Об утверждении Правил инвентаризации выбросов парниковых газов и озоноразрушающих веществ
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 13 декабря 2007 года № 348-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 января 2008 года № 5094. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 апреля 2016 года № 176
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 27.04.2016 № 176.
В соответствии с подпунктом 30) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила инвентаризации выбросов парниковых газов и озоноразрушающих веществ.
2. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после их первого официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 13 декабря 2007 г. № 348-п
Правила инвентаризации выбросов парниковых газов
и озоноразрушающих веществ
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра охраны окружающей среды РК от 25.05.2012 № 170-П (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Правила инвентаризации выбросов парниковых газов и озоноразрушающих веществ (далее - Правила) разработаны в соответствии  Экологическим кодексом Республики Казахстан и определяют порядок инвентаризации выбросов парниковых газов и потребления озоноразрушающих веществ.
2. Основными целями инвентаризации выбросов парниковых газов и потребления озоноразрушающих веществ является:
получение исходных данных для оценки степени влияния выбросов парниковых газов и озоноразрушающих на атмосферный воздух и установления нормативов предельно допустимых выбросов парниковых газов в атмосферный воздух, как в целом по предприятию, так и по отдельным источникам;
определение количественных и качественных характеристик выбросов парниковых газов и озоноразрушающих веществ;
государственный учет;
оценка эффективности использования сырьевых ресурсов и утилизации отходов на предприятии;
планирования работ по охране атмосферного воздуха.
3. Юридические лица, имеющие источники выбросов парниковых газов и озоноразрушающих веществ в атмосферу ежегодно проводят инвентаризацию выбросов парниковых газов и озоноразрушающих веществ и представляют ее в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды не позднее 1 апреля следующего за отчетным годом.

Парниктік газдардың шығарындыларын және озонды бұзатын заттарды тұтынуды түгендеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы»13 желтоқсандағы N 348-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 15 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5094 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 27 сәуірдегі № 176 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 27.04.2016 № 176 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 17-бабындағы 30-тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдардың шығарындыларын және озонды бұзатын заттарды тұтынуды түгендеу ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрық ол алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2007 жылғы»13 желтоқсандағы
N 348-ө бұйрығымен бекітілген
Парниктік газдар шығарындыларын және озонды бұзатын заттарды
түгендеу ережесін бекіту туралы
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012.05.25 № 170-Ө (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Парниктік газдар шығарындыларын және озон қабатын бұзатын  заттарды тұтынуды түгендеу ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес әзірленген және парниктік газдар шығарындыларын және озон қабатын бұзатын заттарды тұтынуды түгендеу тәртібін анықтайды.
2. Парниктік газдардың шығарындыларын және озонды бұзатын  заттарды түгендеудің негізгі мақсаттары болып мыналар табылады:
парниктік газдар шығарындыларының және озонды бұзатын заттардың атмосфералық ауаға әсер ету дәрежесін бағалау және парниктік газдардың атмосфераға шығарындыларының кәсіпорын бойынша тұтастай да, жеке көздер бойынша да жол берілетін шекті нормативтерін белгілеу үшін бастапқы деректерді алу;
парниктік газдар шығарындыларының және озонды бұзатын заттардың сандық және сапалы сипаттамаларын анықтау;
мемлекеттік есепке алу;
кәсіпорында шикізат ресурстарын және пайдаланудың және қалдықтарды кәдеге жаратудың тиімділігін бағалау;
атмосфералық ауаны қорғау жөніндегі жұмыстарды жоспарлау.
3. Парниктік газдардың атмосфераға шығарындыларының және озонды бұзатын заттарды тұтыну көздері бар заңды тұлғалар жыл сайын парниктік газдар шығарындыларын және озонды бұзатын заттарды түгендеу жүргізеді және оны есептілік жылдан кейінгі жылғы 1 сәуірден кешіктірмей қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға ұсынады.

Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра охраны окружающей среды РК от 25.05.2012 № 170-П (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок проведения инвентаризации выбросов парниковых газов
4. При проведении инвентаризации выбросов парниковых газов проводится обследование источников выбросов парниковых газов, определяются виды и количество парниковых газов.
5. По результатам проведенной инвентаризации выбросов парниковых газов, природопользователи представляют в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды отчет об инвентаризации парниковых газов по форме, утвержденной приказом и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 502 «Об утверждении форм отчетов об инвентаризации парниковых газов» (Зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11818).
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра энергетики РК от 04.12.2015 № 692 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом Министра охраны окружающей среды РК от 25.05.2012 № 170-П (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок проведения инвентаризации озоноразрушающих веществ
Сноска. Заголовок главы в редакции приказа Министра охраны окружающей среды РК от 25.05.2012 № 170-П (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При проведении инвентаризации проводится обследование продукции, содержащей озоноразрушающие вещества (далее - ОРВ), определяются виды и количество ОРВ.
8. По результатам проведенной инвентаризации потребления ОРВ, природопользователи заполняют паспорт инвентаризации потребления озоноразрушающих веществ в соответствии с  приложением 2 .
9. Паспорт составляется на ежегодный оборот потребления озоноразрушающих веществ в чистом виде и содержащей их продукции.
10. Паспорт инвентаризации потребления озоноразрушающих веществ должен содержать следующие положения:
1) регистрационный номер;
2) наименование организации-природопользователя в чьей собственности/владении находятся ОРВ;
3) Ф.И.О. и должности лиц составивших и утвердивших паспорт инвентаризации ОРВ;
4) расположение организации относительно административных единиц;
5) данные ввоза/вывоза ОРВ;
6) данные ввоза/вывоза продукции, содержащей ОРВ;
7) количество потребленных ОРВ по видам деятельности;
8) источники данных об объекте.
Приложение 1 к Правилам
инвентаризации выбросов
парниковых газов и потребления
озоноразрушающих веществ
Паспорт инвентаризации парниковых газов

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012.05.25 № 170-Ө (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Парниктік газдар шығарындыларына түгендеу жүргізу тәртібі
4. Парниктік газдар шығарындыларына түгендеу жүргізген кезде парниктік газдар шығарындыларының көздерін зерттеу жүргізіледі және парниктік газдардың түрлері мен саны анықталады.
5. Парниктік газдар шығарындыларына жүргізілген түгендеудің нәтижелері бойынша табиғат пайдаланушылар парниктік газдарды түгендеу туралы есепті «Парниктік газдарды түгендеу туралы есептің нысандарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2015 жылғы 28 шілдедегі № 502 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11818 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 04.12.2015 № 692 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алынып тасталды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012.05.25 № 170-Ө (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Озонды бұзатын заттарға түгендеу жүргізу тәртібі
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012.05.25 № 170-Ө (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Түгендеу жүргізген кезде құрамында озон қабатын бұзатын заттар (бұдан әрі - ОҚБЗ) бар өнім зерттеледі, ОҚБЗ түрлері мен саны анықталады.
8. ОҚБЗ тұтынуға жүргізілген түгендеудің нәтижелері бойынша  2-қосымшаға сәйкес озон қабатын бұзатын заттарды тұтынуға түгендеу паспорты толтырылады.
9. Паспорт озонды бұзатын заттарды таза күйінде және құрамында олар бар өнімді тұтынудың жыл сайынғы айналымына жасалады.
10. Озонды бұзатын заттарды тұтынуды түгендеу паспорты мынадай ережелерді қамтуы тиіс:
1) тіркеу нөмірін;
2) кімнің меншігінде/иелігінде ОБЗ болатын табиғат пайдаланушы ұйымның атауы;
3) ОБЗ түгендеу паспортын жасаған және бекіткен тұлғалардың аты-жөні және лауазымдары;
4) ұйымның әкімшілік бірліктерге қалай орналасуы;
5) ОБЗ әкелу/шығару туралы деректер;
6) құрамында ОБЗ бар өнімді әкелу/шығару туралы деректер;
7) қызметтің түрлері бойынша тұтынылған ОБЗ саны;
8) объект туралы деректер көздері. Паспортта ұсынылған деректер алынған құжат(тар)дың атауы, күні, авторлары көрсетілсін.
Парниктік газдардың шығарындыларын
және озонды бұзатын заттарды тұтынуды
түгендеу ережесіне 1-қосымша
Парниктік газдарды түгендеу паспорты

Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра охраны окружающей среды РК от 25.05.2012 № 170-П (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2 к Правилам
инвентаризации выбросов
парниковых газов и потребления
озоноразрушающих веществ
Паспорт инвентаризации потребления озоноразрушающих веществ
Регистрационный номер__________________________________________
(заполняет уполномоченный орган)
Организация _________________________________________________________
Испольнитель(и) _____________________________________________________
Ф.И.О., должность подпись
Руководитель организации ______________________
Ф.И.О.,               подпись/печать
1. Административное расположение (организации)
(область, район, город, поселок)
2. Ввоз (или закупка)/вывоз (или продажа) ОРВ
п/п
Наименование
ОРВ
(название хим.
вещества и
хим.формула)
Страна
производитель
и фирма
поставщик
(при импорте)
Количество,
кг
Фирма-
поставщик
по РК (при
закупе)
1
2
3
4
5
3. Ввоз/вывоз продукции содержащих ОРВ
п/п
Наименование
продукции
Страна
произво-
дитель и
фирма
поставщик
Коли-
чество,
кг
фирма поставщик
по РК
1
2
3
4
5
4. Количество потребленных озоноразрушающих веществ по видам деятельности
Вид
деятель-
ности
Кол-во
потребленного
ОРВ, кг
Страна и
фирма-
поставщик
Кол-во
экспортируемых
или проданных
ОРВ
Страна и
фирма-
закупщик
по РК
6
7
8
9
10
5. Перечень источников данных об объекте (указать наименование документа(ов), дату, авторов откуда были взяты данные представленные в Паспорте).

Ескерту. 1 қосымша алынып тасталды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012.05.25 № 170-Ө (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Парниктік газдардың шығарындыларын
және озонды бұзатын заттарды тұтынуды
түгендеу ережесіне 2-қосымша
Озонды бұзатын заттарды тұтынуды түгендеу паспорты
Тіркеу нөмірі_____________________________
(уәкілетті орган толтырады)
Ұйым _______________________________________________________
Орындаушы(лар)  ___________________________  _______________
аты-жөні, лауазымы               қолы
Ұйымның басшысы ___________________________  _______________
аты-жөні                  қолы/мөр
1. Әкімшілік орналасу (ұйым) (облыс, аудан, қала, кент)
2. ОБЗ әкелу (немесе сатып алу)/шығару (немесе сату)
р/с
ОБЗ атауы (хим. заттың атауы және хим. формула)
Шығарушы ел және өнім беруші фирма (импорт кезінде)
Саны, кг
ҚР бойынша өнім беруші фирма (сатып алу кезінде)
1
2
3
4
5
3. Құрамында ОБЗ бар өнімді әкелу/шығару
р/сN
Өнімнің атауы
Шығарушы ел және өнім беруші фирма
Саны, кг
ҚР бойынша өнім беруші фирма
1
2
3
4
5
4. Қызметтің түрлері бойынша тұтынылған озонды бұзатын заттардың саны
Қызметтің түрі
Тұтынылған ОБЗ саны, кг
Ел және өнім беруші фирма
Экспорттал-
ған немесе
сатылған ОБЗ саны
Ел және ҚР бойынша өнім беруші фирма
6
7
8
9
10
8. Объект туралы деректер көздерінің тізбесі (Паспортта ұсынылған деректер алынған құжат(тар)дың атауы, күні, авторлары көрсетілсін).