Об утверждении Правил осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 5 августа 2009 года № 191. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2009 года № 5796. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 183
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 08.08.2016 № 183.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", Законом Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных фондах" и Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2006 года "О секьюритизации" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг.
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Организациям, осуществляющим кастодиальную деятельность на рынке ценных бумаг, привести свои внутренние документы в соответствие с требованиями настоящего постановления в двухмесячный срок со дня введения его в действие.
5. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана" и Национального Банка Республики Казахстан.
6. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель
Е. Бахмутова
Утверждены
постановлением Правления Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 5 августа 2009 года № 191
Правила
осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг

Бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 5 тамыздағы N 191 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 16 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5796 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 8 тамыздағы № 183 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 08.08.2016 № 183 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңына, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 2 шілдедегі Заңына, "Инвестициялық қорлар туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 7 шілдедегі Заңына және "Секьюритилендіру туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 20 ақпандағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулының қосымшасына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
4. Бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап екі айлық мерзімде өздерінің ішкі құжаттарын осы қаулының талаптарына сәйкес келтірсін.
5. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне мәлімет үшін жіберсін.
6. Агенттік Төрайымының қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
7. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2009 жылғы
5 тамыздағы N 191 қаулысымен
бекітілді
Бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті
жүзеге асыру ережесі

Настоящие Правила осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг (далее - Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее - Закон о пенсионном обеспечении), от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон), от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных фондах" (далее - Закон об инвестиционных фондах), от 20 февраля 2006 года "О секьюритизации" и устанавливают условия и порядок осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг.
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 31.01.2011 № 10 (вводится в действие по истечении 14 календарных дней со дня его гос.рег-ции в МЮ РК).
Глава 1. Общие положения
1. Действие настоящих Правил распространяется на банки, осуществляющие кастодиальную деятельность на основании лицензии на осуществление кастодиальной деятельности либо в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан (далее - кастодиан).
2. В части, неурегулированной законодательством Республики Казахстан, кастодиальная деятельность осуществляется в соответствии с внутренними документами кастодиана и кастодиальным договором, заключенным с клиентом, если они не противоречат законодательству, действующему на территории Республики Казахстан.
3. Кастодиан не является аффилированным лицом своего клиента, за исключением случаев, указанных в пункте 3 статьи 73 Закона и в пункте 3 статьи 9 Закона об инвестиционных фондах.
Требование, установленное частью первой пункта 3 настоящих Правил, не распространяется на Национальный Банк Республики Казахстан.
4. В помещениях головного офиса кастодиана и его филиалах, осуществляющих кастодиальную деятельность, в легкодоступных для клиентов местах размещаются нотариально засвидетельствованные копии лицензии на осуществление кастодиальной деятельности.
5. Кастодиан по первому требованию клиентов представляет им для ознакомления:
1) копии настоящих Правил и иных нормативных правовых актов государственного органа, осуществляющего регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган), регулирующих осуществление кастодиальной деятельности;
2) копии внутренних документов, подписанных первым руководителем кастодиана или лицом, его замещающим, и заверенных оттиском печати кастодиана;
3) финансовую отчетность кастодиана;

Бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асырудың осы ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы Заң), "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі (бұдан әрі - Заң), "Инвестициялық қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі (бұдан әрі - Инвестициялық қорлар туралы Заң), "Секьюритилендіру туралы" 2006 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асырудың талаптары мен тәртібін белгілейді.
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011.01.31 № 10 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереженің қолданысы кастодиандық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензия негізінде не Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес кастодиандық қызметті жүзеге асыратын банктерге (бұдан әрі - кастодиан) таралады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасында реттелмеген бөлігінде кастодиандық қызмет Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы заңнамаға қайшы келмейтін кастодианның ішкі құжаттарына және клиентпен жасалған кастодиандық шартқа сәйкес жүзеге асырылады.
3. Кастодиан Заңның 73-бабының 3-тармағында және Инвестициялық қорлар туралы Заңның 9-бабының 3-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, өз клиентінің аффилиирленген тұлғасы болып табылмайды.
Осы Ереженің 3-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген талап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне таралмайды.
4. Кастодианның бас офисінің үй-жайларында және оның кастодиандық қызметті жүзеге асыратын филиалдарында, клиенттер үшін оңай қол жетімді орындарда кастодиандық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияның нотариатта куәландырылған көшірмесі орналастырылады.
5. Кастодиан клиенттердің алғашқы талап етуі бойынша оларға танысу үшін мыналарды:
1) кастодиандық қызметтің жүзеге асырылуын реттейтін осы Ереженің және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) өзге де нормативтік құқықтық актілерінің көшірмелерін;
2) кастодианның бірінші басшысы немесе оның орнындағы тұлға қол қойған және кастодиан мөрінің таңбасымен расталған ішкі құжаттардың көшірмелерін;
3) кастодианның қаржылық есептілігін;

4) сведения о соблюдении пруденциальных нормативов;
5) сведения об ограниченных мерах воздействия и санкциях, за исключением административных взысканий, примененных уполномоченным органом к данному брокеру и (или) дилеру в течение последних двенадцати месяцев. По санкциям в виде административного взыскания предоставляются сведения о наложении административного взыскания на данного брокера и (или) дилера или его должностных лиц за последние двенадцать месяцев со дня окончания исполнения постановления о наложении административного взыскания.
6. За предоставление клиентам копий документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, кастодиан взимает плату в размере, не превышающем величину расходов на их изготовление (формирование).
7. Банк, совмещающий осуществление кастодиальной деятельности, с иными видами деятельности на финансовом рынке, обеспечивает:
1) наличие в организационной структуре банка отдельного подразделения, осуществляющего кастодиальную деятельность;
2) неосуществление подразделением, осуществляющим кастодиальную деятельность, и работниками данного подразделения иных видов деятельности на финансовом рынке;
3) наличие у подразделения, осуществляющего кастодиальную деятельность, отдельных помещений;
4) наличие систем регулируемого доступа к помещениям, занимаемым подразделением, осуществляющим кастодиальную деятельность;
5) наличие у подразделения, осуществляющего кастодиальную деятельность, системы учета и документооборота, отдельной от системы учета и документооборота подразделений банка, не осуществляющих кастодиальную деятельность (далее - другие подразделения);
6) недопущение доступа работников других подразделений банка к документации и программно-техническим комплексам (в том числе к электронным массивам данных) подразделения банка, осуществляющего кастодиальную деятельность;
7) непредставление должностными лицами и работниками информации, имеющейся у подразделения банка, осуществляющего кастодиальную деятельность (к которой они имеют доступ в силу своей должности или представленных им прав и полномочий), работникам других подразделений банка.
Глава 2. Осуществление кастодиальной деятельности
8. Кастодиан отвечает за сохранность, достоверный и актуальный учет активов клиентов с момента их фактической передачи на кастодиальное обслуживание кастодиану и зачисления на счет клиента в кастодиане.
9. Кастодиан не использует вверенные ему активы клиентов в своих интересах, в интересах своих аффилированных лиц, в том числе не отвечает ими по своим обязательствам и обязательствам своих аффилированных лиц, не закладывает и не совершает в отношении указанных активов действия, не предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

4) пруденциалдық нормативтерді сақтау жөніндегі мәліметтерді;
5) соңғы он екі ай ішінде кастодианға уәкілетті орган қолданған әкімшілік жазаларды қоспағанда, шектеулі ықпал ету шаралары мен санкциялар туралы мәліметтерді ұсынады. Әкімшілік жаза түріндегі санкциялар бойынша, әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы күшіне енген күннен бастап, соңғы он екі ай үшін осы кастодианға және оның лауазымды тұлғаларына әкімшілік жаза қолдану туралы мәліметтер ұсынылады.
6. Клиенттерге осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген құжаттардың көшірмелерін бергені үшін кастодиан оларды дайындауға (қалыптастыруға) кеткен шығындардың шамасынан аспайтын мөлшерде төлем алады.
7. Кастодиандық қызметті қаржы нарығындағы өзге де қызмет түрлерімен қоса атқаратын банк:
1) банктің ұйымдық құрылымында кастодиандық қызметті жүзеге асыратын жекелеген бөлімшенің болуын;
2) кастодиандық қызметті жүзеге асыратын бөлімшенің және осы бөлімше қызметкерлерінің қаржы нарығындағы өзге де қызмет түрлерін жүзеге асырмауын;
3) кастодиандық қызметті жүзеге асыратын бөлімшенің жекелеген үй-жайларының болуын;
4) кастодиандық қызметті жүзеге асыратын бөлімше орналасқан үй-жайларда реттелетін кіру жүйелерінің болуын;
5) кастодиандық қызметті жүзеге асыратын бөлімшеде кастодиандық қызметті жүзеге асырмайтын банк бөлімшелерінің (бұдан әрі – басқа бөлімшелер) есепке алу және құжат айналымы жүйелерінен бөлек есепке алу және құжат айналымы жүйелерінің болуын;
6) банктің басқа бөлімшелері қызметкерлерінің кастодиандық қызметті жүзеге асыратын банк бөлімшесінің құжаттамаларына және бағдарламалық-техникалық кешендеріне (оның ішінде деректердің электрондық массивтеріне) кіруіне жол бермеуді;
7) лауазымды тұлғалар мен қызметкерлердің кастодиандық қызметті жүзеге асыратын банк бөлімшесінде болатын (олар өздерінің лауазымдарына немесе оларға берілген құқықтар мен өкілеттіктеріне орай алуға рұқсаты бар) ақпаратты банктің басқа бөлімшелерінің қызметкерлеріне бермеуін қамтамасыз етеді.
2-тарау. Кастодиандық қызметті жүзеге асыру
8. Кастодиан клиенттердің активтері кастодианның кастодиандық қызмет көрсетуіне нақты берілген және кастодиандағы клиенттің шотына есепке алынған сәттен бастап олардың сақталуына, шынайы және актуалды есебін жүргізуге жауапты болады.
9. Кастодиан өзіне сеніп тапсырылған клиенттердің активтерін өз мүдделеріне, өзінің аффилиирленген тұлғаларының мүдделеріне пайдаланбайды, оның ішінде олармен өз міндеттемелері бойынша және өзінің аффилиирленген тұлғаларының міндеттемелері бойынша жауап бермейді, кепілге бермейді және көрсетілген активтерге қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделмеген іс-әрекеттер жасамайды.

10. В целях реализации функций кастодиана, установленных пунктом 1 статьи 74 Закона, кастодиан:
1) осуществляет номинальное держание ценных бумаг, переданных на кастодиальное обслуживание;
2) обеспечивает учет и хранение денег, ценных бумаг и иных активов, переданных на кастодиальное обслуживание;
3) выполняет функции платежного агента по сделкам с ценными бумагами и иными активами, переданными на кастодиальное обслуживание;
4) получает доходы по ценным бумагам и иным активам, переданным на кастодиальное обслуживание, и зачисляет их на счета клиентов;
5) обеспечивает обособленное хранение и учет активов клиентов по отношению к собственным активам;
6) соблюдает технологию ведения счетов и учета ценных бумаг и иных активов клиентов, установленную Главой 4 настоящих Правил и законодательством Республики Казахстан;
7) осуществляет контроль за соответствием сделок с активами своих клиентов законодательству Республики Казахстан, в том числе целевое размещение (использование) пенсионных активов накопительных пенсионных фондов, активов инвестиционных фондов и активов специальной финансовой компании в порядке, установленном пунктом 11 настоящих Правил;
8) представляет отчетность клиентам о состоянии их счетов на регулярной основе и по первому требованию;
9) обеспечивает конфиденциальность информации об активах клиентов, находящихся на их счетах в системе внутреннего учета кастодиана и передает информацию клиентам по поручению эмитентов ценных бумаг и центрального депозитария;
10) представляет запрашиваемую уполномоченным органом информацию;
11) предоставляет услуги, предусмотренные договором по кастодиальному обслуживанию.
10-1. В целях реализации функций кастодиана, установленных статьей 26 Закона о пенсионном обеспечении, кастодиан осуществляет:
1) учет всех операций по аккумулированию пенсионных активов, их размещению, а также по получению инвестиционного дохода;
2) ежемесячное информирование накопительного пенсионного фонда о движении денег по инвестиционному счету, включая, но не ограничиваясь информацией по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и деятельности организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, в порядке и сроки, предусмотренные кастодиальным договором;
3) составление отчета о структуре пенсионных активов для представления организации, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительному пенсионному фонду, самостоятельно осуществляющему инвестиционное управление пенсионными активами, включая, но не ограничиваясь информацией по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в разрезе каждого накопительного пенсионного фонда и представление его в организацию, осуществляющую инвестиционное управление пенсионными активами, или накопительный пенсионный фонд, самостоятельно осуществляющий деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами, для проведения сверки в соответствии с пунктом 27 настоящих Правил в сроки и с периодичностью, установленными кастодиальным договором;

10. Заңның 74-бабының 1-тармағында белгіленген кастодианның функцияларын іске асыру мақсатында, кастодиан:
1) кастодиандық қызмет көрсетуге берілген бағалы қағаздардың номиналды ұсталуын жүзеге асырады;
2) кастодиандық қызмет көрсетуге берілген ақшаның, бағалы қағаздардың және өзге де активтердің есебін жүргізуді және сақталуын қамтамасыз етеді;
3) кастодиндық қызмет көрсетуге берілген бағалы қағаздармен және өзге де активтермен жасалған мәмілелер бойынша төлем агентінің функцияларын атқарады;
4) кастодиандық қызмет көрсетуге берілген бағалы қағаздар мен өзге де активтер бойынша кірістер алады және оларды клиенттердің шоттарына есепке алады;
5) өзінің активтеріне қарағанда клиенттер активтерінің жеке сақталуын және есебін жүргізуді қамтамасыз етеді;
6) осы Ереженің 4-тарауында және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген клиенттердің бағалы қағаздары мен өзге де активтерінің шоттарын және есебін жүргізу технологиясын сақтайды;
7) өз клиенттерінің активтерімен жасалған мәмілелердің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келуіне, оның ішінде осы Ереженің 11-тармағында белгіленген тәртіпте жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерінің, инвестициялық қорлар активтерінің және арнайы қаржы компаниясы активтерінің мақсатты орналастырылуына (пайдаланылуына) бақылау жасайды;
8) клиенттерге тұрақты негізде және алғашқы талап етуі бойынша олардың шоттарының жай-күйі туралы есептілігін береді;
9) кастодианның ішкі есепке алу жүйесіндегі шоттарда тұрған клиенттердің активтері туралы ақпараттың құпиялығын қамтамасыз етеді және бағалы қағаздар эмитенттері мен орталық депозитарийдің тапсырмасы бойынша клиенттерге ақпарат береді;
10) уәкілетті орган сұратқан ақпаратты береді;
11) кастодиандық қызмет көрсету шартында көзделген қызмет көрсетулерді ұсынады.
10-1. Зейнетақымен қамсыздандыру туралы Заңның 26-бабында белгіленген кастодианның функцияларын іске асыру мақсатында кастодиан мыналарды:
1) зейнетақы активтерін жинақтау, оларды орналастыру, сондай-ақ инвестициялық кіріс алу бойынша барлық операцияларды есепке алуды;
2) жинақтаушы зейнетақы қорын осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақпаратты қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей оның инвестициялық шоты бойынша ақша қозғалысы туралы және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымның қызметі туралы кастодиандық шартта көзделген тәртіппен және мерзімдерде ай сайын хабардар етуді;
3) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға, немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорына ұсыну үшін осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес нысандағы ақпаратты қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей әрбір жинақтаушы зейнетақы қоры кескінінде зейнетақы активтерінің құрылымы туралы есепті жасау және кастодиандық шартта белгіленген кезеңділікпен және мерзімдерде осы Ереженің 27-тармағына сәйкес салыстырып тексеруді жүргізу үшін оны зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымға (зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорына) беруді;

4) контроль за суммами комиссионного вознаграждения и суммами, подлежащими переводу со счета пенсионных выплат.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 10-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 31.01.2011 № 10 (вводится в действие по истечении 14 календарных дней со дня его гос.рег-ции в МЮ РК).
11. Контроль за целевым размещением (использованием) активов клиентов, указанных в подпункте 7) пункта 10 настоящих Правил, осуществляется кастодианом путем проверки документов и приказов (поручений) на совершение операций по счетам, открытым в системе учета кастодиана), представленных организациями, осуществляющими инвестиционное управление активами инвестиционных фондов или пенсионными активами, управляющим агентом или специальной финансовой компанией, на соответствие требованиям, установленным:
1) законодательством Республики Казахстан;
2) инвестиционной декларацией (в отношении пенсионных активов и активов акционерных инвестиционных фондов);
3) правилами паевых инвестиционных фондов;
4) ограниченными мерами воздействия или мерами раннего реагирования, примененными уполномоченным органом, направленными на ограничение инвестиционной деятельности в отношении активов клиента кастодиана.
12. В рамках выполнения функции по контролю за целевым размещением (использованием) пенсионных активов накопительных пенсионных фондов, активов инвестиционных фондов и активов специальной финансовой компании кастодиан при соответствии полученного приказа на совершение операции за счет указанных активов по счетам, открытым в системе учета кастодиана, требованиям, установленным пунктом 11 настоящих Правил, осуществляет регистрацию операции и направляет отчет об исполнении соответствующего приказа (поручения) лицу, отдавшему данный приказ (данное поручение).
Направление отчета, указанного в абзаце первом настоящего пункта, не требуется по сделкам, заключенным в торговой системе фондовой биржи.
При выявлении несоответствия приказа (поручения) требованиям, указанным в пункте 11 настоящих Правил, кастодиан блокирует (не исполняет) данный приказ (данное поручение) и незамедлительно уведомляет об этом уполномоченный орган, своего клиента и лицо, отдавшее приказ (поручение).
13. Кастодиан обеспечивает сохранность и достоверный учет активов клиентов, находящихся на хранении в иностранной организации, осуществляющей функции, установленные пунктом 1 статьи 59 Закона (далее - иностранный номинальный держатель) на основании соответствующего договора, заключенного между кастодианом и иностранным номинальным держателем, а также осуществляет контроль за совершаемыми операциями на предмет соответствия законодательству Республики Казахстан.

4) комиссиялық сыйақы сомаларына және зейнетақы төлемдері шотынан аударуға жататын сомаларға бақылау жүргізуді жүзеге асырады.
Ескерту. 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011.01.31 № 10 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Кастодиан осы Ереженің 10-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген клиенттер активтерінің мақсатты орналастырылуына (пайдаланылуына) бақылау жасауды кастодианның есеп жүргізу жүйесінде ашылған шоттар бойынша операциялар жүргізуге инвестициялық қорлардың активтерін немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар, басқарушы агент немесе арнайы қаржы компаниясы ұсынған құжаттары мен бұйрықтарының (тапсырмаларының):
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында;
2) инвестициялық декларацияда (зейнетақы активтеріне және акционерлік инвестициялық қорлардың активтеріне қатысты);
3) инвестициялық пай қорларының ережелерінде;
4) уәкілетті орган қолданған, кастодиан клиентінің активтеріне қатысты инвестициялық қызметін шектеуге бағытталған шектеулі ықпал ету шараларында немесе ертерек ден қою шараларында белгіленген талаптарға сәйкес келуін тексеру арқылы жүзеге асырады.
12. Жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерінің, инвестициялық қорлар активтерінің және арнайы қаржы компаниясы активтерінің мақсатты орналастырылуына (пайдаланылуына) бақылау жасау функциясын орындау аясында кастодиан кастодианның есеп жүргізу жүйесінде ашылған шоттар бойынша көрсетілген активтердің есебінен операция жүргізуге алынған бұйрық осы Ереженің 11-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде операцияны тіркейді және осы бұйрықты (осы тапсырманы) берген тұлғаға тиісті бұйрықтың (тапсырманың) орындалуы туралы есебін жібереді.
Осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген есепті жіберу қор биржасының сауда-саттық жүйесінде жасалған мәмілелер бойынша талап етілмейді.
Кастодиан бұйрықтың (тапсырманың) осы Ереженің 11-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмейтінін анықтаған жағдайда осы бұйрықты (осы тапсырманы) тоқтатады (орындамайды) және тез арада ол туралы уәкілетті органды, өзінің клиентін және бұйрықты (тапсырманы) берген тұлғаны хабардар етеді.
13. Кастодиан Заңның 59-бабының 1-тармағында белгіленген функцияларды жүзеге асыратын шетел ұйымында (бұдан әрі – шетелдік номиналды ұстаушы) сақтауда тұрған клиенттер активтерінің сақталуын және шынайы есебін жүргізуді кастодиан мен шетелдік номиналды ұстаушының арасында жасалған тиісті шарттың негізінде қамтамасыз етеді, сондай-ақ жүргізілген операциялардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келу мәніне бақылау жасайды.

Глава 3. Кастодиальный договор
14. Кастодиальный договор заключается в письменной форме.
Кастодиан не отказывает клиенту в заключении кастодиального договора по признаку резидентства.
15. Кастодиальный договор помимо требований к его содержанию, установленных пунктом 3 статьи 75 Закона, содержит:
1) предмет договора;
2) обязательство кастодиана по соблюдению коммерческой и служебной тайны на рынке ценных бумаг, а также тайны пенсионных накоплений и право кастодиана получать от клиента или организации, уполномоченной на распоряжение счетами клиента, документов, необходимых кастодиану для выполнения функции, предусмотренной подпунктом 7) пункта 10 настоящих Правил;
3) форму и периодичность отчетности кастодиана перед клиентом;
4) порядок возврата активов клиенту либо передачи активов клиента новому кастодиану;
5) порядок проведения и периодичность сверок;
6) обстоятельства форс-мажора;
7) требования к расторжению кастодиального договора по инициативе одной из сторон и (или) при прекращении действия выданной уполномоченным органом лицензии кастодиана на осуществление кастодиальной деятельности по основаниям, установленным пунктами 1 и 5 статьи 51 Закона, либо в связи с несоответствием кастодиана требованиям, установленным пунктом 25 настоящих Правил, а также положение, предусматривающее расторжение кастодиального договора только после завершения процедуры возврата активов клиенту;
8) отметку клиента об ознакомлении с внутренними документами кастодиана, регулирующими кастодиальную деятельность;
9) реквизиты и подписи сторон;
10) иные положения по усмотрению сторон, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
16. Требования пункта 15 настоящих Правил не распространяются на содержание кастодиальных договоров, заключаемых между:
1) кастодианом, организацией, осуществляющей инвестиционное управление пенсионными активами, и накопительным пенсионным фондом;
2) кастодианом и накопительным пенсионным фондом, самостоятельно осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами;
3) кастодианом, управляющим агентом и специальной финансовой компанией;
4) кастодианом и специальной финансовой кампанией, самостоятельно осуществляющей инвестирование временно свободных поступлений по выделенным активам.
Требования к содержанию кастодиальных договоров, указанных в подпунктах 1) - 4) настоящего пункта, устанавливаются постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 139 "Об утверждении форм типовых кастодиальных договоров" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2320) (далее - постановление № 139).

3-тарау. Кастодиандық шарт
14. Кастодиандық шарт жазбаша нысанда жасалады.
Кастодиан резиденттік белгісі бойынша клиентпен кастодиандық шарт жасасудан бас тартпайды.
15. Кастодиандық шартта Заңның 75-бабының 3-тармағында белгіленген оның мазмұнына қойылатын талаптардан басқа мыналар қамтылады:
1) шарттың мәні;
2) кастодианның бағалы қағаздар нарығында коммерциялық және қызметтік құпияны, сондай-ақ жинақталған зейнетақы қаражаты құпиясын сақтау міндеттемесі және кастодианның клиенттен немесе клиенттің шоттарын басқаруға өкілеттігі бар ұйымнан кастодианның осы Ереженің 10-тармағының 7) тармақшасында көзделген функцияларын орындауы үшін қажетті құжаттарды алу құқығы;
3) кастодианның клиент алдындағы есептілігінің нысаны мен кезеңділігі;
4) клиентке активтерді қайтару не клиенттің активтерін жаңа кастодианға тапсыру тәртібі;
5) салыстырып тексеруді жүргізу тәртібі мен жүйелілігі;
6) төтенше жағдайлардың мән-жайы;
7) тараптардың біреуінің бастамасы бойынша және (немесе) уәкілетті органның кастодиандық қызметті жүзеге асыруға берген кастодиан лицензиясының қолданылуы Заңның 51-бабының 1 және 5-тармақтарында белгіленген негіздемелер бойынша не кастодианның осы Ереженің 25-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуіне байланысты тоқтатылған кезде кастодиандық шарттың бұзылуына қойылатын талаптар, сондай-ақ клиентке активтерді қайтару рәсімдері аяқталғаннан кейін ғана кастодиандық шарттың бұзылуын көздейтін ереже;
8) кастодианның кастодиандық қызметін реттейтін ішкі құжаттарымен танысқаны туралы клиенттің белгісі;
9) тараптардың деректемелері мен қойылған қолдары;
10) тараптардың қалауы бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де ережелер.
16. Осы Ереженің 15-тармағының талаптары:
1) кастодиан, зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйым және жинақтаушы зейнетақы қоры;
2) кастодиан және зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды дербес жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қоры;
3) кастодиан, басқарушы агент және арнайы қаржы компаниясы;
4) кастодиан және бөлінген активтер бойынша уақытша бос түсімдердің инвестициялануын дербес жүзеге асыратын арнайы қаржы компаниясы арасында жасалатын кастодиандық шарттардың мазмұнына таралмайды.
Осы тармақтың 1)-4) тармақшаларында көрсетілген кастодиандық шарттардың мазмұнына қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Кастодиандық үлгi шарттардың нысандарын бекiту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 139 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2320 тіркелген) қаулысымен (бұдан әрі - N 139 қаулы) белгіленеді.

17. Кастодиан уведомляет клиентов об изменении тарифов на оказание кастодиальных услуг не позднее, чем за тридцать календарных дней до даты вступления их в действие в порядке, установленном кастодиальным договором.
18. В течение всего срока действия кастодиального договора кастодиан уведомляет клиентов о (об):
1) фактах несоблюдения им пруденциальных нормативов;
2) приостановлении (возобновлении) действия его лицензии на осуществление кастодиальной деятельности, а также о ее лишении;
3) фактах возникновения конфликта интересов в процессе совершения сделок с ценными бумагами по приказу клиента, отдавшего приказ;
4) ограничениях и особых условиях, установленных законодательством Республики Казахстан в отношении сделок с ценными бумагами.
19. Уведомления, предусмотренные пунктом 18 настоящих Правил, оформляются в письменном виде и направляются клиентам факсимильным, телексным или иным возможным видом связи, определенным в кастодиальном договоре, в течение трех рабочих дней со дня возникновения основания для направления такого уведомления, и регистрируются в журналах исходящей корреспонденции кастодиана.
20. Инициатор расторжения кастодиального договора уведомляет вторую сторону:
1) кастодиальных договоров, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 16 настоящих Правил, за двадцать календарных дней до намеченной даты их расторжения;
2) кастодиальных договоров, указанных в подпунктах 3) и 4) пункта 16 настоящих Правил, за тридцать календарных дней до намеченной даты их расторжения.
Инициатор расторжения иных кастодиальных договоров уведомляет вторую сторону договора в сроки, установленные кастодиальным договором.
21. Активы клиентов, находящиеся на момент расторжения кастодиального договора у кастодиана, подлежат возврату клиентам либо передаче новому кастодиану в течение двадцати рабочих дней в порядке, предусмотренном кастодиальным договором и внутренними документами кастодиана.
22. При расторжении кастодиального договора по инициативе кастодиана, кастодиан исполняет обязательства по договору до передачи активов новому кастодиану.
Глава 4. Организация учета
23. Учет операций с активами клиентов, а также получение и распределение доходов по ним осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность накопительных пенсионных фондов и субъектов рынка ценных бумаг, законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, а также внутренними документами кастодиана.

17. Кастодиан кастодиандық қызметтерді көрсету тарифтерінің өзгергені туралы клиенттерді кастодиандық шартта белгіленген тәртіппен олар қолданысқа енгізілу күніне дейінгі отыз күнтізбелік күннен кешіктірмей хабардар етеді.
18. Кастодиандық шарттың қолданыста болуының барлық мерзімі ішінде кастодиан клиенттеріне:
1) оның пруденциалдық нормативтерді сақтамау фактілері туралы;
2) оның кастодиандық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиясының қолданылуын тоқтата тұру (қайта бастау), сондай-ақ одан айырылуы туралы;
3) бұйрықты берген клиенттің бұйрығы бойынша бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді жасау барысында мүдделер қайшылығының туындау фактілері туралы;
4) бағалы қағаздармен жасалынатын мәмілелерге қатысты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шектеулер мен арнаулы талаптар туралы хабарлайды.
19. Осы Ереженің 18-тармағында көзделген хабарламалар жазбаша түрде ресімделеді және осындай хабарламаны жіберу үшін негіздеме туындаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде клиенттерге кастодиандық шартта айқындалған байланыстың факсимильдік, телекстік немесе өзге де мүмкін болатын түрімен жіберіледі және кастодианның жөнелтілетін хат-хабарлар журналдарында тіркеледі.
20. Кастодиандық шартты бұзудың бастамашысы:
1) осы Ереженің 16-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген кастодиандық шарттың екінші тарабын оларды бұзудың белгіленген күніне дейінгі жиырма күнтізбелік күн бұрын;
2) осы Ереженің 16-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген кастодиандық шарттың екінші тарабын оларды бұзудың белгіленген күніне дейінгі отыз күнтізбелік күн бұрын хабардар етеді.
Өзге кастодиандық шарттарды бұзудың бастамашысы шарттың екінші тарабын кастодиандық шартта белгіленген мерзімде хабардар етеді.
21. Кастодиандық шарт бұзылған сәтте кастодианда болған клиенттердің активтері клиенттерге кастодиандық шартта және кастодианның ішкі құжаттарында көзделген тәртіпте жиырма жұмыс күні ішінде қайтарылуы не жаңа кастодианға тапсырылуы тиіс.
22. Кастодиандық шарт кастодианның бастамасы бойынша бұзылған кезде кастодиан активтерді жаңа кастодианға тапсырғанға дейін шарт бойынша міндеттемелерін орындайды.
4-тарау. Есеп жүргізуді ұйымдастыру
23. Клиенттердің активтерімен жасалатын операциялардың есебін жүргізу, сондай-ақ олар бойынша кірістер алу және оларды бөлу жинақтаушы зейнетақы қорларының және бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына, сондай-ақ кастодианның ішкі құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.

24. В системе внутреннего учета кастодиана активы его клиентов учитываются на балансовых и внебалансовых счетах.
Кастодиан открывает каждому клиенту отдельный счет, предназначенный для учета его активов, и обеспечивает возможность открытия субсчетов в рамках счета клиента, открытого в системе внутреннего учета.
Для целей учета иностранных ценных бумаг, переданных на кастодиальное обслуживание, в системе учета кастодиана каждому клиенту организации, осуществляющей брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, открывается отдельный внебалансовый счет для учета иностранных ценных бумаг, принадлежащих данному клиенту, в рамках лицевого счета, открытого данной организации.
Для целей учета денег, ценных бумаг и иных активов, переданных на кастодиальное обслуживание, кастодианом каждому клиенту организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем, открываются отдельный банковский счет для учета денег и внебалансовый счет для учета ценных бумаг с указанием организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем.
Для целей учета активов специальной финансовой компании кастодиан открывает специальной финансовой компании отдельный инвестиционный счет для учета ценных бумаг и банковский счет для учета денег по обязательствам по выпущенным специальной финансовой компанией облигациям.
Для целей учета пенсионных активов кастодиан открывает накопительному пенсионному фонду внебалансовые счета, предназначенные для учета ценных бумаг и других финансовых инструментов, приобретенных за счет пенсионных активов. Пенсионные активы учитываются отдельно от собственных активов накопительного пенсионного фонда, переданных на кастодиальное обслуживание кастодиану.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 31.01.2011 № 10 (вводится в действие по истечении 14 календарных дней со дня его гос.рег-ции в МЮ РК).
25. Кастодиан, оказывающий услуги по хранению и учету пенсионных активов накопительных пенсионных фондов, соответствует следующим требованиям:
1) имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-" по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня агентств Moody's Investors Service, Fitch (далее – другие рейтинговые агентства), или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ-" по национальной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, либо является дочерним банком-резидентом Республики Казахстан, родительский банк-нерезидент Республики Казахстан которого обладает долгосрочным кредитным рейтингом не ниже "А-" по международной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, либо среди крупных участников данного кастодиана, имеются физические лица, владеющие десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций;

24. Кастодианның ішкі есеп жүргізу жүйесіндегі оның клиенттерінің активтері баланстық және баланстан тыс шоттарында есепке алынады.
Кастодиан әрбір клиентке оның активтерінің есебін жүргізуге арналған жеке шот ашады және ішкі есеп жүргізу жүйесінде ашылған клиент шотының шегінде қосалқы шоттар ашу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Кастодиандық қызмет көрсетуге берілген шетелдік бағалы қағаздардың есебін жүргізу мақсаттары үшін кастодианның есеп жүргізу жүйесінде номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның әрбір клиентіне осы ұйымға ашылған есеп шоттың шеңберінде осы клиентке тиесілі шетелдік бағалы қағаздардың есебін жүргізуге арналған жеке баланстан тыс шот ашылады.
Кастодиандық қызмет көрсетуге берілген ақшаны, бағалы қағаздарды және өзге де активтерді есепке алу мақсаттары үшін кастодиан инвестициялық портфельді басқарушының әрбір клиентіне инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыратын ұйымды көрсете отырып, ақшаны есепке алуға арналған жеке банк шотын және бағалы қағаздарды есепке алуға арналған баланстан тыс шотты ашады.
Арнайы қаржы компаниясының активтерінің есебін жүргізу мақсаттары үшін кастодиан арнайы қаржы компаниясына бағалы қағаздарды есепке алуға арналған жеке инвестициялық шотты және арнайы қаржы компаниясы шығарған облигациялардың міндеттемелері бойынша ақшаны есепке алуға арналған банктік шотты ашады.
Зейнетақы активтерінің есебін жүргізу мақсаттары үшін кастодиан жинақтаушы зейнетақы қорына зейнетақы активтері есебінен сатып алынған бағалы қағаздардың және басқа қаржы құралдарының есебін жүргізуге арналған баланстан тыс шот ашады. Зейнетақы активтері кастодианға кастодиандық қызмет көрсетуге берілген жинақтаушы зейнетақы қорының меншікті активтерінен бөлек есепке алынады.
Ескерту. 24-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011.01.31 № 10 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерін сақтау және есебін жүргізу қызметтерін көрсететін кастодиан мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе Moody's Investors Service, Fitch агенттіктерінің (бұдан әрі – басқа рейтингілік агенттіктер) осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzBB-"-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар кастодиан не Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "А-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес бас банкінің Қазақстан Республикасының резиденті еншілес банкі болып табылады не осы кастодианның ірі қатысушыларының арасында орналастырылған акциялардың (артықшылықты және банкпен сатып алынған акцияларды шегергенде) он немесе одан астам пайызын иеленетін жеке тұлғалар болуы;

2) имеет доступ к международным депозитарно-расчетным системам (типа Еuroclear и Сlearstream International) в виде:
непосредственного доступа;
посредством заключения кастодиального договора с иностранным номинальным держателем, оказывающим кастодиальные услуги на рынке ценных бумаг и имеющим непосредственный доступ к указанным системам;
посредством использования услуг центрального депозитария.
Требование, установленное подпунктом 1) пункта 25 настоящих Правил, не распространяется на Национальный Банк Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.01.2012 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
26. Особенности учета кастодианом пенсионных активов накопительных пенсионных фондов, активов инвестиционных фондов, а также государственных ценных бумаг и сделок с ними устанавливаются законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность накопительных пенсионных фондов и субъектов рынка ценных бумаг.
Кастодиан осуществляет обесценение пенсионных активов накопительного пенсионного фонда в соответствии с методикой обесценения данного накопительного пенсионного фонда.
27. Кастодиан в целях обеспечения актуального учета ценных бумаг и денег, переданных ему на кастодиальное обслуживание, не реже одного раза в месяц проводит сверку данных своей системы учета ценных бумаг и денег клиентов на их соответствие данным организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, деятельность по управлению инвестиционным портфелем и (или) пенсионными активами, депозитарную деятельность, а также с данными иностранного номинального держателя.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 31.01.2011 № 10 (вводится в действие по истечении 14 календарных дней со дня его гос.рег-ции в МЮ РК).
28. Сверка данных системы учета кастодиана с данными центрального депозитария осуществляется в соответствии со сводом правил центрального депозитария.
29. Особенности сверки пенсионных активов, а также активов специальной финансовой компании, переданных на кастодиальное обслуживание, устанавливаются постановлением № 139.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 31.01.2011 № 10 (вводится в действие по истечении 14 календарных дней со дня его гос.рег-ции в МЮ РК).

2) халықаралық депозитарлық-есеп айырысу жүйелеріне (Еuroclear және Сlearstream International типтес) мынадай түрдегі қол жетімділігі бар:
тікелей қол жетімділігі;
бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызмет көрсететін және көрсетілген жүйелерге тікелей қол жетімділігі бар шетелдік номиналды ұстаушымен кастодиандық шарт жасасу арқылы;
орталық депозитарий көрсететін қызметтерді пайдалану арқылы.
Осы Ереженің 25-тармағының 1) тармақшасында белгіленген талап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне таралмайды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкінің 2012.01.30 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
26. Кастодианның жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтерінің, инвестициялық қорлар активтерінің, сондай-ақ мемлекеттік бағалы қағаздардың және олармен жасалған мәмілелердің есебін жүргізу ерекшеліктері жинақтаушы зейнетақы қорларының және бағалы қағаздар нарығы субъектілерінің қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.
Кастодиан жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің құнсыздануын осы жинақтаушы зейнетақы қорының құнсыздану әдістемесіне сәйкес жүзеге асырады.
27. Кастодиан оған кастодиандық қызмет көрсетуге берілген бағалы қағаздар мен ақшаның актуалды есебін жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында айына кем дегенде бір рет өзінің клиенттерінің бағалы қағаздары мен ақшасын есепке алу жүйесінің деректерін номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді және (немесе) зейнетақы активтерін басқару жөніндегі қызметті және депозитарлық қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың деректеріне, сондай-ақ шетелдік номиналды ұстаушының деректеріне сәйкестігін салыстырып тексереді.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011.01.31 № 10 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Кастодианның есеп жүргізу жүйесінің деректерін орталық депозитарийдің деректерімен салыстырып тексеру орталық депозитарий ережелерінің жинағына сәйкес жүзеге асырылады.
29. Кастодиандық қызмет көрсетуге берілген зейнетақы активтерін, сондай-ақ арнайы қаржы компаниясының активтерін салыстырып тексерудің ерекшеліктері N 139 қаулыда белгіленеді.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011.01.31 № 10 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

30. Сверка данных системы учета кастодиана с данными организаций, осуществляющих брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя и деятельность по управлению инвестиционным портфелем, осуществляется путем составления акта-сверки, содержащего следующие сведения:
1) дату составления акта сверки, период, за который осуществляется сверка;
2) информацию об остатке на дату составления акта-сверки активов на счетах (субсчетах), открытых в системе учета кастодиана;
3) информацию о движении в период, за который осуществляется сверка, активов по счетам (субсчетам), открытым в системе учета кастодиана, в том числе по активам, находящимся на дату сверки у иностранного номинального держателя.
Акт сверки составляется в двух экземплярах, подписывается представителями сторон, осуществляющими сверку, и заверяется их печатями.
31. Сверка данных системы учета кастодиана с данными иностранного номинального держателя осуществляется через международную межбанковскую систему передачи информации и совершения платежей посредством обмена SWIFT - сообщениями либо другими средствами связи, предусмотренными договором с иностранным кастодианом, и заключается в сверке остатков на дату проведения сверки финансовых инструментов, принадлежащих клиентам кастодиана и находящихся на счетах иностранного номинального держателя, с данными системы внутреннего учета кастодиана.
Документы, на основании которых проводилась сверка, в том числе SWIFT - сообщения, подлежат хранению в течение пяти лет с даты проведения сверки.
32. В случае если по результатам сверки, осуществляемой в соответствии с пунктом 27 настоящих Правил, имеются расхождения, стороны, осуществлявшие сверку, принимают меры по их устранению и в течение одного рабочего дня с даты выявления несоответствия уведомляют об этом уполномоченный орган.
При проведении сверки в соответствии с пунктом 31 настоящих Правил уведомление о несоответствии результатов сверки направляется в уполномоченный орган кастодианом.
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 31.01.2011 № 10 (вводится в действие по истечении 14 календарных дней со дня его гос.рег-ции в МЮ РК).
33. Кастодиан осуществляет в порядке, установленном внутренними документами кастодиана, достоверный и актуальный (в день возникновения оснований для изменения данных учета) учет путем ведения журналов учета:

30. Кастодианның есеп жүргізу жүйесінің деректерін номиналды ұстаушы ретінде клиенттер шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті және инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың деректерімен салыстырып тексеру мынадай мәліметтерді қамтитын салыстырып тексеру актісін жасау жолымен жүзеге асырылады:
1) салыстырып тексеру актісі жасалған күн, салыстырып тексеру жүзеге асырылатын кезең;
2) салыстырып тексеру актісі жасалған күнге кастодианның есеп жүргізу жүйесінде ашылған шоттардағы (қосалқы шоттардағы) активтердің қалдығы туралы ақпарат;
3) салыстырып тексеру жүзеге асырылатын кезең ішінде кастодианның есеп жүргізу жүйесінде ашылған шоттар (қосалқы шоттар) бойынша, оның ішінде салыстырып тексеру күнінде шетелдік номиналды ұстаушыда болған активтер бойынша активтер қозғалысы туралы ақпарат.
Салыстырып тексеру актісі екі данада жасалады, оған салыстырып тексеруді жүзеге асыратын тараптардың өкілдері қол қояды және олардың мөрлерімен расталады.
31. Кастодианның есепке алу жүйесінің деректерін шетелдік номиналды ұстаушының деректерімен салыстырып тексеру ақпарат берудің және SWIFT - хабарламалармен алмасу арқылы төлемдер жасаудың халықаралық банкаралық жүйесі не шетелдік кастодианмен жасасқан шартта көзделген байланыстың басқа да құралдары арқылы жүзеге асырылады және кастодианның клиенттеріне тиесілі және шетелдік номиналды ұстаушының шоттарындағы қаржы құралдарын салыстырып тексеру жүргізілген күндегі қалдықтарды кастодианның ішкі есеп жүргізу жүйесінің деректерімен салыстырып тексеру болып табылады.
Салыстырып тексеру жүргізілген құжаттар, оның ішінде SWIFT - хабарламалар салыстырып тексеру жүргізілген күннен бастап бес жыл ішінде сақталуы тиіс.
32. Егер осы Ереженің 27-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын салыстырып тексерудің нәтижелері бойынша алшақтықтар болған жағдайда, салыстырып тексеруді жүзеге асыратын тараптар оларды жою шараларын қабылдайды және сәйкессіздік анықталған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде бұл туралы уәкілетті органды хабардар етеді.
Осы Ереженің 31-тармағына сәйкес салыстырып тексеруді жүргізу кезінде кастодиан салыстырып тексеру нәтижелерінің сәйкессіздігі туралы хабарламаны уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. 32-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011.01.31 № 10 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. Кастодиан кастодианның ішкі құжаттарында белгіленген тәртіпте:

1) предусмотренных пунктом 20 Правил регистрации профессиональными участниками рынка ценных бумаг, оказывающими услуги номинального держания, сделок с ценными бумагами, оформления и выдачи ими выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг и раскрытия информации номинальным держателем, утвержденных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года № 61 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4138);
2) операций по лицевым счетам накопительных пенсионных фондов и инвестиционных фондов, отклоненных (неисполненных) кастодианом по причине их несоответствия законодательству Республики Казахстан и (или) инвестиционным декларациям данных накопительных пенсионных фондов и инвестиционных фондов;
3) уведомлений, направленных уполномоченному органу о переданных кастодиану приказах (поручениях) организаций, осуществляющих инвестиционное управление активами инвестиционных фондов или пенсионными активами, несоответствующих законодательству Республики Казахстан.
34. Порядок составления и представления отчетов кастодианом о результатах кастодиальной деятельности осуществляется в соответствии постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июня 2004 года № 155 "Об утверждении Правил представления отчетов кастодианом" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 2941).
Глава 5. Порядок передачи активов клиентов новому кастодиану
35. Передача активов инвестиционного фонда и специальной
финансовой компании кастодиана новому кастодиану осуществляется
уполномоченными представителями действующего и нового кастодиана после заключения с клиентом договора по кастодиальному обслуживанию с новым кастодианом.
36. Для осуществления передачи активов клиентов, указанных в пункте 35 настоящих Правил, новому кастодиану составляются:
1) перечень передаваемых активов;
2) перечень передаваемых документов;
3) акт приема-передачи активов.
В перечень передаваемых активов клиентов, включаются все активы клиентов, находящиеся на кастодиальном обслуживании.
37. В перечень передаваемых документов клиентов, указанных в пункте 35 настоящих Правил, включаются:
1) копии выписок, с лицевого счета, открытого клиенту в системе внутреннего учета кастодиана и субсчета, открытого в системе учета центрального депозитария на дату передачи активов;

1) Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 ақпандағы N 61 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4138 тіркелген) қаулысымен бекітілген Номиналды ұстау қызметін көрсететін бағалы қағаздар рыногы кәсіби қатысушыларының бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу, бағалы қағаздар ұстаушысының жеке шотынан үзінді көшірмені ресімдеу мен беру және номиналды ұстаушының ақпаратты ашу ережесінің 20-тармағында көзделген;
2) кастодиан жинақтаушы зейнетақы қорларының және инвестициялық қорлардың жеке шоттары бойынша операцияларының Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) осы жинақтаушы зейнетақы қорлары мен инвестициялық қорлардың инвестициялық декларацияларына сәйкес келмеуі себебінен қабыл алмаған (орындамаған) операцияларын;
3) инвестициялық қорлардың активтерін немесе зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың кастодианға берген, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмейтін бұйрықтары (тапсырмалары) туралы уәкілетті органға жіберілген хабарламаларды есепке алу журналдарын жүргізу арқылы шынайы және актуалды есеп жүргізуді (есепке алу деректерін өзгертуге негіздемелер туындаған күні) жүзеге асырады.
34. Кастодианның кастодиандық қызмет нәтижелері туралы есептерді жасау және ұсыну тәртібі Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Кастодианның есеп беру ережесін бекіту туралы" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 155 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2941 тіркелген) қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
5-тарау. Клиенттердің активтерін жаңа кастодианға беру тәртібі
35. Жұмыс істеп тұрған және жаңа кастодианның уәкілетті өкілдері инвестициялық қордың және кастодианның арнайы қаржы компаниясының активтерін жаңа кастодианға беруді клиент жаңа кастодианмен кастодиандық қызмет көрсету жөніндегі шартты жасасқаннан кейін жүзеге асырады.
36. Осы Ереженің 35-тармағында көрсетілген клиенттердің активтерін жаңа кастодианға беруді жүзеге асыру үшін жаңа кастодианға мыналар:
1) берілетін активтер тізбесі;
2) берілетін құжаттар тізбесі;
3) активтерді қабылдау-тапсыру актісі жасалады.
Клиенттердің берілетін активтерінің тізбесіне клиенттердің кастодиандық қызмет көрсететін барлық активтері кіргізіледі.
37. Осы Ереженің 35-тармағында көрсетілген клиенттердің берілетін құжаттарының тізбесіне:
1) активтерді беру күнінде кастодианның ішкі есеп жүргізу жүйесінде клиентке ашылған есеп шоттан және орталық депозитарийдің есеп жүргізу жүйесінде ашылған қосалқы шоттан алынған үзінді көшірмелерінің көшірмелері;

2) копии актов сверок между кастодианом и клиентом на дату передачи активов, а также документы, на основании которых проводилась сверка.
38. При осуществлении передачи активов клиентов, указанных в пункте 35 настоящих Правил, новому кастодиану составляется акт приема-передачи активов, который, в том числе, содержит информацию:
1) дату составления акта приема-передачи;
2) дату заключения клиентом договора с новым кастодианом;
3) сведения о клиенте, чьи активы передаются;
4) сведения о движении и об остатке денег, ценных бумаг и иных активов на счетах, открытых в системе учета кастодиана на дату составления акта приема-передачи активов;
5) перечень документов, подлежащих передаче новому кастодиану;
6) реквизиты сторон;
7) иные сведения по усмотрению сторон.
39. Акт приема-передачи активов специальной финансовой компании новому кастодиану помимо информации, указанной в пункте 37 настоящих Правил, содержит информацию:
1) о вкладах в банках второго уровня с указанием наименования банков-депонентов, сумм вкладов, дат заключения и номеров договора банковского вклада, сроков вкладов, ставок вознаграждения;
2) о покупной и текущей стоимости финансовых инструментов;
3) о сумме начисленного и полученного инвестиционного дохода по каждому финансовому инструменту;
4) о сумме комиссионных вознаграждений;
5) об оригиналах передаваемых документов, относящихся к деятельности по учету сделок с облигациями, в том числе выплате вознаграждения по ним;
6) иные сведения, относящиеся к деятельности по кастодиальному обслуживанию.
40. Акт приема-передачи активов клиента составляется на дату расторжения кастодиального договора в трех экземплярах по одному экземпляру для кастодиана, нового кастодиана и клиента либо его уполномоченного представителя, подписывается первыми руководителями и главными бухгалтерами кастодиана и нового кастодиана и заверяется оттисками их печатей.
При передаче активов инвестиционного фонда и специальной финансовой компании составляется дополнительный экземпляр акта для представления в уполномоченный орган.
41. Акт приема-передачи активов специальной финансовой компании составляется на дату расторжения кастодиального договора в пяти экземплярах по одному экземпляру для специальной финансовой компании, управляющего агента, кастодиана, нового кастодиана, уполномоченного органа, подписывается первыми руководителями и главными бухгалтерами специальной финансовой компании, кастодиана и нового кастодиана и заверяется оттисками печатей специальной финансовой компании, кастодиана и нового кастодиана.

2) активтерді беру күні кастодиан мен клиент арасында жасалған салыстырып тексеру актілерінің көшірмелері, сондай-ақ салыстырып тексеру жүргізілген құжаттар кіргізіледі.
38. Осы Ереженің 35-тармағында көрсетілген клиенттердің активтерін жаңа кастодианға беруді жүзеге асыру кезінде активтерді қабылдау-тапсыру актісі жасалады, онда мынадай ақпарат қамтылады:
1) қабылдау-тапсыру актісі жасалған күн;
2) клиенттің жаңа кастодианмен шарт жасасқан күні;
3) активтері берілетін клиент туралы мәліметтер;
4) қабылдау-тапсыру актісі жасалған күнгі кастодианның есеп жүргізу жүйесінде ашылған шоттардағы ақшаның, бағалы қағаздар мен өзге де активтердің қозғалысы және қалдығы туралы мәліметтер;
5) жаңа кастодианға берілуі тиіс құжаттар тізбесі;
6) тараптардың деректемелері;
7) тараптардың келісуі бойынша өзге де мәліметтер.
39. Арнайы қаржы компаниясының активтерін жаңа кастодианғақабылдау-тапсыру актісінде осы Ереженің 37-тармағында көрсетілген ақпараттан бөлек мынадай ақпарат қамтылады:
1) депонент-банктердің атауын, салымдар сомаларын, банктік салым шартының жасалған күні мен нөмірлерін, салымдар мерзімдерін, сыйақы ставкаларын көрсете отырып, екінші деңгейдегі банктердегі салымдар туралы;
2) қаржы құралдарының сатып алу және ағымдағы құны туралы;
3) әрбір қаржы құралы бойынша есептелген және алынған инвестициялық кірістің сомасы туралы;
4) комиссиялық сыйақылар сомасы туралы;
5) облигациялармен жасалған мәмілелерді есепке алу, оның ішінде олар бойынша сыйақы төлеу жөніндегі қызметке қатысты берілетін құжаттардың түпнұсқалары туралы;
6) кастодиандық қызмет көрсету жөніндегі қызметке қатысты өзге де мәліметтер.
40. Клиент активтерін қабылдау-тапсыру актісі кастодиандық шарт бұзылған күні кастодиан, жаңа кастодиан және клиент не оның уәкілетті өкілі үшін бір-бір данадан үш данада жасалады да, кастодианның және жаңа кастодианның бірінші басшылары мен бас бухгалтерлері қол қояды және олардың мөр бедерімен расталады.
Инвестициялық қордың және арнайы қаржы компаниясының активтерін беру кезінде уәкілетті органға ұсыну үшін актінің қосымша данасыжасалады.
41. Арнайы қаржы компаниясының активтерін қабылдау-тапсыру актісі кастодиандық шарт бұзылған күні арнайы қаржы компаниясы, басқарушы агент, кастодиан, жаңа кастодиан, уәкілетті орган үшін бір-бір данадан бес данада жасалады да, арнайы қаржы компаниясының, кастодианның және жаңа кастодианның бірінші басшылары мен бас бухгалтерлері қол қояды және арнайы қаржы компаниясының, кастодианның және жаңа кастодианның мөр бедерімен расталады.

42. Экземпляры акта приема-передачи активов инвестиционного фонда и специальной финансовой компании представляются уполномоченному органу кастодианом, принимающим активы, в течение трех рабочих дней со дня его подписания.
43. Кастодиан не отвечает по обязательствам своих клиентов и не несет ответственности за принимаемые клиентами инвестиционные решения.
44. Убытки, причиненные кастодианом вследствие неисполнения или ненадлежащего исполнения условий кастодиального договора, подлежат возмещению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Порядок действий кастодиана по выбору
новой организации, осуществляющей инвестиционное управление
активами паевого инвестиционного фонда (далее - управляющая
компания), а также по прекращению существования паевого
инвестиционного фонда в случае приостановления действия или
лишения лицензии управляющей компании на осуществление
деятельности по управлению инвестиционным портфелем
45. Кастодиан, в случае лишения лицензии управляющей компании на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем, осуществляющей управление активами:
1) открытого или интервального паевого инвестиционного фонда - выбирает новую управляющую компанию либо осуществляет прекращение существования открытого или интервального паевого инвестиционного фонда;
2) закрытого паевого инвестиционного фонда - обеспечивает созыв общего собрания держателей паев закрытого паевого инвестиционного фонда на условиях и в порядке, установленных правилами данного фонда, либо осуществляет прекращение существования закрытого паевого инвестиционного фонда.
46. Кастодиан в течение пяти рабочих дней с даты получения уведомления уполномоченного органа о лишении лицензии управляющей компании открытого или интервального паевого инвестиционного фонда публикует в средствах массовой информации либо направляет всем управляющим компаниям, имеющим лицензии уполномоченного органа на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем, предложение о принятии заявок на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем данного открытого или интервального паевого инвестиционного фонда (далее - заявка) с указанием:
1) наименования открытого или интервального паевого инвестиционного фонда;
2) наименования управляющей компании, которой ранее осуществлялось инвестиционное управление активами открытого или интервального паевого инвестиционного фонда;
3) срока, в течение которого кастодианом принимаются заявки.
47. Кастодиан по требованию управляющей компании, направившей заявку кастодиану и соответствующей требованиям пункта 50 настоящих Правил, представляет ей сведения о структуре инвестиционного портфеля открытого или интервального паевого инвестиционного фонда, управляющая компания которых лишена лицензии.

42. Активтерді қабылдайтын кастодиан инвестициялық қордың және арнайы қаржы компаниясының активтерін қабылдау-тапсыру актісінің даналарын оған қол қойған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға ұсынады.
43. Кастодиан өз клиенттерінің міндеттемелері бойынша жауапты болмайды және клиенттер қабылдайтын инвестициялық шешімдер үшін жауапкершілік атқармайды.
44. Кастодианның кастодиандық шарттың талаптарын орындамауы немесе тиісінше орындамауы салдарынан келтірген шығындары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте өтелуі тиіс.
6-тарау. Инвестициялық пай қорының активтерін инвестициялық
басқаруды жүзеге асыратын ұйымның (бұдан әрі – басқарушы
компания) инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге
асыруға берілген лицензиясының қолданылуы тоқтатыла тұрған
немесе лицензиясынан айырылған жағдайда жаңа басқарушы
компанияны таңдау бойынша, сондай-ақ инвестициялық пай қорының
жұмысын тоқтату бойынша кастодиан қолданатын іс-әрекеттер
тәртібі
45. Кастодиан:
1) ашық немесе аралық инвестициялық пай қорының активтерін басқаруды жүзеге асыратын басқарушы компания инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиясынан айырылған жағдайда, жаңа басқарушы компанияны таңдайды не ашық немесе аралық инвестициялық пай қорының жұмысын тоқтатады;
2) жабық инвестициялық пай қорының активтерін басқаруды жүзеге асыратын басқарушы компания лицензиясынан айырылса, жабық инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылардың жалпы жиналысын осы қордың ережелерімен белгіленген талаптарда және тәртіпте шақыруды қамтамасыз етеді не жабық инвестициялық пай қорының жұмысын тоқтатады.
46. Кастодиан уәкілетті органның ашық немесе аралық инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясының лицензиядан айырылғаны туралы хабарламасын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мыналар:
1) ашық немесе аралық инвестициялық пай қорының атауы;
2) ертеректе ашық немесе аралық инвестициялық пай қорының активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырған басқарушы компанияның атауы;
3) кастодианның өтінімдерді қабылдайтын мерзімі көрсетіле отырып, осы ашық немесе аралық инвестициялық пай қорының инвестициялық портфелін басқару қызметін жүзеге асыруға берілетін өтінімдерді (бұдан әрі - өтінім) қабылдау туралы ұсынысын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды не инвестициялық портфельді басқару қызметін жүзеге асыруға берілген уәкілетті органның лицензиясы бар барлық басқарушы компанияларға жібереді.
47. Кастодиан кастодианға өтінім жіберген және осы Ереженің 50-тармағының талаптарына сәйкес келетін басқарушы компанияның талап етуі бойынша оған басқарушы компаниясы лицензиясынан айырылған ашық немесе аралық инвестициялық пай қорының инвестициялық портфелінің құрылымы туралы мәліметтерді береді.

48. Решение о выборе новой управляющей компании принимается Правлением кастодиана из числа управляющих компаний:
1) направивших заявку кастодиану в срок, установленный подпунктом 3) пункта 46 настоящих Правил;
2) соблюдающих на дату направления заявки пруденциальные нормативы, установленные уполномоченным органом;
3) не имеющих действующих на дату направления заявки санкций в виде приостановления действия лицензий, выданных уполномоченным органом.
49. Кастодиан в течение десяти рабочих дней с даты вступления в силу изменений в правила паевого инвестиционного фонда, касающихся назначения новой управляющей компании, осуществляет передачу управляющей компании активов паевого инвестиционного фонда в соответствии с актом приема-передачи, содержащим:
1) дату составления акта приема-передачи;
2) сведения о паевом инвестиционном фонде, чьи активы передаются;
3) сведения о движении и об остатках денег, ценных бумаг и иных активов на счетах, открытых на дату составления акта приема-передачи активов в системе учета кастодиана;
4) перечень оригиналов документов, подлежащих передаче новой управляющей компании, а в случае отсутствия оригиналов документов их копий;
5) реквизиты сторон;
6) иные сведения по усмотрению сторон.
50. Акт приема-передачи активов паевого инвестиционного фонда составляется в двух экземплярах по одному экземпляру для кастодиана и новой управляющей компании, подписывается первыми руководителями и главными бухгалтерами кастодиана и управляющей компанией и заверяется оттисками их печатей.
Копия акта приема-передачи активов паевого инвестиционного фонда направляется кастодианом в уполномоченный орган не позднее трех календарных дней со дня подписания его сторонами.
51. Кастодиан при наступлении оснований для прекращения деятельности паевого инвестиционного фонда, указанных в подпунктах 5) и 6) пункта 1 статьи 33 Закона об инвестиционных фондах, осуществляет следующие действия:
1) в течение трех рабочих дней с даты наступления основания для прекращения существования паевого инвестиционного фонда в порядке и на условиях, определенных правилами фонда, доводит до сведения держателей паев, уполномоченного органа, организаций, обеспечивающих существование паевого инвестиционного фонда, кредиторов фонда и сторон в неисполненных сделках с активами паевого инвестиционного фонда сообщение о прекращении существования паевого инвестиционного фонда, об условиях и порядке проведения данной процедуры;
2) в течение трех рабочих дней направляет регистратору требование о прекращении регистрации сделок по лицевым счетам в системе реестров держателей паев данного фонда с указанием даты прекращения регистрации сделок;

48. Кастодиан Басқармасы:
1) кастодианға осы Ереженің 46-тармағының 3) тармақшасында белгіленген мерзімде өтінім жіберген;
2) өтінім жіберген күнге уәкілетті орган белгілеген пруденциалдық нормативтерді сақтайтын;
3) өтінім жіберген күнге уәкілетті орган берген лицензиясының қолданылуын тоқтата тұру түрінде қолданыстағы санкциялары жоқ болған басқарушы компаниялардың қатарынан жаңа басқарушы компанияны таңдау туралы шешімін қабылдайды.
49. Кастодиан жаңа басқарушы компанияны тағайындауға қатысты инвестициялық пай қорының ережесіне енгізілетін өзгерістердің күшіне енген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде инвестициялық пай қорының активтерін басқарушы компанияға мыналар:
1) қабылдау-тапсыру актісі жасалған күн;
2) активтері берілетін инвестициялық пай қоры туралы мәліметтер;
3) қабылдау-тапсыру актісі жасалған күнгі кастодианның есеп жүргізу жүйесінде ашылған шоттардағы ақшаның, бағалы қағаздар мен өзге де активтердің қозғалысы және қалдығы туралы мәліметтер;
4) жаңа басқарушы компанияға берілуі тиіс құжаттар түпнұсқаларының, ал құжаттардың түпнұсқалары болмаған жағдайда олардың көшірмелерінің тізбесі;
5) тараптардың деректемелері;
6) тараптардың қалауы бойынша өзге де мәліметтер қамтылған қабылдау-тапсыру актісіне сәйкес тапсыруды жүзеге асырады.
50. Инвестициялық пай қорының активтерін қабылдау-тапсыру актісі кастодиан мен жаңа басқарушы компания үшін бір-бір данадан екі данада жасалады да, кастодианның және басқарушы компанияның бірінші басшылары мен бас бухгалтерлері қол қояды және олардың мөр бедерімен расталады.
Кастодиан инвестициялық пай қорының активтерін қабылдау-тапсыру актісінің көшірмесіне тараптар қол қойған күннен бастап үш күнтізбелік күннен кешіктірмей оны уәкілетті органға жібереді.
51. Кастодиан инвестициялық пай қорының қызметін тоқтатуға Инвестициялық қорлар туралы Заңның 33-бабының 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген негіздемелер туындаған кезде мынадай іс-әрекеттерді жүзеге асырады:
1) инвестициялық пай қорының қызметін тоқтататын негіздемелер туындаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қордың ережелерімен айқындалған тәртіпте және талаптарда пай ұстаушыларға, уәкілетті органға, инвестициялық пай қорының қызметін қамтамасыз ететін ұйымдарға, қордың кредиторларына және инвестициялық пай қорының активтерімен жасалынатын орындалмаған мәмілелердің тараптарына инвестициялық пай қорының жұмысының тоқтағаны туралы, аталған рәсімді өткізудің талаптары мен тәртібі туралы хабарды мәлімет үшін жеткізеді;
2) үш жұмыс күні ішінде тіркеушіге мәмілелердің тіркелуін тоқтату күнін көрсете отырып, аталған қор пайларын ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде жеке шоттар бойынша мәмілелердің тіркелуін тоқтату туралы талапты жібереді;

3) принимает меры по выявлению кредиторов, требования которых удовлетворяются за счет активов фонда;
4) обеспечивает получение тех активов паевого инвестиционного фонда, которые были оплачены, но не поставлены (не зарегистрированы как собственность фонда) в период его функционирования и реализацию активов фонда;
5) по окончании срока предъявления требований кредиторов, которые удовлетворяются за счет активов паевого инвестиционного фонда, и до начала расчетов с указанными кредиторами кастодиан фонда составляет и направляет в уполномоченный орган сведения о составе и стоимости активов паевого инвестиционного фонда, о предъявленных кредиторами требованиях, об оплаченных, но непоставленных активах фонда, а также отчет о результатах рассмотрения указанных сведений и дальнейших действиях;
6) осуществляет расчеты с кредиторами паевого инвестиционного фонда;
7) оплачивает расходы, связанные с прекращением существования фонда;
8) распределяет оставшиеся деньги между держателями паев в соответствии с требованиями Закона об инвестиционных фондах и правилами фонда.
52. Для осуществления действий, указанных в Главе 6 настоящих Правил, кастодиан запрашивает и получает от:
1) организации, осуществляющей деятельность по ведению системы реестров держателей паев паевого инвестиционного фонда, прекращение существования которого производится кастодианом, сведения о паях данного паевого инвестиционного фонда, держателях паев данного паевого инвестиционного фонда, их реквизитах и количестве принадлежащих им паев;
2) управляющей компании паевого инвестиционного фонда, прекращение существования которого производится кастодианом, информацию о кредиторах и дебиторах, а также о суммах кредиторской и дебиторской задолженностей, в том числе, возникших в рамках открытия операций "репо".

3) талаптары қор активтерінің есебінен қанағаттандырылатын кредиторларды анықтау шараларын қабылдайды;
4) инвестициялық пай қорының ақысы төленген, бірақ оның қызмет етуі кезеңінде орналастырылмаған (қордың меншігі ретінде тіркелмеген) активтерін алуды және қор активтерін сатуды қамтамасыз етеді;
5) инвестициялық пай қоры активтерінің есебінен қанағаттандырылатын кредиторлардың талаптары қойылған мерзім аяқталғаннан кейін және көрсетілген кредиторлармен есеп айырысу басталғанға дейін қордың кастодианы уәкілетті органға инвестициялық пай қоры активтерінің құрамы мен құны туралы, кредиторлар қойған талаптар туралы, қордың ақысы төленген, бірақ орналастырылмаған активтері туралы мәліметті, сондай-ақ аталған мәліметтерді қарастыру нәтижелері мен бұдан былайғы іс-әрекеттер туралы есеп беруді жібереді;
6) инвестициялық пай қорының кредиторларымен есеп айырысады;
7) қор жұмысының тоқтатылуына байланысты шығыстардың ақысын төлейді;
8) қалған ақшаны пай ұстаушылар арасында Инвестициялық қорлар туралы Заңның талаптарына және қор ережелеріне сәйкес бөліп береді.
52. Кастодиан осы Ереженің 6-тарауында көрсетілген іс-әрекеттерді жүзеге асыру үшін:
1) қызметінің тоқтатылуы кастодиан арқылы жүргізілетін инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылар тізілімдерінің жүйелерін жүргізу қызметін жүзеге асыратын ұйымнан осы инвестициялық пай қорының пайлары, осы инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылар, олардың деректемелері мен оларға тиесілі пайлардың саны туралы мәліметтерді сұратады;
2) қызметінің тоқтатылуы кастодиан арқылы жүргізілетін инвестициялық пай қорының басқарушы компаниясынан кредиторлар және дебиторлар, сондай-ақ кредиторлық және дебиторлық берешек, оның ішінде "репо" операцияларын ашу аясында туындаған кредиторлық және дебиторлық берешек сомалары туралы ақпаратты сұратады.

53. При осуществлении действий, указанных в подпункте 4) пункта 51 настоящих Правил, кастодиан заключает сделки, по реализации активов паевого инвестиционного фонда.
Приложение 1
к Правилам осуществления
кастодиальной деятельности
на рынке ценных бумаг
Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 31.01.2011 № 10 (вводится в действие по истечении 14 календарных дней со дня его гос.рег-ции в МЮ РК).
Сведения
о движении денег по инвестиционному счету
_______________________________________________
(наименование накопительного пенсионного фонда)
за период с "___"_________ по "___" _________ 20__ г.
Статьи денежных потоков
Сумма
1.
Остаток денег на начало отчетного периода
2.
Поступило денег всего, в том числе:
2.1.
пенсионные взносы
2.2.
пенсионные накопления из других фондов
2.3.
пеня
2.4.
фактически полученный инвестиционный доход
2.5.
невыясненные (ошибочно поступившие) суммы
2.6.
возврат сумм со счета пенсионных выплат
2.7.
сумма возврата банковских вкладов
2.8.
суммы от реализации ценных бумаг, включая суммы
от погашения ценных бумаг
2.9.
прочие суммы
3.
Инвестировано денег всего, в том числе в:
3.1.
ценные бумаги
3.2.
вклады в банках второго уровня
4.
Выплаты всего, в том числе:
4.1.
пенсионные выплаты по возрасту
4.2.
наследникам
4.3.
в связи с выездом за пределы Республики Казахстан
4.4.
возврат ошибочно зачисленных сумм
4.5.
отчисления комиссионных вознаграждений
4.6.
приобретение иностранной валюты
4.7.
прочие
5.
Остаток денег на конец отчетного периода
Дополнительные сведения
Начисленный инвестиционный доход
Комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода
Комиссионные вознаграждения от пенсионных активов
Первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее)
______________________________________ _________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный
бухгалтер ______________________________________ _________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _______________________ _________ _______________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" ________ 20__ года
Место для печати
Приложение 2
к Правилам осуществления
кастодиальной деятельности
на рынке ценных бумаг
Сноска. Правила дополнены приложением 2 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 31.01.2011 № 10 (вводится в действие по истечении 14 календарных дней со дня его гос.рег-ции в МЮ РК).
Отчет о структуре пенсионных активов
_______________________________________________
(наименование накопительного пенсионного фонда)
Поряд-
ковый
номер
Наи-
мено-
вание
эми-
тен-
та
Вид
цен-
ной
бу-
маги
Нацио-
наль-
ный
иден-
тифи-
ка-
цион-
ный
номер
Номи-
наль-
ная
стои-
мость
(тенге)
Коли-
чество
(штук)
Срок
пога-
шения
(дата
пога-
ше-
ния)
Стои-
мость
приоб-
рете-
ния
одной
ценной
бумаги
(тенге)
Сово-
куп-
ная
сумма,
вкла-
дывае-
мая в
ценные
бумаги
Итого
% от
сово-
купной
вели-
чины
разме-
щенных
пенси-
онных
активов
Итого по государственным
ценным бумагам
Итого по ценным бумагам
Первый руководитель (на период его отсутствия - лицо, его замещающее)
______________________________________ _________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный
бухгалтер _____________________________________ _________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: _______________________ _________ _______________
(должность, фамилия и имя) (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "___" ________ 20__ года
Место для печати
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
от 5 августа 2009 года № 191
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу

53. Осы Ереженің 51-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген іс-әрекеттерді жүзеге асыру кезінде кастодиан инвестициялық пай қорының активтерін сату бойынша мәмілелер жасайды.
Бағалы қағаздар нарығында
кастодиандық қызметті
жүзеге асыру ережесіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011.01.31 № 10 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20__ж. "___" ______ бастап "___" ________ дейінгі кезең бойынша _______________________________________________________________
(жинақтаушы зейнетақы қорының атауы)
инвестициялық шоты бойынша ақша қозғалысы туралы мәліметі
Ақша ағындарының баптары
Сомасы
1.
Есепті кезеңнің басындағы ақша қалдығы
2.
Түскен ақшалар барлығы, оның ішінде:
2.1.
зейнетақы жарналары
2.2.
басқа қорлардан келіп түскен жинақталған зейнетақы қаражаты
2.3.
өсімпұл
2.4.
нақты алынған инвестициялық кіріс
2.5.
анықталмаған (жаңылысып түскен) сомалар
2.6.
зейнетақы төлемдері шотынан қайтарылған сомалар
2.7.
қайтарылған банктік салымдар сомасы
2.8.
бағалы қағаздарды өтеуден түскен сомаларды қоса алғандағы, бағалы қағаздарды сатудан түскен сомалар
2.9.
басқа сомалар
3.
Барлығы инвестицияланған ақша, оның ішінде:
3.1.
бағалы қағаздар
3.2.
екінші деңгейдегі банктердегі салымдар
4.
Барлығы төлемдер, оның ішінде:
4.1.
жасына қарай зейнетақы төлемдері
4.2.
мұрагерлерге
4.3.
Қазақстан Республикасынан тыс аумақтарға шығуына байланысты
4.4
жаңылыс есепке алынған сомаларды қайтару
4.5.
комиссиялық сыйақылар аударымдары
4.6.
шетел валютасын сатып алу
4.7.
өзгелер
5.
Есепті кезеңнің аяғындағы ақша қалдығы
Қосымша мәліметтер
Есептелген инвестициялық кіріс
Инвестициялық кірістен түскен комиссиялық сыйақылар
Зейнетақы активтерінен түскен комиссиялық сыйақылар
Бірінші басшы (ол болмаған кезде – оның орнындағы адам)
_______________________________________________ ____________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас
бухгалтер _______________________________________ __________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: _________________________ ________ ________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы "___" ______________
Мөрдің орны
Бағалы қағаздар нарығында
кастодиандық қызметті
жүзеге асыру ережесіне
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2011.01.31 № 10 (мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
_______________________________________________
(жинақтаушы зейнетақы қорының атауы)
зейнетақы активтерінің құрылымы туралы есебі
Реттік нөмірі
Эмитенттің атауы
Бағалы қағаздың түрі
Ұлттық сәйкестендіру нөмірі
Номиналды құны (теңге)
Саны (данасы)
Өтеу мерзімі (өтеу күні)
Бір бағалы қағаздың сатып алу құны (теңге)
Бағалы қағазға салынатын жиынтық сомасы
Орналастырылған зейнетақы активтерінің жиынтық шамасынан % жиынтығы
Мемлекеттік бағалы қағаздар
бойынша жиынтығы
Бағалы қағаздар бойынша жиынтығы
Бірінші басшы (ол болмаған кезде–оның орнындағы адам)
___________________________________________________ ___________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Бас
бухгалтер _________________________________________ ___________
(тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) (қолы)
Орындаушы: ________________________ _______ __________________
(лауазымы, тегі және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20_____ жылғы "_____" __________
Мөрдің орны
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2009 жылғы
5 тамыздағы N 191 қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылатын нормативтік
құқықтық актілердің тізбесі

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 142 "Об утверждении Правил осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2342).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года № 299 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 142 "Об утверждении Правил осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3239, опубликованное в 2005 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, № 9-13, ст. 44).
3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года № 77 "О внесении дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 142 "Об утверждении Правил осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3604, опубликованное 9 сентября 2005 года в газете "Юридическая газета", № 165-166 (899-900)).
4. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 апреля 2006 года № 98 "О внесении дополнений и изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 142 "Об утверждении Правил осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4228).
5. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 октября 2008 года № 172 "О внесении изменения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года № 142 "Об утверждении Правил осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5395).

1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 142 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2342 тіркелген).
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 142 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2004 жылғы 25 қазандағы N 299 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3239 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде 2005 жылы N 9-13, 44-құжатында жарияланған).
3. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 142 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы N 77 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3604 тіркелген, "Заң газеті" газетінде 2005 жылғы 9 қыркүйекте, N 165-166 (899-900) жарияланған).
4. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 142 қаулысына толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 15 сәуірдегі N 98 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4228 тіркелген).
5. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кастодиандық қызметті жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 142 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" 2008 жылғы 29 қазандағы N 172 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5395 тіркелген).