О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года N 153 "Об утверждении Правил по ведению учета пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 декабря 2008 года N 245. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2009 года N 5539. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 196
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 196.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 20 ноября 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам коллективного инвестирования и деятельности накопительных пенсионных фондов", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 12 июня 2004 года № 153 "Об утверждений Правил по ведению учета пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2953, опубликованное в июне 2005 года в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, № 15, ст. 105), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 30 апреля 2007 года № 115 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4681, опубликованным в мае-июне 2007 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан), постановлением Правления Агентства от 28 мая 2007 года № 155 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4803, опубликованным в мае-июле 2007 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан), постановлением Правления Агентства от 25 января 2008 года № 3 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 153 "Об утверждении Правил по ведению учета пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5157), постановлением Правления Агентства от 29 октября 2008 года № 162 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 153 "Об утверждении Правил по ведению учета пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5401), следующие дополнения и изменения:
в Правилах по ведению учета пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков (получателей) в накопительных пенсионных фондах, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 4:

Қазақстан Республикасы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарында жинақталған зейнетақы қаражатының есебін жүргізу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 153 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 245 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 09 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5539 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы 196 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 196 (қабылданған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ұжымдық инвестициялау және жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің(бұдан әрі - Агенттік)Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Агенттік Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарында жинақталған зейнетақы қаражатының есебін жүргізу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 153 қаулысына ( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2953 тіркелген, 2005 жылғы маусымда Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, N 15, 105-құжат ) Агенттік Басқармасының "Кейбір нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 115 қаулысымен ( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4681 тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2007 жылғы мамыр-маусымда жарияланған), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру нөмірлері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 28 мамырдағы N 155 қаулысымен ( Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4803 тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2007 жылғы мамыр-шілдеде жарияланған), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарында жинақталған зейнетақы қаражатының есебін жүргізу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 153 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 25 қаңтардағы N 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5157 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарында жинақталған зейнетақы қаражатының есебін жүргізу ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 153 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" 2008 жылғы 29 қазандағы N 162 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5401 тіркелген) енгізілген өзгерістермен және толықтыруларымен бірге мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жинақтаушы зейнетақы қорларындағы салымшылардың (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарында жинақталған зейнетақы қаражатының есебін жүргізу ережесінде:
4-тармақта:

дополнить подпунктами 1-1), 1-2) следующего содержания:
"1-1) вид инвестиционного портфеля, в состав которого входят пенсионные накопления данного вкладчика (получателя);
1-2) период нахождения пенсионных накоплений вкладчика (получателя) в соответствующем виде инвестиционного портфеля с указанием даты перевода пенсионных накоплений вкладчика (получателя) в данный вид инвестиционного портфеля и из данного вида инвестиционного портфеля в другой;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) о суммах всех поступлений на индивидуальный пенсионный счет с указанием сумм всех поступлений отдельно по каждому виду инвестиционного портфеля.";
пункт 7 дополнить словами "отдельно по каждому виду инвестиционного портфеля.";
предложение первое пункта 8 после слова "единиц" дополнить словами ", определяемых отдельно по каждому виду инвестиционного портфеля,";
в пункте 9 цифры и слова "27 октября 2006 года № 223 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4480)" заменить цифрами и словами "22 августа 2008 года № 118 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5322)";
пункт 10 дополнить словами "отдельно по каждому виду инвестиционного портфеля.";
пункт 11 дополнить словами "отдельно по каждому виду инвестиционного портфеля.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Индивидуальный пенсионный счет вкладчика (получателя), предназначенный для учета внесенных им обязательных пенсионных взносов закрывается:
1) в день получения электронного уведомления юридического лица,
уполномоченного Правительством Республики Казахстан осуществлять
функции перевода обязательных пенсионных накоплений вкладчиков из фонда, из которого переводятся пенсионные накопления вкладчика (далее - Фонд-отправитель), в фонд, в который вкладчик переводит пенсионные накопления на основании заключенного пенсионного договора с данным фондом в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", о переводе пенсионных накоплений в случае отсутствия пенсионных накоплений на индивидуальном пенсионном счете вкладчика (получателя) в фонде, получившем уведомление;
2) после завершения перевода пенсионных накоплений Фондом-отправителем не позднее дня, следующего за днем перевода.";

мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2) тармақтармен толықтырылсын:
"1-1) құрамына осы салымшының (алушының) жинақталған зейнетақы қаражаты кіретін инвестициялық портфельдің түрі;
1-2) инвестициялық портфельдің осы түріне және инвестициялық портфельдің осы түрінен басқаға салымшының (алушының) жинақталған зейнетақы қаражатын аударым жасау күнін көрсете отырып, инвестициялық портфельдің сәйкесінше түріне салымшының (алушының) жинақталған зейнетақы қаражатының болу кезеңі;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) инвестициялық портфельдің осы түрі бойынша жеке барлық түсімдердің сомасын көрсете отырып, дербес зейнетақы шотына түскен барлық түсімдердің сомасы туралы.";
7-тармақ "бағалау жолымен" деген сөздерден кейін "инвестициялық портфельдің осы түрі бойынша жеке" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақтың бірінші сөйлемі "құны бойынша" деген сөздерден кейін "инвестициялық портфельдің осы түрі бойынша жеке анықталатын" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақта "2006 жылғы 27 қазандағы N 223 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4480 тіркелген)" деген цифрлар мен сөздер "2008 жылғы 22 тамыздағы N 118 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5322 тіркелген)" деген цифрлармен және сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақ "ағымдағы құны мен" деген сөздерден кейін "инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша жеке" деген сөздермен толықтырылсын;
11-тармақ "есебін" деген сөзден кейін "инвестициялық портфельдің әрбір түрі бойынша жеке" деген сөздермен толықтырылсын.
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Салымшының (алушының) енгізілген міндетті зейнетақы жарналарын есепке алу үшін арналған жеке зейнетақы шоты:
1) салымшылардың міндетті зейнетақы қаражатын салымшының жинақталған зейнетақы қаражаты аударылатын қордан (бұдан әрі - Жөнелтуші қор) салымшының "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес осы қормен жасалған зейнетақы шартының негізінде жинақталған зейнетақы қаражатын аударым жасайтын қорға аударым жасау функциясын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметімен уәкілетті заңды тұлғаның хабарламаны алған қордағы салымшының (алушының) жеке зейнетақы шотында жинақталған зейнетақы қаражаты жоқ болған жағдайда, жинақталған зейнетақы қаражатын аударым жасау туралы электрондық хабарламасын алған күні;
2) аударым жасаған күннен кейінгі күннен кешіктірмей Жөнелтуші қор жинақталған зейнетақы қаражатын аударым жасағаннан кейін жабылады.";

дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. В случае отсутствия пенсионных накоплений на индивидуальном пенсионном счете вкладчика (получателя) в Фонде-отправителе, договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных и добровольных профессиональных пенсионных взносов расторгается и индивидуальный пенсионный счет закрывается в день поступления заявления о переводе пенсионных накоплений.".
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2012 года, за исключением абзаца одиннадцатого пункта 1 настоящего постановления, который вводится в действие после дня его первого официального опубликования и абзацев с четырнадцатого по девятнадцатый пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 апреля 2009 года.
3. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                              E. Бахмутова

мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Жөнелтуші қорда салымшының (алушының) жеке зейнетақы шотында жинақталған зейнетақы қаражаты жоқ болған жағдайда, ерікті және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт бұзылады және жеке зейнетақы шоты жинақталған зейнетақы қаражатын аударым жасау туралы өтініш түскен күні жабылады.".
2. Осы қаулы 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап, қаулыны бірінші ресми жариялаған күннен кейін қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының он бірінші абзацын және 2009 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының он төртінші абзацынан бастап он тоғызыншы абзацына дейінгі абзацтарын қоспағанда, қолданысқа енгізіледі.
3. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Агенттіктің Төрайым қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                           Е. Бахмутова