Об утверждении Правил застройки территории города Караганды
Решение XLIX сессии III созыва Карагандинского городского маслихата Карагандинской области от 16 мая 2007 года N 14. Зарегистрировано Управлением юстиции города Караганды Карагандинской области 27 июня 2007 года N 8-1-55. Утратило силу решением Карагандинского городского маслихата Карагандинской области от 14 мая 2014 года № 308
Сноска. Утратило силу решением Карагандинского городского маслихата Карагандинской области от 14.05.2014 № 308.
В соответствии с подпунктом 4 пункта 1-1 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" Карагандинский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила застройки территории города Караганды.
2. Признать утратившим силу решение N 4 XIХ сессии от 27 мая 2005 года Карагандинского городского маслихата ІІІ созыва "Об утверждении Правил застройки территории города Караганды" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 8-1-6, опубликовано в газете "Взгляд на события" от 10 августа 2005 года N 31 (096).
3. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию по вопросам строительства, экологии, транспорта, связи, коммунально-бытовых услуг населению (председатель Абдиров Кадырбек Сагашович).
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
председателя очередной XLIХ сессии
городского маслихата III созыва,
секретарь городского маслихата             К. Бексултанов
СОГЛАСОВАНО:
Аким района имени Казыбек би
города Караганды                           А. Санаубаров
Аким Октябрьского района
города Караганды                           С. Касимов
Исполняющий обязанности
начальника государственного
учреждения "Отдел архитектуры и
градостроительства города Караганды"       Т. Калмаханов
Начальник государственного учреждения
"Управление государственного
архитектурно-строительного контроля
Карагандинской области"                    Г. Конакбаев
Начальник Карагандинского областного
территориального управления охраны
окружающей среды Карагандинской
области                                    Б. Смагулов
Начальник управления государственного
пожарного контроля Департамента
противопожарной службы Карагандинской
области                                    В. Магамадов
Начальник управления Департамента
государственного
санитарно-эпидемиологического надзора
по району имени Казыбек би                 С. Сатеков
Начальник управления Департамента
государственного
санитарно-эпидемиологического надзора
по Октябрьскому району                     Н. Аймаганбетов
Утверждены
решением Карагандинского
городского маслихата
N 14 от 16 мая 2007 года
Правила застройки территории города Караганды

Қарағанды қаласының аумағында құрылыс салу Ережесін бекіту туралы
Қарағанды облысы Қарағанды қалалық мәслихатының III шақырылған ХLІХ сессиясының 2007 жылғы 16 мамырдағы N 14 шешімі. Қарағанды облысы Қарағанды қаласы Әділет басқармасында 2007 жылғы 27 маусымда N 8-1-55 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысы Қарағанды қалалық мәслихатының 2014 жылғы 14 мамырдағы № 308 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысы Қарағанды қалалық мәслихатының 14.05.2014 № 308 шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңының 22 бабы, 1-1 тармағы, 4 тармақшасына сәйкес Қарағанды қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Қарағанды қаласының аумағында құрылыс салу Ережесі бекітілсін.
2. ІІІ шақырылған Қарағанды қалалық мәслихатының 2005 жылғы 27 мамырдағы ХІХ сессиясының "Қарағанды қаласының аумағында құрылыс салу Қағидасын бекіту туралы" N 4 шешімінің күші жойылды деп танылсын (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген нөмірі N 8-1-6), "Взгляд на события" газетінде 2005 жылдың 10 тамызында N 31 (096) жарияланған).
3. Осы шешімнің орындалуын бақылауды құрылыс, экология, көлік, байланыс, халыққа коммуналдық-тұрмыстық қызмет мәселесі бойынша тұрақты комиссиясына жүктелсін (төрағасы Әбдіров Қадырбек Сағашұлы).
4. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
ІІІ шақырылған қалалық
мәслихаттың кезекті XLIХ
сессия төрағасының міндетін
атқарушы, қалалық мәслихат
хатшысы                                    Қ. Бексұлтанов
КЕЛІСІЛДІ:
Қарағанды қаласының Қазыбек би
атындағы ауданының әкімі                   А. Санаубаров
Қарағанды қаласының Октябрь
ауданының әкімі                            С. Касимов
"Қарағанды облысының мемлекеттік
сәулет-қала құрылыс бақылауы басқармасы"
мемлекеттік мекемесінің бастығы            Ғ. Қонақбаев
"Қарағанды облыстық қоршаған
ортаны қорғау аумақтық
басқармасының бастығы                      Б. Смағұлов
"Қарағанды қаласының сәулет
және қала құрылысы бөлімі"
мемлекеттік мекемесі
бастығының міндетін атқарушы               Т. Қалмаханов
Қарағанды өртке қарсы
Департаментінің мемлекеттік өртті
бақылау басқармасының бастығы              В. Магамадов
Мемлекеттік санитарлық -
эпидемиологиялық қадағалау
Департаментінің Қазыбек би
атындағы аудан бойынша
басқармасының бастығы                      С. Сатеков
Мемлекеттік санитарлық -
эпидемиологиялық қадағалау
Департаментінің Октябрь ауданы
бойынша басқармасының бастығы              Н. Аймаганбетов
2007 жылғы 16 мамырдағы
Қарағанды қалалық мәслихаттың
N 14 шешімімен бекітілген
Қарағанды қаласының аумағында құрылыс салу
Ережесі

Настоящие Правила застройки территории города Караганды (далее - Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 30 января 2001 года, законами Республики Казахстан: "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" от 16 июля 2001 года, "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, "О жилищных отношениях" от 16 апреля 1997 года, Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2008 года N 425 "О некоторых мерах по упрощению порядка оформления и выдачи исходных материалов (данных) и разрешительных документов для строительства объектов", иными нормативными правовыми актами и определяют условия и требования по использованию субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности земельных участков, проектированию и застройке территории населенных пунктов и природных зон, устанавливают порядок прохождения разрешительных процедур на размещение и строительство новых или изменение (перепрофилирование, переоборудование, перепланировку, реконструкцию, расширение, капитальный ремонт) существующих объектов недвижимости и временных сооружений, регулируют иные отношения, связанные с осуществлением архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории города Караганды.
Сноска. Преамбула в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Застройка территорий города осуществляется в соответствии с настоящими правилами, генеральным планом города, проектом детальной планировки и застройки промышленных и селитебных районов города.
2. Настоящие Правила разработаны для всех предприятий, организаций, учреждений и других юридических лиц, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, а также физических лиц, осуществляющих проектирование, строительство зданий, сооружений и благоустройство на вновь осваиваемых и реконструируемых территориях в городе Караганды.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
3. Для определения наличия памятников истории и культуры на проектируемой территории использованы:

Қарағанды қаласының аумағында құрылыс салудың осы Ережесі (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексіне, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексіне, Қазақстан Республикасының: 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңдарына, "Объектілерді салу үшін бастапқы материалдарды (деректерді) және рұқсат беретін құжаттарды ресімдеу мен беру тәртібін оңайлату жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 мамырдағы N 425 Қаулысына, басқа нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленген және субъектілердің жер учаскелерінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін пайдалану, елді мекендердің және табиғи аймақтардың аумағын жобалау және құрылыс салу бойынша міндеттері мен талаптарын анықтайды, жаңа объектілерді орналастыру мен құрылысын салуға немесе бар жылжымайтын мүлік объектілерін немесе уақытша құрылыстарды өзгертуге (қайта кескіндеу, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау, қайта құру, кеңейту, күрделі жөндеу) рұқсат ететін рәсімдерді өту тәртібін орнатады, Қарағанды қаласының аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асырумен байланысты басқа қатынастарды реттейді.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
1. Жалпы ережелер
1. Қала аумағында құрылыс салу осы ережеге, қаланың бас жоспарына, бөлшекті жоспарлау жобасына және өнеркәсіпті және қонысты қала аудандарының құрылысына сай жүзеге асырылады.
2. Осы Ереже барлық кәсіпорын, ұйым, мекемелер және олардың бағынысты ведомствосына және меншік нысанына байланыссыз өзге де заңды тұлғалар, сонымен қоса жобалауды, Қарағанды қаласы аумағындағы қайта құруға жататын және қайта игерілген ғимараттарды көркейту және салуды жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін әзірленген.
Ескерту. 2 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
3. Жобаланған аумақта тарих және мәдениет ескерткішінің бар-жоғын анықтау үшін:

1) перечень памятников всемирного наследия, расположенных на территории Республики Казахстан;
2) список памятников истории и культуры республиканского значения, утвержденный Правительством Республики Казахстан.
2. Основные понятия
4. Гараж - временное (металлическое) или капитальное строение для хранения автотранспортных средств, размещенное на территории города Караганды. Размер гаража принимается в соответствии с приложением 45 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 4 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
5. Гаражный блок - семь и более гаражей, размещенных в порядке создающим один планировочный объем. Гаражные блоки не должны препятствовать движению транспортных средств и специальной автомобильной техники, ухудшать среду обитания жителей прилегающих домов.
6. Проектировщик - юридическое или физическое лицо, имеющее лицензию на осуществление соответствующих видов проектной деятельности.
7. Инженерная, транспортная и социальная инфраструктуры - комплекс сооружений и коммуникаций инженерного оборудования (водопроводные сети, канализация, теплоснабжение, электрические сети и другие), связи, транспорта (автомобильные дороги, остановки, места для парковки и тому подобные), а также объектов социального и культурно-бытового обслуживания населения, обеспечивающий устойчивое развитие и функционирование города.
8. Аким города - представитель Президента и Правительства Республики Казахстан, возглавляющий исполнительный орган города Караганды.
9. Градостроительный регламент - режимы, разрешения, ограничения (включая обременения, запрещения и сервитуты) использования территорий (земельных участков) и других объектов недвижимости, а также любых допустимых изменений их состояния, установленных в законодательном порядке.
10. Градостроительная и архитектурно-строительная документация - система взаимоувязанных документов (включая предпроектную и проектную документацию, государственные и межгосударственные нормативные документы), необходимых для организации территорий, градостроительного планирования развития и застройки территорий и населенных пунктов, строительства (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта, консервации и постутилизации) объектов, а также организации строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства, озеленения, внешнего оформления.
11. Основные виды градостроительных проектов:

1) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан дүниежүзі халықтарының ескерткіштер тізбесі.
2) Қазақстан Республикасы Үкіметімен бекітілген республикалық негіздегі тарих және мәдениет ескерткіштер тізімі қолданылған.
2. Негізгі ұғымдар
4. Гараж – Қарағанды қаласының аумағында орналасқан, автокөлiктердi сақтауға арналған уақытша (металл) немесе күрделi құрылыс. Гараждың көлемi осы Ереженің 45 қосымшаларына сәйкес алынады.
Ескерту. 4 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
5. Гараждар блогы - жоспарланған бір көлем құру тәртібінде орналастырылған жеті немесе одан да көп гараждар. Гараждар блогы аула аумағы бойынша арнайы автотехника және көлік қозғалысына бөгет жасамауы қажет, жанама үй тұрғындарының мекендеу ортасының жағдайларын төмендетпеу қажет.
6. Жобалаушы - жобалық қызметтердің лайықты түрлерін жүзеге асыруға лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлға.
7. Инженерлік, көлік және әлеуметтік инфрақұрылым-құрылыс және инженерлік жабдық коммуникациялары (су құбырлар желісі, канализация, жылу беру, электр желілері және өзгелер), байланыстар, көліктер (автомобиль жолдары, аялдамалар, машина қою орны және т.б.), сонымен қоса қаланың қалыптасуын және тұрақты дамуын қамтамасыз ететін тұрғындардың әлеуметтік мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету объектілерінің кешені.
8. Қала әкімі - Қарағанды қаласының атқарушы органын басқаратын Президенттің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің өкілі.
9. Қала құрылысының регламенттері - аумақтарды (жер учаскелерін) және басқа да жылжымайтын мүлік объектілерін пайдаланудың режимдері, рұқсаттары, шектеулері (уақытын созуды, тыйым салу мен сервитуттарды қоса алғанда), сондай-ақ олардың жай-күйлерінің заңдарда белгіленген тәртіппен жол берілетін кез келген өзгерістері.
10. Қала құрылысы және сәулет-құрылыс құжаттамасы - аумақтарды ұйымдастыру, аумақтар мен елді мекендерді дамыту мен қала құрылысын салуды жоспарлау, объектілерді салу (кеңейту, жаңарту, техникамен қайта жарақтандыру, реконструкциялау, қалпына келтіру, күрделі жөндеу, уақытша тоқтатып қою және кейіннен кәдеге жарату), сондай-ақ құрылысты ұйымдастыру, аумақты инженерлік жағынан дайындау, абаттандыру, көгалдандыру, сыртқы безендіру үшін қажетті (жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасын, мемлекеттік және мемлекетаралық нормативтік құжаттарды қоса алғанда) өзара байланысты құжаттардың жүйесі.
11. Қала құрылысы жобаларының негізгі түрлері:

1) генеральная схема расселения и территориальной организации производительных сил Республики Казахстан;
2) региональные схемы расселения и территориальной организации крупных лечебно-оздоровительных, рекреационных и других территорий;
3) схемы районной планировки областей;
4) проекты районной планировки административных районов;
5) генеральные планы городов, поселков, сельских населенных пунктов;
6) генеральные планы функциональных территорий (промышленных, рекреационных);
7) проекты детальной планировки;
8) проекты застройки.
12. Благоустройство города - комплекс элементов и работ, направленных на создание благоприятной, здоровой и удобной жизнедеятельности человека на территории города.
13. Карагандинский городской Маслихат - местный представительный орган города Караганды.
14. Коммунальное государственное предприятие "Градостроительный кадастровый центр города Караганды" - государственное предприятие на праве хозяйственного ведения в сфере архитектурной, градостроительной деятельности ведущее градостроительный кадастр базового уровня, органом государственного управления которого является местный орган архитектуры и градостроительства.
15. Селитебная территория - часть территории населенного пункта, предназначенная для размещения жилой, общественной (общественно-деловой) и рекреационной зон, а также отдельных частей инженерной и транспортной инфраструктур, других объектов, размещение и деятельность которых не оказывает воздействия, требующего специальных санитарно-защитных зон.
16. Застройщик (заявитель) - юридическое или физическое лицо, имеющее намерение осуществить строительство определенного объекта и получившее решение акимата о предоставлении земельного участка под строительство или разрешение на использование земельного участка, принадлежащего ему на праве собственности или землепользования.
17. Линии регулирования застройки - границы застройки, устанавливаемые при размещении зданий, строений, сооружений, с отступом от красных линий или от границ земельного участка.
18. Проект строительства (строительный проект) - проектная (проектно-сметная) документация, содержащая объемно-планировочные, конструктивные, технологические, инженерные, природоохранные, экономические и иные решения, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства. Также к проектам строительства относятся проекты консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс.
19. Строительная площадка - территория, предназначенная для размещения возводимого объекта, временных строений и сооружений, техники, отвалов грунта, складирования строительных материалов, изделий, оборудования и выполнения строительно-монтажных работ.

1) Қазақстан Республикасы өндіргіш күштерінің аумағын ұйымдастыру және орналастырудың бас схемасы;
2) Ірі емдік-сауықтыру, рекреация және өзге де аумақтарды орналастыру және аумағын ұйымдастырудың аймақты схемалары;
3) Облыстардың аудандық жобалау схемасы;
4) Әкімшілік аудандардың аудандық жобалауының жобалары;
5) Ауылдық елді мекен, кент, қалалардың бас жоспары;
6) Функционалдық аумақтардың (өндірісті, рекреациялы) бас жоспарлары;
7) Бөлшекті жоспарлау жобалары;
8) Құрылыс салу жобалары.
12. Қаланың көркейуі - қала аумағында адамның жағымды, таза және қолайлы тіршілігін құруға бағытталған элементтер және жұмыстар кешені.
13. Қарағанды қалалық мәслихаты - Қарағанды қаласының жергілікті өкілдік органы.
14. "Қарағанды қаласының қала құрылысы кадастр орталығы" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын - сәулет және қала құрылысының жергілікті мемлекеттік басқару органы болып табылатын, базалық деңгейдегі қала құрылысы кадастрын жүргізуші, сәулет, қала құрылысының қызметі саласындағы шаруашылық жүргізу құқығы бар мемлекеттік кәсіпорын.
15. Қоныстану аумағы - тұрғын үй, қоғамдық (қоғамдық-іскерлік) және рекреациялық аймақтарды, сондай-ақ инженерлік және көлік инфрақұрылымдарының жекелеген бөліктерін, басқа да объектілерді орналастыруға арналған, орналастырылуы мен қызметі арнаулы санитариялық-қорғаныш аймақтарын талап ететіндей әсер етпейтін елді мекен аумағының бір бөлігі.
16. Құрылыс салушы (өтініш беруші) - белгілі бір объектінің құрылысын жүзеге асыруға ниетті және құрылыс үшін жер учаскесін беру туралы әкімдіктің шешімін немесе оның жеке меншік немесе жер пайдалану құқығына жататын жер учаскесін қолдануға рұқсат алған жеке немесе заңды тұлға.
17. Құрылыс салуды реттейтін сызықтар - қызыл сызықтардан немесе жер учаскелері шекарасынан шегіндіре отырып үйлерді, ғимараттарды, құрылыстарды орналастыру кезінде белгіленген құрылыс салу шекарасы.
18. Құрылыс жобасы (құрылыстық жоба) - көлемдік-жоспарлық, конструкциялық, технологиялық, инженерлік, табиғат қорғау, экономикалық және өзге де шешімдерді қамтитын жобалау (жобалау-смета) құжаттамасы, сондай-ақ құрылысты ұйымдастыру мен жүргізуге, аумақты инженерлік жағынан дайындауға, абаттандыруға арналған сметалық есептеулер. Құрылыс жобаларына аяқталмаған объектілер құрылысын уақытша тоқтатып қою және өз ресурсын тауысқан объектілерді кейіннен кәдеге жарату жобалары да жатады.
19. Құрылыс алаңы - салыну объектісін, уақытша құрылыстарды, техника, топырақ үйінділерін, құрылыс материалдарын, бұйымдарды, жабдықтарды орналастыруға арналған және құрылыс - монтаж жұмыстарын орындау үшін пайдаланылатын аумақ.

20. Строительные нормы и правила - часть Государственной системы нормативных документов являющихся составной частью законодательства Республики Казахстан в области архитектуры, градостроительства и строительства и подлежащие обязательному исполнению при осуществлении проектирования и строительства.
21. Красные линии - границы, отделяющие территории кварталов, микрорайонов и других элементов планировочной структуры от улиц, проездов и площадей в городе Караганды. Красные линии, как правило, применяются для регулирования границ застройки.
22. Местный орган государственного архитектурно-строительного контроля – исполнительный орган государственного архитектурно-строительного контроля, уполномоченный акиматом Карагандинской области, осуществляющий контрольно-надзорные функции в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.
Сноска. Пункт 22 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
23. Органы государственного контроля – местные и/или территориальные государственные органы, осуществляющие согласование проектных и строительных работ на предмет соответствия строительным, противопожарным, санитарным, экологическим, природоохранным и иным нормам.
Сноска. Пункт 23 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
24. Подрядчик - юридическое или физическое лицо, осуществляющее в соответствии с лицензией работы в сфере архитектурной, градостроительной и (или) строительной деятельности на территории Республики Казахстан по договору с заказчиком.
Сноска. Пункт 24 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
25. Незаконное строительство (постройка) - строительство (возведение) самовольных построек (жилые дома, другие строения, сооружения в том числе павильоны, торговые киоски и объекты наружной рекламы или иное недвижимое имущество), созданное на земельном участке, не отведенном для этих целей в порядке, установленном законодательством, а также созданное без получения на это необходимых разрешений.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).

20. Құрылыс нормалары мен ережелері - Қазақстан Республикасы заңнамасының құрамдас бөлігі болып табылатын нормативтік құжаттардың сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік жүйесінің бөлігі, құрылыс және жобалауды жүзеге асыру кезінде міндетті орындауға жататын нормативтік - техникалық құжаттар.
21. Қызыл сызықтар - Қарағанды қаласында кварталдардың, шағын аудандардың, елді мекендерді жоспарлау құрылымындағы өзге элементтердің аумақтарын көшеден, жолдардан, алаңдардан бөліп тұратын шекара.
22. Мемлекеттiк сәулет - құрылысын бақылаудың жергілікті органы – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында бақылау - қадағалау мiндеттерiн жүзеге асыратын, Қарағанды облысы әкімдігімен өкілдік берілген мемлекеттік сәулет – құрылысын бақылаудың атқарушы органы.
Ескерту. 22 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
23. Мемлекеттiк бақылау органдары - жоба және құрылыс жұмыстарының құрылыстық, өртке қарсы, санитарлық, экологиялық, табиғатты қорғау және өзге де нормаларға сәйкестiгiн келiстiрудi жүзеге асыратын жергiлiктi және/немесе аумақтық мемлекеттiк орган.
Ескерту. 23 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
24. Мердігер – Қазақстан Республикасының аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында лицензияға сәйкес тапсырысшымен шарт бойынша құрылыс - монтаж жұмыстарын жүзеге асыратын заңды және жеке тұлға.
Ескерту. 24 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
25. Заңсыз салынған құрылыс (салыным) - Заңмен бекітілген тәртіпте бұл мақсаттарға бөлінбеген, жер учаскелерінде өз еркімен, сонымен қоса қажетті рұқсаттарды алмай салынған құрылыстар (тұрғын үйлер, өзге де құрылыстар, соның ішінде павильон, сауда киоскілері және сыртқы жарнама объектілері немесе басқа жылжымайтын мүліктер).
Ескерту. 25 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.

26. Эксплуатирующая организация - организация, осуществляющая эксплуатацию инженерных коммуникаций (водопроводные, канализационные, электрические, газовые и теплоэнергетические сети).
27. Архитектурно-градостроительный Совет - консультативно-совещательный орган при местном исполнительном органе города Караганды.
28. Местный орган архитектуры и градостроительства – исполнительный орган архитектуры и градостроительства, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный акиматом города Караганды, осуществляющий деятельность в сфере архитектуры и градостроительства.
Сноска. Пункт 28 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
29. Архитектурно-планировочное задание - комплекс требований к назначению, основным параметрам и размещению объекта на конкретном земельном участке.
30. Заказчик (заявитель) - юридическое или физическое лицо, заключающее договор подряда на строительство и осуществляющее свои обязанности в соответствии с гражданским законодательством; заказчиком может быть застройщик или иное лицо, уполномоченное застройщиком, при этом застройщик может передать уполномоченному лицу свои функции во взаимоотношениях с органами государственного контроля и иными государственными органами.
Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
31. Придомовая территория - придомовая территория является участком общего пользования, прилегающего к данному жилому дому, которая может быть занята дворовыми элементами (проездами, гостевыми карманами, зонами озеленения, газгольдерами, трансформаторными подстанциями, насосными, детскими игровыми, спортивными площадками и местами для отдыха жителей прилегающих домов).
3. Условия и требования по использованию субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности земельных участков
32. Разработка, согласование, и утверждение градостроительных проектов производятся в соответствии со строительными нормами и правилами Республики Казахстан.
33. Важнейшие градостроительные узлы рассматривается на архитектурно-градостроительном Совете при акимате города Караганды.
34. Формирование застройки территорий города Караганды должно осуществляться по генеральному плану развития города Караганды, проектам детальной планировки и проектам застройки районов города с учетом территориальной схемы охраны окружающей среды, как составной части генерального плана города.

26. Пайдаланушы ұйым - инженерлік коммуникацияларды (су құбыры, канализация, электр, газ және жылу энергия желілері) пайдалануды жүзеге асыратын ұйым.
27. Сәулет - қала құрылысы Кеңесі - Қарағанды қаласының жергілікті атқарушы органдағы консультациялық - кеңесші орган.
28. Сәулет және қала құрылысының жергілікті органы - сәулет және қала құрылысы саласындағы қызметтi жүзеге асыратын, жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын, Қарағанды қаласының әкімдігімен өкілдік берілген сәулет және қала құрылысының атқарушы органы.
Ескерту. 28 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
29. Сәулет - жоспарлау тапсырмасы - объектінің мақсатына, негізгі параметрлеріне және оны нақты жер учаскесіне орналастыруға қойылатын талаптар кешені.
30. Тапсырысшы (өтініш беруші) - өз міндеттерін азаматтық заңнамаларға сәйкес жүзеге асыратын және құрылысқа мердігерлік шарт жасайтын жеке немесе заңды тұлға. Сонымен қоса, Тапсырысшы құрылыс салушы не өзге де құрылыс салушыға уәкілетті тұлға болуы мүмкін, мемлекеттік бақылау органы және өзге де мемлекеттік органдармен қарым-қатынаста бола тұра құрылыс салушы уәкілетті тұлғаға өзінің міндеттерін бере алады.
Ескерту. 30 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
31. Үй жанындағы (аула ішіндегі) аумақ - аулалық элементтерге толы тұрғын үйге жанамалас жалпы қолданылымдағы учаске (жолдар, қонақтарға арналған тұрақжай, көгалдандыру аймақтары, газ сақтайтын орындар, трансформатортты шағын станция, сорғылы, балаларға арналған ойын, спорт алаңшалары және жанамалас үйлердің тұрғындары үшін демалыс орындары.
3. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс субъектілерінің жер учаскелері қызметтерін пайдалану бойынша міндеттері және талаптары
32. Қала құрылысы жобаларын әзірлеу, келісім беру және бекіту Қазақстан Республикасының құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес жүргізіледі.
33. Қала құрылысының маңызды түйіндері Қарағанды қаласы әкімдігінің жанындағы сәулет-қала құрылысы Кеңесінде қарастырылады.
34. Қарағанды қаласы аумағының құрылысын салуды қалыптастыру Қарағанды қаласы дамуының бас жоспары, бөлшекті жоспарлау жобасы және қаланың бас жоспарының құрамдық бөлігі ретінде қоршаған ортаны қорғаудың аумақтық схемасын есепке ала отырып, қала аудандарының құрылыс жобалары бойынша жүзеге асырылуы қажет.

35. Градостроительные регламенты и ограничения отображаются в актах землепользования в строке "обременения на земельный участок" и в договорах аренды земельного участка.
36. При выборе площадок для организации строительства следует соблюдать планировочные ограничения (линии регулирования застройки, разрывы, отступы, охранные зоны), отображенные на схеме размещения участка.
37. План ограничений участка выполняется отделом градостроительного кадастра местного органа градостроительства и строительства.
38. Зонирование смежных участков должно быть планировочновзаимоувязано и отвечать санитарно-противоэпидемическим, противопожарным, экологическим требованиям.
4. Общие условия и требования по проектированию и застройке территории города Караганды
39. Порядок разработки, согласования, утверждения и состава проектно-сметной документации определяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
40. Архитектурно-строительная документация рассматривается на архитектурно-градостроительном Совете с целью уточнения проектно-строительных решений.
41. При строительстве объектов, оказывающих влияние на окружающую среду и здоровье населения, необходимо согласование с государственным органом охраны окружающей среды, как на стадии выбора площадок, так и на стадии подготовки проекта.
42. Архитектурно-планировочным заданием, выдаваемым местным органом архитектуры и градостроительства, устанавливается комплекс требований к назначению, основным параметрам и размещению объекта на конкретном земельном участке (площадке, трассе), а также обязательные требования, условия и ограничения к проектированию и строительству, устанавливаемые в соответствии с градостроительными регламентами для города Караганды.
Сноска. Пункт 42 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
43. Архитектурно-планировочное задание готовится и выдается органом архитектуры и градостроительства по заявлению застройщика (заказчика) на основании:
1) заявления застройщика (заказчика);
2) решения местного исполнительного органа либо других правоустанавливающих документов на земельный участок, разрешения местного исполнительного органа на изменение существующих объектов - для реконструкции (перепланировки, переоборудования);
3) задания на проектирование, утверждаемого застройщиком (заказчиком) в соответствии с действующими нормативами;
4) технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения.
Состав и объем исходных материалов, необходимых для выдачи архитектурно-планировочного задания, устанавливаются государственными нормативными документами.

35. Қала құрылысы регламенттері және шектеулері жер пайдалану актілерінің "жер учаскесіне ауыртпалық салу" жолында және жер учаскелерін жалдау шарттарында көрсетілген.
36. Құрылыс ұйымдастыру үшін алаң таңдау кезінде учаске орналастыру схемасында көрсетілген жоспарланылған шектеулерді (құрылыс салуды реттейтін сызықтар, үзілістер, бос жерлер, қорғау аймақтары) сақтау қажет.
37. Учаскенің шектеу жоспарын жергілікті қала құрылысы және құрылыс органының қала құрылысы кадастры бөлімі атқарады.
38. Шектес учаскелерді орналастыру жоспарлы өзара үйлесімді және санитарлы-эпидемияға қарсы, өртке қарсы, экологиялық талаптарға жауап беру қажет.
4. Қарағанды қаласы аумағының құрылысын жобалау және салу бойынша жалпы міндеттер және талаптар
39. Жобалы-сметалық құжаттаманың әзірлеу, келісім, бекіту және құрамының тәртібі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес анықталады.
40. Сәулет-құрылыс құжаттамасы жобалы-құрылыстық шешімді нақтылау мақсатында сәулет-қала құрылысы Кеңесінде қарастырылады.
41. Тұрғындардың денсаулықтарына және қоршаған ортаға әсер ететін объектілерді салу кезінде алаң таңдау сатысы сияқты жоба дайындау сатысында да мемлекеттік қоршаған ортаны қорғау органымен келісу қажет.
42. Объектінің нақты бір жер учаскесінде орналастырылуына және негізгі өлшемдеріне, мақсатына қойылатын талаптар кешені, сонымен қоса Қарағанды қаласы үшін қала құрылысы регламенттеріне сәйкес бекітілген міндетті жобалау және құрылысқа арналған шектеулер және шарттар, талаптар сәулет және қала құрылысының жергiлiктi органы беретін сәулет-жоспарлау тапсырмасымен бекітіледі.
Ескерту. 42 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
43. Сәулет-жоспарлау тапсырмаларын сәулет, қала құрылысы және құрылыс органы әзірлейді және құрылыс салушының (тапсырысшы) өтініші бойынша:
1) Құрылыс салушының (тапсырысшы) өтініші;
2) жер учаскесiне жергілікті атқарушы органның шешімі немесе құқығын белгілейтін құжаттар, бар объектiлердi өзгертуге - қайта құруға (қайта жобалау, қайта жабдықтау) жергiлiктi атқарушы органның рұқсаты;
3) Қолданыстағы нормативтерге сәйкес құрылыс салушымен (тапсырысшы) бекітілген жобалауға арналған тапсырма;
4) Инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету негіздеріне қосылуға техникалық шарттар.
Сәулет-жоспарлау тапсырмасын беру үшiн қажеттi бастапқы материалдардың құрамы мен көлемi мемлекеттiк нормативтiк құжаттармен белгiленедi.

Сноска. Пункт 43 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
44. Архитектурно-планировочное задание не выдается:
1) на объекты, отведенные в нарушении (не соответствии с целевым назначением) утвержденных проектов детальной планировки районов города;
2) на объекты, строительство которых уже начато;
3) на незаконно построенные объекты.
45. При проектировании, строительстве и застройке, формировании жилых районов, благоустройстве вновь осваиваемых и реконструируемых территорий должен быть обеспечен доступ инвалидов к жилым, общественным и производственным зданиям, сооружениям и помещениям.
46. Проектирование и застройка земельного участка должна осуществляться на основе проектов строительства.
Проектные и изыскательские работы выполняются проектными, изыскательскими организациями, предприятиями или другими юридическими и физическими лицами, имеющими соответствующие лицензии на проведение указанных работ.
47. К выполнению строительных работ допускаются строительные организации и предприятия при наличии лицензии на выполнение соответствующих работ, а также застройщик, осуществляющий строительство индивидуального жилого дома собственными силами.
48. В целях обеспечения нормального отдыха и спокойствия граждан запрещается производство строительно-монтажных и ремонтных работ, в том числе производство земляных работ, работ по устройству фундаментов и каркасов зданий, наружных строительно-монтажных работ, погрузочно-разгрузочных и иных работ, сопровождаемых шумом в ночное время (с 23.00 до 6.00 часов), за исключением восстановительных работ по ликвидации аварий инженерных сетей, систем и коммуникаций.
49. В качестве источника водоснабжения следует использовать централизованные водозаборные сооружения и водоводы. При отсутствии или невозможности их использования, система водоснабжения застройки должна предусматривать использование подземных вод по согласованию с местным органом санитарно-эпидемиологического надзора.
5. Застройка селитебных территорий города Караганды
50. В структурно-планировочном отношении жилые территории города Караганды представлены в виде групп жилых зданий, жилых кварталов, микрорайонов, жилых районов и сложившихся жилых образований сформированных поселков.
51. Новое жилищное строительство должно предусматривать формирование жилой среды в виде градостроительных комплексов и кварталов, обеспечивающих комфортные условия проживания, гарантированный минимум социальных услуг населению и уровень инженерного обеспечения, экономически обоснованный для того или иного типа застройки.

Ескерту. 43 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
44. Сәулет-жоспарлау тапсырмасы берілмейді:
1) Құқық бұзған объектілерге (қала аудандарының бекітілген бөлшекті жоспарлау жобаларының нысаналы мақсатымен сәйкес келмеу);
2) Құрылысы басталған объектілерге;
3) Салынып бітпеген құрылыс объектілеріне.
45. Жобалау кезінде құрылыста және құрылыс салуда, тұрғын аудандарды қалыптастыруда, қайта игерілетін және реконструкцияға жататын аумақтарды көркейтуде тұрғын, қоғамдық және өндірістік ғимараттарға, құрылыстарға және үй-жайларға мүгедектерге кіруге мүмкіндік болуы қажет.
46. Жер учаскесі құрылысы және жобалау құрылыс жобаларының негізінде жүзеге асуы қажет.
Жобалы және іздеушілік жұмыстарды аталмыш жұмыстарды жүргізуге лайықты лицензиясы бар жобалы, ізденуші ұйымдар, кәсіпорындар және өзге де жеке және заңды тұлғалар атқарады.
47. Құрылыс жұмыстарын жүргізу тиісті жұмыстарды атқаруға лицензиясы бар кәсіпорындар және құрылыс ұйымдарына, сонымен қоса өз күшімен жеке тұрғын үй салуды жүзеге асыратын құрылыс салушыға рұқсат етіледі.
48. Азаматтардың дұрыс демалысы және тыныштығын қамтамасыз ету мақсатында инженерлік желілердегі, коммуникация және жүйелердегі апаттарды жою бойынша жұмыстарды қоспағанда, түнгі уақытта (23.00 сағаттан 6.00 сағатқа дейін) шу көтеретін құрылыс-монтаж және жөндеу жұмыстарының өндірістері, сонымен қоса жер қазу жұмыстары, ғимараттардың тіректерін және фундаменттерін орнату бойынша жұмыс, сыртқы құрылыс-монтаж жұмыстары, жүк тиеу-түсіру және өзге де жұмыстар.
49. Сумен қамтамасыз ету көзі ретінде орталықтандырылған су құбыр қондырғыларын және сутартқыларды қолдану қажет. Олардың болмаған немесе пайдалануға мүмкін болмаған жағдайда, құрылысты сумен қамтамасыз ету жүйесі пайдалануды жергілікті санитарлы-эпидемиологиялық қадағалау органының келісімімен жер асты суларын қолдануды қарастыруы қажет.
5. Қарағанды қаласының қоныстану аумағының құрылысы
50. Қарағанды қаласының тұрғын аумақтары құрылымдық-жоспарлы жағынан тұрғын ғимараттар, тұрғын кварталдар, ықшамаудандар, тұрғын аудандар және тұрғын қалыптасқан поселкелердің түзілімдері түріндегі топтар түрінде негізделген.
51. Жаңа тұрғын құрылыстары өмір сүрудің жабдықталған жағдайын қамтамасыз ететін қала құрылысы кешені және кварталдар, құрылыстың осы немесе өзге типіне неізделген экономикалық инженерлік қамтамасыз ету деңгейі және тұрғындарға әлеуметтік қызмет көрсетудің кепілдік минимумы түрінде тұрғын ортаны қалыптастыруды көздеуі қажет.

52. Застройка жилых территорий осуществляется на основе архитектурно-градостроительной документации.
53. При проектировании жилых территорий и размещении жилых домов необходимо предусматривать возможность последующего образования кондоминиумов собственников жилых и нежилых помещений многоквартирных жилых домов с целью содержания и обслуживания домов и земельных участков, на которых они располагаются.
54. При проектировании комплексов многоквартирных жилых домов необходимо максимально использовать подземное пространство для размещения гаражей и сооружений инженерного оборудования с устройством на поверхности детских игровых, спортивных и хозяйственных площадок с учетом санитарных и противопожарных требований.
55. Строительство зданий и сооружений за счет реконструкции и уплотнения существующей застройки должно осуществляться при условии соблюдения противопожарных, санитарно-противоэпидемических требований, градостроительных нормативов и градостроительной документации.
56. При проектировании жилой застройки (новое строительство и реконструкция) следует предусматривать размещение и обустройство элементов дворовых пространств. Придомовая (внутридворовая) территория включает следующие обязательные элементы: подходы и проезды к дому, гостевые автостоянки, территории зеленых насаждений с площадками для игр, спорта и отдыха, состав и размеры которых, а также расстояния от них до жилых и общественных зданий принимать не менее приведенных согласно приложения 2 к настоящим правилам.
57. Размещение наземных, наземно-подземных, металлических гаражей, открытых стоянок, предназначенных для постоянного и временного хранения легковых автомобилей, и станций технического обслуживания производится согласно утвержденной градостроительной документации, при этом расстояние от них до жилых домов и общественных зданий, а также до участков школ, детских яслей-садов и лечебных учреждений стационарного типа, размещаемых на селитебных территориях, следует принимать не менее приведенных согласно приложения 3 к настоящим правилам.
Сноска. Пункт 57 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
58. Размещение металлических гаражей в кварталах, придомовых территориях допускается ветеранам Великой Отечественной войны и приравненным к ним лицам, инвалидам 1 группы при условии наличия архитектурно-градостроительной ситуации испрашиваемой территории во временное краткосрочное землепользование, при наличии прописки в районе предполагаемого размещения гаража и технического паспорта на автотранспортное средство, в соответствии с приложением 5 настоящих Правил.
Размещение гаражей не допускается, если при его размещении и обслуживании необходимо производить вырубку существующих зеленных насаждений.

52. Тұрғын аумақтардың құрылысы сәулет-қала құрылысы құжаттамасының негізінде жүзеге асады.
53. Тұрғын үйлерді орналастыру және тұрғын аумақтарды жобалау кезінде кейін көп пәтерлі тұрғын үйлердің тұрғын және тұрғын емес үй-жайлары иелерінің кондоминиумдарын құру мүмкіндіктерін қарастыру қажет.
54. Көп пәтерлі тұрғын үйлер кешендерін жобалау кезінде инженерлік жабдықтардың құрылысы және гараждарды орналастыру үшін санитарлы және өртке қарсы талаптарды есепке ала отырып, жоғарғы жағына балаларға арналған ойын, спорт және шаруашылық алаңдарымен жер асты кеңістіктерін барынша пайдалану керек.
55. Ғимарат құрылыстары бар құрылыстардың қайта құрастырылу және нығыздау есебінен өртке қарсы, санитарлы-эпидемиологияға қарсы талаптардың, қала құрылысы нормативтерінің және қала құрылысы құжаттамасының сақталу жағдайында жүзеге асырылуы қажет.
56. Тұрғын құрылыстарын жобалау кезінде (жаңа құрылыс және қайта құрастыру) аула кеңістігіндегі элементтерді орналастыру және жайластыруды қарастыру қажет. Үй жанындағы (үй ішіндегі) аумақ келесі міндетті элементтерден тұрады: үйге жақын және өту жолдары, қонақжай автотұрақтар, ойын, спорт және демалысқа арналған алаңдарымен жасыл көшеттер аумақтары, сонымен қоса, олар мен тұрғын және қоғамдық ғимараттар аралығы осы ереженің 2 қосымшасындағы көрсетілімнен кем болмауы қажет.
57. Жерасты және жерасты-үсті гараждардың, жеңіл автомобильдерді тұрақты және уақытша сақтауға арналған ашық автотұрақтардың, техникалық жабдық станциясының тұрғын үйлерге және қоғамдық ғимараттарға, сонымен қоса қоныстану аумақтарында орналастырылған мектеп, ясли-балабақша және тұрақты үлгідегі емдеу мекемелеріне дейінгі аралығы осы ереженің 3 қосымшасындағы көрсетілімнен кем болмауы қажет.
Ескерту. 57 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
58. Металл гараждарды кварталдағы, үй жанындағы аумақтарда орналастыруға автокөлiкке осы Ереженің 5 қосымшасына сәйкес техникалық паспорты және гараж орналастыруға негiзделген ауданда тiркелiмде болуымен қоса уақытша қысқа мерзiмдi жер пайдалануға сұралатын аумақтың сәулет-қала құрылысы ахуалдары болған жағдайында Ұлы Отан соғысының ардагерлерiне және оларға теңестiрiлген тұлғаларға, 1 топ мүгедектерiне рұқсат етiледi.
Орналастыру және қызмет көрсету кезiнде бар жасыл көшеттердi кесу қажет болса, гараждарды орналастыруға жол берiлмейдi.

Сноска. Пункт 58 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
59. Автостоянки могут размещаться в соответствии с утвержденной градостроительной документацией (с учетом требований настоящих норм) ниже и/или выше уровня земли, состоять из подземной и надземной частей (подземных и надземных этажей, в том числе с использованием кровли этих зданий), пристраиваться к зданиям другого или встраиваться в них, в том числе располагаться под этими зданиями в подземных, подвальных, цокольных или в нижних надземных этажах, а также размещаться на специально оборудованной открытой площадке на уровне земли.
К подземным этажам автостоянок следует относить этажи при отметке пола помещений ниже планировочной отметки земли более чем на половину высоты помещений.
Подземные автостоянки допускается размещать также на незастроенной территории (под проездами, улицами, площадями, скверами, газонами) с благоустройством наземной части, устройства детских игровых и спортивных площадок, озеленения, устройства малых архитектурных форм.
Открытые площадки и площадки, расположенные под навесами для временного хранения автомобилей, должны иметь твердое покрытие (асфальтобетонное, бетонное) и уклоны в продольном направлений осей автомобилей не более 1 процента и в поперечном – не более 6 процентов. Ограждение должно быть произведено из сварной оцинкованной сетки (возможно применение с полимерным покрытием) из проволоки 5,0 миллиметров (по ГОСТУ 3282-74), ячейками 50 мм х 200 мм.
Размер стандартной секции сварной сетки 2000 мм х 2500 мм.
Прилегающая территория должна быть благоустроена и озеленена, организованы подъездные пути, противопожарные выезды, по периметру установлены опоры освещения. Операторское помещение (помещение охраны или "Сторожка") предусмотреть одно (двух) этажным зданием, высотой не более 6.0 метров, размерами в плане не более 6.0 м х 4.0 м. На первом этаже предусмотреть помещение для хранения инвентаря, на втором этаже – помещение охраны.
Расстановка автотранспорта на территории автостоянок выполняется с соблюдением следующих расстояний:
между продольными сторонами автомобилей - не менее 1,1 метра;
между торцами автомобилей - не менее 0,5 метра;
от торцевой стороны автомобиля до ограждения - не менее 0,5 метра;
от торцевой стороны автомобиля до стационарного технологического оборудования - не менее 0,3 метра;
от зданий и сооружений на территории автостоянки (контрольно-пропускного пункта - помещения охраны, станции технического обслуживания, автомойки - до мест хранения автотранспорта - не менее 9 метров.

Ескерту. 58 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
59. Автотұрақтар бекітілген қала құрылысы құжаттамасына сәйкес (осы нормалардың талаптарын есепке ала отырып) жер деңгейінен төмен және/немесе жоғары орналасуы, жер асты және жер үсті бөлімдерден (жерасты және жерүсті қабаттардан, соның ішінде осы ғимараттардың шатырларын пайдаланумен) құрылуы, басқалардың ғимараттарына жапсарлас немесе оларға қосалқы салынуы, сонымен қатар осы ғимараттардың астында жерасты, подвал, цокольды немесе төменгі жерүсті қабаттарда, сонымен қатар жер деңгейіндегі арнайы жабдықталған ашық алаңшаларда орналасуы мүмкін.
Автотұрақтардың жер асты қабаты деп үйдің еден белгісін белгілеген кезде жердің жоспарлы белгісінен үй – жайдың жарты биіктігінен асатын төмен қабатты айтады.
Жер асты автотұрақтарды сонымен қатар жер үсті бөлігін абаттандырумен, балалардың ойын және спорт алаңшаларын орнатумен, көгалдандырумен, кіші сәулет пішіндерін орнатумен құрылысы салынбаған аумақтарда (өтпе жолдардың, көшелердің, алаңшалардың, гүлзарлардың, көгалдардың астында) орналастыруға рұқсат беріледі.
Ашық алаңшаларда және автомобильдерді уақытша сақтау үшін төбе астында орналасқан алаңшаларда қатты жабын (асфальт–бетон, бетон) және автомобиль осьтерінің ұзындығы бойымен 1 пайыздан аспайтын және көлденең 6 пайыздан аспайтын еңістер болуы тиіс. Автотұрақ қоршауы 50 мм х 200 мм торлармен 5,0 миллимитр сымнан (МЕМСТ 3282-74 бойынша) дәнекерленген мырышпен қапталған тордан (полимермен қапталған торды да пайдалануға болады) жасалуы тиіс.
Дәнекерленген тордың стандарт секциясының көлемі 2000 мм х 2500 мм.
Іргелес аумақ абаттандырылуы және көгалдандырылуы, кірме жолдар, өртке қарсы шығу жолдары ұйымдастырылуы, қоршау өлшемі бойынша жарықтандыру тіректері орнатылуы тиіс. Оператор үй – жайы ретінде биіктігі 6.0 метрден жоғары емес, 6.0 м х 4.0 м аспайтын жоспарланған көлеммен бір (екі) қабатты ғимарат қарастырылсын. Бірінші қабатында құрал – саймандарды сақтайтын үй – жайы, екінші қабатында – күзет үй – жайы қарастырылсын.
Автотұрақ аумағында автокөлiктi қою келесi аралықтардың сақталуымен жүзеге асырылады:
автомобильдердiң бойлық жағының арасы - 1,1 метрден кем емес;
автомобильдердiң ендiк жақ аралығы - 0,5 метрден кем емес;
автомобильдердiң ендiк жағынан қоршауға дейiн - 0,5 метрден кем емес;
автомобильдердiң ендiк жағынан стационарлы техникалық құрылымға дейiн - 0,3 метрден кем емес;
автотұрақ аумағындағы ғимараттан және құрылыстардан (бақылау-өткiзу пунктi - күзет үй-жайы, техникалық қызмет көрсету станциясы, авто жуу) - автокөлiк сақтау орнына дейiн - 9 метрден кем емес.

Сноска. Пункт 59 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
60. Размеры внутренних проездов на территории автостоянок, приведены согласно приложения 1 к настоящим правилам, с учетом рекомендуемого приближения движущегося автомобиля к ограждениям территории автостоянок, к оборудованию и к автомобилям на местах хранения.
61. Проектные решения на строительство пристроек к многоэтажным зданиям жилого и общественного назначения согласовывается с местным органом архитектуры и градостроительства.
Пристройки к существующим жилым домам допустимы на условиях предоставления застройщиком проекта решения фасада всего дома при выведении объектов недвижимости из жилой застройки в нежилую но, не выше первого этажа. При этом строительство пристроек с внутридворовой стороны не допускается.
Расширение жилой площади квартиры за счет пристройки к существующему многоквартирному жилому дому не допускается.
Сноска. Пункт 61 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
62. В реконструируемых из жилых квартир торговых объектов торговые залы площадью более 70 квадратных метров должны иметь не менее двух эвакуационных выходов, отвечающих требованиям строительных норм и правил Республики Казахстан.
63. Проектирование и размещение площадок летних кафе, располагаемых в зоне проездов для пожарной автотехники, предназначенных для обслуживания ими многоэтажных зданий, допускается только из выносного легкотрансформируемого оборудования (столы, стулья, ограждение, навесы и другое оборудование).
Размещение летних кафе допускается только для отдельно стоящих специализированных зданий. При этом размещение летних кафе на придомовой территории не допускается.
64. Площадь навесов и настилов из горючих материалов площадок летних кафе, пристраиваемых к зданиям 1, 2 и 3 степеней огнестойкости не должна превышать 50 квадратных метров.
65. Размещение мангалов допускается только в специально-оборудованных помещениях.
66. При размещении и проектировании автомобильных газозаправочных станций необходимо руководствоваться противопожарными требованиями строительных норм и правил Республики Казахстан.
67. Совместное размещение автомобильных заправочных станций и автомобильных газозаправочных станций по заправке автотранспорта легковоспламеняющимися жидкостями и горючими жидкостями не допускается. Расстояние от зданий и сооружений автомобильных газозаправочных станций до зданий и сооружений автомобильных заправочных станций по заправке автотранспорта легковоспламеняющимися жидкостями и горючими жидкостями следует принимать не менее 100 метров.

Ескерту. 59 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
60. Автотұрақ аумағының қоршауларына, жабдықтарға және сақтау орнындағы автомобильдерге қозғалыстағы автомобильдің ұсынылатын жақындауын есепке ала отырып, автотұрақ аумағындағы ішкі өтпе жол өлшемдері ереженің 1 қосымшасында көрсетілген.
61. Тұрғын және қоғамдық бағыттағы көп қабатты ғимараттарға жапсаржай құрылысын салуға жобалық шешiмдер жергілікті сәулет және қала құрылысы органымен келiсiледi.
Бар тұрғын үйлерге жапсаржай салуға жылжымайтын объектiлердi тұрғын құрылыстан тұрғын емес құрылысқа шығару арқылы құрылыс салушы барлық үй қасбетiнiң жоба шешiмiн ұсынған және бірінші қабаттан жоғары емес болған жағдайда жол берiледi. Алайда жапсаржайды аула ішіндегі аумақта салуға жол берілмейді.
Бар көп пәтерлi тұрғын үй жапсаржайы есебiнен тұрғын пәтер алаңын кеңейтуге жол берiлмейдi.
Ескерту. 61 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
62. Тұрғын пәтерден қайта құрастырылған сауда объектілерінің 70 шаршы метр алаңынан астам сауда бөлмелерінің Қазақстан Республикасының құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптарына жауап беретін екеуден кем емес эвакуациялық есік болуы қажет.
63. Көп қабатты ғимараттарға қызмет көрсетуге негізделген өрт автотехникалары үшін өтпе жол аймағына жазғы кафе алаңшаларын жобалау және орналастыруға тек жеңіл ауыстырылатын жабдықтардан (үстелдер, орындықтар, қоршаулар және өзге де жабдықтар) болғанда ғана жол беріледі.
Жазғы кафені орналастыру тек жеке тұрған мамандандырылған ғимараттар үшін ғана рұқсат етіледі. Алайда, жазғы кафені үй жанындағы аумаққа орналастыруға жол берілмейді.
64. Ғимараттарға жанастыра салынған жазғы кафе алаңшаларындағы жанғыш материалдардан тұратын бастырма және төсемдердің алаңы отқа төзімділіктің 1, 2 және 3 деңгейлерінен 50 шаршы метр аспауы қажет.
65. Тек арнайы жабдықталған үй-жайларда ғана мангалдарды орналастыруға жол беріледі.
66. Автомобильді газқұю станцияларын жобалау және орналастыру кезінде Қазақстан Республикасының құрылыс нормалары мен ережелерін басшылыққа алу міндет.
67. Жанғыш сұйықтықтарымен және жеңіл тұтанатын сұйықтықтармен автокөлік жанар-жағар май құю орны бойынша автомобильді жанар-жағар май құю станциялары және автомобильді газқұю станцияларын қатар орналастыруға жол берілмейді. Жанғыш сұйықтықтарымен және жеңіл тұтанатын сұйықтықтармен автокөлік жанар-жағар май құю орны бойынша автомобильді жанар-жағар май құю станциялары мен автомобильді газқұю станцияларының аралығы 100 метрден кем болмауы қажет.

68. При проектировании проездов и пешеходных путей необходимо обеспечивать возможность проезда пожарных машин к жилым и общественным зданиям, в том числе со встроенно-пристроенными помещениями, и доступ пожарных с автомобильных лестниц или автоподъемников в любую квартиру или помещение.
69. Расстояние от края проезда до стены здания следует принимать не менее 8 метров для зданий до 10 этажей включительно и не менее 10 метров для зданий свыше 10 этажей. В этой зоне не допускается размещать ограждения.
70. Вдоль фасадов зданий, не имеющих входов, допускается предусматривать полосы шириной 6 метров, пригодные для проезда пожарных машин с учетом их допустимой нагрузки на покрытие или грунт. Под рядовой посадкой деревьев в данном случае необходимо понимать размещение деревьев (с учетом их многолетнего листового покрова) в указанной зоне, препятствующее передвижению и установке (как продольному так фронтальному по отношению к зданию) пожарных автомобильных лестниц и автоподъемников.
71. Наружные эвакуационные двери зданий не должны иметь запоров, которые не могут быть открыты изнутри без ключа.
72. Двери лестничных клеток, ведущие в общие коридоры, двери лифтовых холлов и тамбуров-шлюзов должны иметь приспособление для самозакрывания и уплотнения в притворах и не должны иметь запоров, препятствующих их открыванию без ключа.
73. Двери эвакуационных выходов и другие двери на путях эвакуации должны открываться по направлению выхода из здания.
74. Не допускается сообщение поэтажных лестничных клеток зданий, учитываемых в расчете путей эвакуации, с подвальным или цокольным этажом.
75. Выходы из подвальных и цокольных этажей, являющиеся эвакуационными, следует предусматривать непосредственно наружу, обособленными от общих лестничных клеток здания.
6. Размещение торговых киосков, павильонов ожидания общественного транспорта, рекламных сооружений и других объектов сервиса на территории города Караганды
76. На территории города Караганды при наличии соответствующей архитектурно-градостроительной ситуации допускается размещение киосков торгующих газетами и журналами.
Сноска. Пункт 76 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
77. Размещение отдельно стоящих рекламных сооружений стационарного характера (билборды, световые табло, стелы, пилоны, транспоранты-перетяжки) определяется конкретной архитектурно-градостроительной ситуацией территории города Караганды. При этом расстояние между билбордами стоящими в створе должно быть не менее 50 метров, световыми табло, стелами, пилонами не менее 50 метров, транспорантами-перетяжками не менее 100 метров, с размещением над проезжей частью улиц транспорантов-перетяжек не ниже 6 метров.

68. Жүргіншілер жолдары мен өтпе жолдарды жобалау кезінде тұрғын және қоғамдық ғимараттарға, сонымен қоса қосалқы-жапсарлас салынған үй-жайларға өрт сөндіру машиналарының өтуіне мүмкіндікті қамтамасыз ету қажет және өрт сөндіру автомобиль сатыларына немесе автокөтерімдерге кез-келген пәтер немесе үй-жайларға кіруге мүмкіндік болу қажет.
69. Өтпе жолдың шеті мен ғимарат қабырғасына дейінгі аралық 10 қабатты ғимарат үшін қоса алғанда 8 метрден кем емес, 10 қабаттан жоғары ғимарат үшін 10 метрден кем емес болуы қажет. Бұл аймақта қоршау орналастыруға жол берілмейді.
70. Шығыс есіктері жоқ ғимараттардың қасбет маңдарында топыраққа немесе жабынға жүктемені есепке ала отырып, өрт сөндіру машиналарының өтпе жолдары үшін жарамды ені 6 метр жолаққа жол беріледі. Қатармен орналастырылған ағаш (олардың көпжылдық жапырақты жамылғысын есепке ала отырып) дегенді бұл жағдайда көрсетілген аймақта өрт сөндіру автомобиль сатыларына немесе автокөтерімдер қозғалыстарына және құрылуына (ғимаратқа қатысты алдынан және бойлай) бөгет жасайтын ағаштардың орналастырылуы деп ұғу қажет.
71. Ғимараттың сыртқы эвакуациялық есіктері іштен кілтсіз ашылмайтындай ілмек болмауы қажет.
72. Жалпы дәлізге апаратын баспалдақ алаңшаларының есіктері, лифттердің есіктері және тамбур-шлюздерде өзіндігінен жабылу үшін ыңғайландырылуы қажет, тығыздау және сәл жабу және кілтсіз ашуға бөгет болатын ілмектің болмауы қажет.
73. Эвакуациялық шығу есіктері және өзге де есіктер эвакуация жолында ғимараттан шығу бағыты бойынша ашылуы қажет.
74. Эвакуация жолдары болып есептелетін подвал немесе цокольды қабатпен ғимараттың қабат аралық саты торы бойынша қатынасуға жол берілмейді.
75. Эвакуация жолдары болып есептелетін подвал немесе цокольды қабаттардың шығыс есіктерін ғимараттың жалпы саты торларынан жеке сыртқы негізі ретінде қарастыру қажет.
6. Қарағанды қаласы аумағында сауда киоскілерін, қоғамдық көлік күту павильондарын, жарнама қондырғыларын және өзге де қызмет көрсету объектілерін орналастыру
76. Қарағанды қаласының аумағында тиісті сәулет – қала құрылысы жағдайы болған жағдайда газет, журнал сататын киоскілерді орналастыруға рұқсат беріледі.
Ескерту. 76 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
77. Тұрақты түрдегі жеке тұрған жарнама құрылығылары (билбордтар, стела, пилон, транспорант-тартпа) Қарағанды қаласы аумағындағы нақты сәулет-қала құрылысы жағдайларымен анықталады. Сонымен қатар тұғырда тұрған билбордтар арасындағы арақашықтық 50 метрден кем емес, жарық таблосы, стел, пилондармен 50 метрден кем емес, транспорант-тартпамен ара қашықтығы 100 метрден кем емес болу қажет, көшенің жүргінші жағынан транспорант 6 метрден төмен емес болып орналастырылуы қажет.

78. исключен - решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
79. Киоски по оказанию бытовых услуг (ремонт обуви, кожаной галантереи и зонтов) размещаются на внутридворовых территориях в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 79 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
80. Земельные участки, на которых расположены торговые киоски, павильоны ожидания общественного транспорта, рекламные сооружения и объекты сервиса могут передаваться владельцам торговых киосков, павильонов, рекламных сооружений и объектов сервиса только в краткосрочное землепользование.
7. Проектирование улично-дорожной сети и транспортных сооружений
81. Разработанная проектная документация на строительство улично-дорожной сети и транспортных сооружений подлежит согласованию в государственном органе экспертизы проектов, а также с отделом дорожной полиции управления внутренних дел и местным органом архитектуры и градостроительства.
8. Охрана памятников историко-культурного наследия
82. В целях обеспечения памятников истории, археологии, градостроительства и архитектуры, монументального искусства устанавливаются охранные зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта в порядке, определяемом Законом Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании историко-культурного наследия".
83. Границы охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта объектов историко-культурного наследия утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 83 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
9. Незавершенные строительством объекты
84. Физические и юридические лица, независимо от форм собственности, имеющие незавершенные строительством объекты жилья и социально культурного быта должны иметь согласованные и утвержденные уполномоченными государственными органами следующие документы:
1) проектно-сметную документацию;
2) проект благоустройства и озеленения;
3) график производства работ и завершения строительства объекта, для объектов социального назначения.
Сноска. Пункт 84 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).

78. алынып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
79. Тұрмыстық қызмет көрсету бойынша киоскiлер (аяқ киім, былғары галантерея және қол шатырларды жөндеу) аула iшiндегi аумақтарда Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларында көрсетiлген тәртiпте орналастырылады.
Ескерту. 79 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
80. Сауда киоскілері орналастырылған жер учаскелері, қоғамдық көлік күту павильондары, жарнама қондырғылары және қызмет көрсету объектілері сауда киоскілерінің иелеріне тек қысқа мерзімді жер пайдалануға ғана берілуі мүмкін.
7. Көше-жол тораптарын және көліктік құрылыстарды жобалау
81. Көше-жол тораптарын және көліктік құрылыстарға әзірленген жобалық құжаттамада жобаларды мемлекеттік сараптау органының, сонымен қоса ішкі істер басқармасының жол полициясы бөлімінің және жергілікті сәулет және қала құрылысы органының келісімі болу қажет.
8. Тарихи-мәдени мұра ескерткіштерін қорғау
82. Тарихи, археологиялық, сәулеттің қала құрылысы, мәңгілік өнерді сақтау мақсатында "Тарихи-мәдени мұра ескерткіштерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен анықталатын тәртіпте қорғау аймақтары, құрылысты реттеу аймақтары және табиғи ландшафты қорғау аймақтары қалыптастырылған.
83. Тарихи – мәдени мұра объектілерінің қорғау аймақтарының, құрылысты реттеу аймақтарының және табиғи ландшафты қорғау аймақтарының шекаралары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
Ескерту. 83 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
9. Құрылысы аяқталмаған объектілер
84. Меншік түрлеріне тәуелсіз тұрғын және әлеуметті мәдени-тұрмыс объектілерінің аяқталмаған құрылысы бар жеке немесе заңды тұлғаларда міндетті түрде уәкілетті мемлекеттік органмен бекітілген және келісілген келесі құжаттамалар болуы тиіс:
1) жобалық-сметалық құжаттама;
2) көркейту және көгалдандыру жобасы;
3) әлеуметтік нысандағы объектілер үшін құрылысты аяқтау және өндірістік жұмыс кестесі.
Ескерту. 84 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.

85. Объект незавершенного строительства накрывается строительной сеткой, территория объектов с незавершенным объемом строительства должна быть:
1) ограждена сплошным забором высотой не менее двух метров, с устройством козырька шириной одного метра для безопасности движения пешеходов и подсвечена по периметру ограждения;
2) свободной от строительного или иного мусора.
Сноска. Пункт 85 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
86. При въезде на территорию незавершенного строительством объекта должен быть установлен информационный щит (паспорт объекта строительства) выполненного из современных материалов с изображением на полноцветной основе, содержащем следующую информацию:
1) заказчик
2) подрядчик
3) название объекта
4) сроки строительства объекта
5) с указанием телефона, адреса и наименования владельца.
Стационарные строительные механизмы (башенные краны и другие агрегаты) необходимо декоративно подсвечивать световым кабелем в вечернее и ночное время суток.
87. Незавершенный строительством объект должен быть законсервирован и иметь круглосуточную охрану и закрывающиеся на замок ворота.
10. Порядок проектирования, производства работ по строительству и ремонту инженерных сетей и сооружений
88. Проектирование и строительство магистральных инженерных сетей и сооружений осуществляется по заказу городских организаций и служб или услугодателей. Физические и юридические лица, заинтересованные в строительстве магистральных инженерных сетей и сооружений в городе Караганды, также могут выступать заказчиками на их проектирование и строительство с последующей передачей сетей на баланс соответствующих служб города или услугодателей на договорной основе.
89. Проектирование разводящих и внутриплощадочных инженерных сетей, обеспечивающих функционирование объектов, а также сетей внутри зданий и сооружений, независимо от их протяженности, осуществляется по заказу застройщиков в соответствии с техническими условиями инженерных служб города. Проектирование инженерных сетей и сооружений осуществляется проектными организациями или физическими лицами, имеющими соответствующие лицензии.
При этом строительство наземных инженерных сетей на внутриквартальной территории многоэтажной жилой застройки не допускается.
Сноска. Пункт 89 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).

85. Құрылысы аяқталмаған объект құрылыс торымен жабылады, аяқталмаған құрылыс көлемi бар объектiлер аумағы төмендегiдей болуы тиіс:
1) жүргiншiлер қозғалысының қауiпсiздiгi үшiн енi бір метр қалқан орнатумен биiктiгi екі метрден кем емес тұтас дуалмен қоршалған және қоршау өлшемі бойынша жарықтандырылған;
2) құрылыстық немесе өзге қоқыстардан бос.
Ескерту. 85 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
86. Құрылысы аяқталмаған объекті аумағына кірер жолында қазіргі уақыт талабына сай материалдармен орындалған, түр-түсі анық көрсетілген келесі мазмұндағы ақпараттық қондырғы (құрылыс объектісінің куәлігі) орнатылуы қажет:
1) тапсырысшы;
2) мердігер;
3) объектінің атауы;
4) объектінің салыну мерзімі;
5) иесінің аты-жөні, телефон, мекен жайы.
Тұрақты құрылыс механизмдерін (мұнаралы кран және өзге де агрегаттар) түнгі мерзімдерде міндетті түрде жарық кабельдерімен көрнекілікті түрде жарықтандыру қажет.
87. Құрылысы аяқталмаған объектінің жабық және кілтпен жабылатын қақпасы, тәулік бойы күзеті бар болуы қажет.
10. Инженерлік желі және құрылыстарды жөндеу және салу бойынша жұмыс өндірістерінің, жобалаудың тәртібі
88. Магистральді инженерлік желілерді салу және жобалау қызмет көрсетушілер немесе қалалық қызмет және ұйымдардың тапсырмалары бойынша жүзеге асырылады. Қарағанды қаласындағы магистральді инженерлік желілер және құрылыстарды салуға ниет танытатын жеке және заңды тұлғалар да кейін желілерді тиісті қала қызметіне немесе қызмет көрсетуші баланстарына шарт негізінде қайтаруымен тапсырысшы бола алады.
89. Объектілердің қалыптасуын қамтамасыз ететін алаң ішіндегі және таратып қоюшы инженерлік желілерді, сонымен қоса олардың ұзындықтарына қарамастан құрылыс және ғимарат ішіндегі желілерді жобалау, қала инженерлік қызметтерінің техникалық шарттарына сәйкес құрылыс салушы тапсырысы бойынша жүзеге асырылады. Инженерлік желілерді және құрылыстарды жобалауды лайықты лицензиясы бар жеке тұлғалар немесе жобалау ұйымдары жүзеге асырады.
Сонымен қоса көп қабатты тұрғын үй құрылысының кварталiшiлiк аумағында жер үстiндегi инженерлiк желiлердің құрылысын салуға жол берiлмейдi.
Ескерту. 89 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.

90. Для проведения земляных работ по строительству, ремонту и реконструкции инженерных сетей и сооружений, на установку временного ограждения стройплощадки и бурения скважин необходимо оформить лист согласования на производство земляных работ.
Для получения листа согласования застройщик (заказчик) обращается с заявлением в местный орган архитектуры и градостроительства.
Документы, необходимые для выдачи листа согласования на производство земляных работ:
для строительства инженерных сетей, до начала проектных работ, получить выкопировку из плана города Караганды в масштабе 1:5000 с показанием трассы для проектирования, согласованную с местным органом архитектуры и градостроительства, государственным учреждением "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Караганды". Проект с показанием трассы выполнить на откорректированной топографической съемке в масштабе 1:500, согласованный с организацией выдавшей технические условия и с местным органом архитектуры и градостроительства;
по ремонту и реконструкции подземных инженерных сетей показать (обозначить) ремонтируемый участок на откорректированной топографической съемке в масштабе 1:500 и согласовать с местным органом архитектуры и градостроительства;
для установки временного ограждения стройплощадки показать (обозначить) границы установки ограждения на генплане проекта выполненный на откорректированной топографической съемке в масштабе 1:500 (стройгенплан) и согласовать с местным органом архитектуры и градостроительства;
при бурении скважин показать (обозначить) точки скважин на генплане проекта, выполненный на откорректированной топографической съемке в масштабе 1:500 и согласовать с местным органом архитектуры и градостроительства.
Сноска. Пункт 90 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
91. Лист согласования на производство земляных работ согласовывается заказчиком со всеми заинтересованными физическими и юридическими лицами, чьи интересы затрагиваются, самостоятельно.
Ответственность за подлинность и достоверность предоставленных подписей несет заказчик.
Земляные работы по строительству, ремонту инженерных сетей и сооружений (в том числе бурение скважин и установка временного ограждения стройплощадки) проводятся в течение 90 дней после согласования с заинтересованными лицами.
Сноска. Пункт 91 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).

90. Инженерлік желілердің және құрылыстардың құрылысын салу, жөндеу және қайта құру бойынша, құрылыс алаңшаларына уақытша қоршау орнатуға және ұңғыма бұрғылауға жер жұмыстарын жүргізу үшін келісу парағын ресімдеу қажет.
Келісу парағын алу үшін құрылыс салушы (тапсырысшы) сәулет және қала құрылысының жергілікті органына өтінішпен жүгінеді.
Жер жұмыстарын жүргізуге келісу парағын алу үшін қажетті құжаттар:
инженерлік желілер құрылысын салу үшін жобалық жұмыстарды бастамас бұрын жобалау үшін трассаны көрсетумен сәулет пен қала құрылысының жергілікті органымен, "Қарағанды қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары" мемлекеттік мекемесімен келісілген масштабы 1:5000 Қарағанды қаласының жоспарынан сызбасы алынады. Трассаны көрсететін жоба техникалық талаптарды берген ұйыммен және сәулет пен қала құрылысының жергілікті органымен келісілген масштабы 1:500 түзетілген топографиялық суретте орындалады;
жер асты инженерлік желілерді жөндеу мен қайта құру бойынша масштабы 1:500 түзетілген топографиялық суретте жөндеу учаскесі көрсетіледі (белгіленеді) және сәулет пен қала құрылысының жергілікті органымен келісіледі;
құрылыс алаңшаларының уақытша қоршауын орнату үшін түзетілген топографиялық суретте 1:500 масштабында жасалған жобаның бас жоспарында қоршау орнату шекаралары көрсетіледі (белгіленеді) және сәулет пен қала құрылысының жергілікті органымен келісіледі;
ұңғыманы бұрғылау кезінде түзетілген топографиялық суретте 1:500 масштабында жасалған жобаның бас жоспарында ұңғыма орындары көрсетіледі (белгіленеді) және сәулет пен қала құрылысының жергілікті органымен келісіледі.
Ескерту. 90 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
91. Жер жұмыстарын жүргізуге келісу парағын тапсырысшы мүдделері қозғалатын мүдделі барлық жеке және заңды тұлғалармен өзі келіседі.
Ұсынылған қолдардың дәлдігіне және дұрыстығына тапсырысшы жауап береді.
Құрылыс, инженерлік желілер мен құрылыстарды жөндеу бойынша жер жұмыстары (соның ішінде ұңғыма бұрғылау және құрылыс алаңшасына уақытша қоршау орнату) мүдделі тұлғалармен келісілгеннен кейін 90 күннің ішінде жүргізіледі.
Ескерту. 91 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.

92. Строительные организации, осуществляющие производство работ по строительству или ремонту инженерных сетей и сооружений без согласованной проектной документации местного органа архитектуры и градостроительства или без разрешения на производство строительно-монтажных работ местного органа государственного архитектурно-строительного контроля привлекаются административному взысканию в соответствии с административным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 92 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
93. Для принятия необходимых мер предосторожности и предупреждения повреждений инженерных сетей и сооружений лицу, ответственному за производство работ, необходимо вызвать на место работ представителей заинтересованных организаций, установить совместно с ними точное расположение существующих сетей и сооружений и принять меры к их полной сохранности.
Руководители заинтересованных организаций обеспечивают явку своих представителей к месту производства работ и дают исчерпывающие письменные указания по соблюдению условий, необходимых для обеспечения сохранности принадлежащих им сетей и сооружений при производстве работ.
94. Лицо, ответственное за производство работ, должно до начала работ выполнить следующее:
1) установить по границам разрытия ограждения и предупреждающие дорожные знаки установленного образца;
2) в местах движения пешеходов подготовить пешеходные мостики с поручнями и обеспечить освещение участка разрытия в ночное время;
3) принять меры к обеспечению бесперебойной работы арычной сети;
4) при наличии зеленых насаждений в зоне работы механизмов оградить их глухими щитами, гарантирующими их сохранность. При разрытиях требующих закрытия проездов, соответствующими знаками ясно обозначается объезд;
5) организовать очистку колес транспортных средств от грунта, глины которые могут загрязнить покрытия проезжей части улицы;
Сноска. Пункт 94 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
95. Не допускается начинать разработку траншей без предварительной подготовки, гарантирующей максимальное сбережение дорожного покрытия.
96. Доставка материалов к месту выполнения работ допускается не ранее чем за 24 часа до начала выполнения работ.
97. На улицах, площадях и других благоустроенных территориях рытье траншей и котлованов для укладки подземных коммуникаций должно производиться с соблюдением следующих условий:

92. Инженерлік желі және құрылыстарды жөндеу немесе салу бойынша жұмыстарды жергілікті сәулет және қала құрылысы органының келісілген жоба құжаттамаларынсыз немесе мемлекеттік сәулет - құрылысын бақылаудың жергілікті органының құрылыс-монтаж жұмыстарына рұқсатынсыз, лицензиясыз жүзеге асыратын құрылыс ұйымдары Қазақстан Республикасының әкімшілік заңнамасына сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартылады.
Ескерту. 92 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
93. Инженерлік желі және құрылыстардың бүлінуіне қарсы сақтану және ескерту шараларын қолдану үшін жұмыс өндірісіне жауапты тұлға жұмыс орнына ниетті өзге ұйымдардың өкілдерін шақырып, олармен бірге бар желілер мен құрылыстардың нақты орналастыру және толық сақталу шараларын қабылдауы керек.
Құрылыс салуға ниетті ұйым басшылары өз өкілдерінің өндірістік жұмыс орындарына келуін қамтамасыз етеді және жұмыс өндірістерінде өздеріне тиісті желілер мен құрылыстарды сақтауды қамтамасыз ету үшін толықтай жазбаша көрсеткіш береді.
94. Жұмыс өндірістеріне жауапты тұлға жұмысты бастамас бұрын келесі көрсетілімдерді орындауға тиіс:
1) шекара бойынша қоршаулар және бекітілген үлгідегі ескерту мақсатындағы жол белгілерін орнату;
2) түнгі уақытта қазылған жер учаскелерін жарықтандыру және жүргінші жолдарына жол төсеніштерін, дәнекерлерді дайындау қажет;
3) желілердің үзіліссіз жұмысын қамтамасыз етуге шаралар қолдану;
4) олардың сақталуына кепілдік ететін бітеу қалқандармен жұмыс механизмі аймағындағы жасыл көшеттерді қоршап тастау. Жолдарды жабуды қажет ететін қазу жұмыстары болған жағдайда түсінікті етіп айналып өту белгісін қою;
5) құрылыс алаңшасына кіретін көліктердің көше жолдарын ластамауы үшін дөңгелектерін топырақтан, лайдан тазарту және жуу үшін қондырғы жабдықтарын орнату қажет.
Ескерту. 94 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
95. Жол төсенішін сақтауға кепілдік беретін алдын-ала дайындықсыз ор әзірлеуді бастауға тиым салынады.
96. Жұмыс орнына материалдарды жеткізу жұмыстың басталуына дейін 24 сағаттан ерте болмауы қажет.
97. Көшеде, алаңда және өзге де көркейтілген аумақтарда жар асты байланыстарын реттеу үшін ор және қазан шұңқыр қазу төмендегі шарттардың сақталуымен жүзеге асуы қажет:

1) работы выполняются короткими участками в соответствии с проектом производства работ;
2) работы на последующих участках разрешается начинать только после завершения всех работ на предыдущем участке, включая восстановительные работы и уборку территории;
3) грунт, вынутый из траншеи и котлованов, должен вывозиться с места работ немедленно в места согласованные с местным органом санитарно-эпидемиологического надзора;
4) обратная засыпка траншеи должна производиться гравийно-оптимальной смесью с послойным уплотнением;
5) при прокладке магистральных инженерных сетей по улицам (территория от красной линии до параллельной красной линии), ширина асфальтобетонного покрытия которых 4-7 метров, асфальтобетонное покрытие восстанавливается на всю ширину существующей дороги, а при ширине более 7 метров восстановление асфальтобетонного покрытия выполняется по траншее и в зоне работы строительных механизмов;
6) при прокладке телефонной канализации, электрических кабелей и других инженерных сетей по тротуарам с шириной асфальтобетонного покрытия 1,5 - 2 метров асфальтобетонное покрытие восстанавливается по всей ширине тротуаров;
7) восстановление дорожного покрытия производится заказчиком по прокладке сетей силами предприятий имеющих лицензию на данный вид работ.
98. По окончании разработки траншеи лицо, ответственное за производство работ, должно засвидетельствовать представителю  местного органа государственного архитектурно-строительного контроля соответствие разработки траншеи проекту инженерной сети и оформить данное соответствие актом.
Сноска. Пункт 98 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
99. В случае несоответствия проектов трасс инженерных сетей при производстве или окончании строительно-монтажных работ местным органом государственного архитектурно-строительного контроля выдается предписание на перекладку этих сетей. Затраты на переустройство инженерных сетей и их оборудования для приведения в соответствие с проектом выполняются за счет организации, производящей эти работы.
Сноска. Пункт 99 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
100. При разрытии грунтовых дорог организация, которая производила разрытие, должна после окончания работ выполнить обратную засыпку с послойным уплотнением грунта. В случае невозможности уплотнения грунта обратную засыпку выполнить несжимаемым грунтом.

1) жұмыс өндірісі жобасына сай жұмыстар кішігірім учаскелермен орындалады;
2) келесі учаскелердегі жұмыстарды, қалпына келтіру және аумақта тазалау жұмыстарын қоса алғанда алдыңғы учаскедегі жұмыстар толық аяқталған соң ғана бастауға рұқсат етіледі;
3) ор және қазан шұңқырлардан шыққан топырақ және лай бірден жергілікті санитарлы-эпидемиологиялық қадағалау органымен келісілген жерге шығарылуы қажет;
4) орды қайта жабу қиыршық тас-лай қоспасымен қабатталып, нығыздалған күйде жүргізіледі;
5) көше бойынша магистральді инженерлік желілерді төсеу кезінде 4-7 метр болатын асфальтты - бетонды жабын бар көшенің толық ені бойынша қалпына келтіріледі, ал ені 7 метрден астам болған жағдайда асфальтты - бетонды жабынды қалпына келтіру ор және құрылыс жұмыстарының механизімі бойынша жүзеге асырылады;
6) телефон канализациясы, электр кабелі және өзге де инженерлік желілер бойынша көшенің 1,5-2 метр болатын асфальтты - бетонды жабыны, жолдың толықтай енімен бірге қалпына келтіріледі;
7) жол жабынын қалпына келтіру осы жұмыс түріне лицензиясы бар кәсіпорын күшімен желілерді төсеу бойынша тапсырысшы жүзеге асырады.
98. Орларды әзірлеуді аяқтау бойынша жұмыс өндірісіне жауапты тұлға орларды әзірлеу инженерлік желі жобаларымен сәйкестігіне және деректердің актіге сәйкестігіне мемлекеттік сәулет - қала құрылысын бақылаудың жергілікті органының өкіліне куәлік етуге тиіс.
Ескерту. 98 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
99. Өндірістегі немесе құрылыс-монтаж жұмыстарының аяқталуында инженерлік желі жобаларымен сәйкессіздік болғанда мемлекеттік сәулет – құрылысын бақылаудың жергілікті органымен осы желілерді қайта нығыздау туралы ұйғарым беріледі. Өндірістегі немесе құрылыс - монтаж жұмыстарының аяқталуында инженерлік желі жобаларымен сәйкессіздігіне байланысты өзгерістердің шығындары осы жұмыстарды жүргізген ұйым есебінен өтеледі.
Ескерту. 99 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
100. Топырақты жолдарды қазу кездерінде қазуды жүргізген ұйым жұмыс аяқталған соң қайта қалпына келтіріп, топырақты тығыздауға тиіс.

Сноска. Пункт 100 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
101. В случае появления просадок, разрушения верхнего слоя асфальтобетонного покрытия в местах прокладки инженерных сетей в течении двух лет, владелец сетей должен производить повторное восстановление асфальтобетонного покрытия в десятидневный срок.
Сноска. Пункт 101 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
102. По окончании монтажа инженерных сетей и строительства инженерных сооружений, но до засыпки грунтом последних строительная организация производит исполнительную топографо-геодезическую съемку.
Исполнительная съемка коммуникаций, имеющих люки и колодцы (на прямых участках без углов поворота), может производиться после засыпки траншей и полного восстановления элементов внешнего благоустройства.
103. Приемка в эксплуатацию инженерных сетей по окончанию строительства производится государственной приемочной комиссией (приемочной комиссией).
Сноска. Пункт 103 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
104. Приемка инженерных сетей в эксплуатацию должна производиться после полного завершения всех работ, включая установку люков, колодцев, и полного восстановления элементов благоустройства.
105. Собственник (эксплуатирующая организация) колодцев, тепловых камер, люков, надземных сооружений инженерных сетей обеспечивает их безопасную эксплуатацию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 105 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
106. В случае повреждения при строительстве и проведении проектно-изыскательских работ подземных инженерных сетей, не показанных на топографо-геодезическом плане города, ответственность несут владельцы этих сетей, не организовавшие регистрацию своих сетей на плане города.
11. Порядок прохождения разрешительных процедур на размещение и строительство новых объектов недвижимости
107. Предоставление земельных участков осуществляется на территориях, предусмотренных для этих целей градостроительной документацией. Порядок предоставления застройщику земельного участка для строительства здания или сооружения определяется законодательством Республики Казахстан, настоящими правилами.

Ескерту. 100 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
101. Инженерлік желілерді төсеу орындарында асфальтты - бетонды жабынның үстіңгі жағының бұзылуы жағдайында екі жыл бойы желі иелері қайтадан асфальтты - бетонды жабынды он күн ішінде қалпына келтіруге тиіс.
Ескерту. 101 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
102. Инженерлік құрылыстарды салуды және инженерлік желілерді монтаждауды аяқтау бойынша, бірақ топырақпен қайта төсегенше құрылыс ұйымы атқарушылық топографты - геодезикалық түсірілім жүргізеді.
Люк және құдықтары бар коммуникациялардың атқарушы түсірілімі орды қайта жауып тастаған соң және сыртқы көркейту элементтерінің толық қалпына келтірілгенінен кейін де жүргізілуі мүмкін.
103. Құрылысы аяқталған инженерлiк желiлердi пайдалануға қабылдауды мемлекеттік қабылдау комиссиясы (қабылдау комиссиясы) жүзеге асырады.
Ескерту. 103 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
104. Инженерлік желілерді пайдалануға беру барлық жұмыстар аяқталып, люк, құдықтарды қоса алғанда, көркейту элементтерінің толық қалпына келтірілген соң ғана жүргізіледі.
105. Құдықтардың, жылу камераларының, көшелердегi люктердің, инженерлік желілердің жер үсті құрылыстарының иесі (пайдалануға беру ұйымы) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес олардың қауіпсіз пайдалануын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 105 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
106. Инженерлік желілердің құрылыс барысында бұзылған жағдайында және қаланың топограф - геодезикалық жоспарында көрсетілмеген жер асты инженерлік желілерін жобалау - іздестірушілік жұмыстарын өткізу кезінде жауапты өз желілерін қала жоспарына тіркеуді ұйымдастырмаған осы желілердің иелері болып табылады.
11. Жаңа жылжымайтын объектілерді салу және орналастыруға рұқсат алу рәсімдерінің өту тәртібі
107. Жер учаскелерін беру осы мақсатқа көзделген қала құрылысы құжаттамасында көрсетілген аумақтарда жүзеге асырылады. Құрылыс немесе ғимарат салу үшін құрылыс салшыға берілген жер учаскесін беру тәртібі осы ережемен, Қазақстан Республикасының заңымен анықталады.

108. Местные исполнительные органы разрабатывают генеральный план города, проекты детальной планировки и проекты застройки территорий города, на основании которых производится предоставление земельных участков застройщикам.
109. Физическое или юридическое лицо (заявитель), имеющее намерение осуществить новое строительство либо произвести изменение существующего объекта, обращается в местный исполнительный орган города Караганды с заявлением о предоставлении земельного участка (прирезке, к имеющемуся дополнительного участка) под строительство запрашиваемого (планируемого) объекта.
К заявлению прилагается схема размещения объекта на собственном участке или на новой территории, в которой указывается желаемые границы участка, его целевое назначение, показатели плотности застройки и мощности объекта.
Если заявитель указывает конкретное место и размеры (границы) запрашиваемого земельного участка, то местные органы архитектуры и градостроительства вправе запросить у него упрощенные предпроектные материалы (эскизы) обосновывающие пожелания по местоположению участка основным параметрам объекта, намеченного к строительству.
Сноска. Пункт 109 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
110. Местный орган архитектуры и градостроительства по материалам утвержденной градостроительной документации выполняет план планировочных ограничений участка с уточненными границами, красными линиями прилегающих к участку улиц, линиями регулирования застройки, целевым назначением участка по учетной форме градостроительного кадастра, опись градостроительных регламентов и ограничений участка, обоснование рекомендуемой формы собственности. Эти данные являются исходными для составления земельно-кадастрового дела и принятия решения о предоставлении земельного участка для обеспечения разрешенного использования земельных участков и иных объектов недвижимости в градостроительстве.
Сноска. Пункт 110 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
111. Рассмотрение и согласование градостроительной и архитектурно-строительной документации, представленной застройщиком (заказчиком), осуществляется органами государственного контроля в двухнедельный срок.
Сноска. Пункт 111 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).

108. Жергілікті атқарушы органдар құрылыс салушыларға жер учаскелерін беруге негіз болатын қаланың бас жоспарын, қала аумағын салу жобасын және жобалы бөлшектік жоспарлауды әзірлейді.
109. Жаңа құрылыс салуға және бар объектіні өзгертуге мүдделі жеке және заңды тұлғалар Қарағанды қаласының жергілікті атқарушы органына сұралған (жоспарланған) объект құрылысын салу үшін жер учаскесін беру (бар қосымша учаскесіне кесіп берілге учаске) туралы өтінішімен жүгінеді.
Өтiнiшке меншiк учаскедегі немесе жаңа аумақтағы учаскенiң қажет шекарасы, оның нысаналы мақсаты, құрылыстың жиiлiк және объектінің қуат көрсеткiштерi көрсетілген орналастыру сызбасы қоса ұсынылады.
Егер өтініш беруші сұралатын жер учаскесінің нақты орны мен көлемін (шекарасын) көрсететін болса, онда жергілікті сәулет және қала құрылысы одан учаскенің орны, негізгі өлшемдері бойынша жобалау алдындағы материалдарды (эскиз) сұрауға құқылы.
Ескерту. 109 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
110. Жергiлiктi сәулет және қала құрылысының органы қала құрылысы құжаттамасымен бекітілген материалдар бойынша нақтыланған шекараларымен учаскенің жоспарланған жоспар шектеулерін, көше учаскелеріне жанастырылған қызыл сызықтарын, құрылыстың реттеу сызықтарын, қала құрылысы кадастрының есепті формасы бойынша учаскенің нысаналы мақсатын, ұсынылатын меншік формасына негізделген учаскенің шектеулерін және қала құрылысы регламенттерінің тізімдемесін атқарады. Жер-кадастр ісін құрамдастыру, жер учаскесін және өзге де жылжымайтын объектілерді қала құрылысында пайдалануға рұқсат беру туралы шешім қабылдау үшін осы деректер бастапқы болып табылады.
Ескерту. 110 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
111. Құрылыс салушы ұсынған қала құрылысы және сәулет – құрылысы құжаттамасын қарастыру және келісу мемлекеттік бақылау органдарымен екi апталық мерзiмде жүзеге асырылады.
Ескерту. 111 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.

112. Начало строительства объектов, которые могут оказать отрицательное воздействие на окружающую среду и здоровье населения возможно только после прохождения проектных материалов процедур государственной экологической экспертизы и наличия положительного заключения государственной экологической экспертизы по проектным решениям.
113. Вынос в натуру границ участка, осей здания или сооружения, выполняется по заявкам застройщиков специализированными организациями, имеющими на данный вид работ соответствующую лицензию с участием, по мере необходимости, других организаций.
114. исключен - решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
115. Рассмотрение проектной документации на строительство с выдачей заключений и предписаний в местных органах государственного пожарного надзора, санитарно - эпидемиологического надзора производится в следующие сроки:
архитектурные и эскизные проекты - в течении 10 дней;
рабочая документация на строительство - в течении 30 дней.
116. Сроки рассмотрения представленных заявителями документов в местном органе архитектуры и градостроительства для выдачи исходных данных и архитектурно планировочного задания на разработку проекта реконструкции (перепланировки, переоборудования) помещений или иных частей жилого здания (или мотивированного отказа в их выдаче) не должны превышать трех рабочих дней со дня подачи заявления.
Сноска. Пункт 116 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
117. Сроки рассмотрения заявлений поставщиками услуг о предоставлении технических условий на подключение к сетям и согласование условий размещения вблизи сетей - 5 рабочих дней.
Сноска. Пункт 117 с изменениями, внесенными решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
12. Разрешение на производство строительно-монтажных работ
118. исключен - решением Карагандинского городского маслихата от 29.06.2011 N 547 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
119. Разрешение на производство строительно-монтажных работ выдается на основании заявления и прилагаемых документов, перечень которых устанавливается уполномоченным государственным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.

112. Қоршаған ортаға және тұрғындардың денсаулығына кері әсер ететін объект құрылыстарының басталуы жобалық шешімдер бойынша мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысын алғаннан және мемлекеттік экологиялық сараптама рәсімдерінің жобалық материалдары өткеннен соң ғана мүмкін болады.
113. Учаске шекараларын, ғимарат немесе құрылыс осьтерін сыртқа шығару жеке құрылыс салушылардың өтініштері бойынша осы жұмыс түріне лицензиясы бар мамандандырылған ұйымдардың және қажеттілігіне қарай өзге қызметтердің қатысуымен жергілікті жер қатынастары органдарына орындалады.
114. алынып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
115. Ұсыным және қорытынды берумен құрылысқа жобалы құжаттаманы қарастыру санитарлы-эпидемиологиялық қадағалау, мемлекеттік өртке қарсы қадағалау органдарымен келесі мерзімдерде жүзеге асырылады:
Сәулет және эскиздік жоба - 10 күн ішінде;
Құрылысқа жұмыс құжаттамасы - 30 күн ішінде.
116. Алғашқы деректер және сәулет жоспарлау ғимараты үй-жайлардың немесе өзге де тұрғын ғимараттың бөліктерін қайта құрастыру (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) жобасын әзірлеуге (немесе оларды беруге себепті бас тарту болғанда) жергiлiктi сәулет және қала құрылысының органына ұсынылған өтініш берушілердің құжаттарының қарастырылу мерзімдері өтініш берілген соң үш жұмыс күнінен аспауы қажет.
Ескерту. 116 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
117. Желілерге қосуға техникалық жағдайларды ұсыну және желілердің арақашықтық орналастыру талаптарын келісу туралы қызмет көрсетумен жабдықтаушылардың өтініштерді қарастыру мерзімдері - 5 жұмыс күні.
Ескерту. 117 тармаққа өзгерту енгізілді - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
12. Құрылыс-монтаж жұмыстарының өндірісіне рұқсат
118. алынып тасталды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2011.06.29 N 547 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
119. Құрылыс – монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат өтініш пен тізімін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері бойынша уәкілетті мемлекеттік орган орнататын қоса ұсынылған құжаттар негізінде беріледі.

Сноска. Пункт 119 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
120. Разрешение на производство строительно-монтажных работ выдается в целом по объекту (комплексу), за исключением случаев, если объект или комплекс объектов предусматривается проектировать и строить поэтапно и государственная экспертиза таких проектов осуществляется в режиме экспертного сопровождения (с оформлением соответствующих локальных положительных заключений по соответствующим этапам проектирования). В указанных случаях разрешение на производство строительно-монтажных работ (начало строительства) выдается по отдельному блоку (зданию, сооружению), входящему в состав объекта или комплекса, а также на выполнение отдельных этапов строительства - земляные работы по устройству котлованов, прокладке коммуникаций, работ по устройству фундаментов и другие, входящие в состав строительно-монтажных работ.
Сноска. Пункт 120 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
121. Документы, представленные заявителем для получения разрешения на производство строительно-монтажных работ (начало строительства), рассматриваются не более семи рабочих дней с момента подачи заявления.
Разрешение на производство строительно-монтажных работ (начало строительства) действует в течение всего срока нормативной продолжительности строительства, утвержденной в составе проектной (проектно-сметной) документации. Если объект не был завершен в течение срока нормативной продолжительности, то для продолжения строительства заказчик (застройщик) обязан получить новое разрешение.
Сноска. Пункт 121 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
122. Новое разрешение для продолжения строительства выдается на основании пункта 119 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 122 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
123. При смене первоначального заказчика (застройщика) стройки или ведущей строительство подрядной (генподрядной) организации, ранее выданное разрешение подлежит перерегистрации по заявлению заказчика (застройщика). Такое заявление в срок не позднее двадцати календарных дней со дня произошедших изменений подается в орган, выдавший это разрешение.
В противном случае ранее выданное разрешение утрачивает силу по истечении указанного срока подачи заявления на перерегистрацию.

Ескерту. 119 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
120. Егер объектіні немесе объектілер кешенін кезең-кезеңмен жобалау және салу көзделетін және осындай жобаларға мемлекеттік сараптама сараптамалық сүйемелдеу режимінде (жобалаудың тиісті кезеңдері бойынша тиісті жергілікті оң қорытындылар ресімдей отырып) жүзеге асырылатын жағдайларды қоспағанда, рұқсат объект (кешен) бойынша тұтас құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге беріледі. Көрсетілген жағдайларда құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге (құрылысты бастауға) рұқсат объектінің немесе кешеннің құрамына кіретін жекелеген блок (ғимарат, құрылыс) бойынша, сондай-ақ құрылыстың жекелеген кезеңдерін - қазаншұңқырлар қазу жөніндегі жер жұмыстарын, коммуникациялар төсеу, іргетастар салу жөніндегі және құрылыс-монтаж жұмыстарының құрамына кіретін басқа да жұмыстарды орындауға беріледі.
Ескерту. 120 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
121. Құрылыс – монтаж жұмыстарын (құрылыс бастауға) жүргізуге рұқсат алу үшін өтінушінің ұсынған құжаттары өтініш берілген сәттен бастап жеті жұмыс күні ішінде қарастырылады.
Құрылыс – монтаж жұмыстарын (құрылыс бастауға) жүргізуге рұқсат жобалық құжаттама (жоба – смета) құрамында бекітілген құрылыстың нормативтік ұзақтығының барлық мерзімінде әрекет етеді. Егер объект нормативтік ұзақтық мерзімі ішінде аяқталмаса, тапсырысшы (құрылыс салушы) құрылысты жалғастыру үшін жаңа рұқсат алуы тиіс.
Ескерту. 121 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
122. Құрылысты жалғастыру үшін жаңа рұқсат осы Ереженің 119 тармағы негізінде беріледі.
Ескерту. 122 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
123. Құрылыстың бастапқы тапсырысшысы (құрылыс салушы) немесе құрылыс жүргізген мердігер (бас мердігерлік) үйымының ауысуы кезінде бұрын берілген рұқсат тапсырысшының өтініші бойынша қайта тіркелуге жатады. Мұндай өтініш өзгеріс болған күннен бастап жиырма күнтізбелік күн мерзімінен кешіктірмей рұқсат берген органға беріледі.
Қарсы жағдайда бұрын берілген рұқсат қайта тіркеуге өтініш беру мерзімінің аяқталуы бойынша күшін жояды.

Сноска. Пункт 123 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
13. Порядок прохождения разрешительных процедур на изменение (перепрофилирование, переоборудование, перепланировку, реконструкцию, расширение, капитальный ремонт) существующих объектов недвижимости
124. Лица, заинтересованные в изменении жилых и нежилых помещений в жилых зданиях, а также его иных отдельных частей, и имеющие соответствующее решение местного исполнительного органа, обращаются с заявлением в местные органы государственного архитектурно-строительного контроля, для получения разрешения на производство соответствующих строительно-монтажных работ.
К заявлению прилагаются:
1) копии документов, удостоверяющих право собственности заявителя на изменяемое помещение (часть здания), с предоставлением подлинников для установления государственным органом, рассматривающим заявление, подлинности документов, либо нотариально засвидетельствованное письменное согласие собственника (сособственников) помещений или частей здания на их изменение;
2) проект (эскиз) предполагаемых изменений, выполненный в соответствии с архитектурно-планировочным заданием соответствующего местного органа архитектуры и градостроительства.
Сноска. Пункт 124 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
125. В случаях если планируемая реконструкция (перепланировка, переоборудование) помещений (частей жилого дома) или перенос границ помещений затрагивает интересы собственников других помещений (частей дома), смежных с изменяемыми помещениями (частями дома), то к заявлению должно быть приложено нотариально засвидетельствованное их письменное согласие на эти изменения.
Необходимость получения заказчиком реконструкции (перепланировки, переоборудования) указанного согласия других собственников (сособственников) устанавливается на стадии разработки проекта в порядке, предусмотренном Правилами оформления и выдачи исходных материалов (данных) для проектирования объектов строительства, утвержденными Постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2008 года N 425.
Сноска. Пункт 125 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).

Ескерту. 123 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
13. Бар жылжымайтын объектілерді өзгертуге (қайта кескіндеу, қайта жабдықтау, қайта жоспарлау, қайта құрастыру, кеңейту, күрделі жөндеу) рұқсат беру рәсімдерінің өту тәртібі
124. Тұрғын үй ғимараттарындағы тұрғын және тұрғын емес үй- жайларды, сондай-ақ оның өзге де бөліктерін өзгертуге мүдделі және жергілікті атқарушы органның тиісті шешімі бар адамдар тиісті құрылыс-монтаж жұмыстарын жасауға рұқсат алу үшін жергілікті (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау органдарына өтініш береді.
Өтінішке:
1) өтінішті қарайтын мемлекеттік органның түпнұсқалылығын белгілеуі үшін түпнұсқаларды бере отырып, өтініш берушінің өзгертілетін үй-жайға (ғимараттың бір бөлігіне) меншік құқығын куәландыратын құжаттардың көшірмелері не үй-жайлардың немесе ғимараттың бөліктерінің меншік иесінің (меншік иелерінің) оларды өзгертуге нотариалды куәландырылған жазбаша келісімі;
2) тиісті жергілікті сәулет және қала құрылысы органының сәулет-жоспарлау тапсырмасына сәйкес орындалған ұйғарылып отырған өзгерістердің жобасы (нобай) қоса беріледі.
Ескерту. 124 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
125. Егер жоспарланған үй – жайды (тұрғын үй бөлігін) қайта құрған (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) немесе үй – жай шекарасын көшірген кезде өзгертілетін үй – жайға іргелес басқа үй – жайлар иелерінің мүдделері қозғалатын болса, өтінішке олардың нотариуспен расталған өзгертуге жазбаша келісімі қоса берілуі тиіс.
Қайта құруға (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) тапсырысшының басқа меншік иелерінен көрсетілген келісімді алу қажеттігі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 мамырдағы N 425 Қаулысымен бекітілген Құрылыс объектілерін жобалау үшін бастапқы материалдарды (деректерді) ресімдеу және беру Ережесімен қарастырылған тәртіпте жобаны әзірлеу деңгейінде орнатылады.
Ескерту. 125 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.

126. Отказ в выдаче разрешения на производство строительно-монтажных работ по изменению существующих помещений (частей здания) осуществляется в случаях если:
1) у заявителя отсутствует соответствующее право собственности на изменяемый объект, либо нотариально засвидетельствованное письменное согласие собственника (сособственников) помещения или частей здания на заявленные изменения, а также собственников иных помещений, чьи интересы затрагивают указанные изменения;
2) планируемое изменение предполагает использование помещения (частей здания) для вида деятельности, который запрещен или ограничен нормативными правовыми актами или нормативно-техническими документами;
3) при несоответствии проекта изменений техническим условиям или требованиям государственных нормативов.
Мотивированный отказ выдается заявителю в письменном виде с указанием конкретных нормативных правовых актов и (или) нормативно-технических документов, которым не соответствуют документы заявителя.
При устранении заявителем замечаний, на основании которых был получен мотивированный отказ в выдаче разрешения, повторное заявление рассматривается на общих основаниях.
Сноска. Пункт 126 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
127. Выдача разрешения на производство строительно-монтажных работ по изменению помещений (частей здания) или отказ в его выдаче осуществляется в течении пяти рабочих дней с момента подачи заявления.
Сноска. Пункт 127 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
14. Содержание фасадов зданий и сооружений
128. Руководители предприятий и организаций, в ведении которых находятся здания и сооружения, собственники зданий и сооружений должны обеспечить своевременное производство работ по реставрации, ремонту и покраске фасадов указанных объектов и их отдельных элементов (балконы, лоджии, водосточные трубы и другое), а также поддерживать в чистоте и исправном состоянии расположенные на фасадах информационные таблички, памятные доски.
129. Не допускается самовольное переоборудование фасадов зданий и конструктивных элементов.
130. Собственники и юридические лица, имеющие здания, строения и сооружения на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, должны проводить работы по надлежащему содержанию зданий, строений, сооружений и иных объектов недвижимости на земельных участках в соответствии с градостроительной и проектной документацией, градостроительными нормативами и правилами, экологическими, санитарными, противопожарными и иными специальными нормами, в том числе по проведению ремонта и реставрации фасадов принадлежащих им зданий и сооружений за счет собственных или привлеченных средств.

126. Бар үй – жайларды өзгерту бойынша құрылыс–монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат беруден бас тарту келесі жағдайларда жүзеге асырылады:
1) өтінушіде өзгертілетін объектіге тиісті меншік құқығы немесе өтінген өзгертуге үй – жай немесе ғимарат бөлігі иесінің (бірлескен меншік иесі), сонымен қатар көрсетілген өзгерістер мүдделерін қозғайтын басқа үй – жай иелерінің нотариуспен расталған жазбаша келісімі болмаса;
2) жоспарланған өзгерістер үй - жайды нормативтік–құқықтық актілермен немесе нормативтік–техникалық құжаттармен тыйым салынған немесе шектелген қызмет түрі үшін пайдалану көзделсе;
3) өзгеріс жобасының техникалық талаптарға немесе мемлекеттік нормативтер талаптарына сәйкес болмаса.
Негізделген бас тарту өтінушіге құжаттары сәйкес келмейтін нақты нормативтік құқықтық актілерін және (немесе) нормативтік – техникалық құжаттарды көрсетумен жазбаша түрде беріледі.
Рұқсат беру бойынша алынған бас тартудың негізі болған ескертулерді өтінуші жойған жағдайда қайта жазылған өтініш жалпы негіздерде қарастырылады.
Ескерту. 126 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
127. Үй – жайды (ғимарат бөлігін) өзгерту бойынша құрылыс – монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат беру немесе оны беруден бас тарту өтініші өтініш берілген сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 127 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
14. Құрылыс және ғимарат қасбеттерін күтіп ұстау
128. Құрылыс және ғимарат салуды басқаратын кәсіпорындар мен ұйымдардың басшылары, құрылыс және ғимараттардың меншік иелері жаңғырту, көрсетілген объектілердің қасбеттерін және олардың жекелеген элементтерін (балкон, лоджия, су трубалары және өзгелері) жөндеу және бояу, сонымен қоса қасбетте орналастырылған ескерткіш, ақпараттық тақтаны түзетілген және таза жағдайда ұстау бойынша жұмыс өндірістерін уақытылы қамтамасыз етулері қажет.
129. Ғимарат және конструкциялық элементтердің қасбеттерін өз еркімен қайта жабдықтауға жол берілмейді.
130. Тікелей басқаруға немесе шаруашылыққа құқымен құрылыс, үй, ғимараттары бар меншік иелері және заң тұлғалары қала құрылысы және жоба құжаттамасына, қала құрылысы нормалары мен ережелеріне, экологиялық, санитарлы, өртке қарсы және өзге де арнайы нормаларға сай құрылыс, үй, ғимараттарды және өзге де жылжымайтын объектілерді күтіп ұстау бойынша жұмыстарды жүргізулері қажет. Сонымен қоса жөндеу жұмыстарын өткізу бойынша және оларға жататын құрылыс және ғимараттардың қасбеттерді жаңарту өздерінің немесе қатыстырылғандардың қаражаттары есебінен жүзеге асырылады.

131. В случае если в собственности юридических или физических лиц, в хозяйственном ведении или оперативном управлении юридических лиц находятся отдельные нежилые помещения в нежилых или жилых зданиях, то данным лицам необходимо принять долевое участие в ремонте и реставрации фасадов названных зданий пропорционально занимаемым площадям. При проведении планового сплошного ремонта и реставрации фасада здания или сооружения лица, принимающие в нем долевое участие, могут объединять средства, направляемые на эти цели, в размерах, пропорциональных занимаемым площадям.
132. Арендаторы зданий, помещений и сооружений несут обязательства по ремонту, реставрации и реконструкции фасадов зданий и сооружений в соответствии с условиями договора аренды.
133. Ремонт, реставрация и реконструкция фасадов зданий и сооружений, являющихся памятниками архитектуры, истории или культуры, проводятся в соответствии с охранными обязательствами по согласованию с Управлением охраны памятников и органами архитектуры и градостроительства согласно нормативам и правилам, устанавливаемым правовыми актами Республики Казахстан.
15. Приемка объектов в эксплуатацию завершенного строительства
134. Приемка в эксплуатацию объектов после завершения их строительства, реконструкции, расширения, технического перевооружения, реставрации и капитального ремонта (при полной готовности объектов) осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, государственной приемочной комиссией или приемочной комиссией.
Сноска. Пункт 134 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
135. До оформления государственного акта приемки в эксплуатацию заказчики совместно со строительной организацией и службами города готовят:
1) акты о промежуточной приемке;
2) акты на скрытые работы;
3) акты об испытании оборудования;
4) сертификаты и паспорта на строительные материалы и конструкции;
5) экспертное заключение на проектную документацию;
136. Утвержденный в установленном порядке акт приемки построенного объекта в эксплуатацию является основанием для регистрации объекта в государственном органе регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним.
Сноска. Пункт 136 в редакции решения Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
16. Контроль за осуществлением градостроительной деятельности

131. Тікелей басқаруға немесе шаруашылыққа құқымен меншігінде тұрғын немесе тұрғын емес ғимараттардағы тұрғын емес жеке үй-жайлары бар жеке және заң тұлғалар болса, олар аталған ғимарат қасбеттерін жаңарту және жөндеу жұмыстарына үлесті тең бөлінген алаңда қатысуға міндетті. Егер ғимарат қасбеттерін жаңарту және жөндеу жалпы жоспарлы жөндеу болса, осы бағытқа арналған үлестік тең бөлінген қаражаттарын біріктіре алады.
132. Ғимарат, үй-жай және құрылыс жалдаушылары жөндеу, жаңарту, қасбеттерді қайта құрастыру бойынша жалдау шартының талаптарына сай жауапкершілікте болады.
133. Сәулет, тарих не мәдениет ескерткіштері болып табылатын құрылыс және ғимарат қасбеттерін жөндеу, жаңарту, қайта құрастыру ескерткіштерді қорғау және сәулет және қала құрылысы басқармасы, Қазақстан Республикасының нормалары мен ережелерінде бекітілген құқықтық актілері бойынша қорғау міндеттеріне сәйкес жүргізіледі.
15. Аяқталған құрылыс объектісін пайдалануға қабылдау
134. Құрылыс, қайта құру, кеңейту, техникалық қайта жабдықтау, қайта қалпына келтіру және күрделі жөндеу аяқталғаннан кейінгі (объектілер толық дайын болған жағдайда) объектілерді пайдалануға қабылдау Қазақстан Республикасының заңнамасымен бекітілген тәртіпте жүзеге асырылады.
Ескерту. 134 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
135. Пайдалануға қабылдау мемлекеттік актісін рәсімдегенге дейін тапсырысшылар құрылыс ұйымдарымен және қала қызметтерімен бірге дайындайды:
1) аралық қабылдау туралы актілер
2) жасырын жұмыстарға актілер
3) жабдықтарға сынақ туралы актілер
4) құрылыс материалдары және конструкцияларына сертификаттар және паспорттар
5) жоба құжаттамасына сараптама қорытынды
136. Белгіленген тәртіпте бекітілген құрылысы аяқталған объектіні пайдалануға қабылдау актісі объектіні жылжымайтын мүлікке құқықтарды және олармен келісім – шарттарды тіркейтін мемлекеттік органда тіркеу үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 136 тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
16. Қала құрылысы қызметін жүзеге асыруды бақылау

137. Контроль за осуществлением градостроительной деятельности направлен на обеспечение реализации государственной политики в области градостроительства в соответствии с генеральным планом и иной градостроительной документацией, настоящими правилами застройки, государственными градостроительными нормативами.
17. Ответственность за нарушение настоящих правил
138. За нарушение настоящих Правил физические, юридические, должностные лица несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
139. Контроль за выполнением настоящих правил осуществляют в соответствии с законодательством Республики Казахстан контролирующие и уполномоченные органы, каждый в своей компетенции.
140. Действия и решения уполномоченных органов по настоящим правилам могут быть обжалованы в суде.
18. Заключительные положения

137. Қала құрылысы қызметін жүзеге асыруды бақылау бас жоспарға сәйкес және өзге де қала құрылысы құжаттамаларына, осы салу ережесіне, мемлекеттік қала құрылысы нормаларына сәйкес қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыруды қамтамасыз етуге бағытталған.
17. Осы ережені бұзғаны үшін жауапкершілік
138. Осы ережені бұзғаны үшін жеке, заңды және лауазымды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікке тартылады.
139. Осы ереженің орындалуын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бақылаушы және уәкілетті органдар, әр қайсысы өз құзіреті шегінде бақылайды.
140. Осы ереже бойынша уәкілетті органдардың қызметтері мен шешімдеріне сотта шағымдануы мүмкін.
18. Қорытынды ереже

1. Расстояния следует определять от окон жилых и общественных зданий и от границ земельных участков общеобразовательных школ, детских дошкольных учреждений и лечебных учреждений со стационаром до стен гаража или границ открытой стоянки.
2. Расстояния от секционных жилых домов до открытых площадок вместимостью 101-300 машин, размещаемых вдоль продольных фасадов, следует принимать не менее 50 метров.
3. Для гаражей I-II степеней огнестойкости указанные в приложении 3 расстояния допускается сокращать на 25% при отсутствии в гаражах открывающихся окон, а также въездов, ориентированных в сторону жилых и общественных зданий.
4. Гаражи и открытые стоянки для хранения легковых автомобилей вместимостью более 300 машино-мест и станции технического обслуживания при числе постов более 30 следует размещать вне жилых районов на производственной территории на расстоянии не менее 50 метров от жилых домов. Расстояния определяются по согласованию с органами Государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
5. Для гаражей вместимостью более 10 машин указанные в приложении 3 расстояния допускается принимать по интерполяции.
6. В одноэтажных гаражах боксового типа, принадлежащих гражданам, допускается устройство погребов.
Приложение 4
к Правилам застройки
территории города Караганды
Типовой проект капитального гаража на 1 машиноместо
Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
разрез 1-1                          главный фасад
план                        размер земельного участка
27,5 квадратных метров
Приложение 5
к Правилам застройки
территории города Караганды
Типовой проект металлического гаража на 1 машиноместо
Сноска. Правила дополнены приложением 5 в соответствии с решением Карагандинского городского маслихата от 08.12.2010 N 423 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования).
разрез 1-1                            главный фасад
план                         размер земельного участка
24,0 квадратных метров
Примечания:
1. Расстояния следует определять от окон жилых и общественных зданий и от границ земельных участков общеобразовательных школ, детских дошкольных учреждений и лечебных учреждений со стационаром до стен гаража или границ открытой стоянки.
2. Расстояния от секционных жилых домов до открытых площадок вместимостью 101-300 машин, размещаемых вдоль продольных фасадов, следует принимать не менее 50 метров.

1. Арақашықтықты тұрғын үйлер және қоғамдық ғимараттар терезелерінен және жалпы білім беретін мектептер және мектепке дейінгі балалар мекемелерінен гараж қабырғасына дейін немесе ашық автотұрақ шекарасына дейін анықтау қажет.
2. Арақашықтықты қоныстану аумақтарында орналастырылған қасбеттер бойымен орналастырылған тұрғын үйлерден 101-300 автомашина сиятын ашық алаңға дейін 50 метрден кем емес етіп қолдану қажет.
3. Өртке қарсы 1-2 дәрежедегі гараждар үшін 3 қосымшада көрсетілген арақашықтықты гараждарда ашылатын терезелер, сонымен қатар тұрғын үйлер және қоғамдық ғимараттар жағына шығатын есік болмаған жағдайда 25%-ке дейін қысқартуға болады.
4. Гараждар және жеңіл автомобильдерді сақтауға арналған 300 машина-орын сиятын және ашық автотұрақтардың және күзет постілері 30-дан астам болғанда техникалық қызмет көрсет станциясы тұрғын үйлерден 50 метр арақашықтықта орналастырылуы қажет. Арақашықтық мемлекеттік санитарлы-эпидемиологиялық қадағалау органымен келісім бойынша анықталады.
5. 10 машинадан астам сиымдылықтағы гараждар үшін 3 қосымшада көрсетілген арақашықтық интерполяция бойынша қолдануға жатады.
6. Азаматтардың меншігіне жататын бокс типтес бір қабатты гараждарда погребтерге рұқсат етіледі.
Қарағанды қаласының аумағында
құрылыс салу Ережесіне
4 қосымша
1 машина – орынға күрделі гараждың типтік жобасы
Ескерту. Ереже 4 қосымшамен толықтырылды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
Кесік 1-1                  Бас қасбет
Жоспар                   Жер учаскесінің көлемі 27,5 шаршы метр
Қарағанды қаласының аумағында
құрылыс салу Ережесіне
5 қосымша
1 машина – орынға металл гараждың типтік жобасы
Ескерту. Ереже 5 қосымшамен толықтырылды - Қарағанды қалалық мәслихатының 2010.12.08 N 423 (бірінші рет ресми түрде жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін іске қосылады) шешімімен.
Кесік 1-1                               Бас қасбет
Жоспар                  Жер учаскесінің көлемі 24,0 шаршы метр
Ескертпе:
1. Ара қашықтықты тұрғын үйлер және қоғамдық ғимараттар терезелерiнен және жалпы бiлiм беретiн мектептер және мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнен гараж қабырғасына дейiн немесе ашық автотұрақ шекарасына дейiн анықтау қажет.
2. Ара қашықтықты қоныстану аумақтарында орналастырылған қасбеттер бойымен орналастырылған тұрғын үйлерден 101-300 автомашина сиятын ашық алаңға дейiн 50 метрден кем емес етiп қолдану қажет.

3. Для гаражей I-II степеней огнестойкости указанные в  приложении 3 расстояния допускается сокращать на 25% при отсутствии в гаражах открывающихся окон, а также въездов, ориентированных в сторону жилых и общественных зданий.
4. Гаражи и открытые стоянки для хранения легковых автомобилей вместимостью более 300 машиномест и станции технического обслуживания при числе постов более 30 следует размещать вне жилых районов на производственной территории на расстоянии не менее 50 метров от жилых домов. Расстояния определяются по согласованию с органами Государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
5. Для гаражей вместимостью более 10 машин указанные в приложении 3 расстояния допускается принимать по интерполяции.
6. В одноэтажных гаражах боксового типа, принадлежащих гражданам, допускается устройство погребов.

3. Өртке қарсы 1-2 дәрежедегi гараждар үшiн 3 қосымшада көрсетiлген ара қашықтықты гараждарда ашылатын терезелер, сонымен қатар тұрғын үйлер және қоғамдық ғимараттар жағына шығатын есiк болмаған жағдайда 25 %-ке дейiн қысқартуға болады.
4. Гараждар және жеңiл автомобильдердi сақтауға арналған 300 машина-орын сиятын және ашық автотұрақтардың және күзет постiлерi 30-дан астам болғанда техникалық қызмет көрсет станциясы тұрғын үйлерден 50 метр арақашықтықта орналастырылуы қажет. Арақашықтық мемлекеттiк санитарлы-эпидемиологиялық қадағалау органымен келiсiм бойынша анықталады.
5. 10 машинадан астам сиымдылықтағы гараждар үшiн 3 қосымшада көрсетiлген ара қашықтық интерполяция бойынша қолдануға жатады.
6. Азаматтардың меншiгiне жататын бокс типтес бiр қабатты гараждарда жертөле орнатуға рұқсат етiледi.