Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм
Приказ И.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 апреля 2008 года № 189. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 19 мая 2008 года № 5219. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от от 30 июня 2010 года № 476
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.06.2010 № 476.
В соответствии с подпунктами 1), 3), 14) статьи 17 Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарно-эпидемиологические правила и нормы:
1) " Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, содержанию и эксплуатации дезинфекционно-промывочных станций и комплексных пунктов подготовки крытых вагонов";
2) " Санитарно-эпидемиологические требования к условиям труда и бытового обслуживания монтеров пути";
3) " Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, содержанию и эксплуатации вагонных депо".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Белоног А.А.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту правовой работы и государственных закупок Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Малгаждарова Б.Т.) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора - Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня официального опубликования.
И.о. Министра                              К. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
_____________С. Ахметов
21 апреля 2008 года
Утверждены приказом
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 8 апреля 2008 года N 189
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию,
содержанию и эксплуатации дезинфекционно-промывочных станций и
комплексных пунктов подготовки крытых вагонов"
1. Общие требования
1. Санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, содержанию и эксплуатации дезинфекционно-промывочных станций и комплексных пунктов подготовки крытых вагонов" (далее - санитарные правила) распространяются на физические и юридические лица, деятельность которых связана с проектированием, строительством, содержанием и эксплуатацией дезинфекционно-промывочных станций и комплексных пунктов подготовки крытых вагонов.

"Санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің 2008 жылғы 8 сәуірдегі N 189 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 19 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5219 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 маусымдағы N 476 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.06.30 N 476 бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 1), 3), 14) - тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары бекітілсін:
1) "Дезинфекциялау - жуу станцияларын және жабық вагондарды дайындаудың кешенді пункттерін жобалауға, күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар";
2) "Жол монтерларының еңбек жағдайларына және тұрмыстық қызмет көрсетілуіне қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар";
3) "Вагон депосын жобалауға, күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар".
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (Белоног А.А.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Құқықтық жұмыс және мемлекеттік сатып алу департаменті (Малгаждарова Б.Т.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялауға жіберсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетінің төрағасы - Қазақстан Республикасы Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері А.А. Белоногқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланғаннан күннен кейiн он күнтiзбелiк күн өткеннен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министрдің
міндетін атқарушы                                  Қ. Омаров
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация
Министрі
____________________С. Ахметов
2008 жылғы 8 сәуір
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
міндетін атқарушының
2008 жылғы 8 сәуірдегі
N 189 бұйрығымен бекітілген
"Дезинфекциялау-жуу станцияларын және жабық вагондарды
дайындаудың кешенді пункттерін жобалауға, күтіп-ұстауға
және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық
ережесі мен нормалары 1. Жалпы бөлім
1. "Дезинфекциялау-жуу станцияларын және жабық вагондарды дайындаудың кешенді пункттерін жобалауға, күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары (бұдан әрі - санитарлық ереже) қызметі дезинфекциялау-жуу станцияларын және жабық вагондарды дайындаудың кешенді пункттерін жобалаумен, құрылысымен, күтіп-ұстаумен және  пайдаланумен байланысты жеке және заңды тұлғаларға таратылады.

2. В настоящих санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) дезинфекционно-промывочная станция (далее - ДПС) - объект, предназначенный для осуществления очистки, промывки и дезинфекции грузовых вагонов после перевозки животных и животного сырья;
2) комплексный пункт подготовки крытых вагонов (далее - КППВ) - объект, предназначенный для очистки, промывки и дезинфекционной обработки крытых вагонов после перевозки продовольственных, хозяйственных, сильнодействующих химических веществ и сыпучих опасных грузов;
3) осмотр вагонов - осмотр сохранности груза, целостности пломб, соответствие груза и сопроводительных товарно-транспортных документов.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к территории,
проектированию и застройке зданий
3. При проектировании, размещении, строительстве и реконструкции ДПС и КППВ, а также при вводе в эксплуатацию необходимо наличие санитарно-эпидемиологического заключения о соответствии требованиям настоящих санитарных правил.
Проектирование ДПС и КППВ должно осуществляться в соответствии с требованиями  приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 июля 2005 года N 334 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию производственных объектов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3792 (далее приказ - N 334).
4. Участок, выбираемый под строительство ДПС и КППВ должен быть сухим, не затапливаемым, с уровнем стояния грунтовых вод не выше 1,5 метра (далее - м) от поверхности земли. Участок должен иметь благоустроенную и озелененную санитарно-защитную зону расстоянием от границ ДПС до ближайших жилых зданий, шоссейных дорог и мест выпаса скота не менее 1000 м. На отвод земельного участка и проектную документацию должно быть выдано санитарно-эпидемиологическое заключение.
5. Территория и санитарно-защитная зона ДПС и КППВ должны быть благоустроены, озеленены. Участок должен иметь уклон для отвода талых и ливневых вод в сторону, противоположную от станционных путей и жилых строений.
6. В состав ДПС должны входить следующие помещения: административно-хозяйственный корпус с бытовыми помещениями, санитарные пропускники, участки для проведения обработки вагонов с платформами и местами для выгрузки навоза и его обеззараживания, дезинфекторская, депо с мусоросжигательной печью, склады материально-технического обеспечения, гараж, котельная.

2. Осы санитарлық ережеде мынадай терминдер және анықтамалар қолданылды:
1) дезинфекциялау-жуу станциясы (бұдан әрі - ДЖС) - жануарларды және жануарлардың шикізатын тасымалдаудан кейін жүк вагондарын тазалау, жуу және санитарлық өңдеуге арналған темір жол көлігінің құрылымдық бөлімшелері;
2) жабық вагондарды дайындаудың кешенді пункті (бұдан әрі - ЖВДП) - азық-түліктерді, шаруашылық, мықты әсер ететін химиялық заттарды және төгілетін қауіпті жүктерді тасымалдаудан кейін жабық вагондарды тазалау, жуу және дезинфекциялық өңдеуге арналған темір жол көлігінің құрылымдық бөлімшелері;
3) вагондарды қарау - жүктің дұрыс сақталуын, пломбының бұзылмауын, жүктің және жолдамалық тауар-көлік құжаттарының сәйкестігін қарау.
2. Аумаққа, ғимараттарды жобалауға және тұрғызуға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
3. ДЖС және ЖВДП жобалауда, орналастыруда, құрылысын салғанда және қайта жөндегенде, сондай-ақ пайдалануға бергенде осы санитарлық ереженің талаптарына сәйкестігі туралы санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды болуы қажет.
ДЖС және ЖВДП жобалауда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3792 болып тіркелген "Өндірістік объектілерді жобалауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық ереже және нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 8 шілдедегі N 334 бұйрығының (бұдан әрі - N 334 бұйрық) талаптарына сәйкес жүзеге асырылуы тиіс.
4. ДЖС және ЖВДП құрылысына таңдап алынатын учаске құрғақ, су баспаған болуы, грунт суларының тұрған деңгейі жер бетінен 1,5 метрден (бұдан әрі - м) жоғары емес болуы тиіс. Учаскеде ДЖС-сы шекарасынан жақын тұрғын ғимараттарға, тастақ жолға және мал жайылымынан 1000 м кем емес қашықтыққа дейін көркейтілген және көгалданған санитарлық-қорғау аймағы болуы тиіс. Жер учаскесін таңдауға және жоба құжатына санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды берілуі тиіс.
5. ДЖС және ЖВДП аумағы және санитарлық-қорғау аймағы көркейген, көгалданған болуы тиіс. Учаскеде жиналған және жауын суларын станциялық жолдарға және тұрғын үй құрылысына қарсы орналасқан жаққа шығаруға арналған еңіс болуы тиіс.
6. ДЖС-ның құрамына мыналар енуі тиіс:
тұрмыстық үй-жайлары бар әкімшілік-шаруашылық корпус, санитарлық өткізу бөлімшесі, платформа және көңді түсіруге және оны зарарсыздандыруға арналған орындары бар вагондарға 1, 2, 3-санатта өңдеу жүргізуге арналған учаске, дезинфекциялау бөлмесі, қоқыс жағатын пеші бар депо, материалдық-техникалық қамтамасыз ету қоймасы, гараж, от жағу бөлмесі.

7. Территория ДПС в зависимости от категории обработки вагонов должна быть разделена на три изолированные друг от друга участка.
8. Каждый участок обработки вагонов на ДПС должен иметь свои железнодорожные и автомобильные пути, пешеходные дорожки с твердым покрытием, оборудованные, при их пересечении с железнодорожными путями, настилами и указателями. В ночное время участки должны освещаться.
9. Для общего освещения территорий объектов должны предусматриваться осветительные приборы с газоразрядными источниками света, а при отсутствии газоразрядных ламп - галогенными лампами накаливания мощностью 1-10 киловатт. Освещенность на уровне земли в местах производства работ не должна быть ниже 10 люкс.
10. Выбоины, ямы, места застоя воды должны устраняться подсыпкой шлака, песка, грунта, на автомобильных путях и пешеходных дорожках - асфальтироваться.
11. Не допускается на территории ДПС размещать жилые строения.
12. В состав КППВ должны входить:
1) участок для обработки вагонов с платформами и местами для выгрузки остатков грузов (фураж, бумага, мусор, минеральные удобрения, сера, цемент, известь, шлаковата и другие общепромышленные вещества, строительные грузы);
2) участок для опасных грузов (пестицидов и других сыпучих химических веществ 1, 2, 3 категорий токсичности);
3) помещения для вагономоечных машин;
4) ангары для наружной промывки вагонов, цех для ремонта вагонов;
5) административно-хозяйственный корпус с бытовыми помещениями;
6) склады, гараж, котельная.
13. Участок обработки опасных грузов должен иметь площадку для сбора остатков опасных грузов и обезвреживания сточных и промывных вод, отдельную канализацию.
14. Участок обработки вагонов по 1 категории должен ограждаться проволочным забором и лесозащитной полосой, участок обработки по 2 и 3 категориям - сплошным забором.
15. Санитарные разрывы между участками для обработки вагонов по 1 и 2 категориям должны быть не менее 50 метров (далее - м), 2 и 3 категорий - могут находиться рядом, но разделяться сплошным забором.
16. Территория ДПС и КППВ должна содержаться в чистоте, в летнее время поливаться, в зимнее - очищаться от снега и льда. Отходы должны удаляться с территории на полигоны захоронения в соответствии с требованиями  приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 мая 2005 года N 137 "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию территории населенных мест", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3629 (далее - приказ N 137).
17. Для сбора отходов должны использоваться мусоросборники (контейнеры) с крышками, установленные на бетонированной или асфальтированной площадке, размеры которой должны в три раза превышать площадь основания мусоросборника.

7. ДЖС-ның аумағы вагондарды өңдеу санатына байланысты бір-бірінен оқшауланған үш учаскеге бөлінуі тиіс.
8. ДЖС-дағы вагондарды өңдейтін әрбір учаскеде өздерінің темір жол және автомобиль жолдары, темір жолмен оларды қиылыстыру кезінде төсеніш және нұсқауыштармен жабдықталған беті қатты жаяу өтетін жолдар болуы тиіс. Түнгі мезгілде учаске жарықтануы тиіс.
9. Объектілердің аумақтарын жалпы жарықтандыру үшін шамның газоразрядтық көздері бар жарықтандыру құралдары, ал газоразрядтық шам болмаған кезде - қуаты 1,10 киловатт галогенді қызу шамдары қарастырылуы тиіс. Жұмыс жүргізілетін орындарда жер деңгейіндегі жарық 10 люкстен төмен болмауы тиіс.
10. Ойық жерлерге, шұңқырларға, су жиналған жерлерге шлак, құм, топырақ себілуі, автомобиль жолдары және жаяу өту жолдары - асфальттануы тиіс.
11. ДЖС аумағына тұрғын үй құрылысын салуға рұқсат етілмейді.
12. ЖВДП құрамына мыналар енуі тиіс:
1) платформа және шаруашылық жүктердің қалдықтарын (жемшөп, қағаз, қоқыс, минералды тыңайтқыш, күкірт, цемент, әк, қоқысмақта және басқа да жалпы өндірістік заттар, құрылыс жүктерін) түсіруге арналған орындары бар вагондарды өңдеуге арналған учаске;
2) қауіпті жүктерге (пестицидтерге және уыттың 1, 2, 3-санатындағы басқа да төгілетін химиялық заттарға) арналған учаске;
3) вагон жуу машиналарына арналған үй-жай;
4) вагондардың сыртын жууға арналған аңгарлар, вагондарды жөндеуге арналған цех;
5) тұрмыстық үй-жайы бар әкімшілік-шаруашылық корпус;
6) қоймалар, гараж, қазандық.
13. Қауіпті жүктерді өңдеу учаскесінде қауіпті жүктердің қалдығын жинауға, ағынды және жуынды суларды зарарсыздандыруға арналған алаңша, жеке кәріз болуы тиіс.
14. Вагондарды 1-санатта өңдеу учаскесі сым дуалмен қоршалуы және орман қорғау сызығымен, 2 және 3-санатта өңдеу учаскесі - тұтас дуалмен қоршалуы тиіс.
15. Вагондарды 1 және 2-санатта өңдеуге арналған учаскелердің арасындағы санитарлық алшақтық 50 метрден (бұдан әрі - м) кем болмауы, 2 және 3-санатта өңдеу - қатар болуы мүмкін, бірақ тұтас дуалмен бөлінуі тиіс.
16. ДЖС және ЖВДП аумағы таза күтіп-ұсталуы, жазда - су құйылуы, қыста - қардан және мұздан тазартылуы тиіс. Қалдықтар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3629 болып тіркелген "Елді-мекендер аумағын күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" туралы Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 24 мамырдағы N 137 бұйрығының (бұдан әрі - N 137 бұйрық) талаптарына сәйкес аумақтан көму полигонына үнемі шығарылуы тиіс.
17. Тұрмыстық қалдықтарды жинау үшін, размері қоқыс салғыш контейнердің негізгі ауданынан үш есе үлкен болатын бетондалған немесе асфальтталған алаңшада орнатылған, қақпағы бар металл қоқыс салғыш (контейнер) қолданылуы тиіс.

18. Контейнеры должны располагаться на расстоянии не ближе 25 м и не более 100 м от производственных и вспомогательных помещений. Удаление отходов должно производиться при накоплении не более чем на 2/3 емкости контейнера. Контейнеры должны промываться один раз в неделю.
19. При въезде (выезде) и входе (выходе) с территории предприятия у ворот должны быть устроены дезинфекционные барьеры в виде кюветов, заполняемых раствором дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан. Очистка дезинфекционного барьера и замена дезинфицирующего раствора должна проводиться не реже двух раз в смену.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к водоснабжению и
канализации
20. Для промывки вагонов, приготовления дезинфекционных растворов (аэрозолей), полива территории должен оборудоваться технический водопровод.
21. Вода, используемая для питьевых и хозяйственно-бытовых нужд должна соответствовать требованиям  приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2004 года N 506 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2999.
22. Соединение хозяйственно-питьевого и технического водопроводов не допускается. Системы водоснабжения должны быть раздельными, трубопроводы - окрашены в отличительные цвета. В точках разбора воды должны быть надписи "питьевая", "техническая".
23. Горячая вода должна подаваться к промывочным платформам под давлением не менее 10 атмосфер при выходе из шланга (брандспойта) и температурой не ниже плюс 60 градусов Цельсия (далее -  о С).
24. Сбор производственных и ливневых стоков должен проводиться раздельно с каждого участка обработки вагонов.
25. Межрельсовые участки должны оборудоваться канализационными лотками, колодцами и закрываться решетками.
26. Площадки проведения биотермического обеззараживания навоза на ДПС должны оборудоваться центральными желобками (глубина и ширина 0,5 м) и боковыми канавками (0,25 х 0,3 м). Центральный желоб перед загрузкой площадки навозом должен быть закрыт решеткой.
27. Сточные воды из зоны обработки вагонов по 1 категории на ДПС должны собираться в лотки, проходить механическую очистку на сетчатых заграждениях, песколовках, отстаивание в сборных колодцах, после обеззараживания удаляться с территории. При сбросе стоков в коллектор городской канализации, имеющей очистные сооружения с системой обеззараживания, должна проводиться механическая их очистка.

18. Контейнерлер өндірістік және қосалқы үй-жайлардан 25 м жақын емес және 100 м алыс емес қашықтықта орналасуы тиіс. Қоқысты шығару контейнер сыйымдылығының 2/3-сі толған кезде жүргізілуі тиіс. Контейнерлер аптасына 1 рет жуылуы тиіс.
19. Кәсіпорын аумағына келу (кету) және кіру (шығу) кезінде қақпа алдында Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялау ерітіндісімен толтырылған кювет түріндегі дезинфекциялық барьер қойылуы тиіс. Қысқы кезеңде кюветтер дезинфекциялау ерітінділерін жылытуға арналған құрылғымен жабдықталуы тиіс. Дезинфекциялық барьерді тазалау және дезинфекциялау ерітінділерін ауыстыру аусымда 2 реттен кем жүргізілмеуі тиіс.
3. Сумен қамтамасыз етуге және кәрізге қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
20. Вагондарды жуу, дезинфекциялау ерітінділерін дайындау (аэрозоль), аумаққа су себу үшін техникалық су құбырымен жабдықталуы тиіс.
21. Ауызсу және шаруашылық-тұрмыстық қажеттілік үшін пайдаланылатын су Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2999 болып тіркелген "Шаруашылық-ауызсумен қамтамасыз ету және мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындары бойынша санитарлық ереже және нормаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2004 жылғы 28 маусымдағы N 506 бұйрығының (бұдан әрі - N 506 бұйрық) талаптарына сәйкес болуы тиіс.
22. Шаруашылық-ауызсуды техникалық су құбырымен қосуға рұқсат етілмейді. Сумен қамтамасыз ету жүйесі бөлек болуы, құбырлар - ажырату түсімен боялуы тиіс. Су тарату жерлерінде "ауызсу", "техникалық" деген жазулар болуы тиіс.
23. Ыстық су жуу платформасына шлангіден шығарда 10 атмосферадан кем емес қысыммен және 60 Цельсий градус (бұдан әрі - 0 С) температурадан төмен болмауы тиіс.
24. Өндірістік және жауын суларын жинау вагондарды өңдейтін әрбір учаскеден бөлек жүргізілуі тиіс.
25. Рельсаралық учаске кәріз астауымен, құдықпен жабдықталуы және торлармен жабылуы тиіс.
26. ДЖС-да көңді биотермикалық зарарсыздандыру алаңшасы (тереңдігі және ені 0,5 м) орталық науамен және (0,25 х 0,3 м) бүйірлік су ағатын арықпен жабдықталуы тиіс. Орталық науа алаңшаға  көң түсірудің алдында тормен жабық болуы тиіс.
27. ДЖС-да вагондарды 1-санатта өңдеу аймағынан шығатын ағынды сулар астауға жиналып, тор көзді бөгеттерден, құмнан механикалық тазалаудан өтуі, жинау құдықтарында тұндырылуы, зарарсызданған соң аумақтан шығарылуы тиіс. Зарарсыздандыру жүйесі бар тазалау ғимараттарының қалалық кәріз коллекторына ағынды суларды жинау кезінде оларды механикалық тазалаудан өткізу тиіс.

28. Для обеззараживания сточных вод на ДПС после обработки вагонов по 2 категории должно предусматриваться устройство вертикальных отстойников. Сточные воды должны перекачиваться в помещение биофильтров через промежуточные отстойники. Перед выпуском стоки должны проходить через ершовый смеситель с применением дезинфицирующих растворов. Осадки, образующиеся при очистке сточных вод из зоны обработки вагонов по 2 категории, должны собираться и направляться на биотермическое обеззараживание путем компостирования.
29. Сточные воды после обработки вагонов по 3 категории по лоткам через сетчатые заграждения должны собираться в сборный бетонированный колодец, перекачиваться в автоклавы с последующим сбросом в городской коллектор.
30. Сточные воды из общей зоны обработки вагонов на КППВ должны проходить механическую очистку на сетчатых заграждениях, песколовках, отстаивание в сборных колодцах, после отстоя и обеззараживания удаляться в коллектор городской канализации, имеющей свои очистные сооружения. Остатки различных грузов (минеральные удобрения, строительные грузы) в виде твердого шлака должны вывозиться на полигоны токсичных отходов.
31. Для очистки сточных вод на КППВ после обработки вагонов из-под сыпучих химических грузов должны быть сооружения для сбора, очистки, нейтрализации и обезвреживания.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к вентиляции,
отоплению и освещению
32. Системы отопления, вентиляции и кондиционирования воздуха должны обеспечивать в производственных помещениях ДПС, КППВ оптимальные микроклиматические параметры в соответствии с  приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 июля 2005 года N 355 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к воздуху производственных помещений" зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3789.
33. В качестве теплоносителя для систем отопления и вентиляции производственных помещений должны применять горячую воду с температурой не выше 150  о С. Допускается применять в качестве теплоносителя водяной пар высокого давления с температурой не выше 130  о С.
34. Отопительные приборы систем водяного и парового отопления должны иметь гладкую поверхность, допускающую доступную очистку.
35. Помещения ДПС и КППВ должны иметь механическую приточно-вытяжную вентиляцию, административные и бытовые помещения - вентиляцию с естественным или механическим побуждением.
36. Технологическое оборудование и процессы, сопровождающиеся выделением вредных веществ, должны быть оборудованы устройствами местной вытяжной вентиляции (местные отсосы), встроенными в оборудование или максимально приближенными к зоне выделения вредных веществ.

28. ДЖС-да вагондарды 2-санатта өңдеген соң ағынды суларды зарарсыздандыру үшін тігінен қойылған тұндырғы құрылғылары қарастырылуы тиіс. Ағынды сулар аралық тұндырғылар арқылы үй-жайдың биосүзгісіне сорып алынуы тиіс. Ағынды суларды жіберер алдында дезинфекциялық ерітінділерді пайдалану арқылы щеткалы араластырғыш арқылы өтуі тиіс. Вагондарды 2 санатта өңдеу аймағынан шығатын ағынды суларды тазалау кезінде пайда болатын тұнбалар жиналуы және компостирлеу жолымен биотермикалық зарарсыздандыруға жіберілуі тиіс.
29. Тор көзді бөгеттер арқылы астау бойынша вагондарды 3 санатта өңдеген соң ағынды сулар бетондалған жинау құдығына жиналуы, қалалық коллекторға жіберілуі үшін автоклавтарға айдалуы тиіс.
30. ЖВДП-да вагондарды өңдеудің жалпы аймағынан шығатын ағынды сулар тор көзді бөгеттерден, құмнан механикалық тазалаудан өтуі, жинау құдықтарында тұндырылуы, тұндырылған және зарарсызданған соң өзінің тазалау имараты бар қалалық кәріз коллекторына шығарылуы тиіс. Қатты шлак түріндегі әртүрлі жүктердің қалдықтары (минералды тыңайтқыш, құрылыс жүктері) уытты қалдықтар полигонына шығарылуы тиіс.
31. ЖВДП-да төгілетін химиялық жүктердің вагондарын өңдеуден соң ағынды суларды тазалау үшін жинауға, тазалауға бейтараптауға және зарарсыздандыруға арналған имараттар болуы тиіс.
4. Желдеткішке, жылуға және жарыққа қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
32. Жылу, желдеткіш және ауа баптау жүйелері ДЖС, ЖВДП өндірістік үй-жайлардағы оңтайлы микроклиматтық параметрлерін Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3789 болып тіркелген "Өндірістік үй-жайлардың ауасына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 14 шілдедегі N 355 бұйрығына сәйкес қамтамасыз етуі тиіс.
33. Өндірістік үй-жайлардағы жылу және желдеткіш жүйелеріне жылу тарату ретінде 150  0 С артық емес температурадағы ыстық су қолданылуы тиіс. 130  0 С-тан артық емес температурасы бар жоғары қысымдағы су буын жылу таратушы ретінде қолдануға рұқсат етіледі.
34. Су және бу жылуы жүйелерінің оңтайлы аспаптарының беті тазалауға ыңғайлы болатындай тегіс болуы тиіс.
35. ДЖС және ЖВДП-ның үй-жайларында механикалық сыртқа тарату желдеткіші, әкімшілік және тұрмыстық үй-жайларда - табиғи немесе механикалық таралатын желдеткіш болуы тиіс.
36. Зиянды заттар бөлетін технологиялық жабдықтар және процестер жабдыққа жанаса орналасқан немесе зиянды заттар бөлінетін аймаққа максималды жақындатылған жергілікті сору желдеткішінің (жергілікті сору) құрылғысымен жабдықталуы тиіс.

37. С целью снижения вредного воздействия шума должны использоваться средства индивидуальной защиты органа слуха.
38. Воздух, удаляемый из производственных помещений системами местной и общеобменной вытяжной вентиляции, содержащий вредные (или неприятно пахнущие) вещества, должен подвергаться очистке, согласно требованиям  приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 августа 2004 года N 629 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по эпидемиологии и гигиене", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3076.
39. Для естественного проветривания должны быть предусмотрены во всех помещениях форточки, фрамуги и створы рам, жалюзийные решетки с приспособлениями для их открывания и фиксации. Окна должны открываться в помещение.
40. Для удаления дыма из котельных и пароформалиновой смеси из рабочей камеры депо обработки вагонов по 3 категории ДПС, помещения должны иметь вытяжную вентиляцию с механическим побуждением, а в смежных с ними помещениях - приточную.
41. В производственных помещениях температура воздуха должна быть не ниже плюс 18  о С и не выше плюс 22  о С, относительная влажность воздуха 50 - 75 процентов. Максимальная температура на поверхности отопительных приборов не должна превышать 120  о С для водяной и 110  о С для паровой систем отопления.
42. На производственных участках ДПС, КППВ должно предусматриваться естественное, общее и местное искусственное освещение. Конструкция световых фонарей и оконных проемов должна обеспечивать легкий доступ для проведения их очистки.
43. Искусственное освещение допускается в помещениях с кратковременным (не более трех часов) пребыванием рабочих и на рабочих местах, где не ведется зрительное наблюдение за производственным процессом.
44. Для местного освещения при обработке вагонов на ДПС, КППВ должны применяться переносные светильники с брызгозащитной и небьющейся арматурой и магнитными держателями. Для переносных светильников должны предусматриваться устройства для подключения к низковольтному напряжению 12 вольт. В качестве дополнительных источников местного освещения должны применяться ручные аккумуляторные фонари.
5. Санитарно-эпидемиологические требования к участкам
проведения санитарной обработки вагонов
45. В климатических зонах, где температура зимой не опускается ниже минус 10-15  о С, площадки проведения обработки вагонов на ДПС по 1 и 2 категориям и КППВ должны быть открытого типа, ниже этих параметров - закрытого.
46. Железнодорожные пути у площадок обработки вагонов должны иметь боковой наклон в сторону противоположную от промывочной платформы.

37. Шудың зиянды әрекетін төмендету мақсатында есту мүшесінің жеке қорғаныш құралы пайдаланылуы тиіс.
38. Өндірістік үй-жайлардағы құрамында зиянды заттар бар (немесе жағымсыз исі бар) жергілікті және жалпы айналым сору желдеткішінің жүйелерінен шығатын ауа Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3076 болып тіркелген "Эпидемиология және гигиена бойынша санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2004 жылғы 18 тамыздағы N 629 бұйрығына сәйкес тазалауға жатуы тиіс.
39. Табиғи желдету үшін барлық үй-жайларда форточкалар, фрамугтер және жарма терезелер, ашу және қайта оңай жабылуға бейімделген терезе жапқыш торлар қарастырылуы тиіс. Үй-жайдағы терезе әйнектері ішке ашылуы тиіс.
40. ДЖС-да вагондарды 3-санатта өңдеу депосының жұмыс камераларынан шыққан пароформалиндік қоспаларды және қазандықтан шыққан түтіндерді шығару үшін үй-жайда механикалық іске қосылатын сору желдеткіші, ал олармен аралас үй-жайларда - сыртқа тарату желдеткіші болуы тиіс.
41. Өндірістік үй-жайларда ауа температурасы плюс 18  0 С-тан төмен емес және плюс 22  0 С жоғары емес, ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 50-75 процент болуы тиіс. Жылыту құралдары бетінің максималды температурасы сумен жылыту үшін 120  0 С, бумен жылыту жүйесі үшін 110  0 С жоғары болмауы тиіс.
42. ДЖС және ЖВДП-ның өндірістік учаскелерінде табиғи, жалпы және жергілікті жасанды жарық қарастырылуы тиіс. Жарық шамдарының және терезе жақтауларының құрылымы оларды тазалау үшін жеңіл болуды қамтамасыз етуі тиіс.
43. Жұмысшылардың аз уақыт (үш сағат) болатын үй-жайларында және өндірістік процесті көзбен бақылау жүргізілмейтін жұмыс орындарында жасанды жарыққа рұқсат етіледі.
44. ДЖС және ЖВДП-да вагондарды өңдеу кезінде жергілікті жарық үшін шашыраудан қорғанышы және сынбайтын арматуралары және магнитті ұстатқышы бар тасымалданатын шамшырақтар қолданылуы тиіс. Тасымалданатын шамшырақтар үшін 12 вольтты төмен вольттағы кернеулікке қосу үшін құрылғылар қарастырылуы тиіс. Жергілікті жарықтың қосымша көздері ретінде аккумуляторлы қол шамдар қолданылуы тиіс.
5. Вагондарға санитарлық өңдеу жүргізу учаскесіне
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
45. Қыста температура 10-15  0 С төмен түспейтін климаттық аймақтарда ДЖС-да және ЖВДП-да вагондарға 1 және 2-санатта өңдеу жүргізу алаңшасы ашық түрде, осы параметрлерден төмен болса - жабық болуы тиіс.
46. Вагондарды өңдеу алаңшаларындағы темір жолдар жуу платформасына қарсы жаққа бүйірлей еңістеу болуы тиіс.

47. Промывочные платформы на открытой площадке или участке допускается оборудовать деревянными настилами.
48. К платформам должны быть подведены трубопроводы горячей и холодной воды, дезинфицирующих, нейтрализующих и обезвреживающих растворов, а также низковольтная электросеть. Количество и расположение кранов (гидрантов), длина брандспойтов должны обеспечивать промывку не более двух четырехосных вагонов из одной точки подключения.
49. Для проведения внутренней и наружной промывки и сушки вагонов должны устанавливаться вагономоечные и сушильные машины. Допускается обработка вагонов горячей водой из брандспойтов.
50. Вспомогательные производственные помещения и площадки, оборудование и инвентарь после окончания работы должны очищаться, промываться и дезинфицироваться средствами, разрешенными к применению в Республике Казахстан. Уборочный инвентарь должен храниться в закрывающихся шкафах рядом с местами его применения. Уборка помещений туалетных, комнаты гигиены женщин, помещений умывальников, гардеробных, приема пищи и санитарного пропускника должна проводиться в течение рабочего дня и по окончании работы каждой смены с применением горячей воды, моющих и дезинфицирующих средств, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
51. В производственных помещениях и на промывочных площадках должны устанавливаться умывальники с подводом горячей и холодной воды и электросушилки.
6. Санитарно-эпидемиологические требования к ДПС для
проведения обработки вагонов
52. В зависимости от характера и опасности перевозимого в вагонах груза технологические процессы дезинфекции и промывки вагонов подразделяются на три категории.
Обработке по первой категории на ДПС подлежат грузовые вагоны после перевозки:
1) здоровых домашних и диких животных из пунктов, благополучных по заразным болезням;
2) мясо и мясопродукты от здоровых животных;
3) сырье от здоровых животных;
4) кожевенное сырье, с отрицательным результатом исследования на сибирскую язву, животноводческое сырье небойенского происхождения, заготовленное в пунктах, благополучных по инфекционным болезням, за исключением сборной и полевой кости;
5) шерсть, в том числе импортная, подвергнутая горячей мойке на фабриках первичной обработки шерсти.
53. Обработке по второй категории на ДПС подлежат вагоны после перевозки:
1) домашних и диких животных, больных, подозрительных на заболевание или подозреваемых в заражении болезнями;
2) мясо, сырье животного происхождения и яйца из неблагополучных по заразным болезням хозяйств;
3) животных из других стран и кожевенное сырье бойенского происхождения;

47. Ашық алаңшадағы немесе учаскедегі жуу платформаларын ағаш төсеніштермен жабдықтауға рұқсат етіледі.
48. Платформаларға ыстық және салқын су құбыры, дезинфекциялау, бейтараптау және зарарсыздандыру ерітінділері, сондай-ақ төменгі вольттық электр желісі келіп тұруы тиіс. Крандардың (гидранттар) саны және орналасуы, брандспойттың ұзындығы бір нүктеге қосылатын екі төртосьті вагондардан кем емес жууды қамтамасыз етуі тиіс.
49. Вагондардың ішін және сыртын жуу және кептіру жүргізу үшін вагон жуу және кептіру машиналары орнатылуы тиіс. Вагондарды бранспойттағы ыстық суымен өңдеуге рұқсат етіледі.
50. Қосалқы өндірістік үй-жайлар және алаңшалар, жабдықтар және мүккамалдар жұмыс аяқталған соң тазартылуы, жуылуы және дезинфекциялануы Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген заттармен жүргізілуі тиіс. Жинау мүккамалдар оларды қолдану орындарының қасында жабылатын шкафтарда сақталуы тиіс. Дәретхана үй-жайларын, әйелдер гигиенасы бөлмелерін, қол жуу, киім ілетін, тамақ ішетін, санитарлық өткізу үй-жайларын жинау ыстық суды, жуу және дезинфекциялау Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген заттарды қолдану арқылы, жұмыс кезінде және әрбір ауысым жұмысы аяқталған соң жүргізілуі тиіс.
51. Өнеркәсіптік үй-жайларда және жуу алаңшаларында ыстық және салқын су келіп тұратын қолжуғыш және электрлі кептіргіш орнатылуы тиіс.
6. Вагондарға өңдеу жүргізу үшін ДЖС-на қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
52. Вагондармен тасымалданатын жүктердің сипатына және қауіптілігіне байланысты вагондарды дезинфекциялаудың және жуудың технологиялық процесі үш санатқа бөлінеді.
ДЖС-да жүк вагондарын бірінші санатта өңдеуге келесі:
1) жұқпалы ауру бойынша қолайлы пункттердің ауырмаған үй және жабайы жануарларын;
2) ауырмаған жануарлардың еттерін және ет өнімдерін;
3) ауырмаған жануарлардың шикізаттарын;
4) күйдіргі ауруына зерттегенде нәтижесі теріс болған тері шикізатын, даладан жиналған және жан-жақтан құралған сүйектерді қоспағанда қасапханада сойылмаған, жұқпалы аурулар жоқ пункттерде дайындалған мал шаруашылығының шикізатын;
5) жүн, оның ішінде жүнді алғашқы өңдеу фабрикасында ыстық сумен жуылып, сырттан әкелінген жүнді тасымалдаған соң жатқызылады.
53. ДЖС-да вагондарды екінші санатта өңдеуге келесі:
1) ауруға күдікті немесе ауру жұқтыруға күдікті ауыратын үй және жабайы жануарларды;
2) жұқпалы ауру бойынша қолайсыз шаруашылықтағы малдың еті, шикізаты және жұмыртқаларын;
3) басқа елдердің жануарлары және қасапханада сойылған тері шикізатын;

4) шерсть, не подвергнутую горячей мойке;
5) импортную шерсть;
6) импортное мясо.
54. Обработке по третьей категории на ДПС подлежат вагоны, если:
1) при перевозке или выгрузке были обнаружены животные больные или подозрительные на заболевания сибирской язвой, эмфизематозным карбункулом, сапом, столбняком, брадзотом овец, эпизоотическим лимфангоитом, орнитозом, ящуром, африканской чумой свиней;
2) при перевозке или выгрузке обнаружены трупы животных;
3) перевозились кожевенное сырье небойенского происхождения и не исследованное на сибирскую язву, полевую или сборную кость, импортное сырье животного происхождения, не подвергшееся горячей обработке.
55. Все подлежащие санитарной обработке вагоны на КППВ должны подразделяться на 3 группы:
1) крытые вагоны, в которых перевозилось зерно, мука, жмыхи, комбикорм, фураж, сахар, крупы, бумага, текстиль, тарные грузы и другие инертные не загрязняющие грузы;
2) крытые вагоны, в которых перевозились различные хозяйственные грузы (минеральные удобрения, алебастр, цемент, магнезит, известь, сажа, сера, тринатрийфосфат, древесный уголь, стеклянное волокно, шлаковата, являющиеся грузами малоопасными;
3) крытые вагоны, цистерны в которых перевозились нефтепродукты, сильнодействующие химические вещества, огнеопасные и легковоспламеняющиеся жидкости, пестициды и другие сыпучие опасные грузы, относящиеся к 1, 2 и 3 классам опасности; при этом вагоны должны обрабатываться на отдельных путях с обособленной площадкой для сбора остатков опасных грузов, отдельной канализационной системой для очистки, нейтрализации и обезвреживания сточных и промывных вод перед их сбросом на очистные сооружения.
56. Обработка вагонов, загрязненных радиоактивными веществами, на ДПС и КППВ допускается при наличии системы специальной канализации или использовании специальных контейнеров для радиоактивных отходов, оборудованных контрольно-пропускными пунктами для радиационного контроля.
57. ДПС для проведения обработки вагонов по 3 категории должен включать в себя: дезинфекционную камеру (далее - дезкамера) с железнодорожными путями (одним или двумя), помещение навозосжигательной печи, автоклавное отделение.
58. По обеим сторонам пути в рабочей камере ДПС должны устанавливаться промывочные платформы с подводкой пара, горячей и холодной воды, дезинфицирующих растворов. В дезкамере между железнодорожными путями должен оборудоваться экран. Дезкамера должна оборудоваться вытяжной механической вентиляцией.
59. В навозосжигательном помещении должна устанавливаться печь периодического действия с топкой полного сгорания для сжигания остатков грузов и съемного оборудования, удаляемых из вагонов. Доставка остатков груза и съемного оборудования к печи должна проводиться в герметичных контейнерах.

4) ыстық сумен жуылмаған жүнді;
5) сырттан әкелінген жүнді;
6) сырттан әкелінген еттерді тасымалдаған соң жатқызылады.
54.  Егер:
1) тасымалдау немесе түсіру кезінде ауру екені немесе күйдіргі, эмфизематозды шиқан, сап, сіреспе, қой ауруы, эпизоотикалық лимфа тамырларының қабынуы, құстар қоздыратын жұқпалы аурулар, аусыл, шошқаның африкандық оба ауруларына күдікті жануарлар анықталса;
2) тасымалдау немесе түсіру кезінде жануарлардың өлімтігі анықталса;
3) қасапханада сойылмаған және күйдіргіге зерттелмеген тері шикізаты, далалық және жиналған сүйектер, ыстық өңделмеген жануар тұқымының сырттан әкелінетін шикізаты тасымалданса ДЖС-да вагондар үшінші санатта өңдеуге жатқызылады.
55. ЖВДП-да санитарлық өңдеуге жататын барлық вагондар 3 топқа бөлінуі тиіс:
1) астық, ұн, күнжара, қоспажем, жемшөп, қант, жарма, қағаз, тоқыма, ыдысқа салынатын жүктер және басқа да ластамайтын инертті жүктерді тасымалдаған жабық вагондар;
2) аз қауіпті жүк болып табылатын әртүрлі шаруашылық жүктерді (минералды тыңайтқыш, алебастр, цемент, магнезит, күйе, күкірт, тринатрифосфат, ағаш көмір, әйнек талшығы, қоқысмақта) тасымалдаған жабық вагондар;
3) мұнай өнімдерін, қатты әсер ететін химиялық заттарды, өрттен қауіпті және тез тұтанатын сұйықтықтарды, пестицидтерді және қауіптіліктің 1, 2 және 3-класына жататын басқа да төгілетін қауіпті заттарды тасымалдаған жабық вагондар, цистерналар; ол үшін вагондар ағынды және жуынды суларды тазалау имаратына жіберу алдында тазалауға, бейтараптауға және зарарсыздандыруға арналған жеке кәріз жүйесі, қауіпті жүктердің қалдықтарын жинауға арналған бөлек алаңшасы бар жеке жолдарда зарарсыздануы тиіс.
56. ДЖС және ЖВДП-да радиоактивтік заттармен ластанған вагондарды өңдеу арнайы кәріз жүйесі болған кезде немесе радиациялық бақылауға арналған бақылау-өткізу пунктімен жабдықталған радиоактивтік қалдықтарға арналған арнайы контейнерлерді пайдалану кезінде рұқсат етіледі.
57. Вагондарға 3-санатта өңдеу жүргізуге арналған ДЖС-да мыналар болуы тиіс: (бір немесе екі) темір жолы бар дезинфекциялық камера (бұдан әрі - дезкамера), көң жағатын пеші бар үй-жай, автоклав бөлімшесі.
58. ДЖС жұмыс камерасында жолдың екі жағына бу, ыстық және салқын су, дезинфекциялау ерітінділері келіп тұратын жуу платформасы орнатылуы тиіс. Темір жолдардың арасындағы дезкамера экранмен жабдықталуы тиіс. Дезкамера механикалық сору желдеткішімен жабдықталуы тиіс.
59. Көң жағатын үй-жайда жүк қалдықтарының және вагондардан шығарылатын алмалы-салмалы жабдықтардың жағылуы үшін толық жанып кететін ағымдағы әсер пеші орнатылуы тиіс. Жүк қалдықтарын және алмалы-салмалы жабдықтарды пешке әкелу герметикалық контейнермен жүргізілуі тиіс.

7. Санитарно-эпидемиологические требования к дезинфекционному
отделению ДПС и КППВ
60. В дезинфекционном отделении должен предусматриваться следующий набор помещений: для хранения запаса дезинфицирующих средств, приготовления рабочих растворов, насосной для подачи дезинфицирующих растворов к промывочным платформам, лаборатория. Все помещения должны быть изолированы друг от друга.
61. Все помещения должны быть оснащены приточно-вытяжной механической вентиляцией, достаточным освещением и подводкой горячей и холодной воды. Помещение склада должно быть отапливаемым, сухим, со стенами, покрытыми плиткой или масляной краской, без окон, пол (цемент, асфальт) с уклоном в сторону канализационных приемников. Помещение для приготовления дезинфицирующих растворов должно оборудоваться локальной вытяжной вентиляцией, под которой проводится их вскрытие и развес, мерными емкостями для приготовления растворов.
62. Дезинфицирующие средства должны храниться в неповрежденной таре на стеллажах, обитых металлом, поддонах. Каждая единица хранения должна иметь четкие трафареты (наименование вещества, дата изготовления, срок хранения).
63. Для работы с дезинфицирующим раствором должно предусматриваться отдельное здание с двумя помещениями: хлораторной и контейнерной. В хлораторной должна размещаться металлическая емкость для дезинфицирующих средств, устанавливаемая на высоте 2-2,5 м от пола, мерный сосуд на 120-150 литров, реакторы из антикоррозийного металла по 1-2 кубических метра (далее - м 3 ), баллоны с жидким хлором. Контейнерная должна оборудоваться контрольными весами для взвешивания баллонов с жидким хлором, тельфером. Площадь контейнерной должна быть не менее 20 квадратных метров (далее - м 2 ).
64. Для подачи дезинфицирующего раствора к платформе должен прокладываться утепленный трубопровод.
65. Лабораторные помещения должны быть светлыми, с естественным освещением. Стены должны покрываться плиткой или масляной краской на высоту не менее 2 м. В лаборатории должен быть оборудован вытяжной шкаф, для мытья посуды - мойка.
66. Процессы приготовления, подачи и нанесения дезинфицирующих средств, а также все погрузочно-разгрузочные работы должны быть механизированы.
8. Санитарно-эпидемиологические требования к технологическому
процессу обработки вагонов
67. Содержимое вагонов, поступающих на санитарную обработку по 1 и 2 категориям, перед выгрузкой должно быть увлажнено водой, поступающих в депо для обработки по 3 категории - дезинфицирующим раствором.
68. Очистка содержимого вагона и оборудования должна проводиться до полного удаления загрязнений. Остатки грузов из вагонов, обрабатываемых на ДПС:

7. ДЖС және ЖВДП-ның дезинфекциялау бөлімшелеріне
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
60. Дезинфекциялау бөлімшесінде мынадай үй-жайлар қарастырылуы тиіс: дезинфекциялау құралдарының артығын сақтауға, жұмыс ерітінділерін дайындауға арналған, жуу платформаларына, зертханаларға дезинфекциялау ерітінділерін беруге арналған сорап бөлмесі. Барлық үй-жайлар бір-бірінен оқшау болуы тиіс.
61. Барлық үй-жайлар сыртқа тарату желдеткішімен, жеткілікті жарықпен және ыстық және салқын сумен жабдықталуы тиіс. Қойманың үй-жайлары жылытылуы, құрғақ, плита жапсырылған немесе майлы бояумен боялуы қабырғасы болуы, терезесіз болуы, едені (цемент, асфальт) кәрізге қарай еңістеу болуы тиіс. Дезинфекциялау ерітінділерін дайындауға арналған үй-жай оларды ашу және өлшеу жүргізілетін локальды сору желдеткішімен, жұмыс ерітінділерін дайындауға арналған өлшем сыйымдылығымен жабдықталуы тиіс.
62. Дезинфекциялау құралы сөрелерде бұзылмаған ыдыста, металлмен қапталып, астына тұғырық қойылып сақталуы тиіс. Сақталатын әрбір заттың нақты трафареты (заттың атауы, дайындау уақыты, сақтау мерзімі) болуы тиіс.
63. Дезинфекциялық ерітінділермен жұмыс жасау үшін екі: хлораторлық және контейнерлік үй-жайы бар жеке ғимарат қарастырылуы тиіс. Хлораторлық үй-жайда еденнен 2-2,5 м биіктікте орнатылатын дезинфекциялау құралдарына арналған металл сыйымдылық ыдыс, 120-150 литрлік өлшем ыдысы, 1-2 текше метр (бұдан әрі- м 3 ) тот баспайтын металлдың реакторы, сұйық хлоры бар баллон орналасуы тиіс. Контейнерлік үй-жай сұйық хлоры бар баллондарды өлшеуге арналған  бақылау таразысымен, тельфермен жабдықталуы тиіс. Контейнерлік үй-жайдың ауданы 20 шаршы метрден (бұдан әрі- м 2 ) кем болмауы тиіс.
64. Платформаға дезинфекциялау ерітіндісін беру үшін құбыр қапталуы тиіс.
65. Зертханалық үй-жай жарық, табиғи жарықпен болуы тиіс. Қабырғалар 2 м кем емес биіктікте плита жапсырылуы немесе майлы бояумен боялуы тиіс. Зертхана сыртқа сору шкафымен, ыдыс жуу үшін - жуу бөлмесімен жабдықталуы тиіс.
66. Дезинфекциялау құралдарын дайындау, беру және жағу процестері, сондай-ақ барлық тиеу-түсіру жұмыстары механикаландырылған болуы тиіс.
8 . Вагондарды өңдеудің технологиялық процесіне
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
67. 1 және 2-санатта санитарлық өңделетін вагондардың ішіндегілер түсірілу алдында сумен, 3-санатта өңделу үшін депоға келіп түсетіндер - дезинфекциялау ерітіндісімен ылғалдануы тиіс.
68. Вагонның ішіндегілерді және жабдықтарды тазалау ластану толығымен жойылғанға дейін жүргізіледі. ДЖС өңделетін вагон ішіндегі жүктерді тазалау:

1) по 1 категории - мусор, остатки фуража, навоз, съемное оборудование после очистки используются без ограничения или вывозятся на полигоны для бытовых отходов в соответствии с  приказом N 137;
2) по 2 категории - мусор и остатки фуража должны сжигаться; навоз - обеззараживаться путем компостирования или сжигаться; съемное оборудование - подвергаться на промывочной площадке механической очистке;
3) по 3 категории - собираться в металлические контейнеры с крышками для сжигания. После сжигания должна проводиться дезинфекция контейнеров с последующей их промывкой наружных поверхностей. Выгрузка остатков грузов на платформу не допускается.
Промывка должна проводиться до полного исчезновения в стекающей воде помутнения. После проверки качества промывки вагонов, обрабатываемых по 1 категории должно выдаваться разрешение на выпуск вагона для использования его без ограничения.
69. Вагоны после промывки должны подвергаться дезинфекции. После дезинфекции вагоны повторно должны промываться горячей водой с внутренней и наружной стороны.
70. Дезинфекционная обработка вагона пароформалиновым методом должна проводиться в закрытом депо. Шланги, подающие пароформалиновую смесь, должны помещаться в очищенный от остатков грузов и промытый вагон. В вагоне люки, двери должны быть закрыты. Пароформалиновая смесь должна подаваться после выхода из вагона рабочих. По окончании дезинфекции вагон проветривается.
71. Обработанные вагоны должны быть выпущены с объекта не ранее, чем через 30 минут после окончания дезинфекции.
72. Зимой, во избежание замерзания дезинфицирующего раствора на обрабатываемых поверхностях, дезинфекция должна проводиться сразу после промывки вагона горячей водой.
73. Все используемое в работе оборудование и инвентарь по окончанию работ должны подвергаться механической очистке, обеззараживанию дезинфицирующими растворами и должны храниться в отдельном помещении при площадках обработки. Перемещение инвентаря в другие зоны не допускается.
74. Подготовка крытых вагонов к перевозкам на КППВ должна включать следующие операции:
1) технический (коммерческий) осмотр;
2) очистку вагонов от остатков груза;
3) промывку внутренних поверхностей кузова;
4) сушку вагонов;
5) текущий безотцепочный ремонт кузова вагона, ходовых частей, тормозного оборудования, автосцепочных устройств и рам вагонов.
Очистка, промывка, сушка должна производиться поточным методом, ремонт - стационарным.
75. При техническом (коммерческом) осмотре вагонов на КППВ должен выполняться следующий объем работ по подготовке вагонов:

1) 1-санат бойынша - қоқыс, жемшөп, көң, алмалы-салмалы жабдықтар тазалаудан кейін шектеусіз қолданылады немесе N 137 бұйрыққа сәйкес тұрмыстық қалдықтарға арналған полигонға шығарылады;
2) 2-санат бойынша - қоқыс және жемшөптің қалдықтары өртелуі тиіс: көң - компостирлеу жолымен зарарсыздануы немесе өртелуі; алмалы-салмалы жабдықтар - жуу алаңшаларында механикалық тазартылуы тиіс;
3) 3-санат бойынша - өртелу үшін қақпақты металл контейнерлерге жиналуы тиіс. Өртелген соң одан әрі олардың сыртын жуу үшін контейнерлер дезинфекциялануы тиіс. Жүк қалдықтарын платформаға түсіруге рұқсат етілмейді.
Жуу судағы лай толық жойылғанға дейін жүргізілуі тиіс. 1-санатта өңделетін вагондарды жуудың сапасын тексерген соң оларды шектеусіз қолдану үшін вагондарды шығаруға рұқсат берілуі тиіс.
69. Вагондар жуылғаннан кейін дезинфекциялануға жатуы тиіс. Дезинфекцияланған соң вагондардың іші және сырты ыстық сумен қайта жуылуы тиіс.
70. Вагонды пароформалин әдісімен дезинфекциялық өңдеу жабық депода жүргізілуі тиіс. Пароформалин қоспасын жіберетін шлангілер қалдықтардан тазартылған және жуылған вагонға қойылуы тиіс. Вагондардағы люктер, есіктер жабық болуы тиіс. Пароформалин қоспасы вагоннан жұмысшылар шыққан соң берілуі тиіс. Дезинфекция аяқталғаннан кейін вагон ауасы тазартылады.
71. Өңделген вагондар дезинфекция аяқталғаннан кейін 30 минуттан ерте емес уақыттан кейін объектіден шығарылуы тиіс.
72. Қыс мезгілі кезінде өңделетін бетте дезинфекциялау ерітіндісінің қатып қалуын болдырмау үшін дезинфекция вагонды ыстық сумен жуған мезетте жүргізілуі тиіс.
73. Жұмыста қолданылатын барлық жабдықтар және мүккамалдар жұмыс аяқталған соң механикалық тазалауға, дезинфекциялау ерітіндісімен зарарсыздандыруға жатқызылуы және өңдеу алаңшаларындағы жеке үй-жайларда сақталуы тиіс. Мүккамалды басқа аймаққа ауыстыруға рұқсат етілмейді.
74. ЖВДП-да жабық вагондарды тасымалдауға дайындауға мына операциялар енуі тиіс:
1) техникалық (коммерциялық) қарау;
2) вагондарды жүк қалдықтарынан тазалау;
3) кузовтың ішкі беттерін жуу;
4) вагондарды кептіру;
5) вагон кузовын, жүріс бөліктерін, тежегіш жабдықтарды, автотіркемелік құрылғыларды және вагон жақтауларын тіркемеден ажыратпай ағымдық жөндеу.
Тазалау, жуу, кептіру ағыс әдісімен, жөндеу - стационарлы жүргізілуі тиіс.
75. ЖВДП-да вагондарды техникалық (коммерциялық) қарау кезінде вагондарды дайындау бойынша жұмыстың келесі көлемі орындалуы тиіс:

1) незагрязненные вагоны 1 группы (инертные грузы), исправные в техническом и коммерческом отношениях, должны поступать под погрузку, минуя очистку и промывку;
2) вагоны 1 группы, не требующие предварительной очистки (после перевозки зерна, муки, жмыха, комбикормов, сахара, крупы, фуража, тарных грузов), должны поступать на промывку и сушку;
3) вагоны 2 группы (неопасные и малоопасные минеральные грузы) с повышенным количеством остатков грузов: после перевозки минеральных удобрений (фосфатные, азотные, калийные и другие) и химических веществ общепромышленного назначения (алебастр, известь, магнезит, цемент, стеклянное волокно, шлаковата, древесный уголь, сажа, сода, тринатрийфосфат, соль) должны поступать на очистку, промывку и сушку;
4) вагоны после перевозки грузов 3 группы (пестицидов и других опасных грузов 1, 2, 3 классов токсичности) должны проходить обработку на КППВ на особом пути с обособленной площадкой для сбора остатков опасных грузов, отдельной канализационной системой для очистки, нейтрализации и обезвреживания сточных и промывных вод. При отсутствии указанных условий обработка вагонов из-под опасных грузов на КППВ не допускается;
5) вагоны, требующие текущего отцепочного, деповского или капитального ремонта, должны проходить очистку, промывку, сушку и текущий безотцепочный ремонт в своей группе вагонов, подготавливаемых под погрузку, а затем подаваться на ремонтный участок вагонного депо.
76. Перед чисткой вагонов на КППВ должно определяться содержимое остатков в вагонах, в случае необходимости состав остатка груза должен определяться лабораторным методом.
77. При наличии большого количества остатка очистка вагонов должна осуществляться с помощью различных механизмов (автопогрузчиков, со съемными органами, бульдозеров, промышленных пылесосов). Остатки должны сбрасываться в открытые двери вагонов с противоположной от платформы стороны. После очистки вагон должен доочищаться ручным инструментом.
78. Для очистки удаляемых из вагонов остатков груза и мусора должна применяться система ленточных транспортеров, устанавливаемых под платформами. Уборка остатков грузов с площадок и территории путей должна производиться механизированным путем. Мусор и остатки грузов должны сгружаться в подвижной состав и вывозиться с территории объекта на полигоны в соответствии с требованиями  приказа N 137.
79. Промывка вагонов на КППВ должна проводиться с помощью промывочных машин или брандспойта горячей водой (60-70  о С). Управление моечной машиной должно производиться с центрального пульта управления. После промывки вагон должен поступать на участок сушки. Для сушки в вагон должен подаваться подогретый воздух. Очищенный вагон должен подаваться в цех ремонта, где проводится безотцепочный ремонт (восстановление деревянных покрытий пола и стен вагона, обточка колесных пар, профилактика букс).

1) техникалық және коммерциялық тұрғыдан жарамды 1-топтағы ластанбаған вагондар (инертті жүктер) тазалау және жуудан өтіп тиелуге дайын тұруы тиіс;
2) алдын ала тазалауды талап етпейтін (астық, ұн, күнжара, қоспажем, қант, бұршақ, жемшөп, ыдыс жүктерді тасымалдағаннан кейін) 1-топтағы вагондар жуылуы және кептірілуі тиіс.
3) жүк қалдықтарының саны жоғары (қауіпсіз және аз қауіпті минералды жүк) 2-топтағы вагондар: минералды тыңайтқыштарды (фосфат, азот, калий және тағы басқа) және жалпы өнеркәсіптік мәндегі (алебастер, әк, магнезит, цемент, әйнек талшығы, қоқысмақта, ағаш көмір, күйе, сода, тринатрийфосфат, тұз) химиялық заттарды тасымалдаған соң тазалануы, жуылуы және кептірілуі тиіс;
4) қауіпті жүктердің қалдығын (пестицидтерді және уыттылығы 1, 2, 3-класстағы басқа да қауіпті жүктерді) тасымалдаған соң 3-топтағы вагондар жинауға арналған бөлек алаңшасы, ағынды және жуынды суларды тазалауға, бейтараптауға және зарарсыздандыруға арналған бөлек кәріз жүйесі бар ЖВДП-ның маңызды жолдарында өңдеуден өтуі тиіс. ЖВДП-да аталған жағдай болмаған кезде қауіпті жүктер вагондарын өңдеуге рұқсат етілмейді;
5) ағымдық тіркемеден ажыратуды, деполық немесе күрделі жөндеуді талап ететін вагондар тиеуге дайындалатын вагондардың өз тобында тазалау, жуу, кептіру және ағымдық тіркемеден ажыратпай жөндеуден өтуі, содан кейін вагон депосының жөндеу учаскесіне берілуі тиіс.
76. ЖВДП-да   вагондарды тазалау алдында вагондардың ішіндегі қалдықтар анықталуы, қажет болған жағдайда жүктің қалдық құрамы зертханалық әдіспен анықталуы тиіс.
77. Вагондарды тазалауда көп қалдықтар болса әртүрлі механизм (автожүкшілер, алмалы-салмалы бөлшектер, бульдозер, өнеркәсіптік шаңсорғыш) көмегімен жүзеге асырылуы тиіс. Қалдықтар платформа жаққа қарсы вагонның ашық есіктеріне шығарылуы тиіс. Тазалаудан кейін вагон қол құрал-саймандарымен одан әрі тазартылуы тиіс.
78. Вагоннан шығарылатын жүк қалдықтарын және қоқысты тазалау үшін платформа астына орнатылатын ленталық транспортерлер жүйесі қолданылуы тиіс. Алаңшадан және жол аумағынан жүк қалдықтарын жинау механикалық жолмен жүргізілуі тиіс. Қоқыс және жүк қалдықтары жылжымалы құрамға тиелуі және N 137  бұйрық талаптарына сәйкес объекті аумағынан полигонға шығарылуы тиіс.
79. ЖВДП-да   вагондарды жуу, жуу машиналарының көмегімен немесе бранспойттағы (60-70  0 С) ыстық суымен жүргізілуі тиіс. Жуу машинасын басқару орталық басқару пультімен жүргізілуі тиіс. Жуылған соң вагон кептіру учаскесіне әкелінуі тиіс. Кептіру үшін вагонға жылытылған ауа жіберілуі тиіс. Тазартылған вагон тіркемеден ажыратпай жөндеу (вагонның ағаш еденін және қабырғасын қалыпқа келтіру, қос доңғалақтарды реттеу, бкусты алдын ала қарау) жүргізілетін жөндеу цехына жіберілуі тиіс.

80. Пункты подготовки вагонов к перевозкам должны оснащаться промышленным телевидением, позволяющим операторам с пульта управления осуществлять контроль за передвижением и обработкой вагонов на разных позициях и работой оборудования.
9. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям труда
при работе с дезинфицирующими растворами
81. Используемые при работе дезинфицирующие средства должны быть разрешены к применению в Республике Казахстан.
82. Все работы, связанные с применением дезинфицирующих средств, должны проводиться в специальной одежде (далее - спецодежда) и специальной обуви (далее - спецобувь), с использованием средств индивидуальной защиты. При работе с хлорсодержащими препаратами, формалином должен использоваться противогаз, при работе с едким натром - защитные очки.
83. Спецодежда и средства индивидуальной защиты органов дыхания, зрения и кожных покровов должны подбираться индивидуально и закрепляться за каждым работником. Не допускается хранить средства индивидуальной защиты вместе с дезинфицирующими средствами, а также ношение спецодежды и спецобуви вне рабочих мест.
84. В обрабатываемых объектах не допускается курить, пить, принимать пищу. После работы персонал должен прополоскать рот водой, вымыть мылом руки, лицо и другие открытые части тела и пройти обработку в санпропускнике.
85. Стирку спецодежды рабочих, занятых обработкой вагонов по 2 и 3 категориям, должна проводиться после ее камерной дезинфекции, централизованно в прачечной при санпропускнике.
86. Непригодная для использования тара после обеззараживания должна сдаваться в утиль. Бумажная и деревянная тара должна сжигаться не ближе, чем в 200 м от жилых и производственных помещений, зола, битая стеклотара закапываться на глубину не менее 0,5 м на полигоне твердых бытовых отходов.
87. Персонал отделения дезкамер и санитарного пропускника должен работать в спецодежде и средствах индивидуальной защиты, а при подозрении на особо опасные инфекции должны использоваться противочумные костюмы. К работе с дезкамерами допускаются лица старше 18 лет, прошедшие медицинское обследование в порядке, установленном уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия, а также курсовое обучение, имеющие удостоверение о сдаче технического минимума по обслуживанию паровых котлов.
88. Камерная обработка должна проводиться паровым, паровоздушным и пароформалиновым методом.
10. Санитарно-эпидемиологические требования
к санитарно-бытовым помещениям

80. Вагондарды тасымалдауға дайындау пункті оператордың пультпен басқаруына, вагондардың әртүрлі қалыптағы қосылысын, өңделуін және жұмыс жабдығын бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін өнеркәсіптік теледидармен жабдықталуы тиіс.
9. Дезинфекциялау ерітінділерімен жұмыс істеу
кезінде еңбек жағдайына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
81. Жұмыс кезінде пайдаланылатын дезинфекциялау құралдарға Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген болуы тиіс.
82. Дезинфекциялау құралдарын қолданумен байланысты барлық жұмыстар арнайы киімде (бұдан әрі - арнайы киім) және арнайы аяқ киімде (бұдан әрі - арнайы аяқ киім), жеке қорғаныш құралын пайдалану арқылы жүргізілуі тиіс. Құрамында хлор бар заттармен, формалинмен жұмыс істеу кезінде газтұмылдырғыны, ащы натрмен жұмыс кезінде - қорғаныш көзілдірікті пайдалану тиіс.
83. Арнайы киім және тыныс алу, көз мүшелерінің және дене терісінің жеке қорғаныш құралдары жеке таңдап алынуы және әрбір қызметкердің жауапкершілігіне бекітілуі тиіс. Жеке қорғаныш құралдарын дезинфекциялау құралдарымен бірге сақтауға, сондай-ақ арнайы киімді және арнайы аяқ киімді жұмыстық емес орындарда киіп жүруге рұқсат етілмейді.
84. Өңделетін объектілерде темекі шегуге, ішуге, тамақ жеуге рұқсат етілмейді. Жұмыстан кейін қызмет адамы ауызды шайып, қолды, бетті және дененің басқа да ашық жерлерін сабынмен жууы және санитарлық өткізу бөлімшесінде өңдеуден өтуі тиіс.
85. Вагондарды 2 және 3-санатта өңдеумен айналысатын қызметкерлердің арнайы киімдерін жуу оны камералық дезинфекциялағаннан кейін санитарлық өткізу бөлімшесінің кір жуу бөлмесінде орталықтанып жүргізілуі тиіс.
86. Пайдалануға жарамсыз ыдыс зарарсыздандырудан кейін жоюға жіберілуі тиіс. Қағаздан және ағаштан жасалған ыдыс тұрғын және өндірістік үй-жайлардан, күл-қоқыстардан 200 м жақын емес қашықтықта өртелуі, сынған әйнектер қатты тұрмыстық қалдықтар полигонында 0,5 м кем емес тереңдікке көмілуі тиіс.
87. Дезкамера және санитарлық өткізу бөлімшелерінің қызмет адамдары арнайы киімде және жеке қорғаныш құралымен жұмыс істеуі, ал аса қауіпті жұқпалы ауруға күдік болған жағдайда обаға қарсы костюмді пайдалануы тиіс. Дезкамерамен санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылық саласындағы уәкілетті органдар белгілеген тәртіппен медициналық тексерістен, сондай-ақ оқу курсынан өткен, бу қазандығында қызмет көрсету туралы техникалық минимум тапсырғаны жайлы куәлігі бар 18 жастан жоғары тұлға жұмыс істеуге босатылады.
88. Камералық өңдеу бу, буауа және пароформалин әдісімен жүргізілуі тиіс.
10. Санитарлық-тұрмыстық үй-жайға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар

89. Санитарно-бытовые помещения ДПС, КППВ должны предусматривать: административные, раздельные санитарные пропускники для мужчин и женщин, занятых обработкой вагонов по 2 и 3 категориям, гардеробные, туалеты, душевые, умывальные, для отдыха и обогрева работающих, для питания и личной гигиены женщин, для сушки, стирки, дезинфекции химчистки и ремонта спецодежды и спецобуви.
90. Санитарно-бытовые помещения по своему устройству и оборудованию должны соответствовать  приказу N 334.
91. Для подачи грязного белья и рабочей одежды, в стене между грязным отделением дезкамеры, прачечной и помещением для снятия спецодежды санпропускника должно оборудоваться специальное окно, закрывающееся со стороны грязного отделения.
92. В шкафах для спецодежды должно предусматриваться устройство для вытяжной вентиляции с естественным побуждением (в объеме 10 кубических метров в час воздуха от каждого шкафа). Независимо от устройства шкафов с вытяжкой воздуха должно предусматриваться помещение для сушки спецодежды и обуви (из расчета 0,15 квадратных метров (далее - м 2 ) на одного работающего на открытом воздухе, но не менее 4 м 2 ).
93. К душевому отделению для мытья рабочих, обрабатывающих вагоны по 1 категории ДПС и КППВ, должна примыкать прачечная с сушилками спецодежды.
94. Площадь помещений для отдыха и обогрева работающих должна приниматься из расчета 0,2 м 2 на 1 работающего в наиболее многочисленной смене, но не менее 12 м 2 . Помещение для отдыха и обогрева допускается объединять с помещениями для приема пищи, в этом случае помещение должно дополнительно оборудоваться холодильником и электроплиткой для подогрева пищи, шкафом для посуды (при этом общая площадь должна быть не менее 18 м 2 ).
95. Работники ДПС и КППВ должны проходить обязательные предварительные и периодические медицинские осмотры в соответствии с требованиями  приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 марта 2004 года N 243 "Об утверждении Перечня вредных производственных факторов, профессий, при которых обязательны предварительные и периодические медицинские осмотры и Инструкции по проведению обязательных предварительных и периодических медицинских осмотров работников, подвергающихся воздействию вредных, опасных и неблагоприятных производственных факторов", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2780,  приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 мая 2006 года N 220 "Об утверждении Правил медицинского осмотра работников, непосредственно связанных с движением поездов на железнодорожном транспорте Республики Казахстан", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4292.
Утверждены приказом
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 8 апреля 2008 года N 189
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования к условиям труда и
бытового обслуживания монтеров пути"
1. Общие положения
1. Санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к условиям труда и бытового обслуживания монтеров пути" (далее - санитарные правила) устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к условиям труда и бытового обслуживания монтеров пути при проведении ремонтных и восстановительных работ на железнодорожных путях.

89. ДЖС, ЖВДП-ның санитарлық-тұрмыстық үй-жайларында қарастырылуы тиіс: әкімшілік, вагондарға 2 және 3-санатта өңдеу жүргізумен айналысатын ерлерге және әйелдерге арналған бөлек санитарлық өткізу бөлімшесі, киім ілетін бөлме, дәретханалар, себезгі, қолжуғыш, жұмыс істеушілердің демалуы және жылынуына арналған бөлме, тамақтануға және әйелдердің жеке гигиенасына арналған бөлме, кептіруге, жууға дезинфекциялауға, химиялық тазалауға және арнайы киімді және арнайы аяқ киімді жөндеуге арналған бөлме.
90. Санитарлық-тұрмыстық үй-жайлар өзінің құрылғысы және жабдығы бойынша N 334  бұйрыққа сәйкес болуы тиіс.
91. Лас киімдерді және жұмыс киімдерін беру үшін дезкамераның лас бөлімшесі, кір жуу бөлмесі және санитарлық өткізу бөлімшесінің арнайы киімдерді шешуге арналған үй-жайының арасындағы қабырға лас бөлімше жақтан жабылатын арнайы тереземен жабдықталуы тиіс.
92. Арнайы киімге арналған шкафтарда (әрбір шкафтағы ауаның көлемі 10м 3 /сағ) табиғи сору желдеткішіне арналған құрылғы қарастырылуы тиіс. Ауаны соратын шкафтардың құрылғысына тәуелсіз арнайы киімдерді және аяқ киімдерді кептіруге арналған (ашық ауада жұмыс істейтін бір адамға 0,15 м 2 , бірақ 4 м 2 артық емес есеппен) үй-жай қарастырылуы тиіс.
93. ДЖС және ЖВДП-да вагондарға 1-санатта өңдеу жүргізетін қызметкерлердің жуынуына арналған себезгі бөлмесінде арнайы киімдерді кептіргіші бар кір жуу бөлмесі бірге болуы тиіс.
94. Жұмыс істеушілердің демалуы және жылынуына арналған үй-жайдың ауданы неғұрлым көп ауысымда бір жұмыс істеушіге 0,2 м, бірақ 12 кем емес есеппен болуы тиіс. Демалуға және жылынуға арналған үй-жайды тамақ ішуге арналған үй-жаймен қосуға рұқсат етіледі, бұл жағдайда үй-жай тоңазытқышпен және тамақты ысытуға арналған электрлі плитамен, ыдыс-аяққа арналған шкафпен жабдықталуы (бұл жағдайда жалпы ауданы 18 м 2 кем болмауы) тиіс.
95. ДЖС және ЖВДП-ның жұмыскерлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне N 2780 болып тіркелген "Олардың кезінде алдын ала және мерзімдік медициналық қараулар міндетті зиянды өндірістік факторлардың, кәсіптердің тізбесі мен Зиянды, қауіпті және қолайсыз өндірістік факторлардың әсеріне ұшыраған қызметкерлерге міндетті алдын ала және мерзімдік медициналық қарауларды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 12 наурыздағы N 243  бұйрығының , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне N 4292 болып тіркелген "Қазақстан Республикасының темір жол көлігіндегі поезд қозғалысымен тікелей байланысты жұмысшыларды медициналық қарау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2006 жылғы 17 мамырдағы N 220  бұйрығының талаптарына сәйкес міндетті алдын ала және ағымдық медициналық қараулардан өтуі тиіс.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
міндетін атқарушының
2008 жылғы 8 сәуірдегі
N 189 бұйрығымен бекітілген
"Жол монтерларының еңбек жағдайларына және тұрмыстық
қызмет көрсетілуіне қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық
ережесі мен нормалары 1. Жалпы ережелер
1. "Жол монтерларының еңбек жағдайларына және тұрмыстық қызмет көрсетілуіне қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары (бұдан әрі - санитарлық ереже) темір жолдарда жөндеу және қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кезінде жол монтерларының еңбек жағдайларына және тұрмыстық қызмет көрсетілуіне қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.

2. Настоящие санитарные правила распространяются на юридические и физические лица, деятельность которых связана с работой монтеров пути.
3. В настоящих санитарных правилах использованы следующие термины и определения:
1) монтеры пути (далее - монтеры) - работники железнодорожного транспорта, проводящие ремонтные и восстановительные работы на железнодорожных путях;
2) путевые работы - текущие, ремонтные и восстановительные работы, производящиеся на железнодорожных путях;
3) околоток - производственное подразделение дистанции пути, проводящее текущие и ремонтные работы на перегонах;
4) дистанция пути - структурное подразделение железнодорожного транспорта, осуществляющее текущее содержание, ремонтные и восстановительные работы на железнодорожных путях;
5) перегон - участок железной дороги между двумя железнодорожными станциями.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям труда
при путевых работах
4. При выполнении путевых работ должны использоваться средства малой механизации - шуруповерты, электрогаечные ключи, рихтовочные домкраты.
5. Предельно допустимая масса поднимаемого и перемещаемого груза при непрерывной работе, связанной с перемещением тяжестей, для монтеров не должна превышать 15 килограмм (далее - кг). Продолжительность работ, связанных с переносом тяжестей в пределах указанных норм, не должна быть более одной трети рабочего времени. Максимальная разовая масса груза, поднимаемого вручную не должна превышать 30 кг.
6. При выполнении работ различной тяжести, характеризующихся высоким уровнем энергетических затрат, статических усилий (вынужденные рабочие позы) монтерам должны предоставляться перерывы для отдыха в течение рабочего дня в соответствии с  приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 июля 2005 года N 334 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию производственных объектов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3792 (далее - приказ N 334).
7. Уровень вибрации при использовании электроинструментов должен соответствовать требованиям  приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 июня 2005 года N 310 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов года под N 3781.
8. В весенне-летний период при работе с свежепропитанными антисептиками деревянными шпалами монтеры должны обеспечиваться защитными мазями и пастами.

2. Осы санитарлық ереже қызметі жол монтерларының жұмысымен байланысты заңды және жеке тұлғаларға таратылады.
3. Осы санитарлық ережеде келесі терминдер және анықтамалар қолданылды:
1) жол монтерлары (бұдан әрі - монтерлар) - темір жолдарда жөндеу және қалпына келтіру жұмыстарын жүргізетін темір жол көлігінің жұмысшылары;
2) жол жұмыстары - темір жолдарда жүргізілетін ағымдық, жөндеу және қалпына келтіру жұмыстары;
3) околотка - аралық жолдардағы ағымдық және жөндеу жұмыстарын жүргізетін жол қашықтығындағы өндірістік бөлімше;
4) жол қашықтығы - темір жолдарда ағымдық күтіп-ұстауды, жөндеу және қалпына келтіру жұмыстарын жүзеге асыратын темір жол көлігінің құрылымдық бөлімшесі;
5) аралық жол - екі темір жол станциясы арасындағы темір жол учаскесі.
2. Жол жұмыстары кезіндегі еңбек жағдайларына
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
4. Жол жұмыстарын орындау кезінде аз механикалық құралдар - бұрандауыштар, электрлібұрағыш кілттер, рихтовкалы домкраттар пайдаланылуы тиіс.
5. Ауыр заттарды ауыстырып орналастырумен байланысты үзіліссіз жұмыс кезінде жүкті көтеру мен ауыстырып орналастырудың шамамен рұқсат етілген массасы жол монтерлары үшін 15 килограммнан (бұдан әрі - кг) аспауы тиіс. Көрсетілген норма шамасындағы ауыр заттарды ауыстырып орналастырумен байланысты жұмыстың ұзақтығы жұмыс уақытының үштен бірінен ұзақ болмауы тиіс. Қолмен көтеретін жүктің максималды бір реттік салмағы 30 кг аспауы тиіс.
6. Статистикалық күш салу, энергия жұмсаудың жоғары деңгейімен сипатталатын әртүрлі ауыр жұмыстарды орындау (ықтиярсыз жұмыс қозғалысы) кезінде монтерларға Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3792 болып тіркелген "Өндірістік объектілерді жобалауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 8 шілдедегі N 334  бұйрығына (бұдан әрі - N 334 бұйрық) сәйкес жұмыс күні ішінде демалу үшін үзіліс берілуі тиіс.
7. Электрлі құрал-саймандарды пайдалану кезіндегі діріл деңгейі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3781 болып тіркелген "Санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 29 маусымдағы N 310  бұйрығына сәйкес болуы тиіс.
8. Көктемгі-жазғы кезеңде жаңадан антисептикалар сіңірілген ағаш шпалдарымен жұмыс істеу кезінде монтерлар қорғаныш мазьдарымен және пасталармен қамтамасыз етілуі тиіс.

9. Монтажные работы по погрузке и выгрузке шпал и брусьев, пропитанных масляными антисептиками должны проводиться в специальной одежде, рукавицах - после нанесения защитной пасты на лицо, руки, шею и другие открытые части тела. После работы и перед едой руки, лицо, и открытые части тела должны мыться теплой водой с использованием моющих средств, рот - прополаскиваться.
10. Для защиты от кровососущих насекомых должно предусматриваться обеспечение репеллентами, разрешенными к применению в Республике Казахстан.
11. Для исключения спазма сосудов рук при воздействии локальной вибрации в зимний период должен производиться автоматический подогрев рукояток электрошпалоподбоек.
12. При вывозе снега специальными снегоочистительными (снеговыми) поездами монтеры должны размещаться в пути следования в пассажирском вагоне. При передвижениях снегоочистительного поезда в зоне погрузки и выгрузки монтеры, находящиеся на платформах, должны располагаться на расстоянии не менее 1 метра (далее - м) от бортов платформы.
13. При выполнении путевых работ в условиях воздействия низких и высоких температур, монтеры должны использовать специальную одежду и индивидуальные средства защиты.
14. При выполнении путевых работ должна осуществляться организованная доставка монтеров к месту работы и обратно.
15. Перевозка монтеров пути должна осуществляться транспортным средством, имеющим санитарный паспорт, в соответствии с требованиями   приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 апреля 2004 года N 349 "Об утверждении Правил выдачи, учета и ведения санитарного паспорта на транспортное средство", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2840.
16. Транспортное средство для перевозки монтеров должно иметь закрытый кузов, скамейки для сидения.
17. Транспортное средство для перевозки монтеров должно подвергаться ежедневной очистке и мытью.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям труда
на электрифицированных участках, мостах и в тоннелях
18. При работах на электрифицированных участках пути, мостов и в тоннелях должны использоваться средства индивидуальной защиты органов дыхания, специальная одежда из прорезиненной ткани, специальная обувь на диэлектрической подошве, диэлектрические перчатки и защитная каска. По окончании работ и в перерывах монтеры не должны находиться в тоннеле.
19. Монтеры, занятые на работах в тоннеле, должны пройти дополнительный инструктаж по правилам оказания первой медицинской помощи при отравлениях газами.

9. Майлы антисептика сіңірілген шпалдарды және бөренелерді тиеу және түсіру бойынша монтаж жұмыстары қорғаныш пасталарын бетке, қолға, мойынға және дененің басқа да ашық жерлеріне жаққан соң арнайы киімде, қолғаппен жүргізілуі тиіс. Жұмыстан кейін және тамақ ішер алдында қолды, бетті және дененің басқа да ашық жерлерін жуыну құралдарын пайдалану арқылы жылы сумен жуу, ауыз қуысын шаю тиіс.
10. Қансорғыш жәндіктерден қорғану үшін Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген репелленттермен қамтамасыз ету қарастырылуы тиіс.
11. Қысқы кезеңде локалды діріл әсері кезінде қол тамырларының тартылуын болдырмау үшін электрлішпал соққылағыштың сабы автоматты түрде жылытылуы тиіс.
12. Арнайы қар тазалау (қар шығару) поездарымен қар шығару кезінде монтерлар жол қатынасында жолаушылар вагонына орналасуы тиіс. Тиеу және түсіру аймағындағы қар тазалайтын поездың қозғалысы кезінде платформалардағы монтерлар платформа бортынан 1 м-ден кем емес қашықтықта орналасуы тиіс.
13. Төмен және жоғары температура әсері жағдайында жол жұмыстарын орындау кезінде монтерлар арнайы киімді және жеке қорғаныш құралын пайдалануы тиіс.
14. Жол жұмыстарын орындау кезінде монтерларды жұмыс орнына апару және әкелуді ұйымдастыру жүзеге асырылуы тиіс.
15. Жол монтерларын тасымалдау Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2840 болып тіркелген "Көлік құралдарына санитарлық паспорт беру, есепке алу және жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 20 сәуірдегі N 349  бұйрығының талаптарына сәйкес санитарлық паспорттары бар көлікпен жүзеге асырылуы тиіс.
16. Монтерларды тасымалдауға арналған көлік құралының кузовы жабық болуы, отыруға арналған орындықтары болуы тиіс.
17. Монтерларды тасымалдауға арналған көлік құралы күнделікті тазартылуы және жуылуы тиіс.
3. Электрленген учаскелердегі, көпірлердегі және
тоннельдердегі еңбек жағдайларға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
18. Электрленген жол учаскелеріндегі, көпірлердегі және тоннельдердегі жұмыс кезінде тыныс алу мүшесінің жеке қорғаныш құралы, резеңке матадан тігілген арнайы киім, табаны электр өткізбейтін арнайы аяқ киім, электр өткізбейтін қолғаптар және қорғаныш каскалар пайдаланылуы тиіс. Жұмыс аяқталған соң және үзілістерде монтерлар тоннельде болмауы тиіс.
19. Тоннельде жұмыс істейтін монтерлар газбен улану жағдайда алғашқы медициналық көмек көрсету ережесі бойынша қосымша нұсқамадан өтуі тиіс.

20. В тоннелях должны оборудоваться ниши (камеры), на мостах длиной до 50 м и более - специальные площадки с перилами для укрытия монтеров при прохождении поезда.
21. На мосту должно быть отведено место под складирование материалов и инструментов, оборудовано место спуска монтеров с моста.
22. Производство работ на мостах и в тоннелях в темное время суток должно осуществляться при искусственном освещении не менее 50 люкс.
23. При проведении работ по перешивке, выправке пути на электрифицированных участках и участках, оборудованных автоблокировкой, должны применяться инструменты, имеющие электроизоляционную защиту.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям труда
при производстве работ с ядохимикатами (пестицидами)
24. Условия работы с ядохимикатами (пестицидами) (далее - пестициды) должны соответствовать требованиям  приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 мая 2005 года N 232 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к применению ядовитых веществ (ядов)", зарегистрированного в Реестре государственных нормативных правовых актов под N 3705.
25. Применение пестицидов третьего-четвертого класса токсичности в районе прохождения железнодорожных магистралей допускается только наземным методом, с минимальными нормами расхода и с соблюдением санитарно-защитных зон.
26. Опрыскивания путей не допускается при скорости ветра более 4 метров в секунду.
27. Продолжительность выполняемых работ по погрузке, разгрузке, транспортировке и применении пестицидов не должна превышать 6 часов.
28. При работе с высокотоксичными пестицидами и их летучими соединениями должны использоваться универсальные или противогазовые респираторы.
29. Ежедневно после работы резиновые лицевые части противогазов и респираторов должны тщательно промываться в теплой воде с мылом и дезинфицироваться ватным тампоном, смоченным в спирте или 0,5 процентном (далее - %) растворе марганцевокислого калия.
30. При работе с малотоксичными пестицидами должна применяться табельная специальная одежда монтера.
31. При работе с жидкими пестицидами (приготовление рабочих растворов, заправка резервуаров, опрыскивание и протравливание, техническое обслуживание заправленного оборудования) должна применяться специальная одежда с маркировкой защитных свойств и дополнительные средства индивидуальной защиты кожных покровов - фартуки и нарукавники из пленочных материалов.
32. При работе с концентрированными формами жидких пестицидов должны применяться защитные перчатки и обувь, предохраняющие от их воздействия.

20. Тоннельдер 50 м-ге дейінгі және одан артық емес ұзақтықтағы көпірлерде - поезд өту кезінде монтерлар тұратын қоршауы бар арнайы алаңшаларда қуыс (камерамен) жабдықталуы тиіс.
21. Көпірлерде материалдарды және құрал-саймандарды жинап салып қоятын орын бөлінуі, монтерларды көпірден өткізу орындарымен жабдықталуы тиіс.
22. Тәуліктің қараңғы уақытында көпірлерде және тоннельдерде жұмыс жүргізу 50 люкстен кем емес жасанды жарық кезінде жүзеге асырылуы тиіс.
23. Электрленген учаскелерде және автоблокпен жабдықталған учаскелерде жолдарды қайта түзету, жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде электрден қорғайтын құрал-саймандар қолданылуы тиіс.
4. Улы химикаттармен (пестицидтермен) жұмыс істеу
кезінде еңбек жағдайына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
24. Улы химикаттармен (пестицидтермен) (бұдан әрі - пестицидтер) жұмыс істеу жағдайы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3705 болып тіркелген "Улы заттарды (уды) қолдануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 13 мамырдағы N 232  бұйрығының талаптарына сәйкес болуы тиіс.
25. Темір жол магистральдары өтетін ауданда уыттылықтың үшінші-төртінші класындағы пестицидтерді қолдану санитарлық-қорғаныш аймағын сақтай отырып және шығынның минималды нормасымен жер үсті әдісіне ғана рұқсат етіледі.
26. Желдің жылдамдығы 4 метр секундтан жоғары кезде жолды бүркуге рұқсат етілмейді.
27. Пестицидтерді тиеу, түсіру, тасымалдау және қолдану бойынша орындалатын жұмыстардың ұзақтығы 6 сағаттан аспауы тиіс.
28. Жоғары уытты пестицидтермен және олардың ұшқыш қоспаларымен жұмыс кезінде әмбебап немесе газтұмылдырғы респираторлар пайдаланылуы тиіс.
29. Газтұмылдырғының және респираторлардың резеңкелі беткі бөлігі жұмыстан кейін күнделікті сабындап жылы сумен мұқият жуылуы және спиртке немесе 0,5 пайыздық (бұдан әрі - %) марганец қышқылды калийінің ерітіндісіне батырылған мақта тампонымен дезинфекциялануы тиіс.
30. Аз уытты пестицидтармен жұмыс істеу кезінде монтердың табельді арнайы киімі қолданылуы тиіс.
31. Сұйық пестицидтермен жұмыс істеу кезінде (жұмыс ерітінділерін дайындау, сыйымдылықтарды толтыру, бүрку және улау, толтырылған жабдықтарға техникалық қызмет көрсету) қорғаныш заттармен таңбаланған арнайы киім және тері беттерін жеке қорғаудың қосымша заттары - пленкалы материалдан тігілген алжапқыштар және қолғаптар қолданылуы тиіс.
32. Сұйық пестицидтердің концентрацияланған түрімен жұмыс істеу кезінде қолды қорғау үшін олардың әсерінен қорғайтын  қорғаныш қолғаптар және аяқ киімдер қолданылуы тиіс.

33. По окончании работ средства индивидуальной защиты должны сниматься в следующем порядке:
1) не снимая с рук, резиновые перчатки должны промываться в моющем растворе, затем водой;
2) далее снимают защитные очки, респиратор, обувь и комбинезон или костюм;
3) перед снятием, перчатки вновь должны быть промыты в моющем растворе и воде.
34. Мероприятия по обезвреживанию специальной одежды и средств индивидуальной защиты должны проводиться с использованием средств индивидуальной защиты на специально оборудованных площадках или в помещении, имеющим вытяжную вентиляцию.
35. При проведении работ с пестицидами прием пищи, воды и курение не допускаются.
36. Транспортное средство для перевозки пестицидов и аппаратура по их применению (опрыскиватели, опылители и другие) должны обезвреживаться не реже двух раз в месяц нагретыми водными растворами синтетических моющих средств.
37. По окончании работы влажная уборка помещений, загрязненных остатками пестицидов должна осуществляться с использованием моющих средств.
5. Санитарно-эпидемиологические требования
к санитарно-бытовым помещениям
38. Санитарно-бытовые помещения в дистанциях пути должны соответствовать требованиям  приказа N 334.
39. Для монтеров, работающих на околотках, должны быть предусмотрены помещения с отоплением и освещением для обогрева и отдыха. Помещение для обогрева допускается использовать для кратковременного отдыха в рабочее время и приема пищи.
40. Для монтеров, работающих на перегонах должна быть организована доставка горячей пищи в термосах и питьевой расфасованной воды. Питьевая вода должна соответствовать требованиям   приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2005 года N 147 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по питьевой воде", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3608.
41. Бригады монтеров должны быть снабжены аптечками с набором медикаментов для оказания первой медицинской помощи в соответствии с требованиями  приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан, утвержденным от 20 декабря 2004 года N 876 "Об утверждении состава аптечки первой помощи для оказания неотложной медицинской помощи населению", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3358.
42. Монтеры должны быть обучены приемам оказания первой медицинской помощи при несчастных случаях.
43. Монтеры пути должны проходить предварительный при поступлении на работу и периодические медицинские осмотры в соответствии с требованиями  приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 марта 2004 года N 243 "Об утверждении Перечня вредных производственных факторов, профессий, при которых обязательны предварительные и периодические медицинские осмотры и Инструкции по проведению обязательных предварительных и периодических медицинских осмотров работников, подвергающихся воздействию вредных, опасных и неблагоприятных производственных факторов", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2780,  приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 мая 2006 года N 220 "Об утверждении Правил медицинского осмотра работников, непосредственно связанных с движением поездов на железнодорожном транспорте Республики Казахстан", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4292.

33. Жұмыс аяқталған соң жеке қорғаныш құралы мына тәртіппен шешілуі тиіс:
1) резеңке қолғап қолдан шешілмей тұрып жуу ерітіндісімен, содан кейін сумен жуылуы тиіс;
2) одан кейін қорғаныш көзілдірігі, респиратор, аяқ киім және комбинезон немесе костюм шешіледі;
3) шешілерден бұрын қолғаптар жуу ерітіндісінде және суда қайта жуылуы тиіс.
34. Арнайы киімді және жеке қорғаныш құралын зарарсыздандыру бойынша іс-шаралар жеке қорғаныш құралдарын пайдалану арқылы сыртқа тарату желдеткіші бар арнайы жабдықталған алаңшаларда немесе үй-жайларда жүргізілуі тиіс.
35. Пестицидтермен жұмыс жүргізу кезінде тамақ, су ішуге және темекі тартуға рұқсат етілмейді.
36. Пестицидтерді тасымалдауға арналған көлік құралы және оларды қолдану жөніндегі аппаратура (бүркеуіштер, шашыратқыш және басқалар) синтетикалық жуу ерітіндісінің жылытылған суымен айына кемінде екі рет зарарсыздануы тиіс.
37. Жұмыс аяқталған соң, пестицид қалдықтарымен ластанған үй-жайды ылғалды жинау жуғыш заттарды пайдалану арқылы жүзеге асырылуы тиіс.
5. Санитарлық-тұрмыстық үй-жайларға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
38. Жол қашықтығындағы санитарлық-тұрмыстық үй-жайлар N 334  бұйрықтың талаптарына сай болуы тиіс.
39. Околоткада жұмыс істейтін монтерлар үшін жылынуға және демалуға арналған жылытылған және жарықтанған үй-жай қарастырылуы тиіс. Жылынуға арналған үй-жайды жұмыс уақытында аз уақытқа демалу және тамақ ішу үшін пайдалануға рұқсат етіледі.
40. Аралық жолда жұмыс істейтін монтерлар үшін ыстық тамақты термосқа құйып жеткізу және ыдысқа құйылған ауызсу беру ұйымдастырылған болуы тиіс. Ауызсу Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3608 болып тіркелген "Ауыз суы жөніндегі санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 24 наурыздағы N 147  бұйрығының талаптарына сай болуы тиіс.
41. Монтерлар бригадасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3358 болып тіркелген "Халыққа кезек күттірмес медициналық жәрдем көрсетуге арналған алғашқы жәрдем қобдишасынның құрамын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 20 желтоқсандағы N 876  бұйрығының талаптарына сай алғашқы медициналық қызмет көрсету үшін дәрі-дәрмек жиыны бар дәрі қобдишасымен қамтамасыз етілуі тиіс.
42. Монтерлар апаттық жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсетуге оқытылуы тиіс.
43. Жол монтерлары Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2780 болып тіркелген "Олардың кезінде алдын ала және мерзімдік медициналық қараулар міндетті   зиянды өндірістік факторлардың, кәсіптердің тізбесі мен Зиянды, қауіпті   және қолайсыз өндірістік факторлардың әсеріне ұшыраған қызметкерлерге   міндетті алдын ала және мерзімдік медициналық қарауларды жүргізу   жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық   сақтау министрінің 2004 жылғы 12 наурыздағы N 243  бұйрығына , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4292 болып тіркелген "Қазақстан Республикасының темір жол көлігіндегі поезд қозғалыстарымен тікелей байланысты жұмысшыларды медициналық қарау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2006 жылғы 17 мамырдағы N 220  бұйрығына сәйкес жұмысқа қабылданар алдында міндетті алдын ала және ағымдық медициналық қараулардан өтуі тиіс.

44. На объектах железнодорожного транспорта должна быть предусмотрена комплексная механизация путевых работ, исключающая тяжелый ручной труд.
45. Монтеры должны быть обеспечены специальной одеждой, специальной обувью и средствами индивидуальной защиты. Специальная одежда, специальная обувь и средства индивидуальной защиты должны быть в исправном состоянии и соответствовать индивидуальным антропометрическим показателям и погодным условиям.
46. Монтеры, выполняющие операции по распиливанию, сверлению и шлифовке рельсов механизированными электроинструментами, должны быть обеспечены средствами индивидуальной защиты органов зрения, слуха, кожи лица и рук (защитные очки, противошумовые наушники и вкладыши, виброзащитные рукавицы).
47. Работы в дренажных колодцах должны производиться двумя монтерами с использованием средств индивидуальной защиты (универсальные респираторы) и страховочных поясов с прикрепленным канатом (тросом).
48. Чистка, стирка и ремонт специальной одежды и обуви, а также средств индивидуальной защиты должны производиться централизованно.
Утверждены приказом
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 8 апреля 2008 года N 189
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию,
содержанию и эксплуатации вагонных депо"
1. Общая часть
1. Санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, содержанию и эксплуатации вагонных депо" (далее - санитарные правила) устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к содержанию территории, производственных помещений, водоснабжению, канализации, естественному и искусственному освещению, отоплению, вентиляции, производственному оборудованию грузовых вагонных депо (далее - депо).
2. Настоящие санитарные правила распространяются на юридические и физические лица, деятельность которых связана с содержанием и эксплуатацией депо.
3. В санитарных правилах использован следующий термин и его определение:
вагонное депо - комплекс производственных зданий и сооружений, железнодорожных путей, предназначенный для выполнения планового и капитального ремонта вагонов, ремонта и укомплектования вагонных узлов и деталей.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к размещению
зданий, сооружений и содержанию территории
4. Территория депо должна размещаться с подветренной стороны относительно селитебной и рекреационных зон, иметь санитарно-защитную зону в соответствии с  приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 июля 2005 года N 334 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию производственных объектов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3792 (далее - приказ N 334).

44. Темір жол объектілерінде ауыр қол еңбегін болдырмайтын жол жұмыстарының кешенді механизмі қарастырылуы тиіс.
45. Монтерлар арнайы киіммен, арнайы аяқ киіммен және жеке қорғаныш құралымен қамтамасыз етілуі тиіс. Арнайы киім, арнайы аяқ киім және жеке қорғаныш құралы жарамды жағдайда болуы және жеке антропометриялық көрсеткішке және ауа-райы жағдайына сәйкес болуы тиіс.
46. Механикаландырылған электрлі құрал-саймандармен рельстерді аралау, бұрғылау және тегістеу бойынша жұмыстарды орындайтын монтерлар көру, есту мүшелерін, қол және бет терісін жеке қорғау құралдарымен (қорғаныш көзілдірігі, шуға қарсы құлаққаптар және қосалқы заттар, дірілден сақтайтын қолғаптар) қамтамасыз етілуі тиіс.
47. Дренажды құдықтағы жұмыстар жеке қорғаныш құралдарын пайдалану (әмбебап респираторлар) және арқанмен бекітілген сақтандыру белдігін (трос) пайдалану арқылы екі монтер жүргізуі тиіс.
48. Арнайы киімді және аяқ киімді, сондай-ақ жеке қорғаныш құралдарын тазалау, жуу және жөндеу орталықтанып жүргізілуі тиіс.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
міндетін атқарушының
2008 жылғы 8 сәуірдегі
N 189 бұйрығымен бекітілген
"Вагон депосын жобалауға, күтіп-ұстауға және пайдалануға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар"
санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары 1. Жалпы бөлім
1. "Вагон депосын жобалауға, күтіп-ұстауға және пайдалануға  қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары (бұдан әрі - санитарлық ереже) жүк вагон депосын (бұдан әрі - депо) өндірістік жабдықтауға, желдеткішіне, жылуына, табиғи және жасанды жарығына, кәрізге, сумен жабдықтауға, аумағын, өндірістік үй-жайларын күтіп-ұстауға және еңбек жағдайына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.
2. Осы санитарлық ереже қызметі депоны күтіп-ұстаумен және пайдаланумен байланысты заңды және жеке тұлғаларға таратылады.
3. Санитарлық ережеде мына термин және оның анықтамасы қолданылды:
вагон депосы - вагондарды жоспарлы және күрделі жөндеуге, вагон тораптарын және бөлшектерін жөндеу және толықтыруды орындауға арналған темір жолдардың, өндірістік ғимараттардың және құрылыстардың кешені.
2. Ғимараттарды, құрылыстарды орналастыруға
және аумақты күтіп-ұстауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
4. Депоның аумағы селитебті және рекреациялық аймаққа қатысты жел соғатын жаққа орналасуы, Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3792 болып тіркелген "Өндірістік объектілерді жобалауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық ереже және нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 8 шілдедегі N 334  бұйрығына (бұдан әрі - N 334 бұйрық) сәйкес санитарлық-қорғау аймағы болуы тиіс.

5. На проекты строительства новых и реконструкции существующих депо, на установку нового оборудования, внедрение новых технологий, условия водопользования и спуска сточных вод, выбросы в атмосферный воздух вредных веществ, утилизацию отходов должно быть санитарно-эпидемиологическое заключение о соответствии требованиям настоящих санитарных правил.
6. Территория депо и санитарно-защитная зона должны быть благоустроены, озеленены в соответствии с требованиями  приказа N 334.
7. На территории депо должны предусматриваться следующие зоны:
1) производственная, на которой размещаются: главный корпус; пути ввода и вывода вагонов; экипировки, обмывки и установки машин по очистке вагонов; пути для стоянки вагонов в ожидании ремонта, отправления отремонтированных вагонов, для обгона и поточного следования подвижного состава по территории депо; котельная; обмывочные устройства; парк колесных пар и тележек, оборудованный козловыми и мостовыми кранами, грузоподъемностью 10 тонн и выше; здание с площадкой для подготовительных работ;
2) подсобная: площадка с контейнерами для хранения металлолома и металлической стружки из расчета 6 квадратных метров (далее - м 2 ) на десять ремонтируемых четырехосных вагонов, трансформаторная подстанция и компрессорная, противопожарное депо, водонапорная башня, деревообрабатывающий участок;
3) складская: склад запасных частей, пиломатериалов, огнеопасных материалов, сушильная камера;
4) административно-хозяйственная: административно-бытовой корпус, гараж, столовая, проходная;
5) отдыха: объекты рекреации - скамейки, павильоны для отдыха, спортивная площадка.
8. Автомобильные дороги, тротуары и пешеходные дорожки на территории депо должны иметь твердое покрытие.
9. На территории должна быть выделена площадка для временного хранения емкостей с отходами. Площадка должна быть огорожена и иметь твердое покрытие. Для сбора и временного хранения остатков нефтепродуктов, балласта, обтирочных материалов и других отходов производства (далее - отходы) должны устанавливаться емкости. Не допускается сжигать отходы на территории депо.
10. Отходы должны удаляться в соответствии с требованиями  приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 мая 2005 года N 137 "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию территории населенных мест", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3629.
11. Металлические контейнеры для сбора отходов должны устанавливаться на бетонированной площадке. Расстояния от контейнеров до краев площадки должны быть не менее 1,0 метра (далее - метр). Площадка для мусоросборников должна быть ограждена с трех сторон.

5. Жаңа құрылыс және жұмыс істеп тұрған депоны қайта жаңарту жобаларына, жаңа жабдықтарды орнатуға, жаңа технологияларды енгізуге, суды пайдалану жағдайларына және ағынды суларды жіберуге, атмосфера ауасына зиянды заттарды тастауға, қалдықтарды кәдеге жаратуға осы санитарлық ереже талаптарына сәйкес санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды болуы тиіс.
6. Депоның аумағы және санитарлық-қорғау аймағы N 334  бұйрық талаптарына сәйкес көркейтілуі, көгалдануы тиіс.
7. Депоның аумағында мына:
1) өндірістік: бас корпус; вагондарды әкелу және әкету жолдары; вагондарды тазалау машиналарын жабдықтау, жуу және  орнату; депо аумағы бойынша жылжымалы құрамның басып озу және толассыз қатынасы үшін, жөнделген вагондарды жөнелтуге, жөндеуді күтетін вагондардың тұрағына арналған жолдар; от жағу бөлмесі; жуу құрылғылары; 10 тонна және одан да артық тонна жүкті көтеретін жылжымалы және көпір тәріздес аспалы крандармен жабдықталған қос дөңгелектер және арбалар паркі; дайындау жұмыстарына арналған алаңшасы бар ғимарат;
2) қосалқы: жөнделетін төрт осьті он вагонға 6 шаршы метр (бұдан әрі - м 2 ) есебімен металлоломды және металл жоңқасын сақтауға арналған контейнері бар алаңша, трансформаторлы кіші станция және нығыздау бөлмесі, өртке қарсы депо, су жинау мұнарасы, ағаш өңдейтін учаске;
3) қойма: артық бөлшектерге, пиломатериалдарға, өрттен қауіпті матералдарға арналған қойма, кептіру камерасы;
4) әкімшілік-шаруашылық: әкімшілік-тұрмыстық корпус, автогараж, асхана, өту бөлмесі;
5) демалу: рекреация объектілері - орындықтар, демалуға арналған павильондар, спорт алаңшасы орналасатын аймақтар қарастырылуы тиіс.
8. Депоның аумағындағы автомобиль жолдары, жаяу жүру жолы және жаяу өту жолдарының беті қатты болуы тиіс.
9. Аумақта қалдықтары бар сыйымдылық ыдыстарды уақытша сақтауға арналған алаңша бөлінуі тиіс. Алаңша қоршалуы және беті қатты болуы тиіс. Мұнай өнімдерінің қалдықтарын, балласты, сүрту материалдарын және өндірістің басқа да қалдықтарын (бұдан әрі - қалдықтар) жинау және уақытша сақтау үшін сыйымдылық ыдыс орнатылуы тиіс. Депо аумағында қалдықтарды жағуға рұқсат етілмейді.
10. Қалдықтар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3629 болып тіркелген "Елді-мекен аумағын  күтіп-ұстауға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 24 мамырдағы N 137  бұйрығының талаптарына сәйкес шығарылуы тиіс.
11. Қалдықтарды жинауға арналған металл контейнерлер бетондалған алаңшаға орнатылуы тиіс. Контейнер мен алаңшаға дейінгі қашықтық 1,0 метрден (бұдан әрі - м) кем болмауы тиіс. Қоқыс жинауға арналған алаңша үш жақтан қоршалуы тиіс.

12. Контейнеры должны располагаться на расстоянии не ближе 25 м от производственных и вспомогательных помещений. Удаление мусора должно производиться при накоплении не более чем на 2/3 емкости контейнера.
3. Санитарно-эпидемиологические требования к
водоснабжению и канализации
13. Депо должно обеспечиваться водой для хозяйственно-питьевых и технических целей. Вода, используемая для питьевых и хозяйственно-бытовых нужд должна соответствовать требованиям  приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2004 года N 506 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм по хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2999 (далее - приказ N 506).
14. Соединение хозяйственно-питьевого и технического водопроводов не допускается. Системы водоснабжения должны быть раздельными, трубопроводы - окрашены в отличительные цвета. В точках разбора воды должны быть надписи "питьевая", "техническая". Все помещения должны быть обеспечены питьевой водой, соответствующей требованиям  приказа N 506.
15. В производственных помещениях, где имеется опасность повреждения кожи и глаз концентрированными растворами кислот и щелочей, должны устанавливаться раковины с подводкой горячей и холодной воды через смесители и кранами с локтевым и ножным приводом.
16. В аккумуляторном отделении должна быть оборудована изолированная канализация для отвода сточных вод и отработанного электролита.
17. Очистные сооружения должны быть рассчитаны на прием производственных и поверхностных стоков с загрязненной территории депо через сеть ливневой канализации. Бытовые сточные воды должны отводиться в городскую или станционную канализацию. Допускается сброс в производственную канализацию хозяйственно-бытовых сточных вод.
18. Промывные воды при мойке деталей и узлов должны собираться в емкости и обезвреживаться.
19. Очистные сооружения должны обеспечивать очистку сточных производственных вод от вредных веществ.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к
естественному и искусственному освещению
20. Естественное и искусственное освещение производственных, вспомогательных, санитарно-бытовых помещений и территории должно соответствовать требованиям  приказа N 334.
21. Все производственные помещения депо с постоянным пребыванием людей должны иметь естественное освещение.
22. Общее искусственное освещение производственных помещений должно быть комбинированным, равномерным и обеспечиваться светильниками с разрядными источниками света. Лампы накаливания должны использоваться для аварийного освещения.

12. Контейнерлер өндірістік және қосалқы үй-жайлардан 25 м-ден жақын емес қашықтықта орналасуы тиіс. Қоқысты шығару контейнер сыйымдылығына 2/3 артық емес жиналуы кезінде жүргізілуі тиіс.
3. Сумен жабдықтауға және кәрізге қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
13. Депо шаруашылық-ауызсу және техникалық мақсатқа арналған сумен қамтамасыз етілуі тиіс. Ауызсу және шаруашылық-тұрмыстық қажеттілік үшін қолданылатын су Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2999 болып тіркелген "Шаруашылық-ауызсумен жабдықтау және мәдени-тұрмыстық су пайдалану орындары бойынша санитарлық ереже және нормаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2004 жылғы 28 маусымдағы N 506  бұйрығының (бұдан әрі - N 506 бұйрық) талаптарына сәйкес болуы тиіс.
14. Шаруашылық-ауызсу мен техникалық су құбырларын қосуға рұқсат етілмейді. Сумен қамтамасыз ету жүйесі бөлек болуы, құбырлар - ажырату түсімен боялуы тиіс. Су тарату жерлерінде "ауызсу", "техникалық су" деген жазулар болуы тиіс. Барлық үй-жайлар N 506  бұйрықтың талаптарына сай ауызсумен қамтамасыз етілуі тиіс.
15. Концентрациялы қышқыл ерітіндісімен және сілтімен денені және көзді зақымдау қаупі бар өндірістік үй-жайларда араластырғыш арқылы ыстық және салқын су келіп тұратын раковина және шынтақ және аяқпен қосылатын құрылғысы бар жуу краны орнатылуы тиіс.
16. Аккумулятор бөлмесі ағынды суларды және пайдаланылған электролитті шығаруға арналған оқшау кәрізбен жабдықталуы тиіс.
17. Тазалау имараттары депоның ластанған аумағындағы өндірістік және жер бетінің ағынды суларын жауын суының кәріз желісі арқылы қабылдауға есептелуі тиіс. Тұрмыстық ағынды сулар қалалық немесе станциялық кәрізге жіберілуі тиіс. Өндірістік кәрізге шаруашылық-тұрмыстық ағынды суды жіберуге рұқсат етіледі.
18. Бөлшектерді және тораптарды жуу кезіндегі жуынды сулар сыйымдылық ыдысқа жиналуы және зарарсыздануы тиіс.
19. Тазалау құрылыстары өндірістік ағынды суларды зиянды заттардан тазалауды қамтамасыз етуі тиіс.
4. Табиғи және жасанды жарыққа қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
20. Өндірістік, қосалқы, санитарлық-тұрмыстық үй-жайлардың және аумақтың табиғи және жасанды жарығы N 334  бұйрықтың талаптарына сәйкес болуы тиіс.
21. Адамдар тұрақты болатын депоның барлық өндірістік үй-жайларында табиғи жарық болуы тиіс.
22. Өндірістік үй-жайлардың жалпы жасанды жарығы аралас болуы, жарықты біркелкі түсіруі және разрядты жарық көзі бар шамшырақтармен қамтамасыз етілуі тиіс. Қызу шамдары апаттық жарық үшін қолданылуы тиіс.

23. Смотровые канавы должны оборудоваться встроенным панельным освещением люминесцентными светильниками на уровне 1,2 - 1,5 м от пола.
24. Освещенность проходов и участков производственных помещений, где работы не проводятся, должна составлять не более 25 процентов (далее - %) нормируемой освещенности, но не менее 75 люкс (далее - лк) от разрядных ламп и 30 лк - от ламп накаливания.
25. Мостовые краны должны оборудоваться подкрановым освещением.
26. В кабинах козловых и мостовых кранов должны быть установлены экраны, препятствующие попаданию в поле зрения крановщика светящих частей светильников общего освещения, установленных выше крана.
27. При выполнении работ, где требуется дополнительное переносное освещение, в качестве переносных светильников должны использоваться лампы с магнитными держателями или с креплением на каске.
28. Светильники и стекла световых проемов должны очищаться по мере загрязнения, но не реже одного раза в месяц. Процесс очистки стекол должен быть механизирован.
29. Перегоревшие светильники, разбитая и поврежденная защитная арматура должны своевременно заменяться. Отработанные лампы с ртутным наполнением подлежат учету и должны храниться в отдельном помещении, с последующим вывозом для демеркуризации.
5. Санитарно-эпидемиологические требования
к отоплению, вентиляции
30. Системы отопления, вентиляции в производственных помещениях должны обеспечивать допустимые и оптимальные микроклиматические параметры и соответствовать требованиям  приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 июля 2005 года N 355 "Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к воздуху производственных помещений", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3789.
31. Уровень содержания вредных веществ в воздухе рабочей зоны должен соответствовать требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 декабря 2004 года N 841 "Об утверждении гигиенических нормативов".
32. Системы отопления должны обеспечивать равномерное нагревание воздуха, возможность регулирования степени нагрева помещений, быть доступными для очистки и ремонта.
33. Отопительные приборы в производственных помещениях с постоянными рабочими местами должны размещаться под световыми проемами.
34. Ворота, входные двери и окна в холодное время должны быть утеплены. Ворота должны быть сблокированы с пуском воздушно-тепловых завес.
35. В смотровых канавах должно предусматриваться отопление. При применении воздушного отопления приточный воздух должен подаваться через решетки, расположенные в продольной стене смотровой канавы.

23. Қарау арықшалары еденнен 1,2-1,5 м деңгейде люминесцентті шамшырақпен қатарласқан панель жарығымен жабдықталуы тиіс.
24. Жұмыс жүргізілмейтін өндірістік үй-жайлардың өту жолдары мен учаскелерінің жарығы нормаланатын жарықтың 25 пайызынан (бұдан әрі - %) артық емес, бірақ разрядты шамның 75 люксінен (бұдан әрі - лк) және қызу шамының - 30 лк кем емес болуы тиіс.
25. Көпір тәріздес аспалы крандар кранасты жарығымен жабдықталуы тиіс.
26. Көпір тәріздес және жылжымалы аспалы крандардың кабиналарына краннан жоғары орнатылған жалпы жарықтандыру шамшырағының жарығы бөлігінің краншының көзіне түсуін болдырмайтын экрандар орнатылуы тиіс.
27. Қосымша тасымалданатын жарық талап етілетін жұмыстарды орындау үшін тасымалданатын шамшырақ ретінде каскаға бекітілген немесе магнитті ұстатқышы бар шамдар қолданылуы тиіс.
28.  Шамшырақтар және жарық жақтауларының әйнектері  ластануына байланысты, бірақ айына кемінде бір рет тазартылуы тиіс. Әйнектерді тазалау процесі механикаландырылған болуы тиіс.
29. Істен шыққан шамшырақтар, сынған және ақаулы қорғаныш арматура уақтылы ауыстырылуы тиіс. Сынап толтырылған пайдаланылған шамдар есепке алынуы қажет және одан әрі сынапты жою үшін жеке үй-жайда сақталуы тиіс.
5. Жылуға, желдеткішке қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
30. Өндірістік үй-жайлардағы жылу, желдеткіш жүйелері рұқсат етілген және тиімді микроклиматтық параметрді қамтамасыз етуі және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3789 болып тіркелген "Өндірістік үй-жайлардың ауасына қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық ереже және  нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 14 шілдедегі N 355  бұйрығының (бұдан әрі - 355 бұйрық) талаптарына сәйкес болуы тиіс.
31. Жұмыс аймағының ауасындағы зиянды заттар құрамының деңгейі "Гигиеналық нормативтерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 3 желтоқсандағы N 841 бұйрығының талаптарына сай болуы тиіс.
32. Жылу жүйесі ауаның біркелкі жылуын, үй-жайдың жылыну деңгейін реттеу мүмкіндігін, тазалау және жөндеуге ыңғайлы болуын қамтамасыз етуі тиіс.
33. Тұрақты жұмыс орындары бар өндірістік үй-жайлардағы жылыту құралдары жарық жақтауларының астына орналасуы тиіс.
34. Қақпа, кіру есіктері және терезелер салқын мезгілде жылу қабаттарымен бекітілуі тиіс. Қақпа ауа-жылу шымылдығын жіберу арқылы блоктануы тиіс.
35. Қарау арықшаларында жылу қарастырылуы тиіс. Ауа жылуын қолдану кезінде сырттан келетін ауа қарау арықшаларының қабырға бойында орналасқан торлар арқылы берілуі тиіс.

36. Все помещения депо должны быть обеспечены естественной общеобменной вентиляцией. Фрамуги окон должны быть оборудованы механизмами для открывания и герметичного закрывания.
37. В цехах технического обслуживания и текущего ремонта должна предусматриваться механическая приточно-вытяжная вентиляция.
38. Кровля цехов и участков с повышенным тепловыделением должна оборудоваться не задуваемыми шахтами, аэрационными фонарями, механизированными фрамугами с дистанционным управлением. Подача приточного воздуха в вентилируемые помещения при естественной вентиляции должна предусматриваться в теплый период года на уровне не более 1,8 м, в холодный период года - не ниже 4 м от пола до низа вентиляционных проемов.
39. Для подачи воздуха должны предусматриваться открываемые проемы в окнах, аэрационные ворота, подъемные раздвижные стены. Площадь открываемых проемов должна быть не менее 20 % от общей площади остекления.
40. Системы местных отсосов от технологического оборудования для веществ, соединение которых может образовать взрывоопасную смесь или создавать более опасные и вредные вещества, должны быть отдельными.
41. Устройства и системы местной вытяжной вентиляции должны быть оборудованы установками для очистки воздуха от загрязнения.
42. Пуск производственного оборудования должен быть сблокирован с пуском предназначенных для него вентиляционных систем.
43. Устройства и системы вентиляции должны исключать возможность проникновения вредных веществ из одного цеха в другой. Направление приточного воздуха через зоны с большим загрязнением в зоны с меньшим загрязнением не допускается.
44. При невозможности устройства местных отсосов приточный воздух должен подаваться на постоянные рабочие места, находящиеся у источников выделения вредных веществ.
45. Подача воздуха должна производиться в рабочие проходы или участки с противоположной стороны от вытяжки. Подаваемый воздух должен проходить через рабочую зону и удаляться с противоположной стороны.
6. Санитарно-эпидемиологические требования к уровням шума,
вибрации, ультразвука, электромагнитных полей
46. Уровни шума, вибрации, ультразвуковых и электромагнитных излучений должны соответствовать гигиеническим нормативам.
47. Помещения, цеха и участки с интенсивными источниками шума и вибрации должны быть удалены от малошумных помещений. Оборудование должно устанавливаться на самостоятельных фундаментах, виброизолированных от пола и других конструкций здания.
48. Агрегаты, с источниками шума, превышающего нормативные значения, должны снабжаться глушителями и размещаться в отдельных помещениях.

36. Депоның барлық үй-жайлары табиғи жалпы айналым желдеткішімен қамтамасыз етілуі тиіс. Терезенің фрамугтері ашылуы және нығыз жабылуы үшін механизммен жабдықталуы тиіс.
37. Техникалық қызмет көрсету және ағымдық жөндеу цехтарында механикалық сыртқа тарату желдеткіші қарастырылуы тиіс.
38. Жылу жоғары бөлінетін цехтардың және учаскелердің шатырлары жел соқпайтын шахталармен, аэрациялық фонарлармен, қашықтан басқарылатын механикаланған фрамугпен жабдықталуы тиіс. Табиғи желдету кезінде желдетілетін үй-жайға сырттан ауаның келуі жылдың жылы мезгілінде 1,8 м артық емес деңгейде, жылдың салқын мезгілінде - еденнен желдеткіш жақтауларының төменіне дейін 4 м-ден төмен емес деңгейінде қарастырылуы тиіс.
39. Ауаның келуі үшін терезелерде ашылатын жақтаулар, аэрациялық қақпа, көтеріліп қозғалатын қабырғалар қарастырылуы тиіс. Ашылатын жақтаулардың ауданы әйнектелудің жалпы ауданының 20%-нан кем емес болуы тиіс.
40. Жергілікті сору жүйесі қосылыстары жарылыс қаупін тудыруы немесе неғұрлым қауіпті және зиянды заттарды түзуі мүмкін заттарға арналған техникалық жабдықтардан бөлек болуы тиіс.
41. Жергілікті сору желдеткішінің жүйесі және құрылғысы ауаны ластан тазалауға арналған қондырғылармен жабдықталуы тиіс.
42. Өндірістік жабдықтарды іске қосу желдеткіш жүйесіне арналған іске қосумен блоктануы тиіс.
43. Желдеткіштің жүйесі және құрылғысы бір цехтан екіншісіне зиянды заттардың ену мүмкіндігін болдырмауы тиіс. Сырттан келетін ауаны көп ластанған аймақтан аз ластан аймақ арқылы бағыттауға рұқсат етілмейді.
44. Жергілікті соруды орнату мүмкін емес кезде сырттан келетін ауа зиянды заттарды бөлу көздеріндегі тұрақты жұмыс орындарына берілуі тиіс.
45. Ауаның берілуі жұмысшы өту жолдарында немесе соруға қарсы жақтағы учаскеде жүргізілуі тиіс. Келетін ауа жұмыс аймағымен келуі және қарсы жақпен шығарылуы тиіс.
6. Шудың, дірілдің, ультрадыбыстың, электромагниттік
өрістің деңгейлеріне қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық
талаптар
46. Шудың, дірілдің, ультрадыбыстың және электромагниттік сәулелердің деңгейлері гигиеналық нормативтерге сай болуы тиіс.
47. Қарқынды шу және діріл көздері бар үй-жайлар, цехтар және учаскелер шуы аз үй-жайлардан алшақ болуы тиіс. Жабдықтар еден және басқа да конструкциялық ғимараттар дірілінен оқшауланған өзіндік фундаменттерге орнатылуы тиіс.
48. Нормативтік мәннен артатын шу көздері бар агрегаттар тұмшалауыштармен жабдықталуы және жеке үй-жайларда орналасуы тиіс.

49. Рельсовые пути в цехах должны укладываться на упругое виброизолирующее основание.
50. Стендовые испытания дизель-генератора должны производиться в отдельном помещении, звукоизолированном от других помещений и от пульта управления.
51. Работы с ручным пневматическим и электрическим инструментом должны выполняться в соответствии с требованиями  приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 июня 2005 года N 310 " Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3781.
52. Производственный контроль уровней шума на рабочих местах и периодические испытания вибрационных характеристик машин должны осуществляться не реже одного раза в год.
7. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
производственного оборудования
53. Вагоны, подаваемые в депо для ремонта, должны быть очищены от грязи, снега, льда, промыты снаружи и внутри, просушены нагретым воздухом. Очистка, обмывка, обдувка вагонов должны производиться в моечных отделениях, при их отсутствии - в отдельных зданиях на механизированном закрытом стойле и выделенных для этих целей путях. Выделенные для очистки и обмывки пути должны иметь с обеих сторон дорожки (площадки) с твердым покрытием. Смазка из букс должна удаляться вакуумными насосами.
54. Рабочее место должно содержаться в чистоте, генеральная уборка должна проводиться не реже одного раза в месяц. Для каждого цеха должен быть разработан технологический процесс уборки помещений с учетом характера производства.
55. Уборка пыли с зонтов печей, верстаков, пола, оборудования и устройств в помещениях для заливки подшипников должна проводиться влажным способом.
56. Очистка и мойка тележек, колесных пар, остовов якорей, подшипников, узлов и деталей оборудования должна проводиться в обдувочных и моечных машинах (камерах). Моечные машины должны герметично закрываться, оборудоваться системами вентиляции и устройствами для очистки, оборотного использования и отвода сточных вод, механизированного удаления мусора.
57. В сборочных и разборочных цехах должны оборудоваться пониженные полы, технологические двухъярусные эстакады и устраиваться механизированные стойла с подъемными площадками, оборудованными средствами механизации.
58. Технологические операции на кузове с использованием сварки, пайки должны производиться на стационарных позициях.
59. Работники депо, связанные с техническим обслуживанием и ремонтом, должны быть обеспечены специальной одеждой (далее - спецодежда), специальной обувью (далее - спецобувь) и средствами индивидуальной защиты.

49. Цехтардағы рельс жолдары дірілден оқшауланған тығыз негізге салынуы тиіс.
50. Дизель-генераторды қабырғалық сынау басқа үй-жайлардан және басқару пультінен дыбыспен оқшауланған жеке үй-жайда жүргізілуі тиіс.
51. Пневматикалық және электрлі құрал-сайман арқылы қолмен жұмыс жасау Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3781 болып тіркелген "Санитарлық-эпидемиологиялық ереже мен нормаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2005 жылғы 29 маусымдағы N 310  бұйрығының талаптарына сай орындалуы тиіс.
52. Жұмыс орындарындағы шудың деңгейін өндірістік бақылау және машиналардың діріл сипатын ағымдық сынау жылына кемінде бір рет жүзеге асырылуы тиіс.
7. Өндірістік жабдықтарды күтіп-ұстауға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
53. Жөндеу үшін депоға жіберілетін вагондар ластан, қардан, мұздан тазартылуы, іші және сырты жуылуы, ауа жылуымен кептірілуі тиіс. Вагондарды тазалау, жуу, кептіру жуу бөлімшелерінде, олар болмаған кезде - механикаланған жабық тұрақтарда жеке ғимараттарда және осы мақсат үшін бөлінген жолдарда жүргізілуі тиіс. Тазалауға және жууға арнап бөлінген жолдардың екі жағында беті қатты жол (алаңша) болуы тиіс. Май қалдықтары букстан вакуумды сорғышпен шығарылуы тиіс.
54. Жұмыс орны таза күтіп-ұсталуы, күрделі жинау айына кемінде бір рет жүргізілуі тиіс. Әрбір цех үшін өндіріс сипаты есепке алынған үй-жайды жинаудың технологиялық процесі әзірленуі тиіс.
55. Пеш мұржаларының, жону қондырғысы орнатылған үстелдердің, еденнің, мойынтірек құюға арналған үй-жайлардағы жабдықтардың және құрылғылардың шаңдарын сүрту ылғалды әдіспен жүргізілуі тиіс.
56. Арбаларды, қос дөңгелекті, якорьлердің бекітілген жерлерін, мойынтіректерді, жабдықтардың тораптарын және бөлшектерін тазалау және жуу кептіргіш және жуу машиналарымен (камераларымен) жүргізілуі тиіс. Жуу машиналары нығыз жабылуы, желдеткіш жүйесімен және тазалауға, қайта қолдануға және ағынды суды шығаруға, қоқысты механикалық шығаруға арналған құрылғылармен жабдықталуы тиіс.
57. Жинау және бөлшектеу цехтары төмендетілген еденмен, технологиялық екі қабатты эстакадамен жабдықталуы және механика құралымен жабдықталған көтерілетін алаңшасы бар механикалық тұрақ орнатылуы тиіс.
58. Кузовтағы технологиялық операциялар дәнекерлеуді, күйдіруді қолдану арқылы стационарлы позицияда жүргізілуі тиіс.
59. Техникалық қызмет көрсетумен және жөндеумен байланысты депоның жұмыскерлерінің арнайы киімдермен (бұдан әрі - арнайы киім), арнайы аяқ киімдермен (бұдан әрі - арнайы аяқ киім) және жеке қорғаныш құралымен қамтамасыз етілуі тиіс.

60. Спецодежда, спецобувь и средства индивидуальной защиты (респираторы, противогазы) должны быть в исправном состоянии и соответствовать антропометрическим данным работающего. Работа без спецодежды, спецобуви и средств индивидуальной защиты не допускается.
8. Санитарно-эпидемиологические требования
к проведению окрасочных работ
61. Окрасочные цеха, отделения, участки (зачистки, сушки, приготовления лакокрасочных материалов) должны располагаться в изолированных помещениях, оборудованных местной приточно-вытяжной вентиляцией.
62. В окрасочных цехах (участках) и краскозаготовительных отделениях рециркуляция воздуха не допускается. Пусковые механизмы окрасочного оборудования должны быть сблокированы с вентиляционными системами и не должны включаться при неработающей вентиляции.
63. Наружная окраска вагонов должна осуществляться в специальных установках или в камерах, оборудованных местной вытяжной вентиляцией.
64. Окрасочные камеры должны быть оборудованы конвейерами, вращающимися столиками, передвижными подмостками.
65. Окраска вагонов должна осуществляться методом пневматического распыления красками.
66. Окраска труднодоступных мест, поверхностей сложной конфигурации и поверхностей малой величины должна производиться ручным пневматическим распылителем или кистью.
67. Все виды окрасочных работ должны выполняться с применением средств индивидуальной защиты.
9. Санитарно-эпидемиологические требования к аккумуляторным
(участкам) и гальваническим отделениям
68. Аккумуляторное отделение должно располагаться в изолированных помещениях. Внутренние перегородки, отделяющие помещения аккумуляторного отделения, должны быть сплошными от пола до потолка.
69. В аккумуляторном и гальваническом отделении пол и стены на высоту 2 м должны иметь кислотно-щелочностойкое покрытие, пол должен быть с уклоном не менее 3,5-4 градусов к канализационным трапам.
70. Не допускается совмещение ремонта кислотных и щелочных аккумуляторных батарей в одном помещении.
71. Производственные помещения для ремонта кислотных и щелочных аккумуляторов должны быть оборудованы раздельной общеобменной механической вентиляцией, места слива отработанного электролита и рабочие места, на которых производится сварка и плавка деталей из свинца - местными вентиляционными отсосами.
72. В зарядном, моечно-разборочном и сборочном помещениях должны быть устроены трапы-сборники, позволяющие производить мытье пола водой из шланга.
73. В аккумуляторном отделении должно быть рабочее и аварийное электрическое освещение во взрывозащищенной арматуре.

60. Арнайы киім, арнайы аяқ киім және жеке қорғаныш құралдары (респираторлар, газтұмылдырғы) жарамды жағдайда болуы және жұмыс істеушілердің антропометриялық дерегіне сәйкес болуы тиіс. Арнайы киімсіз, арнайы аяқ киімсіз және жеке қорғаныш құралдарынсыз жұмыс істеуге рұқсат етілмейді.
8. Бояу жұмыстарын жүргізуге қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
61. Бояу цехтары, бөлімшелері, учаскелері (тазалау, кептіру, лакпен бояйтын материалдарды дайындау) жергілікті сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталған оқшау үй-жайларда орналасуы тиіс.
62. Бояу цехтарында (учаскелерінде) және бояу дайындайтын бөлімшелерде ауа айналымына рұқсат етілмейді. Бояу жабдықтарының механизмдерін іске қосу желдеткіш жүйесімен блоктанған болуы және жұмыс істемейтін желдеткіш қосылмауы тиіс.
63. Вагондардың сыртын бояу жергілікті сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталған арнайы қондырғыда немесе камерада жүзеге асырылуы тиіс.
64. Бояу камералары конвейерлермен, айналатын үстелдермен, жылжымалы көпіршемелермен жабдықталуы тиіс.
65. Вагондарды бояу бояуды пневматикалық шашырату әдісімен жүзеге асырылуы тиіс.
66. Қол жетпейтін жерлерді, қиын конфигурацияның бетін және кіші көлем беттерін бояу қолмен шашырату немесе щетка арқылы жүргізілуі тиіс.
67. Бояудың барлық түрлері және басқа да жұмыстар арнайы киіммен (бұдан әрі - арнайы киім), арнайы аяқ киіммен (бұдан әрі - арнайы аяқ киім) және жеке қорғаныш құралдарын қолдану арқылы орындалуы тиіс.
9. Аккумуляторлық (учаскелерге) және гальваникалық
бөлімшелерге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
68. Аккумулятор бөлімшесі оқшау үй-жайда орналасуы тиіс. Аккумулятор бөлімшелерінің үй-жайларын бөліп тұратын ішкі қабырға аралықтар еденнен төбеге дейін тегіс болуы тиіс.
69. Аккумуляторлық және гальваникалық бөлімшелерде еден және 2 м биіктікке дейінгі қабырға беттерінде қышқыл-сілті жабыны болуы тиіс, еден 3,5-4 кем емес градуспен кәріз жолына еңістеу болуы тиіс.
70. Бір үй-жайда қышқыл және сілті аккумулятор батареяларының жұмысын бірге жасауға рұқсат етілмейді.
71. Қышқыл және сілті аккумуляторларының жұмысына арналған өндірістік үй-жай бөлек жалпы айналым механикалық желдеткішпен, пайдаланылған электролиттерді құю орындары және қорғасынды дәнекерлеу және балқыту жүргізілетін жұмыс орындары - жергілікті сору желдеткішімен жабдықталуы тиіс.
72. Қуаттандыру, жуу-бөлшектеу және жинау үй-жайларында еденді шлангі суымен жууға мүмкіндік беретін су жинау-жолдары болуы тиіс.
73. Аккумулятор бөлімшесінде жарылыстан сақтандырылған арматурада жұмыстық және апаттық электрлі жарық болуы тиіс.

74. Температура в помещениях аккумуляторного отделения должна быть не ниже плюс 15 градусов Цельсия (далее -  о С) и не выше 20  о С.
75. Для отопления аккумуляторных отделений не допускается применение открытых печей, электропечей и электроплиток.
76. Для хранения кислоты и приготовления электролита должно быть выделено помещение, оборудованное отдельной механической приточно-вытяжной вентиляцией. Переливание кислоты должно производиться с применением средств индивидуальной защиты.
77. Не допускается хранение и принятие пищи в аккумуляторном отделении.
78. В гальваническом отделении должны быть предусмотрены изолированные помещения для травления и обезжиривания, полирования гальванических покрытий и приготовления электролита.
10. Санитарно-эпидемиологические требования
к санитарно-бытовым помещениям
79. Обеспечение санитарно-бытовыми помещениями и устройствами должно осуществляться в зависимости от групп производственных процессов, характера и вида выполняемых работ, согласно  приказу N 334.
80. В депо должны быть отапливаемые санитарно-бытовые помещения, содержащие гардеробные, душевые, умывальные, санитарные узлы, комнаты гигиены женщин, помещения для приема пищи, отдыха и обогрева, обработки, хранения и выдачи спецодежды, средств индивидуальной защиты, сушки спецодежды и спецобуви.
81. Гардеробные должны быть раздельными для хранения спецодежды и обычной одежды, оснащены вешалками или специальными шкафчиками.
82. Помещения для обогрева работающих должны устраиваться из расчета 0,1 м 2 на одного человека в наиболее многочисленной смене, но не менее 12 м 2 .
83. В производственных помещениях расстояние от рабочих мест до установок для питья, умывальных, уборных должно быть не более 75 м.
84. Количество умывальных кранов у рабочих мест должно предусматриваться из расчета не менее 30 % от числа работающих в смену. В умывальных должны быть моющие средства и электросушилка.
В умывальных помещениях производственных цехов должны предусматриваться моющие и защитные средства для профилактики дерматитов рук, обусловленных действием различных химических веществ.
85. Питание в депо должно быть организованным. Объекты питания в депо (столовые, столовые - заготовочные, буфеты) должны соответствовать требованиям  приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 июля 2003 года N 569 "Об утверждении санитарных правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам общественного питания", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2526.

74. Аккумулятор бөлімшелеріндегі үй-жайлардың температурасы плюс 15 Цельсий градустан (бұдан әрі -  o С) төмен болмауы және 20  o С-тан жоғары болмауы тиіс.
75. Аккумулятор бөлімшелерін жылыту үшін ашық пештерді, электр пештерін және электрлі плиталарды қолдануға рұқсат етілмейді.
76. Қышқылды сақтау және электролитті дайындау үшін жеке механикалық сыртқа тарату желдеткішімен жабдықталған үй-жай бөлінуі тиіс. Қышқылды құю жеке қорғаныш құралдарын қолдану арқылы жүргізілуі тиіс.
77. Аккумулятор бөлімшесінде тамақ ішуге және оны сақтауға рұқсат етілмейді.
78. Гальваникалық бөлімшеде улау және майсыздандыруға, гальваникалық бетін жылтыратуға және электролит дайындауға арналған оқшау үй-жай қарастырылуы тиіс.
10. Санитарлық-тұрмыстық үй-жайларға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
79. Санитарлық-тұрмыстық үй-жаймен және құрылғылармен қамтамасыз ету N 337 бұйрыққа сәйкес өндірістік процестердің тобына және орындалатын жұмыстың сипаты мен түріне байланысты жүзеге асырылуы тиіс.
80. Депода құрамында киім ілгіш, себезгі, қол жуғыш, санитарлық тораптар, әйелдер гигиенасының бөлмесі, тамақ ішуге, демалуға және жылынуға, арнайы киімдерді және арнайы аяқ киімдерді өңдеуге, сақтауға және беруге арналған үй-жайлар бар жылытылатын санитарлық-тұрмыстық үй-жайлар болуы тиіс.
81. Киімілгіш арнайы киімдер мен қарапайым киімдерді сақтау үшін бөлек болуы, ілгіштермен немесе арнайы шкафтармен жабдықталуы тиіс.
82. Жұмыс істеушілерді жылытуға арналған үй-жай неғұрлым көп санды ауысымда бір адамға 0,1 м 2 , бірақ 12 м 2 кем емес есебімен орнатылуы тиіс.
83. Өндірістік үй-жайларда жұмыс орнынан су ішуге арналған қондырғыға, қолжуғышқа, дәретханаға дейінгі қашықтық 75 м-ден аспауы тиіс.
84. Жұмыс орындарындағы жуыну крандарының саны ауысымда жұмыс істеушілер санының 30% кем емес есебімен қарастырылуы тиіс. Қол жуғышта жуыну құралдары және электрлі сүлгі болуы тиіс.
Өндірістік цехтардың жуыну үй-жайларында әртүрлі химиялық заттардың әсеріне төтеп беретін қолдың құрғауының алдын алуға арналған жуу және қорғаныш құралдары қарастырылуы тиіс.
85. Деподағы тамақтану ұйымдастырылған болуы тиіс. Деподағы тамақтану объектілері (асхана, асхана - әзірлеу, буфет) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2526 болып тіркелген "Қоғамдық тамақтандыру объектілеріне қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық ереже және нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2003 жылғы 25 шілдедегі N 569  бұйрығының талаптарына сай болуы тиіс.

86. В депо должно предусматриваться изолированное от производственных отделений помещение для отпуска рабочим специального питания, которое должно располагаться на расстоянии не более 75 м от рабочих мест и оборудоваться достаточным количеством посадочных мест, холодильным шкафом, умывальником.
87. Душевые и умывальники должны обеспечиваться горячей и холодной водой через смесители.
88. Во всех производственных и санитарно-бытовых помещениях должны быть отведены места для хранения уборочного инвентаря.
11. Санитарно-эпидемиологические требования
к медицинскому обеспечению
89. В депо должны предусматриваться фельдшерские (врачебные) здравпункты, а также лечебно-оздоровительные комплексы. Состав и площади помещений фельдшерского (врачебного) здравпункта должны соответствовать  приказу N 334.
90. Помещения лечебно-оздоровительного комплекса, необходимые для оздоровления работающих в непосредственной близости от рабочих мест, должны проектироваться со звукоизоляцией и экранами относительной защиты от магнитных и электромагнитных полей, а также иметь герметизированные двери, предупреждающие попадание загрязненного воздуха из цеха.
91. Комнаты психофизиологической разгрузки должны предусматриваться в депо, характеризующихся выраженным физическим и нервно-напряженным трудом (группы III по гигиенической классификации) в соответствии с  приказом N 334.
92. В цехах и производственных участках должны быть аптечки с набором медикаментов в соответствии с требованиями  приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2004 года N 876 "Об утверждении состава аптечки первой помощи для оказания неотложной медицинской помощи населению", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3358.
93. Работники депо должны проходить обязательные предварительные и периодические медицинские осмотры в соответствии с требованиями  приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 марта 2004 года N 243 "Об утверждении Перечня вредных производственных факторов, профессий, при которых обязательны предварительные и периодические медицинские осмотры и Инструкции по проведению обязательных предварительных и периодических медицинских осмотров работников, подвергающихся воздействию вредных, опасных и неблагоприятных производственных факторов", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 2780,  приказа и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 мая 2006 года N 220 "Об утверждении Правил медицинского осмотра работников, непосредственно связанных с движением поездов на железнодорожном транспорте Республики Казахстан", зарегистрированного в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4292.

86. Депода өндірістік бөлімшеден оқшауланған, жұмыс орнынан 75 м артық емес қашықтықта орналасуы тиіс жұмысшыларды арнайы тамақтануға жіберуге арналған үй-жай қарастырылуы және отыру орындарымен, тоңазытқыш шкафымен, қолжуғышпен жеткілікті мөлшерде жабдықталуы тиіс.
87. Себезгі бөлмесі және қолжуғыштар арластырғыш арқылы ыстық және салқын сумен қамтамасыз етілуі тиіс.
88. Барлық өндірістік және санитарлық-тұрмыстық үй-жайларда жинау мүккамалдарын сақтауға арналған орын бөлінуі тиіс.
11. Медициналық қамтамасыз етуге қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
89. Депода фельдшерлік (дәрігерлік) денсаулық сақтау пункті, сондай-ақ емдеу-сауықтыру кешендері қарастырылуы тиіс. Фельдшерлік (дәрігерлік) денсаулық сақтау үй-жайларының құрамы және ауданы N 334   бұйрыққа сай болуы тиіс.
90. Жұмыс орнына тікелей жақын жұмыс істеушілерді сауықтыру үшін қажетті емдеу-сауықтыру кешенінің үй-жайы дыбыстан оқшау және магниттік және электролиттік өрістен қорғайтын экранмен жобалануы, сондай-ақ цехтан лас ауаның келуін болдырмайтындай есіктер нығыз жабылуы тиіс.
91. Психофизиологиялық демалу бөлмелері N 334  бұйрыққа сәйкес физикалық және жүйке жүктемесі еңбегі (гигиеналық топталу бойынша ІІІ топтар) қатты байқалатын деполарда қарастырылуы тиіс.
92. Цехтарда және өндірістік учаскелерде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3358 болып тіркелген "Халыққа кезек күттірмес медициналық жәрдем көрсетуге арналған бастапқы жәрдем қобдишасының құрамын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 20 желтоқсандағы N 876  бұйрығының талаптарына сай дәрі-дәрмек жиыны бар дәрі қобдишасы болуы тиіс.
93. Депо жұмыскерлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне N 2780 болып тіркелген "Олардың кезінде алдын ала және мерзімдік медициналық қараулар міндетті зиянды өндірістік факторлардың, кәсіптердің тізбесі мен Зиянды, қауіпті және қолайсыз өндірістік факторлардың әсеріне ұшыраған қызметкерлерге міндетті алдын ала және мерзімдік медициналық қарауларды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 12 наурыздағы N 243  бұйрығының , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне N 4292 болып тіркелген "Қазақстан Республикасының темір жол көлігіндегі поездар қозғалысымен тікелей байланысты жұмысшыларды медициналық қарау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2006 жылғы 17 мамырдағы N 220  бұйрығының талаптарына сәйкес міндетті алдын ала және ағымдық медициналық қараулардан өтуі тиіс.