О внесении изменений и дополнений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 21 ноября 2002 года № 60 "Об организации прокурорского надзора за применением законов, соблюдением прав и свобод человека и гражданина в социально-экономической сфере"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 25 июня 2008 года № 29. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июля 2008 года № 5255. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 1 октября 2010 года № 61
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 01.10.2010 № 61.
В целях совершенствования организации прокурорского надзора за применением законов, соблюдением прав и свобод человека и гражданина в социально-экономической сфере, руководствуясь подпунктом 4) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О Прокуратуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 21 ноября 2002 года N 60 "Об организации прокурорского надзора за применением законов, соблюдением прав и свобод человека и гражданина в социально-экономической сфере" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2065, опубликованный в "Заң газеті" N 53 и "Юридической газете" N 52 от 25 декабря 2002 года, с изменениями и дополнениями, внесенными Приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 14 сентября 2004 года N 42 "О внесении изменений и дополнений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 21 ноября 2002 года N 60 "Об организации прокурорского надзора за применением законов, соблюдением прав и свобод человека и гражданина в социально-экономической сфере", зарегистрированном в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3091 от 22 сентября 2004 года), следующие изменения и дополнения:
в Инструкции "Об организации прокурорского надзора за применением законов, соблюдением прав и свобод человека и гражданина в социально-экономической сфере", утвержденной указанным приказом:
в пункте 6 часть вторую изложить в следующей редакции:
"Не допускать проведения инициативных проверок хозяйствующих субъектов без согласования с руководством Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, за исключением проверок по жалобам и обращениям физических и юридических лиц, а также по заданиям и поручениям Генеральной прокуратуры.";

"Әлеуметтiк-экономикалық саладағы заңдардың қолданылуына, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарының сақталуына прокурорлық қадағалауды ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасының Бас прокурорының 2002 жылғы 21 қарашадағы N 60 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2008 жылғы 25 маусымдағы N 29 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 10 шілдеде Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5255 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Бас Прокурорының 2010 жылғы 01 қазандағы № 61 бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Бас Прокурорының 2010.10.01 № 61 бұйрығымен.
Әлеуметтiк-экономикалық саладағы заңдардың қолданылуына, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарының сақталуына прокурорлық қадағалауды ұйымдастыруды жетілдіру мақсатында,»Прокуратура туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 4) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтiк-экономикалық саладағы заңдардың қолданылуына, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарының сақталуына прокурорлық қадағалауды ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасының Бас Прокурорының 2002 жылғы 21 қарашадағы N 60 бұйрығына(Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде N 2065 болып тіркелген, 2002 жылғы 25 желтоқсандағы N 53 "Заң газетінде" және N 52 "Юридическая газета" газетінде жарияланған, Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде N 3091 болып тіркелген, "Әлеуметтiк-экономикалық саладағы заңдардың қолданылуына, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарының сақталуына прокурорлық қадағалауды ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасының Бас Прокурорының 2002 жылғы 21 қарашадағы N 60 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Бас Прокурорының 2004 жылғы 14 қыркүйектегі N 42 бұйрығымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Әлеуметтiк-экономикалық саладағы заңдардың қолданылуына, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарының сақталуына прокурорлық қадағалауды ұйымдастыру туралы" нұсқаулықта:
6-тармақта екінші бөлік мынадай редакцияда мазмұндалсын:
"Жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен өтініштері, сондай-ақ Бас прокуратураның тапсырмалары бойынша тексерулерді қоспағанда, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының басшылығымен келіспей шаруашылық субъектiлерiн бастамашылық тексеруге жол берілмесін";

дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Копию справки, подготовленной по результатам проверки, вручить руководителю проверяемого субъекта для ознакомления";
в пункте 9 слова "законодательных актов" заменить словом "законодательства";
в пункте 15 исключить слова ", межведомственный характер";
в пунктах 23, 48, 55 слова "не реже одного раза в полгода", "не реже двух раз в год", "не реже одного раза в полгода" заменить словами "не реже одного раза в год";
пункт 26: после слов "исполняющими их обязанности" дополнить словами ", а также прокурорами городов и районов по согласованию с прокурорами областей или лицами, исполняющими их обязанности. Согласование осуществляется в течение 3-х суток, а в случаях, не требующих отлагательств, в течение 24-х часов. Не требуют согласования экспертизы, которые проводятся бесплатно.";
пункт 39 исключить;
пункт 51 после слов "их лицевых счетов" дополнить словами ", удостоверенных подписями руководителей соответствующих подразделений и печатью налогового органа, а также письменное подтверждение об отсутствии факта обжалования налогоплательщиком уведомления о начисленной сумме налогов и других обязательных платежей в бюджет и пени";
в пункте 52-1 слова "обслуживающий банк" заменить словами "налоговый орган";
дополнить пунктом 55-1 следующего содержания:
"55-1. Внеплановые проверки соблюдения законодательства налоговыми службами следует назначать только на основании поручений Генеральной прокуратуры, а также на основании обращений, разрешение которых невозможно без проведения проверки.";
пункт 68 исключить;
в пункте 71 слово "ежеквартально" заменить словами "раз в полгода";
пункт 73 изложить в следующей редакции:
"73. Анализировать данные по результатам сверок уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов с данными контролирующих и надзорных органов с целью выявления проверок хозяйствующих субъектов, проведенных без соответствующей регистрации.";
пункт 89 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В рамках данной деятельности на поднадзорных территориях вести постоянный правовой анализ состояния межнационального и межконфессионального согласия, степени и наличия социальной напряженности с выработкой законных мер по решению конфликтных ситуаций.";
пункт 90: после слов "названными субъектами" дополнить словами "законности в вопросах", после слов "учетно-регистрационной" дополнить словами "финансовой и налоговой";
в пункте 92:
слова "печатными изданиями и выпускаемых телерадиокомпаниями" заменить словами ", распространяемых на поднадзорной территории печатными изданиями, выпускаемых телерадиокомпаниями и размещаемых на Интернет - ресурсах";
части вторую и третью изложить в следующей редакции:
"Принимать меры по устранению нарушений законодательства в части несоблюдения выходных данных, объема вещания на государственном языке; запрета на право владения, пользования, распоряжения и управления иностранными лицами более двадцатью процентами акций (долей, паев) юридического лица - собственника средства массовой информации; рекламы запрещенных товаров, работ (услуг); разглашения сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, пропаганды и оправдания экстремизма и терроризма; распространения информации, раскрывающей технические приемы и тактику антитеррористических операций в период их проведения; распространения сообщений и материалов, содержащих пропаганду наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров; пропаганду или агитацию порнографии, культа жестокости и насилия, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства.
Анализировать практику, достаточность осуществления уполномоченными и местными исполнительными органами контрольных функций по обеспечению соблюдения законодательства о средствах массовой информации и пресечения противоправных действий в названной сфере.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"При возникновении необходимости внесения исков, затрагивающих деятельность средств массовой информации, предварительно согласовать их с Генеральной прокуратурой. Незамедлительно вне зависимости от того, кто является стороной по делу, в обязательном порядке информировать Генеральную прокуратуру обо всех гражданских спорах, административных и уголовных производствах, связанных либо с участием СМИ.";
пункт 94:
после слов "не реже одного раза в квартал" дополнить словами ", с последующим направлением результатов обобщения, в том числе судебно-следственной, прокурорской практики, с приведением аргументированных предложений по совершенствованию законодательства, в Генеральную прокуратуру.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Результаты обобщений выносить на рассмотрение Координационного совета правоохранительных органов в части достаточности осуществляемых правоохранительными, уполномоченными и местными исполнительными органами мер по обеспечению межнационального и межконфессионального согласия.".

мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Тексеру нәтижелері бойынша дайындалған анықтама көшірмесі тексерілген субъект басшысына танысу үшін берілсін";
9-тармақта "заң" деген сөз "заңнама" деген сөзбен ауыстырылсын;
15-тармақта ", ведомоствоаралық сипаттағы" деген сөздер алынып тасталсын;
48, 55-тармақтарда "жылына кемiнде екi мәрте", "жарты жылда кемінде бір мәрте" деген сөздер "жылына кемінде бір мәрте" деген сөздермен ауыстырылсын;
26-тармақ "олардың мiндеттерiн атқарушылар" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ қалалар мен аудандар прокурорлары облыс прокурорларымен немесе олардың мiндеттерiн атқарушылармен келісу бойынша" деген сөздермен, "шығарады" деген сөзден кейін "Келісу 3 тәулік ішінде, ал кешіктіруге болмайтын жағдайларда 24 сағат ішінде жүзеге асырылады. Тегін жүргізілетін сараптама келісуді талап етпейді." деген сөздермен толықтырылсын.
39-тармақ алынып тасталсын;
51-тармақ "олардың дербес есепшоттарынан" деген сөздерден кейін "тиісті бөлімшелер басшыларының қолдарымен және салық органының мөрімен куәландырылған үзінді" деген сөздермен "көшірме" деген сөзден кейін ", сондай-ақ салық төлеушінің есептелген салық сомасы мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер мен өсiм туралы хабарламаға салық төлеушінің шағымдану фактісінің болмағандығы туралы жазбаша растау хат" деген сөздермен толықтырылсын.
52-1-тармақта "қызмет көрсететін банкке" деген сөздер "салық органына" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 55-1-тармақпен толықтырылсын:
"55-1. Салық органдарының заңнаманың сақталуына жоспардан тыс тексерістері Бас прокуратураның тапсырмалары негізінде, сондай-ақ шешімін тексеріс жүргізусіз анықтау мүмкін болмайтын өтініштер негізінде ғана жүргізілсін.";
68-тармақ алынып тасталсын;
71-тармақта "тоқсан сайын" деген сөздер "жарты жылда бір мәрте" деген сөздермен ауыстырылсын.
73-тармақ мынадай редакцияда мазмұндалсын:
"Тиiстi тiркеуге алынбай жүргiзiлген шаруашылық субъектiлерiндегi тексерiстердi анықтау мақсатында құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органдағы мәлiметтер бақылау және қадағалау органдарындағы мәлiметтермен салыстырылып деректерге талдау жасалсын";
89-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы қызмет шеңберінде қадағалау аумақтарында жанжал жағдайларын шешу бойынша заңды шараларды әзірлеп ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің жай-күйіне, әлеуметтік қауырттылықтың бар-жоқтығына және оның дәрежесіне құқықтық талдау тұрақты түрде жүргізілсін".
90-тармақ:
"тәртібінің" деген сөз ", қаржы және салық тәртібі мәселелерінде заңдылықтың" деген сөздермен ауыстырылсын;
92-тармақ:
"басылымдарда және телерадиокомпанияларда жарияланған" деген сөздер "қадағалау аумағындағы басылымдарда жарияланатын, таратылатын, телерадиокомпаниялармен шығарылатын және Интернет - ресурстарында орналастырылатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда мазмұндалсын:
"Шығарылым деректерiн, мемлекеттік тілде хабар тарату көлемін сақтамау; заңды тұлғаның - бұқаралық ақпарат құралы меншiк иесiнің акцияларының (үлесiнiң, пайының) жиырма проценттен астамын шетелдiк тұлғалардың иеленуiне, пайдалануына, билiк етуiне және басқаруына тыйым салу; тыйым салынған тауарларды, жұмыстарды (қызметтерді) жарнамалау; мемлекеттік құпияларды құрайтын мәлiметтердi немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны жария ету; экстремизм мен терроризмдi насихаттау және ақтау; терроризмге қарсы операцияларды жүргізу кезеңiнде олардың техникалық тәсiлдерi мен тактикасын ашатын ақпаратты тарату; есiрткi құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды насихаттауды қамтитын хабарламалар мен  материалдарды тарату; порнография, қатыгездік пен зорлық- зомбылықты, әлеуметтік, нәсілдiк, ұлттық, дiни, тектiк-топтық және рулық басымдықты насихаттау немесе үгіттеу бөлігінде заңнаманы бұзуды жою жөнінде шаралар қолдансын.
Уәкілетті және жергілікті атқарушы органдардың бұқаралық ақпарат құралдары туралы заңнаманың сақталуын және аталған салада құқыққа қарсы әрекеттердің жолын кесуді қамтамасыз ету жөніндегі  бақылау функцияларының практикасына, жеткіліктілігіне талдау жүргізілсін.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұқаралық ақпарат құралдары қызметіне қатысты талап енгізу қажеттілігі пайда болатын кезде, Бас прокуратурамен алдын ала келісілсін. БАҚ-пен байланысты не оның қатысуымен өтетін барлық азаматтық даулар, әкімшілік және қылмыстық өндірістер туралы ақпарат, кімнің іс бойынша тарап болуына қарамастан, міндетті түрде Бас прокуратураға дереу хабарлансын.";
94-тармақ:
"жұмыстың нәтижелері" деген сөздерден кейін ", қорытындылау нәтижелері, оның ішінде сот-тергеу, прокурорлық тәжірибе, заңнаманы жетілдіру жөнінде дәлелді ұсыныстар келтіріліп, кейін ол Бас прокуратураға жолданып," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Құқық қорғау, уәкілетті және жергілікті атқарушы органдардың ұлтаралық және конфессияаралық келісімді қамтамасыз ету жөнінде жүзеге асыратын шараларының жеткіліктілігі бөлігінде қорытындылау нәтижелері Құқық қорғау органдарының Үйлестіру кеңесінің қарауына шығарылсын.".

2. Департаменту по надзору за законностью в деятельности государственных органов (Кравченко А.Н.) принять меры к государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Приказ довести до сведения Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам, Главного военного прокурора, прокуроров областей, городов, районов и приравненных к ним прокуроров.
4. Контроль за исполнением приказа возложить на курирующего заместителя Генерального Прокурора Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан                       Р. Тусупбеков

2. Мемлекеттік органдар қызметінің заңдылығын қадағалау департаменті (А.Н.Кравченко) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуге шаралар қолдансын.
3. Бұйрық Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің Төрағасына, Бас әскери прокурорға, облыс, қала, аудан прокурорларына және оларға теңестірілген прокурорларға мәлімет үшін жолдансын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры                                     Р.Түсіпбеков