О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 "Об утверждении Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 декабря 2008 года № 251. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2009 года № 5535. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 апреля 2012 года № 172
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.04.2012 № 172 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 «Об утверждении Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1189), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 9 октября 2000 года № 377 «О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 «Об утверждении Инструкции о порядке размещения части средств банков во внутренние активы» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1302), постановлениями Правления Агентства от 25 октября 2004 года № 302 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 «Об утверждении Инструкции о порядке размещения части средств банков во внутренние активы», зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 1189» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3221, опубликованным в 2005 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, № 9-13, ст. 43), от 27 декабря 2004 года № 395 «О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 «Об утверждении Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3408), от 27 августа 2005 года № 310 «О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3868), от 25 января 2008 года № 8 «О внесении дополнения и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 «Об утверждении Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5150), от 30 июня 2008 года № 91 «О внесении дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 262 «Об утверждении Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5296) следующие дополнения и изменения:
в Инструкции по размещению части средств банков во внутренние активы, утвержденной указанным постановлением:
в пункте 1:
после слов «уставного капитала» дополнить словами «или среднемесячной величины собственного капитала (в расчете используется меньшая из величин для вновь созданного банка в течение одного года с момента получения лицензии на проведение банковских и иных операций)»;
дополнить предложением следующего содержания:
«Коэффициент представляется с тремя знаками после запятой.»;
пункт 3-1 изложить в следующей редакции:
«3-1. Среднемесячные величины уставного капитала, собственного капитала и субординированного долга банка рассчитываются как отношение суммы уставного капитала или собственного капитала (в расчете используется меньшая из величин для вновь созданного банка в течение одного года с момента получения лицензии на проведение банковских и иных операций) и субординированного долга по состоянию за каждый рабочий день отчетного периода к количеству рабочих дней соответствующего отчетного периода.»;
в приложении 1 :
строку:
"
Итого среднемесячная величина активов,
находящихся в Республике Казахстан
"
исключить;
после слов «Среднемесячная величина уставного капитала» дополнить словами «или собственного капитала банка (в расчете используется меньшая из величин для вновь созданного банка в течение одного года с момента получения лицензии на проведение банковских и иных операций)»;
слова «внутренних обязательств» заменить словами «внутренних и иных обязательств»;
в приложении 2 :
строку, порядковый номер 7, изложить в следующей редакции:
"

"Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 2 маусымдағы N 262 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқарамасының 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 251 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 9 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5535 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 172 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.04.28 № 172 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 2 маусымдағы N 262 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1189 тіркелген), " Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2000 жылғы 2 маусымдағы N 262 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 9 қазандағы N 377 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1302 тіркелген), "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1189 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2000 жылғы 2 маусымдағы N 262 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 302 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3221 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері Бюллетенінде жарияланған, 2005 ж., N 9-13, 43- құжат), "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Банктер қаражатының бiр бөлiгiн iшкi активтерге орналастыру тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту туралы" 2000 жылғы 2 маусымдағы N 262 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" Агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 395 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3408 тіркелген), "Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3868 тіркелген), " Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2000 жылғы 2 маусымдағы N 262 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Агенттігі басқармасының 2008 жылғы 25 қаңтардағы N 8 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5150 тіркелген), "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2000 жылғы 2 маусымдағы N 262 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 30 маусымдағы N 91 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5296 тіркелген) енгізілген өзгерістер мен толықтырулармен бірге мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
аталған қаулымен бекітілген Банктер қаражатының бір бөлігін ішкі активтерге орналастыру жөніндегі нұсқаулықта:
1-тармақта:
" жарғылық капиталдың" деген сөздерден кейін "немесе банктің баланс бойынша меншікті капиталының (есеп айырысу кезінде банктік операцияларды жүргізуге лицензия алынған сәттен бастап бір жыл ішінде жаңадан құрылған банкке арналған шағын шектер қолданылады)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Коэффициент үтірден кейін үш белгімен ұсынылады.";
3-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3- 1. Банктің жарғы капиталының, меншікті капиталының және реттелген борышының орташа айлық шектері жарғы капиталының немесе меншікті капитал сомасының (есеп айырысу кезінде банктік және өзге операцияларды жүргізуге лицензия алынған сәттен бастап бір жыл ішінде жаңадан құрылған банкке арналған шағын шектер қолданылады) және тиісті есепті кезеңнің жұмыс күнінің санына есепті кезеңнің әрбір жұмыс күнінің жағдайы бойынша реттелген борышқа қатынасы ретінде есептеледі.";
1-қосымшадағы:
мына жол алынып тасталсын:
"
Қазақстан Республикасындағы активтердің орташа айлық мөлшерінің жиынтығы
";
"Жарғылық капиталдың орташа айлық мөлшері" деген сөздерден кейін "немесе банктің меншікті капиталы (есеп айырысу кезінде банктік және өзге операцияларды жүргізуге лицензия алынған сәттен бастап бір жыл ішінде жаңадан құрылған банкке арналған шағын шектер қолданылады)" деген сөздермен толықтырылсын;
"ішкі міндеттемелердің" деген сөздер "ішкі және басқа да міндеттемелердің" деген сөздермен аустырылсын;
2-қосымшадағы:
7-реттік нөмірлі жол мынадай редакцияда жазылсын:
"

7. Оплаченный уставный капитал (акции)
или собственный капитал (в расчете
используется меньшая из величин для
вновь созданного банка в течение одного
года с момента получения лицензии на
проведение банковских и иных операций)
";
последнюю строку изложить в следующей редакции:
"
Итого сумма среднемесячных внутренних
обязательств, среднемесячной величины
субординированного долга, среднемесячной
величины выпущенных банком долговых
ценных бумаг, среднемесячной величины
бессрочных финансовых инструментов,
среднемесячной величины уставного
капитала или среднемесячной величины
собственного капитала (в расчете
используется меньшая из величин для
вновь созданного банка в течение одного
года с момента получения лицензии на
проведение банковских и иных операций)
".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц «Ассоциация финансистов Казахстана».
4. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до «1» апреля 2009 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы «Автоматизация формирования отчетности «Сбор и обработка отчетно-статистической информации от банков второго уровня».
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Кожахметова К.Б.
Председатель                               Е. Бахмутова

7. Төленген жарғы капиталы (акциялар) немесе меншікті капитал (есеп айырысу кезінде банктік және өзге операцияларды жүргізуге лицензия алынған сәттен бастап бір жыл ішінде жаңадан құрылған банкке арналған шағын шектер қолданылады)
";
соңғы жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Ішкі міндеттемелердің орташа айлық сомасының, реттелген борыштың орташа айлық шегінің, банк шығарған борыштық бағалы қағаздардың орташа айлық шегінің, мерзімсіз қаржы құралдарының орташа айлық шегінің, жарғы капиталының орташа айлық шегінің немесе меншікті капиталдың орташа айлық шегінің жиынтық сомасы (есеп айырысу кезінде банктік және өзге операцияларды жүргізуге лицензия алынған сәттен бастап бір жыл ішінде жаңадан құрылған банкке арналған шағын шектер қолданылады)
";
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Стратегия және талдау департаменті (Әбдірахманов Н.А.):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
4. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов) 2009 жылғы 1 сәуір мерзіміне дейін "Екінші деңгейдегі банктерден алынатын есептілік-стаистикалық ақпаратты жинау және өңдеу" есептілікті қалыптастыруды автоматтандыру" автоматтандырылған ақпаратты шағын жүйесін пысықтауды қамтамасыз етсін.
5. Агенттіктің Төраға Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары Қ.Б. Қожахметовке жүктелсін.
Төрайым                                      Е. Бахмутова