Об утверждении Правил применения принудительных мер к лицам, обладающим признаками крупного участника, а также к крупным участникам страховой (перестраховочной) организации
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года № 185. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2009 года № 5469. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 90
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.02.2012 № 90 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения принудительных мер к лицам, обладающим признаками крупного участника, а также к крупным участникам страховой (перестраховочной) организации.
2. Признать утратившим силу постановление Правления Агентства от 25 февраля 2006 года № 52 "Об утверждении Правил применения принудительных мер к крупным участникам страховой (перестраховочной) организации" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4146, опубликованное 12 мая 2006 года в газете "Юридическая газета" № 84-85 (1064-1065)).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Бахмутова Е.Л.
Утверждены постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 28 ноября 2008 года № 185
ПРАВИЛА
применения принудительных мер к лицам, обладающим признаками
крупного участника, а также к крупным участникам
страховой (перестраховочной) организации

Ірі қатысушы белгісін иеленетін тұлғаларға, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына мәжбүрлеу шараларын қолдану ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 185 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 5 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5469 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 90 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 90 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ұсынылып отырған ірі қатысушы белгісін иеленетін тұлғаларға,
сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына
мәжбүрлеу шараларын қолдану ережесі бекітілсін.
2. Агенттік Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына мәжбүрлеу шараларын қолдану ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 25 ақпандағы N 52 қаулысы өзінің күшін жойды деп танылсын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4146 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2006 жылы 12 мамырда N 84-85 (1064-1065) жарияланған).
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде
мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
4. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Қарақұлова Д.Ш.):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесе отырып, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
5. Агенттіктің Төрайым қызметі (А.А. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                       Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2008 жылғы 28 қараша
N 185 қаулысымен бекітілген
Ірі қатысушы белгісін иеленетін тұлғаларға, сондай-ақ
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі
қатысушыларына мәжбүрлеу шараларын қолдану
ережесі

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года " О страховой деятельности " (далее - Закон), от 4 июля 2003 года " О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций " и устанавливают порядок применения уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) в отношении лиц, обладающих признаками крупного участника, а также крупных участников страховой (перестраховочной) организации принудительных мер за нарушения законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
2. В целях обеспечения стабильной деятельности страховых (перестраховочных) организаций уполномоченный орган применяет к лицам, обладающим признаками крупного участника, а также к крупным участникам страховой (перестраховочной) организации принудительные меры, предусмотренные статьей 53-1 Закона .
3. Применение одной принудительной меры не исключает применения другой в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, и не приостанавливает и не прекращает действия ранее принятых мер.
4. Лицо, обладающее признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации, или крупный участник страховой (перестраховочной) организации в течение десяти календарных дней после вынесения решения уполномоченным органом о применении к нему принудительных мер, представляет в уполномоченный орган план-график мероприятий по выполнению требований уполномоченного органа с приложением, при необходимости, прочих документов.
5. Уполномоченный орган рассматривает план-график и представляет свое заключение лицу, обладающему признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации, или крупному участнику страховой (перестраховочной) организации в течение десяти календарных дней с даты получения плана-графика.
В случае несогласия с планом-графиком, уполномоченный орган направляет указание лицу, обладающему признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации или крупному участнику страховой (перестраховочной) организации о выполнении конкретных мероприятий в определенные сроки.
6. Лицо, обладающее признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации, или крупный участник страховой (перестраховочной) организации уведомляет уполномоченный орган об исполнении решения по выполнению требований уполномоченного органа в срок, указанный в решении.
В случае, если установленный срок исполнения решения будет превышать один месяц, лицо, обладающее признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации, или крупный участник страховой (перестраховочной) организации ежемесячно уведомляет уполномоченный орган о поэтапном его исполнении.

1. Осы Ереже "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік
реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4
шілдедегі Заңына , "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасының бұзылуына байланысты ірі қатысушы белгісін иеленетін тұлғаларға, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына қатысты мәжбүрлеу шараларын қолдану тәртібін белгілейді.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тұрақты қызметін қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті орган Заңның 53-1-бабында көзделген мәжбүрлеу шараларын ірі қатысушы белгісін иеленетін тұлғаларға, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына қолдана алады.
3. Бір мәжбүрлеу шарасын қолдану Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа жағдайларда қолдануын жоққа шығармайды және шараларды уақытша тоқтатпайды және бұрын шара қабылданғандарының қолданылуын тоқтатпайды.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгісін иеленуші тұлға немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы уәкілетті орган оған мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы шешім шығарғаннан кейін он күнтізбелік күннің ішінде уәкілетті органға, қажет болған жағдайда басқа құжаттарды қоса бере отырып, уәкілетті органның талаптарын орындау жөніндегі іс-шаралардың жоспар-кестесін береді.
5. Уәкілетті орган жоспар-кестені қарайды және жоспар-кестені алған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгісін иеленуші тұлғаға немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысына өз қорытындысын береді.
Уәкілетті орган жоспар-кестемен келіспеген жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгісін иеленуші тұлғаға немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысына белгілі мерзімде нақты іс-шараларды орындау туралы нұсқау береді.
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгісін иеленуші тұлға немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы шешімде көрсетілген мерзімде уәкілетті органның талаптарын орындау жөніндегі шешімнің орындалғаны туралы уәкілетті органға хабардар етеді.
Егер шешімді орындау мерзімі бір айдан асып кеткен жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгісін иеленуші тұлға немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы оның кезең-кезеңімен орындалып жатқандығы туралы уәкілетті органға ай сайын хабардар етіп отырады.

7. Началом срока выполнения лицом, обладающим признаками крупного участника страховой (перестраховочной) организации, или крупным участником страховой (перестраховочной) организации требований, предусмотренных решением уполномоченного органа, считается дата получения ими данного решения.
8. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.

7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы белгісін иеленуші тұлғаның немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысының уәкілетті органның шешімінде көзделген талаптарды орындау мерзімінің басталуы олардың осы шешімді алған күні болып саналады.
8. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.