Об установлении целевых групп лиц, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам, а также правил и периодичности проведения данных осмотров
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 685. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 ноября 2009 года № 5918. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-264/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 15.12.2020 № ҚР ДСМ-264/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.12.2017 № 995 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 7.
В соответствии с пунктом 7 статьи 155 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.12.2017 № 995 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Установить:
1) Целевые группы лиц, подлежащие профилактическим медицинским осмотрам согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила и периодичность проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 25.12.2017 № 995 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту стратегии и развития здравоохранения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Айдарханов А.Т.) обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Возложить на республиканские организации здравоохранения проведение методического руководства и анализа профилактических медицинских осмотров отдельных целевых групп населения согласно приложению к настоящему приказу.
4. Департаменту административно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Бисмильдин Ф.Б.) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке его опубликование в средствах массовой информации.
5. Признать утратившими силу следующие акты:

Профилактикалық медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидалары мен кезеңділігін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 10 қарашадағы N 685 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 26 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5918 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-264/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.12.2020 № ҚР ДСМ-264/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.12.2017 № 995 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексі 155-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.12.2017 № 995 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес профилактикалық медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың нысаналы топтары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес халықтың нысаналы топтарын профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді өткізудің қағидалары мен кезеңділігі белгіленсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.12.2017 № 995 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Стратегия және денсаулық сақтау саласын дамыту департаменті (Айдарханов А.Т.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық тексеріп-қарауды жүргізудің әдістемелік нұсқауы мен талдауын жүргізу осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес республикалық денсаулық сақтау ұйымдарына жүктелсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік-құқықтық жұмыс департаменті (Ф.Б. Бисмильдин) осы бұйрық заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Мынадай актілердің:

приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения от 27 декабря 2000 года № 853 "О профилактике заболеваний и динамическом медицинском наблюдении за отдельными категориями больных" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 1372, опубликованный в "Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан", 2001 г., № 15, ст. 366);
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 ноября 2002 года № 999 "О внесении дополнения в приказ Председателя Агентства Республике Казахстан по делам здравоохранения от 27 декабря 2000 года № 853 "О профилактике заболеваний и динамическом медицинском наблюдении за отдельными категориями больных" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2055, опубликованный в "Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан", 2003 г., № 2, ст. 768).
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Вощенкову Т.А.
7. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Б. Садыков
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2009 года № 685
Целевые группы лиц, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам
Сноска. Приказ дополнен приложением 1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 25.12.2017 № 995 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 03.10.2019 № ҚР ДСМ-133 (вводится в действие с 01.01.2020); с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Целевая группа
Вид профилактического медицинского осмотра
1
Дети в возрасте до 18 лет
На раннее выявление заболеваний
2.
Мужчины и женщины в возрасте 30-70 лет, проходящие профилактический медицинский осмотр на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета, глаукомы, онкопатологии
На раннее выявление поведенческих факторов риска
3
Женщины в возрасте 30-70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с злокачественными новообразованиями шейки матки
На раннее выявление рака шейки матки
4
Мужчины и женщины в возрасте 40-70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с артериальной гипертонией, ишемической болезнью сердца и сахарным диабетом
На раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца и сахарного диабета.
5
Мужчины и женщины в возрасте 40-70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с глаукомой
На раннее выявление глаукомы
6
Женщины в возрасте 40-70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с злокачественными новообразованиями молочной железы
На раннее выявление рака молочной железы
7

"Аурудың алдын алу және науқастардың жекелеген санаттарын ұдайы медициналық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2000 жылғы 27 желтоқсандағы N 853 бұйрығының (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1372 тіркелген, "Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде" 2001 ж., N 15, 366-құжат жарияланған);
"Жекелеген санаттардағы науқастар ауруларының алдын алу және динамикалық медициналық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау ісі жөніндегі агенттігі төрағасының 2000 жылғы 27 желтоқсандағы N 853 бұйрығына толықтыру енгізу туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2055 тіркелген, "Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде" 2003 ж., N 2, 768-құжат жарияланған) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2002 жылғы 7 қарашадағы N 999 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Т.А. Вощенковаға жүктелсін.
7. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы Б. Садықов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 10 қарашадағы
№ 685 бұйрығына
1-қосымша
Профилактикалық медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың нысаналы топтары
Ескерту. Бұйрық 1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.12.2017 № 995 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.10.2019 № ҚР ДСМ-133 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
р/с №
Нысаналы топ
Профилактикалық медициналық қарап тексеру түрі
1
18 жасқа дейінгі балалар
Ауруды ерте айқындауға
2
30-70 жастағы артериялық гипертония, жүректің ишемиялық ауруы, қант диабеті, глаукома, онкологиялық патология бойынша профилактикалық медициналық қарап-тексерулерден өтетін әйелдер мен ерлер
Мінез-құлық қауіп факторларын ерте анықтауға
3
Жатыр мойнының қатерлі ісіктерімен динамикалық бақылауда тұрмайтын 30-70 жастағы әйелдер
Жатыр мойны обырын ерте анықтауға арналған
4
Артериялық гипертониямен, жүректің ишемиялық ауруымен және қант диабетімен динамикалық бақылауда тұрмайтын 40-70 жастағы ерлер мен әйелдер
Артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруын және қант диабетін ерте анықтауға арналған профилактикалық медициналық қарап-тексеру
5
Глаукомамен динамикалық бақылауда тұрмайтын 40-70 жастағы ерлер мен әйелдер
Глаукоманы ерте анықтауға
6
Сүт безінің қатерлі ісігімен динамикалық бақылауда тұрмайтын 40-70 жастағы әйелдер
Сүт безінің обырын ерте анықтауға
7

Мужчины и женщины в возрасте 50-70 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с доброкачественными и злокачественными новообразованиями толстой кишки
На раннее выявление колоректального рака
8
Группы риска:
1) медицинские работники:
- организаций службы крови, проводящие инвазивные процедуры, участвующие в переработке крови; занимающиеся гемодиализом;
- хирургического, стоматологического, гинекологического, акушерского, гематологического профилей, также проводящие инвазивные методы диагностики и лечения;
- клинических, иммунологических, вирусологических, бактериологических, паразитологических лабораторий;
2) лица, поступающие на плановые и экстренные оперативные вмешательства;
3) пациенты центров и отделений гемодиализа, гематологии, онкологии, трансплантации, сердечно-сосудистой и легочной хирургии;
4) пациенты, получающие гемотрансфузии, трансплантацию и пересадку органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов;
5) беременные женщины;
6) лица, употребляющие инъекционные наркотики, мужчины, практикующие секс с мужчинами, работники секса
на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2009 года № 685
Правила и периодичность проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения
Сноска. Правила в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 03.10.2019 № ҚР ДСМ-133 (вводится в действие с 01.01.2020).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и периодичность проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения (далее – Правила) определяют порядок и периодичность проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения.
2. Термины и определения, используемые в настоящем приказе:
1) Терминологическая система Бетесда – стандартизации результата цитологического исследования;
2) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
3) Медицинская информационная система (далее – МИС) — информационная система, обеспечивающая ведение бизнес-процессов медицинских организаций в электронном формате;
4) шкала оценки суммарного сердечно-сосудистого риска – шкала оценки риска смертельного сердечно-сосудистого заболевания ближайших 10 лет (далее – шкала SCORE);
5) индекс Кетле – показатель оценки гармоничности физического развития организма, соотношение массы тела к росту;
6) классификация системы анализа и протоколирования результатов лучевых исследований молочной железы - стандартизация описаний маммографических исследований (далее - классификация BI-RADS);

Жуан ішектің қатерсіз және қатерлі ісігімен динамикалық бақылауда тұрмайтын 50-70 жастағы ерлер мен әйелдер
Колоректалдық обырды ерте анықтауға
8
Қауіп топтары:
1) медицина қызметкерлері:
- қанды өңдеуге қатысатын инвазивті ем-шараларды жүргізетін, гемодиализбен айналысатын қан қызметі ұйымдары;
-хирургиялық, стоматологиялық, гинекологиялық, акушерлік, гематологиялық бейіндер, сондай-ақ диагностика мен емдеудің инвазивті әдістерін жүргізетін;
-клиникалық, иммунологиялық, вирусологиялық, бактериологиялық, паразитологиялық зертханалар;
2) жоспарлы және шұғыл операциялық араласуларға түсетін адамдар;
3) гемодиализ, гематология, онкология, транспланттау, жүрек-тамыр және өкпе хирургиясы орталықтары мен бөлімшелерінің пациенттері;
4) гемотрансфузия, ағзаларды (ағзалардың бөліктерін), тіндерді, жыныстық, феталдық, дің жасушаларын және биологиялық материалдарды транспланттау және ауыстырып қондыруды алатын пациенттер;
5) Жүкті әйелдер;
6) Инъекциялық есірткіні қолданатын адамдар, ерлермен жыныстық қатынас жасайтын ерлер, секс қызметкерлері
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2009 жылғы 10 қарашадағы
№ 685 бұйрығына
2-қосымша
Халықтың нысаналы топтарын профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді өткізу қағидалары мен кезеңділігі
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.10.2019 № ҚР ДСМ-133 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықтың нысаналы топтарын профилактикалық медициналық қарап-тексеруді өткізу қағидалары мен кезеңділігі (бұдан әрі – Қағидалар) халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексеруді өткізу тәртібін және кезеңділігін айқындайды.
2. Осы бұйрықта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) Бетесда терминологиялық жүйесі – цитологиялық зерттеу нәтижесін стандарттау;
2) динамикалық байқау - пациенттің денсаулығының жай-күйін жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқаудың нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
3) Медициналық ақпараттық жүйе (бұдан әрі – МАЖ) — медициналық ұйымдардың бизнес-процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе ;
4) жүрек-қантамырының жалпы қаупін бағалау шкаласы – жақын 10 жылда жүрек-қантамыр ауруларының өлім қаупін бағалау шкаласы (бұдан әрі – SCORE шкаласы);
5) Кетле индексі – ағзаның дене дамуының үйлесімділігін бағалау көрсеткіші, дененің салмағының бойдың ұзындығына қатынасы;
6) сүт безін сәулелік зерттеудің нәтижелер талдау және хаттамалау жүйесінің жіктеуі – маммографиялық зерттеулерді стандарттау (бұдан әрі - ВI-RADS жіктеуі);

3. Перечень исследований для целевых групп детей в возрасте до 18 лет и взрослого населения подлежащих профилактическим медицинским осмотрам, с разделением по пакетам гарантированного объема медицинской помощи (далее – ГОБМП) и обязательного социального медицинского страхования (далее-ОСМС), проводится согласно приложениям 1, 2 к настоящим Правилам субъектами здравоохранения, имеющими лицензию на данный вид деятельности в соответствии со статьей 28 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях".
4. Местные органы государственного управления здравоохранением областей, города республиканского значения и столицы обеспечивают:
1) ежегодное проведение профилактических медицинских осмотров целевых групп населения согласно настоящим Правилам;
2) внесение данных о прохождении профилактических медицинских осмотров в МИС;
3) мониторинг и анализ проведения профилактических медицинских осмотров.
5. Профилактические медицинские осмотры с последующим динамическим наблюдением (далее – ДН) и оздоровлением осуществляют организации ПМСП:
1) для городского населения – организации ПМСП независимо от форм собственности;
2) для сельского населения – медицинские пункты, фельдшерско-акушерские пункты, врачебные амбулатории, районные поликлиники, с использованием передвижных медицинских комплексов на базе специального автотранспорта и железнодорожного транспорта (поезд).
6. Организации ПМСП:
1) формируют целевые группы лиц, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам, из числа прикрепленного к медицинской организации населения;
2) обеспечивают преемственность с профильными медицинскими организациями для проведения данных осмотров;
3) информируют население о необходимости прохождения профилактических медицинских осмотров;
4) вносят данные о прохождении профилактических медицинских осмотров в МИС;
5) проводят ежемесячный анализ проведенных профилактических медицинских осмотров.
7. Профилактическим медицинским осмотрам не подлежат лица, находящиеся на ДН, по профилю заболевания которого проводится профилактический медицинский осмотр.
8. Дополнительные диагностические исследования и осмотры профильных специалистов проводятся по показаниям.
9. Средний медицинский персонал организации ПМСП или ответственное лицо организации ПМСП по результатам проведенного профилактического медицинского осмотра сверяет список пациентов целевой группы, приглашенных на обследование, прошедших профилактический осмотр и направленных на дообследование. Направление вводится в МИС и передается посредством информационного взаимодействия.

3. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін (бұдан әрі – ТМККК) және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі-МӘМС) пакеттері бойынша бөле отырып, профилактикалық медициналық қарап-қарап-тексеруге жататын 18 жасқа дейінгі балалардың және ересек халықтың нысаналы топтары үшін зерттеулер тізбесі жүргізіледі, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабына сәйкес осы қызметтің түріне лицензиясы бар денсаулық сақтау субъектілер осы Қағидаларға 1, 2-қосымшаларға сәйкес жүргізеді.
4. Облыстардың, республикалық маңызы бар қала мен астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары:
1) осы Қағидаларға сәйкес халықтың нысаналы топтарына жыл сайын профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жүргізуді;
2) МАЖ профилактикалық медициналық қарап-тексеруден өткені туралы деректерді енгізу;
3) профилактикалық медициналық қарап-тексеру жүргізудің мониторингі және талдау.
5. Профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді динамикалық бақылаумен (бұдан әрі – ДБ) және сауықтырумен МСАК ұйымдары жүзеге асырады:
1) қала халқы үшін –меншік нысанына қарамастан МСАК ұйымдары;
2) ауыл халқы үшін – медициналық пункттер, фельдшерлік-акушериялық пункттер, дәрігерлік амбулаториялар, арнайы автокөлік пен темір жол көлігі базасындағы жылжымалы медициналық кешендерді (пойыз) пайдаланумен аудандық емханалар.
6. МСАК ұйымдары:
1) медициналық ұйымға тіркелген халық санынан профилактикалық медициналық қарап-қарап-тексеруге жататын адамдардың нысаналы тобын қалыптастырады;
2) осы қарап-тексерулер жүргізу үшін бейінді медициналық ұйымдармен сабақтастықты қамтамасыз етеді;
3) халықты профилактикалық медициналық қарап-тексерулерден өту қажеттілігі туралы ақпараттандырады;
4) МАЖ профилактикалық медициналық қарап-тексеруден өткені туралы деректерді енгізеді;
5) өткізілетін профилактикалық медициналық қарап-тексерулерге ай сайын талдау жүргізеді;
7. Осы профилактикалық қарап-тексерулер өткізілетін ауруларының бейіні бойынша ДБ тұрған адамдар профилактикалық медициналық қарап-тексерулерге жатпайды.
8. Қосымша диагностикалық зерттеулер мен бейінді мамандардың қарап-тексерулері көрсетілімдер бойынша жүргізіледі.
9. МСАК ұйымының орта медициналық персоналы немесе МСАК ұйымының жауапты адамы жүргізілген профилактикалық медициналық қарап-тексеру нәтижелері бойынша профилактикалық қарап-тексеруден өткен және толық қарап-тексеруге жіберілген нысаналы топтағы пациенттердің зерттеп-қарауға шақырылғандардың тізімін салыстырады. Жолдама МАЖ енгізіледі және ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы беріледі.

Глава 2. Порядок проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения
Параграф 1. Порядок проведения профилактических медицинских осмотров детей в возрасте до 18 лет
10. Профилактические медицинские осмотры детей дошкольного возраста, посещающих дошкольные учреждения, школьников, учащихся и студентов средне-специальных и высших учебных заведений до 18 лет проводятся специалистами территориальной организации ПМСП с выездом на территории организаций образования.
11. Профилактические медицинские осмотры детей дошкольного возраста, не посещающих дошкольные учреждения, проводятся в организации ПМСП по месту прикрепления.
12. Проведение профилактических медицинских осмотров детей до 18 лет включает в себя подготовительный этап, профилактический медицинский осмотр и заключительный этап.
13. Подготовительный этап состоит из формирования целевых групп детей до 18 лет и информационного сопровождения. Подготовительный этап осуществляется средним медицинским персоналом организации ПМСП: медицинского пункта, фельдшерско-акушерского пункта, врачебной амбулатории, районной, городской поликлиники, средним медицинским персоналом организации образования (при его наличии), в том числе дошкольного учреждения, и включает в себя:
ежегодное формирование и составление списка целевых групп, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам в предстоящем году, до 15 ноября календарного года с последующей ежемесячной коррекцией целевых групп;
оповещение родителей детей целевых групп и их законных представителей о необходимости и условиях прохождения профилактических медицинских осмотров;
организацию медицинским работником организации образования (при его наличии), в том числе дошкольного учреждения и организации ПМСП выезда специалистов территориальной организации ПМСП на территории организаций образования (при его наличии), в том числе дошкольных учреждений для проведения профилактического медицинского осмотра детей дошкольного возраста (посещающие детские дошкольные учреждения), школьников, учащихся и студентов средне-специальных и высших учебных заведений в возрасте до 18 лет.
14. Профилактический медицинский осмотр предусматривает осмотр специалистами и заполнение данных о прохождении профилактического медицинского осмотра в МИС.
15. Профилактический медицинский осмотр включает в себя доврачебный, педиатрический и специализированный этапы.
Доврачебный этап проводится средним медицинским персоналом медицинского пункта, фельдшерско-акушерского пункта, врачебной амбулатории, районной, городской поликлиники, средним медицинским персоналом организации образования (при его наличии), в том числе дошкольных организаций, и включает в себя:

2-тарау. Халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексеруді өткізу тәртібі
1-параграф. 18 жасқа дейінгі балаларға профилактикалық медициналық қарап-тексеруді өткізу тәртібі
10. Мектепке дейінгі мекемелерге баратын жастағы балаларды, мектеп оқушыларын, орта-арнайы және жоғары оқу орындарының 18 жасқа дейінгі оқушылары мен студенттерін профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді аумақтық МСАК ұйымдарының мамандары білім беру ұйымдарының аумағына шыға отырып жүргізеді.
11. Мектепке дейінгі мекемелерге бармайтын мектепке дейінгі жастағы балаларды профилактикалық медициналық қарап-тексерулер бекітілген жері бойынша МСАК ұйымдарында жүргізіледі.
12. 18 жасқа дейінгі балаларды профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жүргізу дайындық сатысын, скрининг және қорытынды сатыны қамтиды.
13. Дайындық сатысы 18 жасқа дейінгі нысаналы топтарды қалыптастыру және ақпараттық сүйемелдеуден тұрады. Дайындық сатысын МСАК ұйымының: медициналық пункттің, фельдшерлік-акушериялық пункттің, дәрігерлік амбулаторияның, аудандық, қалалық емхананың, орта медицина қызметкері, білім беру ұйымдарының (болған жағдайда), оның ішінде мектепке дейінгі мекеменің орта медицина қызметі жүзеге асырады және мыналарды қамтиды:
күнтізбелік жылдың 15 қарашасына дейін алда тұрған профилактикалық медициналық қарап-қарап-тексеруге жататын нысаналы топтың жыл сайынғы тізімін, ары қарай ай сайын түзетумен қалыптастыру және құру;
нысаналы топтағы балалардың ата-аналарын және олардың заңды өкілдерін профилактикалық медициналық қарап-тексерулерден өтудің қажеттілігі және шарттары туралы хабардар ету;
білім беру ұйымының, оның ішінде мектепке дейінгі мекеменің (бар болса) және МСАК ұйымының медицина қызметкерінің мектеп жасына дейінгі жастағы (мектепке дейінгі мекемелерге баратын) балаларды, мектеп білім оқушылары, орта-арнайы және жоғары оқу орындарының 18 жасқа дейінгі оқушылары мен студенттерін профилактикалық медициналық қарап-тексерулер өткізу үшін аумақтық МСАК ұйымдары мамандарының білім беру ұйымының (болған жағдайда), оның ішінде мектепке дейінгі мекемелердің аумағына шығуын ұйымдастыруы.
14. Профилактикалық медициналық қарап-тексеру мамандардың қарап-тексеруін және профилактикалық медициналық қарап-тексеруден өткені туралы деректерді МАЖ толтыруды көздейді.
15. Профилактикалық медициналық қарап-тексеру дәрігерге дейінгі, педиатриялық және мамандандырылған кезеңдерді қамтиды.
Дәрігерге дейінгі кезеңді медициналық пункттің, фельдшерлік-акушерлік пункттің, дәрігерлік амбулаторияның, аудандық, қалалық емхананың, білім беру ұйымының (болған жағдайлықда), мектепке дейінгі ұйымдардың орта медицина персоналы жүргізеді және мыналарды қамтиды:

1) определение роста и массы тела;
2) измерение объема головы и грудной клетки у детей раннего возраста (до 3 лет);
3) оценку физического и психосоциального развития;
4) измерение артериального давления (у детей 7 лет и старше);
5) проведение плантографии и ее оценку (у детей 5 лет и старше);
6) определение остроты зрения;
7) исследование остроты слуха. У детей 3 лет и старше исследование проводится с помощью шепотной речи на оба уха поочередно, в тихом помещении на расстоянии не менее 5 метров между средним медицинским работником и ребенком.
8) проведение электрокардиографического исследования (12 отведений) у детей в возрасте 14 и 17 лет с целью исключения патологий со стороны сердечно-сосудистой системы.
Педиатрический этап проводится врачом педиатром, терапевтом (для детей в возрасте от 15 до 17 лет) или ВОП и включает в себя: оценку состояния здоровья ребенка, психофизического, полового развития, выявление признаков жестокого обращения с учетом данных доврачебного обследования. В ходе этапа проводятся:
1) осмотр кожных покровов и волосистой части головы;
2) осмотр видимых слизистых оболочек: конъюнктивы глаз, полости рта, зева. Обращается внимание на состояние зубов, прикус, высоту стояния твердого неба, величину и вид небных миндалин, голосовую функцию (звучность голоса);
3) осмотр и пальпация области щитовидной железы;
4) пальпация периферических лимфоузлов: подчелюстных, паховых, подмышечных;
5) исследование органов кровообращения (осмотр, аускультация сердца), определение частоты, наполнения, ритма пульса. При аускультации отмечают звучность и чистоту тонов. В случаях выявления сердечных шумов проводят исследования в различных положениях (стоя, лежа) и функциональные пробы с дозированной физической нагрузкой;
6) исследование органов дыхания (аускультация легких);
7) исследование органов пищеварения (пальпация органов брюшной полости, области правого подреберья, печени, эпигастральной области, селезенки, правой и левой подвздошной областей, надлобковой области). Обращается внимание на состояние слизистых, обложенность языка, десен, верхнего неба, зубов. Выявляются симптомы хронической интоксикации (бледность кожных покровов, орбитальные тени);
8) детям в возрасте от трех до четырех месяцев, по показаниям проводят ультразвуковое исследование тазобедренных суставов с целью раннего выявления дисплазии тазобедренных суставов и врожденного вывиха бедра;
9) осмотр половых органов. При осмотре девочек старше 10 лет особое внимание уделяют гинекологическому анамнезу, жалобам, нарушению менструальной функции;

1) бойы мен дене салмағын анықтау;
2) ерте шақтағы балалардың (3 жасқа дейінгі) басы және кеудесінің көлемін өлшеу;
3) жеке және психоәлеуметтік дамуды бағалау;
4) артериялық қысымды өлшеу (7 және одан үлкен жастағы балалардың);
5) плантография жүргізу және оны бағалау (5 және одан үлкен жастағы балалардың);
6) көру өткірлігін анықтау;
7) есту жітілігін анықтау. Тыныш үй-жайда орта медицина қызметкері мен баланың арасы кемінде 5 метр болатындай қашықтықта 3 және одан үлкен жастағы балалардың екі құлағына кезек-кезек сыбырлап сөйлеу арқылы зерттеу;
8) жүрек-қантамыр жүйесі тарапынан патологияларды болдырмау мақсатында 14 және 17 жастағы балаларда электрокардиографиялық зерттеу жүргізу (12 бұрылу).
Педиатриялық сатыны педиатр, терапевт дәрігер (15-17 жас аралығындағы балаларға) немесе ЖПД жүргізеді және дәрігерге дейінгі зерттеп-қараудың деректерін есепке ала отырып, баланың денсаулық жағдайын, психофизикалық, жыныстық дамуын бағалауды, қатал қарау белгілерін анықтауды қамтиды. Осы саты барысында мыналар жүргізіледі:
1) тері жабындарын және бастың шашты бөлігін қарап-тексеру;
2) көзге көрінетін сілемейлі қабықтарды қарап-тексеру: көз, ауыз қуысы, мұрын конъюнктивиттерін қарап-тексеру. Тістің, тістүйіс жағдайына, қатты таңдай жағдайының биіктігіне, таңдай бадамшаларының көлемі мен түрлеріне, дыбыс функциясына (дауыстың дыбысталуын) көңіл аудару;
3) қалқанша бездерінің аумағын саусақпен қарап-тексеру.
4) перифериялық: жақасты, шап, қолтықасты лимфа түйіндерді саусақпен қарап-тексеру;
5) қанайналым ағзаларын зерттеу (жүректі қарап-тексеру, аускультация), пульстің жиілігін, толуын, ырғағын анықтау. Аускультация кезінде дыбыстың дауыстылығы мен жиілігі анықталады. Жүрек шуылы анықталған жағдайда әртүрлі қалыпта (тұру, жату) зерттеулер және мөлшерленген дене жүктемесімен функциялық сынамалар жүргізіледі;
6) тыныс алу ағзаларын зерттеу (өкпе аускультациясы);
7) асқорыту ағзаларын зерттеу (ішперде қуысы ағзаларын, оң қабырға асты аумағын, бауырды, эпигастралдық аумақты, көкбауырды, оң және сол мықын аумағын, қасаға үстілік аумақты саусақпен қарап-тексеру). Сілемейдің жағдайына, тілдің, иектің, үстіңгі таңдайдың, тістердің өңезденуіне көңіл аударылады. Созылмалы уыттану симптомдары анықталады (тері жабындарының бозғылттануы, орбиталдық көлеңкелер);
8) үш-төрт айлық аралығындағы балаларға көрсетілімдер бойынша сан-жамбас буындарының дисплазиясын және жамбастың туа болған шығуын ерте анықтау мақсатында сан-жамбас буындарын ультрадыбыстық зерттеу жүргізіледі;
9) жыныс ағзаларын қарап-тексеру. 10 жастан асқан қыздарды қарап-тексеру кезінде гинекологиялық анамнезге, шағымдарына, етеккір функциясының бұзылуына аса көңіл аударылады;

10) оценка нервно-психического развития (далее – НПР) с рождения до 17 лет включительно с определением варианта группы развития: 1 – нормальный уровень НПР; 2 – незначительные отклонения в НПР; 3 – выраженные отклонения в НПР.
У детей до 3 лет оценка НПР проводится в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 сентября 2010 года № 704 "Об утверждении Правил организации скрининга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6490).
В 4-6 лет оцениваются мышление и речь, моторное развитие, внимание и память, социальные контакты.
В 7-8 лет: психомоторная сфера и поведение, интеллектуальное развитие, эмоционально-вегетативная сфера.
В 9-10 лет дополнительно оценивается сформированность абстрактно-логических операций, логических суждений.
В 11-17 лет определяются: эмоционально-вегетативная сфера, сомато-вегетативные проявления, вегето-диэнцефальные проявления;
11) оценка полового развития методом пубертограмм, выдается заключение (норма, опережение, отставание);
12) выявление признаков жестокого обращения путем выявления нехарактерных для данного возраста травм и их последствий, признаков побоев (линейные кровоподтеки после ударов палкой или прутом, кровоподтеки в виде петли после ударов ремнем, веревкой, следы связывания, стягивания веревкой или ремнем, следы прижиганий сигаретой, кровоизлияния в сетчатку глаз, субдуральные гематомы);
При выявлении патологических изменений направляет на дополнительное обследование к профильному специалисту.
Специализированный этап проводится врачами профильных специальностей и включает в себя осмотр с заполнением результатов в МИС:
1) хирург-ортопед или травматолог у детей раннего возраста обращает внимание на наличие расширения пупочного, паховых колец, грыжевых выпячиваний в области белой линии живота, крипторхизма, выпадения прямой кишки, деформацию конечностей, грудной клетки. У детей дошкольного и школьного возраста определяется наличие деформации позвоночника, нарушений осанки, функций крупных и мелких суставов. Проводится осмотр состояния сводов стоп, оценка плантограммы, оценка походки. У мальчиков определяется опущение яичек;
2) уролог или хирург исключает патологию мочеполовой системы;
3) отоларинголог проводит переднюю риноскопию и проверку дыхательной функции носа, заднюю риноскопию, фарингоскопию, пальпацию шейных лимфоузлов (подчелюстных, передних и задних шейных, заушных), отоскопию, исследование слуха;
4) невролог проводит общий осмотр (определение наличия дермографических черт, сосудистого рисунка), исследование состояния черепно-мозговых нервов, двигательных функций; сухожильных, периостальных, кожных рефлексов; оценку вегетативной регуляции. Дети в возрасте 14 и 17 лет проходят дополнительно электроэнцефалографическое исследование для исключения патологий со стороны центральной нервной системы;

10) туғаннан 17 жасты қоса алғанда даму тобы нұсқасын анықтай отырып, нервтік-психикалық дамуы (бұдан әрі – НПД): 1 - НПД қалыпты деңгейі; 2 - НПД-ғы сәл ауытқулар; 3 - НПР айлықтартай ауытқулар.
3 жасқа дейінгі балалардың НПД бағалау "Скрининг ұйымдастыру ережесін бекіту туралу" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 9 қыркүйектегі № 704 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6490 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
4-6 жаста ойлау және сөйлеу, қимылдық даму, назар мен ес, әлеуметтік байланыстар бағаланады;
7-8 жаста: психоқимылдық сала мен мінез-құлық, интеллектуалдық даму, эмоциялық-вегетативтік сала;
9-10 жаста абстрактілік-логикалық операциялардың қалыптасуын, логикалық ойлаулары қосымша бағалады;
11-17 жаста мыналар: эмоциялық-вегетативтік сала, соматикалық-вегетативтік құбылыстар, вегетативтік-диэнцефалиялық құбылыстар анықталады;
11) пубертограммалар әдісімен жыныстық дамуын бағалау, қорытынды (норма, озу, қалып қою) беріледі;
12) осы жасқа тән емес жарақаттар мен оның салдарын анықтау арқылы озбырлық белгілерін, ұру белгілерін (таяқпен немесе шыбықпен ұрғаннан кейінгі сызық қанталаулар, белбеумен, жіппен, ұрғаннан кейін ілгек түріндегі қанталаулар, жіппен немесе белбеумен байлау, тарту іздері, темекімен күйдіру іздері, көз торшасына қан құйылу, субдуралдық қан ұюлар).
Патологиялық өзгерістер анықталған кезде бейінді маманға қосымша қарап-тексеруге жібереді.
Мамандандырылған кезең бейінді мамандықтағы дәрігерлермен жүргізіледі және МАЖ-да нәтижелерді толтыра отырып қарап-тексеруді қамтиды:
1) хирург-ортопед немесе травматолог ерте шақтағы балаларда кіндік, шап сақиналарының кеңеюіне, ішінің ақ сызығының бұлтиған жарығына, крипторхизмге, тік ішектің түсуіне, аяқ-қолының, кеудесінің қисаюына назар аударады. Мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балалардың омыртқаларының қисаюын, отырысының, ірі және ұсақ буындары функцияларының бұзылуын анықтайды. Табан күмбезінің жағдайын қарап-тексеруді, плантограмманы бағалауды, жүрісін бағалауды жүргізеді. Ұлдардың аталық бездерінің төмен түсуін анықтайды;
2) уролог немесе хирург несепжыныс жүйесінің патологиясының жоқ екендігін анықтайды;
3) отоларинголог мұрынның алдыңғы риноскопиясын жүргізеді және тыныс алу функциясын тексереді, артқы риноскопиясын, фарингоскопиясын, мойын (жақасты, алдыңғы және артқы мойын, құлақарты) түйіндерін саусақпен қарап-тексеруді, отоскопияны, естуді зерттеуді жүргізеді;
4) невролог жалпы қарап-тексеру жүргізеді (дермографиялық сипаттарының, буын суреттерінің және басқалардың болуын анықтау), бассүйек-ми нервтерінің, қимыл-қозғалыс функцияларының жағдайын; сіңірлік, периосттық, тері рефлекстерін зерттеу; вегетативтік реттеуді бағалау. 14 және 17 жастағы балалар орталық нерв жүйесі тарапынан патологияларды болдырмау үшін қосымша электроэнцефалографиялық зерттеуден өтеді;

5) стоматолог проводит комплексное обследование ребенка с оценкой состояния прикуса, пародонта, индексов гигиены, интенсивности поражения зубов кариесом (КПУ - сумма кариозных пломбированных и удаленных зубов у одного ребенка), степени активности кариеса, гингивита, (РМА - папиллярно-маргинально-альвеолярный индекс для оценки воспалительного процесса десен), плана диспансеризации, реабилитации и профилактики;
6) офтальмолог проводит определение остроты зрения, внешний осмотр органа зрения; осмотр с боковым освещением и в проходящем свете, офтальмоскопию. Дети в возрасте 14 и 17 лет проходят дополнительно измерение глазного давления, офтальмоскопию;
7) эндокринолог проводит осмотр для исключения гинекомастии, задержки или преждевременного полового развития, задержки роста, ожирения, увеличения щитовидной железы, сахарного диабета, крипторхизма.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. По окончании профилактического медицинского осмотра врачом педиатром, врачом терапевтом (для детей в возрасте от 15 до 17 лет) или ВОП, с учетом заключения профильных специалистов и лабораторно-диагностических исследований, проводится комплексная оценка состояния здоровья детей с определением следующих "групп здоровья":
1 группа – здоровые дети;
2 группа – здоровые дети, имеющие функциональные отклонения, а также сниженную сопротивляемость к острым и хроническим заболеваниям, с наличием факторов риска;
3 группа – дети, больные хроническими заболеваниями в состоянии компенсации, с сохраненными функциональными возможностями организма;
4 группа – дети с хроническими заболеваниями в состоянии субкомпенсации, со сниженными функциональными возможностями;
5 группа – дети с хроническими заболеваниями в состоянии декомпенсации, со значительно сниженными функциональными возможностями организма.
17. Дети, относящиеся к 2, 3, 4, 5 группам здоровья, подлежат ДН и оздоровлению у специалистов ПМСП или специалистов соответствующего профиля.
18. По завершении профилактического медицинского осмотра врачом педиатром или ВОП проводится комплексная оценка здоровья, оформляются эпикриз и заключение с указанием группы здоровья, оценкой физического и нервно-психического развития. В заключении даются рекомендации по дообследованию, наблюдению, соблюдению санитарно-гигиенических правил, режиму, физическому воспитанию и закаливанию, проведению профилактических прививок, профилактике пограничных состояний и заболеваний, по физкультурной группе (основная или специальная группа).

5) стоматолог тістүйіс, пародонт жағдайын, гигиена, РМА (қызылиектің қабыну үрдісін бағалауға папиллярлық маргинальды альвеолярлық индекс), КПУ (бір баладағы кариозды пломбаланған және жұлынған тістердің саны) индекстерін, тісжегінің белсенділік дәрежесін, диспансерлеу, оңалту және профилактика жоспарын бағалай отырып, баланы кешенді қарап-тексеруді жүргізеді;
6) офтальмолог көру өткірлігін анықтайды, көру органына сырттай қарап-тексеру жүргізеді; бүйірінен жарық түсіре отырып және өткізу жарығында тексеру, офтальмоскопия жүргізу. 14 және 17 жастағы балалар қосымша көз қысымын өлшеуден, офтальмоскопиядан қосымша өтеді;
7) эндокринолог гинекомастияның, жыныстық дамудың кідіруі мен уақытынан бұрын дамуының, бойының кідіруінің, семіруінің, қалқанша безі ұлғаюының, қант диабетінің, крипторхизманың жоқ екендігін анықтау үшін қарап-тексеру жүргізеді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Профилактикалық медициналық қарап-тексеру аяқталғаннан кейін бейінді мамандардың қорытындысы мен зертханалық-диагностикалық зерттеулерді ескере отырып, педиатр дәрігер, терапевт дәрігер немесе ЖПД мынадай "денсаулық тобын" айқындай отырып, балалардың денсаулық жағдайына кешендік бағалау жүргізеді:
1-топ – дені сау балалар;
2-топ – дені сау, бірақ функциялық ауытқулары бар, сондай-ақ жіті және созылмалы ауруларға қарсы тұру қабілеті төмен, қауіп факторы бар балалар;
3-топ – организмінің функциялық мүмкіндіктері сақталған, компенсация жағдайындағы созылмалы аурумен ауыратын балалар;
4-топ - организмінің функциялық мүмкіндіктері төмен, субкомпенсация жағдайындағы созылмалы аурумен ауыратын балалар;
5-топ - организмінің функциялық мүмкіндіктері айтарлықтай төмендеген, декомпенсация жағдайындағы созылмалы аурумен ауыратын балалар.
17. 2, 3, 4, 5 денсаулық топтарына жататын балалар МСАК мамандарының немесе тиісті бейін мамандарының динамикалық байқауы мен сауықтыруына жатады.
18. Педиатр дәрігер немесе ЖПД профилактикалық медициналық қарап-тексеру аяқтағаннан кейін денсаулықты кешенді бағалау жүргізіледі, денсаулық тобын көрсете отырып физикалық және нервтік-психикалық дамуын бағалаумен эпикриз бен қорытындыны ресімдейді. Қорытындыда толық қарап-тексеру, бақылау, санитариялық-гигеналық ережелерді сақтау, режим, дене тәрбиесі және шынықтыру, профилактикалық екпелерді жүргізу, шекті жағдай мен аурулар профилактикасы, дене шынықтыру тобы (негізгі және арнайы топ) бойынша ұсынымдар беріледі.

19. На заключительном этапе врач организации ПМСП или ответственное лицо организации ПМСП вносит результаты осмотра в МИС.
20. Результаты профилактического медицинского осмотра детей доводятся до сведения родителей или их законных представителей.
Параграф 2. Общий порядок проведения профилактических медицинских осмотров для целевых групп взрослого населения
21. Проведение профилактических медицинских осмотров всех целевых групп взрослого населения включает в себя подготовительный этап, этап осмотра и (или) исследования, заключительный этап.
22. Подготовительный этап осуществляется средним медицинским персоналом в организациях ПМСП: медицинский пункт, фельдшерско-акушерский пункт, районная, городская поликлиника включает в себя:
ежегодное формирование и составление списка целевых групп, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам в предстоящем году, до 15 ноября календарного года с последующей ежемесячной коррекцией целевых групп;
оповещение целевых групп взрослого населения о необходимости и условиях прохождения профилактических медицинских осмотров;
приглашение целевой группы населения на профилактический медицинский осмотр;
обеспечение своевременного прохождения профилактического медицинского осмотра целевыми группами населения.
23. Этап осмотра проводится в соответствии с порядком проведения профилактических медицинских осмотров согласно параграфам 3 - 9 настоящих Правил.
24. Заключительный этап профилактических медицинских осмотров включает в себя дообследование и постановку на ДН лиц с выявленной патологией, завершение заполнения данных в МИС. На данном этапе врач организации ПМСП или ответственное лицо организации ПМСП вносит результаты профилактического медицинского осмотра с выделением факторов риска (поведенческих, биологических), заключительного диагноза в МИС, дает рекомендации по дообследованию, наблюдению.
25. По окончании профилактического медицинского осмотра врач организации ПМСП или ответственное лицо организации ПМСП с учетом заключения профильных специалистов и лабораторно-диагностических исследований определяет следующие группы ДН:
1) 1А группа – здоровые без факторов риска: лица, не предъявляющие никаких жалоб и у которых в анамнезе и во время осмотра не выявлены хронические заболевания, факторы риска или нарушения функций отдельных органов и систем;
2) 1Б группа – здоровые с факторами риска: лица с выявленными факторами риска, пограничными состояниями, нуждающиеся в наблюдении и профилактическом вмешательстве (лица, у которых выявлены незначительные отклонения от установленных границ нормы в величинах артериального давления и прочих физиологических характеристик, не влияющие на функциональную деятельность организма);

19. Қорытынды сатыда МСАК ұйымының дәрігері немесе МСАК ұйымының жауапты адамы МАЖ-ға профилактикалық медициналық қарап-тексеру нәтижелерін енгізеді.
20. Балаларды профилактикалық медициналық қарап-тексеру нәтижелерін ата-аналарға немесе олардың заңды өкілдеріне хабарлайды.
2-параграф. Ересектердің нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексеру жүргізудің жалпы тәртібі
21. Ересектердің барлық нысаналы топтарына профилактикалық қарап-тексеруді өткізу дайындық сатысын, қарап-тексеру және (немесе) қорытынды сатыны қамтиды.
22. Дайындық сатысын МСАК ұйымының: медициналық пункттің, фельдшерлік-акушериялық пункттің, аудандық, қалалық емхананың орта медицина персоналы жүзеге асырады және мыналарды қамтиды:
күнтізбелік жылдың 15 қарашасына дейін алдағы жылы профилактикалық медициналық қарап-қарап-тексеруге жататын нысаналы топтың тізімін кейіннен ай сайын түзете отырып жыл сайын қалыптастыру және құру;
ересектердің нысаналы топтарын профилактикалық медициналық қарап-тексеруден өтудің қажеттілігі және шарттары туралы хабардар ету;
халықтың нысаналы топтарын профилактикалық медициналық қарап-қарап-тексеруге шақыру;
халықтың нысаналы топтарының профилактикалық медициналық қарап-тексеруден уақтылы өтуін қамтамасыз ету.
23. Қарап-тексеру кезеңі осы Қағидалардың 3-9-параграфтарына сәйкес профилактикалық медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібіне сәйкес жүргізіледі.
24. Профилактикалық медициналық қарап-тексерудің қорытынды сатысы анықталған патологиясы бар адамдарды толық тексеріп-қарауды және диспансерлік есепке алуды, деректерді МАЖ енгізуді аяқтауды қамтиды. Осы кезеңде МСАК ұйымының дәрігері немесе МСАК ұйымының жауапты адамы профилактикалық медициналық қарап-тексерудің нәтижелерін тәуекел факторларын (мінез-құлықтық, биологиялық), қорытынды диагнозды бөліп ала отырып МАЖ-ға енгізеді, толық тексерілуге, байқауға ұсынымдар береді.
25. Профилактикалық медициналық қарап-тексеру аяқталғаннан кейін МСАК ұйымының дәрігері немесе МСАК ұйымының жауапты адамы бейінді мамандардың қорытындысын және зертханалық-диагностикалық зерттеулерді ескере отырып, мынадай ДБ топтарын анықтайды:
1) 1А тобы - қауіп факторынсыз дені саулар: қандайда бір шағым жасамайтын және анамнезінде және қарап-тексеру кезінде созылмалы ауруы, қауіп факторы немесе жекелеген ағзалары мен жүйелерінің бұзылулары анықталмаған адамдар;
2) 1Б тобы - қауіп факторы бар дені саулар: бақылауды және профилактикалық араласуды қажет ететін, шекті жағдайындағы, қауіп факторлары анықталған (ағзаның функциялық қызметіне әсер етпейтін артериялық қысым өлшемдерінде және басқа да физиологиялық сипаттамаларында белгіленген норма шегінен аздаған ауытқулары анықталған) адамдар;

3) 2 группа – практически здоровые: лица, имеющие в анамнезе острое и хроническое заболевание без обострений в течение последних 2 лет;
4) 3 группа – больные: лица, нуждающиеся в ДН, лечении и оздоровлении.
26. Здоровые (1А, 1Б группы) и практически здоровые (2 группа) лица взрослого населения проходят:
последующий профилактический медицинский осмотр в организации ПМСП согласно периодичности соответствующего профилактического осмотра;
оздоровление в кабинете здорового образа жизни, школе по профилю заболеваний организаций ПМСП и службы здорового образа жизни.
27. Выявленные в ходе осмотров лица с хроническими заболеваниями и (или) перенесшие отдельные острые заболевания, подлежат учету и ДН с последующим проведением комплекса лечебно-профилактических мероприятий, направленных на восстановление, оздоровление и укрепление здоровья.
28. Каждый участник профилактического медицинского осмотра информируется врачом или ответственным лицом организации ПМСП о результатах обследования с выдачей соответствующих рекомендаций.
Параграф 3. Порядок проведения профилактических медицинских осмотров на раннее выявление поведенческих факторов риска
29. На этапе осмотра на раннее выявление поведенческих факторов риска (избыточная масса тела, ожирение, физическая активность, курение, потребление алкоголя в опасных дозах) исследуются все лица целевых групп на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета, глаукомы, онкопатологии.
30. Выявление поведенческих факторов риска проводится средним медицинским персоналом организации ПМСП или ответственным лицом организации ПМСП путем проведения опроса по анкете и внесение данных в МИС.
31. Врач (средний медицинский персонал) организации ПМСП или ответственное лицо организации ПМСП:
проводит профилактическую консультацию и предоставляет подробные рекомендации по изменению поведения;
направляет в профильную школу здоровья.
Параграф 4. Порядок проведения профилактических медицинских осмотров на раннее выявление рака шейки матки
32. При прохождении профилактического медицинского осмотра на раннее выявление рака шейки матки дополнительно на подготовительном этапе средний медицинский персонал организации ПМСП или ответственное лицо организации ПМСП информирует пациентку о требованиях к прохождению профилактических медицинских осмотров: исключить половые сношения, влагалищные манипуляции, включая спринцевание, ванночки, тампоны за сутки до осмотра.
33. Этап осмотра на раннее выявление рака шейки матки включает:

3) 2-топ – іс жүзінде дені саулар: анемнезінде жіті және соңғы 2 жыл бойы қабынусыз келген созылмалы аурулары бар адамдар;
4) 3-топ - науқастар: ДБ, емдеуді қажет ететін адамдар.
26. Дені сау (1А, 1Б топтары) және іс жүзінде дені сау ересектер (2-топ):
тиісті профилактикалық қарап-тексеру кезеңділігіне сәйкес МСАК ұйымында кейінгі профилактикалық медициналық қарап-тексерулерден;
МСАК ұйымы мен салауатты өмір салты қызметінің салауатты өмір салты кабинеттеріне, аурулардың бейіні бойынша мектепте сауықтырудан өтеді.
27. Қарап-тексеру барысында анықталған созылмалы аурулары бар және (немесе) жекелеген жіті ауруларды бастан өткерген адамдар ДБ алынуға және кейіннен сауықтырумен және денсаулығын нығайту мен қалпына келтіруге бағытталған оларға емдік-профилактикалық іс-шаралар кешенін өткізумен есепке алуға және ДБ жатады.
28. Профилактикалық медициналық қарап-тексерудің әрбір қатысушысын МСАК ұйымдарының дәрігері немесе МСАК ұйымының жауапты адамы тиісті ұсынымдар бере отырып, қарап-тексеру нәтижелері туралы хабардар етеді.
3-параграф. Мінез-құлық қауіп фактордарын ерте айқындауға профилактикалық медициналық қарап-тексерулер жүргізу тәртібі
29. Мінез-құлық қауіп факторларын ерте анықтауға қарап-тексеру сатысында (артық дене салмағы, семіздік, физикалық белсенділік, темекі шегу, алкогольді қауіпті дозаларда тұтыну) артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруларын, қант диабетін, глаукоманы, онкопатологияны ерте анықтауға профилактикалық медициналық қарап-тексеруде өткен барлық нысаналы топтағы адамдар зерттеледі.
30. Мінез-құлық қауіп факторларын айқындауды МСАК ұйымының орта медицина персоналы немесе МСАК ұйымының жауапты адамы жүргізеді және сауалнама жүргізуді және деректерді МАЖ-ға енгізуді қамтиды.
31. МСАК ұйымының дәрігері (орта медицина персоналы) немесе МСАК ұйымының жауапты маманы:
профилактикалық консультация жүргізеді және мінез-құлқын өзгерту бойынша толық ұсынымдар ұсынады;
бейінді денсаулық мектебіне жібереді.
4-параграф. Жатыр мойны обырын ерте айқындауға профилактикалық медициналық қарап-тексерулер жүргізу тәртібі
32. Жатыр мойны обырын ерте анықтауға профилактикалық медициналық қарап-тексеруден өту кезінде, дайындық сатысында МСАК ұйымының орта медициналық персоналы немесе МСАК ұйымының жауапты қызметкері нысаналы топтың пациенттерін қарап-тексеруден өтуге қойылатын талаптар туралы қосымша хабардар етеді: қарап-тексеруден бір тәулік бұрын жыныстық қатынасты, бүркуді, ванночкаларды, тампондарды қоса алғанда, қынаптық манипуляцияларды тоқтату.
33. Жатыр мойны обырын ерте анықтауға қарап-тексеру сатысы мыналарды қамтиды:

1) цитологическое исследование мазка из шейки матки с окраской по Папаниколау (Рар-тест), которое проводится традиционным методом или с использованием метода жидкостной цитологии с интерпретацией по Терминологической системе Бетесда, 2001 (далее – ТСБ);
2) углубленную диагностику (кольпоскопию, биопсию, гистологическое исследование) при цитологических заключениях по ТСБ: атипичные клетки плоского эпителия, не позволяющие исключить высокую степень плоскоклеточного интраэпителиального поражения (далее – ASC-H), высокая степень плоскоклеточного интраэпителиального поражения (далее – HSIL), в том числе карцинома in situ (далее – CIS), атипические железистые клетки (далее – AGС), аденокарцинома in situ (далее – AIS), рак.
34. Средний медицинский персонал организации ПМСП или ответственное лицо организации ПМСП направляет в смотровой кабинет организации ПМСП.
35. Забор материала на цитологическое исследование осуществляется в кабинете акушерского приема (смотровой) организации ПМСП.
36. Акушер в кабинете акушерского приема (смотровой) организации ПМСП:
1) осматривает шейку матки в зеркалах;
2) осуществляет взятие мазков на цитологическое исследование (Рар-тест) традиционным методом (одно стекло) или методом жидкостной цитологии (один контейнер);
3) заполняет направление на цитологическое исследование и направляет биоматериал в цитологическую лабораторию. Направление вводится в МИС и передается посредством информационного взаимодействия;
4) осуществляет контроль за получением результатов Рар-теста из цитологической лаборатории;
5) вносит данные в МИС.
Срок получения результатов и информирования пациентов о результатах осмотра не превышает двух недель.
37. Цитологическое исследование проводится в цитологической лаборатории с пропускной способностью не менее 15000 исследований по поводу профилактических медицинских осмотров ежегодно, сотрудники которой (цитопатологи, специалисты лабораторного дела с высшим медико-биологическим и биологическим образованием, цитотехнологи) регулярно проходят специальную подготовку (обучение на кафедре постдипломной подготовки по онкоцитологии).
Регистратор цитологической лаборатории, цитотехнолог:
регистрирует поступившие стекла, контейнеры в журнале цитологических исследований, проводимых в рамках профилактического медицинского осмотра, вносит данные в МИС;
направляет результаты цитологического исследования в организацию ПМСП посредством информационного взаимодействия МИС.
38. Углубленная диагностика (кольпоскопия, биопсия) проводится по показаниям при цитологическом заключении ASC-H, HSIL, CIS, AGС, AIS, рак гинекологом организации ПМСП, КДЦ, прошедшим специальную подготовку (обучение) с внесением результатов исследования в МИС.
Наличие эрозии без подтверждающего цитологического результата не является показанием для кольпоскопии во время профилактического медицинского осмотра.
Гистологическое исследование проводится в лаборатории патоморфологии или патологоанатомического бюро. Морфологическая интерпретация биоптата осуществляется с рекомендациями Всемирной организации здравоохранения.

1) дәстүрлі әдіспен немесе Бетесда терминологиялық жүйесі (бұдан әрі - БТЖ) 2001 бойынша талдаумен сұйықтық цитологиялық әдісін қолдана отырып, жүргізілетін Папаниколау (Рар-тест) бойынша бояумен жатыр мойнынан жағындыларды цитологиялық зерттеу;
2) БТЖ бойынша жоғары деңгейлі жалпақжасушалы эпителийішілік бұзылуды жоққа шығармайтын жалпақ эпителийдің атпиялық жасушалары (бұдан әрі – ASC-H), жалпақ эпителийішілік бұзылудың жоғары деңгейі (бұдан әрі – HSIL), оның ішінде карцинома in situ (бұдан әрі – CIS), атипиялық безді жасушалар (бұдан әрі – AGS), аденокарцинома in situ (бұдан әрі – AIS), обыр цитологиялық қорытындылар кезінде тереңдетілген диагностикалау (кольпоскопия, биопсия, гистологиялық зерттеу).
34. МСАК ұйымының орта медицина персоналы немесе МСАК ұйымының жауапты адамы МСАК ұйымының қарап-тексеру кабинеттеріне жібереді.
35. Цитологиялық тексеріп-қарауға материал алу МСАК ұйымының акушерлік қабылдау (қарап-тексеру) кабинетінде жүзеге асырылады.
36. МСАК ұйымының акушерлік қабылдау (қарап-тексеру) кабинетінің акушері:
1) жатыр мойнын айналармен қарайды;
2) цитологиялық зерттеуге (Рар-тест) дәстүрлі әдіспен (бір шыны) немесе сұйықтық цитологиялық әдісімен (бір контейнер) жағындыларды алуды жүзеге асырады;
3) цитологиялық тексеріп-қарауға жолдаманы толтырады және биоматериалды цитологиялық зертханаға жібереді. Жолдама МАЖ енгізіледі және ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы беріледі;
4) цитологиялық зертханадан Рар-тест нәтижелерін алынуын бақылауды жүзеге асырады;
5) деректерді МАЖ-ға енгізеді;
Нәтижелерді алу мерзімі және қарап-тексеру нәтижелері туралы пациенттерді ақпараттандыру екі аптадан аспауы тиіс.
37. Цитологиялық зерттеу жыл сайын 15000-нан кем емес өткізу қабілеті бар цитологиялық зертханада жүргізіледі, оның қызметкерлері (цитопатологтар, жоғары медициналық-биологиялық және биологиялық білімі бар зертханалық іс мамандары, цитотехнологтар) арнайы дайындықтан (онкоцитология бойынша дипломнан кейінгі дайындық кафедрасында оқытылады) үнемі өтеді.
Цитологиялық зертхананың тіркеушісі, цитотехнолог:
келіп түскен шыныларды, контейнерлерді скрининг бойынша жүргізілетін цитологиялық зерттеулер журналына тіркейді, деректерді МАЖ-ға енгізеді;
цитологиялық зерттеу нәтижелерін МАЖ енгізіледі және ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы МСАК ұйымына жібереді.
38. Тереңдетілген диагностика (кольпоскопия, биопсия) ASC-H, HSIL, CIS, AGS, AIS, қатерлі обыр цитологиялық қорытындысы кезінде МАЖ-ға зерттеу нәтижелерін енгізе отырып арнайы дайындықтан (оқытудан) өткен МСАК ұйымының, КДО-ның гинекологы көрсетілімдер бойынша жүргізеді.
Цитологиялық дәлелдеген нәтижесіз эрозияның болуы профилактикалық медициналық тексеру кезінде кольпоскопия үшін көрсетілім болып табылмайды.
Гистологиялық зерттеу патологоанатомиялық бюро немесе патоморфология зертханасында жүргізіледі. Биоптаттың морфологиялық түсіндіруі Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының ұсынымдарына сәйкес жүзеге асырылады.

39. Врач организации ПМСП или ответственное лицо организации ПМСП при получении результатов Рар-теста по ТСБ:
"Качество мазка неадекватное или недостаточно адекватное, клеточный состав в состоянии лизиса" приглашает пациентку на профилактический медицинский осмотр повторно;
"Нет интраэпителиальных поражений или злокачественности" (норма) рекомендует пациентке проведение последующего цитологического исследования через 4 года;
"Воспалительный процесс или микроорганизмы" направляет на лечение и санацию у врача гинеколога организации ПМСП;
"Другие изменения эпителиальных клеток" (реактивные клеточные изменения, связанные с воспалением, облучение, использование внутриматочных контрацептивных средств, атрофия) рекомендует пациентке проведение последующего цитологического исследования через 4 года;
"Атипия эпителиальных клеток неопределенного значения" (далее - ASC-US), "низкая степень плоскоклеточного интраэпителиального поражения" (далее - LSIL) направляет на лечение к врачу-гинекологу организации ПМСП с проведением цитологического контроля через 6 месяцев. При персистенции или утяжелении рекомендует проведение кольпоскопии с биопсией, при нормальной цитограмме через 6 месяцев – дополнительный Рар-тест через 12 месяцев;
ASC-H, HSIL, CIS, AGС, AIS, рак направляет пациентку на углубленную диагностику к гинекологу организации ПМСП, КДЦ, прошедшему специальную подготовку.
40. При получении гистологических результатов биопсии шейки матки:
при цервикальной интраэпителиальной неоплазии первой, второй и третьей степени (далее – CIN 1, CIN 2, CIN 3) направляет пациентку на дообследование, лечение и ДН у гинеколога организации ПМСП с проведением цитологического контроля через 6 и 12 месяцев;
при CIS, AIS, рак направляет пациентку в ОЦ для лечения и ДН;
все пациентки после лечения CIN 2, CIN 3, CIS, AIS наблюдаются у гинеколога организации ПМСП с проведением контрольных Рар-тестов через 4, 6 и 12 месяцев. По показаниям (положительный Рар-тест в контроле) проводится консультация онкогинеколога ОЦ.
41. Результаты цитологического и гистологического исследования вносятся специалистами в МИС.
Параграф 5. Порядок проведения профилактических медицинских осмотров на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца и сахарного диабета
42. Профилактический медицинский осмотр на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца и сахарного диабета состоит из двух этапов:
1) первый этап проводится средним медицинским персоналом организации ПМСП или ответственным лицом организации ПМСП, предназначен для всей целевой группы и включает в себя:
проведение антропометрических измерений (вес, рост, объем талии), вычисление индекса Кетле;
проведение опроса по анкете;

39. МСАК ұйымының дәрігері немесе МСАК ұйымының жауапты адамы БТЖ бойынша Рар-тестінің нәтижелерін алған кезде:
Жағындының сапасы дұрыс емес немесе барабар жеткіліксіз, жасушалық құрамы лизис күйіндегі барабар болуы пациентті цитологиялық скринингке қайта шақырады;
"Интраэпителиалды зақымданулар немесе қатерлі ісіктер жоқ" (норма) пациентке келесі цитологиялық скринингті 4 жылдан кейін жүргізуді ұсынады;
"Қабыну үдерісі немесе микроорганизмдер" МСАҚ ұйымының дәрігері гинекологта емделу мен тазартуды ұсынады;
"Эпителиалды жасушалардың басқа өзгерістері" (қабынумен байланысты реактивті жасушалық өзгерістер, сәулелендіру, жатырішілік контрацептивті құралдарды пайдалану, атрофия) пациентке цитологиялық зерттеуді 4 жылдан кейін жүргізуді ұсынады;
"Маңызы анықталмаған эпителийлік жасушалардың атипиясы" (бұдан әрі -ASC-US), "жалпақжасушалы эпителийішілік бұзылудың төменгі деңгейі" (бұдан әрі – LSIL) аудандық, МСАҚ ұйымының гинеколог-дәрігерінде келесі цитологиялық бақылауды 6 айдан кейін жүргізумен емделу мен динамикалық бақылауды ұсынады. Персистенция немесе ауырлау кезінде биопсиямен кольпоскопия қалыпты цитограмма кезінде 6 айдан кейін – қосымша Рар-тест 12 айдан жүргізуді кейін ұсынады;
ASCH, HSIL, CIS, AND, AIS, обыр пациентті арнайы дайындықтан өткен МСАК ұйымының, КДО гинекологына тереңдетілген диагностикаға жібереді.
40. Жатыр мойны биопсиясының гистологиялық нәтижелерін алу кезінде:
бірінші, екінші және үшінші дәрежедегі цервикальды интраэпителиалды неоплазия (бұдан әрі-CIN 1, CIN 2, CIN 3) кезінде пациентке 6 және 12 айдан кейін цитологиялық бақылау жүргізе отырып, МСАК ұйымының гинекологында толық тексеру, емдеу және динамикалық бақылау ұсынады;
CIS, AIS кезінде, обыр кезінде пациентті ОО-на емдеу және динамикалық бақылау үшін жібереді;
CIN 2, CIN 3, CIS, AIS емдеуден кейінгі барлық пациенттер 4, 6 және 12 айдан кейін бақылау Рар-тестін өткізе отырып, МСАК ұйымының гинекологында байқалады. Көрсетілімдер бойынша (бақылаудағы оң Рар-тест) ОО онкогинекологының консультациясы жүргізіледі.
41. Цитологиялық және гистологиялық зерттеудің нәтижелері МАЖ-ға енгізіледі.
5-параграф. Артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруларын және қант диабетін ерте айқындауға профилактикалық медициналық қарап-тексерулер жүргізу тәртібі
42. Артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруы мен қант диабетін ерте анықтауға арналған профилактикалық медициналық қарап-тексеру екі сатыдан тұрады:
1) бірінші сатыны МСАК ұйымының орта медицина персоналы немесе МСАК ұйымының жауапты адамы жүргізеді, барлық нысаналы топтарға арналған және мыналарды қамтиды:
антропометриялық өлшеулер жүргізу (салмағы, бойы, белдің көлемі), Кетле индексін есептеу;
сауалнама жүргізу;

двукратное измерение артериального давления (далее – АД) с интервалом в 1-2 минуты в положении сидя. Перед измерением АД больной должен посидеть 3-5 минут;
проведение экспресс-диагностики общего холестерина и глюкозы крови (при отсутствии такового оборудования, биоматериал (кровь) пациента направляется в лабораторию);
ввод данных в МИС.
2) на втором этапе врач ПМСП или ответственное лицо организации ПМСП использует шкалу SCORE для определения сердечно-сосудистого риска и принятия решения о дальнейшем ведении обследуемого лица:
лицам с низким сердечно-сосудистым риском (до 1% по шкале SCORE) рекомендует проведение последующего осмотра через 2 года, дает рекомендации по ведению здорового образа жизни с целью сохранения низкого сердечно-сосудистого риска;
лиц с умеренным сердечно-сосудистым риском (> 1% до < 5% по шкале SCORE) направляет в школу по профилю заболевания (далее - школа здоровья) с целью снижения или стабилизации сердечно-сосудистого риска;
лиц с высоким и очень высоким сердечно-сосудистым риском (> 5% по шкале SCORE) направляет на электрокардиографию. При обнаружении изменений на ЭКГ, уровне холестерина более 5,0 ммоль/л, артериальном давлении выше 140/90 мм.рт.ст., а также при отклонении частоты сердечных сокращений от нормы обследуемый направляется на прием ВОП/участкового терапевта, который по показаниям направляет обследуемого на консультацию кардиолога. При выявлении у пациента болезней системы кровообращения (далее – БСК) ВОП или участковый терапевт ставит обследуемого на ДН, при отсутствии БСК направляет в школу здоровья с целью снижения сердечно-сосудистого риска;
при выявлении повышенного уровня глюкозы крови (более 7,0 ммоль/л) направляет пациента на консультацию участкового терапевта/ВОП по месту жительства. При наличии клинических признаков сахарного диабета, а также при наличии у обследуемого индекса массы тела ≥ 25 кг/м² с одним или несколькими дополнительными факторами риска ВОП или участковый терапевт направляет на дополнительные исследования, по показаниям направляет на консультацию к эндокринологу;
вводит данные в МИС.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Кардиолог, эндокринолог медицинской организации или ВОП/участковый терапевт по месту жительства проводит последующее обследование согласно протоколам диагностики и лечения, по показаниям направляет в специализированные медицинские организации. Результаты обследования вводятся и передаются посредством информационного взаимодействия МИС.

орындыққа отырғызып, интервалы 1-2 минутта артериялық қысымды (бұдан әрі – АҚ) екі мәрте өлшеу. АҚ өлшемес бұрын науқас 3-5 минут отыра тұруы керек;
жалпы холестерин мен қан глюкозасының экспресс-диагностикасын жүргізу (осындай жабдық болмаған кезде, пациенттің биоматериалы (қаны) зертханаға жіберіледі);
МАЖ деректерді енгізу.
2) екінші сатыда МСАК дәрігері немесе МСАК ұйымының жауапты адамы жүрек-қантамыр қаупін анықтау және бұдан әрі тексеріліп жатқан адамды одан әрі емдеп-қарау туралы шешім қабылдау үшін SCORE шкаласын қолданады;
жүрек-қанайналым қаупі төмен адамдарға (SCORE шкаласы бойынша 1% дейін) 2 жылдан кейін бұдан әрі скринингтік қарап-тексеруді жүргізу ұсынылады, төмен жүрек-қантамыр қаупін сақтау мақсатында салауатты өмір салты бойынша ұсынымдар беріледі;
орташа жүрек-қантамыр қаупі бар адамдарды (SCORE шкаласы бойынша > 1% до < 5%) жүрек-қантамыр ауруларын төмендету немесе тұрақтандыру мақсатында аурулардың бейіні бойынша мектепке (бұдан әрі - денсаулық мектебі) жібереді;
жоғары және өте жоғары жүрек-қантамыр қаупі бар адамдарды (SCORE шкаласы бойынша > 5%) электрокардиографияға жібереді. ЭКГ-да өзгерістер анықталған кезде, холестерин деңгейі 5,0 ммоль/л-ден астам, артериалық қысымы 140/90 с.б.м. жоғары, сондай-ақ жүрек жиырылуының жиілігі нормадан ауытқыған кезде зерттелетін адамды ЖПД немесе учаскелік терапевтінің консультациясына жібереді, ол көрсетілімдер бойынша кардиологтың консультациясына жібереді. Пациентте қан айналым жүйесінің аурулары (бұдан әрі – ҚЖА) айқындалған жағдайлықда ЖПД немесе учаскелік терапевт зерттелетін адамды ДБ-ға алады, ҚЖА болмаған жағдайлықда жүрек-қантамыр ауруларын төмендету мақсатында деңсаулық мектебіне жібереді;
қан глюкозасының жоғары деңгейі анықталған жағдайда (7,0 ммоль/л артық) пациентті тұрғылықты жері бойынша учаскелік терапевт, ЖПД консультациясына жібереді. Қант диабетінің клиникалық белгілері болған кезде, сондай-ақ зерттеушінің дене салмағының индексі ≥ 25 кг/м2 болған кезде бір немесе бірнеше қосымша қауіп факторлары бар ЖПД немесе учаскелік терапевт тексерілетін адамды қандағы гликозилденген гемоглобиннің деңгейін анықтауға жібереді. Айғақтар бойынша эндокринологқа кеңес алуға жібереді.
МАЖ деректерді енгізу.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Медициналық ұйымының кардиологы, эндокринологы немесе тұрғлықты жері бойынша ЖПД, учаскелік терапевті диагностикалау және емдеу хаттамаларына сәйкес толық тексеріп-қарауды жүргізеді, көрсетілімдер бойынша мамандандырылған медициналық ұйымдарға жібереді. Тексеру нәтижелері МАЖ ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы енгізіледі және беріледі.

Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Порядок проведения профилактических медицинских осмотров на раннее выявление глаукомы
44. На этапе осмотра на раннее выявления глаукомы средний медицинский персонал организации ПМСП или ответственное лицо организации ПМСП:
проводит опрос;
измеряет внутриглазное давление по Маклакову или с использованием бесконтактного тонометра;
вводит данные в МИС.
45. При положительных ответах при опросе и повышенном внутриглазном давлении (свыше 25 мм ртутного столба при тонометрии по Маклакову и свыше 20 мм ртутного столба при бесконтактной тонометрии), а также при разнице в показателях внутриглазного давления на правом и левом глазу более 5 мм ртутного столба направляет пациента к офтальмологу КДО, КДЦ посредством информационного взаимодействия МИС.
46. Офтальмолог КДО, КДЦ проводит дообследование, по показаниям направляет в глаукомный кабинет. Результаты обследования вводятся и передаются посредством информационного взаимодействия МИС.
Параграф 7. Порядок проведения профилактических медицинских осмотров на раннее выявление рака молочной железы
47. Этап осмотра на раннее выявление рака молочной железы включает:
1) проведение маммографии обеих молочных желез в двух проекциях – прямой и косой в кабинете маммографии городской, районной поликлиники (передвижного медицинского комплекса). Все цифровые маммограммы распечатываются на рентгенографической пленке в масштабе 1:1 – 100% (1 пациентка – 1 комплект – 2 или 4 маммограммы) и копируются на цифровой носитель CD, DVD, при наличии системы архивирования и передачи медицинских изображений передаются на сервер кабинета маммографии ОЦ;
2) интерпретацию маммограмм по классификации BI-RADS (М0, М1, М2, М3, М4, М5) двумя и более независимыми врачами-рентгенологами одной медицинской организации (ОЦ) – двойная читка, или разными медицинскими организациями: врачом-рентгенологом кабинета маммографии городской, районной поликлиники (передвижного медицинского комплекса) – первая читка, и врачом-рентгенологом кабинета маммографии ОЦ – вторая читка;
3) углубленную диагностику – прицельная маммография, ультразвуковое исследование (далее – УЗИ) молочных желез, трепанобиопсия или пункционная биопсия под стереотаксическим контролем для гистологического исследования, которая проводится в случае выявления патологических изменений на маммограммах (М4, М5 по классификации BI-RADS) в кабинете маммографии ОЦ.

Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-параграф. Глаукоманы ерте айқындауға профилактикалық медициналық қарап-тексерулер жүргізу тәртібі
44. Глаукоманы ерте анықтауға қарап-тексеру сатысында МСАК ұйымының орта медицина персоналы немесе МСАК ұйымының жауапты адамы:
сауалнама жүргізеді;
Маклаков бойынша немесе жанаспайтын тонометрді пайдалана отырып көзішілік қысымды өлшейді.
МАЖ деректерді енгізу.
45. Оң жауаптар және (немесе) көзішілік қысым жоғары болған жағдайда (Маклаков бойынша тонометрде 25 мм сынап бағанасы жоғары болса және жанаспайтын тонометрде 20 мм сынап бағанасы жоғары болса), сондай-ақ сол жақ және оң жақ көздің көзішілік қысым көрсеткіштерінде 5 мм. сынап бағанасынан артық айырмашылықтар болған кезде пациентті МАЖ ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы КДБ, КДО офтальмологына жібереді.
46. КДБ, КДО офтальмологы толық қарап-тексеруді жүргізеді, көрсетілімдері бойынша глаукома кабинетіне жібереді. Тексеру нәтижелері МАЖ ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы енгізіледі және беріледі
7-параграф. Сүт безі обырын ерте айқындауға профилактикалық медициналық қарап-тексерулер жүргізу тәртібі
47. Сүт безі обырын ерте анықтауға зерттеп-қарау мыналарды қамтиды:
1) қос сүтбезінің маммографиясы қалалық, аудандық емханалардың (жылжымалы медициналық кешеннің) маммографиялық кабинетінде түзу және қисық 2 проекцияда жүргізу. Барлық цифрлық маммограммалар 100% - 1:1 көлемінде рентгенографиялық пленкаларда шығарылады (1 пациент – 1 жиынтық – 2 немесе 4 маммограмма) және CD/DVD цифрлық тасымалдаушыға жеткізгішке көшіріледі, архивтеу және медициналық суреттерді табыстау жүйесі болған жағдайда ОО маммография кабинеттің серверіне жіберіледі;
2) ВI-RADS жіктемесі бойынша маммограммалардың нәтижелерін (М0, М1, М2, М3, М4, М5) бір медициналық ұйымның (ОО) екі және оданда көп тәуелсіз рентгенолог-дәрігерлермен – екіжақты оқу немесе әртүрлі медициналық ұйымдармен қалалық, аудандық емхананың (жылжымалы медициналық кешеннің) маммографиялық кабинетінің дәрігер-рентгенологымен – бірінші оқу, және ОО маммография кабинетінің рентгенолог-дәрігерімен екінші оқу жүргізілетінін түсіндіру;
3) тереңдетілген диагностика - ОО маммография кабинетінде жүргізілетін маммограммаларда патологиялық өзгерістер (BI-RADS жіктемесі бойынша М4, М5) анықталған жағдайда сүт бездерінің нысаналы маммографиясын, ультрадыбыстық зерттеу (бұдан әрі – УДЗ), гистологиялық зерттеу үшін стереотаксикалық бақылаудағы трепанобиопсия немесе пункциялық биопсия жүргізу.

48. Средний медицинский персонал организации ПМСП или ответственное лицо организации ПМСП направляет пациентку на маммографию в районную, городскую поликлиники.
49. Рентгенлаборант кабинета маммографии городской, районной поликлиники (передвижного медицинского комплекса) заполняет направление на двойную читку маммограмм, вводит информацию в МИС и передает направление посредством информационного взаимодействия МИС.
50. Врач-рентгенолог кабинета маммографии городской, районной поликлиники (передвижного медицинского комплекса):
выполняет требования к безопасности и качеству маммографических исследований;
оценивает качество предоставленных изображений и правильность укладки;
проводит первую читку маммограмм с интерпретацией результатов по классификации BI-RADS;
при категории М0 по BI-RADS (маммограммы плохого качества или неправильная укладка) выполняет повторную маммографию;
направляет маммограммы, электронные копии маммограмм посредством системы архивирования и передачи медицинских изображений на рабочее место МИС кабинета маммографии ОЦ вместе с направлениями на двойную читку маммограмм.
51. Врач-рентгенолог кабинета маммографии ОЦ:
оценивает качество предоставленных изображений и правильность укладки; проводит двойную (вторую) читку маммограмм с интерпретацией результатов по классификации BI-RADS. По показаниям организует третью читку. Просмотр цифровых рентгенологических изображений осуществляется в соответствии со стандартом DICOM;
направляет результаты двойной (второй) читки (отрывную часть направления) в организацию ПМСП, результаты вводятся в МИС и передаются посредством информационного взаимодействия;
рекомендует организации ПМСП по показаниям пригласить пациентку на углубленную диагностику (прицельную маммографию, УЗИ молочных желез, трепанобиопсию или пункционную биопсию под стереотаксическим контролем с последующим гистологическим исследованием материала);
осуществляет сбор и архивирование всех маммограмм (пленки и электронные носители), сделанных в рамках осмотра. Срок хранения маммограмм – не менее 3 лет после выхода из возраста, подлежащего к профилактическому медицинскому осмотру;
вносит результаты обследования в МИС.
52. Показаниями для углубленной диагностики являются заключения двойной читки маммограмм М4 (признаки, вызывающие подозрение на злокачественность), М5 (практически достоверные признаки злокачественности).
53. Врач организации ПМСП или ответственное лицо организации ПМСП при получении результата маммографии по классификации BI-RADS:
при М0 (необходимы дополнительные изображения либо данные предыдущего исследования) – направляет пациентку на повторное рентгенологическое исследование в кабинет маммографии городской, районной поликлиники (передвижного медицинского комплекса) либо выполняет рекомендации врача-рентгенолога кабинета маммографии ОЦ по результатам сопоставления с архивированными снимками (при их наличии);

48. МСАК ұйымының орта медицина персоналы немесе МСАК ұйымының жауапты адамы аудандық, қалалық емханаларға пациентті маммографияға жібереді.
49. Қалалық, аудандық емхананың (жылжымалы медициналық кешеннің) маммографиялық кабинетінің рентгензертханашысы маммографиялық скринингке жататын маммограммаларды екі рет оқуға жолдаманы толтырады, ақпаратты МАЖ-ға енгізеді және МАЖ ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы береді.
50. Қалалық, аудандық емхананың (жылжымалы медициналық кешеннің) маммографиялық кабинетінің рентгенолог-дәрігері:
маммографиялық зерттеулердің қауіпсіздігі мен сапасына қойылатын талаптарды орындайды;
ұсынылған суреттердің сапасы мен дұрыс салынуын бағалайды;
BI-RADS жіктемесі бойынша нәтижелерін түсіндірумен маммограммалардың бірінші оқуын жүргізеді;
BI-RADS бойынша М0 санаты кезінде (сапасы нашар маммограммалар немесе дұрыс салынбауы) қайтадан маммографияны орындайды;
маммограммаларды, маммограммалардың электрондық көшірмелерін маммограмманы екіжақты оқуға жолдамамен бірге архивтеу және ОО маммография кабинетінің серверіне МАЖ жүйенің жұмыс орнына медициналық суреттерді беру жүйесі арқылы жібереді.
51. ОО маммография кабинетінің рентгенолог-дәрігері:
ұсынылған суреттердің сапасы мен салынудың дұрыстығын бағалайды; BI-RADS жіктемесі бойынша нәтижелерді түсіндіре отырып, маммограммаларды екіжақты (екінші) оқуды жүргізеді. Көрсетілімдер бойынша үшінші оқуды жүргізеді. Сандық рентгенологиялық бейнелерді қарау DICOM стандартына сәйкес жүзеге асырылады.
МСАК ұйымына екіжақты (екінші) оқу нәтижелерін (жолдаманың жыртпалы бөлігін) жібереді, нәтижелер МАЖ-ға енгізіледі және ақпараттық өзара іс-қимылдың ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы беріледі;
МСАК ұйымына көрсетілімдері бойынша жүргізетін тереңдетілген диагностикаға (кейіннен гистологиялық зерттеумен жасалатын стереотаксикалық бақылаудағы трепанобиопсияны немесе пункциялық биопсия, нысаналы маммография, сүтбезінің УДЗ) пациентті шақыруды ұсынады;
Қарап-тексеру шеңберінде жасалған барлық маммограммаларды (пленкалар және электрондық жеткізгіштер) жинауды және архивтеуді жүзеге асырады. Маммограммаларды сақтау мерзімі – профилактикалық медициналық тексеріп-қарау жастан шықаннан кейінгі 3 жылдан кем емес.
МАЖ-ға тексеру нәтижелерін енгізеді.
52.Тереңдетілген диагностикалау үшін көрсетілімдер маммограммаларын екіжақты оқу М4 (қатерлі ісікке күдік тудыратын белгілер), М5 (қатерліліктің практикалық іс жүзіндегі сенімді белгілері) қорытындылары болып табылады.
53. BI-RADS жіктемесі бойынша маммографияның нәтижесін алу кезінде МСАК ұйымының дәрігері немесе МСАК ұйымының жауапты адамы:
М0 кезінде (қосымша суреттер немесе алдыңғы зерттеудің деректері қажет) - қалалық, аудандық емхананың (жылжымалы медициналық кешеннің) маммография кабинетіне қайта рентгенологиялық зерттеуге пациентті жібереді немесе архив кескіндерімен (олардың бар болған жағдайында) салыстырудың нәтижелері бойынша ОО маммография кабинеті рентгенолог-дәрігерінің ұсыныстарын орындайды;

при М1 (изменений не выявлено) – рекомендует пациентке проведение последующего маммографического обследования через 2 года;
при М2 (доброкачественные изменения) направляет пациентку на консультацию к онкологу (маммологу) КДО, КДЦ с последующим прохождением скринингового маммографического обследования через 2 года;
при М3 (вероятные доброкачественные изменения) – направляет пациентку на краткосрочное ДН к участковому врачу или ВОП с рекомендацией контрольной маммографии через 6 месяцев;
при М4 (признаки, вызывающие подозрение на злокачественность), М5 (практически достоверные признаки злокачественности) – в соответствии с результатами углубленной диагностики направляет пациентку на консультацию и ДН к онкологу, маммологу ОЦ. В случае исключения злокачественного новообразования пациентка с указанными результатами маммографии направляется на консультацию к онкологу (маммологу) КДО, КДЦ с последующим ДН и оздоровлением у специалистов ПМСП по месту ее прикрепления;
вносит в МИС результаты двойной читки и заключение врача-рентгенолога кабинета маммографии ОЦ.
Параграф 8. Порядок проведения профилактических медицинских осмотров на раннее выявление колоректального рака
54. При прохождении профилактического медицинского осмотра на раннее выявления колоректального рака, дополнительно на подготовительном этапе средний медицинский персонал организации ПМСП или ответственное лицо организации ПМСП информирует пациентов целевой группы о требованиях к прохождению осмотра: исследование не проводится в период менструации, при наличии кровоточащего геморроя, крови в моче или после значительных усилий при дефекации.
55. Во время проведения осмотра и исследований данные вносятся специалистами в МИС.
56. Этап осмотра на раннее выявление колоректального рака включает в себя:
1) проведение гемокульт-теста, основанного на иммунохимическом или иммунохроматографическом методе, который проводится в домашних условиях после получения теста и разъяснения правил проведения исследования;
2) тотальную колоноскопию при положительном гемокульт-тесте с биопсией патологических участков слизистой кишечника, которая проводится в случае их выявления. Тотальная колоноскопия проводится в отделениях (кабинетах) колоноскопии, оснащенных видеоэндоскопическим оборудованием с поддержкой узкоспектральной эндоскопии, возможностью видеофиксации исследований, хирургическим инструментарием для взятия биопсии и проведения малоинвазивных хирургических вмешательств (одномоментное удаление полипов), аппаратом автоматической обработки эндоскопического оборудования предпочтительно со встроенной функцией печати времени обработки эндоскопа, водоструйной помпой для отмывания слизистой кишечника от слизи, инсуффлятором углекислого газа.

М1 кезінде (өзгерістер анықталған жоқ) – пациентке мынадай маммографиялық тексеріп-қарауды 2 жылдан кейін жүргізуді ұсынады;
М2 кезінде (қатерсіз өзгерістер) – пациентті КДБ/КДО онколог (маммолог) консультациясына, 2 жылдан кейін скринингтік маммографиялық зерттеуден өтуге жібереді;
М3 кезінде (ықтимал қатерсіз өзгерістер) – пациентті 6 айдан кейін бақылау маммографиясын өту ұсынысымен жалпы практика дәрігеріне немесе учаскелік дәрігеріне қысқа мерзімді динамикалық байқауға жібереді;
М4 (қатерлі ісікке күдік тудыратын белгілер) М5 (қатерліліктің жүзіндегі анықталған белгілері) кезінде – тереңдетілген диагностикалаудың нәтижелеріне сәйкес пациентті ОО онкологына, маммологына консультацияға және динамикалық байқауға жібереді. Қатерлі ісіктің жоқтығы дәлелденген жағдайда, көрсетілген маммография нәтижелерімен пациент КДБ, КДО онкологқа (маммолог) емдеу және кейіннен динамикалық байқау мен сауықтыру үшін науқастың тіркелген орны бойынша МСАК мамандарына жібереді;
МАЖ-ға екіжақты оқу нәтижелерін және ОО маммография кабинетінің рентгенолог-дәрігерінің қорытындысын сәйкес енгізеді.
8-параграф. Колоректалды обырды ерте айқындауға профилактикалық медициналық қарап-тексерулер жүргізу тәртібі
54. Колоректалдық обырды ерте анықтауға профилактикалық медициналық қарап-тексеруден өту кезінде, дайындық сатысында МСАК ұйымының орта медициналық персоналы немесе МСАК ұйымының жауапты қызметкері нысаналы топтың пациенттерін қарап-тексеруден өтуге қойылатын талаптар туралы қосымша хабардар етеді: зерттеу етеккір кезінде, қанап тұрған гемморой, несепте қан болған кезде немесе дефекация кезінде айтарлықтай жұмсалған күштен кейін жүргізілмейді.
55. Қарап-тексеру және зерттеу жүргізу кезінде, мамандар деректерді МАЖ-ға енгізеді.
56. Колоректалдық обырды ерте анықтауға қарап-тексеру сатысы мыналардан тұрады:
1) зерттеуді жүргізу ережелерін түсіндіріп және тестті алғаннан кейін үй жағдайларында жүргізілетін иммунохимиялық немесе иммунохроматографиялық әдісіне негізделген гемокульт-тестті жүргізу;
2) оң гемокульт-тесті болған жағдайда ішек сілемейінің патологиялық учаскелері анықталған жағдайда жүргізілетін биопсиямен жаппай колоноскопияны жүргізу. Жаппай колоноскопия эндоскопты өңдеу уақытының баспа функциясы бар эндоскопиялық жабдықтың автоматтық өңдеу сілемейлі ішектің сілемейлі қабығын жуу үшін су ағатын помпамен, көмірқышқыл газының инсуффляторы бар аппаратымен және бейнетүсірілім мүмкіндіктерімен жіңішке спектральды эндоскопияның қолдауымен бейнеэндоскопиялық жабдықтармен және биопсия алуға арналған және азинвазиялық хирургиялық араласуларды (полиптерді бірмезгілдік алып тастау) жүргізу үшін аспаптармен жабдықталған колоноскопия бөлімшелерінде (кабинеттерінде) жүргізіледі.

57. Средний медицинский персонал ПМСП для проведения гемокульт-теста в домашних условиях разъясняет, что для исследования используется небольшая часть стула, помещенного в чистой, сухой емкости; забор материала проводится с использованием наконечника контейнера путем введения в разные места стула; после забора материала крышка закручивается, контейнер несколько раз встряхивается; 3 капли раствора со взвешенными частицами кала наносятся в специальное окошко тест-карты; интерпретация теста проводится через 3-10 минут (или как указано производителем теста). По показаниям тест проводится в условиях организации ПМСП.
58. Оценка результата теста проводится самим пациентом, если тест проводится в домашних условиях, либо медицинским работником в поликлинике:
в случае появление двух полосок на уровне Т (тест) и С (контроль) расценивается как положительный результат (наличие крови в кале);
появление одной полоски на уровне С (контроль) расценивается как отрицательный результат (отсутствие крови в кале);
появление одной полоски на уровне Т (тест) расценивается как ошибочный результат;
отсутствие полоски на уровне С (контроль) расценивается как ошибочный результат;
59. При проведении теста в домашних условиях, среднему медицинскому персоналу организации ПМСП необходимо пациенту или его родственникам разъяснить о необходимости воспроизведения результата теста на бумаге с указанием полосок на уровнях Т и С или предъявить другие доказательства для подтверждения достоверности результата.
60. При получении результатов гемокульт-теста средний медицинский персонал организации ПМСП или ответственное лицо организации ПМСП:
проводит опрос;
оценивает результат гемокульт-теста (отрицательный, положительный) с внесением результатов в МИС;
В случае некорректного результата, тест необходимо повторить в соответствии с пунктом 58 настоящих Правил.
Положительный результат гемокульт-теста, проведенный в домашних условиях, необходимо подтвердить врачом организации ПМСП или ответственным лицом организации ПМСП.
Результаты теста доводятся до пациента и среднего медицинского персонала организации ПМСП или ответственного лица организации ПМСП в течение 3 рабочих дней после дня их получения.
61. В случае положительного гемокульт-теста пациент направляется на обследование всего отдела толстого кишечника (далее – тотальная колоноскопия).
62. Врач организации ПМСП или ответственное лицо организации ПМСП:
вносит результаты гемокульт-теста в МИС;
информирует пациента о необходимости проведения исследования, методике исследования, подготовке к колоноскопии;
направляет на тотальную колоноскопию, которая проводится при положительном гемокульт-тесте, вводит в МИС и передает направление посредством информационного взаимодействия МИС.

57. МСАК орта медицина персоналы гемокульт-тестті үй жағдайында жүргізу үшін таза, құрғақ ыдысқа салынған нәжістің кішкентай бөлігі пайдаланылатынын, материалды алу нәжістің әр жерлеріне контейнер ұшын енгізумен жүргізу қажеттігін, материалды алғаннан кейін қақпақты жауып және контейнерді бірнеше рет қағу, тест-картаның арнайы терезесіне нәжістің өлшенген бөліктерімен 3 тамшы ерітіндіні жағылатынын айтады, 3-10 минуттан кейін (немесе тестті өндірушінің көрсеткені бойынша) тестті түсіндіру жүргізіледі. Тест көрсетілімдер бойынша МСАК жағдайында жүргізіледі.
58. Егер тест үй жағдайында жасалса тест нәтижесін бағалауды пациенттің өзі немесе емханада медицина қызметкері жүргізеді:
Т (тест) және С (бақылау) деңгейінде екі жолақтың пайда болуы оң нәтиже ретінде есептеледі (нәжісте қан анықталу);
С (бақылау) деңгейінде бір жолақтың пайда болуы теріс нәтиже ретінде есептеледі (нәжісте қан анықталмау);
Т (тест) деңгейінде бір жолақтың пайда болуы қате нәтиже ретінде есептеледі;
С (бақылау) деңгейінде жолақтың болмауы қате нәтиже ретінде есептеледі.
59. МСАК ұйымының орта медициналық персоналы тестті үй жағдайында жүргізген кезде, пациентке немесе оның туысына Т және С деңгейлерінде жолақтарды көрсете отырып, тест нәтижелерін қағазға суреттеу немесе нәтиженің дұрыстығын дәлелдеу үшін басқа дәлелдерді ұсыну қажеттігі туралы түсіндіру қажет.
60. Гемокульт-тест нәтижелерін алған кезінде МСАК ұйымының орта медицина персоналы немесе МСАК ұйымының жауапты адамы:
скрининг-тест бойынша сауалнама жүргізеді;
МАЖ-ға нәтижелерді енгізе отырып, гемокульт-тест (оң, теріс) нәтижелерін бағалайды;
Дұрыс нәтиже болмаған жағдайда, осы Қағидалардың 58-тармағына сәйкес тестіні қайталау қажет болады.
Үй жағдайында өткізілген гемокульт-тесттің оң нәтижесін МСАК ұйымының дәрігері немесе МСАК ұйымының жауапты адамы растауы қажет.
Тест нәтижелері пациентке және МСАК ұйымының орта медицина персоналына немесе МСАК ұйымының жауапты адамына оларды алған күннен кейін 3 жұмыс күні ішінде жеткізілуі тиіс.
61. Гемокульт-тесттің оң нәтижесі болған кезде пациент жуан ішектің бүкіл бөлігіне тексеріп-қарауға (бұдан әрі – жаппай колоноскопия) жіберіледі.
62. МСАК ұйымының дәрігері немесе МСАК ұйымының жауапты адамы:
МАЖ-ға гемокульт-тест нәтижелерін енгізеді;
пациентке қарап-тексеруді жүргізу, тексерілу әдістемесі, колоноскопияға дайындық жүргізудің қажеттілігі туралы ақпарат береді;
МАЖ-ға енгізеді және МАЖ ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы жолдаманы береді, оң гемокульт-тест кезінде жүргізілетін жаппай колоноскопияға жібереді.

63. Врач отделения эндоскопии:
проводит оценку чистоты кишечника по Бостонской шкале оценки подготовки кишечника. Колоноскопия проводится при оценке 6 и более баллов. При оценке ниже 6 баллов колоноскопия проводится повторно после тщательной подготовки кишечника;
проводит биопсию образований слизистой по показаниям. Гистологическое исследование биоптата слизистой толстой кишки производится в патоморфологической лаборатории или патологоанатомическом бюро. Морфологическая интерпретация биоптата осуществляется в соответствии с рекомендациями Всемирной организации здравоохранения;
проводит одномоментную полипэктомию с клипированием или электрокоагуляцией при выявлении полипов при наличии соответствующего инструментария либо "холодную" полипэктомию при полипах размерами до 1,0 см;
вносит результаты (непосредственные после колоноскопии и после получения гистологического заключения) в МИС;
осуществляет комплекс санитарно-гигиенических мероприятий по безопасному проведению эндоскопических процедур с целью исключения инфицирования лиц, проходящих эндоскопическое исследование.
64. В случае использования одного эндоскопического аппарата интервал между предыдущим и последующим эндоскопическими исследованиями составляет не менее 20 минут с учетом проведения очистки, дезинфекции высокого уровня, промывки и продувки эндоскопа с использованием аппарата автоматической обработки эндоскопического оборудования.
65. Медицинская сестра отделения эндоскопии:
регистрирует проведение исследования в МИС;
маркирует, регистрирует и направляет взятый биопсийный материал в патоморфологическую лабораторию или патологоанатомическое бюро в соответствии с установленными правилами с указанием на сопроводительном бланке отметки "Материал взят по скринингу";
направляет результаты эндоскопического исследования в организацию ПМСП посредством информационного взаимодействия МИС.
66. Врач организации ПМСП или ответственное лицо организации ПМСП:
1) при получении результатов гемокульт-теста:
отрицательного (отсутствия скрытой крови в кале) рекомендует проведение профилактического медицинского осмотра через 2 года;
положительного (наличие скрытой крови в кале), но при отказе пациента от колоноскопии, подписанного пациентом или его законными представителями и вклеенного в медицинскую карту амбулаторного пациента, или наличии медицинских противопоказаний к проведению эндоскопического исследования, проводит беседу с пациентом, включает в группу риска с контрольным проведением гемокульт-теста, направляет на консультацию к хирургу или колопроктологу КДО, КДЦ. Вводит информацию в МИС и передает направление посредством информационного взаимодействия МИС.

63. Эндоскопия бөлімшесінің дәрігері:
ішектің дайындығын бағалаудың Бостон шкаласы бойынша ішектің тазалығын бағалауды жүргізеді. Колоноскопия 6 және одан да көп балл бағалау кезінде жүргізіледі. 6 балдан төмен бағалау кезінде колоноскопия ішекті мұқият дайындағаннан кейін қайта жүргізіледі;
көрсетілімдер бойынша ісіктердің сілемейіне биопсия жүргізеді. Жуан ішектің сілемейлінің биоптатын гистологиялық зерттеу патоморфологиялық зертханада немесе патологоанатомиялық бюрода жүргізіледі. Биоптаттық морфологиялық талдау Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының ұсынымдарына сәйкес жүзеге асырылады;
полиптер анықталған кезде клипс салу немесе электрокоагуляция арқылы бір сәттік полипэктомия немесе 1,0 см дейін мөлшеріндегі полиптер кезінде "суық" полипэктомия жүргізеді;
МАЖ-ға нәтижелерді (тікелей колоноскопиядан кейін және гистологиялық қорытындыны алғаннан кейін) енгізеді;
эндоскопиялық зерттеуден өтетін адамдарға жұқтырмау мақсатында эндоскопиялық ем-шараларды қауіпсіз жүргізу жөніндегі санитариялық-гигиеналық іс-шаралар кешенін жүзеге асырады.
64. Бір эндоскопиялық аппаратты пайдаланған жағдайда алдыңғы және келесі эндоскопиялық зерттеулердің арасындағы уақыт тазартуды, жоғары деңгейдегі дезинфекция мен эндоскопиялық жабдықты автоматты тазарту аппаратын пайдалану арқылы эндоскопты жууды және үрлеуді ескере отырып, кемінде 20 минутты құрайды.
65. Эндоскопия бөлімшесінің мейіргері:
зерттеу жүргізуді МАЖ-да тіркейді;
ілеспе бланкте "Материал скрининг бойынша алынды" деген белгіні көрсете отырып алынған биопсиялық материалды таңбалайды, тіркейді және белгіленген қағидаларға сәйкес патоморфологиялық зертханаға немесе патологоанатомиялық бюроға және жібереді;
МСАК ұйымына эндоскопиялық зерттеу нәтижелерін МАЖ ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы жібереді;
66. МСАК ұйымының дәрігері немесе МСАК ұйымының жауапты адамы:
1) гемокульт-тесттің нәтижелерін алу кезінде:
теріс (нәжісте жасырын қанның болмауы) 2 жылдан кейін скрининг жүргізуді ұсынады;
оң (нәжісте жасырын қанның болуы) болса, бірақ пациент қол қойған және амбулаториялық пациенттің медициналық картасына жапсырылған пациенттің немесе оның заңды өкілдерімен қол қойылған колоноскопиядан бас тарту жағдайы немесе эндоскопиялық зерттеу жүргізуге медициналық қарсы көрсетілімдер болған жағдайда пациентпен сұхбат өткізіп, бақылау гемокульт-тестін жүргізе отырып, тәуекел тобына қосады, КДО, КДО хирургіне немесе колонопроктологына консультацияға жібереді. МАЖ ақпаратты енгізеді және МАЖ ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы жолдаманы береді.

2) при получении результатов эндоскопического исследования:
без патологии (далее – СS 1) обследованным лицам рекомендует проведение гемокульт-теста в рамках профилактического медицинского осмотра через 2 года;
наследственные заболевания толстой кишки и аномалии ее развития, хронические воспалительные заболевания кишки (далее – СS 2-3) направляет к гастроэнтерологу или хирургу или колопроктологу КДО, КДЦ;
аденомы, аденоматозные полипы (далее – СS 4) рекомендует лечение (полипэктомия), ДН у онколога, хирурга или колопроктолога КДО, КДЦ с контрольным проведением колоноскопии через 4-6 месяцев после полипэктомии;
доброкачественные новообразования, пограничные опухоли (далее – СS 5) направляет в ОЦ для определения тактики лечения и ДН;
злокачественное новообразование толстой кишки с морфологической верификацией или без (далее – СS 6-9) направляет в ОЦ, с последующим ДН у онколога в организации ПМСП по месту жительства;
вводит информацию в МИС и передает направления посредством информационного взаимодействия МИС.
Параграф 9. Порядок проведения профилактического медицинского осмотра групп риска
67. Профилактические медицинские осмотры на раннее выявление вирусных гепатитов В и С состоит из следующих этапов:
1) направление средним медицинским персоналом организации ПМСП или ответственным лицом организации ПМСП обследуемого на исследование на обнаружение вирусных гепатитов В и С в лабораторию организации здравоохранения, осуществляющую лабораторную диагностику парентеральных вирусных гепатитов с заполнением данных в МИС и передачей направления посредством информационного взаимодействия;
2) проведение лабораторного обследования на определение маркеров вирусных гепатитов В и С (HBsAg, anti-HCV-total) серологическими методами исследования (хемилюминесценции или иммуноферментного анализа) с введением результатов анализов в МИС и передачей направления посредством информационного взаимодействия;
3) при отрицательных результатах серологического исследования на определение маркеров вирусных гепатитов В и С (HBsAg, anti-HCV-total) профилактический медицинский осмотр завершается;
4) при положительном результате серологического исследования на определение маркера вирусного гепатита В (HBsAg) врач ПМСП направляет пациента на консультацию к врачу-гастроэнтерологу/инфекционисту для дополнительного обследования с последующим ДН и оздоровлением у специалистов ПМСП/центров гастроэнтерологии и гепатологии по месту прикрепления;
5) при положительном результате серологического исследования на определение маркера вирусного гепатита С (anti-HCV-total) проводится молекулярно-биологическое исследование на определение РНК вируса гепатита С методом полимеразной цепной реакции (далее – ПЦР) с введением результатов исследования в МИС и передачей направления посредством информационного взаимодействия;

2) эндоскопиялық зерттеу нәтижелерін алған кезде:
патологиясыз (бұдан әрі – СЅ 1) тексерілген адамдарға 2 жылдан кейін скрининг шеңберінде гемокульт-тест жүргізуді ұсынады;
тоқ ішектің тұқым қуалайтын ауруларын және оның даму аномалияларын, ішектің созылмалы қабыну ауруларын (бұдан әрі – СЅ 2-3) КДО, КДЦ гастроэнтерологқа немесе хирургқа немесе колопроктологына жібереді;
аденомалар, аденоматозды полиптер (бұдан әрі – СЅ 4) емдеуді (полипэктомия), онколог, хирург немесе КДО колопроктологында, КДО-да полипэктомиядан кейін 4-6 айдан кейін бақылау үшін колоноскопия жүргізумен динамикалық бақылауды ұсынады;
қатерсіз ісіктер, шекаралық ісіктер (бұдан әрі – СЅ 5) ОО-ға емдеу тактикасын айқындау және динамикалық бақылау үшін жібереді;
морфологиялық верификациясы бар немесе жоқ тоқ ішектің қатерлі ісігі (бұдан әрі – СЅ 6-9) кейіннен тұрғылықты жері бойынша МСАК ұйымының онкологында динамикалық бақылау жасаумен ОО-ға жібереді;
МАЖ ақпаратты енгізеді және МАЖ ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы жолдаманы береді.
9-параграф. Қауіп топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулер жүргізу тәртібі
67. В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға скрининг сатысы мынадай сатылардан тұрады:
1) МСАК ұйымының орта медицина персоналының немесе МСАК ұйымының жауапты адамының деректерді толтыра отырып МАЖ және ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы жолдаманы беру парентералдық вирустық гепатиттерді зертханалық диагностикалауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының зертханасына В және С вирустық гепатиттеріне тексерілетін МСАК ұйымының жауапты адамды жіберуі;
2) АЖ-да талдау нәтижелерін енгізе отырып МАЖ және ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы жолдаманы беру В және С вирустық гепатиттерінің маркерлерін (HBsAg, anti-HCV-total) зерттеудің серологиялық әдістерімен (хемилюминесценция немесе иммуноферменттік талдау) айқындауға зертханалық тексеру жүргізу;
3) В және С вирустық гепатиттерінің (HBsAg, anti-HCV-total) маркерлерін айқындауға серологиялық зерттеудің теріс нәтижелері кезінде скрининг аяқталады;
4) В вирустық гепатитінің (HBsAg) маркерін айқындауға серологиялық зерттеудің оң нәтижесі болған жағдайда МСАК дәрігері пациентті қосымша тексеру үшін кейіннен тіркелген жері бойынша МСАК/гастроэнтерология және гепатология орталықтарының мамандарында динамикалық бақылаумен және сауықтырумен гастроэнтеролог-дәрігерге/инфекционистке консультацияға МАЖ және ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы жолдаманы беру үшін жібереді;
5) С вирустық гепатитінің (anti-HCV-total) маркерін айқындауға серологиялық зерттеудің оң нәтижесі болған кезде АЖ-ға зерттеу нәтижелерін енгізе отырып, полимеразды тізбекті реакция (бұдан әрі – ПТР) әдісімен С гепатиті вирусының РНҚ айқындауға молекулалық-биологиялық зерттеу жүргізіледі және жолдама МАЖ-ға енгізіледі және ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы беріледі;

6) при положительном результате молекулярно-биологического исследования на определение РНК вируса гепатита С методом ПЦР врач ПМСП направляет пациента на консультацию к врачу-гастроэнтерологу/инфекционисту с последующим ДН и оздоровлением у специалистов ПМСП/центров гастроэнтерологии и гепатологии по месту прикрепления. Направление вводится в МИС и передается посредством информационного взаимодействия.
68. В целевых группах для иммунокомпрометированных пациентов (пациенты, нуждающиеся в иммуносупрессивной терапии, включая химиотерапию, иммуносупрессивную терапию после трансплантации органов и тканей, кортикостероидную, иммуносупрессивную и биологическую терапию при аутоиммунных заболеваниях; лица, живущие с ВИЧ) применяется следующий алгоритм:
1) одновременное проведение лабораторного обследования на определение маркеров вирусных гепатитов В и С (HBsAg, anti-HBs, anti-HBc, anti-HCV-total) методами хемилюминесценции или иммуноферментного анализа и определение РНК вируса гепатита С методом ПЦР с введением результатов исследований в МИС и передачей результата посредством информационного взаимодействия;
2) пациент при положительном результате HBsAg и/или положительном результате anti-HBs, anti-HBc направляется на консультацию к врачу- гастроэнтерологу/инфекционисту для дополнительного обследования с последующим ДН и оздоровлением у специалистов ПМСП/центров гастроэнтерологии и гепатологии по месту прикрепления. Направление вводится в МИС и передается посредством информационного взаимодействия;
3) пациент при положительном результате anti-HCV-total и/или положительном результате ПЦР на определение РНК вируса гепатита С направляется на консультацию к врачу-гастроэнтерологу/инфекционисту с последующим ДН и оздоровлением у специалистов ПМСП/центров гастроэнтерологии и гепатологии по месту прикрепления. Направление вводится в МИС и передается посредством информационного взаимодействия.
69. Медицинские работники, подлежащие осмотру на раннее выявление вирусных гепатитов В и С, проходят профилактический медицинский осмотр в организациях ПМСП по месту прикрепления.
70. Пациенты центров и отделений гемодиализа, гематологии, онкологии, трансплантации, сердечно-сосудистой и легочной хирургии, лица, поступающие на плановые оперативные вмешательства, пациенты, получающие гемотрансфузии (в плановом порядке), трансплантацию и пересадку органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов, беременные проходят профилактический медицинский осмотр в организациях ПМСП по месту прикрепления.

6) ПТР әдісімен С гепатиті вирусының РНҚ айқындауға молекулалық-биологиялық зерттеудің оң нәтижесі болған кезде МСАК дәрігері пациентті кейіннен тіркелген орны бойынша МСАК/гастроэнтерология және гепатология орталықтарының мамандарында динамикалық бақылаумен және сауықтырумен арқылы гастроэнтеролог-дәрігерге/инфекционистке консультацияға жібереді. МАЖ және ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы жолдаманы беріледі
68. Иммунокомпрометирленген пациенттер үшін нысаналы топтарда (ағзалар мен тіндерді трансплантатаудан кейін химиотерапияны, иммуносупрессивті терапияны қоса алғанда, иммуносупрессивті терапияны, аутоиммундық аурулар кезінде кортикостероидты, иммуносупрессивті және биологиялық терапияны қоса алғанда, иммуносупрессивті терапияны қажет ететін пациенттер; АИТВ-мен өмір сүретін адамдар) мынадай алгоритм қолданылады:
1) В және С вирустық гепатиттерінің маркерлерін (HBsAg, anti-HBs, anti-HBc, anti-HCV-total) хемилюминесценция немесе иммуноферменттік талдау әдістерімен айқындауға бір мезгілде зертханалық тексеру жүргізу және АЖ-ға зерттеу нәтижелерін енгізе отырып, ПТР әдісімен С гепатиті вирусының РНҚ анықтау, МАЖ және ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы жолдаманы беру;
2) пациент HBsAg оң нәтижесімен және/немесе anti-HBs, anti-HBc оң нәтижесімен бекітілген орны бойынша МСАК гастроэнтерелогия және гепатология мамандарында кейіннен ДБ-мен және сауықтырумен қосымша тексеру үшін гастроэнтеролог - дәрігерге/инфекционистке консультацияға жіберіледі. Жолдама МАЖ-ға енгізіледі және ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы беріледі;
3) пациент anti-HCV-total оң нәтижесімен және/немесе С гепатиті вирусының РНҚ айқындауға ПТР оң нәтижесімен кейіннен бекітілген орны бойынша МСАК/гастроэнтерология және гепатология орталықтарының мамандарына динамикалық бақылаумен және сауықтырумен гастроэнтеролог-дәрігерге/инфекционистке консультацияға жіберіледі. Жолдама МАЖ-ға енгізіледі және ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы беріледі.
69. В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтау үшін қарап-тексеруге жататын медицина қызметкерлері бекітілген орны бойынша МСАК ұйымдарында профилактикалық медициналық қарап-тексеруден өтеді.
70. Гемодиализ, гематология, онкология, трансплантация, жүрек-қан тамырлары және өкпе хирургиясы орталықтары мен бөлімшелерінің пациенттері; жоспарлы операциялық араласуларға түсетін адамдар; гемотрансфузия (жоспарлы тәртіппен), ағзаларды (ағзалардың бөліктерін), тіндерді, жыныстық, феталдық, дің жасушаларын және биологиялық материалдарды транспланттау және ауыстырып отырғызуды алатын пациенттер, жүкті әйелдер бекітілген орны бойынша МСАК ұйымдарында профилактикалық медициналық қарап-тексеруден өтеді.

71. Лица, употребляющие инъекционные наркотики, мужчины, практикующие секс с мужчинами, работники секса проходят обследования при обращении для тестирования на ВИЧ-инфекцию в организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции.
Глава 3. Периодичность проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения
72. Профилактические медицинские осмотры детей в возрасте до 18 лет осуществляются в соответствии с периодичностью проведения профилактических медицинских осмотров детского населения согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
73. Профилактические медицинские осмотры целевых групп взрослого населения осуществляются в соответствии с периодичностью проведения осмотров взрослого населения согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
74. Профилактические медицинские осмотры на раннее выявление гепатитов В и С осуществляются в соответствии с периодичностью проведения осмотров групп риска согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам и периодичности
проведения профилактических
медицинских осмотров
целевых групп населения
Перечень исследований для целевых групп детей в возрасте до 18 лет, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам, с разделением по пакетам услуг
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ целевой группы
Наименование исследований
Целевая группа
Наименование пакета услуг
1
4
2
5
1
Прием медицинской сестры со средним образованием
Недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 1 месяц
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Консультация: Хирург (ортопед)
ОСМС
Консультация: невропатолог
ОСМС
Консультация: офтальмолог
ОСМС
Консультация: Эндокринолог
ОСМС
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
2
Прием медицинской сестры со средним образованием
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 2 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
3
Прием медицинской сестры со средним образованием
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 3 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Консультация: Хирург (ортопед)
ОСМС
Ультразвуковое исследование тазобедренных суставов (по показаниям)
ОСМС
Консультация: Оториноларинголог
ОСМС
Консультация: невропатолог
ОСМС
Консультация: офтальмолог
ОСМС
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
4
Прием медицинской сестры со средним образованием
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 4 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
5
Прием медицинской сестры со средним образованием
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 5 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
6
Прием медицинской сестры со средним образованием
Недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 6 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Консультация: Хирург (ортопед)
ОСМС
Консультация: невропатолог
ОСМС
Консультация: офтальмолог
ОСМС
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
7
Прием медицинской сестры со средним образованием
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 7 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
8
Прием медицинской сестры со средним образованием
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 8 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
9
Прием медицинской сестры со средним образованием
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 9 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
10
Прием медицинской сестры со средним образованием
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 10 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
11
Прием медицинской сестры со средним образованием
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 11 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
12
Прием медицинской сестры со средним образованием
Недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 12 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Консультация: невропатолог
ОСМС
Консультация: офтальмолог
ОСМС
Консультация: эндокринолог
ОСМС
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
13
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 1 месяц
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Консультация: Хирург (ортопед)
ОСМС
Консультация: невропатолог
ОСМС
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
14
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 2 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
15
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 3 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
Ультразвуковое исследование тазобедренных суставов (по показаниям)
ОСМС
16
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 4 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
17
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 5 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
18
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 6 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Консультация: Оториноларинголог
ОСМС
Консультация: офтальмолог
ОСМС
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
19
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 7 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
20
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 8 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
21
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 9 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
22
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 10 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
23
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 11 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
24
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 12 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
25
Консультация: Хирург (ортопед)

71. Инъекциялық есірткіні тұтынатын адамдар, еркектермен жыныстық қатынас жасайтын ерлер, секс қызметкерлері АИТВ-инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарына АИТВ-инфекциясына тестілеу үшін жүгінген кезде профилактикалық медициналық қарап-тексеруден өтеді.
3-тарау. Халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулер жүргізу кезеңділігі
72. 18 жасқа дейінгі балаларды профилактикалық медициналық қарап-тексерулер осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес балаларды профилактикалық медициналық қарап-тексеруді өткізу кезеңділігіне сәйкес жүргізіледі.
Туғаннан бастап үш жасқа дейінгі жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан бастап төрт жасқа дейінгі психикасының және дене бітімінің дамуында кемістігі бар балаларға арналған, баладан бас тарту қаупі бар отбасыларды психологиялық-педагогикалық қолдауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарында, балалар үйінде, мектеп-интернаттарда, арнайы интернаттарда, жасөспірімдер үйінде орналасқан балалар скринингтік қарап-тексерулерден жылына екі рет өтеді.
73. Ересектердің нысаналы топтарының қарап-тексеруі, осы Қағидаларға 4-қосымшаларға сәйкес ересектерді профилактикалық медициналық қарап-тексеруді өткізу кезеңділігіне сәйкес жүргізіледі.
74. В және С гепатиттерін ерте айқындауға профилактикалық медициналық тексерулер осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес халыққа профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді өткізу кезеңділігіне сәйкес жүзеге асырылады.
Халықтың нысаналы топтарына
профилактикалық медициналық
қарап-тексерулерді өткізу
қағидалары мен кезеңділігіне
1-қосымша
Көрсетілетін қызметтердің пакеттері бойынша бөле отырып, профилактикалық медициналық қарап-тексерулерге жататын 18 жасқа дейінгі балалардың нысаналы топтары үшін зерттеулер тізбесі
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зерттеулердің атауы
Нысаналы топ
Көрсетілетін қызметтер пакеттерінің атауы
1
2
3
4
1
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Дене салмағы 1500 г. кем, 1 ай жастағы шала туған балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Хирургтың (ортопед) консультациясы
МӘМС
Неврапатологтың консультациясы
МӘМС
Офтальмологтың консультациясы
МӘМС
Эндокринологтың консультациясы
МӘМС
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
2
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Дене салмағы 1500 г. кем, 2 ай жастағы шала туған балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
3
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Дене салмағы 1500 г. кем, 3 айлық шала туған балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдауы
ТМККК
Консультация: хирург (ортопед)
МӘМС
Жамбас буындарын ультрадыбыстық зерттеу (көрсетілімдер бойынша)
МӘМС
Консультация: оториноларинголог
МӘМС
Консультация: неврапатолог
МӘМС
Консультация: офтальмолог
МӘМС
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
4
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Дене салмағы 1500 г. кем, 4 ай жастағы шала туған балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
5
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Дене салмағы 1500 г. кем, 5 ай жастағы шала туған балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
6
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Дене салмағы 1500 г. кем, 6 ай жастағы шала туған балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Хирургтың (ортопед) консультациясы
МӘМС
Неврапатологтың консультациясы
МӘМС
Офтальмологтың консультациясы
МӘМС
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
7
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Дене салмағы 1500 г. кем, 7 ай жастағы шала туған балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
8
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Дене салмағы 1500 г. кем, 8 ай жастағы шала туған балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
9
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Дене салмағы 1500 г. кем, 9 ай жастағы шала туған балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
10
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Дене салмағы 1500 г. кем, 10 ай жастағы шала туған балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
11
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Дене салмағы 1500 г. кем, 11 ай жастағы шала туған балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
12
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Дене салмағы 1500 г. кем, 12 айлық шала туған балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдауы
ТМККК
Консультация: неврапатолог
МӘМС
Консультация: офтальмолог
МӘМС
Консультация: эндокринолог
МӘМС
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
13
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Туған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 1 ай жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Хирургтың (ортопед) консультациясы
МӘМС
Неврапатологтың консультациясы
МӘМС
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
14
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Туған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 2 ай жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
15
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Туған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 3 айлық балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдауы
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
Жамбас буындарын ультрадыбыстық зерттеу (көрсетілімдер бойынша)
МӘМС
16
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Туған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 4 ай жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
17
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Туған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 5 ай жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
18
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Туған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 6 ай жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Оториноларингологтың консультациясы
МӘМС
Офтальмологтың консультациясы
МӘМС
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
19
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Туған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 7 ай жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
20
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Туған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 8 ай жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
21
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Туған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 9 ай жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
22
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Туған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 10 ай жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
23
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Туған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 11 ай жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
24
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Туған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 12 ай жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
25
Хирургтың (ортопед) консультациясы

дети в возрасте с 1 до 2 лет профильные специалисты
ОСМС
Консультация: Оториноларинголог
ОСМС
Консультация: офтальмолог
ОСМС
Консультация: невропатолог
ОСМС
26
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети в возрасте 1 года и 3 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
27
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети в возрасте 1 года и 6 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
28
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети в возрасте 1 года и 9 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
29
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети в возрасте 2 лет
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
30
Консультация: Оториноларинголог
дети в возрасте с 2 до 3 лет профильные специалисты
ОСМС
Профилактические осмотры полости рта детей в детских дошкольных образовательных организациях, учащихся средних общеобразовательных организаций, женщин, вставших на учет по беременности: стоматолог
ОСМС
31
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети в возрасте 2 лет 3 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
32
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети в возрасте 2 лет 6 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
33
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети в возрасте 2 лет 9 месяцев
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
34
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети в возрасте от 3 до 4 лет
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Консультация: Хирург (ортопед)
ОСМС
Консультация: Оториноларинголог
ОСМС
Консультация: невропатолог
ОСМС
Консультация: офтальмолог
ОСМС
Профилактические осмотры полости рта детей в детских дошкольных образовательных организациях, учащихся средних общеобразовательных организаций, женщин, вставших на учет по беременности: стоматолог
ОСМС
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
35
Прием медицинской сестры со средним образованием
дети в возрасте от 4 до 5 лет
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Профилактические осмотры полости рта детей в детских дошкольных образовательных организациях, учащихся средних общеобразовательных организаций, женщин, вставших на учет по беременности: стоматолог
ОСМС
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
36
Прием медицинской сестры со средним образованием

1-ден 2 жасқа дейінгі балалар бейінді мамандар
МӘМС
Оториноларингологтың консультациясы
МӘМС
Офтальмологтың консультациясы
МӘМС
Неврапатологтың консультациясы
МӘМС
26
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
1 және 3 айлық жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
27
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
1 және 6 айлық жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
28
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
1 және 9 айлық жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
29
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
2 жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
30
Оториноларингологтың консультациясы
2-ден 3 жасқа дейінгі балалар бейінді мамандар
МӘМС
Стоматолог: мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы балалардың, жалпы орта білім беру ұйымдарының оқушыларының, жүктілігі бойынша есепке тұрған әйелдердің ауыз қуысын профилактикалық тексеру
МӘМС
31
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
2 жас 3 ай жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
32
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
2 жас 6 ай жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
33
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
2 жас 9 ай жастағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
34
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
3-тен 4 жасқа дейінгі балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Хирургтың (ортопед) консультациясы
МӘМС
Оториноларингологтың консультациясы
МӘМС
Неврапатологтың консультациясы
МӘМС
Офтальмологтың консультациясы
МӘМС
Стоматолог: мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы балалардың, жалпы орта білім беру ұйымдарының оқушыларының, жүктілігі бойынша есепке тұрған әйелдердің ауыз қуысын профилактикалық тексеру
МӘМС
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
35
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
4-тен 5 жасқа дейінгі балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
МӘМС
Стоматолог: мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы балалардың, жалпы орта білім беру ұйымдарының оқушыларының, жүктілігі бойынша есепке тұрған әйелдердің ауыз қуысын профилактикалық тексеру
МӘМС
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
36
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы

дети в возрасте от 17 до 18 лет
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием фельдшера
ГОБМП
Проведение электрокардиографического исследования (12 отведений)
ОСМС
Консультация: Хирург (ортопед)
ОСМС
Консультация: Оториноларинголог
ОСМС
Консультация: невропатолог
ОСМС
Проведение электроэнцефалографического исследования
ОСМС
Консультация: офтальмолог
ОСМС
Консультация: Эндокринолог
ОСМС
Консультация: Уролог
ОСМС
Профилактические осмотры полости рта детей в детских дошкольных образовательных организациях, учащихся средних общеобразовательных организаций, женщин, вставших на учет по беременности: стоматолог
ОСМС
Прием педиатра
ГОБМП
Прием ВОП
ГОБМП
Прием: терапевт
ГОБМП
49
Прием: Медицинская сестра со средним образованием
дети из группы риска на вирусные гепатиты В и С в возрасте от 0 до 18 лет
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим
ГОБМП
Прием: Фельдшер
ГОБМП
Забор крови из вены
ГОБМП
Определение HBsAg в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Прием: терапевт (дети в возрасте от 15 до 18 лет)
ГОБМП
Прием семейный врач (ВОП)
ОСМС
Прием: педиатр
ГОБМП
Обнаружение РНК вируса гепатита C в биологическом материале методом ПЦР качественное
ОСМС
Прием: терапевт (дети в возрасте от 15 до 18 лет)
ГОБМП
Прием: педиатр
ГОБМП
Прием семейный врач (ВОП)
ГОБМП
50
Прием: Медицинская сестра со средним образованием
иммунокомпрометированные дети из группы риска на вирусные гепатиты В и С в возрасте от 0 до 18 лет
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим
ГОБМП
Прием: Фельдшер
ГОБМП
Забор крови из вены
ГОБМП
Определение HBsAg в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Определение anti-HBs в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Определение anti-HBc в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Обнаружение РНК вируса гепатита C в биологическом материале методом ПЦР качественное
ОСМС
Прием: терапевт (дети в возрасте от 15 до 18 лет)
ГОБМП
Прием: педиатр
ГОБМП
Прием семейный врач (ВОП)
ГОБМП
Приложение 2
к Правилам и периодичности проведения
профилактических медицинских осмотров
целевых групп населения
Перечень исследований для целевых групп взрослого населения, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам, с разделением по пакетам медицинских услуг
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование исследований
Целевая группа
Наименование пакета услуг
1
3
2
4
1
Прием: Медицинская сестра со средним образованием

17-ден 18 жасқа дейінгі балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдауы
ТМККК
Электрокардиографиялық зерттеу жүргізу ( 12 бұрылу)
МӘМС
Консультация: хирург (ортопед)
МӘМС
Консультация: оториноларинголог
МӘМС
Консультация: неврапатолог
МӘМС
Электроэнцефалографиялық зерттеу жүргізу
МӘМС
Консультация: офтальмолог
МӘМС
Консультация: эндокринолог
МӘМС
Консультация: уролог
МӘМС
Стоматолог: мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы балалардың, жалпы орта білім беру ұйымдары оқушыларының, жүктілігі бойынша есепке тұрған әйелдердің ауыз қуысын профилактикалық тексеру
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
ЖПД қабылдауы
ТМККК
Терапевттің қабылдауы
ТМККК
49
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
0-ден 18 жасқа дейінгі вирусты В және С гепатиттеріне қауіп тобындағы балалар
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Венадан қан алу
ТМККК
Қан сарысуында ИФТ әдісімен HBsAg анықтау
МӘМС
ИФТ-әдісімен қан сарысуындағы С гепатиті вирусына жиынтық антиденелерді анықтау
МӘМС
Терапевтың қабылдауы (15-жастан 18 жасқа деінгі жастағы балалар)
ТМККК
Отбасылық дәрігердің қабылдауы (ЖПД)
МӘМС
Педиатрдың қабылдауы
МӘМС
ПТР әдісімен биологиялық материалда С гепатиті вирусының РНК сапалы анықтау
МӘМС
Педиатрдың қабылдауы
ТМККК
Терапевтың қабылдауы (15-жастан 18 жасқа деінгі жастағы балалар)
ТМККК
Отбасылық дәрігердің қабылдауы (ЖПД)
50
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдау
ТМККК
Венадан қан алу
ТМККК
ИФТ әдісімен қан сарысуында HBsAg анықтау
МӘМС
ИФТ әдісімен қан сарысуында anti-HBs анықтау
МӘМС
ИФТ әдісімен қан сарысуында anti-HBс анықтау
МӘМС
ИФТ-әдісімен қан сарысуындағы С гепатиті вирусына жиынтық антиденелерді анықтау
МӘМС
ПТР әдісімен биологиялық материалда С гепатиті вирусының РНК сапалы анықтау
МӘМС
Терапевтың қабылдацы (15-жастан 18 жасқа деінгі жастағы балалар)
ТМККК
Педиатрдың қабылдауы
0-ден 18 жасқа дейінгі вирусты ВиС гепатиттеріне қауіп тобындағы иммунокомпрометирленген балалар
ТМККК
Отбасылық дәрігердің қабылдауы (ЖПД)
ТМККК
Халықтың нысаналы топтарына
профилактикалық медициналық
қарап-тексерулерді өткізу
қағидалары мен кезеңділігіне
2-қосымша
Көрсетілетін қызметтердің пакеттері бойынша бөле отырып, профилактикалық медициналық қарап-тексерулерге жататын ересек халықтың нысаналы топтарына арналған зерттеулер тізбесі
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Зерттеулердің атауы (қызметтер)
Нысаналы топ
Көрсетілетін қызметтер пакеттерінің атауы
1
2
3
4
1
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы

Женщины в возрасте от 30 до 39 лет, подлежащие осмотру на раннее выявление поведенческих факторов риска, один раз в 4 года
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием: Фельдшер
ГОБМП
Прием: терапевт
ГОБМП
Прием семейный врач (ВОП)
ГОБМП
2
Прием: Медицинская сестра со средним образованием
Мужчины и женщины в возрасте от 40 до 70 лет, подлежащие осмотру на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета, глаукомы и поведенческих факторов риска, 1 раз в 2 года
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием: Фельдшер
ГОБМП
Измерение внутриглазного давления бесконтактным тонометром или по Маклакову
ГОБМП
Определение общего холестерина в сыворотке крови экспресс методом
ГОБМП
Определение глюкозы в сыворотке крови экспресс методом
ГОБМП
Прием: терапевт
ГОБМП
Прием семейный врач (ВОП)
ГОБМП
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях)
ГОБМП
Консультация: Кардиолог
ОСМС
Консультация: Эндокринолог
ОСМС
Консультация: Офтальмолог
ОСМС
3
Прием: Акушерка
Женщины в возрасте от 30 до 70 лет, подлежащие осмотру на раннее выявление рака шейки матки один раз в 4 года
ГОБМП
Прием: Медицинская сестра со средним образованием
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим образованием
ГОБМП
Прием: Фельдшер
ГОБМП
Забор мазка на онкоцитологию
ОСМС (повторный - дефект)
Цитологическое исследование мазка из шейки матки ПАП-тест
ОСМС
Цитологическое исследование мазка из шейки матки ПАП-тест на аппарате жидкостной цитологии
ОСМС
Консультация: Акушер-гинеколог
ОСМС
(видео)кольпоскопия
ОСМС
биопсия шейки матки
ОСМС
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
ОСМС
Консультация: Акушер-гинеколог
ОСМС
Консультация: Онколог-гинеколог
ОСМС
4
Маммография (4 снимка)
Женщины в возрасте от 40 до 70 лет, подлежащие осмотру на раннее выявление рака молочной железы 1 раз в 2 года
ОСМС
Консультация (2 читка маммограмм): Рентгенолог
ОСМС
Консультация (2 читка маммограмм): Рентгенолог
ОСМС
Маммография (4 снимка)
ОСМС (повторный - дефект)
Консультация (2 читка маммограмм): Рентгенолог
ОСМС
Консультация (2 читка маммограмм): Рентгенолог
ОСМС
Консультация: Онколог
ОСМС
Консультация: Маммолог
ОСМС
Прием: терапевт
ГОБМП
Прием семейный врач (ВОП)
ГОБМП
Прицельная маммография (1 проекция)
ОСМС
УЗИ молочных желҰз
ОСМС
Трепанобиопсия
ОСМС
Пункционная/аспирационная биопсия под стереотаксическим контролем
ОСМС
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
ОСМС
Консультация: Маммолог
ОСМС
Консультация: Онколог-хирург
ОСМС
5
Обнаружение скрытой крови в кале (гемокульт-тест) экспресс методом

Мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтау үшін қарап-тексеруге жататын 30-дан 39 жасқа дейінгі әйелдер, 4 жылда бір рет
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдауы
ТМККК
Терапевтың қабылдауы
ТМККК
Отбасылық дәрігердің қабылдауы (ЖПД)
ТМККК
2
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруларын, қант диабетін, глаукоманы және мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтауға 2 жылда 1 рет қарап-тексеруге жататын 40-тан 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдауы
ТМККК
Көзішілік қысымды байланыссыз тонометрмен немесе Маклаков бойынша өлшеу
ТМККК
Жедел әдіспен қан сарысуындағы жалпы холестеринді анықтау
ТМККК
Жедел әдіспен қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
ТМККК
Терапевттің қабылдауы
ТМККК
Отбасылық дәрігердің қабылдауы (ЖПД)
ТМККК
Электрокардиографиялық зерттеу (12 бөлікте)
ТМККК
Консультация: кардиолог
МӘМС
Консультация: Эндокринолог
МӘМС
Консультация: офтальмолог
МӘМС
3
Акушердің консультациясы
Жатыр мойны обырын ерте анықтау үшін қарап-тексеруге жататын 30-дан 70 жасқа дейінгі әйелдер 4 жылда бір рет
ТМККК
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдауы
ТМККК
Онкоцитологияға жағынды алу
МӘМС (қайталанған-ақау)
Жатыр мойнынан жағынды цитологиялық зерттеу ПАП-тест
МӘМС
Жатыр мойнынан жағынды цитологиялық зерттеу Пап-сұйық цитология аппаратындағы тест
МӘМС
Акушер-гинекологтың консультациясы
МӘМС
(бейне) кольпоскопия
МӘМС
жатыр мойнының биопсиясы
МӘМС
Операциялық-биопсиялық материалдың 3 санатты 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеу
МӘМС
Акушер-гинекологтың консультациясы
МӘМС
Онколог-гинекологтың консультациясы
МӘМС
4
Маммография (4 сурет)
Сүт безі обырын ерте анықтау үшін 2 жылда 1 рет қарап-тексеруге жататын 40-тан 70 жасқа дейінгі әйелдер
МӘМС
Консультация: рентгенолог (2 маммограмма оқу)
МӘМС
Консультация: рентгенолог (2 маммограмма оқу)
МӘМС
Маммография (4 сурет)
МӘМС (қайталанған-ақау)
Консультация: рентгенолог (2 маммограмма оқу)
МӘМС
Консультация: рентгенолог (2 маммограмма оқу)
МӘМС
Консультация: онколог
МӘМС
Консультация: маммолог
МӘМС
Терапевттің қабылдауы
ТМККК
Отбасылық дәрігердің қабылдауы (ЖПД)
ТМККК
Мақсатты маммография (1 проекция)
МӘМС
Сүт бездерін УДЗ
МӘМС
Трепанобиопсия
МӘМС
Стереотаксикалық бақылаудағы пункциялық / аспирациялық биопсия
МӘМС
Операциялық-биопсиялық материалдың 3 санатты 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеу
МӘМС
Консультация: маммолог
МӘМС
Консультация: онколог-хирург
МӘМС
5
Жедел әдіспен нәжісте жасырын қанды анықтау (гемокульт-тест)

Мужчины и женщины в возрасте от 50 до 70 лет, подлежащие осмотру на раннее выявление колоректального рака, 1 раз в 2 года
ОСМС
Прием: терапевт
ГОБМП
Прием семейный врач (ВОП)
ГОБМП
Тотальная видеоколоноскопия скрининговая
ОСМС
Наркоз внутривенный
ОСМС
Эндоскопическая щипковая биопсия
ОСМС
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
ОСМС
Консультация: Хирург
ОСМС
Консультация: Проктолог
ОСМС
Консультация: Гастроэнтеролог
ОСМС
Консультация: Онколог-хирург
ОСМС
6
Прием: Медицинская сестра со средним образованием
Обследование лиц из групп риска (2 этапное) на вирусные гепатиты В и С
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим
ГОБМП
Прием: Фельдшер
ГОБМП
Забор крови из вены
Определение HBsAg в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Прием: терапевт
ОСМС
Прием семейный врач (ВОП)
ОСМС
Обнаружение РНК вируса гепатита C в биологическом материале методом ПЦР качественное
ОСМС
Прием: терапевт
ГОБМП
Прием семейный врач (ВОП)
ГОБМП
7
Прием: Медицинская сестра со средним образованием
Обследование иммунокомпреметированных лиц, из групп риска (1 этапное) на вирусные гепатиты В и С
ГОБМП
Прием медицинской сестры с высшим
ГОБМП
Прием: Фельдшер
ГОБМП
Забор крови из вены
ГОБМП
Определение HBsAg в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Определение anti-HBs в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Определение anti-HBc в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом
ОСМС
Обнаружение РНК вируса гепатита C в биологическом материале методом ПЦР качественное
ОСМС
Прием: терапевт
ГОБМП
Прием семейный врач (ВОП)
ГОБМП
Приложение 3
к Правилам и периодичности проведения
профилактических медицинских осмотров
целевых групп населения
Периодичность, кратность и срок завершения профилактических медицинских осмотров детей в возрасте до 18 лет
Сноска. Приложение 3 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование целевой группы
Периодичность
Срок завершения осмотра
1
Недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 1 месяц
1 раз в месяц
1 месяц
2
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 2 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
3
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 3 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
4
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 4 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
5
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 5 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
6
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 6 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
7
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г. , в возрасте 7 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
8
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г. , в возрасте 8 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
9
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 9 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
10
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 10 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
11
недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 11 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
12
Недоношенные дети с массой тела при рождении менее 1500 г., в возрасте 12 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
13
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 1 месяц
1 раз в месяц
1 месяц
14
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 2 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
15
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 3 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
16
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 4 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
17
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 5 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
18
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 6 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
19
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 7 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
20
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 8 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
21
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 9 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
22
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 10 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
23
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 11 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
24
дети с массой тела при рождении более 1500 г., в возрасте 12 месяцев
1 раз в месяц
1 месяц
25

Колоректалды обырды ерте анықтау үшін қарап-тексеруге жататын 50-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер, 2 жылда 1 рет
МӘМС
Терапевтың қабылдауы
ТМККК
Отбасылық дәрігердің қабылдауы (ЖПД)
ТМККК
Жаппай видеоколоноскопия скринингтік
МӘМС
Көктамыр ішіне наркоз беру
МӘМС
Эндоскопиялық шертпелі биопсия
МӘМС
Операциялық-биопсиялық материалдың 3 санатты 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеу
МӘМС
Хирургтың консультациясы
МӘМС
Проктологтың консультациясы
МӘМС
Гастроэнтерологтың консультациясы
МӘМС
Онколог-хирургтың консультациясы
МӘМС
6
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
Азаматтардың декреттелген санаттарын В және С вирустық гепатиттеріне тексеру (2 кезең)
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдауы
ТМККК
Венадан қан алу
Қан сарысуында ИФТ әдісімен HBsAg анықтау
МӘМС
Қан сарысуындағы С гепатиті вирусына жиынтық антиденелерді ИФТ-әдісімен анықтау
МӘМС
Терапевтың қабылдауы
МӘМС
Отбасылық дәрігердің қабылдауы (ЖПД)
МӘМС
ПТР әдісімен биологиялық материалда С гепатиті вирусының РНК сапалы анықтау
МӘМС
Терапевтың қабылдауы
ТМККК
Отбасылық дәрігердің қабылдауы (ЖПД)
ТМККК
7
Орта білімі бар мейіргердің қабылдауы
В және С вирусты гепатиттеріне азаматтардың декреттелген санаттарын (1 кезең) иммунокопрометирленген тексеру
ТМККК
Жоғары білімі бар мейіргердің қабылдауы
ТМККК
Фельдшердің қабылдауы
ТМККК
Венадан қан алу
Қан сарысуында ИФТ әдісімен HBsAg анықтау
МӘМС
ИФТ әдісімен қан сарысуында anti-HBs анықтау
МӘМС
ИФТ әдісімен қан сарысуында anti-HBс анықтау
МӘМС
Қан сарысуындағы С гепатиті вирусына жиынтық антиденелерді ИФТ-әдісімен анықтау
МӘМС
ПТР әдісімен биологиялық материалда С гепатиті вирусының РНК анықтау
МӘМС
Терапевтың қабылдауы
ТМККК
Отбасылық дәрігердің қабылдауы (ЖПД)
ТМККК
Халықтың нысаналы топтарына
профилактикалық медициналық
қарап-тексерулерді өткізу
қағидалары мен кезеңділігіне
3-қосымша
18 жасқа дейінгі балаларды профилактикалық медициналық қарап-тексерулердің мерзімділігі, еселігі және аяқталу мерзімі
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысаналы топтың атауы
Кезеңділігі
Қарап-тексеруді аяқтау мерзімі
1
Дене салмағы 1500 г. кем, 1 ай жастағы шала туған балалар
айына 1 рет
1 ай
2
Дене салмағы 1500 г. кем, 2 ай жастағы шала туған балалар
айына 1 рет
1 ай
3
Дене салмағы 1500 г. кем, 3 ай жастағы шала туған балалар
айына 1 рет
1 ай
4
Дене салмағы 1500 г. кем, 4 ай жастағы шала туған балалар
айына 1 рет
1 ай
5
Дене салмағы 1500 г. кем, 5 ай жастағы шала туған балалар
айына 1 рет
1 ай
6
Дене салмағы 1500 г. кем, 6 ай жастағы шала туған балалар
айына 1 рет
1 ай
7
Дене салмағы 1500 г. кем, 7 ай жастағы шала туған балалар
айына 1 рет
1 ай
8
Дене салмағы 1500 г. кем, 8 ай жастағы шала туған балалар
айына 1 рет
1 ай
9
Дене салмағы 1500 г. кем, 9 ай жастағы шала туған балалар
айына 1 рет
1 ай
10
Дене салмағы 1500 г. кем, 10 ай жастағы шала туған балалар
айына 1 рет
1 ай
11
Дене салмағы 1500 г. кем, 11 ай жастағы шала туған балалар
айына 1 рет
1 ай
12
Дене салмағы 1500 г. кем, 12 ай жастағы шала туған балалар
айына 1 рет
1 ай
13
туылған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 1 ай жастағы балалар
айына 1 рет
1 ай
14
туылған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 2 ай жастағы балалар
айына 1 рет
1 ай
15
туылған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 3 ай жастағы балалар
айына 1 рет
1 ай
16
туылған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 4 ай жастағы балалар
айына 1 рет
1 ай
17
туылған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 5 ай жастағы балалар
айына 1 рет
1 ай
18
туылған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 6 ай жастағы балалар
айына 1 рет
1 ай
19
туылған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 7 ай жастағы балалар
айына 1 рет
1 ай
20
туылған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 8 ай жастағы балалар
айына 1 рет
1 ай
21
туылған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 9 ай жастағы балалар
айына 1 рет
1 ай
22
туылған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 10 ай жастағы балалар
айына 1 рет
1 ай
23
туылған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 11 ай жастағы балалар
айына 1 рет
1 ай
24
туылған кезде дене салмағы 1500 г-нан асатын, 12 ай жастағы балалар
айына 1 рет
1 ай
25

дети в возрасте с 1 до 2 лет профильные специалисты
1 раз в месяц
6 месяцев
26
дети в возрасте 1 года и 3 месяцев
1 раз в месяц
3 месяца
27
дети в возрасте 1 года и 6 месяцев
1 раз в месяц
3 месяца
28
дети в возрасте 1 года и 9 месяцев
1 раз в месяц
3 месяца
29
дети в возрасте 2 лет
1 раз в месяц
3 месяца
30
дети в возрасте с 2 до 3 лет профильные специалисты
1 раз в месяц
6 месяцев
31
дети в возрасте 2 лет 3 месяцев
1 раз в месяц
3 месяца
32
дети в возрасте 2 лет 6 месяцев
1 раз в месяц
3 месяца
33
дети в возрасте 2 лет 9 месяцев
1 раз в месяц
3 месяца
34
дети в возрасте от 3 до 4 лет
1 раз в месяц
6 месяцев
35
дети в возрасте от 4 до 5 лет
1 раз в месяц
6 месяцев
36
дети в возрасте от 5 до 6 лет
1 раз в месяц
6 месяцев
37
дети в возрасте от 6 до 7 лет
1 раз в месяц
6 месяцев
38
дети в возрасте от 7 до 8 лет
1 раз в месяц
6 месяцев
39
дети в возрасте от 8 до 9 лет
1 раз в месяц
6 месяцев
40
дети в возрасте от 9 до 10 лет
1 раз в месяц
6 месяцев
41
дети в возрасте от 10 до 11 лет
1 раз в месяц
6 месяцев
42
дети в возрасте от 11 до 12 лет
1 раз в месяц
6 месяцев
43
дети в возрасте от 12 до 13 лет
1 раз в месяц
6 месяцев
44
дети в возрасте от 13 до 14 лет
1 раз в месяц
6 месяцев
45
дети в возрасте от 14 до 15 лет
1 раз в месяц
6 месяцев
46
дети в возрасте от 15 до 16 лет
1 раз в месяц
6 месяцев
47
дети в возрасте от 16 до 17 лет
1 раз в месяц
6 месяцев
48
дети в возрасте от 17 до 18 лет
1 раз в месяц
6 месяцев
49
Дети из группы риска в возрасте от 0 до 18 лет
не чаще 1 раза в 6 месяцев
3 месяца
50
Обследование иммунокомпрометированных детей из группы риска на вирусные гепатиты В и С в возрасте от 0 до 18 лет
не чаще 1 раза в 6 месяцев
3 месяца
Приложение 4
к правилам и периодичности проведения
профилактических медицинских осмотров
целевых групп населения
Периодичность, кратность и срок завершения профилактических медицинских осмотров взрослого населения
Сноска. Приложение 4 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование целевой группы
Периодичность
Срок завершения осмотра
1
Женщины в возрасте от 30 до 39 лет, подлежащие осмотру на раннее выявление поведенческих факторов риска
1 раз в 4 года
14 дней
2
Женщины в возрасте от 30 до 70 лет, подлежащие осмотру на раннее выявление рака шейки матки
1 раз в 4 года
60 дней
3
Мужчины и женщины в возрасте от 40 до 70 лет, подлежащие осмотру на раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета, глаукомы и поведенческих факторов риска
1 раз в 2 года
14 дней
4
Женщины в возрасте от 40 до 70 лет, подлежащие осмотру на раннее выявление рака молочной железы
1 раз в 2 года
60 дней
5

1-ден 2 жасқа дейінгі балалар бейінді мамандар
айына 1 рет
6 ай
26
1-ден 3 жасқа дейінгі балалар бейінді мамандар
айына 1 рет
3 ай
27
1-ден 6 жасқа дейінгі балалар бейінді мамандар
айына 1 рет
3 ай
28
1-ден 9 жасқа дейінгі балалар бейінді мамандар
айына 1 рет
3 ай
29
2 жастағы балалар
айына 1 рет
3 ай
30
2 жастан 3 жасқа дейінгі балалар бейінді мамандар
айына 1 рет
6 ай
31
2 жас 3 ай жастағы балалар
айына 1 рет
3 ай
32
2 жас 6 ай жастағы балалар
айына 1 рет
3 ай
33
2 жас 9 ай жастағы балалар
айына 1 рет
3 ай
34
3 жас 4 ай жастағы балалар
айына 1 рет
6 ай
35
4 жас 5 ай жастағы балалар
айына 1 рет
6 ай
36
5 жас 6 ай жастағы балалар
айына 1 рет
6 ай
37
6 жас 7 ай жастағы балалар
айына 1 рет
6 ай
38
7 жас 8 ай жастағы балалар
айына 1 рет
6 ай
39
8 жас 9 ай жастағы балалар
айына 1 рет
6 ай
40
9 жас 10 ай жастағы балалар
айына 1 рет
6 ай
41
10 жас 11 ай жастағы балалар
айына 1 рет
6 ай
42
11 жас 12 ай жастағы балалар
айына 1 рет
6 ай
43
12 жас 13 ай жастағы балалар
айына 1 рет
6 ай
44
13 жас 14 ай жастағы балалар
айына 1 рет
6 ай
45
14 жас 15 ай жастағы балалар
айына 1 рет
6 ай
46
15 жас 16 ай жастағы балалар
айына 1 рет
6 ай
47
16 жас 17 ай жастағы балалар
айына 1 рет
6 ай
48
17 жас 18 ай жастағы балалар
айына 1 рет
6 ай
49
0-ден 18 жасқа дейінгі тәуекел тобындағы балалар
6 айда 1 реттен жиі емес
3 ай
50
0-ден 18 жасқа дейінгі В және С вирусты гепатиттеріне қауіп тобындағы иммунокомпрометирленген балаларды зерттеп-қарау
6 айда 1 реттен жиі емес
3 ай
Халықтың нысаналы топтарына
профилактикалық медициналық
қарап-тексерулерді өткізу
қағидалары мен кезеңділігіне
4-қосымша
Ересек халықты профилактикалық медициналық қарап-тексерулердің мерзімділігі, еселігі және аяқталу мерзімі
Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысаналы топтың атауы
Кезеңділігі
Қарап-тексеруді аяқтау мерзімі
1
Мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтау үшін қарап-тексеруге жататын 30-дан 39 жасқа дейінгі әйелдер
4 жылда 1 рет
14 күн
2
Жатыр мойны обырын ерте анықтау үшін қарап-тексеруге жататын 30-дан 70 жасқа дейінгі әйелдер
4 жылда 1 рет
60 күн
3
Артериялық гипертонияны, жүректің ишемиялық ауруларын, қант диабетін, глаукоманы және мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтау үшін қарап-тексеруге жататын 40-тан 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
2 жылда 1 рет
14 күн
4
Сүт безі обырын ерте анықтау үшін қарап-тексеруге жататын 40-тан 70 жасқа дейінгі әйелдер
2 жылда 1 рет
60 күн
5

Мужчины и женщины в возрасте от 50 до 70 лет, подлежащие осмотру на раннее выявление колоректального рака
1 раз в 2 года
60 дней
6
Обследование декретированных категорий граждан (2 этапное) на вирусные гепатиты В и С
не чаще 1 раза в 6 месяцев
3 месяца
7
Обследование иммунокомпрометированных декретированных категорий граждан (1 этапное) на вирусные гепатиты В и С
не чаще 1 раза в 6 месяцев
3 месяца
Приложение 5
к правилам и периодичности проведения
профилактических медицинских осмотров
целевых групп населения
Периодичность проведения профилактических медицинских осмотров групп риска на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
Сноска. Приложение 5 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Периодичность
Целевая группа населения
1
При поступлении на работу и далее один раз в шесть месяцев
Медицинские работники:
- организаций службы крови, проводящие инвазивные процедуры, участвующие в переработке крови; занимающиеся гемодиализом;
- хирургического, стоматологического, гинекологического, акушерского, гематологического профилей, также проводящие инвазивные методы диагностики и лечения;
- клинических, иммунологических, вирусологических, бактериологических, паразитологических лабораторий
2
Перед оперативным вмешательством и через шесть месяцев после оперативного вмешательства
Лица, поступающие на плановые и экстренные оперативные вмешательства;
3
При поступлении на госпитализацию и через шесть месяцев после госпитализации
Пациенты центров и отделений гемодиализа, гематологии, онкологии, трансплантации, сердечно-сосудистой и легочной хирургии;
4
Перед проведением и через шесть месяцев после проведения гемотрансфузий, трансплантации и пересадки органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов;
Пациенты, получающие гемотрансфузии, трансплантацию и пересадку органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов;
5
При постановке на учет и перед родами в случае отсутствия обследования на ВГ
Беременные женщины
6
При обращении для тестирования на ВИЧ-инфекцию, не чаще, чем 1 раза в шесть месяцев
Лица, употребляющие инъекционные наркотики, мужчины, практикующие секс с мужчинами, работники секса
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 10 ноября 2009 года № 685
Перечень республиканских организаций здравоохранения, ответственных за методическое руководство и анализ профилактических медицинских осмотров целевых групп населения

Колоректалды обырды ерте анықтау үшін қарап-тексеруге жататын 50-ден 70 жасқа дейінгі ерлер мен әйелдер
2 жылда 1 рет
60 күн
6
Азаматтардың декреттелген санаттарын В және С вирустық гепатиттеріне тексеру (2- кезең)
6 айда 1 реттен жиі емес
3 айда
7
В және С вирусты гепатиттеріне азаматтардың декреттелген санаттарын (1-кезең) иммунокопрометирленген тексеру
6 айда 1 реттен жиі емес
3 айда
Халықтың нысаналы топтарына
профилактикалық медициналық
қарап-тексерулерді өткізу
қағидалары мен кезеңділігіне
5-қосымша
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтау үшін қауіп топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулер жүргізудің кезеңділігі
Ескерту. 5-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Кезеңділік
Халықтың нысаналы тобы
1.
Жұмысқа тұрған кезде және одан әрі алты айда бір рет
1) Мынадай:
- инвазвтік емшаралар жасайтын, қанды өңдеуге қатысатын, гемодиализбен айналысатын қан қызметі ұйымдарының;
- хирургиялық, стоматологиялық, гинекологиялық, акушериялық, гематологиялық бейіндегі, сондай-ақ диагностика мен емнің инвазивті әдістерін жүргізетін;
- клиникалық, иммунологиялық, вирусологиялық, бактериологиялық, паразитологиялық зертханалардың медициналық қызметкерлері
2.
Оперативтік араласулардың алдында және оперативтік араласудан кейінгі алты айдан соң
Жоспарлы және шұғыл оперативтік араласуларға түсетін адамдар;
3.
Емдеуге жатқызуға түскеннен кейін және емдеуге жатқызылғаннан кейін алты айдан соң
Гемодиализ, гемотология, онкология, трансплантология, жүрек-қан тамыр және өкпе хирургиясы орталықтары мен бөлімшелерінің пациенттері;
4.
Гемотрансфузия, трансплантация жүргізер және ағзаларды (ағзалардың бөліктерін), тіндерін, жыныстық, фетальді, дің жасушаларын және биологиялық материалдарын ауыстырып қондырар алдында және кейін алты айдан соң;
Гемотрансфузия алатын, трансплантация жасататын және ағзаларын (ағзаларының бөліктерін), тіндерін, жыныстық, фетальді, дің жасушаларын және биологиялық материалдарын ауыстырып қондыратын пациенттер;
5.
Есепке қойған кезде және ГВ-ға зерттеп-қарау болмаған жағдайда, босанар алдында
Жүкті әйелдер
6.
АИТВ-инфекциясына тесттен өту үшін жүгінген кезде және алты айда 1 реттен жиі емес
Инъекциялық есірткілерді тұтынатын адамдар, ерлермен жыныстық қатынасқа түсетін ерлер, секс қызметкерлері
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2009 жылғы 10 қарашадағы
№ 685 бұйрығына
қосымша
Халықтың нысаналы топтарын профилактикалық медициналық қарап-тексерулерге әдістемелік нұсқаулық пен талдауға жауапты республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесі

Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование ответственной организации*
Функциональные обязанности по внедрению профилактических медицинских (скрининговых) осмотров целевых групп населения
1.
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения Министерства здравоохранения (далее – РГП на ПХВ МЗ РК) "Национальный центр общественного здравоохранения" (далее –НЦОЗ)
1. Организация работы Рабочей группы по научно-методическому обеспечению скрининговых программ
2. Разработка и совершенствование нормативно-правовой базы, учетно-отчетных форм
3. Разработка модели проведения скрининговых осмотров в условиях развития ПМСП
4. Организационно-методическое руководство, координация, мониторинг, оценка, анализ результатов проведения профилактических медицинских (скрининговых) осмотров по выявлению поведенческих факторов риска среди целевых групп населения.
5. Методическая помощь региональным центрам формирования здорового образа жизни в проведении анализа результатов проведения профилактических медицинских (скрининговых) осмотров.
6. Свод и ежеквартальное предоставление аналитических отчетов по проведению профилактических медицинских (скрининговых) осмотров в Министерство здравоохранения Республики Казахстан (далее – МЗ РК) к 20 числу месяца, следующего за отчетным.
7. Свод и предоставление в МЗ РК ежегодного заключительного аналитического отчета по проведению профилактических медицинских (скрининговых) осмотров к 1 февраля следующего за отчетным периодом года.
2.
Акционерное общество (далее – АО) "Научно- исследовательский институт кардиологии и внутренних болезней"
1. Участие в Рабочей группе по научно-методическому обеспечению скрининговых программ
2. Организационно-методическое руководство, координация, мониторинг, оценка, практическая помощь в проведении профилактических медицинских (скрининговых) осмотров по раннему выявлению основных болезней системы кровообращения (артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца), сахарного диабета среди отдельных целевых групп населения.
3. Анализ результатов профилактических медицинских (скрининговых) осмотров, предоставление аналитического отчета в НЦОЗ – ежеквартально к 15 числу месяца, следующего за отчетным.
4. Предоставление в НЦОЗ ежегодного заключительного аналитического отчета по проведению профилактических медицинских (скрининговых) осмотров к 20 января следующего за отчетным периодом года.
3.
АО "Казахский научно-исследовательский институт онкологии и радиологии"

Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 02.04.2020 № ҚР ДСМ-22/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Жауапты ұйымдарының атауы*
Халықтың нысаналы топтарын профилактикалық медициналық (скринингтік) тексеріп-қарауды енгізу бойынша функциялық міндеттер
1.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Қоғамдық денсаулық сақтау ұлттық орталығы" (бұдан әрі – ҚДСҰО) шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – ҚР ДСМ ШЖҚ РМК)
1. Скринингтік бағдарламаларды ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі жұмысшы топтың жұмысын ұйымдастыру.
2. Нормативтік-құқықтық базаны, есеп беру нысандарын әзірлеу және жетілдіру.
3. МСАК дамыту жағдайында скринингтік тексеріп-қарауды жүргізу үлгісін әзірлеу.
4. Халықтың нысаналы топтарының арасында мінез-құлық қауіп факторларын анықтау бойынша профилактикалық медициналық (скринингтік) тексеріп-қарауды жүргізуге ұйымдастырушылық-әдістемелік нұсқаулар, үйлестіру, мониторинг жүргізу, бағалау, талдау.
5. Өңірлік салауаты өмір салтын қалыптастыру орталықтарына профилактикалық медициналық (скринингтік) тексеріп-қарауды жүргізу бойынша әдістемелік көмек.
6. Есептік кезеңнен кейінгі айдың 20-күніне Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне (бұдан әрі – ҚР ДСМ) профилактикалық медициналық (скрининггтік) тексеріп-қарауды жүргізу бойынша жиынтық және талдау есептерін тоқсан сайын ұсыну.
7. ҚР ДСМ-не жылдың есептік кезеңінен кейінгі 1 ақпанға жиынтық және профилактикалық медициналық (скринингтік) тексеріп-қарауды жүргізу бойынша қорытынды талдамалық есеп ұсыну.
2.
ҚР ДСМ "Кардиология және ішкі аурулар ғылыми-зерттеу институты" Акционерлік қоғамы (бұдан әрі - АҚ)
1. Скринингтік бағдарламаларды ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі жұмысшы топтың жұмысына қатысу.
2. Халықтың жекелеген нысаналы топтарының арасында қан айналым жүйесінің негізгі ауруларын (артериялық гипертония, жүректің ишемиялық ауруы) жүйесін, қант диабетін ерте анықтау бойынша профилактикалық медициналық (скринингтік) тексеріп-қарауды жүргізудің барлық кезеңдерінде ұйымдастырушылық-әдістемелік нұсқаулар, үйлестіру, мониторинг жүргізу, бағалау, практикалық көмек көрсету.
3. Профилактикалық медициналық (скринингтік) тексеріп-қараудың нәтижелерін талдау, ҚДСҰО-на талдау есептерін – тоқсан сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне ұсыну.
4. Есептік кезеңнен кейінгі 20 қаңтарға ҚДСҰО профилактикалық медициналық (скринингтік) тексеріп-қарауды жүргізу бойынша жылдық қорытынды талдамалық есеп ұсыну.
3.
ҚР ДСМ "Қазақ онкология және радиология ғылыми-зерттеу институты" АҚ

1. Участие в Рабочей группе по научно-методическому обеспечению скрининговых программ
2. Организационно- методическое руководство, координация, мониторинг, оценка, практическая помощь в проведении профилактических медицинских осмотров по раннему выявлению рака шейки матки, рака молочной железы, колоректального рака, среди целевых групп населения.
3. Анализ результатов профилактических медицинских осмотров, предоставление аналитического отчета в НЦОЗ – ежеквартально к 15 числу месяца, следующего за отчетным.
4. Предоставление в НЦОЗ ежегодного заключительного аналитического отчета по проведению профилактических медицинских осмотров к 20 января следующего за отчетным периодом года.
4.
АО "Национальный научный центр материнства и детства" и АО "Научный центр акушерства, гинекологии и перинатологии"
1. Участие в Рабочей группе по научно-методическому обеспечению скрининговых программ
2. Организационно-методическое руководство, координация, мониторинг, оценка, практическая помощь в проведении профилактических медицинских осмотров по раннему выявлению предопухолевых заболеваний шейки матки среди отдельных целевых групп населения.
5. Анализ результатов профилактических медицинских осмотров, предоставление аналитического отчета в НЦОЗ – ежеквартально к 15 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
3. Предоставление в НЦОЗ ежегодного заключительного аналитического отчета по проведению профилактических медицинских осмотров к 20 января следующего за отчетным периодом года.
5.
АО "Казахский ордена "Знак Почета" научно- исследовательский институт глазных болезней"
1. Участие в Рабочей группе по научно-методическому обеспечению скрининговых программ
2. Организационно-методическое руководство, координация, мониторинг, оценка, практическая помощь в проведении профилактических медицинских осмотров по раннему выявлению глаукомы среди отдельных целевых групп населения.
6. Анализ результатов профилактических медицинских осмотров, предоставление аналитического отчета в НЦОЗ – ежеквартально к 15 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
3. Предоставление в НЦОЗ ежегодного заключительного аналитического отчета по проведению профилактических медицинских осмотров к 20 января следующего за отчетным периодом года.
6.
АО "Национальный научный центр материнства и детства" и АО "Научный центр педиатрии и детской хирургии"
1. Участие в Рабочей группе по научно-методическому обеспечению скрининговых программ
2. Организационно-методическое руководство, координация, мониторинг, оценка, практическая помощь в проведении профилактических медицинских осмотров, динамического наблюдения и оздоровления детского населения.

1. Скринингтік бағдарламаларды ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі жұмысшы топтың жұмысына қатысу.
2. Халықтың жекелеген нысаналы топтарының арасында жатыр мойнының, сүтбезінің, жуан және жіңішке ішектерінің ісікалды және қатерлі ісіктерін ерте анықтау бойынша ұйымдастырушылық-әдістемелік нұсқаулар, үйлестіру, мониторинг жүргізу, бағалау, практикалық көмек көрсету.
3. Профилактикалық медициналық (скринингтік) тексеріп-қарау нәтижелерін талдау, ҚДСҰО-на талдау есептерін – тоқсан сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне ұсыну.
4. Есептік кезеңнен кейінгі 20 қаңтарға ҚДСҰО профилактикалық медициналық тексерулер жүргізу бойынша жылдық қорытынды талдамалық есеп ұсыну.
4.
"Ана мен бала ұлттық ғылыми орталығы" АҚ және "Акушерлік, гинекология және перинатология ғылыми орталығы" АҚ
1. Скринингтік бағдарламаларды ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі жұмысшы топтың жұмысына қатысу.
2. Халықтың жекелеген нысаналы топтарының арасында жатыр мойнының ісікалды ерте анықтау бойынша ұйымдастырушылық-әдістемелік нұсқаулар, үйлестіру, мониторинг жүргізу, бағалау, практикалық көмек көрсету.
3. Профилактикалық медициналық тексеріп-қарау нәтижелерін талдау, ҚДСҰО-на талдау есептерін – тоқсан сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне ұсыну.
4. Есептік кезеңнен кейінгі 20 қаңтарға ҚДСҰО профилактикалық медициналық тексерулер жүргізу бойынша жылдық қорытынды талдамалық есеп ұсыну.
5.
"Құрмет Белгісі" орденді Қазақ көз аурулары ғылыми - зерттеу институты" АҚ
1. Скринингтік бағдарламаларды ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі жұмысшы топтың жұмысына қатысу.
2. Халықтың жекелеген нысаналы топтарының арасында глаукоманы ерте анықтау бойынша ұйымдастырушылық-әдістемелік нұсқаулар, үйлестіру, мониторинг жүргізу, бағалау, практикалық көмек көрсету.
3. Профилактикалық медициналық тексеріп-қарау нәтижелерін талдау, ҚДСҰО-на талдау есептерін – тоқсан сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне ұсыну.
4. Есептік кезеңнен кейінгі 20 қаңтарға ҚДСҰО профилактикалық медициналық тексеріп-қарауды жүргізу бойынша жылдық қорытынды талдамалық есеп ұсыну.
6.
"Ана мен бала ұлттық ғылыми орталығы" АҚ және "Педиатрия және балалар хирургиясы ғылыми орталығы" АҚ
1. Скринингтік бағдарламаларды ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі жұмысшы топтың жұмысына қатысу
2. Балаларды профилактикалық медициналық тексеріп-қарау, динамикалық бақылау мен сауықтыру жүргізуге ұйымдастырушылық-әдістемелік нұсқаулар, үйлестіру, мониторинг жүргізу, бағалау, практикалық көмек көрсету.

3. Анализ результатов профилактических медицинских осмотров, динамического наблюдения и оздоровления детского населения, предоставление аналитического отчета в НЦОЗ – ежеквартально к 15 числу месяца, следующего за отчетным.
4. Предоставление в НЦОЗ ежегодного заключительного аналитического отчета по проведению профилактических медицинских осмотров к 20 января следующего за отчетным периодом года.
7.
НАО "Казахский национальный медицинский университет имени С.Д. Асфендиярова" Университетская клиника № 1 "Аксай"
1. Участие в Рабочей группе по научно-методическому обеспечению скрининговых программ
2. Организационно-методическое руководство, координация, мониторинг, оценка, практическая помощь в проведении профилактических медицинских осмотров по раннему выявлению тугоухости у детей.
3. Анализ результатов профилактических медицинских осмотров по раннему выявлению тугоухости у детей, предоставление аналитического отчета в НЦОЗ – ежеквартально к 15 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
4. Предоставление в НЦОЗ ежегодного заключительного аналитического отчета по проведению профилактических медицинских осмотров к 20 января следующего за отчетным периодом года.
8.
РГП на ПХВ "Республиканский центр электронного развития"
1. Участие в Рабочей группе по научно-методическому обеспечению скрининговых программ.
2. Выработка рекомендаций по доработке медицинских информационных систем на постоянной основе с учетом результатов профилактических медицинских осмотров.
3. Сбор и формирование выходных форм профилактических медицинских осмотров.
4. Предоставление в МЗ РК и НЦОЗ результаты проведения профилактических медицинских осмотров – ежеквартально к 10 числу месяца, следующего за отчетным, заключительных за год – к 5 января следующего за отчетным периодом года.

3. Балаларды профилактикалық медициналық тексеріп-қарау, динамикалық бақылау мен сауықтыру нәтижелерін талдау, ҚДСҰО-на талдау есептерін – тоқсан сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне ұсыну.
4. Есептік кезеңнен кейінгі 20 қаңтарға ҚДСҰО профилактикалық медициналық тексеріп-қарауды жүргізу бойынша жылдық қорытынды талдамалық есеп ұсыну.
7.
"С. Ж. Асфендияров атындағы Қазақ ұлттық медицина университеті" КЕАҚ № 1 "Ақсай" университеттік клиникасы
1. Скринингтік бағдарламаларды ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі жұмысшы топтың жұмысына қатысу
2. Балалардың саңыраулығын ерте анықтау бойынша профилактикалық медициналық тексеріп-қарауды жүргізуге ұйымдастырушылық-әдістемелік нұсқаулар, үйлестіру, мониторинг жүргізу, бағалау, практикалық көмек көрсету.
3. Балалардың саңырауын ерте анықтау бойынша профилактикалық медициналық тексеріп-қарау нәтижелерін талдау, ҚДСҰО-на талдау есептерін – тоқсан сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне ұсыну.
4. Есептік кезеңнен кейінгі 20 қаңтарға ҚДСҰО профилактикалық медициналық (скринингтік) тексеріп-қарауды жүргізу бойынша жылдық қорытынды талдамалық есеп ұсыну.
8.
"Республикалық электрондық даму орталығы" ШЖҚ РМК
1. Скринингтік бағдарламаларды ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі жұмысшы топтың жұмысына қатысу.
2. Профилактикалық медициналық тексеріп- қарау нәтижелерін ескере отырып, тұрақты негізде медициналық ақпараттық жүйелерді пысықтау бойынша ұсынымдар әзірлеу.
3. Профилактикалық медициналық тексерулердің шығыс нысандарын өңдеу, қалыптастыру.
4. Есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне, жыл бойғы қорытынды есепті - есепті жыл кезеңіндегі 5 қаңтарға ҚР ДСМ және ҚДСҰО-ға профилактикалық медициналық тексеріп-қараудың нәтижелері бойынша шығыс нысандарын ұсыну.