Об утверждении Правил содержания животных в городе Алматы
Решение ХI-й сессии маслихата города Алматы IV-го созыва от 2 июля 2008 года N 118. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 14 августа 2008 года за N 787. Утратило силу решением маслихата города Алматы от 28 августа 2013 года № 167
Примечание РЦПИ:
Утрачивает силу решением маслихата города Алматы от 14.09.2012 № 56 (вступает в силу с 01.01.2013).
Решение об утрате силы отменено решением маслихата города Алматы от 12.12.2012 № 86.
Утратило силу решением маслихата города Алматы от 28.08.2013 № 167.
В соответствии с подпунктом 1 пункта 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" и подпунктом 15 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" маслихат города Алматы IV-го созыва РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания животных в городе Алматы.
2. Признать утратившим силу:
решение XV-й сессии Алматинского городского маслихата I-го созыва "Об утверждении Правил содержания животных в городе Алматы" от 6 сентября 1997 года (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5 от 15 января 1998 года);
пункт 1 решения IX-й сессии Алматинского городского Маслихата II-го созыва от 4 апреля 2001 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Алматинского городского Маслихата I-го и II-го созывов", (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 327 от 25 апреля 2001 года).
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Председатель ХI-й сессии
маслихата города Алматы
IV-го созыва                              Т. Есполов
Секретарь маслихата
города Алматы IV-го созыва                Т. Мукашев
Утверждены решением  XI сессии
маслихата города Алматы IV созыва
от 2 июля 2008 года N 118
ПРАВИЛА
содержания животных в городе Алматы Раздел 1. Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания животных в городе Алматы (далее - Правила) разработаны в соответствии Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", и "О ветеринарии" , с целью охраны здоровья населения от болезней, общих для людей и животных, а также обеспечения благоприятных условий их совместного проживания.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) безнадзорные животные - животные, имеющие собственника и временно выбывшие из его владения (попечения), не имеющие собственника либо собственник которых не известен, а также домашние животные, от права собственности на которых собственник отказался;

Алматы қаласында жануарларды ұстау Ережесін бекіту туралы
Алматы қаласы мәслихатының 2008 жылғы 2 шілдедегі N 118 шешімі. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2008 жылғы 14 тамызда N 787 тіркелді. Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2013 жылғы 28 тамыздағы N 167 шешімімен
РҚАО-ның ескертпесі!
Алматы қаласы мәслихатының 2012.09.14 № 56 шешімімен күші жойылуы көзделген (01.01.2013 бастап күшіне енеді).
Күшін жою туралы шешімнің күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2012.12.12 № 86 шешімімен.
Күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 28.08.2013 N 167 шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңының 10 бабы 2 тармағы 1 тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 6 бабы 1 тармағының 15 тармақшасына сәйкес ІV сайланған Алматы қаласы мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Ұсынылған Алматы қаласында жануарларды ұстау Ережесі бекітілсін.
2. Күші жойылған деп танылсын:
І сайланған Алматы қаласы мәслихаты ХV сессиясының "Алматы қаласында жануарларды ұстау туралы Ережесін" бекіту туралы" 1997 жылғы 6 қыркүйектегі шешімінің (мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркеу реестрінде 1998 жылы 15 қаңтарда N 5 болып тіркелген);
ІІ сайланған Алматы қаласы мәслихатының 2001 жылғы 4 сәуірдегі "І және ІІ сайланған Алматы қаласы мәслихатының кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" ІХ сессиясы шешімінің 1 тармағы, (2001 жылғы 25 сәуірде мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркеу реестрінде N 327 болып тіркелген).
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
IV сайланған Алматы қаласы
мәслихаты ХІ сессиясының
төрағасы                          Т. Есполов
ІV сайланған Алматы қаласы
мәслихатының хатшысы              Т. Мұқашев
IV сайланған Алматы қаласы
мәслихаты IX сессиясының
2008 жылғы 2 шілдедегі
N 118 шешімімен бекітілді
Алматы қаласында жануарларды ұстау туралы
ЕРЕЖЕСІ 1 бөлім.
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Алматы қаласында жануарларды ұстау Ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" және "Ветеринария туралы" Заңдарына сәйкес, қала тұрғындарын адамдар мен жануарларға ортақ аурулардан қорғау, сондай-ақ бірге тұруға қолайлы жағдай жасау мақсатында әзірленді.
2. Осы Ережеде төмендегі түсініктер қолданылды:
1) қараусыз жануарлар - меншік иесі бар және оның иелігінен (қарауынан) уақытша босып кеткен, иесі болмаған немесе иесі белгісіз жануарлар, сондай-ақ оның иесі меншік құқығынан бас тартқан үй жануары;

2) ветеринарные документы - ветеринарно-санитарное заключение, ветеринарное свидетельство, ветеринарный сертификат, ветеринарная справка, выдаваемые ветеринарными инспекторами на объекты государственного ветеринарного надзора в порядке, установленном уполномоченным государственным органом в области ветеринарии;
3) ветеринарные мероприятия - комплекс противоэпизоотических, ветеринарно-санитарных процедур, направленных на предотвращение возникновения, распространения или ликвидацию болезней животных, включая их профилактику, лечение или диагностику; обезвреживание (обеззараживание), изъятие и уничтожение животных, зараженных особо опасными болезнями, представляющими опасность для здоровья животных и человека; повышение продуктивности животных; обеспечение безопасности продуктов и сырья животного происхождения, включая процедуры идентификации, в целях защиты здоровья животных и человека от заразных болезней, в том числе общих для животных и человека;
4) ветеринарный паспорт - документ установленной уполномоченным государственным органом в области ветеринарии формы, в котором указываются: владелец, вид, пол, масть, возраст животного, сроки и характер проведенных ветеринарных обработок в целях профилактики, лечения и диагностики болезней животных;
5) ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила - нормативный правовой акт, определяющий порядок проведения ветеринарных мероприятий на основе ветеринарных нормативов, утверждаемый уполномоченным государственным органом в области ветеринарии, являющийся обязательным для исполнения физическими и юридическими лицами, осуществляющими деятельность в области ветеринарии;
6) ветеринарно-санитарная экспертиза - проверка соответствия животных, продуктов и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам комплексом органолептических, биохимических, микробиологических, паразитологических, токсикологических и радиологических исследований в порядке, установленном уполномоченным государственным органом в области ветеринарии;
7) владелец животного - физическое или юридическое лицо, которое имеет в собственности или ином владении животное;
8) выгул собак и кошек - пребывание животных вне помещения, являющегося собственностью владельца либо арендуемого владельцем у другого лица, а также пребывание собак и кошек на специально отведенных территориях;
9) дегельминтизация - освобождение животных от гельминтов осуществляемое с помощью специальных ветеринарных препаратов с обязательным последующим обезвреживанием выделяемых паразитов, их фрагментов, яиц и личинок;

2) ветеринарлық құжаттар - мемлекеттiк ветеринарлық қадағалау объектiлерiне ветеринария саласындағы өкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен ветеринарлық инспекторлар беретiн ветеринарлық-санитариялық қорытынды, ветеринарлық куәлiк, ветеринарлық сертификат, ветеринарлық анықтама;
3) ветеринарлық iс-шаралар - жануарлар ауруларының профилактикасын, емделуiн немесе диагностикасын қоса алғанда, оның шығуын, таралуын болдырмауға немесе оны жоюға; жануарлар мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн аса қауiптi аурулар жұқтырған жануарларды залалсыздандыруға (зарарсыздандыруға), алып қоюға және жоюға; жануарлардың өнiмдiлiгiн арттыруға; жануарлардың және адамдардың денсаулығын жұқпалы, оның iшiнде жануарлар мен адамға ортақ аурулардан қорғау мақсатында, бiрдейлендiру рәсiмiн қоса, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге бағытталған iндетке қарсы, ветеринарлық-санитарлық рәсiмдер кешенi;
4) ветеринарлық төлқұжат - ветеринария саласындағы өкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысандағы құжат, онда жануардың иесi, жануардың түрi, жынысы, түсi, жасы, жануарлар ауруларының профилактикасы, диагностикасы және оларды емдеу мақсатында жүргiзiлген ветеринарлық дауалаудың мерзiмдерi мен сипаты көрсетiледi;
5) ветеринарлық (ветеринарлық-санитарлық) ережелер - ветеринария саласындағы өкiлеттi мемлекеттiк орган бекiтетiн, ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар орындау үшiн мiндеттi болып табылатын ветеринарлық нормативтер негiзiнде ветеринарлық iс-шараларды жүргiзу тәртiбiн айқындайтын нормативтiк құқықтық акт;
6) ветеринарлық-санитарлық сараптама - жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың ветеринарлық нормативтерге сәйкес келуiн ветеринария саласындағы өкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен органолептикалық, биохимиялық, микробиологиялық, паразитологиялық, уыттық және радиологиялық зерттеулер кешенi арқылы тексеруi;
7) жануар иесі - жеке және басқадай меншігінде жануары бар жеке және заңды тұлға;
8) иттер мен мысықтарды серуендету - иесінің меншігі болып табылатын немесе басқа тұлғаның жалға алған жануарлардың жайлардан тыс болуы, сондай-ақ иттер мен мысықтардың арнайы  бөлінген аумақтарда болуы;
9) дегельминтизация - арнайы ветеринарлық препараттардың көмегімен жануарларды гельминттерден тазалау, бөлінетін паразиттерді, олардың фрагменттерін, жұмыртқаларын және балапан құртын міндетті түрде жоюды жүзеге асыру;

10) дезинфекция, дезинсекция и дератизация - комплекс мер, направленных на уничтожение возбудителей инфекционных и паразитарных заболеваний, бытовых насекомых и грызунов, систематически проводимых в производственных, жилых зданиях, на транспорте, в помещениях общественных мест и на территориях;
11) дикие животные - млекопитающие, птицы, пресмыкающиеся, земноводные, рыбы, моллюски, насекомые и другие, находящиеся в состоянии естественной свободы на суше, в воде, атмосфере и почве;
12) домашние животные - зоологические виды, кроме животных сельскохозяйственного назначения, полностью или частично содержащиеся человеком и не используемые для получения продуктов питания и промышленного сырья;
13) животные - сельскохозяйственные, домашние, дикие, хищные, и ядовитые: млекопитающие, птицы, пчелы, рыбы, земноводные, насекомые и другие представители животного мира;
14) инсектицидные препараты - химические средства борьбы с вредными насекомыми;
15) карантин - правовой режим, предусматривающий систему ветеринарных и административно-хозяйственных мероприятий, направленных на ограничение или прекращение хозяйственных связей и приостановку перемещений подконтрольных государственному ветеринарному надзору грузов между эпизоотическим очагом, неблагополучным пунктом и территорией ветеринарно-санитарного благополучия в целях ликвидации эпизоотического очага и недопущения распространения заболевания;
16) кошка - домашнее животное, млекопитающее, семейства кошачьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
17) номерная татуировка - нанесение на тело животного условной пометки, цифрового обозначения, позволяющего вести учет животных, отличать одну особь от другой, устанавливать принадлежность животного юридическому или физическому лицу;
18) общественные места - места, где находится значительное скопление людей или такое скопление людей возможно, в том числе улицы, скверы, парки и иные места отдыха граждан, пляжи, стадионы, места, где осуществляются зрелищные мероприятия;
19) приюты для животных - специально оборудованные объекты, предназначенные для временного содержания безнадзорных животных;
20) собака - домашнее животное, млекопитающее, семейства волчьих, независимо от размеров, окраса и иных признаков;
21) сельскохозяйственные животные - культивируемые человеком все виды сельскохозяйственных животных и птиц, имеющих непосредственное отношение к сельскохозяйственному производству (крупный рогатый скот, овцы, козы, лошади, верблюды, свиньи, маралы и олени, куры, утки, гуси, индейки, медоносные пчелы, пушные звери и кролики);

10) дезинфекция, дезинсекция және дератизация - жұқпалы және паразиттік ауруларды қоздырғыштарды, тұрмыстық жәндіктерді және кеміргіштерді өндірістік, тұрғын үй ғимараттарында, көлікте, қоғамдық орындардың жайларында және аумақтарда жоюға арналған алдын алу шаралары;
11) жабайы жануарлар - құрылықтағы, судағы, атмосферадағы және топырақтағы табиғи еркіндік жағдайында тіршілік ететін сүтқоректілер, құстар, бауырмен жорғалаушылар, қосмекенділер, балықтар, моллюскалар, жәндіктер және басқалар;
12) үй жануарлары - ауыл шаруашылық мақсаттағы жануарлардан басқа, адамның толық немесе жартылай ұстайтын тамақ өнімдері мен өнеркәсіп шикізатын алу үшін пайдаланбайтын зоологиялық түрлері;
13) жануарлар - ауылшаруашылығы, үй, жабайы, жыртқыш және улы: сүтқоректілер, құстар, бал аралар, балықтар, қосмекенділер, жәндіктер және тағы басқа да жануарлар әлемінің өкілдері;
14) инсектицидті препараттар - зиянды жәндіктермен күресудің химиялық құралдары;
15) карантин - iндет ошағын жою және аурудың таралуына жол бермеу мақсатында iндет ошағы, қолайсыз пункт пен ветеринарлық - санитарлық тұрғыдан қолайлы аумақ арасындағы шаруашылық байланыстарды шектеудi немесе тыюды және мемлекеттiк ветеринарлық қадағалау бақылайтын жүктердiң орнын ауыстыруды тоқтата тұруды қамтамасыз етуге бағытталған ветеринарлық және әкiмшiлiк-шаруашылық іс-шаралар жүйесiн көздейтiн құқықтық режим;
16) мысық - мөлшеріне, түсіне және өзге ерекшеліктеріне қарамастан, сүтқоректі, мысықтұқымдас үй жануары;
17) нөмірлік таңба - жануарлардың денесіне цифрлармен көрсетіліп салынатын шартты белгі, ол жануарлардың есебін жүргізуге, бір түрін екінші түрінен ажыратуға, жануарлардың заңды немесе жеке тұлғаға тиістілігін анықтауға мүмкіндік береді;
18) қоғамдық орындар - адамдардың көп жиналатын немесе адамдардың жиналуы мүмкін орындар, оның ішінде көшелер, скверлер, саябақтар және азаматтардың демалатын өзге орындары, шомылатын жерлер, стадиондар, сауық шаралары жүргізілетін орындар;
19) жануарларға арналған паналау баспанасы - қараусыз жануарларды уақытша ұстау үшін арналған арнайы жабдықталған нысандар;
20) ит - мөлшеріне, түсіне және өзге ерекшеліктеріне қарамастан, сүтқоректі, қасқыр тұқымдас үй жануары;
21) ауыл шаруашылығы жануарлары - адамдар өсіретін ауыл шаруашылығы жануарларының және құстардың ауыл шаруашылығы өнімдеріне тікелей қатысы бар барлық түрлері (ірі қаралар, қойлар, ешкілер, жылқылар, түйелер, шошқалар, маралдар мен бұғылар, тауықтар, үйректер, қаздар, күркетауықтар, бал аралар, мамық жүнді аңдар мен қояндар);

22) содержание животных - действия, совершаемые владельцами животных для сохранения жизни животных, их физического здоровья, получения полноценного потомства при соблюдении ветеринарно-санитарных норм, а также для обеспечения общественного порядка и безопасности граждан и представителей животного мира;
23) токсоплазмоз - паразитарное заболевание человека и животных, вызываемое токсоплазмами. Источник инфекции - кошки и другие плотоядные семейства кошачьих, а также различные виды домашних и диких животных;
24) хищные животные - общее название животных, поедающих других животных;
25) уполномоченный государственный орган в области ветеринарии - государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий в пределах своих полномочий реализацию государственной политики в области ветеринарии.
3. Проведение выставок, племенных смотров, соревнований, аттракционов и других подобных мероприятий с участием животных в городе Алматы допускается только при наличии согласования уполномоченного государственного органа в области ветеринарии, лабораторного обследования на зоонозные инфекции, санитарно-эпидемиологического надзора и разрешения акима соответствующего района. К участию в данных мероприятиях допускаются животные при наличии идентификационного микрочипа, ветеринарного паспорта с отметкой о дате последней вакцинации и дегельминтизации животного.
4. Изъятие и уничтожение животных, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Собака или кошка также могут быть изъяты у владельца в случае нанесения ими покусов, царапин человеку, для проведения исследования на предмет наличия особо-опасных, инфекционных и вирусных болезней, передающихся от животного к человеку, либо опасных заболеваний. В случае, если животное признано клинический здоровым, оно возвращается владельцу.
5. Государственный контроль за выполнением требований установленных настоящими Правилами осуществляют органы государственного санитарно-эпидемиологического надзора, территориальная инспекция комитета государственной инспекции, энергетики и коммунального хозяйства, архитектуры и градостроительства, а также аппараты акимов районов города Алматы, департамент внутренних дел, управление сельского хозяйства города Алматы и другие уполномоченные органы в соответствии с их компетенцией и предоставленными в установленном порядке полномочиями.
6. Действие настоящих Правил распространяется на всех владельцев животных, физические и юридические лица в городе Алматы, независимо от их форм собственности и ведомственной подчиненности, имеющих в собственности или ином владении животных.
Глава 2. Порядок регистрации животных

22) жануарларды ұстау - жануар иелерінің жануарлардың өмірін, оның жеке саулығын сақтау үшін, ветеринарлық-санитарлық қолайлы жағдайларды ұстана отырып толыққанды тұқым алу, сондай-ақ адамдардың және жануарлар әлемінің қауіпсіздігін, қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етудегі іс әрекеттері;
23) токсоплазмоз - токсоплазмалар қоздыратын адамдар мен жануарлардың паразитарлық аурулары. Инфекция көздері - мысықтар және етпен қоректенетін басқа да мысықтұқымдастар, сондай-ақ үй және жабайы жануарлардың әртүрлі түрлері;
24) жыртқыш жануарлар - басқа жануарлармен қоректенетін жануарлардың жалпы атауы;
25) ветеринария саласындағы өкiлеттi мемлекеттiк орган - Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн, өз өкiлеттiгi шегiнде ветеринария саласындағы мемлекеттiк саясатты жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.
3. Алматы қаласында жануарлардың қатысуымен өткізілетін көрмелер, асыл тұқымды мал жәрмеңкесі, жарыстар, аттракциондар мен тағы басқа да шаралар ветеринария, жануарлар аурулары инфекцияларға зертханалық тексерулер саласындағы өкілетті мемлекеттік органдардың және аудан әкімінің келісімі болған жағдайда өтеді. Осы аталған іс шараларға сәйкестендіру микрочипі, ветеринарлық төлқұжаты бар жануарлар, соңғы ветеринарлық егуден және дегельминтизациядан өткен уақыты туралы белгі соғылған жағдайда ғана қатыстырылады.
4. Адамдардың және жануарлардың денсаулығына аса қауіп туғызатын жануарларды алу және жою Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жүргізіледі. Иттер мен мысықтар оның иелерінен егер де олар адамды қауып алған немесе тырнап алған жағдайда жануардан адамға жұғатын өте қауіпті, жұқпалы және вирусты ауруларды немесе қауіпті аурулардың барлығына зерттеу жүргізу үшін алынады. Егер де жануар сау болса онда иесіне кері қайтарылады.
5. Осы Ережеде белгіленген талаптарды орындауға мемлекеттік бақылауды мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау, мемлекеттік инспекция комитетінің Алматы қаласы бойынша аумақтық инспекциясы, энергетика және коммуналдық шаруашылық, сәулет және қала құрылысы органдары, сондай-ақ Алматы қаласы аудан әкімдері аппараттары, ішкі істер департаменті, Алматы қаласы ауыл шаруашылық басқармасы және және белгіленген тәртіпте өкілеттігі берілген және құзыреттеріне сәйкес басқа да өкілетті органдар жүзеге асырады.
6. Осы Ереженің талаптары меншік түріне және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан Алматы қаласының аумағында орналасқан, жеке және басқадай меншігінде жануары бар жеке және заңды тұлғаларға, барлық жануар иелеріне таралады.
2 тарау. Жануарларды тіркеу тәртібі

7. Регистрация животных осуществляется путем их идентификации в целях профилактики особо опасных инфекционных и паразитарных болезней, общих для человека и животных, укусов людей животными, поиска пропавших животных и регулирования их численности.
Стерилизация собак и кошек производится в ветеринарных клиниках за счет владельцев животных.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 10.10.2008 N 150 .
8. При регистрации владелец животного должен быть ознакомлен с настоящими Правилами. Факт ознакомления удостоверяется подписью владельца животного в Книге регистрации.
При постановке на учет собаки требующей особой ответственности владельца в Центре кинологической службы Департамента внутренних дел города Алматы, факт ознакомления с настоящими Правилами должен удостоверяться подписью владельца животного.
9. Каждому зарегистрированному животному присваивается идентификационный номер, который сохраняется на протяжении всей его жизни. В качестве идентификационного признака животного кроме номерного жетона и ветеринарного паспорта используется микрочип или мечение животного номерной татуировкой.
Микрочип животному (племенные, спортивные сельскохозяйственные животные, породистые собаки и кошки) вживляет ветеринарный врач, имеющий соответствующую государственную ветеринарную лицензию на деятельность.
Номерная татуировка наносится на тело животного, в установленных для нанесения цифрового обозначения местах, и используется при необходимости в качестве альтернативного чипированию, идентификационного признака животного.
10. Порядок регистрации кошек и собак:
1) Все служебные, сторожевые, охотничьи и требующие особой ответственности владельца собаки, принадлежащие населению, предприятиям, организациям и учреждениям, независимо от породы, а также кошки подлежат обязательному учету и регистрации в учреждении по регистрации животных города для внесения в компьютерную базу данных идентификации животных по городу Алматы. При регистрации собак и кошек владельцу выдаются ветеринарный паспорт и номерной жетон установленного образца за счет владельца животного (по мере их изготовления);
2) Все собаки и кошки с двухмесячного возраста подлежат обязательной регистрации;
3) При регистрации и перерегистрации собак и кошек владельцы представляют следующие данные: документ, удостоверяющий личность владельца, регистрационный номер налогоплательщика, адрес местожительства, контактный телефон, породу собаки и кошки, пол, кличку, дату рождения, окрас, особые признаки или описание животного.

7. Жануарларды тіркеу сәйкестендіру жолымен адам мен жануарларға ортақ өте қауіпті жұқпалы және паразиттік аурулардың алдын алу, адамдарды жануардың қауіп алуынан, жоғалып кеткен жануарларды іздеу және санын реттеу мақсатында жүзеге асырылады.
Иттер мен мысықтардың санын реттеу оларды иелерінің қалауы бойынша олардың есебінен ветеринарлық емханаларда зарарсыздандыру арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 7 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2008.10.10 N 150 шешімімен.
8. Тіркеу кезінде жануардың иесі осы Ережемен танысуы тиіс. Танысу реті жануар иесінің Тіркеу кітабындағы қолымен расталады.
Иесінен ерекше жауапкершілікті талап ететін иттерді Алматы қаласы ішкі істер департаментінің кинология қызметі орталығында тіркеу кезінде, осы Ережемен танысу реті жануар иесінің қолымен расталуы тиіс.
9. Әрбір тіркелген жануарға сәйкестендіру нөмірі беріледі, оның барлық өмір сүру уақыты бойында сақталады. Жануардың сәйкестік белгісі нөмірлік жетоннан және ветеринарлық төлқұжаттан басқа микрочиа немесе жануарда нөмірлік таңба салу пайдаланылады.
Микрочипті жануарға (асыл тұқымды, спорттық ауыл шаруашылық жануарлары, тұқымды иттер мен мысықтар) қызмет түріне сәйкес мемлекеттік ветеринарлық лицензиясы бар ветеринар дәрігер денесіне тігеді (орналастырады).
10. Иттер мен мысықтарды тіркеу тәртібі:
1) Барлық қызметтік, күзет, аңшы және иесінен ерекше жауапкершілікті талап ететін иттер, тұрғындарға, кәсіпорындарға, ұйымдарға және мекемелерге тиесілі иттер тұқымына қарамастан, сондай-ақ мысықтар Алматы қаласы бойынша жануарлардың сәйкестігінің компьютерлік мәліметтер базасына енгізу үшін қала жануарларын тіркеу жөніндегі мекемеде міндетті есепке алуға және тіркеуге жатады.
2) Барлық иттер мен мысықтар екі жастан бастап міндетті тіркеуге жатады.
3) Иттер мен мысықтарды тіркеу және қайта тіркеу кезінде олардың иелері келесі мәліметтерді тапсырады: иесінің жеке куәлігі, салық төлеушінің тіркеу нөмірі, мекен-жайы, байланыс телефоны, ит пен мысықтың тұқымы, жынысы, аты, туған жылы, түсі, ерекше белгілері немесе жануардың сипаттамасы.

11. Порядок регистрации сельскохозяйственных, домашних, диких, хищных, и ядовитых животных:
Все сельскохозяйственные, домашние, а также дикие, хищные, и ядовитые животные, требующие особой ответственности владельцев, принадлежащие населению, предприятиям, организациям и учреждениям, независимо от их форм собственности и ведомственной подчиненности подлежат обязательному учету и регистрации в учреждении по регистрации животных города для внесения в компьютерную базу данных идентификации животных по городу Алматы. При регистрации животных владельцу выдаются ветеринарный паспорт, и номерной жетон установленного образца за счет владельца животного (по мере их изготовления).
12. Запрещается принимать в общества любителей собак и кошек, клубы собаководства граждан, не осуществивших в установленном порядке регистрацию или перерегистрацию принадлежащей им  собак и кошек, в учреждении по регистрации животных города.
13. При приобретении и перемене места жительства владельцев животные регистрируются в двухнедельный срок.
14. При гибели животного ветеринарный паспорт и жетон сдаются в орган или учреждение, где ранее было зарегистрировано животное.
15. Регистрационный орган информируется о выбытии (продажа, пропажа, гибель, передача другому лицу) животного для снятия его с учета или перерегистрации.
Глава 3. Права и обязанности владельца животного
16. Владелец животного имеет право:
1) приобретать и отчуждать животное (в том числе путем продажи, дарения, аренды, мены и т.д.), в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) получать необходимую информацию о порядке содержания, разведения животных в обществах (клубах) владельцев животных, ветеринарных организациях;
3) на возмещение ущерба, понесенного ими в результате изъятия и уничтожения животных, представляющих особую опасность для здоровья животных и человека, в порядке и на условиях, определяемых Правительством Республики Казахстан.
17. Владелец животного должен:
1) осуществлять ветеринарные (вакцинация) и административно-хозяйственные мероприятия с соблюдением ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, обеспечивающих предупреждение болезней животных;
2) осуществлять своевременную профилактику и лечение животного от болезней. Регулярно, не реже одного раза в квартал, проводить профилактическую обработку собак и кошек от кожных паразитов и гельминтов. Во всех случаях заболевания либо при подозрении на заболевание животного немедленно обращаться в ветеринарные учреждения, неукоснительно соблюдать рекомендации специалиста по результатам обследования.

11. Ауылшаруашылық, үй, жабайы, жыртқыш және улы жануарларды тіркеу тәртібі:
Тұрғындарға, меншік түріне және ведомстволық бағыныштылығына қарамастан кәсіпорындарға, ұйымдарға және мекемелерге тиесілі барлық ауылшаруашылық, үй, жабайы, иесінен ерекше жауапкершілікті талап ететін жыртқыш және улы жануарлар Алматы қаласы бойынша жануарлардың сәйкестігінің компьютерлік мәліметтер базасына енгізу үшін қала жануарларын тіркеу жөніндегі мекемеде міндетті есепке алуға және тіркеуге жатады. Жануарларды тіркеу кезінде оның иесіне ветеринарлық төлқұжат және жануар иесінің есебінен белгіленген үлгідегі нөмірі берілген жетон (оның дайын болуына қарай) беріледі.
12. Иттер мен мысықтар әуесқойлар қоғамына, ит өсірушілер клубына өздеріне тиесілі иттері мен мысықтарын қаладағы жануарларды тіркеу жөніндегі мекемеде белгіленген тәртіпте тіркемеген немесе қайта тіркемеген азаматтарды қабылдауға тиым салынады.
13. Жануарлардың иелері оны сатып алғанда немесе мекенін ауыстырғанда екі аптаның ішінде тіркеледі.
14. Жануар мерт болғанда ветеринарлық төлқұжаты мен жетоны бұрын жануар тіркелген органға немесе мекемеге тапсырылады.
15. Тіркеу органына жануардың қолдан кетуі (сату, жоғалу, мерт болуы, басқа тұлғаға беру) туралы оны есептен шығару немесе қайта тіркеу үшін хабарланады.
3 тарау.
Жануарларды ұстайтын адамдардың
құқығы мен міндеттері
16. Жануар иесінің құқықтары:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жануарларды сатып алуға және өз иелігінен айыруға (оның ішінде сату, сыйлау, жалға беру, айырбастау және тағы басқа жолдармен);
2) жануарларды ұстау, көбейту туралы керекті ақпараттарды жануарлар иелерінің қоғамынан (клубтарынан), ветеринарлық ұйымдардан алуға;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртібі мен жағдайына сәйкес адамдар мен жануарлардың денсаулығына қауіп туғызатын жануарларды алып қою мен жою нәтижесінде оған келтірілген зиянды өндіріп алуға.
17. Жануар иесі тиісті:
1) жануарлардың ауруларын ескертуді қамтамасыз ететін ветеринария саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген ветеринарлық (ветеринарлық - санитарлық) ережелерін сақтай отырып ветеринарлық (егу) және әкімшілік шаруашылық іс шараларды жүргізу;
2) жануарларды емдеуді және аурулардың алдын алуды уақтылы жүргізу. Үнемі, тоқсанына бір реттен кем емес, иттер мен мысықтарды тері паразиттері мен гельминттерден алдын алу үшін емдеу шараларын жүргізу. Аурудың барлық жағдайларда немесе жануардың ауруына күмән келтірген жағдайда тез арада ветеринарлық мекемеге хабарласу, тексеру нәтижесі бойынша мамандардың ұсынымын бұлжытпай орындау;

3) осуществлять содержание, разведение и использование животных, включая животных в зоопарках, цирках, на пасеках, в аквариумах, в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами и нормативами;
4) обеспечить животное кормом и водой в количестве, необходимом для нормального жизнеобеспечения животного с учетом его биологических особенностей, удовлетворять его потребности во сне, движении, физической активности, контактах с естественной средой, не оставлять его без присмотра, гуманно обращаться с животным;
5) обеспечить поведение животного, которое не причиняло бы беспокойства и не представляло бы опасности окружающим,  предотвращать причинение вреда животным здоровью граждан и их имуществу, имуществу юридических лиц, другим животным;
6) принимать меры по недопущению шума в жилых помещениях;
7) при нанесении укусов, травм животным человеку:
доставить пострадавшего человека в поликлинику для оказания первичной медицинской помощи, клинического осмотра и сдачи анализов. Владелец животного, виновного в нанесении травмы, должен сообщить пострадавшему свое имя, фамилию и адрес;
во всех случаях немедленно сообщать в медицинские и ветеринарные службы. Доставить животное в ветеринарную клинику под наблюдение ветеринарных специалистов в течении 10-дней на исключение бешенства, а также возместить расходы, связанные с содержанием животного в изоляторе ветеринарной лечебницы;
8) обеспечить электронный вид (чипирование) идентификации животного (племенные, спортивные сельскохозяйственные животные, породистые собаки и кошки) и оформить на него ветеринарный паспорт в установленном законодательством порядке по достижении животным 2-х месячного возраста;
9) при нанесении животным смертельных ранений другому животному, хозяин животного должен возместить стоимость погибшего животного добровольно или в судебном порядке, либо по требованию предоставить аналогичное по породе и возрасту животное;
10) известить органы государственного ветеринарного надзора о вновь приобретенном животном, полученном приплоде, убое сельскохозяйственных животных, а также продаже животного в течении 2 недель;
11) известить ветеринарных специалистов о случае внезапного падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении. До прибытия ветеринарных специалистов принять меры к изолированному содержанию животных подозреваемых в заболевании, и сохранению трупов павших животных подозреваемых в заболевании;
12) беспрепятственно предоставить специалистам ветеринарных учреждений по их обоснованному требованию животное для осуществления осмотра, диагностических исследований и проведения лечебно-профилактических обработок, прививок, вакцинации;

3) жануарларды хайуанаттар бағындағы, цирктегі, омартадағы, аквариумдағы жануарларды қоса алғанда, жануарларды ұстауды, көбейтуді және пайдалануды ветеринарлық (ветеринарлық - санитарлық) ережелер мен нормативтерге сәйкес жүзеге асыру;
4) биологиялық ерекшеліктерін ескере отырып жануарларды дұрыс тіршілігі үшін керекті мөлшерде азықпен және сумен қамтамасыз ету, оның ұйқыдағы, жүріп-тұру кезіндегі, тәндік белсенділігі, табиғи ортамен қарым-қатынасындағы мұқтажын қанағаттандыру, оларды қараусыз қалдырмау, жануарларға ізгілікпен қарау;
5) жануардың қоршаған ортаға қауіп туғызбайтын және мазаламайтын мінез-құлығын қамтамасыз ету, жануарлардың адамдардың денсаулығына және мүлкіне, заңды тұлғалардың мүлкіне, басқа жануарларға қауіп туғызуын болдыртпау;
6) тұрғын жайларда шуды болдырмау жөнінде шара қабылдау;
7) адамды қауіп алған, оған жарақат келтірген жағдайда:
зардап шеккен адамға алғашқы медициналық көмек көрсету, клиникада қарау және талдау жасау үшін емханаға жеткізу. Жарақат келтірген жануардың иесі зардап шеккен тұлғаға өзінің аты, жөні мен мекен жайын хабарлауы тиіс;
барлық жағдайларда медициналық және ветеринарлық қызметтерге хабарлау. Жануардың құтыру ауруын жоққа шығару үшін, оны ветеринарлық мамандардың қадағалауына 10 күн бойы ветеринарлық клиникаға жеткізу, сондай-ақ жануарларды ветеринарлық емдік оқшаулауында ұстаған уақыттың шығындарын өтеу;
8) белгіленген заңнама тәртібінде жануар 2 айлық жасқа келгеннен бастап оған ветеринарлық төлқұжатты рәсімдеп, жануарды (асыл тұқымды, спорттық ауыл шаруашылық жануарлары және тұқымды иттер мен мысықтардың) сәйкестендірудің электрондық түрін (чиптеуді) қамтамасыз ету;
9) ит немесе мысық басқа жануарға ауыр жарақат салса, онда осы жануардың иесі қаза болған жануардың құнын өз еркімен немесе сот тәртібімен өтеуі тиіс, немесе тараптың талабы бойынша сол тектес және сол жастағы жануар береді;
10) сатып алған жануарлар, туылған төлі, ауыл шаруашылығы жануарының сойылғаны, сондай-ақ сатылғаны туралы 2 аптаның ішінде ветеринарлық қадағалау мемлекеттік органдарына хабарлау;
11) жануарлардың кенеттен өлгені мен бірнеше жануарлардың бір уақытта ауырғаны немесе олар әдеттен тыс мінез көрсеткені туралы ветеринарлық мамандарға хабарлау, ветеринарлық мамандар келгенше ауруға ұшыраған сезікті жануарларды оқшаулап ұстауға шара қабылдау, және ауырып өлгендігіне күдікті жануардың өлігін сақтауға;
12) ветеринарлық мекемелердің мамандарына олардың негізделген талабы бойынша қарауға, диагностикалық зерттеуге және емдеу-алдын алу шаралары, егу мен вакцинация жүргізу үшін жануарларды кедергісіз көрсету;

13) не допускать убоя сельскохозяйственных животных для реализации без их предубойного ветеринарного осмотра и послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов;
14) убирать в местах выгула за своим животным экскременты, включая территорию подъездов, лестничных клеток, лифтов, детских площадок, пешеходных дорожек;
15) при гибели животного немедленно сообщить и сдать труп животного в специальную службу по подбору трупов животных и отлову бродячих животных;
16) в случае гибели животного по неизвестной причине, обратиться в ветеринарное учреждение или к лицензированному ветеринарному врачу для выяснения причины гибели;
17) при невозможности дальнейшего содержания передать животное другому владельцу, в приют для безнадзорных животных или сдать в специальную службу по подбору трупов и отлову бродячих животных. Запрещается бросать домашних животных (оставлять без попечения);
18) оказать содействие ветеринарным специалистам в выполнении ими служебных обязанностей;
19) обеспечить наличие на собаке ошейника с закрепленным на нем жетоном с указанием клички собаки, ее породы, адресом и телефонами владельца (по мере изготовления жетонов). На жетоне по желанию владельца может быть указана и иная информация, касающаяся собаки.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 10.10.2008 N 150 .
18. Запрещается купать и мыть животное в общественных местах купания, в прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах.
19. Запрещается выбрасывать труп павшего животного, осуществлять его захоронение на территории города, а также самостоятельно производить его захоронение. Трупы собак и кошек должны сдаваться в службы по отлову безнадзорных животных и сбору трупов павших животных или пункты утилизации с получением соответствующих документов.
Глава 4. Регулирование численности и
отлов безнадзорных собак и кошек
20. Регулирование численности собак и кошек осуществляется в целях сокращения численности безнадзорных животных, охраны жизни и здоровья человека, предупреждения заболеваний животных.
21. Регулирование численности собак и кошек должно осуществляться способами, исключающими причинение вреда здоровью граждан, их имуществу, имуществу юридических лиц, окружающей среде, а также самим животным.
22. Пункт 22 исключен решением маслихата города Алматы от 10.10.2008 N 150 .
23. Собаки и кошки, находящиеся в общественных местах (улицах, дворовых территориях, парках, скверах и прочих местах) без сопровождающих лиц, кроме оставленных владельцами на привязи у предприятий и учреждений, считаются безнадзорными и подлежат обязательному отлову специальными службами по отлову безнадзорных собак и кошек и подбору трупов павших животных.

13) сою алдында ветеринарлық тексеруден өтпеген және сойылғаннан кейін оның сойылған еті ветеринарлық-санитарлық сараптамадан өтпеген болса онда ауыл шаруашылығы жануарын союды жібермеуді;
14) жануарларды серуендететін орындарда олардың тезегін жинап алу, көп қабатты үйлердегі дәліздердің аумақтарын, баспалдақтарын, лифттерді, балалар ойын алаңдарын, жаяу жүргіншілер жүретін орындарын қоса;
15) жануарлар өлген жағдайда тез арада хабарлау және жануарлардың өліктерін жинайтын және қаңғыбас жануарларды ұстайтын арнаулы мекемеге тапсыру;
16) жануар белгісіз жағдайда өлген болса ветеринарлық мекемеге немесе лицензиясы бар ветеринар дәрігерге өлген себебін анықтау үшін хабарласу;
17) жануарды ұстауға мүмкіндігі болмаған жағдайда оны басқа адамға беру, жануарларға арналған паналау баспанаға немесе жануарлардың өліктерін жинайтын және қаңғыбас жануарларды ұстайтын арнаулы мекемеге тапсыру. Үй жануарларын тастауға (қамқорсыз қалдыруға) тиым салынады;
18) ветеринарлық мамандарға олардың қызметтік міндеттерін орындауларына көмек көрсету;
19) иттің аты, тұқымы, иесінің мекен жайы, телефоны жазылған жетоны бар қарғыбаудың болуын қамтамасыз ету (оның дайын болуына қарай). Жетонда ит иесінің қалауы бойынша сол ит жайында басқада мәліметтер болуы мүмкін.
Ескерту. 17 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2008.10.10 N 150 шешімімен.
18. Жануарларды қоғамдық шомылатын орындарда, тоғандарда, субұрқақтарда, су жинағыштарда және тоғандарда шомылдыруға және жуындыруға тиым салынады.
19. Өлген жануардың өлігін тастауға, оны қаланың аумағында көмуді жүзеге асыруға, сондай-ақ оны өз бетінше көмуге тиым салынады. Ит пен мысықтың өліктері, өлген жануарлардың өлігін жинайтын және қараусыз жануарларды ұстайтын арнаулы мекемеге немесе залалсыздандыру пунктіне тиісті құжатты ала отырып тапсырылуы тиіс.
4 тарау.
Қараусыз иттер мен мысықтардың санын
реттеу және аулау
20. Иттер мен мысықтардың санын реттеу қараусыз қалған  жануарлардың санын азайту, адамның өмірі мен денсаулығын қорғау, жануарлардың ауруын ескерту мақсатында жүзеге асырылады.
21. Иттер мен мысықтардың санын реттеу азаматтардың денсаулығына, мүлкіне, заңды тұлғалардың мүлкіне, қоршаған ортаға, сондай-ақ сол жануарларға зиян келтірмеуді болдырмау тәсілімен жүзеге асырылуы тиіс.
22. Ескерту. 22 тармақ алынып тасталды - Алматы қаласы мәслихатының 2008.10.10 N 150 шешімімен.
23. Қоғамдық орындарда иесіз жүрген иттер мен мысықтар (көшелерде, үй аулаларында, саябақтарда, скверлерде және басқа орындарда), кәсіпорындар мен мекемелерде иесі байлап кеткен жануарлардан басқасы, қараусыз деп есептеледі және өлген жануарлардың өліктерін жинайтын және қаңғыбас жануарларды ұстайтын арнаулы мекеменің аулауына жатады.

24. Отлов безнадзорных собак и кошек осуществляется специализированными организациями, заключившими договор с местным исполнительным органом, в котором регламентируются порядок и условия отлова. Техническое обеспечение деятельности работников по отлову безнадзорных собак и кошек возлагается на организацию, осуществляющую отлов.
25. К работе по отлову безнадзорных собак и кошек допускаются лица, не состоящие на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансерах, прошедшие курс специального обучения, дающий право на получение соответствующего удостоверения. Данное удостоверение предъявляется ловцом и водителем при отлове животных представителю местного исполнительного органа, где производится отлов, или по требованию граждан.
26. Работники по отлову безнадзорных собак и кошек и водитель специального транспорта должны соблюдать гуманность при отлове и транспортировке животных.
27. Отловленные безнадзорные собаки и кошки помещаются в питомник или специальный изолятор для временного содержания собак и кошек и содержатся там, в течение трех рабочих дней. После истечения срока содержания, животное передается новому владельцу или умерщвляется медикаментозным путем (усыпляется), с последующей утилизацией в городском скотомогильнике.
28. В течение трех рабочих дней со времени отлова владельцы собак и кошек могут обращаться в (специализированные службы по отлову безнадзорных животных) питомник для временного содержания безнадзорных животных для последующего возврата животного. Все расходы по содержанию животных в питомнике возмещаются за счет владельцев.
29. В случае отсутствия питомника, содержание отловленных животных в течение трех рабочих дней возлагается на предприятие по отлову безнадзорных животных.
30. При отлове безнадзорных собак и кошек не допускается:
1) присваивать себе отловленных животных, продавать и передавать их частным лицам или организациям;
2) изымать животных из квартир и с территории частных домов без соответствующего разрешения уполномоченного органа и решения суда;
3) снимать собак с привязи у магазинов, аптек, предприятий коммунального обслуживания и др.;
4) использовать приманки и иные средства отлова без рекомендации уполномоченного органа в области ветеринарии.
31. Умерщвление безнадзорных собак и кошек, нанесение им ранений в момент отлова запрещено. Для отлова собак и кошек разрешается использовать сеть, сачок, петли и другие разрешенные приспособления.
32. Временем отлова считается время непосредственного отлова животного, зафиксированное в журнале учета специализированным учреждением по отлову бродячих животных. Журнал учета должен содержать сведения о виде животного, его пол, окрас, особые приметы и последующие действия, произведенные с животным. Журнал учета после окончания должен храниться в течение трех лет.
Глава 5. Соблюдение
Правил содержания животных в городе Алматы

24. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулауды жергілікті атқарушы органмен шарт жасасқан, онда аулаудың тәртібі мен жағдайы келісіле отырып, мамандандырылған ұйым жүзеге асырады. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулайтын жұмыскерлерді техникалық жабдықтау аулауды жүзеге асыратын ұйымға жүктеледі.
25. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулауға  психоневрология және наркология диспансерінде есепте тұрмайтын, тиісті куәлік беруге құқық беретін арнайы оқу курсынан өткен адамдар жіберіледі. Осы куәлікті жануарларды ұстағанда оны аулаушы мен жүргізуші аулау жүрген аудандағы жергілікті атқарушы органның өкіліне немесе азаматтардың талабы бойынша көрсетеді.
26. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулаушылар мен арнайы көлік жүргізушісі жануарларды аулау және тасымалдау кезінде ізгілікті сақтаулары тиіс.
27. Ауланған қараусыз жүрген иттер мен мысықтар иттер мен мысықтарды уақытша ұстауға арналған питомникте немесе арнайы оқшаулағыш орынға орналастырылады және үш жұмыс күні бойы ұсталады. Ұстау мерзімі өткеннен кейін жануар жаңа иесіне беріледі немесе дәрі қолдану жолымен жансыздандырылып (ұйықтатылады) қалалық малды көметін орында залалсыздандырылады.
28. Үш жұмыс күні бойы иттер мен мысықтардың иелері қараусыз жүрген жануарларды уақытша ұстау питомниктеріне жануарды кері қайтарып алуға (қараусыз жүрген жануарларды аулау жөніндегі мамандандырылған қызметке) өтіне алады. Жануарды питомникте ұстау шығындарын оның иесі өтейді.
29. Питомник болмаған жағдайда, ауланған жануарларды үш жұмыс күні ішінде ұстау қараусыз жүрген жануарларды аулау жөніндегі кәсіпорынға жүктеледі.
30. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулау кезінде мыналарға тиым салынады:
1) ауланған жануарларды өзіне алуға, оларды жеке адамдарға немесе ұйымдарға сатуға және беруге;
2) жануарларды пәтерден және жек үйлердің аулаларынан тиісті өкілетті органның тиісті рұқсатынсыз және соттың шешімінсіз алып кетуге;
3) дүкендердің, дәріханалардың, коммуналдық қызмет көрсететін кәсіпорындардың жерінде байлаулы тұрған иттерді шешіп алып кетуге;
4) ветеринария саласындағы өкілетті органның рұқсатынсыз қызықтыратын жем беріп немесе басқа құралдарды қолданып аулауға.
31. Қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулау кезінде оларға жарақат салуға және мертіктіруге тиым салынады. Ит пен мысықтарды аулау үшін тор, құрық, арқан және рұқсат берілген басқа да құралдарды  пайдалануға болады.
32. Аулау уақыты болып қараусыз жүрген жануарды аулау жөніндегі мамандандырылған мекеменің есеп жорналында жазылған уақыт есептеледі. Тіркеу жорналында жануардың түрі, жынысы, түсі, ерекше белгілері туралы мәліметтер және жануарға қатысты одан кейінгі әрекеттер жазылады. Есеп жорналы толық жазылып біткеннен кейін үш жыл сақталады.
5 тарау.
Алматы қаласында жануарларды ұстау
Ережесінің орындалуы

Сноска. Заголовок главы 5 в редакции решения маслихата города Алматы от 10.10.2008 N 150 .
33. В целях оказания содействия уполномоченным органам за соблюдением настоящих Правил кооперативы собственников квартир, жилищные кооперативы, кооперативы собственников помещений, кондоминиумы:
1) собирают и передают уполномоченному органу (регистрирующему органу) сведения о количестве животных содержащихся собственниками квартир в подведомственных им домах, для осуществления их регистрации;
2) определяют места для выгула собак на территории, закрепленной за кооперативом собственников квартир, жилищным кооперативом, кондоминиумом, либо на территории микрорайона (квартала) свободной от застройки и прилегающей к кооперативам, с установкой табличек, знаков, подлежащие внесению в аппарат акима района для утверждения в установленном порядке;
3) поддерживают санитарное состояние дворовых территорий, где определен выгул собак, за счет владельцев животных, включив дополнительную оплату в коммунальные услуги;
4) содержат входы в подвалы, на чердаки и в другие подсобные помещения в закрытом состоянии, исключающем проникновение туда безнадзорных животных, собак и кошек;
5) сообщают организациям, занимающимся отловом животных, о наличии на своей территории безнадзорных животных, в добровольном порядке принимают участие в организации отлова безнадзорных собак и кошек;
6) оказывают содействие работникам ветеринарной службы в проведении противоэпизоотических мероприятий;
7) сообщают уполномоченным органам о фактах нарушения Правил для привлечения владельцев животных к ответственности.
Сноска. Пункт 33 с изменениями, внесенными решением маслихата города Алматы от 10.10.2008 N 150.
34. Органы внутренних дел:
1) обеспечивают контроль за соблюдением в городе порядка выгула и правил перевозки сельскохозяйственных животных, собак и кошек;
2) оказывают необходимое содействие организациям жилищно-коммунального хозяйства, ветеринарным, санитарно-эпидемиологическим учреждениям в осуществлении контроля за соблюдением гражданами, предприятиями, организациями и учреждениями настоящих Правил и привлечении к административной ответственности за их несоблюдение;
3) принимают участие при согласовании организациями, учреждениями, предприятиями и гражданами права ввоза, вывоза, содержания, разведения собак, требующих особой ответственности;
4) в пределах своих полномочий принимают меры по обеспечению безопасности граждан;
5) привлекают нарушителей настоящих Правил к административной ответственности.
35. Органы государственного ветеринарного и санитарно-эпидемиологического надзора:

Ескерту. 5 тарау жаңа редакцияда - Алматы қаласы мәслихатының 2008.10.10 N 150 шешімімен.
33. Осы Ережелерді сақтауға өкілетті органдарға жәрдемдесу мақсатында пәтер иелері кооперативтері, тұрғын үй кооперативтері, жеке жайлар иелері кооперативтері, кондоминиумдар:
1) өз қарамағындағы үйлерде пәтер иелері ұстайтын жануарлардың саны туралы мәліметтерді жинайды және оларды тіркеуді жүзеге асыру үшін өкілетті органдарға (тіркеу органдарына) береді;
2) Пәтер иелері кооперативі, тұрғын үй кооперативі, жеке жайлар иелері кооперативі, кондоминиумдарға бекітілген аумақтарда немесе шағын ауданның (орамның) аумағында құрылыстан бос және кооперативтерге іргелес жерлерде, аудан әкімі аппаратына енгізілетін, белгіленген тәртіппен бекіту үшін, тақтайша, белгі орната отырып иттерді серуендететін орындарды белгілейді;
3) иттерді серуендетуге белгіленген аула аумағының санитарлық жағдайын коммуналдық қызметіне қосымша ақы белгілеп, жануар иесінің есебінен ұстайды;
4) үйдегі жертөлеге, үйдің төбесіне және басқа қосалқы жайларға кіретін жерлерді жабық күйінде ұстайды, оған қараусыз жүрген жануарлардың, иттер мен мысықтардың кіруін болдырмайды;
5) жануарларды аулаумен шұғылданатын ұйымдарға өз ауласындағы қараусыз жүрген жануарлар туралы хабар береді, ерікті түрде қараусыз жүрген иттер мен мысықтарды аулауға қатысады;
6) ветеринарлық қызмет жұмыскерлеріне эпизоотиялық ауруларға қарсы шараларды өткізуге жәрдемдеседі;
7) жануар иелерін жауапкершілікке тарту үшін Ережені бұзғаны туралы фактілерді өкілетті органдарға хабарлайды.
Ескерту. 33 тармаққа өзгерту енгізілді - Алматы қаласы мәслихатының 2008.10.10 N 150 шешімімен.
34. Ішкі істер органдары:
1) қалада ауылшаруашылық жануарларын, иттер мен мысықтарды серуендету тәртібі мен тасымалдау ережесін сақтауларына бақылау жасайды;
2) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық ветеринарлық ұйымдарға, санитарлық-эпидемиологиялық мекемелерге осы Ережені азаматтардың, кәсіпорындардың, ұйымдардың және мекемелердің орындауына және оны бұзғаны үшін әкімшілік жауапкершілікке тартуда қажетті көмек көрсетеді;
3) кәсіпорындардың, ұйымдардың, мекемелердің және азаматтардың ерекше жауапкершілікті талап ететін иттерді әкелу, шығару, ұстау, иттерді өсірудегі құқықтарын келісу кезінде қатысады;
4) өзінің өкілеттігі шегінде азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөнінде шараларды қабылдайды;
5) осы Ережені бұзушыларды әкімшілік жауапкершілікке тартады.
35. Мемлекеттік ветеринарлық және санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары:

1) организовывают и контролируют  работу противоэпизоотических и противоэпидемиологических мероприятии;
2) выдают ветеринарные свидетельства на животных при вывозе их из города;
3) оказывают помощь службам по отлову безнадзорных животных в организации их работы;
4) осуществляют контроль за соблюдением владельцами животных ветеринарных и санитарных требований;
5) привлекают нарушителей настоящих Правил к административной ответственности;
6) выдают как объектам ветеринарного назначения ветеринарные регистрационные удостоверения обществам и клубам собаководства, занимающимся кинологической деятельностью, а также предприятиям, организациям и учреждениям, содержащим собак и других животных;
7) проводят разъяснительную работу среди населения в целях предупреждения заболеваний, общих для животных и человека.
Раздел 2.
Глава 6. Содержание собак и кошек
36. Разрешается, при условии соблюдения санитарно-гигиенических, зоогигиенических требований и настоящих Правил:
1) содержание одной семьей в квартире многоквартирного жилого дома, не более двух собак крупных и средних пород, и двух кошек, включая приплод до трех месячного возраста.
Щенки и котята старше трех месячного возраста, должны быть переданы новым владельцам или в специальную службу, занимающуюся отловом и содержанием безнадзорных животных. Передача щенков и котят новым владельцам осуществляется с предоставлением соответствующей сопровождающей документации (ветеринарный паспорт) на животное;
2) содержание двух кошек и собак в жилых помещениях (коммунальная квартира), занятых несколькими семьями, лишь на своей жилой площади с письменного согласия всех проживающих в квартире, при отсутствии у соседей медицинских противопоказаний (аллергия);
3) содержание от двух до пяти кошек и собак в домах индивидуального жилищного фонда, в здании и на прилегающей к нему территории только с разрешения владельца этой территории или с согласия другого правомочного лица.
Собаки-охранники должны содержаться на хорошо огороженной территории, ограждение должно исключить побег животного, нападение на людей или других животных, нанесение покусов прохожим. О наличии собаки-охранника на территории должна быть сделана предупреждающая табличка при входе размером не менее 20 х 30 сантиметров с изображением собаки и надписью "Ит кузетеді! Охраняется собакой!";
4) содержание от двух до пяти кошек и собак в домах индивидуального жилищного фонда, если условия содержания животных соответствуют зоогигиеническим и санитарно-гигиеническим нормам;
5) содержание собак на привязи или в вольерах для охранных целей, при предприятиях, организациях, учреждениях, садоводческих и дачных некоммерческих объединениях граждан, базах отдыха, в условиях, исключающих возможность причинения беспокойства и создания опасности для окружающих;

1) Эпизоотикалық және эпидемиологиялық ауруларға қарсы шаралар жұмыстарын ұйымдастырады және бақылайды;
2) жануарларды қаладан тыс шығарғанда оларға ветеринарлық куәлік береді;
3) қараусыз жануарларды аулау жөніндегі қызметтерге олардың жұмысын ұйымдастыруға көмек көрсетеді;
4) жануарлардың иелерінің ветеринарлық және санитарлық талаптарды орындауларына бақылауды жүзеге асырады;
5) осы Ережені бұзушыларды әкімшілік жауапкершілікке тартады;
6) ветеринарлық бағыттағы нысандар ретінде кинологиялық қызметпен шұғылданатын қоғамдар мен клубтарға, сондай-ақ иттер мен басқа жануарларды ұстайтын кәсіпорындарға, ұйымдарға және мекемелерге ветеринарлық тіркеу куәліктерін береді;
7) адамдар мен жануарларға ортақ ауруларды ескерту мақсатында тұрғындар арасында түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
2 бөлім.
6 тарау. Иттер мен мысықтарды ұстау
36. Санитарлық-гигиеналық, зоогигиеналық талаптар мен осы Ереженің талаптарын орындаған жағдайда мыналарға рұқсат беріледі:
1) Көппәтерлі тұрғын үйдегі бір отбасы пәтерінде екі итті ірі және орта тұқымды, және екі мысықты үш айлық ұрпақтарын қоса ұстауға.
Жасы екі айдан асқан күшіктер мен мысықтар жаңа иелеріне немесе қаңғыбас жануарларды аулау мен ұстаумен шұғылданатын арнайы мекемеге берілуі тиіс. Күшіктер мен мысықтарды жаңа иелеріне беру жануардың тиісті құжатымен (ветеринарлық төлқұжатымен) бірге жүзеге асырылады;
2) бірнеше жанұялар тұратын тұрғын жайда (коммуналдық пәтер), тек өзінің жанұясы тұратын тұрғын жайында барлық пәтерде тұрушылардың жазбаша келісімі бойынша көршілердің дәрігерлік кері көрсеткіші (ұшыну) болмаса ит пен екі мысықты тек өзі тұратын тұрғын жайда ұстауға;
3) жеке тұрғын үйлерде, ғимараттарда және оған іргелес аумақта, осы аумақтардың иелерінің рұқсатымен ғана немесе басқа құқық иелерінің рұқсатымен екіден беске дейін иттер мен мысықтарды ұстауға болады.
Күзетші иттер жақсы қоршалған аумақтарда, қоршаулар жануардың адамдарға және басқа жануарларға шабуылдауын, өтіп бара жатқан адамдарды қауіп алу мүмкіндігін, қоршаудан шығып кетуін болдырмайтындай болуы керек. Аулада иттің бар екенін ескертетін көлемі 20 Х 30 сантиметрлі тақтайшаға иттің суреті салынып "Ит күзетеді!", "Охраняется собакой!" деген ескерту жазу жазылып кіретін жерге ілінуі керек;
4) егер жануарларды ұстау жағдайы зоогигиеналық және санитарлық гигиеналық нормаларға сәйкес келсе жеке тұрғын үйлерде екі иттен бес итке дейін ұстауға болады;
5) кәсіпорындардың, ұжымдардың, мекемелердің, азаматтардың коммерциялық емес бағбандық және саяжайлық бірлестіктерінде, демалыс базаларында иттерді байлаулы және арнаулы вольерлерде, адамдарды мазаламайтын, айналасындағыларға қауіп төндірмейтін жағдайда, күзету мақсатында ұстауға;

6) организация физическими и юридическими лицами приютов и питомников для любых видов кошек и собак в специально оборудованных закрытых помещениях, на огороженной территории, расположенной на расстоянии не менее 500 метров от многоквартирных домов, индивидуальных жилых домов, школ, лечебных и детских учреждений, предприятий общественного питания, мест массового отдыха, в условиях исключающих возможность причинения беспокойства (шум, запах) жителям города, при соблюдении ветеринарно-санитарных норм, по согласованию с уполномоченным органом, санитарно-эпидемиологического и ветеринарного надзора;
7) содержание кошек и собак в зооуголках, "живых уголках" детских и подростковых учреждений, летних и зимних оздоровительных санаторно-курортных учреждениях (санатории, дома отдыха, пансионаты) только с разрешения санитарно-эпидемиологической и ветеринарной служб;
8) поселение в гостинице владельца с собакой или кошкой по согласованию с администрацией гостиницы и при соблюдении санитарно-гигиенических правил.
37. Запрещается:
1) организация приютов и питомников в квартирах жилого фонда и в индивидуальных жилых домах для любых видов собак и кошек;
2) содержание собак и кошек в местах общего пользования (кухни, коридоры, лестничные площадки, подвалы, чердаки, лоджии, балконы и другие подсобные помещения), на придомовых территориях (кроме придомовых территорий домов индивидуального жилищного фонда), и в коридорах общежитий;
3) содержание собак, кроме собак-поводырей для людей со слабым зрением, на предприятиях общественного питания, в торговых и производственных залах продовольственных магазинов, сервисного обслуживания, культурных учреждениях;
4) содержание незарегистрированных (не состоящих на учете) и невакцинированных собак и кошек;
5) проявление физического воздействия (избиение, нанесение травм, убийство) по отношению к животному, нарушающее общепринятые нормы нравственности и морали, за исключением необходимой обороны от нападающего животного в случае угрозы жизни и здоровью человека;
6) разведение и отлов собак и кошек с целью использования их шкур и мяса для потребления, переработки и реализации;
7) организация и проведение собачьих боев и других мероприятий на территории города Алматы, допускающих жестокость по отношению к животным (исключением является проверка рабочих качеств собак по специальным правилам, которые исключают увечье животного и позволяют провести правильный племенной отбор для разведения собак-охранников).

6) санитарлық-эпидемиологиялық және ветеринарлық қадағалау өкілетті органдарының келісімі бойынша ветеринарлық-санитарлық  нормаларды сақтай отырып, көппәтерлі үйлерден, жеке тұрғын үйлерден, мектептерден, емдеу және балалар мекемелерінен, қоғамдық тамақтану кәсіпорындарынан, жаппай демалу орындарынан кем дегенде 500 метр қашықтықта орналасқан қоршалған аумақта, қала тұрғындарына қолайсыздық туғызбайтын жағдайда (шу, иіс), арнайы жабдықталған жабық жайларда жеке және заңды тұлғалар қандай да болмасын мысықтар мен иттер үшін паналау баспаналары мен питомниктерді ұйымдастыруға;
7) балалар мен жасөспірімдер мекемелерінің "жанды бұрыштарында", "зоологиялық бұрыштарында", жазғы және қысқы демалу денсаулықты жақсарту санаториялық-курорттық мекемелерде (шипажайларда, демалыс үйлерінде, пансионаттарда) тек санитарлық- эпидемиологиялық, ветеринарлық қызметтердің рұқсатымен иттер мен мысықтарды ұстауға;
8) қонақ үйде иесінің итпен және мысықпен қоныстануы санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтаған жағдайда қонақ үй әкімшілігінің келісімімен жүргізіледі.
37. Мыналарға тиым салынады:
1) Тұрғын үй қоры пәтерлерінде және жеке тұрғын үйлерде қандай да болмасын иттер мен мысықтардың түрлері үшін паналау баспанасы мен питомниктер ұйымдастыруға;
2) көпшілік пайдаланатын орындарда (асханаларда, дәліздерде, баспалдақтарда, жертөледе, шатырларда, лоджияларда, балкондарда және басқа да қосымша орынжайларда), үй жанындағы орындарда (жеке тұрғын үйлердің жанындағы орындардан басқа), жатақхананың дәліздерінде иттер мен мысықтарды ұстауға;
3) көзі әлсіз көретін адамдарды алып жүретін иттерден басқа иттерді қоғамдық тамақтану кәсіпорындарында, азық-түлік дүкендерінің сауда және өндірістік залдарында, қызмет көрсету орындары мен мәдениет мекемелерінде ұстауға;
4) тіркелмеген (есепке алынбаған) және егуден өтпеген иттер мен мысықтарды ұстауға;
5) адамның өмірі мен денсаулығына қатер төнген жағдайларда өзін-өзі қорғау әрекетінен басқа, жалпы қабылданған парасаттылық пен адамгершілік қағидаларын бұзатын жануарларға қатысты (ұру, жарақат салу, өлтіру) күш қолдануға;
6) иттер мен мысықтарды оның терісін пайдалануға, етін тұтынуға, өңдеу және сату үшін оларды ұстауға немесе аулауға;
7) Алматы қаласының аумағында иттерді таластыру және басқада жануарларға қатысты қатыгез іс-шаралар ұйымдастыру мен өткізуге, (жануарларға зақым келтірмейтін және күзетші иттерді өсіру үшін дұрыс тұқымдық сұрыптау жүргізуге мүмкіндік беретін, арнайы ережелермен иттердің жұмыс сапаларын тексеруді көздейтін іс шаралардан басқа).

38. Собаки, принадлежащие гражданам, предприятиям, учреждениям и организациям, начиная с двухмесячного возраста, независимо от породы, подлежат обязательным ветеринарным профилактическим обработкам против особо опасных инфекционных и инвазионных болезней.
39. Кошки, начиная с двухмесячного возраста подлежат вакцинации против инфекционных заболеваний, общих для животных и людей, по эпизоотическим показаниям против микроспории, исследованию на гельминтозы.
40. Владельцем собаки может являться лицо, достигшее 16-летнего возраста.
41. Если владельцем животного является юридическое лицо, то оно должно назначить лицо, ответственное за содержание животного.
Глава 7. Содержание собак, требующих
особой ответственности владельца
42. В целях ведения учета породистых собак, склонных к проявлению повышенной агрессивности к людям и другим животным, содержание собак, требующих особой ответственности владельца, разрешается только после постановки на учет в Центре кинологической службы Департамента внутренних дел города Алматы.
43. К породам собак, требующим особой ответственности владельца относятся: американский стаффордширский терьер, стаффордширский бультерьер, аргентинский дог, питбультерьер, бультерьер, бульмастиф, бразильские филы, мастиффы всех видов (английский, испанский, пиринейский, тибетский), среднеазиатская и кавказская овчарки, жесткошерстный и гладкошерстный фокстерьер, а также их метисы.
Принадлежность собак к породе определяется на основании родословных документов, а в спорных случаях - специалистами, обладающими познаниями в данной области.
44. Владельцы незарегистрированных собак, требующих особой ответственности владельца, должны зарегистрировать своих питомцев в Центре кинологической службы Департамента внутренних дел города Алматы, в течение трех месяцев начиная со дня официального опубликования настоящих Правил в средствах массовой информации.
45. Запрещается приобретать, ввозить, содержать и разводить собак, требующих особой ответственности владельца на территории города, без согласования с Центром кинологической службы Департамента внутренних дел города Алматы.
46. В целях определения поведения и адаптированности собак в городских условиях владельцам собак служебных и охотнических пород, в том числе собак требующих особой ответственности владельца, необходимо пройти обучение по специальному курсу в кинологических клубах города Алматы.
После прохождения испытания владелец собаки получает документ соответствующего образца, разрешающий ему выгуливать собаку в городских условиях.

38. Азаматтарға, кәсіпорындарға, мекемелерге және ұйымдарға тиесілі иттер, екі жасынан бастап, текті тұқымына қарамастан өте қауіпті инфекциялық және инвазиялық ауруларға қарсы міндетті түрде ветеринарлық алдын алу бойынша тексеруге жатады.
39. Мысықтар екі айлығынан бастап жануарлар мен адамдарға ортақ инфекциялық ауруларға, эпизоотиялық көрсеткіштер бойынша микроспорияға қарсы егу мен гельминтозия бойынша зерттеуге жатады.
40. Тек қана 16 жасқа толған тұлғалар ғана иттің иесі бола алады.
41. Егер иттің иесі заңды тұлға болып табылса, онда ол итті ұстауға жауапты тұлғаны тағайындауы тиіс.
7 тарау.
Иесінен ерекше жауапкершілікті талап
ететін иттерді ұстау
42. Адамдарға және басқа жануарларға аса қауіп төндіруге бейім, тұқымды иттерді есепке алу мақсатында иесінен ерекше жауапкершілікті талап ететін иттерді ұстау Алматы қаласы ішкі істер департаментінің кинологтар қызметі Орталығына есепке тұрғаннан кейін рұқсат етіледі.
43. Иесінің ерекше жауапкершілігін талап ететін тұқымды иттердің қатарына: американдық стаффордшир терьері, стаффордширлік бультерьері, аргентиналық догы, питбультерьер, бультерьер, бульмастиф, бразилиялық филі, мастифтың барлық түрлері (ағылшындық, испандық, пиринейлік, тибеттік), ортаазиялық және кавказ овчаркалары, қатты және жұмсақ жүнді фокстерьер, сондай-ақ олардың будандары жатады.
Иттің тегін айыру оның тұқым тегінің құжаттарымен анықталады, күмәнді жағдайларда осы саланы жақсы білетін мамандардың көмегімен анықталады.
44. Есепке алынбаған, иесінен ерекше жауапкершілікті талап ететін иттерді оның иелері осы Ереже бұқаралық ақпараттық басылымдарда жарық көргеннен бастап 3 айдың ішінде Алматы қаласы ішкі істер департаментінің кинологиялық қызмет орталығында тіркеуден өткізулері тиіс.
45. Қаланың аумағында иесінен ерекше жауапкершілікті талап ететін иттерді иеленуге, әкелуге, ұстауға және көбейтуге  Алматы қаласы ішкі істер департаменті кинология қызметі орталығының рұқсатынсыз тиым салынады.
46. Иттердің қала жағдайына бейімделуі мен қылығын анықтау мақсатында қызметтік және аңшылық тұқымды иттердің иелері, соның ішінде ерекше жауапкершілікті талап ететін иттердің иелері Алматы қаласының кинология клубтарында арнайы курстан өтулері тиіс. Сынақтан өткеннен кейін иттің иесі қалалық жағдайда итті серуендетуге рұқсат беретін тиісті үлгідегі құжат алады.

47. Для согласования содержания собак, требующих особой ответственности владельца, потенциальному владельцу необходимо предъявить справки о не состоянии на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансерах.
48. Лицам до 16 лет, а также лицам, физическое состояние которых не может обеспечить безопасность окружающих, запрещено выгуливать собак, требующих особой ответственности владельца.
49. Запрещается выгул собак, требующих особой ответственности владельца, в общественных местах и других местах массового отдыха граждан, за исключением мест, специально отведенных жилищно-эксплуатационными органами по согласованию с аппаратами акимов районов города Алматы для выгула собак.
Глава 8. Порядок выгула собак
50. Разрешается выгул собак:
1) в наморднике (кроме собак декоративных пород) и на коротком (до 1,5 метров) поводке, при наличии тары для сбора экскрементов животного, в местах не перечисленных в пункте 51 настоящих Правил, не создавая беспокойства и помех окружающим и при наличии документа удостоверяющего личность владельца животного;
2) без поводка и намордника, только на огороженных территориях, дрессировочных площадках и в предусмотренных для этих целей местах для свободного выгула.
51. Запрещается выгул собак:
1) не прошедших обязательные ветеринарные профилактические обработки;
2) на детских дворовых площадках, на городских пляжах, спортивных площадках, территориях детских дошкольных и учебных заведений, лечебных учреждений, парках и в других местах массового отдыха граждан, в местах, где установлены запрещающие знаки, за исключением мест, разрешенных или специально отведенных для этих целей;
3) в местах скопления народа и в местах проведения общественных мероприятий, за исключением служебных собак, выполняющих работу по спасению людей, а также по борьбе с преступностью и охране общественного порядка и собак-поводырей для людей со слабым зрением;
4) лицам, находящимся в нетрезвом состоянии и детям до 14 лет.
52. При переходе через улицы и вблизи магистралей владелец собаки (лицо, осуществляющее выгул собаки) должен взять ее на короткий поводок во избежание дорожно-транспортных происшествий и гибели собаки на проезжей части.
53. При выгуле собак около жилых домов владельцы собак должны обеспечивать тишину в период с 23.00 до 07.00 часов.
54. При отсутствии запрещающих надписей разрешается появление владельца с собакой в наморднике и на коротком поводке в учреждениях, непродовольственных магазинах, на почте и в других местах. Предприятиям, организациям и учреждениям необходимо помещать знаки о запрете посещения объектов с собаками и оборудовать места их привязи.

47. Иесінен ерекше жауапкершілікті талап ететін иттерді ұстауды келісу үшін ықтимал жануар иегері психоневрологиялық және наркологиялық диспансерде есепте тұрмайтыны туралы анықтаманы ұсынуы қажет.
48. Дене күші жағдайы бойынша маңындағылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ете алмайтын және 16 жасқа толмаған тұлғаларға, иесінен  ерекше жауапкершілікті талап ететін итті серуендетуге тыйым салынады.
49. Тұрғын үй пайдалану органдары Алматы қаласы аудандық әкім аппараттарымен келісе отырып арнаулы бөлінген орындардан басқа жерлерде, қоғамдық орындарда және азаматтардың жалпы дем алатын басқа да орындарында иесінен ерекше жауапкершілікті талап ететін иттерді серуендетуге тыйым салынады.
8 тарау. Иттерді серуендету тәртібі
50. Иттерді серуендетуге рұқсат беріледі:
1) жануардың нәжісін жинап алатын ыдысы болғанда, иттердің тұмсығына тұмылдырық кигізілген (декоративтік тұқымды иттерден басқалары) және қысқа бауда (1,5 метрге дейін) осы Ереженің 51 тармағында көрсетілген орындардан басқа жерлерде айналасындағыларға кедергі келтірмей және мазаламай, жануар иесінің жеке куәлігі болған жағдайда;
2) қоршалған аулаларда, арнайы үйрететін алаңдарда және осы мақсаттарға арналған еркін серуендету орындарында итті баусыз және тұмылдырықсыз серуендетуге.
51. Иттерді серуендетуге тиым салынады:
1) міндетті ветеринарлық алдын алу, тазалау шараларынан өткізілмесе;
2) осы мақсаттар үшін рұқсат берілген немесе арнайы бөлінген орындардан басқа, тиым салу белгілері орнатылған, аулалардың балалар алаңқайында, қалалық шомылу орындарында, спорт алаңдарында, мектепке дейінгі және оқу орындарының, емдеу мекемелерінің аумақтарында, саябақтарда және қала тұрғындарының жаппай демалатын орындарында;
3) адамдарды құтқару жөніндегі жұмысты орындаушы, сондай-ақ қылмыспен күрес және қоғамдық тәртіпті күзетуші қызметтік иттерден және жанары әлсіз адамдарды ертіп жүретін иттерден басқасы, халық жиналатын орындарда және қоғамдық шараларды өткізетін орындарда;
4) мас күйіндегі адамдар мен 14 жасқа толмаған балаларға;
52. Торапты көшелердің жанында және көшеден өтер кезде иттің иесі (итті серуендетуші адам) оны жол-көлік оқиғасын және иттің жол үстінде мерт болуын болдырмау үшін қысқа бауда ұстауы тиіс.
53. Тұрғын үйлердің жанында иттерді серуендетуге шығарғанда иттердің иелері түнгі сағат 23.00 -ден таңғы сағат 07.00-ге дейін тыныштықты қамтамасыз етуі тиіс.
54. Тиым салмайтын жазбалар болмаған жағдайда, итінің тұмылдырығы және қысқа бауы бар болғанда иттің иесіне мекемелерде, азық-түлік емес дүкендерде, поштада және басқа орындарда болуына рұқсат беріледі. Кәсіпорындарға, ұйымдарға және мекемелерге итпен нысандарға келуге тиым салынғаны жөнінде белгі орналастыруы және ит байлайтын орындар жабдықтаулары керек.

55. Собаку можно оставить на привязи в наморднике и на коротком поводке, исключающей произвольное развязывание, около здания на время, в течение которого владелец животного находится в помещениях этого здания, если при этом нет угрозы для других лиц, нарушения общественного порядка, движению и здоровью собаки. При этом собака не должна препятствовать проходу людей.
56. Собака может находиться в общественном месте без поводка только при исполнении служебных заданий.
Глава 9. Порядок перевозки собак и кошек в
общественном городском транспорте
57. Разрешается перевозка собак и кошек в городском общественном транспорте при соблюдении следующих условий:
1) собаки перевозятся на задних площадках в наморднике и на коротком поводке, при наличии тары для сбора экскрементов, перевозка животного должна исключать беспокойство пассажиров;
2) собаки декоративных пород и кошки перевозятся в специальных клетках (контейнерах для переноса), при наличии тары для сбора экскрементов животного.
58. Запрещается перевозка в городском общественном транспорте:
1) больных собак и кошек;
2) собак без поводка, намордника, и тары для сбора экскрементов животного;
3) собак лицами находящимся в нетрезвом состоянии и детям до 14 лет;
4) собак декоративных пород и кошек вне специальных клеток (контейнеров для переноса), без тары для сбора экскрементов животного.
Глава 10. Содержание сельскохозяйственных
и экзотических животных, птиц и пчел
59. В пределах границ санитарной зоны, которая устанавливается в соответствии с требованиями действующего законодательства, содержание, разведение, выпас, перегон сельскохозяйственных животных, птиц и пчел запрещается.
60. Сельскохозяйственные животные, птицы и пчелы должны содержатся в специально оборудованных (закрытых) помещениях, расположенных на расстоянии от жилых домов, квартир, школ, лечебных и детских учреждений, парков, зоопарка, стадионов, предприятий общественного питания, торговли, пищевой промышленности, мест массового отдыха, оздоровительных детских лагерей, домов отдыха, санаториев, искусственных водоемов, артезианских колодцев и от берегов рек и их притоков, в соответствии с действующими санитарными нормами.
61. Владельцу индивидуального жилого дома, при проживании в нем одной семьи разрешается содержание сельскохозяйственных животных и птиц в специально оборудованных постройках при соблюдении установленных ветеринарных и санитарных правил.
Владельцу части индивидуального жилого дома, при проживании в доме, разрешается содержание сельскохозяйственных животных и птиц в специально оборудованных постройках лишь на собственной территории с письменного согласия всех проживающих в доме соседей и при соблюдении установленных ветеринарных и санитарных правил.

55. Тұмылдырығымен және қысқа баулы итті шешіліп кетуін болдырмайтындай етіп байлап, оның иесі осы ғимараттың жайында болған уақытына, ғимараттың жанында қалдыруға болады, егер осы ретте басқа адамдарға, қоғамдық тәртіптің бұзылуы мен қозғалысқа және иттің өзіне қауіп туындамаған жағдайда. Осы ретте ит адамдардың өтуіне кедергі келтірмеуі тиіс.
56. Ит қоғамдық орындарда тек қызметтік тапсырмаларды орындау кезінде ғана баусыз жүре алады.
9 тарау.
Иттер мен мысықтарды қоғамдық көлікте
тасымалдау тәртібі
57. Қалалық қоғамдық көлікте иттер мен мысықтар келесі шарттарды орындағанда тасымалдауға рұқсат беріледі:
1) иттер қалалық қоғамдық көліктердің артқы алаңдарында, оның нәжісін жинап алатын ыдысы болсағанда, тұмылдырық кигізілген және қысқа бауда, жолаушылардың мазасын алмайтындай жағдайда тасымалданады;
2) декоративті тұқымды иттер мен мысықтар арнайы торларда (тасымалдауға арналған контейнерлерде), олардың нәжістерін жинап алатын ыдысы болса ғана тасымалданады.
58. Қалалық қоғамдық көлікте тасымалдауға тиым салынады:
1)ауру итер мен мысықтарды;
2) нәжіс жинап алатын ыдысы болмаса, тұмылдырықсыз, қысқа бауы болмаса;
3) мас күйіндегі адамдар мен 14 жасқа толмаған балалардың иттерді;
4) декоративті тұқымдас иттер мен мысықтарды  арнайы тордан тыс (тасымалдауға арналған контейнерлерде) нәжіс жинап алатын ыдысы болмаса.
10 тарау.
Ауылшаруашылық және экзотикалық жануарларын,
құстар мен  бал араларды ұстау
59. Қолданыстағы заңнаманың талаптарына сәйкес анықталатын санитарлық аймақтың шекарасында ауыл шаруашылығы жануарларын, құстарды, бал араларды ұстауға, көбейтуге, жаюға, айдауға тиым салынады.
60. Ауыл шаруашылығы жануарларын, құстар мен бал араларды қолданыстағы санитарлық нормаларға сәйкес тұрғын үйлерден, пәтерлерден, мектептерден, емдеу және балалар мекемелерінен, бақтардан, хайуанаттар бағынан, стадиондардан, қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарынан, сауда, тамақ өнеркәсібі, жалпы демалатын орындардан, балаларды сауықтыру орындарынан, демалыс үйлерінен, шипажайлардан, жасанды су қоймаларынан, артезиан құдықтарынан және өзен жағалауы мен оның сағасынан қашықтықта орналасқан арнаулы жабдықталған (жабық) орындарда ұстау керек.
61. Жеке тұрғын үй иелеріне оларда бір жанұя тұрған жағдайда, ветеринарлық-санитарлық ережелерінің талаптарын сақтаған жағдайда арнайы жабдықталған тұрақжайда ауылшаруашылығы жануарлары мен құстарды ұстауға рұқсат етіледі.
Жеке тұрғын үй бөлігінің иелері үйінде тұрған жағдайда ветеринарлық және санитарлық ережелерінің талаптарын сақтаған жағдайда тек өзінің аумағында арнайы жабдықталған тұрақжайда ауылшаруашылығы жануарлары мен құстарды сол үйде тұратын барлық көршілерінің жазбаша келісімімен ұстауға болады.

62. В период перелета диких птиц, через воздушное пространство города, владельцы всех видов домашних птиц должны содержать птицу в закрытых помещениях, не выпускать водоплавающих птиц в открытые водоемы и реки, во избежание контакта с перелетными птицами, которые могут служить источником инфекционных болезней.
63. Содержание и разведение экзотических животных осуществляется только с разрешения уполномоченного государственного органа в области ветеринарии.
64. Помещения, в которых содержатся животные, должны еженедельно механически очищаться и дезинфицироваться; навоз, помет, объедки кормов и мусор своевременно вывозятся в специально отведенные для этого места.
65. В целях борьбы с насекомыми, а также грызунами (мыши, крысы), в теплое время года (с марта по ноябрь месяц) места содержания животных и птиц необходимо обрабатывать ежемесячно инсектицидными и дератизационными препаратами.
66. За безопасность населения при выгуле, выпасе и перегоне сельскохозяйственных животных несет ответственность владелец. На улицах, площадях, скверах, других общественных местах общего пользования и особо охраняемых природных территориях города Алматы (кроме ограниченных и специально отведенных для этих целей участков) выгул скота запрещается.
67. Содержание диких и домашних животных в зооуголках детских дошкольных учреждении, школ, дворец школьников и других организациях и учреждениях допускается только по согласованию с уполномоченным государственным органом в области ветеринарии и органами санитарно-эпидемиологического надзора.
68. Физические и юридические лица, занимающие пчеловодством размещают пасеки в местах, где обеспечивается безопасность людей. Порядок регулирования безопасного размещения пасек определяется с согласия уполномоченного органа в области ветеринарии.
69. С целью учета пасек и осуществления лечебно-профилактических мероприятий на каждую пасеку выдается ветеринарный паспорт. Форма паспорта и порядок его выдачи устанавливаются уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.
70. Запрещается содержание диких, хищных и ядовитых животных без наличия специальных знаний, опыта и навыка обращения с такими животными, а также условий содержания, позволяющих животному вести образ жизни в соответствии с его биологическими особенностями, а также наличия согласования с уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.
71. Запрещается содержание сельскохозяйственных животных и птиц (крупный рогатый скот, овцы, козы, лошади, верблюды, свиньи, маралы и олени, куры, утки, гуси, индейки, медоносные пчелы, пушные звери) в квартирах жилого фонда города.
Глава 11. Продажа, приобретение и перевозка животных

62. Қаланың ауа кеңістігінен жабайы құстар ұшып өтетін мезгілдерде, жұқпалы ауыруларды таратушы болуы мүмкін ұшып өтетін құстармен қатынасты болдырмау мақсатында, суда жүзетін құстарды ашық су қоймалары мен тоғандарға жібермей, үй құстарының иелері барлық құстарды жабық орындарда ұстауы керек.
63. Экзотикалық жануарларды ұстау мен көбейту ветеринария саласындағы өкілетті мемлекеттік органның рұқсатымен жүзеге асырылады.
64. Жануарларды ұстайтын орынжайлар апта сайын механикалы түрде тазалануы және дезинфекциялануы тиіс: нәжістер,саңғырықтар, азықтарының қалдықтары және қоқыстар өз уақытында арнаулы белгіленген орындарға шығарылады.
65. Жылдың жылы мезгілдерінде (наурыздан қараша айына дейін) жәндіктерге, сондай-ақ кеміргіштерге (тышқандар, егеуқұйрықтар) қарсы күрес мақсатында жануарлар мен құстар тұратын орындарды ай сайын инсектицидтер мен дератизаторлық препараттарымен зарарсыздандыру керек.
66. Ауыл шаруашылығы жануарларын айдағанда, жайғанда, серуендеткенде тұрғындардың  қауіпсіздігіне жануар иелері жауап береді. Алматы қаласының көшелерінде, алаңдарында, гүлзарларында , басқа қоғамдық көпшілік пайдаланатын орындарында, ерекше қорғалатын табиғат аумақтарында (осы мақсатта шектеулі және арнаулы бөлінген телімдер) жануарларды жаюға рұқсат етілмейді.
67. Жабайы және үй жануарларын мектеп жасына дейінгі балалар мекемелерінде, мектептерде, оқушылар сарайында, және басқа ұйымдар мен мекемелердегі зоологиялық бұрыштарда ұстау ветеринария, санитарлық эпидемиологиялық қадағалау саласындағы өкілетті мемлекеттік органдардың келісімімен рұқсат етіледі.
68. Бал аралар ұстайтын жеке және заңды тұлғалар омарталары адамдарға қауіп төндірмейтін орындарға орналастыруы керек. Омартаны қауіпсіз орындарға орналастыру ветеринария саласындағы өкілетті мемлекеттік органның келісімімен анықталады.
69. Омартаны есепке алу және емдеу - сауықтыру іс-шараларын жүзеге асыру үшін әрбір омартаға ветеринарлық төлқұжат беріледі. Төлқұжаттың түп нұсқасы мен берілу тәртібін ветеринария саласындағы өкілетті мемлекеттік орган анықтайды.
70. Ветеринария саласында өкілетті мемлекеттік органның келісімінсіз жануарлардың биологиялық ерекшеліктеріне сәйкес арнайы ұстайтын орыны жоқ жағдайда, осы салада арнаулы білімі, осы жануарларды ұстауға машықтанбаған және тәжірибесі жоқ болса жабайы, жыртқыш және улы жануарларды ұстауға болмайды.
71. Қаланың тұрғын үй қорының пәтерлерінде ауылшаруашылығы жануарлары мен құстарды (ірі қаралар, қойлар, ешкілер, жылқылар, түйелер, шошқалар, маралдар мен бұғылар, тауықтар, үйректер, қаздар, күркетауықтар, бал аралар, мамық  жүнді аңдар) ұстауға болмайды.
11 тарау.
Жануарларды сату, сатып алу
және тасымалдау

72. Животные в городе Алматы могут находиться в частной и государственной формах собственности.
73. Запрещается продажа животных в не установленных местах, без ветеринарных справок и документов на животных.
74. Купля и продажа животных, в случае достижения животным 2,5 - 3-х месячного возраста осуществляется при наличии на животное соответствующей ветеринарной документации, в случае продажи животного в возрасте до 2,5 - 3-х месяцев и отсутствия ветеринарного паспорта, покупателю предоставляется ветеринарная справка о состоянии здоровья родителя щенка, котенка или иного животного.
75. По факту приобретения собаки, в целях обеспечения общественной безопасности, владелец должен приобрести для собаки намордник и ошейник с закреплением на нем жетона с указанием клички собаки, ее породы, адресом и телефоном владельца.
76. Торговля животными осуществляется через питомники, общества (клубы) владельцев животных, в зоомагазинах и на специализированных рынках по продаже животных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
77. Ввоз на территорию города Алматы животных с территорий иностранных государств и вывоз производятся при наличии разрешения уполномоченных государственных органов с соблюдением порядка установленного законодательством Республики Казахстан.
78. Запрещается вывоз за пределы территории государства собак и кошек, представляющих селекционную (племенную) и национальную ценность без разрешения или направления кинологического, фелинологического центров (клубов).
79. Перевозка (перемещение) животных за пределы города и ввоз допускаются при наличии ветеринарного свидетельства с отметками о состоянии их здоровья, проведенной вакцинации и ветеринарного паспорта установленной формы, выданных уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.
80. Перевозка животных на автомобильном, воздушном, железнодорожном транспорте за пределы города Алматы осуществляется в соответствии с Правилами перевозок животных на данных видах транспорта.
Раздел 3.
Глава 12. Ответственность владельцев
животных за соблюдение настоящих правил
81. За жестокое обращение с животным, содержание незарегистрированных (не состоящих на учете) и невакцинированных собак и кошек, несоблюдение настоящих Правил, владельцы животных несут ответственность в соответствии с  законодательством Республики Казахстан.
82. Наложение штрафов либо иных взысканий не освобождает виновных лиц от возмещения ущерба в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
83. Вред, причиненный здоровью граждан или ущерб, нанесенный имуществу животными, возмещается в установленном законодательством  порядке за счет владельцев животных.
Глава 13. Заключительные положения

72. Алматы қаласында жануарлар жеке және мемлекеттік меншік нысанында болуы мүмкін.
73. Жануарларды белгіленбеген жерлерде, жануардың ветеринарлық анықтамасы мен құжаттарынсыз сатуға тиым салынады.
74. Жануарды сату және сатып алу, жануардың жасы 2,5 - 3 айға толған уақытынан, тиісті ветеринарлық құжаттамасы болған кезде жүзеге асырылады, ал жануар 2,5 - 3 айға толмаған кезде сатылса және ветеринарлық төлқұжаты болмаса, сатып алушыға күшіктің, мысық пен басқа жануардың енесінің денсаулығының жағдайы жайында анықтама беріледі.
75. Қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында итті сатып алу жағдайы бойынша, оның иесі иттің аты, тұқымы, иесінің мекен жайы мен телефоны жазылған жетоны бар қарғы бау мен тұмылдырық болуын қамтамасыз етуі тиіс.
76. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жануарларды жануарлар иелері қоғамы (клубы) және питомниктер арқылы, зоодүкендерде және жануарлар сатылатын мамандандырылған базарларда сатуға, сатып алуға болады.
77. Алматы қаласының аумағына шет мемлекеттерден жануарларды алып келу, алып кету Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпті сақтай отырып өкілетті мемлекеттік органының рұқсаты болғанда жүзеге асырылады.
78. Мемлекеттің аумағынан сырт жерге селекциялық (асылтұқымдық) және ұлттық құндылығы бар иттер мен мысықтарды кинологиялық және фелинологиялық орталықтарының (клубтың) рұқсатынсыз немесе жолдамасы болмаса шығаруға тиым салынады.
79. Қала аумағынан тыс жерге жануарларды тасымалдау (орын ауыстыру) және алып келу ветеринария саласындағы өкілетті мемлекеттік органның берген арнаулы үлгідегі ветеринарлық төлқұжаты мен жүргізілген вакцинациясы мен денсаулығы туралы белгісі бар ветеринарлық куәлігі болған жағдайда жүзеге асады.
80. Жануарларды әуе, теміржол және автомобиль көлігінде Алматы қаласынан тысқары жаққа тасымалдау осы көліктердің түрлерінде жануарларды тасымалдау Ережелері негізінде жүзеге асады.
3 бөлім
12 тарау.
Жануарлар иелерінің осы Ережені сақтаудағы жауапкершілігі
81. Жануарға қатыгез қараған, тіркелмеген (есепте тұрмаған) және егілмеген иттер мен мысықтарды ұстаған, осы Ережені сақтамаған жануарлардың иелері Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершілікте болады.
82. Айыппұл салу немесе өзге шара қолдану кінәлі адамдарды Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен белгіленген тәртіпте шығынның орнын толтырудан босатпайды.
83. Жануарлардың азаматтардың денсаулығына және мүліктеріне келтірілген зиян, заңнамада белгіленген тәртіпте жануарлар иелерінің есебінен өндіріледі.
13 тарау. Қорытынды ережелер

84. Владельцы диких, хищных, ядовитых и экзотических животных, собак и кошек, подлежащих регистрации, должны зарегистрировать их в течение трех месяцев начиная со дня официального опубликования настоящих Правил в средствах массовой информации.
85. Право помещения и содержания собак и кошек в питомники для временного содержания домашних животных возникает по мере создания питомников.

84. Тіркеуге жататын жабайы, жыртқыш, улы және экзотикалық жануарларды, иттер мен  мысықтарды оның иелері, оларды осы Ереже бұқаралық ақпараттық басылымдарда жарық көргеннен бастап үш айдың ішінде тіркеулері тиіс.
85. Иттер мен мысықтарды питомниктерде уақытша ұстау құқықтары, үй жануарларына арналған питомниктерді құрылған ретіне қарай туындайды.