О внесении дополнения и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года № 509 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 августа 2008 года № 69. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2008 года N 5314. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 мая 2009 года N 49
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25.05.2009 N 49 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
В целях совершенствования финансовой отчетности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года № 509 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2142; с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 мая 2003 года № 180 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года № 509 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности и дополнительных сведений к финансовой отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 2142", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2371, от 2 декабря 2003 года № 417 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года № 509 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности и дополнительных сведений к финансовой отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 2142", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2637, от 15 декабря 2004 года № 180 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года № 509 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности и дополнительных сведений к финансовой отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3385, от 12 августа 2006 года № 80 "О внесении дополнения и изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года № 509 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4371, от 20 июля 2007 года № 84 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по формам финансовой отчетности ипотечных организаций, специальных финансовых компаний и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4905) внести следующие дополнение и изменения:
в Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденной указанным постановлением:
пункт 4 после слов "законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности" дополнить словами ", международными стандартами финансовой отчетности";
абзац третий пункта 7 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2002 жылғы 23 желтоқсандағы N 509 қаулысына толықтыру мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 тамыздағы N 69 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 26 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5314 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 25 мамырдағы N 49 қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.05.25 N 49 қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есептілігін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2002 жылғы 23 желтоқсандағы N 509 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2142 тіркелген; Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2371 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде N 2142 тіркелген "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есеп пен қаржылық есепке қосымша мәліметтер беру тізбесі, нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2002 жылғы 23 желтоқсандағы N 509 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2003 жылғы 29 мамырдағы N 180, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2637 тіркелген, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде N 2142 тіркелген "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есеп пен қаржылық есепке қосымша мәліметтер беру тізбесі, нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2002 жылғы 23 желтоқсандағы N 509 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2003 жылғы 2 желтоқсандағы N 417, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3385 тіркелген, " Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есеп пен қаржылық есепке қосымша мәліметтер беру тізбесі, нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы " 2002 жылғы 23 желтоқсандағы N 509 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2004 жылғы 15 желтоқсандағы N 180, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4371 тіркелген, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2002 жылғы 23 желтоқсандағы N 509 қаулысына толықтыру мен өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 12 тамыздағы N 80, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4905 тіркелген, "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына ипотекалық ұйымдардың, арнайы қаржы компанияларының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есептілік нысандары бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 20 шілдедегі N 84 қаулыларымен енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен қоса) мынадай толықтыру және өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есеп беру тізбесі, нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықта:
4-тармақ "Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есеп жөніндегі заңдарында" деген сөздерден кейін ", халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"ежегодно, в случае отсутствия дочерних организаций, за период с 1 января по 31 декабря отчетного года в срок до 1 апреля года, следующего за отчетным, подтвержденную аудиторской организацией неконсолидированную годовую финансовую отчетность по Форме № 1, Форме № 2, Форме № 3, Форме № 4 (далее - отчетность), пояснительную записку;
ежегодно, в случае наличия дочерних организаций, за период с 1 января по 31 декабря отчетного года в срок до 30 апреля года, следующего за отчетным, неконсолидированную и консолидированную годовые финансовые отчетности по Форме № 1, Форме № 2, Форме № 3, Форме № 4 (далее - отчетность), пояснительную записку.
При представлении небанковскими организациями неконсолидированной и консолидированной годовых финансовых отчетностей, подтверждение аудиторской организацией требуется только для консолидированной годовой финансовой отчетности.";
в приложении 1 :
в строке "Ценные бумаги, предназначенные для торговли (за вычетом резервов по сомнительным долгам), 18" слова "(за вычетом резервов по сомнительным долгам)" исключить;
в строке "Собственный капитал, 21" слово "Собственный" исключить;
в строке "Итого собственный капитал и обязательства, 46" слово "собственный" исключить;
в приложении 3 строки "доходы, начисленные в виде вознаграждения к получению, 7" и "расходы на выплату вознаграждения, 8" исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления довести его до сведения организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Акишева Д.Т.
Председатель
Национального Банка                        А. Сайденов
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Агентства Республики
Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
__________________ Бахмутова Е.Л.
"___" _____________ 2008 года

"жыл сайын, еншілес ұйымдар болмаған жағдайда, есепті жылдың 1 қаңтары – 31 желтоқсан аралығындағы кезең үшін, есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін мерзімде аудиторлық ұйым растаған N 1 нысан, N 2 нысан, N 3 нысан, N 4 нысан бойынша шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есептілікті (бұдан әрі - есептілік), түсіндірме жазбаны;
жыл сайын, еншілес ұйымдар болған жағдайда, есепті жылдың 1 қаңтары – 31 желтоқсан аралығындағы кезең үшін, есепті жылдан кейінгі жылдың 30 сәуіріне дейін мерзімде N 1 нысан, N 2 нысан, N 3 нысан, N 4 нысан бойынша шоғырландырылмаған және шоғырландырылған жылдық қаржылық есептіліктерді (бұдан әрі - есептілік), түсіндірме жазбаны береді.
Банктік емес ұйымдар шоғырландырылмаған және шоғырландырылған жылдық қаржылық есептіліктерді ұсынған кезде аудиторлық ұйымның растамасы шоғырландырылған жылдық қаржылық есептілік үшін ғана талап етіледі.";
1-қосымшада:
" Сауда ғ а арнал ғ ан ба ғ алы қ а ғ аздар (к ү м ә нді борыштар бойынша резервтерді шегергенде), 18 " деген жолда " (к ү м ә нді борыштар бойынша резервтерді шегергенде) " деген сөздер алынып тасталсын;
" Меншік капиталы, 21 " деген жолда " Меншік капиталы " деген сөздер "К апитал " деген сөзбен ауыстырылсын;
" Меншік капитал ж ә не міндеттемелер жиынты ғ ы, 46" деген жолда "Меншік" деген сөз алынып тасталсын;
3-қосымшада "Алуға сыйақы түрінде есептелген кірістер, 7" және "Сыйақы төлеуге шығыстар, 8" деген жолдар алынып тасталсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жіберсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ақышевқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                     Ә. Сәйденов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігінің Төрайымы
Бахмутова Е.Л. _____________
2008 жылғы "___" __________