О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 декабря 2008 года № 611 "Об утверждении Правил составления налоговой отчетности"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 565. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 января 2010 года № 5996. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 5 августа 2019 года № 820 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 05.08.2019 № 820 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 декабря 2008 года № 611 "Об утверждении Правил составления налоговой отчетности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5423, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 31 декабря 2008 года № 197 (1597)) следующие изменения и дополнения:
1) Правила составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 100.00), утвержденных указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 110.00), утвержденных указанным приказом:
в подпункте 2) пункта 17 слово "Строки" заменить на слово "Строка";
в абзаце втором подпункта 2) пункта 17 слова "графы К формы 110.16" заменить на слова "графы I формы 110.16";
в подпункте 3) пункта 18 слова "графы Т формы 110.16" заменить на слова "графы S формы 110.16";
подпункт 5) пункта 48 изложить в следующей редакции:
"5) поправочный (-ые) коэффициент (-ы) налогового периода (далее - ПКНП). Отмечается размер поправочного (-ых) коэффициента (-ов) ПКНП (ПКНП1 и ПКНП2) в случае его (их) применения.";
главу 18 "Составление формы 110.16 - Доходы из иностранных источников, суммы прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением. Суммы уплаченного иностранного налога и зачета" изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.

"Салық есептілігін жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 25 желтоқсандағы № 611 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 565 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2010 жылғы 10 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5996 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 5 тамыздағы № 820 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 05.08.2019 № 820 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Салық есептілігін жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 25 желтоқсандағы № 611 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5423 болып тіркелген, "Юридическая газета" газетінде 2008 жылғы 31 желтоқсанда № 197 (1597) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларация) жасау ережесі (100.00 нысан) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
2) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларация) жасау ережесінде (110.00 нысан):
17-тармақтың 2) тармақшасында "Жолдар" деген сөз "Жол" деген сөзбен ауыстырылсын;
17-тармақтың 2) тармақшасының екінші абзацында "110.16 нысаны К бағанының" деген сөздер "110.16 нысаны I бағанының" деген сөздермен ауыстырылсын;
18-тармақтың 3) тармақшасында "110.16 нысаны Т бағанының" деген сөздер "110.16 нысаны S бағанының" деген сөздермен ауыстырылсын;
48-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) салық кезеңінің түзету коэффициенті (-тері) (бұдан әрі - СКТК). Ол (олар) қолданылған жағдайда СКТК (СКТК1 және СКТК2) түзету коэффициентінің (-терінің) мөлшері белгіленеді.";
"Шетелдік көздерден алынатын табыстар, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайдасы бір бөлігінің сомалары. Төленген шет ел салығының және есепке жатқызудың сомасы – 110.16 нысанын жасау" деген 18-тарау осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.

Приложения 12, 16 к Декларации по корпоративному подоходному налогу (формы 110.12, 110.16) изложить в редакции согласно приложениям 3, 4 к настоящему приказу;
3) в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (Форма 120.00), утвержденных указанным приказом:
в подпунктах 3), 4) пункта 17 слова "графы Q формы 120.04" заменить словами "графы S формы 120.04";
главу 6 "Составление формы 120.04 - Доходы из иностранных источников по суммам прибыли или части прибыли компании, зарегистрированных или расположенных в стране с льготным налогообложением. Суммы уплаченного иностранного налога и зачет" изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу.
Приложение 4 к Декларации по корпоративному подоходному налогу (форма 120.04) изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
4) в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу (форма 130.00), утвержденных указанным приказом:
в подпункте 13) пункта 15 цифры "100.00.026" заменить цифрами "100.00.027";
в подпункте 2) пункта 17 цифры "100.00.055 I" заменить цифрами "100.00.058 I";
в пункте 18 цифры "100.00.055 II" заменить цифрами "100.00. 058 II".
Декларацию по корпоративному подоходному налогу (форма 130.00) изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
5) Правила составления налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу (форма 220.00), утвержденных указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
6) Правила составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на сверхприбыль (форма 540.00), утвержденных указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу;
7) в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (Форма 700.00), утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога на транспортные средства, земельного налога и налога на имущество. Декларация составляется налогоплательщиками, указанными в статьях 365, 373, 394 Налогового кодекса, а также частными нотариусами, адвокатами, физическими лицами, не являющимися индивидуальными предпринимателями, по объектам, указанным в статье 407 Налогового кодекса.";
в пункте 2 на русском языке после слова "информации" дополнить словом "об", редакция на государственном языке не изменяется;

Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияның 12, 16-қосымшалары (110.12, 110.16 нысандары) осы бұйрықтың 3, 4-қосымшаларына сәйкес редакцияда жазылсын;
3) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларация) (120.00 нысан) жасау ережесінде:
17-тармақтың 3), 4) тармақшаларындағы "120.04 нысанының Q бағаны" деген сөздер "120.04 нысанының S бағаны" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Салық салуда жеңiлдiгi бар мемлекетте тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасының немесе пайдасының бір бөлігінің шетел көздерінен кірістер. Шетел салығының төленген сомасы және оны есепке жатқызу – 120.04 нысанын жасау" деген 6-тарау осы бұйрықтың 5-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияға 4-қосымша (120.04-нысан) осы бұйрықтың 6-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
4) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларация) (130.00 нысан) жасау ережесінде:
15-тармақтың 13) тармақшасында "100.00.026" деген сан "100.00.027" деген санмен ауыстырылсын;
17-тармақтың 2) тармақшасында "100.00.055 I" деген сан "100.00.058 I" деген санмен ауыстырылсын;
18-тармақта "100.00.055 II" деген сан "100.00.058 II" деген санмен ауыстырылсын.
Корпоративтік табыс салығы бойынша декларация (130.00 нысан) осы бұйрықтың 7-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
5) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларация) (220.00 нысан) жасау ережесі осы бұйрықтың 8-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
6) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Үстеме пайда салығы бойынша салық есептілігін (декларация) (540.00 нысан) жасау ережесі осы бұйрықтың 9-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
7) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Көлік құралдары салығы, жер салығы және мүлік салығы бойынша салық есептілігін (декларация) (700.00 нысан) жасау ережесінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және осы Ереженің қосымшасына сәйкес салық төлеушілердің көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығын есептеуге арналған көлік құралдары салығы, жер салығы мен мүлік салығы бойынша салық есептілігінің (бұдан әрі - Декларация) нысанын жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 365, 373, 394-баптарында көрсетілген салық төлеушілер, сондай-ақ Салық кодексінің 407-бабында көрсетілген объектілер бойынша жеке нотариустар, адвокаттар, жеке кәсіпкерлер болып табылмайтын жеке тұлғалар толтырады.";
орыс тілінде 2-тармақшада "информации" деген сөзден кейін "об" деген сөзбен толықтырылсын, мемлекеттік тілдегі редакциясы өзгермейді;

в подпункте 7) пункта 17 слова "в строках А, В, С, D" заменить словами "в строках А, В, С, D, Е";
в подпункте 1) пункта 20 слова "сумма строк 700.03.017 I или 700.03.017 II" заменить словами "сумма строк 700.03.018 I или 700.03.018 II или 700.03.018 III";
в подпункте 3) пункта 21 слово "налогоплательщика" заменить словами "и (или) регистрации объекта налогообложения";
в пункте 22 слова "или оперативного управления" заменить словами ", оперативного управления, а также на каждое транспортное средство, переданное (полученное) по договору финансового лизинга,";
в пункте 24:
в абзаце втором цифру "4)" заменить цифрой "1)";
в абзаце третьем цифру "5)" заменить цифрой "2)";
в абзаце пятом цифру "6)" заменить цифрой "3)";
в пункте 27:
в абзаце втором цифру "4)" заменить цифрой "1)";
в абзаце третьем цифру "5)" заменить цифрой "2)";
в абзаце пятом цифру "6)" заменить цифрой "3)";
в пункте 28:
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) в строке 700.02.015 I указывается сумма налога, исчисленного за налоговый период, определяемая по формуле: (700.02.008 II х 700.02.014/12) х 700.02.005;";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) в строке 700.02.015 II указывается сумма налога, исчисленного за налоговый период, подлежащего уплате с учетом особенности, предусмотренной статьей 451 Налогового кодекса, определяемая по формуле: (700.02.008 II х 700.02.014/12) х 700.02.005 х 0,3;";
пункт 29 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"При применении к объектам налогообложения разных ставок налога приложение заполняется отдельно по каждому объекту налогообложения.";
в пункте 30:
в абзаце втором цифру "4)" заменить цифрой "1)";
в абзаце третьем цифру "5)" заменить цифрой "2)";
в абзаце пятом цифру "6)" заменить цифрой "3)";
в абзаце десятом на русском языке "." заменить на ";", редакция на государственном языке не изменяется;
дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
"4) в строке 700.03.016 указывается налоговая база объектов налогообложения, определенная в соответствии с пунктом 4 статьи 397 Налогового кодекса.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. В разделе "Исчисление налога на имущество":

17-тармақтың 7) тармақшасында "А, В, С, D жолдарында" деген сөздер "А, В, С, D, Е жолдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
20-тармақтың 1) тармақшасында "700.03.017 І немесе 700.03.017 ІІ жолдарының сомасы" деген сөздер "700.03.018 І немесе 700.03.018 ІІ немесе 700.03.018 ІІІ жолдарының сомасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
21-тармақтың 3) тармақшасы мемлекеттік тілдегі мәтінінде "бекітілген" деген сөзден кейін мынадай редакцияда жазылсын: "салық салу объектісінің тұрған жері және (немесе) тіркелуі бойынша салық органының коды көрсетіледі;";
22-тармақтың екінші сөйлемінің мемлекеттік тілдегі мәтіні мынадай редакцияда жазылсын: "700.01 нысанын салық төлеуші меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығындағы әрбір көлік құралына, сондай-ақ қаржы лизингі шарты бойынша берілген (алынған) әрбір көлік құралына толтырады.";
24-тармақта:
екінші абзацта "4)" деген сан "1)" деген санмен ауыстырылсын;
үшінші абзацта "5)" деген сан "2)" деген санмен ауыстырылсын;
бесінші абзацта "6)" деген сан "3)" деген санмен ауыстырылсын;
27-тармақта:
екінші абзацта "4)" деген сан "1)" деген санмен ауыстырылсын;
үшінші абзацта "5)" деген сан "2)" деген санмен ауыстырылсын;
бесінші абзацта "6)" деген сан "3)" деген санмен ауыстырылсын;
28-тармақта:
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) 700.02.015 І жолында (700.02.008 ІІ х 700.02.014 / 12) х 700.02.005 формуласы бойынша айқындалатын салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;";
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) 700.02.015 ІІ жолында (700.02.008 ІІ х 700.02.014 / 12) х 700.02.005 х 0,3 формуласы бойынша айқындалатын Салық кодексінің 451-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, төленуге тиісті салық кезеңі үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;";
29-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Салық салу объектілеріне салықтың әр түрлі ставкалары қолданылған кезде қосымша әрбір салық салу объектісі бойынша бөлек толтырылады";
30-тармақта:
екінші абзацта "4)" деген сан "1)" деген санмен ауыстырылсын;
үшінші абзацта "5)" деген сан "2)" деген санмен ауыстырылсын;
бесінші абзацта "6)" деген сан "3)" деген санмен ауыстырылсын;
оныншы абзацта орыс тілінде "." деген белгі ";" деген белгімен ауыстырылсын, мемлекеттік тілдегі редакциясы өзгермейді;
мынадай мазмұндағы он бірінші абзацпен толықтырылсын:
"4) 700.03.016 жолында Салық кодексінің 397-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын салық салу объектілерінің салық базасы көрсетіледі.";
31-тармақ мынадай редакция жазылсын:
"31. "Мүлік салығын есептеу" бөлімінде:

1) в строке 700.03.017 указывается ставка налога на имущество, установленная статьей 398 Налогового кодекса;
2) в строке 700.03.018 I указывается сумма налога, определяемого путем произведения среднегодовой балансовой стоимости основных средств, отраженной в строке 700.03.015 на ставку налога, указанную в строке 700.03.017 (700.03.015 х 700.03.017);
3) в строке 700.03.018 II указывается сумма налога подлежащего уплате с учетом особенности, установленной статьей 451 Налогового кодекса, определяемого как произведение 0,3 процентов и произведение строк 700.03.015 и 700.03.017 (700.03.015 х 700.03.017) х 0,3.
4) в строке 700.03.018 III указывается сумма налога, определяемая путем произведения налоговой базы объектов налогообложения, определенная в соответствии с пунктом 4 статьи 397 Налогового кодекса, отраженной в строке 700.03.016, на ставку налога, указанную в строке 700.03.017 (700.03.016 х 700.03.017).".
Декларацию по налогу на транспортные средства, по земельному налогу и налогу на имущество (форма 700.00) изложить в редакции согласно приложению 10 к настоящему приказу;
8) в Правилах составления налоговой отчетности (декларации) для плательщиков единого земельного налога (форма 920.00), утвержденных указанным приказом:
в подпунктах 1) и 2) пункта 34 слово "или" заменить словом "либо";
второй абзац подпункта 1) пункта 34 исключить;
подпункт 4) пункта 34 дополнить словами ", в ячейке С указывается категория объектов, на которые природопользователям выдаются разрешения на эмиссии в окружающую среду в соответствии со статьей 71 Экологического кодекса Республики Казахстан".
Раздел 6 Правил на государственном языке изложить в редакции согласно приложению 11 к настоящему приказу, редакция на русском языке не изменяется.
Приложение 4 к Декларации для плательщиков единого земельного налога (форма 920.04) изложить в редакции согласно приложению 12 к настоящему приказу.
2. Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан (Ергожин Д.Е.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее опубликование в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникающие с 1 января 2009 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Жамишев
Приложение № 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 декабря 2009 года № 565
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2008 года № 611
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по корпоративному подоходному налогу

1) 700.03.017 жолында Салық кодексінің 398-бабында белгіленген мүлік салығының ставкасы көрсетіледі;
2) 700.03.018 І жолында (700.03.015 х 700.03.017) 700.03.017 жолында көрсетілген салық ставкасына 700.03.015 жолында көрініс тапқан негізгі қаражаттың орташа жылдық баланстық құнынан туындау жолымен айқындалатын салық сомасы көрсетіледі.
3) 700.03.018 ІІ жолында 0,3 пайыздың туындысы мен 700.03.015 және (700.03.015 х 700.03.017) х 0,3 700.03.017 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 451-бабында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, төленуге жататын салық сомасы көрсетіледі;
4) 700.03.018 ІІІ жолында салық салу объектілерінің (700.03.016 х 700.03.017) 700.03.017 жолында көрсетілген салық ставкасына 700.03.016 жолында көрініс тапқан Салық кодексінің 397-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалатын салық базасынан туындау жолымен айқындалатын салық сомасы көрсетіледі.".
Көлік құралдары салығы, жер салығы және мүлік салығы бойынша салық декларациясы (700.00 нысаны) осы бұйрықтың 10-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
8) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған салық есептілігін (декларация) (920.00-нысан) жасау ережесінде:
34-тармақтың 1) және 2) тармақшаларында "немесе" деген сөз "не" деген сөзбен ауыстырылсын;
34-тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацы алынып тасталсын;
34-тармақтың 4) тармақшасы ", С торкөзінде Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексінің 71-бабына сәйкес қоршаған ортаға эмиссия үшін табиғатты пайдаланушыларға рұқсат берілетін oбъектілер санаты көрсетіледі" деген сөздермен толықтырылсын.
Ереженің 6-бөлімі мемлекеттік тілде осы бұйрықтың 11-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі редакция өзгермейді.
Бірыңғай жер салығын төлеушілерге арналған декларацияның 4-қосымшасы (920.04 нысаны) осы бұйрықтың 12-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті (Ерғожин Д.Е.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның кейіннен бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап туындайтын қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 565 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 611 бұйрығымен бекітілген

(Форма 100.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон о введении) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по корпоративному подоходному налогу согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления корпоративного подоходного налога. Декларация составляется юридическими лицами-резидентами, юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением:
государственных учреждений;
страховых (перестраховочных) организаций, осуществляющих деятельность в соответствии со статьей 23 Закона о введении;
некоммерческих организаций, соответствующих условиям статьи 134 Налогового кодекса, по доходам, указанным в пункте 2 статьи 134 Налогового кодекса;
организаций, осуществляющих деятельность в социальной сфере, соответствующих условиям статьи 135 Налогового кодекса;
недропользователей, осуществляющих деятельность по соглашению (контракту) о разделе продукции или контракту на недропользование, утвержденному Президентом Республики Казахстан, положениями которого прямо предусмотрена стабильность налогового режима.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 100.00) и приложений к ней (формы с 100.01 по 100.18), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;

Корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (100.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және корпоративтік табыс салығын есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес корпоративтік табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны мыналарды:
мемлекеттік мекемелерді;
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексін) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Енгізу туралы заң) 23-бабына сәйкес қызметін жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын;
Салық кодексінің 134-бабы 2-тармағында көрсетілген табыстар бойынша Салық кодексінің 134-бабының тиісті шарттарына сай келетін коммерциялық емес ұйымдарды;
Салық кодексінің 135-бабының шарттарына сай келетін әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдарды;
ережелері тікелей салық режимінің тұрақтылығын қарастыратын Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен өнім бөлу туралы келісім (келісім-шарт) немесе жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, резидент заңды тұлғалар, Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (100.00-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (100.01-ден 100.18-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар тиісті көрсеткіштерді ашуды талап ететін Декларациядағы жолдар толтырылған кезде міндетті тәртіпте толтырылады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуге тиіс деректер болмаған жағдайда жасалмайды.
7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы Ережеде мынадай арифметикалық таңбалар қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
10. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;

2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в соответствии со статьей 3 Закона о введении.
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
2. Составление Декларации (Форма 100.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего;
2) БИН - бизнес идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего.
Строка подлежит заполнению при наличии у налогоплательщика либо доверительного управляющего бизнес-идентификационного номера в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров";
3) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) наименование налогоплательщика.
Указывается наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается наименование юридического лица - доверительного управляющего в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются в случае, если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, B, C, D, E, F, G, H, I, J;

2) электронды тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.
12. Декларацияны тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) Енгізу туралы заңның 3-бабына сәйкес электронды түрде жасалады.
13. Қосымшалардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау (100.00 нысан)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН – салық төлеушінің тіркеу нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) БСН – салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттемесін сенімгерлікпен басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлікпен басқарушының - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Жол "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес салық төлеушіде немесе сенімгерлікпен басқарушыда бизнес сәйкестендіру нөмірі болған кезде толтырылуы тиіс.
3) салық кезеңі (жыл) - Декларация берілетін есепті салық кезеңі (араб сандарымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің атауы.
Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі;
Салық міндеттемесін сенімгерлік басқарушы орындаған кезде жолда сенімгерлік басқарушының – заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына сәйкес атауы көрсетіледі.
5) Декларация түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні.
Жолдар Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) салық төлеуші санаты.
Торкөз егер салық төлеуші А, В, С, D, E, F, G, H, I, J жолдарында көрсетілген бір немесе бірнеше санатқа жататын болса, белгіленеді;

8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355 (далее - Правила декларирования товаров);
9) представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к Декларации;
10) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
11) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
12) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
15. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 100.00.001 указывается доход от реализации в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
в строке 100.00.001 I указывается доход в виде вознаграждения по кредиту (займу, микрокредиту), операциям репо;
в строке 100.00.001 II указывается доход в виде вознаграждения по передаче имущества в финансовый лизинг;
в строке 100.00.001 III указывается доход в виде роялти;
в строке 100.00.001 IV указывается доход от сдачи в аренду имущества;
2) в строке 100.00.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса. В данную строку переносится строка 100.01.029;
3) в строке 100.00.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов. Определяется как сумма строк 100.02.005 и 100.03.005;
4) в строке 100.00.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
5) в строке 100.00.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 100.00.005 I и 100.00.005 II:
в строке 100.00.005 I указывается сумма обязательств по приобретенным товарам (работам, услугам), признанных сомнительными, включаемая в совокупный годовой доход;

8) валюта коды.
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне (бұдан әрі – Тауарларды декларациялау ережесі) 10 "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) берілген қосымшалар.
Салық төлеуші берген Декларацияға қосымшалардың нөмірі белгіленеді;
10) резиденттік белгісі:
А торкөзін Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі белгілейді;
В торкөзін Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі белгілейді;
11) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі;
Егер Декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында Тауарларды декларациялау ережелеріне 6 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
12) Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұрақты мекемесінің бар-жоғы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
15. "Жылдық жиынтық табыс" бөлімінде:
1) 100.00.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес өткізуден түскен табыс көрсетіледі.
100.00.001 І жолында кредит (қарыз, шағын кредит), репо операциялары бойынша сыйақы түріндегі табыс көрсетіледі;
100.00.001 ІІ жолында мүлікті қаржы лизингіне беру бойынша сыйақы түріндегі табыс көрсетіледі;
100.00.001 ІІІ жолында роялти түріндегі табыс көрсетіледі;
100.00.001 ІV жолында мүлікті жалға беруден табыс көрсетіледі;
2) 100.00.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Бұл жолға 100.01.029 жолы көшіріледі;
3) 100.00.003 жолында алдыңғы салық кезеңінен көшірілген залалдар ескеріле отырып, туынды қаржы құралдар, оның ішінде своп бойынша табыс көрсетіледі. 100.02.005 және 100.03.005 жолдарының оң мәндерінің сомасы ретінде айқындалады;
4) 100.00.004 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
5) 100.00.005 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша 100.00.005 І мен 100.00.005 ІІ жолдарының сомасы ретінде анықталатын табыс көрсетіледі:
100.00.005 І жолында сатып алынған күмәнді деп танылған, жылдық жиынтық табысқа енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша табыс көрсетіледі;

в строке 100.00.005 II указывается сумма обязательств по начисленным работникам доходам и другим выплатам, определяемым в соответствии с пунктом 2 статьи 163 Налогового кодекса, признанных сомнительными, включаемая в совокупный годовой доход;
6) в строке 100.00.006 указывается доход от снижения размеров провизий (резервов), созданных банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций на основании лицензии, а также национальным управляющим холдингом или юридическим лицом, основным видом деятельности которого является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которого принадлежат национальному управляющему холдингу;
7) в строке 100.00.007 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса, определяемый как сумма строк 100.00.007 I и 100.00.007 II;
в строке 100.00.007 I указывается доход от уступки права требования долга по приобретенному праву требования;
в строке 100.00.007 II указывается доход от уступки права требования долга по уступленному праву требования;
8) в строке 100.00.008 указывается доход, полученный за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность, включаемый в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
9) в строке 100.00.009 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса;
10) в строке 100.00.010 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемый в соответствии со статьей 93 Налогового кодекса;
11) в строке 100.00.011 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемый в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса;
12) в строке 100.00.012 указывается размер нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, определяемый в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы J формы 100.05;
13) в строке 100.00.013 указывается доход от осуществления совместной деятельности, определяемый в соответствии со статьей 80 Налогового кодекса;
14) в строке 100.00.014 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;

100.00.005 ІІ жолында күмәнді деп танылған, жылдық жиынтық табысқа енгізілетін Салық кодексінің 163-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалған қызметкерлерге есептелген табыстар мен басқа да төлемдер бойынша міндеттемелер сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.006 жолында лицензия негізінде банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар, сонымен қатар ұлттық басқару холдингі немесе негізгі қызмет түрі қарыздық операцияларды жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беруші акциялардың (қатысу үлестері) жүз проценті ұлттық басқару холдингіне тиесілі заңды тұлғалар құрған провизиялар мөлшерін азайтудан түскен табыстар көрсетіледі.
7) 100.00.007 жолында 100.00.007 I және 100.00.007 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 91-бабына сәйкес талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
100.00.007 І жолында сатып алынған талап ету құқығы бойынша қарызды талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
100.00.007 ІІ жолында берілген талап ету құқығы бойынша қарызды талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
8) 100.00.008 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 9) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыс көрсетіледі;
9) 100.00.009 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түскен табыс көрсетіледі;
10) 100.00.010 жолында Салық кодексінің 93-бабына сәйкес айқындалатын геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыс көрсетіледі;
11) 100.00.011 жолында Салық кодексінің 94-бабына сәйкес айқындалатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар көрсетіледі;
12) 100.00.012 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушы тарату қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі. Бұл жолға 100.05 нысаны J бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
13) 100.00.013 жолында Салық кодексінің 80-бабына сәйкес айқындалатын бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар көрсетіледі;
14) 100.00.014 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген егер бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот таңылған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімақылар және санкциялардың басқа да түрлері көрсетіледі;

15) в строке 100.00.015 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам, определяемые в соответствии со статьей 95 Налогового кодекса;
16) в строке 100.00.016 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества, определяемый в соответствии со статьей 96 Налогового кодекса;
17) в строке 100.00.017 указываются дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
18) в строке 100.00.018 указывается общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
19) в строке 100.00.019 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
20) в строке 100.00.020 указывается общая сумма выигрышей, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
21) в строке 100.00.021 указывается превышение подлежащих получению (полученных) доходов над фактически понесенными расходами при эксплуатации объектов социальной сферы, определяемое в соответствии с пунктом 2 статьи 97 Налогового кодекса;
22) в строке 100.00.022 указываются доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы, используемых при осуществлении деятельности по организации общественного питания работников, дошкольного воспитания и обучения, социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с пунктом 3 статьи 97 Налогового кодекса;
23) в строке 100.00.023 указывается доход от продажи предприятия как имущественного комплекса, определяемый в соответствии со статьей 98 Налогового кодекса;
24) в строке 100.00.024 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
25) в строке 100.00.025 указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления, определяемый в соответствии со статьей 35 Налогового кодекса;

15) 100.00.015 жолында Салық кодексінің 95-бабына сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
16) 100.00.016 жолында Салық кодексінің 96-бабына сәйкес айқындалатын өтеусіз алынған мүлік түріндегі табыстар көрсетіледі;
17) 100.00.017 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 17) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген дивидендтер көрсетіледі;
18) 100.00.018 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген депозит, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
19) 100.00.019 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;
20) 100.00.020 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 20) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
21) 100.00.021 жолында Салық кодексінің 97-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалатын әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынуы тиіс (алынған) табыстардың нақты шығыстардан асып кетуі көрсетіледі;
22) 100.00.022 жолында Салық кодексінің 97-бабы 3-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілген қызметкерлерді қоғамдық тамақтандыруды, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту, балаларды, қарттар мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау және әлеуметтік қамтамасыз етуді ұйымдастыру бойынша қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын әлеуметтік сала объектілерін пайдаланған кезде алынатын табыстар көрсетіледі;
23) 100.00.023 жолында Салық кодексінің 98-бабына сәйкес айқындалатын мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар көрсетіледі;
24) 100.00.024 жолында ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 22-1) тармақшасына сәйкес анықталатын табыс көрсетіледі;
25) 100.00.025 жолында Салық кодексінің 35-бабына сәйкес айқындалатын сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан табыстар көрсетіледі;

26) в строке 100.00.026 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
27) в строке 100.00.027 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 100.00.001 по 100.00.026;
28) в строке 100.00.028 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса или статьей 3-1 Закона о введении, которая определяется сложением строк с 100.00.028 I по 100.00.028 XV (строка 100.00.028 XVI не учитывается при определении значения строки 100.00.028):
в строке 100.00.028 I указываются дивиденды, за исключением выплачиваемых закрытыми паевыми инвестиционными фондами рискового инвестирования и акционерными инвестиционными фондами рискового инвестирования;
в строке 100.00.028 II указывается сумма обязательных календарных, дополнительных и чрезвычайных взносов банков, полученная организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов физических лиц;
в строке 100.00.028 III указывается сумма обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов страховых организаций, полученная Фондом гарантирования страховых выплат;
в строке 100.00.028 IV указывается сумма денег, полученная организацией, осуществляющей обязательное гарантирование депозитов физических лиц, и Фондом гарантирования страховых выплат, в порядке удовлетворения их требований по возмещенным депозитам и осуществленным гарантийным и компенсационным выплатам;
в строке 100.00.028 V указываются инвестиционные доходы, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении и направленные на индивидуальные пенсионные счета;
в строке 100.00.028 VI указываются инвестиционные доходы, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании и направленные на увеличение активов Государственного фонда социального страхования;
в строке 100.00.028 VII указываются инвестиционные доходы, полученные паевыми и акционерными инвестиционными фондами в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестиционных фондах на счета в кастодианах и находящиеся на них;
в строке 100.00.028 VIII указываются доходы от уступки прав требования долга, полученные специальной финансовой компанией по сделке секьюритизации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о секьюритизации;
в строке 100.00.028 IX указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
в строке 100.00.028 X указывается сумма ежегодных обязательных взносов, полученных фондом гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам от хлопкоперерабатывающих организаций;
в строке 100.00.028 XI указывается сумма ежегодных обязательных взносов, полученных фондом гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам от хлебоприемных предприятий;
в строке 100.00.028 XII указывается сумма денег, полученных фондом гарантирования исполнения обязательств по хлопковым (зерновым) распискам в порядке удовлетворения требований по осуществленным гарантийным выплатам;
в строке 100.00.028 XIII указываются не включающие вознаграждение исламского банка доходы, полученные таким банком в процессе управления деньгами, полученными в виде инвестиционных депозитов, направленные на счета депозиторов данных инвестиционных депозитов и находящиеся на них;
в строке 100.00.028 XIV указываются доходы от уступки права требования долга, полученные исламской специальной финансовой компанией, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг;
в строке 100.00.028 XV указываются определенные с учетом положений статьи 3-1 Закона о введении доходы от списания кредитором обязательств банка, включенных в перечень реструктурируемых активов и обязательств, содержащийся в плане реструктуризации банка, утвержденном судом;
в строке 100.00.028 XVI указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;

26) 100.00.026 жолында салық төлеушінің Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 24) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін табысы көрсетіледі;
27) 100.00.027 жолында 100.00.001-ден 100.00.026-ға дейінгі жолдарды қосумен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
28) 100.00.028 жолында 100.00.028 І-ден 100.00.028 ХV-ке дейінгі жолдарды қосумен айқындалатын Салық кодексінің 99-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі (100.00.028 XVI жолы 100.00.028 жолының мағынасын анықтауда есептелмейді):
100.00.028 І жолында тәуекелді инвестициялау жабық пайлық инвестициялық қорлар мен тәуекелді инвестициялау акционерлік инвестициялық қорлар төлейтіндерді қоспағанда дивидендтер көрсетіледі;
100.00.028 ІІ жолында жеке тұлғалардың депозиттерін міндетті кепілдендіруді жүзеге асыратын ұйымдар алатын банктердің міндетті күнтізбелік, қосымша және төтенше жарналарының сомасы көрсетіледі;
100.00.028 ІІІ жолында Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қоры алған сақтандыру ұйымдарының міндетті қосымша және төтенше жарналарының сомасы көрсетіледі;
100.00.028 ІV жолында жеке тұлғалардың депозиттерін міндетті кепілдендіруді жүзеге асыратын ұйымдар мен Сақтандыру төлемдерін кепілдендіру қоры өтелген депозиттер мен жүзеге асырылған кепілдік және өтемдік төлемдер бойынша олардың талаптарын қанағаттандыру тәртібінде алған ақша сомалары көрсетіледі;
100.00.028 V жолында Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасына сәйкес алынған және жеке зейнетақы шоттарына жіберілген инвестициялық табыстар көрсетіледі;
100.00.028 VІ жолында Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес алынған және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының активтерін ұлғайтуға жіберілген инвестициялық табыстар көрсетіледі;
100.00.028 VІІ жолында Қазақстан Республикасының инвестициялық қорлары туралы заңнамасына сәйкес пайлық және акционерлік инвестициялық қорлар кастодиандардағы және олардағы шоттарға алған инвестициялық табыстар көрсетіледі;
100.00.028 VІІІ жолында Қазақстан Республикасының секьюритизация туралы заңнамасына сәйкес секьюритизация мәмілесі бойынша арнайы қаржы компаниясы алған талап ету құқықтарын беруден табыстар көрсетіледі;
100.00.028 ІХ жолында сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түскен таза табыстар көрсетіледі;
100.00.028 Х жолында мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры мақта өңдейтін ұйымдардан алған жыл сайынғы міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
100.00.028 ХІ жолында бидай қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры нан қабылдайтын ұйымдардан алған жыл сайынғы міндетті жарналардың сомасы көрсетіледі;
100.00.028 ХІІ жолында жүзеге асырылған кепілдік төлемдері бойынша талаптарды қанағаттандыру тәртібінде мақта (бидай) қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру қоры алған ақша сомасы көрсетіледі;
100.00.028 ХІІІ жолында инвестициялық депозиттер түрінде алынған ақшаны басқару кезінде ислам банкімен алынған, аталған инвестициялық депозиттердің депозиторларының шотына жіберілген және оларда орналасқан сыйақыны қоспағандағы ислам банкінің табыстары көрсетіледі;
100.00.028 ХIV жолында Қазақстан Республикасының құнды қағаздар нарығы туралы заңнамасына сәйкес құрылған ислам арнайы қаржы компаниясы алған талап ету құқықтарын беруден табыстар көрсетіледі;
100.00.028 ХV жолында Салық кодексінің 99-бабы 1-тармағының 15) тармақшасының ережелері ескеріле отырып анықталатын сотпен бекітілген банктің құрылымын өзгерту жоспарындағы құрылымы өзгертілетін активтер мен міндеттемелер тізіміне енгізілген кредитордың банк міндеттемелерін есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
100.00.028 ХVI жолында тауарлық-материалдық запастарды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;

29) в строке 100.00.029 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировок, определяемый как разность строк 100.00.027 и 100.00.028, увеличенная на строку 100.00.028 XVI (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 100.00.028 XVI (в случае если значение данной строки отрицательное) (100.00.027 - 100.00.028) ± 100.00.028 XVI).
16. В разделе "Вычеты":
1) в строке 100.00.030 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса;
в строке 100.00.030 I указывается порядок расчета расходов по реализованным товарам (работам, услугам). При заполнении ячейки "1" расчет суммы расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемой по строке 100.00.030, производится как 100.00.030 II - 100.00.030 III + 100.00.030 IV + 100.00.030 V + 100.00.030 VI - 100.00.030 VII - 100.00.030 VIII - 100.00.030 IX - 100.00.030 X. Такой порядок расчета расходов по реализованным товарам (работам, услугам) обязателен к применению всеми налогоплательщиками, за исключением недропользователей, осуществляющих ведение раздельного налогового учета.
Недропользователи, осуществляющие ведение раздельного налогового учета, вправе по своему выбору определить сумму расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемую по строке 100.00.030, как 100.00.030 XI + 100.00030 IV - 100.00.030 IV A + 100.00.030 V + 100.00.030 VI - 100.00.030 VII - 100.00.030 VIII - 100.00.030 IX - 100.00.030 X - 100.00.030 XII. При выборе такого порядка расчета отмечается ячейка "2" строки 100.00.030 I;
в строке 100.00.030 II указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее - ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать. Данная строка определяется как сумма строк с 100.00.030 II А по 100.00.030 II С (100.00.030 II А + 100.00.030 II В + 100.00.030 II C):
в строке 100.00.030 II А указывается стоимость ТМЗ на начало налогового периода;
в строке 100.00.030 II В указывается стоимость незавершенного производства на начало налогового периода;
в строке 100.00.030 II С указывается стоимость готовой продукции, товаров на начало налогового периода;

29) 100.00.029 жолында 100.00.027 жолы мен 100.00.028 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 100.00.028 ХVI жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мағынасы оң болған жағдайда) немесе 100.00.028 ХVI жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған жағдайда) (100.00.027 – 100.00.028 ± 100.00.028 ХVI) түзету ескеріле отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
16. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 100.00.030 жолында Салық кодексінің 100-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алынған және өтеусіз алынған жұмыстар, қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі.
100.00.030 I жолында өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеу тәртібі көрсетіледі. 100.00.030 жолында көрсетілетін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) сомасының есебі "1" торкөзін толтыру кезінде, 100.00.030 II – 100.00.030 III + 100.00.030 IV + 100.00.030 V + 100.00.030 VI – 100.00.030 VII – 100.00.030 VIII – 100.00.030 IX – 100.00.030 X ретінде жіргізіледі. Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеудің мұндай тәртібін бөлек салықтық есеп жүргізуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, барлық салық төлеушілер қолданылуға міндетті.
Бөлек салықтық есеп жүргізуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар, 100.00.030 XI + 100.00.030 IV – 100.00.030 IV A+ 100.00.030 V + 100.00.030 VI – 100.00.030 VII – 100.00.030 VIII – 100.00.030 IX – 100.00.030 X – 100.00.030 XII ретінде 100.00.030 жолы бойынша көрсетілетін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар сомасын өз таңдауы бойынша анықтайды. Мұндай есептеу тәртібін таңдаған кезде 100.00.030 I жолының "2" торкөзі белгіленеді.
100.00.030 II жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақталатын бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі – ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы Декларациясын беретін салық төлеушіде салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін. Осы жол 100.00.030 ІI А бастап 100.00.030 II С (100.00.030 II А + 100.00.030 II В + 100.00.030 II C) дейінгі жолдар сомасы ретінде анықталады:
100.00.030 IІ А жолында салық кезеңінің басына ТМҚ құны көрсетіледі;
100.00.030 IІ В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндірістер құны көрсетіледі;
100.00.030 IІ С жолында салық кезеңінің басына дайын өнімнің, тауарлардың құны көрсетіледі.

строка 100.00.030 III заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 100.00.030 III заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк с 100.00.030 III А по 100.00.030 III С (100.00.030 III А + 100.00.030 III В + 100.00.030 III C):
в строке 100.00.030 III А указывается стоимость ТМЗ на конец налогового периода;
в строке 100.00.030 III В указывается стоимость незавершенного производства на конец налогового периода;
в строке 100.00.030 III С указывается стоимость готовой продукции, товаров на конец налогового периода;
в строке 100.00.030 IV указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 100.00.031 по 100.00.057 Декларации. Определяется сложением значений строк с 100.00.030 IV А по 100.00.030 IV H (100.00.030 IV А + 100.00.030 IV B + 100.00.030 IV C + 100.00.030 IV D + 100.00.030 IV E +100.00.030 IV F + 100.00.030 IV G + 100.00.030 IV H):
в строке 100.00.030 IV А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 100.00.030 IV B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 100.00.030 IV С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 100.00.030 IV D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 100.00.030 IV E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 100.00.030 IV F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 100.00.030 IV G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 100.00.030 IV H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 100.00.030 V указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:

100.00.030 III жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған табыстар салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 100.00.030 III жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады. Бұл жол 100.00.030 III А жолдан бастап 100.00.030 III С жолға дейінгі жолдардың сомалары ретінде айқындалады (100.00.030 III А + 100.00.030 III В + 100.00.030 III C):
100.00.030 IІІ А жолында салық кезеңінің басына ТМҚ құны көрсетіледі;
100.00.030 IІІ В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндіріс құны көрсетіледі;
100.00.030 IІІ С жолында салық кезеңінің басына дайын өнім, тауарлар құны көрсетіледі.
100.00.030 IV жолында салық төлеуші салық кезеңінің барысында сатып алған, оның ішінде тегін алған ТМҚ, тарапты ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар орындаған жұмыстар мен көрсеткен қызметтердің құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер Декларацияның 100.00.031 жолынан бастап 100.00.057 жолына дейінгі жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 100.00.030 IV А бастап 100.00.030 IV H дейінгі жолдар мәндерінің қосындысымен айқындалады (100.00.030 IV А + 100.00.030 IV B + 100.00.030 IV C + 100.00.030 IV D + 100.00.030 IV E +100.00.030 IV F + 100.00.030 IV G + 100.00.030 IV H):
100.00.030 IV А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ құны көрсетіледі;
100.00.030 IV B қаржылық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
100.00.030 IV C жарнамалық қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
100.00.030 IV D консультация қызметтер құны көрсетіледі;
100.00.030 IV Е маркетинг қызметтер құны көрсетіледі;
100.00.030 IV F дизайнерлік қызметтер құны көрсетіледі;
100.00.030 IV G инжиниринг қызметтер құны көрсетіледі;
100.00.030 IV Н басқа да жұмыстар мен қызмет көрсетулерді сатып алуға шығыстар көрсетіледі.
100.00.030 V жолында:

отражаемых по строке 100.00.041 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 100.00.030 VI указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признанные расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 100.00.030 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса;
в строке 100.00.030 VIII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, относимые на увеличение стоимости объектов незавершенного строительства;
в строке 100.00.030 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 100.00.030 VII;
в строке 100.00.030 X указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
в строке 100.00.030 XI указывается себестоимость ТМЗ, реализованных и (или) использованных в течение налогового периода, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. В данной строке не отражается стоимость ТМЗ:
безвозмездно переданная в рекламных целях;
относимая на вычеты по другим строкам Декларации (100.00.033, 100.00.034, 100.00.046, 100.00.047, 100.00.050, 100.00.054, 100.00.055 и др.);
в строке 100.00.030 XII указывается стоимость работ и услуг, учтенная по строке 100.00.030 III В.
Налогоплательщики, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "1" строки 100.00.0030 I, не заполняют строки 100.00.030 XI, 100.00.030 XII.
Налогоплательщики, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "2" строки 100.00.0030 I, в обязательном порядке заполняют строки информативного характера 100.00.030 II, 100.00.030 III, а в строках 100.00.030 VI, 100.00.030 VII, 100.00.030 VIII, 100.00.030 IX, 100.00.030 X отражают только стоимость приобретенных (безвозмездно полученных) работ и услуг, без учета себестоимости ТМЗ;

100.00.041 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында белгіленген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілерінің алғашқы құнына енетін;
Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес кейінгі шығыстар ретінде танылатын;
Салық кодексінің 87-бабына сәйкес амортизацияға жатпайтын активтердің алғашқы құнына енетін қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар көрсетіледі;
100.00.030 VI жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылған және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылған жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.030 VII жолында кейінгі шығыстар болып танылған, салық есебі Салық кодексінің 122-бабына сәйкес жүргізілетін жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.030 VIII жолында аяқталмаған құрылыс объектілері құнын ұлғайтуға жататын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.030 IX жолында 100.00.030 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 115-бабының негізінде шегерімдерге жатқызылмайтын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.030 X жолында алдағы кезеңдердің шығыстары ретінде танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.00.030 XI жолында салық кезеңі ағымында сатылған және (немесе) пайдаланылған, Салық кодексінің 100-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімдерге жатқызылуы тиіс:
жарнамалық мақсаттарда өтеусіз берілген;
Декларацияның басқа жолдары бойынша шегерімдерге жатқызылатын (100.00.030 III, 100.00.033, 100.00.034, 100.00.046, 100.00.047, 100.00.050, 100.00.054, 100.00.055 және т.б.) ТМҚ өзіндік құны көрсетілмейді;
100.00.030 XII жолында 100.00.030 III В жолы бойынша ескерілген, жұмыстар мен қызметтердің құны;
Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеуді 100.00.030 I жолының "1" торкөзін толтыру кезінде көзделген тәртіпте жүзеге асыратын салық төлеушілер 100.00.030 XI, 100.00.030 XII жолдарын толтырмайды.
Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеуді 100.00.030 I жолының "2" торкөзін толтыру кезінде көзделген тәртіпте жүзеге асыратын салық төлеушілер ақпараттық сипаттағы 100.00.030 II, 100.00.030 III жолдарын міндетті түрде толтырады, ал 100.00.030 VI, 100.00.030 VII, 100.00.030 VIII, 100.00.030 IX, 100.00.030 X жолдарында ТМҚ өзіндік құнын есепке алмағанда, тек сатып алған (өтеусіз алған) жұмыстар мен қызметтерді көрсетеді.

2) в строке 100.00.031 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 6 статьи 100 Налогового кодекса;
3) в строке 100.00.032 указываются расходы по совместной деятельности или ее части в случае ведения налогового учета уполномоченным представителем участников договора о совместной деятельности, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 8 статьи 100 Налогового кодекса;
4) в строке 100.00.033 указываются расходы, понесенные при эксплуатации объектов социальной сферы, указанных в пункте 3 статьи 97 Налогового кодекса, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 10 статьи 100 Налогового кодекса;
5) в строке 100.00.034 указывается сумма фактических расходов налогоплательщика по устранению недостатков реализованных товаров, выполненных работ, оказанных услуг, произведенных в течение установленного сделкой гарантийного срока, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 11 статьи 100 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.035 указывается налог на добавленную стоимость, который в связи с применением пропорционального метода не подлежит отнесению в зачет и относится на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.036 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на добавленную стоимость, сложившееся на 1 января 2009 года и относимое на вычеты в соответствии с пунктом 13 статьи 100 Налогового кодекса;
8) в строке 100.00.037 указываются членские взносы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 14 статьи 100 Налогового кодекса;
9) в строке 100.00.038 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
10) в строке 100.00.039 указывается стоимость безвозмездно переданного в рекламных целях товара, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 16-1 статьи 100 Налогового кодекса;
11) в строке 100.00.040 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, статьей 14 Закона о введении;
12) в строке 100.00.041 указываются суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;
13) в строке 100.00.042 указываются суммы представительских расходов, относимые на вычет в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса;
14) в строке 100.00.043 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса. Строка включает в себя строки 100.00.043 I и 100.00.043 II:

2) 100.00.031 жолында Салық кодексінің 100-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.032 жолында Салық кодексінің 100-бабы 8-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын бірлескен қызмет бойынша немесе бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың уәкілетті өкілі салық есебін жүргізген жағдайда оның бір бөлігі бойынша шығыстар көрсетіледі;
4) 100.00.033 жолында Салық кодексінің 100-бабы 10-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 97-бабы 3-тармағында көрсетілген әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезіндегі шығыстар көрсетіледі;
5) 100.00.034 жолында Салық кодексінің 100-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын мәміледе белгіленген кепілдік мерзімі ішінде жүргізілген сатылған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің кемшіліктерін жою бойынша салық төлеушінің нақты шығыстарының сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.035 жолында барабар әдістің қолданылуына байланысты есепке жатқызуға жатпайтын және Салық кодексінің 100-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығы көрсетіледі;
7) 100.00.036 жолында 2009 жылдың 1 қаңтарына қалыптасқан және Салық кодексінің 100-бабы 13-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын есептелген қосылған құн салығының сомасынан есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасының артуы көрсетіледі;
8) 100.00.037 жолында Салық кодексінің 100-бабы 14-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын мүшелік жарналар көрсетіледі;
9) 100.00.038 жолында Салық кодексінің 100 бабы 14-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) 100.00.039 жолында Салық кодексінің 100-бабы 16-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жарнамалық мақсатта өтеусіз берілген тауардың құны көрсетіледі;
11) 100.00.040 жолында Салық кодексінің 103-бабына, Енгізу туралы заңның 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі.
12) 100.00.041 жолында Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомасы көрсетіледі;
13) 100.00.042 жолында Салық кодексінің 102-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
14) 100.00.043 жолында Салық кодексінің 104-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер көрсетіледі. Жол өзіне 100.00.043 І және 100.00.043 ІІ жолдарын қамтиды:

в строке 100.00.043 I указывается сумма ранее признанных доходом сомнительных обязательств, выплаченных налогоплательщиком кредитору, относимая на вычет в соответствии с частью первой статьи 104 Налогового кодекса;
в строке 100.00.043 II указывается сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104 Налогового кодекса;
15) в строке 100.00.044 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса. Строка включает в себя строки 100.00.044 I и 100.00.044 II:
в строке 100.00.044 I указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в течение трех лет с момента возникновения требования;
в строке 100.00.044 II указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в связи с признанием налогоплательщика-дебитора банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
16) в строке 100.00.045 указываются отчисления в резервные фонды, относимые на вычет в соответствии со статьей 106 Налогового кодекса:
в строке 100.00.045 I указывается сумма расходов по провизиям (резервам), создаваемым банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций на основании лицензии, относимая на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 106 Налогового кодекса;
в строке 100.00.045 II указывается сумма расходов по резервам, создаваемым микрокредитными организациями, относимая на вычет в соответствии с пунктом 3 статьи 106 Налогового кодекса;
в строке 100.00.045 III указывается сумма расходов по провизиям (резервам), создаваемым национальным управляющим холдингом, а также юридическим лицом, основным видом деятельности которого является осуществление заемных операций или выкуп прав требования и сто процентов голосующих акций (долей участия) которого принадлежат национальному управляющему холдингу, относимая на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 106 Налогового кодекса;
17) в строке 100.00.046 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды, относимые на вычет в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 100.05;
18) в строке 100.00.047 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
19) в строке 100.00.048 указываются страховые премии, подлежащие уплате или уплаченные страхователем по договорам страхования, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 109 Налогового кодекса;

100.00.043 І жолында Салық кодексінің 104-бабы бірінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеуші кредиторға төлеген бұрын күмәнді міндеттемелердің табысы деп танылған сома көрсетіледі;
100.00.043 ІІ жолында Салық кодексінің 104-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
15) 100.00.044 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі. Жол өзіне 100.00.044 І және 100.00.044 ІІ жолдарын қамтиды:
100.00.044 І жолында талаптар туындаған сәттен бастап үш жыл ішінде қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
100.00.044 ІІ жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дебитор салық төлеушінің банкрот деп танылуына байланысты қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
16) 100.00.045 жолында Салық кодексінің 106-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын резервтік қорларға аударымдар көрсетіледі:
100.00.045 І жолында Салық кодексінің 106-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар құрған провизиялар (резервтер) бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.00.045 ІІ жолында Салық кодексінің 106-бабы 3-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын микрокредиттік ұйымдар құрған резервтер бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.00.045 ІІІ жолында Салық кодексінің 106-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ұлттық басқару холдингі немесе негізгі қызмет түрі қарыздық операцияларды жүзеге асыру немесе талап ету құқықтарын сатып алу болып табылатын және дауыс беру акцияларының (қатысу үлестері) жүз проценті ұлттық басқару холдингіне тиесілі заңды тұлғалар құрған провизиялар (резервтер) бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
17) 100.00.046 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын, кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға жұмсалған шығыстар мен тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.05 нысанының G жолының қорытынды мәні көшіріледі;
18) 100.00.047 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми-технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
19) 100.00.048 жолында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларды қоспағанда, Салық кодексінің 109-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын сақтандыру шарттары бойынша төленуі тиіс немесе төленген сақтандыру сыйлықақылары көрсетіледі;

20) в строке 100.00.049 указываются взносы участника системы гарантирования, относимые на вычет в соответствии со статьей 109 Налогового кодекса:
в строке 100.00.049 I указываются суммы обязательных календарных, дополнительных и чрезвычайных взносов, перечисленных в связи с гарантированием депозитов физических лиц, относимые на вычет банком - участником системы обязательного гарантирования депозитов физических лиц в соответствии с пунктом 2 статьи 109 Налогового кодекса;
в строке 100.00.049 II указываются суммы ежегодных обязательных взносов, перечисленных в связи с гарантированием исполнения обязательств по хлопковым распискам, относимые на вычет хлопкоперерабатывающей организацией - участницей системы гарантирования исполнения обязательств по хлопковым распискам в соответствии с пунктом 4 статьи 109 Налогового кодекса;
в строке 100.00.049 III указываются суммы ежегодных обязательных взносов, перечисленных в связи с гарантированием исполнения обязательств по зерновым распискам, относимые на вычет хлебоприемным предприятием - участником системы гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам в соответствии с пунктом 5 статьи 109 Налогового кодекса;
21) в строке 100.00.050 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователя, относимые на вычет в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма итоговых значений граф Z и АВ формы 100.06;
22) в строке 100.00.051 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса;
23) в строке 100.00.052 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
24) в строке 100.00.053 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
25) в строке 100.00.054 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116 - 122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 100.07.011, 100.07.012, 100.07.031, 100.14.035;
в строке 100.00.054 I справочно указываются вычеты по фиксированным активам, введенным в эксплуатацию до и (или) после 1 января 2009 года в рамках инвестиционного проекта по контрактам с предоставлением освобождения от уплаты корпоративного подоходного налога, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, налоговый учет которых осуществляется согласно пункту 10 статьи 117 и пункту 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;

20) 100.00.049 жолында Салық кодексінің 109-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын кепілдендіру жүйесіне қатысушының жарналары көрсетіледі:
100.00.049 І жолында Салық кодексінің 109-бабы 2-тармағына сәйкес жеке тұлғалардың депозиттерін міндетті кепілдендіру жүйесіне қатысушы банк шегерімге жатқызатын жеке тұлғалардың депозиттерін кепілдендіруге байланысты аударылған міндетті күнтізбелік, қосымша және төтенше жарналар сомасы көрсетіледі.
100.00.049 ІІ жолында Салық кодексінің 109-бабы 4-тармағына сәйкес мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысушы мақта өңдеу ұйымы шегерімге жатқызатын мақта қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беруге байланысты аударылған жыл сайынғы міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
100.00.049 ІІІ жолында Салық кодексінің 109-бабы 5-тармағына сәйкес бидай қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру жүйесіне қатысушы астық қабылдау кәсіпорны шегерімге жатқызатын бидай қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беруге байланысты аударылған жыл сайынғы міндетті жарналар сомасы көрсетіледі;
21) 100.00.050 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi. Бұл жолға 100.06-нысаны Z және АВ бағандарының қорытынды мәнінің сомасы көшіріледі;
22) 100.00.051 І жолында Салық кодексінің 112-бабы 1 тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жер қойнауын пайдаланушының шығыстары көрсетіледі;
23) 100.00.052 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
24) 100.00.053 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
25) 100.00.054 жолында Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі. Бұл жолға 100.07.011, 100.07.012, 100.07.031, 100.14.035 жолдарының сомасы көшіріледі;
100.00.054 І жолында Салық кодексінің 117-бабы 10-тармағына және 120-баптың 2-1 тармағына сәйкес салық есебі жүргізілетін инвестициялар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған корпоративтік табыс салығын төлеуден босату ұсынылған келісім-шарт бойынша инвестициялық жоба шеңберінде 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін және (немесе) кейін пайдалануға енгізілген тіркелген активтер бойынша шегерімдер анықтама ретінде көрсетіледі;

26) в строке 100.00.055 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123 - 125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении. В данную строку переносится итоговое значение графы G формы 100.08. Если налогоплательщик применяет инвестиционные налоговые преференции по контрактам, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, в виде отнесения на вычеты из совокупного годового дохода стоимости введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов, в данную строку также переносится строка 100.08.002;
27) в строке 100.00.056 указываются расходы по приобретению разового талона, относимые на вычет в соответствии со статьей 39 Закона о введении, при условии, что налогооблагаемый доход после вычета таких расходов больше нуля;
28) в строке 100.00.057 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
29) в строке 100.00.058 указывается сумма, подлежащая отнесению на вычеты. В данную строку переносится строка 100.00.058 I, или строка 100.00.058 II, или строка 100.00.058 III:
в строке 100.00.058 I указывается общая сумма расходов, относимая на вычет. Определяется как сумма строк с 100.00.030 по 100.00.057. При заполнении Декларации некоммерческими организациями при получении доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке, в строках с 100.00.030 по 100.00.057 указывается сумма расходов в целом по некоммерческой организации;
в строке 100.00.058 II указывается относимая на вычет в соответствии со статьей 134 Налогового кодекса сумма расходов некоммерческой организации, которая представляет одновременно Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 130.00 и Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 100.00. В данную строку переносится строка 130.00.029;
в строке 100.00.058 III указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты резидентами, имеющими постоянное(-ые) учреждение(-я) за пределами Республики Казахстан. Определяется как разность суммы строк с 100.00.030 по 100.00.057 и строки 100.09.002.
17. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
1) в строке 100.00.059 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 100.00.059 I и 100.00.059 II:
в строке 100.00.059 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 100.00.059 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.

26) 100.00.055 жолында Салық кодексінің 123125-баптарына, сондай-ақ Енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі. Бұл жолға 100.08 жолының G бағанының қорытынды мәні көшіріледі. Егер салық төлеуші 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен жасасқан келісім-шарттар бойынша жылдық жиынтық табыстан инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген тіркелген активтер құнын шегерімге жатқызу түрінде инвестициялық салық преференцияларын қолданатын болса, бұл жолға 100.08.002 жолы да көшіріледі;
27) 100.00.056 жолында салық салынатын табыс осындай шығыстарды шегергеннен кейін нөлден көп болатын болса, Енгізу туралы заңның 39-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын біржолғы талон сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
28) 100.00.057 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
29) 100.00.058 шегерімге жатқызылуы тиіс сома көрсетіледі. Бұл жолға не 100.00.058 І жолы, не 100.00.058 ІІ, не 100.00.058 ІІІ жолы көшіріледі:
100.00.058 І жолында шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.00.030-дан 100.00.057-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады. Декларацияны жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте салық салынуы тиіс табыстар алған кезде коммерциялық емес ұйымдар толтырған жағдайда 100.00.030-дан 100.00.057-ге дейінгі жолдарда жалпы коммерциялық емес ұйым бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.00.058 ІІ жолында бір мезгілде 130.00-нысаны бойынша Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны және 100.00-нысаны бойынша Корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс ететін коммерциялық емес ұйымдардың Салық кодексінің 134-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстарының сомасы көрсетіледі;
100.00.058 ІІІ жолында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекеме(лері)сі бар резиденттер шегерімге жатқызуы тиіс шығыстар сомасы көрсетіледі. 100.00.030 және 100.00.057 жолдарының қосындысы және 100.09.002 жолының айырмасы ретінде айқындалады.
17. "Табыстар мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
1) 100.00.059 жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.00.059 І және 100.00.059 ІІ жолдарының сомасын айырмасы ретінде айқындалады;
100.00.059 І жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
100.00.059 ІІ жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шегерімдерді түзетулердің сомасы көрсетіледі.

18. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 100.00.060 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разность строк 100.00.029 и 100.00.058 с учетом положительного или отрицательного значения строки 100.00.059 (100.00.029 - 100.00.058 + 100.00.059);
2) в строке 100.00.061 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Данная строка включает в себя также строку 100.00.061 I:
в строке 100.00.061 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 100.13;
в строке 100.00.062 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами, заключенными Республикой Казахстан, согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Е формы 100.12;
3) в строке 100.00.063 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 100.00.060 и 100.00.061 за минусом строки 100.00.062 (100.00.060 + 100.00.061 - 100.00.062);
4) в строке 100.00.064 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Если строка 100.00.063 имеет отрицательное значение, строка 100.00.064 определяется как сумма модуля строки 100.00.063 и строк 100.07.008 I, 100.07.026, 100.14.035 H I. Если строка 100.00.063 имеет положительное значение, в строку 100.00.064 переносится сумма строк 100.07.008 I, 100.07.026, 100.14.035 H I;
5) в строке 100.00.065 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса или статьей 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк 100.00.065 А и 100.00.065 В;
в строке 100.00.065 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.00.065 А I по 100.00.065 А III в пределах 3 процентов от строки 100.00.063 плюс сумма строк 100.00.065 А IV и 100.00.065 А V (((100.00.065 А I + 100.00.065 А II + 100.00.065 А III) в пределах 3 % от 100.00.063) + (100.00.065 А IV + 100.00.065 А V)). При этом если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 100.00.065 A I по 100.00.065 А III, составляет сумму меньшую, чем три процента от налогооблагаемого дохода (100.00.063), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму большую, чем три процента от налогооблагаемого дохода, исключению подлежит сумма, определенная в размере трех процентов от налогооблагаемого дохода:

18. "Салық салынатын табыс есебі" бөлімінде:
1) 100.00.060 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. 100.00.059 жолының оң және теріс мәндері ескеріле отырып, 100.00.029 және 100.00.058 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.029 - 100.00.058 + 100.00.059);
2) 100.00.061 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстар сомасы көрсетіледі. Бұл жол өзіне 100.00.061 І жолын да қамтиды:
100.00.061 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі. Бұл жолға 100.13-нысаны І бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
100.00.062 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212, 213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.12-нысаны Е бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
3) 100.00.063 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 100.00.062 жолы алына отырып, 100.00.060 және 100.00.061 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.00.060 + 100.00.061 - 100.00.062);
4) 100.00.064 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Егер 100.00.063 жолының теріс мәні болса, 100.00.064 жолы 100.00.063 жолының және 100.07.008 І, 100.07.026, 100.14.035 H I жолдарының модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 100.00.063 жолының оң мәні болса, 100.00.064 жолына 100.07.008 I, 100.07.026, 100.14.035 H I жолдарының сомасы көшіріледі;
5) 100.00.065 жолында Салық кодексінің 133-бабына немесе Енгізу туралы заңның 3-2-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 100.00.065 А және 100.00.065 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
100.00.065 А жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі. 100.00.063 жолының 3 пайызы шегіндегі 100.00.065 А І-ден 100.00.065 А ІІІ-ке дейінгі жолдарының сомасы қосу 100.00.065 А ІV және 100.00.065 А V жолдарының сомасы ретінде айқындалады (((100.00.065 А І + 100.00.065 А ІІ + 100.00.065 ІІІ) 100.00.063 жолының 3%) + (100.00.065 А ІV + 100.00.065 А V). Бұл ретте, егер 100.00.065 А І-ден 100.00.065 А ІІІ-ке дейінгі жолдарда көрсетілген нақты шығыс сомасы салық салынатын табыстан (100.00.063) үш пайыздан азын құрайтын болса, шығыстар жүргізілген нақты сома салық салынатын табыстан алып тастауға жатады. Егер сома салық салынатын табыстан үш пайыздан көп соманы құраған жағдайда, салық салынатын табыстың үш пайызы мөлшерінде айқындалған сома алып тасталады:

в строке 100.00.065 A I указывается сумма превышения фактически понесенных расходов над подлежащими получению (полученными) доходами при эксплуатации объектов социальной сферы, предусмотренных пунктом 2 статьи 97 Налогового кодекса;
в строке 100.00.065 A II указывается стоимость имущества, переданного некоммерческим организациям и организациям, осуществляющим деятельность в социальной сфере, на безвозмездной основе. Стоимость безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг. Данная строка включает в себя также значения графы G формы 100.11 по признаку вида расходов "1";
в строке 100.00.065 A III указывается спонсорская и благотворительная помощь при наличии решения налогоплательщика на основании обращения со стороны лица, получающего помощь. Данная строка включает в себя также значения графы G формы 100.11 по признаку вида расходов "2";
в строке 100.00.065 A IV указывается 2-кратный размер произведенных расходов на оплату труда инвалидов и 50 процентов от суммы исчисленного социального налога от заработной платы и других выплат инвалидам;
в строке 100.00.065 A V указываются расходы на обучение физического лица, не состоящего с налогоплательщиком в трудовых отношениях, при условии заключения с физическим лицом договора об обязательстве отработать у налогоплательщика не менее трех лет;
в строке 100.00.065 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса или пунктом 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк с 100.00.065 В I по 100.00.065 В X:
в строке 100.00.065 В I указывается вознаграждение по финансовому лизингу основных средств, инвестиций в недвижимость, биологических активов;
в строке 100.00.065 В II указывается вознаграждение по долговым ценным бумагам, находящимся на дату начисления такого вознаграждения в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;
в строке 100.00.065 В III указываются доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. В данную строку переносится строка 100.01.011 II;
в строке 100.00.065 В IV указываются доходы от прироста стоимости при реализации агентских облигаций. В данную строку переносится строка 100.01.011 III;
в строке 100.00.065 В V указывается вознаграждение по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям;
в строке 100.00.065 В VI указывается стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению;
в строке 100.00.065 В VII указывается стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан;

100.00.065 А І жолында Салық кодексінің 97-бабы 2-тармағында көзделген әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынуы тиіс (алынған) табыстардан нақты шыққан шығыстардың арту сомасы көрсетіледі;
100.00.065 А ІІ жолында өтеусіз негізде коммерциялық емес ұйымдарға және әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген мүлік құны көрсетіледі. Өтеусіз орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты кеткен шығыстар мөлшерінде айқындалады. Бұл жол өзіне "1" шығыстар түрінің белгісі бойынша 100.11-нысаны G бағанының мәнін де қамтиды;
100.00.065 А ІІІ жолында көмекті алатын адам тарапынан өтініш негізінде салық төлеушінің шешімі болған кезде демеушілік және қайырымдылық көмек көрсетіледі. Бұл жол өзіне "2" шығыстар түрінің белгісі бойынша 100.11-нысаны G бағанының мәнін де қамтиды;
100.00.065 А ІV жолында мүгедектердің еңбегін төлеуге жүргізілген шығыстардың 2 еселенген мөлшері және мүгедектерге жалақы мен басқа да төлемдерден есептелген әлеуметтік салық сомасының 50 пайызы көрсетіледі;
100.00.065 А V жолында жеке тұлғамен салық төлеушіде кем дегенде үш жыл жұмыс істеу міндеттемесі туралы шарт жасасқан жағдайда салық төлеушімен еңбек қатынасы жоқ жеке тұлғаның оқуына шығыстар көрсетіледі;
100.00.065 В жолында Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына немесе Енгізу туралы заңның 3-2-бабына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі. 100.00.065 В І-ден 100.00.065 В X-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.00.065 В І жолында негізгі құралдардың қаржы лизингі бойынша сыйақы, жылжымайтын мүлікке инвестициялар, биологиялық активтер көрсетіледі;
100.00.065 В ІІ жолында осындай сыйақы есептеу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде орналасқан борышты бағалы қағаздар бойынша сыйақы көрсетіледі;
100.00.065 В ІІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыстар көрсетіледі. Бұл жолға 100.01.011 ІІ жолы көшіріледі;
100.00.065 В ІV жолында агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен табыстар көрсетіледі. Бұл жолға 100.01.011 ІІІ жолы көшіріледі;
100.00.065 В V жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттік облигациялар бойынша сыйақы көрсетіледі;
100.00.065 В VІ жолында табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайда гуманитарлық көмек түрінде алынған және мақсатты пайдаланылған мүліктің құны көрсетіледі;
100.00.065 В VІІ жолында Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімінің негізінде мемлекеттік органнан немесе республикалық мемлекеттік кәсіпорыннан өтеусіз негізде республикалық мемлекеттік кәсіпорын алған негізгі құралдардың құны көрсетіледі;

в строке 100.00.065 В VIII указываются доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Данная строка заполняется в случае, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). В данную строку переносится строка 100.01.003 I;
в строке 100.00.065 В IX указываются доходы от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. В данную строку переносится сумма строк 100.01.003 II и 100.01.011 I;
в строке 100.00.065 В Х указываются доходы от выбытия фиксированных активов при передаче налогоплательщиком по решению Правительства Республики Казахстан в государственную собственность имущества в счет исполнения обязательств по возврату средств, отвлеченных из республиканского бюджета на исполнение обязательств по государственной гарантии;
6) в строке 100.00.066 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса, а также пунктом 3-2 Закона о введении. Определяется как разность строк 100.00.063 и 100.00.065 (100.00.063 - 100.00.065). В случае если строка 100.00.065 больше строки 100.00.063, в строке 100.00.066 указывается ноль;
7) в строке 100.00.067 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
8) в строке 100.00.068 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае, если в строке 100.00.066 отражено положительное значение. Определяется как разность строк 100.00.066 и 100.00.067 (100.00.066 - 100.00.067). Если строка 100.00.067 больше строки 100.00.066, в строке 100.00.068 указывается ноль.
19. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 100.00.069 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 4 Закона о введении или в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса, в процентах. Данная строка заполняется в случае, если налогоплательщик не осуществляет ведение раздельного учета, предусмотренного статьей 58 и пунктом 4 статьи 448 Налогового кодекса;
2) В строке 100.00.070 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Т формы 100.13;

100.00.065 В VІІІ жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін сату кезінде құн өсімінен түскен табыс көрсетіледі. Бұл жол егер сату күніне көрсетілген заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акциясының (қатысу үлесінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың мүлкі құраған жағдайда толтырылады. Бұл жолға 100.01.003 І жолы көшіріледі;
100.00.065 ІХ жолында сату күнінде Қазақстан Республикасы аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімдерінде орналастырылған бағалы қағаздарды ашық сауда әдісімен сату кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Бұл жолға 100.01.003 ІІ және 100.01.011 І жолдарының сомасы көшіріледі;
100.00.065 В Х жолында мемлекеттік кепілдік бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген қаражатты республикалық бюджеттен тартылған қаражаттарды қайтару бойынша міндеттемелерді орындау есебіне мемлекет меншігіне Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша салық төлеуші мүлік берген кезде тіркелген активтерді шығарудан түскен табыстар көрсетіледі;
6) 100.00.066 жолында Салық кодексінің 133-бабына, сондай-ақ Енгізу туралы заңның 3-2-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. 100.00.063 және 100.00.065 жолдарының айырмасы ретінде анықталады (100.00.063 - 100.00.065). Егер 100.00.065 жолы 100.00.063 жолынан артық болса, 100.00.066 жолында нөл көрсетіледі;
7) 100.00.067 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына және Енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
8) 100.00.068 жолында көшірілген залалдар қосылған салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер 100.00.066 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 100.00.066 және 100.00.067 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.066-100.00.067). Егер 100.00.067 жолы 100.00.066 жолынан артық болса, 100.00.068 жолында нөл көрсетіледі.
19. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 100.00.069 жолында Енгізу туралы заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайыздарда көрсетіледі. Бұл жолды салық төлеуші Салық кодексінің 448-бабы 4 тармағында және 58-бабында көзделген бөлек есеп жүргізуді жүзеге асырмаған жағдайда толтырады;
2) 100.00.070 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.13-нысаны Т бағанының қорытынды мәні көшіріледі;

3) В строке 100.00.071 указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога. Определяется как разность произведения строк 100.00.068 и 100.00.069 и строки 100.00.70 (100.00.068 х 100.00.069 - 100.00.070). Если строка 100.00.070 превышает произведение строк 100.00.068 и 100.00.069, то в строке 100.00.071 указывается ноль;
4) в строке 100.00.072 указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
5) в строке 100.00.073 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах и перенесенная в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в строке 100.00.073 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.074 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период, определяемая как разность строк 100.00.074 I и 100.00.074 II и 100.00.074 III и 100.00.074 IV (100.00.074 I - 100.00.074 II - 100.00.074 III - 100.00.074 IV):
в строке 100.00.074 I указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 100.00.071, 100.00.072, 100.00.073 I, 100.00.073 II (100.00.071 - 100.00.072 - 100.00.073 I - 100.00.073 II). Если полученная разность меньше ноля, то в строке 100.00.074 I указывается ноль;
в строке 100.00.074 II указывается сумма уменьшения исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса. Заполняется налогоплательщиками, осуществляющими деятельность в рамках специального налогового режима, предусмотренного статьями 448 - 452 Налогового кодекса. Определяется как 70 процентов от строки 100.00.074 I (100.00.074 I х 70 %);
в строке 100.00.074 III указывается сумма уменьшения корпоративного подоходного налога в связи с применением стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям. В данную строку переносится строка 100.18.010;

3) 100.00.071 жолында шетел салығын есепке жатқызу ескерілген корпоративтік табыс салығы сомасы көрсетіледі. 100.00.068 және 100.00.069 жолдарының көбейтіндісін 100.00.70 жолынан айырмасы ретінде анықталады (100.00.068 х 100.00.069 – 100.00.070). Егер 100.00.070 жолы 100.00.068 және 100.00.069 жолдарының көбейтіндісінен артық болса, 100.00.071 жолында нөл көрсетіледі.
4) 100.00.072 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.073 I жолында алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.073 ІІ жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.074 жолында 100.00.074 I және 100.00.074 II және 100.00.074 III және 100.00.074 IV жолдарының айырмасы ретінде анықталатын (100.00.074 I - 100.00.074 II - 100.00.074 III - 100.00.074 IV) салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
100.00.074 I жолында Салық кодексінің 139-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 100.00.071, 100.00.072, 100.00.073 I, 100.00.073 II жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.00.071 - 100.00.072 – 100.00.073 I – 100.00.073 II). Егер айырмасы нөлге тең болса, онда 100.00.074 жолында нөл көрсетіледі;
100.00.074 ІІ жолында Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 448-452-баптарында көзделген арнаулы салық режимі шеңберінде қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер толтырады. 100.00.074 І жолының 70 пайызы ретінде айқындалады (100.00.074 І х 70%);
100.00.074 ІІІ жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісім-шартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін қолдануға байланысты кемітілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.18.010 жолы көшіріледі;

в строке 100.00.074 IV указывается сумма, на которую налогоплательщик имеет право уменьшить исчисленный корпоративный подоходный налог на основании контракта, заключенного с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях;
8) в строке 100.00.075 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 100.00.068 и 100.00.074;
9) в строке 100.00.076 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 100.00.076 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса по ставке 15 процентов (100.00.075 х 15 %);
в строке 100.00.076 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленный в соответствии со статьей 212 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
строка 100.00.076 III заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.076 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 84 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 100.00.076 IV заполняется в случае, если заполнена строка 100.00.076 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
10) в строке 100.00.077 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога. Определяется как сумма строк 100.00.074 и 100.00.076 I (или 100.00.076 II).
20. В разделе "Другая информация":
1) в строке 100.00.078 указывается стоимость имущества, полученного в качестве вклада в уставный капитал, определяемая в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
2) в строке 100.00.079 указывается сумма денег, полученных эмитентом от размещения выпущенных им акций;
3) в строке 100.00.080 указывается стоимость безвозмездно переданного имущества. Стоимость безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг;
4) в строке 100.00.081 указывается сумма уменьшения размера налогового обязательства в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом;

100.00.074 ІV жолында Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес салық төлеуші инвестициялар бойынша мемлекеттік уәкілетті органмен 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан келісім-шарт негізінде есептелген корпоративтік табыс салығына кемітуге құқылы сома көрсетіледі;
8) 100.00.075 жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі. 100.00.068 және 100.00.074 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
9) 100.00.076 жолында таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
100.00.076 І жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыз ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі (100.00.075 х 15%);
100.00.076 ІІ жолында Салық кодексінің 212-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа корпоративтік табыс салығына қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
100.00.076 ІІІ жолы егер 100.00.076 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Ереженің 83-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы аталған халықаралық шарт жасасқан елдің коды көрсетіледі;
100.00.076 ІV жолы егер 100.00.070 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
10) 100.00.077 жолында есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. 100.00.074 және 100.00.076 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
20. "Басқа да ақпараттар" бөлімінде:
1) 100.00.078 жолында Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес айқындалған жарғылық капиталға салым ретінде алынған мүлік құны көрсетіледі;
2) 100.00.079 жолында эмитент шығарған акцияларды орналастырудан алған ақша сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.080 жолында өтеусіз берілген мүліктің құны көрсетіледі. Өтеусіз орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шыққан шығыстардың мөлшерінде айқындалады;
4) 100.00.081 жолында Салық кодексінде көзделген жағдайларда салық міндеттемесінің мөлшерін азайту сомасы көрсетіледі;

5) в строке 100.00.082 указывается доход, возникающий в связи с изменением стоимости активов и (или) обязательств, признаваемый доходом в бухгалтерском учете в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кроме подлежащего получению (полученного) от другого лица;
6) в строке 100.00.083 указывается увеличение нераспределенной прибыли за счет уменьшения резервов на переоценку активов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
7) в строке 100.00.084 указывается доход, возникающий в связи с признанием обязательства в бухгалтерском учете в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в виде положительной разницы между размером фактически подлежащего исполнению обязательства и стоимостью данного обязательства, признанной в бухгалтерском учете;
8) в строке 100.00.085 указывается расход, возникающий в бухгалтерском учете в связи с изменением стоимости активов и (или) обязательств при применении международных стандартов финансовой отчетности и законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кроме подлежащего выплате (выплаченного);
9) в строке 100.00.086 указывается общая сумма затрат, не подлежащих вычету в соответствии со статьей 115 Налогового кодекса.
21. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. Руководителя" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя;
2) дата подачи Декларации. Указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа. Указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика, утвержденный уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации. Указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса и статьей 3 Закона о введении;
6) входящий номер документа. Указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.

5) 100.00.082 жолында басқа адамнан алынуы тиіс (алынған) табыстан басқа, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есепте табыс деп танылатын активтердің және (немесе) міндеттемелердің құнының өзгеруіне байланысты туындаған табыс көрсетіледі;
6) 100.00.083 жолында қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес активтерді қайта бағалауға резервтерді азайту есебінен таратылмаған пайданың ұлғаюы көрсетіледі;
7) 100.00.084 жолында бухгалтерлік есепте мойындалған міндеттемені орындауға жататын нақты көлемі мен осы міндеттеменің құны арасындағы оң айырма түрінде бухгалтерлік есепте міндеттемені мойындауға байланысты туындаған табыс көрсетіледі.
8) 100.00.085 жолында төленуі тиіс (төленген) шығыстардан басқа, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарын және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасын қолданған кезде бухгалтерлік есепте активтердің және (немесе) міндеттемелердің құнының өзгеруіне байланысты туындаған шығыс көрсетіледі;
9) 100.00.086 жолында Салық кодексінің 115-бабына сәйкес шегерімге жатқызылмайтын шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі.
21. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) Декларацияның берілген күні.
Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды.
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекіткен салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні.
Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына және Енгізу туралы заңның 3-бабына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) құжаттың табыс нөмірі.
Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.

22. Налогоплательщики, осуществляющие ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 310 и (или) статьей 448 Налогового кодекса, составляют Декларацию (форма 100.00) и приложения к ней (формы 100.01 - 100.18) в целом по всем видам деятельности (включая контрактную и внеконтрактную деятельность) на основе данных налогового учета и не применяют формулы, предусмотренные в Декларации (форма 100.00) и приложениях к ней (формы 100.01 - 100.18), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной Декларации и приложениях к ней.
Недропользователь составляет Декларацию (форма 100.00) и приложения к ней (формы 100.01 - 100.18), за исключением формы 100.14, в целом по деятельности, включая деятельность в рамках контракта (контрактов) на недропользование и деятельность, выходящую за рамки контракта на недропользование.
Форма 100.14 предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению корпоративного подоходного налога по каждому контракту на недропользование, месторождению (группе месторождений, части месторождения) с учетом положений статьи 310 Налогового кодекса. При наличии нескольких контрактов на недропользование, форма 100.14 заполняется по каждому контракту отдельно.
Форма 100.14 не заполняется недропользователями, осуществляющими деятельность в соответствии с контрактом на недропользование на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, на разведку и (или) добычу подземных вод, на разведку и (или) добычу лечебных грязей, на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей.
В Декларации (форма 100.00) отражаются все доходы и расходы отчетного налогового периода, полученные и понесенные в целом по деятельности недропользователя. При этом сумма корпоративного подоходного налога в целом по деятельности недропользователя определяется как сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного по внеконтрактной деятельности и по каждому контракту на недропользование.
Сумма корпоративного подоходного налога по каждому контракту на недропользование определяется в порядке, определенном в форме 100.14.
Сумма корпоративного подоходного налога по внеконтрактной деятельности определяется недропользователем самостоятельно на основании сведений, отраженных в налоговых регистрах и в форме 100.07.
3. Составление формы 100.01 - Доход (убыток) от
прироста стоимости
23. Данная форма предназначена для определения дохода (убытка) от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса при:
реализации активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
передаче активов, не подлежащих амортизации, в качестве вклада в уставный капитал;
выбытии активов, не подлежащих амортизации, в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
24. В разделе "Доход (убыток) при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и доли участия":
1) в строке 100.01.001 указывается стоимость реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 100.01.001 I по 100.01.001 III:
в строке 100.01.001 I указывается стоимость реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);
в строке 100.01.001 II указывается стоимость реализации ценных бумаг при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи, за исключением долговых ценных бумаг;
в строке 100.01.001 III указывается стоимость реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
2) в строке 100.01.002 указывается первоначальная стоимость реализуемых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 100.01.002 I по 100.01.002 III:
в строке 100.01.002 I указывается первоначальная стоимость реализуемых акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);
в строке 100.01.002 II указывается первоначальная стоимость реализуемых ценных бумаг при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 100.01.002 III указывается первоначальная стоимость прочих реализуемых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;

22. Салық кодексінің 58 бабы және (немесе) 310 бабы және (немесе) 448 бабына сәйкес салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер бойынша бөлек салықтық есепке алуды жүргізуді жүзеге асыратын салық төлеушілер салықтық есепке алу мәліметтерінің негізінде Декларация (100 нысан) және оған қосымшаларды (100.01 – 100.18 нысандары) жалпы қызметтердің барлық түрлері бойынша (келісім-шарттық және келісім шарттан тыс қызметті қоса) жасайды және егер Декларацияда (100 нысан) және оған қосымшаларда алдын ала көзделген формулалар осы Декларацияда және оған қосымшаларда (100.01 – 100.18 нысандары) көрсетілуге жататын мәндердің өзгеруіне әкеліп соқса осындай формулаларды қолданбайды.
Жер қойнауын пайдаланушылардың қызметі бойынша жалпы корпоративтік табыс салығы бойынша бірегей декларацияны және әр жер қойнауын пайдалану келісім-шарт бойынша тиісті қосымшаларды тапсырған кезде, корпоративтік табыс салығының сомасы, жалпы, жер қойнауын пайдаланушылардың қызметі бойынша келісім-шарттан тыс қызмет бойынша және әр жер қойнауын пайдалану келісім-шарт бойынша корпоративтік табыс салығының сомасы ретінде айқындалады.
3. Құн өсімінен табыс (залал) – 100.01-нысанын жасау
23. Бұл нысан Салық кодексінің 87-бабына сәйкес:
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік қажеттілік үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, амортизацияға жатпайтын активтерді өткізу кезінде;
амортизацияға жатпайтын активтерді жарғылық капиталға салым ретінде беру кезінде;
қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылуы нәтижесінде амортизацияға жатпайтын активтердің шығарылуы кезінде құн өсімінен түскен табысты айқындауға арналған.
24. "Борышты бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлесін өткізу кезіндегі табыс (залал)" бөлімінде:
1) 100.01.001 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздарды және қатысу үлесін өткізу құны көрсетіледі. 100.01.001 І-ден 100.01.001 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.001 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерінің өткізу құны көрсетіледі;
100.01.001 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
100.01.001 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
2) 100.01.002 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізілетін бағалы қағаздар мен қатысу үлестерінің бастапқы құны көрсетіледі. 100.01.002 І-ден 100.01.002 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.002 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы сатылатын акциялар мен қатысу үлестерінің бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.002 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған сатылатын бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.002 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, сатылатын өзге де бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;

3) в строке 100.01.003 указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 100.01.003 I по 100.01.003 III:
в строке 100.01.003 I указывается доход от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). Заполняется, если строка 100.01.001 I больше, чем строка 100.01.002 I. Определяется как разность строк 100.01.001 I и 100.01.002 I. Данная строка переносится в строку 100.00.065 В VIII;
в строке 100.01.003 II указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 100.01.001 II больше, чем строка 100.01.002 II. Определяется как разность строк 100.01.001 II и 100.01.002 II. Данная строка переносится в строку 100.00.065 В IX;
в строке 100.01.003 III указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 100.01.001 III больше, чем строка 100.01.002 III. Определяется как разность строк 100.01.001 III и 100.01.002 III;
4) в строке 100.01.004 указывается убыток от реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 100.01.004 I по 100.01.004 III:
в строке 100.01.004 I указывается убыток от реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). Заполняется, если строка 100.01.002 I больше, чем строка 100.01.001 I. Определяется как разность строк 100.01.002 I и 100.01.001 I;
в строке 100.01.004 II указывается убыток от реализации ценных бумаг методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 100.01.002 II больше, чем строка 100.01.001 II. Определяется как разность строк 100.01.002 II и 100.01.001 II;
в строке 100.01.004 III указывается убыток от реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 100.01.002 III больше, чем строка 100.01.001 III. Определяется как разность строк 100.01.002 III и 100.01.001 III;

3) 100.01.003 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. 100.01.003 І-ден 100.01.003 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.003 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 100.01.001 І жолы 100.01.002 І жолынан көп болса толтырылады. 100.01.001 І мен 100.01.002 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жол 100.00.065 B VIII жолына көшіріледі;
100.01.003 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 100.01.001 ІІ жолы 100.01.002 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.001 ІІ мен 100.01.002 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жол 100.00.065 B ІХ жолына көшіріледі;
100.01.003 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 100.01.001 ІІІ жолы 100.01.002 ІІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.001 ІІІ пен 100.01.002 ІІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
4) 100.01.004 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін өткізуден келген залал көрсетіледі. 100.01.004 І-ден 100.01.004 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.004 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 100.01.002 І жолы 100.01.001 І жолынан көп болса толтырылады. 100.01.002 І мен 100.01.001 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
100.01.004 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 100.01.002 ІІ жолы 100.01.001 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.002 ІІ мен 100.01.001 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
100.02.004 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздарды өткізуден келген залал көрсетіледі. Егер 100.01.002 ІІІ жолы 100.01.001 ІІІ жолынан көп болса, толтырылады. 100.01.002 ІІІ жолы мен 100.01.001 ІІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.

5) в строке 100.01.005 указывается доход от прироста стоимости при реализации долей участия, за исключением долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем).
25. В разделе "Доход при передаче ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и доли участия в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии таких ценных бумаг и доли участия в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 100.01.006 указывается доход от прироста стоимости при передаче ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 100.01.007 указывается доход от прироста стоимости при выбытии ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения;
26. В разделе "Доход (убыток) при реализации долговых ценных бумаг":
1) в строке 100.01.008 указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 100.01.008 I по 100.01.008 IV:
в строке 100.01.008 I указывается стоимость реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 100.01.008 II указывается стоимость реализации государственных эмиссионных ценных бумаг;
в строке 100.01.008 III указывается стоимость реализации агентских облигаций;
в строке 100.01.008 IV указывается стоимость реализации прочих долговых ценных бумаг;
2) в строке 100.01.009 указывается первоначальная стоимость реализуемых долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 100.01.009 I по 100.01.009 IV:
в строке 100.01.009 I указывается первоначальная стоимость реализуемых методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 100.01.009 II указывается первоначальная стоимость реализуемых государственных эмиссионных ценных бумаг;
в строке 100.01.009 III указывается первоначальная стоимость реализуемых агентских облигаций;
в строке 100.01.009 IV указывается первоначальная стоимость реализуемых прочих долговых ценных бумаг;

5) 100.01.005 жолында сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы қатысу үлестерін қоспағанда, қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
25. "Борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, жарғылық капиталға салым ретінде бағалы қағаздарды және қатысу үлесін беру кезіндегі, сондай-ақ бағалы қағаздардың және қатысу үлестерінің қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығарылуы кезіндегі табыс" бөлімінде:
1) 100.01.006 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, жарғылық капиталға салым ретінде қатысу үлесін және бағалы қағаздарды берудегі құн өсімінен табыс көрсетіледі;
2) 100.01.007 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлесінің шығарылуы кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі;
26. "Борыштық бағалы қағаздарды өткізудегі табыс (залал)" бөлімінде:
1) 100.01.008 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізу құны көрсетіледі. 100.01.008 І-ден 100.01.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.008 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған облигацияларды қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу құны көрсетіледі;
100.01.008 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
100.01.008 ІІІ жолында агенттік облигациялардың өткізу құны көрсетіледі;
100.01.008 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
2) 100.01.009 жолында өткізілетін борыштық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі. 100.01.009 І-ден 100.01.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.009 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізілетін облигациялардың бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.009 ІІ жолында өткізілетін мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.009 ІІІ жолында өткізілетін агенттік облигациялардың бастапқы құны көрсетіледі;
100.01.009 ІV жолында өткізілетін өзге де борыштық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;

3) в строке 100.01.010 указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми долговыми ценными бумагами. Определяется как сумма строк с 100.01.010 I по 100.01.010 IV:
в строке 100.01.010 I указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигациями, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 100.01.010 II указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми государственными эмиссионными ценными бумагами;
в строке 100.01.010 III указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми агентскими облигациями;
в строке 100.01.010 IV указывается амортизация дисконта либо премии за период владения прочими долговыми ценными бумагами;
4) в строке 100.01.011 указывается доход от прироста стоимости при реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 100.01.011 I по 100.01.011 IV:
в строке 100.01.011 I указывается доход от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 100.01.008 I больше, чем сумма строк 100.01.009 I и 100.01.010 I. Определяется как разность строки 100.01.008 I и суммы строк 100.01.009 I и 100.01.010 I (100.01.008 I - (100.01.009 I + 100.01.010 I)). Данная строка переносится в строку 100.00.065 В VIII;
в строке 100.01.011 II указывается доход от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. Заполняется, если строка 100.01.008 II больше, чем сумма строк 100.01.009 II и 100.01.010 II. Определяется как разность строки 100.01.008 II и суммы строк 100.01.009 II и 100.01.010 II (100.01.008 II - (100.01.009 II + 100.01.010 II)). Данная строка переносится в строку 100.00.065 B III;
в строке 100.01.011 III указывается доход от прироста стоимости при реализации агентских облигаций. Заполняется, если строка 100.01.008 III больше, чем сумма строка 100.01.009 III и 100.01.10 III. Определяется как разность строки 100.01.008 III и суммы строк 100.01.009 III и 100.01.010 III (100.01.008 III - (100.01.009 III + 100.01.010 III)) Данная строка переносится в строку 100.00.065 В IV;
в строке 100.01.011 IV указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 100.01.008 IV больше, чем сумма строк 100.01.009 IV и 100.01.010 IV. Определяется как разность строки 100.01.008 IV и суммы строк 100.01.009 IV и 100.01.010 IV (100.01.008 IV - (100.01.009 IV + 100.01.010 IV));

3) 100.01.010 жолында өткізілетін борыштық бағалы қағаздарға ие болу кезеңі ішіндегі дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі. 100.01.010 І-ден 100.01.010 VІ-ға дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.010 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізілетін облигацияларға ие болу кезеңі ішіндегі дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
100.01.010 ІІ жолында өткізілетін мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
100.01.010 ІІІ жолында өткізілетін агенттік облигацияларға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
100.01.010 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
4) 100.01.011 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. 100.01.011 І-ден 100.01.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.011 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 100.01.008 І жолы 100.01.009 І және 100.01.010 І жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 100.01.008 І жолының және 100.01.009 І және 100.01.010 І жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.008 І – (100.01.009 І + 100.01.010 І)). Бұл жол 100.00.065 B VIII жолына көшіріледі;
100.01.011 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 100.01.008 ІІ жолы 100.01.009 ІІ және 100.01.010 ІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 100.01.008 ІІ жолының және 100.01.009 ІІ және 100.01.010 ІІ жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.008 ІІ – (100.01.009 ІІ + 100.01.010 ІІ)). Бұл жол 100.00.065 B III жолына көшіріледі;
100.01.011 ІІІ жолында агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 100.01.008 ІІІ жолы 100.01.009 ІІІ және 100.01.010 ІІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 100.01.008 ІІІ жолының және 100.01.009 ІІІ және 100.01.010 ІІІ жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.008 ІІІ – (100.01.009 ІІІ + 100.01.010 ІІІ)). Бұл жол 100.00.065 B IV жолына көшіріледі;
100.01.011 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 100.01.008 ІV жолы 100.01.009 ІV және 100.01.010 ІV жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 100.01.008 ІV жолының және 100.01.009 ІV және 100.01.010 ІV жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.008 ІV – (100.01.009 ІV + 100.01.010 ІV));

5) в строке 100.01.012 указывается убыток от реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 100.01.012 I по 100.01.012 IV:
в строке 100.01.012 I указывается убыток от реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если сумма строк 100.01.009 I и 100.01.010 I больше, чем строка 100.01.008 I. Определяется как разность суммы строк 100.01.009 I и 100.01.010 I и строки 100.01.008 I ((100.01.009 I + 100.01.010 I) - 100.01.008 I);
в строке 100.01.012 II указывается убыток от реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. Заполняется, если сумма строк 100.01.009 II и 100.01.010 II больше, чем строка 100.01.008 II. Определяется как разность суммы строк 100.01.009 II и 100.01.010 II и строки 100.01.008 II ((100.01.009 II + 100.01.010 II) - 100.01.008 II);
в строке 100.01.012 III указывается убыток от реализации агентских облигаций. Заполняется, если сумма строк 100.01.009 III и 100.01.010 III больше, чем строка 100.01.008 III. Определяется как разность суммы строк 100.01.009 III и 100.01.010 III и строки 100.01.008 III ((100.01.009 III + 100.01.010 III) - 100.01.008 III);
в строке 100.01.012 IV указывается убыток от реализации прочих долговых ценных бумаг. Заполняется, если сумма строк 100.01.009 IV и 100.01.010 IV больше, чем строка 100.01.008 IV. Определяется как разность суммы строк 100.01.009 IV и 100.01.010 IV и строки 100.01.008 IV ((100.01.009 IV + 100.01.010 IV) - 100.01.008 IV).
27. В разделе "Доход при передаче долговых ценных бумаг в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии долговых ценных бумаг в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 100.01.013 указывается доход от прироста стоимости при передаче долговых ценных бумаг в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 100.01.014 указывается доход от прироста стоимости при выбытии долговых ценных бумаг в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
28. В разделе "Доход (убыток) при реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса":
1) в строке 100.01.015 указывается стоимость реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;
2) в строке 100.01.016 указывается первоначальная стоимость реализованных активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;

5) 100.01.012 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізуден келген залал көрсетіледі. 100.01.012 І-ден 100.01.012 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.01.012 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізуден залал көрсетіледі. Егер 100.01.009 І және 100.01.010 І жолдарының сомасы 100.01.008 І жолынан көп болса, толтырылады. 100.01.009 І және 100.01.010 І жолдарының сомасы мен 100.01.008 І жолының айырмасы ретінде айқындалады ((100.01.009 І + 100.01.010 І) – 100.01.008 І);
100.01.012 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Егер 100.01.009 ІІ және 100.01.010 ІІ жолдарының сомасы 100.01.008 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.009 ІІ және 100.01.010 ІІ жолдарының сомасы мен 100.01.008 ІІ жолының айырмасы ретінде айқындалады ((100.01.009 ІІ + 100.01.010 ІІ) – 100.01.008 ІІ);
100.01.012 ІІІ жолында агенттік облигацияларды өткізуден шеккен залал көрсетіледі. Егер 100.01.009 ІІІ және 100.01.010 ІІІ жолдарының сомасы 100.01.008 ІІІ жолынан көп болса толтырылады. 100.01.009 ІІІ және 100.01.010 ІІІ жолдарының сомасы мен 100.01.008 ІІІ жолының айырмасы ретінде айқындалады ((100.01.009 ІІІ+ 100.01.010 ІІІ) – 100.01.008 ІІІ);
100.01.012 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Егер 100.01.009 ІV және 100.01.010 ІV жолдарының сомасы 100.01.008 ІV жолынан көп болса толтырылады. 100.01.009 ІV және 100.01.010 ІV жолдарының сомасы мен 100.01.008 ІV жолының айырмасы ретінде айқындалады ((100.01.009 ІV + 100.01.010 ІV) – 100.01.008 ІV);
27. "Жарғылық капиталға салым ретінде борыштық құнды қағаздарды беру кезіндегі, сондай-ақ қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде борыштық бағалы қағаздардың шығарылуы кезіндегі табыс" бөлімінде:
1) 100.01.013 жолында жарғылық капиталға салым ретінде борыштық бағалы қағаздарды беру кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі;
2) 100.01.014 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде борыштық бағалы қағаздардың шығарылуы кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі;
28. "Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі табыс (залал)" бөлімінде:
1) 100.01.015 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу құны көрсетіледі;
2) 100.01.016 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген өткізілген активтердің бастапқы құны көрсетіледі;

3) в строке 100.01.017 указывается доход от прироста стоимости при реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 100.01.015 больше, чем строка 100.01.016. Определяется как разность строк 100.01.015 и 100.01.016 (100.01.015 - 100.01.016);
4) в строке 100.01.018 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 100.01.016 больше, чем строка 100.01.015. Определяется как разность строк 100.01.016 и 100.01.015 (100.01.016 - 100.01.015).
29. В разделе "Доход при передаче активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 100.01.019 указывается доход от прироста стоимости при передаче активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 100.01.020 указывается доход от прироста стоимости при выбытии активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
30. В разделе "Доход по прочим активам, не подлежащим амортизации":
1) в строке 100.01.021 указывается доход от прироста стоимости по активам, указанным в подпунктах 7) и 8) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, а именно основным средствам, стоимость которых полностью отнесена на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2000 года, а также по активам, введенным в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта по контрактам, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, стоимость которых полностью отнесена на вычеты, образуемый при реализации, передаче в качестве вклада в уставный капитал и при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения;
2) в строке 100.01.022 указывается доход от прироста стоимости по прочим активам, не подлежащим амортизации, при их реализации, передаче в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
31. В разделе "Расчет":
1) в строке 100.01.023 указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, подлежащий уменьшению на сумму убытков от реализации ценных бумаг, полученных в отчетном налоговом периоде и перенесенных из предыдущих налоговых периодов. Определяется как сумма строк 100.01.003 III, 100.01.011 IV (100.01.003 III + 100.01.011 IV);

3) 100.01.017 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі. 100.01.015 жолы 100.01.016 жолынан көп болса толтырылады. 100.01.015 және 100.01.016 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.015 - 100.01.016);
4) 100.01.018 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізуден залалы көрсетіледі. 100.01.016 жолы 100.01.015 жолынан көп болса толтырылады. 100.01.016 және 100.01.015 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.016 - 100.01.015).
29. "Жарғылық капиталға салым ретінде Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі, сондай-ақ қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде осындай активтердің шығарылуы кезіндегі табыс" бөлімінде:
1) 100.01.019 жолында жарғылық капиталға салым ретінде Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі;
2) 100.01.020 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтердің шығарылуы кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
30. "Амортизациялануға жатпайтын басқа да активтер бойынша табыс" бөлімінде:
1) 100.01.021 жолында өткізу, жарғылық капиталға салым ретінде беру, қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығып кетуі кезінде туындайтын Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 7)-8) тармақшаларында көрсетілген активтер бойынша, яғни құны 2000 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес толығымен шегерімге жатқызылған негізгі құралдардың, сондай-ақ құны толығымен шегерімге жатқызылған, Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан келісім-шарттар бойынша инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген активтер бойынша құн өсімінен табысы көрсетіледі;
2) 100.01.022 жолында өткізу, жарғылық капиталға салым ретінде беру, қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығып кетуі кезіндегі амортизациялануға жатпайтын басқа да активтер бойынша құн өсімінен табысы көрсетіледі.
31. "Есептеу" бөлімінде:
1) 100.01.023 жолында есепті салық кезеңінен алынған және алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған бағалы қағаздарды өткізуден залалдар сомасына кемітуге жататын бағалы қағаздарды өткізуде құн өсімінен табысы көрсетіледі. 100.01.003 ІІІ, 100.01.011 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.01.003 ІІІ + 100.01.011 IV);

2) в строке 100.01.024 указывается убыток от реализации ценных бумаг, переносимый из предыдущих налоговых периодов;
3) в строке 100.01.025 указывается сумма убытков от реализации ценных бумаг отчетного налогового периода, компенсируемая за счет дохода от прироста стоимости при реализации ценных бумаг. Определяется как сумма строк 100.01.004 III, 100.01.012 IV (100.01.004 III + 100.01.012 IV);
4) в строке 100.01.026 указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих ценных бумаг с учетом убытков отчетного налогового периода и убытков, перенесенных с предыдущих налоговых периодов. Определяется как строка 100.01.023, уменьшенная на сумму строк 100.01.024 и 100.01.025. В случае если строка 100.01.023 меньше или равна сумме строк 100.01.024 и 100.01.025, в строке 100.01.026 указывается ноль;
5) в строке 100.01.027 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, переносимый из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1-1 статьи 137 Налогового кодекса;
6)в строке 100.01.028 указывается доход от прироста стоимости при реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, с учетом убытка, перенесенного из предыдущих налоговых периодов. Определяется как разность строк 100.01.017 и 100.01.027 (100.01.017 - 100.01.027). В случае если строка 100.01.017 меньше или равна строке 100.01.027, в строке 100.01.028 указывается ноль;
7) в строке 100.01.029 указываются общая сумма дохода от прироста стоимости. Определяется как сумма строк 100.01.026, 100.01.028, 100.01.003 I, 100.01.003 II, 100.01.005, 100.01.006, 100.01.007, 100.01.011 I, 100.01.011 II, 100.01.011 III, 100.01.013, 100.01.014, 100.01.019, 100.01.020, 100.01.021, 100.01.022 (100.01.026 + 100.01.028 + 100.01.003 I + 100.01.003 II + 100.01.005 + 100.01.006 + 100.01.007 + 100.01.011 I + 100.01.011 II + 100.01.011 III + 100.01.013 + 100.01.014 + 100.01.019 + 100.01.020 + 100.01.021 + 100.01.022). Данная строка переносится в строку 100.00.002;
8) в строке 100.01.030 указывается убыток от реализации прочих ценных бумаг, определяемый и переносимый на последующие налоговые периоды в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан. Данная строка заполняется в случае, если сумма строк 100.01.024 и 100.01.025 больше строки 100.01.023;
9) в строке 100.01.031 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, переносимый на последующие налоговые периоды. Данная строка заполняется в случае, если строка 100.01.027 больше строки 100.01.017;

2) 100.01.024 жолында Салық кодексінің 137 бабының 2 тармағы мен Енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылатын бағалы қағаздарды өткізуден залалдар көрсетіледі;
3) 100.01.025 жолында бағалы қағаздарды өткізуде құн өсімінен табыс есебінен қайтарылатын есепті салық кезеңнің бағалы қағаздарын өткізуден залалдар көрсетіледі (100.01.004 ІІІ + 100.01.012 ІV);
4) 100.01.026 жолында есепті салық кезеңнің залалдары және алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған залалдар есебімен бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. 100.01.024 және 100.01.025 жолдарының сомасына азайтылған 100.01.023 жолы ретінде айқындалады. Егер 100.01.023 жолы 100.01.024 және 100.01.025 жолдарының сомасынан аз немесе тең болса, 100.01.026 жолында нөл көрсетіледі;
5) 100.01.027 жолында Салық кодексінің 137 бабы 1-1 тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі залалдар көрсетіледі;
6) 100.01.028 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған залалдар есебімен Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі. 100.01.017 және 100.01.027 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.01.017 - 100.01.027). Егер 100.01.017 100.01.027 жолынан кем немесе тең болса, 100.01.028 жолында нөл көрсетіледі;
7) 100.01.029 жолында құн өсімінен табыстың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.01.026, 100.01.028, 100.01.003 І, 100.01.003 ІІ, 100.01.005, 100.01.006, 100.01.007, 100.01.011 І, 100.01.011 ІІ, 100.01.011 ІІІ, 100.01.013, 100.01.014, 100.01.019, 100.01.020, 100.01.021, 100.01.022 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.01.026 + 100.01.028 + 100.01.003 І + 100.01.003 ІІ + 100.01.005 + 100.01.006 + 100.01.007 + 100.01.011 І + 100.01.011 ІІ + 100.01.011 ІІІ + 100.01.013 + 100.01.014 + 100.01.019 + 100.01.020 + 100.01.021 + 100.01.022). Бұл жол 100.00.002 жолына көшіріледі;
8) 100.01.030 жолында Салық заңнамасына сәйкес анықталатын және кейінгі салық кезеңдеріне ауыстырылатын бағалы қағаздарды өткізуден залал көрсетіледі. Бұл жол 100.01.024 және 100.01.025 жолдарының сомасы 100.01.023 жолынан артық болған жағдайда толтырылады;
9) 100.01.031 жолында кейінгі салық кезеңдеріне ауыстырылатын 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізуден залалдар көрсетіледі. Бұл жол 100.01.027 жолы 100.01.017 жолынан артық болғанда толтырылады;

10) в строке 100.01.032 указываются убытки, не подлежащие переносу на последующие налоговые периоды.
4. Составление формы 100.02 - Доход по производным финансовым
инструментам
32. Данная форма предназначена для определения дохода по производным финансовым инструментам, за исключением свопа, в соответствии со статьями 127, 129, 130 Налогового кодекса.
33. В разделе "Расчет":
1) в строке 100.02.001 указывается итоговый доход (убыток) по производным финансовым инструментам, за исключением свопов, по признаку "1" - хеджирование. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "1", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
2) в строке 100.02.002 указывается итоговый доход (убыток) по производным финансовым инструментам, за исключением свопов, по признаку "2" - поставка базового актива. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "2", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
3) в строке 100.02.003 указывается итоговый доход (убыток) по производным финансовым инструментам, за исключением свопов, по признаку "3" - прочее. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "3", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
4) в строке 100.02.004 указывается убыток предыдущих налоговых периодов, подлежащий переносу из предыдущих налоговых периодов;
5) в строке 100.02.005 указывается доход по производным финансовым инструментам, за исключением свопов, по признаку "3", с учетом перенесенных убытков. Если строка 100.02.003 больше строки 100.02.004, строка 100.02.005 определяется как разность строк 100.02.003 и 100.02.004. Если строка 100.02.003 меньше или равна строке 100.02.004, в строке 100.02.005 указывается ноль;
6) в строке 100.02.006 указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды;
7) в строке 100.02.007 указывается убыток, не переносимый на последующие налоговые периоды.
Строка 100.02.005 переносится в строку 100.00.003.
34. В разделе "Операции с производными финансовыми инструментами, за исключением свопа":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика контрагента, с которым заключен договор;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика контрагента, с которым заключен договор;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента контрагента, с которым заключен договор, согласно пункту 84 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента контрагента, с которым заключен договор, в стране резидентства;

10) 100.01.032 жолында кейінгі салық кезеңдеріне ауыстыруға жатпайтын залалдар көрсетіледі.
4. Свопты қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша табыс – 100.02 нысанын жасау
32. Бұл нысан Салық кодексінің 127, 129, 130-баптарына сәйкес свопты қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша табысты айқындауға арналған.
33. "Есеп" бөлімінде:
1) 100.02.001 жолында своптарды қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша "1" - хеджирлеу белгісімен қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген "1" белгісі бойынша І бағанының жолдары сомасы ретінде айқындалады;
2) 100.02.002 жолында своптарды қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша "2" - базалық активті жеткізу белгісімен қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген "2" белгісі бойынша І бағанының жолдары сомасы ретінде айқындалады;
3) 100.02.003 жолында своптарды қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша "3" - өзге де белгісімен қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген "3" белгісі бойынша І бағанының жолдары сомасы ретінде айқындалады;
4) 100.02.004 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілуі тиіс алдыңғы салық кезеңдерінің залалы көрсетіледі;
5) 100.02.005 жолында көшірілген залалдар ескеріле отырып, своптарды қоспағанда, туынды қаржы құралдары бойынша "3" белгісімен табыс көрсетіледі. Егер 100.02.003 жолы 100.02.004 жолынан көп болса, 100.02.005 жолы 100.02.003 және 100.02.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 100.02.003 жолы 100.02.004 жолынан аз не тең болса, 100.02.005 жолында нөл көрсетіледі;
6) 100.02.006 жолында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін залал көрсетіледі;
7) 100.02.007 жолында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілмейтін залал көрсетіледі.
100.02.005 жолы 100.00.003 жолына көшіріледі.
34. "Своптарды қоспағанда, туынды қаржы құралдарымен операциялар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шарт жасасқан салық төлеуші контрагенттің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында шарт жасасқан салық төлеуші контрагенттің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 83-тармағына сәйкес шарт жасасқан резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында шарт жасасқан резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;

6) в графе F указывается признак производного финансового инструмента. При этом отмечается "1", если признаком является хеджирование; "2" - поставка базового актива; "3" - прочее;
7) в графе G указываются поступления по производному финансовому инструменту, за исключением свопа;
8) в графе H указываются расходы по производному финансовому инструменту, за исключением свопа;
9) в графе I указывается доход (убыток) по производному финансовому инструменту, за исключением свопа. Определяется как разность значений граф G и H.
5. Составление формы 100.03 - Доход по свопу
35. Данная форма предназначена для определения дохода по свопу в соответствии со статьями 128, 129, 130 Налогового кодекса.
36. В разделе "Расчет":
1) в строке 100.03.001 указывается итоговый доход (убыток) по свопам, по признаку "1" - хеджирование. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "1", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
2) в строке 100.03.002 указывается итоговый доход (убыток) по свопам, по признаку "2" - поставка базового актива. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "2", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
3) в строке 100.03.003 указывается итоговый доход (убыток) по свопам по признаку "3" - прочее. Определяется как сумма строк по графе I по признаку "3", отраженному в соответствующей ячейке графы F;
4) в строке 100.03.004 указывается убыток предыдущих налоговых периодов, подлежащий переносу из предыдущих налоговых периодов;
5) в строке 100.03.005 указывается доход по свопам по признаку "3", с учетом перенесенных убытков. Если строка 100.03.003 больше строки 100.03.004, строка 100.03.005 определяется как разность строк 100.03.003 и 100.03.004. Если строка 100.03.003 меньше или равна строке 100.03.004, в строке 100.03.005 указывается ноль;
6) в строке 100.03.006 указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды;
7) в строке 100.03.007 указывается убыток, не переносимый на последующие налоговые периоды.
Строка 100.03.005 переносится в строку 100.00.003.
37. В разделе "Операции по свопу":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика контрагента, с которым заключен договор;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика контрагента, с которым заключен договор;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента контрагента, с которым заключен договор, согласно пункту 84 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента контрагента, с которым заключен договор, в стране резидентства;

6) F бағанында туынды қаржы құралының белгісі көрсетіледі. Бұл ретте егер белгісі хеджирлеу болып табылса, "1" белгіленеді; "2" - базалық активті жеткізу; "3" - өзгелері;
7) G бағанында свопты қоспағанда, туынды қаржы құралы бойынша түсімдер көрсетіледі;
8) Н бағанында свопты қоспағанда, туынды қаржы құралы бойынша шығыстар көрсетіледі;
9) І бағанында свопты қоспағанда, туынды қаржы құралы бойынша табыс (залал) көрсетіледі. G және Н бағандары мәндерінің айырмасы ретінде айқындалады.
5. Своп бойынша табыс – 100.03-нысанын жасау
35. Бұл нысан Салық кодексінің 128, 129, 130-баптарына сәйкес своп бойынша табысты айқындауға арналған.
36. "Есеп" бөлімінде:
1) 100.03.001 жолында "1" - хеджирлеу белгісімен своптар бойынша қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. "1" белгісімен F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген І бағаны бойынша жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
2) 100.03.002 жолында "2" - базалық активті жеткізу белгісімен своптар бойынша қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. "2" белгісімен F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген І бағаны бойынша жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
3) 100.03.003 жолында "3" - өзгелері белгісімен своптар бойынша қорытынды табыс (залал) көрсетіледі. "3" белгісімен F бағанының тиісті торкөзінде көрсетілген І бағаны бойынша жолдардың сомасы ретінде айқындалады;
4) 100.03.004 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілуі тиіс алдыңғы салық кезеңдерінің залалы көрсетіледі;
5) 100.03.005 жолында көшірілген залалдар ескеріле отырып, "3" белгісімен своптар бойынша табыс көрсетіледі. Егер 100.03.003 жолы 100.03.004 жолынан көп болса, 100.03.005 жолы 100.03.003 және 100.03.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Егер 100.03.003 жолы 100.04.004 жолынан аз немесе тең болса, 100.03.005 жолында нөл көрсетіледі;
6) 100.03.006 жолында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін залал көрсетіледі;
7) 100.03.007 жолында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілмейтін залал көрсетіледі.
100.03.005 жолы 100.00.003 жолына көшіріледі.
37. "Своптар бойынша операциялар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шарт жасасқан салық төлеуші контрагенттің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында шарт жасасқан салық төлеуші контрагенттің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 92-тармағына сәйкес шарт жасасқан резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында шарт жасасқан резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;

6) в графе F указывается признак свопа. При этом отмечается "1", если признаком является хеджирование; "2" - поставка базового актива; "3" - прочее;
7) в графе G указываются поступления по свопу;
8) в графе H указываются расходы по свопу;
9) в графе I указывается доход (убыток) по свопу. Определяется как разность значений граф G и H.
6. Составление формы 100.04 - Расходы по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам
38. Данная форма заполняется лицами, не являющимися плательщиками налога на добавленную стоимость. В форме отражаются сведения по приобретенным товарам (работам, услугам), включая не относимые на вычеты. Сведения из данной формы не переносятся в Декларацию и приложения к ней.
39. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика - контрагента;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента - контрагента согласно пункту 84 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента - контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается код вида расходов:
1 - финансовые услуги;
2 - рекламные услуги;
3 - консультационные услуги;
4 - маркетинговые услуги;
5 - дизайнерские услуги;
6 - инжиниринговые услуги;
7 - прочие;
7) в графе G указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг).
7. Составление формы 100.05 - Отчисления в фонд ликвидации
последствий разработки месторождений
40. Данная форма предназначена для определения расходов на ликвидацию последствий разработки месторождений и сумм отчислений в ликвидационные фонды, а также доходов от нецелевого использования средств ликвидационного фонда в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса.
41. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются номер и дата контракта на недропользование;
3) в графе С указывается наименование месторождения;
4) в графе D указываются суммы отчислений в ликвидационный фонд, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 107 Налогового кодекса;
5) в графе Е указываются расходы, фактически понесенные в течение налогового периода на ликвидацию последствий разработки месторождений, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 107 Налогового кодекса;
6) в графе F указываются суммы отчислений в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 3 статьи 107 Налогового кодекса;

6) F бағанында своптың белгісі көрсетіледі. Бұл ретте егер белгісі хеджирлеу болып табылса, "1" белгіленеді; "2" - базалық активті жеткізу; "3" - өзгелері;
7) G бағанында своп бойынша түсімдер көрсетіледі;
8) Н бағанында своп бойынша шығыстар көрсетіледі;
9) І бағанында своп бойынша табыс (залал) көрсетіледі. G және Н бағандары мәндерінің айырмасы ретінде айқындалады.
6. Сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстар – 100.04-нысанын жасау
38. Бұл нысанды қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын тұлғалар толтырады. Нысанда шегерімге жатқызылмайтындарды қоса алғанда, сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) туралы мәліметтер көрсетіледі. Осы нысандағы мәліметтер Декларацияға және оған қосымшаларға көшірілмейді.
39. "Шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын салық төлеуші контрагенттің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 83-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында шығыс түрлерінің коды көрсетіледі:
1 – қаржы қызметтері;
2 – жарнамалық қызметтер;
3 – консультациялық қызметтер;
4 – маркетингтік қызметтер;
5 – дизайнерлік қызметтер;
7 – инжинирингтік қызметтер;
8 - өзгелері;
7) G бағанында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша құны көрсетіледі.
7. Кен орындарын әзірлеу зардаптарын жою қорына аударымдар - 100.05-нысанын жасау
40. Бұл нысан кен орындарын әзірлеу зардаптарын жоюға кеткен шығыстарды және жою қорларына аударымдар сомасын, сондай-ақ Салық кодексінің 107-бабына сәйкес жою қорының қаражатын мақсатсыз пайдаланудан түскен табыстарды айқындауға арналған.
41. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмері көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалануға контрактының нөмірі және күні көрсетіледі;
3) С бағанында кен орынның атауы көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексі 107-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған жою қорларына аударымдардың сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 107-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған салық кезеңі ішінде кен орындарын әзірлеу салдарын жоюға іс жүзінде шеккен шығыстар көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің 107-бабының 3-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі;

7) в графе G указывается общая сумма расходов, относимых на вычеты недропользователем в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Определяется как сумма граф D и F. Графа G переносится в строку 100.00.046;
8) в графе Н указывается сумма средств нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с пунктом 1 статьи 107 Налогового кодекса;
9) в графе I указывается сумма средств нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда полигонов размещения отходов, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с пунктом 3 статьи 107 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается общая сумма доходов недропользователя по статье 107 Налогового кодекса. Определяется как сумма граф Н и I.
Графа J переносится в строку 100.00.012.
8. Составление формы 100.06 - Расходы на геологическое
изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных
ресурсов и другие расходы недропользователей
42. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения на геологическое изучение, разведку, подготовительные работы к добыче природных ресурсов, и иных расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса.
43. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата контракта на недропользование;
3) в графе С указываются расходы на геологическое изучение;
4) в графе D указываются расходы на разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых, включая расходы по оценке, обустройству;
5) в графе E указываются общие административные расходы;
6) в графе F указывается сумма выплаченного подписного бонуса;
7) в графе G указывается сумма выплаченного бонуса коммерческого обнаружения;
8) в графе Н указывается сумма фактически произведенных расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов за налоговый период;
9) в графе I указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов, определенных в рамках контракта за налоговый период;
10) в графе J указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимая на вычеты. В данную строку переносится наименьшее значение граф Н и I;

7) G бағанында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы шегерімге жатқызатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. D және F бағандардың қосындысы ретінде анықталады. G бағаны 100.00.046 жолына көшіріледі.
8) Н бағанында Салық кодексі 107-бабының 1-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысына енгізілетін жер қойнауын пайдаланушының салдарды жою қорының қаражатын мақсатсыз пайдаланылған қаражат сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында Салық кодексі 107-бабының 3-тармағына сәйкес жылдық жиынтық табысына енгізілетін жер қойнауын пайдаланушының қалдықтарды орналастыру полигондарының салдарын жою қорының қаражатын мақсатсыз пайдаланылған қаражат сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің 107-бабы бойынша жер қойнауын пайдаланушы табыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. Н және I бағандардың қосындысы ретінде анықталады.
J бағаны 100.00.012 жолына көшіріледі.
8. Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары - 100.06-нысанын жасау
42. Бұл нысан Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылуға жататын, жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған уақытқа дейінгі геологиялық зерттеуге, барлауға, табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына жұмсаған шығыстарын және жер қойнауын пайдаланушының басқа да шығыстарын айқындауға арналған.
43. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанында геологиялық зерттеуге арналған шығыстар көрсетіледі;
4) D бағанында бағалау, орналасу бойынша шығыстарды қоса алғандағы, барлауға және пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстар көрсетіледі;
5) Е бағанында жалпы әкімшілік шығыстар көрсетіледі;
6) F бағанында төленген қол қою бонусының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында төленген коммерциялық табу бонусының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында салық кезеңі үшін қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік салаларын дамытуға нақты жұмсалған шығыстар;
9) І бағанында салық кезеңі үшін келісім-шарт шеңберінде айқындалған қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға арналған шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға арналған шегерімге жатқызылатын шығыстардың сомасы көрсетіледі; Бұл жолға Н және I бағандарының ең кіші мәндері көшіріледі.

11) в графе K указываются расходы по приобретению основных средств;
12) в графе L указываются расходы по приобретению нематериальных активов, понесенные в связи с приобретением права недропользования;
13) в графе M указываются расходы по приобретению прочих нематериальных активов;
14) в графе N указываются иные расходы, подлежащие вычету в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса;
15) в графе O указывается общая сумма расходов недропользователя до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется как сумма граф с C по G и с J по N ((сумма с C по G) + (сумма с J по N));
16) в графе P указываются доходы, полученные недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения, разведки и подготовительных работ к добыче природных ресурсов до момента начала добычи после коммерческого обнаружения, за исключением доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса или статьей 3-1 Закона о введении;
17) в графе Q указываются доходы, получаемые при реализации полезных ископаемых, добытых до момента начала добычи после коммерческого обнаружения;
18) в графе R указываются доходы от реализации части права недропользования;
19) в графе S указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма граф с P по R;
20) в графе Т указывается сумма расходов, накопленных до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется на момент начала добычи после коммерческого обнаружения полезных ископаемых как разность граф O и S;
21) в графе U указывается сумма накопленных расходов налогового периода по группе амортизируемых активов, переносимая из предыдущих налоговых периодов;
22) в графе V указывается сумма последующих расходов, понесенных с момента начала добычи после коммерческого обнаружения полезных ископаемых, по активам, указанным в подпункте 1) пункта 2 статьи 116 Налогового кодекса;
23) в графе W указывается общая сумма накопленных расходов по группе амортизируемых активов с учетом последующих расходов, определяемая по следующей формуле (Т+U+V). При этом если сумма строк имеет отрицательное значение, дальнейший расчет по форме 100.06 прекращается;
24) в графе Х указана предельная норма амортизации, определенная пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса в размере 25 процентов;
25) в графе Y указывается применяемая норма амортизации, которая не должна быть больше предельной нормы амортизации, указанной в графе Х;

11) К бағанында негізгі құралдарды сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
12) L бағанында бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алуға байланысты жұмсалған материалдық емес активтерді сатып алуға арналған шығыстар көрсетіледі;
13) М бағанында өзге де материалдық емес активтерді сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
15) О бағанында жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейінгі шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. С-ден G және J-ден N бағандарының аралығындағы сомасы ретінде айқындалады ((С-ден G бағаны аралығындағы сома) + (J-ден N бағаны аралығындағы сома));
16) P бағанында Салық кодексінің 99-бабына немесе Енгізу туралы заңның 3-1-бабына сәйкес жылдық жиынтық табыстан алып тастауға жататын табыстарды қоспағанда, коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін геологиялық зерттеу, барлау және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарын жүргізу кезеңінде жасалған келісім-шарт шеңберінде жүзеге асыратын қызметі бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған табыстары көрсетіледі;
17) Q бағанында коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін өндірілген пайдалы қазбаларды өткізу кезінде алынған табыстар көрсетіледі;
18) R бағанында жер қойнауын пайдалану құқығының бір бөлігін сатудан түскен табыстар көрсетіледі;
19) S бағанында табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. P -ден R бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
20) Т бағанында коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін жиналған шығыстар сомасы көрсетіледі. O және S бағандарының айырмасы ретінде коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған сәтке айқындалады;
21) U бағанында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген амортизацияланатын активтердің тобы бойынша жинақталған шығыстар сомасы көрсетіледі;
22) V бағанында Салық кордексінің 116-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген активтер бойынша коммерциялық табудан кейін пайдалы қазбаларды өндіру басталған сәттен жұмсалған кейінгі шығыстардың сомасы көрсетіледі;
23) W бағанында (Т + U +V) формуласы бойынша анықталатын кейінгі шығыстарды ескергендегі амортизацияланатын активтер тобы бойынша жинақталған шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл ретте жолдардың сомасында теріс мән болса, 100.06 нысаны бойынша ары қарай есептеу тоқтатылады;
24) Х бағанында амортизацияның шекті нормасы Салық кодексінің 111-бабы 1-тармағында айқындалған 25 пайыз мөлшерінде көрсетіледі;
25) Y бағанында Х бағанында көрсетілген амортизацияның шекті нормасынан көп болмауы тиіс қолданылатын амортизация нормасы көрсетіледі;

26) в графе Z указывается сумма, относимая на вычет. Определяется как умножение граф W и Y;
27) в графе АА указывается сумма расходов, переносимая на последующие налоговые периоды. Определяется как разность строк W и Z;
28) в графе AB указывается стоимостный баланс группы амортизируемых активов, сложившийся на конец последнего налогового периода, относимый на вычет в соответствии с частью 2 пункта 1 статьи 111 Налогового кодекса.
Сумма итоговых значений граф Z и AB переносится в строку 100.00.050.
9. Составление формы 100.07 - Вычеты по фиксированным активам
44. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 116 - 122 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов 1 группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса.
45. В разделе "Вычеты по фиксированным активам" налогоплательщики, кроме осуществляющих ведение раздельного налогового учета в соответствии со статьей 310 Налогового кодекса, отражают сведения по всем фиксированным активам.
Налогоплательщики, осуществляющие ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 310 Налогового кодекса, в разделе "Вычеты по фиксированным активам" отражают сведения о стоимостных балансах групп на начало и конец налогового периода, поступивших и выбывших фиксированных активах только по фиксированным активам, прямо связанным с внеконтрактной деятельностью, вычеты по таким фиксированным активам, а также сумму последующих расходов, произведенных арендатором в отношении арендуемых основных средств, прямо связанных с внеконтрактной деятельностью.
В данном разделе:
1) в строке 100.07.001 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 100.07.001 I по 100.07.001 IV:
в строке 100.07.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.001 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.001 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.001 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;

26) Z бағанында шегерімге жатқызылатын сома көрсетіледі. Y және W бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
27) АА бағанында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін шығыстар сомасы көрсетіледі. W және Z жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
28) AB бағанында Салық кодексінің 111-бабы 1-тармағының 2-бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылатын, соңғы салық кезеңінің соңына қалыптасқан амортизацияланатын активтер тобының құндық теңгерімі көрсетіледі.
Z және AB бағандарының қорытынды мәндерінің сомалары 100.00.050 жолына көшіріледі.
9. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер – 100.07-нысанын жасау
44. Бұл нысан Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін 1-топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
45. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде Салық кодексінің 310-бабына сәйкес бөлек салықтық есепке алуды жүргізетіндерден басқа, салық төлеушілер барлық тіркелген активтер бойынша мәліметтерді көрсетеді.
Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер бойынша бөлек салықтық есепке алуды жүргізетін салық төлеушілер, Салық кодексінің 310-бабына сәйкес "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде келісім-шарттан тыс қызметпен тікелей байланысты тек тіркелген активтер бойынша келіп түскен және шығып кеткен тіркелген активтердің салық кезеңінің басы мен аяғына сәйкес құндық баланс туралы мәліметтерді, сондай-ақ келісім-шарттан тыс қызметпен тікелей байланысты жалға алынған негізгі қаражаттарға қатысты жалға алушымен жүзеге асырылған, кейінгі шығыстар сомасын көрсетеді.
Бұл бөлімде:
1) 100.07.001 жолында салық кезеңнің басына топтардың құндық теңгерімінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.07.001 І-ден 100.07.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.001 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына І-топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.07.001 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІI-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.07.001 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;
100.07.001 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІV-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімінің сомасы көрсетіледі;

2) в строке 100.07.002 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.07.002 I по 100.07.002 IV:
в строке 100.07.002 I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.07.002 II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.07.002 III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.07.002 IV указывается общая стоимость поступивших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
3) в строке 100.07.003 указывается общая стоимость выбывших фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.07.003 I по 100.07.003 IV:
в строке 100.07.003 I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.07.003 II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.07.003 III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.07.003 IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
4) в строке 100.07.004 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.004 I по 100.07.004 IV:
в строке 100.07.004 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.004 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.004 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.004 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;

2) 100.07.002 жолында салық кезеңінде келіп түскен Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.07.002 І-ден 100.07.002 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.002 І жолында келіп түскен І топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.002 ІІ жолында келіп түскен ІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.002 ІІІ жолында келіп түскен ІІІ топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.002 ІV жолында келіп түскен ІV топтың тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
3) 100.07.003 жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес шығарылған тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.07.003 І-ден 100.07.003 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.003 І жолында І топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.003 ІІ жолында ІІ-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.003 ІІІ жолында ІІІ-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.003 ІV жолында ІV-топтың шығарылған тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 100.07.004 жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 100.07.004 І-ден 100.07.004 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.004 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.07.004 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІI-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.07.004 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.07.004 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV-топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;

5) в строке 100.07.005 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 100.07.005 I по 100.07.005 IV:
в строке 100.07.005 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.005 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.005 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.005 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
6) в строке 100.07.006 указывается общая сумма амортизационных отчислений по фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.006 I по 100.07.006 IV:
в строке 100.07.006 I указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 100.07.006 II указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 100.07.006 III указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 100.07.006 IV указываются амортизационные отчисления по фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
7) в строке 100.07.007 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.007 I по 100.07.007 IV:
в строке 100.07.007 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 100.07.007 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 100.07.007 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 100.07.007 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

5) 100.07.005 жолында салық кезеңнің аяғына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.07.005 І-ден 100.07.005 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.005 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына І-топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.07.005 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІI-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.07.005 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІII-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.07.005 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІV-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
6) 100.07.006 жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі. 100.07.006 І-ден 100.07.006 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.006 І жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген І-топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.07.006 ІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.07.006 ІІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІІ-топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.07.006 ІV жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІV-топтың тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
7) 100.07.007 жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі. 100.07.007 І-ден 100.16.007 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.007 І жолында І-топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.07.007 ІІ жолында ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.07.007 ІIІ жолында ІIІ-топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.07.007 ІV жолында ІV-топтың тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;

8) в строке 100.07.008 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.008 I по 100.07.008 IV:
в строке 100.07.008 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.07.008 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.07.008 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.07.008 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
9) в строке 100.07.009 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.009 I по 100.07.009 IV:
в строке 100.07.009 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам I группы;
в строке 100.07.009 II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам II группы;
в строке 100.07.009 III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам III группы;
в строке 100.07.009 IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по фиксированным активам IV группы;

8) 100.07.008 жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV-топтары) немесе залал деп танылатын (І-тобы) барлық тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 100.07.008 І-ден 100.07.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.008 І жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І-топтың шығарылған тіркелген активтерінің (өтеусіз бергенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.008 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.008 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.008 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
9) 100.07.009 жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына топтың (кіші топтың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 100.07.009 І-ден 100.07.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.009 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.009 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.009 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.009 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

10) в строке 100.07.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 100.07.010 I по 100.07.010 IV:
в строке 100.07.010 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.010 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в строке 100.07.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 100.07.011 I по 100.07.011 IV:
в строке 100.07.011 I указываются вычеты по фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 100.07.006 I, 100.07.007 I, 100.07.009 I, 100.07.010 I (100.07.006 I + 100.07.007 I + 100.07.009 I + 100.07.010 I);
в строке 100.07.0011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 100.07.006 II, 100.07.007 II, 100.07.008 II, 100.07.009 II, 100.07.010 II (100.07.006 II + 100.07.007 II + 100.07.008 II + 100.07.009 II + 100.07.010 II);
в строке 100.07.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 100.07.006 III, 100.07.007 III, 100.07.008 III, 100.07.009 III, 100.07.010 III (100.07.006 III + 100.07.007 III + 100.07.008 III + 100.07.009 III + 100.07.010 III);
в строке 100.07.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 100.07.006 IV, 100.07.007 IV, 100.07.008 IV, 100.07.009 IV, 100.07.010 IV (100.07.006 IV + 100.07.007 IV + 100.07.008 IV + 100.07.009 IV + 100.07.010 IV);
12) в строке 100.07.012 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса.
Строка 100.07.008 I учитывается при определении строки 100.00.064.
Сумма строк 100.07.011 и 100.07.012 переносится в строку 100.00.054.
46. Раздел "Вычеты по общим и косвенным фиксированным активам" заполняется только налогоплательщиками, осуществляющими ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 310 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам, а также последующим расходам, произведенным такими налогоплательщиками в отношении арендуемых основных средств, связанных с несколькими контрактами на недропользование и (или) контрактной и внеконтрактной деятельностью, относимым на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса.

10) 100.07.010 жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 100.07.010 І-ден 100.07.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.010 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.07.010 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.07.010 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі:
100.07.010 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 100.07.011 жолында тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.07.011 І-ден 100.07.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.011 І жолында І-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.07.006 І, 100.07.007 І, 100.07.009 І, 100.07.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.07.006 I + 100.07.007 I + 100.07.009 I + 100.07.010 I);
100.07.011 ІІ жолында ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.07.006 ІІ, 100.07.007 ІІ, 100.07.008 ІІ, 100.07.009 ІІ, 100.07.010 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.07.006 II + 100.07.007 II + 100.07.008 II + 100.07.009 II + 100.07.010 II);
100.07.011 IІІ жолында ІIІ-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.07.006 ІIІ, 100.07.007 IІІ, 100.07.008 ІIІ, 100.07.009 IIІ, 100.07.010 IІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.07.006 III + 100.07.007 III + 100.07.008 III + 100.07.009 III + 100.07.010 III);
100.07.011 ІV жолында ІV-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.07.006 ІV, 100.07.007 ІV, 100.07.008 ІV, 100.07.009 ІV, 100.07.010 ІV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.07.006 IV + 100.07.007 IV + 100.07.008 IV + 100.07.009 IV + 100.07.010 IV);
12) 100.07.012 жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушы жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі; 100.07.008 І жолы 100.00.064 жолын айқындау кезінде ескеріледі.
100.07.011 және 100.07.012 жолдарының сомасы 100.00.054 жолына көшіріледі.
46. "Жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімін Салық кодексінің 310-бабына сәйкес жалпы және жанама тіркелген активтер, сондай-ақ бірнеше жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартпен және (немесе) келісім-шарт және келісім-шарттан тыс қызметпен байланысты, Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алынатын негізгі құралдарға қатысты салық төлеушінің өндірген келер шығыстары бойынша, салық салу объектілері және салық салуға қатысы бар объектілер бойынша бөлек салық есебін жүргізуді жүзеге асыратын салық төлеушілер ғана толтырады.

Недропользователь самостоятельно распределяет вычеты по общим и косвенным фиксированным активам, а также последующие расходы, произведенные им в отношении арендуемых основных средств, связанным с несколькими контрактами на недропользование и (или) контрактной и внеконтрактной деятельностью, относимым на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса, между контрактом (контрактами) на недропользование, а также между контрактом (контрактами) и внеконтрактной деятельностью на основании принятых недропользователем в налоговой учетной политике одного или нескольких методов ведения раздельного налогового учета.
Вычеты по общим и косвенным фиксированным активам в части, распределенной на контракты на недропользование, а также последующим расходам, произведенным недропользователем в отношении арендуемых основных средств, отражаются в форме 100.14 по каждому контракту, в части распределенной на внеконтрактную деятельность, отражаются в Разделе "Сумма вычетов по общим и косвенным фиксированным активам, распределенная на внеконтрактную деятельность".
В разделе "Вычеты по общим и косвенным фиксированным активам":
1) в строке 100.07.013 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода, определяется как сумма строк с 100.07.013 I по 100.07.013 IV:
в строке 100.07.013 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп общих и косвенных фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.013 II указывается стоимостный баланс общих и косвенных фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.013 III указывается стоимостный баланс общих и косвенных фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.013 IV указывается стоимостный баланс общих и косвенных фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
2) в строке 100.07.014 указывается общая стоимость поступивших в налоговом периоде общих и косвенных фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.07.014 I по 100.07.0014 IV:
в строке 100.07.014 I указывается стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.07.014 II указывается стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.07.014 III указывается стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;
в строке 100.07.014 IV указывается общая стоимость поступивших общих и косвенных фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса;

Жер қойнауын пайдаланушы жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдерді, сондай-ақ ол Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, салық есебі саясатында жер қойнауын пайдаланушының қабылдаған бөлек салық есебін жүргізудің бір немесе бірнеше әдістерінің негізінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт (келісім-шарттар) арасындағы бірнеше жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартпен және (немесе) келісім-шарт және келісім-шарттан тыс қызметпен байланысты, жалға алынатын негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарды өз бетінше бөледі.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттарға бөлінген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушының жалға алатын негізгі құралдарға қатысты жүргізгеннен кейінгі шығыстары бойынша шегерімдер әрбір жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша 100.14 нысанында келісім-шарттан тыс қызметке бөлінген бөлігінде "Келісім-шарттан тыс қызметке бөлінген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдер сомасы" бөлімінде көрсетіледі.
"Жалпы және жанама тікрелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде:
1) 100.07.013 жолында салық кезеңнің басына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.07.013 І-ден 100.07.013 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.013 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына І-топ жалпы және жанама тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.07.013 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІI-топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.07.013 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІII-топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.07.013 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
2) 100.07.014 жолында салық кезеңінде келіп түскен Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын жалпы және жанама тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.07.014 І-ден 100.07.014 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.014 І жолында келіп түскен І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.014 ІІ жолында келіп түскен ІІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.014 ІІІ жолында келіп түскен ІІІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.014 ІV жолында келіп түскен ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;

3) в строке 100.07.015 указывается общая стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов. Определяется как сумма строк с 100.07.003 I по 100.07.015 IV:
в строке 100.07.015 I указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов I группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.07.015 II указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов II группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.07.015 III указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов III группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
в строке 100.07.015 IV указывается стоимость выбывших общих и косвенных фиксированных активов IV группы, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса;
4) в строке 100.07.016 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.016 I по 100.07.016 IV:
в строке 100.07.016 I указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.016 II указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.016 III указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.016 IV указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
5) в строке 100.07.017 указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 100.07.017 I по 100.07.017 IV:
в строке 100.07.017 I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп общих и косвенных фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.017 II указывается стоимостный баланс общих и косвенных фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.017 III указывается стоимостный баланс общих и косвенных фиксированных активов III группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.07.017 IV указывается стоимостный баланс общих и косвенных фиксированных активов IV группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;

3) 100.07.015 жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.07.015 І-ден 100.07.015 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.015 І жолында І-топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.015 ІІ жолында ІІ-топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.015 ІІІ жолында ІІІ-топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.07.015 ІV жолында ІV-топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
4) 100.07.016 жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 100.07.016 І-ден 100.07.016 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.016 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.07.016 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІI-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.07.016 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІII-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
100.07.016 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтардың құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
5) 100.07.017 жолында салық кезеңнің аяғына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.07.017 І-ден 100.07.017 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.017 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына І-топ жалпы және жанама тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.07.017 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІI-топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.07.017 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІII-топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
100.07.017 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің аяғына ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;

6) в строке 100.07.018 указывается общая сумма амортизационных отчислений по общим и косвенным фиксированным активам, исчисленных по итогам налогового периода в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.018 I по 100.07.018 IV:
в строке 100.07.018 I указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам I группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса. Строка 100.07.008 I учитывается при определении строки 100.00.064;
в строке 100.07.018 II указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам II группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 100.07.018 III указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам III группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
в строке 100.07.018 IV указываются амортизационные отчисления по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, исчисленные в соответствии с пунктами 2, 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;
7) в строке 100.07.019 указывается общая сумма амортизационных отчислений, исчисленных по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса по косвенным фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 100.07.019 I по 100.07.019 IV:
в строке 100.07.019 I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по косвенным фиксированным активам I группы;
в строке 100.07.019 II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по косвенным фиксированным активам II группы;
в строке 100.07.019 III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по косвенным фиксированным активам III группы;
в строке 100.07.019 IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по косвенным фиксированным активам IV группы;
8) в строке 100.07.020 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) при выбытии всех общих и косвенных фиксированных активов, относимых на вычеты (II, III, IV группы) или признаваемых убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.020 I по 100.07.020 IV:

6) 100.07.018 жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі. 100.07.018 І-ден 100.07.018 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.018 І жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.07.018 ІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.07.018 ІІІ жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІІІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
100.07.018 ІV жолында Салық кодексінің 120-бабы 2, 2-1-тармақтарына сәйкес есептелінген ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдар көрсетіледі;
7) 100.07.019 жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі. 100.07.007 І-ден 100.16.007 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.019 І жолында І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.07.019 ІІ жолында ІІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.07.019 ІIІ жолында ІIІ-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
100.07.019 ІV жолында ІV-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
8) 100.07.020 жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV-топтары) немесе залал деп танылатын (І-тобы) барлық жалпы және жанама тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 100.07.020 І-ден 100.07.020 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:

в строке 100.07.020 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп выбывших (за исключением безвозмездно переданных) общих и косвенных фиксированных активов I группы, признаваемых убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.07.020 II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех общих и косвенных фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.07.020 III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех общих и косвенных фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.07.020 IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех общих и косвенных фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
9) в строке 100.07.021 указывается общая сумма стоимостных балансов групп (подгрупп) на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.07.021 I по 100.07.021 IV:
в строке 100.07.021 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп на конец налогового периода, которые составляют сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимых на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам I группы;
в строке 100.07.021 II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам II группы;
в строке 100.07.021 III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам III группы;
в строке 100.07.021 IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам IV группы;

100.07.020 І жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І-топтың шығарылған жалпы және жанама тіркелген активтерінің (өтеусіз бергенді қоспағанда) кіші топтарының құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.020 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІ-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.020 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІІІ-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.020 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық жалпы және жанама тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергенді қоспағанда) кезіндегі ІV-топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
9) 100.07.021 жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына оптың (кіші топтың) құндық теңгерімі көрсетіледі. 100.07.021 І-ден 100.07.021 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.021 І жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.021 ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.021 ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;
100.07.021 ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерден кем соманы құрайтын салық кезеңінің соңына кіші топтың құндық теңгерімі көрсетіледі;

10) в строке 100.07.022 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 100. 07.022 I по 100.07.022 IV:
в строке 100.07.022 I указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.022 II указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.022 III указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.07.022 IV указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в строке 100.07.023 указывается общая сумма вычетов налогового периода по общим и косвенным фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 100.07.022 I по 100.07.022 IV:
в строке 100.07.023 I указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам I группы. Определяется как сумма 100.07.018 I, 100.07.019 I, 100.07.021 I, 100.07.022 I (100.07.018 I + 100.07.019 I + 100.07.021 I + 100.07.022 I);
в строке 100.07.023 II указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 100.07.018 II, 100.07.019 II, 100.07.020 II, 100.07.021 II, 100.07.022 II (100.07.018 II + 100.07.019 II + 100.07.020 II + 100.07.021 II + 100.07.022 II);
в строке 100.07.023 III указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 100.07.018 III, 100.07.019 III, 100.07.020 III, 100.07.021 III, 100.07.022 III (100.07.018 III + 100.07.019 III + 100.07.020 III + 100.07.021 III + 100.07.022 III);
в строке 100.07.023 IV указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 100.07.018 IV, 100.07.019 IV, 100.07.020 IV, 100.07.021 IV, 100.07.022 IV (100.07.018 IV + 100.07.019 IV + 100.07.020 IV + 100.07.021 IV + 100.07.022 IV);
12) в строке 100.07.024 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, связанным с несколькими контрактами на недропользование и (или) контрактной и внеконтрактной деятельностью, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса.

10) 100.07.022 жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 100.07.022 І-ден 100.07.022 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.022 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.07.022 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың жанама тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстар көрсетіледі.
100.07.022 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі:
100.07.022 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 100.07.023 жолында жанама тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.07.023 І-ден 100.07.023 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.07.023 І жолында І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.07.018 I, 100.07.019 I, 100.07.021 I, 100.07.022 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.07.018 I + 100.07.019 I + 100.07.021 I + 100.07.022 I);
100.07.023 ІІ жолында ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.07.018 II, 100.07.019 II, 100.07.020 II, 100.07.021 II, 100.07.022 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.07.018 II + 100.07.019 II + 100.07.020 II + 100.07.021 II + 100.07.022 II);
100.07.023 IІІ жолында ІIІ-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.07.018 III, 100.07.019 III, 100.07.020 III, 100.07.021 III, 100.07.022 III жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.07.018 III + 100.07.019 III + 100.07.020 III + 100.07.021 III + 100.07.022 III);
100.07.023 ІV жолында ІV-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.07.018 IV, 100.07.019 IV, 100.07.020 IV, 100.07.021 IV, 100.07.022 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.07.018 IV + 100.07.019 IV + 100.07.020 IV + 100.07.021 IV + 100.07.022 IV);
12) 100.07.024 жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушы жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі.

47. Раздел "Сумма вычетов по общим фиксированным активам, распределенная на внеконтрактную деятельность" заполняется только налогоплательщиками, осуществляющими ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 310 Налогового кодекса, по распределенным на внеконтрактную деятельность вычетам по общим фиксированным активам и последующим расходам, произведенным такими налогоплательщиками в отношении арендуемых основных средств, связанных с контрактной и внеконтрактной деятельностью.
В данном разделе:
1) в строке 100.07.025 указывается сумма амортизационных отчислений по общим фиксированным активам, распределенная на внеконтрактную деятельность;
2) в строке 100.07.026 указывается сумма убытка при выбытии общих фиксированных активов I группы, признаваемого на основании пункта 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса, распределенная на внеконтрактную деятельность;
3) в строке 100.07.027 указывается сумма стоимостных балансов II, III, IV групп при выбытии всех общих фиксированных активов, относимая на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса и распределенная на внеконтрактную деятельность;
4) в строке 100.07.028 указывается стоимостный баланс по общим фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса и распределенный на внеконтрактную деятельность;
5) в строке 100.07.029 указываются последующие расходы по общим фиксированным активам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса и распределенные на внеконтрактную деятельность;
6) в строке 100.07.030 указываются последующие расходы по арендуемым основным средствам, связанным с контрактной и внеконтрактной деятельностью, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса и распределенные на внеконтрактную деятельность;
7) в строке 100.07.031 указываются вычеты по общим фиксированным активам, последующие расходы по арендуемым основным средствам, связанным с контрактной и внеконтрактной деятельностью, распределенные на внеконтрактную деятельность. Определяется как сумма строк 100.07.025, 100.07.027, 100.07.028, 100.07.029 и 100.07.030.
Значение строки 100.07.031 переносится в строку 100.00.54.

47. "Келісім-шарттан тыс қызметке бөлінген жалпы тіркелген активтер бойынша шегерімдер сомасы" бөлімін келісім-шарттан тыс қызметке бөлінген жалпы тіркелген активтер және Салық кодексінің 310-бабына сәйкес салық салу объектілер және салық салуға байланысты объектілер бойынша бөлек салық есебін жүргізуді жүзеге асыратын салық төлеушілер келісім-шарттық және келісім-шарттан тыс қызметке байланысты жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстар бойынша аталған салық төлеушілер ғана толтырады.
Бұл бөлімде:
1) 100.07.025 жолында келісім-шарттан тыс қызметке бөлінген жалпы тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі;
2) 100.07.026 жолында I-топтың жалпы тіркелген активтерін шығару кезінде Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабының 1-тармағының негізінде танылатын, келісім-шарттан тыс қызметке бөлінген, залал сомасы көрсетіледі;
3) 100.07.027 жолында II, III, IV-топтардың барлық жалпы тіркелген активтерін шығару кезінде Салық кодексінің 121-бабы 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабының 2-тармағының негізінде танылатын, келісім-шарттан тыс қызметке бөлінген, құндық балансының сомасы көрсетіледі;
4) 100.07.028 жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, келісім-шарттан тыс қызметке бөлінген, салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, жалпы тіркелген активтер бойынша құндық теңгерімі көрсетіледі.
5) 100.07.029 жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын және келісім-шарттан тыс қызметке бөлінген жалпы тіркелген активтер бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
6) 100.07.030 жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, келісім-шарттан тыс қызметке бөлінген, келісім-шарт және келісім-шарттан тыс қызметпен байланысты жалға алынатын негізгі құралдарға қатысты жүргізілген кейінгі шығыстар көрсетіледі;
7) 100.07.031 жолында келісім-шарттан тыс қызметке бөлінген, келісім-шарт және келісім-шарттан тыс қызметпен байланысты жалға алынатын негізгі құралдарға қатысты жүргізілген кейінгі шығыстар, жалпы тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.07.025, 100.07.027, 100.07.028, 100.07.029 және 100.07.030 жолдарының сомасы ретінде көрсетіледі.
100.07.031 жолының мәні 100.00.054 жолына көшіріледі.

10. Составление формы 100.08 - Инвестиционные налоговые
преференции
48. Данная форма предназначена для определения вычетов по инвестиционным налоговым преференциям. Раздел "Инвестиционные налоговые преференции" заполняется в соответствии со статьями 123 - 125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении. Раздел "Инвестиционные налоговые преференции по контрактам, заключенным до 01.01.2009 года" заполняется в соответствии со статьей 26 Закона о введении.
49. В разделе "Инвестиционные налоговые преференции по контрактам, заключенным до 01.01.2009 года":
1) в строке 100.08.001 указывается остаточная стоимость введенных в эксплуатацию фиксированных активов, по которым налогоплательщику - юридическому лицу предоставлены инвестиционные налоговые преференции в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным государственным органом по инвестициям до 01.01.2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, в виде отнесения на вычеты из совокупного годового дохода стоимости вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта фиксированных активов;
2) в строке 100.08.002 указывается стоимость фиксированных активов, подлежащая отнесению на вычеты в налоговом периоде;
3) в строке 100.08.003 указывается остаточная стоимость фиксированных активов, которая подлежит переносу в строку 100.08.001 следующего налогового периода.
50. В разделе "Инвестиционные налоговые преференции":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата контракта. Заполняется недропользователем, которому по контракту на добычу полезных ископаемых, заключенному в период с 1 января 2009 года до 1 января 2012 года, Правительством Республики Казахстан предоставлено право на применение инвестиционных налоговых преференций;
3) в графе C указывается сумма вычета при применении метода вычета после ввода объекта в эксплуатацию посредством отнесения на вычеты первоначальной стоимости объектов преференций равными долями в течение первых трех налоговых периодов эксплуатации;
4) в графе D указывается сумма вычета при применении метода вычета после ввода объекта в эксплуатацию посредством отнесения на вычеты первоначальной стоимости объектов преференций единовременно в налоговом периоде, в котором осуществлен ввод в эксплуатацию;
5) в графе E указывается сумма затрат на строительство, производство, приобретение, монтаж и установку объектов преференций, относимая на вычет при применении метода вычета до ввода объекта в эксплуатацию в налоговом периоде, в котором фактически произведены такие затраты;

10. Инвестициялық салық преференциялары – 100.08-нысанын жасау
48. Бұл нысан инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдерді айқындауға арналған. "Инвестициялық салық преференциялары" бөлімі Салық кодексінің 123125-баптарына және Енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес толтырылады. "2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған келісім-шарттар бойынша инвестициялық салық преференциялары" бөлімі Енгізу туралы заңның 26-бабына сәйкес толтырылады.
49. "2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасалған келісім-шарттар бойынша инвестициялық салық преференциялары" бөлімінде:
1) 100.08.001 жолында ол бойынша салық төлеуші заңды тұлғаға Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамаға сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін инвестициялар бойынша уәкілетті мемлекеттік органмен жасалған келісім-шартқа сәйкес жылдық жиынтық табыстан инвестициялық жоба шеңберінде тіркелген активтерді пайдалануға енгізу құнын шегерімге жатқызу түрінде инвестициялық салық преференциялары берілген пайдалануға енгізілген тіркелген активтердің қалдық құны;
2) 100.08.002 жолында салық кезеңінде шегерімге жатқызылатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
3) 100.08.003 жолында келесі салық кезеңінің 100.08.001 жолына көшірілуі тиіс тіркелген активтердің қалдық құны көрсетіледі.
50. "Инвестициялық салық преференциялары" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында келісім-шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі. 2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап 2012 жылдың 1 қаңтарына дейінгі кезеңде жасалған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған келісім-шарт бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі инвестициялық салық преференцияларын қолдануға құқық берген жер қойнауын пайдаланушы толтырады;
3) С бағанында преференция объектілерінің бастапқы құнын пайдаланудың алғашқы үш салық кезеңі ішінде тең үлеспен шегерімге жатқызу арқылы объекті пайдалануға енгізілгеннен кейін шегерім әдісін қолдану кезінде шегерім сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында преференция объектілерінің бастапқы құнын пайдаланудың алғашқы үш салық кезеңі ішінде тең үлеспен шегерімге жатқызу арқылы объекті пайдалануға енгізілгеннен кейін шегерім әдісін қолдану кезінде шегерім сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында нақты шығындар жүргізілген салық кезеңінде объектіні пайдалануға енгізгенге дейін шегерім әдісін қолдану кезінде шегерімге жатқызылатын преференция объектілерінің құрылысына, өндірісіне, монтаждауға және орнатуға жұмсалған шығындар сомасы көрсетіледі;

6) в графе F указывается сумма последующих расходов на реконструкцию, модернизацию зданий и сооружений производственного назначения, машин и оборудования, относимая на вычет при применении метода вычета до ввода объекта в эксплуатацию в налоговом периоде, в котором фактически произведены такие затраты;
7) в графе G указывается общая сумма вычета по инвестиционным налоговым преференциям. Определяется как сумма граф с C по F.
Сумма строки 100.08.002 и итогового значения графы G переносится в строку 100.00.055.
11. Составление формы 100.09 - Управленческие и
общеадминистративные расходы резидента
51. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, понесенных налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, относимых на вычеты в соответствии со статьей 222 Налогового кодекса.
52. В разделе "Дополнительная информация":
1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального распределения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) отнесения;
ячейка С отмечается, если применяется иной метод отнесения расходов на вычеты, предусмотренный в иностранном государстве;
2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:
ячейка А отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
ячейка В отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса.
53. В разделе "Расходы":
1) в строке 100.09.001 указываются управленческие и общеадминистративные расходы юридического лица - резидента, понесенные в налоговом периоде;
2) в строке 100.09.002 указываются управленческие и общие административные расходы юридического лица - резидента, относимые на вычет в соответствии со статьей 222 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы L формы 100.13.
Строка 100.09.002 учитывается при расчете строки 100.00.058 III.
12. Составление формы 100.10 - Управленческие и
общеадминистративные расходы нерезидента
54. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в соответствии со статьями 208 - 211 Налогового кодекса, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее - международный договор).

6) F бағанында нақты шығындар жүргізілген салық кезеңінде объектіні пайдалануға енгізгенге дейін шегерім әдісін қолдану кезінде шегерімге жатқызылатын өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарды, машиналар мен жабдықтарды қалпына келтіруге, жаңғыртуға шығыстар сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі. С-тен F-ге дейінгі бағандардың сомасы ретінде айқындалады.
100.08.002 жолының сомасы мен 100.08-нысанының G бағанының қорытынды мәні 100.00.055 жолына көшіріледі.
11. Резиденттің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары - 100.09-нысанын жасау
51. Бұл нысан Салық кодексінің 222-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын Қазақстан Республикасындағы және одан тыс көздерден алынған табыстар алу мақсатында Қазақстан Республикасының резидент салық төлеушісі шеккен басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған.
52. "Қосымша ақпарат" бөлімінде:
1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі. Салық кодексінің 208-бабына сәйкес шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер барабар бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
С торкөзі егер шетел мемлекетінде көзделген шығыстарды шегерімге жатқызудың өзге әдісі қолданылса, белгіленеді;
2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:
А торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді.
53. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 100.09.001 жолында салық кезеңінде шеккен резидент заңды тұлғаның басқарушылық және әкімшілік шығыстары көрсетіледі;
2) 100.09.002 жолында Салық кодексінің 222-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын резидент заңды тұлғаның басқарушылық және әкімшілік шығыстары көрсетіледі. Бұл жолға 100.13-нысанының L бағанының жиынтық мәні көшіріледі.
100.09.002 жолы 100.00.058 ІІІ жолын есептеген кезде ескеріледі.
12. Резидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстары – 100.10-нысанын жасау
54. Бұл нысан Салық кодексінің 208211-баптарына сәйкес шегерімге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуды болдырмау және табыстарға немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын алу туралы халықаралық шарттың (бұдан әрі – халықаралық шарт) ережелерін қолдануға құқығы бар, қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес толтырады.

55. В разделе "Дополнительная информация":
1) применяемый метод отнесения расходов на вычеты. Отмечается метод, применяемый при отнесении расходов на вычеты в соответствии со статьей 208 Налогового кодекса:
ячейка А отмечается, если применяется метод пропорционального распределения;
ячейка В отмечается, если применяется метод непосредственного (прямого) отнесения;
2) способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. Отмечается применяемый способ исчисления расчетного показателя:
ячейка А отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
ячейка В отмечается, если применяется способ исчисления расчетного показателя, определяемый в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 209 Налогового кодекса;
3) код страны резидентства, с которой заключен международный договор. Указывается код страны резидентства согласно пункту 84 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) налоговый период. Отмечается дата начала и конца налогового периода в стране, с которой заключен международный договор;
5) поправочный (-ые) коэффициент (-ы) налогового периода (далее - ПКНП). Отмечается размер поправочного (-ых) коэффициента (-ов) К (К1 и К2), в случае его (их) применения в соответствии со статьей 210 Налогового кодекса.
56. В разделе "Расходы":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определены соответствующие показатели;
3) в графе С указываются суммы совокупного годового дохода, полученного (подлежащего получению) налогоплательщиком - нерезидентом и постоянным учреждением, расположенным в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
4) в графе D указываются суммы первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица - нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
5) в графе Е указываются суммы расходов по оплате труда работников налогоплательщика - нерезидента и постоянного учреждения, расположенного в Республике Казахстан, с учетом ПКНП (при его использовании);
6) в графе F указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу. Расчетный показатель представляет собой отношение сопоставимых показателей от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение к сопоставимым показателям нерезидента, определяемый в строке 4С или как отношение суммы строк 4С, 4D, 4Е к 3 ((4С+4D+4Е)/3), в зависимости от применяемого способа исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения. При определении расчетного показателя указываются тысячные доли;

55. "Қосымша ақпарат" бөлімінде:
1) шығыстарды шегерімге жатқызудың қолданылатын әдісі. Салық кодексінің 208-бабына сәйкес шығыстарды шегерімге жатқызу кезінде қолданылатын әдіс белгіленеді:
А торкөзі егер барабар бөлу әдісі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер тікелей бөлу әдісі қолданылады;
2) барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілі. Қолданылатын есептік көрсеткішті есептеу тәсілі белгіленеді:
А торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
В торкөзі егер Салық кодексінің 209-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес айқындалған есептік көрсеткішті есептеу тәсілі қолданылса, белгіленеді;
3) халықаралық шарт жасасқан резиденттік елінің коды. Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан осы Ереженің 92-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) салық кезеңі. Халықаралық шарт жасасқан елдегі салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді;
5) салық кезеңінің түзету коэффициенті (-тері) (бұдан әрі - СКТК). Салық кодексінің 210-бабына сәйкес қолданылған жағдайда К (К1 және К2) түзету коэффициентінің (-терінің) мөлшері белгіленеді.
56. "Шығыстар" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тиісті көрсеткіштер айқындалған;
3) С бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес салық төлеуші және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеме алған (алуы тиіс) жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес заңды тұлғаның және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің негізгі құралдарының бастапқы (ағымдағы) құнының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында СКТК (пайдаланылған кезде) ескеріле отырып, резидент емес салық төлеушінің және Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекеменің қызметкерлеріне еңбекақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі
6) F бағанында қолданылатын тәсіл бойынша есептелген есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі. Есептік көрсеткіш Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметтен салыстырмалы көрсеткіштердің барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеу тәсілін қолдануға байланысты 4С жолында немесе 4С, 4D, 4Е жолдарының сомасының 3-ке қатынасы ((4С + 4D + 4Е)/3) ретінде айқындалатын резидент еместің салыстырмалы көрсеткіштеріне қатынасын білдіреді;
Есептік көрсеткіштерді айқындау кезінде мыңдық үлестер көрсетіледі;

7) в графе G указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента;
8) в графе H указывается общая сумма затрат налогоплательщика с учетом затрат, отраженных в графе G.
13. Составление формы 100.11 - Безвозмездно переданное
имущество некоммерческим организациям. Спонсорская помощь
57. Данная форма предназначена для определения расходов налогоплательщика в виде стоимости безвозмездно переданного имущества некоммерческим организациям и спонсорской помощи, относимых на уменьшение налогооблагаемого дохода в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 133 Налогового кодекса.
58. В разделе "Расчет":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента - контрагента согласно пункту 84 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается признак вида расхода:
1 - безвозмездно переданное имущество некоммерческим организациям;
2 - спонсорская помощь;
7) в графе G указывается сумма произведенных расходов.
Значения графы G по признаку "1" в соответствующей ячейке графы F включаются в строку 100.00.065 А II.
Значения графы G по признаку "2" в соответствующей ячейке графы F включаются в строку 100.00.065 А III.
14. Составление формы 100.12 - Доход, подлежащий освобождению
от налогообложения в соответствии с международным договором
59. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса.
60. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно пункту 85 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно пункту 84 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Итоговое значение графы Е переносится в строку 100.00.062.

7) G бағанында резидент еместің басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген шығындар ескеріле отырып, салық төлеуші шығынының жалпы сомасы көрсетіледі.
13. Коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз берілген мүлік. Демеушілік көмек – 100.11-нысанын жасау
57. Бұл нысан коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз берілген мүлік және Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес салық салынатын табыс кемітуге жатқызылатын демеушілік көмек құны түріндегі салық төлеушінің шығыстарын айқындауға арналған.
58. "Есеп" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 83-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында шығыс түрінің белгісі көрсетіледі:
1 – коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз берілген мүлік;
2 – демеушілік көмек;
7) G бағанында жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі.
F бағанының тиісті торкөзіндегі "1" белгісі бойынша G бағанының мәні 100.00.065 АІІ жолына көшіріледі.
F бағанының тиісті торкөзіндегі "2" белгісі бойынша G бағанының мәні 100.00.065 АІІІ жолына көшіріледі;
14. Халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс - 100.12-нысанын жасау
59. Бұл нысан Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212, 213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табысты айқындауға арналған.
60. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес табысқа қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Ереженің 84-тармағына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 83-тармағына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі.
100.12-нысанының Е бағанының жиынтық мәні 100.00.062 жолына көшіріледі.

15. Составление формы 100.13 - Доходы из иностранных
источников, суммы прибыли или части прибыли компаний,
зарегистрированных или расположенных в странах с льготным
налогообложением. Суммы уплаченного иностранного налога
и зачета
61. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, сумм прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и зачета в соответствии с особенностями международного налогообложения, определенными разделом 7 Налогового кодекса.
62. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 84 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны-источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), в иных случаях - код страны резидентства нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), либо нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), в иных случаях - номер налоговой регистрации нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 82 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком-резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно пункту 83 настоящих Правил;
6) в графе F указывается доля участия налогоплательщика-резидента в уставном капитале нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, или доля голосующих акций нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в иных случаях - в уставном капитале нерезидента, выплачивающего доход, в процентах;
7) в графе G указывается общая сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определенная по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте;
8) в графе Н указывается сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, относящаяся к налогоплательщику-резиденту, в иностранной валюте. Определяется как отношение произведения соответствующих значений граф F и G к 100 % ((F х G)/100 %);

15. Шетел көздерінен табыстар, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайда бөлігінің сомалары. Төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасы – 100.13-нысанын жасау
61. Бұл нысан шетел көздерінен табыстарды, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайда бөлігінің сомаларын, сондай-ақ төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасын айқындауға арналған, Салық кодексінің 7-бөлімінде айқындалған халықаралық салық салу ерекшеліктеріне сәйкес.
62. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 83-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Осы бағанда резидент еместің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс көзі болып табылатын елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс төлейтін резидент еместің (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 80-тармағының 2) тармақшасына сәйкес резидент салық төлеуші тұрақты мекемеге байланысты емес шетел көздерінен алған табыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Ереженің 82-тармағына сәйкес табыс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент салық төлеушінің салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің жарғылық капиталындағы немесе дауыс беретін акцияларының қатысу үлесі, өзге жағдайларда табысты төлейтін резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі көрсетіледі, процент түрінде;
7) G бағанында салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент емес заңды тұлғаның шоғырландырылған қаржы есептілігі бойынша айқындалған пайдасының жалпы сомасы, шетел валютасында көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент салық төлеушіге тиесілі, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің пайдасының сомасы шетел валютасында көрсетіледі. 100 %-ке F және G бағандарының тиісті мәндерінің туындысына қатысы ретінде айқындалады ((F х G)/100%);

9) в графе I указывается сумма прибыли, указанная в графе H, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
10) в графе J указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, в иностранной валюте;
11) в графе K указывается сумма доходов, указанных в графе J, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
12) в графе L указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов налогоплательщика-резидента, относимых на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан;
13) в графе M указываются прочие расходы налогоплательщика-резидента, относимые на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан;
14) в графе N указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
15) в графе O указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству иностранного государства;
16) в графе P указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
17) в графе Q указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов;
18) в графе R указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
19) в графе S указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан;
20) в графе T указываются суммы подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса.
Графы с A по I заполняются в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. Графы с А по F, с J по O заполняются в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса. Графы с А по F, J, K, с N по Т заполняются в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса.
Итоговое значение графы I переносится в строку 100.00.061 I.
Итоговое значение графы L переносится в строку 100.09.002.
Итоговое значение графы T переносится в строку 100.00.070.
16. Составление формы 100.14 - Об объектах налогообложения и
(или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
корпоративного подоходного налога по каждому контракту на
недропользование, месторождению группе месторождений, части
месторождения)

9) І бағанында Н бағанында көрсетілген, қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген пайда сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында резидент салық төлеушінің тұрақты мекемеге байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден есепке жазылған табыстарының сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
11) K бағанында J бағанында көрсетілген қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелермен шегерімге жатқызылатын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелермен шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
14) N бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша есептелген шетелдегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
15) O бағанында шетел мемлекетінің заңнамасы бойынша есептелген шетелдегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында тиісті төлем көзі елінің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
17) Q бағанында әр табыстарды төлем көзі елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша есептелген корпоративті табыс салығының сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында Қазақстан Республикасында корпоративті табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуы тиіс табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
20) Т бағанында Салық кодексінің 223-бабының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративті табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға тиісті шетел мемлекетіндегі көздерден алынатын табыстарға салынатын табыс салығының сомалары көрсетіледі.
А-дан І-ге дейінгі бағандар Салық кодексінің 224-бабына сәйкес толтырылады. А-дан F-ке дейінгі, J-дан О-ға дейінгі бағандары Салық кодексінің 221-бабына сәйкес толтырылады. А-дан F-ке дейінгі, J, К, N-дан Т-ға дейінгі бағандар Салық кодексінің 223-бабына сәйкес толтырылады.
І бағанының жиынтық мәні 100.00.061 І жолына көшіріледі.
L бағанының жиынтық мәні 100.09.002 жолына көшіріледі.
Т бағанының жиынтық мәні 100.00.070 жолына көшіріледі.
16. Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісім-шарт, кен орны (кен орындар тобы, кен орнының бөлігі) бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы - 100.14 нысанын жасау

63. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению корпоративного подоходного налога по каждому контракту на недропользование, месторождению (группе месторождений, части месторождения) в соответствии с основными принципами, установленными статьей 310 Налогового кодекса.
В случае наличия нескольких контрактов на недропользование, данная форма заполняется по каждому контракту отдельно.
В данной форме отражаются все доходы и расходы отчетного налогового периода, полученные и понесенные по каждому контракту на недропользование.
64. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 100.14.001 указывается доход от реализации товаров в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса, в том числе доход от корректировки при применении трансфертных цен, производимой согласно законодательства Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании;
2) в строке 100.14.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса, полученный по активам, не подлежащим амортизации, используемым в рамках деятельности по контракту на недропользование;
3) в строке 100.14.003 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
4) в строке 100.14.004 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса, который включает сумму обязательств по приобретенным товарам (работам, услугам), признанных сомнительными, а также сумму обязательств по начисленным работникам доходам и другим выплатам, определяемым в соответствии с пунктом 2 статьи 163 Налогового кодекса, признанных сомнительными и включаемых в совокупный годовой доход;
5) в строке 100.14.005 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса, который включает доходы от уступки права требования долга по приобретенным и уступленным правам требования;
6) в строке 100.14.006 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемый в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса. В данной строке указывается доход от выбытия фиксированных активов, использованных в рамках деятельности по контракту на недропользование;
7) в строке 100.14.007 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемый в соответствии со статьей 93 Налогового кодекса;

63. Бұл нысан Салық кодексінің 310-бабында белгіленген негізгі принциптерге сәйкес жер қойнауын пайдаланушының жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісім-шарт, кен орны (кен орындар тобы, кен орнының бөлігі) бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметті көрсетуге арналған.
Жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісім-шарт болған жағдайда, бұл нысан әрбір келісім-шарт бойынша жеке толтырылады.
Бұл нысанда жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісім-шарт бойынша алынған және шеккен есепті салық кезеңінің барлық табыстары мен шығыстары көрсетіледі.
64. "Жылдық жиынтық табыс" бөлімінде:
1) 100.14.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес, соның ішінде Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасына сәйкес өндірілетін, трансферттік бағаны қолдану кезінде шығыстарды түзетуден түсетін табысты қоса, өткізуден түсетін табыс көрсетіледі.
2) 100.14.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Бұл жолда Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт аясында қолданылатын, амортизациялауға жатпайтын активтерді өткізуден құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі;
3) 100.14.003 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан түсетін табыс көрсетіледі;
4) 100.14.004 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша сатып алынған күмәнді деп танылған және жылдық жиынтық табысқа енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша табыс көрсетіледі жолында күмәнді деп танылған және жылдық жиынтық табысқа енгізілетін Салық кодексінің 163-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалған қызметкерлерге есептелген табыстар мен басқа да төлемдер бойынша міндеттемелер сомасы ретінде анықталатын табыс көрсетіледі;
5) 100.14.005 жолында Салық кодексінің 91-бабына сәйкес сатып алынған және талап ету құқығы бойынша қарызды талап ету құқығын беруден түсетін табыстарды қосатын талап ету құқығынан түсетін табыс көрсетіледі;
6) 100.14.006 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтерді шығарудан түсетін табыс көрсетіледі. Бұл жолда жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт аясында тіркелген активтерді шығарудан түсетін табыс көрсетіледі;
7) 100.14.007 жолында Салық кодексінің 93-бабына сәйкес айқындалатын геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түсетін табыс көрсетіледі;

8) в строке 100.14.008 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемый в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса;
9) в строке 100.14.009 указывается размер нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, определяемый в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Данная строка включает сумму нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда и средств ликвидационного фонда полигонов размещения отходов. В данную строку переносится значение строки J формы 100.05 по данному контракту;
10) в строке 100.14.010 указывается доход от осуществления совместной деятельности, определяемый в соответствии со статьей 80 Налогового кодекса;
11) в строке 100.14.011 указывается общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса. В данной строке указывается доход по вознаграждениям, полученным в рамках деятельности по контракту на недропользование;
12) в строке 100.14.012 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
в строке 100.14.012 I указывается сумма распределенных общих и косвенных доходов в виде превышения суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы. Курсовая разница определяется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
13) в строке 100.14.013 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса и другие доходы, не учтенные в строках 100.14.001-100.14.012;
14) в строке 100.14.014 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 100.14.001 по 100.14.013.
65. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":

8) 100.14.008 жолында Салық кодексінің 94-бабына сәйкес айқындалатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түсетін табыс көрсетіледі;
9) 100.14.009 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі. Бұл жол жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының және қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорының қаражаттарын мақсатсыз пайдалану қаражаттарының сомасын қосады. Бұл жолға осы келісім-шарт бойынша 100.05 нысаны J бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
10) 100.14.010 жолында Салық кодексінің 80-бабына сәйкес айқындалатын бірлескен қызметті жүзеге асырудан түсетін табыс көрсетіледі;
11) 100.14.011 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін депозит, борышты бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жолда Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт аясында алынған сыйақылар бойынша табыс көрсетіледі;
12) 100.14.012 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі көрсетіледі;
100.14.012 І жолында оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі түріндегі тартылған жалпы және жанама табыстардың сомасы көрсетіледі. Бағамдық айырма Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысты қамтитын қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалады;
13) 100.14.013 жолында салық төлеушінің Салық кодексінің 5-бабы 1-тармағының 24) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысына енгізілетін табысы мен 100.14.001-100.14.012 жолдарында ескерілмеген өзге де табыстары көрсетіледі;
14) 100.14.014 жолында 100.14.001 мен 100.14.013 аралығындағы жолдарды қосумен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
65. "Жылдық жиынтық табысты түзету" бөлімінде:

1) в строке 100.14.015 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса;
2) в строке 100.14.016 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;
3) в строке 100.14.017 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировки, определяемый как разность строк 100.14.014 и 100.14.015, увеличенная на строку 100.14.016 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 100.14.016 (в случае если значение данной строки отрицательное) (100.14.014 - 100.14.015 ± 100.14.016).
66. В разделе "Вычеты":
1) в строке 100.14.018 указываются расходы по реализованным товарам (работам, услугам), относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса;
в строке 100.14.018 I указывается порядок расчета расходов по реализованным товарам (работам, услугам).
При выборе ячейки "1" расчет суммы расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемой по строке 100.14.018, производится как 100.14.018 II - 100.14.018 III + 100.14.018 IV + 100.14.018 V + 100.14.018 VI - 100.14.018 VII - 100.14.018 VIII - 100.14.018 IX - 100.14.018 X.
При выборе ячейки "2" расчет суммы расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемой по строке 100.14.018, производится, как 100.14.018 XI + 100.00030 IV - 100.14.018 IV A + 100.14.018 V + 100.14.018 VI - 100.14.018 VII - 100.14.018 VIII - 100.14.018 IX - 100.14.018 X - XII;
в строке 100.14.018 II указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее - ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк с 100.14.018 II А по 100.14.018 II С (100.14.018 II А + 100.14.018 II В + 100.14.018 II C):
в строке 100.14.018 II А указывается стоимость ТМЗ на начало налогового периода;
в строке 100.14.018 II В указывается стоимость незавершенного производства на начало налогового периода;
в строке 100.14.018 II С указывается стоимость готовой продукции, товаров на начало налогового периода;
строка 100.14.018 III заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк с 100.14.018 III А по 100.14.018 III С (100.14.018 III А + 100.14.018 III В + 100.14.018 III C):
в строке 100.14.018 III А указывается стоимость ТМЗ на конец налогового периода;
в строке 100.14.018 III В указывается стоимость незавершенного производства на конец налогового периода;
в строке 100.14.018 III С указывается стоимость готовой продукции, товаров на конец налогового периода;

1) 100.14.015 жолында Салық кодексінің 99-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі.
2) 100.14.016 жолында тауарлық-материалдық қорларды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырмасы көрсетіледі;
3) 100.14.017 жолында 100.14.014 жолы мен 100.14.015 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 100.14.016 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мәні оң болған жағдайда) немесе 100.14.016 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған жағдайда) (100.14.014 – 100.14.015 ± 100.14.016) түзетуді ескергендегі жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
66. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 100.14.018 жолында Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар көрсетіледі;
100.14.018 I жолында өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеу тәртібі көрсетіледі.
"1" ұяшығын таңдау кезінде 100.14.018 жолы бойынша көрсетілетін өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар сомасын есептеу 100.14.018 II – 100.14.018 III + 100.14.018 IV + 100.14.018 V + 100.14.018 VI – 100.14.018 VII – 100.14.018 VIII – 100.14.018 IX – 100.14.018 X жолымен жүргізіледі.
"2" ұяшығын таңдау кезінде 100.14.018 жолы бойынша көрсетілетін өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар сомасын есептеу 100.14.018 XI + 100.00.030 IV – 100.14.018 IV A+ 100.14.018 V + 100.14.018 VI – 100.14.018 VII – 100.14.018 VIII – 100.14.018 IX– 100.14.018 X – XII ретінде жүргізіледі.
100.14.018 II жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жиынтықтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және т.б.) (бұдан әрі - ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сай толтырылады. Бұл жол 100.14.018 II А және 100.14.018 II С (100.14.018 II А + 100.14.018 II В + 100.14.018 II C) жолдарының сомалары ретінде анықталады.
100.14.018 II А жолында салық кезеңінің басына ТМҚ құны көрсетіледі;
100.14.018 II В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндіріс құны көрсетіледі;
100.14.018 II С жолында салық кезеңінің басына дайын өнім құны көрсетіледі.
100.14.018 III жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерімнің деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл жол 100.14.018 III А және 100.14.018 III С (100.14.018 III А + 100.14.018 III В + 100.14.018 III C) жолдарының сомасы ретінде айқындалады:
100.14.018 III А жолында салық кезеңінің соңына ТМҚ құны көрсетіледі;
100.14.018 III В жолында салық кезеңінің соңына аяқталмаған өндіріс құны көрсетіледі;
100.14.018 III С жолында салық кезеңінің соңына дайын өнімнің, тауарлардың құны көрсетіледі;

в строке 100.14.018 IV указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 100.14.019 по 100.14.037 данной формы. Определяется сложением значений строк с 100.14.018 IV А по 100.14.018 IV F (100.14.018 IV А + 100.14.018 IV B + 100.14.018 IV C + 100.14.018 IV D + 100.14.018 IV E +100.14.018 IV F):
в строке 100.14.018 IV А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 100.14.018 IV B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 100.14.018 IV С указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 100.14.018 IV D указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 100.14.018 IV E указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 100.14.018 IV F указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;
в строке 100.14.018 V указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:
отражаемых по строке 100.14.025 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса и отраженных в строке 100.14.035 D;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 100.14.018 VI указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 100.14.018 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса;
в строке 100.14.018 VIII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, относимые на увеличение стоимости объектов незавершенного строительства;
в строке 100.14.018 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 100.14.018 VII;

100.14.018 IV жолында салық төлеушінің салық кезеңі ішінде өтеусіз алған ТМҚ, атқарылған жұмыстар және тараптас ұйымдардың, жеке кәсіпкерлердің, жеке нотариустардың, адвокаттардың көрсеткен қызметтерінің құны көрсетіледі. Көрсетілген жолда келтірілген деректер осы нысанның 100.14.019 мен 100.14.037 аралығындағы жолдары бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қоспауы керек. 100.14.018 IV А-дан бастап 100.14.018 IV F жолдарының қосу (100.14.018 IV А + 100.14.018 IV B + 100.14.018 IV C + 100.14.018 IV D + 100.14.018 IV E + 100.14.018 IV F) арқылы айқындалады:
100.14.018 IV А жолында салық төлеушінің салық кезеңі ішінде сатып алған, өтеусіз алған ТМҚ-ның өзіндік құны көрсетіледі;
100.14.018 IV B жолында қаржылық қызметтердің құны көрсетіледі;
100.14.018 IV С жолында консультациялық қызметтердің құны көрсетіледі;
100.14.018 IV D жолында маркетингтік қызметтердің құны көрсетіледі;
100.14.018 IV E жолында инжинирингтік қызметтердің құны көрсетіледі;
100.14.018 IV F жолында өзге де жұмыстар мен қызметтерді сатып алуға арналған шығыстар көрсетіледі;
100.14.018 V жолында қызметкерлердің:
100.14.025 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында белгіленген тәулікақының асып кету мөлшерін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференция объектілерінің бастапқы құнына қосылатын;
Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес кейінгі шығыстар болып танылатын және 100.14.035 D жолында көрсетілген;
Салық кодексінің 87-бабына сәйкес амортизациялауға жатпайтын активтердің бастапқы құнына қосылатын есептелген табыстары бойынша шығыстарын қоспағанда, Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар көрсетіледі;
100.14.018 VI жолында алдыңғы салық кезеңдерінде алдағы кезеңдердің шығыстары болып танылатын және есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.14.018 VII жолында салықтық есебі Салық кодексінің 122-бабына сәйкес жүргізілетін, кейінгі шығыстар болып танылатын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.14.018 VIII жолында аяқталмаған құрылыс объектілерінің құнын ұлғайтуға жатқызылатын жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.14.018 IX жолында 100.14.018 VII жолы бойынша көрсетілетін құннан басқа, Салық кодексінің 115-бабының негізінде шегерімге жатқызылмайтын жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;

в строке 100.14.018 X указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
в строке 100.14.018 XI указывается себестоимость ТМЗ, реализованных и (или) использованных в течение налогового периода, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. В данной строке не отражается стоимость ТМЗ:
безвозмездно переданных в рекламных целях;
относимая на вычеты по другим строкам Декларации (100.14.018 III, 100.14.029, 100.14.030, 100.14.031, 100.14.035, 100.14.036 и др.);
в строке 100.14.018 XII указывается стоимость работ и услуг, учтенная по строке 100.14.018 III В.
Налогоплательщики, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "1" строки 100.14.018 I, могут не заполнять строки 100.14.018 XI, 100.14.018 XII.
Налогоплательщики, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "2" строки 100.14.018 I, в обязательном порядке заполняют строки 100.14.018 II, 100.14.018 III, а в строках 100.14.018 VI, 100.14.018 VII, 100.14.018 VIII, 100.14.018 IX, 100.14.018 X отражают только стоимость приобретенных (безвозмездно полученных) работ и услуг, без учета себестоимости ТМЗ;
2) в строке 100.14.019 указывается общая сумма штрафов, пени, неустоек, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 6 статьи 100 Налогового кодекса;
3) в строке 100.14.020 указываются расходы по совместной деятельности или ее части в случае ведения налогового учета уполномоченным представителем участников договора о совместной деятельности, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 8 статьи 100 Налогового кодекса;
4) в строке 100.14.021 указывается налог на добавленную стоимость, который в связи с применением пропорционального метода не подлежит отнесению в зачет и относится на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 Налогового кодекса;
5)в строке 100.14.022 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на добавленную стоимость, относимое на вычеты в соответствии с пунктом 13 статьи 100 Налогового кодекса;
6) в строке 100.14.023 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;

100.14.018 X жолында алдағы кезеңдердің шығыстары болып танылатын және кейінгі салық кезеңдерінде шегерімге жатқызылуға тиіс жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
100.14.018 XI жолында Салық кодексінің 100-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуға тиіс салық кезеңі ішінде өткізілген және (немесе) қолданылған ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі. Бұл жолда:
жарнамалық мақсаттарда өтеусіз берілген;
Декларацияның басқа жолдары (100.14.018 III, 100.14.029, 100.14.030, 100.14.031, 100.14.035, 100.14.036 және т.б.) бойынша шегерімге жатқызылатын ТМҚ құны көрсетілмейді.
100.14.018 XII жолында 100.14.018 III В жолы бойынша ескерілген жұмыстар мен қызметтердің құны көрсетіледі.
Өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеуді 100.14.018 I жолының "1" ұяшығын толтыру кезінде көзделген тәртіппен жүзеге асыратын салық төлеушілер 100.14.018 XI, 100.14.018 XII жолдарын толтырмаса да болады.
Өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың есептеуді 100.14.018 I жолының "2" ұяшығын толтыру кезінде көзделген тәртіппен жүзеге асыратын салық төлеушілер 100.14.018 II, 100.14.018 III жолдарын міндетті түрде толтырады, ал 100.14.018 VI, 100.14.018 VII, 100.14.018 VIII, 100.14.018 IX, 100.14.018 X жолдарында ТМҚ өзіндік құнын ескерілмей, сатып алынған (өтеусіз алынған) жұмыстар мен қызметтердің құнын ғана көрсетеді;
2) 100.14.019 жолында Салық кодексінің 100-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 100.14.020 жолында Салық кодексінің 100-бабы 8-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын бірлескен қызмет бойынша немесе бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың уәкілетті өкілі салық есебін жүргізген жағдайда, оның бір бөлігі бойынша шығыстар көрсетіледі;
4) 100.14.021 жолында пропорционалды әдістің қолдануына байланысты есепке жатқызуға жатпайтын, Салық кодексінің 100-бабы 12-тармағының екінші бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылатын қосылған құн салығы көрсетіледі;
5) 100.14.022 жолында Салық кодексінің 100-бабы 13-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын есептелген қосылған құн салығының сомасынан есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасының асып кетуі көрсетіледі;
6) 100.14.023 жолында Салық кодексінің 100-бабы 14-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстарының сомасы көрсетіледі;

7) в строке 100.14.024 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, а также статьей 14 Закона о введении;
в строке 100.14.024 I указывается распределенная сумма общих и косвенных расходов по вознаграждению, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, а также статьей 14 Закона о введении;
8) в строке 100.14.025 указывается общая сумма компенсаций при служебных командировках, определяемая в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;
9) в строке 100.14.026 указывается сумма фактически произведенных представительских расходов, определяемая в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса;
10) в строке 100.14.027 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса. В данной строке указывается сумма ранее признанных доходом сомнительных обязательств, выплаченных налогоплательщиком кредитору, относимая на вычет в соответствии с частью 1 статьи 104 Налогового кодекса, а также сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104 Налогового кодекса;
11) в строке 100.14.028 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса. Строка включает в себя сумму сомнительных требований, не удовлетворенных в течение трех лет с момента возникновения требования, а также сумму сомнительных требований, не удовлетворенных в связи с признанием налогоплательщика-дебитора банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
12) в строке 100.14.029 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений, относимые на вычет в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Данная строка включает суммы отчислений в ликвидационный фонд и в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов. В данную строку переносится значение графы G формы 100.05 по данному контракту;
13) в строке 100.14.030 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
14) в строке 100.14.031 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователя, относимые на вычеты в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса. В данную строку переносится значение графы Z и AB формы 100.06 по данному контракту;
15) в строке 100.14.032 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса (с момента начала добычи после коммерческого обнаружения);

7) 100.14.024 жолында Салық кодексінің 103-бабына, сондай-ақ Күшіне енгізу туралы Заңның 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
100.14.024 I жолында Салық кодексінің 103-бабына, сондай-ақ Күшіне енгізу туралы Заңның 14-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылар бойынша жалпы және жанама шығыстардың бөлінген сомасы көрсетіледі;
8) 100.14.025 жолында Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақының жалпы сомасы көрсетіледі;
9) 100.14.026 жолында Салық кодексінің 102-бабына сәйкес айқындалатын өкілдік шығыстардың нақты жұмсалған сомасы көрсетіледі;
10) 100.14.027 жолында Салық кодексінің 104-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер көрсетіледі. Бұл жолда Салық кодексінің 104-бабы 1-бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеуші кредиторға төлеген бұрын күмәнді міндеттемелердің табысы деп танылған сома, сондай-ақ Салық кодексінің 104-бабы 2-бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі;
11) 100.14.028 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі. Жол талаптар туындаған сәттен бастап үш жыл ішінде қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі; жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дебитор салық төлеушінің банкрот деп танылуына байланысты қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
12) 100.14.029 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға арналған шығыстар мен тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл жол тарату қорына және қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорына аударымдар сомаларын қосады. Бұл жолға 100.05 нысанының G жолының қорытынды мәні көшіріледі;
13) 100.14.030 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми-технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
14) 100.14.031 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық зерттеу мен дайындық жұмыстарына арналған шығыстары мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi. Бұл жолға осы келісім-шарт бойынша 100.06-нысаны Z және АВ бағандарының қорытынды мәнінің сомасы көшіріледі;
15) 100.14.032 жолында Салық кодексінің 112-бабы 1 тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жер қойнауын пайдаланушының шығыстары (коммерциялық табудан кейін өндіру басталғаннан бастап) көрсетіледі;

16) в строке 100.14.033 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
в строке 100.14.033 I указывается сумма распределенных общих и косвенных расходов в виде превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимого на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
17) в строке 100.14.034 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
в строке 100.14.034 I указываются распределенные общие и косвенные расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
18) в строке 100.14.035 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116 - 122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк (100.14.035 K, 100.14.035 L, 100.14.035 T). Значение данной строки переносится в строку 100.00.54.;
в строке 100.14.035 A указывается общая сумма стоимостных балансов групп фиксированных активов, прямо связанных с контрактной деятельностью, (далее - прямые фиксированные активы) на начало налогового периода, определяется как сумма строк с 100.14.035 A I по 100.14.035 А IV:
в строке 100.14.035 A I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп прямых фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 A II указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 A III указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 A IV указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 В указывается стоимость поступивших в налоговом периоде прямых фиксированных активов, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.14.035 В I по 100.14.035 В IV:
в строке 100.14.035 В I указывается стоимость поступивших прямых фиксированных активов I группы;
в строке 100.14.035 В II указывается стоимость поступивших прямых фиксированных активов II группы;
в строке 100.14.035 В III указывается стоимость поступивших прямых фиксированных активов III группы;
в строке 100.14.035 В IV указывается стоимость поступивших прямых фиксированных активов IV группы;

16) 100.14.033 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының асып кетуі көрсетіледі;
100.14.033 I жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының асып кетуі түріндегі бөлінген жалпы және жанама шығыстардың сомасы көрсетіледі;
17) 100.14.034 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
100.14.034 I жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша бөлінген жалпы және жанама шығыстар көрсетіледі;
18) 100.14.035 жолында Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі. Бұл жолға (100.14.035 K, 100.14.035 L, 100.14.035 T) жолдарының сомасы көшіріледі. Бұл жолдың мәні 100.00.54 жолына көшіріледі;
100.14.035 А жолында салық кезеңнің басына келісім-шарт қызметімен тікелей байланысты тіркелген активтер (бұдан әрі – тікелей тіркелген активтер) топтарының баланстық құнының жалпы сомасы көрсетіліп, 100.14.035 А І-ден 100.14.035 А ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.14.035 А І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына І топтың тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша баланстық құнының жалпы сомасы көрсетіледі;
100.14.035 А ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІI топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
100.14.035 А ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІII топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
100.14.035 А ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІV топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
100.14.035 В жолында салық кезеңінде келіп түскен Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.14.035 В І-ден 100.14.035 В ІV арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.14.035 В І жолында І топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.14.035 В ІІ жолында ІІ топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.14.035 В ІІІ жолында ІІІ топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.14.035 В ІV жолында ІV топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;

в строке 100.14.035 С указывается стоимость выбывших прямых фиксированных активов, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.14.035 С I по 100.14.035 С IV;
в строке 100.14.035 С I указывается стоимость выбывших прямых фиксированных активов I группы;
в строке 100.14.035 С II указывается стоимость выбывших прямых фиксированных активов II группы;
в строке 100.14.035 С III указывается стоимость выбывших прямых фиксированных активов III группы;
в строке 100.14.035 С IV указывается стоимость выбывших прямых фиксированных активов IV группы;
в строке 100.14.035 D указываются последующие расходы, относимые на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) прямых фиксированных активов в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.14.035 D I по 100.14.035 D IV:
в строке 100.14.035 D I указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 D II указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 D III указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 D IV указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 E указывается общая сумма стоимостных балансов групп прямых фиксированных активов на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 100.14.035 E I по 100.14.035 E IV:
в строке 100.14.035 Е I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп прямых фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 Е II указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 E III указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 E IV указывается стоимостный баланс прямых фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;

100.14.035 С жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес шығарылған тікелей тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 100.14.035 С І-ден 100.14.035 С ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.14.035 С І жолында І топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.14.035 С ІІ жолында ІІ топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.14.035 С ІІІ жолында ІІІ топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.14.035 С ІV жолында ІV топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
100.14.035 D жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес тікелей тіркелген активтер топтарының (кіші топтардың) құндық баланстарын ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 100.14.035 D І-ден 100.14.035 D ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.14.035 D І жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық баланстарын ұлғайтуға жатқызылатын І топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
100.14.035 D ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІI топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
100.14.035 D ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІII топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
100.14.035 D ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІV топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
100.14.035 E жолында салық кезеңнің аяғына тікелей тіркелген активтер топтарының құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіліп, 100.14.035 E І-ден 100.14.035 E ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.14.035 E І жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына І топтың тікелей тіркелген активтерінің кіші топтарының құндық баланстарының сомасы көрсетіледі;
100.14.035 E ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІI топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансының сомасы көрсетіледі;
100.14.035 E ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІII топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
100.14.035 E ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІV топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;

в строке 100.14.035 F указываются амортизационные отчисления по прямых фиксированных активов, исчисленные по итогам налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 120 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.14.035 F I по 100.14.035 F IV:
в строке 100.14.035 F I указываются амортизационные отчисления по прямым фиксированным активам I группы;
в строке 100.14.035 F II указываются амортизационные отчисления по прямым фиксированным активам II группы;
в строке 100.14.035 F III указываются амортизационные отчисления по прямым фиксированным активам III группы;
в строке 100.14.035 F IV указываются амортизационные отчисления по прямым фиксированным активам IV группы;
в строке 100.14.035 G указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 100.14.035 G I по 100.14.035 G IV:
в строке 100.14.035 G I указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам I группы;
в строке 100.14.035 G II указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам II группы;
в строке 100.14.035 G III указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам III группы;
в строке 100.14.035 G IV указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам IV группы;
в строке 100.14.035 H указывается стоимостный баланс группы (подгруппы) при выбытии всех прямых фиксированных активов, относимый на вычет (II, III, IV группы) или признаваемый убытком (I группа) в соответствии с пунктами 1, 2 с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.14.035 H I по 100.14.035 H IV:
в строке 100.14.035 H I указывается стоимостный баланс подгруппы выбывших (за исключением безвозмездно переданных) прямых фиксированных активов I группы, признаваемый убытком в соответствии с пунктом 1 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 H II указывается стоимостный баланс II группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех прямых фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 H III указывается стоимостный баланс III группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех прямых фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 H IV указывается стоимостный баланс IV группы при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) всех прямых фиксированных активов группы, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса;

100.14.035 F жолында Салық кодексінің 120-бабы 2-тармағына сәйкес салық кезеңінің қорытындысы бойынша есептелген тікелей тіркелген активтердің амортизациялық аударымдары көрсетіледі. 100.14.035 F І-ден 100.14.035 F ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.14.035 F І жолында І-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
100.14.035 F ІІ жолында ІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
100.14.035 F ІІІ жолында ІІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
100.14.035 F ІV жолында ІV-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша амортизациялық аударымдары көрсетіледі;
100.14.035 G жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес тікелей тіркелген активтер бойынша амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдардың сомасы көрсетіледі. 100.14.035 G І-ден 100.14.035 G ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.14.035 G І жолында І-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
100.14.035 G ІІ жолында ІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
100.14.035 G ІIІ жолында ІIІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
100.14.035 G ІV жолында ІV-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
100.14.035 H жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 3-бабын ескере, 1 және 2-тармақтарына сәйкес шегерімге жатқызылатын (ІІ, ІІІ, ІV-топтары) немесе залал деп танылатын (І-тобы) барлық тікелей тіркелген активтерді шығару кезіндегі топтардың (кіші топтардың) құндық балансы көрсетіледі. 100.14.035 H І-ден 100.14.035 H ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.14.035 H І жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 1-тармағына сәйкес залал деп танылатын І-топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кіші топтарының құндық балансы көрсетіледі;
100.14.035 H ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тікелей тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі ІІ-топтың құндық балансы көрсетіледі;
100.14.035 H ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тікелей тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі ІІІ-топтың құндық балансы көрсетіледі;
100.14.035 H ІV жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын топтардың барлық тікелей тіркелген активтерінің шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі ІV-топтың құндық балансы көрсетіледі;

в строке 100.14.035 I указывается стоимостный баланс группы (подгруппы) на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 100.14.035 I I по 100.14.035 I IV:
в строке 100.14.035 I I указывается стоимостный баланс подгруппы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам I группы;
в строке 100.14.035 I II указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам II группы;
в строке 100.14.035 I III указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам III группы;
в строке 100.14.035 I IV указывается стоимостный баланс группы на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, по прямым фиксированным активам IV группы;
в строке 100.14.035 J указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.14.035 J I по 100.14.035 J IV:
в строке 100.14.035 J I указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам I группы, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 J II указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам II группы, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 J III указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам III группы, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 J IV указываются последующие расходы по прямым фиксированным активам IV группы, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;

100.14.035 I жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, топтың (кіші топтың) құндық балансы көрсетіледі. 100.14.035 I І-ден 100.14.035 I ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.14.035 I І жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тікелей тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, кіші топтың құндық балансы көрсетіледі;
100.14.035 I ІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тікелей тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, кіші топтың құндық балансы көрсетіледі;
100.14.035 I ІІІ жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тікелей тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, кіші топтың құндық балансы көрсетіледі;
100.14.035 I ІV жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тікелей тіркелген активтері бойынша салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, кіші топтың құндық балансы көрсетіледі;
100.14.035 J жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, тікелей тіркелген активтер бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі. 100.14.035 J І-ден 100.14.035 J ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.14.035 J І жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, І топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
100.14.035 J ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІІ топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі.
100.14.035 J ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІІІ топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
100.14.035 J ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, ІV топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;

в строке 100.14.035 K указывается общая сумма вычетов налогового периода по прямым фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 100.14.035 K I по 100.14.035 K IV:
в строке 100.14.035 K I указываются вычеты по прямым фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 100.14.035 F I, 100.14.035 G I, 100.14.035 I I, 100.14.035 J I (100.14.035 F I + 100.14.035 G I + 100.14.035 I I + 100.14.035 J I);
в строке 100.14.035 K II указываются вычеты по прямым фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 100.14.035 F II, 100.14.035 G II, 100.14.035 H II, 100.14.035 I II, 100.14.035 J II (100.14.035 F II + 100.14.035 G II + 100.14.035 H II + 100.14.035 I II + 100.14.035 J II);
в строке 100.14.035 K III указываются вычеты по прямым фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 100.14.035 F III, 100.14.035 G III, 100.14.035 H III, 100.14.035 I III, 100.14.035 J III (100.14.035 F III + 100.14.035 G III + 100.14.035 H III + 100.14.035 I III + 100.14.035 J III);
в строке 100.14.035 K IV указываются вычеты по прямым фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 100.14.035 F IV, 100.14.035 G IV, 100.14.035 H IV, 100.14.035 I IV, 100.14.035 J IV (100.14.035 F IV + 100.14.035 G IV + 100.14.035 H IV + 100.14.035 I IV + 100.14.035 J IV);
в строке 100.14.035 L указывается сумма последующих расходов, произведенных арендатором в отношении арендуемых основных средств, прямо связанных с контрактной деятельностью, относимая на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 100.14.035 М указывается сумма амортизационных отчислений по общим и косвенным фиксированным активам в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 100.14.035 N указывается сумма амортизационных отчислений по косвенным фиксированным активам, исчисленная по двойной норме амортизации в соответствии с пунктом 6 статьи 120 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 100.14.035 О указывается стоимостный баланс при выбытии (за исключением безвозмездной передачи) по общим и косвенным фиксированным активам, относимый на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 121 Налогового кодекса с учетом пункта 3 статьи 121 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 100.14.035 Р указывается стоимостный баланс по общим и косвенным фиксированным активам на конец налогового периода, который составляет сумму меньшую, чем 300-кратный размер месячного расчетного показателя, устанавливаемого законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, относимый на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 121 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование:

100.14.035 K жолында тікелей тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.14.035 K І-ден 100.14.035 K ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
100.14.035 K І жолында І-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 100.14.035 F I, 100.14.035 G I, 100.14.035 I I, 100.14.035 J I жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.14.035 F I + 100.14.035 G I + 100.14.035 I I + 100.14.035 J I);
100.14.035 K ІІ жолында ІІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 100.14.035 F II, 100.14.035 G II, 100.14.035 H II, 100.14.035 I II, 100.14.035 J II жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.14.035 F II + 100.14.035 G II + 100.14.035 H II + 100.14.035 I II + 100.14.035 J II);
100.14.035 K IІІ жолында ІIІ-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 100.14.035 F III, 100.14.035 G III, 100.14.035 H III, 100.14.035 I III, 100.14.035 J III жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.14.035 F III + 100.14.035 G III + 100.14.035 H III + 100.14.035 I III + 100.14.035 J III);
100.14.035 K ІV жолында ІV-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша шегерімдері көрсетіледі. 100.14.035 F IV, 100.14.035 G IV, 100.14.035 H IV, 100.14.035 I IV, 100.14.035 J IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.14.035 F IV + 100.14.035 G IV + 100.14.035 H IV + 100.14.035 I IV + 100.14.035 J IV);
100.14.035 L жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушының келісім-шарт қызметіне тікелей байланысты жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
100.14.035 М жолында жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
100.14.035 N жолында Салық кодексінің 120-бабы 6-тармағына сәйкес амортизацияның екі нормасы бойынша есептелген жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі амортизациялық аударымдарының сомасы көрсетіледі;
100.14.035 О жолында Салық кодексінің 121-бабының 3-тармағын ескере, Салық кодексінің 121-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі шығарылуы (өтеусіз бергендерді қоспағанда) кезіндегі құндық балансы көрсетіледі;
100.14.035 Р жолында Салық кодексінің 121-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, салық кезеңінің соңына Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңында белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 300-еселенген мөлшерінен кем соманы құрайтын, жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі құндық балансы көрсетіледі;

в строке 100.14.035 R указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам, относимые на вычет в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 100.14.035 S указываются последующие расходы, произведенные арендатором в отношении арендуемых основных средств, связанных с несколькими контрактами на недропользование и(или) контрактной и внеконтрактной деятельностью, относимые на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса, в части, распределенной на данный контракт на недропользование;
в строке 100.14.035 Т указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам и последующим расходам, произведенным арендатором в отношении арендуемых основных средств. Определяется как сумма строк 100.14.035 М, 100.14.035 N, 100.14.035 O, 100.14.035 P, 100.14.035 R и 100.14.035 S;
19) в строке 100.14.036 указываются вычеты по инвестиционным налоговым преференциям в соответствии со статьями 123 - 125 Налогового кодекса, а также статьей 15 Закона о введении;
20) в строке 100.14.037 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом, и другие расходы, не учтенные в строках 100.14.018-100.14.036;
21) в строке 100.14.038 указывается общая сумма, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк с 100.14.018 по 100.14.037.
67. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
1) в строке 100.14.039 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 100.14.039 I и 100.14.039 II:
в строке 100.14.039 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в сооветствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 100.14.039 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
68. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 100.14.040 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разность строк 100.14.017 и 100.14.038 с учетом положительного или отрицательного значения строки 100.14.039 (100.14.017 - 100.14.038 + 100.14.039).
Если строка 100.14.040 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 100.00.060;
2) в строке 100.14.041 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Данная строка включает в себя также строку 100.14.041 I:

100.14.035 R жолында Салық кодексінің 122-бабы 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі келесі шығыстары көрсетіледі;
100.14.035 S жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушының жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісім-шартқа және (немесе) келісім-шарт және келісім-шарттан тыс қызметке байланысты жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жер қойнауын пайдалануға арналған осы келісім-шартқа бөлінген бөлігіндегі жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы 100.14.035 Т жолында жалға алушының жалға алған негізгі құралдарына қатысты жүргізген жалпы және жанама тіркелген активтері және келесі шығыстары бойынша шегерімдер көрсетіледі. 100.14.035 М, 100.14.035 N, 100.14.035 O, 100.14.035 P, 100.14.035 R және 100.14.035 S жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
19) 100.14.036 жолында Салық кодексінің 123125-баптарына сондай-ақ Күшіне енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес инвестициялық салық преференциялары бойынша шегерімдер көрсетіледі;
20) 100.14.037 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар, және 100.14.018-100.14.036 жолдарда ескерілмеген өзге шығыстар көрсетіледі;
100.14.038 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс жалпы сома көрсетіледі. 100.14.018 жолымен 100.14.037 жолдары аралығының сомалары ретінде айқындалады;
67. "Табыстар мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
1) 100.14.039 жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстар мен шегерімдерді түзетулердің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.14.039 І және 100.14.039 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады:
100.14.039 І жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
100.14.039 ІІ жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шығыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі.
68. "Салық салынатын табыс есебі" бөлімінде:
1) 100.14.040 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. 100.14.039 жолының оң және теріс мәндерін ескере отырып, 100.14.017 және 100.14.038 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (100.14.017 - 100.14.038 + 100.14.039).
Егер 100.14.040 жолы теріс мәнге (залал) ие болса, онда осы жолдың мәні 100.00.60 жолына көшірілмейді;
2) 100.14.041 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстарының сомасы көрсетіледі. Сондай-ақ бұл жол 100.14.041 І жолын да қамтиды:

в строке 100.14.041 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса;
3) в строке 100.14.042 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса. Данная строка включает в себя строки 100. 14.042 I и 100.14.042 II:
в строке 100.14.042 I указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами об избежании двойного налогообложения;
в строке 100.14.042 II указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения в соответствии с иными международными договорами;
4) в строке 100.14.043 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 100.14.040 и 100.14.041 за минусом строки 100.14.042 (100.14.040 + 100.14.041 - 100.14.042). Если строка 100.14.043 имеет отрицательное значение (убыток), то значение по данной строке не переносится в строку 100.00.063;
5) в строке 100.14.044 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Если строка 100.144.043 имеет отрицательное значение, строка 100.14.044 определяется как сумма модуля строки 100.14.043 и строки 100.14.035 H I. Если строка 100.14.043 имеет положительное значение, в строку 100.14.044 переносится значение строки 100.14.035 H I;
6) в строке 100.14.045 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк 100.14.045 А и 100.14.045 В;
в строке 100.14.045 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса;
в строке 100.14.045 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса или статьей 3-2 Закона о введении;
7) в строке 100.14.046 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 100.14.043 и 100.14.045. В случае если строка 100.14.045 больше строки 100.14.043, в строке 100.14.046 указывается ноль;
8) в строке 100.14.047 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов;
9) в строке 100.14.048 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Определяется как разность строк 100.14.046 и 100.14.047 (100.14.046 - 100.14.047). В случае если строка 100.14.047 больше строки 100.14.046, в строке 100.14.048 указывается ноль.

100.14.041 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табысы көрсетіледі;
3) 100.14.042 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212, 213-баптарына сай халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі. Бұл жол 100.14.042 І және 100.14.042 ІІ жолдарын қамтиды:
100.14.042 І жолында қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі;
100.14.042 ІІ жолында өзге де халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі;
4) 100.14.043 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 100.14.042 жолын алып тастағандағы 100.14.040 және 100.14.041 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (100.14.040 + 100.14.041 - 100.14.042). Егер 100.14.043 жолы теріс мәнге (залал) ие болса, онда осы жол бойынша мән 100.00.55 жолына тасымалданбайды;
5) 100.14.044 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес тасымалдануы тиіс залал көрсетіледі. Егер 100.14.043 жолы теріс мәнге ие болса, 100.00.064 жолы 100.14.043 жолының және 100.14.035 Н I жолының модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 100.14.044 жолы оң мәнге ие болса, 100.14.041 жолына 100.14.035 Н Iжолының мәні тасымалданады;
6) 100.14.045 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес салық салынатын табысты кеміту сомасы көрсетіледі. 100.00.065 А және 100.00.065 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
100.14.045 А жолында салық төлеуші Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық салынатын табысты кемітуге құқы бар шығыстар көрсетіледі.
100.14.045 В жолында салық төлеуші Салық кодексінің 133-бабы 2-тармағына немесе Күшіне енгізу туралы заңның 3-2-бабына сәйкес салық салынатын табысты кемітуге құқы бар табыстар көрсетіледі.
7) 100.14.046 жолында азайту ескере отырып Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүргізілетін салық салынатын табыс көрсетіледі. 100.14.043 және 100.14.045 жолдарының айырмасы ретінде анықталады (100.14.043-100.14.045). Егер 100.14.045 жолы 100.14.043 жолынан артық болса, 100.14.046 жолында нөл көрсетіледі;
8) 100.14.047 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына және Күшіне енгізу туралы заңның 15-бабына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
9) 100.14.048 жолында көшірілген залалдардың салық салынатын табысы көрсетіледі. Егер 100.14.046 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 100.14.046 және 100.14.047 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (100.14.046-100.14.047).

69. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 100.14.049 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии со статьей 4 Закона о введении или в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 100.14.050 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
3) в строке 100.14.051 указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога. Определяется как разность произведения строк 100.14.048 и 100.14.049 и строки 100.14.050 (100.14.048 х 100.14.049 - 100.14.050). Если строка 100.14.050 превышает произведение строк 100.14.048 и 100.14.049, то в строке 100.00.051 указывается ноль;
4) в строке 100.14.052 указывается общая сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
5) в строке 100.14.053 I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах, подлежащего переносу в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в строке 100.14.053 II указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в налоговом периоде, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
7) в строке 100.14.054 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 100.14.051, 100.14.052, 100.14.053 I, 100.14.053 II (100.14.051 - 100.14.052 - 100.14.053 I - 100.14.053 II). Если полученная разность меньше ноля, то в строке 100.14.054 указывается ноль. Значение данной строки переносится в строку 100.00.074;
8) в строке 100.14.055 указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 100.14.048 и 100.14.054. Значение данной строки переносится в строку 100.00.075;

69. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 100.14.049 жолында Енгізу туралы заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы пайыздарда көрсетіледі;
2) 100.14.050 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін, Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарына соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі.
3) 100.14.051 жолында шетелдік салықты есепке алу есебімен корпоративтік табыс салығы сомасы көрсетіледі. 100.14.048 және 100.14.049 жолдарын көбейтумен 100.14.050 жолына азайтумен анықталады (100.14.048 х 100.14.049 – 100.14.050). Егер 100.14.050 жолы 100.14.048 және 100.14.049 жолдарынан артық болса, 100.14.051 жолында нөл көрсетіледі.
4) 100.14.052 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 100.14.053 жолында I Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген, алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 100.14.053 жолында II Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 100.14.054 жолында салық кезеңі үшін Салық кодексінің 139-бабына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. 100.14.051 және 100.14.052, 100.14.053 I, 100.14.053 II (100.14.051 - 100.14.052 - 100.14.053 I - 100.14.053 II) жолдарының айырмасы ретінде анықталады. Егер алынған айырма нөлден төмен болатын болса, онда 100.14.054 жолында нөл көрсетіледі. Осы жолдың мәні 100.00.074 жолына көшіріледі;
8) 100.14.055 жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түсетін резидент емес заңды тұлғаның таза табысы көрсетіледі. 100.14.048 және 100.14.054 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Осы жолдың мәні 100.00.075 жолына көшіріледі;

9) в строке 100.14.056 указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход:
в строке 100.14.056 I указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса по ставке 15 процентов (100.00.055 х 15 %);
в строке 100.14.056 II указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, исчисленного в соответствии со статьей 212 Налогового кодекса по ставке, предусмотренной международным договором. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении корпоративного подоходного налога на чистый доход, указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
строка 100.14.056 III заполняется в случае, если заполнена строка 100.14.056 II. В данной строке указывается код страны согласно пункту 84 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен указанный международный договор;
строка 100.14.056 IV заполняется в случае, если заполнена строка 100.14.056 II. В данной строке указывается наименование указанного международного договора;
10) в строке 100.14.057 указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период. Определяется как сумма строки 100.14.054 и строки 100.14.056. Значение данной строки переносится в строку 100.00.077.
17. Составление формы 100.15 - Об объектах налогообложения и
(или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
корпоративного подоходного налога по видам деятельности, по
которым предусмотрено ведение раздельного учета
70. Данная форма предназначена для отражения информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению корпоративного подоходного налога по видам деятельности, в отношении которых предусмотрено ведение раздельного учета в соответствии со статьей 58 и (или) пунктом 4 статьи 448 Налогового кодекса. Налогоплательщики, заполняющие настоящую форму, рассчитывают показатели строк 100.00.063, 100.00.065, 100.00.066, 100.00.067, 100.00.068, 100.00.070, 100.00.071, 100.00.072, 100.00.073 I, 100.00.073 II, 100.00.074, 100.00.074 I, 100.00.074 II, 100.00.075, 100.00.076 I, 100.00.076 II и 100.00.077 исходя из данных настоящей формы.
71. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается признак видов деятельности, по которым осуществляется ведение раздельного учета:
признак 1 - виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов с исчислением корпоративного подоходного налога по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса.

9) 100.14.056 жолында таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі:
100.14.056 І жолында Салық кодексінің 199-бабы 1-тармағына сәйкес 15 пайыз ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі (100.14.055 х 15%);
100.14.056 ІІ жолында Салық кодексінің 212-бабына сәйкес халықаралық шартта көзделген ставка бойынша есептелген таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза табысқа корпоративтік табыс салығына қатысты халықаралық шарт ережесін қолданса, таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
100.14.056 ІІІ жолы 100.14.056 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолға осы Ереженің 81-тармағына сәйкес аталған халықаралық шартты Қазақстан Республикасымен жасасқан елдің коды көрсетіледі;
100.14.056 ІV жолы 100.14.056 ІІ жолы толтырылған жағдайда толтырылады. Бұл жолда аталған халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
10) 100.14.057 жолында есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. 100.14.054 және 100.14.066 жолдарының сомасы ретінде айқындалады. Осы жолдың мәні 100.00.077 жолына көшіріледі.
17. Бөлек есепке алуды жүргізуді көздейтін қызмет түрлері бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы – 100.15 нысанын жасау
70. Бұл нысан Салық кодексінің 58-бабына және (немесе) 448-бабының 4-тармағына сәйкес оған қатысты бөлек есепке алу жүргізуді көздейтін қызмет түрлері бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметті көрсетуге арналған.
Бұл нысанды толтыратын салық төлеушілер осы нысанның деректерін негізге ала отырып, 100.00.063, 100.00.065, 100.00.066, 100.00.067, 100.00.068, 100.00.070, 100.00.071, 100.00.072, 100.00.073 I, 100.00.073 II, 100.00.074, 100.00.074 I, 100.00.074 II, 100.00.075, 100.00.076 I, 100.00.076 II және 100.00.077 жолдарының көрсеткіштерін есептейді.
71. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А-бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі.
2) В-бағанында бөлек есепке алуды жүргізу жүзеге асырылатын қызмет түрлерінің белгісі көрсетіледі.
1-белгі – Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағында көзделген ставка бойынша корпоративтік табыс салығы есептелетін ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері.

признак 2 - виды деятельности, на которые распространяется специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов с исчислением корпоративного подоходного налога по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 147 Налогового кодекса и статьей 4 Закона о введении.
признак 3 - виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению корпоративным подоходным налогом по ставке, предусмотренной пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса. Данный признак применяют налогоплательщики, на которых не распространяется специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции и сельских потребительских кооперативов.
признак 4 - виды деятельности, доходы от осуществления которых подлежат обложению корпоративным подоходным налогом по ставке, предусмотренной пунктом 1 статьи 147 Налогового кодекса и статьей 4 Закона о введении;
3) в графе С указывается совокупный годовой доход, относящийся к признаку вида деятельности;
4) в графе D указывается корректировка совокупного годового дохода, относящаяся к признаку вида деятельности;
5) в графе E указываются вычеты, относящиеся к признаку вида деятельности;
6) в графе F указывается налогооблагаемый доход (убыток), относящийся к признаку вида деятельности. Размер налогооблагаемого дохода определяется с учетом положений статей 2, 131, 132 Налогового кодекса, а также раздела 7 Налогового кодекса;
7) в графе G указывается уменьшение налогооблагаемого дохода, относящееся к признаку вида деятельности;
8) в графе H указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, относящийся к признаку вида деятельности. Уменьшение производится в пределах суммы по графе F. Если значение по графе F меньше значения по графе G, то в графе Н указывается ноль;
9) в графе I указываются убытки, переносимые из предыдущих налоговых периодов, относящиеся к признаку вида деятельности;
10) в графе J указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков, относящийся к признаку вида деятельности. Определяется как разность граф Н и I (H - I). Если значение по графе Н меньше значения по графе I, то в графе J указывается ноль;
11) в графе К указывается ставка корпоративного подоходного налога, относящаяся к признаку вида деятельности;
12) в графе L указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса, относящаяся к признаку вида деятельности;

2-белгі - Салық кодексінің 147-бабы 1-тармағында және Енгізу туралы заңның 4-бабында көзделген ставка бойынша корпоративтік табыс салығы есептелетін ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимі қолданылатын қызмет түрлері.
3-белгі – жүзеге асырудан түскен табыстары Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағында көзделген ставка бойынша корпоративтік табыс салығы салынуы тиіс қызмет түрлері. Бұл белгіні ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар мен селолық тұтыну кооперативтеріне арналған арнаулы салық режимі таралмайтын салық төлеушілер қолданады.
4-белгі - жүзеге асырудан түскен табыстары Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағында және Енгізу туралы заңның 4-бабында көзделген ставка бойынша корпоративтік табыс салығы салынуы тиіс қызмет түрлері.
3) С-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
4) D-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын жылдық жиынтық табысты түзету көрсетіледі;
5) Е-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын шегерімдер көрсетіледі;
6) F-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. Салық салынатын табыс салығы Салық кодексінің 2, 131, 132-баптарының және Салық кодексінің 7-бөлімінің ережелері ескеріле отырып анықталады.
7) G-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын салық салынатын табыстың азайтылуы көрсетіледі.
8) H-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын азайтылу ескеріле отырып, салық салынатын табыс көрсетіледі. Азайтылу F-бағанындағы соманың шегінде жасалады. Егер F-бағаны бойынша мән G-бағанының мәнінен аз болса, онда Н-бағанында нөл көрсетіледі;
9) I-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын, алдыңғы салық кезеңдерінен аударылатын залалдар көрсетіледі;
10) J-бағанында аударылған залал ескеріле отырып, қызмет түрінің белгісіне жататын салық салынатын табыс көрсетіледі. Н және I-бағандарының айырмасы болып анықталады (H – I). Егер Н-бағаны бойынша мән I-бағанының мәнінен аз болса, онда J-бағанында нөл көрсетіледі;
11) К-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
12) L-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын, Салық кодексінің 223-бабына сәйкес корпоративтік табыс салығын Қазақстан Республикасында төлеген кезде есептелетін, салық төлеушімен - резидентпен Қазақстан Республикасынан тысқары жерелердегі көздерден алынған табыс салығының немесе табыстан алынатын осыған ұқсас табыс салығы түрінің Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде төленген сомасы көрсетіледі;

13) в графе M указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога, относящаяся к признаку вида деятельности. Определяется как разность произведения граф J и К и графы L (J х K - L). Если графа L превышает произведение граф J и K, то в графе М указывается ноль;
14) в графе N указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, и относящаяся к признаку вида деятельности;
15) в графе О указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах, подлежащего переносу в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к признаку вида деятельности;
16) в графе Р указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к признаку вида деятельности;
17) в графе Q указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса, относящаяся к признаку вида деятельности. Определяется как разность строк M, N, O, Р (M - N - O - Р). Если полученная разница меньше ноля, то в строке Q указывается ноль;
18) в графе R указывается сумма уменьшения исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 451 Налогового кодекса, относящаяся к признаку вида деятельности, осуществляемого в рамках специального налогового режима, предусмотренного статьями 448 - 452 Налогового кодекса. Определяется как 70 процентов от графы Q (Q х 70 %);
19) в графе S указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период, относящаяся к признаку вида деятельности. Определяется как разность граф Q и R (Q - R);
20) в графе Т указывается чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с пунктом 1 статьи 199 Налогового кодекса, относящийся к признаку вида деятельности. Определяется как разность граф J и S;
21) в графе U указывается ставка корпоративного подоходного налога на чистый доход;
22) в графе V указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход, относящаяся к признаку вида деятельности. Определяется как произведение граф T и U (Т х U);

13) M-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын шетел салығының есепке жатқызылуы ескеріле отырып, корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. J және К-бағандарының көбейтіндісі мен L-бағанының айырмасы ретінде анықталады (J х K – L). Егер L-бағаны J және К-бағандарының көбейтіндісінен артық болса, онда М-бағанында нөл көрсетіледі;
14) N-бағанында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын корпоративтік табыс салығының сомасын азайтатын және қызмет түрінің белгісіне жататын төлем көзінен ұтыс түріндегі табысынан салық кезеңінде ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
15) О-бағанында қызмет түрінің белгісіне жататын, Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес аударымға жататын, төлем көзінен сыйақы түріндегі табысынан алдындағы салық кезеңдерінде ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) Р-бағанында Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес бюджетке төленуге жататын корпоративтік табыс салығының сомасын азайтатын және қызмет түрінің белгісіне жататын төлем көзінен сыйақы түріндегі табысынан алдындағы салық кезеңдерінде алынған корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.
17) Q-бағанында Салық кодексінің 139-бабына сәйкес есептелген және қызмет түрінің белгісіне жататын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. M, N, O, Р-жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (M – N – O – Р). Егер алынған айырма нөлден төмен болса, онда Q-жолында нөл көрсетіледі.
18) R бағанында Салық кодексінің 448452-баптарында көзделген арнаулы салық режимі шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет түрлерінің белгісіне жатқызылатын Салық кодексінің 451-бабына сәйкес салық кезеңіне есептелген корпоративтік табыс салығының азайту сомасы көрсетіледі. Q бағананың 70% ретінде анықталады (Q х 70%);
19) S бағанында қызмет түрінің белгісіне жатқызылатын салық кезеңіне есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. Q және R бағандарының айырмасы ретінде анықталады(Q - R);
20) Т бағанында Салық кодексінің 199-бабының 1-тармағына сәйкес тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтен резидент емес заңды тұлғаның қызмет түрінің белгісіне жатқызылатын таза табысы көрсетіледі. J және S бағандарының айырмасы ретінде анықталады;
21) U бағанында таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
22) V бағанында қызмет түрінің белгісіне жатқызылатын таза табысқа корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі. T және U бағандарының көбейтіндісі ретінде анықталады (Т х U);

23) в графе W указывается итоговая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога, относящаяся к признаку вида деятельности. Определяется как сумма граф S и V (S + V).
Итоговое значение по графе F переносится в строку 100.00.063. Итоговое значение по графе G переносится в строку 100.00.065. Итоговое значение по графе Н переносится в строку 100.00.066. Итоговое значение по графе I переносится в строку 100.00.067. Итоговое значение по графе J переносится в строку 100.00.068. Итоговое значение по графе L переносится в строку 100.00.070. Итоговое значение по графе M переносится в строку 100.00.071. Итоговое значение по графе N переносится в строку 100.00.072. Итоговое значение по графе O переносится в строку 100.00.073 I. Итоговое значение по графе P переносится в строку 100.00.073 II. Итоговое значение по графе Q переносится в строку 100.00.074 I. Итоговое значение по графе R переносится в строку 100.00.074 II. Итоговое значение по графе S переносится в строку 100.00.074. Итоговое значение по графе T переносится в строку 100.00.075. Итоговое значение по графе V переносится в строку 100.00.076 I или 100.00.076 II. Итоговое значение по графе W переносится в строку 100.00.077.
18. Составление формы 100.16 - Объекты налогообложения и (или)
объекты, связанные с налогообложением, налоговое обязательство
по учредителям доверительного управления имуществом и (или)
выгодоприобретателям в иных случаях возникновения
доверительного управления
72. Данная форма предназначена для отражения справочной информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, налоговых обязательствах по учредителям доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателям в иных случаях возникновения доверительного управления, в случае, если на доверительного управляющего возложено исполнение налогового обязательства учредителя доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления по корпоративному подоходному налогу в соответствии со статьей 35 Налогового кодекса.
73. В строке 100.16.001 указывается общий доход доверительного управляющего по актам об учреждении доверительного управления (договорам доверительного управления имуществом).
74. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается регистрационный номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя;
3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика - учредителя доверительного управления или выгодоприобретателя;

23) W бағанында қызмет түрінің белгісіне жатқызылатын есептелген корпоративтік табыс салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. S және V бағандарының қосындысы ретінде анықталады (S + V).
F бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.063 жолына ауыстырылады. G бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.065 жолына ауыстырылады. Н бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.066. жолына ауыстырылады. I бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.067 жолына ауыстырылады. J бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.068 жолына ауыстырылады. L бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.070 жолына ауыстырылады. M бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.071 жолына ауыстырылады. N бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.072 жолына ауыстырылады. O бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.073 I жолына ауыстырылады. P бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.073 II жолына ауыстырылады. Q бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.074 I жолына ауыстырылады. R бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.074 II жолына ауыстырылады. S бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.074 жолына ауыстырылады. T бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.075 жолына ауыстырылады. V бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.076 I немесе 100.00.076 II жолына ауыстырылады. W бағаны бойынша жиынтық мән 100.00.077 жолына ауыстырылады.
18. Салық салу объектілер және (немесе) салық салуға байланысты объектілер, мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшылары және (немесе) сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушылар бойынша салық міндеттемесі – 100.16-нысанын жасау
72. Бұл нысан салық салу объектілер және (немесе) салық салуға байланысты объектілер, мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшылары және (немесе) сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушылар бойынша салық міндеттемелері, егер сенімгерлік басқарушыға салық міндеттемесін орындау жүктелген жағдайда мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының корпоративтік табыс салығы бойынша салық міндеттемесі туралы анықтамалық ақпаратты көрсетуге арналған.
73. 100.16.001 жолында сенімгерлікпен басқаруды құру туралы актілер (мүлікті сенімгерлікпен басқару шарттары) бойынша сенімгерлікпен басқарушының жалпы табысы көрсетіледі.
74. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің - мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және (немесе) сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушының бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;

4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента согласно пункту 84 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается совокупный годовой доход, относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
7) в графе G указывается корректировка совокупного годового дохода, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
8) в графе Н указываются вычеты, относящиеся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
9) в графе I указывается налогооблагаемый доход (убыток), относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Размер налогооблагаемого дохода определяется с учетом положений статей 2, 131, 132 Налогового кодекса, а также раздела 7 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается уменьшение налогооблагаемого дохода, относящееся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
11) в графе K указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Уменьшение производится в пределах суммы по графе I. Если значение по графе I меньше значения по графе J, то в графе K указывается ноль;
12) в графе L указываются убытки, переносимые из предыдущих налоговых периодов, относящиеся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
13) в графе M указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков, относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность граф К и L (K - L). Если значение по графе K меньше значения по графе L, то в графе M указывается ноль;
14) в графе N указывается ставка корпоративного подоходного налога;
15) в графе О указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;

4) D бағанында осы Ереженің 81-тармағына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша оған жүктелген міндеттемелерді жүзеге асыру барысында сенімгерлік басқарушы алған жылдық жиынтық табыс көрсетіледі;
7) G бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша жылдық жиынтық табыстың түзетуі көрсетіледі;
8) Н бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша шегерімдер көрсетіледі;
9) І бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша шегерімдер салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. Салық салынатын табыстың көлемі Салық кодексінің 2, 131, 132-баптарының нормаларымен, сондай-ақ Салық кодексінің 7-бөлімімен анықталады;
10) J бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша салық салынатын табыстың кемуі көрсетіледі;
11) K бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын кеміту ескеріле отырып, салық салынатын табыс көрсетіледі. Кеміту I бағанында көрсетілген сома шегінде жүргізіледі. Егер I бағанының мәні J бағанының мәнінен кем болса, K бағанында нөл көрсетіледі;
12) L бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
13) M бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын көшірілген залалдар ескеріле отырып, салық салынатын табыс көрсетіледі. K және L бағандарының айырмасы (К - L) ретінде анықталады. Егер K бағаны бойынша мән L бағаны мәнінен кем болса, M бағанында нөл көрсетіледі;
14) N бағанында корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
15) O бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;

16) в графе Р указывается сумма корпоративного подоходного налога с учетом зачета иностранного налога, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность произведения граф М и N и графы O (M х N - O). Если графа O превышает произведение граф M и N, то в графе P указывается ноль;
17) в графе Q указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, и относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
18) в графе R указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах, подлежащего переносу в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
19) в графе S указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
20) в графе T указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность строк (P, Q, R, S). Если полученная разница меньше ноля, то в строке T указывается ноль;
21) в графе U указывается сумма корпоративного подоходного налога на чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом.
19. Составление формы 100.17 - Сверка отчета о доходах и
расходах с Декларацией по корпоративному подоходному налогу
75. Данная форма предназначена для сверки чистого дохода, определенного по отчету о доходах и расходах, и налогооблагаемого дохода, определенного по Декларации, путем выявления разницы между ними.
Для определения разницы в данном приложении производится сравнение доходов (убытков), определенных налогоплательщиком в отчете о доходах и расходах, составленном за налоговый период в соответствии международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, с доходами и вычетами, определенными в соответствии с Налоговым кодексом.

16) P бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын шетел салығын есепке жатқызуды ескере отырып корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. М және N бағандарының көбейтіндісі мен O бағанының айырмасы ретінде анықталады (M х N – O). Егер O бағанының мәні M және N бағандарының көбейтіндісінен артық болса, P бағанында нөл көрсетіледі;
17) Q бағанында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған және мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген, алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпоративтік табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
20) T бағанында Салық кодексінің 139-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген, мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі. P, Q, R, S жолдарының айырмасы ретінде анықталады (P - Q – R – S). Егер айырма нөлге тең болса, онда T жолында нөл көрсетіледі;
21) U бағанында Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен түскен, мүлікті сенімгерлікпен басқару шартына немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де актіге жататын резидент емес заңды тұлғаның таза табысына корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.
19. Табыстар мен шығыстар туралы есепті Корпоративтік табыс салығы бойынша декларациямен салыстыру – 100.17-нысанын жасау
75. Бұл нысан табыстар мен шығыстар туралы есеп бойынша айқындалған таза табыс пен Декларация бойынша айқындалған салық салынатын табысты олардың арасындағы айырманы анықтау жолымен салыстыруға арналған.
Айырманы анықтау үшін бұл қосымшада қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес салық кезеңі үшін жасалған табыстар мен шығыстар туралы есепте салық төлеуші айқындаған табыстарды (залалдарды) Салық кодексіне сәйкес айқындалған табыстармен және шегерімдермен салыстыру жүргізіледі.

76. При заполнении графы А используются данные, отраженные в Декларации.
77. При заполнении графы В используются данные бухгалтерского учета, полученные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
78. В графе С указывается разность значений граф А и В, кроме строк 100.17.001, 100.17.002, 100.17.003.
79. В разделе "Показатели":
1) в строке 100.17.001 указывается чистый доход (убыток) по финансовой отчетности;
2) в строке 100.17.002 указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная в соответствии с пунктом 1 статьи 139 Налогового кодекса, без учета осуществленных зачетов, и корпоративного подоходного налога на чистый доход (100.00.068 х 100.00.069 - 100.00.074 II - 100.00.074 III - 100.00.074 IV + 100.00.076);
3) в строке 100.17.003 указывается налогооблагаемый доход, отраженный в строке 100.00.068;
4) в строке 100.17.004:
в графу А переносится строка 100.00.001;
в графе В указывается доход от реализации товаров (работ, услуг);
5) в строке 100.17.005:
в графу А переносится строка 100.00.002;
в графе В указывается общая сумма дохода (убытка) от реализации активов, кроме указанного в строках 100.17.004 В, 100.17.011 В;
6) в строке 100.17.006:
в графу А переносится строка 100.00.003;
в графе В указывается доход по производным финансовым инструментам, за исключением заключенных в целях хеджирования и по которым осуществлена поставка базового актива;
7) в строке 100.17.007:
в графу А переносится строка 100.00.004;
в графе В указывается доход от списания обязательств;
8) в строке 100.17.008:
в графу А переносится строка 100.00.005;
в графе В указывается доход по сомнительным обязательствам;
9) в строке 100.17.009:
в графу А переносится строка 100.00.007;
в графе В указывается доход от уступки права требования;
10) в строке 100.17.010:
в графу А переносится строка 100.00.008;
в графе В указывается доход, полученный за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
11) в строке 100.17.011:
в графу А переносится строка 100.00.009;
в графе В указывается доход от выбытия фиксированных активов;
12) в строке 100.17.012:
в графу А переносится строка 100.00.010;
в графе В указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные расходы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователя;
13) в строке 100.17.013:
в графу А переносится строка 100.00.011;
в графе В отражается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;

76. А бағанын толтырған кезде Декларацияда көрсетілген деректер пайдаланылады.
77. В бағанын толтырған кезде қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес алынған бухгалтерлік есеп деректері пайдаланылады.
78. С бағанында 100.17.001, 100.17.002, 100.17.003 жолдарын қоспағанда, А және В бағандары мәндерінің айырмасы көрсетіледі.
79. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 100.17.001 жолында қаржы есептілігі бойынша таза табыс (залал) көрсетіледі;
2) 100.17.002 жолында жүзеге асырылған есепке жатқызуды есепке алмағанда, Салық кодексінің 139-бабы 1-тармақшасына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының және таза табысқа корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі (100.00.068 х 100.00.069 – 100.00.074 II - 100.00.074 III – 100.00.074 IV + 100.00.076);
3) 100.17.003 жолында 100.00.068 жолында көрсетілген салық салынатын табыс көрсетіледі;
4) 100.17.004 жолында:
А бағанына 100.00.001 жолы көшіріледі;
В бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
5) 100.17.005 жолында:
А бағанына 100.00.002 жолы көшіріледі;
В бағанында 100.17.004 В, 100.17.011 В жолдарында көрсетілгенді қоспағанда, активтерді сатудан табыстардың (залалдың) жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 100.17.006 жолында:
А бағанына 100.00.003 жолы көшіріледі;
В бағанында хеджирлеу мақсатында жасалғандарды және олар бойынша базалық актив жеткізілгендерді қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша табыс көрсетіледі;
7) 100.17.007 жолында:
А бағанына 100.00.004 жолы көшіріледі;
В бағанында міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
8) 100.17.008 жолында:
А бағанына 100.00.005 жолы көшіріледі;
В бағанында күмәнді міндеттемелер бойынша табыс көрсетіледі;
9) 100.17.009 жолында:
А бағанына 100.00.007 жолы көшіріледі;
В бағанында талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
10) 100.17.010 жолында:
А бағанына 100.00.008 жолы көшіріледі;
В бағанында кәсіпкерлік қызметті шектеуге және тоқтатуға келісім бергені үшін алған табыс көрсетіледі;
11) 100.17.011 жолында:
А бағанына 100.00.009 жолы көшіріледі;
В бағанында тіркелген активтердің шығып қалуынан түскен табыс көрсетіледі;
12) 100.17.012 жолында:
А бағанына 100.00.010 жолы көшіріледі;
В бағанында геологиялық зерттеуге және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шыққан шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыс көрсетіледі;
13) 100.17.013 жолында:
А бағанына 100.00.011 жолы көшіріледі;
В бағанында кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыс көрсетіледі;

14) в строке 100.17.014:
в графу А переносится строка 100.00.013;
в графе В указывается доход от осуществления совместной деятельности;
15) в строке 100.17.015:
в графу А переносится строка 100.00.014;
в графе В указывается сумма дохода по штрафам, пени и другим видам санкций;
16) в строке 100.17.016:
в графу А переносится строка 100.00.015;
в графе В указывается доход в виде полученных компенсаций по ранее произведенным вычетам;
17) в строке 100.17.017:
в графу А переносится строка 100.00.016;
в графе В указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества;
18) в строке 100.17.018:
в графу А переносится строка 100.00.017;
в графе В указывается доход в виде дивидендов;
19) в строке 100.17.019:
в графу А переносится строка 100.00.018;
в графе В указывается доход в виде вознаграждения по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату;
20) в строке 100.17.020:
в графу А переносится строка 100.00.019;
в графе В указывается превышение положительной курсовой разницы над отрицательной курсовой разницей;
21) в строке 100.17.021:
в графу А переносится строка 100.00.020;
в графе В указывается сумма дохода в виде выигрыша;
22) в строке 100.17.022:
в графу А переносится строка 100.00.012;
в графе В указывается размер нецелевого использования средств ликвидационного фонда недропользователем;
23) в строке 100.17.023:
в графу А переносится строка 100.00.022;
в графе В указываются доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы;
24) в строке 100.17.024:
в графу А переносится строка 100.00.023;
в графе В указывается доход от продажи предприятия как имущественного комплекса;
25) в строке 100.17.025:
в графу А переносится строка 100.00.024;
в графе В указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;
26) в строке 100.17.026:
в графу А переносится строка 100.00.025;
в графе В указывается чистый доход от доверительного управления имуществом учредителя доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления;
27) в строке 100.17.027:
в графу А переносятся значения строк 100.00.006, 100.00.021, 100.00.026;
в графе В указываются другие доходы по данным бухгалтерского учета, не отраженные в строках с 100.17.004 по 100.17.026;
28) в строке 100.17.028:
в графу А переносится строка 100.00.028 с учетом строки 100.00.028 XVI;
29) в строке 100.17.029:
в графе А указывается совокупный годовой доход с учетом корректировки. Определяется как разность суммы значений строк с 100.17.004 А по 100.17.027 А и строки 100.17.028;

14) 100.17.014 жолында:
А бағанына 100.00.013 жолы көшіріледі;
В бағанында бірлескен қызметті жүзеге асырудан түскен табыс көрсетіледі;
15) 100.17.015 жолында:
А бағанына 100.00.014 жолы көшіріледі;
В бағанында айыппұлдар, өсімақылар және санкцияның өзге де түрлері бойынша табыстар көрсетіледі;
16) 100.17.016 жолында:
А бағанына 100.00.015 жолы көшіріледі;
В бағанында бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақы түріндегі табыс көрсетіледі;
17) 100.17.017 жолында:
А бағанына 100.00.016 жолы көшіріледі;
В бағанында өтеусіз алынған мүлік түріндегі табыс көрсетіледі;
18) 100.17.018 жолында:
А бағанына 100.00.017 жолы көшіріледі;
В бағанында дивидендтер түріндегі табыс көрсетіледі;
19) 100.17.019 жолында:
А бағанына 100.00.018 жолы көшіріледі;
В бағанында депозит, борыштық бағалы қағаз, вексель, исламдық жалға алу сертификаты бойынша сыйақы түріндегі табыс көрсетіледі;
20) 100.17.020 жолында:
А бағанына 100.00.019 жолы көшіріледі;
В бағанында оң бағамдық айырманың теріс бағамдық айырмадан артуы көрсетіледі;
21) 100.17.021 жолында:
А бағанына 100.00.020 жолы көшіріледі;
В бағанында ұтыс түріндегі табыс көрсетіледі;
22) 100.17.022 жолында:
А бағанына 100.00.012 жолы көшіріледі;
В бағанында жер қойнауын пайдаланушының тарату қорының қаражатын мақсатсыз пайдалану мөлшері көрсетіледі;
23) 100.17.023 жолында:
А бағанына 100.00.022 жолы көшіріледі; В бағанында әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған табыстар көрсетіледі;
24) 100.17.024 жолында:
А бағанына 100.00.023 жолы көшіріледі;
В бағанында кәсіпорынды мүліктік кешен ретінде сатудан түскен табыс көрсетіледі;
25) 100.17.025 жолында:
А бағанына 100.00.024 жолы көшіріледі;
В бағанында исламдық банкте орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыс көрсетіледі;
26) 100.17.026 жолында:
А бағанына 100.00.025 жолы көшіріледі;
В бағанында сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының және сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының сенімгерлік басқарудан түскен таза табысы көрсетіледі;
27) 100.17.027 жолында:
А бағанына 100.00.006, 100.00.021, 100.00.026 жолдарының мәні көшіріледі;
В бағанында 100.17.004-ден 100.17.026-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген бухгалтерлік есеп деректері бойынша басқа да табыстар көрсетіледі;
28) 100.17.028 жолында:
А бағанына 100.00.028 ХVI жолы ескеріле отырып, 100.00.028 жолы көшіріледі;
29) 100.17.029 жолында:
А бағанында түзетуді ескере отырып, жылдық жиынтық табыс көрсетіледі. 100.17.004 А-дан 100.17.027 А-ға дейінгі және 100.17.028 жолдардың мәндерінің айырмасы ретінде айқындалады;

в графе В указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма значений строк с 100.17.004 В по 100.17.027 В;
30) в строке 100.17.030:
в графу А переносится строка 100.00.030;
в графе В отражаются суммы расходов по реализации товаров (работ, услуг);
31) в строке 100.17.031:
в графу А переносится строка 100.00.031;
в графе В указываются присужденные или признанные штрафы, пени, неустойки;
32) в строке 100.17.032:
в графу А переносится строка 100.00.032;
в графе В указываются расходы по совместной деятельности;
33) в строке 100.17.033:
в графу А переносится строка 100.00.033;
в графе В указываются расходы, понесенные при эксплуатации объектов социальной сферы;
34) в строке 100.17.034:
в графу А переносится строка 100.00.034;
в графе В указываются расходы по устранению недостатков товаров (работ, услуг), реализованных с гарантией качества, произведенному в течение установленного гарантийного срока;
35) в строке 100.17.035:
в графу А переносится строка 100.00.035;
36) в строке 100.17.036:
в графу А переносится строка 100.00.036;
37) в строке 100.17.037:
в графу А переносится строка 100.00.037;
в графе В указываются расходы в виде членских взносов;
38) в строке 100.17.038:
в графу А переносится строка 100.00.038;
в графе В указываются расходы по социальным отчислениям в ГФСС;
39) в строке 100.17.039:
в графу А переносится строка 100.00.039;
в графе В указывается стоимость товара, безвозмездно переданного в рекламных целях;
40) в строке 100.17.040:
в графу А переносится строка 100.00.040;
в графе В указываются расходы в виде вознаграждений;
41) в строке 100.17.041:
в графу А переносится строка 100.00.041;
в графе В указываются командировочные расходы;
42) в строке 100.17.042:
в графу А переносится строка 100.00.042;
в графе В указываются представительские расходы;
43) в строке 100.17.043:
в графу А переносится строка 100.00.043;
в графе В указываются сомнительные обязательства;
44) в строке 100.17.044:
в графу А переносится строка 100.00.044;
в графе В указываются сомнительные требования;
45) в строке 100.17.045:
в графу А переносится строка 100.00.046;
в графе В указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды;
46) в строке 100.17.046:
в графу А переносится строка 100.00.047;
в графе В указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы;
47) в строке 100.17.047:
в графу А переносится строка 100.00.050;
в графе В указываются расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователя;

В бағанында табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.17.004 В-дан 100.17.027 В-ға дейінгі жолдардың мәндерінің сомасы ретінде айқындалады;
30) 100.17.030 жолында:
А бағанына 100.00.030 жолы көшіріледі;
В бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізу бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
31) 100.17.031 жолында:
А бағанына 100.00.031 жолы көшіріледі;
В бағанында таңылған немесе танылған айыппұлдар, өсімақылар, тұрақсыздық айыптары көрсетіледі;
32) 100.17.032 жолында:
А бағанына 100.00.032 жолы көшіріледі;
В бағанында бірлескен қызмет бойынша шығыстар көрсетіледі;
33) 100.17.033 жолында:
А бағанына 100.00.033 жолы көшіріледі;
В бағанында әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде шеккен шығыстары көрсетіледі;
34) 100.17.034 жолында:
А бағанына 100.00.034 жолы көшіріледі;
В бағанында белгіленген кепіл беру мерзімі ішінде жүргізілген сапа кепілімен сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) кемшіліктерін жою бойынша шығыстар көрсетіледі;
35) 100.17.035 жолында:
А бағанына 100.00.035 жолы көшіріледі;
36) 100.17.036 жолында:
А бағанына 100.00.036 жолы көшіріледі;
37) 100.17.037 жолында: А бағанына 100.00.037 жолы көшіріледі;
В бағанында мүшелік жарналар түріндегі шығыстар көрсетіледі;
38) 100.17.038 жолында:
А бағанына 100.00.038 жолы көшіріледі;
В бағанында МӘСҚ әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар көрсетіледі;
39) 100.17.039 жолында:
А бағанына 100.00.039 жолы көшіріледі;
В бағанында жарнамалық мақсатта өтеусіз берілген тауардың құны көрсетіледі;
40) 100.17.040 жолында:
А бағанына 100.00.040 жолы көшіріледі;
В бағанында сыйақы түріндегі шығыстар көрсетіледі;
41) 100.17.041 жолында:
А бағанына 100.00.041 жолы көшіріледі;
В бағанында іссапар шығыстары көрсетіледі;
42) 100.17.042 жолында:
А бағанына 100.00.042 жолы көшіріледі;
В бағанында өкілдік шығыстары көрсетіледі;
43) 100.17.043 жолында:
А бағанына 100.00.043 жолы көшіріледі;
В бағанында күмәнді міндеттемелер көрсетіледі;
44) 100.17.044 жолында:
А бағанына 100.00.044 жолы көшіріледі;
В бағанында күмәнді талаптар көрсетіледі;
45) 100.17.045 жолында:
А бағанына 100.00.046 жолы көшіріледі;
В бағанында кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға шығыстар және тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі;
46) 100.17.046 жолында:
А бағанына 100.00.047 жолы көшіріледі;
В бағанында ғылыми зерттеу және ғылыми техникалық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
47) 100.17.047 жолында:
А бағанына 100.00.050 жолы көшіріледі;
В бағанында геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын пайдаланушының басқа да шегерімдері көрсетіледі;

48) в строке 100.17.048:
в графу А переносится строка 100.00.052;
в графе В указывается превышение отрицательной курсовой разницы над положительной курсовой разницей;
49) в строке 100.17.049:
в графу А переносится строка 100.00.053;
в графе В указываются налоги, кроме налогов, исключаемых до определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) и корпоративного подоходного налога, уплаченного в Республике Казахстан, а также подоходного налога, уплаченного в других государствах, и другие обязательные платежи в бюджет;
50) в строке 100.17.050:
в графу А переносится строка 100.00.054;
в графе В указываются расходы по фиксированным активам;
51) в строке 100.17.051:
в графу А переносится строка 100.00.055;
52) в строке 100.17.052:
в графу А переносится строка 100.00.056;
в графе В указывается стоимость разового талона;
53) в строке 100.17.053:
в графу А переносятся значения строк 100.00.045, 100.00.048, 100.00.049, 100.00.057;
в графе В указываются расходы, не включенные в строки с 100.17.030 В по 100.17.052 В;
54) в строке 100.17.054:
в графе В указываются убытки от ликвидации и выбытия основных средств;
55) в строке 100.17.055:
в графе В указываются убытки от ликвидации и выбытия нематериальных активов;
56) в строке 100.17.056:
в графе В указываются сверхнормативные потери, порча и недостача товарно-материальных ценностей, другие непроизводственные расходы и потери;
57) в строке 100.17.057:
в графе В указываются убытки от хищений, виновники которых не установлены, или в случае, если невозможно возместить необходимые суммы за счет виновной стороны;
58) в строке 100.17.058:
в графе В отражается сумма резерва на оплату отпусков работников;
59) в строке 100.17.059:
в графе В отражаются резервы на предстоящие расходы на ремонт основных средств;
60) в строке 100.17.060:
в графе В отражается сумма других расходов, отраженных в бухгалтерском учете, не отраженных в строках с 100.17.030 В по 100.17.059 В;
61) в строке 100.17.061:
в графу А переносится строка 100.00.061;
62) в строке 100.17.062:
в графе А указывается сумма, определяемая сложением значений строк с 100.17.030 А по 100.17.053 А с учетом строки 100.17.061;
в графе В указывается сумма, определяемая сложением значений строк с 100.17.030 В по 100.17.060 В;
63) в строке 100.17.063:
в графе С указывается разница между доходами и расходами, определяемая как разность строк 100.17.029 С и 100.17.062 С;
64) в строке 100.17.064:
в графе С указывается налогооблагаемый доход, определяемый как сумма строк 100.17.001 и 100.17.002, скорректированный на сумму строки 100.17.063. Данная сумма должна соответствовать налогооблагаемому доходу, определенному как разность строк 100.00.063 и 100.00.065.

48) 100.17.048 жолында:
А бағанына 100.00.052 жолы көшіріледі;
В бағанында теріс бағамдық айырманың оң бағамдық айырмадан артуы көрсетіледі;
49) 100.17.049 жолында:
А бағанына 100.00.053 жолы көшіріледі;
В бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен табысты айқындағанға дейін болдырмайтын салықтарды және Қазақстан Республикасында төленген корпоративтік табыс салығын, сондай-ақ басқа мемлекеттерде төленген табыс салығын қоспағанда, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
50) 100.17.050 жолында:
А бағанына 100.00.054 жолы көшіріледі;
В бағанында тіркелген активтер бойынша шығыстар көрсетіледі;
51) 100.17.051 жолында:
А бағанына 100.00.055 жолы көшіріледі;
52) 100.17.052 жолында:
А бағанына 100.00.056 жолы көшіріледі;
В бағанында біржолғы талон құны көрсетіледі;
53) 100.17.053 жолында:
А бағанына 100.00.045, 100.00.048, 100.00.049, 100.00.057 жолдарының мәндері көшіріледі;
В бағанында 100.17.030 В-дан 100.17.052 В-ға дейінгі жолдарға енгізілмеген шығыстар көрсетіледі;
54) 100.17.054 жолында:
В бағанында таратудан және негізгі құралдарды шығарып тастаудан залалдар көрсетіледі;
55) 100.17.055 жолында:
В бағанында таратудан және материалдық емес активтерді шығарып тастаудан залалдар көрсетіледі;
56) 100.17.056 жолында:
В бағанында тауарлық материалдық құндылықтардың нормативтен тыс шығыны, бүлінуі және кемшілігі, басқа да өндірістік емес шығыстар және шығындар көрсетіледі;
57) 100.17.057 жолында:
В бағанында кінәлілері анықталмаған ұрлықтан болған немесе егер кінәлі тарап есебінен қажетті сомаларды өтеу мүмкін болмаған жағдайдағы залалдар көрсетіледі;
58) 100.17.058 жолында:
В бағанында қызметкерлердің демалыстарын төлеуге резерв сомасы көрсетіледі;
59) 100.17.059 жолында:
В бағанында негізгі құралдарды жөндеуге алдағы шығыстарға арналған резервтер көрсетіледі;
60) 100.17.060 жолында:
В бағанында бухгалтерлік есепте көрсетілген, 100.17.030 В-дан 100.17.060 В-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген басқа да шығыстар сомасы көрсетіледі;
61) 100.17.061 жолында:
А бағанына 100.00.061 жолы көшіріледі;
62) 100.17.062 жолында:
А бағанында 100.17.061 жолы ескеріле отырып, 100.17.030 А-дан 100.17.053 А-ға дейінгі жолдардың мәндерінің қосындысымен айқындалатын сома көрсетіледі;
В бағанында 100.17.030 В-дан 100.17.060 В-ға дейінгі жолдардың қосындысымен айқындалатын, сома көрсетіледі;
63) 100.17.063 жолында:
С бағанында 100.17.029 С және 100.17.062 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын табыстар мен шығыстар арасындағы айырма көрсетіледі;
64) 100.17.064 жолында:
С бағанында 100.17.063 жолының сомасына түзетілген 100.17.001 және 100.17.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық салынатын табыс көрсетіледі. Бұл сома 100.00.063 және 100.00.064 жолдарының айырмасы ретінде айқындалған салық салынатын табысқа сәйкес келуі тиіс.

20. Составление формы 100.18 - Исчисление налогового
обязательства при получении стандартных налоговых льгот
80. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога при получении стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом, заключенным с уполномоченным органом по инвестициям.
81. В разделе "Расчет суммы корпоративного подоходного налога":
1) в строке 100.18.001 указывается налогооблагаемый доход, являющийся максимальным из трех налоговых периодов, предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
2) в строке 100.18.002 указывается год налогового периода, налогооблагаемый доход которого является максимальным из трех предшествовавших году заключения контракта с уполномоченным органом по инвестициям;
3) в строке 100.18.003 указывается среднегодовой индекс инфляции года, указанного в строке 100.18.002, по отношению к налоговому периоду;
4) в строке 100.18.004 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода, указанного в строке 100.18.001, с учетом индекса инфляции и определяется как произведение строк 100.18.001 и 100.18.003;
5) в строке 100.18.005 указывается количество месяцев в налоговом периоде, в течение которых действует контракт, в соответствии с которым предоставлены стандартные налоговые льготы;
6) в строке 100.18.006 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода с учетом среднегодового индекса инфляции и количества месяцев действия контракта в налоговом периоде и определяется как отношение произведения строк 100.18.004 и 100.18.005 к 12 (100.18.004 х 100.18.005/12);
7) в строке 100.18.007 указывается сумма налогооблагаемого дохода за налоговый период, полученного от деятельности по контракту, в соответствии с которым получены стандартные налоговые льготы. При этом в случае осуществления прочей деятельности налогоплательщик обязан вести раздельный учет;
8) в строке 100.18.008 указывается сумма льготируемого прироста налогооблагаемого дохода (в случае отсутствия налогооблагаемого дохода, подлежащего отражению по строке 100.18.001), полученного от деятельности по контракту, определяемого как разность строк 100.18.007 и 100.18.004;
9) в строке 100.18.009 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии с контрактом;
10) в строке 100.18.010 указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии с контрактом.
Строка 100.18.010 переносится в строку 100.00.074 III.
21. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений

20. Стандартты салық жеңілдіктерін алған кезде салық міндеттемесін есептеу – 100.18-нысанын жасау
80. Бұл нысан салық төлеушінің инвестициялар бойынша уәкілетті органмен жасасқан келісім-шартқа сәйкес стандартты салық жеңілдіктерін алған кезде корпоративтік табыс салығының сомасын есептеуіне арналған.
81. "Корпоративтік табыс салығы сомасының есебі" бөлімінде:
1) 100.18.001 жолында инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісім-шарт жасасудың алдағы жылының үш салық кезеңі ішінде ең көп болып табылатын салық салынатын табыс көрсетіледі;
2) 100.18.002 жолында салық салынатын табыс инвестициялар бойынша уәкілетті органмен келісім-шарт жасасудың алдағы жылының үш салық кезеңі ішінде ең көп болып табылатын салық кезеңінің жылы көрсетіледі;
3) 100.18.003 жолында салық кезеңіне қатынасы 100.18.002 жолында көрсетілген жылдың инфляциясының орташа жылдық индексі көрсетіледі;
4) 100.18.004 жолында инфляция индексі ескеріле отырып, 100.18.001 жолында көрсетілген ең көп салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі және 100.18.001 және 100.18.003 жолдарының туындысы ретінде айқындалады;
5) 100.18.005 жолында оған сәйкес стандартты салық жеңілдіктер берілген келісім-шарт қолданылатын салық кезеңіндегі ай саны көрсетіледі;
6) 100.18.006 жолында инфляцияның орташа жылдық индексі мен салық кезеңіндегі келісім-шарт қолданысы айларының саны ескеріле отырып, ең көп салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі және 100.18.004 және 100.18.005 жолдарының туындысының 12-ге қатынасы ретінде айқындалады (100.18.004 х 100.18.005 / 12);
7) 100.18.007 жолында оған сәйкес стандартты салық жеңілдіктері алынған келісім-шарт бойынша қызметтен алынған салық кезеңі үшін салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі. Бұл ретте салық төлеуші өзге де қызметті жүзеге асырған жағдайда бөлек есеп жүргізуге міндетті;
8) 100.18.008 жолында 100.18.007 және 100.18.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, келісім-шарт бойынша қызметтен алынған салық салынатын табыстың (100.18.001 жолы бойынша көрсетілуге жататын салық салынатын табыс болмаған жағдайда – салық салынатын табыс) жеңілдік берілген өсімінің сомасы көрсетіледі;
9) 100.18.009 жолында келісім-шартқа сәйкес корпоративтік табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
10) 100.18.010 жолында келісім-шартқа сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі.
100.18.010 жолы 100.00.074 ІІІ жолына көшіріледі.
21. Табыстардың, валюталардың, халықаралық келісімдер түрлерінің кодтары

82. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 - доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан резиденту;
1022 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1030 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, получаемые указанным лицом от резидента;
1031 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, получаемые указанным лицом от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые работы, услуги, товары связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом;
1042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме, расположенном в Республике Казахстан;
1043 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;

82. Декларация толтыру кезінде мынадай табыс түрлерін кодтауды пайдалану керек.
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды өткізуден түскен табыстар;
1011 – Қазақстан Республикасында орналасқан тауарларды сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде одан тыс өткізуден түскен табыстар;
1020 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
1021 – резидентке Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1022 - егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
1030 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ аталған тұлғаның резиденттен алатын өзге де табыстары;
1031 - Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстары, сондай-ақ аталған тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен, егер алатын жұмыстары, қызметтері, тауарлары осындай тұрақты мекемеге байланысты болса, олардан алатын өзге де табыстары;
1040 – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1041 – резидент шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1042 – Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1043 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;

1044 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если более 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1050 - доходы от уступки прав требования долга резиденту - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1051 - доходы от уступки прав требования долга нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1060 - доходы от уступки прав требования долга у резидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1061 - доходы от уступки прав требования долга у нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1070 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1071 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентом, возникших в ходе деятельности такого нерезидента в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1080 - доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-резидента;
1081 - доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных в Республике Казахстан;
1090 - доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-резидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1100 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидента;
1101 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1110 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-резидента;
1111 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1120 - доходы в форме роялти, получаемые от резидента;
1121 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если расходы по выплате роялти связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1130 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1140 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1150 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих в Республике Казахстан;
1151 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1160 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
1161 - доходы от оказания транспортных услуг внутри Республики Казахстан;
1170 - доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1180 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
1181 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
1190 - гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1200 - надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
1201 - надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
1210 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1211 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1220 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1230 - доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, - от деятельности в Республике Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1240 - выигрыши, выплачиваемые резидентом;
1241 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентом, имеющим постоянное учреждение в Республике Казахстан, если выплата выигрыша связана с деятельностью такого постоянного учреждения;
1250 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1260 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1261 - доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1270 - доходы по производным финансовым инструментам;
1280 - доходы от списания обязательств;
1290 - доходы по сомнительным обязательствам;
1300 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии;
1310 - доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования;
1320 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1330 - доходы от выбытия фиксированных активов;
1340 - доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей;
1350 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1360 - доходы от осуществления совместной деятельности;
1370 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1380 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
1390 - доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы;
1400 - доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса;
1410 - чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1420 - другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.

1044 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
1050 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1051 - талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1060 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1061 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
1070 - резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар)
1071 – резидент еместің, мұндай резидент еместердің Қазақстан Республикасындағы қызметi барысында туындаған мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар);
1080 – резидент заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
1081 – Қазақстан Республикасында орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
1090 – мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаудың басқа жағдайларында пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидент сенімгерлікпен басқарушыдан мүлікті сенімгерлікпен басқаруды белгілеу туралы акті бойынша алынған табыстар;
1100 - резиденттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда сыйақылар түріндегі табыстар;
1101 – егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент еместен алынған борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, сыйақылар түріндегі табыстар;
1110 – резидент эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыстар;
1111 - егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент емес эмитенттен алынған борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыстар;
1120 - резиденттен алынатын роялти түріндегі табыстар;
1121 – егер роялти төлеу бойынша шығыстар осындай тұрақты мекеменің қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен алынатын роялти түріндегі табыс;
1130 – Қазақстан Республикасында орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін табыстар;
1140 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
1150 – Қазақстан Республикасында туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
1151 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
1160 – халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
1161 – Қазақстан Республикасы ішінде көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
1170 – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын табыстар;
1180 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табыстары;
1181 - жұмыс беруші болып табылатын резидент емеспен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табыстары;
1190 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
1200 – резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
1201 - резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
1210 – еңбек шарты (келісім-шарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент емес жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен резидент емес жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
1211 – қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент емес жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен резидент емес жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
1220 – резидент жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1230 – кімнен және кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасындағы мәдениет және өнер қызметкерлерiне: қызметінен театр, кино, радио, теледидар әртісiне, музыкантқа, суретшiге, спортшыға төленетiн табыстар;
1240 - резидент төлейтiн ұтыстар;
1241 – егер ұтыс төлемі тұрақты мекеме қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емес төлейтiн ұтыстар;
1250 - Қазақстан Республикасында жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1260 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
1261 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
1270 – туынды қаржы құралдары бойынша табыстар;
1280 – міндеттемені есептен шығарудан табыстар;
1290 - күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
1300 – лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
1310 – сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
1320 – кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыстар;
1330 – тіркелген активтерді шығарудан түскен табыстар;
1340 – геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыстар;
1350 – кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар;
1360 – бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар;
1370 – бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
1380 – оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1390 - әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
1400 – мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар;
1410 – сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге де жағдайларда пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түскен таза табыс;
1420 – Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.

2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 - доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту;
2030 - доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, а также иные доходы, получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентом;
2042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2043 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если менее 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2044 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если менее 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2050 - доходы от уступки прав требования долга нерезиденту - для налогоплательщика, уступившего право требования;
2060 - доходы от уступки прав требования долга у нерезидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2070 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг за пределами Республики Казахстан и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров, получаемые от нерезидента;
2080 - доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-нерезидента;
2081 - доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных за пределами Республики Казахстан;
2090 - доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-нерезидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства за пределами Республики Казахстан за резидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
2100 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2110 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента;
2120 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2130 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2140 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2151 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2160 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2161 - доходы от оказания транспортных услуг за пределами Республики Казахстан, получаемые от нерезидента;
2170 - доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2180 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2181 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
2190 - гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2200 - надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2201 - надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2210 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2211 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2220 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2230 - доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, - от деятельности за пределами Республики Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2240 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2250 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2260 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2261 - доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2270 - доходы по производным финансовым инструментам;
2280 - доходы от списания обязательств;
2290 - расходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2300 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от нерезидента;
2310 - доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2320 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2330 - доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2340 - доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2350 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2360 - доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2370 - ученые компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2380 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;
2390 - доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2400 - доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2410 - чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2420 - другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан.

2) Қазақстан Респбуликасынан тыс көздерден табыстар:
2010 – Қазақстан Республикасынан тыс, шет мемлекетте орналасқан тауарларды өткізуден түскен табыстар;
2020 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
2021 – резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен табыс;
2030 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместен резидент алатын осындай мемлекетте жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен табыстар, сондай-ақ өзге де табыстар;
2040 – Қазақстан Респбуликасынан тыс аумақта орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2041 – резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2042 – Қазақстан Респбуликасынан тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2043 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерін немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2044 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен табыс;
2050 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2060 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден табыстар;
2070 - резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде Қазақстан Респбуликасының шегінен тыс жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар)
2080 – резидент емес заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
2081 – Қазақстан Респбуликасынан тыс орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі табыстар;
2090 – мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындаудың басқа жағдайларында пайда алушы болып табылатын резидент үшін Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидент емес сенімгерлікпен басқарушыдан мүлікті сенімгерлікпен басқаруды белгілеу туралы акті бойынша алынған табыстар;
2100 - резидент еместен алынан борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі табыстар;
2110 – резидент емес эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі табыстар;
2120 - резидент еместен алынатын роялти түріндегі табыс;
2130 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін табыстар;
2140 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын табыстар;
2150 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
2151 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі табыстар;
2160 – резидент еместен алынатын, халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2161 – резидент еместен алынатын, Қазақстан Республикасының шегінен тыс көліктік қызмет көрсетуден табыстар;
2170 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын табыстар;
2180 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның табысы;
2181 - жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметтен түсетін резидент жеке тұлғаның табысы;
2190 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент емес заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
2200 – резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
2201 - резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
2210 – еңбек шарты (келісім-шарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
2211 – қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның табыстары. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
2220 – резидент емес жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
2230 – кімнен және кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасының шегінен тыс мәдениет және өнер қызметкерлерiне: қызметінен театр, кино, радио, теледидар әртісiне, музыкантқа, суретшiге, спортшыға төленетiн табыстар;
2240 - резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2250 - Қазақстан Республикасынан тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2260 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
2261 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
2270 – туынды қаржы құралдары бойынша табыстар;
2280 – міндеттемені есептен шығарудан табыстар;
2290 - күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
2300 – резидент еместен алынатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
2310 – резидент еместен алынатын, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
2320 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған табыстар;
2330 – Қазақстан Респбуликасынан тыс тіркелген активтерді шығарудан түскен табыстар;
2340 – Қазақстан Респбуликасынан тыс геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен табыстар;
2350 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен табыстар;
2360 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс бірлескен қызметті жүзеге асырудан табыстар;
2370 – бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
2380 – оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
2390 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
2400 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен табыстар;
2410 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан табыстар;
2420 – Қазақстан Республикасының шегінен тыс кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.

83. При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров.
84. При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров.
85. При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05- Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
Примечание РЦПИ!
Графические формы 100.00-100.18 к Правилам составления налоговой отчетности в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 декабря 2009 года № 565

83. Валюта кодын толтыру кезінде Тауарларды декларациялау ережелеріне "Кедендік ресімдеу үшін пайдаланылатын валюта жіктеуіштері" 10-қосымшаға сәйкес валюталардың сандық кодын пайдалану қажет.
84. Ел кодын толтыру кезінде Тауарларды және көлік құралдарын мәлімдеу ережелеріне "Әлем елдерінің" 6-қосымшасына сәйкес елдердің сандық кодын пайдалану қажет.
85. Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодтарын пайдалану қажет:
01 - Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 - Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 – "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 - Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі!!!
100.00-100.18 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 565 бұйрығына 2-қосымша

18. Составление формы 110.16 - Доходы из иностранных
источников, суммы прибыли или части прибыли компаний,
зарегистрированных или расположенных в странах с льготным
налогообложением. Суммы уплаченного иностранного
налога и зачета
57. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, сумм прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и зачета. В соответствии с особенностями международного налогообложения, определенными разделом 7 Налогового кодекса.
58. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту 65 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны-источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), в иных случаях код страны резидентства нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), либо нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), в иных случаях номер налоговой регистрации нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно подпункту 2) пункта 63 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком - резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно пункту 64 настоящих Правил;
6) в графе F указывается доля участия налогоплательщика - резидента в уставном капитале нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, или доля голосующих акций нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в иных случаях доля участия в уставном капитале нерезидента, выплачивающего доход, в процентах;
7) в графе G указывается общая сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определенная по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте;
8) в графе H указывается сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, относящаяся к налогоплательщику-резиденту, в иностранной валюте. Определяется как отношение произведения соответствующих значений граф F и G к 100 % ((F х G)/100 %);

18. Шетелдік көздерден алынатын табыстар, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайдасының бір бөлігінің сомалары. Төленген шетел салығының және есепке жатқызудың сомасы – 110.16 нысанын жасау
57. Бұл нысан шетел көздерінен кірістерді, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайдасының бір бөлігінің сомаларын, сондай-ақ төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасын айқындауға арналған. Салық кодексінің 7-бөлімінде айқындалған халықаралық салық салу ерекшеліктеріне сәйкес.
58. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 65-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Осы бағанда табыс төлейтін резидент еместің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемеге байланысты емес қызметтен табыс алған жағдайда), не табыс көзі елінің коды (тұрақты мекеме арқылы қызметтен табыс алған жағдайда), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің (тұрақты мекеме арқылы қызметтен табыс алған жағдайда), не табыс төлейтін резидент еместің (тұрақты мекемеге байланысты емес қызметтен табыс алған жағдайда) салықтық тіркеу нөмірі, өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 63-тармағының 2) тармақшасына сәйкес резидент салық төлеуші тұрақты мекемеге байланысты емес шетел көздерінен алған кіріс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Ереженің 64-тармағына сәйкес кіріс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент салық төлеушінің салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі немесе салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің дауыс беретін акцияларының үлесі, өзге жағдайларда табысты төлейтін резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі процентте көрсетіледі;
7) G бағанында салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің шоғырландырылған қаржы есептілігі бойынша айқындалған пайдасының жалпы сомасы, шетел валютасында көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент салық төлеушіге тиесілі салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің пайдасының сомасы шетел валютасында көрсетіледі. 100 %-ке F және G бағандарының тиісті мәндерінің туындысына қатысы ретінде айқындалады ((F х G)/100%);

9) в графе I указывается сумма прибыли, указанная в графе H, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
10) в графе J указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, в иностранной валюте;
11) в графе K указывается сумма доходов, указанных в графе J, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
12) в графе L указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан;
13) в графе M указываются прочие расходы, относимые на вычет постоянными учреждениями за пределами Республики Казахстан;
14) в графе N указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
15) в графе O указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству иностранного государства;
16) в графе P указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
17) в графе Q указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов;
18) в графе R указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан;
19) в графе S указываются суммы подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса.
Графы с A по I формы 110.16 заполняются в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса.
Графы с А по F, с J по О формы 110.16 заполняются в соответствии со статьями 221 Налогового кодекса.
Графы с А по F, J, K, с N по S формы 110.16 заполняются в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса.
Итоговое значение графы I формы 110.16 переносится в строку 110.00.044 I.
Итоговое значение графы L формы 110.16 переносится в строку 110.13.002.
Итоговое значение графы S формы 110.16 переносится в строку 110.00.054.
Примечание РЦПИ!
Графические формы 110.12, 110.16 к Правилам составления налоговой отчетности в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 5 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 декабря 2009 года № 565

9) І бағанында Н бағанында көрсетілген, қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген пайда сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында резидент салық төлеушінің тұрақты мекемеге байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден есептелген табыстарының сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
11) K бағанында J бағанында көрсетілген қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелер шегерімге жатқызатын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелер шегерімге жатқызатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
14) N бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша есептелген шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
15) O бағанында шетел мемлекетінің заңнамасы бойынша есептелген шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында тиісті төлем көзі елінің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
17) Q бағанында әр кірістерді төлем көзі елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуы тиіс табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
19) S бағанында Салық кодексінің 223-бабының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға тиісті шетел мемлекетіндегі көздерден алынатын табыстарға салынатын табыс салығының сомалары көрсетіледі.
110.16-нысанының А-дан І-ге дейінгі бағандар Салық кодексінің 224-бабына сәйкес толтырылады.
110.16-нысанының А-дан F-ке дейінгі, J-дан O-ға дейінгі бағандары Салық кодексінің 221-бабына сәйкес толтырылады.
110.16-нысанының А-дан F-ке дейінгі, J, К, N-дан S-ке дейінгі бағандар Салық кодексінің 223-бабына сәйкес толтырылады.
110.16-нысанының І бағанының жиынтық мәні 110.00.044 І жолына көшіріледі.
110.16-нысанының L бағанының жиынтық мәні 110.13.002 жолына көшіріледі.
110.16-нысанының S бағанының жиынтық мәні 110.00.054 жолына көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 565 бұйрығына 3-қосымша
РҚАО-ның ескертуі: 110.12 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 565 бұйрығына 4-қосымша
РҚАО-ның ескертуі: 110.16 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 565 бұйрығына 5-қосымша

6. Составление формы 120.04 - Доходы из иностранных источников
по суммам прибыли или части прибыли компании,
зарегистрированных или расположенных в стране с льготным
налогообложением. Суммы уплаченного иностранного налога и зачет
34. Данная форма подлежит заполнению налогоплательщиком-резидентом в обязательном порядке и предназначена для:
1) определения суммы подоходного налога и налогов на доходы (далее - подоходные налоги) по доходам, полученным налогоплательщиком из источников в иностранных государствах, уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
2) отражения доходов, полученных (подлежащих получению) из источников за пределами Республики Казахстан, и подлежащих налогообложению в Республике Казахстан в соответствии со статьями 85 Налогового кодекса и 23 Закона о введении. При этом такие доходы подлежат отражению в формах 120.01 и 120.02 Декларации.
3) определения общей суммы прибыли юридических лиц-нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в странах с льготным налогообложением, включаемой в налогооблагаемый доход налогоплательщика - резидента, в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. Определение страны со льготным налогообложением предусмотрено пунктом 4 статьи 224 Налогового кодекса.
35. В разделе "Расчетные показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны, согласно пункту 40 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны-источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), в иных случаях код страны резидентства нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
3) в графе С указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), либо нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), в иных случаях номер налоговой регистрации нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно пункту 39 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком - резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;

6. Салық салуда жеңiлдiгi бар мемлекетте тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасының немесе пайдасының бір бөлігінің сомалары бойынша шетел көздерінен табыстар. Шетел салығының төленген сомасы және оны есепке жатқызу – 120.04-нысанын жасау
34. Бұл нысанды резидент салық төлеуші міндетті тәртіпте толтыруға тиіс және ол мыналарға:
1) Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін салық төлеуші шетел мемлекеттеріндегі көздерден алған табыстары бойынша табыс салығы (бұдан әрі – табыс салығы) мен кіріске салықтардың сомасын айқындауға;
2) Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алынған (алынуы тиіс) және Салық кодексінің 85-бабына және Енгізу туралы заңын 23-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында салық салынуы тиіс кірістерді көрсетуге. Бұл ретте мұндай кірістер Декларацияның 120.01 және 120.02-нысандарында көрсетілуі тиіс;
3) Салық кодексінің 224-бабына сәйкес резидент салық төлеушінің салық салынатын кірісіне қосылатын салық салуда жеңілдігі бар елдерде орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес заңды тұлғалардың пайдасының жалпы сомасын айқындауға арналған. Салық салуда жеңілдігі бар елдерді айқындау Салық кодексінің 224 бабы 4-тармағында көзделген.
35. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 40-тармағына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Осы бағанда табыс төлейтін резидент еместің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемеге байланысты емес қызметтен табыс алған жағдайда), не табыс көзі елінің коды (тұрақты мекеме арқылы қызметтен табыс алған жағдайда), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің (тұрақты мекеме арқылы қызметтен табыс алған жағдайда), не табыс төлейтін резидент еместің (тұрақты мекемеге байланысты емес қызметтен табыс алған жағдайда) салықтық тіркеу нөмірі, өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 39-тармағына сәйкес резидент салық төлеуші тұрақты мекемеге байланысты емес шетел көздерінен алған кіріс түрінің коды көрсетіледі;

5) в графе Е указывается код валюты получения дохода, согласно пункту 41 настоящих Правил;
6) в графе F указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, в иностранной валюте;
7) в графе G указывается сумма доходов, указанных в графе F, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
8) в графе H проставляется отметка о получении дохода доверительным управляющим по договорам доверительного управления имуществом;
9) в графе I указывается доля участия налогоплательщика - резидента в уставном капитале нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, или доля голосующих акций нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в иных случаях в уставном капитале нерезидента, выплачивающего доход, в процентах;
10) в графе J указывается общая сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определенная по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте;
11) в графе K указывается сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, включаемая в налогооблагаемый доход налогоплательщика-резидента, которая определяется как отношение произведения данных графы J и I к 100 % ((J x I)/100 %), в иностранной валюте;
12) в графе L указывается сумма прибыли, указанная в графе К, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
13) в графе M указывается сумма налогооблагаемого дохода (прибыли) от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по налоговому законодательству Республики Казахстан;
14) в графе N указывается сумма налогооблагаемого дохода (прибыли) от деятельности через постоянное учреждение в иностранном государстве, исчисленного по законодательству иностранного государства;
15) в графе O указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
16) в графе P указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов;
17) в графе Q указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного по налоговому законодательству Республики Казахстан;
18) в графе R указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан;
19) в графе S указываются суммы подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса;

5) Е бағанында осы Ереженің 41-тармағына сәйкес табыс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент салық төлеушінің тұрақты мекемеге байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден есептелген табыстарының сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
7) G бағанында F бағанында көрсетілген қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарттары бойынша сенімгерлікпен басқарушы кіріс алғаны туралы белгі қояды;
9) І бағанында резидент салық төлеушінің салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі немесе салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің дауыс беретін акцияларының үлесі, өзге жағдайларда табысты төлейтін резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі процентте көрсетіледі;
10) J бағанында салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің шоғырландырылған қаржы есептілігі бойынша айқындалған пайдасының жалпы сомасы, шетел валютасында көрсетіледі;
11) К бағанында резидент салық төлеушіге тиесілі салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің пайдасының сомасы шетел валютасында көрсетіледі. 100 %-ке J және I бағандарының тиісті мәндерінің туындысына қатысы ретінде айқындалады ((J х I)/100%);
12) L бағанында К бағанында көрсетілген, қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген пайда сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында Қазақстан Республикасының салық заңнамасы бойынша есептелген шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс (пайда) сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында шетел мемлекетінің заңнамасы бойынша есептелген шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс (пайда) сомасы көрсетіледі;
15) О бағанында тиісті төлем көзі елінің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
16) Р бағанында әр кірістерді төлеу көзі елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Қазақстан Республикасының салық заңнамасы бойынша есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуы тиіс табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
19) S бағанында Салық кодексінің 223-бабының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға тиісті шетел мемлекетіндегі көздерден алынатын табыстарға салынатын табыс салығының сомалары көрсетіледі;

20) в итоговой строке 00001 указываются итоговые суммы по графам;
21) в итоговой строке 00002 указываются итоговые суммы, полученные доверительным управляющим по договору доверительного управления имуществом, в случае проставления отметки в соответствующих строках графы Н.
36. Величина итоговой строки 00000001 графы L переносится в строку 120.00.005. Величина итоговой строки 00000002 графы L переносится в строку 120.00.005 I. Величина итоговой строки 00000001 графы S переносится в строку 120.00.011. Величина итоговой строки 00000002 графы S переносится в строку 120.00.011 I.".
Примечание РЦПИ!
Графические формы 120.04, 130.00-130.03 к Правилам составления налоговой отчетности в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 8 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 декабря 2009 года № 565
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2008 года № 611
Правила
составления налоговой отчетности (декларации)
по индивидуальному подоходному налогу
(Форма 220.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по индивидуальному подоходному налогу согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления индивидуального подоходного налога. Декларация составляется физическими лицами - индивидуальными предпринимателями, осуществляющими исчисление и уплату налогов в общеустановленном порядке, в соответствии со статьей 183 главы 20, главой 21 Налогового кодекса, а также физическими лицами-нерезидентами в соответствии с разделом 7 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 220.00) и приложений к ней (формы с 220.01 по 220.13), предназначенных для детального отражения информации об исчислении налогового обязательства.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Приложения к Декларации составляются в обязательном порядке при заполнении строк в Декларации, требующих раскрытия соответствующих показателей.
6. Приложения к Декларации не составляются при отсутствии данных, подлежащих отражению в них.

20) 00001 қорытынды жолында бағандар бойынша қорытынды сомалар көрсетіледі;
21) 00002 қорытынды жолында H бағанының тиісті жолдарында белгі қойылған жағдайда мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқарушы алған қорытынды сомалар көрсетіледі.
36. L бағанының 00000001 қорытынды жолының шамасы 120.00.005 жолына көшіріледі. L бағанының 00000002 қорытынды жолының шамасы 120.00.005 І жолына көшіріледі. S бағанының 00000001 қорытынды жолының шамасы 120.00.011 жолына көшіріледі. S бағанының 00000002 қорытынды жолының шамасы 120.00.011 І жолына көшіріледі.".
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 565 бұйрығына 6-қосымша
РҚАО-ның ескертуі: 120.04 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 565 бұйрығына 7-қосымша
РҚАО-ның ескертуі: 130.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 565 бұйрығына 8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 611 бұйрығымен бекітілген
Жеке табыс салығы бойынша салық есептілігін (декларацияны) жасау ережесі (220.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығын есептеуге арналған осы Ережеге қосымшаға сәйкес жеке табыс салығы бойынша салық есептілігі нысанын (декларация) (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны Салық кодексінің 20-тарауы 183-бабына, 21-тарауына сәйкес жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салықтарды есептеуді және төлеуді жүзеге асырушы жеке тұлғалар – жеке кәсіпкерлер, сондай-ақ Салық кодексінің 7-бөліміне сәйкес резидент емес жеке тұлғалар жасайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (220-нысан) және салық міндеттемесінің есептелуі туралы ақпаратты егжей-тегжейлі көрсетуге арналған оған қосымшалардан (220.01-ден 220.13-ке дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларация толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Декларацияға қосымшалар Декларациядағы тиісті көрсеткіштерді көрсетуді талап ететін жолдарды толтыру кезінде міндетті тәртіпте жасалады.
6. Декларацияға қосымшалар оларда көрсетілуі тиіс деректер болмаған кезде жасалмайды.

7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, дополнительно заполняется аналогичный лист приложения к Декларации.
8. В настоящих Правилах применяются следующие арифметические знаки: "+" - плюс; "-" - минус; "х" - умножение; "/" - деление; "=" - равно.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы) Декларации.
10. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.
12. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в соответствии со статьей 3 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее - Закон о введении).
13. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
2. Составление Декларации (Форма 220.00)
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается регистрационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего;
2) ИИН - индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика. При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика - доверительного управляющего.
Строка подлежит заполнению при наличии у налогоплательщика либо доверительного управляющего индивидуального идентификационного номера в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров";

7. Декларацияға қосымшалардың парағында бар жолдардағы көрсеткіштердің саны асып кеткен жағдайда Декларацияға қосымшаның осындай парағы қосымша толтырылады.
8. Осы ережелерде арифметикалық белгілер қолданылады: "+" - қосу; "-" - алу; "х" - көбейту; "/" - бөлу; "=" - тең.
9. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының (бағанының) бірінші сол жақтағы торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
10. Декларация толтыру кезінде:
1) қағаз тасығышта – қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электрондық тасығышта – нысандар Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
11. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабын 3-тармағына сәйкес салық төлеушімен немесе оның өкілімен қол қойылады және салық төлеушінің немесе Қазақстан Республикасының заңдылығында белгіленген жағдайларда өз мөрі бар, оның өкілінің мөрімен расталады.
12. Декларацияны беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) электрондық түрде салық төлеуші "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" (бұдан әрі – енгізу туралы Заң) Қазақстан Республикасының Заңының 3-бабына сәйкес Декларацияны электрондық түрде қабылдау немесе қабылдамау туралы хабарламаны алады.
13. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде, Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау (220.00-нысан)
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірін; Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда – сенімді басқарушының салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) ЖСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі. Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда – сенімді басқарушының жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
Жол "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес салық төлеушінің немесе сенімді тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі бар болған жағдайда толтырылуға тиісті;

3) налоговый период (год) - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О налогоплательщика.
Указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность.
При исполнении налогового обязательства доверительным управляющим в строке указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица - доверительного управляющего в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
5) вид Декларации.
Соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к видам налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления.
Строки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренного подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) категория налогоплательщика.
Ячейки отмечаются, в случае если налогоплательщик относится к одной или нескольким категориям, указанным в строках A, B, C, D;
8) код валюты.
Указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355) (далее - Правила декларирования товаров);
9) представленные приложения.
Отмечается номер представленного налогоплательщиком приложения к Декларации;
10) признак резидентства:
ячейка А отмечается налогоплательщиком-резидентом Республики Казахстан;
ячейка В отмечается налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан;
11) код страны резидентства и номер налоговой регистрации.
Заполняется в случае, если Декларация составляется налогоплательщиком-нерезидентом Республики Казахстан, при этом:
в строке А указывается код страны резидентства нерезидента в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров;
в строке В указывается номер налоговой регистрации в стране резидентства нерезидента;
12) наличие постоянного учреждения за пределами Республики Казахстан.
Ячейка отмечается резидентом Республики Казахстан, имеющим постоянное учреждение за пределами Республики Казахстан.
15. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 220.00.001 указывается доход от реализации в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
в строке 220.00.001 I указывается доход в виде вознаграждения по кредиту (займу, микрокредиту), операциям репо;
в строке 220.00.001 II указывается доход в виде вознаграждения по передаче имущества в финансовый лизинг;
в строке 220.00.001 III указывается доход в виде роялти;
в строке 220.00.001 IV указывается доход от сдачи в аренду имущества;

3) салық кезеңі (жыл)- Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
Салық міндеттілігі сенімді басқарушымен жасалған кезде жолда – тұлғаны куәләндыратын құжаттарға сәйкес, сенімді басқарушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігі түріне жатқызу есебімен белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)-тармақшасында көзделген Декларация түрін табыс ету жағдайында толтырылады;
7) салық төлеуші санаты.
Торкөздер салық төлеуші A, B, C, D жолдарында көрсетілген санаттардың біріне жататын жағдайда белгіленеді.
8) валюта коды.
Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2355 тіркелген, Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталардың жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
9) ұсынылған қосымшалар.
Ұсынылған қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді.
10) резиденттік белгісі.
А-торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті салық төлеушімен белгіленеді.
В-торкөзі Қазақстан Республикасының резиденті емес салық төлеушімен белгіленеді.
11) резиденттік елінің коды мен салықтық тіркеу нөмірі;
Егер Декларацияны Қазақстан Республикасының резидент емес салық төлеушісі жасаған жағдайда толтырылады, бұл ретте:
А жолында Тауарларды декларациялау ережелеріне 6 "Әлем елдерінің жіктеуіші" қосымшасына сәйкес резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
В жолында резидент еместің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі.
12) Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесінің бар-жоғы.
Торкөзді Қазақстан Республикасы шегінен тыс тұрақты мекемесі бар Қазақстан Республикасының резиденті толтырады.
15. "Жылдық жиынтық табыс" бөлімінде:
220.00.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес өткізуден табыс сомасы көрсетіледі.
1) 220.00.001 І жолында кредит (қарыз, микрокредит), репо операциялары бойынша сыйлықақы түріндегі табыс сомасы көрсетіледі.
220.00.001 ІІ жолында мүлікті қаржылық лизингке беру бойынша сыйлықақы түріндегі табыс сомасы көрсетіледі.
220.00.001 ІІІ жолында роялти түріндегі табыс сомасы көрсетіледі.
220.00.001 IV жолында мүлікті жалға беруден табыс сомасы көрсетіледі.

2) в строке 220.00.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 220.01.029;
3) в строке 220.00.003 указывается доход по производным финансовым инструментам, в том числе свопу, с учетом убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов, определяемая как сумма положительных значений строк 220.02.005 и 220.03.005;
4) в строке 220.00.004 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.005 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса, определяемая как сумма строк 220.00.005 I и 220.00.005 II;
в строке 220.00.005 I указывается сумма обязательств по приобретенным товарам (работам, услугам), признанных сомнительными, включаемая в совокупный годовой доход;
в строке 220.00.005 II указывается сумма обязательств по начисленным работникам доходам и другим выплатам, определяемым в соответствии с пунктом 2 статьи 163 Налогового кодекса, признанных сомнительными, включаемая в совокупный годовой доход;
6) в строке 220.00.006 указывается доход от уступки права требования в соответствии со статьей 91 Налогового кодекса, определяемая как сумма строк 220.00.006 I и 220.00.006 II;
в строке 220.00.006 I указывается доход от уступки права требования долга по приобретенному праву требования;
в строке 220.00.006 II указывается доход от уступки права требования долга по уступленному праву требования;
7) в строке 220.00.007 указывается доход, полученный за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность, включаемый в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.008 указывается доход от выбытия фиксированных активов, определяемого в соответствии со статьей 92 Налогового кодекса;
9) в строке 220.00.009 указывается доход от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, определяемого в соответствии со статьей 93 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.010 указывается доход от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений, определяемого в соответствии со статьей 94 Налогового кодекса;
11) в строке 220.00.011 указывается размер нецелевого использования недропользователем средств ликвидационного фонда, определяемый в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке J формы 220.05;

2) 220.00.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына сәйкес құн өсімінен табыс сомасы көрсетіледі. Осы жолға 220.01.029 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
3) 220.00.003 жолында 220.02.005 және 220.03.005 жолдарының оң мәндерінің сомасы ретінде айқындалатын, соның ішінде бұған дейінгі салық кезеңдерінен көшірілген шығындарды есепке алумен, своп бойынша, туынды қаржы құралдары бойынша табыс сомасы көрсетіледі.
4) 220.00.004 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес мiндеттемелердi есептен шығарудан түсетiн табыс сомасы көрсетіледі.
5) 220.00.005 жолында 220.00.005 I және 220.00.005 II жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәндi мiндеттемелер бойынша түсетiн табыс сомасы көрсетіледі.
220.00.005 I жолында күмәнді болып танылған және жылдық жиынтық табысқа кіретін, алынған тауар (жұмыстар, қызметтер) бойынша міндеттемелердің сомасы көрсетіледі.
220.00.005 II жолында Салық кодексінің 163-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалатын, күмәнді болып танылған және жылдық жиынтық табысқа кіретін, талап етудi басқаға беруден түсетiн табыс сомасы көрсетіледі.
6) 220.00.006 жолында 220.00.006 I және 220.00.006 II жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 91-бабына сәйкес талап етудi басқаға беруден түсетiн табыс сомасы көрсетіледі.
220.00.006 I жолында алынған талап ету құқығы бойынша борышты талап етудi басқаға беруден түсетiн табыс сомасы көрсетіледі.
220.00.006 II жолында берілген талап ету құқығы бойынша борышты талап етудi басқаға беруден түсетiн табыс сомасы көрсетіледі
7) 220.00.007 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 9) тармақшасына сәйкес кәсiпкерлiк қызметтi шектеуге немесе тоқтатуға келiсiм үшiн алынған табыс сомасы көрсетіледі.
8) 220.00.008 жолында Салық кодексінің 92-бабына сәйкес айқындалатын, тіркелген активтердің шығып қалудан түсетін табыс сомасы көрсетіледі.
9) 220.00.009 жолында Салық кодексінің 93-бабына сәйкес айқындалатын, жер қойнауын пайдаланушылардың табиғи ресурстарды геологиялық зерттеуге және оларды өндіруге дайындық жұмыстарына арналған шығыстарын, сондай-ақ басқа да шығыстарын түзетуден түсетін табыс сомасы көрсетіледі.
10) 220.00.010 жолында Салық кодексінің 94-бабына сәйкес айқындалатын, кен орындарын игеру зардаптарын жою жөнiндегi нақты шығыстар сомасынан кен орындарын игеру зардаптарын жою қорына аударылған соманың асып түсуiнен алынатын табыс сомасы көрсетіледі.
11) 220.00.011 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес айқындалатын, тарату қорының қаражаттарын жер қойнауын пайдаланушымен мақсатқа сай пайдаланылмаған мөлшерінің сомасы көрсетіледі. Осы жолға 220.05 нысанының J жолында көрсетілген сома көшіріледі.

12) в строке 220.00.012 указывается доход от осуществления совместной деятельности, определяемого в соответствии со статьей 80 Налогового кодекса;
13) в строке 220.00.013 указываются присужденные или признанные должником штрафы, пени и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 14) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
14) в строке 220.00.014 указываются полученные компенсации по ранее произведенным вычетам, определяемые в соответствии со статьей 95 Налогового кодекса;
15) в строке 220.00.015 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества, определяемого в соответствии со статьей 96 Налогового кодекса;
16) в строке 220.00.016 указывается дивиденды, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
17) в строке 220.00.017 указывается общая сумма вознаграждений по депозиту, долговой ценной бумаге, векселю, исламскому арендному сертификату, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
18) в строке 220.00.018 указывается превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, включаемое в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 19) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
19) в строке 220.00.019 указывается общая сумма выигрышей, включаемая в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
20) в строке 220.00.020 указывается сумма дохода от продажи предприятия как имущественного комплекса, определяемого в соответствии со статьей 98 Налогового кодекса;
21) в строке 220.00.021 указывается доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке, определяемый в соответствии с подпунктом 22-1) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;
22) в строке 220.00.022 указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления, определяемого в соответствии со статьей 35 Налогового кодекса;
23) в строке 220.00.023 указывается доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса;

12) 220.00.012 жолында Салық кодексінің 80-бабына сәйкес айқындалатын, бiрлескен қызметтi жүзеге асырудан түсетін табыс сомасы көрсетіледі.
13) 220.00.013 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 14) тармақшасына сәйкес, жылдық жиынтық табысқа кіретін, егер осы сомалар бұрын шегерiп тасталмаған болса, бұрын негiзсiз ұсталып, бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, борышкерге салынған немесе ол мойындаған айыппұлдар, өсiмпұлдар және санкциялардың басқа да түрлерiнің сомасы көрсетіледі.
14) 220.00.014 жолында Салық кодексінің 95-бабына сәйкес айқындалатын, бұрын жүргiзiлген шегерiмдер бойынша алынған өтемақылар сомасы көрсетіледі.
15) 220.00.015 жолында Салық кодексінің 96-бабына сәйкес айқындалатын, өтеусiз алынған мүлiк түріндегі табыс сомасы көрсетіледі.
16) 220.00.016 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 17) тармақшасына сәйкес, жылдық жиынтық табысқа кіретін, дивидентер сомасы көрсетіледі.
17) 220.00.017 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 18) тармақшасына сәйкес, жылдық жиынтық табысқа кіретін, депозит, борыштық құнды қағаз, вексель, исламдық жалға беру сертификаты бойынша сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі.
18) 220.00.018 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 19) тармақшасына сәйкес, жылдық жиынтық табысқа кіретін, Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есептілік туралы заңнамасында және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарында айқындалған оң бағамдық айырма сомасының терiс бағамдық айырма сомасынан асып кетуi көрсетіледі.
19) 220.00.019 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 20) тармақшасына сәйкес, жылдық жиынтық табысқа кіретін, ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
20) 220.00.020 жолында Салық кодексінің 98-бабына сәйкес, кәсіпорынды мүліктік кешен ретінде сатудан түсетін табыс көрсетіледі.
21) 220.00.021 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 22-1) тармақшасына сәйкес, ислам банкінде орналастырылған инвестициялық депозит бойынша табыстарының сомасы көрсетіледі.
22) 220.00.022 жолында Салық кодексінің 35-бабына сәйкес, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша – сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының таза табыстарының сомасы көрсетіледі.
23) 220.00.023 жолында Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағы 24) тармақшасына сәйкес, жылдық жиынтық табысқа кіретін, салық төлеуші табыстарының сомасы көрсетіледі.

24) в строке 220.00.024 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 220.00.001 по 220.00.023;
25) в строке 220.00.025 указывается общая сумма доходов, не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 156 Налогового кодекса, определяемая как сумма строк с 220.00.026 по 220.00.046;
26) в строках с 220.00.026 по 220.00.046 указывается код вида доходов, не подлежащих налогообложению;
27) в строке 220.00.047 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса и статьей 3-1 Закона о введении, определяемая как сумма строк 220.00.047 I и 220.00.047 II (220.00.047 I + 220.00.047 II);
в строке 220.00.047 I указывается сумма дивидендов, за исключением выплачиваемых закрытыми паевыми инвестиционными фондами рискового инвестирования и акционерными инвестиционными фондами рискового инвестирования;
в строке 220.00.047 II указывается чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
в строке 220.00.047 III указывается положительная (отрицательная) разница, полученная при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;
28) в строке 220.00.048 указывается совокупный годовой доход с учетом доходов, не подлежащих налогообложению, и корректировки, определяемый как разность строк 220.00.024, 220.00.025, 220.00.047 (220.00.024 - 220.00.025 - 220.00.047), увеличенная на строку 220.00.047 III (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 220.00.047 III (в случае если значение данной строки отрицательное) (220.00.024 - 220.00.025) - 220.00.047 ± 220.00.047 III).
16. В разделе "Вычеты":
1) в строке 220.00.049 указывается стоимость реализованных (использованных) товаров, приобретенных и безвозмездно полученных работ, услуг, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса;
в строке 220.00.049 I указывается порядок расчета расходов по реализованным товарам (работам, услугам). При заполнении ячейки "1" расчет суммы расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемой по строке 220.00.049, производится как 220.00.049 II - 220.00.049 III + 220.00.049 IV + 220.00.049 V + 220.00.049 VI - 220.00.049 VII - 220.00.049 VIII - 220.00.049 IX - 220.00.049 X. Такой порядок расчета расходов по реализованным товарам (работам, услугам) обязателен к применению всеми налогоплательщиками, за исключением недропользователей, осуществляющих ведение раздельного налогового учета.

24) 220.00.024 жолында 220.00.001-ден 220.00.023-дейінгі жолдарының қосындысы ретінде айқындалатын, жылдық жиынтық табыс сомасы көрсетіледі.
25) 220.00.025 жолында 220.00.026-ден 220.00.046-дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 156-бабына сәйкес, салық салуға жатпайтын табыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
26) 220.00.026-ден 220.00.046-дейінгі жолдарда салық салуға жатпайтын табыстар түрінің коды көрсетіледі.
27) 220.00.047 жолында 220.00.047 I және 220.00.047 II (220.00.047 I + 220.00.047 II) жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, Салық кодексінің 99-бабына және Енгізу туралы Заңының 3-1 тармағына сәйкес, жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі.
220.00.047 І жолында тәуекелдік инвестициялаудың жабық пайлық инвестициялық қорлары мен тәуекелдік инвестициялаудың акционерлік инвестициялық қорлардан төленетіндерді қоспағанда, дивидендтер сомасы көрсетіледі.
220.00.047 ІІ жолында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушы алатын (алынуға жататын), мүлікті сенімгерлікпен басқарудан түсетін таза табыс сомасы көрсетіледі.
220.00.047 ІІІ жолында тауарлық-материалдық қорларды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде алынған оң (теріс) айырмасы көрсетіледі.
28) 220.00.048 жолында 220.00.024, 220.00.025 және 220.00.047 (220.00.024 – 220.00.025 - 220.00.047 + немесе – 220.00.047 ІІІ) жолдарының айырмасы немесе 220.00.047 ІІІ жолының қосындысы, айырмасы ретінде айқындалатын, салық салуға жатпайтын табыстарды және түзетулерді есепке алумен, жылдық жиынтық салық сомасы көрсетіледі.
16. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 220.00.049 жолында Салық кодексінің 100-бабының 1 тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, сатылған (жұмсалған) тауарлардың, сатып алған және өтеусіз алған жұмыстар, қызметтер бойынша шығыстар көрсетіледі.
220.00.049 I жолында сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеу тәртібі көрсетіледі. 220.00.049 жолында көрсетілетін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) сомасының есебі "1" торкөзін толтыру кезінде, 220.00.049 II – 220.00.049 III + 220.00.049 IV + 220.00.049 V + 220.00.049 VI – 220.00.049 VII – 220.00.049 VIII – 220.00.049 IX – 220.00.049 X ретінде жіргізіледі. Осындай сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеу тәртібі, бөлек салықтық есеп жүргізуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларды қоспағанда, барлық салық төлеушілермен міндетті қолданылуы тиіс.

Недропользователи, осуществляющие ведение раздельного налогового учета, по своему выбору определяют сумму расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемую по строке 220.00.049, как 220.00.049 XI + 220.00.049 IV - 220.00.049 IV A+ 220.00.049 V + 220.00.049 VI - 220.00.049 VII - 220.00.049 VIII - 220.00.049 IX- 220.00.049 X - 220.00.049 XII. При выборе такого порядка расчета отмечается ячейка "2" строки 220.00.049 I;
в строке 220.00.049 II указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее - ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало налогового периода могут отсутствовать. Данная строка определяется как сумма строк с 220.00.049 II А по 220.00.049 II С (220.00.049 II А + 220.00.049 II В + 220.00.049 II C):
в строке 220.00.049 II А указывается ТМЗ на начало налогового периода;
в строке 220.00.049 II В указывается стоимость незавершенного производства на начало налогового периода;
в строке 220.00.049 II С указывается стоимость готовой продукции, товаров на начало налогового периода;
строка 220.00.049 III заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. При этом в данной строке не отражается стоимость товара, учитываемого в остатках ТМЗ на конец года и находящегося в пути (например, реализация товаров на условии FAS-порт), доход от реализации которого признан в целях налогообложения в налоговом периоде. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение налогового периода, строка 220.00.049 III заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк с 220.00.049 III А по 220.00.049 III С (220.00.049 III А + 220.00.049 III В + 220.00.049 III C):
в строке 220.00.049 III А указывается стоимость ТМЗ на конец налогового периода;
в строке 220.00.049 III В указывается стоимость незавершенного производства на конец налогового периода;
в строке 220.00.049 III С указывается стоимость готовой продукции, товаров на конец налогового периода;
в строке 220.00.049 IV указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 220.00.050 по 220.00.077 Декларации. Определяется сложением значений строк с 220.00.049 IV А по 220.00.049 IV H (220.00.049 IV А + 220.00.049 IV B + 220.00.049 IV C + 220.00.049 IV D + 220.00.049 IV E + 220.00.049 IV F + 220.00.049 IV G + 220.00.049 IV H):
в строке 220.00.049 IV А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 220.00.049 IV B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 220.00.049 IV С указывается стоимость рекламных услуг;
в строке 220.00.049 IV D указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 220.00.049 IV E указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 220.00.049 IV F указывается стоимость дизайнерских услуг;
в строке 220.00.049 IV G указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 220.00.049 IV H указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;

Бөлек салықтық есеп жүргізуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар сомасын, 220.00.049 жолы бойынша көрсетілетін, 220.00.049 XI + 220.00.049 IV – 220.00.049 IV A + 220.00.049 V + 220.00.049 VI – 220.00.049 VII – 220.00.049 VIII – 220.00.049 IX – 220.00.049 X – 220.00.049 XII ретінде өз қалауы бойынша анықтайды. Осы есептеу тәртібін қалаған кезде 220.00.049 I жолының "2" торкөзі белгіленеді.
220.00.049 II жолында жаңа кезең басына сәйкес тауарлардың, шикізаттардың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары) (бұдан әрі – ТМҚ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол есепті салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде есепті салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін. Осы жол 220.00.049 ІI А бастап 220.00.049 II С (220.00.049 II А + 220.00.049 II В + 220.00.049 II C) дейінгі жолдар сомасы ретінде анықталады:
220.00.049 IІ А жолында салық кезеңінің басына өндірістік материалдардың құны көрсетіледі;
220.00.049 IІ В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндірістер құны көрсетіледі;
220.00.049 IІ С жолында жолында салық кезеңінің басына дайын өнім құны көрсетіледі.
220.00.049 III жолы есепті салық кезеңнің соңына бухгалтерлік теңгерме көрсеткіштері бойынша толтырылады. Бұл ретте, көрсетілген жолда оны сатудан алынған табыстар есепті салық кезеңінде салық салу мақсатында танылған, жылдың соңында ТМҚ қалдықтарында есепке алынатын және жолдағы (мысалы, FAS-порт шарттарындағы тауарларды сату) тауардың құны көрсетілмейді. Есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 220.00.049 III жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады. Бұл жол 220.00.049 III А жолдан бастап 220.00.049 III С жолға дейін сомалар қосындысы ретінде анықталады (220.00.0349 III А + 220.00.049 III В + 220.00.049 III C):
220.00.049 IІІ А жолында салық кезеңінің басына өндірістік материалдардың құны көрсетіледі;
220.00.049 IІІ В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндірістер құны көрсетіледі;
220.00.049 IІІ С жолында жолында салық кезеңінің басына дайын өнім құны көрсетіледі.
220.00.049 IV жолында салық төлеушімен салық кезеңі барысында ТМҚ, басқа ұйымдармен, жеке кәсіпкерлермен, жеке нотариустармен, адвокаттармен орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерді салық төлеушінің есепті салық кезеңінің ішінде сатып алған, соның ішінде тегін алған құны көрсетіледі. Осы жолда келтірілген деректер Декларацияның 220.00.050 жолынан бастап 220.00.077 жолына дейінгі жолдар бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қамтымауы тиіс. 220.00.049 IV А бастап 220.00.049 IV H (220.00.049 IV А + 220.00.049 IV B + 220.00.049 IV C + 220.00.049 IV D + 220.00.049 IV E + 220.00.049 IV F + 220.00.049 IV G + 220.00.049 IV H) дейінгі жолдар мәндерінің қосындысымен айқындалады:
220.00.049 IV А жолында салық төлеушінің есепті салық кезеңде алған, өтеусіз алған ТМҚ құны көрсетіледі;
220.00.049 IV B қаржы қызметтер құны көрсетіледі;
220.00.049 IV C жарнама қызметтер құны көрсетіледі;
220.00.049 IV D консультация қызметтер құны көрсетіледі;
220.00.049 IV Е маркетинг қызметтер құны көрсетіледі;
220.00.049 IV F дизайн қызметтер құны көрсетіледі;
220.00.049 IV G инжиниринг қызметтер құны көрсетіледі;
220.00.049 IV Н басқа да алынған жұмыстар мен қызметке құны көрсетіледі.

в строке 220.00.049 V указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:
отражаемых по строке 220.00.059 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 220.00.049 VI указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 220.00.049 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса;
в строке 220.00.049 VIII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, относимые на увеличение стоимости объектов незавершенного строительства;
в строке 220.00.049 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 220.00.049 VII;
в строке 220.00.049 X указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
в строке 220.00.049 XI указывается себестоимость ТМЗ, реализованных и (или) использованных в течение налогового периода, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. В данной строке не отражается стоимость ТМЗ:
безвозмездно переданная в рекламных целях;
относимая на вычеты по другим строкам Декларации (220.00.049 III, 220.00.052, 220.00.063, 220.00.064, 220.00.065, 220.00.069 и др.);
в строке 220.00.049 XII указывается стоимость работ и услуг, учтенная по строке 220.00.049 III В.
Налогоплательщики, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "1" строки 220.00.049 I, не заполняют строки 220.00.049 XI, 220.00.049 XII.
Налогоплательщики, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "2" строки 220.00.049 I, в обязательном порядке заполняют строки информативного характера 220.00.049 II, 220.00.049 III, а в строках 220.00.049 VI, 220.00.049 VII, 220.00.049 VIII, 220.00.049 IX, 220.00.049 X отражают только стоимость приобретенных (безвозмездно полученных) работ и услуг, без учета себестоимости ТМЗ;

220.00.049 V жолында Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары мен жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар көрсетіледі:
220.00.059 жолы бойынша көрсетілетін және өзімен Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында бекітілген тәуліктік мөлшерінің асып кетуін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференциялар объектілердің алғашқы құнына енетін;
220.07.004 жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес кейінгі шығыстарды ретінде танылатын;
Салық кодексінің 87-бабына сәйкес, амортизацияға жатпайтын, активтердің алғашқы құнына енетін;
220.00.049 VI жолында өткен салық кезеңдерінде алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылатын және есепті салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылатын, жұмыстар мен қызметтер, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.049 VII жолында Салық кодексінің 122-бабына сәйкес салық есебі жүргізілетін алдағы кезеңдер шығыстары ретінде танылатын жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.049 VIII жолында аяқталмаған құрылыс объектілер құнының ұлғайуына жатқызылатын, жіберілген жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.049 IX жолында 220.00.049 VII жолы бойынша көрсетілетін құнды қоспағанда, Салық кодексінің 115-бабына сәйкес шегерімдерге жатқызылмайтын, жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.049 X жолында алдағы салық кезеңдерінің шығыстары ретінде танылатын және келесі салық кезеңдерінде шегерімдерге жатқызылуы тиіс жұмыстар мен қызметтердің нақты құны, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі;
220.00.049 XI жолында салық кезеңі барысында сатылған және (немесе) жұмсалған, Салық кодексінің 100-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімдерге жатқызылатын, ТМҚ өзіндік құны көрсетіледі:
жарнамалық мақсаттардағы өтеусіз берілген;
Декларацияның басқа жолдары бойынша шегерімдерге жатқызылатын (220.00.049 III, 220.00.052, 220.00.063, 220.00.064, 220.00.065, 220.00.065, 220.00.069 және т.б.);
220.00.049 XII жолында 220.00.049 III В жолы бойынша ескерілген, жұмыстар мен қызметтердің құны;
Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша 220.00.049 I жолының "1" торкөзін толтыру кезінде алдын ала қаралған тәртіпте жүзеге асыратын, салық төлеушілер 220.00.049 XI, 220.00.049 XII жолдарын толтырмайды.
Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша 220.00.049 I жолының "2" торкөзін толтыру кезінде алдын ала қаралған тәртіпте жүзеге асыратын, салық төлеушілер 220.00.049 II, 220.00.049 III, мәліметтік мәндегі жолдарды міндетті түрде толтырады, ал 220.00.049 VI, 220.00.049 VII, 220.00.049 VIII, 220.00.049 IX, 220.00.049 X жолдарында ТМҚ өзіндік құнын ескерусіз, тек алған (өтеусіз алған) жұмыстар мен қызметтерді айқындайды.

2) в строке 220.00.050 указывается общая сумма штрафов, пеней, неустоек, относимая на вычет в соответствии с пунктом 6 статьи 100 Налогового кодекса;
3) в строке 220.00.051 указывается расходы по совместной деятельности или ее части в случае ведения налогового учета уполномоченным представителем участников договора о совместной деятельности, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 8 статьи 100 Налогового кодекса;
4) в строке 220.00.052 указывается сумма фактических расходов налогоплательщика по устранению недостатков реализованных товаров, выполненных работ, оказанных услуг, произведенных в течение установленного сделкой гарантийного срока, относимая на вычет в соответствии с пунктом 11 статьи 100 Налогового кодекса;
5) в строке 220.00.053 указывается налог на добавленную стоимость, который в связи с применением пропорционального метода не подлежит отнесению в зачет и относится на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.054 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на добавленную стоимость, сложившееся на 1 января 2009 года и относимое на вычеты в соответствии с пунктом 13 статьи 100 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.055 указываются членские взносы, относимые на вычет в соответствии с пунктом 14 статьи 100 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.056 указывается сумма расходов налогоплательщика по начисленным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 14-1 статьи 100 Налогового кодекса;
9) в строке 220.00.057 указывается стоимость безвозмездно переданного в рекламных целях товара, относимая на вычеты в соответствии с пунктом 16-1 статьи 100 Налогового кодекса;
10) в строке 220.00.058 указывается общая сумма вознаграждений, относимая на вычеты в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса, статьей 14 Закона о введении;
11) в строке 220.00.059 указывается суммы компенсаций при служебных командировках, относимые на вычет в соответствии со статьей 101 Налогового кодекса;
12) в строке 220.00.060 указываются суммы представительских расходов, относимые на вычет в соответствии со статьей 102 Налогового кодекса;
13) в строке 220.00.061 указываются выплаченные сомнительные обязательства, относимые на вычет в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса. Строка включает в себя строки 220.00.061 I и 220.00.061 II:
в строке 220.00.061 I указывается сумма ранее признанных доходом сомнительных обязательств, выплаченных налогоплательщиком кредитору, относимая на вычет в соответствии с частью первой статьи 104 Налогового кодекса;

2) 220.00.050 жолында Салық кодексінің 100-бабы 6-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын айыппұлдардың, өсімақылардың, тұрақсыздық айыптарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.051 жолында Салық кодексінің 100-бабы 8-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын бірлескен қызмет бойынша немесе бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың уәкілетті өкілі салық есебін жүргізген жағдайда оның бір бөлігі бойынша шығыстар көрсетіледі;
4) 220.00.052 жолында Салық кодексінің 100-бабы 11-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын мәміледе белгіленген кепілдік мерзімі ішінде жүргізілген сатылған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің кемшіліктерін жою бойынша салық төлеушінің нақты шығыстарының сомасы көрсетіледі;
5) 220.00.053 жолында пропорционалды әдістің қолдануына байланысты Салық кодексінің 100-бабы 12-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын есепке жатқызуға жатпайтын қосылған құн салығы көрсетіледі;
6) 220.00.054 жолында Салық кодексінің 100-бабы 13-тармағына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына орын алған шегерімге жатқызылатын есептелген қосылған құн салығының сомасынан есепке жатқызылған қосылған құн салығы сомасының артуы көрсетіледі;
7) 220.00.055 жолында Салық кодексінің 100-бабы 14-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын мүшелік жарналар көрсетіледі;
8) 220.00.056 жолында Салық кодексінің 100 бабы 14-1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеушінің Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына есептелген әлеуметтік аударымдар бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
9) 220.00.057 жолында Салық кодексінің 100 бабы 16-1-армағына сәйкес шегерімге жатқызылатын жарнамалық мақсатта өтеусіз берілген тауардың құны көрсетіледі;
10) 220.00.058 жолында Салық кодексінің 103-бабына, Енгізу Заңының 14 бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі.
11) 220.00.059 жолында Салық кодексінің 101-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақы сомасы көрсетіледі;
12) 220.00.060 жолында Салық кодексінің 102-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өкілдік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
13) 220.00.061 жолында Салық кодексінің 104-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын төленген күмәнді міндеттемелер көрсетіледі. Жол өзіне 220.00.061 I және 220.00.061 II жолдарын қамтиды:
220.00.061 I жолында Салық кодексінің 104-бабы бірінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын салық төлеуші кредиторға төлеген бұрын күмәнді міндеттемелердің табысы деп танылған сома көрсетіледі;

в строке 220.00.061 II указывается сумма выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса, относимая на вычет в соответствии с частью второй статьи 104 Налогового кодекса;
14) в строке 220.00.062 указываются сомнительные требования, относимые на вычет в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса. Строка включает в себя строки 220.00.062 I и 220.00.062 II:
в строке 220.00.062 I указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в течение трех лет с момента возникновения требования;
в строке 220.00.062 II указывается сумма сомнительных требований, не удовлетворенных в связи с признанием налогоплательщика-дебитора банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
15) в строке 220.00.063 указывается расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений и суммы отчислений в ликвидационные фонды, относимые на вычет в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение строки G формы 220.05;
16) в строке 220.00.064 указывается расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
17) в строке 220.00.065 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователя, относимые на вычет в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма итоговых значений граф Z и АВ формы 220.06;
18) в строке 220.00.066 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычет в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса;
19) в строке 220.00.067 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
20) в строке 220.00.068 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
21) в строке 220.00.069 указывается вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116 - 122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк 220.07.011, 220.07.012, 220.07.031, 220.07.035;
в строке 220.00.069 I справочно указываются вычеты по фиксированным активам, введенным в эксплуатацию до и (или) после 1 января 2009 года в рамках инвестиционного проекта по контрактам с предоставлением освобождения от уплаты индивидуального подоходного налога, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, налоговый учет которых осуществляется согласно пункту 10 статьи 117 и пункту 2-1 статьи 120 Налогового кодекса;

220.00.061 II жолында Салық кодексінің 104-бабы екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызылатын Салық кодексінің 88-бабына сәйкес бұрын табыс деп танылған төленген міндеттемелердің сомасы көрсетіледі;
14) 220.00.062 жолында Салық кодексінің 105-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын күмәнді талаптар көрсетіледі. Жол өзіне 20.00.062 I және 220.00.062 II жолдарын қамтиды:
220.00.062 I жолында талаптар туындаған сәттен бастап үш жыл ішінде қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
220.00.062 II жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дебитор салық төлеушінің банкрот деп танылуына байланысты қанағаттандырылмаған күмәнді талаптар сомасы көрсетіледі;
15) 220.00.063 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес шегерімге жататын, кен орындарын әзірлеу салдарын жоюға арналған шығыстар бойынша шегерімдер және салдарды жою қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.05 нысанының G жолының қорытынды мәні көшіріледі.
16) 220.00.064 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми-технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
17) 220.00.065 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық зерттеу мен дайындық жұмыстарына шыққан шығыстар мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi. Бұл жолға 220.06-нысаны Z және АВ бағандарының қорытынды мәнінің сомасы көшіріледі;
18) 220.00.066 жолында Салық кодексінің 112-бабы 1 тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жер қойнауын пайдаланушының шығыстары көрсетіледі;
19) 220.00.067 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының артуы көрсетіледі;
20) 220.00.068 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
21) 220.00.069 жолында Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі. Бұл жолға келесі жолдарының сомасы көшіріледі (220.07.011 + 220.07.012 + 220.07.031 + 220.07.035);
220.00.069 І жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, 01.01.2009 жылға дейін бекітілген инвестициялық жобаның шеңберінде жеке табыс салығынан босатумен келісім-шарттар бойынша 01.01.2009 жылға дейін немесе кейін эксплуатацияға енгізілген, салық есебі Салық Кодексінің 120 бабы 2-1 тармағы және 117 бабы 10 тармағына сәйкес жүзеге асырылатын тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі.

22) в строке 220.00.070 указывается расходы по приобретению разового талона, относимые на вычет в соответствии со статьей 39 Закона о введении, при условии, что налогооблагаемый доход после вычета таких расходов больше нуля;
23) в строке 220.00.071 указывается сумма в минимальном размере заработной платы, установленном на соответствующий финансовый год законом Республики Казахстан о республиканском бюджете, на соответствующий месяц, за который начисляется доход. Общая сумма налогового вычета за год не должна превышать сумму необлагаемого размера совокупного годового дохода, установленного статьей 157 Налогового кодекса;
24) в строке 220.00.072 указывается сумма обязательных пенсионных взносов в размере, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении;
25) в строке 220.00.073 указывается сумма добровольных пенсионных взносов, вносимых в свою пользу;
26) в строке 220.00.074 указывается сумма страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования;
27) в строке 220.00.075 указываются суммы, направленные на погашение вознаграждения по займам, полученным физическим лицом-резидентом Республики Казахстан в жилищных строительных сберегательных банках на проведение мероприятий по улучшению жилищных условий на территории Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о жилищных строительных сбережениях;
28) в строке 220.00.076 указываются расходы на оплату медицинских услуг (кроме косметологических) в размере и на условиях, установленных пунктом 6 статьи 166 Налогового кодекса;
29) в строке 220.00.077 указываются прочие расходы, относимые на вычет в соответствии с Налоговым кодексом;
30) в строке 220.00.078 указывается общая сумма, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая как сумма строк с 220.00.049 по 220.00.077.
17. В разделе "Корректировка доходов и вычетов":
1) в строке 220.00.079 указывается общая сумма корректировок доходов и вычетов, производимых в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 220.00.079 I и 220.00.079 II:
в строке 220.00.079 I указывается сумма корректировки доходов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса;
в строке 220.00.079 II указывается сумма корректировки вычетов, производимой в соответствии со статьями 131, 132 Налогового кодекса.
18. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 220.00.080 указывается налогооблагаемый доход (убыток). Определяется как разность строк 220.00.048 и 220.00.078 с учетом положительного или отрицательного значения строки 220.00.079 (220.00.048 - 220.00.078 + 220.00.079);

22) 220.00.070 жолында салық салынатын табыс осындай шығыстарды шегергеннен кейін нөлден көп болатын болса, Енгізу туралы заңның 39-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын біржолғы талон сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
23) 220.00.071 жолында тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасының республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақы мөлшерiндегi, табыс есебіне жазылатын тиiстi айдағы сома. Бір жылдағы салық шегерімінің жалпы сомасы Салық кодексінің 157-бабында белгіленген жылдық жиынтық табыстың салық салынбайтын мөлшерінің сомасынан аспауға тиіс.
24) 220.00.072 жолында Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгiленген мөлшердегі мiндеттi зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
25) 220.00.073 жолында өз пайдасына енгiзілетін ерiктi зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
26) 220.00.074 жолында жеке тұлғаның жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша өз пайдасына енгiзетiн сақтандыру сыйлықақыларының сомасы көрсетіледі.
27) 220.00.075 жолында Қазақстан Республикасының резидентi жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасы туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында тұрғын үй жағдайын жақсарту жөнiндегi iс-шараларды жүргiзуге тұрғын үй құрылыс жинақ банктерiнен алған қарыздары бойынша сыйақыны өтеуге бағытталған сомасы көрсетіледі.
28) 220.00.076 жолында Салық кодексінің 166-бабы 6-тармағында белгіленген мөлшерде және шарттарда медициналық қызметтерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеуге жұмсалатын шығыстар сомасы көрсетіледі.
29) 220.00.077 жолында Салық кодексіне сәйкес шегерімге жататын, басқа шығыстар сомасы көрсетіледі.
30) 220.00.078 жолында 220.00.049 бастап 220.00.077 дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жататын жалпы сомасы көрсетіледі.
17. "Табыстар мен шегерімдерді түзету" бөлімінде:
1) 220.00.079 жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес өндірілетін табыстар мен шегерімдерді түзету сомасы көрсетіледі. Бұл жол 220.00.079 I және 220.00.079 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады:
220.00.079 I жолында Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін табыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі;
220.00.079 II Салық кодексінің 131, 132-баптарына сәйкес жүргізілетін шығыстарды түзетулердің сомасы көрсетіледі.
18. "Салық салынатын табыс есебі" бөлімінде:
1) 220.00.080 жолында салық салынатын табыс (залал) көрсетіледі. 220.00.079 жолы ескеріле отырып, 220.00.048 және 220.00.078 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.048 - 220.00.078 + 220.00.079);

2) в строке 220.00.081 указывается сумма доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан. Данная строка включает в себя также строку 220.00.081 I:
в строке 220.00.081 I указываются доходы, полученные в стране с льготным налогообложением, определяемые в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы I формы 220.10;
3) в строке 220.00.082 указывается сумма дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международными договорами согласно пункту 5 статьи 2, статьям 212, 213 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы Е формы 220.09.
в строке 220.00.083 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) с учетом особенностей международного налогообложения. Определяется как сумма строк 220.00.080 и 220.00.081 за минусом строки 220.00.082 (220.00.080 + 220.00.081 - 220.00.082);
4) в строке 220.00.084 указывается убыток, подлежащий переносу в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса. Если строка 220.00.083 имеет отрицательное значение, строка 220.00.084 определяется как сумма модуля строки 220.00.083 и строк 220.07.008 I, 220.07.026, 220.11.035 H I. Если строка 220.00.083 имеет положительное значение, в строку 220.00.084 переносится строка 220.07.008 I;
5) в строке 220.00.085 указывается сумма уменьшения налогооблагаемого дохода в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса и статьей 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк 220.00.085 А и 220.00.085 В:
в строке 220.00.085 А указываются расходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 1 статьи 133 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.00.085 А I по 220.00.085 А III в пределах 3 процентов от строки 220.00.083 плюс сумма строк 220.00.085 А IV и 220.00.085 А V (((220.00.085 А I + 220.00.085 А II + 220.00.085 А III) в пределах 3 % от 220.00.083) + (220.00.085 А IV + 220.00.085 А V)). При этом, если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 220.00.085 A I по 220.00.085 А III, составляет сумму меньшую, чем три процента от налогооблагаемого дохода (220.00.083), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму большую, чем три процента от налогооблагаемого дохода, исключению подлежит сумма, определенная в размере трех процентов от налогооблагаемого дохода:
в строке 220.00.085 A I указывается стоимость имущества, переданного некоммерческим организациям и организациям, осуществляющим деятельность в социальной сфере, на безвозмездной основе. Стоимость безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг. Данная строка включает в себя также итоговую сумму, отраженную в графе G формы 220.08 по признаку вида расходов "1";

2) 220.00.081 жолында резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тыс көздерден алған табыстар сомасы көрсетіледі. Бұл жол өзіне 220.00.081 I жолын да қамтиды:
220.00.081 І жолында Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар елде алған табыс көрсетіледі. Бұл жолға 220.10 нысаны І бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
3) 220.00.082 жолында Салық кодексінің 2-бабы 5-тармағына, 212, 213-баптарына сәйкес халықаралық шарттарға сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.09-нысаны Е бағанының қорытынды мәні көшіріледі.
4) 220.00.083 жолында халықаралық салық салу ерекшелігі ескеріле отырып, салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі. 20.00.080 және 220.00.081 жолдарының сомасы ретінде 220.00.082 жолы алына отырып, айқындалады (220.00.080 + 220.00.081 – 220.00.082);
5) 220.00.084 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес көшірілуі тиіс залал көрсетіледі. Егер 220.00.083 жолының теріс мәні болса, 220.00.084 жолы 220.00.083 жолының және 220.07.008 I, 220.07.026, 220.14.035 H I жолдарының модулінің сомасы ретінде айқындалады. Егер 220.00.083 жолының оң мәні болса, 220.00.084 жолына 220.07.008 I жолы көшіріледі;
6) 220.00.085 жолында Салық кодексінің 133-бабына сәйкес салық салу табысын кеміту сомасы көрсетіледі. 220.00.085 А және 220.00.085 В жолдарының сомасы ретінде айқындалады:
220.00.085 А жолында Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы шығыстар көрсетіледі. 220.00.083 жолының 3 пайызы шегіндегі 220.00.085 А I – ден 220.00.085 А II-ге дейінгі жолдарының сомасы қосу 220.00.085 А III және 220.00.085 А IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (((220.00.085 А I + 220.00.085 А II) 220.00.083 жолының 3%) + (220.00.085 А III + 220.00.085 А IV)). Бұл ретте, егер 220.00.085 А І-ден 220.00.085 А II-ге дейінгі жолдарда көрсетілген нақты шығыс сомасы салық салынатын табыстан (220.00.083) үш пайыздан азын құрайтын болса, шығыстар жүргізілген нақты сома салық салынатын табыстан алып тастауға жатады. Егер сома салық салынатын табыстан үш пайыздан көп соманы құраған жағдайда, салық салынатын табыстың үш пайызы мөлшерінде айқындалған сома алып тасталады:
220.00.085 A I жолында өтеусіз негізде коммерциялық емес ұйымдарға және әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген мүлік құны көрсетіледі. Өтеусіз орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты кеткен шығыстар мөлшерінде айқындалады. Бұл жол өзіне "1" шығыстар түрінің белгісі бойынша 220.08-нысаны G бағанының мәнін де қамтиды;

в строке 220.00.085 A II указывается спонсорская и благотворительная помощь при наличии решения налогоплательщика на основании обращения со стороны лица, получающего помощь. Данная строка включает в себя также значение графы G формы 220.08 по признаку вида расходов "2";
в строке 220.00.085 A III указывается 2-кратный размер произведенных расходов на оплату труда инвалидов и 50 процентов от суммы исчисленного социального налога от заработной платы и других выплат инвалидам;
в строке 220.00.085 A IV указываются расходы на обучение физического лица, не состоящего с налогоплательщиком в трудовых отношениях, при условии заключения с физическим лицом договора об обязательстве отработать у налогоплательщика не менее трех лет;
в строке 220.00.085 В указываются доходы, на которые налогоплательщик имеет право уменьшить налогооблагаемый доход в соответствии с пунктом 2 статьи 133 Налогового кодекса или статьей 3-2 Закона о введении. Определяется как сумма строк с 220.00.085 В I по 220.00.085 В VIII;
в строке 220.00.085 В I указывается вознаграждение по финансовому лизингу основных средств, инвестиций в недвижимость, биологических активов;
в строке 220.00.085 В II указывается вознаграждение по долговым ценным бумагам, находящимся на дату начисления такого вознаграждения в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;
в строке 220.00.085 В III указываются доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. В данную строку переносится строка 220.01.011 II;
в строке 220.00.085 В IV указываются доходы от прироста стоимости при реализации агентских облигаций. В данную строку переносится строка 220.01.011 III;
в строке 220.00.085 В V указывается вознаграждение по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям;
в строке 220.00.085 В VI указывается стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению;
в строке 220.00.085 В VII указываются доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Данная строка заполняется, в случае, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума, на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 220.01.003 I;

220.00.085 A II жолында көмекті алатын адам тарапынан өтініш негізінде салық төлеушінің шешімі болған кезде демеушілік және қайырымдылық көмек көрсетіледі. Бұл жол өзіне "2" шығыстар түрінің белгісі бойынша 220.08-нысаны G бағанының мәнін де қамтиды;
220.00.085 A III жолында мүгедектердің еңбегін төлеуге жүргізілген шығыстардың 2 еселенген мөлшері және мүгедектерге жалақы мен басқа да төлемдерден есептелген әлеуметтік салық сомасының 50 пайызы көрсетіледі;
220.00.085 A IV жолында жеке тұлғамен салық төлеушіде кем дегенде үш жыл жұмыс істеу міндеттемесі туралы шарт жасасқан жағдайда салық төлеушімен еңбек қатынасы жоқ жеке тұлғаның оқуына шығыстар көрсетіледі;
220.00.085 В жолында Салық кодексінің 133-бабы немесе Енгізу Заңының 3-2-бабына сәйкес салық төлеуші салық салу табысын кемітуге құқылы табыстар көрсетіледі. 220.00.085 В I-ден 220.00.085 В VIII-ге дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.00.085 В I жолында негізгі құралдардың қаржы лизингі бойынша сыйақы, жылжымайтын мүлікке инвестициялар, биологиялық активтер көрсетіледі;
220.00.085 В II жолында осындай сыйақы есептеу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде орналасқан борышты бағалы қағаздар бойынша сыйақы көрсетіледі;
220.00.085 В III жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыстар көрсетіледі. Бұл жолға 220.01.011 II жолының сомасы көшіріледі;
220.00.085 В IV жолында агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен табыстар көрсетіледі. Бұл жолға 220.01.011 III жолының сомасы көшіріледі;
220.00.085 В V жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар және агенттік облигациялар бойынша сыйақы сомасы көрсетіледі.
220.00.085 В VІ жолында табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған жағдайда гуманитарлық көмек түрінде алынған және мақсатты пайдаланылған мүліктің құны көрсетіледі;
220.00.085 В VIІ жолында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін сату кезінде құн өсімінен түскен табыс көрсетіледі. Бұл жол егер сату күніне көрсетілген заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акциясының (қатысу үлесінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың мүлкі құраған жағдайда толтырылады. Бұл жолға 220.01.003 I жолы көшіріледі;

в строке 220.00.085 В VIII указывается сумма доходов от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. В данную строку переносится сумма строк 220.01.003 II и 220.01.011 I;
6) в строке 220.00.086 указывается налогооблагаемый доход с учетом уменьшения, производимого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса, а также статьей 3-2 Закона о введении. Определяется как разность строк 220.00.083 и 220.00.085 (220.00.083 - 220.00.085). В случае если строка 220.00.085 больше строки 220.00.083, в строке 220.00.086 указывается ноль;
7) в строке 220.00.087 указываются убытки, перенесенные из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса;
8) в строке 220.00.088 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков. Заполняется в случае если в строке 220.00.086 отражено положительное значение. Определяется как разность строк 220.00.086, 220.00.087 (220.00.086 - 220.00.087). Если строка 220.00.087 больше строки 220.00.086, в строке 220.00.088 указывается 0.
19. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 220.00.089 указывается ставка индивидуального подоходного налога в соответствии с пунктом 1 статьи 158 Налогового кодекса, в процентах. Данная строка заполняется в случае, если налогоплательщик не осуществляет ведение раздельного учета, предусмотренного статьей 58 и пунктом 4 статьи 448 Налогового кодекса;
2) в строке 220.00.090 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса. В данную строку переносится итоговое значение графы R формы 220.10;
3) в строке 220.00.91 указывается сумма индивидуального подоходного налога с учетом зачета иностранного налога. Определяется как разность произведения строк 220.00.088 и 220.00.089 и строки 220.00.090 (220.00.088 х 220.00.089 - 220.00.090). Если строка 220.00.090 превышает произведение строк 220.00.088 и 220.00.089, то в строке 220.00.091 указывается ноль;
4) в строке 220.00.92 указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;

220.00.085 В VIІI жолында сату күнінде Қазақстан Республикасы аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімдерінде орналастырылған бағалы қағаздарды ашық сауда әдісімен сату кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Бұл жолға 220.01.003 II және 220.01.011І жолдарының сомасы көшіріледі;
6) 220.00.086 жолында Салық кодексінің 133-бабына, сонымен қатар Енгізу туралы заңның 3-2-бабына сәйкес жүргізілетін азайту ескерілген салық салынатын табыс көрсетіледі. Бұл жол 220.00.083 және 220.00.085 жолдарының айырмасы ретінде анықталады (220.00.083 - 220.00.085). Егер 220.00.085 жолы 220.00.083 жолынан артық болса, 220.00.086 жолында нөл көрсетіледі;
7) 220.00.087 жолында Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар көрсетіледі;
8) 220.00.088 жолында көшірілген залалдардың салық салынатын табысы көрсетіледі. Егер 220.00.086 жолында оң мән көрсетілген жағдайда толтырылады. 220.00.086 және 220.00.087 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (220.00.086 - 220.00.087). Егер 220.00.087 жолы 220.00.086 жолынан артық болса, 220.00.088 жолында нөл көрсетіледі.
19. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 220.00.089 жолында төлеуші Салық кодексінің 158-бабы 1 тармағында белгіленген жеке табыс салығының мөлшерлемесі көрсетіледі, пайызбен. Берілген жол салық төлеушінің Салық кодексінің 448-бабы 4 тармағында бекітілген бөлек есепке алуды жүргізетін жағдайда ғана толтырылады.
2) 220.00.090 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі. Осы жолға 220.10-нысаны R бағанының қорытынды мәні көшіріледі;
3) 220.00.091 жолында шетел салығын есептеу есебімен жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі. 220.00.088 және 220.00.089 жолдарын көбейтумен 220.00.090 жолына азайтумен анықталады (220.00.088 х 220.00.089 – 220.00.090). Егер 220.00.090 жолы 220.00.088 және 220.00.089 жолдарынан артық болса, 220.00.091 жолында нөл көрсетіледі.
4) 220.00.092 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;

5) в строке 220.00.093 указывается сумма индивидуального налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения:
в строке 220.00.093 I указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах и перенесенная в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
в строке 220.00.093 II указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в строке 220.00.094 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период, определяемая как разность строк 220.00.091, 220.00.092, 220.00.093 I, 220.00.093 II (220.00.091 - 220.00.092 - 220.00.093 I - 220.00.093 II). Если полученная разность меньше ноля, то в строке 220.00.094 указывается ноль;
7) в строке 220.00.095 указывается сумма уплаченного налога, включая суммы произведенных зачетов в счет уплаты индивидуального подоходного налога, в соответствии со статьей 599 Налогового кодекса. Уплата индивидуального подоходного налога производится в соответствии пунктом 1 статьи 179 Налогового кодекса;
20. В разделе "Другая информация":
1) в строке 220.00.096 указывается стоимость безвозмездно переданного имущества. Стоимость безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов, понесенных в связи с таким выполнением работ, оказанием услуг;
2) в строке 220.00.097 указывается сумма уменьшения размера налогового обязательства в случаях, предусмотренных Налоговым кодексом;
3) в строке 220.00.098 указывается доход, возникающий в связи с изменением стоимости активов и (или) обязательств, признаваемый доходом в бухгалтерском учете в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кроме подлежащего получению (полученного) от другого лица;
4) в строке 220.00.099 указывается увеличение нераспределенной прибыли за счет уменьшения резервов на переоценку активов в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
5) в строке 220.00.100 указывается сумма расхода, возникающего в бухгалтерском учете в связи с изменением стоимости активов и (или) обязательств при применении международных стандартов финансовой отчетности и законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кроме подлежащего выплате (выплаченного);

5) 220.00.093 жолында сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
220.00.093 I жолында I Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген, алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
220.00.093 II жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс корпорациялық табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 220.00.094 жолында Салық кодексінің 161-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жол 220.00.091, 220.00.092, 220.00.093 I, 220.00.093 II жолдарының кеміту түрінде анықталады (220.00.091 - 220.00.092 – 220.00.093 I – 220.00.093 II). Егер айырма нөлге тең болса, онда 220.00.094 жолында нөл көрсетіледі;
7) 220.00.095 жолында Салық Кодексінің 599-бабына сәйкес жеке табыс салығын төлеуді есебіне жасалған есепке жатқызулар сомаларын қоса, төленген салық сомасы көрсетіледі. Жеке табыс салығын төленуі Салық Кодексінің 179 бабы 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
20. "Басқа да ақпараттар" бөлімінде:
1) 220.00.096 жолында өтеусіз берілген мүліктің құны көрсетіледі. Өтеусіз орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны осындай жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шыққан шығыстардың мөлшерінде айқындалады;
2) 220.00.097 жолында Салық кодексінде көзделген жағдайларда салық міндеттемесінің мөлшерін азайту сомасы көрсетіледі;
3) 220.00.098 жолында басқа адамнан алынуы тиіс (алынған) табыстан басқа, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бухгалтерлік есепте табыс деп танылатын активтердің және (немесе) міндеттемелердің құнының өзгеруіне байланысты туындаған табыс көрсетіледі;
4) 220.00.099 жолында қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес активтерді қайта бағалауға резервтерді азайту есебінен таратылмаған пайданың ұлғаюы көрсетіледі;
5) 220.00.100 жолында төленуі тиіс (төленген) шығыстардан басқа, қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарын және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасын қолданған кезде бухгалтерлік есепте активтердің және (немесе) міндеттемелердің құнының өзгеруіне байланысты туындаған шығыс көрсетіледі;

6) в строке 220.00.101 указывается общая сумма затрат, не подлежащих вычету в соответствии со статьей 115 Налогового кодекса;
7) в строке 220.00.102 указывается доход, возникающий в связи с признанием обязательства в бухгалтерском учете в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности в виде положительной разницы между размером фактически подлежащего исполнению обязательства и стоимостью данного обязательства, признанной в бухгалтерском учете;
8) в строке 220.00.103 указываются виды предпринимательской деятельности согласно Общему классификатору экономической деятельности по данным органа статистики.
21. В разделе "Ответственность налогоплательщика":
1) в поле "Ф.И.О. налогоплательщика" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица в соответствии с документами, удостоверяющими личность;
2) дата подачи Декларации - указывается дата представления Декларации в налоговый орган;
3) код налогового органа - указывается код налогового органа по месту нахождения налогоплательщика, утвержденный уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;
4) в поле "Ф.И.О. должностного лица, принявшего Декларацию" указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника налогового органа, принявшего Декларацию;
5) дата приема Декларации - указывается дата представления Декларации в соответствии с пунктом 2 статьи 584 Налогового кодекса и статьей 3 Закона о введении;
6) входящий номер документа - указывается регистрационный номер Декларации;
7) дата почтового штемпеля.
Указывается дата почтового штемпеля, проставленного почтовой или иной организацией связи.
22. Налогоплательщики, осуществляющие ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 58 и (или) статьей 310 и (или) статьей 448 Налогового кодекса, составляют Декларацию (форма 220.00) и приложения к ней (формы 220.01 - 220.13) в целом по всем видам деятельности (включая контрактную и внеконтрактную деятельность) на основе данных налогового учета и не применяют формулы, предусмотренные в Декларации (форма 220.00) и приложениях к ней (формы 220.01 - 220.13), если применение таких формул приведет к искажению значений, подлежащих отражению в данной Декларации и приложениях к ней.
Недропользователь составляет Декларацию (форма 220.00) и приложения к ней (формы 220.01 - 220.13) к ней, за исключением формы 220.11, в целом по деятельности, включая деятельность в рамках контракта (контрактов) на недропользование и деятельность, выходящую за рамки контракта на недропользование.

6) 220.00.101 жолында Салық кодексінің 115-бабына сәйкес шегерімге жатқызылмайтын шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі.
7) 220.00.102 жолында бухгалтерлік есепте қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес мойындалған міндеттемені орындауға жататын нақты көлемі мен осы міндеттеменің құны арасындағы оң айырма түрінде бухгалтерлік есепте міндеттемені мойындауға байланысты туындаған табыс көрсетіледі.
8) 220.00.103 жолында жолында статистика органдарының деректері бойынша экономикалық қызметтің жалпы сыныптаушысына сәйкес кәсіпкерлік қызметтің түрлері көрсетіледі.
21. "Салық төлеушiнiң жауапкершiлiгi" бөлімінде:
1) "Басшының аты-жөні" жолында құрылтай құжаттарына сәйкес басшының тегі, есімі, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
2) Декларацияның берілген күні - Декларацияның салық органына табыс етілген күні көрсетіледі;
3) салық органының коды - салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекіткен салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
4) "Декларацияны қабылдаған лауазымды тұлғаның аты-жөні" жолында Декларацияны қабылдаған салық органы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) көрсетіледі;
5) Декларацияны қабылдау күні - Салық кодексінің 584-бабы 2-тармағына және Енгізу туралы заңның 3-бабына сәйкес Декларацияны табыс ету күні көрсетіледі;
6) құжаттың табыс нөмірі - Декларацияның тіркеу нөмірі көрсетіледі;
7) почта штемпелінің күні.
Почта немесе өзге байланыс ұйымы қойған почта штемпелінің күні көрсетіледі.
22. Салық Кодексінің 448-бабы және (немесе) 310-бабы және (немесе) 58-бабына сәйкес салық салу объектілермен байланысты және салық салу объектілері бойынша дара салық есебін жүргізетін салық төлеушілер салық есебі деректердің негізінде барлық қызмет түрлері (контрафактілі және котрафактілі емес қызметті қосқанда) бойынша Декларацияны (220.00 Нысан) және Декларацияға қосымшаларды (220.01-220.13 Нысандары) толтырады. Нысандағы формулаларды қолдану Декларация және қосымшада көрсетілетін мәндерінің өзгеруіне алып келсе, онда салық төлеушілер Декларацияда (220.00 Нысан) және Декларацияға қосымшаларда (220.01-220.13 Нысандары) қарастырылған формулаларды қолданбайды.
Жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт аясында және жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттан тыс қызмет бойынша Декларацияны (220.00 Нысан) және Декларацияға қосымшаларды (220.01-220.13 Нысандары), 220.11 Нысаннан басқа толтырады.

Форма 220.11 предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению корпоративного подоходного налога по каждому контракту на недропользование, месторождению (группе месторождений, части месторождения) с учетом положений статьи 310 Налогового кодекса. При наличии нескольких контрактов на недропользование, форма 220.11 заполняется по каждому контракту отдельно.
Форма 220.11 не заполняется недропользователями, осуществляющими деятельность в соответствии с контрактом на недропользование на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых, на разведку и (или) добычу подземных вод, на разведку и (или) добычу лечебных грязей, на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей.
В Декларации (форма 220.00) отражаются все доходы и расходы отчетного налогового периода, полученные и понесенные в целом по деятельности недропользователя. При этом сумма индивидуального подоходного налога в целом по деятельности недропользователя определяется как сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного по внеконтрактной деятельности и по каждому контракту на недропользование.
Сумма индивидуального подоходного налога по каждому контракту на недропользование определяется в порядке, определенном в форме 220.11.
Сумма индивидуального подоходного налога, по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование, определяется недропользователем самостоятельно на основании сведений, отраженных в Декларации (форма 220.00) и приложениях к ней (формы 220.01 - 220.13).
3. Составление формы 220.01 - Доход (убыток) от
прироста стоимости
23. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости (убытка) в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса при:
реализации активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных нужд в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
передаче активов, не подлежащих амортизации, в качестве вклада в уставный капитал.
24. В разделе "Доход (убыток) при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и доли участия":
1) в строке 220.01.001 указывается стоимость реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 220.01.001 I по 220.01.001 III:
в строке 220.01.001 I указывается стоимость реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);
в строке 220.01.001 II указывается стоимость реализации ценных бумаг при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи, за исключением долговых ценных бумаг;
в строке 220.01.001 III указывается стоимость реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;

220.11 Нысаны жер қойнауын пайдаланушылардың Салық Кодексінің 310 бабының жағдайларына сәйкес, әрбір жер қойнауын пайдалануға, кен орнына (кен орындар тобы, кен орындар бөліктері) арналған келісім-шарт бойынша жеке табыс салығын есептеу бойынша салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілері туралы ақпаратты көрсетуге арналған. Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт саны бірнеше болса, 220.11 Нысаны әр келісім-шарт бойынша бөлек толтырылады.
220.11 Нысаны жалпы таралған пайдалы қазбаларды өңдіруге және (немесе) барлауға, жерасты суларды өңдіруге және (немесе) барлауға, емдік батпақты өңдіруге және (немесе) барлауға, өндіруге және барлауға қатыссыз жерасты ғимараттардың құрылысқа және (немесе) эксплуатацияға, жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылармен толтырылмайды.
Декларацияда (220.00 Нысан) жер қойнауын пайдаланушының қызметі бойынша есепті салық кезеңдегі алған барлық табыстары және шығындары көрсетіледі. Бірақ, жер қойнауын пайдаланушының қызметі бойынша жеке табыс салығының сомасы келісім-шарттық қызметтен тыс және әрбір жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша есептелген жеке табыс салығының сомасы ретінде анықталады.
Жеке табыс салығының сомасы 220.11 Нысанда анықталған әрбір жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша есептелінеді.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттан тыс қызмет бойынша жеке табыс салығының сомасы жер қойнауын пайдаланушының өзімен Декларациядағы (220.00 Нысан) және Декларацияға қосымшалардағы (220.01 - 220.13 Нысандары) мәліметтердің негізінде анықталады.
3. Құн өсімінен табыс (залал) – 220.01-нысанын жасау
23. Бұл нысан Салық кодексінің 87-бабына сәйкес:
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік қажеттілік үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, амортизацияға жатпайтын активтерді өткізу кезіндегі;
амортизацияға жатпайтын активтерді жарғылық капиталға салым ретінде беру кезіндегі;
амортизацияға жатпайтын активтердің қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылғандығының нәтижесінде шығып кетуі кезіндегі құн өсімінен түскен табысты айқындауға арналған.
24. "Борышты бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлесін өткізуден табыс (залал)" бөлімінде:
1) 220.01.001 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздардың және қатысу үлесінің сату құны көрсетіледі. 220.01.001 І-ден 220.01.001 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.001 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерінің өткізу құны көрсетіледі;
220.01.001 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
220.01.001 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;

2) в строке 220.01.002 указывается первоначальная стоимость реализуемых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 220.01.002 I по 220.01.002 III:
в строке 220.01.002 I указывается первоначальная стоимость реализуемых акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);
в строке 220.01.002 II указывается первоначальная стоимость реализуемых ценных бумаг при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 220.01.002 III указывается первоначальная стоимость прочих реализуемых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
3) в строке 220.01.003 указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и долей участия. Определяется как сумма строк с 220.01.003 I по 220.01.003 III:
в строке 220.01.003 I указывается доход от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если 50 и более процентов стоимости уставного (акционерного) капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем). Заполняется, если строка 220.01.001 I больше, чем строка 220.01.002 I. Определяется как разность строк 220.01.001 I и 220.01.002 I. Данная строка переносится в строку 220.00.085 В VII;
в строке 220.01.003 II указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 220.01.001 II больше, чем строка 220.01.002 II. Определяется как разность строк 220.01.001 II и 220.01.002 II. Данная строка переносится в строку 220.00.085 В VIII;
в строке 220.01.003 III указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг. Заполняется, если строка 220.01.001 III больше, чем строка 220.01.002 III. Определяется как разность строк 220.01.001 III и 220.01.002 III;

2) 220.01.002 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өткізілетін бағалы қағаздар мен қатысу үлестерінің бастапқы құны көрсетіледі. 220.01.002 І-ден 220.01.002 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.002 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы сатылатын акциялар мен қатысу үлестерінің бастапқы құны көрсетіледі;
220.01.002 ІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған сатылатын бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
220.01.002 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, сатылатын өзге де бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
3) 220.01.003 жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. 220.01.003 І-ден 220.01.003 ІІІ-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.003 І жолында егер сату күнінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық (акционерлік) капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнының 50 және одан да көп пайызын жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкі құраса, аталған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акциялар мен қатысу үлестерін өткізу кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 220.01.001 І жолы 220.01.002 І жолынан көп болса толтырылады. 220.01.001 І мен 220.01.002 І жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жол 200.00.085 B VIІ жолына көшіріледі;
220.01.003 ІІ жолында өткізу күніне қор биржасының ресми тізімінде тұрған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 220.01.001 ІІ жолы 220.01.002 ІІ жолынан көп болса толтырылады. 220.01.001 ІІ мен 220.01.002 ІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады. Бұл жол 200.00.085 B VIІI жолына көшіріледі;
220.01.003 ІІІ жолында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге де бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. Егер 220.01.001 ІІІ жолы 220.01.002 ІІІ жолынан көп болса толтырылады. 220.01.001 ІІІ жолы мен 220.01.002 ІІІ жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;

26. В разделе "Доход (убыток) при реализации долговых ценных бумаг":
1) в строке 220.01.008 указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 220.01.008 I по 220.01.008 IV:
в строке 220.01.008 I указывается стоимость реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 220.01.008 II указывается стоимость реализации государственных эмиссионных ценных бумаг;
в строке 220.01.008 III указывается стоимость реализации агентских облигаций;
в строке 220.01.008 IV указывается стоимость реализации прочих долговых ценных бумаг;
2) в строке 220.01.009 указывается первоначальная стоимость реализуемых долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 220.01.009 I по 220.01.009 IV:
в строке 220.01.009 I указывается первоначальная стоимость реализуемых методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 220.01.009 II указывается первоначальная стоимость реализуемых государственных эмиссионных ценных бумаг;
в строке 220.01.009 III указывается первоначальная стоимость реализуемых агентских облигаций;
в строке 220.01.009 IV указывается первоначальная стоимость реализуемых прочих долговых ценных бумаг;
3) в строке 220.01.010 указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми долговыми ценными бумагами. Определяется как сумма строк с 220.01.010 I по 220.01.010 IV:
в строке 220.01.010 I указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигациями, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
в строке 220.01.010 II указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми государственными эмиссионными ценными бумагами;
в строке 220.01.010 III указывается амортизация дисконта либо премии за период владения реализуемыми агентскими облигациями;
в строке 220.01.010 IV указывается амортизация дисконта либо премии за период владения прочими долговыми ценными бумагами;
4) в строке 220.01.011 указывается доход от прироста стоимости при реализации долговых ценных бумаг. Определяется как сумма строк с 220.01.011 I по 220.01.011 IV:
в строке 220.01.011 I указывается доход от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи. Заполняется, если строка 220.01.008 I больше, чем сумма строк 220.01.009 I и 220.01.010 I. Определяется как разность строки 220.01.008 I и суммы строк 220.01.009 I и 220.01.010 I (220.01.008 I - (220.01.009 I + 220.01.010 I)). Данная строка переносится в строку 220.00.085 В VII;
в строке 220.01.011 II указывается доход от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг. Заполняется, если строка 220.01.008 II больше, чем сумма строк 220.01.009 II и 220.01.010 II. Определяется как разность строки 220.01.008 II и суммы строк 220.01.009 II и 220.01.010 II (220.01.008 II - (220.01.009 II + 220.01.010 II)). Данная строка переносится в строку 220.00.085 В III;
в строке 220.01.011 III указывается доход от прироста стоимости при реализации агентских облигаций. Заполняется, если строка 220.01.008 III больше, чем сумма строка 220.01.009 III и 220.01.10 III. Определяется как разность строки 220.01.008 III и суммы строк 220.01.009 III и 220.01.010 III (220.01.008 III - (220.01.009 III + 220.01.010 III)). Данная строка переносится в строку 220.00.085 В IV;

26. "Борышты бағалы қағаздарды өткізудегі табыс (залал)" бөлімінде:
1) 220.01.008 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізу құны көрсетіледі. 220.01.008 І-ден 220.01.008 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.008 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған облигацияларды қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу құны көрсетіледі;
220.01.008 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
220.01.008 ІІІ жолында агенттік облигациялардың өткізу құны көрсетіледі;
220.01.008 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздардың өткізу құны көрсетіледі;
2) 220.01.009 жолында өткізілетін борыштық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі. 220.01.009 І-ден 220.01.009 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.009 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізілетін облигациялардың бастапқы құны көрсетіледі; 220.01.009 ІІ жолында өткізілетін мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
220.01.009 ІІІ жолында өткізілетін агенттік облигациялардың бастапқы құны көрсетіледі;
220.01.009 ІV жолында өткізілетін өзге де борыштық бағалы қағаздардың бастапқы құны көрсетіледі;
3) 220.01.010 жолында өткізілетін борыштық бағалы қағаздарға ие болу кезеңіне дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі. 220.01.010 І-ден 220.01.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.010 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізілетін облигацияларға ие болу кезеңіне дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
220.01.010 ІІ жолында өткізілетін мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
220.01.010 ІІІ жолында өткізілетін агенттік облигацияларға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
220.01.010 ІV жолында өзге де борыштық бағалы қағаздарға ие болған кезең үшін дисконт амортизациясы не сыйлықақы көрсетіледі;
4) 220.01.011 жолында борыштық бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. 220.01.011 І-ден 220.01.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.01.011 І жолында өткізу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде тұрған, қор биржасында ашық сауда әдісімен өткізу кезіндегі құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 220.01.008 І жолы 220.01.009 І және 220.01.010 І жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 220.01.008 І жолының және 220.01.009 І және 220.01.010 І жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (220.01.008 І – (220.01.009 І + 220.01.010 І)). Бұл жол 200.00.085 B VIІІ жолына көшіріледі;
220.01.011 ІІ жолында мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 220.01.008 ІІ жолы 220.01.009 ІІ және 220.01.010 ІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 220.01.008 ІІ жолының және 220.01.009 ІІ және 220.01.010 ІІ жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (220.01.008 ІІ – (220.01.009 ІІ + 220.01.010 ІІ)). Бұл жол 200.00.085 B IІІ жолына көшіріледі;
220.01.011 ІІІ жолында агенттік облигацияларды өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі. Егер 220.01.008 ІІІ жолы 220.01.009 ІІІ және 220.01.010 ІІІ жолдарының сомасынан көп болса толтырылады. 220.01.008 ІІІ жолының және 220.01.009 ІІІ және 220.01.010 ІІІ жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады (220.01.008 ІІІ – (220.01.009 ІІІ + 220.01.010 ІІІ)). Бұл жол 200.00.085 B IV жолына көшіріледі;

28. В разделе "Доход (убыток) при реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса":
1) в строке 220.01.015 указывается стоимость реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;
2) в строке 220.01.016 указывается первоначальная стоимость реализованных активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса;
3) в строке 220.01.017 указывается доход от прироста стоимости при реализации активов, указанных в подпунктах 1) -3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 220.01.015 больше, чем строка 220.01.016. Определяется как разность строк 220.01.015 и 220.01.016 (220.01.015 - 220.01.016);
4) в строке 220.01.018 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса. Заполняется, если строка 220.01.016 больше, чем строка 220.01.015. Определяется как разность строк 220.01.016 и 220.01.015 (220.01.016 - 220.01.015).
29. В разделе "Доход при передаче активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения":
1) в строке 220.01.019 указывается доход от прироста стоимости при передаче активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в качестве вклада в уставный капитал;
2) в строке 220.01.020 указывается доход от прироста стоимости при выбытии активов, указанных в подпунктах 1)-3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
30. В разделе "Доход по прочим активам, не подлежащим амортизации":
1) в строке 220.01.021 указывается доход от прироста стоимости по активам, указанным в подпунктах 7) и 8) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, а именно основным средствам, стоимость которых полностью отнесена на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2000 года, а также по активам, введенным в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта по контрактам, заключенным до 1 января 2009 года в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях, стоимость которых полностью отнесена на вычеты, образуемый при реализации, передаче в качестве вклада в уставный капитал и при выбытии таких активов в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения;

28. "Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-2) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі табыс (залал)" бөлімінде:
1) 220.01.015 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу құны көрсетіледі;
2) 220.01.016 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген өткізілген активтердің бастапқы құны көрсетіледі;
3) 220.01.017 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі. 220.01.015 жолы 220.01.016 жолынан көп болса толтырылады. 220.01.015 және 220.01.016 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.01.015 - 220.01.016);
4) 220.01.018 жолында Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізуден залалы көрсетіледі. 220.01.016 жолы 220.01.015 жолынан көп болса толтырылады. 220.01.016 және 220.01.015 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.01.016 - 220.01.015).
29. "Жарғылық капиталға салым ретінде, сондай-ақ қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі табыс" бөлімінде:
1) 220.01.019 жолында жарғылық капиталға салым ретінде Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді беру кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі;
2) 220.01.020 жолында қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтердің шығып кетуі кезіндегі құн өсімінен табыс көрсетіледі.
30. "Амортизациялануға жатпайтын басқа да активтер бойынша табыс" бөлімінде:
1) 220.01.021 жолында өткізу, жарғылық капиталға салым ретінде беру, қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығып кетуі кезінде туындайтын Салық кодексінің 87 бабы 2 тармағының 7)-8) тармақшаларында көрсетілген активтер бойынша, яғни құны 2000 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес толығымен шегерімге жатқызылған негізгі құралдардың, сондай-ақ құны толығымен шегерімге жатқызылған, Қазақстан Республикасының инвестициялар туралы заңнамасына сәйкес 2009 жылдың 1 қаңтарына дейін жасасқан келісім-шарттар бойынша инвестициялық жоба шеңберінде пайдалануға енгізілген активтер бойынша құн өсімінен табысы көрсетіледі;

2) в строке 220.01.022 указывается доход от прироста стоимости по прочим активам, не подлежащим амортизации, при их реализации, передаче в качестве вклада в уставный капитал, а также при выбытии в результате реорганизации путем слияния, присоединения, разделения или выделения.
31. В разделе "Расчет":
1) в строке 220.01.023 указывается доход от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, подлежащий уменьшению на сумму убытков от реализации ценных бумаг, полученных в отчетном налоговом периоде и перенесенных из предыдущих налоговых периодов. Определяется как сумма строк 220.01.003 III, 220.01.011 IV (220.01.003 III + 220.01.011 IV);
2) в строке 220.01.024 указывается убыток от реализации ценных бумаг, переносимый из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 2 статьи 137 Налогового кодекса;
3) в строке 220.01.025 указывается сумма убытков от реализации ценных бумаг отчетного налогового периода, компенсируемая за счет дохода от прироста стоимости при реализации ценных бумаг. Определяется как сумма строк 220.01.004 III, 220.01.012 IV (220.01.004 III + 220.01.012 IV);
4) в строке 220.01.026 указывается доход от прироста стоимости при реализации прочих ценных бумаг с учетом убытков отчетного налогового периода и убытков, перенесенных с предыдущих налоговых периодов. Определяется как строка 220.01.023, уменьшенная на сумму строк 220.01.024 и 220.01.025. В случае если строка 220.01.023 меньше или равна сумме строк 220.01.024 и 220.01.025, в строке 220.01.026 указывается ноль;
5) в строке 220.01.027 указывается убыток от реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, переносимый из предыдущих налоговых периодов в соответствии с пунктом 1-1 статьи 137 Налогового кодекса;
6) в строке 220.01.028 указывается доход от прироста стоимости при реализации активов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 2 статьи 87 Налогового кодекса, с учетом убытка, перенесенного из предыдущих налоговых периодов. Определяется как разность строк 220.01.017 и 220.01.027 (220.01.017 - 220.01.027). В случае если строка 220.01.017 меньше или равна строке 220.01.027, в строке 220.01.028 указывается ноль;
7) в строке 220.01.029 указываются общая сумма дохода от прироста стоимости. Определяется как сумма строк 220.01.026, 220.01.028, 220.01.003 I, 220.01.003 II, 220.01.005, 220.01.006, 220.01.007, 220.01.011 I, 220.01.011 II, 220.01.011 III, 220.01.013, 220.01.014, 220.01.019, 220.01.020, 220.01.021, 220.01.022 (220.01.026 + 220.01.028 + 220.01.003 I + 220.01.003 II + 220.01.005 + 220.01.006 + 220.01.007 + 220.01.011 I + 220.01.011 II + 220.01.011 III + 220.01.013 + 220.01.014 + 220.01.019 + 220.01.020 + 220.01.021 + 220.01.022). Данная строка переносится в строку 220.00.002;

2) 220.01.022 жолында өткізу, жарғылық капиталға салым ретінде беру, қосылу, бірігу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылу нәтижесінде шығып кетуі кезіндегі амортизациялануға жатпайтын басқа да активтер бойынша құн өсімінен табысы көрсетіледі.
31. "Есептеу" бөлімінде:
1) 220.01.023 жолында есепті салық кезеңінен алынған және алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған бағалы қағаздарды өткізуден залалдар сомасына кемітуге жататын бағалы қағаздарды өткізуде құн өсімінен табысы көрсетіледі. 220.01.003 ІІІ, 220.01.011 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.01.003 ІІІ + 220.01.011 IV);
2) 220.01.024 жолында Салық кодексінің 137 бабының 2-тармағы сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылатын бағалы қағаздарды өткізуден залалдар көрсетіледі;
3) 220.01.025 жолында бағалы қағаздарды өткізуде құн өсімінен табыс есебінен қайтарылатын есепті салық кезеңнің бағалы қағаздарын өткізуден залалдар көрсетіледі. 220.01.004 III, 220.01.012 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.01.004 ІІІ + 220.01.012 ІV);
4) 220.01.026 жолында есепті салық кезеңнің залалдары және алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған залалдар есебімен бағалы қағаздарды өткізу кезінде құн өсімінен табыс көрсетіледі. 220.01.024 және 220.01.025 жолдарының сомасына азайтылған 220.01.023 жолы ретінде айқындалады. Егер 220.01.023 жолы 220.01.024 және 220.01.025 жолдарының сомасынан аз немесе тең болса, 220.01.026 жолында нөл көрсетіледі;
5) 220.01.027 жолында Салық кодексінің 137 бабы 1-1-тармағына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі залалдар көрсетіледі;
6) 220.01.028 жолында алдыңғы салық кезеңдерінен ауыстырылған залалдар есебімен Салық кодексінің 87-бабы 2 тармағының 1)-3) тармақшаларында көрсетілген активтерді өткізу кезіндегі құн өсімінен табысы көрсетіледі. 220.01.017 және 220.01.027 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады (220.01.017-220.01.027). Егер 220.01.017 220.01.027 жолынан кем немесе тең болса, 220.01.028 жолында нөл көрсетіледі;
7) 220.01.029 жолында құн өсімінен табыстың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.01.026, 220.01.028, 220.01.003 І, 220.01.003 ІІ, 220.01.005, 220.01.006, 220.01.007, 220.01.011 І, 220.01.011 ІІ, 220.01.011 ІІІ, 220.01.013, 220.01.014, 220.01.019, 220.01.020, 220.01.021, 220.01.022 жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.01.026 + 220.01.028 + 220.01.003 І + 220.01.003 ІІ + 220.01.005 + 220.01.006 + 220.01.007 + 220.01.011 І + 220.01.011 ІІ + 220.01.011 ІІІ + 220.01.013 + 220.01.014 + 220.01.019 + 220.01.020 + 220.01.021 + 220.01.022). Бұл жол 200.00.002 жолына көшіріледі;

6) в графе F указывается сумма выплаченного подписного бонуса;
7) в графе G указывается сумма выплаченного бонуса коммерческого обнаружения;
8) в графе Н указывается сумма фактически произведенных расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов за налоговый период;
9) в графе I указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров, развитие социальной сферы регионов, определенных в рамках контракта за налоговый период;
10) в графе J указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимая на вычеты. В данную строку переносится наименьшее значение граф Н и I;
11) в графе K указываются расходы по приобретению основных средств;
12) в графе L указываются расходы по приобретению нематериальных активов, понесенные в связи с приобретением права недропользования;
13) в графе M указываются расходы по приобретению прочих нематериальных активов;
14) в графе N указываются иные расходы, подлежащие вычету в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса;
15) в графе O указывается общая сумма расходов недропользователя до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется как сумма граф с C по G и с J по N ((сумма с C по G ) + (сумма с J по N));
16) в графе P указываются доходы, полученные недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения, разведки и подготовительных работ к добыче природных ресурсов до момента начала добычи после коммерческого обнаружения, за исключением доходов, подлежащих исключению из совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса и статьей 3-1 Закона о введении;
17) в графе Q указываются доходы, получаемые при реализации полезных ископаемых, добытых до момента начала добычи после коммерческого обнаружения;
18) в графе R указываются доходы от реализации части права недропользования;
19) в графе S указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма граф с P по R;
20) в графе Т указывается сумма расходов, накопленных до момента начала добычи после коммерческого обнаружения. Определяется на момент начала добычи после коммерческого обнаружения полезных ископаемых как разность граф O и S;
21) в графе U указывается сумма накопленных расходов налогового периода по группе амортизируемых активов, переносимая из предыдущих налоговых периодов;
22) в графе V указывается сумма последующих расходов, понесенных с момента начала добычи после коммерческого обнаружения полезных ископаемых, по активам, указанным в подпункте 1) пункта 2 статьи 116 Налогового кодекса;

6) F бағанында төленген қол қою бонусының сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында төленген коммерциялық табу бонусының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында салық кезеңі үшін қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік салаларын дамытуға нақты жұмсалған шығыстар;
9) І бағанында салық кезеңі үшін келісім-шарт шеңберінде айқындалған қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға арналған шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында қазақстандық кадрларды оқытуға, аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға арналған шегерімге жатқызылатын шығыстардың сомасы көрсетіледі. Бұл жолға Н және I бағандарының ең кіші мәндері көшіріледі.
11) К бағанында негізгі құралдарды сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
12) L бағанында жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алуға байланысты жұмсалған материалдық емес активтерді сатып алуға арналған шығыстар көрсетіледі;
13) М бағанында өзге де материалдық емес активтерді сатып алу бойынша шығыстар көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын өзге де шығыстар көрсетіледі;
15) O бағанында жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейінгі шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. С-ден G және J-ден N бағандарының аралығындағы сомасы ретінде айқындалады ((С-ден G бағаны аралығындағы сома) + (J-ден N бағаны аралығындағы сома));
16) P бағанында Салық кодексінің 99-бабына сәйкес жылдық жиынтық табыстан алып тастауға жататын табыстарды қоспағанда, коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін геологиялық зерттеу, барлау және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарын жүргізу кезеңінде жасалған келісім-шарт шеңберінде жүзеге асыратын қызметі бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған табыстары көрсетіледі;
17) Q бағанында коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін өндірілген пайдалы қазбаларды өткізу кезінде алынған табыстар көрсетіледі;
18) R бағанында жер қойнауын пайдалану құқығының бір бөлігін сатудан түскен табыстар көрсетіледі;
19) S бағанында табыстардің жалпы сомасы көрсетіледі. P-ден R бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
20) Т бағанында коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған кезге дейін жиналған шығыстар сомасы көрсетіледі. O және S бағандарының айырмасы ретінде коммерциялық табудан кейін өндіруді бастаған сәтке айқындалады;
21) U бағанында алдыңғы салық кезеңдерінен көшірілген амортизацияланатын активтердің тобы бойынша жинақталған шығыстар сомасы көрсетіледі;
22) V бағанында Салық кодексінің 116-бабы 2-тармағының 1) тармақшасындакөрсетілген активтер бойынша коммерциялық табудан кейін пайдалы қазбаларды өндіру басталған сәттен жұмсалған кейінгі шығыстардың сомасы көрсетіледі;

23) в графе W указывается общая сумма накопленных расходов по группе амортизируемых активов с учетом последующих расходов, определяемая по следующей формуле (Т+U+V). При этом если сумма строк имеет отрицательное значение, дальнейший расчет по форме 220.06 прекращается;
24) в графе Х указана предельная норма амортизации, определенная пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса в размере 25 процентов;
25) в графе Y указывается применяемая норма амортизации, которая не должна быть более предельной нормы амортизации, указанной в графе Х;
26) в графе Z указывается сумма, относимая на вычет. Определяется как умножение граф W и Y;
27) в графе АА указывается сумма расходов, переносимая на последующие налоговые периоды. Определяется как разность строк W и Z;
28) в графе AB указывается стоимостный баланс группы амортизируемых активов, сложившийся на конец последнего налогового периода, относимый на вычет в соответствии с частью 2 пункта 1 статьи 111 Налогового кодекса.
Сумма итоговых значений граф Z и AB переносится в строку 220.00.065.
9. Составление формы 220.07 - Вычеты по фиксированным активам
44. Данная форма предназначена для определения вычетов по фиксированным активам в соответствии со статьями 116 - 122 Налогового кодекса, а также для определения убытка от выбытия фиксированных активов 1 группы, переносимого на последующие налоговые периоды в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Налогового кодекса.
45. В разделе "Вычеты по фиксированным активам" налогоплательщики, кроме осуществляющих ведение раздельного налогового учета в соответствии со статьей 310 Налогового кодекса, отражают сведения по всем фиксированным активам.
Налогоплательщики, осуществляющие ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 310 Налогового кодекса, в разделе "Вычеты по фиксированным активам" отражают сведения о стоимостных балансах групп на начало и конец налогового периода, поступивших и выбывших фиксированных активах только по фиксированным активам, прямо связанным с внеконтрактной деятельностью, вычеты по таким фиксированным активам, а также сумму последующих расходов, произведенных арендатором в отношении арендуемых основных средств, прямо связанных с внеконтрактной деятельностью.
46. В разделе "Вычеты по фиксированным активам":
1) В строке 220.07.001 общая сумма стоимостных балансов групп на начало налогового периода. Определяется как сумма строк с 220.07.001 I по 220.07.001 IV:
в строке 220.07.001 I указывается сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.07.001 II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.07.001 III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.07.001 IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;

23) W бағанында (Т + U + V) формуласы бойынша анықталатын кейінгі шығыстарды ескергендегі амортизацияланатын активтер тобы бойынша жинақталған шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл ретте жолдардың сомасында теріс мән болса, 220.06 нысаны бойынша ары қарай есептеу тоқтатылады;
24) Х бағанында амортизацияның шекті нормасы Салық кодексінің 111-бабы 1-тармағында айқындалған 25 пайыз мөлшерінде көрсетіледі;
25) Y бағанында Х бағанында көрсетілген амортизацияның шекті нормасынан көп болмауы тиіс қолданылатын амортизация нормасы көрсетіледі;
26) Z бағанында шегерімге жатқызылатын сома көрсетіледі. Y және W бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
27) АА бағанында кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін шығыстар сомасы көрсетіледі. W және Z жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
28) AB бағанында Салық кодексінің 111-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын, соңғы салық кезеңінің соңына қалыптасқан амортизацияланатын активтер тобының құндық теңгерімі көрсетіледі.
Z және AB бағандарының қорытынды мәндерінің сомалары 220.00.065 жолына көшіріледі.
9. Тіркелген активтер бойынша шегерімдер – 220.07-нысанын жасау
44. Бұл нысан Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес тіркелген активтер бойынша шегерімдерді айқындауға, сондай-ақ Салық кодексінің 137-бабы 1-тармағына сәйкес кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін 1-топтың тіркелген активтерін шығарудан залалды айқындауға арналған.
45. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде Салық кодексінің 310-бабына сәйкес бөлек салықтық есепке алуды жүргізетіндерден басқа, салық төлеушілер барлық тіркелген активтер бойынша мәліметтерді көрсетеді.
Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер бойынша бөлек салықтық есепке алуды жүргізетін салық төлеушілер, Салық кодексінің 310-бабына сәйкес "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде келісім-шарттан тыс қызметпен тікелей байланысты тек тіркелген активтер бойынша келіп түскен және шығып кеткен тіркелген активтердің салық кезеңінің басы мен аяғына сәйкес құндық баланс туралы мәліметтерді, сондай-ақ келісім-шарттан тыс қызметпен тікелей байланысты жалға алынған негізгі қаражаттарға қатысты жалға алушымен жүзеге асырылған, кейінгі шығындар сомасын көрсетеді.
46. "Тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімінде:
1) 220.07.001 жолында салық кезеңнің басына топтардың құндық теңгерімнің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.07.001 І-ден 220.07.001 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.001 І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына І-топ тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.07.001 ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІI-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.07.001 ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІII-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;
220.07.001 ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІV-топтың тіркелген активтерінің құндық теңгерімнің сомасы көрсетіледі;

10) в строке 220.07.010 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 220.07.010 I по 220.07.010 IV:
в строке 220.07.010 I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.07.010 II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.07.010 III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.07.010 IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в строке 220.07.011 указывается общая сумма вычетов налогового периода по фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 220.07.011 I по 220.07.011 IV:
в строке 220.07.011 I указываются вычеты по фиксированным активам I группы. Определяется как сумма строк 220.07.006 I, 220.07.007 I, 220.07.009 I, 220.07.010 I (220.07.006 I + 220.07.007 I + 220.07.009 I + 220.07.010 I);
в строке 220.07.0011 II указываются вычеты по фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 220.07.006 II, 220.07.007 II, 220.07.008 II, 220.07.009 II, 220.07.010 II (220.07.006 II + 220.07.007 II + 220.07.008 II + 220.07.009 II + 220.07.010 II);
в строке 220.07.011 III указываются вычеты по фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 220.07.006 III, 220.07.007 III, 220.07.008 III, 220.07.009 III, 220.07.010 III (220.07.006 III + 220.07.007 III + 220.07.008 III + 220.07.009 III + 220.07.010 III);
в строке 220.07.011 IV указываются вычеты по фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 220.07.006 IV, 220.07.007 IV, 220.07.008 IV, 220.07.009 IV, 220.07.010 IV (220.07.006 IV + 220.07.007 IV + 220.07.008 IV + 220.07.009 IV + 220.07.010 IV);
12) в строке 220.07.012 указывается сумма последующих расходов, произведенных арендатором в отношении арендуемых основных средств, относимая на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса.
47. В разделе "Вычеты по общим и косвенным фиксированным активам" заполняется только налогоплательщиками, осуществляющими ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 310 Налогового кодекса, по общим и косвенным фиксированным активам, а также последующим расходам, произведенным такими налогоплательщиками в отношении арендуемых основных средств, связанных с несколькими контрактами на недропользование и (или) контрактной и внеконтрактной деятельностью, относимым на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса.

10) 220.07.010 жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарды қоспағанда, шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 220.07.010 І-ден 220.07.010 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.010 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
220.07.010 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстар көрсетіледі.
220.07.010 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі:
220.07.010 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 220.07.011 жолында тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.07.011 І-ден 220.07.011 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.011 І жолында І-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.07.006 І, 220.07.007 І, 220.07.009 І, 220.07.010 І жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.07.006 I + 220.07.007 I + 220.07.009 I + 220.07.010 I);
220.07.011 ІІ жолында ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.07.006 ІІ, 220.07.007 ІІ, 220.07.008 ІІ, 220.07.009 ІІ, 220.07.010 ІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.07.006 II + 220.07.007 II + 220.07.008 II + 220.07.009 II + 220.07.010 II);
220.07.011 IІІ жолында ІIІ-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.07.006 ІIІ, 220.07.007 IІІ, 220.07.008 ІIІ, 220.07.009 IIІ, 220.07.010 IІІ жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.07.006 III + 220.07.007 III + 220.07.008 III + 220.07.009 III + 220.07.010 III);
220.07.011 ІV жолында ІV-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.07.006 ІV, 220.07.007 ІV, 220.07.008 ІV, 220.07.009 ІV, 220.07.010 ІV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.07.006 IV + 220.07.007 IV + 220.07.008 IV + 220.07.009 IV + 220.07.010 IV);
12) 220.07.012 жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушы жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
47. "Жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдер" бөлімін Салық кодексінің 310-бабына сәйкес жалпы және жанама тіркелген активтер, сондай-ақ бірнеше жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартпен және (немесе) келісім-шарт және келісім-шарттан тыс қызметпен байланысты, Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алынатын негізгі құралдарға қатысты салық төлеушінің өндірген келе шығыстары бойынша, салық салу объектілері және салық салуға қатысы бар объектілер бойынша бөлек салық есебін жүргізуді жүзеге асыратын салық төлеушілер ғана толтырады.

10) в строке 220.07.022 указывается общая сумма последующих расходов, относимых на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников. Определяется как сумма строк с 220. 07.022 I по 220.07.022 IV:
в строке 220.07.022 I указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам I группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.07.022 II указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам II группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.07.022 III указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам III группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.07.022 IV указываются последующие расходы по общим и косвенным фиксированным активам IV группы, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в строке 220.07.023 указывается общая сумма вычетов налогового периода по общим и косвенным фиксированным активам. Определяется как сумма строк с 220.07.023 I по 220.07.023 IV:
в строке 220.07.023 I указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам I группы. Определяется как сумма 220.07.018 I, 220.07.019 I, 220.07.021 I, 220.07.022 I (220.07.018 I + 220.07.019 I + 220.07.021 I + 220.07.022 I);
в строке 220.07.0023 II указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам II группы. Определяется как сумма строк 220.07.018 II, 220.07.019 II, 220.07.020 II, 220.07.021 II, 220.07.022 II (220.07.018 II + 220.07.019 II + 220.07.020 II + 220.07.021 II + 220.07.022 II);
в строке 220.07.023 III указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам III группы. Определяется как сумма строк 220.07.018 III, 220.07.019 III, 220.07.020 III, 220.07.021 III, 220.07.022 III (220.07.018 III + 220.07.019 III + 220.07.020 III + 220.07.021 III + 220.07.022 III);
в строке 220.07.023 IV указываются вычеты по общим и косвенным фиксированным активам IV группы. Определяется как сумма строк 220.07.018 IV, 220.07.019 IV, 220.07.020 IV, 220.07.021 IV, 220.07.022 IV (220.07.018 IV + 220.07.019 IV + 220.07.020 IV + 220.07.021 IV + 220.07.022 IV);
12) в строке 220.07.024 указываются сумма последующих расходов, произведенных арендатором в отношении арендуемых основных средств, относимая на вычет в соответствии с пунктом 4 статьи 122 Налогового кодекса.
49. Раздел "Сумма вычетов по общим фиксированным активам, распределенная на внеконтрактную деятельность" заполняется только налогоплательщиками, осуществляющими ведение раздельного налогового учета по объектам налогообложения и объектам, связанным с налогообложением, в соответствии со статьей 310 Налогового кодекса, по распределенным на внеконтрактную деятельность вычетам по общим фиксированным активам и последующим расходам, произведенным такими налогоплательщиками в отношении арендуемых основных средств, связанных с контрактной и внеконтрактной деятельностью.
В данном разделе:

10) 220.07.022 жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 220.07.022 І-ден 220.07.022 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.022 І жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын І топтың және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі.
220.07.022 ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІ топтың және жанама тіркелген активтері бойынша жұмсалатын кейінгі шығыстар көрсетіледі.
220.07.022 ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІІІ топтың және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі:
220.07.022 ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын ІV топтың және жанама тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстар көрсетіледі;
11) 220.07.023 жолында және жанама тіркелген активтер бойынша салық кезеңінің шегерімдерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 220.07.023 І-ден 220.07.023 ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.07.023 І жолында І-топтың жалпы және жанама тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.07.018 I, 220.07.019 I, 220.07.021 I, 220.07.022 I жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.07.018 I + 220.07.019 I + 220.07.021 I + 220.07.022 I);
220.07.023 ІІ жолында ІІ-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.07.018 II, 220.07.019 II, 220.07.020 II, 220.07.021 II, 220.07.022 II жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.07.018 II + 220.07.019 II + 220.07.020 II +220.07.021 II + 220.07.022 II);
220.07.023 IІІ жолында ІIІ-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.07.018 III, 220.07.019 III, 220.07.020 III, 220.07.021 III, 220.07.022 III жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.07.018 III + 220.07.019 III + 220.07.020 III + 220.07.021 III + 220.07.022 III);
220.07.023 ІV жолында ІV-топтың тіркелген активтері бойынша шегерімдер көрсетіледі. 220.07.018 IV, 220.07.019 IV, 220.07.020 IV, 220.07.021 IV, 220.07.022 IV жолдарының сомасы ретінде айқындалады (220.07.018 IV + 220.07.019 IV + 220.07.020 IV + 220.07.021 IV + 220.07.022 IV);
12) 220.07.024 жолында Салық кодексінің 122-бабы 4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын, жалға алушы жалға алынған негізгі құралдарға қатысты жүргізген кейінгі шығыстарының сомасы көрсетіледі;
49. "Келісім-шарттан тыс қызметке бөлінген жалпы және жанама тіркелген активтер бойынша шегерімдер сомасы" бөлімін Салық кодексінің 310-бабына сәйкес жалпы және жанама тіркелген активтер, сондай-ақ бірнеше жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартпен және (немесе) келісім-шарт және келісім-шарттан тыс қызметпен байланысты жалға алынатын негізгі құралдарға қатысты салық төлеушінің өндірген келе шығыстары бойынша салық салу объектілері және салық салуға қатысы бар объектілер бойынша бөлек салық есебін жүргізуді жүзеге асыратын салық төлеушілер ғана толтырады.
Бұл бөлімде:

3) в графе С указывается бизнес идентификационный (индивидуальный идентификационный) номер налогоплательщика;
4) в графе D указывается код страны резидентства нерезидента - контрагента согласно пункту 67 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается номер налоговой регистрации нерезидента контрагента в стране резидентства. Графа заполняется при отражении в графе D кода страны резидентства;
6) в графе F указывается признак вида расхода:
1 - безвозмездно переданное имущество некоммерческим организациям;
2 - спонсорская помощь;
7) в графе G указывается сумма произведенных расходов.
Значения графы G по признаку "1" в соответствующей ячейке графы F включаются в строку 220.00.085 А I. Значения графы G по признаку "2" в соответствующей ячейке графы F включаются в строку 220.00.085 А II.
11. Составление формы 220.09 - Доход, подлежащий освобождению
от налогообложения в соответствии с международным договором
52. Данная форма предназначена для определения дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международным договорам, заключенным Республикой Казахстан, а также статьями 212, 213 Налогового кодекса.
53. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида международного договора согласно подпункту 4) пункта 67 настоящих Правил, в соответствии с которым в отношении дохода установлен порядок налогообложения, отличный от порядка, установленного Налоговым кодексом;
3) в графе С указывается наименование международного договора;
4) в графе D указывается код страны, с которой заключен международный договор, согласно подпункту 3) пункта 67 настоящих Правил;
5) в графе Е указывается доход, подлежащий освобождению от налогообложения согласно положениям международного договора.
Итоговое значение графы Е формы 220.09 переносится в строку 220.00.082.
12. Составление формы 220.10 - Доходы из иностранных
источников, суммы прибыли или части прибыли компаний,
зарегистрированных или расположенных в странах с льготным
налогообложением. Суммы уплаченного иностранного налога
и зачета
54. Данная форма предназначена для определения доходов из иностранных источников, сумм прибыли или части прибыли компаний, зарегистрированных или расположенных в странах с льготным налогообложением, а также суммы уплаченного иностранного налога и зачета в соответствии с особенностями международного налогообложения, определенными разделом 7 Налогового кодекса.
55. В разделе "Показатели":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны согласно пункту подпункту 3) пункта 67 настоящих Правил. В данной графе указывается код страны резидентства нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), либо код страны-источника дохода (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), в иных случаях код страны резидентства нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;

3) С бағанында салық төлеушінің бизнес сәйкестендіру (жеке сәйкестендіру) нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 67-тармағына сәйкес резидент емес контрагенттің резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында резидент емес контрагенттің резиденттік еліндегі салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі. Баған D бағанында резиденттік елінің коды көрсетілген кезде толтырылады;
6) F бағанында шығыс түрінің белгісі көрсетіледі:
1 – коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз берілген мүлік;
2 – демеушілік көмек;
7) G бағанында жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі.
F бағанының тиісті торкөзіндегі "1" белгісі бойынша G бағанының мәні 200.00.085 А І жолына көшіріледі.
F бағанының тиісті торкөзіндегі "2" белгісі бойынша G бағанының мәні 200.00.085 А ІІ жолына көшіріледі;
11. Халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс - 220.09-нысанын жасау
52. Бұл нысан Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарттарға, сонымен қатар Салық кодексінің 212, 213-баптарына сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табысты айқындауға арналған.
53. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес табысқа қатысты Салық кодексінде белгіленген тәртіптен ерекше салық салу тәртібі белгіленген осы Ереженің 67-тармағы 4 тармақшасына сәйкес халықаралық шарт түрінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында халықаралық шарттың атауы көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 67-тармағы 3 тармақшасына сәйкес халықаралық шарт жасалған елдің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында халықаралық шарт ережелеріне сәйкес салық салудан босатылуы тиіс табыс көрсетіледі.
220.09-нысанының Е бағанының жиынтық мәні 200.00.082 жолына көшіріледі.
12. Шетел көздерінен табыстар, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайда бөлігінің сомалары. Төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасы – 220.10-нысанын жасау
54. Бұл нысан шетел көздерінен табыстарды, салық салуда жеңілдігі бар елдерде тіркелген немесе орналасқан компаниялардың пайдасы немесе пайда бөлігінің сомаларын, сондай-ақ төленген шетел салығы мен есепке жатқызу сомасын айқындауға арналған, Салық кодексінің 7-бөлімінде айқындалған халықаралық салық салу ерекшеліктеріне сәйкес.
55. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 67-тармағы 3) тармақшасына сәйкес елдің коды көрсетіледі. Осы бағанда резидент еместің резиденттік елінің коды (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс көзі болып табылатын елдің коды (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің резиденттік елінің коды көрсетіледі;

3) в графе С указывается номер налоговой регистрации постоянного учреждения в иностранном государстве (в случае получения дохода от деятельности через постоянное учреждение), либо нерезидента, выплачивающего доход (в случае получения дохода от деятельности, не связанной с постоянным учреждением), в иных случаях номер налоговой регистрации нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
4) в графе D указывается код вида дохода согласно подпункту 1) пункта 67 настоящих Правил, получаемого налогоплательщиком - резидентом из иностранных источников, не связанного с постоянным учреждением;
5) в графе Е указывается код валюты получения дохода согласно подпункту 2) пункта 67 настоящих Правил;
6) в графе F указывается доля участия налогоплательщика - резидента в уставном капитале нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в иных случаях в уставном капитале нерезидента, выплачивающего доход, в процентах;
7) в графе G указывается общая сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определенная по его консолидированной финансовой отчетности, в иностранной валюте;
8) в графе H указывается сумма прибыли нерезидента, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, относящаяся к налогоплательщику-резиденту, в иностранной валюте. Определяется как отношение произведения соответствующих значений граф F и G к 100 % ((F х G)/100 %);
9) в графе I указывается сумма прибыли, указанная в графе H, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
10) в графе J указывается сумма начисленных доходов налогоплательщика-резидента из источников в иностранном государстве, не связанных с постоянным учреждением, в иностранной валюте;
11) в графе K указывается сумма доходов, указанных в графе J, пересчитанная в национальную валюту по рыночному курсу обмена валюты на день совершения пересчета;
12) в графе L указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение) в иностранном государстве, исчисленного по законодательству Республики Казахстан;
13) в графе M указывается сумма налогооблагаемого дохода от деятельности через постоянную базу (учреждение) в иностранном государстве, исчисленного по законодательству иностранного государства;
14) в графе N указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
15) в графе O указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов;

3) С бағанында шетел мемлекетіндегі тұрақты мекеменің (тұрақты мекеме арқылы қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), немесе табыс төлейтін резидент еместің (тұрақты мекемеге байланысты емес қызмет көрсетуден табыс алу жағдайында), өзге жағдайларда салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің салықтық тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында осы Ереженің 67-тармағы 1) тармақшасына сәйкес резидент салық төлеуші тұрақты мекемеге байланысты емес шетел көздерінен алған табыс түрінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында осы Ереженің 67-тармағы 2) тармақшасына сәйкес табыс алу валютасының коды көрсетіледі;
6) F бағанында резидент салық төлеушінің салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің, өзге жағдайларда табысты төлейтін резидент еместің жарғылық капиталындағы қатысу үлесі көрсетіледі, процент түрінде;
7) G бағанында салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент емес заңды тұлғаның шоғырландырылған қаржы есептілігі бойынша айқындалған пайдасының жалпы сомасы, шетел валютасында көрсетіледі;
8) Н бағанында резидент салық төлеушіге тиесілі, салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген резидент еместің пайдасының сомасы шетел валютасында көрсетіледі. 100 %-ке F және G бағандарының тиісті мәндерінің туындысына қатысы ретінде айқындалады ((F х G)/100%);
9) І бағанында Н бағанында көрсетілген, қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген пайда сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында резидент салық төлеушінің тұрақты мекемеге байланысты емес шетел мемлекетіндегі көздерден есепке жазылған табыстарының сомасы шетел валютасында көрсетіледі;
11) K бағанында J бағанында көрсетілген қайта есептеу жүргізілген күнге айырбастау валютасының нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютада қайта есептелген табыстардың сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұрақты мекемелермен шегерімге жатқызылатын басқарушылық және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасы көрсетіледі;
13) M бағанында шетел мемлекеттің заңнамасы бойынша есептелген шетелдегі тұрақты мекеме арқылы қызметтен түскен салық салынатын табыс сомасы көрсетіледі
14) N бағанында тиісті төлем көзі елінің заңнамасымен немесе халықаралық шартпен белгіленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
15) O бағанында табыстарды төлем көзі елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;

16) в графе P указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного с применением ставки установленного статьей 158 Налогового кодекса;
17) в графе Q указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан;
18) в графе R указываются суммы подоходного налога c доходов из источников в иностранных государствах, подлежащие зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 223 Налогового кодекса;
Графы с A по I формы 220.10 заполняются в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса.
Графы с А по F, с J по M формы 220.10 заполняются в соответствии со статьей 221 Налогового кодекса.
Графы с А по F, c J по R формы 220.10 заполняются в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса.
Итоговое значение графы I формы 220.10 переносится в строку 220.00.081 I.
Итоговое значение графы R формы 220.10 переносится в строку 220.00.090.
13. Составление формы 220.11 - Об объектах налогообложения
и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению
индивидуального подоходного налога по каждому контракту на
недропользование, месторождению (группе месторождений, части
месторождения)
56. Данная форма предназначена для отражения недропользователем информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, по исчислению индивидуального подоходного налога по каждому контракту на недропользование, месторождению (группе месторождений, части месторождения) в соответствии с основными принципами, установленными статьей 310 Налогового кодекса.
В случае наличия нескольких контрактов на недропользование, данная форма заполняется по каждому контракту отдельно.
В данной форме отражаются все доходы и расходы отчетного налогового периода, полученные и понесенные по каждому контракту на недропользование.
57. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строке 220.11.001 указывается доход от реализации товаров в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
2) в строке 220.11.002 указывается доход от прироста стоимости в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса, полученный по активам, не подлежащим амортизации, используемым в рамках деятельности по контракту на недропользование;
3) в строке 220.11.003 указывается доход от списания обязательств в соответствии со статьей 88 Налогового кодекса;
4) в строке 220.11.004 указывается доход по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса, который включает сумму обязательств по приобретенным товарам (работам, услугам), признанных сомнительными, а также сумму обязательств по начисленным работникам доходам и другим выплатам, определяемым в соответствии с пунктом 2 статьи 163 Налогового кодекса, признанных сомнительными и включаемых в совокупный годовой доход;

16) P бағанында Салық кодексінің 158-бабымен белгіленген ставка бойынша есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
17) Q бағанында Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуы тиіс табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
18) R бағанында Салық кодексінің 223-бабының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға тиісті шетел мемлекетіндегі көздерден алынатын табыстарға салынатын табыс салығының сомалары көрсетіледі.
220.10-нысанының А-дан І-ге дейінгі бағандар Салық кодексінің 224-бабына сәйкес толтырылады.
220.10-нысанының А-дан F-ке дейінгі, J-дан M-ге дейінгі бағандары Салық кодексінің 221-бабына сәйкес толтырылады.
220.10–нысанының А -дан F-ке дейінгі, J-дан R –ге дейінгі бағандар Салық кодексінің 223-бабына сәйкес толтырылады.
220.10–нысанының І бағанының жиынтық мәні 220.00.081 І жолына көшіріледі.
220.10–нысанының R бағанының жиынтық мәні 220.00.090 жолына көшіріледі.
13. Жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт, кен орны (кен орындарының тобы, бөлігі) бойынша жеке табыс салығын есептеу жөніндегі салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы жөнінде – 220.11 нысанын жасау
56. Бұл нысан Салық кодексінің 310-бабында белгіленген негізгі қағидаттарға сәйкес жер қойнауын пайдаланушының салық салу объектілері және (немесе) әрбір жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт, кен орны (кен орындарының тобы, бөлігі) бойынша жеке табыс салығын есептеу бойынша салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметті көрсетуге бағытталған.
Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт саны бірнеше болса, берілген нысан әр келісім-шарт бойынша бөлек толтырылады.
57. "Жылдық жиынтық табыс" бөлімінде:
1) 220.11.001 жолында Салық кодексінің 86-бабына сәйкес өткізуден түсетін табыс көрсетіледі.
2) 220.11.002 жолында Салық кодексінің 87-бабына жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт аясында қолданылатын, амортизациялауға жатпайтын активтерді өткізуден құн өсімінен түсетін табыс көрсетіледі;
3) 220.11.003 жолында Салық кодексінің 88-бабына сәйкес міндеттемелерді есептен шығарудан түсетін табыс көрсетіледі;
4) 220.11.004 жолында Салық кодексінің 89-бабына сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша сатып алынған күмәнді деп танылған және жылдық жиынтық табысқа енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша табыс көрсетіледі жолында күмәнді деп танылған және жылдық жиынтық табысқа енгізілетін Салық кодексінің 163-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалған қызметкерлерге есептелген табыстар мен басқа да төлемдер бойынша міндеттемелер сомасы ретінде анықталатын табыс көрсетіледі;

13) в строке 220.11.013 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса и другие доходы, не учтенные в строках 220.11.001-220.11.012;
14) в строке 220.11.014 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением строк с 220.11.001 по 220.11.013.
58. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 220.11.015 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 99 Налогового кодекса;
2) в строке 220.11.016 указывается положительная или отрицательная разница, образовавшаяся при переходе на иной метод оценки товарно-материальных запасов;
3) в строке 220.11.017 указывается совокупный годовой доход с учетом корректировки, определяемый как разность строк 220.11.014 и 220.11.015, увеличенная на строку 220.11.016 (в случае если значение данной строки положительное) или уменьшенная на строку 220.11.016 (в случае если значение данной строки отрицательное) (220.11.014 - 220.11.015 ± 220.11.016).
59. В разделе "Вычеты":
1) в строке 220.11.018 указываются расходы по реализованным товарам (работам, услугам), относимые на вычеты в соответствии со статьей 100 Налогового кодекса;
в строке 220.11.018 I указывается порядок расчета расходов по реализованным товарам (работам, услугам).
При выборе ячейки "1" расчет суммы расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемой по строке 220.11.018, производится как 220.11.018 II - 220.11.018 III + 220.11.018 IV + 220.11.018 V + 220.11.018 VI - 220.11.018 VII - 220.11.018 VIII - 220.11.018 IX - 220.11.018 X.
При выборе ячейки "2" расчет суммы расходов по реализованным товарам (работам, услугам), отражаемой по строке 220.11.018, производится, как 220.11.018 XI + 220.00.049 IV - 220.11.018 IV A+ 220.11.018 V + 220.11.018 VI - 220.11.018 VII - 220.11.018 VIII - 220.11.018 IX- 220.11.018 X - 220.11.018 XII;
в строке 220.11.018 II указывается себестоимость товаров, сырья, материалов (в том числе покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.) (далее - ТМЗ) на начало налогового периода. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк с 220.11.018 II А по 220.11.018 II С (220.11.018 II А + 220.11.018 II В + 220.11.018 II C):
в строке 220.11.018 II А указывается стоимость ТМЗ на начало налогового периода;
в строке 220.11.018 II В указывается стоимость незавершенного производства на начало налогового периода;
в строке 220.11.018 II С указывается стоимость готовой продукции, товаров на начало налогового периода;
строка 220.11.018 III заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец налогового периода. Данная строка определяется как сумма строк с 220.11.018 III А по 220.11.018 III С (220.11.018 III А + 220.11.018 III В + 220.11.018 III C):
в строке 220.11.018 III А указывается стоимость ТМЗ на конец налогового периода;
в строке 220.11.018 III В указывается стоимость незавершенного производства на конец налогового периода;
в строке 220.11.018 III С указывается стоимость готовой продукции, товаров на конец налогового периода;
в строке 220.11.018 IV указывается стоимость приобретенных, в том числе безвозмездно полученных налогоплательщиком в течение налогового периода ТМЗ, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями, индивидуальными предпринимателями, частными нотариусами, адвокатами. Данные, приведенные в указанной строке, не должны включать расходы, относимые на вычеты по строкам с 220.11.019 по 220.11.037 данной формы. Определяется сложением значений строк с 220.11.018 IV А по 220.11.018 IV F (220.11.018 IV А + 220.11.018 IV B + 220.11.018 IV C + 110.11.018 IV D + 220.11.018 IV E + 220.11.018 IV F):
в строке 220.11.018 IV А указывается себестоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком ТМЗ;
в строке 220.11.018 IV B указывается стоимость финансовых услуг;
в строке 220.11.018 IV С указывается стоимость консультационных услуг;
в строке 220.11.018 IV D указывается стоимость маркетинговых услуг;
в строке 220.11.018 IV E указывается стоимость инжиниринговых услуг;
в строке 220.11.018 IV F указываются расходы на приобретение прочих работ и услуг;

13) 220.11.013 жолында салық төлеушінің Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының 24) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілетін табысы және 220.11.001-220.11.012 жолдарында көрсетілмеген басқа да табыстар көрсетіледі;
14) 220.11.014 жолында 220.11.001 мен 220.11.013 аралығындағы жолдарды қосумен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
58. "Жылдық жиынтық табысты түзету" бөлімінде:
1) 220.11.015 жолында Салық кодексінің 99-бабы және Енгізу туралы Заңының 3-1-бабына сәйкес жылдық жиынтық табысты түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі.
2) 220.11.016 жолында тауарлық-материалдық қорларды бағалаудың өзге әдісіне көшу кезінде қалыптасқан оң немесе теріс айырма көрсетіледі;
3) 220.11.017 жолында 220.11.014 жолы мен 220.11.015 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалған, 220.11.016 жолына ұлғайтылған (егер бұл жолдың мағынасы оң болған жағдайда) немесе 220.11.016 жолына азайтылған (егер бұл жолдың мағынасы теріс болған жағдайда) (220.11.014 – 220.11.015 ± 220.11.016) түзетуді ескергендегі жылдық жиынтық табыс көрсетіледі.
59. "Шегерімдер" бөлімінде:
220.11.018 жолында өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша Салық кодексінің 100-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын шығыстар көрсетіледі;
220.11.018 I жолында өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстарды есептеу тәртібі көрсетіледі.
"1" ұяшығын таңдау кезінде 220.11.018 жолы бойынша көрсетілетін өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар сомасын есептеу 220.11.018 II – 220.11.018 III + 220.11.018 IV + 220.11.018 V + 220.11.018 VI – 220.11.018 VII – 220.11.018 VIII – 220.11.018 IX – 220.11.018 X жолымен жүргізіледі.
"2" ұяшығын таңдау кезінде 220.11.018 жолы бойынша көрсетілетін өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстар сомасын есептеу 220.11.018 XI + 220.00.049 IV – 220.11.018 IV A+ 220.11.018 V + 220.11.018 VI – 220.11.018 VII – 220.11.018 VIII – 220.11.018 IX– 220.11.018 X – XII жолымен жүргізіледі.
220.11.018 II жолында салық кезеңінің басына тауарлардың, шикізаттың, материалдардың (соның ішінде сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жиынтықтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және т.б.) (бұдан әрі - ТМБ) өзіндік құны көрсетіледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол салық кезеңінің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сай толтырылады. Бұл жол 220.11.018 II А және 220.11.018 II С (220.11.018 II А + 220.11.018 II В + 220.11.018 II C) жолдарының сомалары ретінде анықталады.
220.11.018 II А жолында салық кезеңінің басына ТМБ құны көрсетіледі;
220.11.018 II В жолында салық кезеңінің басына аяқталмаған өндірістер құны көрсетіледі;
220.11.018 II С жолында салық кезеңінің басына дайын өнім құны көрсетіледі.
220.11.018 III жолы салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерімнің деректеріне сәйкес толтырылады. Бұл жол 220.11.018 III А және 220.11.018 III С (220.11.018 III А + 220.11.018 III В + 220.11.018 III C) жолдарының сомасы ретінде айқандалады:
220.11.018 III А жолында салық кезеңінің соңына ТМБ құны көрсетіледі;
220.11.018 III В жолында салық кезеңінің соңына аяқталмаған өндіріс құны көрсетіледі;
220.11.018 III С жолында салық кезеңінің соңына дайын өнімнің, тауарлардың құны көрсетіледі;
220.11.018 IV жолында салық төлеушінің салық кезеңі ішінде өтеусіз алған ТМБ, атқарылған жұмыстар және тараптас ұйымдардың, жеке кәсіпкерлердің, жеке нотариустардың, адвокаттардың көрсеткен қызметтерінің құны көрсетіледі. Көрсетілген жолда келтірілген деректер осы нысанның 220.11.019 мен 220.14.037 аралығындағы жолдары бойынша шегерімге жатқызылатын шығыстарды қоспауы керек. 220.11.018 IV А-дан бастап 220.11.018 IV F (220.11.018 IV А + 220.11.018 IV B + 220.11.018 IV C + 220.11.018 IV D + 220.11.018 IV E +220.11.018 IV F) жолдарын қосу арқылы айқындалады:
220.11.018 IV А жолында салық төлеушінің салық кезеңі ішінде сатып алған, өтеусіз алған ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі;
220.11.018 IV B жолында қаржылық қызметтердің құны көрсетіледі;
220.11.018 IV С жолында консультациялық қызметтердің құны көрсетіледі;
220.11.018 IV D жолында маркетингтік қызметтердің құны көрсетіледі;
220.11.018 IV E жолында инжинирингтік қызметтердің құны көрсетіледі;
220.11.018 IV F жолында өзге де жұмыстар мен қызметтерді сатып алуға арналған шығыстар көрсетіледі;

в строке 220.11.018 V указываются расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам, относимые на вычет в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса, за исключением расходов по начисленным доходам работников:
отражаемых по строке 220.11.025 и представляющих собой превышение размеров суточных, установленных подпунктом 4) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов, объектов преференций;
признаваемых последующими расходами в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса и отраженных в строке 220.11.035 D;
включаемых в первоначальную стоимость активов, не подлежащих амортизации, в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса;
в строке 220.11.018 VI указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов в предыдущих налоговых периодах и относимые на вычеты в отчетном налоговом периоде;
в строке 220.11.018 VII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые последующими расходами, налоговый учет которых производится в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса;
в строке 220.11.018 VIII указывается фактическая стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, относимые на увеличение стоимости объектов незавершенного строительства;
в строке 220.11.018 IX указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, не относимые на вычеты на основании статьи 115 Налогового кодекса, за исключением стоимости, отражаемой по строке 220.11.018 VII;
в строке 220.11.018 X указывается стоимость работ и услуг, себестоимость ТМЗ, признаваемые расходами будущих периодов и подлежащие отнесению на вычеты в последующие налоговые периоды;
в строке 220.11.018 XI указывается себестоимость ТМЗ, реализованных и (или) использованных в течение налогового периода, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 100 Налогового кодекса. В данной строке не отражается стоимость ТМЗ:
безвозмездно переданных в рекламных целях;
относимая на вычеты по другим строкам Декларации (220.11.018 III, 220.11.029, 220.11.030, 220.11.031, 220.11.035, 220.11.036 и др.);
в строке 220.11.018 XII указывается стоимость работ и услуг, учтенная по строке 220.11.018 III В.
Налогоплательщики, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "1" строки 220.11.018 I, могут не заполнять строки 220.11.018 XI, 220.11.018 XII.
Налогоплательщики, осуществляющие расчет расходов по реализованным товарам (работам, услугам) в порядке, предусмотренном при заполнении ячейки "2" строки 220.11.018 I, в обязательном порядке заполняют строки 220.11.018 II, 220.11.018 III, а в строках 220.11.018 VI, 220.11.018 VII, 220.11.018 VIII, 220.11.018 IX, 220.11.018 X отражают только стоимость приобретенных (безвозмездно полученных) работ и услуг, без учета себестоимости ТМЗ;

220.11.018 V жолында Салық кодексінің 110-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын қызметкерлердің есептелген табыстары және жеке тұлғаларға өзге төлемдері бойынша шығыстары, қызметкерлердің есептелген табыстары бойынша шығыстарынан басқа көрсетіледі:
220.11.025 жолы бойынша көрсетілетін және Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4) тармақшасында белгіленген тәулікақының асып кету мөлшерін білдіретін;
тіркелген активтердің, преференция объектілерінің бастапқы құнына қосылатын;
220.11.035 D жолында көрсетілген көрсетілетін және Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес келесі шығыстар болып танылатын;
Салық кодексінің 87-бабына сәйкес амортизациялауға жатпайтын активтердің бастапқы құнына қосылатын.
220.11.018 VI жолында алдыңғы салық кезеңдерінде болашақ кезеңдердің шығыстары болып танылатын және есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі;
220.11.018 VII жолында салықтық есебі Салық кодексінің 122-бабына сәйкес жасалатын, келесі шығыстар болып танылатын, жұмыстар мен қызметтердің іс жүзіндегі құны, ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі;
220.11.018 VIII жолында аяқталмаған құрылыс объектілерінің құндарын ұлғайтуға жатқызылатын жұмыстар мен қызметтердің іс жүзіндегі құны, ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі;
220.11.018 IX жолында 220.11.018 VII жолы бойынша көрсетілетін құннан басқа, Салық кодексінің 115-бабының негізінде шегерімге жатқызылатын жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі;
220.11.018 X жолында болашақтағы кезеңдердің шығыстары болып танылатын және келесі салық кезеңдерінде шегерімге жатқызылуға тиіс жұмыстар мен қызметтердің құны, ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі;
220.11.018 XI жолында Салық кодексінің 100-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуға тиіс салық кезеңі ішінде өткізілген және (немесе) қолданылған ТМБ-дің өзіндік құны көрсетіледі. Бұл жолда ТМБ-дің төмендегі құны көрсетілмейді:
жарнамалық мақсаттарда өтеусіз берілген;
Декларацияның басқа жолдары (220.11.018 III, 220.11.029, 220.11.030, 220.11.031, 220.11.035, 220.11.036 және т.б.) бойынша шегерімге жатқызылатын.
220.11.018 XII жолында 220.11.018 III В жолы бойынша ескерілген жұмыстар мен қызметтердің құны көрсетіледі.
1) Өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың есептеуді жүзеге асыратын салық төлеушілер 220.11.018 I жолының "1" ұяшығын толтыру кезінде көзделген тәртіппен 220.11.018 XI, 220.11.018 XII жолдарын толтырмаса болады.
Өткізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың есептеуді жүзеге асыратын салық төлеушілер 220.11.018 I жолының "2" ұяшығын толтыру кезінде көзделген тәртіппен 220.11.018 II, 220.11.018 III жолдарын міндетті түрде толтырады, ал 220.11.018 VI, 220.11.018 VII, 220.11.018 VIII, 220.11.018 IX, 220.11.018 X жолдарында ТМБ-дің өзіндік құнын ескермей, сатып алынған (өтеусіз алынған) жұмыстар мен қызметтердің құнын ғана көрсетеді;

12) в строке 220.11.029 указываются расходы на ликвидацию последствий разработки месторождений, относимые на вычет в соответствии со статьей 107 Налогового кодекса. Данная строка включает суммы отчислений в ликвидационный фонд и в ликвидационный фонд полигонов размещения отходов. В данную строку переносится значение графы G формы 220.05 по данному контракту;
13) в строке 220.11.030 указываются расходы на научно-исследовательские и научно-технические работы, относимые на вычет в соответствии со статьей 108 Налогового кодекса;
14) в строке 220.11.031 указываются расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователя, относимые на вычеты в соответствии со статьей 111 Налогового кодекса. В данную строку переносится значение графы Z и AB формы 220.06 по данному контракту;
15) в строке 220.11.032 указываются расходы недропользователя на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, относимые на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 112 Налогового кодекса (с момента начала добычи после коммерческого обнаружения);
16) в строке 220.11.033 указывается превышение суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимое на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
в строке 220.11.033 I указывается сумма распределенных общих и косвенных расходов в виде превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, относимого на вычет в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
17) в строке 220.11.034 указываются налоги и другие обязательные платежи в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
в строке 220.11.034 I указываются распределенные общие и косвенные расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, относимые на вычет в соответствии со статьей 114 Налогового кодекса;
18) в строке 220.11.035 указываются вычеты по фиксированным активам, производимые в соответствии со статьями 116 - 122 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма строк (220.11.035 K, 220.11.035 L и 220.11.035 М). Значение данной строки переносится в строку 220.00.69;
в строке 220.11.035 A указывается общая сумма стоимостных балансов групп фиксированных активов, прямо связанных с контрактной деятельностью, (далее - прямые фиксированные активы) на начало налогового периода, определяется как сумма строк с 220.11.035 A I по 220.11.035 А IV:
в строке 220.11.035 A I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на начало налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.11.035 A II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.11.035 A III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.11.035 A IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 7 статьи 117 Налогового кодекса;

12) 220.11.029 жолында Салық кодексінің 107-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жоюға арналған шығыстар мен тарату қорларына аударымдар сомасы көрсетіледі. Бұл жол тарату қорына және қалдықтарды орналастыру полигондарын жою қорына аударымдар сомаларын қосады. Бұл жолға 220.05 нысанының G жолының қорытынды мәні көшіріледі;
13) 220.11.030 жолында Салық кодексінің 108-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын ғылыми-зерттеу және ғылыми технологиялық жұмыстарға шығыстар көрсетіледі;
14) 220.11.031 жолында Салық кодексінің 111-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын табиғи ресурстарды өндіруге геологиялық зерттеу мен дайындық жұмыстарына арналған шығыстары мен жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары көрсетiледi. Бұл жолға осы келісім-шарт бойынша 220.06-нысаны Z және АВ бағандарының қорытынды мәнінің сомасы көшіріледі;
15) 220.11.032 жолында Салық кодексінің 112-бабы 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылатын қазақстандық кадрларды оқытуға және өңірлердің әлеуметтік саласын дамытуға жұмсалған жер қойнауын пайдаланушының шығыстары (коммерциялық табудан кейін өндіру басталғаннан бастап) көрсетіледі;
16) 220.11.033 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының асып кетуі көрсетіледі;
220.11.033 I жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын оң бағамдық айырма сомасынан теріс бағамдық айырма сомасының асып кетуі түріндегі бөлінген жалпы және жанама шығыстардың сомасы көрсетіледі;
3) 220.11.034 жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
220.11.034 I жолында Салық кодексінің 114-бабына сәйкес шегерімге жатқызылатын салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша бөлінген жалпы және жанама шығыстар көрсетіледі;
220.11.035 жолында Салық кодексінің 116122-баптарына сәйкес жүргізілетін тіркелген активтер бойынша шегерімдер көрсетіледі. Бұл жолға (220.11.035 K, 220.11.035 L, 220.11.035 М) жолдарының сомасы көшіріледі. Бұл жолдың мәні 220.00.69 жолына тасымалданады;
220.11.035 А жолында салық кезеңнің басына келісім-шарт қызметімен тікелей байланысты тіркелген активтер (бұдан әрі – тікелей тіркелген активтер) топтарының баланстық құнының жалпы сомасы көрсетіліп, 220.11.035 А І-ден 220.11.035 А ІV-ке дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.11.035 А І жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына І-топтың тіркелген активтерінің кіші топтары бойынша баланстық құнының жалпы сомасы көрсетіледі;
220.11.035 А ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІI-топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.11.035 А ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІII-топтың тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.11.035 А ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 7-тармағына сәйкес анықталған салық кезеңнің басына ІV-топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;

в строке 220.11.035 В указывается стоимость поступивших в налоговом периоде фиксированных активов, определяемая в соответствии со статьей 118 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.11.035 В I по 220.11.035 В IV:
в строке 220.11.035 В I указывается стоимость поступивших фиксированных активов I группы;
в строке 220.11.035 В II указывается стоимость поступивших фиксированных активов II группы;
в строке 220.11.035 В III указывается стоимость поступивших фиксированных активов III группы;
в строке 220.11.035 В IV указывается стоимость поступивших фиксированных активов IV группы;
в строке 220.11.035 С указывается стоимость выбывших фиксированных активов, определяемая в соответствии со статьей 119 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.11.035 С I по 220.11.035 С IV;
в строке 220.11.035 С I указывается стоимость выбывших фиксированных активов I группы;
в строке 220.11.035 С II указывается стоимость выбывших фиксированных активов II группы;
в строке 220.14.035 С III указывается стоимость выбывших фиксированных активов III группы;
в строке 220.11.035 С IV указывается стоимость выбывших фиксированных активов IV группы;
в строке 220.11.035 D указываются последующие расходы, относимые на увеличение стоимостных балансов групп (подгрупп) в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 220.11.035 D I по 220.11.035 D IV:
в строке 220.11.035 D I указываются последующие расходы по фиксированным активам I группы, относимые на увеличение стоимостных балансов подгрупп в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.11.035 D II указываются последующие расходы по фиксированным активам II группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.11.035 D III указываются последующие расходы по фиксированным активам III группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.11.035 D IV указываются последующие расходы по фиксированным активам IV группы, относимые на увеличение стоимостного баланса группы в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
в строке 220.11.035 E указывается общая сумма стоимостных балансов групп на конец налогового периода, определяется как сумма строк с 220.11.035 E I по 220.11.035 E IV:
в строке 220.11.035 Е I указывается общая сумма стоимостных балансов подгрупп фиксированных активов I группы на конец налогового периода, определенных в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.11.035 Е II указывается стоимостный баланс фиксированных активов II группы на конец налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.11.035 E III указывается стоимостный баланс фиксированных активов III группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;
в строке 220.11.035 E IV указывается стоимостный баланс фиксированных активов IV группы на начало налогового периода, определенный в соответствии с пунктом 8 статьи 117 Налогового кодекса;

220.11.035 В жолында салық кезеңінде келіп түскен Салық кодексінің 118-бабына сәйкес айқындалатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 220.11.035 В І-ден 220.11.035 В ІV арасындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.11.035 В І жолында І-топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.11.035 В ІІ жолында ІІ-топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.11.035 В ІІІ жолында ІІІ-топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.11.035 В ІV жолында ІV-топтың келіп түскен тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.11.035 С жолында Салық кодексінің 119-бабына сәйкес шығарылған тікелей тіркелген активтердің құны көрсетіледі. 220.11.035 С І-ден 220.11.035 С ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.11.035 С І жолында І-топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.11.035 С ІІ жолында ІІ-топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.11.035 С ІІІ жолында ІІІ-топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.11.035 С ІV жолында ІV-топтың шығарылған тікелей тіркелген активтерінің құны көрсетіледі;
220.11.035 D жолында Салық кодексінің 122-бабы 3-тармағына сәйкес тікелей тіркелген активтер топтарының (кіші топтардың) құндық баланстарын ұлғайтуға жатқызылатын кейінгі шығыстар көрсетіледі. 220.11.035 D І-ден 220.11.035 D ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.11.035 D І жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес кіші топтардың құндық баланстарын ұлғайтуға жатқызылатын І-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
220.11.035 D ІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІI-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
220.11.035 D ІІІ жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІII-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
220.11.035 D ІV жолында Салық кодексінің 122-бабының 3-тармағына сәйкес топтың құндық балансын ұлғайтуға жатқызылатын ІV-топтың тікелей тіркелген активтері бойынша кейінгі шығыстары көрсетіледі;
220.11.035 E жолында салық кезеңнің аяғына тікелей тіркелген активтер топтарының құндық баланстарының жалпы сомасы көрсетіліп, 220.11.035 E І-ден 220.11.035 E ІV аралығындағы жолдардың сомасы ретінде айқындалады:
220.11.035 E І жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына І-топтың тікелей тіркелген активтерінің кіші топтарының құндық баланстарының сомасы көрсетіледі;
220.11.035 E ІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІI-топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансының сомасы көрсетіледі;
220.11.035 E ІІІ жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІII-топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;
220.11.035 E ІV жолында Салық кодексінің 117-бабының 8-тармағына сәйкес айқындалған салық кезеңнің аяғына ІV-топтың тікелей тіркелген активтерінің құндық балансы көрсетіледі;

62. В разделе ""Расчет налогового обязательства":
1) в строке 220.11.049 указывается ставка индивидуального подоходного налога в соответствии со статьей 4 Закона о введении или в соответствии с пунктом 2 статьи 147 Налогового кодекса, в процентах;
2) в строке 220.11.050 указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса;
3) в строке 220.11.051 указывается сумма индивидуального подоходного налога с учетом зачета иностранного налога. Определяется как разность произведения строк 220.11.048 и 220.11.049 и строки 220.11.050 (220.11.048 х 220.11.049 - 220.11.050). Если строка 220.11.050 превышает произведение строк 220.11.048 и 220.11.049, то в строке 220.00.066 указывается ноль;
4) в строке 220.11.052 указывается общая сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
5) в строке 220.11.053 I указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах, подлежащего переносу в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса;
6) в строке 220.11.053 II указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в налоговом периоде, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса;
7) в строке 220.11.054 указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса. Определяется как разность строк 220.11.051, 220.11.052, 220.11.053 I, 220.11.053 II (220.11.051 - 220.11.052 - 220.11.053 I - 220.11.053 II). Если полученная разность меньше ноля, то в строке 220.11.054 указывается ноль. Значение данной строки переносится в строку 220.00.094.
14. Составление формы 220.12 - Объекты налогообложения и (или)
объекты, связанные с налогообложением, налоговое обязательство
по учредителям доверительного управления имуществом и (или)
выгодоприобретателям в иных случаях возникновения
доверительного управления
63. Данная форма предназначена для отражения справочной информации об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, налоговых обязательствах по учредителям доверительного управления имуществом и (или) выгодоприобретателям в иных случаях возникновения доверительного управления, в случае, если на доверительного управляющего возложено исполнение налогового обязательства по индивидуальному подоходному налогу учредителя доверительного управления имуществом или выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления в соответствии со статьей 35 Налогового кодекса.

62. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 220.11.049 жолында Күшіне енгізу туралы заңның 4-бабына сәйкес немесе Салық кодексінің 147-бабы 2-тармағына сәйкес жеке табыс салығының ставкасы пайызбен көрсетіледі;
2) 220.11.050 жолында Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін, Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент-салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарына соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі.
3) 220.11.051 жолында шетелдік салықты есепке алу есебімен жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі. 220.11.048 және 220.11.049 жолдарын көбейтумен 220.11.50 жолына азайтумен анықталады (220.11.048 х 220.11.049 – 220.11.050). Егер 220.11.050 жолы 220.11.048 және 220.11.049 жолдарынан артық болса, 220.11.066 жолында нөл көрсетіледі.
4) 220.11.052 жолында Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 220.11.053 жолында I Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген, алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) 220.11.053 жолында II Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі кірістен төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
220.11.054 жолында салық кезеңі үшін Салық кодексінің 139-бабына сәйкес есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. 220.11.051 және 220.11.052, 220.11.053 I, 220.11.053 II (220.11.051 - 220.11.052 -220.11.053 I - 220.11.053 II) жолдарының айырмасы ретінде анықталады. Егер алынған айырма нөлден төмен болатын болса, онда 100.14.054 жолында нөл көрсетіледі. Осы жолдың мәні 220.00.094 жолына тасымалданады.
14. Салық салу объектілер және (немесе) салық салуға байланысты объектілер, мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайлары және (немесе) сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушылар бойынша салық міндеттемесі – 220.12-нысанын жасау
63. Бұл нысан салық салу объектілер және (немесе) салық салуға байланысты объектілер, Салық кодексінің 35-бабына сәйкес егер сенімгерлік басқарушыға мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының немесе сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушының коропрациялық табыс салығы бойынша салық міндеттемесін орындау жүктелген жағдайда мүлікті сенімгерлікпен басқару құрылтайлары және (немесе) сенімгерлік басқару туындайтын өзге жағдайларында пайда алушылар бойынша салық міндеттемесі туралы ақпаратты көрсетуге арналған.

13) в графе M указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков, относящийся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность граф К и L (K - L). Если значение по графе K меньше значения по графе L, то в графе M указывается ноль;
14) в графе N указывается ставка индивидуального подоходного налога;
15) в графе О указывается сумма уплаченных за пределами Республики Казахстан налогов на доходы или идентичного вида подоходного налога с доходов, полученных налогоплательщиком-резидентом из источников за пределами Республики Казахстан, которая зачитывается при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 223 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
16) в графе Р указывается сумма индивидуального подоходного налога с учетом зачета иностранного налога, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность произведения граф М и N и графы O (M х N - O). Если графа O превышает произведение граф M и N, то в графе P указывается ноль;
17) в графе Q указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде выигрыша, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, и относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
18) в графе R указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения в предыдущих налоговых периодах, подлежащего переносу в соответствии с пунктом 3 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
19) в графе S указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного в налоговом периоде у источника выплаты с дохода в виде вознаграждения, уменьшающая сумму индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с пунктом 2 статьи 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом;
20) в графе T указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за налоговый период в соответствии со статьей 139 Налогового кодекса, относящаяся к договору доверительного управления имуществом или иному акту об учреждении доверительного управления имуществом. Определяется как разность строк P, Q, R, S (P - Q - R - S). Если полученная разница меньше ноля, то в строке T указывается ноль.

13) M бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша алдыңғы салық кезеңдерінен аударылған залалдар есебімен салық салынатын табыс көрсетіледі. K және L бағандарының айырмасы арқылы анықталады (K – L). Егер K бағанның мәні L бағанның мәнінен кем болса, M бағанында нөл көрсетіледі;
14) N бағанында жеке табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
15) O бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша Салық кодексінің 223-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде ескерілетін Қазақстан Республикасынан тыс төленген табысқа салықтардың немесе резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден алған табыстарға соған ұқсас табыс салығының түрлерінің сомасы көрсетіледі;
16) P бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша шетел салығын есепке жатқызуды ескере жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. М және N бағандарының көбейтіндісін O бағанына айырмасы арқылы анықталады (M х N – O). Егер O бағанның мәні M, N бағанның көбейту мәнінен артық болса, P бағанында нөл көрсетіледі;
17) Q бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде ұтыс түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
18) R бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша Салық кодексінің 139-бабы 3-тармағына сәйкес көшірілген, алдыңғы салық кезеңдерінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
19) S бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша Салық кодексінің 139-бабы 2-тармағына сәйкес бюджетке төленуі тиіс жеке табыс салығының сомасына кемітілетін салық кезеңінде сыйақы түріндегі табыстан төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
20) T бағанында мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша немесе мүлікті сенімгерлікпен басқарудың құрылуы туралы өзге де акті бойынша Салық кодексінің 139-бабына сәйкес салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. P, Q, R, S жолдарының кеміту түрінде анықталады (P - Q – R – S). Егер айырма нөлге тең болса, онда T жолында нөл көрсетіледі;

15. Составление формы 220.13 - Сверка отчета о доходах и
расходах с Декларацией по индивидуальному подоходному налогу
65. Данная форма предназначена для сверки чистого дохода, определенного по отчету о доходах и расходах, и налогооблагаемого дохода, определенного по Декларации, путем выявления разницы между ними.
Для определения разницы в данном приложении производится сравнение доходов (убытков), определенных налогоплательщиком в отчете о доходах и расходах, составленном за налоговый период в соответствии международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, с доходами и вычетами, определенными в соответствии с Налоговым кодексом.
1) При заполнении графы А используются данные, отраженные в Декларации.
2) При заполнении графы В используются данные бухгалтерского учета, полученные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
3) В графе С указывается разность значений граф А и В, кроме строк 220.13.001, 220.13.002, 220.13.003.
66. В разделе "Показатели":
1) в строке 220.13.001 указывается чистый доход (убыток) по финансовой отчетности;
2) в строке 220.13.002 указывается сумма индивидуального подоходного налога;
3) в строке 220.13.003 указывается налогооблагаемый доход;
4) в строке 220.13.004:
в графу А переносится строка 220.00.001;
в графе В указывается доход от реализации товаров (работ, услуг);
5) в строке 220.13.005:
в графу А переносится строка 220.00.002;
в графе В указывается общая сумма дохода (убытка) от реализации активов, кроме указанного в строках 220.13.004 В, 220.13.011 В;
6) в строке 220.13.006:
в графу А переносится строка 220.00.003;
в графе В указывается доход по производным финансовым инструментам, за исключением заключенных в целях хеджирования и по которым осуществлена поставка базового актива;
7) в строке 220.13.007:
в графу А переносится строка 220.00.004;
в графе В указывается доход от списания обязательств;
8) в строке 220.13.008:
в графу А переносится строка 220.00.005;
в графе В указывается доход по сомнительным обязательствам;
9) в строке 220.13.009:
в графу А переносится строка 220.00.006;
в графе В указывается доход от уступки права требования;
10) в строке 220.13.010:
в графу А переносится строка 220.00.007;
в графе В указывается доход, полученный за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
11) в строке 220.13.011:
в графу А переносится строка 220.00.008;
в графе В указывается доход от выбытия фиксированных активов;

15. Табыстар мен шығыстар туралы есепті жеке табыс салығы бойынша декларациямен салыстыру – 200.13-нысанын жасау
65. Бұл нысан табыстар мен шығыстар туралы есеп бойынша таза табыс пен Декларация бойынша айқындалған салық салынатын табыстың арасындағы айырманы анықтау жолымен оларды салыстыруға арналған.
Айырманы анықтау үшін бұл қосымшада қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес салық кезеңі үшін жасалған табыстар мен шығыстар туралы есепте салық төлеуші айқындаған табыстарды (залалдарды) Салық кодексіне сәйкес айқындалған табыстармен және шегерімдермен салыстыру жүргізіледі.
1) А бағанын толтырған кезде Декларацияда көрсетілген деректер пайдаланылады.
2) В бағанын толтырған кезде қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес алынған бухгалтерлік есеп деректері пайдаланылады.
3) С бағанында 220.13.001, 220.13.002, 220.13.003 жолдарын қоспағанда, А және В бағандар мәндерінің айырмасы көрсетіледі.
66. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 220.13.001 жолында қаржы есептілігі бойынша таза табыс (залал) көрсетіледі;
2) 220.13.002 жолында жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
3) 220.13.003 салық салынатын табыс көрсетіледі.
4) 220.13.004 жолында:
А бағанына 220.00.001 жолы көшіріледі;
В бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен табыс көрсетіледі;
5) 220.13.005 жолында:
А бағанына 220.00.002 жолы көшіріледі;
В бағанында 220.13.004 В, 220.13.011 В жолдарында көрсетілгенді қоспағанда, активтерді сатудан табыстардың (залалдың) жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 220.13.006 жолында:
А бағанына 220.00.003 жолы көшіріледі;
В бағанында хеджирлеу мақсатында жасалған және ол бойынша базалық активті жеткізу жүзеге асырылатындарды қоспағанда туынды қаржы құралдары бойынша табыс көрсетіледі;
7) 220.13.007 жолында:
А бағанына 220.00.004 жолы көшіріледі;
В бағанында міндеттемелерді есептен шығарудан табыс көрсетіледі;
8) 220.13.008 жолында:
А бағанына 220.00.005 жолы көшіріледі;
В бағанында күмәнді міндеттемелер бойынша табыс көрсетіледі;
9) 220.13.009 жолында:
А бағанына 220.00.006 жолы көшіріледі;
В бағанында талап ету құқығын беруден түскен табыс көрсетіледі;
10) 220.17.010 жолында:
А бағанына 200.00.008 жолы көшіріледі;
В бағанында кәсіпкерлік қызметті шектеуге және тоқтатуға келісім бергені үшін алған табыс көрсетіледі;
11) 220.13.011 жолында:
А бағанына 220.00.008 жолы көшіріледі;
В бағанында тіркелген активтердің шығып қалуынан түскен табыс көрсетіледі;

в графу А переносится строка 220.00.065;
в графе В указываются расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие вычеты недропользователя;
47) в строке 220.13.047:
в графу А переносится строка 220.00.067;
в графе В указывается превышение отрицательной курсовой разницы над положительной курсовой разницей;
48) в строке 220.13.048:
в графу А переносится строка 220.00.068;
в графе В указываются налоги, кроме налогов, исключаемых до определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) и индивидуального подоходного налога, уплаченного в Республике Казахстан, а также подоходного налога, уплаченного в других государствах, и другие обязательные платежи в бюджет;
49) в строке 220.13.049:
в графу А переносится строка 220.00.069;
в графе В указываются расходы по фиксированным активам;
50) в строке 220.13.050:
в графу А переносится строка 220.00.070;
в графе В указывается стоимость разового талона;
51) в строке 220.13.051:
в графу А переносятся значения строк с 220.00.071 по 220.00.077;
в графе В указываются расходы, не включенные в строки с 220.13.030 В по 220.13.050 В;
52) строке 220.13.052:
в графе В указываются убытки от ликвидации и выбытия основных средств;
53) в строке 220.13.053:
в графе В указываются убытки от ликвидации и выбытия нематериальных активов;
54) в строке 220.13.054:
в графе В указываются сверхнормативные потери, порча и недостача товарно-материальных ценностей, другие непроизводственные расходы и потери;
55) в строке 220.13.055:
в графе В указываются убытки от хищений, виновники которых не установлены, или в случае, если невозможно возместить необходимые суммы за счет виновной стороны;
56) в строке 220.13.056:
в графе В отражается сумма резерва на оплату отпусков работников;
57) в строке 220.13.057:
в графе В отражаются резервы на предстоящие расходы на ремонт основных средств;
58) в строке 220.13.058:
в графе В отражается сумма других расходов, отраженных в бухгалтерском учете, не отраженных в строках с 220.13.030 В по 220.13.058 В;
59) в строке 220.13.059:
в графу А переносится строка 220.00.085;
60) в строке 220.13.060:
в графе А указывается сумма, определяемая сложением значений строк с 220.13.030 А по 220.13.051 А с учетом строки 220.13.059;
в графе В указывается сумма, определяемая сложением значений строк с 220.13.030 В по 220.13.059 В;
61) в строке 220.13.061:
в графе С указывается разница между доходами и расходами, определяемая как разность строк 220.13.029 С и 220.13.060 С;

А бағанына 220.00.065 жолы көшіріледі;
В бағанында геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар және жер қойнауын пайдаланушының басқа да шегерімдері көрсетіледі;
47) 220.13.047 жолында:
А бағанына 220.00.067 жолы көшіріледі;
В бағанында теріс бағамдық айырманың оң бағамдық айырмадан артуы көрсетіледі;
48) 220.13.048 жолында:
А бағанына 220.00.068 жолы көшіріледі;
В бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен табысты айқындағанға дейін болдырмайтын салықтарды қоспағанда, салықтар және Қазақстан Республикасында төленген корпорациялық табыс салығы, сондай-ақ басқа мемлекеттерде төленген табыс салығы және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер көрсетіледі;
49) 220.13.049 жолында:
А бағанына 220.00.069 жолы көшіріледі;
В бағанында тіркелген активтер бойынша шығыстар көрсетіледі;
50) 220.13.050 жолында:
А бағанына 220.00.070 жолы көшіріледі;
В бағанында біржолғы талон құны көрсетіледі;
51) 220.13.051 жолында:
А бағанына 220.00.071–ден 220.00.077-ге дейінгі жолдарының мәндері көшіріледі.
В бағанында 220.13.030 В-дан 220.13.050-ге дейінгі жолдарға енгізілмеген шығыстар көрсетіледі;
52) 220.13.052 жолында:
В бағанында таратудан және негізгі құралдарды шығарып тастаудан залалдар көрсетіледі;
53) 220.13.053 жолында:
В бағанында таратудан және материалдық емес активтерді шығарып тастаудан залалдар көрсетіледі;
54) 220.13.054 жолында:
В бағанында тауарлық материалдық құндылықтардың нормативтен тыс шығыны, бүлінуі және кемшілігі, басқа да өндірістік емес шығыстар және шығындар көрсетіледі;
55) 220.13.055 жолында:
В бағанында кінәлілері анықталмаған немесе егер кінәлі тарап есебінен қажетті сомаларды өтеу мүмкін болмаған жағдайда ұрлықтан болған залалдар көрсетіледі;
56) 220.13.056 жолында:
В бағанында қызметкерлердің демалыстарын төлеуге резерв сомасы көрсетіледі;
57) 220.13.057 жолында:
В бағанында негізгі құралдарды жөндеуге алдағы шығыстарға резервтер көрсетіледі;
58) 220.13.058 жолында:
В бағанында бухгалтерлік есепте көрсетілген, 220.13.030 В-дан 220.13.058 В-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген басқа да шығыстар сомасы көрсетіледі;
59) 220.13.059 жолында:
А бағанына 200.00.085 жолы көшіріледі;
60) 220.13.060 жолында:
А бағанында 220.13.059 жолын ескерумен 220.13.030 А-дан 220.13.051 А-ға дейінгі жолдардың мәндерінің қосындысымен айқындалатын сома көрсетіледі;
В бағанында 220.13.030 В-дан 220.13.059 В-ға дейінгі жолдарының қосындысы ретінде айқындалатын, сома көрсетіледі;
61) 220.13.061 жолында:
С бағанында 220.13.029 С және 220.13.060 С жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын табыстар мен шығыстар арасындағы айырма көрсетіледі;

62) в строке 220.13.062:
в графе С указывается налогооблагаемый доход, определяемый как сумма строк 220.13.001 и 220.13.002, скорректированный на сумму строки 220.13.061. Данная сумма должна соответствовать налогооблагаемому доходу, определенному как разность строк 220.00.083 и 220.00.085.
16. Коды видов доходов, валют, стран, международных соглашений
67. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку:
1) Видов доходов из источников в Республике Казахстан и из источников за пределами Республики Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров на территории Республики Казахстан;
1011 - доходы от реализации товаров, находящихся в Республике Казахстан, за ее пределы в рамках осуществления внешнеторговой деятельности;
1020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан резиденту;
1022 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту, имеющему постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые услуги связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1030 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, получаемые указанным лицом от резидента;
1031 - доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, получаемые указанным лицом от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если получаемые работы, услуги, товары связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных резидентом;
1042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме, расположенном в Республике Казахстан;

62) 220.13.062 жолында:
С бағанында 220.13.001 және 220.13.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, 220.13.061 жолының сомасына түзетілген салық салынатын табыс көрсетіледі. Бұл сомаға 220.00.083 және 220.00.085 жолдарының айырмасы ретінде айқындалған салық салынатын табыс сәйкес келуі тиіс.
16. Табыстардың, валютардың, халықаралық келісімдер түрлерінің кодтары
67. Декларация толтыру кезінде мынадай кіріс түрлерін кодтауды пайдалану керек.
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс түрлерінің кодтары:
1010 – Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды өткізуден түскен кірістер;
1011 – Қазақстан Республикасында орналасқан тауарларды сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру шеңберінде одан тыс өткізуден түскен кірістер;
1020 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен кірістер;
1021 – резидентке егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;
1022 - егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;
1030 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен кірістері, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның резиденттен алатын өзге де кірістер;
1031 - Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен кірістері, сондай-ақ осы бапта белгіленген аталған тұлғаның Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен, егер алатын жұмыстары, қызметтері, тауарлары осындай тұрақты мекемеге байланысты болса, олардан алатын өзге де кірістері;
1040 – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1041 – резидент шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1042 – Қазақстан Республикасында орналасқан резидент заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;

1043 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если более 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1044 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если более 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
1050 - доходы от уступки прав требования долга резиденту - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1051 - доходы от уступки прав требования долга нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, уступившего право требования;
1060 - доходы от уступки прав требования долга у резидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1061 - доходы от уступки прав требования долга у нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
1070 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1071 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентом, возникших в ходе деятельности такого нерезидента в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1080 - доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-резидента;
1081 - доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных в Республике Казахстан;
1090 - доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-резидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства в Республике Казахстан за нерезидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1100 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидента;
1101 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1110 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-резидента;
1111 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента, имеющего постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этого нерезидента относится к его постоянному учреждению или имуществу;
1120 - доходы в форме роялти, получаемые от резидента;
1121 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента, имеющего постоянное учреждение в Республике Казахстан, если расходы по выплате роялти связаны с деятельностью такого постоянного учреждения;
1130 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1140 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1150 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих в Республике Казахстан;
1151 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1160 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
1161 - доходы от оказания транспортных услуг внутри Республики Казахстан;
1170 - доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся на территории Республики Казахстан;
1180 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
1181 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
1190 - гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1200 - надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
1201 - надбавки физического лица-нерезидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием в Республике Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
1210 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1211 - доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
1220 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1230 - доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, - от деятельности в Республике Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
1240 - выигрыши, выплачиваемые резидентом;
1241 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентом, имеющим постоянное учреждение в Республике Казахстан, если выплата выигрыша связана с деятельностью такого постоянного учреждения;
1250 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1260 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1261 - доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1270 - доходы по производным финансовым инструментам;
1280 - доходы от списания обязательств;
1290 - доходы по сомнительным обязательствам;
1300 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии;
1310 - доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования;
1320 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1330 - доходы от выбытия фиксированных активов;
1340 - доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей;
1350 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1360 - доходы от осуществления совместной деятельности;
1370 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1380 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
1390 - доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы;
1400 - доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса;
1410 - чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
1420 - другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
Доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 - доходы от реализации товаров, находящихся за пределами Республики Казахстан, в иностранном государстве;
2020 - доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2021 - доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан нерезиденту;

1043 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерін немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1044 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
1050 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
1051 - талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
1060 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резиденттен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
1061 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
1070 - резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар)
1071 – резидент еместің, мұндай резидент еместердің Қазақстан Республикасындағы қызметi барысында туындаған мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар);
1080 – резидент заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
1081 – Қазақстан Республикасында орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
1090 – мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша сенімгерлік басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлік басқару туындаудың басқа жағдайларында пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасында салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидент сенімгерлік басқарушыдан мүлікті сенімгерлікпен басқаруды белгілеу туралы акті бойынша алынған кірістер;
1100 - резиденттен алынған борышкерлік бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі кіріс;
1101 – егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент еместен алынған борышкерлік бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі кіріс;
1110 – резидент эмитенттен алынған борышкерлік бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
1111 - егер резидент еместің берешегі оның тұрақты мекемесіне немесе мүлкіне қатысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі немесе сонда орналасқан мүлкі бар резидент емес эмитенттен алынған борышкерлік бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
1120 - резиденттен алынатын роялти түріндегі кіріс;
1121 – егер роялти төлеу бойынша шығыстар резидент еместің тұрақты мекемесінің қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент еместен алынатын роялти түріндегі кіріс;
1130 – Қазақстан Республикасында орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
1140 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын кірістер;
1150 – Қазақстан Республикасында туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі кірістер;
1151 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі кірістер;
1160 – халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден кірістер;
1161 – Қазақстан Республикасы ішінде көліктік қызмет көрсетуден кірістер;
1170 – Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кірістер;
1180 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның кірісі;
1181 - жұмыс беруші болып табылатын резидент емеспен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасындағы қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның кірісі;
1190 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
1200 – резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
1201 - резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
1210 – еңбек шарты (келісім-шарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент емес жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен резидент емес жеке тұлғаның кірістері. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
1211 – қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент емес жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметінен резидент емес жеке тұлғаның кірістері. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
1220 – резидент жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
1230 – кімнен және кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасындағы мәдениет және өнер қызметкерлерiне: қызметінен театр, кино, радио, теледидар әртісiне, музыкантқа, суретшiге, спортшыға төленетiн табыстар;
1240 - резиденттер төлейтiн ұтыстар;
1241 – егер ұтыс төлемі тұрақты мекеме қызметіне байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емес төлейтiн ұтыстар;
1250 - Қазақстан Республикасында жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1260 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
1261 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
1270 – туынды қаржы құралдары бойынша кірістер;
1280 – міндеттемені есептен шығарудан кірістер;
1290 - күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
1300 – лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
1310 – сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
1320 – кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған кірістер;
1330 – тіркелген активтерді шығарудан түскен кірістер;
1340 – геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен кірістер;
1350 – кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен кірістер;
1360 – бірлескен қызметті жүзеге асырудан кірістер;
1370 – бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
1380 – оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1390 - әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
1400 – мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен кірістер;
1410 – сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан кірістер;
1420 – Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.
Қазақстан Республикасынан тыс көздерден кіріс түрлерінің кодтары:
2010 – Қазақстан Республикасынан тыс, шетел мемлекетте орналасқан тауарларды өткізуден түскен кірістер;
2020 – Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен кірістер;
2021 – резидент емеске егер алынатын қызметтер осындай тұрақты мекеменің қызметімен байланысты болса, Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі бар резидент емеске Қазақстан Республикасының шегінен тыс басқарушылық, қаржылық (сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру бойынша қызмет көрсетулерді қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, заң (өкілдік және соттарда және алқалық органдарда мүдделерді қорғау бойынша қызметтерді, сондай-ақ нотариалды қызметтерді қоспағанда) қызметтерін көрсетуден түскен кіріс;

2030 - доходы от выполнения работ, оказания услуг, реализации товаров в государстве с льготным налогообложением, определяемом в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса, а также иные доходы, установленные получаемые резидентом от нерезидента, зарегистрированного в таком государстве;
2040 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2041 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентом;
2042 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2043 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации акций, выпущенных нерезидентом, если менее 50 процентов стоимости таких акций или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2044 - доходы от прироста стоимости, получаемые в результате реализации долей участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме, если менее 50 процентов стоимости таких долей участия или активов юридического лица-нерезидента составляет имущество, находящееся в Республике Казахстан;
2050 - доходы от уступки прав требования долга нерезиденту - для налогоплательщика, уступившего право требования;
2060 - доходы от уступки прав требования долга у нерезидента - для налогоплательщика, приобретающего право требования;
2070 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентом, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ, оказание услуг за пределами Республики Казахстан и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров, получаемые от нерезидента;
2080 - доходы в форме дивидендов, поступающих от юридического лица-нерезидента;
2081 - доходы в форме дивидендов, поступающих от паевых инвестиционных фондов, расположенных за пределами Республики Казахстан;
2090 - доходы, полученные по акту об учреждении доверительного управления имуществом от доверительного управляющего-нерезидента, на которого не возложено исполнение налогового обязательства за пределами Республики Казахстан за резидента, являющегося учредителем доверительного управления по договору доверительного управления имуществом или выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления;
2100 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидента;
2110 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента-нерезидента;
2120 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидента;
2130 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2140 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2150 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам страхования, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2151 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемых по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2160 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые от нерезидента;
2161 - доходы от оказания транспортных услуг за пределами Республики Казахстан, получаемые от нерезидента;
2170 - доходы, получаемые от эксплуатации трубопроводов, линий электропередачи (ЛЭП), линий оптико-волоконной связи, находящихся за пределами Республики Казахстан;
2180 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с нерезидентом, являющимся работодателем;
2181 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан по трудовому договору (контракту), заключенному с резидентом, являющимся работодателем;
2190 - гонорары руководителя и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2200 - надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан нерезидентом, являющимся работодателем;
2201 - надбавки физического лица-резидента, выплачиваемые ему в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан резидентом, являющимся работодателем;
2210 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные работодателем (резидентом или нерезидентом) на основании трудового договора (контракта). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2211 - доходы физического лица-резидента от деятельности за пределами Республики Казахстан в виде материальной выгоды, включая расходы на обеспечение материальных, социальных благ такому физическому лицу, понесенные иным лицом на основании договора на оказание услуг (выполнение работ). При этом к таким расходам относятся расходы на питание, проживание такого физического лица, обучение его детей в учебных заведениях, расходы, связанные с его отдыхом, включая поездки членов его семьи в отпуск;
2220 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2230 - доходы, выплачиваемые работнику культуры и искусства: артисту театра, кино, радио, телевидения, музыканту, художнику, спортсмену, - от деятельности за пределами Республики Казахстан независимо от того, как и кому осуществляются выплаты;
2240 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентом;
2250 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2260 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2261 - доходы от безвозмездно полученного имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2270 - доходы по производным финансовым инструментам;
2280 - доходы от списания обязательств;
2290 - расходы по сомнительным обязательствам, понесенные за пределами Республики Казахстан;
2300 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии, получаемые от нерезидента;
2310 - доходы от снижения страховых резервов, созданных страховыми, перестраховочными организациями по договорам страхования, перестрахования, получаемые от нерезидента;
2320 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность за пределами Республики Казахстан;
2330 - доходы от выбытия фиксированных активов за пределами Республики Казахстан;
2340 - доходы от корректировки расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей за пределами Республики Казахстан;
2350 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за пределами Республики Казахстан;
2360 - доходы от осуществления совместной деятельности за пределами Республики Казахстан;
2370 - ученные компенсации по ранее произведенным вычетам от нерезидента за пределами Республики Казахстан;
2380 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определенное в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности за пределами Республики Казахстан;
2390 - доходы, полученные при эксплуатации объектов социальной сферы за пределами Республики Казахстан;
2400 - доходы от продажи предприятия как имущественного комплекса за пределами Республики Казахстан;
2410 - чистый доход от доверительного управления имуществом, полученный (подлежащий получению) учредителем доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателем в иных случаях возникновения доверительного управления за пределами Республики Казахстан;
2420 - другие доходы, возникающие в результате предпринимательской деятельности за пределами Республики Казахстан;

2030 – Салық кодексінің 224-бабына сәйкес айқындалатын салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның нақты орындалған (көрсетілген, сатылған) орнына қарамастан жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден, тауарларды сатудан түскен кірістері, сондай-ақ осы бапта резиденттің резидент еместен алатын өзге де кірістер;
2040 – Қазақстан Республикасынан тыс аумақта орналасқан мүлікті өткізу нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2041 – резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2042 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғада, консорциумда қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2043 – егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерін немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес шығарған акцияларды сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2044 - егер резидент емес заңды тұлғаның осындай қатысу үлестерінің немесе активтерінің құнының 50 пайызынан астамын Қазақстан Республикасында орналасқан мүлік құрайтын болса, резидент емес заңды тұлғада қатысу үлестерін сату нәтижесінде алынған құн өсімінен кіріс;
2050 – талап ету құқығын берген салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
2060 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
2061 - талап ету құқығын сатып алған салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент еместен қарызды талап ету құқықтарын беруден кірістер;
2070 - резиденттің мiндеттемелерiн, оның iшiнде Қазақстан Республикасынан тыс жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiм-шарттар) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмақылар)
2080 – резидент емес заңды тұлғадан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
2081 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан пайлық инвестициялық қорлардан түсетін дивидендтер түріндегі кірістер;
2090 – мүлікті сенімгерлік басқару шарты бойынша сенімгерлік басқару құрылтайшысы немесе сенімгерлік басқару туындаудың басқа жағдайларында пайда алушы болып табылатын резидент емес үшін Қазақстан Республикасынан тыс салық міндеттемесін орындау жүктелмеген резидент сенімгерлік басқарушыдан мүлікті сенімгерлікпен басқаруды белгілеу туралы акті бойынша алынған кірістер;
2100 - резидент еместен алынған борышкерлік бағалы қағаздарды қоспағанда сыйақылар түріндегі кіріс;
2110 – резидент емес эмитенттен алынған борышкерлік бағалы қағаздар бойынша сыйақылар түріндегі кіріс;
2120 - резидент еместен алынатын роялти түріндегі кіріс;
2130 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
2140 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан жылжымайтын мүліктен алынатын кірістер;
2150 – Қазақстан Республикасынан тыс туындайтын сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі кірістер;
2151 - Қазақстан Республикасынан тыс туындайтын тәуекелдерді қайта сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйлықақылар түріндегі кірістер;
2160 – резидент еместен алынатын, халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден кірістер;
2161 – резидент еместен алынатын, Қазақстан Республикасынан тыс көліктік қызмет көрсетуден кірістер;
2170 – Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан құбыр жолдарын, электр беру желілерін (ЭБЖ), оптикалық-талшықты байланыс желілерін пайдаланудан алынатын кірістер;
2180 – жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасынан тыс қызметтен түсетін резидент емес жеке тұлғаның кірісі;
2181 - жұмыс беруші болып табылатын резидентпен жасасқан еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша Қазақстан Республикасынан тыс қызметтен түсетін резидент жеке тұлғаның кірісі;
2190 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент емес заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
2200 – резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент емес оған төлейтін үстемеақы;
2201 - резидент жеке тұлғаның Қазақстан Республикасынан тыс тұруына байланысты жұмыс беруші болып табылатын резидент оған төлейтін үстемеақы;
2210 – еңбек шарты (келісім-шарт) негізінде жұмыс беруші (резидент немесе резидент емес) төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасынан тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның кірістері. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
2211 – қызмет көрсетуге (жұмыстарды орындауға) шарт негізінде өзге тұлға төлеген резидент жеке тұлғаның материалдық, әлеуметтiк игiлiктерін қоса алғанда, материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасынан тыс қызметінен резидент жеке тұлғаның кірістері. Бұл ретте мұндай шығыстарға осындай жеке тұлғаның тамақтануына, тұруына, оқу мекемелерiнде оның балаларын оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келуді қоса алғанда, оның демалысына байланысты шығыстар жатады;
2220 – резидент емес жинақтаушы зейнетақы қоры жүзеге асыратын зейнетақы төлемдері;
2230 – кімнен және кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасынан тыс мәдениет және өнер қызметкерлерiне: қызметінен театр, кино, радио, теледидар әртісiне, музыкантқа, суретшiге, спортшыға төленетiн табыстар;
2240 - резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2250 - Қазақстан Республикасынан тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2260 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу түріндегі табыстар;
2261 - Қазақстан Республикасынан тыс орналасқан мүлiктi тегiн алудан табыстар;
2270 – туынды қаржы құралдары бойынша кірістер;
2280 – міндеттемені есептен шығарудан кірістер;
2290 - күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
2300 – резидент еместен алынатын, лицензия негізінде банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
2310 – резидент еместен алынатын, сақтандыру, қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары құрған сақтандыру резервтерін азайтудан табыстар;
2320 – Қазақстан Республикасынан тыс кәсіпкерлік қызметті шектеуге немесе тоқтатуға келісім бергені үшін алынған кірістер;
2330 – Қазақстан Республикасынан тыс тіркелген активтерді шығарудан түскен кірістер;
2340 – Қазақстан Республикасынан тыс геологиялық зерттеу мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстарды, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын түзетуден түскен кірістер;
2350 – Қазақстан Республикасынан тыс кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстар сомасынан артуынан түскен кірістер;
2360 – Қазақстан Республикасынан тыс бірлескен қызметті жүзеге асырудан кірістер;
2370 – бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған өтемақылар;
2380 – оң бағамдық айырма сомасының қаржы есептілігінің халықаралық стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнаманың талаптарына сәйкес айқындалған теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
2390 – Қазақстан Республикасынан тыс әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстар;
2400 – Қазақстан Республикасынан тыс мүліктік кешен ретінде кәсіпорынды сатудан түскен кірістер;
2410 – Қазақстан Республикасынан тыс сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысы не сенімгерлікпен басқару туындаудың өзге де жағдайларында пайда алушы алған (алуға тиіс) мүлікті сенімгерлікпен басқарудан кірістер;
2420 – Қазақстан Республикасынан тыс кәсіпкерлік қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.

2) При заполнении кода валюты необходимо использовать цифровую кодировку валют в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров;
3) При заполнении кода страны необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров;
4) При заполнении Декларации необходимо использовать следующую кодировку видов международных договоров (соглашений):
01 - Конвенция об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от уплаты налогов на доход и капитал;
02 - Учредительный договор Исламского Банка Развития;
03 - Соглашение об условиях работы регионального экологического центра Центральной Азии;
04 - Учредительный договор Азиатского банка развития;
05- Соглашение по использованию гранта на проект строительства нового правительственного здания;
06 - Соглашение о финансовом сотрудничестве;
07 - Меморандум о взаимопонимании;
08 - Соглашение относительно уничтожения шахтных пусковых установок межконтинентальных баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия;
09 - Соглашение Международного банка реконструкции и развития;
10 - Соглашение Международного валютного фонда;
11 - Соглашение Международной финансовой корпорации;
12 - Конвенция об урегулировании инвестиционных споров;
13 - Соглашение об учреждении Европейского банка реконструкции и развития;
14 - Венская конвенция о дипломатических сношениях;
15 - Договор по созданию Университета Центральной Азии;
16 - Конвенция об учреждении Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций;
17 - Соглашение о Египетском университете исламской культуры "Нур-Мубарак";
18 - Соглашение о воздушном сообщении;
19 - Соглашение о предоставлении Международным Банком Реконструкции и Развития гранта Республике Казахстан на подготовку проекта "Поддержка агросервисных служб";
20 - Соглашение в форме обмена нотами о привлечении гранта Правительства Японии для осуществления проекта "Водоснабжение сельских населенных пунктов в Республике Казахстан";
21 - Конвенция о привилегиях и иммунитетах Евразийского экономического сообщества;
22 - Иные международные договоры (соглашения, конвенции).
5) При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
3001 - алименты, полученные на детей и иждивенцев;
3002 - вознаграждения, выплачиваемые физическим лицам по их вкладам в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
3003 - вознаграждения по долговым ценным бумагам;
3004 - вознаграждения по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям и доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций;
3005- дивиденды и вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких дивидендов и вознаграждений в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан;
3006- доходы по паям паевых инвестиционных фондов при их выкупе управляющей компанией данного фонда;

2) Валюта кодын толтыру кезінде Тауарларды мәлімдеу ережелеріне "Кедендік ресімдеу үшін пайдаланылатын валюта жіктеуіштері" 10-қосымшаға сәйкес валюталардың сандық кодтауды пайдалану қажет.
3) Ел кодын толтыру кезінде Тауарларды және көлік құралдарын мәлімдеу ережелеріне "Әлем елдерінің" 6-қосымшасына сәйкес елдерді сандық кодтауды пайдалану қажет.
4) Декларацияны толтыру кезінде халықаралық шарт (келісім) түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
01 - Табыс пен капиталға қосарланған салық салуды болдырмау және салық төлеуден жалтаруға жол бермеу туралы конвенция;
02 - Ислам Даму Банкiнiң құрылтай шарты;
03 – Орталық Азия аймақтық экологиялық орталығы жұмысының жағдайлары жөніндегi келісім;
04 – Азия Даму Банкінің құрылтай шарты;
05 – Жаңа Үкіметтік ғимараттың құрылысы жобасына грантты пайдалану бойынша келісім;
06 – Қаржылық ынтымақтастық туралы келісім;
07 – Өзара түсiнiстiк туралы меморандум;
08 – Континентаралық баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын, апатты жағдайлардың салдарын жоюға және ядролық қарудың таралуына жол бермеуге қатысты келісім;
09 – Халықаралық қайта құру және даму банкiнiң келісімі;
10 – Халықаралық валюталық қордың келісімі;
11 – Халықаралық қаржылық корпорацияның келісімі;
12 – Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі конвенция;
13 – Еуропалық Қайта құру және Даму банкiн құру туралы;
14 – Дипломатиялық қатынастар туралы Вена конвенциясы;
15 – Орталық Азия университетін құру жөніндегі шарт;
16 – Инвестициялар кепiлдiгiнiң көп жақты агенттiгiн құру туралы;
17 – "Нұр-Мүбарак" ислам мәдениетінің Египет университеті туралы келісім;
18 – Әуе қатынасы туралы келісім;
19 – "Агросервистік қызметті қолдау" жобасын дайындауға арналған Халықаралық Қайта құру және Даму Банкінің грантын беру туралы келісім;
20 – "Қазақстан Республикасында ауылдық елдi мекендердi сумен жабдықтау" жобасын жүзеге асыру үшiн Жапония Yкiметiнiң грантын тарту туралы ноталар алмасу нысанындағы келiсiм;
21 – Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың артықшылықтары мен иммунитеттері туралы конвенция;
22 - Өзге де халықаралық шарттар (келісімдер, конвенциялар).
5) Декларацияны толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
3001 - балаларға және асырауындағы адамдарға алынған алименттер;
3002 – қаржы рыногы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау бойынша мемлекеттік уәкілетті органның лицензиясы негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдарда олардың салымдары бойынша жеке тұлғаларға төленетін сыйақылар;
3003 – борыштық құнды қағаздар бойынша сыйақылар;
3004 - мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттік облигациялар бойынша сыйақылар және мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар мен агенттік облигацияларды өткізу кезіндегі құн өсімінен түскен табыстар;
3005 - бағалы қағаздар бойынша дивидендтер мен сыйақыларды есебіне жазу күніне Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде болатын осындай дивидендтер мен сыйақылар;
3006 – инвестициялық қорлардың компания басқарушысы оларды сатып алған кезде пайлар бойынша кірістер;

3007 - дивиденды, полученные от юридического лица-резидента, при одновременном выполнении условий, предусмотренных подпунктом 7) пункта 1 статьи 156 Налогового кодекса;
3008 - все виды выплат военнослужащим при исполнении обязанностей воинской службы, сотрудникам органов внутренних дел, финансовой полиции, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы и государственной противопожарной службы, которым в установленном порядке присвоено специальное звание, получаемых ими в связи с исполнением служебных обязанностей;
3009 - выигрыши по лотерее в пределах 50 процентов от минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3010 - выплаты в связи с выполнением общественных работ и профессиональным обучением, осуществляемые за счет средств бюджета и (или) грантов, в минимальном размере заработной платы, установленном на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3011 - выплаты за счет средств грантов (кроме выплат в виде оплаты труда);
3012 - выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
3013 - доходы участников Великой Отечественной войны и приравненных к ним лиц, инвалидов I и II групп, лиц, награжденных орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лиц, проработавших (прослуживших) не менее 6 месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденных орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также одного из родителей инвалида с детства в пределах 45-кратного минимального размера заработной платы в год, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3014 - доходы инвалидов III группы в пределах 27-кратного минимального размера заработной платы в год, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
3015- доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, созданном в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3016- доходы от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
3017 - единовременные выплаты за счет средств бюджета (кроме выплат в виде оплаты труда);

3007 – Салық кодексінің 156-бабы 1-тармағы 7) тармақшасына сәйкес көзделген талаптар орындалған кезде резидент заңды тұлғадан алынған дивидендтер;
3008 - әскери қызмет міндеттерін атқарған кезде әскери қызметшілерге, белгіленген тәртіппен арнайы атақ берілген, оны қызметтік міндеттерін атқаруына байланысты алған ішкі істер органдарының, қаржы полициясының және мемлекеттік өртке қарсы қызметтің қызметкерлеріне берілетін төлемдердің барлық түрі;
3009 – тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңнамада белгіленген ең төменгі жалақыдан 50% процент шегінде лотерея бойынша ұтыстар;
3010 - тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңнамада белгіленген жалақы мөлшерiнде бюджет немесе гранттар қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын қоғамдық жұмыстарды орындауға және кәсiби оқуларға байланысты төлемдер;
3011 - гранттар қаражаты есебiнен төленетiн төлемдер (еңбекақы түрiндегi төлемдерден басқа);
3012 - экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес төленетiн төлемдер;
3013 - Ұлы Отан соғысына қатысушылардың және оларға теңестiрiлетiн адамдардың, I және II топтағы мүгедектердiң, Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы ерен еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталған адамдардың, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырға дейін кемінде 6 ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы ерен еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған адамдардың сондай-ақ бала кезiнен мүгедек адамның ата-аналарының бiреуiнiң тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төмен жалақы мөлшерінің бір жылдағы 45 еселенген мөлшері шегіндегі табыстары;
3014 - III топтағы мүгедектердің тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төмен жалақы мөлшерінің бір жылдағы 27 еселенген мөлшері шегiндегi табыстары;
3015 - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы акцияларды және қатысу үлестерін өткізу кезінде құн өсiмiнен түсетiн табыстар.
3016 - өткізу күні Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімдерінде болатын бағалы қағаздарды осы қор биржасында ашық сауда-саттық әдісімен өткізу кезіндегі құн өсiмiнен түсетін табыстар;
3017 - бюджет қаражаты есебiнен төленетiн бiржолғы төлемдер (еңбегіне ақы төлеу түрiндегi төлемдерден басқа);

3018- выплаты для оплаты медицинских услуг (кроме косметологических), при рождении ребенка, на погребение в пределах 8-кратного минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, по каждому виду выплат в течение календарного года;
3019- официальные доходы дипломатических или консульских работников, не являющихся гражданами Республики Казахстан;
3020 - официальные доходы иностранцев, находящихся на государственной службе иностранного государства, в котором их доход подлежит налогообложению;
3021 - официальные доходы в иностранной валюте физических лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан и находящихся на службе в дипломатических и приравненных к ним представительствах Республики Казахстан за границей, выплачиваемые за счет средств бюджета;
3022 - пенсионные выплаты из Государственного центра по выплате пенсий;
3023 - премии по вкладам в жилищные строительные сбережения (премия государства), выплачиваемые за счет средств бюджета в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3024 - расходы работодателя, направленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан на обучение, повышение квалификации или переподготовку работников по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя, за исключением компенсаций при служебных командировках, предусмотренных подпунктами 4) - 6) пункта 3 статьи 155 Налогового кодекса;
3025 - расходы, направленные на обучение, произведенные в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 133 Налогового кодекса;
3026 - социальные выплаты из Государственного фонда социального страхования;
3027 - стипендии, выплачиваемые обучающимся в организациях образования, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан для государственных стипендий;
3028 - стоимость имущества, полученного физическим лицом в виде дарения или наследования от другого физического лица;
3029 - стоимость имущества, полученного в виде благотворительной и спонсорской помощи;
3030 - стоимость путевок в детские лагеря для детей, не достигших шестнадцатилетнего возраста;
3031 - страховые выплаты, связанные со страховым случаем, наступившим в период действия договора, выплачиваемые при любом виде страхования, за исключением доходов, предусмотренных статьей 175 Налогового кодекса;
3032 - страховые премии, уплачиваемые работодателем по договорам обязательного и (или) накопительного страхования своих работников;
3033 - страховые выплаты, осуществляемые в случае смерти застрахованного по договору накопительного страхования;
3034 - добровольные профессиональные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды в размере, установленном законодательством Республики Казахстан;
3035 - материальная выгода от экономии на вознаграждении за пользование заемными (кредитными) средствами, полученными работником у своего работодателя;
3036 - чистый доход от доверительного управления учредителя доверительного управления по договору доверительного управления либо выгодоприобретателя в иных случаях возникновения доверительного управления, полученный от физического лица-резидента, являющегося доверительным управляющим;
3037- материальная выгода от экономии на вознаграждении, полученная при предоставлении банковского займа держателю платежной карточки в течение беспроцентного периода, установленного в договоре, заключенном между банком и клиентом;
3038 - сумма, зачисляемая банком-эмитентом за счет средств банка-эмитента на счет держателя платежной карточки при осуществлении им безналичных платежей с использованием платежной карточки;

3018 - күнтізбелік жыл iшiнде әрбiр төлем түрi бойынша тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төмен жалақының 8 еселенген мөлшері шегiнде медициналық қызмет көрсетулерге (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақы төлеу үшiн, бала туылған кездегі, жерлеуге арналған төлемдер.
3019 - Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын дипломатиялық немесе консулдық қызметкерлердiң ресми табыстары;
3020 - шет мемлекеттiң мемлекеттiк қызметiндегі, сол елдегі табысы салық салуға жататын шетелдiктердің ресми табыстары;
3021 - Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және Қазақстан Республикасының шет елдердегi дипломатиялық және соларға теңестiрiлген өкiлдiктерiнде қызмет істейтін жеке тұлғалардың бюджет қаражаты есебiнен шетелдiк валютамен төленетiн ресми табыстары;
3022 - Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан төленетiн зейнетақы төлемдерi;
3023 – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшерде бюджет қаражаты есебiнен төленетiн тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша сыйлықақылар (мемлекеттiң сыйлықақысы);
3024 - Салық кодексінің 155-бабы 3-тармағының 4)-6) тармақшаларында көзделген қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақыларды қоспағанда, жұмыс берушiнiң қызметкерлердi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзінің өндiрiстiк қызметiне байланысты мамандық бойынша оқытуға, бiлiктiлiгiн арттыруға және қайта даярлауға бағытталған шығыстары.
3025 - Салық кодексінің 133-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жүргізілген, оқытуға бағытталған шығыстар;
3026 - Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдер;
3027 – бiлiм беру ұйымдарында оқитындарға Қазақстан Республикасының заңнамасында мемлекеттiк стипендиялар үшін белгiленген мөлшерде төленетiн стипендиялар;
3038 - жеке тұлға басқа жеке тұлғадан сыйға немесе мұраға алған мүліктің құны.
3029 - қайырымдылық және демеушiлiк көмек түрiнде алынған мүлiктiң құны;
3030 - он алты жасқа толмаған балалар үшiн балалар лагерьлерiне жолдамалардың құны;
3031 - осы Кодекстiң 175-бабында көзделген табыстарды қоспағанда, шарттың қолданылу кезеңiнде туындаған сақтандыру оқиғасымен байланысты, сақтандырудың кез келген түрi кезiнде төленетiн сақтандыру төлемдерi;
3032 - жұмыс берушi өз қызметкерлерiн мiндеттi және (немесе) жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша төлейтiн сақтандыру сыйлықақылары;
3033 - сақтандырылушы қайтыс болған жағдайда жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша жүзеге асырылатын сақтандыру төлемдерi;
3034 - жинақтаушы зейнетақы қорларына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мөлшердегi ерiктi кәсiби зейнетақы жарналары;
3035 - қызметкер өз жұмыс берушісінен алған қарыз (кредиттік) қаражатты пайдаланғаны үшін сыйақыны үнемдеуден түсетін материалдық пайда;
3036 - сенімгерлікпен басқарушы болып табылатын резидент жеке тұлғадан алынған, сенімгерлікпен басқару шарты бойынша сенімгерлікпен басқару құрылтайшысының не сенімгерлікпен басқару туындайтын өзге жағдайларда пайда алушының сенімгерлікпен басқарудан түсетін таза табысы;
3037 - банк пен клиент арасында жасалған шартта белгіленген процентсіз кезең ішінде төлем карточкасын ұстаушыға банктік қарыз берілген кезде алынған, сыйақыны үнемдеуден түсетін материалдық пайда;
3048 - эмитент банк төлем карточкасын пайдалана отырып, өзі қолма-қол жасалмайтын ақша төлемдерін жүзеге асырған кезде эмитент банктің қаражаты есебінен төлем карточкасын ұстаушының есебіне аударатын сома;

3039 - дивиденды, полученные от юридического лица-нерезидента, указанного в пункте 1 статьи 224 Налогового кодекса, распределенные из прибыли или ее части, обложенной индивидуальным подоходным налогом в Республике Казахстан в соответствии со статьей 224 Налогового кодекса;
3040 - доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке.
Примечание РЦПИ!
Графические формы 220.00-220.13 к Правилам составления налоговой отчетности в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 9 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 декабря 2009 года № 565
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 декабря 2008 года № 611
Правила
составления налоговой отчетности
(декларации) по налогу на сверхприбыль
(Форма 540.00)
1.Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления формы налоговой отчетности (декларации) по налогу на сверхприбыль согласно приложению к настоящим Правилам (далее - Декларация), предназначенной для исчисления налога на сверхприбыль. Декларация по налогу на сверхприбыль составляется недропользователями по каждому отдельному контракту на недропользование, за исключением осуществляющих деятельность по соглашениям (контрактам) о разделе продукции и контракта на недропользование, утвержденном Президентом Республики Казахстан, контрактам на разведку, разведку и добычу или добычу общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и (или) лечебных грязей, а также по контрактам на строительство и эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и добычей, при условии, что данные контракты не предусматривают добычу других видов полезных ископаемых.
2. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки Декларации.
5. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 68 Налогового кодекса.
6. Декларация подписывается налогоплательщиком либо его представителем и заверяется печатью налогоплательщика либо его представителя, имеющего в установленных законодательством Республики Казахстан случаях печать со своим наименованием, в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Налогового кодекса.

3039 – Салық кодексінің 224-бабының 1-тармағында көрсетілген резидент емес заңды тұлғадан алынған, пайдадан немесе оның бір бөлігінен бөлінген, Салық кодексінің 224-бабына сәйкес Қазақстан Республикасындағы жеке табыс салығы салынған дивидендтер жеке тұлғаның салық салынатын табыстарынан алып тасталады.
3040 – ислам банкінде орналасқан инвестициялық депозит бойынша табыс.
_____________________________________________________________ РҚАО-ның ескертуі: 220.00-220.13 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 565 бұйрығына 9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 611 бұйрығымен бекітілген
Үстеме пайда салығы бойынша салық есептілігін жасау ережелері (540.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және үстеме пайда салығын есептеуге арналған осы Ережеге қосымшасына сәйкес үстеме пайда салығы бойынша салық есептілігі нысанын (бұдан әрі – Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Үстеме пайда салығы бойынша декларацияны өнімді бөлу туралы келісімдер (келісім-шарттар), Қазақстан Республикасы Президенті бекіткен жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт, пайдалы қазбалардың басқа түрлерін өндіруді көздемейтін, кең таралған пайдалы қазбаларды, жер асты суларын және (немесе) емдік балшықтарды барлауға, барлау және өндіруге немесе өндіруге арналған келісім-шарттар, сондай-ақ барлау және өндіруге байланысы жоқ жер асты ғимараттарының құрылысына және пайдалануына арналған келісім-шарттар бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардан басқа, жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісім-шарт бойынша жеке толтырады.
2. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
4. Соманың теріс мәні Декларацияның тиісті жолының бірінші сол жақ торкөзінде " - " белгісімен көрсетіледі.
5. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта – қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта – Салық кодексінің 68-бабына сәйкес толтырылады.
6. Декларацияға Салық кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес салық төлеуші не болмаса өкілі қол қояды және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда оның атауы жазылған мөрі бар салық төлеушінің не болмаса оның өкілінің мөрімен куәландырылады.

7. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением на бумажном носителе - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в соответствии со статьей 3 Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее - Закон) - налогоплательщик получает от налогового органа уведомление о принятии или неприятии Декларации в электронном виде.
2. Составление Декларации (форма 540.00)
8. Форма 540.00 предназначена для отражения сумм налога на сверхприбыль, подлежащего уплате за отчетный налоговый период, по каждому отдельному контракту на недропользование.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) РНН - регистрационный номер налогоплательщика;
2) ИИН (БИН) - индивидуальный идентификационный (бизнес идентификационный) номер налогоплательщика.
Строка подлежит заполнению при наличии у налогоплательщика индивидуального идентификационного (бизнес - идентификационного) номера в соответствии с Законом Республики Казахстан "О национальных реестрах идентификационных номеров";
3) налоговый период - отчетный налоговый период, за который представляется Декларация (указывается арабскими цифрами);
4) Ф.И.О. или наименование налогоплательщика - указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
5) вид Декларации - соответствующие ячейки отмечаются с учетом отнесения Декларации к виду налоговой отчетности, указанным в статье 63 Налогового кодекса;
6) номер и дата уведомления - ячейки заполняются в случае представления вида Декларации, предусмотренной подпунктом 4) пункта 3 статьи 63 Налогового кодекса;
7) код валюты - указывается код валюты в соответствии с приложением 10 "Классификатор валют, используемых для целей таможенного оформления" к Правилам декларирования товаров и транспортных средств, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года № 219 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2355);
8) наименование контракта и месторождения - указывается наименование контракта на недропользование и месторождения;
9) дата заключения контракта - указывается дата заключения контракта на недропользование с уполномоченным государственным органом;

7. Декларацияны тапсырған кезде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен қағаз тасығышта - салық төлеуші почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" (бұдан әрі – Заң) Қазақстан Республикасының Заңының 3-бабына сәйкес электронды түрде - салық төлеуші салық органынан Декларацияны қабылдау немесе қабылдамау туралы хабарламаны (растауды) электронды түрде алады.
2. Декларацияны жасау (540.00-нысан)
8. 540.00 нысаны жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір жеке келісім-шарт бойынша салық кезеңі үшін төлеуге жататын үстеме пайда салығының сомасын көрсетуге арналған.
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) СТН - салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
2) ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі.
Жол "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес салық төлеушінің жеке сәйкестендіру (бизнес сәйкестендіру) нөмірі бар болған жағдайда толтырылуға тиісті;
3) салық кезеңі - Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі (араб цифрларымен көрсетіледі);
4) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы.
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі.
Тиісті торкөздер Декларацияны Салық кодексінің 63-бабында көрсетілген салық есептілігінің түрлеріне жатқызуды ескере отырып, белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні.
Торкөздер Салық кодексінің 63-бабы 3-тармағы 4)тармақшасында көзделген Декларация түрін тапсырған жағдайда толтырылады;
7) валюта коды.
Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 2003 жылғы 9 маусымда № 2355 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы № 219 бұйрығымен бекітілген Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау ережесіне "Кедендік ресімдеу мақсаттары үшін пайдаланылатын валюталар жіктеушісі" 10-қосымшасына сәйкес валюта коды көрсетіледі;
8) кен орны мен келісім-шарт атауы.
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттың және кен орындарының атауы көрсетіледі;
9) келісім-шарттың жасалған күні.
Уәкілетті мемлекеттік органмен жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шартты жасасу күні көрсетіледі;

10) номер контракта - указывается регистрационный номер контракта на недропользование, присвоенный уполномоченным государственным органом;
11) нерезидент - отмечается в случае представления Декларации нерезидентом.
10. В разделе "Отношение совокупного годового дохода к вычетам":
1) в строке 540.00.001 указывается сумма совокупного годового дохода в соответствии со статьей 348-3 Налогового кодекса, по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль;
2) в строке 540.00.002 указывается сумма вычетов, предусмотренных статьей 348-4 Налогового кодекса, по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль.
11. В разделе "Исчислен налог на сверхприбыль по контракту на недропользование":
1) в строке 540.00.003 указывается сумма совокупного годового дохода по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль, в порядке, установленном Налоговым кодексом;
2) в строке 540.00.004 указывается сумма вычетов по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль, определяемая как сумма строк с 540.00.005 по 540.00.007 минус строка 540.00.008;
3) в строке 540.00.005 указываются суммы расходов, отнесенных на вычеты в целях исчисления корпоративного подоходного налога, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 348-4 Налогового кодекса, по контракту на недропользование, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль;
4) в строке 540.00.006 указывается сумма фактически понесенных в течение налогового периода расходов на приобретение и (или) создание фиксированных активов, согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 348-4 Налогового кодекса. Данные расходы относятся на вычеты по усмотрению недропользователя в любом размере (в пределах фактически понесенных расходов) и в любой налоговый период;
5) в строке 540.00.007 указывается сумма убытков, понесенных за предыдущие налоговые периоды, в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 348-4 Налогового кодекса;
6) в строке 540.00.008 указываются корректировка суммы вычетов на сумму амортизационных отчислений, в соответствии с пунктом 3 статьи 348-4 Налогового кодекса;
7) в строке 540.00.009 указывается налогооблагаемый доход для целей исчисления налога на сверхприбыль согласно статье 348-2 Налогового кодекса, определяемый как разница строк 540.00.003 и 540.00.004, с учетом уменьшения осуществляемого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса. Если разница строк 540.00.003 и 540.00.004, с учетом уменьшения осуществляемого в соответствии со статьей 133 Налогового кодекса меньше чем ноль, то в данной строке отражается значение равное нулю.

10) келісім-шарттың нөмірі;
Уәкілетті мемлекеттік орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
11) резидент емес;
Декларацияны резидент емес беруі кезінде белгіленеді.
10. "Жылдық жиынтық табыстың шегерімдерге қатынасы" бөлімінде:
1) 540.00.001 жолында Салық кодексінің 348-4-бабына сәйкес үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша жылдық жиынтық табыстың сомасы көрсетіледі;
2) 540.00.002 жолында Салық кодексінің 348-4-бабында көзделген, үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша шегерімдердің сомасы көрсетіледі;
11. "Жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша есептелген үстеме пайда салығы" бөлімінде:
1) 540.00.003 жолында Салық кодексінде белгіленген тәртіппен үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша жылдық жиынтық табыстың сомасы көрсетіледі;
2) 540.00.004 жолында 540.00.005 және 540.00.007 жолдарынан 540.00.008 жолын шегергендегі жолдардың сомасы ретінде айқындалатын үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша шегерімдердің сомасы көрсетіледі;
3) 540.00.005 жолында үстеме пайда салығын есептеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша, Салық кодексінің 348-4-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес корпорациялық табыс салығын есептеу мақсатында шегерімдерге жатқызылған, шығыстар сомасы көрсетіледі;
4) 540.00.006 жолында Салық кодексінің 384-4-бабының 1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес салық кезеңі ішінде тіркелген активтер құруға және (немесе) сатып алуға іс жүзіндегі жұмсалған шығыстардың сомасы көрсетіледі. Осы шығыстар жер қойнауын пайдаланушының қалауы бойынша кез келген мөлшерде (нақты келтірілген шығыстар шегінде) және кез келген салық кезеңінде шегерімдерге жатқызылады;
5) 540.00.007 жолында Салық кодексінің 348-4-бабының 1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес алдыңғы салық кезеңдерінде келтірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
6) 540.00.008 жолында Салық кодексінің 348-4-бабының 3-тармағына сәйкес шегерімдер сомасының амортизациялық аударымдар сомасына түзетулері көрсетіледі;
7) 540.00.009 жолында Салық кодексінің 348-2-бабына сәйкес 540.00.003 және 540.00.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, үстеме пайда салығын есептеу мақсаттары үшін Салық кодексінің 133-бабына сәйкес жүзеге асырылатын азайтуды ескергендегі салық салынатын табыс көрсетіледі. Егер, Салық кодексінің 133-бабына сәйкес 540.00.003 және 540.00.004 жолдарының айырмасы нөлден кем болса, осы жолда нөлге тең мән көрсетіледі;

8) в строке 540.00.010 указывается сумма корпоративного подоходного налога по контрактной деятельности по контракту на недропользование, согласно статье 348-5 Налогового кодекса, по которому производится исчисление налога на сверхприбыль. Сумма корпоративного подоходного налога переносится из соответствующего Приложения к Декларации по корпоративному подоходному налогу;
9) в строке 540.00.011 указывается сумма налога на чистый доход, возникающего по чистому доходу по контрактной деятельности, согласно статье 349 Налогового кодекса. Заполняется нерезидентом, осуществляющим контрактную деятельность по недропользованию через постоянное учреждение;
10) в строке 540.00.012 указывается сумма чистого дохода, фактически полученного за налоговый период, определяемая как строка 540.00.009 минус строка 540.00.010 и минус строка 540.00.011;
11) в строке 540.00.013 указывается 25-ти процентная сумма вычетов, которая определяется как произведение строки 540.00.004 и 25 процентов;
12) в строке 540.00.014 указывается налоговая база налога на сверхприбыль, рассчитываемая как часть чистого дохода недропользователя, превышающая 25 процентов от суммы вычетов, которая определяется как разница строк 540.00.012 и 540.00.013;
13) в строке 540.00.015 указывается расчет суммы налога на сверхприбыль по уровням, в том числе:
в графе 540.00.015 А указаны уровни;
в графе 540.00.015 В приведены верхние границы значений отношения совокупного годового дохода к вычетам;
в графе 540.00.015 С указываются вычеты для целей налога на сверхприбыль, согласно статье 348-4 Налогового кодекса;
в графе 540.00.015 D указываются предельные суммы распределения чистого дохода для целей налога на сверхприбыль по каждому уровню, установленному статьей 351 Налогового кодекса;
в графе 540.00.015 E указывается распределенный фактический чистый доход, предусмотренным статьей 351 Налогового кодекса исчисленный в следующем порядке:
для уровня 1:
если сумма чистого дохода для целей налога на сверхприбыль за налоговый период превышает предельную сумму распределения чистого дохода для первого уровня, то распределенная часть чистого дохода для первого уровня равна предельной сумме распределения чистого дохода для первого уровня;
если сумма чистого дохода для целей налога на сверхприбыль за налоговый период меньше предельной суммы распределения чистого дохода для первого уровня, то распределенная часть чистого дохода для первого уровня равна сумме чистого дохода для целей налога на сверхприбыль за налоговый период.
При этом для следующих уровней распределение чистого дохода для целей налога на сверхприбыль не производится;

8) 540.00.010 жолында Салық кодексінің 348-5-бабына сәйкес үстеме пайда салығы есептелетін, жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарт бойынша келісім-шарт қызметі бойынша корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. Корпорациялық табыс салығының сомасы корпорациялық табыс салығы бойынша Декларацияның тиісті Қосымшасынан тасымалданады;
9) 540.00.011 жолында Салық кодексінің 349-бабына сәйкес келісім-шарт қызметі бойынша таза табыс бойынша пайда болатын, таза табысқа салынатын салық сомасы көрсетіледі. Тұрақты мекеме арқылы жер қойнауын пайдалану бойынша қызметін жүзеге асыратын резидент емес толтырады;
10) 540.00.012 жолында 540.00.009 жолынан 540.00.010 жолын және 540.00.011 жолын алу ретінде айқындалатын, салық кезеңі үшін іс жүзінде алынған таза табыс сомасы көрсетіледі;
11) 540.00.013 жолында 540.00.004 жолының және 25 пайыздың туындысы ретінде айқындалатын шегерімдердің 25 пайыздық сомасы көрсетіледі;
12) 540.00.014 жолында 540.00.012 және 540.00.013 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, шегерімдер сомасының 25 пайызынан асатын, жер қойнауын пайдаланушының таза табысының бөлігі ретінде есептелетін, үстеме пайда салығының салықтық базасы көрсетіледі;
13) 540.00.015 жолында деңгейлер бойынша үстеме пайда салығы сомасының есептеуі көрсетіледі, соның ішінде:
540.00.015 А бағанында деңгейлер көрсетілген;
540.00.015 В бағанында жылдық жиынтық табыс сомасының шегерімдерге қатынасының жоғарғы шектерінің мәндері келтірілген;
540.00.015 С бағанында Салық кодексінің 348-4-бабына сәйкес үстеме пайда салығы мақсатындағы шегерімдер көрсетіледі;
540.00.015 D бағанында Салық кодексінің 351-бабына сәйкес белгіленген әрбір деңгей бойынша үстеме пайда салығы мақсатында таза табысты бөлудің шекті сомалары көрсетіледі.
540.00.015 E бағанында Салық кодексінің 351-бабына көзделіп бөлінген іс жүзіндегі таза табыс көрсетіледі, келесі тәртіппен алынып тасталған:
1 деңгей үшін:
егер салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табыстың сомасы бірінші деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасынан көп болса, онда бірінші деңгей үшін таза табыстың бөлінген бөлігі бірінші деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасына тең болады;
егер салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табыстың сомасы бірінші деңгей үшін таза табысты бөлудің шекті сомасынан кем болса, онда бірінші деңгей үшін таза табыстың бөлінген бөлігі салық кезеңі үшін үстеме пайда салығы мақсатындағы таза табыстың сомасына тең болады.
Бұл ретте келесі деңгейлер үшін үстеме пайда салығы мақсатында таза табысты бөлу жүргізілмейді;