Об утверждении Правил присвоения статуса беженца
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 ноября 2007 года № 273-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 февраля 2008 года № 5143. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 17 марта 2010 года № 87-п
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 17.03.2010 № 87-п (порядок введения в действие см. п. 5).
В соответствии с подпунктом 6)  статьи 34 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции населения"  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения статуса беженца.
2. Председателю Комитета по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Абдиеву Ж.Н. обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в установленном законодательном порядке.
3. Признать утратившим силу  приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии от 27 мая 1998 года N 22 "Об утверждении Инструкции по работе с лицами, обратившимися с ходатайством о признании беженцами и порядка определения статуса беженцев в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 519).
4. Контроль за исполнение настоящего приказа возложить на Председателя Комитета по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Абдиева Ж.Н.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
"СОГЛАСОВАНО"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
6 декабря 2007 г.
"СОГЛАСОВАНО"
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
7 января 2008 г.
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
5 февраля 2008 г.
Утверждены
приказом Министра труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
от 20 ноября 2007 года N 273-п
Правила
присвоения статуса беженца
1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения статуса беженца разработаны в соответствии с подпунктом 6)  статьи 34 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О миграции населения". P100183
2. Настоящие Правила определяют порядок присвоения статуса беженца в Республике Казахстан.

Босқын мәртебесін беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 20 қарашадағы N 273-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 19 ақпандағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5143 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010 жылғы 17 наурыздағы № 87-ө Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010.03.17 № 87-ө Бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Заңының  34-бабының 6) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Босқын мәртебесін беру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Көші-қон комитетінің төрағасы Ж.Н. Әбдиев осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және белгіленген тәртіппен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. "Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін анықтау тәртібі және босқын деп тану туралы өтініш-хат білдірген адамдармен жұмыс істеу жөнінде нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көші-қон және демография жөніндегі агенттігі төрағасының 1998 жылғы 27 мамырдағы N 22  бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 519 тіркелген) күші жойылған деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Көші-қон комитетінің төрағасы Ж.Н. Әбдиевке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2007 жылғы 6 желтоқсан
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 20 қарашадағы N 273-ө бұйрығына
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
2008 жылғы 7 қаңтар
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
2008 жылғы 5 ақпан
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2007 жылғы 20 қарашадағы
N 273-ө бұйрығымен бекітілген
Босқын мәртебесін беру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Босқын мәртебесін беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының "Халықтың көші-қоны туралы" 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Заңның  34-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді. P100183
2. Осы Ереже Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру тәртібін айқындайды.

3. Беженцами в Республике Казахстан признаются иностранцы, которые в силу обоснованных опасений стать жертвой преследований по политическим убеждениям, признаку расы, вероисповедания, гражданства, национальности, принадлежности к определенной социальной группе, вынуждены находиться вне страны своей гражданской принадлежности и не могут пользоваться защитой своей страны или не желают пользоваться защитой вследствие таких опасений, или лица без гражданства, находящиеся вне страны своего прежнего местожительства, которые не могут или не желают вернуться в нее вследствие этих опасений (далее - беженцы).
4. Лицо, ищущее убежище - лицо, ищущее защиты Республики Казахстан, ходатайство которого о присвоении статуса беженца, находится на рассмотрении в уполномоченном органе Республики Казахстан до принятия окончательного решения.
5. Удостоверение беженца - документ, подтверждающий статус беженца и действительный на всей территории Республики Казахстан.
6. Государственным органом, уполномоченным принимать решение о присвоении статуса беженца в Республике Казахстан являются управление по миграции областей, городов Алматы и Астана Комитета по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - территориальные органы Комитета).
7. Ходатайствующее лицо - лицо обращающееся в территориальные органы Комитета с ходатайством о присвоении статуса беженца.
2. Порядок подачи и регистрации ходатайства о присвоении
статуса беженца в Республике Казахстан
8. Ходатайство о присвоении статуса беженца в Республике Казахстан (далее - ходатайство) подается лицом, ищущим убежище, прибывшим на территорию Республики Казахстан, лично в территориальные органы Комитета ( Приложение 1 ). К ходатайству прилагается:
1) автобиография, заполненная собственноручно в произвольной форме;
2) заполненная анкета по установленной форме ( Приложение 2 );
3) копии документов, удостоверяющих личность;
4) 2 цветные фотографии (3х4 см).
9. Прием ходатайства осуществляется при наличии документов, удостоверяющих личность ходатайствующего и членов его семьи. Если у лица, ищущего убежище, или членов его семьи отсутствуют документы, удостоверяющие личность, то это лицо дает письменное объяснение в произвольной форме об отсутствии этих документов.
10. Отсутствие документов, удостоверяющих личность ходатайствующего или членов его семьи, не является основанием отказа в регистрации ходатайства.
11. Ходатайствующее лицо при подаче ходатайства в территориальный орган Комитета может воспользоваться услугами переводчика.

3. Қазақстан Республикасында босқындар деп саяси сенімі, нәсілі, діни нанымы, азаматтығы, ұлты, белгілі бір әлеуметтік топқа қатыстылығы бойынша қудалау құрбаны болуының негіздемелік қаупіне орай азаматтығы бойынша өзінің елінен тыс жерде болуға мәжбүр және өз елінің қорғауын пайдалана алмайтын немесе осындай қауіп салдарынан қорғауын пайдаланғысы келмейтін, өзінің бұрынғы тұрғылықты елінен тыс жерде жүрген, еліне қайта алмайтын немесе әлгіндей қауіп салдарынан қайтқысы келмейтін шетелдіктер танылады (бұдан әрі - босқындар).
4. Баспана іздеген адам - босқын мәртебесін беру туралы қолдаухаты Қазақстан Республикасының уәкілетті органында түпкілікті шешім қабылданғанға дейін қарастырылып жатқан Қазақстан Республикасында баспана іздеген адам.
5. Босқын куәлігі - Комитеттің аумақтық органы беретін, босқын мәртебесін растайтын және Қазақстан Республикасының барлық аумағында жарамды құжат.
6. Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру туралы шешім қабылдауға уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Көші-қон комитетінің облыстар, Астана және Алматы қалаларының көші-қон басқармалары (бұдан әрі - Комитеттің аумақтық органдары) болып табылады.
7. Қолдаухат беруші адам - Комитеттің аумақтық органдарына босқын мәртебесін беру туралы қолдаухатпен жүгінген адам.
2. Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру туралы
қолдаухат берудің және оны тіркеудің  тәртібі
8. Босқын мәртебесін беру туралы қолдаухатты (бұдан әрі - қолдаухат) Қазақстан Республикасының аумағына келген, баспана іздеген адам Комитеттің аумақтық органдарына өзі тікелей береді
( 1-қосымша ). Қолдаухатқа:
1) өзі қолымен еркін түрде толтырған өмірбаяны;
2) белгіленген нысан бойынша толтырылған сауалнама
( 2-қосымша );
3) жеке басын куәландыратын құжаттар көшірмесі;
4) түрлі-түсті 2 фотосуреті (3х4 см) қоса беріледі.
9. Қолдаухатты қабылдау қолдаухат берушінің және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттары болған кезде жүзеге асырылады. Егер баспана іздеуші адамның немесе оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттары болмаса, онда бұл адам осы құжаттардың болмауы туралы жазбаша еркін түрде түсініктеме береді.
10. Қолдаухат берушінің және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттарының болмауы оның қолдаухатын тіркеуден бас тартуға негіз болып табылмайды.
11. Егер қолдаухат беруші адам Комитеттің аумақтық органына қолдаухат тапсырған кезде аудармашының қызметін пайдалана алады.

12. Ходатайство заполняется лицом, ищущим убежище, лично или членом его семьи. Если лицо и члены его семьи по каким-либо объективным причинам (незнание языка, физический недостаток, болезнь) не могут заполнить ходатайство, то ходатайство может быть заполнено другим лицом. Сотрудник территориального органа Комитета в ходатайстве производит запись о том, что ходатайство заполнено другим лицом в присутствии лица, ищущего убежище, указывает причину этого, данные заполнившего ходатайство: фамилия, имя, отчество, дата рождения, место рождения, гражданство и адрес проживания.
13. Ходатайство подается от каждого достигшего восемнадцати лет члена семьи лица, ищущего убежище. Сведения о членах семьи, не достигших восемнадцати лет, заносятся в ходатайство одного из родителей, а при отсутствии родителей в ходатайство их законного представителя либо в ходатайство одного из членов семьи, достигшего восемнадцати лет. Члены семьи лица, ищущего убежище, не достигшие восемнадцати лет, но состоящие в законном браке, а также лица, не достигшие восемнадцати лет, прибывшие без сопровождения, подают ходатайства на общих основаниях.
Все ходатайства членов одной семьи оформляются в одно дело.
14. Каждое ходатайство регистрируется территориальным органом Комитета в Журнале регистрации ходатайствующих лиц по установленной форме (далее - Журнал) ( Приложение 3 ).
15. При регистрации ходатайства территориальный орган Комитета разъясняет ходатайствующему лицу предстоящую процедуру определения статуса беженца.
16. Ходатайствующему лицу, одновременно с его регистрацией в Журнале, выдается направление по установленной форме в подразделение миграционной полиции для регистрации ходатайствующего на срок до принятия решения по его ходатайству ( Приложение 4 ). После получения данного направления ходатайствующее лицо должно в течение трех рабочих дней зарегистрироваться в подразделении миграционной полиции.
17. Супруг (супруга) и несовершеннолетние дети лица, прибывшие на территорию Республики Казахстан позднее лица, получившего статус беженца в Республике Казахстан, или ходатайство которого зарегистрировано в территориальном органе Комитета, при подаче ходатайства с целью воссоединения семьи должны предоставить доказательства, подтверждающие их семейные отношения.
18. По ходатайству принимается решение:
1) о присвоении территориальным органом Комитета статуса беженца в Республике Казахстан;
2) об отказе территориального органа Комитета в присвоении статуса беженца в Республике Казахстан с мотивированным обоснованием в письменной форме.

12. Қолдаухатты баспана іздеуші адамның өзі немесе оның отбасы мүшесі толтырады. Егер адамның өзі немесе оның отбасы мүшесі қандай да болмасын шынайы себептер бойынша (тілді білмеуі, дене кемістігі, сырқат болуы) қолдаухатты толтыра алмайтын болса, оны басқа бір адамның толтыруы мүмкін. Комитеттің аумақтық органының қызметкері қолдаухатты баспана іздеуші адамның қатысуымен басқа адамның толтырғаны туралы қолдаухатқа жазады, оның себебін, қолдаухатқа қол қойған адамның деректері көрсетіледі: аты-жөні, тегі, әкесінің аты, туған жері, туған күні, азаматтығы және тұрғылықты мекен-жайы.
13. Қолдаухат баспана іздеуші адамның отбасының он сегізге толған әр мүшесінен беріледі. Отбасының он сегіз жасқа толмаған мүшелері туралы  деректер ата-анасының біреуінің қолдаухатына жазылады, ал ата-анасы болмаған кезде олардың заңды өкілінің немесе он сегізге толған бір мүшесінің қолдаухатына жазылады. Баспана іздеуші адамның отбасының он сегіз жасқа толмаған, бірақ заңды некеде тұратын, сонымен қатар ілеспей келген мүшелері қолдаухатты жалпы негізде береді.
Бір отбасы мүшелерінің барлық қолдаухаттары бір іске ресімделеді.
14. Әрбір қолдаухатты Комитеттің аумақтық органы қолдаухат беруші адамдарды белгіленген нысан бойынша тіркеу журналында (бұдан әрі - Журнал) тіркейді ( 3-қосымша ).
15. Комитеттің аумақтық органдары қолдаухатты тіркеу кезінде қолдаухат беруші адамға босқын мәртебесін айқындау ресімдерін түсіндіреді.
16. Қолдаухат беруші адамға, Журналда тіркеумен бір мезгілде оның қолдаухаты бойынша шешім қабылдауына дейінгі мерзімге қолдаухат берушіні тіркеу үшін Көші-қон полициясы бөлімшесіне белгіленген нысан бойынша жолдама беріледі ( 4-қосымша ). Аталған жолдаманы алғаннан кейін қолдаухат беруші адам үш жұмыс күні ішінде көші-қон полициясының бөлімшесінде тіркелуге тиіс.
17. Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін алған тұлғадан кейін Қазақстан Республикасының аумағына келген немесе қолдаухаты Комитеттің аумақтық органында тіркелген тұлғаның жұбайы (зайыбы) және кәмелетке толмаған балалары отбасымен қосылу мақсатымен қолдаухат берген кезде өздерінің отбасылық қатынастарын растайтын дәлелдер ұсынуға тиіс.
18. Қолдаухат бойынша:
1) Комитеттің аумақтық органы Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру туралы;
2) Жазбаша түрдегі уәждемелі негіздемесімен Комитеттің аумақтық органы Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

3. Порядок определения статуса беженца
в Республике Казахстан
19. Порядок определения статуса беженца в Республике Казахстан включает:
1) изучение представленных документов;
2) проверку достоверности полученных сведений;
3) запрос необходимой информации в соответствующие государственные органы Республики Казахстан;
4) подготовку территориальным органом Комитета макета дела ходатайствующего лица;
5) рассмотрение Комиссией по определению статуса беженца при территориальном органе (далее - Комиссия) макета дела ходатайствующего лица;
6) принятие решения территориальным органом Комитета по ходатайству;
7) выдачу удостоверения беженца по установленной форме ( Приложение 5 ).
20. Собеседование с ходатайствующим лицом проводится с заполнением анкеты. К анкете прилагаются копии всех документов, предоставленных ходатайствующим лицом.
21. Собеседование с ходатайствующим лицом должно проводиться в помещении, позволяющим соблюдать конфиденциальность.
22. Если ходатайствующее лицо желает воспользоваться услугами переводчика, то собеседование проводится с участием переводчика.
23. Решение по ходатайству принимается территориальным органом Комитета на основании рекомендации Комиссии ( Приложение 6 ) в течение одного месяца со дня регистрации ходатайства.
При необходимости проверки достоверности информации, полученной от ходатайствующего лица, этот срок может быть продлен территориальным органом Комитета до трех месяцев, с уведомлением в течение трех рабочих дней ходатайствующего лица.
24. Комиссия создается приказом руководителя территориального органа Комитета (либо лица, исполняющего его обязанности), который является председателем Комиссии. Комиссия состоит из пяти членов. В состав Комиссии входят три работника территориального органа Комитета и по одному работнику территориальных подразделений Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Министерства внутренних дел Республики Казахстан (по согласованию). Уровень членов Комиссии должен быть не ниже начальника отдела.
Заседание Комиссии является правомочным при участии не менее двух третей от общего количества членов Комиссии.
25. Ходатайства рассматриваются на заседаниях Комиссии.
26. Лица, ходатайства которых будут рассматриваться на очередном заседании Комиссии, должны быть извещены не позднее, чем за семь календарных дней до дня заседания.
27. На заседании Комиссии заслушивается работник территориального органа Комитета, подготовившего заключение по ходатайству. Члены Комиссии по необходимости задают ему вопросы. После заслушивания работника территориального органа Комитета на заседание Комиссии приглашается ходатайствующее лицо.

3. Қазақстан Республикасында босқын  мәртебесін
айқындау рәсімі
19. Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін айқындау рәсімі:
1) ұсынылған құжаттарды зерттеуді;
2) алынған деректердің растығын тексеру;
3) қажетті ақпаратты Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органдарынан сұратуды;
4) Комитеттің аумақтық органының қолдаухат беруші адам ісінің макетін дайындауды;
5) аумақтық орган жанындағы Босқын мәртебесін анықтау жөніндегі комиссияның (бұдан әрі - Комиссия) қолдаухат беруші адамның істерін қарауды;
6) қолдаухат бойынша Комитеттің аумақтық органымен шешім қабылдауды;
7) белгіленген нысан бойынша босқын куәлігін ( 5-қосымша ) беруді қамтиды.
20. Қолдаухат беруші адаммен әңгімелесу сауалнама толтыра отырып, жүргізіледі. Сауалнамаға қолдаухат беруші адам ұсынған барлық құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
21. Қолдаухат беруші адаммен әңгімелесу құпиялық сақтауға мүмкіндік беретін орында өтуге тиіс.
22. Егер қолдаухат беруші адам аудармашының қызметін пайдаланғысы келсе, онда әңгімелесу аудармашының қатысуымен жүргізіледі.
23. Қолдаухат бойынша шешімді Комиссияның ұсынымы негізінде  (6-қосымша) аумақтық орган қолдаухат тіркелген күннен бастап бір айдың ішінде қабылдайды.
Қолдаухат беруші адамнан алынған ақпараттың дұрыстығын тексеру қажет болған кезде бұл мерзімді Комитеттің аумақтық органы қолдаухат беруші адамға үш жұмыс күні ішінде хабарлай отырып, үш айға дейін ұзартуы мүмкін.
24. Комиссия Комитеттің аумақтық органы басшысының (не оның міндетін атқарушы адамның) бұйрығымен құрылады, ол Комиссияның төрағасы болып табылады. Комиссия бес мүшеден тұрады. Комиссияның құрамына Комитеттің аумақтық органының үш қызметкері және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің аумақтық бөлімшелерінің бір-бір қызметкері кіреді (келісім бойынша). Комиссия мүшелерінің деңгейі бөлім бастығынан төмен болмауы тиіс.
Комиссия отырысы мүшелердің жалпы санының үштен екісі қатысқан жағдайда құқылы деп саналады.
25. Қолдаухаттар Комиссия отырыстарында қаралады.
26. Қолдаухаттары Комиссияның кезекті отырысында қаралатын адамдар отырыс күніне дейін жеті күнтізбелік күннен кешіктірмей хабардар етілуге тиіс.
27. Комиссия отырысында қолдаухат бойынша қорытынды дайындаған Комитеттің аумақтық органының қызметкері баяндама жасайды. Комиссия мүшелері қажет болған жағдайда оған сұрақтар қоя алады. Комитеттің аумақтық органының қызметкері тыңдалғаннан кейін қолдаухат беруші адам Комиссия отырысына шақырылады.

28. Члены Комиссии могут задавать вопросы ходатайствующему лицу для уточнения информации по ходатайству. В свою очередь, ходатайствующее лицо заслушивается на заседании Комиссии.
29. По результатам проведенной работы территориальный орган Комитета на основании рекомендации Комиссии выносит решение о присвоении или об отказе в присвоении ходатайствующему лицу статуса беженца ( Приложение 7 ), или сообщает о необходимости в дополнительной проверки сведений ходатайствующего лица.
30. Решение Комиссии принимается путем открытого голосования и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов комиссии.
В случаях равенства голосов при голосовании решающим является голос председателя Комиссии.
Заседание Комиссии протоколируется секретарем Комиссии, который подписывается его членами, принимавшими участие на заседании Комиссии.
31. Ходатайствующему лицу, присвоившему статус беженца в Республике Казахстан, не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения выдается территориальным органом Комитета удостоверение беженца.
Несовершеннолетние члены семьи беженца вписываются в удостоверение беженца родителей, а при отсутствии родителей в ходатайство их законного представителя либо в ходатайство одного из членов семьи, достигшего восемнадцати лет.
Удостоверение беженца регистрируется в подразделении миграционной полиции на основании направления для регистрации удостоверения беженца по установленной форме, выдаваемого территориальным органом Комитета ( Приложение 8 ).
32. В случае утери удостоверения беженца владелец удостоверения обращается в территориальный орган Комитета с заявлением об его утере и предоставлении дубликата. Территориальный орган Комитета не позднее десяти рабочих дней со дня подачи заявления выдает беженцу дубликат удостоверения беженца, в котором ставится штамп - дубликат.
33. При отказе в присвоении статуса беженца в Республике Казахстан ходатайствующему лицу не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения выдается мотивированное решение Комиссии об отказе.
34. Территориальный орган Комитета выносит решение об отказе в присвоении статуса беженца в случаях, если ходатайствующее лицо:
1) добровольно вновь воспользовалось защитой страны своей гражданской принадлежности;
2) лишившись своего гражданства, снова его добровольно приобрело;
3) приобрело новое гражданство и пользуется защитой страны своей новой гражданской принадлежности;
4) добровольно вновь обосновалось в стране, которую оно покинуло или вне пределов которой оно пребывало вследствие опасений преследований;

28. Комиссия мүшелері қолдаухат беруші адамға қолдаухат бойынша ақпаратты нақтылау үшін сұрақтар қояды. Өз кезегінде қолдаухат беруші адам Комиссия отырысында тыңдалады.
29. Жүргізілген жұмыс нәтижелері бойынша Комитеттің аумақтық органы Комиссия ұсынымының негізінде қолдаухат беруші адамға босқын мәртебесін беру немесе одан бас тарту туралы шешім ( 7-қосымша ) шығарады немесе қолдаухат беруші адамның мәліметтерін қосымша тексеру қажеттігі туралы хабарлайды.
30. Комиссияның шешімі ашық дауыс беру жолымен қабылданады және егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе қабылданды деп есептеледі.
Комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған жағдайда, Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
31. Қазақстан Республикасында босқын мәртебесі берілген, қолдаухат беруші адамға шешім қабылданғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей Комитеттің аумақтық органы босқын куәлігін береді.
Босқынның кәмелетке толмаған отбасы мүшелері ата-аналарының босқын куәлігіне жазылады, ал ата-анасы болмаған кезде олардың заңды өкілінің не отбасының он сегізге толған бір мүшесінің қолдаухатына жазылады.
Босқын куәлігі Комитеттің аумақтық органы берген белгіленген нысан бойынша жолдама ( 8-қосымша ) негізінде көші-қон полициясының бөлімшесінде тіркеледі.
32. Босқын куәлігін жоғалтқан жағдайда куәлік иесі Комитеттің аумақтық органына оның жоғалғандығы және құжаттың төлнұсқасын беру туралы өтініш береді. Комитеттің аумақтық органы босқынға өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей мөртаңба қойылған босқын куәлігінің төлнұсқасын береді.
33. Қолдаухат беруші адамға Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беруден бас тартылған жағдайда шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей Комиссияның бас тарту туралы уәждемелі шешімі беріледі.
34. Комитеттің аумақтық органы, егер қолдаухат беруші адам:
1) өзі азаматы болып табылатын елінің қорғауын ерікті түрде қайта пайдаланса;
2) өз азаматтығын жоғалтып, оны ерікті түрде қайта алса;
3) жаңа азаматтық алса және өзі жаңа азаматы болып табылатын елінің қорғауын пайдаланса;
4) қуғындау қауіптері салдарынан өзі болған, өзі тастап кеткен елге немесе оның шегінен тыс жерде ерікті түрде қайта орнықса;

5) не может отказываться от пользования защитой страны своей гражданской принадлежности, ибо обстоятельства, на основании которых оно ходатайствовало о признании беженцем, более не существуют;
6) будучи лицом, не имеющим определенного гражданства, может вернуться в страну своего прежнего обычного местожительства, ибо обстоятельства, на основании которых оно ходатайствовало о признании беженцем, более не существуют;
7) является лицом, в отношении которого имеются серьезные основания предполагать, что оно совершило преступление против мира, военное преступление, или преступление против человечества в определении, данном этим деяниям в международных актах, составленных в целях принятия мер в отношении подобных преступлений, либо совершило тяжкое преступление неполитического характера, либо виновно в совершении деяний, противоречащих целям и принципам Организации Объединенных Наций;
8) разжигает межгосударственную, межнациональную и религиозную вражду;
9) совершает действия, которые направлены на насильственное изменение конституционного строя Республики Казахстан;
10) выступает против суверенитета и независимости Республики Казахстан, призывает к нарушению единства и целостности ее территории;
11) ранее было выдворено из Республики Казахстан.
35. В решении территориального органа Комитета об отказе в признании беженцем в Республике Казахстан должно быть отмечено, что данное решение может быть обжаловано в Комитете по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - Комитет) или в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Порядок продления или отказа в продлении
статуса беженца в Республике Казахстан
36. Статус беженца присваивается на один год и ежегодно пересматривается территориальным органом Комитета на предмет его продления.
37. Решение о продлении или об отказе в продлении статуса беженца в Республике Казахстан принимает территориальный орган Комитета ( Приложение 9 ) на основании рекомендации Комиссии ( Приложение 10 ).
38. О принятом решении об отказе в продлении статуса беженца территориальный орган Комитета информирует подразделение миграционной полиции в течение трех рабочих дней, с предоставлением копии принятого решения, а также вручает лично или направляет лицу, отказанному в продлении статуса беженца, уведомление о принятом решении и признании удостоверения беженца недействительным.
39. Беженцу будет отказано в продлении статуса беженца, если:
1) умышленно сообщил ложные сведения, послужившие основанием для присвоения ему статуса беженца, либо скрыло сведения, могущие послужить основаниям для отказа в присвоении статуса беженца;

5) өзі азаматы болып табылатын елінің қорғауын пайдаланудан бас тарта алмаса, не оның негізінде босқын болып танылуға қолдаухат тапсырған жағдайлар енді болмаса;
6) белгілі бір азаматтығы жоқ адам бола тұрып, не оның негізінде босқын болып танылуға қолдаухат тапсырған жағдайлар енді болмаса, өзінің бұрынғы дағдылы тұрақты тұратын жерінің еліне қайта алса;
7) бейбітшілікке қарсы қылмыс, әскери қылмыс, немесе адамзатқа қарсы қылмыс, осындай қылмыстарға қатысты іс-шаралар қабылдау мақсатында жасалған халықаралық актілерде осы қасақана әрекеттер жасады деген, немесе өзіне баспана берген елден тыс жерде және осы елге босқын ретінде жіберілгенге дейін саяси емес сипатта ауыр қылмыс жасады деген, немесе Біріккен Ұлттар Ұйымының мақсаттары мен принциптеріне қайшы келетін қасақана әрекеттер жасауға кінәлі деген оған қатысты салмақты негіздер болса;
8) мемлекетаралық, ұлтаралық және діни араздыққа жағдай жасаса;
9) Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын күштеп өзгертуге бағытталған іс-әрекеттер жасаса;
10) Қазақстан Республикасының егемендiгi мен тәуелсіздігіне қарсы шықса, оның аумағының бiрлiгi мен тұтастығын бұзуға шақырса;
11) бұрын Қазақстан Республикасынан шығарылып жіберілсе босқын мәртебесін беруден бас тарту жөнінде шешім қабылдайды.
35. Комитеттің аумақтық органының Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беруден бас тарту туралы шешімінде осы шешімге Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитетінде (бұдан әрі - Комитет) немесе сот тәртібімен Қазақстан Республикасындағы заңнамасына сәйкес шағымдана алатындығы көрсетілуі тиіс.
4. Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін
ұзарту немесе ұзартудан бас тарту тәртібі
36. Босқын мәртебесі бір жылға беріледі және Комитеттің аумақтық органы жыл сайын оның ұзарту мәнін қайта қарайды.
37. Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін ұзарту немесе ұзартудан бас тарту туралы шешімді Комитеттің аумақтық органы  (9-қосымша) Комиссияның ұсынымы негізінде ( 10-қосымша ) қабылдайды.
38. Комитеттің аумақтық органы босқын мәртебесінен айыру немесе оны тоқтату туралы қабылданған шешім туралы көші-қон полициясының бөлімшесін қабылданған шешімнің көшірмесін ұсына отырып, үш жұмыс күні ішінде хабардар етеді, сондай-ақ босқын мәртебесін ұзартудан бас тартылған адамның өзіне қабылданған шешімді және босқын куәлігін жарамсыз деп тану туралы хабарламаны тапсырады немесе жібереді.
39. Босқын мәртебесін ұзартудан бас тартылады, егер:
1) ол өзіне босқын мәртебесі үшін негіздеме болған, жалған деректерді қасақана әдейі хабарласа, немесе босқын мәртебесін беруден бас тартуға негіз болатын мәліметтерді жасырса;

2) обстоятельства, послужившие основанием для предоставления ему статуса беженца были устранены;
3) разжигает межгосударственную, межнациональную и религиозную вражду;
4) сознательно выступает против суверенитета и независимости Республики Казахстан, призывает к нарушению единства и целостности ее территории;
5) был осужден за террористическую деятельность;
6) стало достоверно известно, что он совершил тяжкое преступление неполитического характера вне Республики Казахстан;
7) приобрел гражданство Республики Казахстан или другого государства;
8) получил статус беженца на территории другого государства;
9) выехал на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
10) добровольно вновь выехал в ту страну, которую он покинул вследствие опасения преследования;
11) не явился на ежегодное продление статуса беженца в территориальном органе Комитета, и более чем три месяца со дня этого территориальный орган Комитета не имел информации от него.
5. Заключительное положение
40. Решение территориального органа Комитета об отказе в предоставлении статуса беженца в Республике Казахстан может быть обжаловано в Комитете или в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам присвоения
статуса беженца
форма
кому _______________________________
(должность, фамилия и инициалы
руководителя территориального органа)
____________________________________
от _________________________________
(Фамилия, имя, отчество)
гражданина (-ки)____________________
____________________________________
(какого государства)
прежнее место жительства____________
____________________________________
временно проживающего (-ей)_________
____________________________________
(адрес)
в составе семьи_____________ человек
Ходатайство о присвоении статуса беженца
в Республике Казахстан
Прошу присвоить мне и членам моей семьи статус беженцев в Республике
Казахстан.
Вынужден (-а) покинуть место своего жительства по причине
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Сведения о членах семьи
N
Фамилия, имя, отчество
Дата
рождения
Степень
родства
Ходатайствующий__________________________
"___" __________________года
Приложение 2
к Правилам присвоения
статуса беженца
форма
Анкета N_______
ходатайствующего о присвоении статуса беженца
в Республике Казахстан
1. Фамилия, имя, отчество _______________________________________________

2) босқын мәртебесін беруге негіздеме болған  мән-жайлар жойылған кезде;
3) мемлекетаралық, ұлтаралық және діни араздыққа жағдай жасаса;
4) саналы түрде Қазақстан Республикасының егемендігі мен тәуелсіздігіне қарсы шықса, ел аумағының бірлігі мен тұтастығын бұзуға шақырса;
5) лаңкестік қызметі үшін сотталған болса;
6) оның Қазақстан Республикасынан тыс жерде саяси емес сипаттағы аса ауыр қылмыс жасағаны ақиқат анықталған болса айрылады;
7) Қазақстан Республикасының немесе басқа елдің азаматтығын алса;
8) басқа мемлекеттің аумағында босқын мәртебесін алса;
9) Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерге тұрақты тұруға кетсе;
10) қуғындау қаупі салдарынан өзі кеткен елге өз еркімен кетсе;
11) Комиссияның босқынның куәлігінің мерзімін жыл сайын ұзарту отырысына келмесе, және Комитеттің аумақтық органы осы отырыс күнінен бастап үш айдан астам одан ешқандай ақпарат алмаған кезде.
5. Қорытынды ереже
40. Комиссияның Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беруден бас тарту туралы шешіміне Комитетке немесе сот тәртібімен Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес шағым жасалуы мүмкін.
Босқын мәртебесін беру ережесіне
1-қосымша
нысан
кімге_____________________________
(аумақтық орган бастығының
аты-жөні және лауазымы)
__________________________________
__________________________________
___________________________азаматы
(қай елдің)
бұрынғы тұрған жері ______________
__________________________________
отбасы құрамында______________адам
__________________________________
___________________уақытша тұратын
(мекен-жай)
__________________________________
(кімнен, тегі, аты, әкесінің аты)
Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру туралы                                қолдаухат
Мені және отбасымның мүшелерін Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін берулеріңізді сұраймын. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
байланысты тұрғылықты жерден кетуіме тура келді.
Отбасы мүшелері туралы мәлімет
N№
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні
Туыстық дәрежесі
Қолдаухат беруші__________________________
"___" _________________жыл
Босқын мәртебесін беру ережесіне
2-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасында босқын деп тану туралы
қолдаухат берушінің
N____сауалнамасы
1. Тегі, аты, әкесінің аты
____________________________________________________________________

2. Число, месяц и год рождения __________________________________________
3. Место рождения _______________________________________________________
4. Гражданство __________________________________________________________
5. Национальность _______________________________________________________
6. Паспорт или иной документ, удостоверяющий личность
_________________________________________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
7. Семейное положение ___________________
8. Состав семьи _______ человек
9. Сведения о членах семьи, прибывших с ходатайствующим лицом:
N
Фамилия, имя,
отчество
Степень
родства
Дата
рождения
N, серия
паспорта или
иного документа
удостоверяющего
личность
Нацио-
наль-
ность
Граж-
дан-
ство
10. Место жительства в Республике Казахстан______________________________
_________________________________________________________________________
11. Все ли члены семьи проживают по указанному адресу. Если "нет",
укажите, кто из членов семьи и по какому иному адресу проживают _________
_________________________________________________________________________
12. Когда и из какого государства Вы и члены Вашей семьи прибыли, причины
(изложите подробно) _____________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
13. Если Вы прибыли с территории государства не своего гражданства,
обращались ли там за предоставлением статуса беженца ____________________
14. Какими языками владеете Вы и члены Вашей семьи ______________________
_________________________________________________________________________
15. Имеете ли Вы или члены Вашей семьи инвалидность - (да/нет). Если "да",
то укажите, кто и какой группы___________________________________________
_________________________________________________________________________
16. Находились ли Вы или члены Вашей семьи на военной службе по призыву
или по контракту в государстве проживания (выбытия) _______________
(да/нет). Если "да", то укажите, кто и когда служил______________________
_________________________________________________________________________
17. Привлекались ли Вы или члены Вашей семьи к уголовной ответственности
за совершение преступления _____ (да/нет). Если "да", укажите кто, когда,
по приговору какого суда и на какой срок_________________________________
_________________________________________________________________________

2. Туған күні, айы және жылы
____________________________________________________________________3. Туған жері
____________________________________________________________________4. Азаматтығы_______________________________________________________
5. Ұлты ____________________________________________________________
6. Жеке басын куәландыратын паспорт немесе өзге құжат ____________________________________________________________________
(ататуы, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді)
7. Отбасы жағдайы __________________
8. Отбасы құрамы  _____________ адам
9. Қолдаухат беруші адамен бірге келген отбасы мүшелері туралы
мәліметтер:
№N
Тегі, аты,
әкесінің аты
Туыстық дәреже-
сі
Туған күні
Жеке басын
куәландыра-тын паспорт
немесе өзге
құжаттың
N, сериясы
Ұлты
Азамат-
тығы
10. Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты жері ___________________ ___________________________________________________________________
11. Осы мекен-жай бойынша отбасының барлық мүшелері тұра ма. Егер тұрмаса, отбасы мүшелерінің қайсысы тұрмайды және тұрғылықты мекен-жайын көрсетіңіз_____________________________________________
___________________________________________________________________
12. Сіз және отбасыңыздың мүшелері қашан және қай мемлекеттен келдіңіздер және келу себептері (толық жазыңыз)____________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
13. Егер Сіз өзіңіз азаматы емес ел аумағынан келсеңіз, ол елде босқын мәртебесін алу туралы өтініш жасадыңыз ба___________________
14. Қандай тілдерді білесіздер (сіз және отбасыңыздың мүшелері)____
___________________________________________________________________
15. Сізде немесе отбасыңыздың мүшелерінің арасында мүгедектер бар ма (иә/жоқ), болса қандай топтағы мүгедек__________________________
___________________________________________________________________
16. Сіз немесе отбасыңыздың мүшелері тұрған (кеткен) мемлекетте шақыру бойынша немесе келісім бойынша әскери қазметте болдыңыздар ма _________________(иә/жоқ). Егер болса, кім және қайда қызмет еткенін көрсетіңіз_________________________________________________
___________________________________________________________________
17. Сіз немесе отбасыңыздың мүшелері қылмыс жасағаны үшін қылмыстық жауапкершілікке тартылды ма___________________________(иә/жоқ). Егер тартылса, кімнің, қашан, қай соттың үкімімен және қанша мерзімге тартылғанын көрсетіңіз____________________________________
___________________________________________________________________

18. Имеет ли Ваша семья родственников в Республике Казахстан - (да/нет).
Если "да", укажите степень родства и место их проживания
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
19. Место предполагаемого поселения (указать город, область, район,
населенный пункт)________________________________________________________
_________________________________________________________________________
20. Указать, кто из членов семьи имеет образование и какими профессиями
владеет__________________________________________________________________
21. Какие заболевания у Вас и членов Вашей семьи установлены медицинскими
учреждениями_____________________________________________________________
_________________________________________________________________________
22. Укажите, кому из Ваших детей и какие профилактические прививки сделаны
_________________________________________________________________________
23. Бывали ли Вы в Республике Казахстан ____(да/нет). Если "да", укажите
дату и цель приезда______________________________________________________
24. Дополнительные сведения, которые считаете необходимыми сообщить
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Официально заявляю, что все сведения, представленные мной в
настоящей анкете, являются достоверными.
Подписи заявителя__________________________________________________
и прибывших совершеннолетних членов семьи__________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(с указанием фамилии и инициалов)
Анкета предоставлена "___" ___________ 200__ года
Учреждение, принявшее анкету_______________________________________
___________________________________________________________________
Должность и фамилия, имя, отчество лица, принявшего анкету
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
_____________________      "___" ________________200___года
(подпись)
Приложение 3
к Правилам присвоения
статуса беженца
форма
Журнал
регистрации лиц, ходатайствующих о присвоении
статуса беженца в Республике Казахстан
N
п/п
Дата
регис-
трации
Фами-
лия,
имя,
от-
чест-
во
Дата и
место
рожде-
ния
Граж-
дан-
ство
Прежнее
место
житель-
ства
Состав
семьи
(чел.)
N,
дата
приня-
тия
реше-
ния
N, дата
выдачи
удосто-
верения
Дата и
подпись
получе-
ния
удосто-
верения
или
получения
решения
Сня-
тие
с
уче-
та
При-
ме-
ча-
ние
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 4
к Правилам присвоения
статуса беженца
форма
Подразделение
миграционной полиции
по _________________
Направление
для регистрации ходатайства
N_____                           от "___" ____________ 200_ года
Настоящее направление выдано ходатайствующему (-ей) в признании его
(ее) беженцем в Республике Казахстан ____________________________________
_________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество)
и членам его (ее) семьи _________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
прибывшего (ей) из ______________________________________________________
(указать государство происхождения)
для регистрации по адресу: ______________________________________________
_________________________________________________________________________
сроком до __________________________________
Начальник управления ________________________________________
по миграции                подпись и фамилия, имя, отчество
Приложение 5
к Правилам присвоения
статуса беженца
форма
Босқын куәлігі
Удостоверение беженца
Фамилиясы _______________________________________________________________
Фамилия
Аты _____________________________________________________________________
Имя (имена)
Туған жері, күні, айы, жылы _____________________________________________
Дата и место рождения
_________________________________________________________________________
Азаматтығы_______________________________________________________________
Гражданство
Қазақстан Республикасының қорғауында тұратын
босқынды куәландырады.
Удостоверяет, что ему (ей) присвоен
статус беженца и находится под защитой
Республики Казахстан
Босқын мәртебесі берілді
Статус беженца присвоен с "____" ________________ 20__ года
Мына мекен-жайда тұрады _________________________________________________
Проживает по адресу
_________________________________________________________________________
Куәліктің қолданылу күні:
Удостоверение действительно до:
"____" ____________________ 20 __ года
Куәлік берілген орын және күні, айы, жылы
Дата и место выдачи удостоверения
"____" _____________________ 20 _________________________________
Көші-қон Комитетінің
Басқарма бастығы        ________________________________________
Начальник Управления                   Место для печати
Комитета по миграции
_______________
|               |    Тіркеу N_______________
|               |    Регистрационный
| Суреттің орны |
|     Фото      |    Босқынның қолы ____________________
|               |    Подпись беженца
|               |
|_______________|    Место для печати
Босқынның отбасы мүшелері:
Члены семьи беженца:
Тегі, аты, әкесінің аты
Фамилия, имя, отчество
Туыстық қатысы
Степень родства
Туған жылы, айы, күні
Дата и год рождения
Куәлік ұзартылды: _____________________________________________
Удостоверение продлено до:
Қолы __________________________________________________________
Подпись
Место для печати
Босқын куәлігіне жапсырма
Вкладыш к удостоверению беженца N________________________
Тіркеу орны
Место регистрации
Күні, айы, жылы _________________________________________________________
Дата
Мекен-жайы ______________________________________________________________
Адрес
Место для печати
Ерекше белгілер үшін:
Для особых отметок:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Приложение 6
к Правилам присвоения
статуса беженца
форма
Рекомендация Комиссии
по ходатайству о присвоении/об отказе в присвоении
статуса беженца
Комиссия по определению статуса беженца управления по миграции
по ____________________________
(области/города)
N____                          от "___" ___________ 200__ года
Комиссия по определению статуса беженца управления по миграции
в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О миграции населения",
рассмотрев ходатайство о присвоении статуса беженца
Фамилия, имя, отчество ___________________________________________________
Дата и место рождения, гражданство _______________________________________
Проживающего по адресу____________________________________________________
и членов его семьи _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
на основании _____________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
рекомендует ________________________________________________________
(присвоить либо отказать в присвоении статуса беженца)
Председатель комиссии __ ________________________________________
подпись и фамилия, имя, отчество
Секретарь комиссии    __________________________________________
подпись и фамилия, имя, отчество
Приложение 7
к Правилам присвоения
статуса беженца
форма
Решение
о присвоении/об отказе в присвоении статуса беженца
Управление по миграции
по ____________________________      Место для фото
(области/города)              ходатайствую-
щего лица
Место для печати
N____                       от "___"  ____________ 200__ года
Управление по миграции в соответствии с Законом Республики Казахстан
"О миграции населения",
Фамилия, имя, отчество ___________________________________________________
Дата и место рождения, гражданство________________________________________
__________________________________________________________________________
Проживающего по адресу____________________________________________________
и членов его семьи _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
на основании рекомендации Комиссии по определению статуса беженца
управления по миграции,
приняло решение___________________________________________________________
(присвоить либо отказать в присвоении статуса беженца)
В случае отказа в присвоении статуса беженца, данное решение в
соответствии со  статьей 39 Закона Республики Казахстан "О миграции
населения", может быть обжаловано в вышестоящем уполномоченном органе или
в судебном порядке.
Начальник управления ________________________________________
по миграции                 подпись и фамилия, имя, отчество
Подпись ходатайствующего лица ___________________
Приложение 8
к Правилам присвоения
статуса беженца
форма
Подразделение
миграционной полиции
по _________________
Направление
для регистрации удостоверения беженца
N______                        от "___" ____________ 200__ года
Настоящее направление выдано беженцу в Республике Казахстан
________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество)
______________________________________________________ и членам его (ее)
семьи прибывшему (-ей) из __________________________________________ для
(указать государство происхождения)
регистрации
по адресу:______________________________________________________________
_____________________________________________________сроком на один год.
Начальник управления   ________________________________________
по миграции                подпись и фамилия, имя, отчество
Приложение 9
к Правилам присвоения
статуса беженца
форма
Решение
о продлении/об отказе в продлении статуса беженца
Управление по миграции
по ____________________________
(области/города)
N____                            от "___" __________ 200__ года
Управление по миграции в соответствии с  Законом Республики
Казахстан "О миграции населения" и "Правилами присвоения статуса беженца",
Фамилия, имя, отчество ___________________________________________________
Дата и место рождения, гражданство________________________________________
__________________________________________________________________________
Проживающего по адресу____________________________________________________
__________________________________________________________________________
на основании рекомендации Комиссии по определению статуса беженца
управления по миграции,
приняло решение __________________________________________________________
(о продлении либо об отказе в продлении статуса беженца)
В случае отказа в продлении статуса беженца, данное решение в
соответствии со  статьей 39 Закона Республики Казахстан "О миграции
населения", может быть обжаловано в вышестоящем уполномоченном органе или
в судебном порядке.
Начальник управления   _______________________________________
по миграции                подпись и фамилия, имя, отчество
Подпись беженца _____________________
Приложение 10
к Правилам присвоения
статуса беженца
форма
Рекомендация Комиссии
о продлении/об отказе в продлении статуса беженца
Комиссия по определению статуса беженца управления по миграции
по ____________________________
(области/города)
N____                          от "___" ____________ 200__ года
Комиссия по определению статуса беженца управления по миграции в
соответствии с  Законом Республики Казахстан "О миграции населения" и
"Правилами присвоения статуса беженца", рассмотрев материалы беженца,
Фамилия, имя, отчество __________________________________________________
Дата и место рождения, гражданство ______________________________________
_________________________________________________________________________
Проживающего по адресу___________________________________________________
и членов его семьи ______________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
на основании ____________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
рекомендует _____________________________________________________________
(продлить либо отказать в продлении статуса беженца)
Председатель комиссии   _______________________________________
подпись и фамилия, имя, отчество
Секретарь комиссии    _______________________________________
подпись и фамилия, имя, отчество

18. Қазақстан Республикасында отбасыңыздың туыстары бар ма (иә/жоқ). Егер болса, олардың туыстық дәрежесін және тұрғылықты жерін көрсетіңіз___________________________________________________
___________________________________________________________________
19. Болжап отырған тұрғылықты орынды көрсетіңіз (қала, облыс, аудан, елді-мекен)_________________________________________________
___________________________________________________________________
20. Отбасы мүшелерінен  кімнің білімі бар және қандай мамандық иелері екендігін көрсетіңіз________________________________________
___________________________________________________________________
21. Сізде және отбасыңыздың мүшелерінде медициналық мекемелер қандай ауруларды анықтады__________________________________________
___________________________________________________________________
22. Қай балаңызға қандай алдын-алу екпелері егілгенін көрсетіңіз___
___________________________________________________________________
23. Сіз Қазақстан Республикасында болдыңыз ба_______(иә/жоқ). Егер болсаңыз, болған күн мен келу себебін көрсетіңіз___________________
___________________________________________________________________
24. Хабарлау қажет деп есептеген қосымша мәліметтер_______________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________  ___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Осы сауалнамада келтірген мәліметтердің барлығы дұрыс екендігін ресми түрде мәлімдеймін.
Өтініш беруші___________________ және кәмелетке толған келген
отбасы мүшелері______________________________________________
_____________________________________________________________
________________________________________________________ қолы
(аты-жөнін көрсете отырып)
Сауалнама»"___" ____________200_ жылы ұсынылды
Сауалнаманы қабылдаған мекеме_______________________________
____________________________________________________________
Сауалнаманы қабылдаған адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты______________________________________________________
__________________________________________________________________
________________                 "___" _____________200_ жыл
(қолы)
Босқын мәртебесін беру ережесіне
3-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасында босқын деп тану туралы қолдаухат                беруші адамдарды тіркеу журналы
р/с
N
Тіркеу күні
Тегі, аты,
әкесінің аты
Туған жері
және туған
күні
Азамат-
тығы
Бұрынғы
тұрғылық-
ты жері
Отбасы
құрамы
(адам)
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Шешім N және
оны қабылдау
күні
Куәлік N және
оны беру күні
Куәлікті немесе
шешімді алған
күні және қолы
Есептен
шығару
Ескерту
8
9
10
11
12
Босқын мәртебесін беру ережесіне
4-қосымша
нысан
_____________________бойынша
Көші-қон полициясының
бөлімшесі
Қолдаухатты тіркеу жолдамасы
N _____                         "___"»______________ 200_жыл
Осы жолдама ________________________________________________
(туған елін көрсету)
келген өзін және отбасы мүшелерін Қазақстан Республикасында босқын деп тану туралы қолдаухат беруші__________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты)
__________________________________________________________________
___________________________________________________________мерзімге
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
мекен-жайы бойынша тіркеу үшін берілді.
Көші-қон жөніндегі ________________________________________
басқарма бастығы       қолы және тегі, аты, әкесінің аты
Босқын мәртебесін беру ережесіне
5-қосымша
нысан
Босқын куәлігі
Удостоверение беженца
Фамилиясы___________________________________________________________
Фамилия
Аты_________________________________________________________________Имя (имена)
Туған жері, күні, айы, жылы_________________________________________
Дата и место рождения
____________________________________________________________________
Азаматтығы__________________________________________________________
Гражданство
Қазақстан Республикасының қорғауында тұратын
босқынды куәландырады.
Удостоверяет, что ему (ей) присвоен
статус беженца и находится под защитой
Республики Казахстан
Босқын мәртебесі берілді
Статус беженца присвоен с "____"________________20___жыл
Мына мекен-жайда тұрады ____________________________________________
Проживает по адресу
____________________________________________________________________
Куәліктің қолданылу күні:
Удостоверение действительно до:
"____"_______________________20___жыл
Куәлік берілген орын және күні, айы, жылы
Дата и место выдачи удостоверения
"____"___________________20____________________________
Көші-қон Комитетінің
Басқарма бастығы _________________________________________
Начальник Управления                            Мөр орны
Комитета по миграции
______________
|               |
|               |  Тіркеу           N______________
|               |  Регистрационный
| Суреттің орны |
|    Фото       |  Босқынның қолы  _________________
|               |  Подпись беженца
|               |
|               |
|                 | Мөр орны
Босқынның отбасы мүшелері:
Члены семьи беженца:
Тегі, аты, әкесінің аты
Фамилия, имя, отчество
Туыстық қатысы
Степень родства
Туған жылы, айы, күні
Дата и год рождения
Куәлік ұзартылды:         ________________________________________
Удостоверение продлено до:
Қолы    __________________________________________________________
Подпись                                                   Мөр орны
Босқын куәлігіне жапсырма
Вкладыш к удостоверению беженца    N ________________________
Тіркеу орны
Место регистрации
Күні, айы, жылы___________________________________________________
Дата
Мекен-жайы _______________________________________________________
Адрес                                                     Мөр орны
Ерекше белгілер үшін:
Для особых отметок:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Босқын мәртебесін беру ережесіне
6-қосымша
нысан
Босқын мәртебесін беру туралы қолдаухат жөніндегі
комиссия ұсынымы
____________________________________бойынша
(облыс/қала)
Көші-қон комитетінің басқармасының Босқын мәртебесін
анықтау жөніндегі комиссиясы
N___                             200_ жыл»"___" _____________
Көші-қон басқармасының Босқын мәртебесін анықтау жөніндегі комиссиясы Қазақстан Республикасының»"Халықтың көші-қоны туралы"  Заңына сәйкес босқын деп тану туралы қолдаухатты қарап
Тегі, аты, әкесінің аты:____________________________________________
Туған күні мен жері, азаматтығы_____________________________________
____________________________________________________________________
Тұрғылықты мекен-жайы ______________________________________________
және отбасының мүшелері ____________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________негізінде________________________________________________________________________________________________________________________________ұсынады
(босқын мәртебесін беру немесе одан бас тарту)
Комиссия төрағасы _______________________________________
қолы және тегі, аты, әкесінің аты
Комиссия хатшысы   _______________________________________
қолы және тегі, аты, әкесінің аты
Босқын мәртебесін беру ережесіне
7-қосымша
нысан
Босқын мәртебесін беру/беруден бас тарту туралы
шешім
________________________________бойынша
(облыс/қала)
Көші-қон басқармасы              Қолдаухат
беруші суре-
тінің орны                                                  Мөр орны
N___                           200_ жыл»"___" _____________
Көші-қон басқармасы Қазақстан Республикасының»"Халықтың көші-қоны туралы"  Заңына және»"Босқын мәртебесін беру ережелеріне" сәйкес,
Тегі, аты, әкесінің аты ____________________________________________
Туған күні және жері, азаматтығы ___________________________________
____________________________________________________________________
Тұрғылықты мекен-жайы ______________________________________________
және отбасының мүшелері_____________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Көші-қон басқармасының Босқын мәртебесін анықтау жөніндегі комиссиясы ұсынымының негізінде_____________________________________
____________________________________________________________________
_____________________________________________туралы шешім қабылдады.
(босқын мәртебесін беру немесе одан бас тарту)
Адамды босқын деп танудан бас тартылған жағдайда, Қазақстан Республикасының»"Халықтың көші-қоны туралы" Заңының  39-бабына сәйкес осы шешімге жоғары тұрған уәкілетті органға немесе сот тәртібімен шағым жасалуы мүмкін.
Көші-қон басқармасының  ___________________________________
бастығы            қолы және тегі, аты, әкесінің аты
Қолдаухат беруші адамның қолы_______________
Босқын мәртебесін беру ережесіне
8-қосымша
нысан
__________________ бойынша
Көші-қон полициясының
бөлімшесі
Босқын куәлігін тіркеу жолдамасы
N _____                      «"___"»____________ 200_ жыл
Осы жолдама Қазақстан Республикасында босқын мәртебесі берілген___________________________________________________________
(туған елін көрсету)
келген_____________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты)
және оның отбасы мүшелеріне________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________ мекен-жайы бойынша бір жыл мерзіміне тіркеу үшін берілді.
Көші-қон басқармасының _____________________________________
бастығы             қолы және тегі, аты, әкесінің аты
Босқын мәртебесін беру ережесіне
9-қосымша
нысан
Босқын мәртебесін ұзарту/ұзартудан бас тарту туралы
шешім
____________________________________бойынша
(облыс/қала)
Көші-қон комитеті
N___                           200_ жыл»"___" _______________
Көші-қон басқармасы Қазақстан Республикасының»"Халықтың көші-қоны туралы"  Заңына және»"Босқын мәртебесін беру ережесіне" сәйкес,
Тегі, аты, әкесінің аты____________________________________________
Туған күні және жері, азаматтығы___________________________________
___________________________________________________________________
Тұрғылықты мекен-жайы _____________________________________________
___________________________________________________________________
Көші-қон басқармасының Босқын мәртебесін анықтау жөніндегі комиссиясы ұсынымының негізінде ___________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________туралы шешім қабылдады. (босқын мәртебесін ұзарту немесе ұзартудан бас тарту)
Босқын мәртебесінен айырылған немесе ол тоқтатылған жағдайда Қазақстан Республикасың»"Халықтың көші-қоны туралы" Заңының  39-бабына сәйкес осы шешімге жоғары тұрған уәкілетті органға немесе сот тәртібімен шағым жасалуы мүмкін.
Көші-қон басқармасының  _____________________________________
бастығы               қолы және тегі, аты, әкесінің аты
Босқынның қолы_________________
Босқын мәртебесін беру ережесіне
10-қосымша
нысан
Босқын мәртебесін ұзарту/ұзартудан бас тарту жөніндегі
комиссияның ұсынымы
__________________________________бойынша
(облыс/қала)
Көші-қон комитетінің басқармасының Босқын мәртебесін
анықтау жөніндегі комиссиясы
N___                         200_жыл»"___" ______________
Көші-қон басқармасының Босқын мәртебесін анықтау жөніндегі комиссиясы Қазақстан Республикасының»"Халықтың көші-қоны туралы"  Заңына сәйкес босқын материалдарын қарап,
Тегі, аты, әкесінің аты____________________________________________
Туған күні мен жері, азаматтығы____________________________________
___________________________________________________________________
Тұрғылықты мекен-жайы______________________________________________
және отбасының мүшелері____________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________негізінде
___________________________________________________________________
__________________________________________________________ ұсынады.
(босқын мәртебесін ұзартуды немесе ұзартудан бас тартуды)
Комиссия төрағасы ________________________________________
қолы және тегі, аты, әкесінің аты
Комиссия хатшысы   ________________________________________
қолы және тегі, аты, әкесінің аты