О внесении изменений и дополнений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 28 июня 2007 года № 207-п "Об утверждении Правил проведения государственной экологической экспертизы"
Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 26 октября 2009 года № 228-ө. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2009 года № 5957. Утратил силу приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 16 февраля 2015 года № 100
Сноска. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 16.02.2015 № 100 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после его первого официального опубликования).
В целях реализации Законов Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного процесса" от 4 декабря 2008 года и "О внесении изменений и дополнений в Экологический кодекс Республики Казахстан по вопросам регулирования ввоза экологически опасных технологий, техники и оборудования" от 23 июня 2009 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 28 июня 2007 года № 207-п "Об утверждении Правил проведения государственной экологической экспертизы" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4844, опубликованный в "Юридической газете" от 17 августа 2007 года № 126 (1329)) следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения государственной экологической экспертизы, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2 слова "Министерства охраны окружающей среды Республики Казахстан (далее - Министерство)" заменить словами "уполномоченного органа в области охраны окружающей среды (далее - уполномоченный орган)";
по всему тексту слова "Министерства", "Министерстве", "территориальных органов", "территориальными органами", "территориальные органы", "территориального органа" заменить соответственно словами "уполномоченного органа", "уполномоченном органе", "территориальных подразделений", "территориальными подразделениями", "территориальные подразделения", "территориального подразделения";
в пункте 5 слова "Республики Казахстан в области охраны окружающей среды - центрального исполнительного органа в области охраны окружающей среды - Министерства" исключить;
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Государственную экологическую экспертизу осуществляют:

"Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 28 маусымдағы N 207-ө бұйрығына өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2009 жылғы 26 қазандағы N 228-ө Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 3 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5957 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 16 ақпандағы № 100 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Энергетика министрінің 16.02.2015 № 100 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Бюджет процесін жетілдіру мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 4 желтоқсандағы, "Экологиялық қауіпті технологияларды, техниканы және жабдықтарды әкелуді реттеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 23 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңдарын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 28 маусымдағы N 207-ө бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізімінде тіркелген N 4844, 2007 жылғы 17 тамыздағы N 126 (1329) "Заң газетінде" жарияланған) мынадай өзгертулер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүргізу ережелерінде:
2-тармақтағы және барлық мәтін бойынша "Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі (бұдан әрі – Министрлік)" деген сөздер "Қазақстан Республикасы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган)" деген сөздермен ауыстырылсын;
барлық мәтін бойынша "Министрліктің", "Министрлікте", "аумақтық органдардың", "аумақтық органдармен", "аумақтық органдар", "аумақтық органның", деген сөздер "уәкілетті органның", "уәкілетті органда", "аумақтық бөлімшелердің", "аумақтық бөлімшелермен", "аумақтық бөлімшелер", "аумақтық бөлімшенің" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органының - қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы - Министрліктің," деген сөздер алынып тасталсын;
10-тармақ мынадай редакцияда баяндалсын:
"10. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы мыналар жүзеге асырады:

1) уполномоченный орган в области охраны окружающей среды и его территориальные подразделения - в части организации и проведения государственной экологической экспертизы объектов I категории;
Распределение объектов I категории, подлежащих государственной экологической экспертизе, между уполномоченным органом и его территориальными подразделениями устанавливается уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с критериями, утвержденными постановлением Правительством Республики Казахстан от 31 марта 2009 года № 449.
2) местные исполнительные органы - в части организации и проведения государственной экологической экспертизы объектов II, III и IV категории.";
подпункт 11) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"11) документация по применению технологий, техники и оборудования, в том числе перемещаемых (ввозимых) в Республику Казахстан;";
в пункте 12:
подпункт 1) дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"электронную версию проекта, расчета рассеивания загрязняющих веществ в приземном слое, обоснование объемов эмиссий в формате "Excel";";
в подпункте 4) абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"бассейновая инспекция по регулированию использования и охране водных ресурсов (при размещении объектов или осуществлении деятельности на водоохраной территории);";
в подпункте 4) абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"уполномоченный орган в области лесного хозяйства, охраны воспроизводства и использования животного мира, особо охраняемых природных территорий;";
подпункт 3) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"3) в случае рассмотрения проектной документации в уполномоченном органе - предложения и замечания к заключению государственной экологической экспертизы от соответствующего территориального подразделения.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Документация по применению технологий, техники за исключением транспортных средств и оборудования, в том числе перемещаемых (ввозимых) в Республику Казахстан должна содержать:
1) оценку воздействия на окружающую среду;
2) стандарт организаций (технические условия);
3) инструкцию по эксплуатации (при наличии);
4) материалы (протоколы, справки, отчеты) о проведенных предварительных испытаниях (исследованиях);
5) сертификаты соответствия;
6) характеристику технологий, техники, за исключением транспортных средств, и оборудования, в том числе перемещаемых (ввозимых) в Республику Казахстан, по сравнению с уже существующими аналогами, описание технологического процесса;
7) согласования с уполномоченными органами в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, промышленной безопасности на опасных производственных объектах, пожарной безопасности и технического регулирования.";

1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері – I санаттағы объектілерге мемлекеттік экологиялық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу бөлігінде;
Мемлекеттік экологиялық сараптамаға жататын I санаттағы объектілерді уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері арасында бөлу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 наурыздағы N 449 қаулысымен бекітілген критерийлерге сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен белгіленеді.
2) жергілікті атқарушы органдар – II, III және IV санаттағы объектілерге мемлекеттік экологиялық сараптама ұйымдастыру және жүргізу бөлігінде.";
11-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда баяндалсын:
"11) технологияларды, техниканы және жабдықтарды, соның ішінде Қазақстан Республикасына әкелінетіндерді, қолдану бойынша құжаттама;";
12-тармақтың:
1) тармақшасы мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"жобаның, ластаушы заттардың жер бетінің жақын қабатына шашырауын есептеудің, эмиссия мөлшерін негіздеудің электрондық нұсқасы "Excel" форматында;";
4) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда баяндалсын:
"су ресурстарын пайдалануды реттеу және қорғау жөніндегі бассейндік инспекция (суды қорғау аумақтарында объектілерді орналастыру немесе қызметті жүзеге асыру кезінде);";
4) тармақшасының жетінші абзацы мынадай редакцияда баяндалсын:
"орман шаруашылығы, жануарлар дүниесінің өсiмiн молайтуды және пайдалануды қорғау, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті орган;";
16-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда баяндалсын:
"3) жобалық құжаттаманы уәкілетті органда қарастырған жағдайда – мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысына ұсыныстар мен ескертулер тиісті аумақтық органнан.";
17-тармақ мынадай редакцияда баяндалсын:
"17. Көлік құралдарын қоспағанда технологияларды, техниканы және жабдықтарды, соның ішінде Қазақстан Республикасына әкелінетіндерді қолдану бойынша құжаттамада:
1) қоршаған ортаға әсерін бағалауы;
2) ұйым стандарты (техникалық шарттар);
3) қолдану бойынша нұсқаулығы (бар болған жағдайда);
4) алдын ала өткізілген сынақтар (зерттеулер) жөніндегі материалдар (хаттамалар, анықтамалар, есептер);
5) сәйкестілік сертификаттары;
6) көлік құралдарын қоспағанда технологиялардың, техниканың және жабдықтардың, соның ішінде Қазақстан Республикасына әкелінетіндердің, технологиялық үрдістің сипаттамасы;
7) Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы, қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі және техникалық реттеу салаларындағы уәкілетті органдармен келісу болуы тиіс.";

дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:
"17-1. Не подлежат государственной экологической экспертизе техника, оборудование, приобретаемые для замены вышедшей из строя аналогичной техники, оборудования.";
в пункте 26 слова "к проекту заключения" заменить словами "к заключению";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Заключение государственной экологической экспертизы подписывается руководителями экспертных подразделений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, территориальных подразделений уполномоченного органа в области охраны окружающей среды на соответствующей территории либо руководителем экспертного подразделения местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы в пределах его компетенции.";
пункт 38 исключить.
2. Комитету экологического регулирования и контроля довести настоящий приказ до сведения территориальных подразделений и местных исполнительных органов областей, города республиканского значения и столицы.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр охраны
окружающей среды
Республики Казахстан                       Н. Ашимов
Согласовано:
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
___________ Ж. Доскалиев
3 октября 2009 года
Согласовано:
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
___________ А. Куришбаев
15 октября 2009 года
Согласовано:
Министр энергетики
и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
___________ С. Мынбаев
26 октября 2009 года
Согласовано:
Председатель
Агентства Республики Казахстан
по управлению земельными ресурсами
___________ У. Узбеков
27 октября 2009 года

мынадай мазмұндағы 17-1-тармағымен толықтырылсын:
"17-1. Істен шыққан ұқсас техниканы, жабдықтарды ауыстыру үшін алынған техника, жабдық мемлекеттік экологиялық сараптамаға жатпайды.";
26-тармақтағы "қорытынды жобасына" деген сөздер "қорытындыға" деген сөздермен ауыстырылсын;
31-тармақ мынадай редакцияда баяндалсын:
"31. Мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысына қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның сараптау бөлімшелерінің, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің басшылары тиісті аумақтарда немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының сараптау бөлімшелерінің басшылары өз құзыреті шегінде қол қояды.";
38-тармақ алынып тасталсын.
2. Экологиялық реттеу және бақылау комитеті осы бұйрықты аумақтық бөлімшелердің, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының мәліметіне жеткізсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрі                   Н. Әшімов
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылық министрі
__________ А. Күрішбаев
2009 жылғы 15 қазан
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
__________ Ж. Досқалиев
2009 жылғы 03 қазан
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Жер ресурстарын басқару
Агенттігінің Төрағасы
__________ Ө. Өзбеков
2009 жылғы 27 қазан
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрі
__________ С. Мыңбаев
2009 жылғы 26 қазан