О бюджете города Семей на 2009 год
Решение маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 25 декабря 2008 года N 13/105-IV. Зарегистрировано Управлением юстиции города Семей Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 31 декабря 2008 года за N 5-2-98. Прекращено действие по истечение срока, на который решение было принято, на основании письма аппарата маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 29 декабря 2009 года № 01-26/589
Сноска. Прекращено действие по истечение срока, на который решение было принято, на основании письма аппарата маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 29.12.2009 № 01-26/589.
В соответствии со статьей 240 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года № 95-IV, статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 «О местном государственном управлении в Республике Казахстан», маслихат города Семей РЕШИЛ:
1. Утвердить городской бюджет на 2009 год согласно приложению 1 в следующих объемах:
1) доходы – 13203115,8 тысяч тенге:
налоговые поступления –6774601 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 31073 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 505554 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 5891887,8 тысяч тенге;
2) затраты – 13560731,8 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты - 0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 11000 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов - 11000 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – (-) 368616 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 368616 тысяч тенге:
поступление займов – 227000 тысяч тенге;
погашение займов – 130000 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 271616 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 24.04.2009 N 17/132-IV ; от 22.07.2009 N 19/150-IV; от 27.10.2009 N 21/160-IV; от 11.25.2009 N 22/165-IV (вводится в действие с 01.01.2009).
2. Утвердить:
Резерв местного исполнительного органа района (города областного значения) - 62101 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 22.07.2009 N 19/150-IV ; от 27.10.2009 N 21/160-IV (вводится в действие с 01.01.2009).
3. Зачисление индивидуального подоходного налога с доходов, облагаемых у источников выплаты и социального налога, производится в соответствии со статьей 52 Бюджетного кодекса по нормативам, установленным областным маслихатом.

Семей қаласының 2009 жылға арналған бюджеті туралы
Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2008 жылғы 25 желтоқсандағы N 13/105-IV шешімі. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Семей қаласындағы Әділет басқармасында 2008 жылғы 31 желтоқсанда N 5-2-98 тіркелді. Шешімнің қабылдау мерзімінің өтуіне байланысты қолдану тоқтатылды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының мәслихатының 2009 жылғы 29 желтоқсандағы N 01-26/589 хатымен
Ескерту. Шешімнің қабылдау мерзімінің өтуіне байланысты қолдану тоқтатылды - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласының мәслихатының 2009.12.29 N 01-26/589 хатымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы № 95–IV Бюджеттік кодексінің 240 бабына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы» Заңының 6 бабына сәйкес Семей қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2009 жылға арналған қалалық бюджет 1-қосымшаға сәйкес мына көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 13203115,8 мың теңге:
салықтық түсімдер – 6774601 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 31073 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 505554 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 5891887,8 мың теңге;
2) шығыстар – 13560731,8 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – 0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 11000 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 11000 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – (-) 368616 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 368616 мың теңге:
қарыздардың түсімі – 227000 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 130000 мың теңге;
пайдаланылатын бюджеттік қаражаттардың қалдықтары – 271616 мың теңге.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.04.24 N 17/132-IV, 2009.07.22 N 19/150-IV, 2009.10.27. N 21/160-IV, 2009.11.25 N 22/165-IV шешімдерімен (01.01.2009 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Бекітілсін:
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының резерві – 62101 мың теңге.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.07.22 N 19/150-IV, 2009.10.27. N 21/160-IV шешімдерімен (01.01.2009 бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Төлем көзінен ұсталатын кірістерге жеке табыс салығын және әлеуметтік салықты есептеу Бюджеттік кодекстің 52 бабына сәйкес облыстық мәслихатпен бекітілген нормативтерге сәйкес іске асырылады.

4. Городскому отделу Казначейства с 1 января 2009 года производить зачисление сумм доходов в городской бюджет по установленным нормативам.
5. Учесть в бюджете города затраты:
1) на социальную помощь отдельным категориям нуждающихся граждан;
2) на оказание финансовой и материальной помощи социально незащищенным обучающимся из числа малообеспеченных семей в размере одного процента от бюджетных средств на текущее содержание общеобразовательных школ,в том числе на оздоровление и отдых детей в каникулярное время на одного учащегося - не менее 500 тенге;
3) на  льготный проезд обучающихся на общественном транспорте (кроме такси);
4) на оказание социальной помощи специалистам здравоохранения, социального обеспечения, образования и культуры, проживающим в сельской местности по приобретению топлива на одного получателя -5000 тенге в год.
5-1. Учесть в бюджете города Семей на 2009 год целевые текущие трансферты из областного бюджета на ремонт городских дорог,прилегающих к дачным массивам в сумме 50000 тысяч тенге.
учесть целевые текущие трансферты из областного бюджета на социальную помощь отдельным категориям нуждающихся граждан в сумме 8976 тысяч тенге, из них:
увеличение средств в сумме 9336 тысяч тенге, в том числе:
- на оказание материальной помощи некоторым категориям граждан (участникам ВОВ, инвалидам ВОВ, лицам, приравненным к участникам ВОВ и инвалидам ВОВ, семьям погибших военнослужащих) – 6452 тысяч тенге;
- на оказание материальной помощи пенсионерам, имеющим заслуги перед Республикой Казахстан – 982 тысяч тенге;
- на оказание материальной помощи пенсионерам, имеющим заслуги перед областью – 532 тысяч тенге;
- на оказание единовременной материальной помощи многодетным матерям, награжденным подвесками «Алтын алқа», «Күміс алқа» или получившие ранее звание «Мать-героиня» и награжденные орденом «Материнская слава» 1,2 степени – 910 тысяч тенге;
- на оказание единовременной материальной помощи многодетным матерям, имеющим 4 и более совместно проживающих несовершеннолетних детей - 460 тысяч тенге;
учесть уменьшение целевых текущих трансфертов из областного бюджета на социальную помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по оказанию материальной помощи семьям воинов, погибших в Афганистане в сумме 190 тысяч тенге.
учесть уменьшение целевых текущих трансфертов из областного бюджета на социальную помощь отдельным категориям нуждающихся граждан в сумме 3477 тысяч тенге, из них:
увеличены средства для обучения детей из малообеспеченных семей в высших учебных заведениях в сумме 656 тысяч тенге;
уменьшены средства в сумме 4133 тысяч тенге, в том числе:
на оказание материальной помощи молодым специалистам (учителям, врачам), желающим работать в селах и аулах после завершения учебного заведения – 2054 тысяч тенге;
на оказание материальной помощи пенсионерам, имеющим заслуги перед Республикой Казахстан - 154 тысяч тенге;
на оказание материальной помощи некоторым категориям граждан – 1925 тысяч тенге.

4. Қалалық қазынашылық бөлімі 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қалалық бюджетке кірістер сомасын бекітілген нормативтер бойынша есептеуді жүргізсін.
5. Шығындар қала бюджетінде ескерілсін:
1) азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмекке;
2) жалпы білім беретін мектептерді ағымдағы ұстауға бюджеттік қаражаттардан бір пайыз мөлшерінде аз қамтылған жанұялардан әлеуметтік қорғалмаған оқушыларға қаржылай және материалдық көмек көрсетуге шығыстар, соның ішінде демалыс мезгілінде балалардың денсаулығын сауықтыру және дем алуға бір оқушыға – 500 теңгеден кем емес;
3) қоғамдық көліктерде (таксиден басқа) оқушылардың жол жүру жеңілдігі бойынша;
4) ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, әлеуметтік қамтамасыз ету, білім беру және мәдениет мамандарына отын сатып алу үшін әлеуметтік көмек көрсету мақсатында әр алушыға жылына – 5000 теңге көлемінде ескерілсін.
5-1. Семей қаласының 2009 жылға арналған бюджетінде саяжай массивтері маңындағы қала жолдарын жөндеуге облыстық бюджеттен 50000 мың теңге сомада ағымдағы мақсатты трансферттер ескерілсін.
кейбір санаттағы мұқтаж азаматтарға әлеуметтік көмекке 8976 мың теңге сомасында облыстық бюджеттен мақсатты ағымдағы трансферттер есепке алынсын, соның ішінде:
9336 мың теңге сомасында қаражат ұлғайтылды, соның ішінде:
- азаматтардың жекелеген санаттарына (ҰОС қатысушылары, ҰОС мүгедектері, ҰОС қатысушыларына теңестірілген адамдарға және мүгедектеріне, қаза тапқан жауынгерлердің отбасыларына) материалдық көмек көрсетуге – 6452 мың теңге;
- Қазақстан Республикасына еңбегі сіңген зейнеткерлерге материалдық көмек көрсетуге – 982 мың теңге;
- облысқа еңбегін сіңірген зейнеткерлерге материалдық көмек көрсетуге – 532 мың теңге;
- "Алтын алқа", "Күміс алқа" белгілерімен марапатталған немесе бұрын "Батыр-ана" атағын алған және 1, 2 дәрежедегі "Ана даңқы" орденімен марапатталған көп балалы аналарға біржолғы материалдық көмек көрсетуге – 910 мың теңге;
- 4 немесе одан да көп бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары бар көп балалы аналарға біржолғы материалдық көмек көрсетуге – 460 мың теңге;
Ауғаныстанда қаза тапқан жауынгерлердің отбасыларына материалдық көмек көрсету бойынша мұқтаж азаматтардың жеке санаттарына әлеуметтік көмек көрсету жөнінде облыстық бюджеттен нысаналы ағымдағы трансферттердің 190 мың теңге сомасында азаюын есепке алу.
Азаматтардың жеке санаттарына әлеуметтік көмекке облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттерді 3477 мың теңге сомасына азайту ескерілсін, соның ішінде:
аз қамтылған отбасылардан шыққан балалардың жоғары оқу орныдарында оқу үшін 656 мың теңге сомасында;
4133 мың теңге сомасында қаражат азайтылды, соның ішінде:
- оқу орнын аяқтағаннан кейін селоларда және ауылдарда жұмыс істеуге ниет білдірген жас мамандарға (мұғалімдер, дәрігерлер) материалдық көмек көрсетуге – 2054 мың теңге;
- Қазақстан Республикасының алдында жетістіктері бар зейнеткерлерге материалдық көмек көрсетуге – 154 мың теңге;
- азаматтардың кейбір санаттарына материалдық көмек көрсетуге – 1925 мың теңге.

Сноска. Пункт 5-1 с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 24.04.2009 N 17/132-IV; от 22.07.2009 N 19/150-IV; от 27.10.2009 N 21/160-IV (вводится в действие с 01.01.2009).
5-2. Учесть в бюджете города Семей на 2009 год целевые текущие трансферты и трансферты на развитие из республиканского бюджета, в том числе:
на выплату государственной адресной социальной помощи в сумме 15464 тысяч тенге;
на выплату государственных пособий на детей до 18 лет из малообеспеченных семей в сумме 8242 тысяч тенге;
на оснащение учебным оборудованием кабинетов физики, химии, биологии в государственных учреждениях основного среднего и общего среднего образования в сумме 11430 тысяч тенге;
на создание лингафонных и мультимедийных кабинетов в государственных учреждениях начального, основного среднего и общего среднего образования в сумме 26319 тысяч тенге;
на внедрение новых технологий обучения  в государственной системе образования в сумме 169701 тысяч тенге;
на увеличение норм питания в медико-социальных учреждениях в сумме 19240 тысяч тенге;
на развитие сети отделений дневного пребывания в медико - социальных учреждениях в сумме 10223 тысяч тенге;
для реализации мер социальной поддержки специалистов социальной сферы сельских населенных пунктов для специалистов образования в сумме 1782 тысяч тенге;
на развитие, обустройство и (или) приобретение инженерно - коммуникационной инфраструктуры в соответствии с Государственной программой жилищного строительства в Республики Казахстан на 2008-2010 годы в сумме 304324 тысяч тенге;
на развитие теплоэнергетической системы в сумме 2257337 тысяч тенге.
на строительство и (или) приобретение жилья государственного коммунального жилищного фонда в соответствии с Государственной программой жилищного строительства в Республике Казахстан на 2008-2010 годы в сумме 27516 тысяч тенге.
учесть уменьшение целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета на развитие сети отделений дневного пребывания в медико-социальных учреждениях в сумме 800 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 5-2 с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 24.04.2009 N 17/132-IV ; от 27.10.2009 N 21/160-IV; от 25.11.2009 N 22/165-IV (вводится в действие с 01.01.2009).
5-3. Учесть в бюджете города Семей на 2009 год кредитование на строительство и (или) приобретение жилья за счет республиканского бюджета в сумме  227000 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктами 5-1, 5-2, 5-3 решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 20.02.2009 N 15/113-IV; пункт 5-3 с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 24.04.2009 N 17/132-IV (вводится в действие с 01.01.2009).

Ескерту. 5-1-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.04.24 N 17/132-IV, 2009.07.22 N 19/150-IV, 2009.10.27 N 21/160-IV шешімдерімен (01.01.2009 бастап қолданысқа енгізіледі).
5-2. Семей қаласының 2009 жылға арналған бюджетінде республикалық бюджеттен ағымдағы мақсатты және дамуға арналған трансферттер ескерілсін, соның ішінде:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 15464 мың теңге сомасында;
аз қамтылған отбасылардың 18 жасқа дейінгі балаларына мемлекеттік жәрдемақы төлеуге – 8242 мың теңге сомасында;
негізгі орта және жалпы орта бiлiм беретiн мемлекеттiк мекемелердегi физика, химия, биология кабинеттерiн оқу жабдығымен жарақтандыруға – 11430 мың теңге сомасында;
бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін мемлекеттік мекемелерде лингафондық және мультимедиалық кабинеттер құруға – 26319 мың теңге сомасында;
білім берудің мемлекеттік жүйесінде оқытудың жаңа технологиясын енгізуге – 169701 мың теңге сомасында;
медициналық-әлеуметтік мекемелерде тамақтану нормасын ұлғайтуға 19240 мың теңге сомасында;
медициналық-әлеуметтік мекемелерінде күндіз болу бөлімшелерінің желісін дамытуға 10223 мың теңге сомасында;
білім мамандарына арналған ауылдық елді мекендердің әлеуметтік сала мамандарын әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін 1782 мың теңге сомасында;
Қазақстан Республикасындағы Тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес инженерлік- коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту, жайластыру және (немесе) сатып алу 304324 мың теңге сомасында;
жылу-энергетика жүйесін дамытуға 2257337 мың теңге сомасында.
2008-2010 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының мемлекеттік тұрғын үй құрылыс бағдарламасына сәйкес мемлекеттік коммуналдық тұрғын үй қорынан салу және (немесе) сатып алуға - 27516 мың теңге сомасында.
Медициналық-әлеуметтік мекемелерде күндізгі болу бөлімдерінің жүйесін дамытуға республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттерді 800 мың теңге сомасына азайту ескерілсін.
Ескерту. 5-2-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.04.24 N 17/132-IV, 2009.10.27 N 21/160-IV, 2009.11.25 N 22/165-IV шешімдерімен (01.01.2009 бастап қолданысқа енгізіледі).
5-3. Семей қаласының 2009 жылға арналған бюджетінде республикалық бюджет есебінен тұрғын үй салу және (немесе) сатып алуға 227000 мың теңге сомада кредит беру ескерілсін.
Ескерту. 5-3-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.04.24 N 17/132-IV шешімімен (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз).

5-4. Предусмотреть в бюджете города Семей на 2009 год целевые текущие трансферты и целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета на обеспечение занятости в рамках реализации стратегии региональной занятости и переподготовки кадров для финансирования следующих мероприятий:
1336889 тысяч тенге - на ремонт инженерно-коммуникационной инфраструктуры и благоустройство населенных пунктов;
135615 тысяч тенге - на развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
459814 тысяч тенге - на ремонт и содержание автомобильных дорог районного значения и улиц городов в рамках реализации стратегии региональной занятости и переподготовки кадров;
398628 тысяч тенге - на капитальный и текущий ремонт школ и других социальных объектов в рамках реализации стратегии региональной занятости и переподготовки кадров, в том числе:
33916 тысяч тенге – на текущий ремонт объектов культуры;
368320 тысяч тенге - капитальный и текущий ремонт объектов образования.
Сноска. Пункт 5-4 с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 22.07.2009 N 19/150-IV ; от 27.10.2009 N 21/160-IV (вводится в действие с 01.01.2009).
5-5. Предусмотреть в бюджете города Семей на 2009 год целевые текущие трансферты из республиканского бюджета на расширение программы социальных рабочих мест и молодежной практики в сумме 190870 тысяч тенге, из них:
на расширение программ молодежной практики – 88635 тысяч тенге;
на создание социальных рабочих мест – 102235 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктами 5-4, 5-5 в соответствии с решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 24.04.2009 N 17/132-IV; пункт 5-5 с изменениями, внесенными решением маслихата города Семей Восточно-Казахстанской области от 22.07.2009 N 19/150-IV; от 27.10.2009 N 21/160-IV; от 25.11.2009 N 22/165-IV (вводится в действие с 01.01.2009).
6. В соответствии со статьей 238 Трудового кодекса Республики Казахстан установить гражданским служащим образования и культуры, работающим в аульной (сельской) местности за счет бюджетных средств повышенные на двадцать пять процентов должностные оклады и тарифные ставки по сравнению с окладами и ставками гражданских служащих, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях.
Перечень должностей специалистов образования и культуры, работающих в аульной (сельской) местности определяется местным исполнительным органом, по согласованию с местным представительным органом.
7. Утвердить перечень (приложение 2) бюджетных программ развития на:
1) реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ);

5-4. Семей қаласының 2009 жылға арналған бюджетінде дамуға аймақтық жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру шегінде жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуге республикалық бюджет есебінен ағымдағы мақсаттылық трансферттер және мақсаттылық трансферттерді келесі шараларды қаржыландыру үшін қарастырылсын:
елді мекендердің инженерлік–коммуникациялық инфрақұрылымын жөндеуге және көркейтуге – 1336889 мың теңге;
инженерлік–коммуникациялық инфрақұрылымын дамытуға - 135615 мың теңге;
аймақтық жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру шегінде аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын, қала көшелерін жөндеу және ұстауға – 459814 мың теңге;
аймақтық жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын іске асыру шегінде мектептер мен басқа әлеуметтік объектілерін күрделі және ағымды жөндеуге – 398628 мың теңге, соның ішінде;
мәдениет объектілерін ағымдағы жөндеуге – 33916 мың теңге;
білім беру объектілерін күрделі және ағымдағы жөндеуге – 368320 мың теңге.
Ескерту. 5-4-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.07.22 N 19/150-IV, 2009.10.27 N 21/160-IV шешімдерімен (01.01.2009 бастап қолданысқа енгізіледі).
5-5. Семей қаласының 2009 жылға арналған бюджетінде республикалық бюджет есебінен әлеуметтік жұмыс орындары мен жастар іс-тәжірибе бағдарламасын ұлғайтуға 190870 мың теңге сомасында ағымдағы мақсаттылық трансферттер қарастырылсын, соның ішінде:
жастар тәжірибесі бағдарламаларының ұлғаюына – 88635 мың теңге;
әлеуметтік жұмыс орындарын құруға – 102235 мың теңге.
Ескерту. 5-5-тармаққа өзгерту енгізілді - Шығыс Қазақстан облысы Семей қаласы мәслихатының 2009.07.22 N 19/150-IV, 2009.10.27 N 21/160-IV, 2009.11.25 N 22/165-IV шешімдерімен (01.01.2009 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексінің 238 бабына сәйкес ауылдық (селолық) жерлерде білім беру және мәдениет мекемелерінде қалалық жағдайларда қызмет ететін азаматтық жұшысшыларға жалақы мен тарифтік мөлшерлемелерді жиырма бес пайызға жоғарлату белгіленсін.
Жергілікті атқарушы органдармен, жергілікті өкілетті органдарымен келісу бойынша ауылдық (селолық) жерлерде жұмыс істейтін білім беру және мәдениет мамандарының лауазымдар тізбесі анықталады.
7. Бюджеттік даму бағдарламаларының келесі тізбелері (2 қосымша):
1) бюджеттік инвестициялық жобаларын (бағдарламаларын) іске асыру;

2) формирование или увеличение уставного капитала юридических лиц.
8. Утвердить перечень бюджетных программ, не подлежащих секвестру, в процессе исполнения бюджета на 2009 год, согласно приложению 3.
9. Утвердить  объем поступлений в бюджете на 2009 год от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения, согласно приложению 4.
10. Учесть в бюджете бюджетные программы сельских округов, поселков,согласно приложению 5.

2) заңды тұлғалардың жарғы капиталын қалыптастыру немесе ұлғайту бекітілсін.
8. 2009 жылға арналған жергілікті бюджетті орындау барысында секвестрге жатпайтын бюджеттік бағдарламалардың тізімін 3-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
9. 2009 жылға арналған бюджетіне ауыл шаруашылық мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер көлемі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
10. Бюджетте ауылдық округтердің, кенттердің бюджеттік бағдарламалары 5-қосымшаға сәйкес ескерілсін.