Об утверждении Типового трехстороннего договора о взаимных обязательствах между местными исполнительными органами, обучаемым и работодателем по переобучению с целью замещения иностранных специалистов
Совместный приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 мая 2009 года № 159-п, Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 мая 2009 года № 208, Министра энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан от 13 мая 2009 года № 135. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2009 года № 5690
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказ см. п. 3.
В соответствии с пунктом 50 Плана мероприятий по исполнению Плана действий Правительства Республики Казахстан на 2009 год по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 6 марта 2009 года "Через кризис к обновлению и развитию" (Дорожной карты), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 марта 2009 года № 274, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить Типовой трехсторонний договор о взаимных обязательствах между местными исполнительными органами, обучаемым и работодателем по переобучению с целью замещения иностранных специалистов.
2. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после государственной регистрации обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан                       Г. Абдыкаликова
Министр образования и науки
Республики Казахстан                       Ж. Туймебаев
Министр энергетики и
минеральных ресурсов
Республики Казахстан                       С. Мынбаев
Утвержден
совместным приказом:
Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
6 мая 2009 г. № 159-п
Министра
образования и науки
Республики Казахстан
8 мая 2009 г. № 208
Министра
энергетики и минеральных
ресурсов
Республики Казахстан
13 мая 2009 г. № 135
ТИПОВОЙ ТРЕХСТОРОННИЙ ДОГОВОР
о взаимных обязательствах между местными исполнительными
органами, обучаемым и работодателем по переобучению с целью
замещения иностранных специалистов
г. __________________                   "___" ____________ 200__ г.
__________________________________ в лице ___________________________
(местный исполнительный орган)              (должность, Ф.И.О)
действующего на основании ___________________________________________
именуемый в дальнейшем Акимат, ______________________ в лице ________
(наименование юридического лица)
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О)
действующего на основании __________________________________________,
именуемый в дальнейшем Работодатель, и _____________________________,
(Ф.И.О. обучаемого)
удостоверение личности № ___________ выдан ______________
"___" ___________ г.,
именуемый (ая) в дальнейшем Обучающийся, вместе именуемые Стороны
заключили настоящий Договор о нижеследующем.

Жергілікті атқарушы органдардың, оқитын адам мен жұмыс берушінің арасындағы шетелдік мамандарды алмастыру мақсатында қайта оқыту жөніндегі өзара міндеттемелері туралы үш жақты үлгі шартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 6 мамырдағы N 159-ө, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 8 мамырдағы N 208, Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрінің 2009 жылғы 13 мамырдағы N 135 Бірлескен Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 5 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5690 болып енгізілді
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 10 наурыздағы N 274 қаулысымен бекітілген Мемлекет басшысының 2009 жылғы 6 наурыздағы "Дағдарыстан жаңару мен дамуға" атты Қазақстан халқына жолдауын іске асыру жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылға арналған іс-қимыл жоспарын (Жол картасын) орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарының 50-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Жергілікті атқарушы органдардың, оқитын адам мен жұмыс берушінің арасындағы шетелдік мамандарды алмастыру мақсатында қайта оқыту жөніндегі өзара міндеттемелері туралы үш жақты үлгі шарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі:
1) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) мемлекеттік тіркелгеннен кейін Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық оны ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі                      Г. Әбдіқалықова
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі                          Ж. Түймебаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрі                                  С. Мыңбаев
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
министрінің
2009 жылғы 6 мамырдағы
N 159-ө
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2009 жылғы 8 мамырдағы
N 208
Қазақстан Республикасы
Энергетика және
минералдық ресурстар
министрінің
2009 жылғы 13 мамырдағы
N 135
Бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Жергілікті атқарушы органдардың, оқитын адам мен жұмыс берушінің арасындағы шетелдік мамандарды алмастыру мақсатында қайта оқыту жөніндегі өзара міндеттемелері туралы
ҮШ ЖАҚТЫ ҮЛГІ ШАРТ
_________ қ.                                   "___" _________200_ ж.
Бәрі бірге Тараптар деп аталатын, бұдан әрі Әкімдік деп
аталатын, ________________________________________________ негізінде
қызмет ететін _______________________________ атынан ________________
(жергілікті атқарушы орган)
___________________________________________, бұдан әрі Жұмыс беруші
(лауазымы, Т.А.Ә.)
деп аталатын, _________________________________________ негізінде
қызмет ететін _______________________________________________ атынан
(заңды тұлғаның атауы)
_________________________________________________________ және бұдан
(лауазымы, Т.А.Ә.)
әрі Оқушы деп аталатын, жеке куәлігінің N ___________________ "___"
____________________ берілген _______________________________________
(оқушының Т.А.Ә.)
төмендегілер туралы келісті.

1. Предмет договора
1.1. Настоящий Договор определяет порядок организации переобучения граждан Казахстана по специальностям и профессиям (квалификациям) востребованным на внутреннем рынке труда Республики Казахстан (далее – востребованные специальности и профессии (квалификации), с целью замещения иностранных специалистов.
2. Права и обязанности Сторон
2.1. Акимат обязан:
2.1.1. Организовать прохождение переобучения казахстанских кадров по профессиям и специальностям (квалификациям) привлекаемой иностранной рабочей силы с целью замещения иностранных специалистов.
2.1.2. Создать и организовать работу Комиссии по переобучению казахстанских кадров и замещению иностранной рабочей силы, которая направляет переобученные казахстанские кадры на стажировку сроком до одного месяца в предприятия, привлекающие иностранную рабочую силу, а также принимает решение о замещении привлеченных иностранных специалистов казахстанскими кадрами (о трудоустройстве лиц, прошедших переобучение для замены привлеченной иностранной рабочей силы).
2.1.3. Обеспечить определение Управлением координации занятости и социальных программ акимата:
- перечня предприятий, привлекающих иностранную рабочую силу, в разрезе районов (области, города) и отраслей с указанием специальностей и профессий (квалификации) привлекаемой иностранной рабочей силы;
- количества привлеченных иностранных специалистов, подлежащих замене казахстанскими кадрами, в разрезе районов (области, города), специальности и профессии (квалификации);
- перечня профессий и специальностей для организации переобучения казахстанских кадров с целью замещения привлеченных иностранных специалистов.
2.1.4. Обеспечить через Управления координации занятости и социальных программ, образования акимата:
- подписание соглашений между Акиматом и предприятиями, привлекающими иностранную рабочую силу, по организации переобучения кадров;
- организацию курсов для переобучения казахстанских кадров по рабочим специальностям и профессиям с целью замещения иностранных специалистов;
- ежемесячный мониторинг переобучения казахстанских кадров с целью замещения привлеченных иностранных специалистов и трудоустройства, прошедших переобучение.
- обеспечить разработку и утверждение порядка направления Обучающихся на переобучение в организации образования, трудоустройства прошедших переобучение по согласованию с Работодателем.
2.1.5. Оплатить переобучение Обучающегося за счет республиканского бюджета.
2.2. Акимат имеет право:

1. Шарттың мәні
1.1. Осы Шарт Қазақстан азаматтарын, шетелдік мамандарды алмастыру мақсатымен, Қазақстан Республикасының ішкі еңбек нарығында сұраныс бар мамандықтар мен кәсіптер (біліктіліктер) бойынша (бұдан әрі – сұраныс бар мамандықтар мен кәсіптер (біліктіліктер) қайта оқытуды ұйымдастырудың тәртібін айқындайды.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
2.1. Әкімдік:
2.1.1. Шетелдік мамандарды алмастыру мақсатымен, қазақстандық кадрларды тартылатын шетелдік жұмыс күшінің мамандықтар мен кәсіптер (біліктіліктер) бойынша қайта оқытудан өтуін ұйымдастыруға.
2.1.2. Қазақстандық кадрларды қайта оқыту және шетелдік жұмыс күшін алмастыру жөніндегі комиссияны құруға және оның жұмысын ұйымдастыруға, Комиссия қайта оқытылған қазақстандық кадрларды шетелдік жұмыс күшін тартатын кәсіпорынға бір ай мерзімге тағлымдамаға жібереді, сондай-ақ тартылған шетелдік мамандарды қазақстандық кадрлармен алмастыру туралы (тартылған шетелдік жұмыс күшін алмастыру үшін қайта оқытудан өткен адамдарды жұмысқа орналастыру туралы) шешім қабылдайды.
2.1.3. Әкімдіктің Жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының:
- тартылатын шетелдік жұмыс күшінің мамандықтары мен кәсіптерін көрсете отырып, аудандар (облыс, қала) және салалар бойынша, шетелдік жұмыс күшін тартатын кәсіпорындардың тізбесін;
- қазақстандық азаматтармен ауыстыруға жататын, тартылған шетелдік мамандардың тізбесін, мамандықтары мен кәсіптер (біліктіліктер), аудандар (облыс, қала) және салалар бойынша;
- тартылған шетелдік мамандарды ауыстыру мақсатымен қазақстандық кадрларды қайта оқытуды ұйымдастыру үшін кәсіптер мен мамандықтардың тізбесін айқындауын қамтамасыз етуге;
2.1.4. Әкімдіктің Жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар, білім беру басқармалары арқылы:
- Әкімдіктер мен шетелдік жұмыс күшін тартатын кәсіпорындардың арасында кадрларды қайта оқыту жөніндегі келісімдерге қол қойылуын;
- шетелдік мамандарды ауыстыру мақсатымен қазақстандық кадрларды жұмысшы мамандықтары бойынша қайта оқыту үшін курстар ұйымдастыруды;
- тартылған шетелдік мамандарды ауыстыру мақсатымен қазақстандық кадрларды қайта оқытудың және қайта оқытудан өткендерді жұмысқа орналастырудың ай сайынғы мониторингін қамтамасыз етуге;
- оқитын азаматтарды білім беру ұйымына қайта оқытуға жіберудің, қайта оқытудан өткендерді Жұмыс берушінің келісімі бойынша жұмысқа орналастырудың тәртібін әзірлеуді және бекітуді қамтамасыз етуге.
2.1.5. Оқитын адамның қайта оқыту ақысын республикалық бюджет есебінен төлеуге міндетті.
2.2. Әкімдіктің:

2.2.1. Определить организации образования для прохождения переобучения.
2.2.2. Требовать от Обучающегося добросовестного и надлежащего исполнения обязательств в соответствии с настоящим договором, а также соблюдения учебной дисциплины.
2.2.3. Требовать от Работодателя выполнения обязательств, установленных настоящим Договором.
2.2.4. Требовать от Обучающегося возместить затраты за переобучение в случае отказа Обучающимся от продолжения обучения в организации образования без уважительных причин, при отчислении его администрацией учебного заведения за нарушение учебной дисциплины.
К уважительным причинам отказа Обучающегося от продолжения обучения в учебном заведении относится состояние здоровья, в связи с которым Обучающийся в течение длительного времени (более двух недель) не может посещать занятия, переезд Обучающегося в другой населенный пункт и вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельствах (стихийные явления, военные действия и т.п.).
2.3. Обучающийся обязан:
2.3.1. В случае пропуска занятий информировать организации образования (по телефону, телеграфу или иным способом) о причинах отсутствия и (или) не посещения с предоставлением письменного объяснения по вопросам соблюдения условий договора, правил внутреннего распорядка.
2.3.2. По окончании переобучения, удостоверяемого соответствующим свидетельством (сертификатом, удостоверением), выданным организацией образования, приступить к трудовой деятельности на предприятии Работодателя по профессии и специальности, заявленной Работодателем на замещение.
2.3.3. Возместить Акимату сумму затраченную на переобучение, в связи с досрочным прекращением переобучения, кроме случаев предусмотренных вторым абзацем подпункта 2.2.4. настоящего договора.
2.4. Обучающийся имеет право:
2.4.1. Получить качественное образование в соответствии с образовательной учебной программой переобучения.
2.4.2. На бесплатное пользование библиотекой и информационными ресурсами организации образования.
2.5. Обязанности Работодателя:
2.5.1. Принять участие в согласовании образовательной учебной программы переобучения казахстанских кадров (содержания специального курса, определяемого видом производства или деятельности).
2.5.2. Оказать содействие в организации и проведении профессиональной практики Обучающегося на рабочем месте (в предприятии).
2.5.3. Предоставить информацию в Акимат о количестве привлекаемой иностранной рабочей силы в разрезе специальностей и профессий (квалификаций).
2.5.4. Принимать на работу лиц, прошедших переобучение, для замещения привлекаемой иностранной рабочей силы направленных уполномоченным органом по вопросам занятости населения.

2.2.1. Қайта оқытудан өткізетін оқу орнын айқындауға.
2.2.2. Оқитын адамнан осы Шартқа сәйкес міндеттемелерін дұрыс және тиісінше орындауды, сондай-ақ, оқу тәртібін сақтауды талап етуге.
2.2.3. Жұмыс берушіден осы Шартта белгіленген міндеттемелердің орындалуын талап етуге.
2.2.4. Оқуын жалғастырудан дәлелді себепсіз бас тартқан, оқу тәртібін бұзғаны үшін оқу орнының әкімшілігі оны оқудан шығарған жағдайда қайталап оқытқаны үшін Оқушыдан шығындарды өтеуін талап етуге құқығы бар.
Оқушының оқу орнындағы оқуын жалғастырудан бас тартуының дәлелді себептеріне, соған байланысты Оқушы ұзақ уақыт (екі аптадан астам) сабаққа бара алмайтындай денсаулығының жай-күй, Оқушының бір елді мекеннен екіншісіне қоныс аударуы және бой бермейтін күштің, яғни осы жағдайлар кезіндегі төтенше және тойтаруға болмайтын мән-жайлардың салдары (дүлей құбылыстар, соғыс қимылдар және т.б.) жатады.
2.3. Оқушы:
2.3.1. Сабаққа бармаған жағдайда, болмаған және (немесе) қатыспаған себептері туралы шарт талаптарын, ішкі тәртіп ережесін сақтау мәселелері жөнінде жазбаша түсінік бере отырып, білім беру ұйымын хабардар етуге.
2.3.2. Білім беру ұйымы берген тиісті куәлікпен (сертификатпен, куәлікпен) расталған, қайта оқытуды аяқтағаннан кейін Жұмыс берушінің кәсіпорнында Жұмыс беруші алмастыруды мәлімдеген кәсіп пен мамандық бойынша еңбек қызметіне кірісуге.
2.3.3. Осы шарттың 2.2.4.тармақшасының екінші абзацында көзделген жағдайларды қоспағанда, қайта оқытуды дәлелді себепсіз мерзімінен бұрын тоқтатуына байланысты, қайта оқытуға жұмсалған соманы Әкімдікке өтеуге міндетті.
2.4. Оқушының:
2.4.1. Қайта оқытудың білім беру оқу бағдарламасына сәйкес сапалы білім алуға.
2.4.2. Білім беру ұйымының кітапханасы мен ақпараттық ресурстарын тегін пайдалануға құқығы бар.
2.5. Жұмыс берушінің міндеттері:
2.5.1. Қазақстандық кадрларды қайта оқытудың оқу жоспарларын (өндірістің немесе қызметтің түрімен айқындалатын арнаулы курстың мазмұнын) келісуге қатысу.
2.5.2. Оқушының жұмыс орнындағы (кәсіпорында) кәсіптік тәжірибесін ұйымдастыруға және өткізуге жәрдем көрсету.
2.5.3. Мамандықтар мен кәсіптер (біліктіліктер) бойынша тартылатын шетелдік жұмыс күшінің саны туралы Әкімдікке ақпаратты беру.
2.5.4. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жіберген, қайта оқытудан өткен адамдарды тартылатын шетелдік жұмыс күшін алмастыру үшін жұмысқа қабылдау.

2.6. Права Работодателя:
2.6.1. Принять участие в определении перечня профессий и специальностей (квалификаций) для замещения привлекаемой иностранной рабочей силы.
2.6.2. Принять участие в разработке и согласования порядка направления Обучающихся на переобучение в организацию образования, трудоустройства прошедших переобучение на предприятии Работодателя.
2.6.3. Принимать участие в организации и проведении квалификационных экзаменов в организациях образования (состав экзаменационных комиссий).
2.6.4. Оплатить за счет средств предприятия затраты по прохождению Обучающимся дополнительных занятий в организации образования, не предусмотренных направлением Акимата (софинансирование).
3. Ответственность сторон
3.1. За неисполнение условий настоящего договора Стороны несут ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Порядок разрешения споров
4.1.Споры и разногласия, которые могут возникнуть при исполнении настоящего Договора, будут разрешаться Сторонами путем переговоров с предъявлением в письменном виде претензии. Сторона, получившая претензию, обязана рассмотреть ее и предоставить письменный ответ в течение 3 рабочих дней со дня ее получения.
4.2. Если стороны не пришли к соглашению путем переговоров, спор переносится для разрешения в судебные органы Республики Казахстан.
5. Заключительные положения
5.1. Любые изменения и дополнения к настоящему договору действительны лишь при условии, что они совершены в письменной форме и подписаны уполномоченными на то представителями сторон.
5.2. Настоящий договор составлен в трех экземплярах на государственном и при необходимости на русском языках. Все экземпляры идентичны и имеют одинаковую силу. У каждой из сторон находится по одному экземпляру настоящего договора.
Адреса сторон и банковские реквизиты
АКИМАТ
Акимат _____________
РНН ________________
ИИК ________________
Банк _______________
БИК ________________
Адрес: _____________
тел. _______________
РАБОТОДАТЕЛЬ
РНН ______________
ИИК ______________
Банк ______________
БИК _______________
Адрес: ____________
тел. ______________
ОБУЧАЮЩИЙСЯ
Ф.И.О. ________________
_______ г.р.
Уд. личности № ________
выдан _______ "__" ____ г.
место проживание:______
_______________________
тел. __________________
Представитель Акимата                       ________________________
подпись                  (Ф.И.О.)
Работодатель                                ________________________
подпись                  (Ф.И.О.)
Обучающийся                                 ________________________
подпись                  (Ф.И.О.)

2.6. Жұмыс берушінің құқықтары:
2.6.1. Тартылатын шетелдік жұмыс күшін алмастыру үшін мамандықтар мен кәсіптердің (біліктіліктердің) тізбесін айқындауға қатысу.
2.6.2. Оқитын азаматтарды қабылдаудың және білім беру ұйымына жіберудің, қайта оқытудан өткендерді Жұмыс берушінің кәсіпорнында жұмысқа орналастырудың тәртібін әзірлеуге және келісуден өткізуге қатысу.
2.6.3. Білім беру ұйымдарындағы біліктілік емтихандарын ұйымдастыруға және өткізуге (емтихан комиссияларының құрамы) қатысу.
2.6.4. Оқушының білім беру ұйымында қосымша, Әкімдіктің жолдамасында көзделмеген сабақтарды өтуі жөніндегі шығындарды кәсіпорын қаражаты есебінен төлеу (қоса қаржыландыру).
3. Тараптардың жауапкершілігі
3.1. Осы Шарттың талаптарын орындамағаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен жауапкершілікте болады.
4. Дауларды шешудің тәртібі
4.1. Осы Шартты орындау кезінде туындауы мүмкін даулар мен келіспеушіліктерді Тараптар жазбаша түрдегі шағымын ұсына отырып келіссөздер арқылы шешетін болады. Шағым алған Тарап, оны қарауға және оны алған күннен бастап 3 жұмыс күнінің ішінде жазбаша жауап беруге міндетті.
4.2. Егер Тараптар келіссөз арқылы келісімге келе алмаса, дау Қазақстан Республикасының сот орындарына шешуге жіберіледі.
5. Қорытынды ережелер
5.1. Осы Шартқа енгізілген кез келген өзгерістер мен толықтырулар, олар жазбаша нысанда жасалған және Тараптар уәкілеттік берген адамдардың қолы қойылған жағдайда ғана заңды болады.
5.2. Осы Шарт мемлекеттік тілде және қажет болған кезде орыс тілінде үш данада жасалды. Барлық даналары ұқсас және бірдей күші бар. Тараптардың әрқайсысында осы Шарттың бір-бір данасы бар.
Тараптардың мекенжайлары мен банктік деректемелері
ӘКІМДІК                 ЖҰМЫС БЕРУШІ         ОҚУШЫ
Әкімдік___________      СТН_______________      Т.А.Ә._______________
СТН_______________      ИИК_______________      __________т.ж.
ИИК_______________      Банк______________      Жеке куәлігі N_______
Банк______________      БИК_______________      ______ж. "___"_______
БИК_______________      Мекенжайы:________      берілген
Мекенжайы:________      Тел.______________      Тұратын жері:________
Тел.______________                              Тел._________________
Әкімдіктің өкілі             қолы                  _______________
(Т.А.Ә.)
Жұмыс беруші                 қолы                  _______________
(Т.А.Ә.)
Оқушы                         қолы                  _______________
(Т.А.Ә.)