О внесении изменений и дополнений в решение областного маслихата от 11 декабря 2007 года N 3/24 "Об областном бюджете на 2008 год"
Решение Мангистауского маслихата N 4/45 от 12 февраля 2008 года. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области за N 2000 от 28 февраля 2008 года
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года областной маслихат  РЕШИЛ :
1. Внести в решение областного маслихата от 11 декабря 2007 года N 3/24 "Об областном бюджете на 2008 год" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1993, опубликовано в газете "Огни Мангистау" от 22 декабря 2007 года N 216) следующие изменения и дополнения:
1. Утвердить областной бюджет на 2008 год согласно приложению 1 в следующих объемах:
1) доходы - 38 623 321 тысяча тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям - 20 379 646 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям - 1 003 915 тысяч тенге;
доходы от продажи основного капитала - 3 320 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов - 17 236 440 тысяч тенге;
2) затраты - 37 542 507 тысяч тенге;
3) операционное сальдо - 1 080 814 тысяч тенге;
4) чистое бюджетное кредитование - 365 126 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 598 078 тысяч тенге; погашение бюджетных кредитов - 232 952 тысячи тенге;
5) сальдо по операциям с финансовыми активами - 1 428 810 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 1 490 000 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 61 190 тысяч тенге;
6) дефицит (профицит) бюджета - 713 122 тысячи тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 713 122 тысячи тенге.
в пункте 2:
в подпункте 1):
в строке "Мангистаускому району" цифры "100 процентов" заменить цифрами "31,4 процента";
в строке "городу Актау" - цифры "8,9 процента" заменить цифрами "18,7 процента";
в строке "городу Жанаозен" - цифры "39,5 процента" заменить цифрами "57,9 процента";
дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
3-1) Индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, облагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району - 100 процентов;
Каракиянскому району - 100 процентов;
Мангистаускому району - 31,4 процента;
Мунайлинскому району - 100 процентов;
Тупкараганскому району - 100 процентов;
городу Актау - 18,7 процента;
городу Жанаозен - 57,9 процента.
3-2) Индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району - 100 процентов;
Каракиянскому району - 100 процентов;
Мангистаускому району - 100 процентов;
Мунайлинскому району - 100 процентов;
Тупкараганскому району - 100 процентов;
городу Актау - 100 процентов;
городу Жанаозен - 100 процентов.
в подпункте 4:

"2008 жылға арналған облыстық бюджет туралы" облыстық мәслихаттың 2007 жылғы 11 желтоқсандағы N 3/24 шешіміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2008 жылғы 12 ақпандағы N 4/45 шешімі. Маңғыстау облыстық Әділет басқармасында 2008 жылғы 28 ақпанда N 2000 тіркелді.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiне , " Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы " Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес облыстық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. "2008 жылға арналған  облыстық бюджет туралы" облыстық мәслихаттың 2007 жылғы 11 желтоқсандағы N 3/24 шешiмiне (нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеу Тiзiлiмiнде N 1993 болып тiркелген, "Маңғыстау" газетiнiң 2007 жылғы 22 желтоқсандағы N 212-санында жарияланған) мына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 2008 жылға арналған  облыстық  бюджет  1-қосымшаға сәйкес  мына көлемде  бекiтiлсiн:
1) кiрiстер -   38 623 3211 мың теңге, оның iшiнде:
салықтық түсiмдер бойынша - 20 379 646 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер бойынша - 1 003 915 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер -  3 320 мың теңге;
трансферттер түсiмдерi бойынша -  17 236 440 мың теңге;
2) шығындар - 37 542 507 мың теңге;
3) операциялық сальдо - 1 080 814 мың теңге;
4) таза  бюджеттiк  кредит беру - 365 126 мың теңге, соның iшiнде:
бюджеттiк кредиттер - 598 078 мың теңге;
бюджеттiк кредиттердi өтеу - 232 952 мың теңге;
5) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо - 1 428 810 мың теңге, соның iшiнде:
қаржы активтерiн сатып алу - 1 490 000 мың теңге;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер - 61 190 мың теңге;
6) бюджет тапшылығы (профицитi) - 713 122 мың теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитiн пайдалану) - 713 122 мың теңге.
2-тармақта:
1) тармақшада:
"Маңғыстау ауданына" жолындағы "100 пайыз" саны "31,4 пайыз"санымен ауыстырылсын;
"Ақтау қаласына" жолындағы - "8,9 пайыз" саны "18,7 пайыз" санымен ауыстырылсын;
"Жаңаөзен қаласына" жолындағы - "39,5 пайыз" саны "57,9 пайыз" санымен ауыстырылсын;
Мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшаларымен толықтырылсын:
3-1) Төлем көзiнен ұсталатын, шетел азаматтарының кiрiстерiнен алынатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына - 100 пайыз;
Қарақия ауданына - 100 пайыз;
Маңғыстау ауданына - 31,4 пайыз;
Мұнайлы ауданына - 100 пайыз;
Түпқараған ауданына - 100 пайыз;
Ақтау қаласына - 18,7 пайыз;
Жаңаөзен қаласына - 57,9 пайыз;
3-2)Төлем көзiнен ұсталмайтын шетел азаматтарының кiрiстерiнен алынатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына - 100 пайыз;
Қарақия ауданына - 100 пайыз;
Маңғыстау ауданына - 100 пайыз;
Мұнайлы ауданына - 100 пайыз;
Түпқараған ауданына - 100 пайыз;
Ақтау қаласына - 100 пайыз;
Жаңаөзен қаласына - 100 пайыз.
4-тармақшада:

в строке "Мангистаускому району" цифры "100 процентов" заменить цифрами "24,7 процента";
в строке "городу Актау" цифры "7,1 процента" заменить цифрами "13,9 процента";
в строке "городу Жанаозен" цифры "53,7 процента" заменить цифрами "56,2 процента".
в пункте 3:
цифры "1 257 506" заменить цифрами "4 049 666";
цифры "240 273" заменить цифрами "3 032 433".
в пункте 4:
цифры "925 759" заменить цифрами "1 125 137";
цифры "553 478" заменить цифрами "752 856".
дополнить пунктами 5-1, 5-2, 5-3, 5-4, 5-5, 5-6, 5-7, 5-8, 5-9 следующего содержания:
5-1. Учесть, что в областном бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета на реализацию Государственной программы развития образования в Республике Казахстан на 2005-2010 годы и Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы в сумме 906 576 тысяч тенге, в том числе:
на создание лингафонных и мультимедийных кабинетов в государственных учреждениях начального, основного среднего и общего среднего образования - 94 202 тысячи тенге;
на внедрение системы интерактивного обучения в государственной системе начального, основного среднего и общего среднего образования - 131 896 тысяч тенге;
на материально - техническое оснащение медицинских организаций здравоохранения на местном уровне 680 478 тысяч тенге.
Распределение указанной суммы в разрезе областного бюджета и бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 5.
5-2. Учесть, что в областном бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета на реализацию мероприятий в социальной сфере в сумме 998 489 тысяч тенге, в том числе:
на содержание вновь вводимых объектов образования - 544 869 тысяч тенге;
на содержание вновь вводимых объектов социального обеспечения - 36 003 тысячи тенге;
на выплату государственной адресной социальной помощи и ежемесячного государственного пособия на детей до 18 лет в связи с ростом размера прожиточного минимума - 65 000 тысяч тенге, в том числе:
на выплату государственной адресной социальной помощи - 50 000 тысяч тенге;
на выплату государственных пособий на детей до 18 лет из малообеспеченных семей - 15 000 тысяч тенге;
на закуп лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов - 352 617 тысяч тенге, в том числе:
на закуп вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения - 117 439 тысяч тенге;

"Маңғыстау ауданына" жолындағы "100 пайыз" саны "24,7 пайыз" санымен ауыстырылсын;
"Ақтау қаласына"жолындағы "7,1 пайыз"саны "13,9 пайыз"санымен ауыстырылсын;
"Жаңаөзен қаласына" жолындағы "53,7 пайыз" саны "56,2 пайыз" санымен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"1 257 506" саны "4 049 666" санымен ауыстырылсын;
"240 273" саны "3 032 433" санымен ауыстырылсын.
4-тармақта:
"925 759" саны "1 125 137" санымен ауыстырылсын;
"553 478" саны "752 856" санымен ауыстырылсын.
Мынадай мазмұндағы 5-1, 5-2, 5-3, 5-4, 5-5, 5-6, 5-7, 5-8, 5-9 тармақшаларымен толықтырылсын:
5-1. 2008 жылға арналған облыстық бюджетте қазақстан Республикасындағы бiлiм берудi дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған Мемлекеттiк бағдарламасын және қазақстан Республикасындағы денсаулық сақтауды реформалау және дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған Мемлекеттiк бағдарламасын iске асыруға республикалық бюджеттен 906 576 мың теңге көлемiнде ағымдағы мақсатты трансферттер қарастырылғаны қаперге алынсын, оның iшiнде:
мемлекеттiк бастауыш, негiзгi орта және жалпы орта бiлiм беру мекемелерiнде лингафондық және мультимедиялық кабинеттердi құруға - 94 202 мың теңге;
мемлекеттiк бастауыш, негiзгi орта және жалпы орта бiлiм беру жүйесiнде интерактивтiк оқыту жүйесiн енгiзуге - 131 896 мың теңге,
жергiлiктi деңгейдегi медициналық денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жабдықтауға - 680 478 мың теңге.
Облыстық бюджет және аудандар мен қалалар бюджеттерiнiң бөлiгiнде көрсетiлген соманы бөлу 5-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
5-2. 2008 жылға арналған облыстық бюджетте әлеуметтiк саладағы iс-шараларды iске асыруға республикалық бюджеттен 998 489 мың теңге көлемiнде ағымдағы мақсатты трансферттер қарастырылғаны қаперге алынсын, оның iшiнде:
жаңадан iске қосылған бiлiм беру объектiлерiн қамтамасыз етуге - 544 869 мың теңге;
жаңадан iске қосылған әлеуметтiк қамту объектiлерiн қамтамасыз етуге - 36 003 мың теңге;
ең төменгi күнкөрiс мөлшерiнiң өсуiне байланысты мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек және 18 жасқа дейiнгi балаларға ай сайынғы мемлекеттiк жәрдемақы төлемдерiне - 65 000 мың теңге, оның iшiнде:
мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек төлемдерiне - 50 000 мың теңге;
аз қамтылған отбасыларынан шыққан 18 жасқа дейiнгi балаларға мемлекеттiк жәрдемақы төлемдерiне - 15 000 мың теңге;
дәрiлiк құралдар, вакциналар және басқа да иммунобиологиялық дәрi-дәрмектердi сатып алуға - 352 617 мың теңге, оның iшiнде:
тұрғындарға иммундық алдын алу жүргiзу үшiн вакциналар және басқа да иммунобиологиялық дәрi-дәрмектердi сатып алуға - 117 439 мың теңге;

на закуп противотуберкулезных препаратов - 47 984 тысячи тенге;
на закуп противодиабетических препаратов - 50 859 тысяч тенге;
на закуп химиопрепаратов онкологическим больным - 136 335 тысяч тенге.
Распределение указанной суммы в разрезе областного бюджета и бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 6.
5-3. Учесть, что в областном бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета на поддержку реального сектора в сумме 336 310 тысяч тенге, в том числе:
на развитие племенного животноводства - 22 750 тысяч тенге;
на повышение урожайности и качества продукции растениеводства, удешевление стоимости горюче-смазочных материалов и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения весенне-полевых и уборочных работ - 4 806 тысяч тенге;
на субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям - 3 160 тысяч тенге;
на субсидирование стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения - 41 594 тысяч тенге;
на капитальный ремонт автомобильных дорог областного значения - 264 000 тысяч тенге.
5-4. Учесть, что в областном бюджете на 2008 год предусмотрены целевые трансферты на развитие и бюджетные кредиты по нулевой ставке вознаграждения (интереса) из республиканского бюджета на реализацию Государственной программы жилищного строительства на 2008-2010 годы в сумме 2 319 000 тысяч тенге, в том числе:
на строительство жилья государственного коммунального жилищного фонда - 447 000 тысяч тенге;
на кредитование бюджетов районов и городов на строительство и приобретение жилья для работников организаций образования и здравоохранения, строительство которых реализуется в рамках проекта "100 школ и 100 больниц" - 200 000 тысяч тенге;
на развитие и благоустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры - 1 672 000 тысяч тенге, в том числе:
на развитие и обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры - 1 515 000 тысяч тенге;
на ремонт и реконструкцию инженерных сетей - 157 000 тысяч тенге.
Распределение указанной суммы в разрезе бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 7.
5-5. Учесть, что в областном бюджете на 2008 год предусмотрены целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета на развитие человеческого капитала в рамках электронного Правительства и обучение государственных служащих компьютерной грамотности в сумме 77 342 тысячи тенге, в том числе:

туберкулезге қарсы дәрi-дәрмектердi сатып алуға - 47 984 мың теңге;
диабетке қарсы дәрi-дәрмектердi сатып алуға - 50 859 мың теңге;
онкологиялық ауруларға химиялық дәрi-дәрмектердi сатып алуға - 136 335 мың теңге.
Облыстық бюджет және аудандар мен қалалар бюджеттерiнiң бөлiгiнде көрсетiлген соманы бөлу 6-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
5-3. 2008 жылға арналған облыстық бюджетте нақты секторды қолдауға республикалық бюджеттен 336 310 мың теңге көлемiнде ағымдағы мақсатты трансферттер қарастырылғаны қаперге алынсын, оның iшiнде:
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға - 22 750 мың теңге;
егiн шаруашылығының өнiмдiлiгiн және өнiм сапасын арттыруға, жанар-жағар майлардың және көктемгi егiстiк және жинау жұмыстарын жүргiзу үшiн қажеттi басқа да тауарлық-материалдық құндылықтардың бағасын арзандатуға - 4 806 мың теңге;
ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне су жеткiзу бойынша қызмет бағасын субсидиялауға - 3 160 мың теңге;
ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көзi болып табылатын аса маңызды сумен жабдықтаудың топтық жүйесiнен ауыз су беру бойынша қызмет бағасын субсидиялауға - 41 594 мың теңге;
облыстық маңыздағы автомобиль жолдарын күрделi жөндеуге - 264 000 мың теңге.
5-4. 2008 жылға арналған облыстық бюджетте тұрғын үй құрылысының 2008-20ұ0 жылдарға арналған Мемлекеттiк бағдарламасын iске асыруға республикалық бюджеттен 2 319 000 мың теңге көлемiнде дамытуға және нөлдiк мөлшерлеме бойынша бюджеттiк несиелеуге нысаналы трансферттер қарастырылғаны қаперге алынсын, оның iшiнде:
мемлекеттiк коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үй құрылысына - 447 000 мың теңге;
"100 мектеп және 100 аурухана" жобасын iске асыру аясында салынатын бiлiм беру және денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерi үшiн тұрғын үй салуға және сатып алуға аудандар мен қалалар бюджеттерiн несиелендiруге - 200 000 мың теңге;
инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және абаттандыруға - 1 672 000 мың теңге, оның iшiнде:
инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және жайластыруға - 1 515 000 мың теңге;
инженерлiк желiлердi жөндеуге және қайта жаңғыртуға - 157 00 мың теңге.
Аудандар мен қалалар бюджеттерiнiң бөлiгiнде көрсетiлген соманы бөлу 7-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
5-5. 2008 жылға арналған облыстық бюджетте электрондық үкiмет және мемлекеттiк қызметшiлердi компьютерлiк сауаттылыққа оқыту аясында адами капиталды дамытуға республикалық бюджеттен 77 342 мың теңге көлемiнде нысаналы даму трансферттерi қарастырылғаны қаперге алынсын, оның iшiнде:

на развитие человеческого капитала в рамках электронного Правительства - 70 480 тысяч тенге;
на обучение государственных служащих компьютерной грамотности - 6 862 тысячи тенге.
Распределение указанной суммы в разрезе областного бюджета и бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 8.
5-6. Учесть, что в областном бюджете на 2008 год предусмотрены целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета на реализацию инвестиционных проектов в сумме 8 747 055 тысяч тенге, в том числе:
на строительство и реконструкцию объектов образования - 3 914 268 тысяч тенге;
на строительство и реконструкцию объектов здравоохранения - 2 535 791 тысяча тенге;
на строительство и реконструкцию объектов социального обеспечения - 1 134 435 тысяч тенге;
на развитие системы водоснабжения - 473 561 тысяча тенге;
на строительство и реконструкцию объектов охраны окружающей среды - 150 000 тысяч тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры - 539 000 тысяч тенге.
Распределение указанной суммы в разрезе областного бюджета и бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 9.
5-7. Учесть, что бюджетам районов и городов из областного бюджета на 2008 год предусмотрены целевые трансферты на развитие в сумме 184 500 тысяч тенге, в том числе;
на развитие объектов образования - 48 000 тысяч тенге;
на развитие системы коммунального хозяйства - 133 000 тысяч тенге;
на развитие благоустройства городов и населенных пунктов - 3 500 тысяч тенге.
Распределение указанной суммы в разрезе бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 10.
5-8. Учесть, что бюджетам районов и городов из областного бюджета на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты в сумме 385 000 тысяч тенге, в том числе:
на реализацию 1 этапа проекта "Школьные дворы" - 320 000 тысяч тенге;
на проведение мероприятий по отстрелу волков - 5 000 тысяч тенге;
на разработку генеральных планов населенных пунктов - 60 000 тысяч тенге.
Распределение указанной суммы в разрезе бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 11.
5-9. Учесть, что в областном бюджете на 2008 год предусмотрено погашение займа в сумме 230 000 тысяч тенге, ранее выделенного на строительство жилья, по нулевой ставке вознаграждения (интереса), в том числе из Тупкараганского района - 180 000 тысяч тенге, города Актау - 50 000 тысяч тенге.
За счет возвратных средств направить 50 000 тысяч тенге на кредитование бюджета города Жанаозен для строительства жилья по нулевой ставке вознаграждения (интереса) в рамках реализации Государственной программы развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы.".
пункт 6 дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
на бесплатное обеспечение лекарственными препаратами при амбулаторном лечении взрослых, больных гемофилией, а также больных артериальной гипертензией и ишемической болезнью сердца.
пункт 7 изложить в следующей редакции:

электрондық үкiмет аясында адами капиталды дамытуға - 70 480 мың теңге;
мемлекеттiк қызметшiлердi компьютерлiк сауаттылыққа оқытуға - 6 862 мың теңге.
Облыстық бюджет және аудандар мен қалалар бюджеттерiнiң бөлiгiнде көрсетiлген соманы бөлу 8-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
5-6. 2008 жылға арналған облыстық бюджетте инвестициялық жобаларды iске асыруға республикалық бюджеттен 8 747 055 мың теңге көлемiнде нысаналы даму трансферттерi қарастырылғаны қаперге алынсын, оның iшiнде:
бiлiм беру объектiлерiн салуға және қайта жаңғыртуға - 3 914 268 мың теңге;
денсаулық сақтау объектiлерiн салуға және қайта жаңғыртуға - 2 535 791 мың теңге;
әлеуметтiк қамтамасыз ету объектiлерiн салуға және қайта жаңғыртуға - 1 134 435 мың теңге;
сумен жабдықтау жүйесiн дамытуға - 473 561 мың теңге;
қоршаған ортаны қорғау объектiлерiн салуға және қайта жаңғыртуға - 150 000 мың теңге;
көлiк инфрақұрылымын дамытуға - 539 000 мың теңге;
Облыстық бюджет және аудандар мен қалалар бюджеттерiнiң бөлiгiнде көрсетiлген соманы бөлу 9-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
5-7. аудандар мен қалалар бюджеттерiне 2008 жылға арналған облыстық бюджеттен 184 500 мың теңге көлемiнде нысаналы даму трансферттерi қарастырылғаны қаперге алынсын, оның iшiнде:
бiлiм беру объектiлерiн дамытуға - 48 000 мың теңге;
коммуналдық шаруашылық жүйесiн дамытуға - 133 000 мың теңге;
қалалар мен елдi мекендердi абаттандыруды дамытуға - 3 500 мың теңге.
Аудандар мен қалалар бюджеттерiнiң бөлiгiнде көрсетiлген соманы бөлу 10-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
5-8. Аудандар мен қалалар бюджеттерiне 2008 жылға арналған облыстық бюджеттен 385 000 мың теңге көлемiнде ағымдағы мақсатты трансферттер қарастырылғаны қаперге алынсын, оның iшiнде:
"Мектеп аулалары" жобасының 1-кезеңiн iске асыруға - 320 000 мың теңге;
қасқырларды ату бойынша iс-шаралар жүргiзуге - 5 000 мың теңге;
елдi мекендердiң бас жобасын әзiрлеуге - 60 000 мың теңге.
Аудандар мен қалалар бюджеттерiнiң бөлiгiнде көрсетiлген соманы бөлу 11-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
5-9. 2008 жылға арналған облыстық бюджетте 230 000 мың теңге көлемiнде сыйақысының (мүддесiнiң) нөлдiк мөлшерлемесi бойынша тұрғын үй құрылысына бұрын бөлiнген қарызды өтеу қарастырылған, соның iшiнде Түпқараған ауданынан - 180 000 мың теңге,Ақтау қаласынан - 50 000 мың теңге.
Қазақстан Республикасындағы тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған Мемлекеттiк бағдарламасы аясында қайтарым қаражаттары есебiнен 50 000 мың теңгенi сыйақысының (мүддесiнiң) нөлдiк мөлшерлемесi бойынша тұрғын үй құрылысы үшiн Жаңаөзен қаласының бюджетiн несиелендiруге бөлiнсiн.".
6-тармақ мына мазмұндағы сегiзiншi абзацпен толықтырылсын:
"амбулаториялық емдеу жағдайында гемофилиямен сырқаттанатын ересек ауруларды, сондай-ақ артериалық гипертензиямен және жүрек ишемиясымен ауыратын науқастарды тегiн дәрi-дәрмекпен қамтамасыз етуге".
7-тармақ мына редакцияда жазылсын:

7. Установить повышенные оклады (тарифные ставки) на 25 % педагогическим работникам государственных организаций образования, медицинским и фармацевтическим работникам государственных организаций здравоохранения, работникам государственных организаций социального обеспечения, работникам государственных организаций культуры и спорта, работающим в аульной (сельской) местности и поселках, не находящихся на территории административной подчиненности городов.

"7. қалалардың әкiмшiлiк басқаруындағы аумақтарда орналаспаған ауылдық (селолық) елдi мекендерде және поселкелерде жұмыс жасайтын мемлекеттiк бiлiм беру ұйымдарының педагог қызметкерлерiне, мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарының медицина және фармацевтика қызметкерлерiне, әлеуметтiк қамтамасыз ету мемлекеттiк ұйымдарының қызметкерлерiне, мәдениет және спорт мемлекеттiк ұйымдарының қызметкерлерiне 25% жоғары жалақы (тарифтiк мөлшерлеме) белгiленсiн."