О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 апреля 2009 года № 35. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2009 года № 5686. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.01.2011 № 3 (вводится в действие с 01.07.2011).
В связи с принятием Закона Республики Казахстан от 12 февраля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам организации и деятельности исламских банков и организации исламского финансирования", в целях совершенствования бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 1973; с изменениями и дополнениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года № 326 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2519, от 3 февраля 2005 года № 23 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, кредитных товариществах и ипотечных компаниях", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3485, от 5 июня 2006 года № 50 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, кредитных товариществах и ипотечных компаниях", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4286, от 27 августа 2007 года № 99 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных компаниях", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4952, от 24 октября 2008 года № 86 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2002 года № 275 "Об утверждении типового Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5376) внести следующие изменения и дополнения:
в типовом Плане счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня и ипотечных организациях, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 7 :
название группы счетов 1200 изложить в следующей редакции:
"1200       Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток";
в пункте 13:
после группы счетов 7700 дополнить группами счетов следующего содержания:
"7800       Активы по договору об инвестиционном депозите
7830        Обязательства по договору об инвестиционном депозите
7850        Капитал
7860        Доходы по договору об инвестиционном депозите
7880        Расходы по договору об инвестиционном депозите";
в главе 2 :

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 27 сәуірдегі N 35 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 2 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудң тізіліміне N 5686 болып енгізілді. Күші жойылды - Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен.
Күші жойылады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.01.31 № 3 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ислам банктерін ұйымдастыру мен олардың қызметі және исламдық қаржыландыруды ұйымдастыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 12 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңының қабылдануына байланысты, екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлiк есепті жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1973 тіркелген; Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2519 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі бухгалтерлік есептің үлгі есепшот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 326 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3485 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі, кредиттік серіктестіктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 3 ақпандағы N 23 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4286 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі, кредиттік серіктестіктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 5 маусымдағы N 50 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4952 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық компаниялардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 27 тамыздағы N 99 , Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5376 тіркелген "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2002 жылғы 30 шілдедегі N 275 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 24 қазандағы N 86 қаулыларымен енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен қоса) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі және ипотекалық ұйымдардағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
7-тармақта:
1200   шоттар тобының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1200  Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есептелетін
бағалы қағаздар";
13-тармақта:
7700   шоттар тобынан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен толықтырылсын:
"7800  Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша активтер
7830   Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша міндеттемелер
7850   Капитал
7860   Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша кірістер
7880   Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша шығыстар";
2-тарауда:

названия группы счетов 1200 и счета 1201 изложить в следующей редакции:
"1200       Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток
1201        Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток";
в названии счета 1205 и далее по тексту слова «предназначенным для торговли», «предназначенных для торговли» и «предназначенные для торговли» заменить соответственно словами «учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток», «учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток» и «учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток»;
после счета 1425 дополнить счетами следующего содержания:
"1426       Требования к клиенту по операциям финансирования торговой деятельности
1427        Просроченная задолженность по операциям финансирования торговой деятельности";
после счета 1472 дополнить счетом следующего содержания:
"1473       Инвестиции исламского банка в производственную и торговую деятельность";
после счета 1756 дополнить счетами следующего содержания:
"1771       Начисленные доходы исламского банка по инвестиционной деятельности на условиях аренды
1772        Просроченная задолженность по инвестиционной деятельности на условиях аренды";
после счета 2240 дополнить счетом следующего содержания:
"2245       Инвестиционные депозиты";
после счета 2870 дополнить счетом следующего содержания:
"2871       Счет благотворительных выплат";
после счета 4424 дополнить счетами следующего содержания:
"4426       Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям финансирования торговой деятельности
4427        Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной задолженности по операциям финансирования торговой деятельности";
после счета 4476 дополнить счетом следующего содержания:
"4477       Доходы исламского банка, связанные с получением вознаграждения по инвестиционной деятельности на условиях аренды";
после счета 4617 дополнить счетом следующего содержания:
"4618       Доходы за услуги по операциям с инвестиционными депозитами";
после счета 4872 дополнить счетом следующего содержания:
"4880       Доходы исламского банка от финансирования производственной и торговой деятельности";
после счета 7713 дополнить группами счетов и счетами следующего содержания:
"7800       Активы по договору об инвестиционном депозите
7801        Деньги
7802        Аффинированные драгоценные металлы
7803        Вклады в других банках
7804        Исламские ценные бумаги
7805        Акции (доли участия)
7806        Требования по операциям финансирования торговой деятельности
7807        Вознаграждение
7808        Запасы
7809        Здания, машины, оборудование, транспортные и другие средства
7810        Строящиеся (устанавливаемые) основные средства
7811        Основные средства, переданные в лизинг (аренду)
7820        Прочие требования
7830        Обязательства по договору об инвестиционном депозите
7831        Счета к оплате
7832        Доходы будущих периодов
7833        Прочие обязательства
7850        Капитал
7851        Капитал
7860        Доходы по договору об инвестиционном депозите
7861        Поступление денег от клиента
7862        Доходы в виде вознаграждения
7863        Доходы от купли-продажи активов
7864        Дивиденды
7865        Реализованные доходы по курсовой разнице
7866        Реализованные доходы от переоценки активов по справедливой стоимости
7867        Нереализованные доходы по курсовой разнице
7868        Нереализованные доходы от переоценки активов по справедливой стоимости
7869        Доходы в виде лизинговых (арендных) платежей
7870        Доходы по операциям финансирования торговой деятельности
7871        Прочие доходы
7880        Расходы по договору об инвестиционном депозите
7881        Изъятие денег клиента
7882        Расходы по выплате комиссионного вознаграждения
7883        Расходы от купли-продажи активов
7884        Реализованные расходы по курсовой разнице
7885        Реализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
7886        Нереализованные расходы по курсовой разнице
7887        Нереализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
7888        Амортизационные отчисления по основным средствам
7889        Убытки от обесценения активов
7890        Прочие расходы";
в главе 3 :
в названии и описании счета 1201:
название изложить в следующей редакции:

1200   шоттар тобының және 1201 шотының атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"1200  Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есептелетін
бағалы қағаздар
1201   Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есептелетін
бағалы қағаздар";
1205   шотының атауында және бұдан әрі мәтін бойынша "саудаға арналған," деген сөздер "әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есептелген," деген сөздермен ауыстырылсын;
1425   шотынан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"1426  Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша
клиентке талаптар
1427   Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша
мерзімі өткен берешек";
1472   шотынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"1473  Исламдық банктің өндірістік және сауда қызметіне
инвестициялары";
1756   шотынан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"1771  Исламдық банктің жалдау талаптарындағы инвестициялық
қызмет бойынша есептелген кірістері
1772   Жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша
мерзімі өткен берешек";
2240   шотынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"2245  Инвестициялық депозиттер";
2870   шотынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"2871  Қайырымдылық төлемдерінің шоты";
4424   шотынан кейін мынадай мазмұндағы шоттармен толықтырылсын:
"4426  Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша сыйақы
алуға байланысты кірістер
4427    Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі
өткен берешек бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер";
4476   шотынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"4477  Исламдық банктің жалдау талаптарындағы инвестициялық
қызмет бойынша сыйақы алуға байланысты кірістері";
4617   шотынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"4618  Инвестициялық депозиттермен операциялар бойынша
қызметтер үшін кірістер";
4872   шотынан кейін мынадай мазмұндағы шотпен толықтырылсын:
"4880  Исламдық банктің өндірістік және сауда қызметін
қаржыландырудан кірістері";
7713   шотынан кейін мынадай мазмұндағы шоттар тобымен және шоттармен толықтырылсын:
"7800  Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша активтер
7801   Ақша
7802   Тазартылған қымбат металдар
7803   Басқа банктердегі салымдар
7804   Исламдық бағалы қағаздар
7805   Акциялар (қатысу үлестері)
7806   Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша
талаптар
7807   Сыйақы
7808   Қорлар
7809   Үйлер, машиналар, жабдық, көлік және басқа да құралдар
7810   Салынып (орнатылып) жатқан негізгі құрал-жабдықтар
7811   Лизингке (жалға) берілген негізгі құрал-жабдықтар
7820   Басқа да талаптар
7830   Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша міндеттемелер
7831   Төленетін шоттар
7832   Болашақ кезеңдердің кірістері
7833   Басқа да міндеттемелер
7850   Капитал
7851   Капитал
7860   Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша кірістер
7861   Клиенттен ақшаның түсуі
7862   Сыйақы түріндегі кірістер
7863   Активтерді сатып алудан-сатудан болған кірістер
7864   Дивидендтер
7865   Бағам айырмасы бойынша іске асырылған кірістер
7866   Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған
іске асырылған кірістер
7867   Бағам айырмасы бойынша іске асырылмаған кірістер
7868   Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған
іске асырылмаған кірістер
7869   Лизинг (жалдау) төлемдері түріндегі кірістер
7870   Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша
кірістер
7871   Басқа да кірістер
7880   Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша шығыстар
7881   Клиенттің ақшасын алу
7882   Комиссиялық сыйақы төлеу бойынша шығыстар
7883   Активтерді сатып алудан-сатудан болған шығыстар
7884   Бағам айырмасы бойынша іске асырылған шығыстар
7885   Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған
іске асырылған шығыстар
7886   Бағам айырмасы бойынша іске асырылмаған шығыстар
7887   Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған
іске асырылмаған шығыстар
7888   Негізгі құрал-жабдықтар бойынша амортизациялық
аударымдар
7889   Активтердің құнсыздануынан болған зияндар
7890   Басқа да шығыстар";
3-тарауда:
1201   шотының атауында және сипаттамасында:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:

"1201. Ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток (активный).";
в описании слова "приобретенных с целью дальнейшей перепродажи" заменить словами "учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток";
в описании счета 1205 и далее по тексту слова "предназначенным для торговли" и "предназначенных для торговли" заменить соответственно словами "учитываемым по справедливой стоимости через прибыль или убыток" и "учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток";
после описания счета 1425 дополнить названиями и описаниями счетов 1426 и 1427 следующего содержания:
"1426. Требования к клиентам по операциям финансирования торговой деятельности (активный).
Назначение счета: Учет сумм требований исламского банка к клиентам по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита.
По дебету счета проводятся суммы требований к клиентам по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита.
По кредиту счета проводится списание сумм требований к клиентам по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита при их погашении клиентом или отнесении их на балансовый счет № 1427.
1427. Просроченная задолженность по операциям финансирования торговой деятельности (активный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности клиентов по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности клиентов по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита при их погашении клиентом или списании с баланса.";
после описания счета 1472 дополнить названием и описанием счета 1473 следующего содержания:
"1473. Инвестиции исламского банка в производственную и торговую деятельность (активный).
Назначение счета: Учет сумм инвестиций исламского банка при финансировании производственной и торговой деятельности путем участия в уставных капиталах юридических лиц и/или на условиях партнерства.
По дебету счета проводятся суммы инвестиций, вложенные в уставные капиталы юридических лиц и/или на условиях партнерства.
По кредиту счета проводится списание сумм вложенных инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и/или на условиях партнерства.";

"1201. Әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есептелетін бағалы қағаздар (активтік).";
сипаттамасында "кейіннен қайта сату мақсатында банк сатып алған" деген сөздер "банк әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есептеген" деген сөздермен ауыстырылсын;
1205 шотының сипаттамасында және бұдан әрі мәтін бойынша "саудаға арналған" деген сөздер тиісінше "әділ құны бойынша пайда немесе зиян арқылы есептелетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
1425 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1426 және 1427 шоттарының атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1426. Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиентке талаптар (активтік).
Шоттың мақсаты: Исламдық банктің сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиенттерге талаптарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша исламдық банктің сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиенттерге талаптарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша исламдық банктің сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиенттерге талаптарының сомалары клиент оларды өтеген немесе олар N 1427 баланстық шотқа жатқызылған кезде есептен шығарылады.
1427. Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек (активтік).
Шоттың мақсаты: Сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиенттердің мерзімі өткен берешектерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиенттердің мерзімі өткен берешектерінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешектерінің сомалары клиент оларды өтеген немесе олар баланстан шығарылған кезде есептен шығарылады.";
1472 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1473 шотының атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1473. Исламдық банктің өндірістік және сауда қызметіне инвестициялары (активтік).
Шоттың мақсаты: Өндірістік және сауда қызметін заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу арқылы және/немесе әріптестік талаптарымен қаржыландыру кезінде исламдық банктің инвестицияларының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және/немесе әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және/немесе әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомалары есептен шығарылады.";

после описания счета 1756 дополнить названиями и описаниями счетов 1771 и 1772 следующего содержания:
"1771. Начисленные доходы исламского банка по инвестиционной деятельности на условиях аренды (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов исламского банка по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
По дебету счета проводятся суммы начисленных доходов исламского банка по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов исламского банка по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
1772. Просроченная задолженность по инвестиционной деятельности на условиях аренды (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм просроченной задолженности по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
По дебету счета проводятся суммы просроченной задолженности по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
По кредиту счета проводится списание сумм просроченной задолженности по инвестиционной деятельности на условиях аренды при их погашении клиентом или списании с баланса.";
после описания счета 2240 дополнить названием и описанием счета 2245 следующего содержания:
"2245. Инвестиционные депозиты (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм инвестиционных депозитов клиентов.
По кредиту счета проводятся суммы, принятые от клиента по договору об инвестиционном депозите, а также суммы зачисляемых в пользу клиента доходов от использования денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание принятых сумм от клиента по договору об инвестиционном депозите при их инвестировании или возврате клиенту.";
после описания счета 2870 дополнить названием и описанием счета 2871 следующего содержания:
"2871. Счет благотворительных выплат (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм, предназначенных исламским банком для осуществления благотворительных выплат.
По кредиту счета проводятся суммы, предназначенные исламским банком для осуществления благотворительных выплат.
По дебету счета проводится списание сумм, предназначенных исламским банком для осуществления благотворительных выплат.";
после описания счета 4424 дополнить названиями и описаниями счетов 4426 и 4427 следующего содержания:
"4426. Доходы, связанные с получением вознаграждения по операциям финансирования торговой деятельности.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по операциям финансирования торговой деятельности.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по операциям финансирования торговой деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.
4427 . Доходы, связанные с получением вознаграждения по просроченной задолженности по операциям финансирования торговой деятельности.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по просроченной задолженности по операциям финансирования торговой деятельности.
По кредиту счета проводятся суммы доходов, связанных с получением вознаграждения по просроченной задолженности по операциям финансирования торговой деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";

1756 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1771 және 1772 шоттарының атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1771. Исламдық банктің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша есептелген кірістері (активтік).
Шоттың мақсаты: Исламдық банктің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша есептелген кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша исламдық банктің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша есептелген кірістерінің сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша исламдық банктің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша есептелген кірістерінің сомалары есептен шығарылады.
1772. Жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша мерзімі өткен берешек (пассивтік).
Шоттың мақсаты: Жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша мерзімі өткен берешек сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша мерзімі өткен берешек сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша мерзімі өткен берешек сомалары клиент оларды өтеген немесе олар баланстан шығарылған кезде есептен шығарылады.";
2240 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2245 шотының атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2245. Инвестициялық депозиттер (пассивтік).
Шоттың мақсаты: Клиенттердің инвестициялық депозиттерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған сомалар, сондай-ақ инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны пайдаланудан түскен кірістердің клиенттің пайдасына есептелетін сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша клиенттен қабылданған сомалар оларды инвестициялау немесе клиентке қайтару кезінде есептен шығарылады.";
2870 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2871 шотының атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2871. Қайырымдылық төлемдерінің шоты (пассивтік).
Шоттың мақсаты: Исламдық банктің қайырымдылық төлемдерін жүзеге асыруға арнаған сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша исламдық банктің қайырымдылық төлемдерін жүзеге асыруға арнаған сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша исламдық банктің қайырымдылық төлемдерін жүзеге асыруға арнаған сомалары есептен шығарылады.";
4424 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4426 және 4427 шоттарының атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"4426. Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.
4427. Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.
Шоттың мақсаты: Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";

после описания счета 4476 дополнить названием и описанием счета 4477 следующего содержания:
"4477 Доходы исламского банка, связанные с получением вознаграждения по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
Назначение счета: Учет сумм доходов исламского банка, связанных с получением вознаграждения по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
По кредиту счета проводятся суммы доходов исламского банка, связанных с получением вознаграждения по инвестиционной деятельности на условиях аренды.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
после описания счета 4617 дополнить названием и описанием счета 4618 следующего содержания:
"4618. Доходы за услуги по операциям с инвестиционными депозитами.
Назначение счета: Учет сумм доходов исламского банка по операциям с инвестиционными депозитами.
По кредиту счета проводятся суммы доходов исламского банка по операциям с инвестиционными депозитами.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
после описания счета 4872 дополнить названием и описанием счета 4880 следующего содержания:
"4880. Доходы исламского банка от финансирования производственной и торговой деятельности.
Назначение счета: Учет сумм доходов исламского банка от финансирования производственной и торговой деятельности.
По кредиту счета проводятся суммы доходов исламского банка от финансирования производственной и торговой деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 4999.";
после описания счета 7713 дополнить названиями и описаниями счетов 7801-7811, 7820, 7831-7833, 7851, 7861, 7862-7871, 7881-7890 следующего содержания:
"7801. Деньги (активный).
Назначение счета: Учет сумм денег клиентов, принятых исламским банком в национальной и/или иностранной валюте по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма денег клиентов, принятых исламским банком в национальной и/или иностранной валюте по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм денег клиентов в национальной и/или иностранной валюте, при их инвестировании или возврате клиенту.
7802. Аффинированные драгоценные металлы (активный).
Назначение счета: Учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, приобретенных исламским банком за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, приобретенных исламским банком за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите или ее увеличение при переоценке аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов при их продаже или ее уменьшение при переоценке аффинированных драгоценных металлов.

4476 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4477 шотының атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"4477 Исламдық банктің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша сыйақы алуға байланысты кірістері
Шоттың мақсаты: Исламдық банктің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша сыйақы алуға байланысты кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша исламдық банктің жалдау талаптарындағы инвестициялық қызмет бойынша сыйақы алуға байланысты кірістерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
4617 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4618 шотының атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"4618. Инвестициялық депозиттермен операциялар бойынша қызметтер үшін кірістер.
Шоттың мақсаты: Исламдық банктің инвестициялық депозиттермен операциялар бойынша кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша исламдық банктің инвестициялық депозиттермен операциялар бойынша кірістерінің сомалары жазылады
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
4872 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 4880 шотының атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"4880. Исламдық банктің өндірістік және сауда қызметін қаржыландырудан кірістері.
Шоттың мақсаты: Исламдық банктің өндірістік және сауда қызметін қаржыландырудан кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша исламдық банктің өндірістік және сауда қызметін қаржыландырудан кірістерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 4999 баланстық шотқа есептен шығарылады.";
7713 шотының сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7801 – 7811, 7820, 7831 – 7833, 7851, 7861, 7862 – 7871, 7881 – 7890 шоттарының атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"7801. Ақша (активтік).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша ұлттық және/немесе шетел валютасында исламдық банк қабылдаған клиенттердің ақша сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша ұлттық және/немесе шетел валютасында исламдық банк қабылдаған клиенттердің ақша сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің ұлттық және/немесе шетел валютасындағы ақша сомалары оларды инвестициялау немесе клиентке қайтару кезінде есептен шығарылады.
7802. Тазартылған қымбат металдар (активтік).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен исламдық банк сатып алған тазартылған қымбат металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен исламдық банк сатып алған тазартылған қымбат металдардың құны немесе тазартылған қымбат металдарды қайта бағалау кезіндегі оның артуы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдарды сату кезінде олардың құнын немесе тазартылған қымбат металдарды қайта бағалау кезінде олардың құнының кемуі есептен шығарылады.

7803. Вклады в других банках (активный).
Назначение счета: Учет сумм вкладов, размещенных в других банках, за счет денег, принятых исламским банком по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма вкладов, размещенных в других банках за счет денег, принятых исламским банком по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм вкладов, размещенных в других банках, при их возврате.
7804. Исламские ценные бумаги (активный).
Назначение счета: Учет стоимости исламских ценных бумаг, приобретенных исламским банком за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится стоимость исламских ценных бумаг, приобретенных исламским банком за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите или ее увеличение при переоценке исламских ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание стоимости исламских ценных бумаг при их продаже или ее уменьшение при переоценке исламских ценных бумаг.
7805. Акции (доли участия).
Назначение счета: Учет сумм инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и/или на условиях партнерства при осуществлении исламским банком финансирования производственной и торговой деятельности за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и/или на условиях партнерства.
По кредиту счета проводится списание сумм инвестиций в уставные капиталы юридических лиц и/или на условиях партнерства при их реализации.
7806. Требования по операциям финансирования торговой деятельности.
Назначение счета: Учет сумм требований по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы требований по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по операциям финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита при их погашении.
7807. Вознаграждение (активный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, вкладам и иным операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленного вознаграждения (купона) по ценным бумагам, вкладам и иным операциям.
По кредиту счета проводится списание суммы начисленного вознаграждения (купона) при их оплате.

7803. Басқа банктердегі салымдар (активтік).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша исламдық банк қабылдаған ақша есебінен басқа банктерде орналастырылған салымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша исламдық банк қабылдаған ақша есебінен басқа банктерде орналастырылған салымдардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа банктерде орналастырылған салымдардың сомалары оларды қайтару кезінде есептен шығарылады.
7804. Исламдық бағалы қағаздар (активтік).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен исламдық банк сатып алған исламдық бағалы қағаздардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен исламдық банк сатып алған исламдық бағалы қағаздардың құны немесе исламдық бағалы қағаздарды қайта бағалау кезінде оның артуы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша исламдық бағалы қағаздарды сату кезінде олардың құнын немесе исламдық бағалы қағаздарды қайта бағалау кезінде олардың құнының кемуі есептен шығарылады.
7805. Акциялар (қатысу үлестері).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен исламдық банктің өндірістік және сауда қызметін қаржыландыруды жүзеге асыру кезінде заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және/немесе әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және/немесе әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және/немесе әріптестік талаптарымен салынған инвестициялардың сомалары оларды сату кезінде есептен шығарылады.
7806. Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша талаптардың сомалары оларды өтеу кезінде есептен шығарылады.
7807. Сыйақы (активтік).
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар, салымдар және өзге де оперциялар бойынша сыйақы (купон) түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар, салымдар және өзге де оперциялар бойынша есептелген сыйақының (купонның) сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептелген сыйақының (купонның) сомасы оларды төлеу кезінде есептен шығарылады.

7808. Запасы.
Назначение счета: Учет стоимости запасов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится стоимость приобретенных запасов за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание стоимости приобретенных запасов при их реализации.
7809. Здания, машины, оборудование, транспортные и другие средства.
Назначение счета: Учет стоимости зданий, машин, оборудования, транспортных и других средств, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По приходу счета проводится стоимость зданий, машин, оборудования, транспортных и других средств при их приобретении за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По расходу счета проводится списание стоимости зданий, машин, оборудования, транспортных и других средств при их передаче в аренду на основании заключенного договора лизинга (аренды) или выбытии в связи с износом или реализацией.
7810. Строящиеся (устанавливаемые) основные средства.
Назначение счета: Учет стоимости затрат на производство (изготовление) товара при осуществлении финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита.
По дебету счета проводится стоимость затрат на производство (изготовление) товара при осуществлении финансирования торговой деятельности в качестве торгового посредника с предоставлением коммерческого кредита.
По кредиту счета проводится списание стоимости произведенных затрат на основании актов приемки законченных работ на внебалансовый счет № 7808 или № 7809.
7811. Основные средства, переданные в лизинг (аренду).
Назначение счета: Учет стоимости основных средств, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, и переданных в лизинг (аренду).
По дебету счета проводится стоимость основных средств, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, и переданных в лизинг (аренду), а также стоимость платежей, подлежащих получению по договору лизинга, при их начислении.
По кредиту счета проводится списание стоимости переданных в аренду основных средств при истечении срока действия лизинга (аренды), их износе, а также получении начисленных платежей по договору лизинга.
7820. Прочие требования (активный).
Назначение счета: Учет сумм прочих требований, возникающих в результате использования денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма прочих требований, возникающих в результате использования денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих требований при их погашении или списании.

7808. Қорлар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған қорлардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған қорлардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған қорлардың құны оларды сату кезінде есептен шығарылады.
7809. Үйлер, машиналар, жабдық, көлік және басқа да құралдар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған үйлердің, машиналардың, жабдықтың, көлік және басқа да құралдардың құнын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша үйлердің, машиналардың, жабдықтың, көлік және басқа да құралдардың құны оларды инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алған кезде жазылады.
Шоттың шығысы бойынша үйлердің, машиналардың, жабдықтың, көлік және басқа да құралдардың құны жасалынған лизинг (жалдау) шарты негізінде оларды жалға беру немесе тозумен немесе сатумен байланысты шығару кезінде есептен шығарылады.
7810. Салынып (орнатылып) жатқан негізгі құрал-жабдықтар.
Шоттың мақсаты: Сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыруды жүзеге асыру кезінде тауарды шығаруға (дайындауға) шығындардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сауда делдалы ретінде коммерциялық кредит бере отырып сауда қызметін қаржыландыруды жүзеге асыру кезінде тауарды шығаруға (дайындауға) шығындардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жұмсалған шығындардың құны аяқталған жұмыстардың қабылдау актілері негізінде N 7808 немесе N 7809 баланстан тыс шоттарға есептен шығарылады.
7811. Лизингке (жалға) берілген негізгі құрал-жабдықтар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаның есебінен сатып алынған және лизингке (жалға) берілген негізгі құрал-жабдықтардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаның есебінен сатып алынған және лизингке (жалға) берілген негізгі құрал-жабдықтардың құны, сондай-ақ лизинг шарты бойынша алынуға тиісті төлемдердің құны оларды есептеу кезінде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалға берілген негізгі құрал-жабдықтардың құны лизингтің (жалдаудың) қолданылу мерзімі аяқталған, олар тозған, сондай-ақ лизинг шарты бойынша есептелген төлемдерді алған кезде есептен шығарылады.
7820 . Басқа да талаптар (активтік).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны пайдалану нәтижесінде туындайтын басқа да талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны пайдалану нәтижесінде туындайтын басқа да талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да талаптардың сомалары оларды өтеу немесе есептен шығару кезінде есептен шығарылады.

7831. Счета к оплате (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм обязательств перед юридическими и физическими лицами, возникающих в процессе управления деньгами, принятыми по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма обязательств перед юридическими и физическими лицами.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств перед юридическими и физическими лицами при их погашении.
7832. Доходы будущих периодов (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм доходов будущих периодов.
По кредиту счета проводится сумма доходов будущих периодов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов будущих периодов на счета доходов по методу начисления.
7833. Прочие обязательства (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм прочих обязательств перед юридическими и физическими лицами, возникающих в процессе осуществления управления деньгами, принятыми по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма прочих обязательств перед юридическими и физическими лицами.
По дебету счета проводится списание сумм прочих обязательств перед юридическими и физическими лицами при их погашении.
7851. Капитал (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм чистых активов клиентов по договорам об инвестиционном депозите за отчетный период (финансовый результат).
По кредиту счета проводится сумма доходов, возникающих в процессе осуществления управления деньгами, принятыми по договору об инвестиционном депозите, за отчетный период при закрытии внебалансовых счетов группы № 7860.
По дебету счета проводится сумма расходов, возникающих в процессе осуществления управления деньгами, принятыми по договору об инвестиционном депозите, за отчетный период при закрытии внебалансовых счетов группы № 7880.
7861. Поступление денег от клиента.
Назначение счета: Учет денег клиентов, поступивших по договорам об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится деньги, поступившие от клиента по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание денег клиента на внебалансовый счет № 7851.
7862. Доходы в виде вознаграждения.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.

7831. Төленетін шоттар (пассивтік).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны басқаруды жүзеге асыру барысында заңды және жеке тұлғалардың алдында туындайтын міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы міндеттемелердің сомалары оларды өтеу кезінде есептен шығарылады.
7832. Болашақ кезеңдердің кірістері (пассивтік).
Шоттың мақсаты: Болашақ кезеңдердің кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша болашақ кезеңдердің кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша болашақ кезеңдердің кірістерінің сомалары есептеу әдісі бойынша кірістердің шотына есептен шығарылады.
7833. Басқа да міндеттемелер (пассивтік).
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны басқаруды жүзеге асыру барысында заңды және жеке тұлғалардың алдында туындайтын басқа да міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы басқа да міндеттемелердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша заңды және жеке тұлғалардың алдындағы басқа да міндеттемелердің сомалары оларды өтеу кезінде есептен шығарылады.
7851. Капитал (пассивтік).
Шоттың мақсаты: Есепті кезең үшін инвестициялық депозит туралы шарттар бойынша клиенттердің таза активтерінің сомаларын есепке алу (қаржылық нәтиже).
Шоттың кредиті бойынша N 7860 баланстан тыс шоттар тобын жабу кезінде есепті кезең үшін инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша N 7880 баланстан тыс шоттар тобын жабу кезінде есепті кезең үшін инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны басқаруды жүзеге асыру барысында туындайтын шығыстардың сомасы жазылады.
7861. Клиенттен ақшаның түсуі.
Шоттың мақсаты: Клиенттердің инвестициялық депозит туралы шарттар бойынша түскен ақшасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен инвестициялық депозит туралы шарт бойынша түскен ақша жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің ақшасы N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7862. Сыйақы түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар, салымдар және өзге де активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар, салымдар және өзге де активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.

7863. Доходы от купли-продажи активов.
Назначение счета: Учет сумм доходов от купли-продажи активов, поступивших и/или приобретенных в процессе управления деньгами, принятыми по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма доходов от купли-продажи активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7864. Дивиденды.
Назначение счета: Учет сумм дивидендов, начисленных по ценным бумагам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По приходу счета проводятся суммы дивидендов, начисленных по ценным бумагам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По расходу счета проводится списание сумм начисленных дивидендов по ценным бумагам при их получении.
7865. Реализованные доходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм реализованных доходов, полученных в результате положительного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов от положительного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, при их выбытии.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7866. Реализованные доходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм реализованных доходов, полученных в результате положительного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов от положительного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, при их выбытии.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7867. Нереализованные доходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм нереализованных доходов, полученных в результате положительного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов, полученных в результате положительного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.

7863. Активтерді сатып алудан-сатудан болған кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны басқару барысында келіп түскен және/немесе сатып алынған активтерді сатып алудан-сатудан болған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтерді сатып алудан-сатудан болған кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7864. Дивидендтер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған бағалы қағаздар бойынша есептелген дивидендтердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кірісі бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған бағалы қағаздар бойынша есептелген дивидендтердің сомалары жазылады.
Шоттың шығысы бойынша бағалы қағаздар бойынша есептелген дивидендтердің сомалары оларды алу кезінде есептен шығарылады.
7865. Бағам айырмасы бойынша іске асырылған кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының оң өзгеруі нәтижесінде алынған іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының оң өзгеруінен болған іске асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7866. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған іске асырылған кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының оң өзгеруі нәтижесінде алынған іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының оң өзгеруінен болған іске асырылған кірістердің сомалары оларды шығару кезінде жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7867. Бағам айырмасы бойынша іске асырылмаған кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының оң өзгеруі нәтижесінде алынған іске асырылмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының оң өзгеруі нәтижесінде алынған іске асырылмаған кірістердің сомасы жазылады.

По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851 (в конце отчетного периода) или на № 7865 (при реализации актива).
7868. Нереализованные доходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм нереализованных доходов, полученных в результате положительного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов от положительного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851 (в конце отчетного периода) или на № 7866 (при реализации актива).
7869. Доходы в виде лизинговых (арендных) платежей.
Назначение счета: Учет сумм доходов, связанных с получением платежей по лизингу (аренде) имущества, приобретенного за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением платежей по лизингу (аренде) имущества, приобретенного за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7870. Доходы по операциям финансирования торговой деятельности.
Назначение счета: Учет сумм доходов по операциям финансирования торговой деятельности за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится сумма доходов по операциям финансирования торговой деятельности за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7871. Прочие доходы.
Назначение счета: Учет сумм прочих доходов, полученных в результате использования денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, которые не могут быть учтены на внебалансовых счетах № 7862-7870.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов, полученных в результате использования денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 7851.
7881. Изъятие денег клиента.
Назначение счета: Учет денег клиентов, при их изъятии клиентом согласно договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится деньги клиентов при их изъятии.
По кредиту счета проводится списание денег клиента на внебалансовый счет № 7851.

Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 (есепті кезеңнің аяғында) немесе N 7865 баланстан тыс шотқа (активті сату кезінде) есептен шығарылады.
7868. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған іске асырылмаған кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының оң өзгеруі нәтижесінде алынған іске асырылмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының оң өзгеруінен болған іске асырылмаған кірістердің сомасы жазылады .
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 (есепті кезеңнің аяғында) немесе N 7866 баланстан тыс шотқа (активті сату кезінде) есептен шығарылады.
7869. Лизинг (жалдау) төлемдері түріндегі кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған мүліктің лизингі (жалдауы) бойынша төлемдерді алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған мүліктің лизингі (жалдауы) бойынша төлемдерді алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады .
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7870. Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7871. Басқа да кірістер.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны пайдалану нәтижесінде алынған, N 7862-7870 баланстан тыс шоттарда есептелінбейтін басқа да кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшаны пайдалану нәтижесінде алынған басқа да кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7881. Клиенттің ақшасын алу.
Шоттың мақсаты: Клиент инвестициялық депозит туралы шартқа сәйкес ақшаны алған кезде клиенттердің ақшасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің ақшасы оны алу кезінде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің ақшасы N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.

7882. Расходы по выплате комиссионного вознаграждения.
Назначение счета: Учет сумм комиссионных расходов за услуги, оказанные профессиональными участниками рынка ценных бумаг, и другие услуги.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов за услуги профессиональных участников рынка ценных бумаг и другие услуги.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7851.
7883. Расходы от купли-продажи активов.
Назначение счета: Учет сумм расходов от купли-продажи активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма расходов от купли-продажи активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7851.
7884. Реализованные расходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм реализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов от отрицательного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, при их выбытии.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7851.
7885. Реализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм реализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов от отрицательного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите, при их выбытии.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7851.
7886. Нереализованные расходы по курсовой разнице.
Назначение счета: Учет сумм нереализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения курса обмена валют по активам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.

7882. Комиссиялық сыйақы төлеу бойынша шығыстар.
Шоттың мақсаты: Бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызметтер үшін және басқа да қызметтер үшін комиссиялық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларының қызметтері үшін және басқа да қызметтер үшін комиссиялық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7883. Активтерді сатып алудан-сатудан болған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтерді сатып алудан-сатудан болған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтерді сатып алудан-сатудан болған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7884. Бағам айырмасы бойынша іске асырылған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының теріс өзгеруінен болған іске асырылған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7885. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған іске асырылған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының теріс өзгеруінен болған іске асырылған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7886. Бағам айырмасы бойынша іске асырылмаған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтер бойынша валюталардың айырбастау бағамының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген іске асырылмаған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша іске асырылмаған шығыстардың сомалары

По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на внебалансовый счет № 7851 (в конце отчетного периода) или на № 7884 (при реализации актива).
7887. Нереализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости.
Назначение счета: Учет сумм нереализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, понесенных в результате отрицательного изменения справедливой стоимости активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на внебалансовый счет № 7851 (в конце отчетного периода) или на № 7885 (при реализации актива).
7888. Амортизационные отчисления по основным средствам.
Назначение счета: Учет сумм амортизационных отчислений по основным средствам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы начисленных амортизационных отчислений по основным средствам, приобретенным за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 7851.
7889. Убытки от обесценения активов.
Назначение счета: Учет сумм убытка от обесценения активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По дебету счета проводятся суммы убытка от обесценения активов, приобретенных за счет денег, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм убытка на балансовый счет № 7851.
7890. Прочие расходы.
Назначение счета: Учет сумм прочих расходов, понесенных в процессе использования денег клиента, принятых по договору об инвестиционном депозите, которые не могут быть учтены на внебалансовых счетах № 7882-7889.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов, понесенных в процессе использования денег клиента, принятых по договору об инвестиционном депозите.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 7851.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;

N 7851 (есепті кезеңнің аяғында) немесе N 7884 баланстан тыс шотқа (активті сату кезінде) есептен шығарылады.
7887. Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің әділ құнының теріс өзгеруі нәтижесінде келтірілген іске асырылмаған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша іске асырылмаған шығыстардың сомалары
N 7851 (есепті кезеңнің аяғында) немесе N 7885 баланстан тыс шотқа (активті сату кезінде) есептен шығарылады.
7888. Негізгі құрал-жабдықтар бойынша амортизациялық аударымдар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша амортизациялық аударымдардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7889. Активтердің құнсыздануынан болған зияндар.
Шоттың мақсаты: Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің құнсыздануынан болған зиянның сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақша есебінен сатып алынған активтердің құнсыздануынан болған зиянның сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша зиянның сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.
7890. Басқа да шығыстар.
Шоттың мақсаты: Клиенттің инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған, N 7882 – 7889 баланстан тыс шоттарда есептелінбейтін ақшасын пайдалану барысында келтірілген басқа да шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің инвестициялық депозит туралы шарт бойынша қабылданған ақшасын пайдалану барысында келтірілген басқа да шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомалары N 7851 баланстан тыс шотқа есептен шығарылады.".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қабылдасын;

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
Председатель
Национального Банка                        Г. Марченко

2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігіне және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы                                          Г. Марченко