О внесении дополнений и изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 декабря 2002 год № 432 "Об утверждении Правил проведения регистрационных испытаний и государственной регистрации пестицидов (ядохимикатов) в Республике Казахстан"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 ноября 2009 года № 661. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2009 года № 5971. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 10-1/18
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 10-1/18.
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 17 июля 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам фитосанитарной безопасности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 декабря 2002 года № 432 "Об утверждении Правил проведения регистрационных испытаний и государственной регистрации пестицидов (ядохимикатов) в Республике Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2127) следующие дополнения и изменения:
в заголовке и в пункте 1 после слова "регистрационных" дополнить словом ", производственных";
в преамбуле слова "от 7 октября 2002 года № 1096" заменить словами "от 6 апреля 2005 года № 310";
в Правилах проведения регистрационных испытаний и государственной регистрации пестицидов (ядохимикатов) в Республике Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в заголовке после слова "регистрационных" дополнить словом ", производственных";
пункт 3 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) дополнения к списку пестицидов (ядохимикатов) - перечень пестицидов (ядохимикатов), дополнительно регистрируемых и включаемых в утвержденный список пестицидов (ядохимикатов);";
в подпункте 5) слова "органов государственного санитарно-эпидемиологического надзора, охраны окружающей среды" заменить словами "государственных органов в области охраны окружающей среды и здравоохранения";
в подпункте 13) слова "химических веществ" заменить словами "пестицида (ядохимиката)";
в пункте 7 слово "СНГ" заменить словами "Содружества Независимых Государств (далее - СНГ)";
в пункте 29 абзац первый после слов "следующие документы" дополнить словами "на государственном или русском языке";
в пункте 31 слова "технические условия" заменить словами "стандарт организации";
в пункте 34 слова "органы государственного экологического и санитарно-эпидемиологического контроля" заменить словами "государственные органы в области охраны окружающей среды и здравоохранения";
пункт 37 изложить в следующей редакции:

«Қазақстан Республикасында пестицидтердің (улы химикаттардың) тіркеулік сынақтарын және мемлекеттік тіркеуін жүргізудің Ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрінің 2002 жылғы 26 желтоқсандағы № 432 бұйрығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2009 жылғы 18 қарашадағы N 661 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2009 жылғы 20 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5971 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 10-1/18 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 10-1/18 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне фитосанитариялық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 17 шілдедегі Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. «Қазақстан Республикасында пестицидтердің (улы химикаттардың) тіркеулік сынақтарын және мемлекеттік тіркеуін жүргізудің Ережелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2002 жылғы 26 желтоқсандағы № 432 бұйрығына (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде № 2127 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
атауында және 1-тармақта «тіркеулік» деген сөзден кейін «, өндірістік» деген сөзбен толықтырылсын;
кіріспеде «2002 жылғы 7 қазандағы № 1096» деген сөздер «2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310» деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасында пестицидтердің (улы химикаттардың) тіркеулік сынақтарын және мемлекеттік тіркеуін жүргізудің Ережелерінде:
атауында «тіркеулік» деген сөзден кейін «, өндірістік» деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) пестицидтер (улы химикаттар) тізіміне толықтырулар - қосымша тіркелетін және бекітілген пестицидтер (улы химикаттар) тізіміне енгізілетін пестицидтердің (улы химикаттардың) тізбесі;»;
5) тармақшада «мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау, қоршаған ортаны қорғау органдарының» деген сөздер «қоршаған ортаны қорғау және денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік органдардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақшада «химиялық заттардың» деген сөздер «пестицидтің (улы химикаттың)» деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақта «ТМД» деген сөз «Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы (бұдан әрі - ТМД)» деген сөздермен ауыстырылсын;
29-тармақта бірінші абзацта «(мәлімдеуші)» деген сөзден кейін «мемлекеттік немесе орыс тілінде» деген сөздермен толықтырылсын;
31-тармақта «техникалық шарты» деген сөздер «ұйымның стандарты» деген сөздермен ауыстырылсын;
34-тармақта «мемлекеттік экологиялық органдарға және санитарлық-эпидемиологиялық бақылау орындарына» деген сөздер «қоршаған ортаны қорғау және денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік органдарға» деген сөздермен ауыстырылсын;
37-тармақ мынадай редакцияда баяндалсын:

"37. Допускается временная регистрация пестицида на срок не более 2 лет в следующих случаях, если:
1) материалы о пестициде на момент государственной регистрации не представлены в полном объеме, но имеются положительные заключения государственных органов в области охраны окружающей среды и здравоохранения по представленным регистрационным материалам на указанный пестицид;
2) для борьбы с отдельными вредными и особо опасными вредными организмами, а также карантинными объектами на территории Республики Казахстан, распространение которых в соответствии с фитосанитарным прогнозом может ухудшить фитосанитарную обстановку, отсутствуют пестициды необходимого назначения, но имеются положительные рекомендации научно-исследовательских институтов и регистрация указанного пестицида в государствах СНГ по аналогичной сфере применения (на той же культуре и против тех же вредных организмов).
При этом для регистрации указанного пестицида на срок до 10 лет в случае, указанном в подпункте 1), регистрант (заявитель) в течение срока временной регистрации пестицида представляет недостающие материалы, а в случае, указанном в подпункте 2), проводятся регистрационные и производственные испытания пестицида и его токсикологическая оценка с дальнейшим согласованием регистрации препарата в государственных органах в области охраны окружающей среды и здравоохранения.";
в подпункте 3) пункта 41 слова "органами санитарно-эпидемиологического и экологического контроля" заменить словами "государственными органами в области охраны окружающей среды и здравоохранения";
в приложениях 123456 и 7 к указанным Правилам:
в заголовке в правом углу после слова "регистрационных" дополнить словом ", производственных";
слова ", утвержденным приказом и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 декабря 2002 года № 432" исключить;
в приложении 3 к указанным Правилам:
слова "Начальник территориального управления МСХ РК" заменить       словами "Начальник территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан";
слова "начальник отдела по защите и карантину растений областного территориального управления" заменить словами "начальник отдела защиты и карантина растений областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе";
слова "начальник территориального управления района" заменить словами "начальник районной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе";
слова "Начальник отдела защиты и карантина растений областного территориального управления Минсельхоза" заменить словами "Начальник отдела защиты и карантина растений областной территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе";
слова "Начальник территориального управления Минсельхоза" заменить словами "Начальник территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе";

«37. 1) мемлекеттік тіркеу сәтіне пестицид туралы материалдар толық көлемде берілмеген, бірақ көрсетілген пестицидке арналған ұсынылған тіркеу материалдары бойынша қоршаған ортаны қорғау және денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік органдардың оң қорытындылары бар болған;
2) таралуы фитосанитариялық болжамға сәйкес фитосанитариялық жағдайды нашарлатуы мүмкін жекелеген зиянды және аса қауіпті зиянды организмдермен, сондай-ақ карантиндік объектілермен Қазақстан Республикасының аумағында күресуге арналған пестицидтердің қажетті түрі болмаған, бірақ ғылыми-зерттеу институттарының оң ұсынымдары мен ұқсас қолдану саласы бойынша (дәл сол дақылда және дәл сол зиянды организмдерге қарсы) көрсетілген пестицидті ТМД мемлекеттерінде тіркелгенін растау болған жағдайларда пестицидті 2 жылдан аспайтын мерзімге уақытша тіркеуге жол беріледі.
Бұл ретте көрсетілген пестицидті 10 жылға дейінгі мерзімге тіркеу үшін 1) тармақшада көрсетілген жағдайда тіркелуші (мәлімдеуші) пестицидті уақытша тіркеу мерзімі ішінде жетіспейтін мәліметтерді ұсынады, ал 2) тармақшада көрсетілген жағдайда соңынан препаратты қоршаған ортаны қорғау және денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік органдармен келістіре отырып, пестицидті тіркеулік және өндірістік сынаулар және оны токсикологиялық бағалау өткізіледі.»;
41-тармақтың 3) тармақшасында «санитарлық-эпидемиологиялық және экологиялық бақылау орындарында» деген сөздер «қоршаған ортаны қорғау және денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік органдарда» деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген Ережеге 123456 және 7-қосымшаларда:
оң жақ бұрышта атауында «тіркеулік» деген сөзден кейін «, өндірістік» деген сөзбен толықтырылсын;
«Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрдің міндетін атқарушы 2002 жылғы 26 желтоқсандағы № 432 бұйрығымен бекітілген» деген сөздер алынып тасталсын;
көрсетілген Ережеге 3-қосымшада:
«ҚР АШМ облыстық аумақтық басқармасының бастығы» деген сөздер «Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіп кешеніндегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясының бастығы» деген сөздермен ауыстырылсын;
«облыстық аумақтық өсімдіктерді қорғау және карантин бөлімінің бастығы» деген сөздер «Агроөнеркәсіп кешеніндегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциясының өсімдіктерді қорғау және карантин бөлімінің бастығы» деген сөздермен ауыстырылсын;
«аудандық аумақтық басқарманың бастығы» деген сөздер «Агроөнеркәсіп кешеніндегі Мемлекеттік инспекция комитетінің аудандық аумақтық инспекциясының бастығы» деген сөздермен ауыстырылсын;

в приложении 4 к указанным Правилам раздел 2 главы 4 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) паспорт безопасности пестицида, выданный его производителем.";
раздел 6 главы 9 дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
"Материалы на пестицид должны содержать нотариально заверенные переводы на государственный или русский язык отчетов по результатам собственных исследований фирмы-регистранта, проведенных для изучения физико-химических, биологических, эколого-токсикологических, токсиколого-гигиенических и других свойств действующего вещества и препаративной формы пестицида.".
2. Департаменту земледелия и фитосанитарной безопасности (Буць А.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования.
И.о. Министр                               М. Оразаев
"Согласовано"                       "Согласовано"
Министр здравоохранения             И.о. Министра охраны окружающей
Республики Казахстан                среды Республики Казахстан
______________ Ж. Доскалиев         _____________ Э. Садвакасова
30 ноября 2009 г.                   26 ноября 2009 г.

көрсетілген Ережеге 4-қосымшада 4-тараудың 2-бөлімі мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
«10) оны өндіруші берген пестицидтің қауіпсіздік паспорты.»;
9-тараудың 6-бөлімі мынадай мазмұндағы он бірінші абзацпен толықтырылсын:
«Пестицидтің материалдары пестицидтің әсерлі заты мен препараттық нысанының физика-химиялық, биологиялық, экология-токсикологиялық, токсикология-гигиеналық және басқа да қасиеттерін зерттеу үшін жүргізілген тіркелуші фирманың өз зерттеулері нәтижелері бойынша есептердің нотариалды расталған мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармаларын қамтуы тиіс.».
2. Егіншілік және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті (Буць А.А.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а.                                  М. Оразаев
«Келісілді»
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
____________ Ж. Досқалиев
2009 жылғы 30 қараша
«Келісілді»
Қазақстан Республикасы
Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а.
________________________ Э.Сәдуақасова
2009 жылғы 26 қараша