О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 131 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 ноября 2009 года № 238. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 января 2010 года № 5990. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность страховых (перестраховочных) организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 22 августа 2008 года № 131 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5331, опубликованное 15 ноября 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан, № 11), следующие изменения и дополнения:
в Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, утвержденной указанным постановлением:
в пункте 32:
в части первой:
в подпункте 1):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"деньги в кассе в сумме, не превышающей один процент от суммы активов страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования, - в объеме ста процентов от балансовой стоимости;";
в подпункте 3):
цифру "10)" заменить цифрой "13)";
слова и цифры "в приложениях 4, 6" заменить словами и цифрой "в приложении 4";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) суммы к получению от перестраховщиков, страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников в сумме, не превышающей десять процентов от суммы активов страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования, за вычетом резерва по сомнительным долгам.
Страховые премии к получению от страхователей включаются в расчет стоимости активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности в случае уплаты страхователем 1/12 части страховой премии по договору страхования или первого страхового взноса по договору накопительного страхования.
Страховые премии к получению от перестрахователей включаются в расчет стоимости активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности в случае уплаты перестрахователем 1/12 части страховой премии по договору перестрахования;";
в подпункте 9) слова "и инвестиционная недвижимость, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности," исключить;
часть вторую после слов "не включается" дополнить словами "дебиторская задолженность, просроченная по условиям договора, а также";
часть первую пункта 35 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы № 131 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 30 қарашадағы № 238 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 10 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5990 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы № 131 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5331 тіркелген, 2008 жылғы 15 қарашада Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған, № 11) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
аталған қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықта:
32-тармақта:
бірінші бөлікте:
1) тармақшада:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"қайта сақтандыру активтерін шегергенде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сомасынан бір пайыздан аспайтын сомада кассадағы ақша - баланстық құнның жүз пайызы көлемінде;";
3) тармақшада:
"10)" деген цифр "13)" деген цифрмен ауыстырылсын;
"4, 6-қосымшаларында" деген сөз және цифрлар "4-қосымшасында" деген сөз және цифрмен ауыстырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, күмәнді борыштар бойынша резервті алып тастағанда, қайта сақтандыру активтерін шегергенде сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері сомасының он пайызынан аспайтын сомадағы сақтандыру сыйлықақылары.
Сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары сақтанушы сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының 1/12 бөлігін немесе жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша бірінші сақтандыру жарнасын төлеген жағдайда олардың сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелімін ескергендегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері құнының есебіне кіргізіледі.
Қайта сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары қайта сақтанушы қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының 1/12 бөлігін төлеген жағдайда олардың сапасы мен өтімділігі бойынша жіктелімін ескергендегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері құнының есебіне кіргізіледі;";
9) тармақшада "және қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес келетін инвестициялық жылжымайтын мүлік" деген сөздер алынып тасталсын;
екінші бөлік "активтер құнының есебіне" деген сөздерден кейін "шарттың талаптары бойынша мерзімі өткен дебиторлық берешек, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
35-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"35. Помимо рейтинговых оценок агентства "Standard & Poor's" уполномоченным органом также признаются рейтинговые оценки агентств "Moody's Investors Service", "Fitch" и "A.M. Best", а также их дочерних рейтинговых организаций (далее - другие рейтинговые агентства). При этом рейтинговые оценки агентства "A.M. Best" используются только для целей приложения 1 к настоящей Инструкции.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. В качестве высоколиквидных активов признаются следующие активы страховой (перестраховочной) организации:
1) деньги в кассе в сумме, не превышающей один процент от суммы активов страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования;
2) вклады в Национальном Банке Республики Казахстан;
3) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан, соответствующих одному из следующих требований:
имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже "ВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ" по национальной шкале "Standard & Poor's";
являются дочерними банками-резидентами, родительские банки-нерезиденты которых имеют долгосрочный кредитный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
имеют долгосрочный кредитный рейтинг от "В+" до "В" по международной шкале агентства "Standard & Poor's", или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от "kzВВ-" до "kzВ+" по национальной шкале "Standard & Poor's";
4) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств), выпущенные Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным Банком Республики Казахстан;
5) долговые ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами Республики Казахстан, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан;
6) долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына";
7) негосударственные ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, входящих в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан:
акции эмитентов, имеющих международную рейтинговую оценку не ниже "ВВ-" агентства "Standard & Poor's", или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВВ" по национальной шкале "Standard & Poor's", и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;

"35. Уәкілетті орган "Standard & Poor's" агенттігінің рейтингтік бағаларынан өзге "Moody's Investors Service", "Fitch" және "A.M. Best" агенттіктерінің, сондай-ақ олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының (бұдан әрі – басқа рейтингтік агенттіктер) рейтингтік бағаларын да мойындайды. Бұл ретте "A.M. Best" агенттігінің рейтингтік бағалары осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасының мақсаттары үшін ғана пайдаланылады.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мынадай активтері жоғары өтімді активтер ретінде танылады:
1) қайта сақтандыру активтерін шегергенде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері сомасының бір пайызынан аспайтын сомадағы кассадағы ақшасы;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі салымдары;
3) мынадай талаптардың біріне сәйкес келетін:
"Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар;
резидент емес бас банктерінде "Standard & Poor's" агенттігінің "А-"-тен төмен емес шетел валютасындағы ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент еншілес банктер болып табылатын;
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В"-ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен "kzВ+"-ке дейінгі рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдары;
4) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес айналысқа шығарылған) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары;
5) Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған, қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген борыштық бағалы қағаздары;
6) "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздары;
7) қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне кіретін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес бағалы қағаздары:
"Standard & Poor's" агенттігінің "ВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzBB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар эмитенттердің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары;

акции, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, соответствующие требованиям первой (наивысшей) или второй (наивысшей) категории сектора "акции", предусмотренным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2008 года № 77 "О требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5251) (далее – постановление № 77), и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
долговые ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "В-" агентства "Standard & Poor's", или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже "kzВ" по национальной шкале "Standard & Poor's";
долговые ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, соответствующие требованиям категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки", предусмотренным постановлением № 77;
8) негосударственные долговые ценные бумаги, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в абзацах четвертом и пятом подпункта 7) настоящего пункта, выпущенные организациями - резидентами Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, соответствующие следующим требованиям:
наличие оценки рейтинговых агентств, признанных фондовой биржей;
государственная регистрация эмитента долговых ценных бумаг осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи;
эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) (далее – МСФО) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (General Accepted Accounting Principles – GAAP) (далее – СФО США);
аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
финансовая отчетность эмитента долговых ценных бумаг, подтвержденная аудиторским отчетом, представлялась не менее, чем за два завершенных финансовых года;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг больше или равен его уставному капиталу согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом. При этом собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
чистая прибыль эмитента долговых ценных бумаг за один из двух последних лет составляет сумму, эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысяч шестисоткратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
объем продаж эмитента долговых ценных бумаг – нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за каждый из двух последних лет по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
наличие маркет-мейкера по долговым ценным бумаг во время нахождения данных ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи;
в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска эмиссионных ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);

Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қор биржасында айналымына жіберілетін (жіберілген) эмитенттерге және олардың бағалы қағаздарына талаптары, және де қор биржасы тізімінің бөлек санаттары туралы" 2008 жылғы 26 мамырдағы № 77 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5251 тіркелген) қаулысында (бұдан әрі – № 77 қаулы) көзделген "акциялар" секторының бірінші (ең жоғарғы) немесе екінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін акциялар және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарылған, "Standard & Poor's" агенттігінің "В-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzB"-дан төмен емес рейтингтік бағасы бар борыштық бағалы қағаздары;
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарылған, қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, № 77 қаулыда көзделген "рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының талаптарына сәйкес келетін борыштық бағалы қағаздары;
8) осы тармақтың 7) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резидент-ұйымдары Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, мынадай талаптарға сәйкес келетін мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары:
қор биржасымен танылған рейтингтік агенттіктердің бағасының болуы;
борыштық бағалы қағаздардың эмитентін мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтінішті берген күнге дейін кем дегенде екі жыл бұрын жүзеге асырылған;
борыштық бағалы қағаздардың эмитенті қаржылық есептілікті қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына (International Financial Reporting Standards – IFRS) (бұдан әрі – ҚЕХС) немесе Америка Құрама Штаттарында (General Accepted Accounting Principles – GAAP) (бұдан әрі – АҚШ ҚЕС) қолданылатын қаржылық есептіліктің стандарттарына сәйкес жасайды;
қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымдардың бірі борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін жүргізеді;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілігі кем дегенде екі аяқталған қаржылық жыл үшін ұсынылған;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге қаржылық есептілікке сәйкес оның жарғылық капиталынан көп немесе оған тең. Бұл ретте борыштық бағалы қағаздардың эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге қаржылық есептілікке сәйкес республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржылық жылға белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кем дегенде екі миллион елу мың еселенген мөлшеріне баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің соңғы екі жылдың бір жылындағы таза кірісі аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге қаржылық есептілікке сәйкес республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржылық жылға белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кем дегенде сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшеріне баламалы соманы құрайды;
лизингтік ұйымды және кредиттік серіктестікті қоспағанда, қаржылық емес ұйым - борыштық бағалы қағаздар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілігінің деректері бойынша соңғы екі жылдың әрбір жылы үшін негізгі қызметі бойынша сату көлемі республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржылық жылға белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кем дегенде екі миллион елу мың еселенген мөлшеріне баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің акционерлердің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы;
борыштық бағалы қағаздардың қор биржасының ресми тізімінде болуы кезінде осы бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкердің болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иегерлерінің оларды иелігінен алу (табыстау) құқығына нұқсан келтіретін немесе оларды шектейтін нормалар болмайды;

9) негосударственные долговые ценные бумаги, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в абзацах четвертом и пятом подпункта 7), а также в подпункте 8) настоящего пункта, выпущенные организациями Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, соответствующие следующим требованиям:
наличие оценки рейтинговых агентств, признанных фондовой биржей;
государственная регистрация эмитента долговых ценных бумаг осуществлена не менее чем за один год до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи;
эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с МСФО или СФО США;
аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
эмитентом долговых ценных бумаг представлялась финансовая отчетность, подтвержденная аудиторским отчетом, за последний завершенный финансовый год;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг не может быть меньше его уставного капитала согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом. При этом собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг составляет сумму, эквивалентную не менее трехсот сорока тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
наличие чистой прибыли эмитента долговых ценных бумаг за один из трех завершенных финансовых года согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
объем продаж эмитента долговых ценных бумаг – нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за последний финансовый год по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее трехсот сорока тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска эмиссионных ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);

9) осы тармақтың 7) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарында, сондай-ақ 8) тармақшасында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының ұйымдары Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес шығарған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, мынадай талаптарға сәйкес келетін мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары:
қор биржасымен танылған рейтингтік агенттіктердің бағасының болуы;
борыштық бағалы қағаздардың эмитентін мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтінішті берген күнге дейін кем дегенде бір жыл бұрын жүзеге асырылған;
борыштық бағалы қағаздардың эмитенті қаржылық есептілікті ҚЕХС немесе АҚШ ҚЕС сәйкес жасайды;
қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне кіретін аудиторлық ұйымдардың бірі борыштық бағалы қағаздардың эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін жүргізеді;
борыштық бағалы қағаздардың эмитенті аудиторлық есеппен расталған соңғы аяқталған қаржылық жыл үшін қаржылық есептілікті ұсынған;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге қаржылық есептілікке сәйкес оның жарғылық капиталынан кем бола алмайды. Бұл ретте борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге қаржылық есептілікке сәйкес республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржылық жылға белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кем дегенде үш жүз қырық мың еселенген мөлшеріне баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған соңғы есепті күнге қаржылық есептілікке сәйкес аяқталған қаржылық үш жылдың бір жылында таза кірісінің болуы;
лизингтік ұйымды және кредиттік серіктестікті қоспағанда, қаржылық емес ұйым - борыштық бағалы қағаздар эмитентінің аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілігінің деректері бойынша соңғы қаржылық жыл үшін негізгі қызметі бойынша сату көлемі республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржылық жылға белгіленген айлық есептік көрсеткіштің кем дегенде үш жүз қырық мың еселенген мөлшеріне баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің акционерлердің жалпы жиналысы бекіткен корпоративтік басқару кодексінің болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иегерлерінің оларды иелігінен алу (табыстау) құқығына нұқсан келтіретін немесе оларды шектейтін нормалар болмайды;

10) ценные бумаги, имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств, имеющих суверенную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
11) негосударственные ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями:
долговые ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
акции эмитентов, имеющих международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства "Standard & Poor's" или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции;
12) ценные бумаги международных финансовых организаций, перечень которых определен пунктом 37 настоящей Инструкции;
13) аффинированные драгоценные металлы, соответствующие международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London billion market association) и обозначенным в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery") и металлические депозиты, в том числе в банках-нерезидентах Республики Казахстан, обладающих международной рейтинговой оценкой не ниже "А" агентства "Standard & Poor's" или рейтингом аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
Финансовые инструменты, указанные в настоящем пункте, включаются в расчет высоколиквидных активов в объеме, указанном в приложении 6 к настоящей Инструкции.";

10) шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар мемлекеттік мәртебеге ие бағалы қағаздары;
11) шетелдік ұйымдар шығарған мемлекеттік емес бағалы қағаздары:
"Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар борыштық бағалы қағаздары;
"Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар эмитенттердің акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары;
12) тізбесі осы Нұсқаулықтың 37-тармағында белгіленген халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары;
13) Лондондық қымбат металлдар нарығының қауымдастығы (London billion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы жеткізілім" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген тазартылған қымбат металлдары және металл депозиттері, оның ішінде "Standard & Poor's" агенттігінің "А"-дан төмен емес халықаралық рейтингтік бағасына немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингіне ие Қазақстан Республикасының резидент емес банктеріндегі металл депозиттері.
Осы тармақта көрсетілген қаржы құралдары осы Нұсқаулықтың 6-қосымшаcында көрсетілген көлемде жоғары өтімді активтер есебіне енгізіледі.";

во втором предложении части первой пункта 43 цифру "10)" заменить цифрой "13)";
в таблице "Расчет активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности" приложения 4 к Инструкции:
строку, порядковый номер 1.1. изложить в следующей редакции:
"
1.1.
Деньги в кассе в сумме, не превышающей один
процент от суммы активов страховой
(перестраховочной) организации за минусом
активов перестрахования

43-тармақтың бірінші бөлігінің екінші сөйлемінде "10)" деген цифр "13)" деген цифрмен ауыстырылсын;
Нұсқаулықтың 4-қосымшасының "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сапа және өтімділік жіктелімдерін ескергендегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің есебі" кестесінде:
реттік нөмірі 1.1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1.1.
Қайта сақтандыру активтерін шегергенде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы активтерінің сомасынан бір пайыздан аспайтын сомада кассадағы ақша

11111
100 %
";
в графе второй строки, порядковый номер 5, цифры "11156" заменить цифрами "11158";
строки, порядковые номера 5.2, 5.3, изложить в следующей редакции:
"
5.2.
акции, соответствующие требованиям первой
(наивысшей) категории сектора "акции",
предусмотренным постановлением № 77, и
депозитарные расписки, базовым активом
которых являются данные акции (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резерва по
сомнительным долгам

11111
100%
";
реттік нөмірі 5-жолдың екінші бағанында "11156" деген цифрлар "11158" деген цифрлармен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 5.2, 5.3-жолдар мынадай мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.2.
№ 77 қаулыда көзделген "акциялар" секторының бірінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін акциялары және күмәнді борыштар бойынша резервті алып тастағанда осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)

11152
70 %
5.3.
акции, соответствующие требованиям второй (наивысшей) категории сектора "акции", предусмотренным постановлением № 77, и депозитарные расписки, базовым активом которых являются данные акции (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
11153
50 %
";
в графе второй строки, порядковый номер 5.5, слова "отнесенные к категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории" заменить словами "соответствующие требованиям категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории (наивысшая категория)", предусмотренным постановлением № 77";
строку, порядковый номер 5.6, изложить в следующей редакции:
"
5.6.
долговые ценные бумаги,
соответствующие требованиям категории
"долговые ценные бумаги без рейтинговой
оценки второй подкатегории (следующей за
наивысшей категорией)", предусмотренным
постановлением № 77 (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резерва по
сомнительным долгам
11156
70 %
";
дополнить строками, порядковые номера 5.7, 5.8, следующего содержания:
"
5.7.
долговые ценные бумаги, соответствующие

11152
70%
5.3.
№ 77 қаулыда көзделген "акциялар" секторының екінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін акциялары және күмәнді борыштар бойынша резервті алып тастағанда осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
11153
50%
";
реттік нөмірі 5.5-жолдың екінші бағанында ""бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздары" санатына жатқызылған" деген сөздер "№ 77 қаулыда көзделген "бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)" санатының талаптарына сәйкес келетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 5.6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.6.
күмәнді борыштар бойынша резервті алып тастағанда № 77 қаулыда көзделген "екінші шағын санаттың (ең жоғарғы санаттан кейінгі) рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының талаптарына сәйкес келетін борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
11156
70%
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 5.7, 5.8-жолдармен толықтырылсын:
"
5.7.

требованиям подпункта 8) пункта 36 настоящей
Инструкции
11157
80 %
5.8.
долговые ценные бумаги, соответствующие
требованиям подпункта 9) пункта 36 настоящей
Инструкции
11158
70 %
";
в графе второй строки, порядковый номер 12, слова "и инвестиционная недвижимость, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности," исключить;
строку, порядковый номер 14, изложить в следующей редакции:
"
14.
Задолженность по суммам к получению от
перестраховщиков, страховым премиям к
получению от страхователей
(перестрахователей) и посредников в сумме,
не превышающей десять процентов от суммы
активов страховой (перестраховочной)
организации за минусом активов
перестрахования, за вычетом резерва по
сомнительным долгам
12100
100 %
";
строку, порядковый номер 15, исключить;
в графе второй строки, порядковый номер 16, цифры "+ "12200" исключить;
во второй таблице "Сделки "Обратного РЕПО", совершаемые с участием активов страховых (перестраховочных) организаций (НД3) могут заключаться на срок не более тридцати дней и только автоматическим способом, не более тридцати процентов от активов за минусом активов перестрахования" после строки, порядковый номер 4 дополнить строками, порядковые номера 5, 6 следующего содержания:
"
5.
Суммарный размер инвестиций в паи одного
инвестиционного фонда (НД8) – не более
десяти процентов от активов за минусом
активов перестрахования
6.
Суммарный размер инвестиций в долговые
ценные бумаги, выпущенные местными
исполнительными органами Республики
Казахстан (НД9) – не более десяти процентов
от активов за минусом активов
перестрахования
";
в таблице "Дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов" приложения 5 к Инструкции:
в графе второй строки, порядковый номер 8004:
слова ", не просроченная" исключить;
после слов "аффилированными организациями," дополнить словами "в сумме, не превышающей десять процентов от суммы активов страховой (перестраховочной) организации за минусом активов перестрахования,";
строку, порядковый номер 8005, исключить;
дополнить строкой, порядковый номер 8090-1, следующего содержания:
"
8090-1
Прочие вклады
";
строки, порядковые номера 8094, 8095, изложить в следующей редакции:
"
8094
Акции, соответствующие требованиям первой
(наивысшей) категории сектора "акции",
предусмотренным постановлением № 77, и
депозитарные расписки, базовым активом
которых являются данные акции
8095
Акции, соответствующие требованиям второй
(наивысшей) категории сектора "акции",
предусмотренным постановлением № 77, и
депозитарные расписки, базовым активом
которых являются данные акции
";

осы Нұсқаулықтың 36-тармағының 8) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін борыштық бағалы қағаздары
11157
80%
5.8.
осы Нұсқаулықтың 36-тармағының 9) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін борыштық бағалы қағаздары
11158
70%
";
реттік нөмірі 12-жолдың екінші бағанында "қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес келетін жылжымайтын мүлік және инвестициялық мүлік" деген сөздер "жылжымайтын мүлік" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 14-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
14.
Қайта сақтандырушылардан алынатын сомалар, күмәнді борыштар бойынша резервті алып тастағанда, қайта сақтандыру активтерін шегергенде сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері сомасының он пайызынан аспайтын сомадағы сақтандыру сыйлықақылары бойынша берешегі
12100
100%
";
реттік нөмірі 15-жол алынып тасталсын;
реттік нөмірі 16-жолдың екінші бағанында "+ "12200" деген цифрлар алынып тасталсын;
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары активтерінің қатысуымен жасалынатын (НД3) "кері РЕПО" мәмілелері отыз күннен аспайтын мерзімге және тек автоматты тәсілмен жасалынуы мүмкін, қайта сақтандыру активтерін шегергендегі активтерінің отыз пайызынан аспайды" деген екінші кестедегі деген реттік нөмірі 4-жолдан кейін мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 5, 6-жолдармен толықтырылсын:
"
5.
Бір инвестициялық қордың пайларына инвестициялардың жиынтық мөлшері (НД8) – қайта сақтандыру активтерін шегергендегі активтерінің он пайызынан артық емес
6.
Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары шығарған борыштық бағалы қағаздарға инвестициялардың жиынтық мөлшері (НД9) – қайта сақтандыру активтерін шегергендегі активтерінің он пайызынан артық емес
";
Нұсқаулықтың 5-қосымшасының "пруденциалдық нормативтер есебіне арналған қосымша мәліметтер" кестесінде:
реттік нөмірі 8004-жолдың екінші бағанында:
"мерзімі өтпеген" деген сөздер алынып тасталсын;
"ұйымдардан алынатын" деген сөздерден кейін "қайта сақтандыру активтерін шегергенде, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтері сомасының он пайызынан аспайтын сомадағы" деген сөздермен толықтырылсын;
реттік нөмірі 8005-жол алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 8090-1-жолмен толықтырылсын:
"
8090-1
Өзге салымдар
";
реттік нөмірі 8094, 8095-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
8094
№ 77 қаулыда көзделген "акциялар" секторының бірінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары
8095
№ 77 қаулыда көзделген "акциялар" секторының екінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін акциялары және осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары
";

строки, порядковые номера 8098, 8099, изложить в следующей редакции:
"
8098
Долговые ценные бумаги, соответствующие
требованиям категории "долговые ценные бумаги
без рейтинговой оценки первой подкатегории
(наивысшая категория)", предусмотренным
постановлением № 77
8099
Долговые ценные бумаги, соответствующие
требованиям категории "долговые ценные бумаги
без рейтинговой оценки второй подкатегории
(следующей за наивысшей категорией)",
предусмотренным постановлением № 77
";
дополнить строками, порядковые номера 8099-1, 8099-2, следующего содержания:
"
8099-1
Негосударственные долговые ценные бумаги,
соответствующие требованиям подпункта 8) пункта 36
настоящей Инструкции
8099-2
Негосударственные долговые ценные бумаги,
соответствующие требованиям подпункта 9) пункта 36
настоящей Инструкции
";
дополнить строкой, порядковый номер 8103-1, следующего содержания:
"
8103-1
Прочие ценные бумаги
";
в графе второй строки, порядковый номер 8105, слова "и инвестиционная недвижимость, соответствующие международным стандартам финансовой отчетности," исключить;
в таблице "Расчет норматива достаточности высоколиквидных активов" приложения 6 к Инструкции:
строки, порядковые номера 5.2, 5.3, изложить в следующей редакции:
"
5.2
акции, соответствующие
требованиям первой
(наивысшей) категории
сектора "акции",
предусмотренным
постановлением № 77, и
депозитарные расписки,
базовым активом которых
являются данные акции (с
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
70 %
5.3
акции, соответствующие
требованиям второй
(наивысшей) категории
сектора "акции",
предусмотренным
постановлением № 77, и
депозитарные расписки,
базовым активом которых
являются данные акции (с
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
50 %
";
в графе второй строки, порядковый номер 5.5, слова "отнесенные к категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории" заменить словами "соответствующие требованиям категории "долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории (наивысшая категория)", предусмотренным постановлением № 77";
строку, порядковый номер 5.6, изложить в следующей редакции:
"
5.6.
долговые ценные бумаги,
соответствующие требованиям
категории "долговые ценные
бумаги без рейтинговой
оценки второй подкатегории
(следующей за наивысшей
категорией)", предусмотрен-
ным постановлением № 77 - в
объеме 70 % от балансовой
стоимости (с учетом сумм
основного долга и начислен-
ного вознаграждения), за
вычетом резерва по
сомнительным долгам
70 %
";

реттік нөмірі 8098, 8099-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
8098
№ 77 қаулыда көзделген "бірінші шағын санаттың (ең жоғарғы санат) рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының талаптарына сәйкес келетін борыштық бағалы қағаздары
8099
№ 77 қаулыда көзделген "екінші шағын санаттың (ең жоғарғы санаттан кейінгі) рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының талаптарына сәйкес келетін борыштық бағалы қағаздары
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 8099-1, 8099-2-жолдармен толықтырылсын:
"
8099-1
Осы Нұсқаулықтың 36-тармағының 8) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
8099-2
Осы Нұсқаулықтың 36-тармағының 9) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 8103-1-жолмен толықтырылсын:
"
8103-1
Өзге бағалы қағаздар
";
реттік нөмірі 8105-жолдың екінші бағанында "қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес келетін жылжымайтын мүлік және инвестициялық мүлік" деген сөздер "жылжымайтын мүлік" деген сөздермен ауыстырылсын;
Нұсқаулықтың 6-қосымшасының "жоғары өтімді активтер жеткіліктілігі нормативінің есебі" кестесінде:
реттік нөмірі 5.2, 5.3-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.2.
№ 77 қаулыда көзделген "акциялар" секторының бірінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін акциялары және күмәнді борыштар бойынша резервті алып тастағанда осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
70%
5.3.
№ 77 қаулыда көзделген "акциялар" секторының екінші (ең жоғарғы) санатының талаптарына сәйкес келетін акциялары және күмәнді борыштар бойынша резервті алып тастағанда осы акциялар базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
50%
";
реттік нөмірі 5.5-жолдың екінші бағанында ""бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатына жатқызылған" деген сөздер "№ 77 қаулыда көзделген "бірінші шағын санаттың (ең жоғарғы санат) рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының талаптарына сәйкес келетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 5.6-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.6.
№ 77 қаулыда көзделген "екінші шағын санаттың (ең жоғарғы санаттан кейінгі) рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар" санатының талаптарына сәйкес келетін борыштық бағалы қағаздары - күмәнді борыштар бойынша резервті алып тастағанда баланстық құнының 70%-ы көлемінде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып)
70%
";

дополнить строками, порядковые номера 5.7, 5.8, следующего содержания:
"
5.7.
долговые ценные бумаги,
соответствующие требованиям
подпункта 8) пункта 36
настоящей Инструкции
80 %
5.8.
долговые ценные бумаги,
соответствующие требованиям
подпункта 9) пункта 36
настоящей Инструкции
70 %
";
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением абзацев шестого, седьмого, пятнадцатого, шестьдесят седьмого, шестьдесят восьмого, семьдесят седьмого, девяносто девятого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 апреля 2010 года, и абзацев с одиннадцатого по четырнадцатый, шестнадцатый, с семьдесят восьмого по восемьдесят первый, с восемьдесят пятого по восемьдесят восьмой пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2011 года.
Действие абзаца двадцать шестого пункта 1 настоящего постановления распространяется до 1 января 2012 года.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления АФН РК от 29.11.2010 № 174 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
3. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 30 апреля 2010 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы "Страховой надзор" с учетом внесенных изменений.
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель
Е. Бахмутова
Приложение
к постановлению Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 30 ноября 2009 года № 238
"Приложение 7
к Инструкции о нормативных значениях
и методике расчетов пруденциальных
нормативов страховой (перестраховочной)
организации, формах и сроках представления
отчетов о выполнении пруденциальных нормативов
Сравнительная таблица долгосрочных рейтингов
Standard
& Poor's
Moody's
Investors
Service
Fitch
A.M. Best
1.
ААА
Ааа
ААА
ааа
2.
АА+
Aa1
АА+
аа+
3.
АА
Аа2
АА
аа
4.
АА-
Аа3
АА-
аа-
5.
А+
A1
А+
а+
6.
А
А2
А
а
7.
А-
A3
А-
а-
8.
ВВВ+
Baa1
ВВВ+
ввв+
9.
ВВВ
Ваа2
ВВВ
ввв
10.
ВВВ-
Ваа3
ВВВ-
ввв-
11.
ВВ+
Ba1
ВВ+
вв+
12.
ВВ
Ва2
BB
вв
13.
ВВ-
Ва3
ВВ-
вв-
14.
B+
B1
B+
в+
15.
B
B2
B
в
16.
B-
В3
B-
в-
".

мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 5.7, 5.8-жолдармен толықтырылсын:
"
5.7.
осы Нұсқаулықтың 36-тармағының 8) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін борыштық бағалы қағаздары
80%
5.8.
осы Нұсқаулықтың 36-тармағының 9) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін борыштық бағалы қағаздары
70%
";
7-қосымша осы қаулының қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулының 2010 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының алтыншы, жетінші, он бесінші, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, жетпіс жетінші, тоқсан тоғызыншы абзацтарын және осы қаулының 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармағының он біріншіден он төртіншіге дейінгі, он алтыншы, жетпіс сегізіншіден сексен біріншіге дейінгі, сексен бесіншіден сексен сегізіншіге дейінгі абзацтарын қоспағанда, осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Осы қаулының 1-тармағының жиырма алтыншы абзацының қолданылуы 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін таралады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.11.29 № 174 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
3. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жеткізсін.
4. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов) 2010 жылғы 30 сәуірге дейінгі мерзімде "Сақтандыруды қадағалау" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйені енгізілген өзгерістерді ескере отырып, жетілдіруді қамтамасыз етсін.
5. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2009 жылғы 30 қарашадағы № 238
қаулысының қосымшасы
"Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының пруденциалдық нормативтер
есебінің нормативтік мәні мен
әдістемесі, пруденциалдық
нормативтердің орындалғандығы
жөніндегі есепті беру нысандары
мен мерзімі туралы Нұсқаулықтың
7-қосымшасы
Ұзақ мерзімді рейтингтердің салыстырмалы кестесі
Standard & Poor's
Moody's Investors Service
Fitch
A.M. Best
1.
ААА
Ааа
ААА
ааа
2.
АА+
Aa1
АА+
аа+
3.
АА
Аа2
АА
аа
4.
АА-
Аа3
АА-
аа-
5.
А+
A1
А+
а+
6.
А
А2
А
а
7.
А-
A3
А-
а-
8.
ВВВ+
Baa1
ВВВ+
ввв+
9.
ВВВ
Ваа2
ВВВ
ввв
10.
ВВВ-
Ваа3
ВВВ-
ввв-
11.
ВВ+
Ba1
ВВ+
вв+
12.
ВВ
Ва2
BB
вв
13.
ВВ-
Ва3
ВВ-
вв-
14.
B+
B1
B+
в+
15.
В
В2
В
в
16.
В-
В3
В-
в-
".