯ
______________________________________________________
(наименование органа по оценке соответствия)
Фамилия,
имя,
отчество
Образование,
наименование
ВУЗа и год его
окончания,
специальность
по диплому
Место работы,
занимаемая
должность,
функциональные
обязанности,
стаж работы по
специальности
N удостоверения
о теоретической
подготовке по
сертификации,
наименование
учебных курсов,
N аттестата
эксперта-
аудитора,
дата аттестации
Область
деятель-
ности
1
2
3
4
5
Руководитель ________________________  ___________  _____________________
(наименование заявителя)   (подпись)    (инициалы, фамилия)
"____" __________ 20___ года
Место печати
Примечания:
В графе 1 в порядке очередности указываются штатные эксперты-аудиторы, штатные кандидаты в эксперты-аудиторы, штатные специалисты органа по подтверждению соответствия, специалисты, привлекаемые к работам по договорам.
В графе 3 указываются дата, номер и срок действия договора, заключенного с привлекаемым нештатным специалистом.
Приложение 7
к Правилам аккредитации
органов по подтверждению соответствия,
испытательных лабораторий (центров),
юридических лиц, осуществляющих поверку,
калибровку средств измерений и метрологическую
аттестацию методик выполнения измерений
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель испытательной лаборатории (центра)
______________________________________________
(наименование испытательной лаборатории (центра),
инициалы и фамилия руководителя, подпись)
"____" __________ 20___ г.
ПАСПОРТ
ИСПЫТАТЕЛЬНОЙ ЛАБОРАТОРИИ (ЦЕНТРА)
___________________________________________________
(наименование испытательной лаборатории (центра))
Фамилия, имя, отчество, должность, телефон руководителя лаборатории
(центра) _________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Почтовый адрес лаборатории (центра) _______________________________________
Почтовый адрес юридического лица, в составе которой функционирует
лаборатория (центр) ______________________________________________________
__________________________________________________________________________
Телефон, факс, электронная почта, вебсайт лаборатории (центра)____________
Паспорт включает 7 таблиц.
Таблица 1. Оснащенность лаборатории (центра) испытательным оборудованием
(далее - ИО)
Определяемые
параметры
Наименование, тип,
марка, изготовитель,
заводской и
инвентарный номера
Основные
технические
характеристики ИО
1
2
3
Продолжение таблицы 1.
Год ввода в
эксплуатацию
Дата и номер
документа по
аттестации ИО,
периодичность
Примечание
4
5
6
Примечание. Под испытательным оборудованием подразумевается техническое
средство, воспроизводящее нормированные внешние воздействующие факторы и
(или) нагрузки.
Таблица 2. Сведения о средствах измерений (далее - СИ) для испытаний
продукции в лаборатории (центре)
Наименование
определяемых
характеристик
(параметров)
продукции
Наименование СИ,
тип (марка),
завод-изготовитель,
заводской и инвентарный
номера
Основные
метрологические
характеристики
1
2
3
Продолжение таблицы 2.
Год ввода в
эксплуатацию
Дата, номер сертификата
(свидетельства) о
поверке или аттестации,
периодичность
Дополнительные
сведения
4
5
6
Примечание. Под средством измерений подразумевается техническое
средство, предназначенное для измерений, имеющее нормированные
метрологические характеристики, воспроизводящее и (или) хранящее
единицу физической величины, размер которой принимается неизменным
(в пределах установленной погрешности) в течение известного
интервала времени.
Таблица 3. Сведения об имеющихся СИ для аттестации ИО
Наимено-
вание ИО
Наименование
документа
на методы
аттестации
оборудования
Диапазон и
точность
измерений
Наименование
СИ, тип, марка,
завод-изготовитель
1
2
3
4
Продолжение таблицы 3.
Метрологические
характеристики
Год ввода в
эксплуатацию
Дата, номер
сертификата
(свидетельства)
поверки,
периодичность
Дополнительные
сведения
4
6
7
8
Примечание. Таблица 3 заполняется при проведении аттестации ИО
персоналом лаборатории (центра).
Таблица 4. Оснащенность лаборатории (центра) стандартными образцами
состава и свойств веществ и материалов (далее - СО) при аналитическом
контроле
Назначение
применяемых СО
(градуировка
приборов, контроль
правильности
результатов
измерений,
аттестация образцов
других категорий)
Обозначение
и наименование
НД, в которых
установлен
порядок
применения СО
Наименование
и номер СО
Кем и когда
утвержден СО
1
2
3
4
Продолжение таблицы 4.
Аттестованные
характеристики
СО
Погреш-
ность
установ-
ления
аттесто-
ванных
харак-
теристик
Срок
годности
экземпляра
СО
N сертификата
об утверждении
типа СО
(свидетельства)
Приме-
чание
5
6
7
8
9
Примечания:

1. Осы қосымшаның соңғы бетіне басшысының қолы қойылуы және заңды тұлғаның мөрімен расталуы керек.
2. Осы қосымшаның әр парағы аккредиттеу жөніндегі органның мөрімен расталуы керек.
3. Заңды тұлғаның филиалдары осы нысан бойынша аккредиттеу саласын рәсімдейді.
4. Аккредиттеу саласын кеңейту кезінде "Өлшем құралдарын салыстырып тексеруді (калибрлеуді) жүзеге асыратын заңды тұлғаның аккредиттеу саласына N ____ қосымша" деп аталатын осы нысан пайдаланылады.
Сәйкестікті растау жөніндегі
органдарды, сынақ зертханаларын
(орталықтарын), өлшеу құралдарына
салыстырып тексеру, калибрлеу және
өлшемдерді орындау әдістемелерін
метрологиялық аттестаттауды
жүзеге асыратын заңды тұлғаларды
аккредиттеу ережесіне 6-қосымша
БЕКІТЕМІН
_________________________________________
(аккредиттеу жөніндегі органы басшысының
лауазымы, аты-жөні,тегі, қолы)
"____" __________ 20___ ж.
20___ ж. "____" __________N ____
аккредиттеу аттестатының қосымшасы ____ бетте
СӘЙКЕСТІКТІ БАҒАЛАУ ЖӨНІНДЕГІ ЖҰМЫСТАРДЫ ОРЫНДАЙТЫН
ҚЫЗМЕТКЕРЛЕР ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР
____________________________________________________________________
(сәйкестікті бағалау жөніндегі органның атауы)
Аты-жөні,
тегі
Білімі, оқу
орнының атауы
және оны
бітірген
жылы Дипломы
бойынша
мамандығы
Жұмыс орны,
лауазымы,
қызметтік
міндеттері,
мамандығы
бойынша
еңбек стажы
Сертификаттау
бойынша теорети-
калық дайындау
туралы куәлік
N, оқу курсының
атауы, сарапшы-
аудитор аттеста-
тының N аттес-
татталған күні
Қызмет саласы
1
2
3
4
5
Басшы ______________________________ __________ ____________________
(өтінішкер атауы)             (қолы)      (аты-жөні, тегі)
"_____ " ___________ 20___ жыл
Мөр орны
Ескертулер:
1 бағанда кезекті тәртіпте штаттағы сарапшы аудиторлар, штаттағы сарапшы аудиторлыққа кандидаттар, сәйкестікті растау жөніндегі органның штаттағы мамандары, шарт бойынша жұмыстарға тартылған мамандар көрсетіледі.
3 бағанда штатта жоқ мамандармен жасалған шарттың күні, нөмірі және мерзімі көрсетіледі.
Сәйкестікті растау жөніндегі
органдарды, сынақ зертханаларын
(орталықтарын), өлшеу құралдарына
салыстырып тексеру, калибрлеу және
өлшемдерді орындау әдістемелерін
метрологиялық аттестаттауды
жүзеге асыратын заңды тұлғаларды
аккредиттеу ережесіне 7-қосымша
БЕКІТЕМІН
_________________________________________
(аккредиттеу жөніндегі органы басшысының
лауазымы, аты- жөні-тегі, қолы)
"____" __________ 20___ ж.
СЫНАҚ ЗЕРТХАНАСЫНЫҢ (ОРТАЛЫҒЫНЫҢ) ТӨЛҚҰЖАТЫ
____________________________________________________________________
(сынақ зертханасының (орталығының) атауы)
Зертхана (орталық) басшысының аты-жөні, тегі, лауазымы, телефоны
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Зертхананың (орталық) пошталық мекен жайы __________________________
Сынақ зертханасы қызмет ететін заңды тұлғаның пошталық мекен жайы___
____________________________________________________________________
Сынақ зертханасының телефоны, факсы, электрондық поштасы, веб сайты
____________________________________________________________________
Төлқұжатқа 7 кесте кіреді
1 кесте. Зертхананың (орталық) сынақ жабдықтарымен (бұдан әрі - СЖ) жарақтандыру
Анықталатын параметрлер
Атауы, тұрпаты,
маркасы, дайындаушы,
зауыт және түгендеу
нөмірі
СЖ негізгі
техникалық
сипаттамалары
1
2
3
1 кестенің жалғасы
Пайдалануға
енгізілген жылы
СЗ аттестаттау құжатының
күні және нөмірі, кезеңділігі
Ескертпе
4
5
6
Ескерту. Сынақ зертханасы деп қалпына келтірілген сыртқы әсер ететін факторлар және (немесе) жүктемені қайталайтын техникалық құрал саналады.
2 Кесте. Зертханаға (орталыққа) өнімді сынау үшін өлшеу құралдары туралы (ӨҚ) мәліметтер
Өнімнің (параметрлердің) анықталатын сипаттамаларының атауы
ӨҚ атауы, тұрпаты,
маркасы, дайындаушы,
зауыт және түгендеу
нөмірі
Негізгі метрологиялық
сипаттамалар
1
2
3
2 кестенің жалғасы
Пайдалануға
енгізілген жылы
Тексеру немесе аттестаттау
туралы сертификат (куәлік)
нөмірі, күні, кезеңділігі
Қосымша
мәліметтер
4
5
6
Ескерту. Өлшеу құралдары деп белгілі уақыт аралығында өлшемі өзгермеген (белгіленген кінәрат шегінде), физикалық шама бірлігін сақтайтын және (немесе) қайталанатын қалпына келтірілген метрологиялық сипаттамалары бар өлшеуге арналған техникалық құрал саналады.
3 Кесте. СЖ аттестаттау үшін СЗ бар мәліметтер
СЖ атауы
Жабдықты аттестаттау
әдістеріне арналған
құжат атауы
Ауқым және
өлшеу
дәлелдігі
ӨҚ атауы,
тұрпаты,
маркасы,
дайындаушы-
зауыт
1
2
3
4
3 кестенің жалғасы
Метрологиялық
сипаттамалар
Пайдалануға
енгізілген
жылы
Тексеру немесе
аттестаттау туралы
сертификат (куәлік)
нөмірі, күні,
дүркінділігі
Қосымша
мәліметтер
5
6
7
8
Ескерту. 3 кесте Зертхана персоналымен СЖ аттестаттау кезінде толтырылады
4 Кесте. Талдамалы бақылауда заттар мен материалдардың құрамы мен қасиеттерінің (ары қарай - СО)стандарттық үлгілерімен жабдықталуы.
Қолданылатын СО арналуы
(құралдарды градуирлеу,
өлшеу нәтижелері
дұрыстығын бақылау,
басқа санатты үлгілерді
аттестаттау)
СО қолдану
тәртібі
белгіленген
НҚ белгісі
және атауы
СО
атауы
және
нөмірі
СО кім
және
қашан
бекітті
1
2
3
4
4 кестенің жалғасы
СО аттестат-
талған сипат-
тамалары
Аттестатталған
сипаттамаларды
белгілеу
қателігі
СО дана-
сының жа-
рамдылық
мерзімі
СО тұр-
патын
бекіту
туралы
серти-
фикат
(куәлік)
N
Ескертпе
5
6
7
8
9
Ескертулер:

1. Подразумевается средство измерений в виде определенного количества вещества или материала, предназначенное для воспроизведения и хранения размеров величин, характеризующих состав или свойства этого вещества (материала), значения которых установлены в результате метрологической аттестации, используемое для передачи размера единицы при испытаниях и исследованиях продукции, поверке, калибровке и градуировке
средств измерений, аттестации методик проведения испытаний, исследований, измерений и утвержденное в качестве стандартного образца в установленном порядке.
2. В графе 4 указывается уровень утверждения СО (межгосударственный, государственный, отраслевой, предприятия). Для СО организации указывают, когда он утвержден руководителем организации. Графу заполняют на основании сертификата (свидетельства).
3. В графу 9 вносят сведения о регистрации СО на государственном уровне.
Таблица 5. Перечень нормативных документов, применяемых при испытаниях
Обозначение
нормативного
документа
Наименование
нормативного
документа
Когда и кем утвержден,
N постановления (приказа)
организации, утвердившей
документ, дата введения
1
2
3
Таблица 6. Сведения о персонале лаборатории (центра)
Фамилия,
имя,
отчество
Долж-
ность
Образование,
специальность
по диплому,
стаж работы по
специальности
Прово-
димые виды
испытаний
Дата и номер
протокола
аттестации,
периодичность
Приме-
чание
1
2
3
4
5
6
Примечание. В таблице кроме сотрудников лаборатории (центра) следует
указать сотрудников других подразделений, привлекаемых для участия в
испытаниях (об этом делается отметка в графе 6).
Таблица 7. Состояние производственных помещений лаборатории (центра)
Назначение
помещения
(в т.ч. виды
проводимых
испытаний)
Спе-
циаль-
ное или
приспо-
соблен-
ное
Пло-
щадь,
м 2
Тем-
пера-
тура,
0 С
Освещен-
ность на
рабочих
местах,
лк
Уровень
загазо-
ванности,
мг/м 3
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы 7.
Уровень
шума, дБ
Наличие
спецоборудования
(вентиляции,
защиты от помех
и т.д.)
Удобство
доставки
объектов
испытаний
Условия
приемки и
хранения
образцов
Приме-
чания
7
8
9
10
11
Примечание. Таблица заполняется на основании протоколов измерений уровней производственных факторов, выполненных специалистами организаций санитарно-эпидемиологической службы. К форме обязательно прилагается заключение о соответствии производственных помещений санитарно-гигиеническим требованиям, подписанное руководителем организации санитарно-эпидемиологической службы.
Приложение 8
к Правилам аккредитации
органов по подтверждению соответствия,
испытательных лабораторий (центров),
юридических лиц, осуществляющих поверку,
калибровку средств измерений и метрологическую
аттестацию методик выполнения измерений
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель юридического лица
______________________________________________
(наименование юридического лица
инициалы и фамилия руководителя, подпись)
"____" __________ 20___ г.
ПАСПОРТ
ЮРИДИЧЕСКОГО ЛИЦА, ОСУЩЕСТВЛЯЮЩЕГО КАЛИБРОВКУ
СРЕДСТВ ИЗМЕРЕНИЙ
_______________________________________________
(наименование юридического лица)
Фамилия, имя, отчество, должность, телефон руководителя юридического лица
__________________________________________________________________________
Почтовый адрес юридического лица _________________________________________
__________________________________________________________________________
Телефон, факс, электронная почта, вебсайт юридического лица_______________
Фамилия, имя, отчество, должность руководителя метрологической службы_____
__________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество, должность руководителя калибровочной лаборатории
__________________________________________________________________________
Паспорт включает 5 таблиц.
Таблица 1. Область деятельности (по группам средств измерений)
Код
вида
изме-
рений
Наиме-
нование
группы
калиб-
руемых
СИ
Тип
СИ
Метрологические характеристики
Нормативные
документы
на СИ
и методы
калибровки
(обоз-
начение)
Исполь-
зуемые
средства
калибровки
диапа-
зон
изме-
рений
разряд,
класс
точ-
ности,
погреш-
ность
расши-
ренная
неопре-
делен-
ность
1
2
3
4
5
6
7
8
Таблица 2. Перечень нормативных документов, применяемых при калибровке
средств измерений
Обозначения
нормативного
документа
Наименование
нормативного
документа
Когда и кем утвержден,
N постановления (приказа)
организации, утвердившей
документ, дата введения
1
2
3
Таблица 3. Сведения о кадровом составе (персонале) специалистов,
выполняющих калибровку средств измерений
Фамилия,
имя,
отчество
Должность,
стаж работы
Образо-
вание,
специа-
льность
Сведения
об окончании
курсов
повышения
квалификации
(дата окончания,
срок действия,
вид измерений)
Специа-
лизация по
группам
калибруемых
средств
измерений
1
2
3
4
5
Таблица 4. Перечень используемых эталонов
Наи-
мено-
вание
Т
и
п
За-
вод-
ской
номер
Ин-
вен-
тар-
ный
номер
Метрологические
характеристики
Дата и
номер
документа
о поверке
(метро-
логичес-
кой
аттес-
тации)
Год
ввода
в экс-
плуа-
тацию
Назна-
чение
согласно области аккре-
дитации
диа-
па-
зон
из-
ме-
ре-
ний
раз-
ряд,
класс
точ-
ности,
погреш-
ность
расши-
ренная
неопре-
делен-
ность
1
2
3
4
4
5
6
7
8
9
Таблица 5. Состояние производственных помещений
Наи-
ме-
но-
ва-
ние
по-
ме-
ще-
ний
зая-
ви-
теля
Наз-
наче-
ние
поме-
щений
(спе-
циа-
ль-
ное/
при-
спо-
соб-
лен-
ное)
Пло-
ща
дь,
м 2
Темпе-
ратура,
о С
Относи-
тельная
влаж-
ность,
%
Освещен-
ность
рабочих
мест, лк
Уро-
вень
шума,
дБ
Уровень
электро-
магнит-
ных
помех,
А/м
Уровень
загазо-
ван-
ности,
%
Наи-
мено-
вание
орга-
на
(N,
срок
дей-
ствия
аттес-
тата
аккре-
дита-
ции)
N,
дата
заклю-
чения
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 9
к Правилам аккредитации
органов по подтверждению соответствия,
испытательных лабораторий (центров),
юридических лиц, осуществляющих поверку,
калибровку средств измерений и метрологическую
аттестацию методик выполнения измерений
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель юридического лица
______________________________________________
(наименование юридического лица
инициалы и фамилия руководителя, подпись)
"____" __________ 20___ г.
ПАСПОРТ
ЮРИДИЧЕСКОГО ЛИЦА, ОСУЩЕСТВЛЯЮЩЕГО ПОВЕРКУ
СРЕДСТВ ИЗМЕРЕНИЙ
_________________________________________
(наименование юридического лица)
Фамилия, имя, отчество, должность, телефон руководителя юридического лица
__________________________________________________________________________
Почтовый адрес юридического лица _________________________________________
Телефон, факс, электронная почта, вебсайт юридического лица_______________
Фамилия, имя, отчество, должность руководителя метрологической службы_____
__________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество, должность руководителя поверочной лаборатории ____
__________________________________________________________________________
Паспорт включает 8 таблиц.
Таблица 1. Область деятельности (по группам средств измерений)
Код
поверяемых
средств
измерений
по видам
измерений
Наимено-
вание
группы
поверяемых
СИ
Тип
СИ
Метрологические
характеристики
(разряд, класс
точности,
диапазоны
измерений,
погрешность,
расширенная
неопределен-
ность)
Нормативные
документы
на СИ
и методы
поверки
(обозна-
чение)
Исполь-
зуемые
средства
поверки
1
2
3
4
5
6
Таблица 2. Перечень нормативных документов, применяемых при поверке
средств измерений
Обозначения
нормативного
документа
Наименование
нормативного
документа
Когда и кем
утвержден,
N постановления
(приказа)
организации,
утвердившей
документ, дата
введения
1
2
3
Таблица 3. Кадровый состав
Фамилия,
имя,
отчество
Долж-
ность
Сведения о
присвоении
квалификации
поверителя
средств
измерений
(сертификата,
дата, срок
действия)
Стаж
работы
Сведения
об аттес-
тации на
соответствие
занимаемой
должности,
периодичность
Сведения
об окон-
чании
курсов
повышения
квалифи-
кации
(дата
окончания,
срок
действия,
вид
измерений)
1
2
3
4
5
6
Таблица 4. Перечень исходных эталонов единиц величин
УТВЕРЖДАЮ
____________________________________
(инициалы и фамилия руководителя
уполномоченного органа)
____________________________________
(подпись)
"____" ___________20 ___ г.
Перечень исходных эталонов единиц величин
_______________________________________
наименование юридического лица
Наи-
ме-
но-
ва-
ние
Т
и
п
За-
вод-
ской
но-
мер
Ин-
вен-
тар-
ный
но-
мер
Класс
точ-
ности,
разряд,
погреш-
ность,
расши-
ренная
неопре-
делен-
ность
Диа-
пазон
изме-
рений
Дата и
номер
доку-
мента о
поверке
(метро-
логи-
ческой
аттес-
тации)
Год
ввода
в экс-
плуа-
тацию
Назна-
чение
согласно
области
аккре-
дитации
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Таблица 5. Перечень подчиненных эталонов единиц величин
УТВЕРЖДАЮ
____________________________________
(инициалы и фамилия руководителя
юридического лица)
____________________________________
(подпись)
"____" ___________20 ___ г.
Перечень подчиненных эталонов единиц величин
Наиме-
нова-
ние
Тип
Завод-
ской
номер
Инвен-
тарный
номер
Класс
точности,
разряд,
погреш-
ность,
расши-
ренная
неопре-
делен-
ность
Диапа-
зон
изме-
рений
Дата и
номер
доку-
мента о
поверке
(метро-
логи-
ческой
аттес-
тации)
Год
ввода
в
эксплу-
атацию
Назна-
чение
сог-
ласно
области
аккре-
дитации
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Таблица 6. Измерительные принадлежности
Наиме-
нова-
ние
Тип
Завод-
ской
номер
Инвен-
тарный
номер
Класс
точности,
разряд,
погреш-
ность
Диа-
пазон
изме-
рений
Дата и
номер
доку-
мента о
поверке
(метроло-
гической
аттес-
тации)
Год
ввода
в
экс-
плуа-
тацию
Назна-
чение
сог-
ласно
области
аккре-
дитации
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Таблица 7. Оснащенность спецавтотранспортом
Наименование,
тип или марка
Год ввода в
эксплуатацию
Количество,
шт.
Назначение
1
2
3
4
Таблица 8 Состояние производственных помещений
Наи-
ме-
но-
ва-
ние
по-
ме-
ще-
ний
зая-
ви-
теля
Наз-
наче-
ние
поме-
щений
(спе-
циа-
ль-
ное/
при-
спо-
соб-
лен-
ное)
Пло-
ща
дь,
м 2
Темпе-
ратура,
о С
Относи-
тельная
влаж-
ность,
%
Освещен-
ность
рабочих
мест, лк
Уро-
вень
шума,
дБ
Уровень
электро-
магнит-
ных
помех,
А/м
Уровень
загазо-
ван-
ности,
%
Наи-
мено-
вание
орга
на
(N,
срок
дей-
ствия
аттес-
тата
аккре-
дита-
ции)
N,
дата
заклю-
чения
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 10
к Правилам аккредитации
органов по подтверждению соответствия,
испытательных лабораторий (центров),
юридических лиц, осуществляющих поверку,
калибровку средств измерений и метрологическую
аттестацию методик выполнения измерений
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель юридического лица
______________________________________________
(наименование юридического лица,
инициалы и фамилия руководителя, подпись)
"____" __________ 20___ г.
ПАСПОРТ
ЮРИДИЧЕСКОГО ЛИЦА, ОСУЩЕСТВЛЯЮЩЕГО МЕТРОЛОГИЧЕСКУЮ
АТТЕСТАЦИЮ МЕТОДИК ВЫПОЛНЕНИЯ ИЗМЕРЕНИЙ
______________________________________
(наименование юридического лица)
Фамилия, имя, отчество, должность, телефон руководителя юридического лица
___________________________________________________________________________
Почтовый адрес юридического лица __________________________________________
___________________________________________________________________________
Телефон, факс, электронная почта, вебсайт юридического лица________________
Паспорт включает 5 таблиц.
Таблица 1. Кадровый состав
Фамилия,
имя,
отчество
Должность
Стаж работы
занимаемой
должности
Сведения об
аттестации
на
соответствие
занимаемой
должности
Сведения
об окончании
курсов
повышения
квалификации
(дата окон-
чания, срок
действия
документа,
специализация
по виду
измерений)
1
2
3
4
5
Таблица 2. Перечень документов, регламентирующих организацию и
проведение метрологической аттестации методик выполнения измерений
Обозначение и
наименование
нормативного документа
Кем
утвержден
Срок
действия
Дата
актуали-
зации
1
2
3
4
Таблица 3. Сведения о средствах измерений
Наи-
мено-
вание
Тип
(мар-
ка)
Завод-
ской
номер
Инвен-
тарный
номер
Класс
точ-
ности
разряд,
погреш-
ность
Диа-
пазон
изме-
рений
Год
ввода
в экс-
плуа-
тацию
Дата и
номер
документа
о поверке
(метро-
логи-
ческой
аттес-
тации)
Вла-
делец
прибора
1
2
3
4
5
6
8
8
9
Таблица 4. Информация о проведенных работах в области разработки и
метрологической аттестации методик выполнения измерений
Наименование
работы
Дата
проведения
Для кого
проведена
Цель
проводимой
работы
1
2
3
4
Таблица 5. Состояние производственных помещений
Наи-
ме-
но-
ва-
ние
по-
ме-
ще-
ний
Наз-
наче-
ние
поме-
щений
(спе-
циа-
ль-
ное/
при-
спо-
соб-
лен-
ное)
Пло-
ща
дь,
м 2
Темпе-
ратура,
о С
Относи-
тельная
влаж-
ность,
%
Освещен-
ность
рабочих
мест, лк
Уро-
вень
шума,
дБ
Уровень
электро-
магнит-
ных
помех,
А/м
Уровень
загазо-
ван-
ности,
%
Наи-
мено-
вание
орга
на
(N,
срок
дей-
ствия
аттес-
тата
аккре-
дита-
ции)
N,
дата
заклю-
чения
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
н
о
р
м
а
ф
а
к
т
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 11
к Правилам аккредитации
органов по подтверждению соответствия,
испытательных лабораторий (центров),
юридических лиц, осуществляющих поверку,
калибровку средств измерений и метрологическую
аттестацию методик выполнения измерений
Наименование органа по аккредитации
АТТЕСТАТ АККРЕДИТАЦИИ
Зарегистрирован в государственном
реестре аккредитованных субъектов
N ____________________
"____" ________ 20___ г.
действителен до
"____" ________ 20___ г.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование и адрес аккредитованного субъекта)
аккредитован в государственной системе технического регулирования
(обеспечения единства измерений) Республики Казахстан на соответствие
требованиям ______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование нормативного документа)
Основные направления деятельности: _________________________________
Область аккредитации приведена в приложении на _____ листах.
Руководитель
органа по аккредитации        _____________      ___________________
(подпись)        (инициалы, фамилия)
Место печати

1. СО деп өнімді сынау және зерттеу, салыстырып тексеру, өлшеу құралдарын калибрлеу және градуирлеу, сынаулар, өлшем жүргізу әдістемесін аттестаттау кезінде бірлік өлшемін беру үшін пайдаланылатын, метрологиялық аттестаттау нәтижесінде мәні белгіленген, осы заттың (материалдың) құрамы мен қасиетін сипаттайтын шамалар өлшемін сақтауға және қайталауға арналған зат немесе материалдың құрамы мен қасиеттерін сипаттайтын шамалар өлшемін қайталау және сақтау үшін арналған зат немесе материалдың белгілі мөлшері түрінде өлшеу құралдары және белгіленген тәртіпте стандарттық үлгі ретінде бекітілгені есептеледі.
2. 4 бағанда СО бекіту деңгейі көрсетіледі (мемлекетаралық, мемлекеттік, салалық кәсіпорындар). Кәсіпорынның СО үшін кәсіпорын басшысымен қашан бекітілгенін көрсетеді. Кестені сертификат (куәлік) негізінде толтырады.
3. 9 бағанға мемлекеттік деңгейде СО тіркеу туралы мәліметтер енгізеді.
5 Кесте. Сынаулар кезінде қолданылатын нормативтік құжаттар тізбесі
Нормативтік
құжаттар белгісі
Нормативтік
құжаттар атауы
Кім және қашан
бекітті, құжатты
бекіткен мекеме
(бұйрығының)
қаулысының N,
енгізілген күні
1
2
3
6 Кесте. Зертханалардың персоналы туралы мәліметтер
Аты-жөні,
тегі
Лауазымы
Диплом
бойынша
білімі,
мамандығы
Жүргізі-
летін сы-
наулар түрі
Аттестаттау хаттамасының нөмірі және күні, дүркін-
ділігі
Ескерту
1
2
3
4
5
6
Ескерту. Тіркелген зертхана қызметкерлерінен басқа сынауда қатысқан басқа бөлімшелер қызметкерлерін көрсету керек (ол туралы 6 бағанда белгі қойылады).
7 Кесте. Зертханалардың (орталықтардың) өндірістік бөлмелерінің жағдайы
Бөлменің ар-
налуы (оның
ішінде жүргі-
зілетін
сынаулар
түрлері)
Арнайы
немесе
құрылғы
Көлемі, м 2
Темпера-
турасы,
0 С
Жұмыс орында-
рының
жарық-
танды-
рылуы,
лк
Газдалу
деңгейі,
мг/м 3
1
2
3
4
5
6
7 кестенің жалғасы
Шу деңгейі,
дБ
Арнайы жабдық-
тың болуы
(желдету,
кедергілерден
қорғау ж.т.б.)
Сынау
объек-
тілерін
жеткізу
ыңғай-
лығы
Үлгілерді
қабылдау
және сақтау
шарттары
Ескертпе
7
8
9
10
11
Ескерту. Кесте санитарлық-эпидемиологиялық қызмет ұйымының мамандарымен орындалған өндірістік факторлар деңгейін өлшеу хаттамасы негізінде толтырылады. Нысанға міндетті түрде санитарлық-эпидемиологиялық қызмет ұйымының басшысымен қол қойылған санитарлық-гигиеналық талаптарға өндірістік бөлмелердің сәйкестігі туралы тұжырым міндетті түрде қоса жіберіледі.
Сәйкестікті растау жөніндегі
органдарды, сынақ зертханаларын
(орталықтарын), өлшеу құралдарына
салыстырып тексеру, калибрлеу және
өлшемдерді орындау әдістемелерін
метрологиялық аттестаттауды
жүзеге асыратын заңды тұлғаларды
аккредиттеу ережесіне 8-қосымша
БЕКІТЕМІН
_________________________________________
(аккредиттеу жөніндегі органы басшысының
лауазымы, аты- жөні, тегі, қолы)
"____" __________ 20___ ж.
20___ ж. "____" __________N ____
аккредиттеу аттестатының қосымшасы ____ бетте
ӨЛШЕМ ҚҰРАЛДАРЫН КАЛИБРЛЕУДІ ЖҮЗЕГЕ АСЫРАТЫН ЗАҢДЫ ТҰЛҒАНЫҢ
ТӨЛҚҰЖАТЫ
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
Заңды тұлға басшысының аты-жөні, тегі, лауазымы, телефоны __________
____________________________________________________________________
Заңды тұлғаның пошталық мекен жайы _________________________________
____________________________________________________________________
Заңды тұлғаның телефоны, факсы, электрондық поштасы, веб сайты______
____________________________________________________________________
Метрологиялық қызмет басшысының аты-жөні, тегі, қызметі_____________
____________________________________________________________________
Калибрлеу зертханасы басшысының аты-жөні, тегі, қызметі_____________
____________________________________________________________________
Төлқұжатқа 5 кесте кіреді
1 Кесте. Қызмет саласы (өлшем құралдарының топтары бойынша)
Өлшем
түрлерінің
коды
ӨҚ салыстырып тексеретін топтың атауы
ӨҚ түрі
өлшем ауқымы
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Метрологиялық сипаттамалар
Калибрлеу
әдістеріне
арналған
нормативтік
құжаттар
(белгісі)
Қолданатын
калибрлеу
құралдары
дәрежесі,
дәлелдік
тобы,
қателігі
кеңейтілген белгісіздік
5
6
7
8
2 Кесте. Өлшем құралдарын калибрлеу кезінде қолданылатын нормативтік құжаттар тізімі
Нормативтік
құжаттар белгісі
Нормативтік
құжаттар
атауы
Қашан және кім
бекітті, құжатты
бекіткен ұйым
қаулысының
(бұйрығының) N,
енгізу күні
1
2
3
3 Кесте. Өлшем құралдарын калибрлеуді орындайтын мамандар, (қызметкерлер) кадрлар құрамы туралы мәліметтер
Аты-жөні, тегі
Лауазымы,
еңбек өтілі
Білімі,
мамандығы
Біліктілігін
көтеру курсын
бітіргендігі
туралы мәлі-
меттер (бітірген
күні, жарам-
дылық мерзімі,
өлшем түрі
Өлшем құрал-
дарын
кали-
брлеу
топтары
бойынша
маман-
дандыру
1
2
3
4
5
4 Кесте. Қолданыстағы эталондардың тізімі
Атауы
Түрі
Зауыттық
нөмірі
Мүліктік
өмірі
өлшем ауқымы
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы
Метрологиялық сипаттамалар
Калибрлеу
туралы
құжаттың
күні және
нөмірі
(метроло-
гиялық
аттест-
таудың)
Пайдалануға
енгізілген
жылы
Аккредиттеу
саласына
сәйкес
арналуы
дәрежесі, дәлелдік тобы, қателігі
кеңейтілген белгісіздік
6
7
8
9
10
5 Кесте. Өндірістік бөлмелерінің жағдайы
Өтінішкердің
бөлмесінің
атауы
Арнаулы бөлме
(арнайы\
құрылғы)
Көлемі, м 2
Температурасы, о С
қалып
факт
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Біршама
ылғалдығы, %
Жұмыс орын-
дарының
жарықтанды-
рылуы, лк
Шу деңгейі, дБ
қалып
факт
қалып
факт
қалып
факт
5
6
7
кестенің жалғасы
Электромагниттік
кедергілердің
деңгейі, А/м
Газдалу
деңгейі, %
Орган атауы
(N, аккредиттеу
аттестатының
қызмет мерзімі),
қорытындылау күні
қалып
факт
қалып
факт
8
9
10
Сәйкестікті растау жөніндегі
органдарды, сынақ зертханаларын
(орталықтарын), өлшеу құралдарына
салыстырып тексеру, калибрлеу және
өлшемдерді орындау әдістемелерін
метрологиялық аттестаттауды
жүзеге асыратын заңды тұлғаларды
аккредиттеу ережесіне 9-қосымша
БЕКІТЕМІН
_________________________________________
(аккредиттеу жөніндегі органы басшысының
лауазымы, аты-жөні, тегі, қолы)
"____" __________ 20___ ж.
20___ ж. "____" __________N ____
аккредиттеу аттестатының қосымшасы ____ бетте
ӨЛШЕМ ҚҰРАЛДАРЫН КАЛИБРЛЕУДІ ЖҮЗЕГЕ АСЫРАТЫН ЗАҢДЫ ТҰЛҒАНЫҢ
ТӨЛҚҰЖАТЫ
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
Заңды тұлға басшысының аты-жөні, тегі, лауазымы, телефоны __________
____________________________________________________________________
Заңды тұлғаның пошталық мекен жайы__________________________________
____________________________________________________________________
Заңды тұлғаның телефоны, факсы, электрондық поштасы, вебсайты ______
____________________________________________________________________
Метрологиялық қызмет басшысының аты-жөні, тегі, қызметі ____________
____________________________________________________________________
Калибрлеу зертханасы басшысының аты-жөні, тегі, қызметі_____________
____________________________________________________________________
Төлқұжатқа 8 кесте кіреді
1 Кесте. Қызмет саласы (өлшем құралдарының топтары бойынша)
Өлшем түрлері бойынша өлшем құрал-
дарын
салыс-
тырып
тексе-
рудің
коды
ӨҚ салыс-
тырып тек-
серетін
топтың
атауы
ӨҚ түрі
Метрологиялық
сипаттамалар
(тобы, дәре-
жесі дәлелді-
гі, өлшем ау-
қымдары, қа-
телігі, кеңейтілген
белгісіздік)
Салыстырып
тексеру
әдістеріне
және ӨҚ
нормативтік
құжаттар
(белгісі)
Қолданатын
салыстырып
тексеру
құралдары
1
2
3
4
5
6
2 Кесте. Өлшем құралдарын калибрлеу кезінде қолданылатын нормативтік құжаттар тізімі
Нормативтік
құжаттар белгісі
Нормативтік
құжаттар атауы
Қашан және кім
бекітті, құжатты
бекіткен ұйым
қаулысының
(бұйрығының) N,
енгізу күні
1
2
3
3 Кесте. Кадрлар құрамы
Аты-
жөні, тегі
Лауа-
зымы
Өлшем құрал-
дарын салыс-
тырып тексе-
рушінің бі-
ліктілік ал-
ғандығы ту-
ралы мәлімет
(сертификат
N, күні, жа-
рамдылық
мерзімі)
Енбек
өтілі
Осы лауа-
зымының
сәйкесті-
гіне ат-
тестатау
туралы
мәлімет-
тер, дүр-
кінділігі
Біліктілігін
көтеру курсын
бітіргендігі
туралы мәлі-
меттер (бітірген
күні, жарам-
дылық мерзімі, өлшем түрі)
1
2
3
4
5
6
4 Кесте. Шама бірлігі шығыс эталондарының тізімі
БЕКІТЕМІН
_______________________________
(уәкілетті орган басшысының
аты-жөні, тегі)
_______________________________
(қолы)
"____" __________ 20___ ж.
Шама бірлігі шығыс эталондарының тізімі
_______________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
Атауы
Түрі
Зау-
ыт-
тық
нө-
мірі
Мүлік-
тік нөмері
Дәлел-
дік тобы,
дәре-
жесі,
қате-
лігі,
ке-
ңей-
тілген
бел-
гісіз-
дік
Өлшем ауқымы
Салыс-
тырып
тексе-
ру ту-
ралы
құжат-
тың
күні
және
нөмірі
(мет-
роло-
гиялық
аттес-
тат-
тау-
дың)
Пайда-
лануға
енгі-
зілген
жылы
Аккре-
диттеу
саласына
сәйкес
арналуы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
5 Кесте. Шама бірлігі қол астындағы эталондарының тізімі
БЕКІТЕМІН
_______________________________
(уәкілетті орган басшысының
аты-жөні, тегі)
____________________________
(қолы)
"____" __________ 20___ ж.
Шама бірлігі қол астындағы эталондарының тізімі
Атауы
Түрі
Зау-
ыт-
тық
нө-
мірі
Мүлік-
тік нөмірі
Дәлел-
дік тобы,
дәре-
жесі,
қате-
лігі,
ке-
ңей-
тілген
бел-
гісіз-
дік
Өлшем ауқымы
Салыс-
тырып
тексе-
ру ту-
ралы
құжат-
тың
күні
және
нөмірі
(мет-
роло-
гиялық
аттес-
тат-
тау-
дың)
Пайда-
лануға
енгі-
зілген
жылы
Аккре-
диттеу
саласына
сәйкес
арналуы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
6 Кесте. Өлшеу жабдықтары
Атауы
Түрі
Зау-
ыт-
тық
нө-
мірі
Мүлік-
тік нөмірі
Дәлел-
дік тобы,
дәре-
жесі,
қате-
лігі,
ке-
ңей-
тілген
бел-
гісіз-
дік
Өлшем ауқымы
Салыс-
тырып
тексе-
ру ту-
ралы
құжат-
тың
күні
және
нөмірі
(мет-
роло-
гиялық
аттес-
тат-
тау-
дың)
Пайда-
лануға
енгі-
зілген
жылы
Аккре-
диттеу
саласына
сәйкес
арналуы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
7 Кесте. Арнаулы автокөліктермен жабдықталуы
Атауы, тұрпаты
немесе маркасы
Пайдалануға
енгізілген
жылы
Саны,
данасы
Арналуы
1
2
3
4
8 Кесте. Өндірістік бөлмелерінің жағдайы
Өті-
ніш-
кер-
дің
бөл-
месі-
нің
атауы
Арнаулы бөлме
(арнайы\құрыл-
ғы)
Көлемі, м 2
Температурасы, о С
қалып
факт
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Біршама
ылғалдығы, %
Жұмыс орындары-
ның жарықтанды-
рылуы, лк
Шу деңгейі, дБ
қалып
факт
қалып
факт
қалып
факт
5
6
7
кестенің жалғасы
Электромагниттік
кедергілердің
деңгейі, А/м
Газдалу деңгейі, %
Орган атауы
(N, аккредиттеу
аттестатының
қызмет мерзімі),
қорытындылау күні
қалып
факт
қалып
факт
8
9
10
Сәйкестікті растау жөніндегі
органдарды, сынақ зертханаларын
(орталықтарын), өлшеу құралдарына
салыстырып тексеру, калибрлеу және
өлшемдерді орындау әдістемелерін
метрологиялық аттестаттауды
жүзеге асыратын заңды тұлғаларды
аккредиттеу ережесіне 10-қосымша
БЕКІТЕМІН
Заңды тұлға басшысы                                 _____________________________________
(заңды тұлғаның атауы, басшысының
аты-жөні, тегі, қолы)
"____" __________ 20___ ж.
ӨЛШЕМДЕРДІ ОРЫНДАУ ӘДІСТЕМЕЛЕРІН МЕТРОЛОГИЯЛЫҚ АТТЕСТАТТАУДЫ
ЖҮЗЕГЕ АСЫРАТЫН ЗАҢДЫ ТҰЛҒАНЫҢ ТӨЛҚҰЖАТЫ
____________________________________________________________________
(заңды тұлға атауы)
Заңды тұлғаның басшысының аты-жөні, тегі, лауазымы, телефоны _______
____________________________________________________________________
Заңды тұлғаның пошталық мекен жайы _________________________________
____________________________________________________________________
Заңды тұлғаның телефоны, факсы, электрондық поштасы, вебсайты ______
____________________________________________________________________
Төлқұжатқа 5 кесте кіреді
1 Кесте. Кадрлар құрамы
Аты-жөні,
тегі
Лауа-
зымы
Осы
лауа-
зым-
дағы
еңбек
өтілі
Осы лауазымының
сәйкестігіне
аттестатау
туралы мәліметтер
Біліктілігін
көтеру курсын
бітіргендігі
туралы мәліметтер
(бітірген күні,
жарамдылық
мерзімі, өлшем
түрі бойынша
мамандандыру)
1
2
3
4
5
2 Кесте. Өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттестаттауды ұйымдастыруды және жүргізуді реттейтін құжаттардың тізімі
Нормативтік
құжаттар
белгісі
және атауы
Кім бекітті
Жарамдылық
мерзімі
Өзектілік
күні
1
2
3
4
3 Кесте. Өлшем құралдары туралы мәліметтер
Атауы
Түрі
(маркасы)
Зау-
ыт-
тық
нө-
мірі
Мүлік-
тік нөмері
Дәлел-
дік тобы,
дәре-
жесі,
қате-
лігі
Өлшем ауқымы
Пайда-
лануға
іске қосыл-
ған
жылы
Салыс-
тырып
тексе-
ру ту-
ралы
құжат-
тың
күні
және
нөмірі
(мет-
роло-
гиялық
аттес-
тат-
тау-
дың)
Аспап иесі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
4 Кесте. Өлшемдерді орындау әдістемелерін метрологиялық аттесттаттау және әзірлеу саласында жүргізілген жұмыстар туралы ақпарат
Жұмыс атауы
Жүргізген күні
Кім үшін
жүргізілді
Жүргізілген
жұмыстың мақсаты
1
2
3
4
5 Кесте. Өндірістік бөлмелерінің жағдайы
Өті-
ніш-
кер-
дің
бөл-
месі-
нің
атауы
Арнаулы бөлме
(арнайы\құрыл-
ғы)
Көлемі, м 2
Температурасы,
о С
қалып
факт
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Біршама
ылғалдығы, %
Жұмыс орында-
рының жарық-
тандырылуы, лк
Шу деңгейі, дБ
қалып
факт
қалып
факт
қалып
факт
5
6
7
кестенің жалғасы
Электромагниттік
кедергілердің
деңгейі, А/м
Газдалу
деңгейі, %
Орган атауы
(N, аккредиттеу
аттестатының
қызмет мерзімі),
қорытындылау күні
қалып
факт
қалып
факт
8
9
10
Сәйкестікті растау жөніндегі
органдарды, сынақ зертханаларын
(орталықтарын), өлшеу құралдарына
салыстырып тексеру, калибрлеу және
өлшемдерді орындау әдістемелерін
метрологиялық аттестаттауды
жүзеге асыратын заңды тұлғаларды
аккредиттеу ережесіне 11-қосымша
Аккредиттеу жөніндегі орган атауы
АККРЕДИТТЕУ АТТЕСТАТЫ
Аккредиттелген субъектілер
тізімінде тіркелді
N________________
"___" ______ 20___ж.
"___" ______ 20___ж.
дейін жарамды
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(аккредиттелген субъект атауы және мекен жайы)
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Техникалық реттеу жүйесінде (өлшем бірлігін қамтамасыз ету)_____________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________ талаптарға сәйкес аккредиттелді.
(нормативтік құжаттың атауы)
Қызметінің негізгі бағыттары: ______________________________________
Аккредиттеу саласы _______ беттік қосымшада жасалған.
Аккредиттеу саласының
Басшысы              _______________    _______________________
(қолы)                (аты-жөні)
Мөр орны