О проведении призыва граждан на срочную воинскую службу в апреле-июне и октябре-декабре 2009 года
Постановление Акимата города Астаны от 27 апреля 2009 года N 33-408п. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 13 мая 2009 года N 577. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 21 апреля 2010 года N 33-339п
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 21.04.2010 N 33-339п
В соответствии со статьями 19 , 20 , 44 Закона Республики Казахстан "О воинской обязанности и воинской службе" от 8 июля 2005 года, на основании Указа Президента Республики Казахстан "Об увольнении в запас военнослужащих срочной воинской службы, выслуживших установленный срок воинской службы, и очередном призыве граждан Республики Казахстан на срочную воинскую службу в апреле-июне и октябре-декабре 2009 года" от 1 апреля 2009 года № 779 акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Провести в апреле-июне и октябре-декабре 2009 года призыв на срочную воинскую службу и отправку в ряды Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан граждан в возрасте от 18 до 27 лет, не имеющих права на отсрочку или освобождение от призыва.
2. В целях руководства и контроля за деятельностью призывных комиссий районов "Алматы", "Есиль" и "Сарыарка" города Астаны утвердить городскую призывную комиссию согласно приложению 1 .
На случай отсутствия членов городской призывной комиссии по различным причинам утвердить резервный состав комиссии согласно приложению 2 .
3. Утвердить персональный состав и график работы призывной комиссии района "Алматы" города Астаны согласно приложению 3 .
4. Утвердить персональный состав и график работы призывной комиссии района "Есиль" города Астаны согласно приложению 4 .
5. Утвердить персональный состав и график работы призывной комиссии района "Сарыарка" города Астаны согласно приложению 5 .
6. Утвердить график работы городской призывной комиссии согласно приложению 6 .
7. Государственному учреждению "Управление здравоохранения города Астаны" обеспечить проведение медицинского освидетельствования граждан при призыве на воинскую службу медикаментами, инструментарием, медицинским и хозяйственным имуществом.
8. Государственному учреждению "Управление занятости и социальных программ города Астаны" организовать оплачиваемые общественные работы и обеспечить направление безработных граждан (по 15 человек) в управления по делам обороны районов "Алматы", "Есиль" и "Сарыарка" города Астаны в период с 1 апреля по 30 июня и с 1 октября по 31 декабря 2009 года.

2009 жылдың сәуір-маусым және қазан-желтоқсан айларында мерзімді әскери қызметке азаматтарды шақыруды жүргізу туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2009 жылғы 27 сәуірдегі N 33-408қ Қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2009 жылғы 13 мамырда нормативтік құқықтық кесімдерді Мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 577 болып енгізілді. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2010 жылғы 21 сәуірдегі № 33-339қ Қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2010.04.21 № 33-339қ Қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 16-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы "Әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Заңының 19 20 44-баптарына , Қазақстан Республикасы Президентінің "Белгіленген әскери қызмет мерзімін өткерген мерзімді әскери қызметтегі әскери қызметшілерді запасқа шығару және Қазақстан Республикасының азаматтарын 2009 жылдың сәуір - маусымында және қазан - желтоқсанында кезекті мерзімді әскери қызметке шақыру туралы" 2009 жылғы 1 сәуірдегі N 779 Жарлығына сәйкес Астана қаласының әкімдігі Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 2009 жылдың сәуір-маусым және қазан-желтоқсан айларында шақыруды кейінге қалдыруға немесе шақырудан босатылуға құқығы жоқ 18-27 жас аралығындағы азаматтарды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, баска да әскерлері мен әскери құрамаларының қатарына мерзімді әскери қызметке шақыру және жөнелту өткізілсін.
2. 1-қосымшаға сәйкес Астана қаласы Алматы, Есіл және Сарыарқа аудандары шақыру комиссияларының қызметіне басшылық жасау және бақылау мақсатында қалалық шақыру комиссиясы бекітілсін.
2-қосымшаға сәйкес Астана қаласы қалалық шақыру комиссиясының мүшелері түрлі себептермен болмаған жағдайда комиссияның резервтік құрамы бекітілсін.
3. 3-қосымшаға сәйкес Астана қаласы Алматы ауданы шақыру комиссиясының жеке құрамы және жұмыс кестесі бекітілсін.
4. 4-қосымшаға сәйкес Астана қаласы Есіл ауданы шақыру комиссиясының жеке құрамы және жұмыс кестесі бекітілсін.
5. 5-қосымшаға сәйкес Астана қаласы Сарыарқа ауданы шақыру комиссиясының жеке құрамы және жұмыс кестесі бекітілсін.
6. 6-қосымшаға сәйкес Астана қаласы қалалық шақыру комиссиясының жұмыс кестесі бекітілсін.
7. "Астана қаласының Денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтарды әскери қызметке шақыру кезінде медициналық куәландырудан өткізуді дәрі-дәрмектермен, құрал-сайманмен, медицина және шаруашылық мүлкімен қамтамасыз етсін.
8. "Астана қаласының Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы" мемлекеттік мекемесі ақылы қоғамдық жұмыстар ұйымдастырсын және жұмыссыз азаматтардың (15 адамнан) 2009 жылғы 1 сәуір мен 30 маусым және 1 қазан мен 31 желтоқсан кезеңінде Алматы, Есіл және Сарыарқа аудандарының Қорғаныс істері жөніндегі басқармаларына келуін қамтамасыз етсін.

9. Государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог города Астаны" обеспечить транспортом призывную комиссию для перевозок призывников, призванных в ряды Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, согласно представленным заявкам Департамента по делам обороны города Астана.
10. Государственному учреждению "Департамент внутренних дел города Астаны Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (по согласованию) обеспечить доставку лиц, уклоняющихся от призыва, в период с 1 апреля по 30 июня и с 1 октября по 31 декабря 2009 года, а также охрану общественного порядка при отправке и убытии призывников в воинские части.
11. Государственному учреждению "Линейный отдел внутренних дел на станции Астана" (по согласованию) принять меры к поддержанию общественного порядка в местах посадки на железнодорожной станции.
12. Государственному учреждению "Управление по мобилизационной подготовке, гражданской обороне, организации предупреждения и ликвидации аварий и стихийных бедствий города Астаны" производить финансирование мероприятий, связанных с обеспечением выполнения всеобщей воинской обязанности, в пределах средств, выделенных для этих целей.
13. Признать утратившим силу постановление акимата города Астаны "О проведении призыва граждан на срочную воинскую службу в апреле-июне и октябре-декабре 2008 года" от 23 июня 2008 года № 33-716п, зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны за № 538 от 14 июля 2008 года; опубликовано 19 июля 2008 года в газетах "Астана хабары" № 85 и 22 июля 2008 года "Вечерняя Астана" № 89.
14. Государственному учреждению "Департамент по делам обороны города Астана" представить данное постановление в Департамент юстиции города Астаны для государственной регистрации.
15. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на заместителя Акима города Астаны Кожагапанова Е.Т.
16. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти дней со дня первого официального опубликования.
Аким                                       И. Тасмагамбетов
Заместитель Акима                          Кожагапанов Е.Т.
Заведующий государственно-
правовым отделом                           Ертаев Ж.Б.
СОГЛАСОВАНО
Начальник Государственного
учреждения "Департамент
внутренних дел города Астаны
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
23 апреля 2009 года                        Демеуов М.Г.
Начальник Государственного
учреждения "Линейный отдел
внутренних дел на станции Астана
центрального Департамента
внутренних дел на транспорте

9. "Астана қаласының Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құрамалары қатарына шақырылған шақырылушыларды тасымалдау үшін шақыру комиссиясын Астана қаласы Қорғаныс істері жөніндегі департаментінің ұсынған өтінімдерге сәйкес көлікпен қамтамасыз етсін.
10. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Астана қаласының Ішкі істер департаменті" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша) 2009 жылғы 1 сәуір мен 30 маусым және 1 казан мен 31 желтоқсан кезеңінде шақырылудан жалтарған азаматтарды әкелуді, сонымен қатар шақырылушыларды әскери бөлімдерге жіберу және жеткізуде қоғамдық тәртіптің сақталуын қамтамасыз етсін.
11. "Астана станциясындағы Ішкі істер желілік бөлімі" мемлекеттік мекемесі (келісім бойынша) темір жол станцияларының отырғызу жерлерінде қоғамдық тәртіптің сақталуына шаралар қабылдасын.
12. "Астана қаласының Жұмылдыру дайындығы, азаматтық қорғаныс, апаттардың және дүлей апаттардың алдын алуын және жоюын ұйымдастыру жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы мақсаттар үшін бөлінген қаражат шегінде жалпыға бірдей әскери міндетті орындауды қамтамасыз етуге байланысты іс-шараларды қаржыландыруды жүргізсін.
13. Астана қаласы әкімдігінің "2008 жылдың сәуір-маусым және қазан-желтоқсан айларында мерзімді әскери қызметке азаматтарды шақыруды жүргізу туралы" 2008 жылғы 23 маусымдағы N 33-716қ , Астана қаласының Әділет департаментінде 2008 жылғы 14 шілдеде N 538 болып тіркелген; 2008 жылғы 19 шілдеде "Астана хабары" газетінің N 85 нөмірінде және 2008 жылғы 22 шілдеде "Вечерняя Астана" газетінің N 89 нөмірінде жарияланған қаулысының күші жойылды деп танылсын.
14. "Астана қаласының Қорғаныс істері жөніндегі департаменті" мемлекеттік мекемесі осы қаулыны Астана қаласының Әділет департаментіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын.
15. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің орынбасары Е.Т. Қожағапановқа жүктелсін.
16. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған кейін он күнтізбелік күннен өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әкім                                   И. Тасмағамбетов
Әкімнің орынбасары                        Е.Т. Қожағапанов
Мемлекеттік-құқықтық
бөлімнің меңгерушісі                           Ж.Б. Ертаев
КЕЛІСІЛДІ
"Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Астана қаласының Ішкі
істер департаменті"
мемлекеттік мекемесінің
бастығы
2009 жылғы 23 сәуір                            М.Ғ. Демеуов
"Көліктегі орталық ішкі
істер департаментінің Астана
станциясындағы желілік ішкі
істер бөлімі" мемлекеттік
мекемесінің бастығы

22 апреля 2009 года                        Утетлеуов Т.Ж.
Начальник Государственного
учреждения "Управление по
мобилизационной подготовке,
гражданской обороне, организаций
предупреждения и ликвидаций
аварий и стихийных бедствий
города Астаны
21 апреля 2009 года                        Ермеков Т.У.
Начальник Государственного
учреждения "Департамент по
делам обороны города Астана"
20 апреля 2009 года                        Мынжанов К.Т.
Приложение 1
к постановлению акимата
города Астаны
от 27 апреля 2009 года
N 33-408п
Состав городской призывной комиссии
Мынжанов                 - начальник Государственного
Кайрат Турсынаевич         учреждения "Департамент по делам
обороны города Астана", председатель
городской призывной комиссии;
Ермеков                  - начальник Государственного учреждения
Турсынбек Умиралиевич      "Управление по мобилизационной подготовке,
гражданской обороне, организации
предупреждения и ликвидации аварий и
стихийных бедствий города Астаны",
заместитель председателя городской
призывной комиссии.
Члены комиссии:
Мухитов                  - заместитель начальника Государственного
Кайрат Болатович           учреждения "Департамент внутренних дел
города Астаны Министерства внутренних дел
Республики Казахстан";
Семенова                 - помощник начальника Департамента по делам
Валентина Григорьевна      обороны города Астана - врач, председатель
медицинской комиссии;
Абдилмажитова            - медицинская сестра городской поликлиники
Гульнар Мусабаевна         № 3, секретарь комиссии.
Приложение 2
к постановлению акимата
города Астаны
от 27 апреля 2009 года
N 33-408п
Состав городской призывной комиссии (резервный)
Шабалин Евгений          - начальник управления набора
Витальевич                 военнослужащих по контракту и
призыва Государственного учреждения
"Департамент по делам обороны города
Астана", председатель городской призывной
комиссии;
Маханов Елубай           - главный специалист отдела по
Маханович                  мобилизационной подготовке
Государственного учреждения "Управление
по мобилизационной подготовке, гражданской
обороне, организации предупреждения и
ликвидации аварий и стихийных бедствий
города Астаны", заместитель председателя
городской призывной комиссии.
Члены комиссии:
Бейсеев Бахытжан         - заместитель начальника Государственного
Халилович                  учреждения "Департамент внутренних дел
города Астаны Министерства внутренних дел
Республики Казахстан";
Тян Раиса                - врач-терапевт поликлиники № 3,
Петровна                   председатель медицинской комиссии;
Абылгазинова Зауре       - медицинская сестра городской поликлиники
Газизовна                  № 3, секретарь комиссии.
Приложение 3
к постановлению акимата
города Астаны
от 27 апреля 2009 года
N 33-408п
Состав призывной комиссии района "Алматы"
Байдаулетов Асылбек      - начальник Государственного учреждения
Бекбусинович               "Управление по делам обороны Алматинского
района города Астана", председатель
районной призывной комиссии;
Ержанова Дамиля          - главный специалист аппарата акима района
Ержановна                  "Алматы", заместитель председателя
районной призывной комиссии.
Члены комиссии:
Куандык Умиржан          - заместитель начальника Государственного
Канатович                  учреждения "Управление внутренних дел
района "Алматы" города Астаны";
Козлов Юрий              - врач-хирург городской поликлиники № 3,
Семенович                  председатель медицинской комиссии;
Водилова Зинаида         - медицинская сестра городской поликлиники
Степановна                 № 3, секретарь комиссии.
Определить режим работы районной призывной комиссии с 9.00. до 13.00. (местное время) в соответствии с графиком работы Управления по делам обороны Алматинского района города Астана.
Приложение 4
к постановлению акимата
города Астаны
от 27 апреля 2009 года
N 33-408п
Состав призывной комиссии района "Есиль"
Байдаулетов Асылбек      - начальник Государственного учреждения
Бекбусинович               "Управление по делам обороны Алматинского
района города Астана", председатель
районной призывной комиссии;
Симанбаев Ерлан          - советник акима района "Есиль", заместитель
Тасбаевич                  председателя районной призывной комиссии.
Члены комиссии:
Егизбаев Эрик            - заместитель начальника Государственного
Абдыкаимович               учреждения "Управление внутренних дел
района "Есиль" города Астаны";
Козлов Юрий              - врач-хирург городской поликлиники № 3,
Семенович                  председатель медицинской комиссии;
Водилова Зинаида         - медицинская сестра городской поликлиники
Степановна                 № 3, секретарь комиссии.
Определить режим работы районной призывной комиссии с 9.00. до 13.00. (местное время) в соответствии с графиком работы Управления по делам обороны Алматинского района города Астана.
Приложение 5
к постановлению акимата
города Астаны
от 27 апреля 2009 года
N 33-408п
Состав призывной комиссии района "Сарыарка"
Касимов Марат            - начальник Государственного учреждения
Жаманбаевич                "Управление по делам обороны
Сарыаркинского района города Астана",
председатель районной призывной комиссии;
Алпысбеков Бернат        - руководитель аппарата акима района
Канатович                  "Сарыарка" города Астаны, заместитель
председателя районной призывной комиссии.
Члены комиссии:
Зикенов Игорь            - заместитель начальника Государственного
Ирсаинович                 учреждения "Управление внутренних дел
района "Сарыарка" города Астаны";
Тян Раиса                - врач-терапевт поликлиники № 3,
Петровна                   председатель медицинской комиссии;
Асамбаева Жупаргуль      - медицинская сестра городской поликлиники
Жумажановна                № 3, секретарь комиссии.

2009 жылғы 22 сәуір                         Т.Ж. Өтетілеуов
"Астана қаласының Жұмылдыру
дайындығы, азаматтық қорғаныс,
апаттардың және дүлей апаттардың
алдын алуын және жоюын ұйымдастыру
жөніндегі басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің бастығы
2009 жылғы 21 сәуір                            Т.Ө. Ермеков
"Астана қаласының Қорғаныс
істері жөніндегі департаменті
мемлекеттік мекемесінің бастығы
2009 жылғы 20 сәуір                           Қ.Т. Мыңжанов
Астана қаласы әкімдігінің
2009 жылғы 27 сәуірдегі
N 33-408қ қаулысына
1-қосымша
Қалалық шақыру комиссиясының
құрамы
Мыңжанов Қайрат                  - "Астана қаласының Қорғаныс істері
Тұрсынайұлы                        жөніндегі департаменті"
мемлекеттік мекемесінің бастығы,
қалалық шақыру комиссиясының
төрағасы;
Ермеков Тұрсынбек                - "Астана қаласының Жұмылдыру
Өмірәліұлы                         дайындығы, азаматтық қорғаныс,
апаттардың және дүлей апаттардың
алдын алуын және жоюын ұйымдастыру
жөніндегі басқармасы" мемлекеттік
мекемесінің бастығы, қалалық
шақыру комиссиясы төрағасының
орынбасары.
Комиссия мүшелері:
Мұхитов Қайрат                   - "Қазақстан Республикасы Ішкі істер
Болатұлы                           министрлігі Астана қаласының Ішкі
істер департаменті" мемлекеттік
мекемесі бастығының орынбасары;
Семенова Валентина               - Астана қаласының Қорғаныс істері
Григорьевна                        жөніндегі департаменті бастығының
көмекшісі - дәрігер, медициналық
дәрігерлік комиссияның төрайымы;
Әбділмәжитова Гүлнәр             - N 3 қалалық емханасының медбикесі,
Мұсабайқызы                        комиссия хатшысы.
Астана қаласы әкімдігінің
2009 жылғы 27 сәуірдегі
N 33-408қ қаулысына
2-қосымша
Қалалық шақыру комиссиясының (резервтік)
құрамы
Шабалин Евгений                  - "Астана қаласының Қорғаныс істері
Витальевич                         жөніндегі департаменті"
мемлекеттік мекемесі әскери
қызметшілерді келісім-шарт және
шақыру бойынша іріктеу
басқармасының бастығы, қалалық
шақыру комиссиясының төрағасы;
Маханов Елубай                   - "Астана қаласының Жұмылдыру
Маханұлы                           дайындығы, азаматтық қорғаныс,
апаттардың және дүлей апаттардың
алдын алуын және жоюын ұйымдастыру
жөніндегі басқармасы" мемлекеттік
мекемесі жұмылдыру дайындығы
бөлімінің бас маманы, қалалық
шақыру комиссиясы төрағасының
орынбасары.
Комиссия мүшелері:
Бейсеев Бақытжан                 - "Қазақстан Республикасы Ішкі істер
Халилұлы                           министрлігінің Астана қаласының
Ішкі істер департаменті"
мемлекеттік мекемесі бастығының
орынбасары;
Тян Раиса                        - N 3 емхананың терапевт-дәрігері,
Петровна                           медициналық комиссияның төрайымы;
Әбілғазинова Зәуреш              - N 3 қалалық емханасының медбикесі,
Ғазизқызы                          комиссия хатшысы.
Астана қаласы әкімдігінің
2009 жылғы 27 сәуірдегі
N 33-408қ қаулысына
3-қосымша
Алматы ауданы шақыру комиссиясының
құрамы
Байдәулетов Асылбек             - "Астана қаласы Алматы ауданының
Бекбосынұлы                       Қорғаныс істері жөніндегі
басқармасы" мемлекеттік мекемесінің
бастығы, аудандық шақыру
комиссиясының төрағасы;
Ержанова Дәмиля                 - Алматы ауданы әкімі аппаратының бас
Ержанқызы                         маманы, аудандық шақыру комиссиясы
төрағасының орынбасары.
Комиссия мүшелері:
Қуандық Өміржан                 - "Астана қаласы Алматы ауданы Ішкі
Қанатұлы                          істер басқармасы" мемлекеттік
мекемесі бастығының орынбасары;
Козлов Юрий                     - N 3 қалалық емханасының
Семенович                         хирург-дәрігері, медициналық
комиссияның төрағасы;
Водилова Зинаида                - N 3 қалалық емханасының медбикесі,
Степановна                        комиссия хатшысы.
Астана қаласының Алматы ауданы Қорғаныс істері жөніндегі басқармасының жұмыс кестесіне сәйкес аудандық шақыру комиссиясының жұмыс тәртібі 9.00-ден 13.00-ге дейін (жергілікті уақыт бойынша) белгіленсін.
Астана қаласы әкімдігінің
2009 жылғы 27 сәуірдегі
N 33-408қ қаулысына
4-қосымша
Есіл ауданы шақыру комиссиясының
құрамы
Байдәулетов Асылбек             - "Астана қаласы Алматы ауданының
Бекбосынұлы                       Қорғаныс істері жөніндегі
басқармасы" мемлекеттік мекемесінің
бастығы, аудандық шақыру
комиссиясының төрағасы;
Симанбаев Ерлан                 - Есіл ауданы әкімінің кеңесшісі,
Тасбайұлы                         аудандық шақыру комиссиясы
төрағасының орынбасары.
Комиссия мүшелері:
Егізбаев Ерік                   - "Астана қаласы Есіл ауданы Ішкі
Әбдықайымұлы                      істер басқармасы" мемлекеттік
мекемесі бастығының орынбасары;
Козлов Юрий                     - N 3 қалалық емханасының
Семенович                         хирург-дәрігері, медициналық
комиссияның төрағасы;
Водилова Зинаида                - N 3 қалалық емханасының медбикесі,
Степановна                        комиссия хатшысы.
Астана қаласының Алматы ауданы Қорғаныс істері жөніндегі басқармасының жұмыс кестесіне сәйкес аудандық шақыру комиссиясының жұмыс тәртібі 9.00-ден 13.00-ге дейін (жергілікті уақыт бойынша) белгіленсін.
Астана қаласы әкімдігінің
2009 жылғы 27 сәуірдегі
N 33-408қ қаулысына
5-қосымша
Сарыарқа ауданы шақыру комиссиясының
құрамы
Қасымов Марат                   - "Астана қаласы Сарыарқа ауданының
Жаманбайұлы                       Қорғаныс істері жөніндегі
басқармасы" мемлекеттік мекемесінің
бастығы, аудандық шақыру
комиссиясының төрағасы;
Алпысбеков Бернат               - Астана қаласы Сарыарқа ауданы әкімі
Қанатұлы                          аппаратының басшысы, аудандық
шақыру комиссиясы төрағасының
орынбасары.
Комиссия мүшелері:
Зикенов Игорь                   - "Астана қаласы Сарыарқа ауданы Ішкі
Ерсайынұлы                        істер басқармасы" мемлекеттік
мекемесі бастығының орынбасары;
Тян Раиса                       - N 3 қалалық емханасының
Петровна                          терапевт-дәрігері, медициналық
комиссияның төрағасы;
Асамбаева Жұпаргүл              - N 3 қалалық емханасының медбикесі,
Жұмажанқызы                       комиссия хатшысы.