О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года № 330 "Об утверждении Правил представления отчетности юридическими лицами, осуществляющими деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 184. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 сентября 2009 года № 5779. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 196
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 22.10.2014 № 196.
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 27 ноября 2004 года № 330 «Об утверждении Правил представления отчетности юридическими лицами, осуществляющими деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3329, опубликованное в 2005 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, № 20, ст. 186), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 27 августа 2005 года № 310 «О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3868), постановлением Правления Агентства от 27 мая 2006 года № 119 «О внесении дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года № 330 «Об утверждении Правил представления отчетности юридическими лицами, осуществляющими деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных  правовых актов под № 4258), постановлением Правления Агентства от 30 марта 2007 года № 63 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года № 330 «Об утверждении Правил представления отчетности юридическими лицами, осуществляющими деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4658), следующие изменения и дополнения:
в Правилах представления отчетности юридическими лицами, осуществляющими деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 1:
в подпункте 7) знак препинания «.» заменить знаком препинания «;»;

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 27 қарашадағы N 330 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы N 184 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 9 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5779 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы 196 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.10.2014 № 196 (қабылданған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Басқармасы (бұдан әрі - Агенттік) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 27 қарашадағы N 330 қаулысына (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3329 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және басқа мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде 2005 жылғы, N 20, 186-бетте жарияланған), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310 қаулысымен (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3868 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 27 қарашадағы N 330 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 27 мамырдағы N 119 қаулысымен (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4258 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың есеп беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 27 қарашадағы N 330 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 30 наурыздағы N 63 қаулысымен (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4658 тіркелген) енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын заңды тұлғалардың есеп беру ережесінде:
1-тармақта:
7) тармақшадағы "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;

дополнить подпунктами 8), 9) следующего содержания:
«8) отчет о формировании резервов (провизий) на покрытие возможных потерь от обесценения ценных бумаг по состоянию на конец последнего календарного дня отчетного периода в соответствии с приложением 8 к настоящим Правилам - в разрезе каждого накопительного пенсионного фонда, чьи пенсионные активы находятся в инвестиционном управлении;
9) отчет о концентрации инвестиционного портфеля пенсионных активов накопительных пенсионных фондов по видам экономической деятельности по состоянию на конец последнего календарного дня отчетного периода в соответствии с приложением 9 к настоящим Правилам - в разрезе каждого накопительного пенсионного фонда, чьи пенсионные активы находятся в инвестиционном управлении.»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Организация представляет отчетность на электронном носителе ежемесячно, не позднее 18.00 времени города Астаны пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным.
Организация еженедельно представляет отчетность на электронном носителе в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам, по состоянию на второй рабочий день недели, не позднее 12.00 времени города Астаны третьего рабочего дня недели, следующей за отчетной.»;
в пункте 2-1 слова «, составляемая ежемесячно,» исключить;
пункт 2-2 дополнить частью второй следующего содержания:
«Еженедельная отчетность представляется по адресу F5903205 Финансовой автоматизированной системы транспорта информации.»;
в приложении 1:
после строки, порядковый номер 11.3.2, дополнить строкой, порядковый номер 11.3.2-1, следующего содержания:
"
11.3.2-1
Доходы (расходы), связанные с
восстановлением (формированием) резервов
(провизий) на покрытие возможных потерь
от обесценения ценных бумаг12
";
Примечание дополнить пунктом 12 следующего содержания:
«12. Резерв отражается один раз в месяц на конец дня даты его формирования.»;
в приложении 2:
таблицу «1. Ценные бумаги, разрешенные к приобретению за счет пенсионных активов» столбец «Суммарная текущая стоимость (в тенге)5» после слова «стоимость» дополнить словами «с учетом обесценения»;
дополнить приложениями 8 и 9 в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению соответственно.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

мынадай мазмұндағы 8), 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"8) зейнетақы активтері инвестициялық басқарудағы әр жинақтаушы зейнетақы қорының бөлігінде – осы Ереженің 8-қосымшасына сәйкес есептік кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің аяғындағы жағдай бойынша бағалы қағаздардың құнсыздануынан болатын ықтимал шығындарды жабу үшін резервтерді (провизияларды) қалыптастыру туралы есеп;
9) зейнетақы активтері инвестициялық басқарудағы әр жинақтаушы зейнетақы қорының бөлігінде – осы Ереженің 9-қосымшасына сәйкес есептік кезеңнің соңғы күнтізбелік күнінің аяғындағы жағдай бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтері инвестициялық портфелінің экономикалық қызмет түрлері бойынша шоғырлануы туралы есеп.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ұйым есептік айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күні Астана қаласының 18.00 уақытынан кешіктірмей ай сайын есептілікті электронды тасымалдағышта береді.
Ұйым есептік аптадан кейінгі аптаның үшінші жұмыс күні Астана қаласының 12.00 уақытынан кешіктірмей, аптаның екінші жұмыс күніндегі жағдай бойынша, осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес апта сайын есептілікті электронды тасымалдағышта береді.";
2-1-тармақтағы "Ай сайын" деген сөздер алынып тасталсын;
2-2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әр апталық есептілік F5903205 Ақпаратты транспорттаудың қаржылық автоматтандырылған жүйесі бойынша беріледі.";
1-қосымшада:
реттік нөмірі 11.3.2-жолдан кейін мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 11.3.2-1-жолмен толықтырылсын:
"
11.3.2-1
Бағалы қағаздардың құнсыздануынан болатын ықтимал шығыстарды жабу үшін резервтерді (провизияларды) қалпына келтірумен (қалыптастырумен) байланысты кірістер (шығыстар)12
";
Ескерту мынадай мазмұндағы 12-тармақпен толықтырылсын:
"12. Резерв айына бір рет оны қалыптастыру күніндегі күннің соңында көрсетіледі.";
2-қосымшада:
"1. Зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген бағалы қағаздар" деген кестедегі "Жиынтық ағымдағы құн (теңгемен)5" деген бағанадағы "Жиынтық" деген сөз "Құнсыздануды ескеріп, жиынтық" деген сөздермен ауыстырылсын;
осы қаулының 1 және 2-қосымшасына сәйкес редакциядағы 8 және 9-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
3. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбідрахманов):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц «Ассоциация финансистов Казахстана».
4. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 1 декабря 2009 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы «Автоматизация формирования отчетности накопительных пенсионных фондов и профессиональных участников рынка ценных бумаг».
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова
Приложение 1
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 5 августа 2009 года № 184
«Приложение 8
к Правилам представления отчетности юридическими
лицами, осуществляющими деятельность по
инвестиционному управлению пенсионными активами
Отчет о формировании резервов (провизий) на покрытие
возможных потерь от обесценения ценных бумаг
_____________________________________________________________________
(сокращенное наименование организации, осуществляющей инвестиционное
управление пенсионными активами (в родительном падеже), сокращенное
наименование накопительного пенсионного фонда (в родительном падеже)
или сокращенное
_____________________________________________________________________
наименование накопительного пенсионного фонда, самостоятельно
осуществляющего инвестиционное управление пенсионными активами (в
родительном падеже))
по состоянию на "___" ___________ 20 ___ года
(тенге)
п/п
Вид
ценной
бумаги и
наимено-
вание ее
эмитента
Нацио-
нальный
иденти-
фика-
ционный
номер
Суммар-
ная
текущая
стоимо-
сть (на
конец
дня)
Необхо-
димый
размер
резервов
(прови-
зий) (в
процен-
тах)
Необхо-
димая
сумма
резервов
(прови-
зий)
[(4)*
(5)]
Факти-
чески
создан-
ные
резервы
(прови-
зии)
Текущая
стоимость
с учетом
обесцене-
ния

2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастан он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов) 2009 жылғы 1 желтоқсанға дейінгі мерзімде "Жинақтаушы зейнетақы қорларының және бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының есептілігін қалыптастыруды автоматтандыру" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйені жетілдіруді қамтамасыз етсін.
5. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                          Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 5 тамыздағы
N 184 қаулысына 1-қосымша
"Зейнетақы активтерін инвестициялық
басқару жөніндегі қызметті жүзеге
асыратын заңды тұлғалардың есеп беру
ережесіне 8-қосымша
20__ жылғы "___" _______ жағдай бойынша
Бағалы қағаздардың құнсыздануынан болатын ықтимал шығыстарды
жабу үшін резервтерді (провизияларды) қалыптастыру туралы есеп
_______________________________________________________________
(зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның
қысқартылған атауы (ілік септікте), жинақтаушы зейнетақы қорының
қысқартылған атауы (ілік септікте) немесе зейнетақы активтерін
инвестициялық басқаруды дербес_______________________________________________________________
жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорының қысқартылған атауы
(ілік септікте))
(теңге)
N
р/с
Бағалы қағаздың түрі және оның эмитентінің атауы
Ұлттық сәйкестендіру нөмірі
Жиынтық ағымдағы құны (күннің соңындағы)
Резервтердің (провизиялардың) қажетті мөлшері (пайызбен)
Резервтердің (провизиялардың) қажетті мөлшері [(4)*(5)]
Нақты құрылған резервтер (провизиялар)

[(4)-(7)]
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Класси-
фика-
ционная
катего-
рия
ценных
бумаг
"Стан-
дарт-
ная"
x
0%
1.1.
1.n.
2.
Класси-
фика-
ционная
катего-
рия
ценных
бумаг
"Сомни-
тельная 1 кате-
гории"
x
10%
2.1.
2.n.
3.
Класси-
фика-
ционная
катего-
рия
ценных
бумаг
"Сомни-
тельная
2 кате-
гории"
x
15%
3.1.
3.n.
4.
Класси-
фика-
ционная
катего-
рия
ценных
бумаг
"Сомни-
тельная
3 кате-
гории"
x
25%
4.1.
4.n.
5.
Класси-
фика-
ционная
катего-
рия
ценных
бумаг
"Неудов-
летвори-
тельная"
x
50%
5.1.
5.n.
6.
Всего
х
х
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_____________________ дата __________________
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________ дата ___________________
Исполнитель ________________________________ дата ___________________
Телефон:_____________________________________
Место для печати».
Приложение 2
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 5 августа 2009 года № 184
«Приложение 9
к Правилам представления отчетности
юридическими лицами, осуществляющими
деятельность по инвестиционному
управлению пенсионными активами
Отчет о концентрации инвестиционного портфеля
пенсионных активов накопительных пенсионных фондов
по видам экономической деятельности
_____________________________________________________________________
(сокращенное наименование организации, осуществляющей инвестиционное
управление пенсионными активами (в родительном падеже), сокращенное
наименование накопительного пенсионного фонда (в родительном падеже)
_____________________________________________________________________
или сокращенное наименование накопительного пенсионного фонда,
самостоятельно осуществляющего инвестиционное управление пенсионными
активами (в родительном падеже))
по состоянию на "___" ___________ 20 ___ года
Классификация по видам
экономической
деятельности
Балансовая (текущая)
стоимость финансовых
инструментов
резидентов
Республики Казахстан,
разрешенных к
приобретению за счет
пенсионных активов
(с учетом
начисленного
вознаграждения),
в том числе по
операциям «Обратное
РЕПО» (с учетом
начисленного
вознаграждения),
тыс. тенге
Доля от
пенсион-
ных
активов,
%
1
2
3
4
1.
Сельское, лесное и рыбное
хозяйство
2.
Горнодобывающая
промышленность и
разработка карьеров
3.
Обрабатывающая
промышленность
4.
Электроснабжение, подача
газа, пара и воздушное
кондиционирование
5.
Водоснабжение,
канализационная система,
контроль над сбором и
распределением отходов
6.
Строительство
7.
Оптовая и розничная
торговля, ремонт
автомобилей и мотоциклов
8.
Транспорт и складирование
9.
Услуги по проживанию и
питанию
10.
Информация и связь
11.
Финансовая и страховая
деятельность

Құнсыздануды ескеріп, ағымдағы құны [(4)-(7)]
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
"Стандартты" бағалы қағаздардың жіктеу санаты
x
0%
1.1.
1.n.
2.
"Күмәнді 1-санатты" бағалы қағаздардың жіктеу санаты
x
10%
2.1.
2.n.
3.
"Күмәнді 2-санатты" бағалы қағаздардың жіктеу санаты
x
15%
3.1.
3.n.
4.
"Күмәнді 3-санатты" бағалы қағаздардың жіктеу санаты
x
25%
4.1.
4.n.
5.
"Қанағаттанарлықсыз" бағалы қағаздардың жіктеу санаты
x
50%
5.1.
5.n.
6.
Барлығы
x
x
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға _____ күні ____
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға _____ күні ____
Орындаушы ________________ күні _______________
Телефон:  _____________________________________
Мөр орны".
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 5 тамыздағы
N 184 қаулысына 2-қосымша
"Зейнетақы активтерін инвестициялық басқару
жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды
тұлғалардың есеп беру ережесіне 9-қосымша
20__ жылғы " ___" _______ жағдай бойынша
Жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтері инвестициялық портфелінің экономикалық қызмет түрлері
бойынша шоғырлануы туралы есеп
_______________________________________________________________
(зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның
қысқартылған атауы (ілік септікте), жинақтаушы зейнетақы қорының
қысқартылған атауы (ілік септікте)_______________________________________________________________
немесе (зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды дербес жүзеге
асыратын жинақтаушы зейнетақы қорының қысқартылған атауы
(ілік септікте)
N
Экономикалық қызмет түрлері бойынша жіктеу
Қазақстан Республикасын резиденттерінің зейнетақы активтері (есептелген сыйақы ескеріле отырып) есебінен сатып алуға рұқсат етілген, оның ішінде "Кері Репо" операциялары бойынша (есептелген сыйақы ескерілген) қаржы құралдарының баланстық (ағымдағы) құны, мың теңге
Зейнетақы активтерінің үлесі, %
1
2
3
4
1.
Ауыл, орман және балық шаруашылығы
2.
Кен өндіру өнеркәсібі және карьерлерді өңдеу
3.
Өңдеу өнеркәсібі
4.
Электрмен қамтамасыз ету, газ, парды беру және ауаны кондиционерлеуі
5.
Сумен қамтамасыз ету, кәріз жүйесі, қалдықтарды жинау мен бөлістіруді бақылау
6.
Құрылыс
7.
Көтерме және бөлшек сауда, автомобильдер мен мотоциклдарды жөндеу
8.
Көлік және қоймаға жинау
9.
Тұру және тамақтану бойынша қызмет көрсету
10.
Ақпарат және байланыс
11.
Қаржылық және сақтандыру қызметі